Výtvarník vystupující pod přezdívkou Roman Týc, kterého Obvodní soud na Praze 7 tento týden odsoudil za umění ve veřejném prostoru, napsal otevřený dopis soudkyni Janě Miklové.

Člen skupiny Ztohoven se podle soudu provinil tím, že v roce 2007 vyměnil skla na padesáti pražských semaforech za šablony postaviček v komických či lehce vulgárních situacích. Argument, že šlo o umění ve veřejném prostoru, soud neuznal. Protože do pražských semaforů pasují jedině skla vyráběná výhradně firmou Eltodo, byla vyčíslena škoda ve výši 82 tisíc korun.

Výtvarník ji sice uhradil v plné výši, stejně jako dalších 40 tisíc za následnou exekuci, přidanou pokutu ve výši dalších 60 tisíc už ale zaplatit nechce a proto půjde na měsíc do vězení.

Týc v dopise upozorňuje, že jej odsoudil soudce Hájek, jehož jméno se opakovaně skloňuje v tzv. kauze justiční mafie a který je sám předmětem trestního vyšetřování. Vzhledem k divoké minulosti soudního stíhání umělecké skupiny Ztohoven se už o věc zajímají i organizace, sledující ochranu lidských práv.