Román Děti půlnoci britsko-indického spisovatele Salmana Rushdieho byl včera v Londýně vyhlášen nejlepší knihou ve čtyřicetileté historii britského prestižního literárního ocenění - Man Bookerovy ceny. Rozhodli o tom v internetové anketě čtenáři, kterých hlasovalo přes osm tisíc.

"Skvělá zpráva!" reagoval na oznámení výsledků jedenašedesátiletý Rushdie, který je momentálně na autorském čtení ve Spojených státech.

Kniha Děti půlnoci získala "regulérní" cenu v roce 1981 a v roce 1993 zvítězila podruhé v kategorii "Booker of Bookers", vyhlášené k výročí pětadvaceti let existence Bookerovy ceny.

Podle mnoha literárních kritiků je Rushdieho román jedním z nejdůležitějších děl moderní britské literatury. Rushdie na sedmi stech stránkách knihy rozvíjí příběh s prvky magického realismu: soukromé dějiny tří generací jedné rodiny, jejichž životy se prolínají s moderními dějinami Indie od roku 1910 až do roku 1976. O prvenství v kategorii Best of Booker v posledním kole soutěže usilovalo jen šest porotou vybraných finalistů z původních jednačtyřiceti laureátů Bookerovy ceny od roku 1969: kromě Rushdieho Britové Pat Barkerová a J. G. Farrell, Australan Peter Carey, Jihoafričan J. M. Coetzee a jeho krajanka Nadine Gordimerová.