Filmoví fanoušci se v letošní zimní sezoně dočkali v kinech dalšího velkolepého návratu.

Po Harry Potterovi se na plátna vrací i pokračování další úspěšné hollywoodské fantasy ságy: nová adaptace knižní série C. S. Lewise Letopisy Narnie.

Světovou premiéru mělo v pořadí už třetí dobrodružství sourozenců Pevensiových minulý týden v Londýně, do běžné české distribuce zamíří ve většině zemí včetně Česka tento čtvrtek.

Na rozdíl od prověřeného Harryho Pottera ovšem stamilionové tržby tentokrát nejsou sázkou na jistotu.

Třetí příběh Letopisů Narnie s podtitulem Plavba Jitřního poutníka, pojmenovaný po korábu, na němž se odehrává většina děje, totiž provázela celá řada nesnází. Druhý díl ságy, Princ Kaspian, totiž před dvěma lety kritiky i fanoušky oproti očekávání výrazně zklamal.

Odborníci mu vyčítali rozvleklý, patetický děj, šroubované dialogy prošpikované místy nesnesitelnou křesťanskou agitkou i unylé herecké výkony. Také tržby ve výši 420 milionů dolarů zaostaly za očekáváním vybuzeným prvním dílem: Lev, čarodějnice a skříň vynesl v roce 2005 totiž bezmála dvojnásobek.

Třetí pokračování tak bylo v ohrožení: od slavné ságy navíc odstoupil hlavní producent, studio Disney Pictures.

Lev Aslan se vrátil

Příběh sourozenců Pevensiových však naštěstí pro (převážně dětské) fanoušky neskončil. Produkce se po Disneym záhy ujalo studio 20th Century Fox, které na ověřenou knižní značku nyní hodně vsází. A tak se teď však Letopisy Narnie vracejí, byť v pozměněné podobě.

S novým režisérem (Novozélanďana Andrewa Adamsona vystřídal Angličan Michael Apted), novou atmosférou a také novým atraktivním formátem 3D. Do většiny rolí se však vrátili původní herci v čele s Tildou Swintonovou, která ztvárnila démonicky charizmatickou Bílou čarodějnici, a Liamem Neesonem, jenž i tentokrát namluvil stěžejní mytickou postavu filmu, bájného mluvícího lva Aslana.

Lewisův příběh se od starších dětí Petra a Zuzany nově posouvá směrem k nejmladším dětem Pevensiovým, Edmundovi a Lucince (výteční mladí herci Skandar Keynes a Georgie Henleyová). Ti se vracejí do magického světa Narnie prostřednictvím kouzelného obrazu právě včas.

Princ Kaspian (do role vládce fantaskní země se opět vrátil Ben Barnes), kterého v minulém díle dětští hrdinové dosadili na trůn, totiž právě vyplul na nebezpečnou misi na lodi zvané Jitřní poutník. Vydává se přes tajemný oceán plný podivuhodných příšer a tajemných ostrovů splnit svou královskou přísahu, najít sedm ztracených lordů z Narnie a zachránit jejich sedm mečů a s nimi i celou Narnii.

Kouzlo tkví hlavně v efektu

Režisér Apted se výtečně vypořádal s knižním schématem mytického, takřka odysseovského putování kouzelného korábu: namísto scénáře, který i tentokrát zejména v dialozích zřetelně pokulhává, mu v tom však pomáhají hlavně počítačové audiovizuální efekty.

Producent Mark Johnson se totiž nejakčnější z dílů dosavadní série rozhodl převést na plátno ve 3D formátu. Plavba Jitřního poutníka je tak přímo nabitá pozoruhodnými trikovými sekvencemi a dynamickou, místy dechberoucí akcí, která však základní děj zcela zbytečně zastínila.

Příběh, jehož pointou je dozrání hlavních "dětských" hrdinů a vlastně jejich loučení s vysněným pohádkovým světem, které solidně graduje, zejména v emotivní závěrečné scéně, ve srovnání s opulentní formou vyznívá zbytečně mdle a chladně.

Lze však očekávat, že právě velkorysé trikové pojetí a akční děj přitáhnou k sérii opět diváckou pozornost a během vánočních svátků zajistí Narnii v kinech potřebné tržby. Producenti už se nechali slyšet, že by rádi na plátno převedli i zbylé díly Lewisovy knižní heptalogie.