On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
00:19
Plzeň připomene Ladislava Sutnara, na jeho dům dá desku

Plzeň se stále víc hlásí ke jménu svého rodáka, světově uznávaného výtvarníka Ladislava Sutnara. Letos, kdy od jeho narození uplyne 115 let, odhalí na jeho rodném domě pamětní desku. Rozhodli o tom městští radní, sdělila mluvčí magistrátu Zdeňka Kubalová. 

Sutnar se v Plzni narodil v roce 1897 a je považován za jednu z nejvýznamnějších postav české meziválečné moderny a zároveň patří k významným osobnostem amerického a světového užitého umění a designu. V Plzni ale zatím mnoho lidí jeho dílo nezná.

O "návrat" Sutnara do jeho rodného města usiluje vedle samotné Plzně i Ústav umění a designu Západočeské univerzity. Od loňska nese výtvarníkovo jméno bývalá univerzitní galerie v centru. Až se letos dokončí stavba nového objektu ÚUD, mohl by rovněž být pojmenován po Sutnarovi. 

Plzeň loni dostala od výtvarníkovy rodiny jedno jeho dílo - studii k obrazu z cyklu Venuše. Sutnarovo spojení s Plzní by mohlo být i součástí propagace Plzně v projektu Evropské hlavní město kultury v roce 2015.

Pamětní desku nechá zhotovit magistrát spolu s ÚUD. Náklady mají být podle Kubalové 80.000 korun, většinu zaplatí město. Deska bude odhalena na památkově chráněném domě v Dominikánské ulici v centru v říjnu. (čtk)

05:39
Barokní podvečery začnou na Pražském hradě v pondělí

Tradiční cyklus Barokních podvečerů, který pořádá soubor Collegium Marianum, připomene 300. výročí narození pruského panovníka Fridricha II. Velikého. Dvanáctý ročník představí mocného vládce a vojevůdce jako milovníka hudby, skladatele a hráče na flétnu. 

První setkání s hudbou nazvané Královský koncert v Sanssouci se odehraje už v pondělí v Míčovně Pražského hradu, informovala za pořadatele Silvie Marková.

Hudbu nastuduje Collegium Marianum, přední soubor specializující se na interpretaci staré hudby. Barytonové sólo bude patřit Tomáši Královi. Při vystoupení by se umělci měli pokusit zrekonstruovat hudební interpretaci samotného Fridricha II.

"Pro první koncert jsme vybrali skladby dvorních hudebníků: houslisty Františka Bendy, flétnisty Johanna Joachima Quantze a cembalisty Carla Philippa Emanuela Bacha, které doplní árie z oratoria Der Tod Jesu od Carla Heinricha Grauna," uvedla umělecká vedoucí Jana Semerádová. Věří, že se podaří posluchače přenést o 240 let zpět, aby sami zakusili jedinečného ducha této doby. (čtk)

08:48
Orchestr Berg představí vítěze soutěže

Vítězné skladby soutěže Nuberg představí dnes v pražském Sále Martinů na úvod své 12. sezony Orchestr Berg s dirigentem Peterem Vrábelem. Zazní skladba Dítě ghetta Jana Duška, která získala cenu veřejnosti, a kompozice Modrá - čistá a křehká Ondřeje Štochla, vítěze hlavní ceny hudební soutěže Nuberg.

Vedle vítězných skladeb 5. ročníku soutěže Nuberg koncert nabídne také Symfonii č. 4 Camerata jedné z velkých osobností české hudby 20. století Miloslava Kabeláče. Dále Orchestr Berg provede Concertino pro sólový klarinet a strunné nástroje italského skladatele a experimentátora Luciana Beria, který byl průkopníkem elektroakustické hudby.

Dalším koncertem této sezony Orchestru Berg bude 10. dubna v Centru současného umení DOX představení s názvem Red-Yellow-X, které nabídne světovou premiéru skladby X Františka Chaloupky a české premiéry děl Heinera Goebbelse Red run a Alfreda Schnittkeho Žlutý zvuk. Zazpívá sopranistka Lucie Fišer Silkenová. (čtk)

09:54
Bořivoj Zeman by dnes slavil 100 let

Filmového režiséra a scenáristu Bořivoje Zemana, který se narodil před 100 lety, 6. března 1912, nejvíce proslavily pohádky Pyšná princezna, Byl jednou jeden král, Šíleně smutná princezna či Honza málem králem. K oblíbeným patřily i jeho komedie Dovolená s Andělem a Anděl na horách nebo parodie na podřadné romantické kriminální příběhy Fantom Morrisvillu.

Jako docent pražské FAMU a umělecký vedoucí jejího studia se rovněž věnoval pedagogické činnosti.

Zeman se po ukončení středoškolských studií stal řadovým úředníkem a nudu kancelářské rutiny zaháněl psaním námětů a scénářů ke krátkým filmům. V roce 1936 se zúčastnil soutěže filmového studia, na jejímž základě byl přijat jako scenárista do ateliérů v Hostivaři. Později přešel do Zlína, kde až do konce druhé světové války pracoval jako scenárista i režisér krátkých filmů.

Do světa hraného filmu pronikl snímkem Malá historie z roku 1946. Zemřel v prosinci 1991 ve věku 79 let. (čtk)

11:38
Miroslav Ondříček povede porotu Febiofestu

Čestným předsedou poroty XIX. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest 2012, jejíž členové posoudí nové evropské snímky, bude světově proslulý kameraman a Formanův spolupracovník Miroslav Ondříček.

Mezi nově ohlášenými hosty je německý scenárista a režisér Andreas Dresen, známý tragikomickými příběhy o partnerských a mezilidských vztazích Láska na grilu či Whisky s vodkou; tento snímek mu v roce 2009 vynesl cenu za režii v Karlových Varech. Nyní představí v české distribuční předpremiéře svůj nový film Konečná uprostřed cesty.

Na dnešní tiskové konferenci v Praze to oznámil ředitel přehlídky Fero Fenič. Možnost přihlásit se na festivalových stránkách www.febiofest.cz do 33členné poroty složené z diváků končí 10. března. Kompletní program bude zveřejněn ve středu 7. března, o týden později začne předprodej vstupenek. V soutěži českou kinematografii zastoupí film Příliš mladá noc, který natočil slovinský absolvent FAMU Olmo Omerzu.

Febiofest se uskuteční od 22. do 30. března v multikině Cinestar Anděl, v Ponrepu a pak v Liberci, Hradci Králové, Pardubicích, Českých Budějovicích, Brně a Ostravě. Asociace slovenských filmových klubů a Slovenský filmový archiv ho uspořádají samostatně v sedmi slovenských městech. Hostem slovenského dne v Praze bude herečka Zuzana Kronerová. (čtk)

13:40
Maďarský literát Kertész žádá o azyl v Kanadě

Maďarský spisovatel a scénárista Ákos Kertész požádal o azyl v Kanadě kvůli nenávistné kampani, kterou proti němu v Maďarsku vedlou jeho odpůrci. Dnes o tom informovala agentura DPA.

Kertész požádal v Kanadě o status uprchlíka, protože v Maďarsku se stal obětí psychického obtěžování a hrozeb. Jeho tiskový zástupce také uvedl, že literát židovského původu byl napaden na ulici a cítí, že jeho život je v ohrožení.

Devětasedmdesátiletý autor vyvolal v Maďarsku bouři poté, co loni v srpnu v otevřeném dopise pro jeden maďarskojazyčný týdeník vycházející ve Spojených státech Maďarům vyčetl, že vytlačují svoji odpovědnost za holokaust. Kromě jiného napsal, že "Maďaři jsou geneticky servilní".

Kvůli jeho názorům na Kertésze ostře zaútočila média blízká vládnoucím konzervativcům i pravicovým extremistům. Budapešťská radnice, kterou vede strana Fidesz premiéra Viktora Orbána, ho zbavila čestného občanství.

Vláda po Kertészovi za jeho podle ní protimaďarské poznámky požadovala omluvu. Spisovatele kritizoval ale i přední publicista levicově-liberálního deníku Népszabadság Sándor Révész, podle kterého se Kertész dopustil nejapného zobecňování, stejně jako to dělají "radikální rasisté". (čtk)

16:38
V Liverpoolu má premiéru opera o "obchodu s bílým masem"

V anglickém Liverpoolu má tento týden premiéru opera, v níž skladatel Adam Gorb zhudebnil příběh mladé dívky z východní Evropy, kterou v Británii nutí k prostituci. Opus s názvem Anya17 se bude poprvé hrát ve středu a celý se odehrává v nočním klubu a zároveň v nejmenované východoevropské zemi. Píše o tom deník The Independent.

