Na obálku své první velké monografie si Rafani nechali vytisknout citát od Milana Knížáka, který je kdysi osočil ze srabáctví. Rafani byli vždycky sebemrskači, i když v tomto případě je to naopak: Knížákovo opovržení je pro skupinu s aktivistickými sklony vlastně dobrou vizitkou.

Kniha je poněkud opožděným průvodcem po krajině rafanovských akcí vykonaných v letech 2000-2006. Vychází k retrospektivní výstavě skupiny v Domě umění města Brna nazvané Dech. Druhý díl rafanovské historie, která se loni rozrostla například o celovečerní dokument věnovaný Praze a její skryté kulturní elitě, se prý již chystá.

Z hospodských řečí

Rafani, dvakrát nominovaní na Cenu Jindřicha Chalupeckého, jsou nejlépe organizovanými autory českého konceptuálního umění. Skupina vznikla před dvanácti lety z hospodských řečí čtyř studentů pražské akademie.

Členové od začátku vystupují v uniformách, o svých dílech hovoří unisono ve shodném duchu a podřizují se desateru, jehož jeden bod například zní: Aktivity umělecké skupiny Rafani mají v případě nutnosti přednost před mými osobními zájmy. Přestože důsledně dodržují společné autorství, svou identitu neskrývají. Zakládajícími členy byli Luděk Rathouský, Petr Motejzík, Marek Meduna a Radim Kořínek.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se