Po čtvrtečním pražském koncertě ve Dvořákově síni Rudolfina se Orchestr mladých bostonské konzervatoře představí dnes na festivalu Smetanova Litomyšl, odehraje charitativní koncert v Bratislavě a v pondělí vystoupí v rámci festivalu Mahler Jihlava 2011.

„Předností orchestrů mladých je mimořádná energie, zaujatý až vášnivý projev, ochota riskovat, radost z hudby, entusiasmus a k tomu spousta zábavy, ale také disciplína, preciznost, vzájemné naslouchání, samostatnost i ochota k týmové práci – a nepřítomnost cynismu,“ řekl HN dirigent amerického tělesa Benjamin Zander, který na New England Conservatory působí již přes třicet let.

Připravil se studenty pro toto turné mimo jiné Mahlerovu Devátou symfonii, skladatelův závažný epilog, ale také Dvořákovu Novosvětskou a další skladby. S orchestrem vystupuje v Evropě mladý pianista americko-čínského původu George Li.

Se zkušeností z účasti na práci podobného orchestru je to u mladých lidí ve věku kolem 12 až 17 let podle dirigenta jako s první láskou – nezapomíná se. A být při tom, když několik měsíců pronikají do tajů velkých partitur, je úžasným a obohacujícím zážitkem i pro dirigenta samého.

Někteří studenti ještě nikdy nebyli v cizině, někteří dokonce zatím neopustili ani Boston, takže zámořské turné je zásadním životním zážitkem, poznamenal Zander. A navíc k tomu přistupuje vzrušení z možnosti navštívit místa, kde jejich oblíbení skladatelé žili, vidět kopce, po kterých chodili, a hrát v historických sálech. 

„Ovlivní to jejich cítění hudby a přemýšlení o ní po zbytek života,“ soudí dirigent, který takových zájezdů vedl už patnáct.

Dvořákova hudba je podle něj v USA mimořádně oblíbená a Novosvětská symfonie, jako i jinde po světě, jedna z nejčastěji uváděných skladeb. „Občas jen trochu zapomínáme, že jsou ve Dvořákově hudbě i hluboká a smutná místa, výraz jeho stesku po domově,“ přiznal Zander.

Studenti v jeho tělese prý Dvořákovu hudbu zbožňují a jsou nadšeni, že se podívají do země, k níž autor patřil. Dirigent považuje i v této souvislosti za svůj hlavní úkol, aby si mladí hráči uchovali lásku k hudbě i do dalšího života, i kdyby se třeba nestali profesionálními hudebníky.

Zander aktivně působí nejen u tohoto orchestru a u Bostonské filharmonie, ale v posledních letech spolupracuje také s londýnským orchestrem Philharmonia, s nímž právě nahrává Beethovenovy a Mahlerovy symfonie. Přednášel také opakovaně na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.