On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
03:26
Střihačské ceny v USA získaly Děti moje a The Artist

Nejvíce střihačských cen získal na předávání 62. ocenění Ace Eddie Awards film Děti moje s Georgem Clooneyem a němý snímek The Artist.

Podle serveru Entertainment Weekly, který o předávání cen informoval, získal ocenění v kategorii animovaných filmů Rango. Z dokumentů pak porota ocenila film Freedom Riders.

06:14
ČT uvede Květu Fialovou v jevištním Haroldovi a Maude

Jednu z nejžádanějších inscenací Slováckého divadla posledních let, černou komedii Harold a Maude s Květou Fialovou v hlavní roli, odvysílá Česká televize. 

Fialová za tuto roli získala cenu Thálie, inscenaci vidělo přes 25.000 diváků při téměř sedmi desítkách beznadějně vyprodaných repríz, informoval mluvčí divadla a představitel druhé hlavní role Josef Kubáník.

"Příběh Harolda a Maude je tak trochu o nás. Zažíváme podobné situace, máme se, myslím, i stejně tak rádi. Diváci říkají, že je to z jeviště poznat. A o to nám šlo. Každé představení je tak pro nás divadelní bohoslužbou," uvedla představitelka svérázné hraběnky Maude Květa Fialová.

Česká televize již pořídila několik záznamů uherskohradišťských inscenací. Na obrazovkách se objevila například Divá Bára, Liška Bystrouška či Bratři Karamazovi. 

"Moc si uherskohradišťských divadelníků vážím. Dělají svoji práci srdcem a na každé inscenaci je to znát. Nedivím se, že je tady v regionu mají diváci tak rádi. Jen v Praze to ještě nevědí všichni, tak rád využívám každé příležitosti, abych o nich dal světu vědět," řekl režisér televizního záznamu Ján Novák, jenž stál u zrodu většiny předchozích přenosů ze Slováckého divadla. (čtk)

07:02
Američan spálil vlajku kvůli Whitney Houston

Američan, jehož syn padl ve válce v Iráku, na grilu spálil vlajku státu New Jersey. Stalo se to poté, co se dozvěděl, že v New Jersey spustili vlajky na půl žerdi na počest zemřelé popové zpěvačky Whitney Houstonové, informovala ČTK.

Syn Johna Burriho zahynul v roce 2005 v Iráku při explozi podomácku vyrobené výbušniny, uvedla na svém internetovém portálu televize CBS. Guvernérka státu Michigan, kde Burri žije, tehdy nařídila, aby vlajky na počest vojáka byly spuštěny na půl žerdi.

Burri tvrdí, že tato pocta by měla být jen pro ty, kdo padli za vlast. "Možná je to trochu drastické, vím, že to trochu přeháním, ale je to jako facka všem, kdo sloužili této zemi a zahynuli při tom," vysvětloval Burri, proč spálil vlajku státu New Jersey.

07:13
Zemřel basista Michael Davis od amerických rockerů MC5

Ve věku 68 let zemřel basista Michael Davis, známý z americké rockové kapely MC5. Davis patřil k původní sestavě, jíž v roce 1969 - v čele s lídrem kapely Robem Tynerem - proslavil singl Kick Out the Jams.

Kapela, která se na MC5 zkracovala kvůli Motor City Five, odkazovala na motoristický průmysl svého rodného Detroitu.

Rozpadli se v roce 1972, nicméně o 32 let později se znovu dali dohromady - tentokrát už se zpěvákem Handsome Dickem Manitobou. Informaci přinesla BBC.

09:11
Festival Mene Tekel přiváží čínskou disidentku či investigativní rakouskou novinářku

V Praze dnes začíná šestý ročník kulturního mezinárodního festivalu proti totalitě, zlu a násilí, který má název Mene Tekel. Široké veřejnosti nabídne týdenní festival mezigenerační výstavní projekt v galerii Karolina či tematické filmy v kině Ponrepo a koncerty Rockem proti totalitě ve Vagonu, kde vystoupí například Garáž, Jasná páka a Visací zámek.

Zájemci se mohou těšit také na debaty, třeba s ženou, která měla kvůli komunistické zvůli pohnutý osud. Do Prahy přijede též čínská disidentka Lu Š-pching či investigativní rakouská autorka Anita Lackendbergerová s dokumentem o životě v gulagu.

Dále se v sobotu bude v objektu Vrchního soudu konat rekonstrukce procesu z padesátých let s letcem Josefem Bryksem. (čtk)

10:07
Na Rock for People přijedou Franz Ferdinand

Skotská kapela Franz Ferdinand v létě přijede na festival Rock for People. Letošní ročník festivalu proběhne mezi 3-6. červencem ve Festivalparku u Hradce Králové, uvedl server idnes.cz.

Kromě hitů Take Me Out nebo Darts of Pleasure na koncertě zazní i ochutnávka z chystané comebackové desky, která zatím nemá název. Vydání kapela plánuje na letošní rok.

Rock for People letos přivítá také dubstepového producenta Skrillexe, který zářil na letošních Grammy, písničkáře Petea Dohertyho nebo kapelu The Subways.

10:13
Ceny amerických scénáristů získala Půlnoc v Paříži a Děti moje

Ceny amerických scénáristů letos získal romantický snímek Woodyho Allena Půlnoc v Paříži a rodinné drama Alexandra Paynea Děti moje.

Zatímco Allen si svůj film jako obvykle napsal sám, Payne se na scénáři podílel s dalšími autory Natem Faxonem a Jimem Rashem. Děti moje jsou navíc volnou adaptací stejnojmenného románu od spisovatelky Kaui Harta Hemmingsové.

Porota dále ocenila seriály Modern Family, Breaking Bad a Homeland.

Podle agentury AP, která informaci přinesla, zvyšují ocenění pro Paynea a Allena šance jejich filmů před chystaným předáváním Oscarů. To se odehraje v noci z neděle na pondělí 27. února ve 2hod ráno středoevropského času.

10:43
Poslední dokument o Arnoštu Lustigovi je legálně a zdarma na internetu

Arnošt Lustig - devět životů je název dokumentu Iva a Kristiny Pavelkových, který mohou zájemci ode dneška zdarma vidět na internetovém portálu www.dafilms.com. 

Je posledním snímkem, na kterém se tento novinář a spisovatel podílel jako průvodce a komentátor. S humorem a nadhledem provází diváka těžkým obdobím 30. a 40. let a končí v současnosti, uvedla ČTK.

Do internetové distribuce vstupuje snímek v týdnu, kdy uplyne rok od Lustigova úmrtí. Od 27. února pak bude k dispozici za standardních podmínek - 40 Kč stream, 130 Kč download v DVD kvalitě.

Producenti v současnosti jednají i s několika distributory, kteří by film mohli uvést v kinech například v Jihlavě, Ostravě, Ústí nad Labem nebo Praze.

11:23
Jazzové sexteto Vertigo slaví deset let v Praze i v regionech

České jazzové sexteto Vertigo v těchto dnech oslavuje deset let své existence. V rámci turné, které kapela začala před pěti dny ve Francii, dnes vystoupí v pražské Ryběnaruby, zítra v Kulturním centru Vltavská a ve středu v plzeňském Kafé Anděl.

Vertigo je sestavené ze špiček současných mladých jazzových instrumentalistů. Působí tu saxofonista Marcel Bárta a violoncellistka Dorota Barová, kteří se v uplynulé dekádě emancipovali a založili experimentální duo DoMa Ensemble, dále pianista Vojtěch Procházka (momentálně studující v Norsku), trumpetista Oskar Török, Rastislav Uhrík na kontrabas a Dano Šoltis na bicí.

Kapela zakončí turné 2. března ve Frýdku-Místku, předtím ji čekají vystoupení v brněnské Staré pekárně a olomouckém klubu Jazz Tibet.

13:06
Češi by se měli na Berlinale víc prosazovat, říká producent Konečný

Filmový festival Berlinale, jehož 62. ročník dnes končí, je zásadním místem pro prosazení českých snímků v zahraničí a česká kinematografie by se na něj měla víc soustředit. Myslí si to producent Jiří Konečný, kterému se podařilo letos podruhé za sebou dostat film do oficiálního programu jedné z nejprestižnějších přehlídek na světě. Je to o kontaktech, řekl v rozhovoru s ČTK.

"Myslím si, že Berlín nám rozumí, je to blízko a že je velká šance prosadit se tu," soudí o Berlinale producent absolventského snímku režiséra Olma Omerzua Příliš mladá noc, který si na festivalu odbyl tento týden světovou premiéru a byl letos jediným českým zástupcem.

Částečně český byl ještě dánský historický film Královská aféra, který se natáčel v Česku a vznikl v české koprodukci. Loni měla ČR na Berlinale tři filmy.

"Berlín je podle mě úžasná platforma. Myslím si, že je opravdu třeba nezanedbávat tenhle kontakt, dokonce bych řekl, že by bylo dobré do něj investovat nějakým způsobem možná ještě větší pozornost, možná i větší finanční prostředky, protože jestli někde máme opravdu šanci se prosadit, tak je to tady," míní Konečný.

"Myslím si, že by se Česká republika měla na Berlinale soustředit a měla by se tady výrazným způsobem prosazovat. Což už se děje, ale mohlo by se samozřejmě dít ještě ve větší míře," dodal.

14:03
Na výstavu Tauromaquia dorazilo 19 dalších děl Pabla Picassa

Do Prahy dorazila vzácná zápůjčka devatenácti děl Pabla Picassa pro výstavu Tauromaquia: Tváří v tvář býku. Unikátní litografie, linoryty a zdobená keramika, které jsou v Česku k vidění poprvé, doplní expozici v pražském Obecním domě.

