Netypicky nikoliv v kamenných obchodech, ale na českých novinových stáncích se v pondělí objevil původní soundtrack k netrpělivě očekávanému filmu Petra Nikolaeva Lidice.

Dramatický snímek z období nacistické okupace a tragického vyhlazení středočeské obce Lidice vstoupí do kin na počátku června a už nyní budí oprávněné očekávání - nejen kvůli rozpočtu 70 milionů korun.

A podobně budí pozornost původní filmová hudba k Lidicím. Té se ujal hudebník Michal Hrůza. Producentem nahrávky, která obsahuje písně i instrumentální filmovou hudbu podkreslující děj, je Adam Dvořák ze společnosti Bioscop, která Lidice posílá do kin.

Hrůza, který na filmové instrumentální hudbě spolupracoval s Britem Jamesem Harriesem, záměrně využil nejen dobové hudební motivy, ale i zcela moderní styly i žánry - hudební Lidice výtečně lavírují mezi folkem, poprockem, swingem, klasickými motivy i jakoby lidovými, folkorními motivy.

Lidice - videoklip Jan Budař

Širokému žánrovému spektru odpovídá i výběr interpretů jednotlivých skladeb, kteří tu často vystupují zcela oproti svému běžnému zaškatulkování.

Latinskou O Maria O Felix Perpera mistrovsky nazpíval Dan Bárta, zcela překvapivým angažmá je hlas Lucie Bílé v písni Slunce bylo krásné - komorní folková balada s lidovými motivy nabízí Zlaté slavici zcela nové pěvecké možnosti a dává vyniknout jejímu obdivuhodnému rozsahu.

Svými autorskými skladbami pak Hrůzovi přispěl i Divokej Bill (Půjdem dál), Vypsaná Fixa (Z náruče) nebo pozoruhodná zpívající violoncellistka Dorota Barová z dua Tara Fuki. "Chtěl jsem, aby si každý na albu našel svoji skladbu, proto jsem se rozhodl udělat soundtrack jako průřez různými styly," komentuje na soudobou tvorbu z oblasti filmové hudby velmi osobitý a netypický hudební koktejl producent Adam Dvořák.

Lidice - Videklip - Plamen

Některé ze skladeb z Lidic jsou už od pondělí slyšet v rádiích. Pilotním singlem Lidic je hitovým potenciálem oplývající skladba Plamen, k níž Hrůza v duetu oslovil Anetu Langerovou.

Druhým singlem soundtracku je pak ústřední motiv Lidice v podání herce a hudebníka Jana Budaře, který ve filmu ztvárnil i jednu z hlavních rolí.

Adaptace scénáře Zdeňka Mahlera Nokturno, který vychází ze skutečného příběhu synovraha, jenž ve vězení při odpykávání trestu jako jediný muž přežil vyhlazení své rodné obce (ve filmu jej hraje Karel Roden), vznikala dlouhých pět let. Během ní se na filmu vystřídala několik režisérů - Alice Nellis musela loni odstoupit od projektu kvůli neurologické nemoci, režii po ní převzal právě Nikolaev.

Lidice - videoklip Jan Budař

Lidice - Videklip - Plamen