Opera věnovaná tématu obchodu s bílým masem je v hudebním světě novinkou, její tvůrci ale věří, že jde o silný příběh, který přitáhne diváky do hlediště. Navíc prý obrátí pozornost k závažnému problému, protože podle statistik se do EU každoročně dostává na 800.000 žen a dívek, které pak pracují jako prostitutky - velká část z nich nedobrovolně.

"Na šokující titulky, které se takovým tématům věnují, jsme zvyklí a už jsme vůči nim imunní. Někdy prostě musíte změnit přístup, abyste lidi vyburcovali. Hodně jsem toho nastudoval, aby všechno sedělo - četl jsem skutečné příběhy a mluvil s lidmi, kteří se starají o ženy, jež tímhle prošly," řekl deníku libretista Ben Kaye. (čtk)

17:44
Než se zavře Mánes, čeká ho benefiční koncert a dražba výtvarných děl

Benefičním koncertem a dražbou výtvarných děl ze svých depozitářů ukončí nejméně na dva roky svou činnost pražská galerie Mánes, kterou čeká rekonstrukce. Na opravu významné památky české architektury bylo v lednu vypsáno výběrové řízení.

Firmy, které se dostaly do nejužšího výběru, budou oznámeny při benefici, která se uskuteční 17. března. Dnes to sdělil Martin Pavala z Nadace českého výtvarného umění, která objekt vlastní.

"Jediným smyslem benefice - aukce a koncertu, je pomoci právě zahajované rekonstrukci," uvedl Pavala. Rekonstrukce, která potrvá asi do podzimu 2013, bude stát zhruba 150 milionů korun.

Nadace chce opravy ze třetiny zaplatit z vlastních zdrojů, na zbytek si prozatím zajistila překlenovací úvěr a hledá sponzory. Do tendru se přihlásilo devět firem, v současnosti se rozhoduje mezi šesti nabídkami.

Součástí benefice bude aukce obrazů, soch a grafik z depozitáře nadace. Originálních asi 330 děl bude draženo s vyvolávací cenou od 5000 korun. Sběratelskou aukci spolupořádá Galerie Art Praha a bude k ní vydán katalog. Nabízená díla si mohou zájemci prohlédnout ode dneška do konce týdne, dražit se bude v neděli 11. března.

Hudební benefice se bude konat o týden později. Na koncertu v Mánesu vystoupí například Dan Bárta a Robert Balzar Trio, Lenka Dusilová s Beatou Hlavenkovou, Vladimír Mišík, Vlastimil Třešňák nebo duo Nebřenský-Binder. (čtk)

18:28
Část výstavy Kryštofa Kintery se musela přesunout, zaměstnancům Městské knihovny vadil hluk

Výstavu Krištofa Kintery v Městské knihovně v Praze provázejí problémy. Jedna z nejznámějších umělcových instalací s názvem Revolution - dětská postava "prevíta" bouchající hlavou o zeď, musela být o víkendu vypnuta a posléze přemístěna do vzdálenější části expozice, protože si zaměstnanci knihovny stěžovali na neustálý hluk v budově.

Jiný z technických objektů zase vyhodil pojistky, takže byla část expozice bez proudu. Kinterovy sochy a objekty většinou vydávají zvuky, světélkují nebo se pohybují; bez elektrického proudu ztrácejí svůj význam.

"Chlapec musel být akutně a ambulantně přemístěn na jiné místo. Já jsem rád vyhověl, protože nejsem žádný terorista a nechci, aby to odnášeli třeba studující ve studovně Městské knihovny," řekl dnes Kintera.

Socha bouchajícího chlapce je prý jeho věčný "troublemaker", potížista, který mu zavařil v nejedné galerii. Kintera mu už v expozici našel jiné místo, které by nemělo budovou tolik rezonovat.

Podle mluvčí MK Lenky Hanzlíkové není problém tak nepřekonatelný, aby se musela Kinterova výstava rušit. "Budova knihovny má železobetonovou konstrukci, takže všechny zvuky se v ní roznesou. Když je socha chlapečka v provozu, dole drnčí okna a klepou se skleničky na stolech. Ale s panem Kinterou hledáme cestu, jak problém vyřešit. Výstavu určitě rušit nebudeme," řekla mluvčí.

Zatím se uvažuje o tom, že se nejhlasitější objekt expozice přesune nad primátorskou rezidenci, která se využívá pouze k reprezentačním účelům.

Druhý problém byl s objektem Bad News, čertem hrajícím na buben a poslouchajícím špatné zprávy z rádia. "Reflektor osvětlující čerta vyhodil pojistky a zaměstnanci nebyli schopni nahodit jistič," uvedl Kintera, podle něhož je ale v tomto případě vina na pořadateli.

Umělec se snaží všechny závady a problémy řešit za chodu. "Není to moc jednoduché s touhle lehce regresivní institucí. Oni tam nejsou moc zvyklí na tenhle typ výstav. Tak je trochu učím, jak s tím zacházet," řekl umělec.

Kustodi a noční vrátní v knihovně dostali i speciální školení, jak s netradičními uměleckými objekty zacházet a jak je přes noc nabíjet. Bušení, jiskření a jiné zvuky se z druhého patra knihovny, kde sídlí galerie, linou celý týden kromě pondělí. (čtk)

06:43
Jeden svět začíná. Připomene protesty, nepokoje a revolty

Více než stovku dokumentů z produkce 44 zemí uvede festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Jeho 14. ročník začne v úterý večer v pražských kinech Světozor a Lucerna úvodní projekcí kanadsko-norského dokumentu Zpět na Tahrír. Tématem letošního ročníku jsou protesty, nepokoje a revolty v různých částech světa.

Zahajovací večer bude spojen s udělením ceny Homo Homini (Člověk člověku). Společnost Člověk v tísni ji udělí podzemní síti syrských lékařů a zdravotníků známé jako Doctors Coordinate of Damascus. Lékaři získají toto ocenění za mimořádnou odvahu a nasazení, s nimiž v bezprostředním ohrožení vlastních životů pomáhají civilistům raněným při brutálních represích syrského režimu. Ocenění převezme jeden z koordinátorů syrských lékařů Muhammad Abdal Hádí.

Kromě Prahy se festival uskuteční i v dalších 40 městech. Kompletní program festivalu Jeden svět je k dispozici na adrese www.jedensvet.cz.

08:05
V Pardubicích se nejvíc smáli Našim furiantům. Studentům se nejvíc líbila hra o sexu

Nejlepší komedií organizátoři Grand festivalu smíchu v Pardubicích vyhlásili Naše furianty v podání pražského Divadla v Dlouhé. Slavnostním večerem a oceněním vítězů jednotlivých kategorií v pondělí večer skončil 12. ročník přehlídky divadelních komedií.

Klasickou divadelní hru Naši furianti viděli diváci v Pardubicích ve čtvrtek. Stala se komedií roku 2011, získala i cenu odborné poroty. Další ocenění pro Divadlo v Dlouhé získala za nejlepší ženský herecký výkon Klára Sedláčková-Oltová za roli Kristýny Fialové. Role prostoduché vesnické dívky diváky v Pardubicích nadchla. Hru Ladislava Stroupežnického režíruje Jan Borna.

Na Grand festivalu smíchu hry hodnotila i studentská porota, kterou nejvíce zaujalo představení Sex noci Svatojánské z repertoáru divadla Pod Palmovkou. Jemnou komedii o lásce, sexu, vztazích a vášních napsal Woody Allen a pražský soubor ho hraje v režii Petra Svojtky.

Hlasujícím divákům se nejvíce líbila komedie Zločin v Posázavském pacifiku z pera Martina Vačkáře a Ondřeje Havelky. Na jevišti Východočeského divadla ji představilo Městské divadlo Mladá Boleslav.

Cenu za nejlepší mužský herecký výkon festivalu obdržel Václav Neužil v roli Mugsyho v komedii Dealer's Choice. Tuto hru v Pardubicích představilo pražské Dejvické divadlo.

