Největší festival fotografie ve střední Evropě má název Prague Photo. Jeho čtvrtý ročník začal v úterý veletrhem ve výstavní síni Mánes.

Přes krátkou historii se přehlídka již stala vyhledávanou akcí, ke které se kromě soukromých galerií, vydavatelství a fotografických škol přidaly i respektované výstavní instituce. Do letošního doprovodného programu přispěla Galerie Rudolfinum, Centrum současného umění Dox, Pražský dům fotografie či Uměleckoprůmyslové museum.

Festival Prague Photo se zatím zaměřuje jen na tuzemské autory a také fotografy ze Slovenska. "Jiné zahraniční účastníky zatím nezveme. Stále máme pocit, že je tu velký dluh vůči české fotografii," říká ředitelka Prague Photo Iva Nesvadbová, podle které je stále co objevovat i v archivech mezi českými historickými fotografiemi.

Cena pro Přibylského

Festival ale ve velké míře slouží především mladým fotografům. Autorům do pětatřiceti let je určena cena Prague Photo, kterou letošní porota spolu s částkou padesát tisíc korun včera udělila Janu Přibylskému. Vítěze na přehlídce vystavují hned dvě galerie - Chemistry Gallery a THEditions. Cenu v minulosti získala například Tereza Vlčková, která se proslavila sérií dětí - dvojčat situovaných do mrazivé atmosféry seriálu Městečko Twin Peaks.

Festival podporuje také studenty fotografie. V Mánesu se výběrovou výstavou představuje většina českých škol se zaměřením na fotografii. Největší pozornost na sebe strhává olomoucký Institut tvůrčí fotografie. Kromě výstavy vybraných studentů, kterou doprovází videoprezentace, včera představil novou publikaci, shrnující dvacetiletou historii školy.

Mánes ovšem patří především soukromým galeriím, které tu prezentují velmi rozmanitou nabídku fotografií. Nechybí staré tisky klasiků, například Starožitnosti Baltazar vystavuje akt zhotovený technikou bromografie od Františka Drtikola z roku 1930, PPF Art vystavuje fotografie modernisty Jaromíra Funkeho, FotoForum Praha Funkeho doplňuje díly jeho souputníků Eugena Wiškovského a Jaroslava Rösslera, České Centrum Fotografie nabízí pražské scenérie od Josefa Sudka.

Presley vedle Kolíbala

Vystavující nesázejí jen na osvědčená jména, představují i experimentující či dosud málo známé autory. Opravdu progresivní fotografie se přesto nejsnadněji hledají v části určené školám.

Výjimkou je například Brooks Gallery, která mimo jiné vystavuje umělce Petra Lysáčka spolu s americkým fotografem Davidem Horanem. Vystavují dvojici vnitřně souvisejících fotografií, z nichž jedna vznikla v Memphisu a druhá v Praze. Vedle sebe se tak ocitl pohled na poutač s kytarou v rodišti Elvise Presleyho a sochu Stanislava Kolíbala, která je rovněž jako lákadlo předsunutá před Veletržní palác.

Fotografický veletrh potrvá v Mánesu do neděle, doprovodný program celý měsíc.


NOVINKY I AVANTGARDA
Jan Přibylský, autor bizarního zátiší, se stal čtvrtým vítězem soutěže s oficiálním názvem UniCredit Bank Prague Photo Young Award 2011. Vpravo je fotografie avantgardisty Jaromíra Funkeho z roku 1932, nazvaná Oko, ze série Čas trvá. Díla obou fotografů jsou do neděle k vidění v pražském Mánesu.