On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
04:32
V Café teatr bude mít premiéru LaButeova Podoba věcí

Café teatr Černá labuť bude dnes večer místem premiéry inscenace hry amerického dramatika, scenáristy a režiséra Neila LaButea nazvané Podoba věcí. V překladu Petry Hanákové ji připravila režisérka Markéta Machačíková s herci Václavem Šandou, Ninou Horákovou, Annou Stropnickou a Petrem Borovcem.

Romantickou komedii na pomezí s dramatem o tom, že věci nejsou, čím se zdají být, LaBute napsal v roce 2001. Sám ji inscenoval v Londýně a později také natočil stejnojmenný film, který se v české distribuci objevil pod názvem Sexuální rekonstrukce s Paulem Ruddem a Rachel Weiszovou v hlavních rolích. V Praze hru první nastudovalo Divadlo Komedie.

Příběh se odehrává v malém univerzitním městečku na americkém středozápadě. Nepříliš hezký student anglické literatury Adam, který si přivydělává prací v místním muzeu, potká jednoho dne krásnou studentku umění a zamiluje se do ní. Když spolu začnou chodit, Adam ještě netuší, jak moc ovlivní jeho život.

Autor se ve svém textu ptá například na to, co všechno jsme ve svém životě ochotni změnit pro toho druhého, do jaké míry ovlivňuje náš zevnějšek a názory ostatních na nás naše chování či zda existuje hranice mezi morálkou a uměním.

Nejbližší repríza této komorní inscenace se v Café teatr Černá labuť uskuteční 8. února, informovala ČTK.

05:44
Trmalova vila zahájí Rok Pavla Jánaka a Josipa Plečnika

V Trmalově vile v Praze - Strašnicích bude v pondělí zahájen Rok Pavla Janáka a Josipa Plečnika. Celoroční program, který má zahrnovat výstavy, přednášky a exkurze po stavbách, chce veřejnosti připomenout dva významné architekty.

Plečnikovo jméno je v Čechách spojeno především s Pražským hradem, jehož architektem byl v letech 1920 až 1934. Výročí letos slaví také Plečnikův kostel Nejsvětějšího srdce Páně, který dominuje pražskému náměstí Jiřího z Poděbrad. Plečnik ho dokončil před 80 lety.

Janák byl nejen významným architektem, ale také návrhářem a teoretikem, rektorem Uměleckoprůmyslové školy a po Plečnikovi také hlavním architektem Pražského hradu. Janák se zabýval také problematikou urbanismu, jeho nejznámější urbanistickou realizací je pražská osada Baba.

V Trmalově vile budou do konce února k vidění i bytové doplňky obou architektů - z Uměleckoprůmyslového muzea bude zapůjčeno Janákovo originální křeslo, židle a stoleček, z galerie Modernista pak Janákova kubistická keramika. Slovinského architekta Plečnika připomene křeslo zapůjčené ze sbírek Pražského hradu. (čtk)

06:00
Dnes budou známy nominace na Ceny Thálie

Herecká asociace vyhlásí v pondělí odpoledne v Praze nominace na výroční Ceny Thálie. Členové odborných porot představí své volby v tradičních čtyřech oborech - činohře, opeře, baletu a jiných tanečnědramatických žánrech, v muzikálu a operetě, uvedla ČTK.

Prestižní ocenění budou předána v sobotu 24. března tradičně v Národním divadle v Praze už podevatenácté.

Thálie se udělují především za mimořádné umělecké výkony v uplynulém kalendářním roce. O laureátech rozhodují členové kolegia, kteří vybírají z finálních nominací čtyř odborných porot tajným hlasováním. Kolegium může udělit také Zvláštní cenu.

07:21
Na Sundance měl premiéru film se Seanem Pennem o prchající rockové hvězdě

Na filmovém festivalu v Sundance měl premiéru nový snímek Tady to musí být (This Must Be The Place). Jeho protagonistou je v podání herce Seana Penna bývalá rocková hvězda, která se obrátí zády k bývalé slávě a odejde žít do exilu v zámoří.

Podle agentury AP jde o téma, které je Pennovi blízké. Sám prý o podobném "řešení" v minulosti uvažoval.

Film natočil režisér Paolo Sorrentino a vypráví příběh rockové hvězdy Cheyenna, kterého scénáristé modelovali podle Roberta Smithe z kapely Cure.

Poté, co Cheyennovi zemře otec, se hlavní hrdina vypraví na podivný road trip a pokusí se vyprávat německého gestapáka, který Cheyennova otce mučil v koncentračním táboře.

Do amerických a slovenských kin přijde snímek v březnu, v Česku snímek uvede společnost Film Europe v červenci.

10:14
Lístky na pražský koncert Metallicy budou v prodeji od zítřka

 

Od úterního dopoledne budou v prodeji lístky na koncert Metallicy, která vystoupí 7. května v pražské Synottip areně. Na programu bude slavné "černé" album kapely, které Metallica nyní oživila po dvaceti letech, informoval server idnes.cz.

Lístky budou stát mezi 1490 až 2490 Kč a od zítřejších 10 hodin dopoledne si je mohou pořídit členové exkluzivního fanklubu Live Nation. Členové klubu Live Nation dostanou šanci o den později, klasický předprodej odstartuje 27. ledna v 9 hodin ráno. Jako předkapela vystoupí Gojira. 

 

11:45
Ředitel zlínského divadla bude s Krobem besedovat o Havlovi

Nedávno zesnulý prezident Václav Havel bude hlavním tématem talkshow ředitele zlínského divadla Petra Michálka s názvem Sdílení. S představením Zahradní slavnost vystoupí pražské Divadlo Na tahu, hosty besedy budou režisér Andrej Krob, bývalý ředitel zlínského divadla Ivan Kalina a zakladatel občanského sdružení Zlínské jaro Tomáš Pasterný, informovala mluvčí divadla Hana Šmardová.

"Vteřinu poté, co jsem se dozvěděl, že zemřel Václav Havel, vzpomněl jsem si na Andreje Kroba. Na to, jak jsem ho mohl vidět režírovat mou Havlovu nejoblíbenější hru Largo desolato v Karlových Varech. Jak mě seznamoval na Hrádečku s Václavem Havlem, protože má chalupu hned vedle. Na jeho barvité vyprávění o uvedení Žebrácké opery v Horních Počernicích či o tom, jak po podpisu Charty 77 začal makat jako montér," uvedl Michálek.

Krobovo vyprávění a inscenace Zahradní slavnosti podle ředitele připomene osobnost Václava Havla skutečně autenticky. (čtk)

12:21
Severská filmová zima přinese dramata a komedie z Islandu

Řadu nových i prověřených titulů nabídne filmovým fanouškům přehlídka Severská filmová zima. Uskuteční se od 15. do 19. února v pražském kině Atlas a v brněnském kině Art, od 17. do 19. února budou tyto snímky z produkce Dánska, Norska, Švédska a Islandu promítnuty také v ostravském Minikině, zjistila ČTK.

"Řada z filmů, které v ní nabídneme, získala ocenění na uznávaných mezinárodních festivalech," upozornila Kateřina Kociánová ze Severského filmového klubu, který přehlídku tradičně pořádá.

Zahájení v Praze a v Brně bude 15. února patřit dvěma filmovým dramatům. Půjde o Spodní proud islandského režiséra Árniho Ólafura Ásgeirssona, který byl natočen během sedmi týdnů na otevřeném moři, a švédský snímek režiséra Richarda Hoberta s názvem Harryho dcery.

V programu se objeví i dvě romantické komedie. Ta s názvem Import/Export režiséra Khalida Hussaina sleduje příběh norského mladíka Jana a jeho snahu zalíbit se rodičům své pákistánské vyvolené.

V islandské komedii Naše vlastní Oslo režiséra Reynira Lyngdala líčí neohrabané námluvy dvou naprosto rozdílných čtyřicátníků.

12:52
Nominace na Zlaté maliny se odkládají kvůli aprílu

Vyhlášení nominací na ceny Zlatá malina za nejhorší filmové počiny uplynulého roku se o měsíc odkládají. Kandidáti na filmové anticeny měli být zveřejněni v pondělí, organizátoři ankety ale nominační večer přeložili na 25. února.

Pro odklad se rozhodli kvůli tomu, aby bylo možné vítěze Zlatých malin představit na apríla - v neděli 1. dubna.

Nominace na Zlatou malinu byly tradičně vyhlašovány den před nominacemi na Oscara. Stejně tak byly anticeny předávány v předvečer slavnostního vyhlášení cen americké Akademie filmových věd a umění - ovšem pro Zlatou malinu si na rozdíl od Oscara ocenění umělci přišli jen zřídkakdy.

S ohledem na to, že letošní 1. duben připadá na neděli, se ale zakladatel Zlatých malin John Wilson rozhodl přeložit udílení cen, aby zdůraznil jejich záměr pobavit filmové diváky. Na internetových stránkách pro Zlaté maliny napsal, že něco takového toužil udělat už od 80. let, kdy ceny vznikly. (čtk)

13:04
Clooneyeho film o prezidentských volbách přijde do českých kin 9. února

Do českých kin míří politický thriller Den zrady, který natočil George Clooney a vytvořil v něm i jednu z hlavních rolí. Snímek byl nominován na čtyři Zlaté glóby, avšak vyšel naprázdno, jeho tvůrce si nakonec cenu odnesl za herecký výkon ve filmu Děti moje.

Společnost EEAP Film Distribution Den zrady dnes představila na projekci v Praze, diváci v Česku snímek budou moci vidět od 9. února, uvedla ČTK.

"Den zrady je adaptací divadelní hry Farragut North autora Beaua Willimona. Pracoval jsem na filmu o zkorumpovaném prezidentském kandidátovi. Poté, co jsem si přečetl tuto hru, rozhodli jsme se s Grantem Heslovem propojit náš koncept s jeho dobře napsaným dílem. V roce 2007 jsme začali na filmu pracovat, ale těsně před začátkem natáčení byl zvolen prezident Obama. V tu chvíli nám cynický film o politice připadal špatně načasovaný," uvedl Clooney v distribučních materiálech.

Všichni prý byli optimističtí a snímek odložili. Trvalo však jen rok, než optimismus zmizel a načasovaní se zdálo být dokonalé.

Podle Clooneyho nejde o film o politice. "Je to film o mladém muži, který se učí, jak uspět na nejvyšší úrovni, a pak ho to vše stojí jeho duši. Je to moralita, která se prostě stala ve světě politiky. Mohl by stejně tak dobře být právníkem či agentem, ale politika je mnohem zábavnější," dodal režisér.

Ve filmu dále hrají Philip Seymour Hoffman coby Goslingův nadřízený, Paul Giamatti jako manažer kampaně opozičního kandidáta, Marisa Tomeiová v roli reportérky magazínu New York Times a Evan Rachel Woodová jako stážistka.