11:17
Nestihli jste Poupata v kině? Vítěz Českých lvů se tam vrátí

Zatím jen zhruba deset tisíc diváků vidělo v kinech debut scenáristy a režiséra Zdeňka Jiráského Poupata. Vzhledem k tomu, že toto sociální drama proměnilo o víkendu z deseti nominací čtyři a získalo České lvy za nejlepší film pro producenta Viktora Schwarcze, nejlepší režii, nejlepší kameru Vladimíra Smutného a nejlepší herecký výkon v hlavní mužské roli (Vladimír Javorský), se rozhodla distribuční společnost Bontonfilm nasadit tento titul znovu do kin.

"V Praze bude uveden od 8. března v multikině CineStar Anděl. Diváci ho budou moci vidět i v Biu Oko a 17. a 18. března v pražském kině Mat. Ve druhé polovině března Poupata nasadí i kino Světozor," oznámila mluvčí tohoto snímku Helena Hejčová.

Nejlepší český film roku 2011 podle verdiktu České filmové a televizní akademie budou moci podle ní zhlédnout i zájemci mimo Prahu. Například v Olomouci, Jablonci nad Nisou, v Uherském Hradišti, Náchodě a Kopřivnici. "Další kina a termíny uvedení jsou v jednání," dodala Hejčová.

13:17
Autor nejlepší inscenace získá cenu Marka Ravenhilla a kožich od Davida Černého

Centrum současné dramatiky Divadla Letí letos podruhé udělí cenu za nejlepší inscenaci nového dramatického textu. Za rok 2011 bylo z více než 130 premiér v českých divadlech nominováno osm představení, vítěz bude vyhlášen 15. března v Divadle Na Prádle.

"Předávání se stejně jako vloni zúčastní britský dramatik a herec Mark Ravenhill," oznámila produkční souboru Madla Zelenková. I letos bude cenou pro vítěze kožich; pro letošní ročník ho zhotovil výtvarník David Černý.

Cena Marka Ravenhilla je oceněním za počin v oblasti inscenování současné dramatiky pro česká divadla. Novým textem se rozumí takový, který vznikl v období 10 let před příslušným udělením ceny. Oceněná inscenace je volena na základě konsensu členů festivalové rady Centra současné dramatiky, kteří zohledňují symbiózu kvalitního textu a kvalitu jeho inscenování.

Za rok 2011 byly na Cenu Marka Ravenhilla nominovány inscenace hry Michala Walczaka Amazonie brněnského souboru Buranteatr v režii Mikoláše Tyce, hra Ewalda Palmetshofer Hamlet je mrtev. Bez tíže, jak ji v Činoherním studiu v Ústí nad Labem nastudoval David Šiktanc, Gieselmannovi Holubi z produkce brněnského HaDivadla v režii Mariána Amslera a hra Petra Kolečka Kauza Maryša v A Studiu Rubín Praha režiséra Daniela Špinara.

Nominováno bylo rovněž Podzemní blues Petera Handkeho v Pařízkově režii Pražského komorního divadla na jevišti Divadla Komedie Praha, hra Falka Richtera Porucha z brněnského HaDivadla režiséra Mariána Amslera, Kolečkovo Vejce, jak je Tomáš Svoboda připravil v prostoru Teatro NoD Praha a Sikorova Zpověď masochisty Divadla Letí Praha v režii Martiny Schlegelové.

15:54
Fox zrušila Spielbergův seriál Terra Nova

Americká televizní síť Fox po prvním roce zrušila seriál Stevena Spielberga Terra Nova.

Případnou druhou sezónu se tak producentská firma 20th Century Fox bude snažit prodat dalším televizím, uvedl magazín Hollywood Reporter.

Velkorozpočtové prehistorické drama Terra Nova sice sledovalo v průměru 7,5 milionů diváků, očekávání televize se však nenaplnila.

Premiéra Terra Novy byla dvakrát odložena a nakonec se vysílala teprve v září. Poslední díl první řady byl odvysílán 19. prosince, připomněla BBC.

17:43
Zemřel skladatel Sherman, držitel Oscara a autor písní z Knihy džunglí či Mary Poppins

Ve věku 86 let zemřel americký hudební skladatel Robert Sherman, který napsal řadu známých filmových písní, včetně skladeb k filmům Mary Poppins, Kniha džunglí nebo Chitty Chitty Bang Bang. Shermanova agentka potvrdila, že zemřel v pondělí v Londýně.

Sherman s bratrem Richardem napsali také hit It's a Small World After All (Je to malý svět), který původně napsali pro veletrh v New Yorku v roce 1964. Za písničku Chim-Chim-Cheree (Čim čimini) pro muzikál Mary Poppins dostali Oscara, ale diváci si oblíbili i další písničky z filmu, například Supercalifragilisticexpialidocious (Superkalifradžilistikexpijalidózní) a A Spoonful of Sugar (Lžička cukru).

Bratři Shermanovi napsali i písničky ke Knize džunglí z roku 1967 nebo pro filmy Chitty Chitty Bang Bang a Medvídek Pú. Měli i dalších pět nominací na Oscara, za Mary Poppins získali také ceny Grammy a v roce 1976 dostali hvězdu na holywoodském "chodníku slávy".

Robert Sherman se narodil v roce 1925 v New Yorku. Byl vyznamenán jako voják za druhé světové války, věnoval se i malování a psaní románů.

19:07
Depardieu je v Česku, natáčí film podle Viktora Huga

Jeden z nejznámějších francouzských herců, třiašedesátiletý Gérard Depardieu, dorazil dnes kolem 14:00 do kláštera v Chotěšově u Plzně. V různých lokalitách Plzeňska má točit nový film podle románu Viktora Huga Muž, který se směje.

"Zajel do areálu, šel se připravit na natáčení a před 15:30 vyrazil stejným vozem a nepřevlečený pryč. Předtím ještě zamával desítkám lidí, kteří byly za plotem kláštera. Pro veřejnost je teď klášter uzavřen a všechny jeho vstupy hlídá bezpečnostní služba," řekl ČTK jeden z místních obyvatel.

Depardieu přijel do Chotěšova terénním mercedesem s pražskou produkční společností, která natáčení v Čechách zajišťuje. V novém filmu režiséra Jeana-Pierra Amerise ztvární potulného komedianta.

08:43
Ve Francii začíná událost roku. Výstava Matisse poputuje až do New Yorku

V Paříži začíná výstava děl Henriho Matisse, která je označována za jednu z letošních hlavních kulturních událostí ve Francii. Ve světoznámém Pompidouově středisku moderního umění bude do 18. června vystavena stovka obrazů a kreseb z prestižních státních a soukromých sbírek ve světě, uvedl francouzský informační server Evous.

Expozice nazvaná Matisse-páry a série umožní zajímavý pohled na to, jak francouzský mistr v průběhu času zpracovával naprosto stejná témata a předlohy. Podle pořadatelů se tak snažil prozkoumat samotnou malířskou tvorbu, což mu umožnilo obohatit moderní malířství. Byl vůdčí osobností fauvismu. Maloval hlavně ženy a témata z každodenního života.

Putovní výstava bude pokračovat v Kodani od 14. července do 28. října a v New Yorku od 4. prosince do 17. března 2013.

15:18
Nová "slámovka" Čtyři slunce jde do kin, předvedla se už v Sundance

V několika sálech pražského multikina Cinestar Anděl se ve středu večer koná premiéra filmu Čtyři slunce Bohdana Slámy. Poté, co byl tento snímek uveden v soutěžní sekci na festivalu Sundance v Utahu a pak v evropské premiéře v Rotterdamu, ho představí členové herecké a tvůrčí delegace.

Hlavní role ztvárnili Jaroslav Plesl, Aňa Geislerová, Igor Chmela, Karel Roden a Jiří Mádl. Půdorysem příběhu o rodinné krizi a hodnotě rodinných vztahů je milostný trojúhelník sestávající ze čtyřicátníka přezdívaného Fogi, jeho ženy Jany a jejího milence. Jádrem je vztah muže a ženy, jejich vztah k dětem i sobě samotným.

Jak je u Bohdana Slámy, tvůrce filmů Divoké včely, Štěstí a Venkovský učitel typické, spojují se i v tomto dramatu humorné momenty s tragickými.

17:11
Zemřel kapitán ze sedmé roty. Herec Tornade podlehl pádu ze schodů

Ve věku 82 let zemřel dnes francouzský herec Pierre Tornade, který proslul především rolí kníratého kapitána Dumonta v komediích o sedmé rotě. Podle agentury AFP zavinila smrt herce zranění způsobená nešťastným pádem ze schodů.

"Pierre Tornade zemřel dnes ráno v 7:00 hodin v nemocnici v Rambouillet u Paříže poté, co strávil několik dní v kómatu," uvedl komik Michel Melki, jehož tímto sdělením pověřila dcera herce. Podle Melkiho spadl Tornade minulý týden ze schodů ve svém domově v Yvelines.

Již v 50. letech začal Tornade točit s Louisem de Funesem, s nímž se objevil mimo jiné ve filmech Jako chlup v polévce (1956), Četník v New Yorku (1965), Tonoucí se stébla chytá (1967) či Tetovaný (1968).

Do povědomí Tornade vešel ale především ztvárněním rolí policistů v kriminálkách a komediích. Nejznámější z nich jsou úspěšné válečné komedie Kam se poděla sedmá rota? (1973) a Návrat sedmé roty (1975), jakož i drama Pan Dupont (1975). V 80. letech si zahrál otce hlavního hrdiny (Gérard Depardieu) ve velkofilmu Pevnost Saganne.

09:02
John Mayall se v listopadu vrátí do Prahy

Po loňském společném koncertu s B. B. Kingem se 13. listopadu do Prahy vrátí John Mayall. Hudebník považovaný za krále britského blues své umění předvede v Divadle Archa. 

Kytarista, zpěvák a hráč na klávesy a foukací harmoniku si na samostatném vystoupení v metropoli naposledy zahrál před dvěma lety ve zcela zaplněném Lucerna Music Baru, kde představil nové album Thought i nové mladé spoluhráče. Za pořadatele o tom informoval Jiří Sedlák.

"Mayall je živoucím důkazem toho, že i v devětasedmdesáti letech se dá hrát blues plné energie, které baví a zajímá diváky," uvedl Sedlák.

Vstupenky jsou k dostání za 700 korun v pokladně Divadla Archa a za 770 korun včetně poplatků v síti Ticketpro a Ticketportal.

10:24
Největší šanci na Anděly má Klus

Ceny Anděl 2011 budou dnes vyhlášeny v přímém přenosu České televize. O vítězích 21. ročníku rozhodnou hlasováním pomocí elektronického zařízení přímo na pražském Výstavišti v Incheba Aréně členové Akademie populární hudby.

Nejvíce nominací na cenu Akademie populární hudby Anděl za rok 2011 získal Tomáš Klus a jeho album Racek. Ve třech kategoriích je nominovaná skupina Tata Bojs.

Vedle vyhlášení vítězů sedmi kategorií bude udělena cena Deska roku za nejprodávanější album loňského roku, kterým je Klusův Racek, a další z umělců vstoupí do tradiční Síně slávy.

Hlasování Akademie bylo opět dvoukolové. V prvním kole vybrali akademici trojici nejlepších v každé ze sedmi kategorií a uvedli vlastní návrh kandidáta na cenu Síň slávy. Mezi více než 90 porotci jsou hudební publicisté, prodejci či pořadatelé největších festivalů.

V doprovodném programu vyhlašování cen se mimo jiné představí loňská zpěvačka roku Lucie Bílá v sestavě skupiny Arakain. Mezi další hudební hosty večera moderovaného Martou Jandovou budou patřit například kapely Kabát a Olympic. (čtk)

14:01
Plzeň uvede balet Sen noci svatojánské

S baletním představením Sen noci svatojánské přichází divadlo v Plzni. Jednu z nejznámějších komedií Williama Shakespeara, která poskytla látku také například opeře nebo filmu, převedl do baletní podoby choreograf a režisér Richard Ševčík. Sám si zpracoval i libreto. Diváky příběhem provede hudba německého romantického skladatele Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, premiéra je v sobotu v Komorním divadle.

"Richard Ševčík, který je v angažmá v Plzni od roku 2005, na sebe upoutal pozornost v řadě výrazných rolí, například jako Quasimodo v baletu Zvoník od Matky Boží. Účastnil se také mezinárodních choreografických soutěží. Vytvořit 'velkou' choreografii bylo jeho velkým snem," uvedla mluvčí divadla Eva Ichová.

"K tématu jsem přečetl různé věci a nakonec jsem se držel přímo Shakespearova příběhu, jen s nějakými nuancemi. Skoro nejvíc mi dopomohl Trnkův film, kde je ten příběh vylíčený moc hezky, velice přesně a detailně," řekl Ševčík.

Příběh svatojánské noci, během níž se kdesi v athénském lese vmísí mezi milenecké páry pohádkoví elfové a víly, tak plzeňským divákům nabídne romantiku i mystiku s kouzlem nadpřirozeného. "Důležité role mají v celém tom příběhu také řemeslníci jako představitelé komediální složky. Po stránce taneční to bude neoklasika s modernou," dodal režisér. (čtk)

14:35
Harvey Weinstein Obamovi: Vaši špionážní knihu nezfilmuji

Filmový impresário Harvey Weinstein odmítl tip, který mu emailem zaslal americký prezident Barack Obama. Po hollywoodském producentovi chtěl, zda by nezfilmoval jednu z Obamových oblíbených špionážních knih.

"Pane prezidente, díky za nabídku. Kvalifikovanějšího rádce na knihy jsem nikdy neměl. Ale váš špionážní román nezfilmuji," prohlásil Weinstein. O kterou knihu konkrétně šlo prý nechce říct.

Americký deník Chicago Tribune o tom informoval poté, co Weinstein převzal Řád čestné legie z rukou francouzského prezidenta Nicholase Sarkozy. Ten vyjádřil vděk za němý film The Artist, který Weinsteinova produkce před dvěma týdny úspěšně dovedla až k Oscarům.

14:37
Collegium 1704 bude hrát oratorium a kříst Dismase Zelenku

V novodobé premiéře zazní v sobotu 10. března v Českém muzeu hudby oratorium La passione di Gesu Cristo od Josepha Schustera. Premiéru provede mezinárodně uznávaný český barokní orchestr a vokální soubor Collegium 1704 pod vedením uměleckého vedoucího Václava Lukse. Součástí koncertu bude i křest nového dvojalba Responsorií od Jana Dismase Zelenky.

Collegium 1704 nahrálo toto dílo poprvé v jeho reprezentativní a ucelené podobě, informovala zástupkyně tělesa Lucie Černá.

Kompletní nahrávka Zelenkových Responsorií je završením několikaleté práce souboru a významný diskografický počin, jako součást jeho programů byla koncertně uváděna od roku 2007. Zelenkova Responsoria pro svatý týden z roku 1723 patří ke skladatelovým nejdůležitějším skladbám, sbírka 27 responsorií byla předmětem zájmu jeho současníků i po Zelenkově smrti a stala se synonymem jeho kontrapunktického mistrovství.

Sobotní vystoupení bude letos již druhé, které se pořádá v rámci hudebního cyklu spojujícího města Prahu a Drážďany a zve publikum na cestu časem do doby barokního rozkvětu obou měst. Koncert se bude se stejným repertoárem opakovat v neděli v drážďanském Annenkirche. (čtk)

17:03
PKF věnuje poslední koncert turné zemětřesení v Japonsku

Pražská komorní filharmonie (PKF) věnuje 11. března závěrečný koncert svého japonského turné vzpomínce na zemětřesení, které před rokem postihlo severovýchod Japonska.

Přesně rok po přírodní katastrofě, která si vyžádala 20.000 obětí a způsobila únik radiace v jaderné elektrárně Fukušima, zazní v Suntory Hall v Tokiu tóny Dvořákova Larga z Novosvětské. V této skladbě se k PKF přidají i hráči z Tokijského metropolitního symfonického orchestru. ČTK o tom za orchestr informovala Monika Havlová.

"Organizátoři, kteří jsou stále zaskočeni odmítnutími ze strany zahraničních orchestrů obávajících se stále kvůli předpokládanému vlivu radiace přijet, velmi oceňují snahy o podporu japonského kulturního života," uvedla Havlová.

Japonské turné PKF začalo 29. února a orchestr společně se sólisty Radkem Baborákem (lesní roh) a Fumiakim Miurou (housle) má v programu koncerty v šesti městech. Součástí cesty jsou také hudebně-interpretační kurzy pro japonské studenty i profesionální hudebníky. (čtk)

17:38
Slovácké muzeum vystavuje kostýmy a scénická řešení Miloše Součka

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti dnes otevřelo výstavu scénických a kostýmních návrhů, které pro tamní Slovácké divadlo vytvořil v 2. polovině minulého století někdejší šéf jeho výpravy Miloš Souček.

Expozici doplňují i jeho grafiky a obrazy a také osm kostýmů, například princezny Zlatovlásky nebo dámy s kaméliemi. Originály se sice v archivu divadla nezachovaly, ale muzeum je podle návrhů ušilo nově pro tuto expozice.

"Dochovaly se ale jen obrázky, ne žádná technologická dokumentace. Materiály jsme pouze odhadovali," řekl autor výstavy Pavel Portl. Kromě kostýmů si lidé mohou prohlédnout originály asi 150 návrhů včetně 25 návrhů scén, dalších 250 návrhů je k vidění v elektronické podobě. "Kromě toho mohou návštěvníci vidět i dobové fotografie z inscenací. V některých případech je dokonce mohou srovnat s původními návrhy," dodal Portl.

Scénograf a výtvarník Souček působil jako šéf výpravy ve Slováckém divadle mezi léty 1963 a 1986. Podílel se asi na 150 inscenacích, měl na starosti i programy, plakáty a další propagační materiály divadla.

V několika hrách se představil i jako herec. Kromě uherskohradišťské scény spolupracoval s divadly v Opavě či Českém Těšíně. Zemřel v roce 1988 v necelých 55 letech. Slovácké muzeum v roce 2009 získalo darem celou jeho pozůstalost, která čítá asi 900 návrhů. (čtk)

08:47
Na zábradlí uvede Tobiáše od Nebeského

Pražské Divadlo Na zábradlí uvede dnes večer premiéru inscenace hry Egona Tobiáše v režii Jana Nebeského s názvem Denně (poníci slabosti). Její příběh se odehrává v kanceláři jedné pražské kriminálky.

V průběhu zkoušek herci a tvůrci denně pročítali denní tisk. Ve výsledku vznikla absurdní koláž politiky, kriminalistiky, sportu a sexu, která se v inscenaci projeví hlavně v podobě písní. Noviny se prý ukázaly jako často nesmyslné, povrchní a směšné hlásání zdánlivých pravd nevypovídajících o skutečnosti vůbec nic. Otázkou zůstala právě skutečnost.

Nakonec zůstaly absurdně řazené zprávy dne, ve kterých se pátrající čtenáři snaží vyčíst něco o světě kolem sebe.

V rolích kriminalistů této svérázné pražské kriminálky se představí Miloslav Mejzlík, Petr Čtvrtníček, Magdalena Sidonová, Igor Chmela, Natália Drabiščáková a Lucie Trmíková. Autorem textů k písním, které zazní v podání herců Divadla Na zábradlí, je scénárista Robert Geisler. Tobiášova logika je asociační, surrealistické střihy a motivace vládnou celé hře. (čtk)

09:33
Divadlo pod palmovkou se promění v Kohoutovu manéž

Jeviště pražského Divadla pod Palmovkou se dnes večer promění v cirkusovou manéž. Uskuteční se tu totiž premiéra inscenace slavné hry Pavla Kohouta August August, august v režii režiséra a uměleckého šéfa této scény Petra Kracika.

K inscenaci, v níž se objeví například Radek Valenta, Hana Seidlová, Jan Konečný, Miloš Kopečný, Dušan Sitek, Ivo Kubečka a Tereza Šefrnová v alternaci s Annou Stropnickou, napsal scénickou hudbu Michal Pavlíček.

Kohoutův dramatický text patří mezi nejúspěšnější české divadelní hry druhé poloviny 20. století. Odehrává se v prostředí cirkusu a na jejím počátku je Augustův velký sen - alespoň jednou před diváky "frizírovat valčík osmi bílých lipicánů", což je mistrovské číslo pana ředitele. K jeho dosažení musí splnit řadu podmínek, které jsou zdrojem vtipných situací. Plní je s lehkostí, fantazií a vtipem, ale podmínky ředitele se stále stupňují.

Nejbližší reprízy inscenace August August, august budou 20. března, 2. a 24. dubna. (čtk)

10:31
Masakr v Paříži, neuvedená hra od Christophera Marlowa, dnes v Disku

Poslední inscenací Katedry alternativního a loutkového divadla pražské Divadelní fakulty v této sezoně je hra Masakr v Paříži, která má dnes večer premiéru v Divadle Disk. Jeho jeviště se pod taktovkou režiséra Braňa Holička promění v dějiště alžbětinského dramatu, trochu prý "šmrnclého" béčkovými krváky.

Masakr v Paříži je téměř neznámá a u nás dosud neuvedená hra Christophera Marlowa, současníka Williama Shakespeara. Zpracovává události masakru protestantských hugenotů v roce 1582, takzvané Bartolomějské noci, a toho, co po ní následovalo - totiž občanská válka a boje o trůn mezi francouzskými šlechtici.

Původní text se ztratil a byl rekonstruován asi deset let po premiéře z paměti herců, kteří v něm původně hráli. Díky tomu se dochoval pouze fragmentárně.

Pro režiséra Holička to byla vítaná příležitost k volnému nakládání s tímto příběhem, neboť na Marlowově půdorysu fabuluje krvavý příběh lásky a nenávisti, zrady a nenasytné touhy po moci. Inspiroval se přitom takzvanými béčkovými filmy tvůrců, jako jsou Quentin Tarantino či Peter Jackson. (čtk)

14:26
18. března se bude dražit Kupka za 12 milionů

Obrazy známých umělců bude na své první letošní aukci nabízet společnost 1. Art Consulting. Nejdražším dílem v nabídce je obraz Františka Kupky L´Apothéose d´Héléne (Zbožštění Heleny), který má vyvolávací cenu 12 milionů korun. Pochází z roku 1906, tedy ještě z doby před začátkem Kupkova slavnějšího abstraktního období a zpodobňuje malířsky oblíbené téma Paridova soudu.

Dražba se bude konat 18. března v Topičově salonu na Národní třídě, kam se také ode dneška mohou lidé na obrazy přijít podívat. Zatím ale mezi nimi není další tahák aukce, obraz malířky Toyen s vyvolávací cenou 9,5 milionu korun. Ředitel aukční společnosti Jiří Rybář dnes ČTK řekl, že dílo s názvem Potápěč ze zahraniční sbírky přicestuje pravděpodobně v nejbližší době.

Obraz z roku 1926 byl několikrát vystaven a je publikován v mnoha monografiích; na trh se ale dostal až mnohem později. Po aukci v 80. letech se obraz na trh dostal v roce 2010, kdy byl v Sotheby's v Paříži vydražen za 600.750 eur (tehdy asi 15 milionů korun) včetně aukční přirážky. Letos se objeví poprvé na dražbě v Čechách. Dílo propojuje dva autorčiny náměty: zájem o podmořský, proměnlivý svět a geometrizaci plochy.

Na tuzemských aukcích se zatím od Toyen nejdráže prodal obraz Spící, který byl vydražen za 20 milionů korun, s aukční přirážkou kupec zaplatil 23,2 milionu korun. Žebříček nejdražších děl ale před Toyen vedou dva obrazy Františka Kupky s cenou přes 20 milionů korun; v tomto případě se ale jedná o jeho abstraktní malby.

Aukce bude dále nabízet díla Josefa Čapka (Děti a domek, vyvolávací cena 2,2 milionu korun), Josefa Lady, Kamila Lhotáka, Josefa Šímy, Alfréda Justitze či Otakara Nejedlého, jehož Zátiší se sklenicí z roku 1914 je vzácnou ukázkou jeho kubistické tvorby, které se věnoval jen jeden rok. V aukci je také poslední nedokončené dílo Josefa Šímy, kresba Podzemní řeka, která zůstala v náčrtku a v pokračování díla malířovi zabránila v roce 1971 smrt.

Dražit se budou také práce autorů druhé poloviny 20. století, z nichž vyčnívá drátěný objekt Karla Malicha ze 70. let s názvem Vznik mraků a s vyvolávací cenou 2,2 milionu korun. Linie č. 172 Zdeňka Sýkory se bude vyvolávat za 2,5 milionu korun, v nabídce jsou díla Jana Koblasy, Bohumíra Matala, Pravoslava i Jana Kotíka. (čtk)

16:03
Peter Gabriel a Tom Morello protestují proti rádiovému moderátorovi

Peter Gabriel, Rage Against the Machine a Fabulous Thunderbirds žádají amerického rádiového moderátora Rushe Limbaugha, aby ve svých pořadech přestal používat jejich hudbu.

U Limbaugha, kterého část americké veřejnosti považuje za rasistu a xenofoba, nejde o nic nového. S prakticky kýmkoliv z kulturní fronty se dostává běžně do konfliktu.

Nyní pobouřil veřejnost, když označil studentku práv Sandru Flukeovou za "kurvu" a "prostitutku" kvůli tomu, že hájila práva žen na antikoncepci.

V důsledku toho se ozval Peter Gabriel a později i kytarista Rage Tom Morello. "Rush Limbaugh začal svoji ranní show písničkou Sleep Now in the Fire. Naše reakce? Hele, ty kreténe, přestaň hrát naše věci ve svém rasistickém, misogynickém, pravicovém a komickém pořadu!" rozčílil se Limbaugh.

Umělci však mohou pouze doufat. Jak upozornil časopis Rolling Stone, nemají k dispozici žádné právní prostředky, kterými by na Limbaugha mohli přitlačit.

16:49
Pražské jaro láká na Rozkvět inspirovaný orientem

Na exotiku v klasice láká neformální setkání hudebního pořadu Rozkvět, který se v rámci festivalu Pražské jaro zaměřuje na mladé posluchače. Neobvyklou inspiraci orientem, asijskou kulturou a jihoamerickými rytmy představí v pondělí 19. března v podvečer v Českém muzeu hudby. Hostem večera bude hobojista Vilém Veverka. Zazní ukázky z tvorby Jun-I-sanga, Clauda Debussyho i Astora Piazzolly. Vstupné je zdarma.

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro se letos pořádá od 12. května do 3. června. Festival chce pořádáním Rozkvětu získat mladé publikum, které by mu zůstalo věrné i v pozdějším věku.

"Mladí lidé vnímají klasickou hudbu jako něco zastaralého, co se líbí více jejich rodičům než jim samotným. Odmítají to, protože není 'trendy'. Potom k ní složitě hledají cestu, když je jim čtyřicet," řekl dnes ČTK dirigent a skladatel Pavel Trojan z Pražského jara, který pořad moderuje.

Rozkvět se pořádá druhým rokem a navštěvují ho zejména středoškoláci a vysokoškoláci, kteří nestudují hudbu, v diváckých řadách je vidět ale i starší generace. Na koncert mohou posluchači přijít v neformálním oblečení.

V této sezoně nabídl již čtyři interaktivní setkání například na téma dřevěné dechové a smyčcové nástroje, motiv, téma a forma - jak to všechno spolu souvisí nebo skladatelé a skladby. (čtk)

17:30
Deset celovečerních českých filmů zápasí o Zlatého ledňáčka

Deset nových českých celovečerních filmů a jednadvacet dokumentárních snímků bude letos v posledním dubnovém týdnu soutěžit v Plzni o hlavní cenu festivalu Finále - Zlatého ledňáčka. Finále, jediná národní přehlídka domácí kinematografie, se letos koná popětadvacáté.

Kromě soutěžní části a doprovodného programu nabídne i projekce všech českých celovečerních filmů, které měly premiéru od dubna 2011 do letošního dubna. Jeho součástí je například sekce zaměřená na polskou kinematografii, řekl dnes novinářům ředitel Finále Ivan Jáchim.

Od minulého festivalu měly premiéru přes tři desítky českých celovečerních filmů, do soutěžní části Finále jich postoupilo deset. Mezi nimi vybere vítěze mezinárodní porota, v jejímž čele zasedne slovenská herečka Emília Vašáriová. V čele mezinárodní poroty pro dokumenty, kterých tvůrci přihlásili do soutěže původně 55, bude socioložka Jiřina Šiklová.

"Naší snahou je představit hostům, a to domácím i zahraničním, komplexní pohled na českou kinematografii, takže neopomíjíme ani krátkometrážní a animované filmy," uvedl Jáchim. Jedna z festivalových sekcí vzdá poctu významným jubilantům a legendám české kinematografie.

Sekce Křídla slávy se tak bude věnovat Theodoru Pištěkovi, Miloši Formanovi, Josefu Kemrovi, Nataše Golové, Jiřině Štěpničkové a dalším. Lahůdkou může být další sekce festivalu, jež připomene tvorbu slovenského režiséra Martina Šulíka. (čtk)

18:58
Liberec půjčí krajinomalbu do Německa a na Slovensko

Obměnu své stále expozice připravuje Oblastní galerie v Liberci. Až do příštího roku v ní bude chybět unikátní soubor obrazů francouzské krajinomalby 19. století, který galerie zapůjčí na dvě výstavy na Slovensko a do Německa.

Do Liberce se díla vrátí až v únoru příštího roku a do té doby je nahradí tři jiné výstavy, informoval dnes ředitel galerie Jan Randáček. Francouzské krajinomalby budou v Liberci vystaveny do 25. března.

"Úpravy stálých expozic provádíme kontinuálně, ale výměna francouzské krajinomalby je druhá razantní změna za poslední tři roky. Ta první proběhla v roce 2009, kdy jsme nizozemské malířství nahradili souborem německého a rakouského," uvedl Randáček. Kromě děl německých, rakouských a francouzských mistrů 19. století je ve stálé expozici liberecké galerie zastoupen ještě reprezentační výběr českého výtvarného umění.

Více než pět desítek obrazů z Liberce nejprve zamíří na Slovensko. Od konce dubna do poloviny června budou v Galerii města Bratislavy v Mirbachově paláci k vidění na výstavě názvem Nebe nad hlavou - umělci Barbizonu.

Od září až do ledna příštího roku budou 70 obrazů obdivovat návštěvníci Musea Giersch ve Frankfurtu nad Mohanem na výstavě s názvem Umělecké poklady mecenáše Heinricha Liebiega. (čtk)

07:21
Arakain s Lucií Bílou zahájili turné v Polné

Skladbami ze svých starších alb dnes v sále polenského zámku zahájila metalová skupina Arakain své jarní turné. Hostem Arakain XXX Best of Tour 2012 v rámci oslav 30 let existence kapely byla její bývalá zpěvačka Lucie Bílá. S Arakainem vystupovala tři roky v počátcích své kariéry, a poté se vždy po pěti letech zúčastňovala jejich výročních akcí.

Bílá se na pódiu objevila hodinu po zahájení koncertu Arakainu. Současnou popovou královnu přivítalo převážně metalové publikum s nadšením. Během její první písně se v rukou metalových "hrozičů" objevily mobily, na něž si lidé bývalou zpěvačku Arakainu natáčeli. V sále se tísnilo kolem dvou tisícovek lidí převážně mladšího středního věku.

Během turné se uskuteční 14 koncertů. Kapela zatím vyprodala více než třetinu všech zastávek. Vedle koncertu v Polné, který byl vyprodán již šest týdnů před termínem, už fanoušci vykoupili vstupenky i na koncerty v Chyškách, Plzni, Brně nebo Kardašově Řečici. Poslední koncert se uskuteční 28. dubna v Kladně, speciální vystoupení pak ještě Arakain chystá před koncem roku v Praze. (čtk)

10:07
Dnes se předávají ceny Czech Grand Design

Ve Stavovském divadle budou dnes večer oceněni nejlepší designéři domácí scény. Mezi pětadvacítkou nominovaných na cenu Czech Grand Design jsou nejen tvůrci a studia, ale také firmy a obchody. Poprvé letos ve vlastní kategorii soutěží šperkaři.

Stejně jako v dalších oborech mají výroční ceny za nejlepší design pravidelně upozorňovat odbornou i laickou veřejnost na mimořádné osobnosti a činy v daném oboru.

Loňskou cenu za nejlepší design vyhrálo studio Olgoj Chorchoj za návrh sáněk, lamp, kolekce nápojového skla, čajové konvice a kazetové podlahy. Studio také připravilo podobu ceny pro letošní laureáty. Designéři Michal Froněk a Jan Němeček vymysleli velkou litinovou medaili s číslem jedna.

11:02
Lou Reed a Suzanne Vega v New Yorku připomenou Havla

 

Hudebník Lou Reed, zpěvačka Suzanne Vega a další místní hudebníci si v New Yorku předposlední březnový den připomenou zesnulého disidenta a prvního českého prezidenta Václava Havla. Stane se tak na večeru, který se uskuteční v České národní budově na Manhattanu, kde sídlí i newyorské České centrum.

"Už když Václav Havel zemřel, tak jsme přemýšleli, jakým způsobem bychom mohli dát lidem možnost se s ním rozloučit, protože New York přece jenom je daleko od Prahy," řekla ředitelka centra Pavla Niklová.

Večer bude mít podobu rockového koncertu. Podle Niklové je to proto, že ve městě žije hodně muzikantů, jež Havel měl rád a kteří jej také obdivovali. "Byl to pro ně symbol svobody a umělce v jedné osobě," podotkla ředitelka.

Dodala, že s přípravou večera pomáhal z Prahy Ivan Bierhanzl, který byl v minulosti například členem skupiny The Plastic People of the Universe. Kromě Reeda či Suzanne Vega na koncertu vystoupí i legendární newyorská undergroundová kapela The Fugs v čele s Edem Sandersem.

Večer, který bude moderovat česká herečka žijící dlouhodobě v New Yorku Zuzana Stivínová, ponese název podle Reedovy písně Love Is Here To Stay (Láska tu zůstane). Kromě hudby vzpomínka na Havla nabídne i několik archivních filmových záběrů z období před rokem 1989. Promluví na ní také několik hostů včetně bývalého velvyslance při OSN a ředitele Knihovny Václava Havla Martina Palouše. (čtk)

 

12:42
Horácké divadlo začne Našimi furianty

Horácké divadlo v Jihlavě zahájí novou sezonu 2012 až 2013 klasickým dramatem Naši furianti. Předplatitelé uvidí na velké scéně od září do května obvyklý počet šesti inscenací. K tomu navíc divadlo chystá na malé scéně mimo předplatné dramatizaci novely Bohumila Hrabala Ostře sledované vlaky. ČTK to řekl ředitel divadla Josef Fila.

"Striktně se držíme linie repertoárového divadla, hrajeme pro 50.000 diváků a samozřejmě každý má rád něco jiného," řekl. Dramaturgický plán zachovává trend posledních let, kdy divadlo nabízí alespoň jeden výrazný hudební titul. V příští sezoně ho bude reprezentovat legendární muzikál Muž z La Manchy.

Světovou klasiku nabídne dramatizace ve své době skandálního románu Kena Keseyho Přelet nad kukaččím hnízdem. "Díky filmu Miloše Formana je to velmi známý titul a věřím, že diváky osloví i jeho divadelní verze," doufá Fila. (čtk)

13:41
Slezské divadlo uvede současného ruského autora Sigareva

Hru současného ruského autora Vasilije Sigareva Ruské loto uvede v premiéře Slezské divadlo Opava. Komediální příběh několika přátel, které rozdělí ztracený či ukradený výherní los, v Opavě režijně připravil Ivan Krejčí.

Umělecký šéf ostravského divadla Komorní scéna Aréna se do slezského města vrací už poněkolikáté. Naposledy zde hostoval v roce 2007 s hrou Lakomec. Předtím to byly inscenace Na dotek či Smutek sluší Elektře. Dnes to řekla pracovnice divadla Jarmila Sejkorová.

"Sigarev se narodil v roce 1977 v zapadlém městě na Urale. Psaním byl prý posedlý už jako dítě, nejraději psal hrůzostrašné povídky ve stylu Stephena Kinga," řekla. Mladý autor se nakonec prosadil nejen ve své vlasti, ale i v zahraničí. "Prozatím má na svém kontě 17 her, které tematicky často vycházejí z bezútěšného života v ruské provincii a reflektují morální degradaci společnosti," doplnila Sejkorová.

V Česku se kromě Ruského lota, které bylo v roce 2010 inscenováno v české premiéře v Kladně a poté v Městském divadle Zlín, hrály další tři jeho hry - Plastelína, Detektor lži a Černé mléko. Ta se objevila na scéně Národního divadla Praha v režii Jana Kačera. (čtk)

15:20
V Litomyšli chystají na konec března výstavu Julia Mařáka

Velkou výstavu svého rodáka, malíře Julia Mařáka, chystají v Litomyšli. Návštěvníci uvidí asi 70 jeho děl, která se galerii v domě U Rytířů podařilo shromáždit jak od soukromých sběratelů, tak od veřejných institucí. Organizace výstavy ale není jednoduchá, souvisí s ní i četná bezpečnostní opatření. ČTK o tom informovala ředitelka galerie Dana Schlaichertová.

"To, že výstava bude prestižní a budou tu vystavená takto významná díla, ovlivní i chod galerie. Návštěvníci si budou muset zvyknout na nižší světelnost. Mříž, která propojuje spodní a horní patro bude zavřená a bude se otevírat pro každého návštěvníka zvlášť," uvedla Schlaichertová.

Výstava začne 29. března, v den 180. výročí Mařakova narození, přípravy jsou v plném proudu. Pracovníci galerie už na okna dali speciální UV folie, které mají chránit umělecká díla před poškozením.

Expozice přiblíží nejen výtvarná díla, ale i osobnost tvůrce a jeho pedagogickou činnost. Podle Schlaichertové by výstava měla mít i didaktický rozměr. U obrazů nebudou chybět popisky, návštěvníci najdou na výstavě také informace o životě a umělecké tvorbě Julia Mařáka.

"I člověk, který na začátku Mařáka příliš neznal ani jako umělce, ani jako litomyšlského rodáka, bude z výstavy odcházet plný informací nejen přečtených, ale také vizuálně propojených s obrazy," řekla Schlaichertová. (čtk)

16:11
Slovácké divadlo uvede dokument o diváckém trháku Oskar a růžová paní

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti uvede 6. dubna poprvé dokument o inscenaci Oskar a růžová paní. Hra režírovaná Zojou Mikotovou s Květou Fialovou a Josefem Kubáníkem v hlavních rolích měla premiéru 7. ledna a těší se obrovskému diváckému zájmu. Nyní divadelníci ukážou publiku i záběry ze zákulisí. Během celé přípravy je pořizoval štáb režiséra Libora Jeřábka, aby je představil v dokumentárním filmu s názvem Jak se potkal Oskar a růžová paní ve Slováckém divadle.

"Bylo to vůbec poprvé, kdy jsme svolili, aby nám pod pokličku pravidelně nahlížel i televizní štáb. Přiznávám, že ze začátku to nebylo nic příjemného, přece jen ukazujete to, co by měl vidět jen režisér," řekl představitel Oskara Kubáník. Ukázalo se ale, že trpělivost herců se vyplatila. Díky ní diváci budou moci vidět neobyčejné záběry v téměř hodinovém dokumentu.

"Jsem uherskohradišťskému divadlu za jeho vstřícnost moc vděčný. I když to bylo pro herce těžké, byli velmi milí. Ta přátelská atmosféra je v dokumentu znát. Ostatně Slovácké divadlo je jí proslulé," hodnotí dva měsíce intenzivní práce režisér Jeřábek. S kamerou byl u začátku příprav inscenace, navštívil krejčovnu, kde vznikaly kostýmy, absolvoval rozhovory s herci a vše korunoval přítomností na premiéře, kde diváci aplaudovali vestoje. (čtk)

17:05
Zafranovičova válečná trilogie v ČR poprvé na DVD

Válečná trilogie chorvatského režiséra a scenáristy Lordana Zafranoviče zahrnující filmy Okupace ve 26 obrazech, Pád Itálie a Večerní zvony vychází poprvé v České republice na DVD. Všechny tři nosiče obsahují nově zrestaurovaný obraz i zvuk a vycházejí v rámci edice náročného diváka v původním znění s titulky.

Křest vydaných DVD spojený s autogramiádou režiséra Zafranoviče se uskuteční 22. března v prostorách občanského sdružení Lastavica v Praze 5. ČTK o tom informovali zástupci sdružení Lastavica, jehož cílem je ochrana a uchovávání kultury zemí jihovýchodní Evropy v České republice.

Sdružení také připravuje od 4. do 8.června festival filmů absolventa pražské FAMU Zafranoviče v malém a velkém sále kina Světozor.

Snímek Okupace ve 26 obrazech z roku 1978 je první částí Zafranovičovy válečné trilogie, která dodnes šokuje drsně zachycenou realitou na pozadí krásného Dubrovníku v dobách ustašovského chorvatského státu.

V roce 1981 na snímek oceněný Velkou zlatou arénou festivalu v Pule a nominovaný na Oscara volně navázal film Pád Itálie popisující porážku Itálie v roce 1943 a krutosti spojené s vyřizováním účtů po odchodu okupantů. Děj závěrečné části trilogie Večerní zvony se odehrává v letech 1928 až 1948 a ukazuje bezmocnost člověka ve víru bouřlivých událostí. Pro kritiku komunistického režimu byl snímek v zemích bývalého socialistického bloku bojkotován. (čtk)

18:25
Čtyřdenní festival večerníčků v Příbrami

Příbramské Divadlo Antonína Dvořáka připravuje čtyřdenní festival večerníčků. Akce nazvaná S pohádkou za ruku začne ve čtvrtek 29. března a skončí v neděli 1. dubna, řekl ředitel divadla Petr Bednář.

