reklama
reklama
21. 3. 2012 | poslední aktualizace: 21. 3. 2012  22:58
Čínští cenzoři knih v Londýně

Na knižní veletrh smí Číňané jen s podporou komunistů. Londýn spolupracuje s cenzory

Zatímco literární svět upozorňuje na rapidně narůstající počet čínských spisovatelů a esejistů, kteří byli v posledních měsících odsouzeni k desetiletým trestům, Londýn pozval oficiální cenzory čínské literatury. Na letošním ročníku Londýnského knižního veletrhu vystoupí pouze ti čínští spisovatelé, které schválilo tamní politbyro.
rek
Čtěte více o: Londýn | Čína | knižní trh
Vloni Rusko, letos Čína. To je Londýnský knižní veletrh po čtyřiceti letech.
Vloni Rusko, letos Čína. To je Londýnský knižní veletrh po čtyřiceti letech.
foto: London Book Fair

Londýnský knižní veletrh chtěl do své páté dekády vstoupit ve velkém, zatím si před dubnovým zahájením ale dělá jen špatnou reklamu.

Na letošní ročník, který se orientuje na Čínu, totiž mohou přijet pouze spisovatelé schváleni čínskou komunistickou stranou.

Disident: Jako bychom nebyli

V dopise pořadatelům na to upozornil čínský disident a šéf Nezávislého čínského PEN klubu Pej Ling. "V seznamu pozvaných není jediný nezávislý hlas. Jako by předstírali, že neexistujeme. Jenže díla nezávislých a exilových spisovatelů patří do kánonu čínské literatury stejně jako oficiální autoři," napsal Ling v dopise, jehož část přetiskla BBC.

Podle Pej Linga, který z politických důvodů sám žije v exilu, by mezi pozvanými měli být například laureát Nobelovy ceny Kao Sing-ťien (žije v exilu v Paříži) nebo Liao I-wu, jenž vloni v červenci uprchnul do Berlína.

reklama

Spolupráce s cenzory

Ředitel veletrhu Alistair Burtenshaw se ke kritice přímo nevyjádřil. "Ceníme si Pej Lingova názoru. Rozhodli jsme se letos spolupracovat s Čínou a jsme nadšeni z toho, jak široký záběr má náš profesionální kulturní program."

Burtenshaw upozornil, že na veletrh přijede sto osmdesát čínských vydavatelů a jedenadvacet autorů.

Podle Pej Linga zapomněl dodat, že pořadatelé veletrhu přímo spolupracují s čínským Ministerstvem všeobecné správy pro tisk a publikace, pod nějž spadá veškerá cenzura literatury v zemi.

Angažuje se i ministr kultury

Šéf cenzorského úřadu Liou Pin-ťie si na veletrhu, který se letos koná 16-18. dubna v Earl's Court, podá ruku s britským ministrem kultury Edem Valzeyem. Britský PEN klub už se kvůli tomu od Londýnského knižního veletrhu distancoval a letos jeho akce nepodpoří.

Jak upozorňuje BBC, kauza má paralelu s Frankfurtským knižním veletrhem, který se na Čínu zaměřil v roce 2009.

Pej Ling a investigativní novinář Taj Čching byli tehdy na přání čínské vlády vyškrtnuti ze seznamu pozvaných, ale pořadatelé z Frankfurtu je na seznam vrátili. Čína se nakonec od veletrhu distancovala.

Autoři: rek
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama