Formanovy filmy jsou světové, nikoliv pouze americké. Oslovuje svým humanismem, shodli se filmaři, spolupracovníci i historici na významu a stylu jednoho z předních režisérů české nové vlny.

Miloš Forman v sobotu oslaví osmdesáté narozeniny.

Vybraných osobností jsme se ptali, jak hodnotí Formanův přínos české kinematografii i kultuře a jeho americkou kariéru.

PRVNÍ ČÁST ANKETY:

3. Čemu vděčí Miloš Forman za svůj americký úspěch? Jak si vysvětlujete, že právě on se prosadil?


4. Jak hodnotíte jeho americkou kariéru a filmy? Jaké je jeho postavení ve Spojených státech?

Jan Lukeš, filmový historik

3. Do jisté míry asi zosobnil americký sen, že i běženec může stanout až na vrcholu. Ale to až později – předtím musel pragmaticky zaměnit dojemné i směšné české outsidery za prototyp amerického rebela, ať společenského (Přelet nad kukaččím hnízdem, Ragtime, Vlasy) či uměleckého (Amadeus). V rozměru hollywoodské kinematografie si ale v příbězích svých nonkonformních hrdinů ponechal dostatečně podvratný tón, aby nakonec popudil i tam (Lid versus Larry Flynt).

4. Jako kontinuální pokračování toho, čím začal, byť v jiném klíči, zvláště vezmeme-li v potaz, že ji rozvíjel v roli vynuceného emigranta. V situaci nesmiřitelně rozděleného světa a na přechodu od státní kinematografie, finančně zajištěné, ale cenzurující, ke kinematografii komerční, svobodné, ale podléhající zákonům nabídky a poptávky. Udržet si za takových okolností své umělecké krédo, natáčením Amadea v Praze v roce 1983 položit vlastně zdejší systém na lopatky a pak získat osm Oscarů, to je něco, čeho nikdo jiný od nás nedosáhl – tedy pokud zůstaneme u faktů.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se