On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
05:23
Japonci mají vzorec, který předpovídá úspěšnost filmů

Mimořádný průlom se podařil skupině japonských fyziků, kteří by se mohli stát nečekanými pomocníky filmových tvůrců. Vytvořili vzorec, který podle nich dokáže předpovědět, jak úspěšný film bude, napsala agentura AFP. Tým z Tottori University sestavil soustavu matematických modelů, které měří, kolik peněz bylo vynaloženo na reklamu před uvedením filmu do kin, během jakého období, a zapracovávají také to, jaký ohlas vyvolal film v internetových sociálních sítích.

S využitím těchto modelů prý vědci předpověděli úspěch takových kasovních trháků, jako je Šifra mistra Leonarda, Spider Man 3 a Avatar, které později porovnali s kasovními zisky. "Odpovídalo to velmi dobře, což znamená, že tento výpočet může poskytnout dost dobrou předpověď toho, jak úspěšný film bude ještě před jeho uvedením do kin," uvedli vědci v prohlášení. Jejich výzkum zveřejnil odborný list Journal of Physics.

Tým doufá, že jeho vzorec půjde aplikovat i na další typy komerčních trhů, jako je online hudba, cukrovinky, nealkoholické nápoje nebo třeba koncerty. Podle hlavního autora studie Akiry Išiiho je největším přínosem vzorce to, že pomáhá tvůrcům se rozhodnout, kdy je nejlepší čas vložit do hry své dolary na reklamu. "Myslím, že náš model je velmi všeobecný. Bude fungovat i v jiných zemích," řekl Išii agentuře AFP a dodal, že doufá v budoucí komerční využití svého produktu. Jestli si spočítá předem jeho úspěšnost, ale neupřesnil. (čtk)

06:11
Evanescence měli v Praze ostrý nástup, zpěvačka tweetovala po Praze

Ostrý nástup předvedla v neděli na úvod svého prvního koncertu v Praze americká gothic metalová kapela Evanescence. Šestičlenná formace v čele s frontmankou Amy Leeovou předstoupila před pražské publikum po 21. hodině. Třebaže Incheba Aréna na Výstavišti byla zaplněna odhadem zhruba z půlky, skupině to neubralo nic z jejího elánu. Jako červená nit se všemi písněmi linul jasný hlas černovlasé zpěvačky, který se místy nebál sebevědomě vystoupat do výšek. "Děkuji Praho!" volala mezi písněmi nadšená zpěvačka, která si oblékla krajkové šaty.

Vystoupení si nenechali ujít hlavně mladí lidé, často oblečení do černé, ale nechyběli ani třicátníci. Hudebníci do Prahy přijeli s předstihem. Leeová na svém Twitteru uvedla, že návštěvu využila jako turistka. Celou sobotu totiž strávila prohlídkou Prahy. Českou metropoli označila za neopakovatelnou a zveřejnila tam také fotografie. Svůj profil na počest svého pobytu ozdobila českou vlajkou. V médiích Leeová uvedla, že v Praze byla poprvé, ale že se tam už dlouho chystala.

"Trvalo to tak dlouho," konstatovala zpěvačka před fanoušky. Skupina měla v hlavním městě premiéru. Svým příznivcům přivezla ochutnávku posledního, v pořadí třetího, alba, které vyšlo loni. Jeho název je prostý - název kapely. Evanescence objasnili, že důvodem je mimo jiné to, že vychází 15 let po zformování kapely.

Na pražském koncertě zahrála skupina i své starší hity, jako je Bring me to Life z alba Fallen z roku 2003, kterou si zazpívala celá hala. Alba se prodalo 17 milionů kusů. Druhé pod názvem The Open Door vyšlo v roce 2006. Kapela založená v Arkansasu, která obdržela za svoji tvorbu cenu Grammy, začínala v 90. letech. Fanoušky před vystoupením Američanů bavila tuzemská skupina Dying Passion. (čtk)

07:13
Na Pitbulla tancovalo šest tisíc lidí

Tisíce převážně mladých lidí v neděli v Tipsport Aréně na pražském Výstavišti roztancoval a rozezpíval americký rapper kubánského původu Pitbull. Známý hudebník, vlastním jménem Armando Christian Pérez, na koncertu v rámci turné Planet Pit World Tour nabídl písně z nového alba Planet Pit i starší hity. Část diváků, kterých podle pořadatelů dorazilo přibližně 6 tisíc, na hlavní hvězdu večera v roli předskokana naladil hudebník a tanečník Ben Cristovao.

"Pitbull je pro mě průkopník, který dokázal spojit různé hudební žánry jako latinskou muziku, hip hop a house music a udělat si z toho svůj vlastní styl. Sleduji ho už od doby, kdy hostoval na albu Lil Johna. Dnes má na kontě obrovské mezinárodní hity a je ikonou moderní pop music," uvedl Cristovao. Svou taneční show Pitbull, který si také občas říká Mr. Worldwide, hned v úvodu okořenil velkým hitem Hey Baby (Drop It on The Floor) a rychle si na svou stranu získal mladé publikum, v němž bylo i několik školou povinných dětí.

Černě oblečený rapper s tmavými brýlemi za pomoci několika hostujících přátel nabídl hity jako I Know You Want Me, Hotel Room Service či Rain Over Me. Zazněly také úspěšné singly Give Me Everything a International Love. Posluchači poznali i několik "vypůjčených" melodií, jako například Smells Like Teen Spirit od skupiny Nirvana nebo Sweet Child O'Mine kapely Guns N'Roses. (čtk)

09:12
V Obecním domě dnes zazpívá tenorista Brownlee

Repertoár italského bel canta si pro svůj pražský debut zvolil uznávaný americký tenorista Lawrence Brownlee, který zazpívá dnes večer ve Smetanově síni Obecního domu. Jednoho z nejlepších interpretů operních rolí Gioacchina Rossiniho slýchává často publikum prestižní newyorské Metropolitní opery, milánské La Scaly i Vídeňské státní opery. V Praze jej doprovodí orchestr brněnského Národního divadla.

Afroameričana Brownleeho znají příznivci přímých přenosů do kin z newyorské Met, kde poprvé s velkým úspěchem vystoupil před třemi lety jako Don Ramiro v Rossiniho Popelce a o rok později jako Rinaldo v Armidě. Česká republika se v posledních měsících stává častou zastávkou pěvců, kteří působí na předních operních scénách. Nacházejí zde velkou odezvu u publika, které akce tohoto druhu mnoho let v koncertní nabídce postrádalo.

Ceny vstupenek však bývají na některé galakoncerty vyšší než v jiných evropských metropolích. Na koncert Brownleeho se pohybují mezi 500 až 3200 korunami. Aby pořadatelé více zaplnili sál, lákají na koncert slevami. Pražskému koncertu předcházelo vystoupení v Bratislavě. (čtk)

10:07
Madagaskar 3 v USA trumfnul i muzikál s Cruisem

Třetí pokračování animovaného filmu o zvířatech uprchlých ze zoo Madagaskar 3 se udrželo v severní Americe v čele žebříčku návštěvnosti. Nedařilo se naopak novým snímkům - muzikálu Rock of Ages s Tomem Cruisem a komedii s Adamem Sandlerem Můj otec je šílenec, které o premiérovém víkendu skončily na třetím respektive pátém místě.

Podle odhadů studií diváci za vstupné na Madagaskar 3 zaplatili 35,5 milionu dolarů (709 milionů korun). Na druhém místě s 20,2 miliony dolarů stejně jako minulý týden skončila sci-fi režiséra Ridleyho Scotta Prometheus, který dějově předchází jeho slavnému Vetřelci. Nedařilo se ale adaptaci broadwayskému muzikálu situovanému do 80. let Rock of Ages, přestože v něm hraje řada hvězd od Toma Cruise a Catherine Zety-Jonesové po Aleka Baldwina. Oproti očekávání byl film až třetí s tržbou 15,1 milionu dolarů.

Nejhorší premiéru od poloviny 90. let zažil Adam Sandler, když jeho nejnovější komedie utržila 13 milionů dolarů a byla až pátá. Na čtvrté příčce se drží s 13,8 milionem dolarů Sněhurka a lovec. Na dalších místech následují stálice minulých týdnů - na šestém sci-fi komedie Muži v černém 3 s tržbami deset milionů dolarů a na sedmém akční film s hrdiny z komiksů Avengers s 8,8 milionu dolarů.

Avengers po sedmi týdnech utržili v severoamerických kinech už 586,7 milionu dolarů, Sněhurka a lovec po třech týdnech 122,6 milionu dolarů, Madagaskar 3 za necelé dva týdny 120,5 milionu a Prometheus za stejnou dobu 88,9 milionu. (čtk)

12:39
Podívejte se na 28 tisíc let starou nástěnní malbu, která byla nalezena v Austrálii

Ve vnitrozemí severní Austrálie byla nalezena zatím nejstarší známá skalní malba na nejmenším kontinentu. Stáří výtvarného projevu dávných Austrálců bylo stanoveno na 28 tisíc let, informovala dnes agentura AP.

Archeolog z Jihoqueenslandské univerzity Bryce Barker našel skalisko před rokem, ale teprve nyní se mu podařilo v laboratořích určit jeho stáří.

Dávný umělec provedl malbu s pomocí uhlu, což umožnilo datování radiokarbonovou metodou. Většina skalního umění byla malována minerálními barvami a přesné určení stáří tak není možné.

"Je to jednoznačně nejstarší datované skalní umění v Austrálii" a také jedno z nejstarších na světě, upozornil Barker. Navíc našel v jeskyni důkazy, že ji dávní lidé obývali 45.000 let.

O objevu ve skalním úkrytu známém jako Nawarla Gabarnmang, který leží v Severním území, píše v posledním čísle časopis Journal of Archaeological Science.

Nejstarší známé skalní malby byly zjištěny ve španělských jeskyních - stáří některých z nich bylo stanoveno až na 40.800 let. Nicméně australská archeoložka Sally Mayová označila Barkerův objev za výjimečný. Podle ní by nemělo nikoho stáří malby překvapit. "Lidé tu byli mnohem déle a není důvodu si myslet, že umění nevytvářeli," zdůraznila. (čtk)

14:26
Madrid chce zavřít kavárnu, kam chodili Dalí s Lorcou

Kavárně Gijón, slavnému centru madridské kultury, kam chodívali Salvador Dalí a Federico García Lorca a kde nyní odpoledne diskutují intelektuálové, po více než 120 letech existence hrozí uzavření. Píše o tom agentura AFP.

Terasa, ležící ve stínu velkých stromů na Paseo de Recoletos v srdci Madridu, byla každodenní součástí života kavárny od jejího otevření v roce 1888. Vždy však zůstávala majetkem radnice, kterou teď láká výhodnější nabídka a nemusela by prý kavárně Gijón obnovit nájemní smlouvu.

Kdyby kavárna přišla o svou terasu, nemusela by to přežít: "Ekonomické plíce domu, to je terasa - 60 až 70 procent našich příjmů přichází právě odtud," vysvětluje José Barcena, číšník a mluvčí kavárny. "Vedení pomýšlí na to, že v takovém případě přistoupí k prodeji. Kdo si ale koupí podnik zbavený hlavního zdroje příjmů?" říká.