14:21
Spike Lee: Hollywood o životě černochů netuší nic

Po premiéře svého nového filmu Red Hook Summer na festivalu v Sundance se americký režisér Spike Lee zúčastnil debaty s diváky. Během ní například prohlásil, že producenti a obchodníci z Hollywoodu nemají ponětí o životě černochů.

"S tímhle filmem jsme za studii nešli, protože jsem nechtěl slyšet, jak mi nějací kreténi vykládají, co mají mé postavy dělat. Oni o životě černochů nic netuší. Nic!" rozčílil se Lee.

Následně zkritizoval Universal Pictures za to, že mu nedovolili natočit pokračování ke snímku Inside Man (česky Spojenec), dodal zpravodaj serveru The Wrap.

15:33
V Brně se debatuje o stavbě koncertního salu, peníze ale chybí

V Brně se znovu rozhořela debata o tom, zda bude sál Janáčkova divadla i v příštích letech využívat spolu s operou také Filharmonie Brno. Dlouholeté provizorium měla ukončit výstavba nového koncertního sálu. Peníze na stavbu ale chybí. 

Město proto zadalo novou akustickou studii za 650 tisíc korun. Radní chtějí ve studii zjistit, jak divadelní budovu po akustické stránce upravit pro operní představení i koncerty filharmonie. Část brněnských umělců a opozičních politiků s tím nesouhlasí, zjistila ČTK.

Podle předsedkyně Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Brně Aleny Štěpánkové-Veselé by případnou akustickou úpravou Janáčkova divadla vznikl "kočkopes". 

"Nebylo by to dobré ani pro operu, ani jako koncertní sál. Obojí má trochu jiné akustické požadavky, jinou architekturu, jinou geometrii," řekla dnes novinářům Štěpánková-Veselá. Janáčkovo divadlo je postaveno jako operní dům. Pro filharmonii je akustika podle odborníků nyní nevhodná.

Opoziční zastupitel a bývalý primátorův náměstek Daniel Rychnovský minulý týden upozornil na to, že podobná akustická studie už před lety vznikla. Jasně prý prokázala to, že úpravy by byly nákladné a jejich efekt nejistý.

Podle Rychnovského se brněnští radní úvahami o úpravách Janáčkova divadla snaží vyhnout problému a ušetřit na nevhodném místě. Město podle něj nový sál potřebuje. 

"V každém srovnatelném městě na západ od našich hranic je alespoň jeden sál s kvalitní akustikou," konstatoval Rychnovský. "Chlubíme se tím, že jsme Janáčkovo město, ale přitom nemáme kde na úrovni zahrát jeho vrcholná díla, třeba Glagolskou mši a Tarase Bulbu," doplnila Štěpánková-Veselá. V Janáčkově divadle totiž například chybí varhany.

15:53
Zítra budou vyhlášeny nominace na Oscara, může mezi nimi být i Alois Nebel

Oči filmového světa se v úterý upřou na Los Angeles. Časně ráno místního času (to znamená ve 14.30hod SEČ) budou v tamním kině Samuel Goldwyn Theater vyhlášeny nominace na 84. ročník Oscarů. 

Do seznamu kandidátů na prestižní ceny americké Akademie filmových věd a umění se může dostat i český film Alois Nebel, ovšem v kategorii nejlepšího cizojazyčného snímku nominován nebude. Mohl by se však ucházet o zlatou sošku za nejlepší animovaný film.

Možné favority oscarového klání naznačily už Zlaté glóby, jejichž vítězové byli vyhlášení minulý týden. V nich získal tři ceny francouzský černobílý a téměř němý snímek The Artist, který ukazuje příchod zvukového filmu do Hollywoodu. Další dvě ceny si ze Zlatých glóbů odnesl film Děti moje, v němž v hlavní roli zazářil George Clooney.

Film režiséra Tomáše Luňáka Alois Nebel se ucházel o nominaci na Oscara ve dvou kategoriích, přinejmenším v jedné z nich se ale do přímého boje o zlaté sošky nezapojí. Akademie minulý týden zveřejnila užší výběr cizojazyčných filmů, z nichž vybere pětici nominovanou na Oscara v této kategorii, a Luňákův film mezi nimi není.

Alois Nebel ale může uspět v kategorii animovaného filmu. Snímek je totiž natočený animační technikou zvanou rotoskopie, která kombinuje hraný a animovaný film. Záběry natočené s herci byly překresleny ve stylu komiksové předlohy filmu.

Úterní nominace na Oscary vyhlásí předseda americké filmové akademie Tom Sherak společně s herečkou Jennifer Lawrenceovou. Ceny budou předány na slavnostním večeru 26. února, kterým bude provázet herec Billy Crystal.

16:32
Ceny Thálie mohou získat Dvořáková, Kukura, Urbanová nebo Töpfer

Mezi umělci nominovanými na ceny Thálie za loňský rok jsou herci Helena Dvořáková, Lucie Žáčková či Juraj Kukura, operní pěvci Eva Urbanová a Aleš Briscein a za muzikál a operetu Monika Absolonová a Tomáš Töpfer.

Laureáti budou vyhlášeni 24. března v Národním divadle. Nominace oznámili šéfové odborných porot na dnešní tiskové konferenci v Praze.

Dvořáková byla nominována za roli Ysé v inscenaci Polední úděl pražského Divadla v Dlouhé. Konkurentkami jí jsou Alena Sasínová Polarczyková za výkon v inscenaci Blecha, kterou uvádí Komorní scéna Aréna v Ostravě, a Lucie Žáčková z Činoherního klubu za roli v inscenaci Tramvaj do stanice Touha.

Kukura ztvárnil sám sebe v představení nazvaném jeho jménem, kterou nastudoval v Činoherním klubu. Na Thálii jsou nominováni také Václav Neužil v představení Dealer's Choice pražského Dejvického divadla a Ladislav Špiner za ztvárnění ústřední postavy v Mefistovi na jevišti Východočeského divadla Pardubice.

V operním žánru jsou mezi nominovanými Anna Klamo ze Severočeského divadla opery a baletu v Ústí nad Labem za titulní roli v opeře Lakmé, Eva Urbanová za roli Kundry ve Wagnerově Parsifalovi v Národním divadle, Aleš Briscein jako Belmonte v Únosu ze serailu, který také hraje česká první scéna, a Jacek Strauch za titulní postavu v Hindemithově opeře Cardillac uváděné ostravským Národním divadlem moravskoslezským.

V kategorii Balet, pantomima nebo jiný tanečně dramatický žánr se rozhodne mezi Zuzanou Hvízdalovou v představení Fantom opery a Miho Ogimotovou jako Giselle ze Státní opery Praha či Zuzanou Šimákovou ve dvojroli Matky a Víly v Prokofjevově baletu Popelka na jevišti Národního divadla.

Mezi muži mají naději Jan Fousek za roli v Nebezpečných známostech brněnského Národního divadla a Michal Krčmář a Filip Veverka alternující Vévodu Alberta v baletu Giselle ve Státní opeře.

V kategorii operety a muzikálu by mohla zabodovat Monika Absolonová v titulní roli Funny Girl v Severočeském divadle opery a baletu v Ústí nad Labem či Hana Fialová, která ztvárnila Margueritu ve stejnojmenném muzikálu v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.

Za roli Henryho Higginse v muzikálu My Fair Lady z pražské Fidlovačce byl nominován Tomáš Töpfer, spolu s ním o Thálii usiluje Dušan Vitázek z Městského divadla Brno za titulní dvojroli muzikálu Jekyll a Hyde.

17:40
V Divadle Archa vystoupí Rakušanka, jež vystupuje jako Soap & Skin

Na festivalu Stimul, který nabízí současnou experimentální hudbu různých žánrů, se 6. března v pražském Divadle Archa představí Rakušanka Anja Plaschgová, která nahrává a vystupuje pod jménem Soap & Skin.

Jednadvacetiletá experimentátorka ve svých písních spojuje výrazný klavír a atmosférický zpěv s jemnou elektronikou. Do Prahy zavítá s novým albem Narrow, informovala ČTK.

"Plaschgová svým intimním projevem úspěšně bourá mediální obraz Rakouska jako hudebně netečné země, ze které nevycházejí aktuálně relevantní nahrávky," uvedla pořadatelka Pavlína Svatoňová.

Podle ní se Plaschgová svým hudebním vyjádřením, kterému kromě jejího subtilního hlasu a elektronických dotáček dominuje především klasický klavír, na hudební mapě zařazuje spíše k severské scéně. Soap & Skin se na hudební scéně pohybuje pět let, debutové album Lovetune For Vacuum vydala v roce 2009.

18:55
Prodeje hudby klesají, digitální naopak rostou

Celosvětové prodeje hudby vloni klesly o 500 milionů dolarů na 16,2 miliardy, dál ale roste podíl, který na trhu zaujímají digitální formáty.

Podle zprávy, jíž v pondělí vydala Mezinárodní federace nahrávacího průmyslu, vzrostly výtěžky z prodejů digitální hudby meziročně o 80% na 5,2 miliardy dolarů, uvedla agentura Reuters.

Více na zahraniční stránce úterních Hospodářských novin.

19:35
Hobit se natáčí rychlostí 48 snímků za vteřinu

Peter Jackson oznámil, že dvojdílný film Hobit natáčí na rychlost 48 snímků za vteřinu. Jde o dvojnásobný framerate oproti hollywoodskému standardu 23.976 snímků, regionálně vymezeného ve standardu NTSC.

Jackson doufá, že dvojnásobná rychlost dodá jednotlivým scénám plynulejší přechody a ubere poblikávání obrazovky. Jeho rozhodnutí souvisí i s tím, že celý Hobit se natáčí kompletně ve 3D.

23:18
Neil Young po osmi letech natáčí s kapelou Crazy Horse

Americký zpěvák Neil Young se po osmi letech vrací ke své nejslavnější kapele Crazy Horse. Jak Young potvrdil magazínu Rolling Stone a bubeník kapely Ralph Molina posléze na svém Facebooku, společně se vypraví do studia a natočí novou desku.

Young začal s garážovou rockovou kapelou Crazy Horse hrát v roce 1968 a společně jsou podepsaní pod klíčovými alby jako Zuma, Rust Never Sleeps a Ragged Glory. Naposledy společně udělali "rockovou operu" Greendale a naživo vystoupili 21. března 2004. 

Od té doby Young produkoval desky sólově, případně jen některých členů Crazy Horse využíval, například bubeníka Moliny na albu Chrome Dreams II, dodal magazín Rolling Stone.

08:03
Nejlepšího českého malíře do 30 let věku vybere odborná porota

Odborná komise bude dnes mezi osmi finalisty vybírat laureáta Ceny kritiky za mladou malbu. Práce finalistů soutěže pak budou vystaveny v pražském paláci Adria. Expozice potrvá do 26. února.

