On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
07:44
Kdo si hraje s Merkurem, nezlobí. Slavná stavebnice má výstavu

V Muzeu a Pojizerské galerii v Semilech začala v neděli další z výstav ze série "Kdo si hraje, nezlobí". Ta letošní je věnována oblíbené stavebnici Merkur a stejně jako v minulých letech, ani letos v muzeu nechybí malá výtvarná díla, kde mohou návštěvníci ze stavebnice vytvářet vlastní konstrukce.

Výstavy určené hlavně dětem organizuje muzeum o prázdninách už několik let, třeba loni tak mohli návštěvníci vidět zajímavou sbírku parních strojků a mašinek. Muzeum letos představuje soukromou sbírku Jiřího Mládka. Hlavní výstavní síň zaplnily nejrůznější objekty postavené z Merkuru. Ty velké, jako je třeba ruské kolo, model kostela nebo model vlakového nádraží, si mohou návštěvníci osahat a rozpohybovat. Menší modely jsou ukryté ve vitrínách. "Už loni jsme tu měli koutek, kde mohli návštěvníci stavět právě z Merkuru, nejčastěji u toho seděli tatínkové. Letos je tady i místo, abychom mohli nejlepší práce návštěvníků vystavit," řekla u příležitosti zahájení výstavy ředitelka muzea Jana Hájková.

Historie stavebnice Merkur sahá až do roku 1920, kdy strojař a průmyslník Jaroslav Vancl sestrojil jejího předchůdce - stavebnici Inventor. O pět let později přišel s inovací - stavebnicí Merkur, kde původní háčkový systém uchycení součástí, který dětem nevyhovoval, nahradil šroubky a matičkami. Nová stavebnice umožnila dětem přiblížit se reálnému konstruování.

08:33
V Praze to bude tanec. Přijedou soubory z 11 zemí

Galavečerem, na kterém se společně představí dvě desítky českých tanečníků, začne v pondělí v divadle Ponec festival Tanec Praha. Celý měsíc bude v metropoli uvádět inscenace tanečního a pohybového divadla za účasti souborů a tvůrců z celkem 11 zemí.

Umělce a choreografy z Francie, Německa, Argentiny, Švédska, Británie, Izraele nebo Dánska budou hostit čtyři pražská divadla. Program doplní workshopy, filmy, přednášky a debaty s tanečníky a choreografy. Za vrchol festivalu pořadatelé považují švýcarský soubor Alias, který uvede 26. a 27. června v Hudebním divadle Karlín choreografii Sideways Rain. Název v angličtině popisuje situaci, kdy kvůli silnému větru déšť nepadá dolů, ale ze strany na stranu.

Podle autorů choreografie vystihuje situaci, kdy jsou tanečníci od začátku do konce v neustálém pohybu, na chvíli se nezastaví a ztělesňují tak lidský úděl, evoluci člověka i přerod vesmíru.

09:22
V Británii se nejlépe prodává album oslavující diamantové jubileum královny

Do čela britské hitparády se vyhouplo album oslavující výročí 60 let od nástupu královny Alžběty II. na trůn. Kolekce obsahuje píseň frontmana vokální kapely Take That Garyho Barlowa i hudbu skladatele Andrewa Lloyda Webbera v podání hudebníků z celého britského Společenství.

Album s prostým názvem Sing (Zpívej) zahrnuje také produkci ženského pěveckého sboru Military Wives, jamajského kytaristy Ernesta Ranglina, Sydneyského symfonického orchestru nebo prince Harryho, jenž hraje na tamburínu.

Británie se nachází uprostřed oslav diamantového jubilea královny.

11:49
Čtvrté Stmívání, čtvrtá cena MTV. Diváci ocenili i Hunger Games

Nejvíce ocenění si z letošního udílení filmových cen stanice MTV odnesl americký snímek Hunger Games, trofej pro nejlepší film roku ale získal další díl upírské romance Stmívání. Stmívání vyhrálo počtvrté za sebou, tentokrát diváci svými hlasy ocenili první část závěrečného dílu celé ságy s názvem Twilight sága: Rozbřesk.

Tvůrci filmové dystopie Hunger Games, natočené podle populární románové série, si během nedělního slavnostního večera šli pro ceny celkem čtyřikrát. Kromě ocenění pro představitele hlavních hrdinů - Joshe Hutchersona a Jennifer Lawrenceovou - snímek vyhrál i kategorie za nejlepší filmovou proměnu a nejlepší bojovou scénu.

Show, při níž se udílely ceny ve více než desítce kategorií, uváděl herec Russel Brand. Ten si na pódium pozval třeba autory nejlepšího filmového polibku - osudové partnery ze série Stmívání Kirsten Stewartovou a Roberta Pattinsona, anebo nejlepšího filmového hrdinu, jímž se stal díky poslednímu dílu kouzelnické série Harry Potter.

12:58
Za rok se do Prahy vrátí operní hvězdy, i když lístky stojí až deset tisíc

Příští rok v lednu se do Prahy vrátí dva světově uznávaní pěvci - polský barytonista Mariusz Kwiecień a maltský tenorista Joseph Calleja. Oba zazpívají ve Smetanově síni Obecního domu. Kwiecień vystoupí 14. ledna v doprovodu Filharmonie Brno a dirigenta Lukasze Borowicze, partnerkou mu na pódiu bude sopranistka Simona Houda Šaturová. Uznávaný barytonista zazpívá o dva dny později také v Bratislavě.

Žádaný tenorista Calleja zavítá do české metropole 24. ledna 2013, doprovodí jej Navarrský symfonický orchestr s dirigentem Frédéricem Chaslinem.

V roce 2013 se plánují i další koncerty operních hvězd, například ruské sopranistky Olgy Pereťjaťkové, mexického tenoristy Rolanda Villazóna, který v Praze účinkoval letos v dubnu, americké mezzosopranistky Joyce DiDonatové a opět slavné mezzosopranistky Cecilie Bartoliové. V posledních dvou letech se Bartoliová představila Pražanům hned dvakrát. Cena vstupenek na její koncerty dosahovala deseti tisíc korun, přesto byl o ně velký zájem. Chybět nebude v příštím roce ani koncertní pěvecké duo Thomase Hampsona a Luky Pisaroniho.

15:24
Virtuos Hudeček oslaví šedesátiny vstupem do digitální éry

Houslový virtuos Václav Hudeček 7. června oslaví šedesáté narozeniny. Ve stejný den budou zpřístupněny jeho nahrávky z archivu Pantonu a Supraphonu v online servisu Supraphonline.cz. V archivu Supraphonu se v interpretaci Hudečka nachází 1430 minut nahrané hudby.

"Doba jde rychle kupředu a já mohu pouze nostalgicky konstatovat, že vinylové desky a později CD byly hezkým dárkem, který mohl potěšit jak svým hudebním obsahem, tak i výtvarným pojetím obalu. Na druhé straně možnost prakticky okamžitě si poslechnout libovolnou nahrávku kdekoliv na světě také není špatná," komentoval Hudeček fakt, že jeho nahrávky vstupují do digitální éry.

Ve čtvrtek bude na adrese Supraphonline.cz celkem ke stažení 46 digitálních alb, na kterých je zachycena jeho virtuózní hra. K těm nejúspěšnějším se řadí nahrávka Vivaldiho Čtvera ročních dob, kterou uskutečnil s Virtuosi di Praga a dirigentem Pavlem Koganem v roce 1992. K dispozici budou i Hudečkovy rané nahrávky, které dosud nevyšly na CD.

16:56
Smetanova Litomyšl bude výtvarná, nabídne Mařáka, Lhotáka i Kupku

Návštěvníci letošního hudebního festivalu Smetanova Litomyšl budou moci kromě koncertů navštívit ve městě i okolí několik výstav výtvarných děl. Doprovodná Smetanova výtvarná Litomyšl nabídne díla významných českých malířů a fotografů. Připraveno bude 22 expozic, uvádějí pořadatelé na www.smetanovalitomysl.cz.

Například na zámku v Litomyšli a v Městské galerii bude vystaveno dílo místního rodáka Julia Mařáka. K nejzajímavějším exponátům patří série až dva metry vysokých pláten zachycujících romantická zátiší, volnou krajinu i lesní kouty. Výjimečná je i kolekce 46 obrazů neobvyklých formátů instalovaných v zámecké obrazárně.

Mimořádná bude expozice Okolo bodu sestavená z kvašů Františka Kupky a umístěná v architektonicky zajímavé soukromé White Gallery v Osíku u Litomyšle. Ve stejném prostoru začně 15. července výstava prací Adrieny Šimotové s názvem A je takové ticho.

Galerie Zdeněk Sklenář v Litomyšli bude po dobu festivalu vystavovat práce známého milovníka balonů, vzducholodí a motorismu Kamila Lhotáka. V prostorách Zámeckého pivovaru budou umístěny snímky Oldřicha Škáchy, dvorního fotografa Václava Havla. Do Litomyšle bude rovněž převezena instalace Srdce pro Václava Havla. Dílo výtvarníků Lukáše Gavlovského a Romana Švejdy vzniklo ze zbytků svíček, které lidé zapalovali k uctění památky zesnulého prezidenta na pietních místech v celé republice.

08:05
Tanec Praha začal improvizací, poté se slavnostně předávaly ceny

Netradiční improvizací téměř dvou desítek tanečníků s názvem Platforma odstartoval v pondělí večer v pražském divadle Ponec festival Tanec Praha 2012. Mezinárodní přehlídka toho nejlepšího ze světa současného tance a tanečního divadla potrvá v Praze do 29. června.

Na slavnostním večeru byly předány také ceny České taneční platformy - bodovala taneční skupina VerTeDance. Zahajovací představení vzniklo z deseti různých inscenací, které byly uvedeny na dubnové přehlídce současného tance Česká taneční platforma. Za doprovodu živé i reprodukované hudby společně zatančili členové předních českých souborů jako VerTeDance, Nanohach, Skutr či ME-SA. Představení bylo unikátní i tím, že vzniklo pouze pro dnešní večer.

"Současná nezávislá tvorba nemá u nás na růžích ustláno, není tu žádný skutečný profesionální soubor. Podpora tance u nás značně pokulhává například za divadlem či hudbou. Čeští umělci musí pracovat pouze na projektové bázi, živí se i jinými profesemi. O to více překvapuje, jak vysoce profesionální práci odvádějí," řekla na zahájení ředitelka festivalu Yvona Kreuzmannová. Tanec je podle ní nejdynamičtěji se rozvíjející umělecký obor v celé Evropě.

