Sudkův ateliér znovu vstal z popela. Poprvé před třinácti lety, když byla na pražském Újezdě postavena replika shořelé dílny a příbytku proslulého fotografa, a znovu letos při vernisáži výstavy Adély Leinweberové. Důvtipná díla čerstvé absolventky Fotografie na pražské FAMU s prostorem srostla a využila potenciál, který dosavadní přehlídky nechávaly ladem.

Leiweberová převrátila Ateliér Josefa Sudka naruby. Stěna, na které jsou návštěvníci zvyklí nacházet takřka všechna vystavovaná díla, je tentokrát skoro prázdná. Oproti tomu expozice přesahuje do zahrady, protože tři projekce jsou instalovány přímo do oken prosklené zdi ateliéru. Promítané obrazy tak lze sledovat zevnitř i zvenku.

Efekt propojení bujné zeleně s půvabným pavilonem použily už instalace nedávných výstav Michala Šeby či Terezy Příhodové, jenže oba se spokojili s pouhým florálním námětem svých fotografií. Expozice Leinweberové nenakládá s prostorem tak ploše a reflektuje i vytracenou intimitu a osamocenost Sudkova ateliéru.