"Každý blok by měl být trochu jiný, jednáme o náplni. Samozřejmě autorská práva jsou trochu problém," uvedl Bednář.

Všední dny budou podle něj určeny převážně školákům, víkend pak širší veřejnosti. Kromě promítání pohádek budou na programu i výtvarné a slohové soutěže na motivy večerníčků nebo dovádění ve skákacím hradu. Chybět nebude ani klání o nejhezčí pohádkovou masku. Návštěvníci by se podle Bednáře měli hlavně odreagovat. (čtk)

10:56
Před 90 lety se narodil Jack Kerouac, jeho román Na cestě proměnil Ameriku

Americký spisovatel a básník Jack Kerouac, který se narodil před 90 lety, 12. března 1922, jehož nejznámější román Na cestě (On the Road) proměnil americkou literaturu i společnost. Autobiografický příběh mladých lidí nespoutaných penězi ani konvencemi, kteří se toulají po Americe a užívají si drogy, sex a jazz, protože jen tak jsou "v tom", se stal symbolem jedné generace a talismanem dalších generací toužících po svobodě a volnosti, jakousi "biblí" tuláků.

Podle legendy jeden z duchovních otců hnutí beat generation Kerouac tento román napsal během tří dubnových týdnů roku 1951 na roli dálnopisného papíru, jehož pětimetrové části slepoval, spontánně, za zvuků bopu. Legenda trochu přikrášluje skutečnost, i když svitek existuje. Pro knihu, kterou vydal až v roce 1957, sbíral Kerouac materiál už od roku 1947, také text několikrát přepsal. Aby román vůbec vyšel, udělal ještě řadu změn vydavatel, včetně zjemnění či vyhození některých pasáží. Cesta "na západ, kamkoli, všude" byla motivem i dalších jeho knih, žádná však už úspěch kultovního románu nepřekonala.

Rodák z Lowellu ve státě Massachusetts pobyl krátce na univerzitě, rozhodující bylo pro něj ale setkání s Nealem Cassadym v roce 1946, což navždy ovlivnilo jeho tvorbu. Známé jsou i některá jeho další díla, třeba Dharmoví tuláci, Podzemníci či Satori v Paříži. Kerouac zemřel ve věku 47 let 21. října 1969.

12:37
Výstava připomene vše o Chartě 77, která slaví výročí

Ve Veletržním paláci začne v neděli odpoledne výstava nazvaná Charta 77 v souvislostech. V pěti tematických blocích představí například stěžejní postavy hnutí včetně filozofa Jana Patočky či kontakty s představiteli polské Solidarity. Výstava také zahajuje Týden Charty 77, který připomene 35. výročí vzniku dokumentu, který stál u zrodu hnutí odporu proti komunistickému režimu v někdejším Československu.

Jan Patočka byl jedním z duchovních otců intelektuálního a později i politického odporu proti režimu. Jeho idea života v pravdě ovlivnila mnohé včetně Václava Havla v jejich prvních politických krocích. Výstava přiblíží jeho život a dílo. Další část výstavy se věnuje samotné Chartě 77, na 20 panelech přibližuje, jak fungovala a ukazuje například také archy s podpisy známých osobností, řekl ČTK mediální zástupce Týdne Charty 77 Jiří Chvojka.

Výstava se věnuje i samizdatové literatuře, Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a přibližuje kontakty československých a polských disidentů.

14:06
In memoriam: Houslista Suk získal prestižní cenu od Francouzů

Archivní nahrávky Josefa Suka, vydané v kolekci šesti CD s názvem Josef Suk - Early Recordings, získaly za měsíc březen ocenění Diapason d'Or. Zlatou ladičku udělují hudební kritici francouzského prestižního měsíčníku Diapason a redaktoři rozhlasové stanice France Musique.

Nahrávky pocházejí z let 1956 až 1967 a představují slavného houslového virtuosa Josefa Suka jako zralého umělce s výrazným interpretačním názorem a zcela charakteristickým tónem. U Supraphonu vyšla loni v listopadu, většina z nich na CD poprvé. Tyto pečlivě remasterované nahrávky jsou podle Drvoty nejen historickým dokumentem, ale především "živým svědectvím o mladém svrchovaném muzikantovi, jehož jméno se posléze nesmazatelně zapsalo mezi legendy".

V roce 2010 získal Zlatou ladičku za celý rok světově uznávaný český soubor Pavel Haas Quartet, v roce 2001 pak také Pražákovo kvarteto, a to za album "Suite lyrique" Albana Berga. Diapason d'Or je obdobou britských prestižních cen Gramophone v anglicky mluvících zemích.

Slavný houslista Suk zemřel loni začátkem července ve věku 81 let. Pravnuk Antonína Dvořáka a vnuk skladatele Josefa Suka patřil k nejvýznamnějším českým sólistům. Jeho doménou byla klasická a romantická hudba (Mozart, Dvořák, Čajkovskij, Suk), ale i méně frekventovaní autoři, třeba Béla Bartók či Alban Berg.

16:21
Britové přenesou divadlo do pražských kaváren, hrát budou samotní návštěvníci

Neobvyklé divadelní představení, ve kterém se v herce promění sami diváci, nabídne v dubnu v několika pražských kavárnách britské divadelní uskupení Rotozaza. Projekt počítá vždy se dvěma diváky u kavárenského stolku, kteří podle režijních pokynů ze sluchátek sami pro sebe rozehrávají každodenní etudy; vyprávějí příběhy či ztvárňují známé momenty z divadelních her či filmů.

Představení s názvem Etiquette se bude uvádět od 16. do 22. dubna v kavárnách Divadla Na zábradlí a Divadla Komedie, v Café Nona na Nové scéně a v Café Imperial. Vstupenky pro konkrétní čas a místo je nutné zakoupit předem na www.pq.cz.

"Prostředí kavárny se tak stává jevištěm pro celé představení, ostatní hosté si však často ani ničeho neobvyklého nevšimnou a dál popíjejí svou kávu. Pro diváky-účinkující však jde o zcela unikátní zážitek; nemusí se bát svých hereckých schopností, a přesto se z pasivního příjemce stávají aktivním účinkujícím a velmi přirozenou a nenásilnou formou na vlastní kůži zažívají divadelní akci," říká k projektu Daniela Pařízková, výkonná ředitelka Pražského Quadriennale (PQ), na jehož pozvání představení do Prahy zavítá.

Skupina Rotozaza ve svých projektech rozvíjí novou divadelní formu, takzvané autoteatro, kdy dané dílo performují sami pro sebe diváci. Rotozaza uvedla Etiquette od premiéry v roce 2007 na mnoha prestižních světových festivalech. Projekt měl již 14 jazykových mutací, v Praze bude uveden v české verzi, ale zahraniční návštěvníci mohou hru odehrát i v jiných jazycích.

18:49
Milionové obrazy nikdo nechtěl, neprodal se Zrzavý ani Sklenář

Na nedělníaukci výtvarného umění společnosti Pictura nenašel kupce nejdražší obraz, kterým bylo dílo Jana Zrzavého z roku 1934. Pobřeží na Ile de Sein se vyvolávalo za 2,9 milionu korun, vrátilo se ale zpět do galerie, která ho případně podle přání majitele ještě nabídne v poaukčním prodeji.

Ani další milionová díla dnes kupce nenašla, ať se jednalo o francouzského modernistu Andrea Lhoteho (1885 až 1962) a jeho obraz Samota v údolí (1,15 milionu), soubor čtyř obrazů a čtyř asambláží Bedřicha Dlouhého s názvem Nebe (1,5 milionu) či obraz Zdeňka Sklenáře (1910 až 1986) Dáma (900 000 korun).

Nejdráže prodanou položkou tak byl obraz Otakara Lebedy (1877 až 1901) Zátiší se zeleninou, který se prodal za vyvolávací cenu 600 000 korun. Také za vyvolávací cenu, ale za 450 000 korun, se prodal obraz Emila Orlika Dachstein. Na stejné sumě skončil obraz Františka Matouška (1901 až 1961) Pražské nokturno, které začínalo na 300 000 korun.