Cena kritiky se udílí malířům a malířkám do 30 let věku. Odborná porota neoceňuje pouze vybrané vystavené obrazy, ale přihlíží k celému kontextu tvorby mladých umělců zhruba za poslední dva roky.

Mezi osmičku finalistů se letos dostali Josef Achrer, Martin Krajc, Světlana Fialová, Daniela Sahanková, Tomáš Bárta, Jan Vytiska, Kamila Rýparová a Patrik Kriššák. Porota vybírala ze čtyř desítek adeptů z celé republiky; přitom nerozhodovala národnost výtvarníků, ale dlouhodobý pobyt v ČR.

09:21
Na Barrandově poprvé točil Plachta či Pištěk, bude to už 75 let

Před 79 lety se 25. ledna 1933 ve zbrusu nových filmových ateliérech a laboratořích na Barrandově začal natáčet první film. Jmenoval se Vražda v Ostrovní ulici a podle úspěšného, necelý rok předtím vydaného románu Emila Vachka Muž a stín, ho natočil režisér Svatopluk Innemann.

V hlavní roli tichého, nenápadného a rozvážného detektiva Klubíčka, metodicky řešícího spletitou vraždu lichvářky Zacharové, exceloval Jindřich Plachta. Zdatně mu sekundovali i Theodor Pištěk jako manžel zavražděné a zpočátku hlavní podezřelý a Zvonimír Rogoz coby Zacharův přítel, dobrácký pan Friedmann, z něhož se nakonec vyklube hledaný vrah.

10:30
Českým kinům dominují všechny podoby lásky v Cieslarově komedii

Romantická komedie režiséra Milana Cieslara Láska je láska se hned po premiéře objevila v čele tabulky nejnavštěvovanějších filmů českých kin. O víkendu ji zhlédlo 41 000 diváků, kteří v pokladnách nechali 5,3 milionu korun.

Druhé místo obsadila podle informací Unie filmových distributorů další novinka - americký akční sci-fi horor s názvem Underworld: Probuzení, který před filmová plátna přilákal 16 230 diváků. Třetí skončil dobrodružný snímek Sherlock Holmes: Hra stínů, který má zatím na kontě celkem 156 108 lidí, a hned za ním animovaná rodinná komedie Happy Feet 2.

Pátá je americká verze akčního příběhu Muži, kteří nenávidí ženy, natočená podle švédského knižního bestselleru s Danielem Craigem v hlavní roli.

11:34
Mňága a Žďorp vydá na apríla nové album. S písničkami od Tata Bojs nebo Tomáše Kluse

Kolekcí svých písní, které přezpívali kolegové muzikanti, si k oslavě 25 let kariéry daruje skupina Mňága a Žďorp. Na albu, které vyjde 1. dubna, se mimo jiné podílejí Kryštof, Vypsaná fixa, Tři sestry, Tata Bojs, Monkey Business, Xindl X, Michal Hrůza, Tomáš Klus, Skyline, Už jsme doma nebo Sto zvířat.

"Přemýšlel jsem, jak oslavit naše čtvrtstoletí - bestofek už jsme pár vydali, novou desku jsme ještě ani nezačali psát... Takže mě napadlo, dát s pomocí přátel do kupy album předělávek našich písniček," uvedl lídr Mňágy a Žďorp Petr Fiala.

Hity jako Hodinový hotel, Nejlíp jim bylo, Made in Valmez, I cesta může být cíl nebo Písnička pro tebe se objeví v nových podobách. Například známý Hodinový hotel získal v rukou rapové skupiny WWW aranžmá, které jej posunulo do zcela jiné roviny.

12:59
Tenorista Cura se v červnu vrátí do Česka, jeho koncert vyjde na 4,5 milionu

Jeden z nejlepších světových tenoristů José Cura se představí počátkem června na olomouckém Horním náměstí. Za doprovodu Moravské filharmonie zazpívá nejznámější árie z italských oper Guiseppe Verdiho a Giacoma Pucciniho. Podle pořadatelů půjde o jediný letošní koncert slavného argentinského tenoristy žijícího ve Španělsku ve střední Evropě. Spolu s ním se představí i korejská sopranistka I Won-sin, řekl dnes novinářům ředitel Moravské filharmonie Vladislav Kvapil.

Galavečer, který se uskuteční na závěr mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Olomouc, se uskuteční 2. června v otevřeném prostoru na Horním náměstí. Bude na něm vybudováno hlediště s kapacitou 2800 míst. Samozřejmostí je velkoplošná projekce. Vstupenky budou stát 600, 900 a 1700 korun, předprodej začne 1. února v podloubí olomoucké radnice a na dalších místech v síti Ticketportal. "Očekáváme, že koncert by kromě domácích příznivců mohl přilákat i hosty ze zahraničí, zejména Rakouska či Polska. Proto počítáme s velkou propagační kampaní včetně billboardů u velkých silničních tahů," uvedl primátor Martin Novotný. Náklady na koncert se odhadují na zhruba 4,5 milionu korun. Částečně se na nich bude podílet i město.

16:18
Hejma pokřtil Fejsbuk, zachycuje v něm hořké i vtipné vzpomínky na mládí

Zpěvák, hudební skladatel, moderátor, překladatel a novinář Ondřej Hejma dnes v pražském Hard Rock Cafe pokřtil svou autobiografickou knihu Fejsbuk. Název publikace s mottem "Svůj souboj s Luciferem jsem beznadějně prohrál" prý není fonetickým přepisem označení sociální sítě Facebook. "Jsem veřejností vnímaný jako muž několika profesí, dá se říct tváří. Tahle kniha je vlastně takový pokus, abych namaloval tu vlastní tvář - face a book," vysvětlil Hejma.

Frontman Žlutého psa, který 3. února oslaví 61. narozeniny, napsal svou knihu formou jakéhosi deníku, v němž spojil události loňského roku se svými hořkými i veselejšími vzpomínkami na mládí v pražských Dejvicích i život v komunistickém Československu.

"Představte si život v lágru s ruskejma tankama, a pak ten druhý díl, uprostřed kapitalistický džungle a demokracie. Jako by jeden svět nestačil," píše v knize Hejma, který se ze zakazovaného hudebníka menšinového žánru stal televizní celebritou známou z poroty soutěže SuperStar a moderování soutěžního pořadu Milionář.

18:46
Nejlepším mladým malířem v Česku je Josef Achrer, kombinuje krajinu s abstrakcí

Cenu kritiky za mladou malbu letos získal třicetiletý Josef Achrer, absolvent pražské Akademie výtvarných umění (AVU). Odborná porota ho vybrala z osmi finalistů. Oceněni byli i Kamila Rýparová, Tomáš Bárta a Martin Krajc, řekl dnes novinářům předseda výběrové komise Lubomír Typlt. Práce finalistů budou ode dneška do 26. února vystavené v pražském paláci Adria.

"Achrer vyhrál s naprostým přehledem. Je to nejen bytostný malíř, ale snaží se o malbě hodně přemýšlet. Zkoumá východiska geometrické abstrakce, kterou kombinuje s krajinářskou malbou. Vzniká tak napínavé propojení dvou žánrů, které nebývá časté," řekl dnes Typlt.

Cena kritiky se udílí malířům a malířkám do 30 let věku. Odborná porota neoceňuje pouze vybrané vystavené obrazy, ale přihlíží k celému kontextu tvorby mladých umělců zhruba za poslední dva roky.

07:39
Zemřel režisér oceněný Zlatou palmou, točil nový film

Ve věku 76 let dnes večer zemřel řecký režisér Theo Angelopoulos. Držitel Zlaté palmy z Cannes podlehl zraněním, která utrpěl při dopravní nehodě během natáčení, uvedla řecká televize.

Podle ní režiséra srazil na ulici motocyklista. Angelopoulos byl převezen do nemocnice v Pireu, kde ale podlehl krvácení do mozku. Režisér pracoval na svém novém filmu o dopadu krize na každodenní život v Řecku. K nehodě došlo, když přecházel přes ulici v Pireu poblíž místa, kde natáčel.

Theo Angelopoulos natočil od počátku 70 let na 15 filmů, ve kterých se zaměřoval na historii i současnost řecké společnosti. Snímek Věčnost a den mu v roce 1998 vynesl Zlatou palmu na festivalu v Cannes. I jeho další filmy, pro které jsou typické dlouhé a tiché záběry řecké krajiny, mu přinesly řadu ocenění na festivalech.

08:21
Literární cenu Costa vyhrál historický román z předrevoluční Francie

Román Andrewa Millera Pure (Čistý) získal britskou literární cenu Costa. Předseda poroty Geordie Greig oznámil, že vítěz byl vybrán po "bouřlivé debatě".

Pure je situován do předrevoluční Francie 18. století. Podle Greiga je to "bohatý a brilantní historický román".

Zdůraznil, že vítěze této ceny obtížné určit, protože na rozdíl od ostatních ocenění se vybírá z pěti knih různých žánrů - z nejlepšího románu, knihy poezie, nejlepší prvotiny, biografie a dětské knihy, které byly oceněny před dvěma týdny.

Vítězové jednotlivých kategorií dostali šek na 5000 liber (150 000 korun), Miller za celkové vítězství dalších 25 000 liber (760 000 korun).

09:33
Nový dokument Třeštíkové má premiéru, je v něm obyčejná rodina, Gott i vesmír

V pražském kině Světozor má dnes premiéru časosběrný dokument Heleny Třeštíkové Soukromý vesmír. Tento projekt je jejím nejdelším, neboť dějiny jedné rodiny zaznamenávala celých 37 let.

Svou kamarádku Janu začala s filmovým štábem sledovat v roce 1974. Jana tehdy čekala první dítě s manželem Petrem a právě život jejich syna Honzy je osou tohoto filmu. Před kamerou se tu narodí, vyrostou a dospějí dohromady tři děti a jejich rodiče prožijí velkou část svého života.

Zatímco archivní záběry připomínají uměleckou kariéru Karla Gotta, významné okamžiky dobývání kosmu či zásadní politické proměny této země, deníky rodiny Kettnerových, které si po celou dobu pečlivě vedl otec rodiny, nabízejí soukromou alternativu velkých dějin.

10:41
V Obecním domě vyjde hvězda, Lindseyová působí v Metropolitní opeře či Paříži

Před českým publikem dnes bude debutovat mladá americká mezzosopranistka a vycházející hvězda newyorské Metropolitní opery Kate Lindseyová. Ve Smetanově síni Obecního domu se představí v operním, operetním i písňovém repertoáru.

Zazní například Offenbachova Velkovévodkyně z Gerolsteinu či árie Lehárovy Giuditty "Meine Lippen, sie küssen so heiss" nebo cyklus písní na slova Théophila Gautiera od Hectora Berlioze. Pěvkyni doprovodí Český národní symfonický orchestr (ČNSO) pod vedením dirigenta Paola Arrivabeniho.