Hrozba visící nad kavárnou Gijón, která má 42 zaměstnanců, vyvolala pobouření mezi umělci a intelektuály, jež zachovávají své zvyky a vysedávají kolem mramorových stolků stejně jako před nimi režisér Luis Bunuel. Zastavily se zde i jiné význačné osobnosti, jako Ernest Hemingway, Marcello Mastroianni, Truman Capote či Ava Gardnerová.

"Dalí míval ve zvyku na terase chytat mouchy," vzpomíná šestapadesátiletý José Barcena, který v podniku pracuje 38 let.

Slavná kavárna musela být uzavřena jen dvakrát: za občanské války v letech 1936-1939, kdy byla přeměněna v kantýnu pro republikánské vojáky, a pak v 80. letech, kdy zde probíhala rekonstrukce. Tehdy ovšem zůstala otevřená právě terasa. (čtk)

15:55
Berlín nabízí procházku mocenským centrem nacistů

Projít se po někdejším mocenském centru nacistického Německa a nakouknout třeba do kancléřství Adolfa Hitlera umožňuje návštěvníkům berlínské dokumentační centrum Topografie teroru. Tuto netradiční procházku zpět v čase nabízí jeho nová výstava nazvaná Wilhelmstrasse 1933-1945, která přibližuje historické osudy kdysi nejvýznamnější vládní ulice v Berlíně.

"Tato výstava ukazuje, jak nacisté tuto ulici proměnili a jak ji zneužili pro své cíle. Využívali ji k pochodům, přehlídkám, jako politické jeviště. Vystavěli na ní také pompézní budovy jako nové kancléřství nebo budovu ministerstva letectví," uvedla kurátorka Claudia Steurová.

Za mnohem důležitější než vizuální proměnu ale považuje tu, "která se děla za fasádami".

"Celý ten úřednický aparát přispěl ke stabilizaci režimu, k nacistické politice zajišťování životního prostoru a nakonec i k pronásledování a zavraždění milionů lidí," dodala Steurová, podle níž cílem tvůrců výstavy bylo přiblížit oba tyto póly.

Tomu je uzpůsobena i podoba expozice, tvořená zmenšenými maketami tehdejších budov postavených přesně tak, jak stály vedle sebe po obou stranách ulice. U každé může návštěvník otevřít dveře a uvnitř najde informace k historii dané stavby, jejímu využití nacisty i o nejdůležitějších osobách, které v ní rozhodovaly. V případě Hitlerova kancléřství je k dispozici i virtuální prohlídka celým komplexem, včetně plánu bunkru, kde na konci války Adolf Hitler spáchal sebevraždu.

Výstava v Topografii teroru je pro návštěvníky otevřena od úterý do 25. listopadu každý den. Vstup na ní je stejně jako do celého dokumentačního střediska zdarma. (čtk)

16:57
Cimrman navštívil Semilasso

Brněnské kulturní centrum Semilasso zaplnily předměty a dokumenty spojené s fiktivním géniem Járou Cimrmanem a pražským divadlem, jež nese jeho jméno. Expozice připomíná 45. výročí vzniku divadla. V Semilasse návštěvníci najdou například kuriózní vynálezy připisované Cimrmanovi, stovky divadelních plakátů, fotografií, kostýmů a rekvizit.

"Je to naše dosud největší výstava, ve skladech toho moc nezůstalo," řekl dnes novinářům spoluzakladatel divadla Zdeněk Svěrák.

Expozice spojuje několik kolekcí, které v minulých letech vznikly pro různé účely. Organizátoři zaplnili veškeré prostory Semilassa od suterénu přes zákulisí a foyer až po velký sál. Na zahradě Semilassa vyrostla funkční Hospoda Na mýtince, pojmenovaná po známé divadelní hře Divadla Járy Cimrmana.

Samostatná část výstavy připomíná osobnost režiséra Ladislava Smoljaka, jenž v roce 2010 zemřel. "Jako sirotci po Láďovi máme jeden úkol. Není to úkol, abychom pokračovali nějakou novou hrou, novou premiérou. Dohodli jsme se, že završením je v tomto směru České nebe. Naším úkolem je teď udržet to divadlo živé, točit těch 15 her, o kterých si myslíme, že živé jsou," řekl Svěrák.

Členové Divadla Járy Cimrmana prezentují v Semilasse také své mimodivadelní umělecké aktivity. Petr Brukner vystavuje fotografie, Jan Hraběta dřevěné artefakty, Miloň Čepelka své básnické i prozaické knihy. Jaroslav Weigel představuje své grafiky a výtvarné návrhy scén a kostýmů pro cimrmanovské inscenace. Výstava potrvá tři měsíce.

U zrodu fiktivního génia Járy Cimrmana v roce 1966 stáli Jiří Šebánek, Karel Velebný a Zdeněk Svěrák. Z jejich rozhlasové Nealkoholické vinárny U pavouka se posluchači poprvé dozvěděli o velikánovi, jehož jméno předtím nikdo neznal. Zprvu nezávazná mystifikace okolo imaginární postavy se postupně rozrostla do netušených rozměrů. O rok později založené Divadlo Járy Cimrmana se po celou dobu své existence těší nebývalému zájmu diváků. Na repertoáru má dodnes 15 her. (čtk)

07:02
Postsovětská tvorba ve Světozoru přichází z Ázerbajdžánu i Běloruska

Pražské kino Světozor má v úterý na programu první snímek z třídenní přehlídky filmové tvorby postsovětských zemí. Diváky čekají hrané filmy o lásce, rodinných vazbách nebo krátké animované snímky a dokument. Vybrané snímky ze současné běloruské, ruské, ázerbájdžánské a kazašské kinematografie bude Světozor uvádět denně od pondělí 18. do středy 20. června.

Filmy prezentované v rámci přehlídky současných filmů zemí Společenství nezávislých států pocházejí z posledních tří let. "Vybrali jsme filmy, které byly s velkým úspěchem uvedeny na karlovarském festivalu, ale v Praze se nikdy nepromítaly," řekla dramaturgyně filmové přehlídky Mira Haviarová, podle které mají filmy z východní Evropy specifickou atmosféru a "neotřelou citovost". Mini-festival filmů v ruském jazyce nabídne sedm snímků, které v kinosále uvedou nejen organizátoři přehlídky, ale i jejich tvůrci - režiséři, producenti a herci. Zahraniční umělci představí například snímek A nebylo lepšího bratra, který vznikl v roce 2011 v koprodukci Ázerbájdžánu, Bulharska a Ruska.

Snímek režiséra Murada Ibragimbekova o komplikovaném vztahu dvou bratrů získal ocenění na několika mezinárodních filmových festivalech. Diváci by si neměli nechat ujít také film Ráj pro mámu, ve kterém v titulní roli osamělé matky živící se prostitucí exceluje kazašská herečka Natalja Arinbasarová, nebo snímek Nečekaná láska, ve kterém si jednu z hlavních rolí zahrál i známý francouzský herec Gérard Depardieu. Přestože několik zemí, které se přehlídky účastní, je kritizováno za omezování svobody slova, porušování lidských práv a svobod a z cenzury, samotné filmy se tomuto aspektu nevěnují.

"I naši filmaři si jistě dobře uvědomují, že když je v zemi určitý politický systém a filmař se s ním nepropojí, tak není jednoduché snímek zrealizovat. Natáčení je pak velmi problematické," vysvětlila diplomaticky Haviarová. Její slova potvrzuje i kazašský producent Sergej Azimov: "Právě filmy, které se zabývají ožehavými sociálními otázkami, jak patrně chápete, jsou jen obtížně prosaditelné. Tudíž jen velmi těžko mohou získat jakoukoliv státní podporu," uvedl Azimov s tím, že většina filmařů tak musí spoléhat na soukromé zdroje nebo na koprodukci s ostatními státy. (čtk)

08:11
Černého tenoristu Brownleeho a jeho vysoká cé nechtěli Pražané opustit

Několikanásobnými ovacemi vstoje ocenilo v pondělí pražské publikum amerického tenoristu Lawrence Brownleeho. V ne zcela zaplněné Smetanově síni Obecního domu vystoupil za doprovodu orchestru Janáčkovy opery Národního divadla Brno, který řídil rakouský dirigent Thomas Rösner. V českém debutu přednesl Brownlee výběr ze svého stěžejního belcantového repertoáru - oper Gioacchina Rossiniho, Gaetana Donizettiho a Vincenza Belliniho. Každá árie se setkala s velkým ohlasem.

Koncert vyvrcholil snad nejobtížnější tenorovou belcantovou árií Ah, mes amis s jedinečnou sérií vysokých "cé" z Donizettiho opery Dcera pluku, která okamžitě zvedla nadšené publikum ze sedadel. Dočkalo se tří přídavků, mimo jiné i z Mozartova Dona Giovanniho. Ani po nich nechtělo Brownleeho pustit z pódia. Po koncertu na něj ve foyer čekaly desítky fanoušků. Brownlee často účinkuje na předních operních scénách včetně newyorské Metropolitní opery a je považován za jednoho z nejlepších rossiniovských pěvců. Před několika dny s velkým úspěchem vystoupil v Bratislavě a Košicích, ve střední Evropě koncertuje poprvé.

Sympatický Afroameričan zazpíval árie a kavatinu z Rossiniho oper Lazebník sevillský, Popelka i Zelmira. Druhá část programu patřila jeho oblíbeným Belliniho Puritánům, áriím z Donizettiho oper Don Pasquale, Nápoj lásky a Dcera pluku. Letos čtyřicetiletý pěvec má v repertoáru 15 rolí od Rossiniho a více než pět od Donizettiho a Belliniho. Jak řekl před koncertem, nejčastěji účinkoval jako hrabě Almaviva v Lazebníku sevillském. Po úspěšném debutu v prestižní Met, kde v roce 2007 ztvárnil právě Almavivu, zpíval tuto roli na mnoha operních scénách včetně Vídeňské státní opery nebo milánské La Scaly.

"Tuto roli jsem ztvárnil skutečně mnohokrát. Myslím ale, že z dramatického a vokálního pohledu jsou pro mě největším přínosem Puritáni od Belliniho," uvedl. Fanoušci přímých přenosů do kin z Met jej znají z roku 2009, kdy vystoupil roli Don Ramiro v Popelce, úspěch zopakoval o rok později jako Rinaldo v Rossiniho Armidě. V současnosti jej kritici řadí spolu s Juanem Diegem Flórezem k nejlepším interpretům italského bel canta. (čtk)

09:36
Lípu Musicu zahají Pražská komorní filharmonie

Letošní 11. ročník festivalu Lípa Musica zahájí 21. září v Městském divadle v Jablonci nad Nisou Pražská komorní filharmonie. Na koncertu pod vedením dirigenta Gaetana d'Espinosy zazní díla Rossiniho, Dvořáka a Beethovena. Novináře o tom dnes informoval ředitel festivalu Martin Prokeš.

Prolog festivalu v rámci cyklu Hudba pražského hradu dnes večer v Rudolfově galerii obstará Pavel Haas Quartet, který posluchačům nabídne smyčcová kvarteta Bedřicha Smetany a Franze Schuberta. Festival Lípa Musica bude do 2. listopadu tradičně hostit především Liberecký kraj. Posluchači se mohou těšit na koncerty v několika městech či obcích na severu Čech.

Stejně jako v předchozích letech se představí také interpreti ze zahraničí. Nejvíce představení se uskuteční v České Lípě, hudební přehlídka ale zavítá také do kostelů v Novém Oldřichově, Zahrádkách a Kravařích, do Jablonného v Podještědí a Jezvé. Koncerty zazní i v Hrádku nad Nisou, Železném Brodě, Děčíně, Rumburku a Jablonci nad Nisou. Závěrečné vystoupení festivalu bude 2. listopadu hostit českolipská bazilika Všech svatých. Český komorní Orchestr s drážďanským Vocal Concert provede Mozartovo Requiem.

Také letos se mohou návštěvníci těšit na stylovou rozmanitost. Vedle klasických hudebníků Lípa Musica přivítá například Dana Bártu a Robert Balzar Trio, Zuzanu Lapčíkovou nebo dívčí duo Tara Fuki. Dále se mimo jiné představí Musica Florea, violoncellista Tomáš Jamník, Dětská opera Praha nebo houslistka Gabriela Demeterová s kytaristou Pavlem Steidlem. (čtk)

10:16
Návštěvnost kin vede Madagaskar 3

Lev Alex, zebra Marty, hrošice Gloria, žirafa Melman, banda tučňáků a další zvířecí hrdinové z třetího pokračování animovaného snímku Madagaskar se hned po premiéře dostali do čela tabulky nejnavštěvovanějších filmů českých kin. O víkendu jejich další dobrodružství zhlédlo 75.069 diváků.

Podle informací Unie filmových distributorů Madagaskar 3 odsunul na druhé místo akční sci-fi Prometheus režiséra Ridleyho Scotta, které za dva týdny v tuzemských kinech utržilo přes 14 milionů korun. Třetí místo patří další "trojce" Muži v černém 3. Akční komedii, rovněž v trojrozměrné podobě 3D, si zatím nenechalo ujít přes 132 tisíc lidí.

Čtvrtá skončila komedie Marie Poledňákové Líbáš jako ďábel, kterou za týden zhlédlo dalších téměř 36 tisíc zájemců. Její návštěvnost už přesáhla třísettisícovou hranici. Páté místo obsadil americký snímek Sněhurka a lovec, jehož tržby se blíží k hranici devíti milionů korun.

Z domácí tvorby je v aktuální dvacítce nejnavštěvovanějších filmů na 10. místě snímek DonT Stop popisující punkové hnutí v socialistickém Československu, následuje rodinný snímek Tady hlídám já. Na 14. místě se umístila česká komedie Vrásky z lásky, 17. příčku obsadil dokument Tomorrow Will Be Better a sportovně laděný Okresní přebor s podtitulem Poslední zápas Pepika Hnátka je devatenáctý. (čtk)

10:41
Na palubu bratří Formanů vstoupí izraelská loutkařka

Přední izraelská loutkářka, herečka a zpěvačka Jael Rasoolyová uvede od 22. června na divadelní lodi Tajemství bratří Formanů celkem pětkrát své představení Paper cut. Loď kotví v Praze na Rašínově nábřeží na Výtoni. Dvě reprízy inscenace budou spojeny s plavbou a koncertem.

"Tato umělkyně ve svém sólovém projektu odhaluje posedlosti a nebezpečí romantických fantazií pomocí papírových výstřižků. Potkali jsme ji na zahraničních cestách a nechali jsme se okouzlit," řekl o představení Paper cut nadšený Petr Forman.

Loď Tajemství zahájila letošní sezonu 25. května především produkcemi spřízněného Divadla Aqualung. Během roční přestávky se opravovala, prošla technickou zkouškou a dostala lepší herecké zázemí. Ojedinělá letní divadelní scéna, původně tlačný člun TC 1100, vznikla před dvanácti lety v rámci projektu Praha evropské město kultury 2000 složitou přestavbou speciálně pro představení Nachové plachty; postupně začala sloužit i jiným souborům, hudebníkům a hercům.

Podle Formana je tato sezona založena na představeních domácích i zahraničních souborů, jejichž tvorba souzní s poetikou Divadla bratří Formanů. Sami ale novinku nepřipravují, o to raději nabídnou netradiční scénu někomu jinému. "Všechno ale záleží na přízni publika. Lidé rádi chodí na zavedené inscenace. Když jsou spokojeni, přijdou třeba i na to, co neznají," řekl. (čtk)

12:33
V Pákistánu zavražděna zpěvačka, která se vzpírala Talibanu a podala žádost o rozvod

Populární pákistánskou zpěvačku, která odmítala dodržovat zákaz tance a zpěvu prosazovaný islamisty, zavraždili neznámí pachatelé na severozápadě Pákistánu. Informoval tom dnes zpravodajský server CNN. Policie se podle agentury AFP v nynější fázi vyšetřování přiklání k tomu, že šlo o rodinnou mstu.

Čtyřiadvacetiletá Ghazala Džavedová vydala více než dvacítku desek s písněmi zpívanými v jejím rodném jazyce paštštině a na severozápadě země obývaném paštunským etnikem platila za jednu z nejoblíbenějších zpěvaček. V pondělí večer ji v Péšávaru kdosi šestkrát střelil do hlavy, když se vracela z kosmetického salonu. Její otec, který ji doprovázel, byl také zabit.

Podle policie dvojici kulkami zasypali dva muži na motorce, kteří pak ujeli. Policie z podílu na vraždě podezírá bývalého manžela zpěvačky. Džavedová se s ním chtěla nechat rozvést a také podala žádost o rozvod poté, co podle pozůstalých zjistila, že měl další ženu, a protože jí prý bránil zpívat.

Ve velmi konzervativní muslimské společnosti na severozápadě země jsou žádosti o rozvod zcela mimořádné. Podle islámského práva může mít muž zároveň až čtyři ženy. Server CNN poznamenal, že žádost o rozvod, kterou zpěvačka podala loni, provázel velký zájem médií. (čtk)

13:32
Karlův most měří čidla za 250 tisíc korun

Chování a celkový stav konstrukce Karlova mostu, vnitřní pnutí a další procesy uvnitř středověké stavby sleduje systém čidel, který je v Česku i v celé Evropě ojedinělý. Novinářům to při dnešní prohlídce technologického zázemí mostu řekl Jan Zemánek z Technické správy komunikací.

Systém z dílny Českého vysokého učení technického instalovali dělníci asi před rokem, stál 5,5 milionu korun. Získaná data pomohou v budoucnu určit správný postup oprav památky.

Zhruba 160 čidel navrtaných do zásypu nad mostními oblouky pravidelně zaznamenává informace o teplotě a vlhkosti uvnitř stavby. Data se každých dvacet minut shromažďují v technologickém zázemí, které je umístěno pod obloukem Karlova mostu na malostranském břehu.

"Máme tak jedinečnou možnost zjistit, co se v konstrukci dělo v minulosti. Proč a jak vznikly jednotlivé trhliny," řekl Zemánek. "Zároveň budoucí generace získají důležité informace, podle kterých budou moci upravit technologie oprav nebo použité materiály," doplnil.

V tuto chvíli je podle nasbíraných dat konstrukce mostu stabilní. Trhliny se podle Zemánka dají v příštích letech očekávat na jižní straně mostu, která je nejvíc oteplována. "Most se chová jako akumulátor, na výkyvy teplot reaguje až zhruba po třech měsících, přičemž střed mostu nikdy nezmrzne," vysvětlil. Provoz systému čidel a měřicí ústředny stojí ročně 250 tisíc korun. (čtk)

14:18
Do Náměšti přijede Iva Bittová s mužským polyfonním kvartetem

Většina koncertů 27. ročníku hudebního festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou se kvůli pokračujícím opravám zámeckého nádvoří odehraje v zámeckém parku. Novinářům to dnes řekl dramaturg přehlídky Michal Schmidt.

Program, v němž se 21. až 28. července představí stovky účinkujících, sjednocuje téma Hudba a bariéry. "Letos má stejné téma i tradiční odborné kolokvium, v němž si názory vyměňují žurnalisté a muzikologové," řekl Schmidt. Skladatele i interprety na celém světě podle něj často omezují různé překážky a bariéry.

"Někde jsou problémy s náboženstvím, jinde jsou bariéry například mezi muži a ženami. Na festivalu chceme tyto bariéry, které paradoxně někdy také pomáhají, ukázat," řekl Schmidt.

Program letošních Folkových prázdnin opět zahrnuje interprety world music, lidové hudby, moderního jazzu a folku. Na zahajovacím koncertu se představí světově uznávaná hudebnice a zpěvačka Iva Bittová s mužským polyfonním kvartetem Tenores di Bitti Mialinu Pira ze Sardinie. Mezi největší hvězdy bude patřit trio zpívajících multiinstrumentalistů Nicolas Pellerin et les Grands Hurleurs z kanadské provincie Quebec.

Vedle hlavních večerních koncertů nabídnou Divadelní den, výtvarné a hudební dílny a další doprovodné akce, výstavy a happeningy. Uskuteční se také pět nočních koncertů na různých místech, na které bude vstup volný. Mezinárodní setkání etnomuzikologů, publicistů a hudebních znalců Kolokvium se uskuteční už poosmé, návštěvníkům bude volně přístupné. (čtk)

16:00
S herečkou Adamovou se může veřejnost rozloučit v Divadle ABC

Poslední rozloučení s divadelní, televizní a filmovou herečkou Jaroslavou Adamovou, která zemřela 16. června ve věku 87 let v Praze, se uskuteční 25. června dopoledne v Divadle ABC a odpoledne ve Velké obřadní síni Krematoria Strašnice.

Divadlo ABC bude pro veřejnost otevřeno od 10:30, pietní akt ve Strašnicích začne v 15:00. Informovala o tom manažerka Městských divadlech pražských Kateřina Gardnerová.

Adamová na sebe výrazně upozornila celou řadou charakterních rolí především v divadle. Ve filmu tolik příležitostí nedostala. (čtk)

06:46
Clooney produkuje film se Streepovou a Robertsovou

Americký filmový herec George Clooney bude producentem filmu podle úspěšné divadelní Trayceho Lettse Srpen v zemi indiánů, ve kterém budou hlavní role hrát Meryl Streepová a Julia Robertsová. Clooney to v úterý oznámil v prohlášení, podle něhož se začne natáčet na podzim.

Lettsova hra byla mimořádně úspěšná na Broadwayi a dramatik za ní dostal Pulitzerovu cenu i divadelní ocenění Tony za nejlepší drama. Hra o nefunkční rodině, která se začne dávat dohromady po zmizení otce, bude režírovat John Wells. Spoluproducentem bude Grant Heslov, který produkoval úspěšné snímky, jež Clooney režíroval - Den zrady a Dobrou noc a hodně štěstí.

Wells je znám především televizní tvorbou, natáčel například seriál Pohotovost. Streepová bude hrát matku závislou na prášcích, zatímco Robertsová ztvární roli její nejstarší dcery Barbary. Zatím není jasné, kdo bude hrát další role, ani zda se Clooney objeví ve filmu i jako herec. (čtk)

07:25
Radcliffe, Judi Dench a Jude Law založili divadelní společnost

Filmové hvězdy Jude Law, Judi Denchová a Daniel Radcliffe se sešli v divadelní společnosti, kterou založil známý britský režisér Michael Grandage. Chce přitáhnout návštěvníky nejen kvalitními herci a repertoárem, ale také relativně levnými lístky. Grandage vedl až do začátku letošního roku deset let slavnou divadelní scénu v londýnském West Endu, Donmar Warehouse.

"Tato výjimečná sezona... má přinést během 15 měsíců díla největší kvality za dostupné ceny," uvedl Grandage v prohlášení. Sezonu na začátku prosince zahájí muzikál z druhé světové války Privates on Parade se Simonem Russellem Bealem. Grandage pak uvede novou hru Johna Logana Peter and Alice (Petr a Alenka) s Denchovou a Benem Whishawem o předlohách známých literárních postav, Petra Pana a Alenky z knih Lewise Carrolla.

Radcliffe známý jako filmový Harry Potter bude hrát hlavní roli v temné komedii Martina McDonagha Mrzák inishmaanský. Sezonu nové společnosti doplní Shakespearův Sen noci svatojánské s Davidem Walliamsem a Jindřich V. v hlavní roli s Judem Lawem. Nová společnost chce také během 15 měsíců nabídnout 100.000 lístků, tedy asi 200 na představení, jen za deset liber (asi 315 korun), což je podstatně méně než je obvyklá cena vstupenek do londýnských divadel. Divadlo Noela Cowarda, kde bude společnost hrát, má 950 míst. (čtk)

08:32
Začíná festival dokumentárních filmů Dokumenu

V pražském kině Atlas dnes začíná dvoudenní přehlídka dokumentárních filmů Dokumenu 2012. Představí 27 dokumentárních snímků České televize, které v loňském roce natočila, nebo se na jejich výrobě podílela. Součástí přehlídky bude také projekce filmu Trojmezí, jehož režisérka Klára Řezníčková za něj nedávno získala Cenu Pavla Kouteckého.

Vedle projekcí festival nabídne také odborné přednášky pro veřejnost, například setkání se světovou špičkou docusoapu Chrisem Terrilem na téma Docusoap jako oblíbený i opovrhovaný televizní formát. Tento televizní žánr zaznamenává situace dokumentární formou a zpracovává je jako seriál.

Dále je například připravena beseda s americkými dokumentaristkami Karin Hayesovou a Victorií Bruceovou spojená s projekcí filmu We're Not Broke. V celodenním programu představí ČT mimo jiné projekce snímků Jídlo s ručením omezeným, Hypermarket, jeho pán a otrok, Trafačka - Chrám svobody, Věra 68, Láska v hrobě, Národnost v pubertě: Mari a Lili, Tak to vidím já: Pep, Jmenuji se Silva nebo Soukromý vesmír. (čtk)

09:24
Pražským symfonikům dnešním vystoupením končí 77. sezóna

Pražští symfonikové dnes ve Smetanově síni Obecního domu uzavírají svou 77. sezonu, která byla ve svém závěru značně neklidná. Již několik týdnů je orchestr FOK bez intenzivnějšího uměleckého vedení; současný šéfdirigent Jiří Kout totiž zrušil kvůli své nemoci koncerty do konce této sezony a nezúčastní se ani zářijového festivalu Dvořákova Praha.

Přestože se Kout léčí ve Švýcarsku a není s orchestrem v přímém kontaktu, ohradil se na jaře proti mediálním výrokům šéfa orchestru Ilji Šmída a vyzval jej k rezignaci. Ke Koutovi se připojila i umělecká rada orchestru. Na post ředitele chce zřizovatel, pražský magistrát, vypsat výběrové řízení. S kritikou vedení orchestru ale ředitel nesouhlasí, na jeho podporu vznikla i petice, kterou podepsalo několik známých vědeckých a uměleckých osobností.

Dnes a ve čtvrtek zazní v koncertní síni v podání Pražských symfoniků předehra Romeo a Julie Petra Iljiče Čajkovského, Španělské capriccio od Nikolaje Rimského-Korsakova a Ranní píseň šprýmaře Maurice Ravela. Hostem koncertu bude Pražský filharmonický sbor. Přední české sborové těleso se představí ve dvou scénách z oper Tannhäuser a Lohengrin Richarda Wagnera.

Temperamentní hudbou nabitý večer zakončí Polovecké tance Alexandera Porfirjeviče Borodina. Orchestr vystoupí pod taktovkou dirigenta Rastislava Štúra, který zastoupí šéfdirigenta Kouta. Na začátku července čeká orchestr FOK na operním festivalu Smetanova Litomyšl prestižní provedení světové premiéry písňového cyklu Lingua angelorum, který si u skladatelky Sylvie Bodorové objednal uznávaný pěvec Thomas Hampson. (čtk)

10:46
Klus stále vede prodejní hitparádu, Bobek poskočil nahoru

Pořadí v čele tuzemské prodejní hitparády je stejné jako minulý týden. První je Tomáš Klus s albem Racek, Václav Neckář s deskou Dobrý časy je druhý, na třetím místě zůstává nové album skupiny Buty nazvané Duperele. Informovala o tom česká pobočka Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI).

O tři příčky na nynější čtvrtou postoupilo nové album Pavla Bobka Kruhy. Pátý je Klusův čtyři roky starý debut Cesta do záhu(d)by. Následuje nahrávka legendárního projektu Stromboli z roku 1987 obohacená o tři bonusy, za nímž stojí především kytarista Michal Pavlíček a zpěvačka Bára Basiková.

Sedmá příčka patří úspěšné zpěvačce Adele s deskou 21, na osmou z pátého místa klesla Aneta Langerová s CD a DVD záznamem svého turné s názvem Pár míst... Devátá skončila další Klusova starší deska Hlavní uzávěr splínu a desítku nejprodávanějších alb uzavírá Madonna a její album MDNA. (čtk)

11:57
Dědictví aneb Kurvahošigutntag 2 se začne natáčet v dubnu

Po 20 letech by se příznivci zbohatlíka Bohuša z moravského venkova měli patrně na podzim 2014 dočkat druhého dílu komedie Dědictví aneb Kurvahošigutntag. Natáčet se začne příští rok v dubnu v Olšanech u Vyškova a v Brně. Dnes to řekl představitel Bohuša Bolek Polívka.

Druhý díl by měl být podle něj opět "odrazem současné doby s kouskem vnitřního folkloru". V prvním hlavní hrdina zbohatl díky dědictví. Snímek úsměvnou formou nepopisoval jen osudy Bohuše, ale i změny ve společnosti spojené s nástupem tržní ekonomiky. "I ta současná doba bude pozadím, terénem, na kterém se hlavní hrdina pohybuje. Je to hodně o jeho citech, o stárnutí, o alkoholismu, kterému z různých důvodů propadá a bojuje s ním," uvedl Polívka.

První díl režírovala Věra Chytilová, na režii pokračování se herec domluvil s Robertem Sedláčkem. Ve dvojce se hlavní část děje bude odehrávat na Bohušově sídle v Olšanech, kde je opět jeho asistentem Arnoštek v podání Arnošta Goldflama. "Pořád (Bohuš) ještě jezdí na koni. Mnoho věcí se změnilo, mnoho zůstává stejných," doplnil Polívka.

Ve filmu by se mělo podle něj objevit původní obsazení z prvního dílu, včetně Miroslava Donutila, Ivany Chýlkové i herce a režiséra Břetislava Rychlíka. Předběžně účast na natáčení potvrdila Dagmar Havlová. Některou z nových rolí by si měla zahrát Jitka Čvančarová. Objevit by se v něm měly také tváře, které byly při vzniku Dědictví tříleté, dodal Polívka. Zvažuje, že opět o účast v epizodní roli požádá i Karla Gotta. (čtk)

12:16
Zemřela herečka Eva Klepáčová, hlas Nastěnky

Ve věku 79 let zemřela v pondělí po dlouhé nemoci herečka a moderátorka Eva Klepáčová. Zemřela v klidu ve spánku 18. června v noci v našem pražském bytě, řekl dnes její manžel, herec a zpěvák Josef Zíma. Klepáčová působila 34 let v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého na Smíchově, v dnešním Švandově divadle. Věnovala se také dabingu. Její nejznámější filmovou rolí byla postava Káči v adaptaci Drdovy pohádkové divadelní hry Hrátky s čertem režiséra Josefa Macha.

Eva Klepáčová zahájila svou hereckou kariéru v polovině 50. let v Severočeském divadle v Liberci, poté se v roce 1957 stala členkou Realistického divadla Zdeňka Nejedlého. Právě zde během svého čtyřiatřicetiletého angažmá ztvárnila mnoho postav různých typů a všech věkových kategorií; od něžných dívek (Sen noci svatojánské), přes výřečné a jadrné hrdinky (Strakonický dudák či Bratři Karamazovi), šlechtičny (Don Carlos) až po starší ženy (Hodina mezi psem a vlkem či Maryša).

Její filmová kariéra vyvrcholila v roce 1956 ústřední postavou kurážné Káči v Hrátkách s čertem. Představila se také v rolí sanitářky Vlasty z Kachyňova válečného dramatu Tenkrát o vánocích a dělnice Heleny Pokorné z komedie Bořivoje Zemana Slečna od vody.

V 60. letech se na filmovém plátně téměř neobjevila, k drobnějším rolím se vrátila v 80. a 90. letech, například ve filmech Kolja a Jak básníkům chutná život. V roce 2001 naposledy hrála v rodinné komedii Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko.

Eva Klepáčová se často uplatňovala v dabingu, v roce 2007 jí za dlouholetou práci udělilo prezidium herecké asociace cenu za celoživotní mistrovství v tomto oboru. Mezi její nejznámější dabované postavy patří Nastěnka z ruské filmové pohádky Mrazík.

V začátcích televizního vysílání vystupovala i jako konferenciérka. Za normalizace ji však postihl zákaz působení v televizi i v rozhlase. Točila proto anonymně reklamy a komentáře k naučným filmům, později učila herectví na pražské konzervatoři. S manželem Josefem Zímou napsala vzpomínkovou knihu Princ a Káča, která vyšla v roce 2001. (čtk)

12:55
Kristen Stewartová vydělává mezi hollywoodskými herečkami nejvíce

Kristen Stewartová je podle magazínu Forbes nejlépe placenou herečkou Hollywoodu. Teprve dvaadvacetiletá americká hvězda série filmů Twilight od května 2011 do května letošního roku vydělala 34,5 milionu dolarů (691 milionů korun). Na druhém místě žebříčku je Cameron Diazová se 34 miliony dolarů a třetí Sandra Bullocková s 25 miliony dolarů.

Stewartová si vedle posledních dvou filmů série Twilight, za každý z nichž inkasovala odhadem 12,5 milionu dolarů plus část z celkového zisku, přilepšila i prací na filmu Sněhurka a lovec. Devětatřicetiletá Diazová vydělávala zejména díky snímkům Zkažená úča a Jak porodit a nezbláznit se, sedmačtyřicetiletá Bullocková pak díky filmům Neuvěřitelně hlasitě & nesmírně blízko a Zrození šampióna, který jí vynáší i tři roky po premiéře.

Mezi pětici nejlépe placených hereček se dostaly ještě Angelina Jolieová s 20 miliony dolarů a Charlize Theronová s 18 miliony.

Přestože si každá z deseti nejlépe vydělávajících hereček Hollywoodu za uplynulý rok přišla na více než deset milionů dolarů, svým mužským protějškům se zatím nevyrovnají. Desítka nejlépe placených herců vydělala dohromady 361 milionů dolarů, zatímco prvních deset hereček o 161 milionů dolarů méně. (čtk)

14:02
Snímek Juraje Nvoty Konfident ukazuje praktiky bývalé StB

O přátelích, které spojuje i rozděluje režim po okupaci tehdejšího Československa v roce 1968, vypráví film Konfident slovenského režiséra Juraje Nvoty. Příběh mladého radioamatéra, o něhož se zajímala bývalá Státní bezpečnost (StB), vychází z poznatků archivovaných ve svazcích Ústavu paměti národa v Bratislavě. Distribuční společnost Bontonfilm uvede úsměvný pohled na absurditu totalitních režimů do tuzemských kin 5. července.

V dramatickém snímku místy odlehčeném humorem hrají například Jiří Mádl, Michaela Majerníková, Ondřej Vetchý, Jan Budař a Arnošt Goldflam. Na Slovensku byl již film uveden do kin a podle distributorů se setkává s velkým zájmem.

Hlavní hrdina Adam (Mádl) je radioamatér pracující v tehdejší zájmové organizaci Svazarmu, která je v letech normalizace výnosem ministerstva vnitra sloučena s odborem StB. Aby zachránil svou lásku Evu před represemi StB a umožnil jí vysokoškolské studium, stane se profesionálním agentem.

Jeho prací je odposlouchávat lidi a shromažďovat na ně kompromitující materiály. Jednoho dne zjistí, že odposlouchávají i jeho. Jedním z důvodů je rozkaz vedoucí v době jeho vojenské služby k zastřelení muže, který se pokoušel překročit státní hranice. Tehdejší velitel pohraničníků, který vydal rozkaz ke střelbě, se stal mocným mužem tajné služby a Adamovo svědectví by pro něj bylo velmi nepohodlné.

"Scenárista Ľubomír Slivka svého Konfidenta modeloval na základě studia autentických archivních materiálů. V každém detailu je cítit, že se v zobrazovaném prostředí vyzná. Na rozdíl od Adama vidí mašinérii strachu pod povrch. Stačí okamžik a ten, kdo pronásledoval, se sám stane pronásledovaným. Ten, kdo ohrožoval, je ohrožený. Nabízí se i téma viny a odpuštění. Nic není jednoduché," uvedl režisér Nvota. (čtk)

15:12
Ruská policie zadržela 12 demonstrujících na podporu Pussy Riot

Ruská policie během dnešního soudního slyšení k případu trojice vězněných členek dívčí punkové skupiny Pussy Riot zadržela nejméně 12 demonstrantů. Informovala o tom agentura RIA Novosti. Soud rozhoduje o další vazbě pro punkerky, kterým hrozí za protest proti vládě Vladimira Putina v hlavním moskevském pravoslavném chrámu Krista spasitele až sedmiletý trest vězení.

Před budovou soudu se shromáždilo asi 200 lidí, kteří požadovali propuštění členek kapely. Proti této manifestaci uspořádalo protidemonstraci několik příznivců ruské pravoslavné církve.

Tři známé protagonistky ruské punkové scény jsou ve vězení už téměř čtyři měsíce. V moskevském pravoslavném kostele zorganizovaly hlučnou "punkovou modlitbu" s názvem Bohorodičko, vyžeň Putina, která se měla stát protestem proti rostoucímu vlivu církve na kremelskou politiku.

Vazba by měla trvat nejméně do neděle 24. června, právník kapely ale RIA Novosti řekl, že je pravděpodobné, že bude o další měsíc prodloužena. Délku vazby soud zdůvodňuje neochotou zadržených ke spolupráci s vyšetřovateli. (čtk)

16:08
Hudebním šéfem Národního divadla Brno bude Peter Feranec

Národní divadlo Brno opustí na konci léta dosavadní hudební ředitel a dirigent Caspar Richter. Německého dirigenta nahradí od začátku příští sezony jeho slovenský kolega Peter Feranec. Novinářům to oznámila umělecká šéfka opery Eva Blahová.

Feranec dosud působil jako hlavní dirigent a hudební ředitel v Michajlovském divadle v Petrohradu. V minulosti byl šéfdirigentem Velkého divadla v Moskvě, pracoval také se Slovenskou filharmonií.

Richter v Brně pracoval na plný úvazek od roku 2010. Letos mu končí smlouva. Připravil hudební nastudování Mozartovy opery Figarova svatba, Haydnova oratoria Stvoření, Stravinského Svěcení jara a Straussovy opery Elektra. (čtk)

17:04
Soud v Moskvě prodloužil vazbu rockerek z Pussy Riot o měsíc

Moskevský soud dnes o další měsíc prodloužil vazbu tří ruských rockerek, jejichž "punková modlitba" v moskevském kostele vyvolala v únoru pobouření věřících. Třem členkám skupiny Pussy Riot soud prodloužil vyšetřovací vazbu do 24. července s odůvodněním, že rockerky by mohly uprchnout či ovlivňovat svědky. Zadrženým hrozí až sedm let vězení.

Prodloužení vazby, už druhé od únorového uvěznění, je podle soudkyně Natalji Konovalovové vyvoláno skutečností, že zadržené odmítají spolupracovat s policií, a tím komplikují vyšetřování.

Proti prvnímu prodloužení vazby z letošního dubna rockerky podaly stížnost, kterou ale v květnu kasační soud zamítl. Advokáti zadržených se proto v minulých dnech rozhodli zažalovat ruskou justici u štrasburského soudu pro lidská práva.

Před budovou soudu se dnes shromáždilo asi 300 lidí, kteří požadovali propuštění členek kapely. Policie nejméně 19 demonstrantů zadržela s argumentem, že jejich shromáždění je nepovolené. (čtk)

17:22
V Ostravě se uskuteční festival nové opery

V Ostravě se od 24. do 26. června uskuteční první ročník festivalu New Opera Days Ostrava (NODO). Divákům a posluchačům nabídne světovou i českou premiéru. Vzpomínat bude na skladatele Johna Cage, který by letos oslavil 100 let. Za pořadatele o tom informovala Radka Dalová.

Festival se uskuteční v divadlech Antonína Dvořáka a Jiřího Myrona v Ostravě. Své síly při jeho pořádání spojilo Ostravské centrum nové hudby a Národní divadlo moravskoslezské.

"Nový festival slouží rozvoji nové opery. Poskytuje zázemí a prostor pro tvorbu nových operních. NODO tímto částečně splácí dluh, který má vůči soudobé opeře česká hudební scéna," uvedla pořadatelka.

Návštěvníci jednotlivých představení se mohou těšit například na světovou premiéru opery Františka Chaloupky o dvou ženách Adamových, českou premiéru Europery 5 Johna Cage, komorní operu Infinito nero s mezzosopranistkou Katalin Károlyi i dílo La porta della legge na text Franze Kafky. Roli operního orchestru převezme soubor Ostravská banda, který povede dirigent Petr Kotík. (čtk)

07:17
Donutila ocenili na Slovensku. Pro českého herce to znamená další motivaci

Most slávy ve slovenském lázeňském městečku Trenčianske Teplice nese od středy tabuli se jménem dalšího českého herce. Člen činohry Národního divadla v Praze Miroslav Donutil si na probíhajícím filmovém festivalu Art Film Fest převzal cenu Hercova mise a ve festivalovém parku za potlesku davu lidí vlastnoručně připevnil mosaznou plaketu. Ocenění pokládá za povzbuzení k další herecké práci.

Donutil se zařadil k více než desítce svých českých hereckých kolegů, jimž organizátoři festivalu do letošního jubilejního 20. ročníku cenu udělili. Loni se této pocty dostalo scenáristovi a herci Zdeňkovi Svěrákovi, předloni zase herci Josefovi Abrhámovi.

"Vždy se v hereckých kruzích říká, že ceny nejsou k ničemu. Je to velké povzbuzení pro další činnost, protože s postupujícím věkem motivace pro další činnost ubývá," řekl Donutil, jenž odpovídal na novinářské dotazy střídavě v češtině a ve spisovné slovenštině (ČTK)

08:31
Vachek získal Cenu Andreje Stankoviče a slivovici Nikolajku

V pražském kině Ponrepo ve středu skupina stoupenců kritických intencí Andreje (Nikolaje) Stankoviče vyhlásila další držitele ceny nesoucí jméno tohoto básníka a kritika. Hlavní cenu získal snímek Tmář a jeho rod neb Slzavé údolí pyramid jedenasedmdesátiletého filmaře, pedagoga, básníka a malíře Karla Vachka, jehož tvorba vyniká specifickým humorem a ironií.  

Autor diváky prostřednictvím citací z muzikálu Mamzelle Nitouche symbolicky zavádí do prostředí kláštera, divadla a kasáren. V tomto trojúhelníku zkoumá tenkou hranici mezi skutečnou niternou vírou v Boha a institucionalizovaným náboženstvím. Oceněný režisér převzal z rukou "samozvanců", jak si pokračovatelé Stankovičovy tradice říkají, osvědčení o udělení ceny, bronzovou plastiku od sochaře Michala Blažka a tradičně i láhev domácí slivovice Nikolajka.

"Po vzoru Andreje Stankoviče bych sám udělil současně ještě tři své vlastní ceny samozvance studentkám katedry dokumentární tvorby na pražské FAMU za jejich nejnovější filmy. Apoleně Rychlíkové za snímek Hájek na zámku, Petr v podzámčí, Petře Nesvačilové za film Řekni, kde ti Němci jsou a Daniele Matějkové za dokument Zelení," uvedl Vachek, který za film Bohemia Docta cenu získal již v roce 2001, kdy ji ještě udílel sám Stankovič a jmenovala se Cena samozvanců.

10:03
V Pardubicích ukazují, jak Burian ilustroval Kiplinga, Londona nebo Vernea

Prohlédnout si malby známého výtvarníka Zdeňka Buriana si budou moci od čtvrtka návštěvníci Domu U Jonáše na pardubickém Pernštýnském náměstí. Východočeská galerie zde až do 2. září vystavuje unikátní soubor jeho ilustračních kvašů.

Výstava nazvaná Výpravy za dobrodružstvím: Kvaše a oleje Zdeňka Buriana chce ukázat trochu opomíjenou část jeho díla. Většina předchozích Burianových výstav se zaměřovala na divácky vděčné náměty z období pravěku a na známé paleontologické rekonstrukce. "Rozsáhlá letní výstava Východočeské galerie si naopak klade za cíl představit Zdeňka Buriana jako klasika dobrodružného žánru a virtuózního ilustrátora cestopisných námětů," uvedla autorka výstavy Marcela Chmelařová.

K vidění bude reprezentativní kolekce více než šesti desítek originálních kvašových ilustrací. Vznikly jako výtvarný doprovod pro romány významných spisovatelů, mezi nimiž byli například Arthur Ransome, Karel May, Jules Verne, Jack London, Rudyard Kipling, Josef Augusta, František Běhounek, Karel Hloucha nebo Valdo Fleming.

11:20
Mladá flamenková hvězda Lópezová se představí na festivalu Ibérica

Tanečnice Belén Lópezová je hvězdou devátého ročníku festivalu Ibérica. Přehlídka věnovaná španělské kultuře se odehraje od 14. do 18. srpna v Boskovicích, Brně, Praze a poprvé také v Letovicích na Blanensku. Pětadvacetiletá Lópezová patří k významným představitelkám mladé flamenkové generace. Právě mladé umění je tématem letošního ročníku Ibériky.

Hlavní hvězda přehlídky vystoupí se svou skupinou 17. srpna v Praze a o den později na závěrečném galakoncertu v Boskovicích. Podle odborníků se Lópezová nebrání inspiracím z jiných žánrů, ale její taneční projev vychází z kořenů autentického flamenka. Pořadatelé festivalu ji na webu připodobňují k legendární královně flamenka Carmen Amayové.

Přehlídka také letos nabídne v Boskovicích tvůrčí dílny pro flamenkové tanečníky a tanečnice. V roli lektorek přijedou protagonistky předchozích ročníků festivalu Ana Caliová a Lucía Guarnidová. V dalších dílnách se zájemci naučí základy hry na flamenkovou kytaru a rytmický nástroj cajón. Novinkou jsou zvláštní dílny určené dětem. Vyvrcholením všech kurzů je závěrečná fiesta v zámeckém skleníku. (ČTK)

12:52
Legendární Sonnny Rollins ovládl ceny Jazz Awards

Tenorsaxofonista Sonny Rollins získal v úterý večer tři jazzové ceny Jazz Awards, včetně ocenění pro nejlepšího hudebníka roku. Tuto cenu získala jednaosmdesátiletá jazzová legenda už podruhé.

Rollins dostal i cenu pro album roku za Road Shows, Vol. 2 zahrnující živé nahrávky z koncertů v Japonsku i z koncertu v New Yorku k jeho 80. narozeninám, kde s ním hrál slavný altsaxofonista Ornette Coleman. Rollins dostal i cenu pro nejlepšího tenorsaxofonistu.

"Narodil jsem se s určitým nadáním, za které jsem vděčný. Kopíroval jsem své předchůdce, učil jsem se od nich a jsem jim vděčný," uvedl Rollins v prohlášení k udělení cen, které uděluje Asociace jazzových novinářů.

Nejlepší jazzovou skupinou byla vyhlášena US Five saxofonisty Joe Lovana, zatímco orchestrem roku Mingus Big Band, který se zaměřuje na kompozice již zesnulého slavného kontrabasisty Charlese Minguse.

14:30
Benátskou noc v Česku oslaví Adams, Kusturica a Nohavica

Jubilejní 20. ročník hudebního festivalu Benátská noc, který se koná od 27. do 29. července v libereckém areálu Vesec, hned první den nabídne velké hvězdy Bryana Adamse, Jarka Nohavicu a Emira Kusturicu. V sobotu je na pódiu vystřídá skupina Kabát a v neděli Daniel Landa. Akci bude ve čtvrtek 26. července předcházet Slovenský večer.

Proslulý režisér Emir Kusturica se představí s kapelou The No Smoking Orchestra a Bryan Adams, jedna z nejvýraznějších osobností světové hudební scény 80. a 90. let, na Benátskou noc přijede přímo z koncertního turné v Rakousku a Švýcarsku. V případě Landy se bude jednat o výjimku v jeho rozhodnutí neúčastnit se hudebních festivalů.

"Vše začne ´zahřívacím kolem´ v předvečer festivalu - speciálním Slovenským večerem ve čtvrtek 26. července s lákavou sestavou hostů Horkýže slíže, Kristina, No Name, Peter Nagy, Popcorn drama, The Paranoid a Tublatanka," sdělil na stránkách festivalu ředitel Benátské noci Pavel Mikez. (ČTK)

16:08
Skála vyučoval, jak lze vyrobit kytaru z lyží nebo plyšáků. Výsledná díla mají výstavu

Výsledky workshopu, při němž si zájemci pod vedením výtvarníka Františka Skály vyráběli vlastní kytary, si mohou prohlédnout lidé v kavárně Café '87 v Muzeu umění v Olomouci. Výstavu ve středu zahájí muzikálový herec a mistr republiky ve hře na Air Guitar Bedřich Lévi. Příchozí si  mohou ověřit, že hudební nástroj lze vytvořit nejen ze dřeva, ale i kovového odpadu, starých lyží či plyšáků. Kytara je výrazným prvkem Skálovy tvorby.

Workshop nazvaný Heavy jako Metal uspořádalo muzeum v květnu u příležitosti souborné výstavy sochaře, malíře, ilustrátora dětských knih a hudebníka Františka Skály. Hudební nástroj si vyrobila pod jeho dohledem dvacítka kutilů.

"Na výstavě diváci najdou všechny Skálovy vlastnoručně vyrobené kytary včetně jeho nejoblíbenějšího modelu Ostrorep, s nímž vystupuje například s kapelami Finský barok nebo MTO Universal Praha. Chtěli jsme našim návštěvníkům umožnit nejen zkonstruovat si vlastní nástroj po 'skálovském' způsobu, ale také setkání s umělcem," uvedl lektor muzea David Hrbek. (ČTK)

17:42
Mezinárodní folklorní festival přívítá 250 účinkujících z ciziny, Indové nedorazí

Zahraničním programem pro školy odstartoval ve čtvrtek ve Strážnici na Hodonínsku Mezinárodní folklorní festival. Na čtyřdenní přehlídce vystoupí 2250 účinkujících. Asi 250 z nich přijelo z ciziny, konkrétně z Itálie, Maďarska, Ruska a Slovenska, které má tradičně největší zastoupení. Avizovaný soubor z Indie nakonec kvůli organizačním potížím nepřijede.

Mezinárodní festival ve Strážnici je největším folklorním svátkem v Česku. Letos se koná už 67. ročník, dětská část slaví 30. výročí. Velký důraz proto letošní program klade na dětské pořady, uvedl ředitel Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici Jan Krist.

Dějištěm festivalu jsou amfiteátry v zámeckém parku, strážnický skanzen, kostel svatého Martina a interiér zámku s folklorní expozicí. Programovou skladbu tvoří 34 pořadů. Z Česka se festivalu zúčastní přibližně 90 souborů a skupin a více než dvě desítky lidových řemeslníků. Ve festivalovém areálu se o zábavu návštěvníků postará 13 cimbálových muzik a pět dechových hudeb.

20:10
V Muzeu Kampa vystavují fragmenty lidského těla od sochařky Kmentové

Práce sochařky Evy Kmentové (1928 až 1980) z 60. a 70. let vystavuje od čtvrtka Muzeum Kampa. Výstava se jmenuje Ruce, prsty, rty a zahrnuje autorčiny práce na papíře a objekty ze sádry. Kmentová, která patřila k předním osobnostem českého sochařství druhé poloviny minulého století, se věnovala především lidskému tělu. Zajímaly ji rty, ruce či nohy.

S pokračující těžkou nemocí v 70. letech přešla od materiálů jako je beton, osinkobeton nebo cín hlavně k papíru nebo sádře. Nešlo ani tolik o to, že k práci s papírem nepotřebovala tolik sil. Důležitá pro ni byla i pomíjivost tohoto materiálu - stále více si v té době uvědomovala svoji smrtelnost. Výstava v Muzeu Kampa je zaměřená hlavně na komorní tvorbu umělkyně spojenou s fragmenty lidského těla nebo s předměty příznačnými pro každodenní život.

"Tvorba Evy Kmentové působí dodnes aktuálně, jak to prokázaly různé samostatné i skupinové výstavy a jak to také dokládá nepřestávající zájem odborníků i veřejnosti," říká k výstavě její kurátor Jiří Machalický.

08:11
Skupova Plzeň ocenila La Putyku nebo Divadlo Alfa

Deset cen, tři čestná uznání a jednu zvláštní cenu rozdělila ve čtvrtek porota na závěr 29. ročníku festivalu Skupova Plzeň. Výběrové bienále toho nejlepšího, co české profesionální loutkové a alternativní divadlo nabízí, navštívilo přes 12 800 diváků. Je to více než dvojnásobek oproti minulému ročníku.

Nejvíce cen získaly soubory La Putyka, Naivní divadlo Liberec a domácí Divadlo Alfa. "Letošní 29. ročník Skupovy Plzně byl výjimečný nejrozsáhlejší nabídkou, která obsáhla více než 40 titulů," řekl ředitel festivalu a pořádajícího Divadla Alfa Tomáš Froyda. O přízeň poroty se ucházel výběr inscenací, které vznikly od minulého ročníku před dvěma lety. Mimo soutěž je doplnily inscenace souborů ze Slovenska, Slovinska, Polska, Maďarska a Izraele či pouliční produkce.

"S potěšením jsme kvitovali, že mezi oceněnými výkony se objevily i takové, které se obešly bez velkých scénických efektů a čarování s multimediální technikou. A diváky i porotu okouzlily pomocí velmi prostých inscenačních prostředků, návratem k ryzí divadelnosti," zhodnotil předseda poroty Zdeněk Aleš Tichý. (ČTK)

09:24
Co se zrodilo v ohni, ukazují skláři i světoví designéři. Výstava je pod širým nebem

Fotografie prací sklářských výtvarníků jsou ve velkém formátu vystavené na Hradčanském náměstí v Praze. Dokumentují díla, která vznikla během 30 let konání sklářského sympozia v Novém Boru a nabízejí také pohled do prostředí skláren. Výstava pod širým nebem má název Zrozeno v ohni a potrvá do konce srpna.

Díla na fotografiích pocházejí ze společné práce českých sklářů a světových designérů, architektů a umělců, jako jsou například Bořek Šípek, René Roubíček, Stanislav Libenský, Jaroslava Brychtová, Vladimír Kopecký, Charles Parriot, Peter Layton či Lino Tagliapietra. Diváci si také budou moci kromě prohlížení fotografií v některé dny zkusit v mobilní sklářské peci vlastnoručně vyrobit skleněnou drobnost. Sklo je pojem, jehož kvalita a tradice je silně svázána s Českou republikou.

"V posledních několika letech sice došlo k závažné krizi, zaznamenané odborníky i veřejností, ale české sklo je stále věhlasné a konkurenceschopné. Je důležité navazovat na jeho dávnou slávu a pověst," říká k výstavě kurátor sbírky skla z Uměleckoprůmyslového muzea Milan Hlaveš, odborný konzultant výstavy.

10:38
Janáčkovy Hukvaldy chystají přes 20 koncertů, největší zájem je o Havelku a Melody Makers

Netradičně v lázních v Klimkovicích u Ostravy začal ve čtvrtek XIX. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy. Operní pěvkyně Eva Dřízgová-Jirušová s klavíristou Michalem Bártou zde uvedli skladby Leoše Janáčka, Antonína Dvořáka či Bedřicha Smetany.

Slavnostní zahajovací koncert festivalu se uskuteční v sobotu 23. června v hotelu Hukvaldy na Frýdecko-Místecku, přehlídka pak bude až do 22. července pokračovat hlavně na Hukvaldech. Pro posluchače je připraveno přes 20 koncertů. "Největší zájem je zatím o pořad Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers Rapsodie v modrém pokoji. Tento koncert bude věnovaný letošnímu 75. výročí úmrtí skladatele George Gershwina," řekla předsedkyně Fondu Janáčkovy Hukvaldy Bohdana Rywiková.

Koncert z Gershwinových skladeb je na programu v neděli 8. července v amfiteátru v hukvaldské oboře. Návštěvníci festivalu se mohou těšit mimo jiné na ruský sbor Velcí donští kozáci, který vystoupí v hukvaldském letním amfiteátru 5. července, slovenskou Státní operu Banská Bystrica, která tamtéž 6. července uvede Verdiho operu Simone Boccanegra, nebo houslistku a zpěvačku Ivu Bittovou, jež vystoupí 14. července v hradní mottě s Moravskoslezským komorním sdružením. V případě nepřízně počasí se avizovaná představení přesunou z otevřených jevišť do hukvaldské školy nebo společenského sálu v hotelu.

Bližší informace najdou zájemci na internetových stránkách www.janackovyhukvaldy.cz.

12:04
Loď Tajemství přivítá loutkářku z Izraele. Z romantické pohádky se stane Hitchcock

Prvním ze zahraničních hostů vybraných pro letošní sezonu lodi Tajemství provozované Divadlem bratří Formanů je izraelská loutkářka a zpěvačka Jael Rasoolyová. Pražskému publiku ukáže svou několikrát oceněnou "one women show" Paper Cut - představení divadla papíru a objektů. Páteční uvedení doplní koncert i plavba po Vltavě.

Loď Tajemství s kotvištěm na náplavce u Rašínova nábřeží mezi Palackého a Železničním mostem bude její originální sólo hostit ještě 23., 25., 26. a 27. června. Děj se začíná odehrávat v nenápadné kanceláři, kde si stejně nenápadná sekretářka po odchodu kolegů zpestřuje svou šedou každodennost tím, že oživuje černobílé fotografie ze starých filmových časopisů. Stává se tak okouzlující filmovou star 40. let. Jak se však příběh odvíjí, z romantické pohádky se stává horor hitchcockovských rozměrů.

Padesátiminutové představení je určeno dospělým a odehrává se převážně v angličtině.

Rassolyová se narodila se v roce 1983. Nejprve se věnovala zpěvu a poté odešla studovat divadelní design do Londýna. V Jeruzalémě se pak specializovala na režii, loutky a design. Nezávislou sólovou uměleckou dráhu zahájila před šesti lety. Dnes je zvána na mezinárodní festivaly v Evropě, USA, Jižní Americe i na Dálném východě. Vedle divadelní práce se věnuje také kariéře zpěvačky. Její repertoár je široký, od klasické hudby, přes jazz až po malá intimní vystoupení.

13:48
Květinářka Doolittlová se promění v dámu v Plzni, přichystali tam Pygmalión

Jednu z nejslavnějších her anglického dramatika irského původu George Bernarda Shawa nastudovala plzeňská činohra. Komedii Pygmalión uvede poprvé v sobotu na scéně Komorního divadla, a to s Martinem Stránským a Markétou Frösslovou v hlavních rolích. Světoznámý příběh londýnského profesora Higginse a pouliční květinářky Lízy Doolittlové režíruje Juraj Deák, šéf plzeňské činohry.

Cílem Higginse je udělat ze zaostalé dívky z ulice dámu vybraných způsobů. Podle režiséra Deáka mají Shawa všichni zařazeného jako autora chytré ironické komiky, ale svět jeho postav je mnohem komplikovanější a "dostat se jim pod kůži není vůbec jednoduché". Komedie Pygmalión divákům nabídne příběh o mužské přehlíživé ješitné sobeckosti, která narazí na ženskou vůli, tvrdohlavost a krásu.

15:42
Kvůli tragické nehodě odkládají Radiohead koncerty

Rocková skupina Radiohead odložila sedm koncertů v Itálii, Německu a Švýcarsku poté, co se před vystoupením kapely v kanadském Torontu minulou sobotu zřítilo pódium a usmrtilo technika kapely. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Termíny náhradních představení by měly být známy příští týden ve středu. Skupina bude v turné pokračovat 10. července koncertem v jihofrancouzském městě Nîmes.

Neštěstí se v kanadském Downsview Park stalo asi hodinu předtím, než se měla britská kapela objevit na scéně. Kromě člena jejich týmu při něm utrpěli zranění další tři lidé. Koncert byl pak zrušen. Kanadské úřady nehodu vyšetřují.

Radiohead v prohlášení uvedli, že se stále vzpamatovávají ze šoku a ze zármutku nad neštěstím. Skupina také uvedla, že kolaps poškodil některé zařízení používané během koncertů, a potrvá prý "mnoho týdnů", než bude nahrazeno.

17:21
Moravskému divadlu vzrostly tržby, i když diváků ubylo

Olomouckému Moravskému divadlu vzrostly v končící divadelní sezoně tržby o půl milionu na 15 milionů korun. Nárůst se mu podařil přes mírný úbytek diváků, které vedení divadla vysvětluje dopady hospodářské krize, kvůli níž lidé šetří na výdajích za kulturu.

Počet diváků divadlu meziročně klesl o necelých pět procent. I tak si ale vstupenky na přestavení koupilo podle ředitele zhruba 100 000 lidí. Průměrná návštěvnost na jedno představení činila 67,5 procenta.

"Finanční krize stále přetrvává a kultura je jednou z prvních věcí, na kterých lidé šetří. Pro srovnání česká kina bojovala v posledním roce s propadem až o 25 procent," uvedl ředitel divadla Josef Podstata.

K růstu tržeb řekl, že se zvýšily, přestože divadlo nezdražovalo. "Z toho vyplývá, že když už ale lidé vyrazí za živou kulturou, připlatí si za dražší místo v hledišti. Díky nárůstu tržeb a aktivnější práci se sponzory roste soběstačnost divadla. Ta se za poslední tři roky zvýšila ze 13 na 18 procent," uvedl Podstata.

19:03
Na Letní slavnosti staré hudby přijede do Prahy i Don Quijote

Letní slavnosti staré hudby, které se v Praze uskuteční od 19. července do 6. srpna, nabídnou vedle hudby 16. až 18. století také výpravné divadelní představení o dobrodružstvích rytíře Dona Quijota de la Mancha. Slavné Cervantesovo komediální dílo se pod názvem Don Quixote objeví 1. srpna v pražském Divadle ABC v podání mezinárodní Compagnie Scapinove.

V adaptaci známého románu dostala velký prostor hudba. Hudební jazzoví improvizátoři Stano Palúch a Marcel Comendant v ní s barokní flétnistkou Janou Semerádovou spojí zdánlivě různorodé hudební světy. Scéně divadla pak budou dominovat Bastien Ossart, Julien Cigana a Benjamin Egner. Compagnii Scapinove znají čeští diváci již od roku 2007, kdy slavila úspěch s představením Molierových Scapinových Šibalství.

"Když se před pěti lety v hlavách tří francouzských herců a tří slovenských a českých hudebníků zrodil nápad na hudebně-divadelní improvizaci na motivy Molierovy komedie, nikdo tehdy netušil, že vytvořením jedinečného představení položí základ k dalším kreacím. I nejnovější představení vychází z těsné souhry herců a hudebníků," uvedla Semerádová, která je členkou hudební sekce Compagnie Scapinove a spoluautorkou hudby k uváděnému projektu.

Představení bude uvedeno ve francouzštině s českými titulky. Projekt vzniká ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze.

08:36
Tanec Praha uvede o víkendu japonské choreografie

Taneční soubor 420people uvede v sobotu a v neděli v Divadle Archa dvě choreografie. Vystoupení se koná v rámci festivalu Tanec Praha, který příští týden v metropoli vrcholí. 420people uvedou představení s názvem Encounters, které soubor zinscenoval s japonským tanečníkem a renomovaným tvůrcem Saburem Tešigawarou.

V rámci obou večerů také představí nejnovější choreografii Wind-up svého člena Václava Kuneše. Saburo Tešigawara, který spolupracoval s významnými soubory a scénami (Ballett Frankfurt, Ballet de l'Opera National de Paris, Teatro La Fenice) se v Praze představí poprvé. S sebou přiváží křehkou, a přitom technicky výjimečnou tanečnici Rihoko Satoovou, se kterou se v minulosti v Tešigawarově inscenaci Scream and Whisper setkal i Václav Kuneš. Za interpretaci duetu z tohoto díla obdrželi Václav Kuneš spolu s Rihoko Satoovou v Cannes ocenění Tanečník roku 2005. Dnes budou tančit opět spolu.

V díle Encounters, které vzniklo právě u příležitosti pražské návštěvy, vystoupí i sám japonský tvůrce, jehož práce s myslí a tělem slibuje nevšední zážitek. Encounters představí esenci tvorby Sabura Tešigawary pro jeho vlastní autorské divadlo - soubor Karas, který založil v roce 1985. Encounters českým divákům poodhalí Tešigawarův přístup k tvorbě, jeho smysl pro vizuální pojetí díla, obohacené zkušenostmi z filmového a operního prostředí.

10:01
Streisandová chce po 16 letech režírovat. Nejlépe Firtha a Blanchettovou

Americká zpěvačka a herečka Barbra Streisandová doufá, že se po 16 letech vrátí za kameru a na filmové plátno převede milostný příběh o zesnulém americkém spisovateli Erskinu Caldwellovi a jeho manželce, americké dokumentární fotografce Margaret Bourkeové-Whiteové. Potvrdil to mluvčí hollywoodské hvězdy s tím, že Streisandová dává dohromady potřebné peníze.

Skinny and Cat, jak zní titul chystaného projektu, by byl první režisérský počin Streisandové od roku 1996, kdy natočila romantickou komedii Dvě tváře lásky. Podle nepotvrzených zpráv by se v hlavních rolích mohli objevit oscarový herec Colin Firth a australská filmová hvězda Cate Blanchettová.

Mluvčí Streisandové ale uvedl, že projekt ještě kvůli finančním záležitostem nemá zelenou. O potížích se sháněním peněz se Streisandová minulý týden svěřila americkému deníku The Los Angeles Times. V rozhovoru se zmínila o částce 20 milionů dolarů (více než 409 milionů korun).

11:42
Životy potomků Boženy Němcové přiblíží texty, ilustrace i fotografie

V České Skalici na Náchodsku začne v neděli výstava přibližující osudy potomků spisovatelky Boženy Němcové. Expozice bude přístupná do 12. srpna. Výstava je jednou z akcí letošního Roku Boženy Němcové, který připomíná 150. výročí úmrtí této spisovatelky.

Výstava na více než šesti desítkách panelů s texty, fotografiemi a ilustracemi zachycuje život rodiny Josefa a Boženy Němcových, jejich tří synů, dcery a také některých vnoučat, například učitelky a sociální pracovnice Marie Záhořové-Němcové.

Název výstavy Ty děti mně největší starost dělají je odvozený ze závěru dopisu Josefa Němce manželce z Villachu z přelomů roku 1856 a 1857.

13:23
Před 55 lety zemřel malíř Kupka, průkopník i rekordman

Dnes jeho obrazy trhají aukční rekordy a pyšní se jimi světové galerie, ve své době však mnoho uznání nesklidil. Český malíř, grafik a ilustrátor František Kupka patřil k zakladatelům moderního abstraktního malířství. Zemřel před 55 lety, 24. června 1957, ve Francii.

Vztah Kupky k hudbě se podílel na vzniku a realizaci nového výtvarného směru - orfismu, tedy směru, přibližujícímu malířství jiným uměním (hudba, poezie). Byl průkopníkem nefigurativní malby založené na působení barvy - v jeho kompozicích námět nehraje téměř žádný význam, rozhodující je skladba barev a linie.

Převážnou část života strávil Kupka ve Francii. Narodil se 23. září 1871 v Opočně. V Dobrušce se vyučil sedlářskému řemeslu, ale malířský talent jej dovedl na pražskou Akademii výtvarných umění (AVU) a později až do Paříže. Během tamních výtvarných studií se živil malováním plakátů, vyučoval náboženství a dokonce vystupoval jako spiritistické médium. Kolem roku 1903 se poprvé mezinárodně proslavil publikací satirických kreseb.

16:05
Elvisova hrobka se na přání fanoušků dražit nebude, zůstane svatyní

Hrobka, ve které přechodně spočívalo tělo Elvise Presleyho, se nakonec dražit nebude. Oznámil to v pátek obchodník Darren Julien, který tento víkend pořádá aukci předmětů nejrůznějších hudebních celebrit. Julien řekl, že vyhověl přání Presleyových fanoušků z celého světa, kteří chtěli, aby hrobka byla zachována jako svatyně věnovaná památce krále rock´n´rollu.

Hrobku na hřbitově Forest Hill v Memphisu dá Julien do prodeje, až hřbitov "najde plán, který by vyhovoval fanouškům a současně by uchoval památku Elvise Presleyho".

V hrobce byl pohřben vedle matky Gladys poté, co 16. srpna 1977 zemřel. Po dvou měsících byli oba exhumováni a pohřbeni na pozemku Presleyho domu v Gracelandu v Memphisu. Hrobka je od té doby prázdná.

18:30
Pro fotografa Tunicka se svléklo 2500 lidí, symbolizovali motiv z opery Prsten Nibelungův

Bez jediného kousku oblečení pózovalo přibližně 1700 lidí v Mnichově americkému umělci a fotografovi Spenceru Tunickovi. Pomalovaná těla se na různých místech bavorské metropole stavěla do formací, které měly symbolizovat některé motivy z operní teatrologie Richarda Wagnera Prsten Nibelungův. Projekt, ve kterém se původně počítalo až s 2500 naháči, se uskutečnil v rámci zahájení mnichovských operních slavností.

První modelové a modelky se šatů začali zbavovat již kolem třetí hodiny ranní a nahá těla si pak potírali zlatou a červenou barvou. Na náměstí před bavorskou operou se poté shromáždili do kruhu, který měl symbolizovat jeden z motivů Wagnerova díla.

Do projektu se původně přihlásilo 2500 lidí, sám autor snímků ale počítal s tím, že účastníků bude méně. Tunick, který je znám svou vášní pro hromadné akty, spoušť poprvé stiskl asi o dvě a čtvrt hodiny později krátce po východu slunce. Venkovní teplota v tu dobu nepřesahovala 13 stupňů Celsia.

Tunick už vytvořil instalace naháčů ve městech v celém světě, od Montrealu přes Melbourne a Barcelonu až po Buenos Aires. Například v březnu 2010 mu pózovalo přes pět tisíc naháčů u slavné budovy australské opery v Sydney.

07:14
Na United Islands přišlo až 35 tisíc lidí

Pražské ostrovy se v sobotu rozezněly desítkami koncertů, vyvrcholil tak třídenní hudební festival United Islands. Jen v sobotu zde zahrálo 85 kapel a DJ´s z 21 zemí. Podle organizátorů navštívilo festival celkově 30 až 35 tisíc lidí, vstup byl zdarma. Kromě koncertů, divadelních představení a workshopů se Pražané mohli připojit k happeningu na podporu trýzněných ruských rockerek z kapely Pussy Riot.

Dnešní festivalový den v poledne začal na Kampě a Střeleckém ostrově prvními koncerty, vystoupila třeba nejslavnější estonská Indie kapela Röövel Ööbik. Slunečné počasí mnoho návštěvníků zmohlo tak, že koncerty sledovali vleže na trávě, s pivem nebo zmrzlinou. Po poledni se pak na Střeleckém ostrově konal happening na podporu Pussy Riot. Organizátoři rozdávali pohlednice.

"Pohlednici mohli lidé poslat nejen ruským politikům, soudcům, úředníkům, ale také zástupcům ruské veřejnosti, s čímž jednak poskytnou morální podporu dívkám, které jsou ve vazbě, a také tak lidé dají najevo nesouhlas s nepřiměřenou perzekucí umělců, kteří se vyjadřují k častým společenským a politickým poměrům v Rusku," uvedl jeden z organizátorů akce Marek Votřel. Festival nabídl rock, indie, elektro, world music, ale i jazz a folk.

Hlavní hvězda dneška byla holandská taneční kapela Kraak and Smaak. Davy lidí ale přilákalo třeba i ukrajinské duo Zapaska nebo izraelská směsice rocku a world music Boom Pam. Pro milovníky jazzu byla vyhrazena scéna hudebního klubu Jazz Dock, pro rodiny s dětmi byla připravena dětská představení. Kromě toho festival nabídl módní přehlídku nebo promítání studentských filmů. Další program se konal i na Žofíně, Dětském ostrově nebo piazzetě Národního divadla.

Festival začal ve čtvrtek klubovou nocí, koncerty se konaly ve 26 hudebních klubech a divadlech. Letošní 9. ročník United Islands nabídl deset scén s více než 200 hudebními projekty z jednadvaceti zemí. (čtk)

08:26
Julio Iglesias v Praze zpíval s Gottem, zatímco se tančilo flamenco

Španělský zpěvák Julio Iglesias v sobotu poprvé ve své dlouholeté kariéře vystoupil v Praze. Do O2 areny přilákal podle odhadu přítomných novinářů přibližně 3 tisíce lidí, z nichž mnozí v závěru opustili svá místa k sezení a nadšeně se nahrnuli se pod pódium. Hostem koncertu byl Karel Gott.

"Bude to Juliův večer, ve kterém se mihnu, a bude to pro mne velká čest," uvedl před vystoupením Gott, který se s Iglesiasem zná již mnoho let. V Hamburku měli začátkem 70. let dokonce společného producenta Otto Demmlera.

Osmašedesátiletý Iglesias, jemuž vypomáhaly tři sboristky, nabídl vděčnému publiku své tklivé balady plné emocí, které z části odzpíval na barové stoličce. Šedovlasý romantik, který byl do svého zranění fotbalovým brankářem Realu Madrid, reagoval během vystoupení i na vývoj zápasu mistrovství Evropy mezi Španělskem a Francií.

Ovace vestoje vyvolaly jeho převzaté písně Can't Help Falling in Love a Always On My Mind z repertoáru Elvise Presleyho i hit skupiny Foreigner I Want To Know What Love, který znají tuzemští posluchači v podání Jitky Zelenkové jako Bez lásky láska není.

V průběhu koncertu Iglesias na pódiu přivítal Gotta. Společně zazpívali To All The Girls I’ve Loved, který s názvem Všem dívkám nazpíval Gott už před lety s Pavlem Bobkem. "Vážím si Karla jako špičkového profesionála a výjimečného umělce. Má úžasný hlas a zaslouží si veliké uznání a úctu i za to, že se tolik let drží na vrcholu," sdělil Iglesias, který výběr duetu nechal na Gottovi.

Ten ještě přidal skladby Když jsem já byl tenkrát kluk a legendární Lady Karneval, ve které ho doprovodil Iglesiasův orchestr. Dalším z hostů byl argentinský pár tančící flamenco. (čtk)

10:13
Ungelt uvede Sklenici vody

Premiéra hry Eugena Scriba Sklenice vody zahájí dnes večer na Novém Světě pod Loretou provoz letní scény pražského Divadla Ungelt. Inscenaci nastudoval režisér Petr Novotný. Na jevišti pod širým nebem se objeví Zlata Adamovská a Chantal Poullainová, hraběte ztvární Petr Štěpánek, příležitost dostanou i mladí herci Jana Malá a Filip Tomsa.

Letní scéna bude v provozu téměř šest desítek večerů až do 2. září. Nabídne i další úspěšná představení Ungeltu - milostný příběh Vzpomínky zůstanou, Šest tanečních hodin v šesti týdnech a narozeninové koncerty Marty Kubišové, která na podzim oslaví sedmdesátiny. I letos si na jeviště pozve hosty, konkrétně Karla Gotta, Věru Špinarovou, Petru Janů, Anetu Langerovou, Petra Jandu a Václava Neckáře.

Podle uměleckého šéfa scény Milana Heina vznikla inscenace Sklenice vody speciálně pro letní večery, na komorní scéně se uvádět nebude. (čtk)

14:56
Basinfirefest uvede Finy, Italy i Američany

Finská kapela Apocalyptica, americká Cannibal Corpse nebo italská Lacuna Coil budou taháky třídenního Basinfirefestu 2012. Na jubilejním desátém ročníku největšího západočeského hudební festivalu vystoupí přes 80 rockových, metalových, ska i punkových kapel, čtvrtina z ciziny, řekl za organizátory Josef Bruha. Akce tradičně zahajuje prázdniny, trvá od 29. června do 1. července.

Festival organizuje parta kamarádů ze Spáleného Poříčí. Na první ročník před deseti lety přišlo 700 lidí, kdežto loni už 5000. A tento rok by měla být účast ještě větší. "Letos čekáme více lidí, protože slavíme deset let. Jde o nejsilněji obsazený ročník. Vstupenky se prodávají hodně i na Moravě a v Německu. Letos jsme měli velké štěstí, že jsou ty kapely na turné v Evropě, a vešly se nám do termínu, protože vystupují vedle v Německu," uvedl Bruha. Vstupné ale zůstalo stejné.

Podle Bruhy nejsou ale vinou krize ceny světových kapel nižší, naopak chtějí dvakrát tolik než před krizí v roce 2008. "Říkají o nás, že jsme Rusové, ale chtějí peníze jako v západní Evropě," dodal. Z českých kapel vystoupí například Dan Bárta s Alicí, Törr, Horkýže Slíže, Škwor, Arakain, Alkehol a Debustrol. Žánr ska bude reprezentovat třeba Polemic nebo Tleskač a punk zase Plexis, Šanov 1 a N.V.Ú. (čtk)

18:26
Spisovatel Vondruška chystá tetralogii o Přemyslovcích

Autor historických detektivek Vlastimil Vondruška připravuje rozsáhlou románovou fresku o životě posledních přemyslovských králů. V těchto dnech dokončil druhý díl s názvem Jednooký král (Václav I.). Tetralogie by měla být dokončena příští rok. ČTK o tom informovala Johana Turnerová z nakladatelství Moba, které historickou ságu vydává. Čtyřdílná epopej bude vyprávět o posledních Přemyslovcích, ale nejen o nich.

Popíše životní osudy panovníků a všech významných Přemyslovců a Přemysloven, kteří ve své době zasahovali do dějin země. Autor chce zachytit také osudy manželů a manželek a blízkých příbuzných spojených s královským rodem či životní příběhy předních českých šlechticů.

Vypravěčem celé zamýšlené tetralogie je příslušník tehdy slavného rodu pánu z Lichtenburka. Děj románu se odehrává v celé křesťanské Evropě, od císařského dvora a papežské kurie přes královské a vévodské dvory sousedů až po území Byzance a Svaté země. První díl přemyslovské epopeje s názvem Velký král (Přemysl I. Otakar) vyšel vloni. Historická sága začíná obdobím, kdy se vlády ujímá mladý Přemysl Otakar. Nyní dokončený díl začíná roku 1205 narozením Václava I.

Popisuje také okolnosti, které vedly k vydání Zlaté buly sicilské v roce 1212. Soubor listin upravoval především postavení českého krále a českého státu v rámci římské říše a potvrzoval královskou hodnost pro Přemysla Otakara I. a jeho nástupce. Vondruška ještě připravuje k vydání díly Král rytíř (Přemysl II. Otakar) a Král básník (Václav II. a Václav III.). (čtk)