Výtvarník Roman Týc po měsíci opustil pankráckou věznici, do které se dostal kvůli výměně skel na pražských semaforech. Odmítl totiž zaplatit 60.000 korun pokuty, kterou mu za jeho čin uložil soud.

Před věznicí na něj čekali přátelé, se kterými se uvítal. Pak si nasadil helmu a s přítelkyní odjel na motorce.

"Teď půjdu domů. Samozřejmě, že se těším," řekl po svém propuštění. Nicméně připustil, že se mu vězení neopouští lehko. "Opouštíte lidi, se kterými jste za měsíc pobytu navázali nějaké vztahy," vysvětloval výtvarník. "Trestem pro mě je, že nemůžu jít kdykoli zpátky s nimi pokecat," dodal.

Týc - vlastním jménem David Hons - bere výměnu semaforových skel jako uměleckou akci. Pokud by prý pokutu zaplatil, uznal by, že spáchal trestný čin. Vybral si proto raději vězení. Nastupoval do něj 24. února, a to nadvakrát. Poprvé u sebe neměl občanský průkaz.

Hons patří mezi zakládající členy umělecké skupiny Ztohoven, která se věnuje především umění ve veřejném prostoru. V roce 2007 výtvarník v Praze vyměnil skla na 50 semaforech pro chodce. Místo stojícího a chodícího panáčka na nich byly postavičky v komických či lehce vulgárních situacích. Hons svůj čin vysvětlil tím, že jen pomohl figurkám uvolnit se. Podle soudu poškozoval cizí věc a měl zaplatit pokutu. Pražská radní Aleksandra Udženija se už ale nechala slyšet, že by chtěla nechat Týcovy panáčky na některé semafory v Praze umístit.

Na umělcovu podporu vzniklo několik iniciativ. Lidé mu nahrávali skladby, pekli bábovky či psali prezidentovi, aby zvážil udělení milosti.