Lindseyová je vycházející hvězdou Metropolitní opery, působí také v operních domech v Los Angeles, San Francisku, Paříži a Curychu. Po pražském koncertu míří do londýnské Královské opery Covent Garden, kde bude debutovat jako Zerlina v Mozartově Donu Giovannim.

13:17
DOX vystavuje blízkovýchodní konflikt očima evropských umělců

Blízkovýchodní konflikt očima evropských umělců v konfrontaci s umělci z obou zainteresovaných území vystavuje centrum současného umění DOX.

Výstavu, která zahrnuje díla čtyř desítek umělců a skupin, připravily kurátorky Tamara Moyzesová a Zuzana Štefková. Projekt také demonstruje historickou i současnou provázanost Evropy a Blízkého východu.

Kurátorky vycházely z toho, že média dnes nabízejí tolik obrazů zachycujících války a etnické konflikty všude na světě, že čtenář novin či divák televize zná daná místa i přesto, že je nikdy nenavštívil.

Příkladem takového často zmiňovaného konfliktu je právě Blízký východ.

DOX letos vystaví sochaře Nepraše, hudebníka Cage či blízkovýchodní tematiku - čtěte ZDE

Mnozí umělci vystavující v DOX nalézají kořeny dnešního problému v evropském antisemitismu, který vedl k exodu Židů do Palestiny. Jiní sledují napětí mezi kulturami v dnešní Evropě a ukazují, jak tenká je hranice mezi strachem, náboženskou či rasovou nesnášenlivostí a fyzickým násilím, ať už jde o současné projevy nenávisti k Židům nebo o strach z islámu.

Výstava zahrnuje jak díla vycházející z přímé zkušenosti, tak ta, která čerpají inspiraci z mediálního zobrazení konfliktu. Českou a slovenskou scénu zastupují Milan Kohout, Milan Kozelka, Radim Labuda, Ivan Vosecký či jedna z kurátorek Tamara Moyzesová. Expozice potrvá do 20. dubna. (čtk)

15:21
Ve Zlíně natáčí studenti film s Janem Kačerem a profesionály

V ulicích Zlína se ode dneška natáčí film s pracovním názvem 100x nic. Na jeho výrobě spolupracují profesionální filmaři se studenty zlínské univerzity. V hlavních rolích se představí Nina Divíšková a Jan Kačer, Režisérem filmu je Tomáš Binter, informovala ČTK.

Smyslem projektu je spolupráce profesionálů se studenty, kteří mají možnost získat zkušenosti od znalců v oboru přímo v průběhu natáčení. Podle produkční Zuzany Brátové studenti pracují jako asistenti filmařů.

"Studenti jsou asistenty režiséra, zvukaře, pracují v produkčním týmu, na všech postech. Můžeme se tak učit přímo na place, ve škole takové možnosti nikdy nemůžeme mít," řekla Brátová.

Na natáčení se podílí například zvukař Petr Forejt, který byl nominován na Oskara v kategorii zvuk k filmu Wanted či kameraman Juraj Fándli, jenž natáčel například snímky Requiem pro panenku nebo Z pekla štěstí.

Souběžně s natáčením filmu vzniká i film o filmu, který by měl sloužit jako výukový materiál pro studenty filmových škol.

15:51
Cenu za celoživotní kameramanské dílo obdrží Jaromír Šofr

Cenu Dilia a Asociace českých kameramanů za celoživotní kameramanské dílo obdrží kameraman Jaromír Šofr. Stane se tak 25. února vpodvečer v pražském kině Lucerna, kde asociace už posedmnácté udělí své výroční ceny.

Podle dnes zveřejněných nominací se o ně v oblasti filmu ucházejí kameramani David Ployhar (Čertova nevěsta), Antonio Riestra (Lidice), Vladimír Smutný (Poupata), Petr Koblovský (Rodina je základ státu) a Martin Štrba (Vendeta).

Na cenu za vynikající kameramanské televizní dílo byly nominovány snímky Jseš mrtvej, tak nebreč kameramana Martina Šece, Kráska a netvor kameramana Iva Popka a Santiniho jazyk, kde byl za kamerou rovněž Martin Šec.

O udělení prestižních ocenění rozhodne porota za předsednictví režiséra Viktora Polesného. Jejími členy jsou kameramani Martin Čech, Svatopluk Malý, Jiří Šimunek a Ivan Šlapeta, dramaturg a scenárista Václav Šašek a filmový publicista Pavel Taussig. Nad večerem převzala záštitu ministryně kultury Alena Hanáková. (čtk)

16:49
Abú Zabí odkládá pobočky Guggenheimova muzea a Louvru

V emirátu Abú Zabí se otevře pobočka galerie Louvre v roce 2015 a muzea Guggenheim v roce 2017. Nový plán konstrukce a příprav obou projektů dnes podle agentury AFP oznámili místní developeři. Obě místa měla být dokončena o více než rok dříve.

Původní data pro otevření byla stanovena na roky 2013 a 2014. Úřady emirátu ale oznámily prodlevu v pracích kvůli změnám ve státních výdajích.

V říjnu Státní společnost pro propagaci cestovního ruchu a investic zrušila krátce po vyhlášení konkurz na stavbu pobočky newyorského muzea Guggenheim. Místní tisk tehdy informoval o zmrazení projektů v hodnotě asi 30 miliard dolarů.

Muzea jsou podle agentury AP budována na ostrově Saadijat (v překladu ostrov štěstí), který by se měl stát kulturní destinací pro turisty z celého světa se zájmem o umění a kulturu, jak předpokládají autoři projektu. Podle nich už je podstatná část prací dokončena a začal nákup sbírek.

Futuristickou maketu Guggenheimova muzea v Abú Zabí vytvořil americký architekt Frank Gehry, který je autorem Guggenheimova muzea také ve španělském Bilbau. Komplex by se měl stát největším ze všech muzeí Guggenheimovy nadace. Ta má ve světě těchto institucí již pět: v New Yorku, Berlíně, Bilbau, Las Vegas a Benátkách. (čtk)

17:06
Státní opera byla soběstačná z 51 procent

Státní opera Praha, která je od 1. ledna součástí Národního divadla, dosáhla loni soběstačnosti ve výši 51 procent.

V roce 2011 činily příjmy 126,3 milionu korun, navýšený příspěvek ministerstva kultury 120,7 milionu korun. Vyplývá to z údajů poskytnutých představiteli odborové organizace Státní opery Miroslavem Svobodou a Petrem Pergelem.

Odborníci uvádějí, že v operním světě se soběstačnost oper 25 procent už považuje za úspěch. Například předloni, kdy se soběstačnost SOP pohybovala kolem 45 procent, zaznamenali v pařížské Opéra National 42 procent, londýnské Royal Opera House 39 procent, v Opeře Národního divadla Praha 35 procent, ve Staatsoper Berlin 26,8 procenta, ve varšavské Opera Narodowa 25 procent a v Opeře Slovenského národního divadla 20,6 procenta.

Na scéně státní opery se uskutečnilo 25 operních a 64 baletních představení, k tomu dva koncerty. Průměrná návštěvnost byla bezmála 73 procent.

Výsledek hospodaření Státní opery za rok 2011 je podle odborářů výsledkem úsporné politiky nastavená bývalým pověřeným šéfem SOP Radimem Dolanským.

Ředitel ND Ondřej Černý, který v březnu Dolanského po jeho odvolání tehdejším ministrem Jiřím Besserem vystřídal, naopak považuje úspěšné hospodaření za důsledek svého působení v SOP. (čtk)

18:21
České jazzové sexteto Vertigo slaví 10 let, turné začíná v Paříži

U příležitosti desátého výročí od založení vyráží nejznámější české jazzové sexteto Vertigo na turné. Kapela, k jejíž pětici stálých členů se před několika roky přidala zpívající violoncellistka Dorota Barová, zahájí šňůru 15. února koncertem v Paříži a o den později v Lyonu.

Česká část turné začne 20. února koncertem v pražské Rybě naruby, o den později v Kulturním centru Vltavská, další den v plzeňském Anděl Kafé a 24. února v Letovicích. V dalších dnech vystoupí v Blue Note v Novém meste nad Vahami, v Humenné, Prešově a 28. února v brněnské Staré pekárně. Následovat budou ještě vystoupení v Olomouci, Opavě a Frýdku-místku, kde turné 2. března skončí.

Mezi členy Vertiga patří kromě Barové především saxofonista Marcel Bárta a bubeník Dano Šoltis, pianista Vojtěch Procházka, basista Rastislav Uhrík a trumpetista Oskar Török. Všichni členové kapely pravidelně komponují a přispívají k bezproblémového chodu tělesa, jehož předposlední desku Hospodářské noviny označily za jedno z nejkrásnějších alb v historii moderní české hudby.

Vertigo natočilo jazz, který pochoduje k symfonii - recenze ZDE

18:49
Jeden z prvních fotografů aktů vystavuje v Sudkově galerii

Jedním z prvních českých fotografů, kteří veřejně prezentovali ženský akt, byl Alois Zych (1874 až 1943). První samostatnou přehlídku amatérského fotografa připravilo Uměleckoprůmyslové muzeum a uvádí ji ode dneška do 22. dubna v Galerii Josefa Sudka v Praze na Úvoze.

Podle kurátora výstavy Jana Mlčocha byl Zych jednou z nepřehlédnutelných osobností při prosazování moderní fotografie v českých zemích. Vystudoval Vysoké učení technické v Praze a jeho první fotografické pokusy spadají již do roku 1904.

V roce 1908 se stal jedním ze zakladatelů Klubu fotografů amatérů (KFA) na Královských Vinohradech. V následujících desetiletích patřili k nejaktivnějším členům klubu Robert A. Šimon, Jan Srp, Augustin Myška, Josef Stanislav Krofta, Přemysl Koblic, Josef Pelech, Josef Voříšek a z mladších Ladislav Sitenský.

21:48
Zemřel skotský herec Nicol Williamson, Merlin z Excaliburu

Ve věku 75 let zemřel skotský herec Nicol Williamson, známý mimo jiné rolí Merlina ve filmu Excalibur.

Williamson byl na svoji první cenu Tony Award nominován v roce 1966, za druhou v roce 1974, kdy mu nominaci získal Čechovův Strýček Váňa.

Zahrál si ve Snu noci svatojánské Tonyho Richardsona, v jeho Hamletovi a na Broadwayi vystupoval po boku Anthonyho Hopkinse a Marianne Faithfull.

Přežila ho manželka Jill Townsend a syn Luke Williamson, uvedla BBC.

23:38
Christie's vydražilo obraz ze sbírky Elizabeth Taylorové za 2 miliony dolarů

Obraz nizozemského malíře ze 17. století Franse Halse, který patřil herečce Elizabeth Taylorové, se dnes v New Yorku prodal za dva miliony dolarů. Při dražbě v aukční síni Christie´s ho získal anonymní kupec na telefonu.

