Ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09) zahájil jednání se svými vládními kolegy o možnosti vyjmout knihy ze zvyšování daně z přidané hodnoty (DPH). Předal jim analýzy knihkupců a literárních vědců, které varují před negativními vlivy navýšení daně. Podle nich hrozí, že se knihy stanou méně dostupnými a zvýší se bariéra v přístupu ke vzdělání.

Besser podle prvních reakcí svých kolegů věří, že se mu je podaří přesvědčit. Uvedly to webové stránky ministerstva kultury.

Nepopulární kroky jsou nevyhnutelné

Besser by s ostatními ministry chtěl jednat také o možnosti nezvyšovat daň u vstupného na kulturní akce a památky. Ale uznává prý, že určité nepopulární kroky budou zřejmě nevyhnutelné.

Podle ekonomických ministrů by se měla DPH u části výrobků ve snížené sazbě zvýšit na 20 procent co nejrychleji, možná už v posledním čtvrtletí letošního roku. Vláda chce díky plánovanému zvýšení DPH získat peníze na důchodovou reformu.

Besser předal analýzy kolegům v kabinetu už ve středu. "Mě ty materiály přesvědčovat nemusely, ale s jejich pomocí se, doufám, podaří přesvědčit kolegy na vládě," uvedl Besser na webu. "Vše je otázkou dalšího jednání," dodal.

Ceny knih spouply, prodává se jich méně

Z šetření Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR vyplývá, že už dnes jsou knihy ve vztahu k průměrnému platu asi o třetinu dražší než před rokem 1989. Přitom ale ostatní komodity jako potraviny a spotřební zboží jsou ve stejné relaci levnější.

Většina evropských zemí má na knihy sníženou sazbu DPH, Velká Británie, Irsko a Norsko dokonce nulovou. Česko by tak šlo podle knihkupců a literátů opačnou cestou než zbytek Evropy. Ústav připomíná rovněž negativní důsledky dosavadního zvyšování DPH pro knižní trh.

Za poslední tři roky vzrostla DPH z pěti na deset procent. Výzkumy přitom prokázaly, že mezi roky 2007 a 2010 se významně snížil počet obyvatel Česka nad 15 let, kteří si ročně koupí alespoň jednu knihu. "Pokles to byl více než třetinový, ze 71 procent v roce 2007 na 46 procent v roce 2010," sdělili v tiskové zprávě literární vědci z Ústavu pro českou literaturu.

Podle předsedy Svazu českých knihkupců a nakladatelů Vladimíra Pistoria by zvýšení sazby znamenalo "masakr českých knih", a to nejen beletrie, ale hlavně odborné literatury a učebnic.