Známý britský dramatik Mark Ravenhill předal v pátek v pražském Divadle Komedie cenu za inscenaci nového textu. Získaly ji Černé panny – deset monologů muslimských žen, které Günter Senkel a Feridun Zaimoglu sestavili po pečlivých rešerších.

Představení mělo v Komedii premiéru před rokem v úpravě režiséra Dušana Davida Pařízka a Kamily Polívkové.

Sám Ravenhill vystoupil v pátek večer v Komedii s monologem Experiment. Nastoluje v něm provokativní téma - kdosi prováděl pokusy na dítěti, aby vyvinul lék proti smrtelné chorobě.

Příběh a míra vypravěčovy spoluviny se stále mění. Autor se pokouší zjistit, zda vůbec lze některou verzi přijmout a nakolik jsou lidé ochotni přivřít oči v zájmu obecného blaha.

Krutost pomine

"Text jsem napsal před 18 měsíci na základě práce se studenty herectví a vystoupil s ním v Londýně i New Yorku. Byl to vždy zážitek stát před publikem a hrát. Ale věřím, že hru bude interpretovat i někdo jiný; před nedávnem zazněla v německém rozhlase," řekl před představením Ravenhill.

Autor patří mezi zakladatele cool dramatiky, která ve druhé polovině 90. let šokovala publikum otevřeností a zobrazením fyzických i psychických krutostí současného světa. Na českých jevištích se objevily jeho hry Shopping and Fucking, Polaroidy a Faust/Faust je mrtvý. Předloni v Praze viděl českou premiéru hry Bazén (bez vody) v produkci souboru Letí.

Cena Marka Ravenhilla za nejlepší počin v oblasti inscenování současné dramatiky v českých divadlech byla udělena poprvé. Porota při Divadle Letí vybírala z více než osmi desítek loňských premiér; do užšího výběru zařadila desítku z nich.

"Je krásné, že ocenění nese moje jméno; má maminka to velice prožívala. Jsem rád i proto, že odmění inscenaci nových dramatiků. Bál jsem se, aby se opakovanými reprízami našich her z nás nestali kulturní imperialisté," řekl Ravenhill.

Někdy prý inscenátoři zvýrazňují krutost, kterou hry obsahují. "Ale důležitý je i lidský aspekt. Proto věřím, že časem nadšení z krutosti opadne a režiséři se zaměří na jiné stránky dramat," dodal s tím, že okolní svět je krutý a bylo by nemorální to nezmínit.

Pod záštitou Václava Havla

Na projektu Centrum současné dramatiky spolupracuje Divadlo Letí od ledna 2010 pod záštitou Václava Havla s Institutem umění - Divadelním ústavem, Švandovým divadlem, Divadlem Na zábradlí a dalšími partnery. Cílem je podpora nové dramatiky a inscenací, cirkulace textů, autorů a tvůrců, teoretická reflexe současné dramatiky a propagace mezi veřejností.

Příkladem vzniku nových inscenací je koprodukce Letí s Pražským komorním divadlem - prvotina rakouského autora Thomase Arzta nazvaná podle složeniny slov "cvrččí vrch" prostě Cvrch. "Světovou premiéru měla tento týden ve Vídni, ta česká se uskuteční 8. května v Divadle Komedie," řekla režisérka Martina Schlegelová, která ji připravuje s herci obou divadel.

VOL 3910

 

VOL 3834VOL 3799