Obraz nazvaný Portrét muže byl namalován začátkem 30. let 17. století a jeho autenticita byla potvrzena teprve nedávno. Zdobil obývací pokoj v kalifornském domě Taylorové, která zemřela loni v březnu. Obraz měl odhadní cenu 700.000 až milion dolarů.

Kunsthistorik Seymour Slive, který vycházel z černobílé fotografie obrazu, v roce 1974 napsal, že Halsovo autorství je pochybné. Loni v létě nicméně odborníci Christie´s a bývalý kurátor Halsova muzea Pieter Biesboer při osobním zkoumání jednoznačně potvrdili, že jde o obraz holandského mistra.

Obraz získal obchodník s uměním Francis Taylor a v 50. letech ho dal své dceři. Pověsila si ho v obývacím pokoji nad krbem u jejího slavného portrétu od Andyho Warhola, který se v prosinci prodal v Christie´s za 662 tisíc dolarů.

Začátkem února bude Christie´s v Londýně dražit 38 impresionistických a moderních obrazů z její sbírky, včetně krajinky od Vincenta Van Gogha. (čtk)

06:32
Tomio Okamura vypověděl smlouvu s TV Barrandov, zakázala mu v prvním dílu talkshow odboráře Engela

Tomio Okamura se nečekaně rozhodl vypovědět smlouvu s TV Barrandov. Stalo se tak pět dní předtím, než měl naživo odmoderovat první díl pořadu Dobrý večer Česko. Okamura to uvedl na svém Facebooku.

Důvodem je prý rozhodnutí majitele TV Barrandov, který Okamurovi nechtěl jako prvního hosta povolit předsedu Lékařského odborového klubu Martina Engela - v televizi si prý žádné odboráře nepřeje. 

"V situaci, kdy není možné některá témata diskutovat a přístup na obrazovku mají či nemají jen vybrané osoby, jde o zcela jiný formát než na jakém jsme se vzájemně dohodli," napsal Okamura. Nechce prý moderovat nic, co by zkreslovalo veřejné mínění.

TV Barrandov tuto verzi popírá. „V žádném případě nemůžeme souhlasit s tvrzením pana Okamury, že posunutí termínu uvedeného rozhovoru bylo důsledkem stanoviska majitele TV Barrandov. Je ve výlučné pravomoci provozovatele televizního vysílání určovat dramaturgii jím vysílaných pořadů," píše se ve stanovisku, které otiskl server Mediář.cz.

„Návrhy pana Okamury na výběr hostů jsme zvážili a s ohledem na dramaturgickou koncepci pořadu provozovatel TV Barrandov zamýšlel předmětný rozhovor s panem Engelem zařadit aktuálně do dalšího pokračování pořadu, nikoliv do jeho startu v prvním týdnu vysílání."

Okamurův pořad měl začít v pondělí 30. ledna a jít každý všední den od 19.55hod. Okamura se měl střídat s moderátorkou Martinou Kociánovou, aktuální dění měl glosovat Martin Fendrych z časopisu Týden.

08:14
Animovaný film Rio bude mít pokračování, asi před Mistrovstvím světa ve fotbalu

Animovaný snímek Rio se nejspší dočká pokračování. Uvedla to agentura AP s odvoláním na autora hudby k původnímu filmu Sergia Mendese, který za píseň Real Rio získal nominaci na Oscara.

Podle Mendese je pravděpodobné, že režisér filmu Carlos Saldanha druhý díl napasuje na fotbalové mistrovství světa v Brazílii v roce 2014. "Myslím, že v plánu je, aby šel film do kin tři nebo čtyři měsíce před mistrovstvím," řekl Mendes.

Distributor filmu Fox připustil, že z Ria by se mohla stát úspěšná série, žádné konkrétní smlouvy či scénář k dalšímu dílu ale podle něj neexistují.

09:32
Norah Jones natočila album s producentem Danger Mousem

Americká zpěvačka Norah Jones vydá letos na jaře nové album Little Broken Hearts, na němž spolupracoval jeden z nejvyhledávanějších současných producentů Danger Mouse.

Společně napsali všechny písničky a ve dvou je také zahráli v Danger Mousově losangeleském nahrávacím studiu.

Jonesová se s Danger Mousem seznámila při nahrávání desky Rome, kde společně s Jackem Whitem a italským skladatelem Danielem Luppim vzdali hold fenoménu spaghetti westernů a Enniu Morriconemu.

Noru Jones čeká po vydání alba celosvětové turné, v jehož rámci vystoupí také na Hollywood Bowlu. Informaci přinesl magazín Rolling Stone.

11:25
Česká filharmonie poprvé vystoupí s mladým violoncellistou Tomášem Jamníkem

Česká filharmonie i Pražští symfonikové lákají ve čtvrtek a v pátek na tradiční abonentní koncerty. Ve Dvořákově síni Rudolfina poprvé vystoupí s českými filharmoniky úspěšný mladý violoncellista Tomáš Jamník, uvedla ČTK.

Pod vedením šéfdirigenta orchestru Elijahua Inbala přednese Koncert pro violoncello a orchestr a moll Roberta Schumanna, ve druhé části večera zazní Fantastická symfonie Hectora Berlioze.

Šestadvacetiletý Jamník patří k nejvýraznějším mladým českým hudebním talentům. Před pěti lety mimo jiné zvítězil v mezinárodní hudební soutěži Pražského jara. Druhou sezonu působí jako posluchač Karajanovy akademie, která mu dává příležitost vystupovat s prestižní Berlínskou filharmonií. Jako sólista často účinkuje na různých koncertech a festivalech v Česku i v zahraničí.

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK má ve čtvrtek a v pátek ve Smetanově síni Obecního domu na programu cyklus šesti písní pro mezzosoprán a komorní orchestr nazvaný Letní noci od Hectora Berlioze. Sólový part bude patřit pěvkyni Eleně Zhidkové. Zazní i Tři malé liturgie o boží přítomnosti od Oliviera Messiaena. Symfoniky řídí Zdeněk Mácal, který nahradí nemocného šéfdirigenta Jiřího Kouta.

12:05
Šifrované telegramy z občanské války mezi Lincolnem a jeho generály se vydražily za 36 tisíc dolarů

Výzkumný archivní institut a knihovna Huntington Library v kalifornském San Franciscu zakoupila neznámé, 150 let staré účetní knihy a útržky zápisků, jež kolovaly mezi Abrahamem Lincolnem a jeho generály za americké občanské války.

Ve sbírce, kterou knihovna vydražila za 36 tisíc dolarů ve středu večer, je na čtyřicet alb telegrafických šifrovaných zpráv, zaznamenaných v morseovce. Kolekci doplňuje legenda, podle níž velitelé obsah zpráv luštili pro případ, že by měly padnout do rukou Jižanů.

"Kdokoliv bude nyní zkoumat občanskou válku a komunikaci mezi bojištěm a velícím štábem, nesmí tyto zprávy opomenout," řekl pro deník Los Angeles Times historik James M. McPherson, nositel Pulitzerovy ceny.

400 stran zpráv si schoval telegrafista Thomas Eckert, který ve válečném štábu ve Washingtonu působil mezi lety 1863-1867. Historikům byla sbírka neznámá až do prosince 2009, kdy šla z Eckertova statku do aukce.

12:25
Lidice a dokument o Nicholasu Wintonovi budou uvedeny v Izraeli

Historický film Lidice Petra Nikolaeva a dokument s hranými pasážemi Nickyho rodina Mateje Mináče budou uvedeny v příštích dnech v Tel Avivu u příležitosti Mezinárodního dne vzpomínky na oběti holokaustu. Mináčův snímek se pak 29. ledna objeví i v Haifě, kam ho režisér rovněž osobně doprovodí.

Mináč věnoval i tento svůj nový projekt Nicholasi Wintonovi a jeho pozitivnímu poselství, které se šíří světem. Přinesl v něm dosud nezveřejněná fakta, svědectví a osudy nově objevených "Wintonových dětí". Loni v létě byl oceněn na mezinárodním festivalu v Jeruzalémě.

Mluvčí Lidic Johana Turnerová připomněla, že do Izraele se tento hraný historický snímek vrací díky obrovské divácké odezvě v rámci turné a besed s tvůrci filmu v srpnu a září minulého roku.

Film Lidice měl distribuční premiéru loni koncem května. V tuzemských kinech ho zhlédlo přes půl milionu lidí, další diváky zaujal v zahraničí. "Ve spolupráci s Českým kulturním centrem v Izraeli bude uveden znovu na speciální projekci v Cinematheque Tel Aviv," dodala Turnerová.

13:21
Etta James se po smrti prodává skoro o 400% lépe

Americká zpěvačka Etta James, která zemřela tento týden ve věku 73 let, posmrtně dosáhla na své nejlepší prodejní místo v žebříčku Billboard. Jak uvádí BBC, prodej jejích alb posmrtně stoupl o 378% jen za první dva dny po její smrti.

Výběrová deska Best of Etta James skočila z 162. příčky na 46. pozici. Až doposud přitom Jamesová za celou svoji kariéru byla nejvýš na 68. místě, v roce 1961 s albem At Last.

Podle informací firmy Nielsen Soundscan se v tomto týdnu prodalo 30 tisíc kopií alba Jamesové - pětkrát víc než v předchozím týdnu ještě za jejího života.

Profil zpěvačky Etty James čtěte zde.

15:00
LaChapella vidělo v Rudolfinu 18 tisíc lidí

Výstavu fotografií amerického autora Davida LaChapella navštívilo v Galerii Rudolfinum od 6. prosince přes 18 tisíc lidí, uvedla ČTK. Projekt se tak řadí k nejnavštěvovanějším výstavám v tuzemsku. Lidé do galerie hojně chodí zejména o víkendu. Aby se vyvarovali dlouhého čekání u pokladny, nabízejí jim pořadatelé možnost zakoupit si vstupenky předem během týdne.

David LaChapelle patří od poloviny 90. let mezi nejuznávanější světové fotografy. Expozice nazvaná Tak pravil LaChapelle, představující jeho vrcholné snímky z přelomu tisíciletí i nejnovější tvorbu, návštěvníkům představí i autorovy umělecké začátky. Výstava, kterou připravil kurátor Otto M. Urban, potrvá do 26. února.

15:06
Hitový zpěvák Ne-Yo se stal viceprezidentem Motownu, vydá zde desku

Americký R&B zpěvák Ne-Yo se stal viceprezidentem legendárního hudebního vydavatelství Motown. Třiadvacetiletý umělec, doposud spjatý se značkou Def Jam, tu bude mít na starost skládání textů a písní, usměrňování produkce a především objev nových talentů.

Ne-Yo u vydavatelství zastoupí roli, jíž poslední roky plnila písničkářská R&B ikona Smokey Robsinson. "Je to velká zodpovědnost, ale věřím, že to zvládnu," řeklů Ne-Yo pro BBC.

Letos na značce Motown také vydá svoji pátou studiovou desku. Jeho dosavadních čtyř alb se jen v USA prodalo přes 4,3 milionu, uvádí firma Nielsen Soundscan.

16:15
Ministryně kultury Hanáková odvolala ředitele odboru investic Štrajta. Podílel se na pádu šéfa filmového archivu Opěly

Ministryně kultury Alena Hanáková provedla první personální změny ve svém resortu. K dnešnímu dni odvolala z funkce ekonomické náměstkyně Michaelu Vojtovou a ředitele odboru vnitřní správy a investic Miloše Philippa Štrajta. Ministerstvo to dnes uvedlo na své internetové stránce.

Oba odvolaní do úřadu nastoupili v době působení Hanákové předchůdce Jiřího Bessera. Řízením ekonomické sekce ministryně dočasně pověřila Janu Přerovskou, dosavadní ředitelku ekonomického odboru. Štrajta zatím nahradí jeho zástupkyně a vedoucí majetkoprávního a spisového oddělení Irena Šťáhlavská.

Přesné důvody odvolání obou úředníků ministerstvo nezveřejnilo, pouze uvádí, že ministryně "považuje do budoucna ekonomický úsek resortu za klíčový, proto se rozhodla provést personální změny v jeho vedení".

Podle zdrojů ČTK za Štrajtovým odvoláním pravděpodobně stojí překračování pravomocí. Jako ředitel vnitřní správy a investic neměl kompetence k tomu, aby například inicioval schůzku s ředitelem Národní galerie v Praze a předložil mu smlouvu o převodu Salmovského paláce ze správy NG do správy Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

Schůzka se konala počátkem ledna a zúčastnili se jí zástupci obou zmíněných příspěvkových organizací ministerstva i další zástupci úřadu. Ředitel NG Vladimír Rösel ale s převodem objektu, který se letos otevře po několikaleté rekonstrukci, nesouhlasil. "My se domníváme, že k vyřešení (prostorového) problému UPM není nutné převádět majetek z jedné instituce na druhou," řekl tehdy.

Štrajt na ministerstvu působil od loňského ledna, veřejnost se o něm více dozvěděla ve chvíli, kdy Besser loni v prosinci odvolal Vladimíra Opělu z funkce ředitele Národního filmového archivu.

Podle médií to bylo proto, že Opěla odmítl bez písemného nařízení z ministerstva podepsat výběrové řízení formou losování na organizátora tendru na dodavatele nového depozitáře. Podle Respektu pokyn k vypsání tendru dal Opělovi právě Štrajt.

Týdeník také uvedl, že Bessera se Štrajtem spojuje společný známý Pavel Hrách, kterému soud uložil podmíněný trest za uplácení vlivné manažerky České konsolidační agentury Radky Kafkové. Štrajt oboje odmítal. (čtk)

16:53
Jiří Trnka v Ponrepu. U příležitosti stého narození českého animátora se promítne Špalíček i Sen noci svatojánské

Kompletní dílo jednoho ze zakladatelů českého animovaného filmu Jiřího Trnky připomene od 1. února do 16. března Národní filmový archiv.

Stane se tak formou kompletní retrospektivy jeho filmů v pražském kině Ponrepo - tedy přímo v místě bývalého filmového studia, kde světoznámý filmař pracoval. Od jeho narození uplyne 24. února 100 let.

V programu přehlídky se objeví slavné celovečerní filmy od Špalíčku po Sen noci svatojánské, veškerá Trnkova krátkometrážní tvorba i snímky, na kterých se podílel jako výtvarník či autor námětu. Osobnost všestranně talentovaného umělce připomene také několik dobových dokumentů.

Zvláštní večer bude věnován okruhu Trnkových nejbližších spolupracovníků Břetislava Pojara, Jiřího Brdečky a Eduarda Hofmana, kteří dál rozvíjeli jeho umělecký odkaz. Součástí retrospektivy bude i výstava fotografií a plakátů a představení pamětní stříbrné mince ke 100. výročí narození Jiřího Trnky v hodnotě 500 korun, kterou vydává Česká národní banka. Emise bude spojena se zahájením retrospektivy v Ponrepu ve středu 1. února od 17:00 hodin.

18:35
Herec Colin Firth obržel Řád britského impéria


Britský herec Colin Firth ve čtvrtek v Londýně převzal Řád britského impéria. Podle agentury AFP dokonce z rukou prince Charlese, vnuka krále Jiřího VI., kterého dekorovaný ztvárnil v úspěšném filmu Králova řeč.

Snímek získal loni Oscara za nejlepší film. Firth, který hraje královského otce nynější panovnice Alžběty II. řečeného Bertie, dostal trofej pro nejlepšího herce v dramatické roli na Zlatých glóbech, které hollywoodské Oscary předcházely.

19:31
Básník a překladatel Pavel Šrut dostal Cenu Karla Čapka

Laureátem Ceny Karla Čapka pro rok 2012 se stal prozaik, básník a textař Pavel Šrut. Český PEN klub ho ocenil za mnohostranné celoživotní dílo, které zasáhlo do řady literárních žánrů. Laureát dostává odměnu 100 tisíc korun a bronzovou plastiku rozevřené knihy s reliéfem portrétu Karla Čapka, kterou vytvořil Vladimír Preclík. "V čase, kdy se nezletilí dorozumívají prostřednictvím esemesek, má Pavel Šrut nebetyčnou zásluhou na tom, že dětem vrací vztah k mateřštině," řekl v laudatiu spisovatel Jiří Stránský.

Jednasedmdesátiletý Pavel Šrut patří mezi nejvýraznější autory české literatury pro děti. Několikrát figuroval v nominacích na cenu Magnesia Litera a v roce 2009 ji získal za knížku Lichožrouti. Prosadil se také jako překladatel. Vydal více než desítku básnických sbírek, za knihy Zlá milá a Brožované básně získal v roce 2000 Cenu Jaroslava Seiferta.

Je také podepsán jako autor pod mnoha známými písněmi Michala Prokopa (Kolej Yesterday či Bitva o Karlův most). Jeho písňovou poezii vyhledávají i další muzikanti jako Vladimír Mišík, Petr Skoumal nebo Luboš Pospíšil.

 

08:44
Pravda o Pierru Richardovi se vyjeví v Praze i v Brně

Francouzský herec Pierre Richard vystoupí se svým synem Christophem De Faysem 26. a 27. února v pražské Hybernii a pak v Janáčkově divadle v Brně.

Autobiografický večer s názvem "Pierru Richardovi. Do vyžádání" má divákům nabídnout "celou pravdu" o životě sedmasedmdesátiletého umělce.

10:31
Jiný pohled surrealistů: Největší výstava nabídne současné světové tvůrce

Největší výstavu současného surrealismu, která představí tvorbu českých a slovenských autorů za poslední dvě desetiletí, bude od 9. února hostit Staroměstská radnice v Praze.

Přehlídka nazvaná Jiný vzduch (1990-2011) představí i díla současných surrealistů z Francie, Británie, Švédska, Rumunska, Řecka a USA. Mezi autory nechybí ani filmař Jan Švankmajer.

13:27
Herečka Balzerová chce šéfovat Divadlu na Fidlovačce

Eliška Balzerová nabídla Tomáši Töpferovi, že se ujme vedení pražského Divadla na Fidlovačce, pokud se on stane ředitelem Divadla na Vinohradech. Herečka to dnes uvedla na setkání v Praze. V lednu 1995 oba iniciovali vznik nadace s cílem otevřít zdevastovanou nuselskou scénu, v níž se téměř dvě desítky let nehrálo. V říjnu 1998 se to povedlo. Budova je ve správě Prahy 4, nadace ji má v pronájmu.

"Na Fidlovačce v každém případě zůstanu, aby tato scéna pokračovala v duchu idejí, s nimiž jsme ji zakládali. Myslím, že by v čele měl být někdo z nadace," řekla ČTK Balzerová, která chce uklidnit umělecký soubor, zaměstnance divadla i diváky.

Töpfera minulý týden na základě konkurzu na ředitele vinohradské scény jednomyslně doporučila komise hlavního města. "Všechno má svůj čas, výstupy jak a co bude, bych nechal na dobu, až se stanou," komentoval to Töpfer, který nechce předjímat rozhodnutí Rady hlavního města Prahy.

17:27
Český film bude soutěžit na Berlinale o cenu pro nejlepší debut

Jediný český zástupce v oficiálním programu blížícího se filmového festivalu Berlinale snímek Příliš mladá noc se utká o cenu pro nejlepší celovečerní debut. Oznámili to pořadatelé přehlídky, kteří absolventský film režiséra Olma Omerzua vybrali mezi 27 kandidátů, z nichž bude odborná porota vybírat. Držitele ocenění pro nejvydařenější první počin pak vyhlásí během předávání hlavních cen 18. února.

Sedmadvacetiletý Slovinec snímkem Příliš mladá noc dokončil na sklonku minulého roku studium na pražské FAMU. Organizátoři Berlinale ho zařadili do nesoutěžní sekce Forum, která se zaměřuje na mladé a nekonvenční filmaře.

Snímky uváděné v této sekci sice nemají šanci získat Zlatého medvěda ani Stříbrné medvědy, mohou si ale odvézt ocenění některé z nestatutárních porot, jako se to loni podařilo česko-slovenskému dokumentu Nesvatbov režisérky Eriky Hníkové. Ten se také objevil v sekci Forum a dostal cenu čtenářů deníku Der Tagesspiegel.

08:14
Hornista Baborák ve Stavovském divadle oslavil Mozartovo výročí

Hlasy operních pěvců dnes poprvé chyběly během tradičního koncertu pořádaného k výročí skladatele Wolfganga Amadea Mozarta v pražském Stavovském divadle. Nahradil je lesní roh, na který zahrál jeden z nejlepších světových hornistů Radek Baborák. Na koncertu pořádaném Národním divadlem u příležitosti 256. výročí Mozartova narození se Baborák představil i v roli dirigenta orchestru Národního divadla, uvedla ČTK.

"Možná někdo z vás sedí na místě, kde sedával Mozart. Pro nás muzikanty je ctí hrát jeho skladby, abyste kousek jeho génia prožili s námi," uvedl Baborák. Před téměř zaplněným hledištěm zazněla Symfonie č. 32 g dur, jejíž vznik spadá do období po Mozartově návratu z Paříže v lednu 1779 do služeb salcburského arcibiskupa Colloreda.

Následovalo Divertimento d dur, které Baborák označil za "hudební špás, v němž nikdo nehraje druhé housle", protože autor nerozdělil part na první a druhé housle. Jako sólista se Baborák poprvé představil v Koncertu es dur pro lesní roh a orchestr č.3, který původně Mozart napsal pro svého přítele hornistu Josefa Leutgeba.

