New York je pro ptáky hlavní zastávkou na cestě přes Atlantik. Do skleněných fasád podle dnešního vydání deníku The New York Times obvykle narážejí v nižších patrech, když odlétávají z místních parků, kde hledají jídlo. Každoročně takový osud podle odhadů ornitologů potká na 90.000 opeřenců.

"Žijeme ve věku skla. V závislosti na osvětlení se může stát dokonalým zrcadlem. Čím větší sklo je, tím je nebezpečnější," podotkla architektka a amatérská ornitoložka Deborah Laurelová.

Budov obložených sklem přitom v posledním desetiletí přibylo, a to nejen na Manhattanu, ale i jinde ve Spojených státech. San Francisco například v červenci navrhlo nové standardy pro novostavby, aby byly bezpečnější pro ptáky. Tento měsíc o nich bude hlasovat městská rada. Podobné nařízení se zvažuje například i v hlavním městě Washingtonu.

Podle NYT ale věc nemá jednoduché řešení. Několik výrobců sice experimentuje se skleněnými tabulemi, jež by obsahovaly ultrafialové signály viditelné jen ptákům, jejich úsilí je ale zatím v plenkách. Skla vybavená různými vzory či dokonce sítěmi jsou dalšími možnostmi. Ve špičkových designech ale pro ně nebývá místo.

Ornitologové a ochránci ptáků ale vedou kampaň za jejich využívání. "Doufám, že jednou přijde den, kdy bude celoskleněná budova stejně nepřijatelná jako nošení kožešinového kabátu," podotkl šéf Newyorské ornitologické společnosti Glen Phillips. "Neznamená to, že to všichni přestanou dělat. Ale dvakrát si to rozmyslí," dodal.

Zatím ornitologové alespoň shromažďují důkazy o kolizích opeřenců s budovami. Letos na podzim se zaměřují na tucet známých budov, jako je třeba Muzeum moderního umění či Světové finanční centrum. Většinou si je vybrali proto, že se tyto budovy nacházejí blízko parků či jiné zeleně.