Hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie se stal Rakušan Manfred Honeck. Dnes dopoledne podepsal ve Vídni s generálním ředitelem ČF Davidem Marečkem smlouvu o angažmá na roky 2013 až 2016, informovala ČTK.

Honeck se k českému orchestru vrací po dvouleté přestávce a v uměleckém vedení doplní šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka, který nastoupí letos v září.

"Jsem šťastný, že se vracím do svého hudebního domova, abych blíže spolupracoval s muzikanty, které mám rád a jichž si cením," řekl Honeck. Na jeho angažmá se těší i budoucí šéfdirigent Bělohlávek.

"Mám upřímnou radost, že se podpisem smlouvy potvrzuje již v praxi ověřená plodná spolupráce orchestru ČF s Manfredem Honeckem. Získávám tak na tři roky vynikajícího kolegu a cenného pomocníka pro své umělecké cíle," řekl Bělohlávek pro Českou televizi.

Bude Mahler a bude Rachmaninov

Podle Marečka Honeck s Bělohlávkem vytvoří ve vedení České filharmonie vyvážený tandem, jehož působení pomůže posílit mezinárodní prestiž orchestru a českému publiku přinese řadu vynikajících hudebních zážitků.

"Oba umělci reprezentují to nejlepší ze středoevropské hudební tradice, což je nesmírně důležité pro udržení osobitého zvuku a stylové vytříbenosti tělesa," dodal Mareček.

Manfred Honeck provede v Praze ve třech koncertních sezonách s Českou filharmonií nejméně devět programů. S českými filharmoniky se bude opět věnovat tvorbě Gustava Mahlera i dalších skladatelů od klasicismu až po 20. století.

Pod jeho taktovkou by měla zaznít například Rachmaninovova Druhá symfonie, Brucknerova Pátá symfonie, Berliozovo oratorium Faustovo prokletí a Fantastická symfonie, Velká mše Waltera Braunfelse či Totus tuus Henryka Goreckého.

Kritika byla k Honeckovi vstřícná

Honeckovy koncerty z dob jeho angažmá v České filharmonii patřily u tuzemské kritiky k nejopěvovanějším. "Návraty Manfreda Honecka jsou svátečními okamžiky," napsal vloni v Hospodářských novinách novinář Petr Veber.

"Honeck dokázal s hráči České filharmonie neuvěřitelné. Jeho interpretace Brucknera měla ve všech větách klid, pohodu, nádechy a výdechy, byla plná lyriky a bohatá na zvukové finesy. Volná věta byla z říše snů," zaznělo v recenzi Libora Nováčka z roku 2008.

"Českou filharmonii miluji pro její velkou profesionalitu. Rozumím českým muzikantům i jejich mentalitě," řekl Honeck v rozhovoru s Hospodářskými novinami, když do pozice hostujícího dirigenta před čtyřmi lety nastoupil.

Atraktivnější Pittsburgh

Honeck je od roku 2008 šéfdirigentem známého Pittsburghského symfonického orchestru, s nímž dosáhl mnoha úspěchů. Předloni společně vystoupili také na mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro.

Před několika lety, kdy ČF šéfoval tehdejší ředitel Václav Riedlbauch, se o Honeckovi uvažovalo jako o kandidátovi na post šéfdirigenta. Honeck však tehdy přijal atraktivní místa ve Stuttgartu a Pittsburghu.

Na pozici hlavního hostujícího dirigenta působil u ČF od roku 2008 až do konce sezony 2010/2011.

Třiapadesátiletý Honeck, který na vídeňské konzervatoři vystudoval hru na housle, pravidelně řídí i další světové orchestry, kupříkladu Vídeňskou filharmonii, orchestr amsterdamského Concertgebouw, Chicagský symfonický orchestr a Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu.

externí video - ČF s Honeckem hraje Mozarta

ČF s Honeckem hraje Mozartovu "pražskou" symfonii č. 38 D dur K504

ČF s Honeckem hraje Mozartovu "pražskou" symfonii č. 38 D dur K504