Druhou část večera otevřel Koncert d dur pro lesní roh a orchestr č. 1, který zřejmě vznikl v roce Mozartovy smrti 1791. Program zakončilo jedno z nejznámějších Mozartových děl Symfonie č. 40 g moll známá též pod názvem Velká symfonie g moll.

Výroční koncert se uskutečnil ve Stavovském divadle, kde Mozart 20. ledna 1787 dirigoval svou operu Figarova svatba.

09:05
Filmovou cenu César může získat francouzské politické drama i Umělec

Policejní drama Polisse získalo v pátek nejvíc nominací na francouzské filmové ceny César. Se 13 návrhy předstihlo film z politického prostředí L'Exercice de l'Etat (Výkon státní moci, 11 nominací) a favorita na Oscary, němý film The Artist, který má "jen" deset nominací.

Úspěšný je s devíti nominacemi i film Intouchables (Nedotknutelní), který byl loni ve Francii nejnavštěvovanějším filmem roku.

Snímek Polisse je z prostředí policejní brigády na ochranu mladistvých. L'Exercice de l'Etat je dalším úspěšným dramatem, tentokrát ze zákulisí politiky. Komedie Intouchables líčí příběh bohatého tetraplegika, jehož život převrátí naruby rozhodnutí přijmout do svých služeb mladého černocha z chudého předměstí. 

Kromě těchto snímků bude o sošku pro nejlepší film soutěžit The Artist, film A válka je tady, Le Havre finského režiséra Akiho Kaurismäkiho a drama Pater Alaina Cavaliera.

Již 37. ročník Césarů vyvrcholí slavnostním předáváním 24. února v Paříži. Čestného Césara dostane britská herečka Kate Winsletová. Cenu jí předá Roman Polanski, který jí nedávno režíroval ve filmu Bůh masakru.

10:02
Divadlo F. X. Šaldy uvede Tučnáky na arše pro děti i dospělé

Liberecké divadlo F. X. Šaldy chystá po dlouhé přestávce titul určený současně dospělým divákům i dětem. Bude jím komedie Tučňáci na arše německého autora Ulricha Huba, kterou v Liberci připravuje režisér Martin Tichý. 

Hra bude mít na scéně Malého divadla premiéru v pátek 3. února a zájemci ji mohou vidět i o den později. Reprízy rodinného představení budou ve víkendových termínech.

Komediální příběh tučňáků, kteří se nalodí na Noemovu archu, v České republice s úspěchem uvádí už několik divadel. "Jednou za čas hrajeme hru, která je víceméně určena dětem, ale je napsána takovým způsobem, že na ni skutečně můžou přijít i dospělí," řekl dnes novinářům dramaturg Martin Urban.

Zatím poslední podobnou inscenací podle něj byl Čarodějův učeň. Hru v Liberci před lety nastudoval Štěpán Chaloupka. (čtk)

11:13
Herec John Hurt dostane cenu BAFTA za celoživotní přínos filmu

Britský herec John Hurt bude na předávání britských filmových cen BAFTA oceněn za celoživotní přínos filmu, oznámili pořadatelé. Podle předsedy filmové rady Tima Corrieho prý Hurt na plátně vyzařuje osobitou energii a přesvědčivě se chopí každé role, jež je mu uložena. Informaci přinesla BBC.

Letos dvaasedmdesátiletý Hurt si zahrál ve Sloním muži či filmu 1984, cenu BAFTA získal poprvé za roli v televizním dramatu Naked Civil Servant z roku 1976. Dočkal se i dvou nominací na Oscary, ani jednu nicméně neproměnil.

V poslední době si zahrál Olivandera ve filmové sáze Harry Potter a objevil se i ve špionážním dramatu Jeden musí z kola ven, které je momentálně v českých kinech.

11:22
Americký reverend píše Grammy: nerušte menšinové kategorie

Aktivista za lidská práva a americký reverend Jesse Jackson v pátek urgoval pořadatele cen Grammy, aby znovuobnovili 31 etnických a menšinových kategorií, jež největší hudební ceny škrtly v loňském roce.

Podle Jacksona, který prezidentovi Grammy Neilu Portnowovi zaslal dopis, tento krok ze soutěže vyřadí všechny indiánské a havajské muzikanty a obecně uměnší šance, že by cenu získali umělci pohybující se v žánrech rhythm and blues nebo latin jazzu.

Jackson prezidenta akademie požádal o setkání, čemuž se Neil Portnow nebrání. Chce ale reverendovi pouze vysvětlit, proč k celém tahu došlo, a ujistit ho, že k horšímu se nic nezmění, informovala agentura Reuters. K reverendovi a jeho protestu se přidali také písničkáři Paul Simon, kytarista Carlos Santon, slide kytaristka Bonnie Raitt či Bobby Sanabria.

12:02
V Holešově se otevře největší výstava Josefa Lady

Městské kulturní středisko Holešov chystá na tamním zámku výstavu obrazů Josefa Lady. Letos to bude pravděpodobně největší Ladova výstava v České republice, řekl ředitel MKS Pavel Chmelík. Kurátorství expozice se ujal malířův vnuk a výstava bude otevřena 14. června.

"Rádi bychom, aby výstava oslovila co nejvíce lidí," řekl Chmelík. "Návštěvníci uvidí fantastické akvarely Josefa Lady a zároveň se něco dozví. Chceme také mít zastoupenou ranou tvorbu, která není příliš známá, kdy jeho výtvarný projev byl naprosto odlišný od toho, který všichni dobře známe," dodal. 

Některé obrazy a kresby zapůjčí rodina, další díla do Holešova poputují z galerií a muzeí z celé republiky. Součástí expozice bude i promítání dokumentu o Josefu Ladovi a pásma pohádek pro děti s Ladovými obrázky.

12:33
Západočeská galerie bude provozovat Centrum pro výzkum architektury

V Plzni vznikne badatelské Centrum pro výzkum architektury 19. a 20. století. Rekonstrukce objektu s interiérem, na němž se podílel architekt světového významu Adolf Loos, přijde na zhruba 50 milionů korun. Investorem bude Plzeňský kraj, provozovatelem badatelského centra jeho příspěvková organizace - Západočeská galerie. Rada města Plzně už schválila bezúplatný převod budovy Klatovská 110 na kraj, řekla ČTK městská radní Helena Matoušová.

"Je to výborný nápad. Jsme nadšeni, že do toho kraj chce investovat. Smlouvu podepíšeme po schválení převodu městskými zastupiteli," řekla městská radní Helena Matoušová. Podle ní je pro centrum vhodný právě jeden z Loosových interiérů v budově Klatovská 110, kde bude zřízena i stálá expozice A. Loose. 

Termín dokončení připravovaného projektu bude záviset na dotacích. Kraj požádá o peníze z Norských fondů, které by měl podle Matoušové získat snadněji než město. Pokud je nezíská, bude prestižní projekt Interiéry Adolfa Loose budovat postupně nejdéle do roku 2020.

Plzeň má ve svém majetku další tři dochované Loosovy interiéry a některé byty vlastní soukromníci. Chce je co nejvíce zpřístupnit do roku 2015, kdy bude Evropským hlavním městem kultury. Klatovská 110 je podle Matoušové nejsoustředěnější a nejzachovalejší. 

Dům stojí v městské památkové zóně Bezovka, je tam 12 bytů a čtyři nebytové prostory. Interiér upravovaný architektem Adolfem Loosem je tvořen čtyřmi bytovými jednotkami a ateliérem. Tyto interiéry jsou samy o sobě zapsanou nemovitou kulturní památkou nadregionálního evropského významu. (čtk)

13:49
Festival Jazzinec přivítá trumpetistu Randyho Breckera a pianistu Shaie Maestra

Hvězdou 14. ročníku mezinárodního jazzového festivalu Jazzinec v Trutnově bude americký trumpetista Randy Brecker. Festivalové koncerty se uskuteční od 9. února do 13. dubna, zjistila ČTK.

Pořadatelé slibují, že letošní ročník zasvětí inspirativním umělcům s nadčasovými vizemi, kteří dokážou strhnout a ukázat nové cesty. "Věhlasné košické jazzové AMC Trio si v Trutnově zahraje s trumpetistou Randy Breckerem, světovou hudební legendou," uvedl dramaturg festivalu Tomáš Katschner. 

Společně s kvartetem kytaristy Libora Šmoldase vystoupí v Trutnově také americký saxofonista Bobby Watson.

"Mezi velké události letošní ročníku Jazzince bude vedle nového projektu Lenky Dusilové a Beaty Hlavenkové bezesporu patřit vystoupení izraelského pianisty Shai Maestra. Dvorního hráče v Trutnově dobře známého kontrabasisty Avishai Cohena doprovodí nové newyorské trio," uvedl Katschner. 

Jeden z festivalových večerů bude věnovaný vzpomínce na zemřelého trumpetistu a kapelníka Jana Haase.

17:38
Zemřel literární kritik Milan Jungmann, bývalý šéf Národní knihovny

Ve věku devadesáti let zemřel v pátek významný literární kritik Milan Jungmann. Stál v čele několika literárních časopisů i Obce spisovatelů, byl držitelem řady vyznamenání. 

O Jungmannově úmrtí informovala Libuše Ludvíková z Českého PEN klubu. "Dr. Jungmann byl významný literární kritik, v šedesátých letech šéfredaktor Literárních novin, Literárních listů a Listů, poté myč oken, v devadesátých letech předseda Obce spisovatelů a člen výboru Českého PEN klubu," uvedla Ludvíková. 

Datum pohřbu bude oznámeno zřejmě v pondělí.

Jungmann se narodil 18. ledna 1922 v Hořanech na Mostecku. Vystudoval pražskou filozofickou fakultu, v 50. letech působil jako ředitel Národní knihovny, v 60. letech vedl literární časopisy a byl členem předsednictva ústředního výboru Svazu československých spisovatelů. 

V roce 1945 vstoupil do KSČ, v roce 1969 byl vyloučen. V době normalizace nemohl působit ve svém oboru a musel pracovat jako čistič pražských výloh. Po listopadové revoluci se Jungmann stal předsedou rady Obce spisovatelů a členem redakční rady Literárních novin.

Jungmann je autorem řady knih, překládal z ruštiny a publikoval v denících a časopisech. Je držitelem Ceny Toma Stopparda z roku 1989, Ceny F. X. Šaldy za rok 1995 a Ceny Nadace Český literární fond.

23:41
Brněnská Reduta oslavila Mozartovy narozeniny s parukami

Okolí brněnského divadla Reduta jako by se dnes večer vrátilo o několik století v čase. Více než dvě stovky návštěvníků v bohatých rokokových kostýmech a dobových bílých parukách tu slavily narozeniny skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Ples se konal už pátým rokem, řekla mluvčí Národního divadla Brno Šárka Motalová.

"Na plese se návštěvníci mohli nechat stylově nalíčit a učesat. Kromě tradiční zábavy jako je tanec byla k dispozici například věštkyně," uvedla Motalová. Diváci mohli vidět i módní přehlídku návrháře Pavla Jevuly, zúčastnit se losování o zájezd do Salcburku nebo ochutnat víno z vinné galerie.

Slavnostně nazdobená Reduta ožila v osm hodin večer zahájením plesu za účasti malého Mozarta, tedy příslušně oblečeného dětského herce. Ten například vyjádřil přání, že by v rámci oslavy rád viděl "holky u tyče", což mu moderátor přislíbil. Starší účastníci plesu potom akci zahájili tancem. Na odkaz Mozarta upozorňovaly kromě rokokového oblečení i například čokoládové Mozartovy koule, které si návštěvníci mohli brát ze stojanů na chodbách. (čtk)

08:37
Don Giovanni se vrátil do Plzně, připravil ho dramaturg a sólista Zbyněk Brabec

Po 16 letech se na plzeňskou scénu vrátila opera Don Giovanni od Wolfganga Amadea Mozarta. "Operu oper" pro Divadlo J. K. Tyla nastudoval dirigent Jiří Štrunc. Moderně pojatou režii přesunutou do současnosti připravil dlouholetý dramaturg a sólista opery Zbyněk Brabec, který sám v této opeře mnohokrát zpíval a v Plzni už představil tři operní tituly. 

Drama s komickými až hororovými prvky, jehož námětem je život velkého svůdníka žen, divadlo uvedlo v italském originále s českými titulky, uvedla ČTK.

"Don Giovanni je mou desátou inscenací a myslím, že v mé režijní dráze to bude inscenace zlomová. Dosud jsem se setkával s tituly jednoznačnými, zatímco tento lze vzhledem k nadčasovosti tématu uvést tisíci způsoby. Delší dobu už si žádné inscenace Dona Giovanniho nepouštím, abych se nenechal ovlivňovat," uvedl Brabec.

Podle něj ale pouhé převyprávění příběhu nestačí. Divák by měl pocítit, proč se tato opera dodnes hraje a o čem je. Představení s podtitulem Potrestaný prostopášník má umocněnou erotiku a sexualitu, aby působilo úderněji. Pro Brabce je velmi důležitá mravnost a téma odplaty.

Opera, která je pro pěvce velmi obtížná, se hrála na téměř prázdné scéně. Dramaticky silná hudba výrazně charakterizuje jednotlivé postavy a jevištní situace.

09:51
Ceny FITES šly Janu Němcovi, Václavu Havlovi i Janu Švankmajerovi

Za přínos české a světové kinematografii v oblasti hrané, dokumentární a experimentální tvorby udělil Český filmový a televizní svaz FITES Cenu Vladislava Vančury režiséru Janu Němcovi. Stalo se tak v sobotu večer v Berouně v rámci vyhlašování výročních cen Trilobit. 

Cenu Josefa Škvoreckého za adaptaci divadelní hry Odcházení získal in memoriam prezident Václav Havel. Porota v čele s dokumentaristkou Olgou Sommerovou ocenila důsledné dodržení karnevalové poetiky v hořce groteskní výpovědi o světě moci i důkaz, že absurdita zůstává realitou dneška. Cenu převzala Dagmar Havlová. Vyjádřila přesvědčení, že tento snímek docení další generace.

Předány byly také tři ocenění nesoucí v názvu exprezidentovo jméno. FITES jimi upozornil na díla s přínosem občanské společnosti. Prvními držiteli jsou tvůrci televizních cyklů Nedej se a Přidej se. Dramaturg Pavel Bezouška a dokumentaristky Soňa Göblová a Zdeňka Jelenová naplňují veřejnou službu v kritické reflexi ekologických problémů s přesahem do celospolečenských a politických témat.

Porota udělila mimořádnou cenu Pavlu Rajčanovi za badatelskou a kurátorskou práci při vybudování kolekce 60 tisíc filmových plakátů a uspořádání stovky výstav v Česku i ve světě.

Na ceremoniálu bylo uděleno pět cen Trilobit. Filmař Jan Švankmajer ji získal za obrazotvornost, podvratný humor a invenci, s nímž film Přežít svůj život nahlíží do lidské psychiky a stírá hranice mezi realitou a snem. Za nesentimentální reflexi umělce, který v dokumentu I am Like a Tiger vlastní tvorbou statečně bojuje se smrtí, byl oceněn Tomáš Škrdlant.

Miloš Zvěřina převzal Trilobita za originální zpracování tématu holokaustu prostřednictvím animace dětských kreseb ve filmu Helga L-520 a Martin Mareček za autentické a vtipné vylíčení netradiční humanitární pomoci v Africe v dokumentu pod Sluncem tma. Oceněna byla i Zuzana Liová za režijně, herecky a scenáristicky čisté pojetí filmu Dům.

10:25
Umělec získal cenu Sdružení amerických režisérů

Šance, že černobílý snímek dostane Oscara, jsou stále větší. Režisér filmu Michel Hazanavicius nejnověji obdržel cenu Sdružení amerických režiséru. 

Předána byla v noci ze soboty na neděli v Los Angeles, uvedl server The Wrap. Také podle agentury Reuters si tím Umělecc jen upevnil silnou pozici před oscarovým kláním.

12:02
Ikona "trampské hudby" Wai Daněk slaví 65. narozeniny

Hvězda české "trampské hudby" Wabi Daněk slaví 65. narozeniny. Kytaristu a skladatele Daňka proslavily v polovině 80. let písně jako Rosa na kolejích, Píseň, co mně učil listopad či Hudsonské šífy. 

Díky nim se vyučený zámečník stal uznávanou hvězdou festivalu trampské hudby Porta a mohl se naplno věnovat skládání a koncertování. Kromě sólového vystupování spolupracoval s legendami trampské hudby Mikim Ryvolou, Kapitánem Kidem nebo skupinou Pacifik.

Zlínský rodák, který se sám označuje za "pražskou náplavu", je držitelem tří autorských a dvou interpretačních Port, za zásluhy o rozvoj žánru získal v roce 1979 Zlatou Portu. Na kontě má podruhé ženatý otec čtyř dětí pět řadových alb a více než 150 písní. 

15:32
Hitlerův obraz se na Slovensku vydražil za 32 tisíc eur

Za 32 tisíc eur (v přepočtu cca 805 tisíc korun) byl v neděli na Slovensku vydražen obraz nazvaný Mořské nokturno, který v roce 1913 namaloval pozdější nacistický diktátor Adolf Hitler. 

Při internetové dražbě pořádané aukční síní Darte nabídl úspěšný dražitel za dílo více než trojnásobek vyvolávací ceny.

Plátno o rozměrech 60 krát 48 centimetrů namaloval Hitler kombinovanou technikou s temperou. Zobrazuje temné moře, nad nímž svítí Měsíc částečně zahalený v mracích. "Je to kuriozita. Díla tohoto autora se (v aukcích) běžně neobjevují," sdělil pořadatel. Obraz získal zájemce ze zahraničí.

Dílo dala do aukce rodina jedné slovenské sběratelky, která ho prý získala ještě za první československé republiky. Znalec jeho hodnotu stanovil na 25 tisíc eur, aukce začínala na částce 10 tisíc eur. (čtk)

16:09
Na pohřbu Etty James se četla kondolence od Obamy, zpívala Christina Aguilera a Stevie Wonder

Na pohřbu rhythm-and-bluesové zpěvačky Etty James, která patřila k předním osobnostem bluesového vydavatelství Chess Records, se sešly stovky lidí. 

Aktivista za lidská práva a reverend Al Sharpton nejprve pronesl zaujatý projev o vzestupu Jamesové z naprosté chudoby až na vrchol, kde zápasila s drogami a překonávala rasové rozdíly, referovala BBC.

Poté reverend přečetl projev, jenž na pohřeb zaslal americký prezident Barack Obama. "Etta Jamesová se nesmazatelně zapsala do naší hudební historie," napsal v projevu Obama.

Na pohřbu vystoupili zpěváci Christina Aguilera a Stevie Wonder.

Zemřela Etta James - profil čtěte zde

18:49
Rudolfovu galerii vidělo na Pražském hradě 17 tisíc lidí

Více než 17 tisíc lidí si v uplynulých deseti dnech prohlédlo jindy nepřístupnou Rudolfovu galerii na Pražském hradě. Kromě reprezentativního sálu se veřejnost zajímala i o expozici připomínající 400. výročí úmrtí císaře Rudolfa II, uvedla ČTK. 

Nejdéle se lidé zastavovali u zdobené rakve a pohřebního štítu, zájem byl také o dokumentární filmy věnované životu a době císaře, řekl David Šebek z tiskového oddělení Hradu.

"Takový zájem veřejnosti jsme opravdu nečekali," pochvaloval si Šebek. Lidé hojně využili víkendové prodloužené otvírací doby, fronty zájemců však stály na hradním nádvoří i dnes v podvečer.

"Prodlužovat už ale nemůžeme. Exponáty jsou vystaveny v jiných klimatických a světelných expozicích, než by měly a deset dní je pro ně tak akorát, aby nedošlo k jejich poškození," vysvětlil Šebek. Rudolfova galerie se navíc běžné využívá k reprezentativním účelům, jako jsou státnické obědy.

19:32
Zemřel básník Vlado Oláh, který překládal Bibli do romštiny

Po dlouhé nemoci zemřel v sobotu ve věku čtyřiašedesáti let básník, prozaik a překladatel Vlado Oláh, který je řazen mezi nejvýznamnější romské spisovatele. Oznámil to dnes server Romea.cz. 

Oláh byl mimo jiné zakladatelem a předsedou Matice romské, romského křesťanského a vzdělávacího sdružení. Věnoval se překladům křesťanské bible do romštiny.

Oláh byl jako první romský autor přijat do české Obce spisovatelů. V roce 2006 mu byla udělena Literární cena Mileny Hübschmannové za přínos romské literatuře.

Jako spisovatel debutoval Oláh v roce 1990 třemi krátkými povídkami ve sborníku Kale ruži (Černé růže). Kromě textů publikovaných v časopisech mu pravidelně vycházely básnické sbírky, poslední v roce 2006 pod názvem Amaro drom pal o Udut (Naše cesta za světlem). 

O dva roky později byly jeho básně zařazeny do knihy Devla, devla!, která byla výsledkem literární výzvy Obce spisovatelů na téma Romové - Cikáni ke 200. výročí narození Karla Hynka Máchy.

Oláh se narodil 22. května 1947 ve Stropkově u Svidníku na východním Slovensku. Vychovávali ho prarodiče v romské osadě. I když byly negramotní, dokázali v něm vzbudit zájem o školu a zejména literaturu. 

Oláh vystudoval střední vojenskou školu a jako voják z povolání dálkově obor výchova a vzdělávání dospělých na Filozofické fakultě Univerzity P. J. Šafaříka v Košicích. Dálkově studoval také teologii. (čtk)