09:31
Choreografka Macrasová uvede projekt o Romech, jejichž historii tvoří jen vzpomínky

Život romských komunit popisuje ve svém novém projektu argentinská choreografka Constanza Macrasová, jejíž představení s názvem Open for Everything uvede  v úterý Nová scéna Národního divadla v Praze. V dynamickém představení vystoupí profesionální tanečníci ze skupiny Dorkypark společně s romskými umělci. Taneční představení je součástí festivalu Tanec Praha.

Projekt Open for Everything se podle jeho tvůrkyně zabývá "jinakostí" Romů, jejichž historie je založena jen na vzpomínkách. Je mozaikou ústní lidové slovesnosti, bájí, obyčejů a tradic předávaných z generace na generaci. Taneční představení zkoumá, zda je pro tento způsob života v dnešní společnosti stále ještě místo. Projekt spojuje mladé romské zpěváky, hudebníky, tanečníky a herce z Česka, Slovenska a Maďarska s uměleckým souborem Macrasové, jehož členové pocházejí z Izraele, Německa, Nizozemí, Kanady a Jižní Koreje.

Českou republiku na jevišti zastoupí herečka Markéta Richterová, zpěvačka a tanečnice Iveta Millerová a její žačka Monika Peterová. Hrát bude pětičlenná kapela, která propojuje tradiční romskou hudbu s jazzem, funkem, etnickou muzikou i balkánskou dechovkou.

11:42
Návrat Mužů v černém boduje i v českých kinech

Akční sci-fi komedie Muži v černém 3 se hned po premiéře umístila v čele nejnavštěvovanějších titulů českých kin. O víkendu ji zhlédlo 57 939 diváků, kteří v pokladnách nechali 9,2 milionu korun.

Na druhé místo tento americký snímek odsunul komedii Marie Poledňákové Líbáš jako ďábel, která do kin přilákala 32 409 zájemců. Dosud jich má na kontě už 273 000, tržby přesahují čtyřiatřicet milionů korun.

Třetí skončila další distribuční novinka z amerických studií nazvaná Sněhurka a lovec, kterou si nenechalo ujít 27 859 víkendových diváků.

14:11
Bowieho karikatura se zrodila pře 40 lety. Ziggyho Stardusta rozdrtil vlastní kult osobnosti

Před 40 lety, 6. června 1972, představil britský zpěvák David Bowie album, které jej zařadilo do klubu nejvlivnějších autorů moderní hudby a které také položilo základ nového žánru glitter (glam rock). Ve svém vrcholném albu The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars vytvořil provokatér Bowie postavu Ziggyho Stardusta, rockové hvězdy, kterou rozdrtí vlastní kult osobnosti.

Ziggy Stardust, android s oranžovým přelivem, se stal Bowieho karikaturou a v jeho příběhu zpěvák odhalil i svůj strach před nekritickým obdivováním společenských idolů, mezi které sám patřil. Bowie tehdy také šokoval publikum ženskými šaty a postavou "ženo-muže", která dala podnět k diskusím o Bowieho sexuální orientaci a mnoha drbům, s kým se ocitl v posteli.

V roce 2010 byl přebal alba vybrán do desítky obalů klasických rockových alb, které vydala na známkách britská pošta.

16:23
Allen se vrací do New Yorku, v novince si zahrají Baldwin a Blanchettová

Americký režisér Woody Allen obsadí do svého příštího filmu, pro který ještě nemá jméno, Cate Blanchettovou, Louise C.K. nebo Aleka Baldwina. Film se bude natáčet v létě v Allenově domovském New Yorku a také v San Francisku. Kalifornské město využije Allen jako kulisu pro svůj snímek poprvé od roku 1969, kdy v něm natáčel svůj filmový debut Seber prachy a zmiz.

Nový projekt zavede 76letého Allena pracovně zpět na americkou půdu poté, co poslední tři filmy natočil v Londýně, Paříži a Římě. Za loňský film Půlnoc v Paříži dostal Oscara za nejlepší scénář.

17:55
Američané by chtěli novou hymnu od Bruce Springsteena

Pokud by měly mít Spojené státy novou hymnu, nejvíc Američanů by chtělo, aby ji složil rocker Bruce Springsteen. Vyplývá to ze společného průzkumu pořadu televize CBS 60 Minutes a magazínu Vanity Fair zveřejněného v pondělí.

Springsteena by si vybralo 22 procent Američanů, zatímco 19 procent by chtělo hymnu od country zpěvačky Dolly Partonové a 18 procent od soulového zpěváka a pianisty Stevieho Wondera. S odstupem zůstal Bob Dylan, jehož hymnu by chtělo 11 procent respondentů on-line průzkumu, a s deseti procenty skladatel filmové hudby John Williams. Osm procent dostal rapper Jay-Z a pět procent Madonna.

Americkou hymnou je od roku 1931 píseň The Star-Spangled Banner (Hvězdnatý prapor) anglického skladatele Johna Stafforda Smithe se slovy básně Francise Scotta Keye, kterou napsal za války s Británií v roce 1814.

08:01
Typlt vystavuje mrtvou kočku, má dvojvýstavu se Špaňhelem

Galerie hlavního města Prahy (GHMP) připravila společnou výstavu umělců nastupující střední generace Lubomíra Typlta a Jakuba Špaňhela. Dvojvýstava věkově příbuzných výtvarníků, které spojuje i expresivní malířský rukopis, začne v Městské knihovně v Praze ve středu a potrvá do 9. září.

"Ze své generace nám přišli tihle dva jako nejzajímavější autoři. Navíc už jsou oba dva ve věku, kdy by si zasloužili v Praze větší výstavu," řekl kurátor Karel Srp. Oba umělci měli zatím velké prezentace pouze v regionech - Typlt v Brně, Špaňhel v Ostravě. Větší prostor dostal v galerii sedmatřicetiletý Typlt, jehož výstava nese název Tikající muž.

Průřez tvorbou za posledních 16 let začíná obrazy s tématem mrtvé kočky, které maloval v letech 1997 až 2002. Nechybí ani barevné malby dospívajících dětí ve fiktivních krajinách nebo ustrašené holčičky, které si rukou zakrývají tvář. Postavy, které čelí nejistotě a zlu, ožívají na výstavě v rytmu hudebních klipů hiphopové kapely WWW, s níž autor spolupracuje na textech a vizuálním stylu.

09:23
Don Giovanni přijede do Národního divadla na SKUTRu, má přilákat i nové diváky

Nová podoba Mozartovy opery Don Giovanni, kterou ve Stavovském divadle uvedou v režii tandemu SKUTR, tedy Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, bude zasazena do bezčasového prostředí. Premiéra slavného díla v hudebním nastudování Tomáše Netopila se uskuteční 9. června. Informoval o tom ředitel Národního divadla (ND) Ondřej Černý.

"Bezčasové prostředí je přístupnější na vyjádření metafor současnému divákovi. Je možné, že náš způsob provedení bude blízký divákovi, který není úplně zvyklý chodit do divadla. Otázkou samozřejmě zůstává, zda takový divák na Dona Giovanniho přijde," uvedla režisérská dvojice Kukučka-Trpišovský. Kukučka dodal, že se inscenaci snažili udržet jako "výbornou situační komedii".

Režiséři Kukučka a Trpišovský mají oba v datu narození ročník 1979. V titulní roli budou alternovat Aleš Jenis a Svatopluk Sem, jako Komtur se představí Ondrej Mráz a Miloslav Podskalský, Donnu Annu ztvární Marie Fajtová a Jana Šrejma Kačírková. V této sezoně bude Don Giovanni uveden devětkrát, v příští sedmadvacetkrát.

11:04
V Národní knihovně si připomínají Josefa Čapka, jeho volnou malbu i boj proti totalitě

Život a dílo malíře, básníka a spisovatele Josefa Čapka přibližuje výstava v Národní knihovně (NK) v Praze. Panelová prezentace zachycuje jeho mládí, studia i první společné tvůrčí počátky s bratrem Karlem. Organizátoři zpracovali i jeho aktivity v době předválečné avantgardy, Čapkovu volnou malbu i práci pro obživu, umělcův boj proti totalitě i konec života v koncentračním táboře. Výstava, která začíná ve středu, potrvá do 4. července.

Na letošek připadají dvě významná jubilea Josefa Čapka - 125. výročí jeho narození a 70 let od jeho internace v koncentračním táboře v Sachsenhausenu. "Chtěli jsme mimo jiné zmapovat i toto závěrečné období jeho života, během kterého ani v hrůzných podmínkách nepřestával tvořit. Jeho básně z koncentračního tábora, jež knižně vyšly až po jeho smrti na konci války, pomáhaly přežít i jeho spoluvězňům, kteří je přepisovali a šířili mezi sebou," uvedla Kristina Váňová z Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše, který výstavu spolupořádá.

Výstava dokumentuje Čapkovu tvorbu literární a výtvarnou, expozice je doplněna publikacemi z fondu NK, na nichž se Čapek podílel. Zastoupeny jsou i Čapkovy práce pro děti. Nechybí ani reprezentativní výbor monografií či katalogů z výstav z fondu Památníku Karla Čapka.

12:27
Novinky od Anety Langerové a Buty se dostaly mezi nejprodávanější alba

Do hitparády tento týden úspěšně vstoupily dvě tuzemské novinky. Nové album skupiny Buty nazvané Duperele je na třetím místě, Aneta Langerová je čtvrtá s CD a DVD záznamem svého turné s názvem Pár míst... Na prvním místě již déle než měsíc zůstává Václav Neckář s deskou Dobrý časy. Druhý je Tomáš Klus s nahrávkou Racek.

Na páté místo z druhého v minulém týdnu klesla nahrávka legendárního projektu Stromboli z roku 1987 obohacená o tři bonusy, za nímž stojí především kytarista Michal Pavlíček a zpěvačka Bára Basiková. Na šesté místo z devátého postoupilo nové album Pavla Bobka Kruhy. Následuje úspěšná zpěvačka Adele s deskou 21.

Na osmém místě je americká skladatelka a zpěvačka Norah Jonesová s nahrávkou Little Broken Hearts, na devátém nahrávka obnoveného Pražského výběru Straka v hrsti a desítku nejprodávanějších titulů uzavírá Klus se starší nahrávkou Hlavní uzávěr splínu.