Výstava, která začala loni v prosinci a potrvá do 9. dubna, seznamuje na dílech Picassa, Salvadora Dalího, Franciska Goyi, Emila Filly či Karla Čapka s uměleckými pohledy na španělskou tradici býčích zápasů.

"Protože musela španělská vláda, která se teď v zemi měnila, udělit speciální vývozní povolení, těchto 19 předmětů se do Prahy dostalo až nyní," zdůvodnila zdržení exponátů Leda Brůnová z galerie Vernon, která výstavu spolupořádá.

Dovezená díla pochází z Picassova Musea Casa Natal v jeho rodné Malaze. Mezi novými exponáty jsou například dvě býčí hlavy v kontrastním provedení, kterých na celém světě existuje je několik exemplářů. Do Prahy dorazila také malba připomínající Picassův vztah s francouzskou umělkyní Françoise Gilotovou, která o něm napsala knihu Život s Picassem. (čtk)

14:43
Zavírají se filmová studia Twickenham, kde si Beatles podávali dveře s Polanskim

Britská filmová studia Twickenham, kde se naposledy natáčel Můj život s Marilyn nebo Železná lady, patrně končí. Dnes je převzal konkurzní správce Gerald Krasner.

"Pochybuji o tom, že z nich zůstanou filmová studia. V posledních třech letech tvrdě prodělávala," řekl Krasner BBC.

Polovina ze sedmnácti zaměstnanců studií již byla propuštěna, další odejdou v následujících měsících, dokud se pozemky neprodají.

Filmová studia Twickenham se otevřela v roce 1913 a natáčely se tu například staré filmy o Sherlocku Holmesovi. Beatles tady nechali vzniknout svůj Help i A Hard Day´s Night, Roman Polanski svůj snímek Hnus a Steven Spielberg nedávno Válečného koně.

15:20
Easterny a evropské westerny v Ponrepu

Od 27. února se budou v pražském Ponrepu promítat evropské westerny  a takzvané easterny. Diváci uvidí mayovku Poklad na stříbrném jezeře, českou animovanou parodii Árie prérie nebo sovětskou němou avantgardu Po zákonu z roku 1926.

Přehlídka je součástí středoevropského filmového festivalu Cinefest, jenž každoročně probíhá v několika městech.

15:58
Národní divadlo připomene Markétu Kyliánovou

Národní divadlo koncem března oslaví sté narozeniny tanečnice Markéty Kyliánové. Věnuje jí českou premiéru baletu Šípková Růženka, která se uskuteční 29. března v historické budově Národního divadla, řekla mluvčí Baletu ND Helena Bartlová.

Kyliánová se narodila 28. března 1912. Životní jubileum letos oslaví také její syn, světově proslulý choreograf Jiří Kylián; 21. března se dožívá 65 let.

Markéta Kyliánová patřila k osobitým tanečnicím své doby, výjimečný šarm je jí vlastní dodnes. Od vidění ji znají mnozí návštěvníci tanečních představení, neujde jí žádná premiéra baletu v Národním divadle.

Narodila se jako Markéta Peštová v Przemysli, otec byl štábní kapitán, skladatel a kapelník a svou dceru vedl k hudbě. Brzy účinkovala v dětských rolích v operetách, ale i v baletech. Taneční vzdělání již v útlém věku získávala u soudobých špiček.

Již v deseti letech se vydávala s rodiči na turné s dvouhodinovým programem. Od roku 1928 žila rodina v Praze a Markéta vystupovala pod uměleckým pseudonymem Rita Rita.

Docházela na hodiny k baletním mistrům Národního divadla, stala se ozdobou pražských plesů, spolkových oslav, zářila v exotických variacích, tančila s Orem Tarracou (Františkem Kulhánkem), jenž svá exotická vystoupení uváděl nejen v kabaretech Červená sedma a revuích Karla, ale i v Národním divadle a na světových turné. (čtk)

16:49
Hudební cena Vinyla se předá 10. března ve Flédě

Slavnostní vyhlášení 1. ročníku Hudebních cen Vinyla proběhne 10. března 2012 od 20:00 hod. v brněnském klubu Fléda.

Večer je koncipovaný jako komponovaný hudební večer, na kterém vystoupí Please the Trees, Gurun Gurun, WWW a KITTCHEN, informoval za pořadatele Pavel Uretšlégr.

Během večera proběhne i křest limitované edice vinylu, na němž je po jednom tracku od všech nominovaných umělců.

Na desku roku je nominován Bonus s Náměstím mírů, B4 s albem Didaktik Nation Legendary Rock, Čoko voko se svoji Hudbou, Floex s CD Zorya a Hugo Toxxx s nahrávkou Legální drogy / Ilegální kecy.

17:32
Česká centra připomínají výročí Jiřího Trnky

Jiří Trnka: Ve službách imaginace je název projektu, který v rámci 100. výročí narození legendy animovaného filmu Jiřího Trnky zařazeného do seznamu výročí UNESCO pro rok 2012 připravila Česká centra.

Kurátorky Lucie Vlčková z UMPRUM a Michaela Mertová z Národního filmového archivu vytvořily panelovou výstavu představující výběr z jeho rozsáhlé tvorby. Zahájena bude 21. února v Mnichově, bude například i v Moskvě, Sofii, Tokiu, Madridu, Vídni, Bukurešti a Haagu.

"Trnkovo jubileum bude v rámci sítě Českých center a zastupitelských úřadů připomenuto kromě výstav i retrospektivami filmů, jednotlivými projekcemi, účastí na festivalech, přednáškami a workshopy po celém světě," oznámila dnes ČTK Ivana Síglerová ze správy Českých center v Praze.

"Na rozdíl od Karla Zemana je Jiří Trnka v Německu prakticky neznámý. Proto jsem ráda, že ho můžeme prostřednictvím výstavy a filmových projekcí představit širší veřejnosti. Nepochybuji o tom, že obojí vzbudí velký zájem," komentovala to ředitelka Českého centra Mnichov Zuzana Jürgensová.

V mnichovském Filmovém muzeu budou od 9. do 11. března projekce Trnkových filmů, mimo jiné Kybernetické babičky, Snu noci svatojánské a snímku Ruka.

18:12
Ministerstvo kultury podpořilo petici, která chce filmový archiv v centru Prahy

Přes tisíc lidí už podepsalo petici, která požaduje, aby nové sídlo Národního filmového archivu nevzniklo na periferii Prahy v Nových Butovicích, ale v centru.

S tímto názorem ministerstvo kultury souhlasí - ovšem při hledání vhodné budovy, případně pozemku k výstavbě nového sídla je třeba brát v úvahu nejen faktor času, tlumočila dnes stanovisko ministerstva jeho mluvčí Eva Tichá.

"Mezi zásadní faktory patří to, že NFA jako příspěvková organizace ministerstva kultury nemůže platit tržní cenu za nemovitost či pozemek," uvedla Tichá.

Budova musí podle ní splňovat jiný standard na rozdíl od běžných administrativních budov. Například musí mít kinosál, prostory vhodné pro využití širokou veřejností (knihovnu, studovnu, výstavní sál) i odborníky (badatelny, střižny, zázemí pro práci se specificky technologicky náročnými filmovými materiály, digitalizační pracoviště, restaurátorské práce). Archiv nesmí být v zátopové zóně.

Autoři petice jsou režisérka Helena Třeštíková, kameraman Marek Jícha a režisér Vít Janeček. Spolu s dalšími signatáři se obrátili na ministryni kultury, vládu i pražský magistrát, aby jejich iniciativu podpořily. Dnes archiv sídlí na několika místech v nouzových či pronajatých prostorách. (čtk)

20:00
Popmuseum představí zakázané punkery a podzemní časopiseckou činnost

Významné tuzemské punkové skupiny, pololegální koncerty, zásadní punkery, podzemní časopiseckou činnost či obaly některých nahrávek představí od 23. února v pražském Popmuseu výstava Kristova léta českého punku.

Až do 27. května se zájemci mohou seznámit s historií českého i slovenského punku od prvního punkového koncertu v Praze, který se uskutečnil před třiatřiceti lety.

"Za první punkový koncert v Praze je považováno vystoupení skupiny Extempore v restauraci U Zábranských, která tehdy do svého obvyklého programu zařadila i několik punkových skladeb," upřesnil pořadatel Radek Diestler.

V sále U Zábranských kapela Extempore tehdy po ukončení svého programu s názvem Zabíječka sáhla po pub rockových a punkových písních a nepřipraveným posluchačům nabídla skladby skupin Dr. Feelgood, Wire, Generation X, Stranglers či Magazine s českými texty Mikoláše Chadimy.

Vernisáž výstavy v budově Kaštanu o hudebním a společenském fenoménu, který i po letech od svého příchodu do bývalého Československa budí vášně, emoce, kontroverze a občas i obecné pohoršení, doprovodí projekce střihového dokumentu a koncert koncert teplického souboru Už jsme doma. Ten připomene úderné začátky punkové legendy F.P.B. (čtk)

22:13
Soud vyzval Romana Týce ze Ztohoven, aby nastoupil do vězení

Soud vyzval výtvarníka ze skupiny Ztohoven, který tvoří pod jménem Roman Týc, k nástupu do vězení. Tam jej v prosinci na měsíc poslal Obvodní soud pro Prahu 7.

Umělec vlastním jménem David Hons totiž nezaplatil pokutu 60 tisíc korun za to, že vyměnil skla u semaforů na přechodech pro chodce v Praze. Informovala o tom televize Nova.

Hons proti rozsudku podal stížnost k odvolacímu soudu, ovšem neuspěl s ní. "Rozhodnutí obvodního soudu pro Prahu 7 nabylo právní moci. Aktuálně byl obžalovaný vyzván k nástupu výkonu trestu odnětí svobody," řekla Nově soudkyně obvodního soudu pro Prahu 7 Jana Miklová.

Výtvarník se má hlásit v pankrácké věznici. "Já jsem teď zaskočený. Jsem překvapený tím, že už to frčí. Ale je to jednoduché, ten trest samozřejmě nepřijímám, ale podstoupím ho," sdělil televizi Hons.

Romana Týce chce dostat za katr jen on sám - glosa ZDE

07:03
Jihočeské divadlo uvede Tramvaj do stanice Touha v režii Adama Ruta

Jihočeské divadlo chystá na pátek premiéru inscenace slavné hry amerického dramatika Tennessee Williamse Tramvaj do stanice Touha. Českobudějovická scéna ji uvede v překladu Ester Žantovské a v režii Adama Ruta, uvedla ČTK.

V hlavní roli Blanche diváci uvidí Věru Hlaváčkovou, coby Stellu Danu Verzichovou, Ondřej Veselý ztvární postavu Stanleyho a Martin Hruška Mitche.

"Hry Tennessee Williamse jsou sice uváděny průběžně, přesto však lze čas od času pozorovat jistý williamsovský boom. V současné době se třeba hraje v pražském Činoherním klubu v režii Ladislava Smočka a slovenský režisér a herec Emil Horváth ji připravuje v Divadle pod Palmovkou.

V Jihočeském divadle se hraje podruhé, inscenace Kristiny Taberyové tu měla premiéru v roce 1978," uvedla dramaturgyně činohry Kristýna Čepková.

Režisér Adam Rut si williamsovský boom dává do souvislostí s čím dál vypjatější dobou. "Lidé musí za každou cenu udržet při všech možných průšvizích a těžkostech pokerovou tvář a musí hrát až do konce. Ta hra tou větou i končí, říká se: 'Tak hrajem, prostě hrát se musí za každou cenu, vždycky, pořád a přede všemi, a někdy je to samozřejmě těžký.' Jsem rád, že tady se sešli čtyři docela výjimeční hráči, kteří jsou toho schopní," uvedl Rut.

08:25
David Vávra promění kutnohorský pivovar v kulturní centrum

Kutnohorský pivovar, který opustila společnost Heineken, by se měl proměnit ve společenské a kulturní centrum. Jeho prostory budou moci využívat například matky s dětmi nebo podnikatelé, vznikne v něm také několik bytů.

Vyplývá to ze studie přestavby, kterou vytvořil architekt David Vávra, oznámila za kutnohorskou radnici Jana Mišutková.

V přední části areálu má vzniknout minipivovar s venkovní restaurací a centrum pro matky s dětmi. Velké nádvoří by mělo být zachováno jako prostor pro kulturní akce a parkoviště. V hlavní barokní budově pivovaru navrhuje Vávra vybudovat hostel a v navazujícím objektu varny zachovat původní uspořádání a zřídit zařízení typu wellness centra s kavárnou. V prostoru historické sladovny a sklepeních pak centrum dětské zábavy.

V přiléhajícím objektu má vzniknout několik bytů určených zejména pro zaměstnance zařízení, která by měla v pivovaru působit. Bývalá jídelna a sklady by měly být využity jako dílny a provozovny pro podnikatele, případně mohou být rozšířeny například na tržnici s regionálními produkty. (čtk)

10:34
Skladatelskou soutěž vyhrál Ondřej Štochl, cenu diváků komponista Dušek

Hlavní cenu 5. ročníku hudební soutěže Nuberg o nejúspěšnější dílo soudobé vážné hudby premiérované loni souborem Berg získal Ondřej Štochl s kompozicí Modrá - čistá a křehká. Skladbu, v níž účinkuje mladá houslistka Terezka Horáková, zvolila odborná porota.

Cenu veřejnosti si odnesl Jan Dušek za dílo Dítě ghetta - hudba k němému filmu. Vítězné skladby budou 5. března uvedeny živě na zahajovacím koncertě nového cyklu 8xBerg 2012 v pražském Lichtenštejnském paláci, řekla dnes novinářům za pořádající soubor Berg Eva Kesslová.

O přízeň mezinárodní poroty i veřejnosti usilovalo šest mladých tuzemských autorů. Vedle vítězů to byli Roman Pallas (Valčík na uvítanou), Jan Trojan (La cena en el fin del mundo/Večeře na konci světa), Michal Nejtek (Heart in Darkness) a Jana Vöröšová (4 haiku). K soutěži vyšla nahrávka.

"Letošní ročník překročil poprvé magickou hranici jednoho tisíce hlasujících. Z 1004 platných hlasů patří 626 studentům základních a středních škol z celé republiky. Oproti loňskému ročníku tak celkový počet hlasujících narostl o 79 procent," konstatovala Kesslová.

11:20
Moravské divadlo uvedlo premiéru Georgese Neveuexe

Českou premiéru hry francouzského dramatika a scenáristy Georgese Neveuexe Žaloba proti neznámému uvede v pátek Moravské divadlo v Olomouci.

Režie se ujal slovenský režisér a pedagog Ján Sládeček, který text před třemi lety znovu objevil. Překlad z roku 1947 přímo pro olomouckou scénu zrevidoval překladatel Karel Kraus, řekl mluvčí divadla David Kresta.

Děj Neveuxovy hry se odehrává roku 1910 v ruské gubernii. Za samolibým prokurátorem přichází čtveřice nešťastníků, aby ze svého údělu obvinili Boha. Každý z nich k tomu vedl jiný důvod. Kopak žil 20 let v bídě a nyní vyhrál v loterii milion rublů, z čehož byl nešťastný.

Mladí manželé Michal a Dora byli na dva roky odloučení, aby nakonec zjistili, že se navzájem odcizili. Majitel pojišťovací kanceláře zase obviňuje Boha z toho, že ho stvořil jako ješitného pokrytce s vyprahlým srdcem.

"Zaujala mě myšlenka, že se tu trápí a mají problémy bohatí lidé. Dostali se do bodu nula a zvažují jak dál. Proti nim stojí šťastný člověk zralého věku, který si nikdy otázku po smyslu života nekladl. Tváří v tvář této skupině zdánlivých ztroskotanců si postupně uvědomuje, že žil prázdný život bez přátel," uvedl Sládeček.

Žánrově lze podle něj hru jen stěží zařadit. Balancuje na hraně grotesky, frašky, filozofické komedie či absurdního dramatu. (čtk)

12:25
Na konci olympiády zahrají Blur a New Order

Na konci letošních olympijských her v Londýně vystoupí britská popová kapela Blur. Muzikanti to uvedli na svém oficiálním Twitteru.

Podle BBC se tak Blur přidali ke kapele New Order a The Specials, které na uzavření olympiády (12. srpna) zahrají.

Lístky budou v prodeji od 24. února, celý koncert se bude přenášet na obřích obrazovkách.

13:41
Zemřela kunsthistorička Johanna von Herzogenbergová

Ve věku 90 let zemřela v pondělí v Mnichově historička umění a držitelka řádu Tomáše Garrigua Masaryka Johanna von Herzogenbergová.

ČTK o tom dnes informoval Václav Houfek z Muzea města Ústí nad Labem. Von Herzogenbergová byla organizátorkou řady česko-německých kulturních projektů a za svou práci získala mnoho ocenění.

Johanna von Herzogenbergová se narodila 23. června 1921 na zámku v Sychrově, který tehdy patřil jejím rodičům, mládí prožila na zámečku v Brné v Ústí nad Labem. Vystudovala dějiny umění a germanistiku v Praze, po druhé světové válce však byla vysídlena do Německa.

V letech 1952 až 1986 pracovala jako ředitelka Spolku Adalberta Stiftera, který se zabýval pomocí sudetoněmeckým umělcům a vědcům vysídleným z tehdejšího Československa.

Od 90. let podporovala česko-německou kulturní spolupráci, mimo jiné organizovala historické výstavy k dějinám českých zemí. Pracovala také jako místopředsedkyně Svatojakubské společnosti v Německu.

15:48
Končící výstava LaChapella prodlužuje návštěvní dobu

Galerie Rudolfinum v Praze prodlouží koncem týdne a o víkendu otevírací dobu výstavy Tak pravil LaChapelle. Expozici fotografií amerického umělce Davida LaChapella navštívilo od 6. prosince již na 30.000 lidí.

Navzdory mimořádnému úspěchu není ale možné výstavu prodloužit, uvedla mluvčí galerie Klára Derzsiová. V pátek a o víkendu však mohou příznivci LaChapella přicházet až do 20:00 hodin.

LaChapelle patří už téměř dvacet let mezi nejuznávanější světové fotografy. Expozice představuje jeho vrcholné snímky z přelomu tisíciletí i nejnovější tvorbu, návštěvníci si mohou prohlédnout i autorovy prvotiny. Výstava, kterou připravil kurátor Otto M. Urban, potrvá do neděle 26. února.

16:16
Ceny České divadlo 2012 uvede muzikálová komedie z Městského divadla Brno

Udílením cen za inscenace a herecké výkony v loňském roce bude v neděli 26. února v pražském Divadle na Vinohradech zahájena jarní část XVII. ročníku přehlídky České divadlo 2012.

Umělecká agentura Foibos na úvod zajistila představení muzikálové komedie Kvítek z horrroru, s níž přijede Městské divadlo Brno, kde ji nastudoval režisér Petr Gazdík.

"V dalším programu chceme pražskému publiku nabízet tituly v co nejkratší době po premiérách na domácí scéně a uvádět nejzdařilejší inscenace mimopražských profesionálních scén," řekl ČTK manažer projektů společnosti Foibos Josef Černý.

Upozornil, že XVII. ročník přehlídky se uskuteční pod patronací manželky prezidenta republiky Livie Klausové, záštitou ministryně kultury Aleny Hanákové a pražského primátora Bohuslava Svobody.

Tradiční součástí programu přehlídky je uvádění všech představení se simultánním překladem do znakové řeči.

