reklama
reklama
17. 7. 2009 | poslední aktualizace: 17. 7. 2009  11:07

Hollywood se chopil české historie. Kněžna Libuše je blondýna, bojovnice

Americký film zobrazuje kněžnu Libuši bojující s patriarchátem.
Čtěte více o: Hollywood | film
Anketa
Mají historické filmy, které se skoro vůbec nedrží pramenů, nějaký smysl?
23%
77%
Hlasovalo 285 čtenářů
reklama

Americko-český snímek, natáčený původně jako Koruna Vyšehradu, vstoupí už brzy do české distribuce pod názvem Kněžna Libuše. Česká premiéra je plánována na 15. října letošního roku.

Film vzbudil před dvěma lety během svého natáčení pozornost tím, že se tématu z české mytologie chopili hollywoodští tvůrci. "Jestli se domníváte, že nemám právo natočit film s tematikou Čech, tak to vám musím objasnit," brání se režisér filmu Constantin Werner, který Kněžnu Libuši natočil jako svůj druhý celovečerní film. "Část mojí rodiny byli česko-němečtí průmyslníci z Ústí nad Labem. Historie Čech a jejich pověsti jsou tudíž i součástí mého kulturního dědictví."

Milostný trojúhelník

Film je, jak název napovídá, založený na slavné české pověsti o jedné ze tří dcer knížete Kroka, slovanské kněžně z 8. století, která předpověděla existenci Prahy a vzala si Přemysla Oráče, prvního krále nové země. "Příběh se zaměřuje na milostný trojúhelník mezi Libuší, Přemyslem a Vlastou. Tato vůdkyně královské armády amazonek se zamiluje do Libuše." Hollywoodští tvůrci úpravami legend nezapřou svůj zájem zatraktivnit historické téma i pro nejmladší diváckou generaci. Film podle nich kombinuje historii s prvky fantasy, podobně jako filmy Excalibur, Mlhy Avalonu či Cesta bojovníka.

Pojetí filmu je značně kontroverzní, Werner se totiž neinspiroval pouze nejznámějším českým mýtem, ale obohatil svou interpretaci o další vlivy. "Příběh jsem sledoval zpět k jeho romantickým kořenům v 18. a 19. století," říká. Díky tomu je ve filmu také téma přechodu společnosti matriarchátu k patriarchátu. To režisér chápe jako posun "od světa řízeného ženami a blízkého přírodě k světu ovládanému muži a řízenému chamtivostí a touhou po moci."

Rozpočet: 1,3 milionu eur

Svérázné pojetí Werner vysvětluje snahou příběh zatraktivnit a také volností své mytické předlohy. "Není to historické drama založené na zdokumentovaných faktech, Libuše přece není historická postava. Je to legenda, jako je král Artuš v Anglii nebo Sigfried v Německu. Takže zde může být určitá umělecká volnost v interpretaci mýtu," říká.

Kněžna Libuše se natáčela už na podzim 2007, a jak tvůrci zdůrazňují, tak pouze v ČR a v reálech. "Využili jsme zrekonstruovaná slovanská obydlí ve skanzenech a také lesy po celém státě. Hlavní lokace byly kolem Brd a Dobříše a řeky Berounky." Celý rok 2008 podle režiséra tvůrci strávili při postprodukci snímku. Snímek dlouho hledal českého distributora, mimo jiné i loni na karlovarském festivalu, ohlasy na něj byly smíšené. Nakonec tedy vstoupí do kin na podzim s pomocí menší distribuční firmy Atypfilm.

Libuši tu ztvárnila Winter Ave Zoli. Mladá blonďatá americká herečka s českými kořeny má na tuto roli dobrou průpravu: v malé roli se objevila v Lize výjimečných i v romantickém dramatu Tristan a Isolda. Jejího manžela Přemysla hraje maďarský herec Csaba Lucás. Nechybějí ani čeští herci - oblíbenec zahraničních produkcí Marek Vašut tu ztvárnil Vršovce, který padl za oběť souboji s Přemyslem Oráčem. Před kamerou se objevil i Pavel Kříž a Veronika Bellová, Libušina otce Kroka ztvárnil Ivo Novák.

Rozpočet snímku se podle Wernera vyšplhal na 1,3 milionu eur. Film se natáčel v angličtině, aby mohl být mezinárodně distribuován. "Doufám, že má interpretace otevře dveře celosvětovému zájmu o tuto fascinující postavu a o mytologii Prahy," říká Werner. Jeho přání ale prozatím není vyslyšeno, film zatím počítá jen s českou a slovenskou premiérou. Do slovenských kin by měl vstoupit v lednu 2010.

Autoři: Irena Hejdová
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Místo Přemyslovců pravěk severoamerických pionýrů! (Jiří Antonín Votýpka)
Zásadně jsem před lety nesouhlasil s historikem Dr.Třeštíkem.Prý...
Ehm... ehm... (Klum)
Aha... tak už jsem chtěl reagovat na to, jaký že to "holyvůd"...
slavná pověst (gabriel)
není asi tak slavná, když se autorka domnívá, že přemysl se podle...
Re: Hollywood se chopil české historie. Kněžna Libuše je blondýna, bojovnice (anonym)
To víš, král nebo kníže, císař, šejk, sultán, vezír nebo náčelník...
Když vezmeme, kolik filmů už bylo natočeno (ale no ták)
dejme tomu o starověkém Římu, Egyptě, středověké Anglii, Germánii,...
Zobrazit diskusi
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama