Do zámku v Moravském Krumlově dorazili ve čtvrtek zástupci Prahy, kteří začali stěhovat Slovanskou epopej. Z kolekce 20 pláten malíře Alfonse Muchy sejmuli jako první obraz Car Simeon Bulharský, který bude narolován do speciální tuby, v níž bude přepraven. Před samotnou expozicí se dopoledne sešla stovka mladých lidí, hlavně studentů, kteří již v minulosti protestovali proti odvozu díla do Prahy.

Stěhování by mohlo trvat asi tři týdny, je ale možné, že celý proces bude po právní stránce opět zablokován. Expozice byla v poledne po domluvě představitelů Prahy a Moravského Krumlova uzavřena.

"Dorazilo (z Prahy) deset lidí. Stěhování epopeje již není věcí Moravského Krumlova, ale Prahy, popřípadě Muchových potomků," řekl ČTK krumlovský starosta Jaroslav Mokrý (ODS).

Do Rytířského sálu zámku, kde je dílo od roku 1963 vystaveno, přijel se skupinkou zástupců Prahy i radní Ondřej Pecha (ODS) a ředitel Galerie hlavního města Prahy Milan Bufka. Jejich cílem bude srolovat pět z 20 pláten, které by se měly příští týden odvézt do Prahy.

První transport by měl vyrazit příští týden

"Budeme se snažit, aby byly obrazy přestěhovány co nejrychleji," řekl ČTK Bufka. Stěhování by mělo trvat dva až tři týdny. Je ale možné, že bude opět právně zablokováno. Mnoho k tomu neschází.

Odvoz obrazů by mohl znova zablokovat moravskokrumlovský úřad, naznačil ve čtvrtek jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Kdyby prý Muchova rodina znova požádala o předběžné opatření, úřad by se jím znova zabýval. "Nechci předjímat, je to věc dědiců, ale pokud se obrátí na úřad v Moravském Krumlově, městský úřad jasně ví, v čem udělal chybu v předešlém řízení," řekl Hašek. Úřad zatím návrh na předběžné opatření nedostal.

Hašek vyjádřil přesvědčení, že pokud moravskokrumlovský úřad dodrží procesní pravidla, nebude důvod jeho rozhodnutí v případném odvolacím řízení na kraji rušit. To by znamenalo, že by práce musely být zastaveny a s obrazy by se nesmělo manipulovat, dokud nebude zjištěn jejich skutečný vlastník.

Stěhování obrazů bude po technické stránce velmi náročné. U každého z obrazů bude nutné postavit lešení a z něj jej pak svěsit dolů na zem. Tam začne pomalé namotávání plátna do speciálního tubusu. Obrazy budou převezeny do pražského Veletržního paláce. Pražská výstava by měla být podle Bufky otevřena v prosinci.

Atmosféra v expozici byla dnes dopoledne napjatá. "Došlo ke slovním výměnám mezi (krumlovskými) studenty a zástupci Prahy. Pak se situaci podařilo uklidnit," uvedl krumlovský místostarosta Tomáš Třetina, který byl celému dění přítomen. S ohledem na bezpečnost cenných pláten bylo následně rozhodnuto o uzavření expozice.

Hašek: Nechte plátna v Krumlově

Hejtman Hašek ve čtvrtek také vyzval Prahu, aby Slovanskou epopej neodvážela. Hašek zároveň požádal moravské patrioty, aby na stěhování vyjádřili svůj názor. Podle Prahy by kraj místo toho měl raději zajistit, aby moravskokrumlovský zámek nechátral.

"Vyzývám Prahu a její představitele, aby s ohledem na končící mandát městské reprezentace (...) nečinili žádné nevratné kroky k epopeji, včetně jejího odvozu z Moravského Krumlova do Prahy," uvedl Hašek v prohlášení, které rozeslal médiím. Hašek také vyzval Prahu k jednání a zároveň varoval před "zbrklostí, která přinese řadu emocí a poškodí roky budované vztahy a komunikaci mezi jižní Moravou a Prahou".

Pražský radní Pecha s přístupem jihomoravského hejtmana nesouhlasí. "Pan Hašek by si měl nejdřív sednout s (vlastníkem krumlovského zámku) Inchebou a domluvit se na opravě chátrajícího zámku," řekl Pecha. Podle něj by bylo nejlepší, kdyby kraj tento zámek, který je nyní na prodej, vykoupil. "Nemůžeme epopej na zámku nechat, nemáme žádnou smlouvu s Inchebou. Nemáme ani záruku, co se s obrazy stane, když zámek prodají," poznamenal radní.

Další osud krumlovské expozice

Zda bude krumlovská expozice s obrazy otevřena po srolování pěti obrazů, to zatím není zřejmé. Podle dohody mezi Moravským Krumlovem a Prahou by Muchovy obrazy měla časem v sále vystřídat jiná díla z depozitáře pražské galerie. Sál má město pronajato od slovenské společnosti Incheba, která jej vlastní a nyní jej nabízí k prodeji.

Záměr přestěhovat dílo do Prahy vyvolal vlnu nevole. Petici proti tomu podepsalo 6000 lidí. Ti podobně jako Muchův vnuk John argumentují tím, že Praha nenaplnila přání autora, aby byl pro cyklus obrazů postaven nový pavilon. Podle Prahy tím ale nemůže být zpochybněno to, že epopej patří hlavnímu městu. Vedení metropole navíc tvrdí, že výstavba nové galerie se připravuje.

O vydání epopeje, ale pouze na dobu jejího plánovaného vystavení do 31. května 2011 v Praze, rozhodl v uplynulých dnech znojemský okresní soud. S dílem se ale nesmělo manipulovat. Zapovídalo to předběžné opatření Moravského Krumlova. To ale ve středu zrušil jihomoravský krajský úřad.