Zpřístupněním divadla pro sluchově postižené spoluobčany naplňují organizátoři požadavek rovného přístupu ke kulturním službám pro tuto znevýhodněnou skupinu lidí.

17:05
Kinoautomat se po 45 letech vrátí do Montrealu

Činčerův Kinoautomat označovaný za první interaktivní film světa, který ohromil diváky v Kanadě na světové výstavě EXPO 67, se po 45 letech vrací do Montrealu.

Dokumentaristka Alena Činčerová ho ve čtvrtek 23. února uvede v rámci festivalu quebeckého filmu.

"Zájem o vstupenky už projevili i pamětníci, kteří kdysi viděli tady v Montrealu Kinoautomat s tehdy excelentním, anglicky mluvícím Miroslavem Horníčkem na scéně. Tentokrát se bude hrát původní film s francouzskými titulky a jevištním partem ve francouzštině," oznámila Činčerová.

Kanadskou obnovenou premiéru Kinoautomatu nastudovala s kanadským hercem Patrickem Hivonem.

Loni na jaře uvedla Činčerová tento vynález svého otce ve Stockoholmu. Švédsko bylo v pořadí už desátou zemí, kde Kinoautomat po jeho digitalizaci předvedla. (čtk)

18:10
Sabina Laurinová se v Dámě s kaméliemi vrátí na pódium

Herečka Sabina Laurinová se po delší odmlce představí ve velké dramatické roli. Se souborem příbramského divadla zkouší hru Dáma s kaméliemi podle stejnojmenného románu Alexandra Dumase mladšího.

Premiéra je plánována na 1. března, řekl dnes novinářům režisér a umělecký šéf příbramské scény Milan Schejbal.

Laurinová ztvární hlavní roli v příběhu kurtizány, která poznala pravou lásku, ale kvůli pokrytecké morálce společnosti i vinou svého podlomeného zdraví ji nemůže naplno prožít.

"Je to role, se kterou se člověk nepotkává každý den, a jsou i herečky, které takové role ani nikdy nepotkají," podotkla Laurinová, která se po druhé mateřské dovolené zatím objevila v muzikálu Baron Prášil a účinkuje v komedii Hledání slov britské autorky Sue Townsendové v Divadle Kalich.

Roli v Dámě s kaméliemi považuje za náročnou a přes léta praxe má před premiérou trému.

"Asi nejsložitější u této postavy je do ní nastoupit ve velké energii. Někdy se ta vroucnost a gradace tvoří až během hry, ale tady je to od samého začátku," poznamenala. (čtk)

23:45
Brit Awards ovládla Adele, dvě ceny získal mladý zpěvák Ed Sheeran

Britská zpěvačka Adele se po triumfu při amerických cenách Grammy dnes prosadila i na domácí půdě a vyhrála dvě hudební ocenění Brit Award pro zpěvačku a album roku. Dvě ceny si odnesl i mladý zpěvák a skladatel Ed Sheeran.

Adele si před týdnem v Los Angeles odnesla šest ocenění Grammy. Tentokrát byla nominovaná ve třech kategoriích a dvě nominace proměnila v ceny. Stala se britskou zpěvačkou roku a dostala i hlavní cenu večera pro album roku za desku 21, které se loni po celém světě prodalo na 12,5 milionu exemplářů.

Třiadvacetiletá Londýňanka byla nominovaná i na singl roku, ale cenu získala britsko-irská chlapecká skupina One Direction za písničku What Makes You Beautiful. O této ceně nerozhodují odborníci, ale posluchači hudební stanice Capital FM.

Jednadvacetiletý anglický zpěvák Ed Sheeran, který loni vydal své debutové album +, dostal Brit Award pro zpěváka a objev roku. Nejlepší skupinou jsou počtvrté Coldplay, kteří tak získali již sedmou cenu Brit Award.

Stejně jako loni si odnesla cenu pro zahraniční zpěvačku Rihanna. Zahraničním zpěvákem roku je Američan Bruno Mars a zahraniční skupinou američtí rockeři Foo Fighters. Ocenění pro zahraniční objev dostala Američanka Lana Del Rey, kterou loni proslavila na internetu písnička Video Games.

Skotská zpěvačka Emeli Sandéová získala cena kritiky. Čestnou Brit Award za přínos britské populární hudbě dostala rocková skupina Blur.

10:53
Na Nové scéně má premiéru Cirk La Putyka

Nová scéna Národního divadla v Praze bude dnes večer místem premiéry projektu občanského sdružení Cirk La Putyka. Má název Slapstick Sonata a spojuje Mozartovy sonáty s komedií éry němého filmu.

Vizuální poezie se v něm potká s absurdní fyzickou komedií a současným cirkusovým projevem.

Režisérem představení je Maksim Komaro, jedna z nejdůležitějších osobností umění takzvaného nového cirkusu nejen ve Finsku, ale i v Evropě.

Je režisérem a uměleckým ředitelem první finské novodobé cirkusové společnosti Circo Aereo, předsedou představenstva společnosti Cirko Center a Finského cirkusového informačního centra.

Dnešní mezinárodní premiéra bude součástí v úterý zahájeného festivalu Malá inventura. Zkoušela se od ledna většinou ve zkušebně Švandova divadla, část příprav se odehrála v nově otevřeném Cirko Center v Helsinkách.

Šest členů souboru Cirk La Putyka, kteří budou na scéně, se při zkoušení setkalo s profesionály v žánru nový cirkus, jako jsou Janne Rosenová, Petri Tuominen a Ilona Jänttiová. (čtk)

11:10
Cindy Sherman v newyorské MoMA

Newyorské Muzeum moderního umění od neděle uvede rozsáhlou retrospektivu fotografky Cindy Shermanové, která je jednou z výrazných postav současného umění. Tvorbu americké umělkyně, jež fotografuje především samu sebe v různých podobách a souvislostech, na ní zastupuje 171 klíčových fotografií vzniklých v rozpětí 35 let.

Návštěvníci na výstavě například naleznou kompletní sérii Nepojmenované filmové momentky (Untitled Film Stills) ze druhé poloviny 70. let minulého století, která Shermanovou proslavila. Fotografka na 70 černobílých snímcích zobrazujících scény z fiktivních filmů zaujímá stereotypní role žen inspirované kinematografií 50. a 60. let.

"Její práce se od samotného začátku zabývaly problémy povahy zobrazování a kluzké povahy identity," řekla novinářům kurátorka výstavy Eva Respiniová. Dodala, že i v tomto ohledu jsou práce Shermanové velmi současné nyní, kdy fotografie hraje důležitou úlohy při vytváření identity například na sociálních sítích, jako je Facebook.

Shermanová tvoří v sériích a své snímky nepojmenovává, aby dala divákům co největší volnost při jejich výkladu. Fotografie tak mají pouze čísla, která jim z praktických důvodů dává její galerie. Podle Respiniové je přitom na tvorbě fotografky mimo jiné pozoruhodné i to, jak je přes relativně úzké zaměření na stylizované autoportréty inovativní. (čtk)

13:48
Fotograf Gallery vystavuje ženy jako objekt ve fotografii 70-80. let

V malé pražské galerii Fotograf Gallery ve Školské ulici je ode dneška přístupná výstava s názvem Tichá žena. Pojednává o ženě jako objektu ve fotografii 70. a 80. let. Kurátor Pavel Vančát si jako příklady vybral tehdejší oficiální umění i práce outsiderů. Chce ukázat, do jaké míry byl fotoaparát nástrojem uctívání ženského půvabu či zotročující zbraní. Výstava trvá do 16. března.

Přiznává, že výstava je politicky i esteticky nekorektní, vypráví o tehdejších genderových kánonech, ale i "o době vlastního zrození a jejím sex-appealu, o nostalgii a mizející touze".

Kurátorský experiment nahrazuje původně plánovanou výstavu fotografií Miroslava Tichého, která se shodou okolností nakonec koná nedaleko - v Myslíkově ulici v galerii 1. patro.

Výstava se snaží prozkoumat oklikou a v obecnější míře dobovou estetiku pohledu na ženu. Krouží kolem paralel Tichého díla, ale i kolem uměleckého tématu ženy obecně a kurátor si kladl otázku, zda je Tichého přístup ojedinělý. Samorostlý umělec z Moravy, objevený teoretiky umění teprve nedávno, celý život fotografoval ženy voyerským způsobem, zachycoval je nepozorován na plovárně či v ulicích města. (čtk)

14:29
Nevidomý klavírista Adam Blažek zahraje s Janáčkovou filharmonií Ostrava

Od narození nevidí. Přesto už v 16 letech bravurně ovládá klavír a sní o tom, jak bude hrát nejobtížnější díla světových mistrů. Adam Blažek, mladý nadějný klavírista z Ostravy, v těchto dnech cvičí o to intenzivněji. Ve čtvrtek se mu splní velké přání.

Zahraje si s profesionálním tělesem. Jako sólista vystoupí na koncertu Janáčkovy filharmonie Ostrava. Adam nyní cvičí jazzové skladby Glenna Millera a George Gershwina, běžně hraje staré mistry. Doma ale nejraději poslouchá tvrdší muziku - hard rock či metal.

"Vystoupit s Janáčkovou filharmonii je pro mě obrovská pocta. Vůbec jsem nečekal, že by vybrali zrovna mě," svěřil se dnes mladý hudebník ČTK. Aby si mohl s profesionály zahrát, musel projít konkurzem. "Nevěřil jsem tomu, že uspěji," řekl skromně mladík, který je nevidomý od narození.

Problémy, na které by si stěžoval, mu to nedělá. Naopak si ze svého handicapu dokonce dělá legraci. "Na rozdíl od ostatních si mohu zhasnout a v pohodě číst. Ve tmě se pohybuji lépe než vidící," řekl s úsměvem. Nevýhodu vidí pouze v tom, že je více závislý na lidech ve svém okolí.

"Někde jsem četl, že nevidomí nemají lepší sluch, jen ho umíme lépe používat. To je pravda. Když jeden smysl chybí, zbývající čtyři se musí o to víc snažit, aby jej nahradily. Já mám absolutní sluch. Poznám každý tón. Tedy doufám," dodal. (čtk)

15:53
Wanastowi Vjecy začnou měsíční turné 3. dubna v Plzni

Skupina Wanastowi Vjecy zahájí své první turné v nové sestavě 3. dubna v Plzni a sérii koncertů zakončí 10. května v Praze.

Do kapely se po odchodu zakládajícího člena P.B.CH. vrátili bubeník Štepán Smetáček a baskytarista Radek Havlíček, kteří doplnili zpěváka a kytaristu Roberta Kodyma a kytaristu Tomáše Varteckého. Na turné zazní největší hity skupiny i písničky z jejich nového alba Letíme na Wenuši.

Jedním z důležitých prvků turné by měly být videoprojekce. Každá píseň bude mít svou originální audiovizuální podobu. Nebude chybět bohatý světelný park a pyrotechnika.

"Množství techniky, které s sebou kapela na čtyřech třináctitunových návěsech poveze na turné, a počet zhruba pětadvaceti osob obslužného personálu slibují, že to bude stát za to," uvedl za skupinu Radek Havlíček.

Vstupenky na turné mají na všech místech konání koncertů stejnou cenu 350 korun. Více informací včetně rozpisu celého turné se nachází na www.wanastowivjecy.cz. (čtk)

16:25
Severočeské divadlo uvede taneční večer inspirovaný Berliozem

Pro napsání libreta nové premiéry Severočeského divadla opery a baletu v Ústí nad Labem, tanečního večera Láska a vášeň, se šéf baletu Vladimír Nečas inspiroval životem a hudbou Hectora Berlioze. Vytvořil k ní taneční složku, ve které vystoupí kompletní soubor divadla. Premiéru světově ojedinělého představení chystá na 24. února.

Nečas jako choreograf, režisér a autor libreta nabídne divákům představení, které podle něj ještě žádné divadlo nehrálo. Použil pro něj dvě sklady francouzského skladatele z 19. století Hectora Berlioza Římský karneval a Fantastická symfonie.

"Obě skladby jsou nabité zážitky a osudy samotného skladatele. Berlioz byl při jejich kompozici silně inspirován svým životem, k Fantastické symfonii přiřadil podtitul Epizoda ze života umělcova. Náš baletní příběh líčí jeho složitou uměleckou povahu a dramatické peripetie Berliozova vášnivého vztahu k herečce Harriet Smithsonové," vysvětlil Nečas. (čtk)

17:47
Brněnský investor Fait v Králově Poli zpřístupnil část své sbírky umění

Brněnský investor Igor Fait zpřístupnil veřejnosti část své sbírky výtvarného umění. V bývalé sladovně v kartuziánském klášteře v Králově Poli dnes zahájila činnost výstavní síň nazvaná Fait Gallery. Sběratel tam postupně představí to nejlepší z kolekce zaměřené na umění 20. a 21. století a hlavně na meziválečnou malířskou modernu.

Další výstavní prostor Fait otevře v centru města na Dominikánském náměstí. Představí tam své nákupy současného umění.

Fait je předsedou představenstva společnosti Jet Investment, která investuje ve výrobním průmyslu a realitách. Do skupiny patří Kordárna ve Velké nad Veličkou, třebíčská PBS Industry, kladenské Strojírny Poldi a frenštátský Rolofol. Fait figuruje také v dalších společnostech.

Patří mu nejvýše hodnocená brněnská restaurace U Kastelána a replika funkcionalistické Zemanovy kavárny v centru města. Výtvarné umění sbírá přibližně od roku 2000.

"Jelikož jádrem sběratelského zájmu pana Igora Faita byla především česká moderna, představí se na první výstavě ve Fait Gallery díla převážně z meziválečného období. Vzhledem k tomu, že jsme chtěli, aby byla výstava i jakýmsi pomyslným průřezem sbírky, doplní je také díla vybraných autorů z druhé poloviny 20. století," uvedla kurátorka Denisa Kulejová, jež od loňska o sbírku pečuje a dále ji rozšiřuje.

Hlavní výstava se bude ve Fait Gallery obměňovat jednou za čtvrt roku. V bývalém pivovaru najdou zájemci také vedlejší výstavní prostor Mem, který je věnován aktuální tvorbě současných českých a zahraničních umělců, a to i mimo rámec Faitovy sbírky. Další síň na Dominikánském náměstí nese název Fait Gallery Preview. První tamní expozice se skládá z uměleckých děl vytvořených v posledních čtyřech letech. (čtk)

08:11
Těatr Novogo Fronta a DOT504 uvedly představení podle Charlese Mansona

Dvě divadelní skupiny se spojily v projektu Manson, který se zabývá postavou Charlese Mansona, jednoho z nejznámějších zločinců a zároveň fenoménu inspirujícího světovou popkulturu. Premiéru uvedly taneční soubor DOT504 a Těatr Novogo Fronta ve středu večer v klubu NoD.

"Téma Charlese Mansona jsme našli společně. Pro nás je to příběh, který všichni znají, každý se k němu nějak staví," řekl k představení jeho režisér Aleš Janák. Charles Manson strávil většinu života ve vězení, nejčastěji za krádeže aut, podvody a padělání kreditních karet.

Na sklonku 60. let byl hlavou skupiny Rodina, která měla na svědomí několik brutálních vražd. Jejich obětí byla i těhotná Sharon Tateová, manželka režiséra Romana Polanského. Manson byl odsouzen k trestu smrti, který mu byl změněn na doživotí, ačkoliv mu nebylo prokázáno, že by vraždu osobně spáchal.

"V lidech jeho činy, s nimiž bývá spojován, ale které mu paradoxně dosud nebyly dokázány, vyvolávají odpor, ale na druhou stranu se jeho osobnost stala i inspirací pro mnoho celebrit a popkulturních idolů. Charles Manson je pro nás i osobou mediální a silně medializovanou, která už několik desítek let tančí před televizními kamerami," popisuje Janák důvody vzniku inscenace. (čtk)

09:11
Adele překonala Whitney Houston, singl měla v čele hitparády 21 týdnů

Britská zpěvačka Adele překonala rekord nedávno zesnulé Američanky Whitney Houstonové, když její album 21 zaznamenalo 21. týden v čele amerického žebříčku alb Billboard. Tak dlouho svou desku neměla na špici hitparády žádná ženská umělkyně.

Shodou okolností se Adele vrátila do čela žebříčku právě v době, kdy se prudce zvýšil i prodej alb a písní Houstonové, včetně její nejúspěšnější nahrávky, jíž je hudba k filmu Osobní strážce z roku 1992 se slavným hitem I Will Always Love You. Na Adele už to však nestačilo.

Adele předminulý víkend po operaci krku opět vystoupila na předávání amerických hudebních cen Grammy, kde získala šest cen a její album 21 se za oceánem prodávalo nejlépe za posledních 52 týdnů, když si ho koupilo 730.000 lidí. Adeliny desky se od jejího vydání v únoru 2011 prodalo na celém světě více než 18 milionů kopií. (čtk)

09:53
Zaměstnanci Státní opery protestují prot sloučení s Národním divadlem

Před budovou úřadu vlády se sešlo několik desítek členů Státní opery Praha.

Očekávají, jaký výsledek bude mít jednání tripartity o sloučení SOP s Národním divadlem, kterým byla letos 1. ledna zahájena transformace pražské operní scény. Odboráři požadují obnovení samostatného fungování Státní opery, jednání by se měla zúčastnit i ministryně kultury Alena Hanáková.

"Je to takřka poslední možnost, jak zvrátit sloučení Státní opery a Národního divadla," řekl ČTK Miroslav Svoboda z Unie profesionálních zpěváků.

Transformace se má uskutečnit v letech 2012 až 2015. Plán zachovává uměleckou samostatnost orchestrů a sborů obou institucí, počítá naopak se sloučením baletních souborů a souboru sólistů ND a SOP.

11:42
Divadlo na Fidlovačce uvede Techtle mechtle Dereka Benfielda

Začátkem března bude mít v pražském Divadle na Fidlovačce premiéru hra anglického herce a dramatika Dereka Benfielda Techtle mechtle.

Je poslední režií Tomáše Töpfera na této scéně, neboť se 1. září ujme funkce uměleckého ředitele Divadla na Vinohradech a Fidlovačku opustí, i když tu bude své role v šesti inscenacích dohrávat. Dvě mají repertoár opustit koncem sezony.

Komedie Techtle mechtle, v níž se na jevišti objeví Petr Rychlý, Iva Pazderková, Martina Randová, Václav Svoboda a David Hák, líčí pohádkový víkend ve Ztraceném ráji - osamělém hotýlku, kam se na základě inzerátu v jednom farním časopise vydávají dvě dvojice.

Protože přijely inkognito, pánové vystupují pod krycím jménem Smith a jejich ženské protějšky nejsou legitimními manželkami. To, co následuje, je plné záměn a ztřeštěných situací, jejichž hybatelem je místní recepční.

"Hlavní roli v této frašce však budou mít dveře, na scéně Jana Duška je jich osm. Herci je musí otvírat a zavírat tak, aby se na jevišti správně potkali - či nepotkali, to podle situace," řekl na dnešním setkání s novináři Töpfer, podle něhož musí inscenace běžet jak dobře namazaný hodinový strojek. Pro herce je to náročné, neboť dveře musí zavírat či otvírat na vteřinu přesně. (čtk)

16:15
Národní divadlo uvede Brittenovu Glorianu

Česká premiéra opery Benjamina Brittena Gloriana se uskuteční 3. března v Národním divadle (ND) v Praze. Pod taktovkou Zbyňka Müllera, v režii Jiřího Heřmana, na scéně od Pavla Svobody a v kostýmech z dílny Alexandry Gruskové budou v hlavní roli královny Alžběty I. alternovat německá pěvkyně Gun-Brit Barkminová a Szilvia Ráliková z Maďarska.

Jako Robert Devereux, hrabě z Essexu se představí Němec Norman Reinhardt nebo Martin Šrejma. Novináře o tom dnes informoval umělecký šéf opery ND Rocc.

Světová premiéra Gloriany se konala v Londýně v roce 1953 u příležitosti korunovace současné britské královny Alžběty II. Na rozdíl od jiných Brittenových oper toto dílo zatím na naše operní scény neproniklo. Nastudováno bude v anglickém originále.

Diváci budou mít k dispozici české a anglické titulky. Na inscenaci spolupracuje Kühnův dětský sbor.

Ústřední postava Brittenovy opery je proslulá anglická královna Alžběta I. zvaná Gloriana.

"Je to náročná role, pro sopranistku je tam rozsah obrovsky nízko, ale ráda jsem Národnímu divadlu na spolupráci přikývla," řekla ČTK Barkminová, která se v Národním divadle před časem objevila v opeře Věc Makropulos. Podle pěvkyně byla Alžběta I. velmi silná žena, která musela neustále s někým bojovat.

17:11
Audiodrama připomene atmosféru života v Lidicích

Atmosféru běžného života v Lidicích těsně před jejich vyhlazením nabídne unikátní audiodrama, které bude k dispozici pro návštěvníky areálu lidického památníku.

Interaktivní zvukovou expozici si vyslechnou prostřednictvím upraveného mobilního telefonu při procházce pietním územím.

Literární text pro projekt Rozeznění - Lidice 2012 napsala česká spisovatelka a překladatelka žijící v Německu Tereza Semotamová. Projekt bude mít premiéru 9. června v rámci vzpomínkových akcí k 70. výročí lidické tragédie. Dnes byl představen pražským novinářům.

"Zaujalo mne znázornění a představení historie 20. století na základě konkrétních lidských osudů. Myslím si, že to může současného člověka víc zaujmout právě, že vnímá historii mimo konkrétní data," řekla ČTK Semotamová, jejíž dílo se začne v nejbližších týdnech natáčet.

Osmadvacetiletá spisovatelka by chtěla oslovit především mladou generaci, aby se o lidickou tragédii začala zajímat. Na projektu spolupracuje s občanským sdružením Sonosféra.

18:47
V Hradci Králové začala výstava Labe

V Muzeu východních Čech v Hradci Králové dnes začala výstava nazvaná Labe, jedna řeka, dva příběhy. Expozice v první části lidem přibližuje život na řece a v její blízkosti, druhá část představuje archeologické nálezy z okolí řeky. Výstava bude otevřená do 19. srpna, informovala ČTK Dana Mylerová z hradeckého muzea.

Část výstavy věnovaná přírodě přibližuje na dioramatických instalacích například život pod hladinou řeky. K vidění jsou exponáty z přírodovědeckých sbírek hradeckého muzea, které doprovázejí fotografie živočichů a rostlin, jež se v Labi a jeho okolí vyskytují.

Archeologická část návštěvníkovi nabízí pohled na nálezy od dob, kdy se na březích řeky objevil první člověk až po novověk. Vystavené jsou především exponáty z oblasti mezi Lochenicemi a Hradcem Králové.

"Cílem není prezentovat souvislý vývoj ani detailně zmapovat všechny archeologické památky proti proudu řeky, ale v konkrétních obdobích a na konkrétních nálezech ukázat důležité fenomény a zlomové události, které provázely soužití člověka a řeky v dobách dávno minulých," uvedlo muzeum na svém webu. (čtk)

21:53
Národní muzeum vystavuje ďábelské zbraně středověku

 

Takzvané "ďábelské zbraně středověku" - kuše představuje výstava, kterou dnes otevřeli v Nové budově Národního muzea v Praze. Otevřena tu bude do 1. května. Výstava s názvem Arma Diaboli nabízí zájemcům to nejlepší z dosud neprezentované sbírky kuší. Více než stovka výjimečných exponátů pochází z období 15. až 18. století.

Unikátní kolekci doplňují exponáty z Vojenského historického ústavu, Národního památkového ústavu a soukromých sbírek.

Tematika kuší a střelců je návštěvníkům představena prostřednictvím rozmanitých archeologických, umělecko-řemeslných i výtvarných památek. Mezi vystavenými předměty jsou unikátní exempláře - gotické malované štíty z 15. století, nejstarší dochované kuše nebo hroty střel s rytou či inkrustovanou výzdobou, které jsou českou raritou. Na své si tak přijdou milovníci vojenské historie, uměleckého řemesla i romantiky dávných dob.

Přepychově zdobené kuše a luxusní trofeje pro "krále střelce" přibližují návštěvníkům urozenou společnost doby renesanční. Ta holdovala světským radovánkám, honům a střeleckým soutěžím, kdy se kuše, původně "ďábelská" smrtící zbraň, proměnila v nástroj kratochvíle a sportovního zápolení.

22:05
Na Litoměřicku byla objevena Hitlerova sbírka obrazů, dražit se může až za 50 milionů

V Doksanech na Litoměřicku byla nalezena část sbírky obrazů, kterou vlastnil nacistický vůdce Adolf Hitler. V depozitáři tamního kláštera ji objevil historik Jiří Kuchař. Dnes to uvedla televize Nova. Obrazy by na aukcích mohly dosáhnout ceny až 50 milionů korun.

Sedm obrazů z Hitlerovy sbírky Kuchař nalezl v klášterním depozitáři, který je pro návštěvníky nepřístupný.

Hitler původně ukrýval nakoupená nebo ukořistěná umělecká díla v klášteře ve Vyšším Brodě. Odtud pocházejí i nově objevené obrazy. Sbírku ale po porážce fašistického Německa v roce 1945 odvezli Američané na centrální sběrné místo. Podle Novy zatím není jasné, jak se sedm obrazů dostalo do Doksan. Kastelánka doksanského kláštera televizi řekla, že původ těchto výtvarných děl nikdo ze zdejších pracovníků neznal.

Obrazy zůstanou v nepřístupném depozitáři. (čtk)

07:03
J. K. Rowlingová vydá román pro dospělé

Autorka úspěšné série knih o Harrym Potterovi, J.K. Rowlingová, vydá svůj první román pro dospělé. Britská spisovatelka to dnes uvedla v prohlášení, ve kterém neoznámila titul románu ani datum publikace.

"Moje příští kniha bude velmi odlišná od série s Harrym Potterem," sdělila Rowlingová. Současně zdůraznila, že úspěch knih o čarodějnickém učni jí přinesl "svobodu prozkoumat nová území".

Zatímco její dosavadní knihy vydávalo v Británii nakladatelství Bloomsbury a v USA Scholastic, nový román vydá v obou zemích nakladatelství Little, Brown. (čtk)

08:01
Pavel Šporcl v Moskvě zazářil s Alexandrovci

Ovace v Moskvě sklidil český houslový virtuóz Pavel Šporcl, který ve čtvrtek večer předvedl svůj um jako host na koncertu armádního souboru Alexandrovců k dnešnímu svátku obránců vlasti.

V prestižním Čajkovského sále, který Karel Gott přirovnává k moskevské obdobě newyorské Carnegie Hall, hrál Šporcl i o den dříve ve společnosti folklórního souboru.

"Zahrát si v tomto sále je určitě jedním ze snů každého muzikanta. Byla to velká radost," řekl virtuóz, potěšený potleskem plného sálu. "Zdejší publikum je opravdu úžasné a vřelé," pochvaloval si.

Šporcl by nebyl ani proti trvalejší spolupráci s armádním souborem. "V Česku jsou Alexandrovci velice vítanými a váženými hosty, koncerty jsou vždy vyprodané, a tak je prima s takovým ansámblem vystupovat," konstatoval.

Okouzlily ho i mohutné moskevské oslavy svátku obránců vlasti, který se zdaleka netýká jen ruských vojáků, ale prakticky všech mužů.

"Svým způsobem mi připomněl Mezinárodní den žen, když jsem viděl, jak sem dotyčné manželky, partnerky i spolupracovnice přicházejí s taškami dárků, rozdávají je a gratulují ke svátku. Ale proč ne? My doma sice máme něco jako den mužů, ale takto vehementně se neslaví. Je milé, že si na sebe vzpomenou i lidé, kteří si nejsou partnery, ale třeba spolupracovníci. Bylo to moc vřelé," poznamenal. (čtk)

10:24
Woody Allen uvede Výstřely na Broadwayi jako muzikál

Americký scénárista a režisér Woody Allen adaptuje svůj film Výstřely na Broadwayi (1994) v muzikál, jenž bude mít premiéru stylově na Broadwayi. 

Doprovodit by ho měla již existující hudba z 20. let, převážně tedy raný jazz, jaký Allen ve svém volném čase hrává a jenž si jako hudební doprovod vybírá ke svým filmům. Informaci přinesl server The Wrap.

11:55
Rusové natočili film o válce s Gruzií, má napodobit Hollywood

Na plátna ruských kin míří další film o pětidenní válce s Gruzií v srpnu 2008. Prezidentu Dmitriji Medveděvovi se snímek líbí, filmovým kritikům již méně. Na produkci podobných vlasteneckých trháků vzniká v Moskvě celé filmové studio. Zadání od státního sponzora je jasné: napodobit v Rusku to, co Pentagon a Hollywood dokázaly v USA.

Američané jsou "chlapíci", protože "cílevědomě" točí filmy, pozdvihující válečnického ducha a vlastenectví, nejprve pochválil zaoceánskou konkurenci ruský prezident, podle kterého i Rusko potřebuje filmová díla opěvující vlastní armádu, vždyť "se není za co stydět".

A pak si už spolu s válečnými veterány v dokončovaném studiu Glavkino nechal promítnout snímek "Srpen. Osmého", odkazující už svým názvem na začátek konfliktu o separatistickou gruzínskou provincii Jižní Osetii.

A úkol se podle Medveděva povedl; při projekci pocit hrdosti na ruskou armádu vskutku okoušel, a to tím spíše, že válčení na plátně odpovídá "historické pravdě"; čili Rusko vůbec nenapadlo bezbranný stát, jak pomlouvají cizí jazyky, ale ruská armáda "zachraňovala lidi, děti a starce před agresorem".

Gruzíni naopak soptí. Podle portálu gruzia on-line "propagandistický film", na který ruská státní pokladna utratila v přepočtu 300 milionů korun, překrucuje podle vůle Kremlu pravdu o "ruském vpádu" a "okupaci".

Předmět sporu jde tak trochu stranou. Slovy kritičky listu Kommersant se režisér Džanik Fajzijev, který si ve vlastním snímku zahrál zápornou virtuální postavu, ocitl v nezáviděníhodné pozici, protože mnozí celé dílko předem zavrhnou jako "agitku", ospravedlňující ruskou politiku. (čtk)

12:25
Divadlo Broadway uvede derniéru muzikálu Kleopatra

Těsně před derniérou má po deseti letech muzikál Kleopatra autorů Michala Davida, Zdeňka Borovce, Lucie Stropnické a Lou Fanánka Hagena. Definitivně poslední představení inscenace režiséra Filipa Renče, která 22. února 2002 otevřela pražské Divadlo Broadway, bude v neděli 26. února.

"Během deseti let vidělo Kleopatru na zhruba 750 reprízách na 560.000 lidí," řekla ČTK mluvčí divadla Martina Jandová. Jen při první sérii bylo do ledna 2004 odehráno 450 repríz; přitom inscenace se na jeviště vrátila ještě čtyřikrát.

Po Draculovi a rockové opeře Jesus Christ Superstar - prvního vidělo na 916 reprízách 1,2 milionu lidí, druhá v pořadí dosáhla dosud nepřekonaných 1288 repríz pro 850.000 diváků - je tak Kleopatra třetím nejnavštěvovanějším muzikálovým projektem v ČR.

Když se před deseti lety objevila na tomto jevišti poprvé a Divadlo Broadway oficiálně otevřela, alternovaly titulní roli Bára Basiková, Ilona Csáková a Monika Absolonová. Renč tehdy tímto projektem jako režisér na divadelním jevišti debutoval.

Producenti prý záměrně pro režii hledali filmaře, neboť projekce tvoří významnou součást dění na scéně. V dalších rolích se tehdy objevili například Radka Fišarová, Zuzana Norisová, Jana Švandová, Lešek Semelka a Daniela Kolářová. (čtk)

13:16
Ministr Pospíšil: Kupka bude pro Muzeum Kampa klíčovým projektem roku

Letošní rok v Muzeu Kampa bude patřit Františku Kupkovi. "Paní Meda Mládková by se letos ráda podílela na projektu výstavy Františka Kupky, který chystá na konci roku v Národní galerii," řekl v rozhovoru pro LN ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, člen správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových.

"Na podzim se Medě Mládkové podařilo pro Nadaci nakoupit zajímavou kolekci dosud neznámých Kupkových prací. Buď ji vystavíme samostatně, nebo uvažujeme, že se zapojíme do zmiňovaného projektu Národní galerie," řekl Pospíšil.

"Kupka bude určitě klíčovým projektem tohoto roku."

13:30
Emma Thompson si zahraje britskou královnu, za níž dorazí stalker Michael Fagan

Oscarová herečka Emma Thompson si zahraje britskou královnu. Podle BBC se tak stane v televizním filmu Walking The Dogs, jenž převypráví příběh irského stalkera Michaela Fagana.

Tomu se před třiceti lety podařilo získat klíče od Buckinghamského paláce a proniknout až do královniny ložnice.

Ve filmu budou dále účinkovat Eddie Marsan a Russel Tovey. Snímek se jmenuje Walking The Dogs, protože královnin osobní strážce nebyl schopný deset minut přivolat policii. Zatímco Fagan seděl na rohu královniny postele a hovořil s ní, agent Paul Whybrew venčil královniny psy.

14:48
Památník Velké Moravy vystaví domnělý náhrobek věrozvěsta Metoděje

Památník Velké Moravy ve Starém Městě vystaví 1. března domnělý náhrobek věrozvěsta Metoděje ze Stupavy na Slovácku, který ve 30. letech minulého století na Moravě vyvolal mediální zájem a přitáhl do Chřibů tisíce poutníků.

Vědecká komise ale později prohlásila kamenné desky za podvrh. Od té doby jsou známy jako Stupavská falza. Podle odborníků jde o největší falzifikátorskou aféru v dějinách československé a české archeologie.

Několik částí kamenné desky bylo vykopáno v roce 1932 z popudu domkářky Klementiny Maštalířové ze Stupavy. Na toto místo byla žena údajně upozorněna ve snu.

"Měla opakované vidiny, kde ji Metoděj žádal, aby vysvobodila jeho tělo z pod kamenů," řekl dnes Luděk Galuška, archeolog z Moravského zemského muzea, kde byly kamenné desky z údajného Metodějova hrobu uloženy mezi tamní sbírku falz. Nález tehdy vzbudil velkou pozornost a do Chřibů přilákal davy.

Kolem údajného místa posledního odpočinku svatého Metoděje vyrostly stánky s občerstvením, prodávaly se tam pohlednice i upomínkové předměty.

"Podle osvětimanské kroniky navštívilo tehdy hroby na 30.000, podle tiskových zpráv dokonce čtvrt milionu poutníků. Rozruch kolem údajného hrobu svatého Metoděje vyvolal i zájem odborných kruhů," uvedl Jiří Jilík, mluvčí Slováckého muzea v Uherském Hradišti, pod které staroměstský památník spadá. Odborníci však po prozkoumání prohlásili nálezy za podvrh. (čtk)

01:03
Francouzského Césara za nejlepší film získal The Artist

Letošního Césara za nejlepší film získal v Paříži němý snímek The Artist (Umělec). Během pátečního večera posbíral ještě pět těchto francouzských filmových cen v nejvýznamnějších kategoriích, a to mimo jiné za nejlepšího režiséra, nejlepší herečku v hlavní roli a nejlepší hudbu.

"Je to film, který jde hodně, hodně odspodu a který nikdo nejdřív nechtěl. Jsme dnes hodně nahoře, udělal se z toho moc hezký příběh, je to hodně dojemné," řekl během děkovacího proslovu Michel Hazanavicius, který předtím už přebíral cenu za nejlepšího režiséra.

V 37. ročníku udělování Césarů získala cenu za nejlepší herečku v hlavní roli v The Artist Bérénice Béjoová. Naopak zklamání večer přinesl pro Jeana Dujardina, který ve stejném filmu neuspěl v kategorii nejlepší herec.

Kromě hudby zabodoval film The Artist i v kategorii kamera a dekorace. The Artist bude bojovat už v neděli o americké Oscary, na které byl nominován v deseti kategoriích.

K favoritům patřil ve Francii i film Intouchables (Nedotknutelní), který byl loni v zemi nejnavštěvovanějším filmem roku. Nakonec vyšel téměř s prázdnou, když pro něj vybojoval akorát cenu za nejlepšího herce v hlavní roli Omar Sy.

Čestného ocenění se dočkala britská herečka Kate Winsletová, která cenu převzala od slavného režiséra Romana Polanského. Ten ji režíroval ve filmu Bůh masakru, za což večer dostal spolu se spisovatelkou a dramatičkou Yasminou Rezovou Césara za nejlepší filmovou adaptaci. (čtk)

08:02
V Brně se dávaly Antioskary ztřeštěným filmům

Filmoví fanoušci mohli v pátek v Brně pojedenácté hodnotit a obdivovat ztřeštěné filmy. Program s tímto zaměřením nabídla přehlídka AntiOskar. Letos pořadatelé dali dohromady pouhých 12 snímků, porota proto mezi nimi nevybírala vítěze, jak bylo zvykem v dřívějších letech. Letošní promítání proto hodnotili pouze diváci, řekl za organizátory Konrad Heczko ze střediska volného času Lužánky.

Přehlídka AntiOskar nepatří zdaleka k hlavním filmovým akcím Brna. Stálé diváky si však našla. Ročně ji navštíví asi 200 lidí. Podle pořadatelů vznikla ne zcela plánovaně. Z původně nadšeneckého festivalu pro pár kamarádů se tak vyvinula osobitá přehlídka českých a slovenských recesistických krátkých filmů.

Pro zařazení jednotlivých dílek na program mají organizátoři jednoduchá kritéria. Snímek především nesmí přesáhnout 15 minut, podmínkou je jeho ztřeštěnost. "Tedy žádné artovky, i když i ty někdy nechtěně vyzní komicky," uvedli organizátoři. Další podmínky se vztahují k dramaturgii a postavám. (čtk)

09:14
Jack Bruce založil supergroup se Santanou a Medeski Martin and Wood

Skotský basista Jack Bruce, bývalý člen Cream, založil novou supergroup Spectrum Road.

Sestává se z elektronického jazzového tria Medeski Martin & Wood, které v dubnu vystoupí v pražské Meetfactory, dále kytaristy Santany a členů skupiny Living Colours. Informaci přinesl britský deník Guardian.

Spectrum Road bude hrát poctu zesnulému jazzovému bubeníkovi Tonymu Williamsovi, který zemřel v roce 1997. V jeho někdejší kapele Lifetime Jack Bruce působil poté, co odešel z Cream.

Debutové album Spectrum Road vyjde na jaře 2012, z koncertů zatím kapela oznámila jen vystoupení v USA. Bruce byl vloni hvězdou festivalu Jazz Goes To Town.

10:31
Zemřel Dmitrij Nabokov, syn ruského spisovatele

Ve věku 77 let zemřel Dmitrij Nabokov, jediný syn ruského beletristy Vladimira Nabokova. Jak upozornila agentura AP, Nabokovův syn se do posledních let pomáhal starat o odkaz svého otce a pomáhal s jeho překlady.

Dmitrij Nabokov za život vyzkoušel nejrůznější povolání: zpíval v opeře, jezdil v závodních vozech, šplhal po horách. Mezitím se mu podařilo uchovat otcův literární odkaz, zeditovat jeho básně a hry nebo přeložit například Pozvání na popravu z ruštiny do angličtiny.

Zbytky archivu Vladimira Nabokova prodal v roce 1991 newyorské městské knihovně. Dál se ale o otcovo dílo staral, například v roce 2009 vydal Lauru, nedodělaný román, jenž měl Vladimir Nabokov rozdělaný v posledních letech svého života.

12:32
Švédští Opeth dnes představí v Meetfactory nové album

Švédská progresivně rocková skupina Opeth dnes vystoupí v rámci svého evropského turné v pražském klubu MeetFactory. Formace považovaná za jednu z nejinspirativnějších kapel současné rockové scény představí své nové album Heritage. V neděli Opeth vystoupí v bratislavském klubu MMC.

Nové album, které vyšlo v září loňského roku, podle hudebních publicistů ocení zejména milovníci art a jazz rockových opusů 70. let. Severská pětice na něm potvrdila svoji zálibu v hudebních experimentech. Frontman kapely Mikael Akerfeldt se nebojí své posluchače šokovat častou změnou hudebních směrů a budí dojem, že pro něj neexistují žádné hudební hranice.

Také díky tomu, že podstata jejich tvorby pro ně byla vždy důležitější než komerční úspěchy, jsou Opeth podle Tomáše Karlíka z pořádající agentury Obscure Promotion pro řadu svých skalních fanoušků naprostou modlou. (čtk)

15:14
Harry Weinstein hrozí, že kvůli ratingu odejde z filmařské asociace

Americký filmový impresário Harry Weinstein hrozí odchodem z filmařské asociace MPAA. Ta nedávno ohodnotila dokument Bully o šikaně na školách ratingem R, což v praxi znamená, že nikdo mladší sedmnácti let nemůže snímek vidět bez rodičů. Weinstein prohlásil, že to byla poslední kapka.

Proti ratingu se ohradil také Alex Libby, jeden ze studentů, který ve filmu účinkuje. "Alex Libby se emocionálně postavil za to, aby film směly vidět děti samotné, nikoliv jen v doprovodu rodičů. Protože jedině tak může [film] něco změnit," napsal ve svém prohlášení Weinstein.

Jeho odchod z filmařské asociace by pro Hollywood byl ránou, upozorňuje BBC. Weinsteinova produkční společnost například zaplatila film The Artist, který aspiruje na největší pocet Oscarů při jejich nedělním udílení.

20:21
Kameramanské ceny dostali Jaromír Šofr, Martin Šec a Vladimír Smutný

Ocenění za celoživotní dílo převzal dnes v Praze kameraman Jaromír Šofr. Stalo se tak na předávání výročních cen v kině Lucerna, které Asociace českých kameramanů uspořádala posedmnácté. Letos je obdrželi kameramani Martin Šec - potřetí a Vladimír Smutný - dokonce pošesté, informovala ČTK.

Profesor Jaromír Šofr nebýval v posledních letech častým hostem těchto večerů, protože přednášel ve Spojených státech. "Teď je v Praze a naskytla se tak příležitost poděkovat mu za vše, co během 55 let u filmu vytvořil," řekl prezident asociace Josef Hanuš.

Výroční ocenění za televizní dílo převzal kameraman Martin Šec za obrazové ztvárnění snímku Santiniho jazyk. Cenu za kameramanské filmové dílo porota udělila Vladimíru Smutnému za film Poupata. Čestným uznáním ocenila práci kameramana Petra Koblovského na filmu Rodina je základ státu.

Jaromír Šofr projevil svůj specifický výtvarný názor, pečlivost a tvrdohlavost v realizaci svých záměrů už během studia na FAMU, kdy se spolužačkou Věrou Chytilovou natočil absolventský film Strop.

"Oba nás to vymrštilo ke strmé kariéře," komentoval to Šofr, který poté natočil na Barrandově s Karlem Kachyňou výpravný film Ať žije republika, s Janem Němcem snímek O slavnosti a hostech a s Jiřím Menzelem Ostře sledované vlaky, oceněné Oscarem. Celkem má na kontě 42 titulů.

Posledních 26 let intenzivní pedagogické činnosti Jaromíra Šofra je korunováno řadou úspěchů jeho studentů, ale i několika vlastními díly v režii Jiřího Menzela. Patří mezi ně snímek Obsluhoval jsem anglického krále oceněný za kameru Českým lvem i cenou Asociace českých kameramanů.

"Všichni mladí kameramani prošli našima rukama na pražské FAMU. Mám z nich velkou radost, protože je mezi nimi řada velice schopných lidí," řekl dnes Šofr. Od roku 1996 je sedmnáctým kameramanem vyznamenaným za celoživotní dílo. Vymyslet obrazový koncept filmu pokládá za největší dobrodružství.

09:01
Langmajer hraje v duchařšké komedii, premiéru má v neděli

Jiří Langmajer a jeho bratr Lukáš, ale i Petr Křiváček, Martina Hudečková, Miluška Bittnerová, David Suchařípa a Máša Málková hrají v inscenaci duchařské komedie amerického dramatika Johna Patricka Pohleď a budeš udiven. V neděli večer má premiéru v pražském Divadle Palace, kde ji nastudoval režisér Petr Hruška.

Podle produkce této scény je tato paranormální komedie zábavně navrstvenou cestou do reality a nereality současně.

"Petr Hruška je režisérem s velkou invencí a jím nastudované texty jsou vždycky vlajkovou lodí našeho divadla," charakterizoval to ředitel Divadla Palace Alexej Pyško. O bizarní situace není podle něj v představení nouze. "Ostatně - příběh ducha starého profesora, jenž se vrátí do svého bytu plného dalších duchů a dokonce i bývalého lékaře a jeho snoubenky nemůže skončit dialogem o počasí," dodal.

11:31
V Praze vystoupí rapper Example, který bourá žebříčky prodejnosti

Úspěšný rapper vystupující pod jménem Example v neděli vystoupí v pražském Lucerna Music Baru. Devětadvacetiletý hudebník, který v loňském roce boural britské žebříčky prodejnosti, představí svou v pořadí třetí studiovou desku nazvanou Playing in the Shadows.

Ještě před dvěma lety vystupoval Example jako předskokan Calvina Harrise ve Scale, ale od té doby vyprodal třikrát turné a vystupoval mimo jiné i s Lily Allenovou nebo skupinou Faithless. Loni v létě byl jednou z hvězd slavného festivalu v Glastonbury.

Podle svých slov usiluje Example o chytlavou melodii a dobrý text, pod kterými se skrývají i nějaké povznášející emoce. Navíc se snaží spolupracovat s nejlepšími producenty současné taneční scény. Předchozí album Exampla Won't Go Quietly se v prodeji stalo zlatým, také díky velké popularitě písničky Kickstarts.

13:54
Zemřel Bergmanův oblíbenec Josephson, spolupracovali na 40 filmech a hrách

Ve věku 88 let zemřel švédský herec Erland Josephson, který spolupracoval s legendárním filmovým režisérem Ingmarem Bergmanem na více než 40 filmech a hrách. V sobotu v nemocnici ve Stockholmu podlehl dlouhému boji s Parkinsonovou chorobou.

Josephson se narodil ve Stockholmu v roce 1923 a s Bergmanem se seznámil už v šestnácti letech, kdy se školil coby amatérský herec. V roce 1946 mu Bergman svěřil první malou filmovou roli ve snímku Prší nám na lásku. Celosvětovou slávu mu ale zajistila role Johana v Bergmanově filmu Scény z manželského života z roku 1973.

Zahrál si ale také mimo jiné ve dvou filmech režiséra Andreje Tarkovského Nostalgie (1983) a Oběť (1986).

19:26
Začala přehlídka České divadlo, ocenila inscenaci o Voskovcovi a Werichovi

Nejlepším počinem loňského programu přehlídky regionálních scén, kterou pořádá umělecká agentura Foibos, se stala inscenace Jiřího Voskovce a Dory Viceníkové Korespondence V+W z repertoáru Reduty brněnského Národního divadla v režii Jana Mikuláška. Umístila se jako první i v anketě diváků. Vyhlášením cen byl v neděli večer v Divadle na Vinohradech zahájen XVII. ročník této přehlídky.

Ocenění za nejlepší ženský herecký výkon porota přisoudila Aleně Štréblové za roli Iriny Arkadinové v inscenaci Racek Městského divadla Kladno. V mužské kategorii byl oceněn Ladislav Špiner za roli Hendrika Höfgena v inscenaci Mefisto, kterou do metropole přivezlo Východočeské divadlo Pardubice.

Zvláštní ocenění poroty za přínos českému divadlu obdržela Zoja Mikotová za autorskou i pedagogickou práci při zpřístupňování divadelní kultury neslyšícím. Právě tato přehlídka jim totiž věnuje pozornost, neboť všechna představení uvádí se simultánním tlumočením do znakové řeči.