14:09
Baborák posílí Filharmonii Brno, orchestr se snaží o progresivní přístup

Hlavním sólistou Filharmonie Brno v příští sezoně bude úspěšný český hornista Radek Baborák, jenž spolupracuje s předními světovými orchestry. V Brně vystoupí čtyřikrát. Filharmonie pro 67. sezonu připravila šest koncertních řad, program dnes představila novinářům. Orchestr se podle šéfdirigenta Alexandra Markoviče snaží o progresivní přístup v jinak spíše konzervativním středoevropském prostředí.

V symfonickém abonmá zazní například Symfonie č. 7 Gustava Mahlera, symfonie Asrael Josefa Suka nebo Lašské tance Leoše Janáčka. Pro koncertní a klasické abonmá připravuje filharmonie zejména díla ruských či německých skladatelů v podání špičkových interpretů a dirigentů. Přijedou například německo-japonský cellista Danjulo Ishizaka, belgický houslista Yossif Ivanov nebo rakouský klavírista Stefan Vladar. Hlavní hvězdou mezi interprety pro příští sezonu je Baborák.

"Patří k opravdové světové špičce ve svém oboru," uvedl dramaturg filharmonie Jan Žemla. Jeden ze svých čtyř brněnských programů povede Baborák také jako dirigent. Kromě lesního rohu zahraje i na alpský roh.

14:40
Spisovatel Roth dostal Cenu prince asturského, držitelem je i Havel

Prestižní Cenu prince asturského za literaturu za letošní rok obdržel americký spisovatel Philip Roth. V Oviedu, které leží ve španělské autonomní oblasti Asturie, to oznámila tamější porota.

Nadace prince asturského, jejímž čestným předsedou je španělský korunní princ Filip, od roku 1981 každoročně uděluje ceny jednotlivcům, skupinám nebo mezinárodním organizacím za přínos v oblasti vědy, techniky a kultury. Například cenu za rok 1997 v oblasti komunikace a humanity obdržel bývalý český prezident Václav Havel.

Roth na sebe upozornil v roce 1959 povídkovou sbírkou Goodbye, Columbus (Sbohem, Kolumbe), za kterou obdržel americkou Národní knižní cenu za beletrii. Později obdržel další ocenění včetně prestižní Pulitzerovy ceny za knihu American Pastoral (Americká idyla) vydanou v roce 1997.

15:52
Česká kina opět přenesou diváky do Metropolitní opery New York

Příští sezona 2012/2013 satelitních přímých přenosů z Metropolitní opery New York (MET) bude ve znamení Guiseppe Verdiho. Také v kinech v České republice mohou zájemci od autora, který bude mít v roce 2013 dvousté výročí svého narození, vidět opery Otello, Maškarní ples, Aida a Rigoletto.

Sezona přímých přenosů z MET bude již sedmá, v Česká republika se k projektu připojí pošesté. Novináře o tom za distribuční společnost Aerofilms informoval Tomáš Cikánek. "Příští sezona nabídne od 13. října celkem 12 přenosů a zahrnuje inscenace zbrusu nové i ty, které jsou léty prověřené," uvedl Cikánek.

Jako newyorská premiéra bude uvedena opera Tempest současného britského skladatele Thomase Adése. Pražské publikum bude mít příležitost srovnat inscenaci Wagnerova Parsifala v režii Jiřího Heřmana v pražském Národním divadle s novou inscenací v MET. Ve výběru titulů pro satelitní přenosy jsou i Berliozovi Trójané, Händelův Julius Cézar či veristická opera Francesca da Rimini, jejímž autorem je Riccardo Zandonai.

17:48
Archeologové našli divadlo, kde měli premiéru Romeo a Julie

Archeologové v Londýně objevili pozůstatky alžbětinského divadla, kde hrála společnost Williama Shakespeara a kde měly zřejmě premiéru jeho hry Jindřich V. či Romeo a Julie. Oznámilo to dnes muzeum města Londýna, jehož archeologické oddělení vykopávky v Shoreditch na východě Londýna vedlo.

Divadlo zvané The Curtain bylo v provozu od roku 1577 a od roku 1597 bylo domovskou scénou Shakespearovy společnosti Lord Chamberlain's Men. Společnost se o dva roky později přestěhovala do divadla Globe na druhém břehu Temže. Archeologové objevili z The Curtain zbytky zdí galerie a část dvora, kde obecenstvo stálo a sledovalo hru.

"Je to fantastické místo, které nám poskytuje unikátní pohled na raná shakespearovská divadla," řekl Chris Thomas, který vykopávky vede.

02:03
V Brně měla premiéru divadelní hra o pohřbu Václava Klause

Brněnské Divadlo Feste nastudovalo představení o imaginárním státním pohřbu prezidenta Václava Klause. Text dramatika Romana Sikory Pohřbívání divadelníci inscenují jako "přímý přenos" obřadu a jeho příprav na zpravodajské televizi. Představení ve středu v zaplněném sálu centra Stadion zhlédlo premiérové publikum. Inscenace diváky na mnoha místech rozesmála.

Feste se dlouhodobě označuje za politické divadlo a často zpracovává kontroverzní témata. Tentokrát se podle divadelníků stal tématem prezident Klaus a míra jeho vlivu na charakter české společnosti, ekonomiky a politiky. Představení po formální stránce čerpá inspiraci z událostí po loňské smrti bývalého prezidenta Václava Havla, a zejména z jeho státního pohřbu přenášeného Českou televizí. Divadelníci naznačují, jak by podle jejich představy vypadal případný pohřeb Václava Klause, kdyby jej připravovali prezidentovi spolupracovníci a obdivovatelé.

V představení je obřad zprivatizovaný a končí vytunelováním veškerých "pohřebních" fondů a dražbou rakve v internetové aukci. Děj je situován do nepříliš vzdálené budoucnosti. Pohřeb sledují a komentují novináři z terénu i ze studia, kam si zvou hosty z prezidentova okolí. "Před Karlovým mostem se z Křížovnické ulice do mohutného smutečního procesí zařadilo 386 luxusních offroadů s prominentními značkami z celé republiky v čele se závodním kamionem zpěváka Daniela Landy," zaznělo v inscenaci.

V představení účinkují například Václav Hanzl v roli novináře Václava Moravce a Lubomír Stárek s Miroslavem Černým, kteří oba ztvárnili hned několik úloh. Jednou z postav je také kontroverzní podnikatel Viktor Kožený. Kostýmy a scénu, jíž dominuje katafalk obložený květinami, navrhla Alžběta Hanzlová. Divadlo Feste je nezávislé profesionální divadlo, které se zaměřuje hlavně na sociální a politická témata, usiluje o rozvoj otevřené občanské společnosti. Pojítkem inscenací je hledání identity současného člověka.

V jednotlivých hrách soubor zpracovával například témata islámu, romské otázky, ultrapravicového terorismu nebo hazardu. K moderním a soudobým českým dějinám se divadlo vyjadřovalo v inscenacích Osmdesátdevět, Havel píše Husákovi a Dr. Emil Hácha. (čtk)

08:11
Švédská choreografka uvedla na Tanci Praha duet o lásce

Na festivalu Tanec Praha ve středu večer vystoupila švédská tanečnice a choreografka Charlotta Öfverholmová. V duetu na téma lásky a rozchodu ženy s mužem a vzájemné fixace partnerů se s ní na scéně divadla Ponec objevil performer a muzikant Lindy Larsson. Inscenace Pas de deux sans toi (Duet bez tebe) spojuje cirkus, živou hudbu a syrové taneční divadlo. Právě to umožňuje oběma protagonistům předvést celou škálu vztahů, nálad, pocitů a potřeb jednoho či druhého.

I to nejdrsnější fyzické divadlo, ale nechává prostor pro humor a ironii i pro komunikaci s diváky. Festival Tanec Praha začal v pondělí a první týden se věnuje ženským choreografkám. Po úterní inscenaci světoznámé choreografky Constanzy Macrasové věnované obrazu romské kultury ve střední Evropě a dnešní ukázce severského tance přijde v sobotu britská performerka Wendy Houstounová, která vystoupí se svým plamenným monologem nejen proti diskriminaci starých lidí. Festival trvá do konce června. (čtk)

09:52
Literární fond udělil cenu Fassbinderově hře v Divadle Komedie

Výroční cenu Nadace Český literární fond dostal v kategorii divadelní a rozhlasová tvorba režisér Dušan David Pařízek za inscenaci hry Odpad, město, smrt. Hru rakouského dramatika Rainera Wernera Fassbindera nastudoval s Pražským komorním divadlem na scéně Divadla Komedie, kde ji před půl rokem uvedl jako jednu z posledních premiér tohoto souboru. S koncem této sezony Pražské komorní divadlo v Divadle Komedie končí.

Ceny nadace za rok 2011 se dnes udílely v Divadla Archa i v dalších kategoriích - původní česká literatura, vědecká a odborná literatura, propagace knižní kultury a filmová a televizní tvorba. Vítězové kromě ceny získají i finanční odměnu ve výši 50.000 korun. Fassbinderova hra je z roku 1975, vystihuje deziluzi, prázdnotu a odcizení pramenící z představy, že tržní mechanismus funguje správně a moudře a vyřeší mnohé. Autor říká, že nefunguje, a ještě destruuje mezilidské vztahy. Ukazuje, že když jde o peníze, nic není pro lidi nepřekročitelné.

Za původní českou literární tvorbu si cenu odnesli Sylva Fischerová a Karel Floss za knihu Bůh vždycky zatřese stavbou, kterou vydalo nakladatelství Vyšehrad. Mezi vědeckou literaturou porota vyzdvihla práci Iva Sotorníka a Štěpána Kutílka s kolektivem nazvanou Kostní minerály a skelet při chronickém onemocnění ledvin (Galén). Za propagaci knižní kultury porota ocenila Lukáše Hejlíka za projekt scénického čtení Listování. V kategorii filmová a televizní tvorba dostal cenu Miroslav Krobot za roli otce ve filmu režisérky Zuzany Liové Dům s přihlédnutím k jeho výkonu ve filmu Alois Nebel. (čtk)

12:12
Zuzanu Michnovou čeká Fabrika

Unikátní vystoupení Zuzany Michnové a jejích hostů se uskuteční 14. června v pražské La Fabrice. Zpěvačka, skladatelka, textařka a jedna z nejvýraznějších postav českého folk-rocku vystoupí s mnoha profesními příteli. Záběry z koncertu doplní film, který o Michnové natáčí režisérka Jitka Němcová. Za pořadatele o tom informovala Tereza Kocian.

"Pozvala jsem si všechny muzikanty, kteří se mnou hráli během téměř čtyřiceti let. Písničky na koncert si vybírám sama, ale samozřejmě je s pozvanými přáteli konzultuji," uvedla Michnová.

Na jevišti se společně s Michnovou objeví například Michael Kocáb a Oskar Petr, který stál u zrodu alba Marsyas a v roce 1979 emigroval do Spojených států, nebo pozdější členové Marsyasu - Jiří Vondráček, Jaroslav Olin Nejezchleba a Pavel Skála. Dále pak Jiří Charypar, Jiří Zelenka, David Noll, Kulich Pokorný a v neposlední řadě také Michal Pavlíček, se kterým Zuzana Michnová natočila sólové album Rány. Jednoho ze zakladatelů kapely Marsayas, zesnulého Petra Kalandru, pak jako host koncertu připomene Petr Kalandra Memory Band.

Návštěvníci koncertu se stanou protagonisty celovečerního dokumentárního filmu, který o Michnové točí režisérka Němcová. "Chceme divákům přiblížit ve vzpomínkách období její největší slávy, radosti, ale i těžké chvíle v životě. Zuzana je spontánní písničkářkou, která se prostě a nehledaně svěřuje se svými pocity i city, má velké kouzlo a energii. Vždyť ve svých třiašedesáti letech obráží hudební kluby a festivaly po celé zemi a vždycky je vyprodáno," sdělila Němcová. (čtk)

13:32
Wagner se v Izraeli přece hrát bude

První velký koncert z děl německého skladatele Richarda Wagnera se v Izraeli údajně přece jen uskuteční. Koncertní večer se bude konat 16. června v telavivském hotelu Hilton, řekl dnes agentuře DPA izraelský dirigent Ašer Fisch, který povede stovku hudebníků orchestru sestaveného speciálně pro tuto příležitost. Původně měl být wagnerovský koncert uspořádán o dva dny později v aule telavivské univerzity, její vedení ale akci údajně pod tlakem protestů osob přeživších nacistický holokaust odřeklo.

Od vzniku židovského státu v roce 1948 platí v Izraeli neformální zákaz uvádění Wagnerových děl, protože jeho hudba byla zneužita nacistickou propagandou. Wagner (1813-1883) se navíc sám netajil svým antisemitismem a jeho příbuzní měli blízko k nacistické ideologii, která nakonec vedla k holokaustu a k vyvraždění milionů Židů.

Vedení telavivské univerzity informovalo před několika dny pořádající izraelskou Wagnerovu společnost o odřeknutí plánovaného koncertu s odůvodněním, že obdrželo "prudké a rozhořčené stížnosti a požadavky na zrušení sporného koncertu". Jeho uspořádání by prý znamenalo překročení červené čáry a zranilo by city přeživších holokaust.

Předseda společnosti Jonathan Livny popřel tvrzení univerzity, že údajně nebyla informována o tom, že se mají hrát Wagnerovy skladby. Prohlásil, že společnost se bude proti rozhodnutí univerzity bránit, a připustil, že by se koncert mohl uskutečnit jinde. (čtk)

15:39
Ředitel Galerie hl. m. Prahy rezignoval na funkci

Ředitel Galerie hlavního města Prahy Milan Bufka tento týden rezignoval na svou funkci. S vedením Prahy se dohodl, že skončí k 31. srpnu. Praha chtěla ředitele odvolat kvůli problémům s hospodařením této městské organizace. Bufka, který ve funkci působí od října 2008, ale pochybení odmítl. Ve vedení galerie ho prý nechce současné vedení Prahy.

Pražský radní Václav Novotný na dnešním zastupitelstvu řekl, že do čtrnácti dnů předloží radě návrh na vypsání výběrového řízení na post ředitele galerie a také na funkci šéfa Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. Skončit by tak podle očekávání měl i stávající ředitel Ilja Šmíd, kterého k rezignaci už dřív vyzval šéfdirigent FOK Jiří Kout i umělecká rada tohoto tělesa.

"Nová politická reprezentace má představu, že by galerii měl vést někdo jiný. Toto rozhodnutí respektuji," uvedl Bufka. Galerie před několika týdny otevřela očekávanou expozici Slovanské epopeje v pražském Veletržním paláci. Podle Novotného je sice výstava profesionálně připravená, galerie ale výrazně překročila původní rozpočet.

Galerie hlavního města Prahy patří k jedné z mála státem či obcemi zřizovaných institucí, které se soustavně věnují prezentaci současného českého i zahraničního umění. V centru dění se galerie v posledních měsících ocitla právě kvůli převozu a instalaci Slovanské epopeje malíře Alfonse Muchy.

Galerie spravuje významné budovy v Praze, třeba Bílkovu vilu, Colloredo-Mansfeldský palác, Trojský zámek nebo Rothmayerovu vilu. V rozpočtu hlavního města je na rok 2012 vyčleněno pro galerii 114 milionů korun. (čtk)

15:43
Muse se po dvou letech vrací do Česka

Britská kapela Muse se po dvou letech vrátí do Česka. Letos odehrají 22. listopadu koncert v pražské 02 areně, kam přivezou své nadcházející - v pořadí již šesté - studiové album The 2nd Law. Informaci přinesl server idnes.cz.

Vstupenky v cenách od 1290 Kč budou v prodeji a terminálech Sazky od čtvrtka 14. června od 10 hodin, dopředu je lze registrovat na stránkách Sazka ticket.

Jedna z nejžádanějších světových kapel Muse vznikla v roce 1994. Ač superhvězdy ve Velké Británii, do Česka přijížděli známí díky singlu Neutron Star Collision. Ten se stal ústřední melodií soundtracku k filmu Zatmění (třetí díl Twilight ságy).

02:18
Česká filharmonie se pro letošek loučila, v pátek naposledy zahraje s Elijahu Inbalem

Třetí symfonií Leonarda Bernsteina Kadiš se ve čtvrtek večer loučila Česká filharmonie (ČF) v pražském Rudolfinu pro tuto sezonu se svým publikem. V působivém díle, které Bernstein věnoval památce zavražděného amerického prezidenta J.F.Kennedyho a které odkazuje na tradiční židovskou modlitbu za zesnulé, text přednesl v Česku poprvé jeho autor a obhájce lidských práv Samuel Pisar. Spolu s ním v symfonii vystoupili sopranistka Pavla Vykopalová, Český filharmonický sbor Brno a Kühnův dětský sbor.

Čtvrteční koncert, který se bude ještě opakovat v pátek, uzavřel také tříleté působení izraelského šéfdirigenta Elijahua Inbala u ČF. Pod jeho taktovkou před Kadišem v první půli koncertu zazněl také cyklus písní Šeherezáda od Maurice Ravela. Stejně jako jinde ve světě i posluchači v Rudolfinu napjatě naslouchali Bernsteinově hudbě, do níž zněl hlas muže, který se modlil za "všechny umučené" a vzpomínal své rodiny.

Pisar, polský rodák židovského původu, není profesionální recitátor, ale člověk, který se jako desetiletý dostal do soukolí nacistické vraždící mašinérie, přežil několik vyhlazovacích táborů včetně Osvětimi a uprchl na konci války z pochodu smrti.

Stejně jako jiní s podobnou zkušeností se třiaosmdesátiletý Pisar v textu vyznal, že "je dodnes pronásledován pocitem viny, že přežil", zatímco tolik jeho blízkých bylo zavražděno. Po válce studoval práva ve Francii a Austrálii, pracoval pro OSN a UNESCO i jako poradce prezidenta Kennedyho, jemuž Bernstein symfonii věnoval. Text Kadiše existuje v několika verzích, avšak skladatel s nimi nikdy nebyl spokojen.

Právě Pisarova strastiplná válečná zkušenost ho inspirovala k tomu, aby ho požádal o libreto. "Prožil jsi největší katastrofu v historii lidstva, řekl mi Bernstein, proto musíš text napsat ty," vzpomněl v rozhovoru před koncertem Pisar, který byl mimo jiné v roce 1970 nominován na Nobelovu cenu za mír.

Pisar text nakonec vytvořil až jedenáct let po Bernsteinově smrti pod dojmem teroristických útoků na New York v září 2001. "Měl jsem pocit, že válka začíná znovu, tak jako ve 30. letech - násilí, ekonomická krize, terorismus...," uvedl. Libreto, v němž rozmlouvá s bohem a polemizuje s ním, mělo světovou premiéru v roce 2003 s Chicagským symfonickým orchestrem na festivalu Ravinia.

Od té doby "vyprávěl" stále aktualizovaný emotivní varovný příběh s nadčasovým poselstvím na koncertech například v Paříži, Berlíně, New Yorku a Varšavě. V 90. letech se Pisar také setkal s bývalým českým prezidentem Václavem Havlem, jehož práci a životní příběh mnoho let sledoval. "Kdyby byl prezident Havel naživu, určitě by dnes v koncertní síni seděl," uzavřel Pisar. (čtk)

07:33
Začala sezóna na točně, možná jedna z posledních v parku

Činoherní novinka Dekameron zahájila letošní sezonu v unikátním českokrumlovském plenérovém divadle. Mohla by být jednou z posledních, protože čeští památkáři a výbor UNESCO chtějí točnu ze zámecké zahrady nejpozději v roce 2015 odstranit. Po této sezoně by mělo být jasné, na kterou stranu zastánců se přikloní současné vedení ministerstva kultury.

Diváci, kterých se tisíce v petici postavily za zachování točny na stávajícím místě, se i dnes mohli přesvědčit o jedinečnosti prostředí s věkovitými stromy a letohrádkem Bellarie. Točna je "odvezla do Florencie". Před očima se jim odvíjely bláznivé příběhy na motivy Boccacciova Dekameronu. Z rozsáhlé renesanční předlohy autorský tandem Martin Glaser a Olga Šubrtová vybrali postavy, dramatické situace, zápletky a příběhy, které zažívá, na rozdíl od Boccaciova díla, jen dvacítka postav.

Děj podtrhuje bohatá výprava, teatrální svícení. Zprvu prázdný park se postupně zaplní dosud největším množstvím kulis. Pro diváky je připraven i karneval. Scéna je dílem Jaromíra Vlčka, barvami hýřící kostýmy navrhl dlouholetý spolupracovník Jihočeského divadla Tomáš Kypta, z jehož dílny pochází i výprava ke Komediantům, Robinu Hoodovi či Donu Giovannimu. Na Dekameron, komedii prosycenou humorem a láskou, mohou diváci do zámecké zahrady přijít do 26. června. (čtk)

08:50
Kopie vzácné monstrance bude propagovat Kutnou Horu i Sedlec

Vzácný církevní artefakt Sedlecká monstrance má nově vytvořenou kopii, která bude ve světě propagovat Kutnou horu a Sedlec i jejich památky a lákat turisty k návštěvě. Kopii středověkého klenotu dnes v Praze předali její autoři Jiří Urban a Jan Jaroš zástupcům římskokatolické farnosti Kutná Hora - Sedlec. Monstrance je ozdobná schránka z ušlechtilého kovu na vystavování a uctívání hostie.

Sedlecký originál lze vidět v katedrále Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele. Tamní monstrance je asi metr vysoká, vyvedená ve zlatě a podle posledních poznatků ze Sedlce se jedná zřejmě o nejstarší dochovanou gotickou monstranci na světě. Vyrobena byla před rokem 1400 v parléřovském stylu. "Je to skvost, který by si návštěvník katedrály neměl nechat ujít," uvedli zástupci farnosti.

O jejím významu hovořil před novináři i pražský arcibiskup Dominik Duka, podle něhož jsou monstrance symbolem vyznání víry. Kopie uměleckého díla pojede do světa v rámci putovního projektu Memento Mori spolu s dalšími kutnohorskými uměleckými díly, pomoci tomu mají Česká centra propagující ČR v zahraničí. V plánu jsou například New York, Berlín, Tokio a další města. (čtk)

10:07
Ruský malíř ikon Loskutov je stíhán kvůli podpoře Pussy Riot

Z útoku na náboženské cítění věřících byl v ruském Novosibirsku obviněn malíř Arťom Loskutov, který je údajně autorem několika ikon zobrazujících příslušnice ruské punkové skupiny Pussy Riot. Tři členky skupiny jsou od února vězněny v Moskvě a hrozí jim sedm let vězení za "punkovou modlitbu" v pravoslavném kostele.

Ikony, na nichž jsou vyobrazeny zadržené členky Pussy Riot, se na reklamních panelech v Novosibirsku objevily v březnu. Policii na ně upozornilo místní pravoslavné biskupství, které podalo trestní oznámení pro podezření z výtržnictví. Podle úřadu novosibirského biskupa způsobily ikony vyznavačům pravoslaví "duševní strádání". Loskutov, který se v Novosibirsku tvorbou ikon zabývá, autorství "pobuřujících" děl popírá. Bude-li shledán vinným, hrozí mu podle místního tisku pokuta do tisíce rublů (620 korun).

Tři příslušnice punk-rockové skupiny Pussy Riot byly v únoru zadrženy při happeningu v hlavním moskevském pravoslavném chrámu Krista spasitele. Se zesilovací aparaturou zapěly před oltářem v jedné z chrámových lodí píseň "Bohorodičko, vyžeň Putina". Chtěly tak protestovat proti rostoucímu vlivu pravoslaví na ruskou politiku. (čtk)

10:32
Tomáš Vorel dotočil film Cesta do lesa s animací zvířat

Režisér, scenárista a kameraman Tomáš Vorel dokončil natáčení filmu Cesta do lesa. Romantickou komedii, která má být volným pokračováním úspěšného snímku Cesta z města, natáčel deset měsíců, premiéru plánuje na začátek října. V hlavní roli se představí Vorlův syn Tomáš, Anna Linhartová, Tomáš Hanák, Bára Schlesingerová, Bolek Polívka, Eva Holubová a Jiří Schmitzer.

Vorel na film získal grant fondu kinematografie. Romantická komedie vznikala od loňského srpna s přestávkami až do konce května, tedy deset měsíců. Před kamerou se vystřídala všechna roční období. Podle režiséra to bylo náročné i proto, že příroda a krajina Rabštejna nad Střelou sice poskytuje fotogenické a půvabné scenérie, ne vždy ale štábu přálo počasí. Navíc bylo obtížné skloubit náročný časový režim všech herců. "Hlavní a nejtěžší část výroby je hotová. Nyní budeme půl roku sedět ve studiu, abychom stihli premiéru naplánovanou na 4. října," uvedl Vorel.

Za nejtěžší a nejdražší považuje animace zvířat, která jeho štáb čeká. Na scénáři se Vorel podílel s Bárou Schlesingerovou, kterou před 12 lety ještě jako Nimcovou objevil pro svůj film Cesta z města. Hudbu napsal Michal Vích ze skupiny Létající koberec. Distributorem snímku, který vznikl v koprodukci Vorlovy společnosti s Českou televizí, bude společnost Aerofilms. Jednotlivé scény vznikaly v obydlích, lesích, polích a lukách Rabštejna nad Střelou, Nečtin, Manětína, Černé Hatě, Žlutic a okolí. Podle režiséra bude oslavou české krajiny. Úspěch Cesty z města kdysi Vorla překvapil.

Diví se, si ho lidé pořád pouštějí, znají a citují. Jeho názvem se inspirovaly cestovní kanceláře, vznikly i stejnojmenné turistické trasy. Bára Nimcová, která se v něm objevila a s níž už tehdy psal scénář, nyní žije s mužem, dětmi, kravami a jednou veverkou v německé pohraniční vesničce Hohenberg.

"Jak se postupně hromadily naše vesnické zážitky a příběhy, rozhodli jsme se, že napíšeme pokračování Cesta do lesa. Jak název napovídá, už to není o útěku z civilizace, ale je to jasná cesta tam, odkud jsme jako lidé vzešli a kam se zase jednou navrátíme. Příběh je hlavně o stromech, zvířatech a houbách, tedy hlavně o lesácích, myslivcích, houbařích, zemědělcích a také přistěhovalcích z města zvaných náplavy," vysvětlil Vorel. (čtk)

11:13
Filharmonii Brno čeká Rakousku, Švýcarsko a Německo

Filharmonie Brno v létě a v příští sezoně procestuje německy mluvící země. Vystoupí na řadě míst v Rakousku, Švýcarsku a Německu, například v Linci, Bernu a Bayreuthu. Oznámila to manažerka orchestru pro zahraničí Blanka Šaffková.

Zlatým hřebem příští sezony by se mohl stát prosincový zájezd do Číny. Jednání o čínském turné ale ještě nedospěla k závěru a definitivnímu potvrzení. Cesta se zatím rýsuje jen v hrubých obrysech. "Měli bychom jet na deset koncertů do Pekingu a okolí," naznačila Šaffková.

V končící sezoně si brněnské filharmoniky poslechlo při zahraničních koncertech asi 26.000 posluchačů a hudebníci najezdili v cizině přibližně 9000 kilometrů. Nejdelší zájezd zavedl filharmonii na podzim do Japonska, odehrála tam 21 koncertů v 17 městech a získala další pozvání na podzim 2013. V červenci filharmonie odehraje dva koncerty v rámci 60. hudebních slavností Evropské týdny Pasov.

Na jednom z nich zazní nejznámější valčíky Johanna Strausse, na druhém skladby Leoše Janáčka, Antonína Dvořáka a dalších skladatelů. V srpnu se filharmonie vrátí na přehlídku Allegro Vivo v Hornu v Rakousku. V prosinci se filharmonici vypraví do Bayreuthu, v druhé polovině sezony je čekají koncerty v Linci a Badenu v Rakousku a Bernu ve Švýcarsku. (čtk)

14:31
Únik dokumentů z Vatikánu zfilmuje francouzský režisér

Skandál s únikem tajných dokumentů z Vatikánu, médii všeobecně přezdívaný Vatileaks, je starý jen několik týdnů, jeho potenciál ale už vytušili filmaři, kteří na jeho motivy chystají nový politický thriller. Aféru, jež provází zatčení papežova komorníka, chce zpracovat francouzský režisér Laurent Herbiet. Informovala o tom produkční společnost Loull Production.

Příprava filmu je teprve v začátcích. Herbiet připravuje scénář, a to za spolupráce italského novináře Gianluigiho Nuzziho, který tajné vatikánské dokumenty nedávno zveřejnil ve své knize Sua Santita (Jeho svatost). Natáčení by podle plánu mělo začít v létě příštího roku, režisér už ale má částečně jasno o obsazení - ve filmu by měli hrát Kristin Scott Thomasová, André Dussolier nebo Sergi López.

"Půjde o politický thriller, který se odehrává ve Vatikánu v dramatickém období, kdy papež leží na smrtelné posteli. V té chvíli se rozhoří bitva o moc nad nejvlivnějšími finančními institucemi Vatikánu. Kromě toho se další hrdinka snaží vyjasnit smrt syna, mladého příslušníka švýcarské gardy," popsala produkce děj.

Jedenapadesátiletý režisér Herbiet dosud pracoval zejména pro televizi, je známý také jako autor scénářů. Napsal například scénáře dvou posledních filmů Alaina Resnaise Les Herbes folles (Divoká tráva) a Vous n'avez encore rien vu (Ještě jste nic neviděli).

14:42
Grammy obnovilo kategorii Latin jazz

Americká nahrávací akademie se rozhodla znovuobnovit kategorii Latin Jazz na cenách Grammy.

Stalo se tak více než po roce protestů od chvíle, co byla latin jazz z Grammy oficiálně vyškrtnutý, informovala BBC.

"Nemám nic proti latinjazzové komunitě ani nadšení, které chová pro svoji hudbu," řekl prezident akademie Neil Portnow.

Proti zrušení latinjazzových Grammy se v průběhu roku vyslovili například Carlos Santana, Herbie Hancock nebo Paul Simon.

15:26
V neděli může divadelní ceny získat i muzikál Once

V New Yorku se v noci z neděle na pondělí budou rozdělovat prestižní divadelní ceny Tony. Nejvíce nadějí má muzikál s českou stopou Once, který získal 11 nominací. Jde o adaptaci stejnojmenné filmové romance, pro kterou složili hudbu Glen Hansard a Markéta Irglová. Oba také ve snímku ztvárnili hlavní role a podíleli se na přípravě muzikálu.

Inscenace je nominovaná například na cenu za nejlepší muzikál. Podle předpovědi agentury AP je jejím největším soupeřem muzikál Newsies, jenž je rovněž filmovou adaptací. Jeho námětem je stávka dětských kamelotů z roku 1899. Na rozdíl od civilního a uměřeného muzikálu Once jde o typickou rozmáchlou broadwayskou produkci. V jeho prospěch prý hraje to, že v divadelní verzi jsou nové skladby. "Na Once se ale člověk cítí dobře, velmi dobře," napsala AP.

Americká tisková agentura naopak věří ve vítězství Steva Kazeeho, který v muzikálu Once ztvárnil hlavní roli. Herec se podle něj sveze na očekávané smršti ostatních proměněných nominací pro inscenaci. Tvůrci Once by mohli být v muzikálových kategoriích oceněni například za nejlepší výpravu, scénografii, osvětlení a ozvučení. Své želízko v ohni má i libretista Enda Walsh či režisér John Tiffany.

Příliš velkou šanci na proměnění své nominace nemá naopak představitelka hlavní ženské hrdinky v muzikálu Once Cristin Miliotiová. Favoritkou její kategorie je Audra McDonaldová z muzikálu Porgy a Bess. Herečka dosud získala čtyři ceny Tony, nikdy ale ne za hlavní roli.

Největší šanci na zisk nominace za nejlepší inscenaci pak má satirická komedie Clybourne Park. Dílo Bruce Norrise již v roce 2011 obdrželo prestižní Pulitzerovu cenu. Mezi nominacemi na nejlepší "oprášenou" divadelní inscenaci by pak měla triumfovat Smrt obchodního cestujícího v režii filmového a divadelního veterána Mikea Nicholse. Hlavní roli se v ní ujala hollywoodská hvězda Philip Seymour Hoffman, který je také žhavým kandidátem na cenu Tony.

Předávání cen se uskuteční v newyorském divadle Beacon Theatre. Moderovat je bude herec Neil Patrick Harris známý i českým divákům ze sitcomu Jak jsem poznal vaši matku. Ve Spojených státech bude událost přenášet televizní stanice CBS. Zájemci ceremoniál budou moci sledovat i na venkovním přenosu na Times Square. (čtk)

16:19
Zemřel autor historických próz Barry Unsworth

Ve věku 81 let zemřel v Itálii britský spisovatel Barry Unsworth, autor řady ceněných historických románů. Informoval o tom server BBC. Unsworth, který je díky překladům známý i českým čtenářům, v roce 1992 získal Bookerovu cenu za knihu Sacred Hunger (Posvátný hlad). Poslední z jeho próz vyšla v loňském roce.

Unsworth trpěl rakovinou plic a zemřel v úterý v italské Perugii, potvrdil jeho americký agent deníku The New York Times.

Britský prozaik patřil k nejznámějším ostrovním spisovatelům druhé poloviny 20. století. Svůj první román vydal rodák z Durhamu v roce 1966, po prvotině následovalo šestnáct dalších titulů, z nichž některé získaly prestižní literární ceny. Do užšího výběru pro Bookerovu cenu se dostal už v roce 1980, kdy porotu zaujal román Pascali´s Island (Pascaliho ostrov). Ve finále této ceny se ocitl i v roce 1995 s knihou Kdo zabil Tomáše Wellse (Morality play).

V češtině vyšly například jeho romány Země zázraků (2009), Tanečnice (2006) či Kamenná madona (1985). (čtk)

20:40
Moravské divadlo v Olomouci uvedlo Lorkovu Krvavou svatbu

Příběh plný vášně, tragické lásky, zrady a touhy po pomstě rozehráli dnes herci na jevišti Moravského divadla v Olomouci. Režie inscenace Krvavá svatba španělského dramatika a básníka Federika Garcii Lorky se ujal hostující Michal Lang. Olomoucké publikum mohlo titul v podání činoherců znovu sledovat po 46 letech, divadlo využilo novou verzi překladu Vladimíra Mikeše, řekl mluvčí divadla David Kresta.

Ve tříaktové tragédii o sedmi obrazech se mladík ze španělské vesnice má oženit s chudou dívkou, která již jeden sňatek málem zažila. Leonardo se ale nakonec neoženil s ní, ale s její sestřenicí. Milenci však nadále udržují tajný vztah a v den, kdy se dívka vdává, s Leonardem uprchne. "Krvavá svatba má velkou tvorbu a obrazotvornost. Zajímavá je výstavba dialogů, mnohé zůstává nevysloveno a musí se zahrát. Jazykové a obrazové bohatství dělá z Lorkova textu nadčasovou hru, která bude diváky vždy oslovovat," uvedl Lang.

Režisér je současně autorem hudby k inscenaci. "Nemá být popisná, ani nemá evokovat španělskou kulturu. Podílí se na vybudování atmosféry, navíc jsou některé situace zarámovány písněmi," doplnil Lang. Roli nevěsty ztvárnila Lenka Kočišová. Svoji postavu charakterizovala jako silnou a vášnivou ženu. "Není jí ale umožněno žít tak, jak chce," uvedla herečka.

Na pódiu se vystřídal téměř kompletní činoherní soubor. Ženicha si zahrál Jiří Suchý z Tábora, Leonarda ztvárnil Ivan Dejmal a jeho ženu Klára Klepáčková. Autorem scény je scénograf, fotograf a pedagog pražské DAMU Milan David. Rezignoval na kulisy a jeviště opatřil velkými plechovými deskami. (čtk)

05:29
Balet ND uvedl choreografii Smrt a dívka od Petra Zusky

Choreografii Smrt a dívka, kterou vytvořil Petr Zuska pro soubor Les Ballets de Monte-Carlo, uvedl dnes večer Balet Národního divadla. Inscenace měla premiéru loni v říjnu v Monte Carlu. Na repertoáru ND se objevila výjimečně u příležitosti festivalu, který rekapituluje desetiletou kariéru Zusky v čele zdejšího baletního souboru. Uvedena bude ještě v sobotu.

V komponovaném večeru nazvaném Cesty a zastavení soubor dnes uvedl ještě choreografie Ways 03 a Les Bras de Mer. První z nich na hudbu Arvo Pärta měla premiéru před devíti lety. Les Bras de Mer (Mořský záliv) je duetem, respektive kvartetem pro ženu, muže, židli a stůl. V mužské úloze tančí sám autor choreografie. Jde o podobenství vztahu mezi dvěma lidmi naplněného něžným dialogem a napjatým mlčením, vzájemným prolnutím i míjením se. Vztahu plného útěků a návratů zpět do kruhu očekávání a otázek, kdo je ten druhý vedle mě a kdo jsem vlastně já sám.

Titul Les Bras de Mer viděli nejdříve diváci v zahraničí - v roce 2001 v Německu a v Kanadě. O rok později se duet objevil poprvé v Čechách v Laterně magice, do repertoáru ND byl titul zařazen v roce 2003. Balet ND s touto inscenací hostoval v mnoha zemích, několik sezon byl duet na repertoáru Dánského královského divadla v Kodani, od roku 2008 ho uvádí také Maďarské taneční divadlo. Choreografii Smrt a dívka vytvořil Petr Zuska pro šest tanečníků na hudbu Franze Schuberta a Leoše Janáčka.

"Podle některých teorií umírající člověk prožije jedinečný flashback, kdy se mu před očima promítne v jedné vteřině celý život. V našem případě hovoříme o mladé dívce a jejím vteřinovém flashbacku, který se rozprostře do 22 minut. Zatímco dívku postupně míjejí všechny vzpomínky na její blízké, opouštějí ji i všechny aspekty materiálního světa," říká k choreografii Zuska.

Celá inscenace se odehrává kolem klavíru, který je na scéně hlavním představitelem hudebního podkladu, kusem nábytku v pokoji mladé dívky i místem, odkud může nečekaně přijít smrt. Přehlídka Petr Zuska Gala X potrvá až do konce června a divákům přináší možnost zhlédnout Zuskova díla, která již nejsou na repertoáru ND nebo která vznikla pro zahraniční scény. (čtk)

07:31
Podle Irglové je další nahrávka s Hansardem jen otázkou času

Česká hudebnice Markéta Irglová je stále nadšená z úspěchu filmu Once, za který v roce 2008 dostala společně se svým tehdejším irským partnerem Glenem Hansardem Oscara. Stejnojmenný broadwayský muzikál může v neděli proměnit v prestižní ceny Tony 11 nominací. Irglová v rozhovoru s agenturou AP nevyloučila, že na úspěšnou spolupráci s Hansardem časem znovu naváže.

"Vytvořit něco a vyslat to do světa, a když pak na to lidé nejen reagují, ale vezmou to za své a udělají z toho něco jiného, to je krása," řekla 24letá pianistka a zpěvačka. V USA však mezitím vydala sólové album Anar, na němž spolupracovala s perkusionistkou íránského původu Aidou Shahghasemiovou. Současně s tím vyrazila turné se zpěvákem Samuelem Beamem, známým pod jménem Iron & Wine, jemuž dělala doprovodnou zpěvačku.

"Čím rozličnější podmínky máte, tím víc se z nich můžete naučit. Být více či méně v centru pozornosti s Glenem a pak dělat podpůrnou vokalistku v pozadí, kde vás nikdo nevidí, kdy lidé přišli na Sama Beama a vy jste jen hlas - to bylo pro mě opravdu úžasné, protože mi to připomínalo zpívání ve sboru," řekla rodačka z Valašského Meziříčí. Hlavní rozdíl mezi spoluprací s Hansardem a svým albem vidí v tom, že americké CD je dílem dvou dívek.

"Ve výsledku je to velmi ženské, což je pravděpodobně hlavní rozdíl," tvrdí Irglová. Je přitom přesvědčená, že nynější odmlku dua The Swell Season s Hansardem časem ukončí další společná nahrávka a také turné. "Otázka je spíš kdy," slibuje Irglová. (čtk)

08:30
SKUTR dnes v Národním divadle uvede premiéru Dona Giovanniho

V Praze se dnes uskuteční premiéra nové podoby Mozartovy opery Don Giovanni. Uvede ji Stavovské divadlo v režii tandemu SKUTR, tedy Martina Kukučky a Lukáše Trpišovského. Mladí tvůrci kombinují pražskou a vídeňskou verzi opery v interpretaci, která končí smrtí hlavního hrdiny, takže jde podle jejich slov o "komedii, která končí tragicky".

Mozartovy partitury se ujal šéfdirigent orchestru Národního divadla Tomáš Netopil. V titulní roli se představí Svatopluk Sem, jako Komtur vystoupí Miloslav Podskalský, Donnu Annu ztvární Marie Fajtová. V této sezoně bude Don Giovanni uveden devětkrát, v příští sedmadvacetkrát. Don Giovanni je dvouaktová dramatická opera Wolfganga Amadea Mozarta na libreto Lorenza da Ponteho. Světovou premiéru měla v Nosticově (dnes Stavovském) divadle v Praze 29. října 1787.

Objednávku na operu dostal Mozart během svého pražského pobytu v lednu 1787. Byl zde svědkem velkého úspěchu své předchozí opery Figarova svatba, která ve Vídni naopak propadla. V Národním divadle Don Giovanni často hraným titulem. Jedním z nejslavnějších nastudování se stala inscenace Václava Kašlíka z roku 1969. Mezi novátorské podoby Mozartova díla patří Don Giovanni Davida Radoka z roku 1991 nebo kontroverzně přijatý autorský pohled Jany Kališové z roku 2000. (čtk)

09:15
Divadlo ABC uvede Ostatní světy v režii Lipuse

Městská divadla pražská uvedou dnes večer na jevišti Divadla ABC premiéru hry Ostatní světy, jejíž autorkou je britská spisovatelka Kate Atkinsonová. Příběh s detektivní zápletkou, který konfrontuje svět minulosti a současnosti prostřednictvím ženských osudů, režíroval Radovan Lipus.

Osud viktoriánských žen, jejichž životy ničila podřízenost, závislost a ortodoxní lpění na rodině, se střetává s těmi, které to s rovnoprávností a svobodou přehnaly tak, že ztratily schopnost žít v páru. Hra je příležitostí pro herečky Evellyn Pacolákovou, Danu Batulkovou, Danu Syslovou, Stanislavu Jachnickou, Veroniku Gajerovou, Radku Fidlerovou, Danielu Choděrovou a Henrietu Hornáčkovou.

Také v románech Atkinsonové se prolíná svět minulosti a současnosti, zamotané osudy žen toužících po lásce, štěstí a osobní svobodě. Autorka je sleduje s ironickým nadhledem, nikoho neodsuzuje, ale nikomu ani nefandí. Ostatní světy je jediná hra Atkinsonové, poprvé byla uvedena v roce 2000. (čtk)

10:42
Filmové melodie zahajují festival Prague Proms

Melodie z filmů Star Wars, Titanic, Indiana Jones, Pán prstenů, Růžový panter či Rocky zazní dnes večer v podání Českého národního symfonického orchestru (ČNSO) v dolní části Václavského náměstí v Praze. Na akci Open Air Hollywood Night pořádanou v rámci 8. ročníku festivalu Prague Proms je vstup volný. ČNSO povede dirigent Tomáš Brauner. L

etní hudební přehlídku Prague Proms zahájí 16. června koncert světově uznávaného trumpetisty Nicholase Paytona, který zkomponoval skladbu přímo pro Prague Proms. Ve světové premiéře ji uvede s ČNSO, rezidenčním tělesem festivalu, a big bandem Sv. Blažeje. Na koncert na Václavském náměstí naváže 1. července ve Smetanově síni Obecního domu obdobně koncipovaný koncert Hollywood Night, v němž ČNSO tentokrát povede Kryštof Marek.

Mezinárodní hudební festival Prague Proms bude letos ve znamení několika premiér. Na 8. ročník přehlídky konané mezi 16. červnem a 22. červencem zavítá vedle Paytona kupříkladu americký jazzový zpěvák Kurt Elling či americko-venezuelská klavíristka Gabriela Monterová. Pořadatelé prý letos záměrně zařadí na program i Osudovou symfonii od Ludwiga van Beethovena, připojují se prý "k množině skeptiků, kteří očekávají s koncem roku 2012 současně konec světa".

Posledním koncertem bude Závěrečná noc, na níž zazní ojedinělá série árií končících slavné světové opery. ČNSO povede dirigent Marcello Rota, ze sólistů se představí například Eva Urbanová nebo Gianfranco Montresor. Na festival zavítá i mezzosopranistka Dagmar Pecková, duo Tara Fuki, kvarteto Gadrew Way i rakouský dechový septet Mnozil Brass. Podrobné informace jsou dostupné na webových stránkách www.pragueproms.cz. (čtk)

11:27
Taboriho fraška Mein Kampf se vrací do Švandova divadla

Švandovo divadlo v Praze připravilo na dnešní večer premiéru hry Mein Kampf. Po téměř dvaadvaceti letech se tak na smíchovskou scénu vrací tato nejčastěji uváděná hra Georga Taboriho, tentokrát pohledem Anny Petrželkové, která je jednou z nejvýraznějších osobností nastupující režisérské generace. Fraška, v níž se představí Filip Čapka, Miroslav Hruška, Tomáš Pavelka, Martina Krátká, Petra Hřebíčková a Marek Pospíchal, zavádí diváky do Vídně na počátku 20. století.

Právě tam se vydá jakýsi Adolf Hitler, aby se stal malířem. Ovšem úspěch se nekoná a zamindrákovaný mladík se ocitá na pokraji sebevraždy. Ještě že je na blízku zcela průměrný Žid, který jej hodlá zachránit. Jen při vší té snaze zapomene, že láska k bližnímu může být životu nebezpečná a že doporučovat zoufalcům, aby se věnovali politice, se nemusí jemu ani světu vyplatit. Tabori (1914-2007) byl dramatikem, režisérem, pedagogem, filmařem, rozhlasovým autorem, prozaikem a esejistou.

Nesl v sobě mnohé z příznačnosti dvacátého století. Narodil se v asimilované židovské rodině v Maďarsku, ve 30. letech odešel do Německa, aby se vyučil hoteliérem. Záhy byl však donucen emigrovat před Hitlerem do Anglie. Většina jeho rodiny zahynula v koncentračních táborech, včetně otce, který nepřežil Osvětim. Od roku Tabori 1947 působil v Hollywoodu jako scenárista, jako dramatik se prosadil až v 55 letech.

V roce 1992 obdržel nejvyšší německé literární ocenění - Cenu Georga Büchnera, a to jako první autor nepíšící v němčině. Frašku Mein Kampf napsal v roce 1987 na objednávku vídeňského Burghteateru, důsledně v ní používá základní komediální gagy. V Čechách byl Mein Kampf poprvé inscenován v Realistickém divadle v roce 1990, a byl tu vůbec první Taboriho inscenovanou hrou. Před devíti lety ho uvedla Divadelní společnost Jana Hrušínského a v roce 2004 Divadlo Jiřího Myrona v Ostravě. (čtk)

17:07
Architekt Ondračka chce prohlásit Baťův kanál za památku

Brněnský architekt Ivo Ondračka dnes odpoledne na poštovní přepážce v přístavu ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku podal návrh na vyhlášení Baťova kanálu technickou památkou. Kanál je jednou z největších turistických atrakcí Moravy. Loni přilákal asi 65 tisíc turistů. Ondračkovým návrhem se bude nyní zabývat ministerstvo kultury.

Podle Ondračky je "iluzí snažit se rozvíjet provoz technické památky bez aktivní účasti často tolik zatracovaných památkářů". Architekt, který se kanálem zabýval více než 15 let a začátkem 90. let navrhoval jeho využití pro cestovní ruch, řekl, že Baťův kanál potřebuje další impulz, novou kvalitu. Mohlo by se jí stát právě vyhlášení technickou památkou. Podle Ondračky jde zejména o hlubší spolupráci, zapojení odborníků z oblasti kultury, ale i ekologie. "Jinak se za pár let může stát jen skládkou nejrůznějších realizovaných snů nejrůznějších investorů, s daleko vyššími náklady a stále stejnou kvalitou využití," uvedl Ondračka.

Turistika se podle něho rozvíjí zejména v architektonicky hodnotných areálech. V této souvislosti kritizoval množství drobných přístavků, dostaveb, úprav a vylepšení, které postupně deformují funkcionalistické dědictví stavby. Známá vodní cesta mezi Otrokovicemi a Rohatcem na Hodonínsku přilákala loni do regionu zhruba 65 tisíc turistů. Stala se tak jedním z nejvýznamnějších cílů cestovního ruchu na Moravě. Baťův kanál je populární také mezi cyklisty. Podél kanálu vede souběžná cyklostezka.

Na páteřní trasu navazují stezky mezi Kroměříží, Napajedly a Uherským Ostrohem. Kanál vznikl ve 30. letech, a to především kvůli přepravě lignitu z Ratíškovic do Otrokovic. Vodní cesta, která částečně vede korytem Moravy, je více než 50 kilometrů dlouhá. Uměle vybudované úseky jsou 1,5 metru hluboké a dno je šest metrů široké. (čtk)

18:03
Kašpar chystá na léto Rozmarný koncert

Pražský spolek Kašpar letos již šestým rokem zve diváky do Divadla v Celetné na svůj letní speciál - inscenaci Vančurova Rozmarného léta. Loni k němu přibyla lahůdka pro znalce Rozmarný bonus. Ani letos diváci nezůstanou ochuzeni o novinku - chystá se totiž Rozmarný koncert s premiérou 17. června. "Půjde o večer, ve kterém zazní písně z inscenací Rozmarné léto i Rozmarný bonus, a to dokonce s živou kapelou. Písně budou uvedeny v úpravě pro úplně malý orchestr, tedy pro čtyři muzikanty, pod osobním dohledem klavíristy Petra Maláska jakožto autora veškerých melodií," řekla mluvčí souboru Lenka Bočková.

Koncertovat se bude na plovárně, kde se odehrávají příběhy obou inscenací. Jednotlivé písničky mají být pojaty jako malé klipy, ve kterých se bude zpěv snoubit s pohybem. Dohromady zazní 22 písní v podání desítky herců. Rozmarné léto mělo premiéru v roce 2007 a od té doby se dočkalo stovky repríz. Dalších deset se uskuteční od 12. června do 19. srpna. Proč si Kašpaři vlastně nedopřejí klasické divadelní prázdniny, vysvětlil režisér obou inscenací Jakub Špalek. "Důvodem našich letních speciálů je touha hrát i v letních měsících, zároveň mimořádně náročná dekorace, kdy je na jevišti skutečná plovárna s vodou i vůz komediantů s napjatým lanem provazochodce," řekl.

V neposlední řadě je podle něj atraktivní i to, že se v rámci představení otevírá hospoda U čtrnácti pomocníků. Divadlo v Celetné se tak naplní nejen spoustou vody, ale i pivem, limonádami a lednice praskají ve švech pod náporem utopenců a párků. Premiéra Rozmarného léta se před lety setkala s kladným ohlasem kritiky, vřelým přijetím publika a natočila ho i Česká televize. Ohlasy na loňský Rozmarný bonus byly neméně vřelé; proto se už prý všichni herci těší i na koncert.

"Samotná představení mají skvělou atmosféru, pokaždé se na novou letní sérii těšíme," komentoval to Jan Potměšil, který hraje mistra plovárenského Antonína Důru. Rozmarné koncerty však budou jen tři, a to 17. června, 28. července a 18. srpna. Vedle Potměšila na nich vystoupí například Eva Elsnerová, Miroslav Hanuš, Tomáš Karger, František Kreuzmann a Jakub Špalek. (čtk)

19:41
Na Den otevřených dveří přišly do Rudolfina stovky lidí

Málokdy nabídnutou možnost poznat zákulisí pražského Rudolfina využily během dneška stovky především starších lidí. Zúčastnily se Dne otevřených dveří České filharmonie, prohlédly si jinak veřejnosti nepřístupné sály a salonky, ale i archiv včetně pro laiky atraktivního skladu bicích nástrojů. V doprovodu kustodů se zájemci dostali do technického zázemí objektu a dozvěděli se, jak vznikají zvukové efekty.

Může se zdát, že je stačí udělat digitálně, ale perkusista Pavel Polívka zvídavým posluchačům názorně předvedl, že je může vytvořit nezvyklou kombinací různých předmětů včetně dětských hraček. Muzikanti samozřejmě byli při tom, o čemž svědčily minikoncerty, které pro příchozí připravili. Zájemci poznali i neobvyklou podobu České filharmonie při vystoupení dechové harmonie či cimbálové muziky, v níž filharmonici hrají s "vypůjčenou" cimbalistkou především pro vlastní potěšení.

Právě cimbál, který symfonický orchestr postrádá, je prý v tomto složení nejdůležitějším nástrojem, protože u každé z jeho čtyř nohou stojí obvykle láhev s vínem. Bylo tomu tak i dnes. Velký zájem byl v Dvořákově síni o výklad pianisty Ivana Moravce a ladiče Jana Macharta o přípravě koncertních nástrojů před vystoupením. Machart ukázal přítomným i takzvané intonační jehličky, jimiž se napichuje plst kladívek, která rozeznívají struny; zeslabuje či zesiluje se tak zvuk.

V podvečer pak na tuto akci navázala Pražská muzejní noc v Rudolfinu. V programu má koncerty Filharmonických komorních sólistů s díly Mozarta, Händela a Dvořáka. V Sukově síni pak jazz s prvky šansonu, brazilské a latinskoamerické hudby v podání pianisty a skladatele Marka Aanderuda, studenta Akademie múzických umění v Praze, a zpěvačky Vladimíry Krčkové. Filmová režisérka Alice Nellis představila ukázky nové podoby edukativních programů prvního českého symfonického orchestru.

K hudbě má blízko - než vystudovala anglistiku a amerikanistiku na filozofické fakultě a scenáristiku a dramaturgii na FAMU, věnovala se příčné flétně na konzervatoři. "Chci zaútočit na stereotypy a udělat je na míru různým věkovým skupinám mládeže. Když totiž dělá člověk opravdovou hudbu doopravdy, tak přežije všechno. Přežila staletí, nevadí jí frak ani džíny," uvedla. Pilotní díly programů pro děti bude uvádět Pavel Liška, středoškoláci přivítají jako moderátora Jana Budaře a před ty, kteří už vychovávat nepotřebují, předstoupí Jiří Bělohlávek s Markem Ebenem. (čtk)

07:46
Tanec Praha nabídl netradiční zážitek v podobě vystoupení starších umělců

Vystoupením britské tanečnice a choreografky Wendy Houstonové pokračoval v sobotu večer v divadle Ponec festival Tanec Praha. Inscenace, s níž dlouholetá členka DV8 Physical Theatre do Prahy přijela, se jmenuje 50 Acts a Houstonová se v ní jako její autorka i protagonistka vymezuje proti diskriminaci starých lidí.

Představení je velmi přesvědčivou zpovědí, a nejen proto, že jeho protagonistka je vyzrálou taneční osobností, která se na scéně aktivně objevuje už několik desetiletí. Pro českého diváka, který má současný tanec kvůli zdejší přetržené tradici spojený především s mladými tanečníky a těly, je taneční inscenace se staršími umělci zatím stále výjimečným a obohacujícím zážitkem.

Choreografie 50 Acts (50 dějství) je autorčiným monologem, vystoupením proti jevům, které se jí v současné společnosti nelíbí. "Proti mnoha nesmyslům, které naše společnost produkuje: manifestům, písním, chybám a omluvám za ně, spontánnímu objímání se, malým tancům a velkým ideám, neviditelnosti, hlouposti a spoustě dalších," jak sama tvůrkyně inscenace uvádí.

09:09
Na Kunětické hoře létají elfové, venkovní představení přežije i déšť

Na vyhlídce hradu Kunětická hora v sobotu pardubické divadlo uvedlo premiéru hry Sen noci svatojánské. Režisérem byl hostující Marián Pecko. V magické komedii Williama Shakespeara se divákům představili Petra Tenorová, Martina Sikorová, Josefa Pejchal nebo Miloslav Tichý. Herce doplnili akrobati v rolích elfů.

Jejich akrobatické prvky divákům naznačily život nadpřirozených postav, které nepodléhají gravitaci. Ve hře se představil i herec pražského Divadla pod Palmovkou Jan Konečný. Příležitost dostali také studenti pardubické konzervatoře. Sen noci svatojánské se v pardubickém divadle naposledy hrál zhruba před 15 lety a patřil k oblíbeným inscenacím. Nyní ho tvůrci přenesli do netradičních prostor hradu Kunětická hora.

Druhá premiéra představení se bude konat v neděli. Divadlo návštěvníkům představení doporučuje pořádně se obléknout, případně si s sebou vzít deky nebo spací pytle na přikrytí. Hrát se bude i za nepříznivého počasí. Podle ředitele divadla Petra Dohnala je scéna připravena i na déšť.

10:51
Hrnec smíchu představuje současnou situaci české komedie

Soutěžní projekce snímku Jana Prušinovského Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka zahájila v sobotu v Novém Městě nad Metují festival české filmové a televizní komedie Novoměstský hrnec smíchu. Jeho 34. ročník potrvá do 16. června a divákům nabídne i filmy mimo soutěž.

V samostatné sekci budou o cenu usilovat snímky studentské. Do soutěže byly zařazeny například i komedie Perfect Days Alice Nellis, Probudím se včera Miloslava Šmídmajera, Láska je láska Milana Cieslara, Vrásky z lásky Jiřího Stracha a Líbáš jako ďábel Marie Poledňákové.

Doprovodný program přehlídky, jejímž prezidentem je herec Pavel Zedníček, počítá s koncerty Kamily Nývltové, cimbálové muziky Lúčka, s vernisáží fotografií Jakuba Ludvíka, setkáním s Jiřinou Bohdalovou a s divadelním představením S Pydlou v zádech s Josefem Dvořákem v hlavní roli.

12:33
Kinobus se rozjíždí na letní turné, první zastávkou je Petřín

Nedělní projekce filmu Lidice odstartuje na Petříně letošní letní turné mobilního kina. Kinobus do začátku září postupně navštíví až třiadvacet lokalit v Praze a blízkém okolí. Dalšími tituly na Petříně budou Hřebejkovy snímky Medvídek a Kráska v nesnázích.

Promítat se začíná vždy po setmění, v těchto dnech krátce před desátou, přičemž kinobus nabízí divákům všechny náležitosti spojené se sledováním filmu pod širou oblohou, tedy i možnost občerstvení a bezplatnou půjčovnu dek.

Na každém místě se kinobus zdrží tři až čtyři večery, vstupné je dobrovolné. Každý den mohou diváci přispět na konto veřejné sbírky Pomozte dětem.

14:10
Do Prahy se vrací Billy Talent. Koncertem vynahradí odsunutí nového alba

Ve Velkém sále pražské Lucerny v neděli zahraje punk-rocková skupina Billy Talent. Kvartet z kanadského Toronta využije mezery ve festivalovém turné, trvajícím až do 24. června, ke dvěma koncertům v Praze a Bratislavě.

Vystoupení se odehrají v menších prostorách s mnohem intenzivnější atmosférou a důrazem na nejvěrnější příznivce kapely. Speciálními hosty večera budou švédští Atlas Losing Grip, následovníci evropské skate-punkové legendy Satanic Surfers, a rovněž slovenská punk-rocková stálice Plus minus.

Od listopadu loňského roku pracují Billy Talent na novém, prozatím bezejmenném albu, které původně mělo vyjít v těchto dnech. Zejména vinou několik měsíců trvající zdravotní indispozice bubeníka Aarona Solowoniuka se však jeho vydání posunulo.

15:54
E. T. volal domů už před třiceti lety, vyhrál za to čtyři Oscary

Jeden z nejslavnějších filmů všech dob o malém a bezbranném mimozešťanovi s názvem E. T. - Mimozemšťan se poprvé na plátnech kin objevil před 30 lety, 11. června 1982.

Příběh roztomile ošklivého tvora se šišatou hlavou, smutnýma očima a svítícím prstem, kterého jeho kolegové zapomenou na modré planetě, zajistil americkému režisérovi Stevenu Spielbergovi okamžitě výsostné postavení v hollywoodské "továrně na sny". Sentimentální pohádka o potřebě dorozumění a touze po domově stála pouze něco přes deset milionů dolarů, zisky však překonaly hranici 700 milionů dolarů.

V roce 1982 film získal čtyři Oscary - za hudbu, zvuk, zvukové efekty a zvláštní efekty. Malý mimozemský hrdina, který se proslavil úpěnlivou prosbou "E. T. Go Home", dodnes dojímá diváky všech generací.

17:32
Sutherland poznal Francii díky sýrům a bagetám, nyní se stal komendérem

Americký herec Donald Sutherland se stal čestným komandérem Řádu umění a literatury ve Francii za svůj příspěvek ke kinematografii. Ocenění převzal v sobotu večer v Paříži z rukou bývalého francouzského ministra kultury Frederika Mitterranda, který vyzdvihl jeho mimořádně skvělou kariéru s žánrově odlišnými rolemi.

Sutherland při slavnostní ceremonii prohlásil, že má Francii rád, a poděkoval své francouzsky mluvící manželce, že ho seznámila s kulturou této země prostřednictví "filmů, ale také sýrů a baget".

Šestasedmdesátiletý Sutherland je znám například z filmů Casanova Federica Felliniho či Sofia. Zatím naposledy ho diváci mohli vidět ve filmu Hunger Games (Hry o život). Je podruhé ženatý, má jednu dceru a tři syny.