Mladá třinecká kapela Charlie Straight ovládla sobotní vyhlašování hudebních cen Anděl za rok 2009. Stala se objevem roku, získala sošku za album roku i videoklip roku. Zpěvákem roku je Tomáš Klus, také třinecký rodák, nejlepší zpěvačkou byla zvolena šestnáctiletá Ewa Farna a skupinou roku Monkey Business. Rozhodli o tom členové Akademie populární hudby v přímém přenosu televize Nova. Do Síně slávy byla uvedena ostravská zpěvačka Marie Rottrová.

Úspěch umělců ze severní Moravy a Slezska podtrhl Jaromír Nohavica z Českého Těšína, jehož album V Lucerně se stalo nejprodávanější deskou roku 2009. "Asi je to tím vzduchem na severu Moravy, kterým do sebe infiltrují emoce," řekl ČTK s úsměvem Lešek Wronka z pořádající společnosti Lewron Music. Poté vážně dodal, že úspěch tamních interpretů považuje za náhodu.

Osmašedesátiletou Rottrovou ocenilo publikum v Incheba aréně potleskem vstoje. "Jsem hrozně dojatá, děkuju vám. Ale jsem tvrdej člověk a nebrečím," poznamenala zpěvačka.

Charlie Straight, kteří loni debutovali s albem She's a Good Swimmer, proměnili všechny tři nominace. Farna získala Anděla za album Virtuální. "Je to pro mě opravdu šok," přiznala. Klus byl oceněn za desku Hlavní uzávěr splínu. Cenu mu v emocionálně vypjaté chvíli předala zpěvačka Anna K., která se vzhledem k léčení chemoterapií objevila v blonďaté paruce.

"Konečně chápu, co to znamená mít duši v těle. Jestli tady bylo nějakých vítězů, tak je to ona," ocenil Klus svoji těžce nemocnou kolegyni, která divákům a fanouškům poděkovala za podporu, jíž se jí od nich dostává v jejím boji s rakovinou prsu.

Skupina Monkey Business získala Anděla za nahrávku Twilight Of Jesters. Zpěvačka Aneta Langerová vyhrála kategorii skladba roku s písní V bezvětří.

Renč zkazil minutu ticha. Zřítil se na zem

Slavnostní večer začal minutou ticha za oběti leteckého neštěstí, při němž před týdnem u Smolenska zahynul polský prezidentský pár a další představitelé země. Pietní chvilku narušil "společenský unavený" režisér Filip Renč, který do ticha upadl na zem. Nakonec nebyl schopen jít předat cenu za videoklip a musel ho nahradit houslista Pavel Šporcl.

Režisér vítězného videoklipu Platonic Johny Vít Haratek byl při přebírání sošky anděla hrajícího na šalmaj tak dojatý, že netrefil k východu pro umělce přebírající ceny a zamířil omylem mezi diváky.

Nominovaní interpreti v hlavních kategoriích v Incheba aréně zazpívali živě, akademii hlasovali bezprostředně po jejich vystoupení.

Slavnostnímu večeru předcházely spory ohledně způsobu organizace hlasování. Mimo jiné byla před měsícem zrušena nová podmínka nutné účasti interpretů, neboť několik umělců pohrozilo vystoupením z akademie. Skupina Sunflower Caravan také kritizovala pořadatele za to, že nominovaní na ceny v kategoriích klip roku a objev roku byli nakonec vyřazeni z živého vystupování na předávacím večeru.

Program večera obohatili i další hudební hosté, slovenská skupina Elán, Marta Jandová s německou rockovou skupinou Die Happy a skupina Nightwork.

Žánrové kategorie, v nichž hlasovali odborní porotci, byly vyhlášeny už 12. dubna. Z alternativní scény bodovala skupina Květy s albem Myjau v produkci Ondřeje Ježka a s hostující Lenkou Dusilovou. Skupina tuzemských rapperů vystupujících pod hlavičkou BMP s albem Horizonty dominovala v kategorii hip-hop.

V kategorii world music vyhrála s nahrávkou Tapas dívčí skupina BraAgas. Hudební formace Žamboši zvítězila v kategorii folk & country s deskou Přituhuje; nahrávka Jaromír Honzák Quintet s názvem Little Things nejvíce zaujala porotu kategorie jazz & blues. Debutové eponymní album projektu Mythematica uspělo v kategorii elektronické muziky, nejtvrdší kategorii hard & heavy vyhráli Negative Face s albem Garden Of Wishes. Vítězství v kategorii ska & reggae se stalo zásluhou alba Rude Jazz kořistí formace Green Smatroll.