reklama
reklama
4. 5. 2013 | poslední aktualizace: 5. 5. 2013  15:23
FOTO: Jak bydlí Iron Man? Podívejte se

Jak bydlí Iron Man. Jeho vila stojí na útesu v Malibu, ovládá ji umělá inteligence

Modernistická vila v Malibu je domovem superhrdiny a milionáře Tonyho Starka. Jak bydlí hlavní postava filmové trilogie Iron Man a čím se inspirovali filmaři při navrhování jeho luxusního sídla? Místo betonu a tvárnic je postavené z jedniček a nul.
Čtěte více o: Iron Man | komiks a film
Jak bydlí Tony Stark alias Iron Man
Jak bydlí Tony Stark alias Iron Man
foto: Marvel Studios

Ještě předtím, než Tony Stark představil světu své alter ego Iron Mana, brala ho společnost jako marnotratného a geniálního playboye s pohádkovým jměním. To získal jako hlavní zbrojař americké armády a dědic impéria, které vybudoval jeho otec.

Ke slavnému muži patří i odpovídající dům. V případě Tonyho Starka spíše sídlo, poskytující mu vše, co v životě považuje za nezbytné - prostornou ložnici, garáž a laboratoř.

Tony Stark je samozřejmě fiktivním komiksovým hrdinou a hlavní postavou filmové série Iron Man, jejíž třetí díl právě promítají i česká kina. Pokud by se však ve Starkově realitě někdo pokusil rozepsat o jeho neskromném příbytku, mohlo by to vypadat následovně.

reklama

Stark si nemohl místo pro svůj dům vybrat lépe. Útes v kalifornské zátoce Dume Cove byl dlouho obdivovaným pustým místem. Kromě toho, že cestu do centra Los Angeles odtud zvládne za necelou hodinu, nabídl architektu Philu Saundersovi snový prostor pro realizaci jeho návrhu.

Inspirován tvorbou amerického architekta Johna Lautnera, vytvořil tváří v tvář Pacifiku mistrovské dílo moderní architektury. Vila je zapuštěna do skály Dume Point a nabízí jedinečný výhled na oceán.

Na první pohled upoutá vila organicky ladným půdorysem. Na skále připomíná bílou houbu, která roste z kmene stromu. Obrovská okna mezi dvěma monolitickými betonovými plochami propouštějí dovnitř čerstvý vzduch a slunce. O to, kolik ho propustí, se stará J.A.R.V.I.S. Samotným Anthonym navržená umělá inteligence, zabudovaná do veškerých přístrojů a elektroniky v domě.

Útes, který hraje ve filmech

Útes, do něhož jsou ve filmu zapuštěny železobetonové základy vily geniálního superhrdiny, je v realitě prázdný. Ale skutečně ho lze najít na Tonyho fiktivní adrese 10880 Malibu Point, která zazní v Iron Manovi 3. Stačí do Google Maps zadat „Dume Point, Malibu“. Nelze se divit, že filmaři vybrali právě tento útes. Jedná se o chráněné území a zástavba je na něm zakázána. Umístění vily tedy skýtalo velký potenciál a zaslouženě získalo obdiv diváků.

Útes už za sebou má několik rolí, objevil se ve filmech Big Lebowski, Pearl Harbor, Charlieho Andílci nebo Chaplin, v němž hrál hlavní roli představitel Iron Mana Robert Downey Jr. Nejslavnější moment však zažil díky Planetě opic v roce 1968 - právě tady se natáčela závěrečná scéna se zničenou sochou Svobody.

Inspirace mistrem moderní architektury

Vila na útesu Dume Point ve skutečnosti architekta nemá. Její návrhy a kulisy však byly inspirovány architekturou skutečnou. Návrhář studia Marvel Phil Saunders dostal instrukce, aby se při vymýšlení architektury domu a designu rekvizit inspiroval výhradně tvorbou Johna Lautnera.

Tento proslulý americký architekt s praxí v atelieru samotného Franka L. Wrighta - autora Guggenheimova muzea v New Yorku nebo slavného domu Vodopád - vytvořil za svůj dlouhý život obdivuhodnou řadu modernistických staveb, z nichž Chemosphere je označována za nejmodernější dům, jaký kdy vznikl.

Hlavní inspirací pro Starkovu vilu byly dva Lautnerovy kalifornské domy - Bayer Residence propůjčil ústřední prostor domu a krb, u Arango Residence se inspiroval exteriér.

Divák odpustí

Vile Tonyho Starka dodává největší kouzlo místo, které pro něj výtvarníci snímků vybrali. Ve filmech je k vidění schodiště, po němž je z obytného prostoru vily možné sestoupit do garáže, která rozměrem odpovídá celé horní části domu.

Z tohoto důvodu by se ji nikdy nepodařilo umístit do podzemí tam, kde je ve filmu k vidění. Stříbrné plátno však snese všelicos, a proto není třeba si nad architektonickým hlavolamem vzdychat.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama