On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
04:56
Kytaristé mají sraz v Brně na festival a kurzy

Nocí flamenca na nádvoří hradu Špilberk v neděli začala významná kytarová akce v Česku, 21. ročník Mezinárodního kytarového festivalu Brno. Zahrál na ní Španěl Oscar Herrero s tanečnicí Marianou Colladovou a dalšími rodilými hudebníky z Andalusie.

Na ostatní vystoupení budou moci zájemci přijít do zastupitelského sálu Nové radnice. Kromě koncertů tvoří program přehlídky také kurzy, soutěž pro mladé hráče a výstava koncertních nástrojů. Dle pořadatelů jde o jednu z největších kytarových akcí ve střední Evropě.

Některé koncerty, například ten zahajovací, byly už měsíc před zahájením festivalu téměř vyprodané. Během letošního festivalu návštěvníci uvidí i hvězdy, kterými jsou například Američané Scott Tennant a Andrew York. Oba mají doma prestižní cenu Grammy a prošli slavným komorním souborem Los Angeles Guitar Quartet. Muzikant York celý festival 11. srpna zakončí.

Zahrají také kytaristé z Mexika a Itálie. "Umělci sem jezdí rádi, protože se zde dobře cítí, i když by si jinde třeba vydělali více," uvedl už dříve ředitel festivalu Vladislav Bláha. Součástí setkání kytaristů jsou i kurzy, při kterých zkušení hudebníci předají um těm mladším. Mladí kytaristé se potom budou moci utkat o kytaru vyrobenou japonským mistrem. (čtk)

07:02
Letní slavnosti dnes končí Kouzelným ostrovem

Závěrečný koncert festivalu Letní slavnosti staré hudby dnes ve Španělském sále Pražského hradu připomene velkolepost operních produkcí a oratorní tvorby v Anglii 17. a 18. století.

Program s názvem Kouzelný ostrov bude zasvěcen hudebním velikánům Henry Purcellovi a Georgu Friedrichu Händelovi. Árie z oper a oratorií zazní v podání sopranistek Hany Blažíkové a Olgy Pasiecznikové. Instrumentální složku obstará barokní orchestr Collegium Marianum.

Zazní árie z oper a oratorií jako The King Arthur, The Fairy Queen, Dido and Aeneas nebo Acis and Galatea. Orchestr Collegium Marianum, nejen doprovodí pěvecké party, ale přidá například části ze známé Händelovy Vodní hudby či Hudby pro ohňostroj.

Název koncertu, jejž si pořadatelé vypůjčili z jedné z uváděných árií, odkazuje k Velké Británii jako k hájemství barokní hudby a kolébce množství písní a dodnes oblíbených melodií. Festival začal 19. července. Úvodní večer s názvem Batalla se uskutečnil v zaplněném Španělském sále Pražského hradu v režii španělského souboru Forma Antiqva.

Program 13. ročníku slavností staré hudby nabídl celkem osm představení a hudbu 16. až 18. století v autentickém podání různých souborů a interpretů v historických sálech na různých místech Prahy. (čtk)

08:14
Wabi Daněk, Radůza a spol se sejdou na novém albu

Tragédie oddílu generála Custera, nářek nad zmařenými životy střelců i padlých děv nebo Nebeští jezdci. O těch bude v září na novém albu zpívat trampský bard Wabi Daněk s hudebníky mladších generací včetně Radůzy, referoval server idnes.cz.

Podle něj je iniciátorem desky bubeník David Lanštof. Natáčelo se začátkem léta ve srubu v Orlických horách, uprostřed nedotčené přírody a série ohromujících bouří, které muzikantům věčně vyhazovaly proud.

Zvukovou stránku alba měl na starosti Michal Pekárek, obrazovou část desky obstará fotograf Druhé trávy Roberta Křesťana Jiří Turek.

10:18
Umberto Eco píše, že kamery nás připravují o prožitky

Fotografují či filmují a pak to vše dávají na internet. Mnozí lidé - když se nachomýtnou k nějaké události - nemyslí na nic jiného. A tím se připravují o možnost pochopit, co se před jejich očima skutečně děje, napsal Umberto Eco v italském týdeníku L´Espresso.

Před časem mi na Španělské akademii v Římě, kde jsem chtěl promluvit, jedna paní namířila do tváře oslnivé světlo své kamery a zabránila mi tak přečíst poznámky. Reagoval jsem velmi rozmrzele a ta paní světlo vypnula, tvářila se však, jako kdybych ji hluboce urazil. Jindy v San Leo, kde radnice zahajovala výstavu o krajinách na obrazech malíře Piera della Francesca, mě tři lidé oslnili bleskem a musel jsem jim připomenout pravidla dobrého chování.

V obou případech je syndrom elektronického oka srazil z člověčí úrovně, na kterou si snad dělali nárok: prakticky neměli zájem o to, co se říkalo, chtěli jen událost zaznamenat, aby ji snad umístili na YouTube. Neměli zájem pochopit to, co se říkalo, ale jen chtěli zachytit svou kamerou či fotoaparátem to, co mohli vidět vlastníma očima. Toto využívání mechanického oka na úkor mozku zřejmě duševně poznamenalo rovněž lidi jinak civilizované.

Odcházejí z dějiště události, jíž byli přítomni, s jakýmisi obrázky, ale bez jakéhokoli ponětí o tom, čemu byli přítomni. A jestliže jdou do světa, aby fotografovali všechno, co spatří, jsou zjevně odsouzeni k tomu, aby zapomněli to, co jen den předtím zachytili. Při mnoha příležitostech jsem vyprávěl, jak jsem přestal fotografovat v roce 1960, po cestě po francouzských katedrálách, kdy jsem dělal obrázky jako blázen. Po návratu jsem měl sbírku velmi skromných fotografií, ale nevzpomněl jsem si na to, co jsem viděl.

Odvrhl jsem fotografický přístroj a při příštích cestách jsem zaznamenával vše, co jsem viděl, jen svou myslí. Na památku, a spíše pro druhé než pro sebe, jsem kupoval ty nejlepší pohlednice. Když mi bylo jedenáct let, upoutaly mou pozornost nezvyklé výkřiky na silnici, kde jsem zrovna byl. Na dálku jsem viděl, jak kamion narazil do lehkého auta řízeného vesničanem, vedle kterého seděla žena. Tu náraz odmrštil na zem. Měla roztříštěnou lebku a ležela v tratolišti krve a vylitého mozku, zatímco manžel ji tiskl a křičel zoufalstvím. V hrůze jsem se ani nepřiblížil.

Nejenže to bylo poprvé (a naštěstí naposledy), co jsem viděl mozek vylitý na asfalt, ale bylo to také poprvé, co jsem se setkal se smrtí. A s bolestí a zoufalstvím. Co by se stalo, kdybych tehdy měl mobilní telefon s fotoaparátem, jak ho dnes má každý chlapec? Asi bych to zachytil, abych pak mohl kamarádům ukazovat, že jsem u toho byl, a pak bych svůj vizuální kapitál umístil na YouTube, abych poskytl i jiným potěšení z neštěstí druhých.

A pak bych možná dál pokračoval v zachycování dalších krutostí osudu a k neštěstí druhých bych se stal lhostejným. Já jsem si však naopak vše zachoval ve své paměti a tento obraz mě i po šedesáti letech znepokojuje a vychovává v tom smyslu, že prost lhostejnosti sdílím neštěstí druhých. Nevím, zda dnešní děti ještě mají možnost stávat se dospělými. Dospělí s očima přilepenýma na svůj mobil jsou navždy ztraceni. (čtk)

12:05
Před 55 lety zemřel slavný komik Oliver Hardy, parťák Stana Laurela

Americký herec Oliver Hardy, který zemřel v 65 letech 7. srpna 1957, je považován za jednoho z králů filmové grotesky. Spolu se Stanem Laurelem vytvořili nerozlučnou komediální dvojici, jejíž kousky v němých a později i zvukových snímcích u diváků dodnes vyvolávají salvy smíchu.

Nesourodá dvojice dobromyslného tlouštíka Hardyho a nemotorného hubeňoura Laurela se dala dohromady v roce 1927, kdy už měl každý z nich za sebou zkušenosti z divadla, kabaretu i filmu. Od té doby spolu natočili přes sto snímků, z toho 27 celovečerních. Za grotesku Stěhujeme piano získali v roce 1932 Oscara, brzy poté ale začala jejich sláva uvadat. (ČTK)

13:46
Historie zlínského divadla ožije na lázeňské kolonádě

Zlínské divadlo připravuje výstavu, kterou se bude prezentovat na lázeňské kolonádě v Luhačovicích. Halu Vincentka zaplní divadelní kostýmy, makety, fotografie i ocenění, které divadlo získalo.

Vernisáž je naplánovaná na 19. srpna, výstava potrvá do 6. září. Lidé si budou moci na dvanácti velkých panelech prohlédnout fotografie herců a inscenací z historie i současnosti. K vidění budou dvě makety od Jaroslava Čermáka z her Kabaret a Černá komedie. Divadlo se pochlubí také například Cenou diváků České televize, kterou získalo v rámci Cen Alfréda Radoka za inscenaci Smrt Hippodamie z roku 2007. Výstavu doplní sedm divadelních kostýmů.

"Ukážeme nejvýznamnější body historie našeho divadla, představíme inscenace, režiséry, výtvarníky, herce a dramaturgy," uvedl výtvarník zlínského divadla Radek Pluhař s tím, že divadlo představí také současný repertoár a přiblíží první premiéry v nové sezóně, kterou 8. září zahájí Příběhy obyčejného šílenství. (ČTK)

15:38
Pomezí módní a erotické fotografie představí festival na Okoři

Fotografický festival, při kterém budou přímo na místě vznikat módní fotografie, připravují pořadatelé na přelom srpna a září na hrad Okoř. Na dva dny vyroste na Okoři a v podhradí devět otevřených ateliérů s profesionálním nasvícením, různým pozadím, s modelkami, s prostorem pro fotografy včetně tribun a s technickým servisem.

Festival XTASY glamour photo fest se na Okoři uskuteční 31. srpna a 1. září. Princip festivalu je podle v tom, že se kdokoliv může akreditovat a fotit v ateliérech s různým pozadím a příběhem. Festival doplní i hudební a taneční program na velkém pódiu s kapelami. Největší zvědavost podle organizátorů vyvolává taneční skupina Dekkadancers, kterou tvoří tanečnice Národního divadla a svoji energickou show nacvičily přímo pro festival.

Glamour je žánr na pomezí módní a lehce erotické fotografie, jehož počátky se datují do začátku 19. století. Původ současného glamour žánru je spojený s raným Hollywoodem, v 50. letech ho zcela změnil časopis Playboy. Hlavním hostem festivalu bude Rolando Gomez, bývalý válečný fotograf a v současnosti jeden z nejvýraznějších představitelů glamour fotografie. Před samotným festivalem povede Rolando Gomez v Praze fotografický workshop. (ČTK)

17:25
V Ostravě se vydají na procházku s architekty, provázet městem bude i Josef Pleskot

Na originální procházky s předními českými architekty a historiky architektury budou moci při festivalu Den architektury vyrazit zájemci také v Ostravě a okolí. Festival se po loňské úspěšné premiéře rozšířil do dalších měst. Uskuteční se 29. a 30. září ve více než 30 městech.

Mezi vrcholy programu bude podle ní patřit procházka s předním českým architektem Josefem Pleskotem po Ostravě-Vítkovicích. Začne u unikátního památkového areálu vítkovické Dolní oblasti. Historik architektury Martin Strakoš zase účastníky provede po méně známých okrajových čtvrtích města, Radvanicích a Michálkovicích. Ukáže školní budovy a dělnické kolonie spojené s těžbou uhlí i stavby související s bouřlivým náboženským a duchovním životem. V nedalekém Havířově bude procházka s místními architekty Lucií Chytilovou a Adamem Guzdkem po budovách bruselského stylu, které se vymykají současné stavební průměrnosti a typizaci ostatní socialistické zástavby ve městě.  

Další informace najdou zájemci na internetových stránkách www.denarchitektury.cz.

07:28
V centru Plzně vyroste šest hudbeních scén a bude se hrát zadarmo

Rozsáhlý pouliční festival oživí od čtvrtka na deset dnů centrum Plzně. Takzvaný Pilsen City Fest, který je stěžejní částí multižánrového projektu Živá ulice - Plzeňská setkání, nabídne lidem zdarma přes 80 koncertů a divadelní představení. V historickém středu města vznikne šest scén, kromě hudby mnoha stylů i divadla čeká na návštěvníky také například dvoudenní přehlídka mladé módy a designu.

Podle dramaturga festivalu Davida Gaydečky bude hlavní scéna festivalu na náměstí Republiky patřit vícegeneračnímu setkání. Na pódiu se každý den potkají vždy otcové se svými syny, například Jan Burian a jeho syn Jiří s kapelou Republic of Two nebo Michal Pavlíček a jeho syn s kapelou U-Prag. "Také třeba Jan a Zdeněk Kluka v jedné kapele Čankišou, která hraje hned první den, ve čtvrtek 9. srpna," řekl Gaydečka.

Kompletní program festivalu je na webu.

09:05
Sting zase v Česku. Tentokrát přijede na druhou stranu republiku, zahraje v Ostravě

V Ostravě vystoupí britský zpěvák Sting. Jeho koncert bude v pondělí 19. listopadu hostit ČEZ Aréna. Do Ostravy se Sting vrací po 15 letech. V Česku Sting vystupoval opakovaně. Jen jednou ale zavítal do Ostravy.

Šedesátiletý Sting, vlastním jménem Gordon Sumner, stál nejprve v roce 1977 u zrodu slavné kapely Police, první sólové album vydal o osm let později. Za svou kariéru prodal téměř 100 miliónů alb jako sólový umělec a získal deset cen Grammy, Zlatý glóbus, cenu Emmy a tři nominace na Oscara. Naposledy vydal titul Sting: 25 Years, který vyšel 26. září 2011. Tato kolekce zachycuje poprvé v historii jak největší hity, tak i rarity ze Stingovy dlouholeté sólové kariéry.

Sting už letos v Česku vystoupil dvakrát, pokaždé v Praze. V únoru si jeho koncert v Kongresovém centru nenechalo ujít 3000 lidí a v červnu ve vysočanské O2 Aréně 13 000 posluchačů. (ČTK)

10:47
Výročí oslaví kapela Arakain, se kterou začínala Lucie Bílá

Kapela Arakain pořádá 26. října v rámci oslav 30. výročí své existence koncert v Praze na výstavišti v Letňanech. Její největší letošní vystoupení naváže na jarní turné Arakain XXX Best of Tour. V Praze se představí se skupinou mnoho hostů.

Arakainu v prostorách PVA Expo Letňany pogratulují kolegové z kapel Alkehol, Harlej, Kreyson, Škwor, Absolut Deafers, Ascendancy, Assessor, Dymytry, Fata Morgana, Kryptor, Markýz John, Menhir, Titanic, Törr a další. Série 14 jarních koncertů metalové skupiny Arakain s její bývalou zpěvačkou Lucií Bílou začala 9. března v Polné u Jihlavy.

Bílá s Arakainem vystupovala tři roky v počátcích své kariéry a poté se vždy po pěti letech zúčastňovala jejich výročních akcí. Poslední koncert turné, jehož mnoho koncertů bylo vyprodáno, se uskutečnil 28. dubna v Kladně. Účast na turné odmítl bývalý dlouholetý zpěvák Arakainu Aleš Brichta (ČTK).

12:31
Spisovatelka Kubátová, autorka Krakonoše a Trautenberka, oslaví devadesátiny

Prozaička, dramatička a autorka knih pro děti a mládež Marie Kubátová, která 8. srpna oslaví devadesátiny, patří k nejčtenějším domácím spisovatelkám, přestože se sama považuje spíš za venkovskou apatykářku. Proslula především jako autorka krkonošských pohádek, jež tvoří asi třetinu ze zhruba půl stovky jejích knižních titulů.

Vystudovaná farmaceutka podědila lékárenský plášť i spisovatelské pero po své matce Amálii Kutinové. Spolu s ní sbírala po krkonošských chalupách pověsti a náměty, z nichž později vznikly Daremné poudačky, Krakonošův rok či Hořké bejlí. Při psaní často těží i z vlastní lékárnické praxe (U tří koček, Třikrát denně kapku rosy), z knih pro děti patří k nejznámějším pohádky o Krakonošovi a Trautenberkovi.

13:54
V Nizozemsku vznikl film režírovaný přes Twitter

Tisícovky uživatelů Twitteru v Nizozemsku dostaly příležitost režírovat hraný film. Ke snímku Onder Controle (Pod kontrolou) posílali texty a pokyny hercům. Experimentální film bude mít premiéru na filmovém festivalu v Nizozemsku, který začíná 26. září.

Uživatelé sítě mohli na internetu živě sledovat vznik thrilleru, jehož zadavatelem je festival pořádaný v Utrechtu. "Byl to jedinečný experiment, který se povedl," řekla dnes mluvčí festivalu Marieke Salieová.

Devadesátiminutový film vznikl v Overbergu u Utrechtu za přítomnosti deseti kamer, více než stočlenného filmového štábu a 13 známých nizozemských herců.

Jejich jednotlivé role a děj filmu byly předem dány jen rámcově: Spisovatel Thijs Bos vyrůstá v psychiatrickém zařízení a je obviněn z vraždy své přítelkyně Sary. Pověřená redakce posílala zhruba každé tři sekundy vybrané "tweety" hercům, kteří je měli převést do hrané formy. (ČTK)

16:02
Koňská mrva před berlínskou galerií připomíná obraz, který zabavili nacisti

Berlín má další netradiční uměleckou instalaci. Hromady umělé koňské mrvy u Nové národní galerie mají připomínat obraz expresionisty Franze Marka Věž modrých koní. Dílo zabavili v roce 1937 nacisté a dodnes je nezvěstné, připomíná BBC.

Instalaci Martina Gostnera tvoří čtyři hromádky znázorňující modrý koňský trus. Každá kupka představuje jednoho koně z obrazu, který Marc vytvořil v roce 1913.

Nacisté expresionistická díla považovali za "neněmecká". Gostnerovo dílo má podle berlínské galerie vyvolávat iluzi, že Markovi koně jsou stále naživu a kolem budovy známé kulturní instituce dělají "hromádky".

Markovo dílo v roce 1919 koupil tehdejší ředitel berlínské galerie Ludwig Justi a až do konfiskace bylo součástí sbírek Nové národní galerie. Stejně jako je tomu u mnoha dalších ztracených děl, ani u Věže modrých koní není jasné, zda byl obraz zničen, nebo stále existuje. (ČTK)

17:11
Zemřel oscarový autor hudby k filmům Podraz a Takoví jsme byli

Ve věku 68 let v pondělí zemřel skladatel filmové a divadelní hudby Marvin Hamlisch, který složil hudbu například ke snímkům Podraz a Takoví jsme byli. Mluvčí rodiny oznámil bez dalších podrobností, že Hamlisch zemřel v Los Angeles po krátké nemoci.

Hamlisch získal během kariéry tři Oscary, čtyři televizní ceny Emmy, čtyři ceny Grammy a divadelní ocenění Tony, kterou dostal za hudbu k muzikálu Chorus Line.

Složil hudbu asi ke 40 filmům, včetně snímků jako Obyčejní lidé, Příští rok ve stejnou dobu a Sofiina volba. Na Oscara byl nominován celkem dvanáctkrát. V roce 1974 ho dostal za hudbu k filmu Takoví jsme byli i za titulní píseň. Při stejné ceremonii dostal Oscara za nejlepší úpravu skladby Scotta Joplina pro Podraz. (ČTK)

18:49
Hřebejkův film se scénářem od Viewegha uvidí jako první diváci ve Vítkovicích

Komedii Jana Hřebejka Svatá čtveřice uvidí jako první diváci ve Vítkovicích. Bude to 20. srpna v multifunkční hale Gong. O den později se další předpremiéra snímku, který se v kinech objeví od 23. srpna, uskuteční na Občanské plovárně v Praze. Oznámil to Petr Slavík z distribuční společnosti Bontonfilm.

Původní scénář k příběhu dvou manželských párů napsal Michal Viewegh. I proto distribuční slogan hlásá, že "tohle si od Viewegha nepřečtete, to musíte vidět". Všechny předchozí filmy, k nimž psal scénář, totiž tvořil podle vlastních knižních předloh.

"Do Vítkovic se za prvními diváky osobně vydají vedle režiséra a scenáristy také herci Hynek Čermák, Viktorie Čermáková a Marika Procházková," uvedl Slavík.

Další hlavní roli vytvořil Jiří Langmajer. Spolu s Čermákem hrají elektrikáře Ondru a Vítka, kolegy z práce a navíc sousedy z dvojdomku, ve kterém s rodinami žijí v harmonii. Jejich manželky se mají rády, Ondrovi dospívající synové chodí s Vítkovými dospívajícími dcerami. Všeobjímající idylu narušuje jen ubíjející stereotyp erotiky obou párů. Když kamarádi dostanou možnost odcestovat na brigádu na karibský ostrov, kde hurikán zničil elektrické vedení, vezmou manželky s sebou. A právě v izolovaném exotickém ráji se rozhodnou vyřešit manželský sex poměrně originálním způsobem. (ČTK)

07:53
Skupina The Roots roztančila nabitý Lucerna Music Bar i bez aut, peněz a násilí

Pověst výborné živé hiphopové kapely dnes večer potvrdila podle reakcí beznadějně vyprodaného Lucerna Music Baru v Praze americká formace The Roots. Svoji energickou produkcí rozpohybovala zaplněný sál a její rytmická hudba roztancovala i dívky stojící frontu u baru. V metropoli The Roots zahráli poprvé, Do Česka se vrátili čtyři roky po své premiéře na festivalu Hip Hop Kemp v Hradci Králové.

Skupina dorazila na pódium ve 22:00. Předtím přítomné svoji produkcí bavili dýdžejové Pufas a Chocolatic. Texty kapely se zabývají tématy, jež jsou blízká obyčejným lidem, postrádají rapová klišé o násilí, penězích a autech.

The Roots s nepřehlédnutelným obrovským lesklým suzafonem, na který hraje Tuba Gooding Jr., zahájili koncert skladbou Paul Revere převzatou z repertoáru Beastie Boys. Nadšené publikum odměňovalo jejich písně mohutným aplausem, mnozí však ignorovali prosbu kapely o zdržení se kouření. Nad nadšeným davem se totiž často během koncertu vznášela typická vůně marihuany.

Vedle vlastních skladeb z celé své dlouhé kariéry od debutové desky Do You Want More?!!!??! z roku 1995 nabídli The Roots i několik převzatých písní. Velkou pozornost vyvolala melodie hitu Sweet Child O' Mine od Guns N' Roses, uznalý aplaus zase odměnil dlouhé sólo bubeníka Questlova. (ČTK)

09:25
Spisovatel Topol nebude kandidovat do Senátu ze zdravotních důvodů

Spisovatel Jáchym Topol nebude kandidovat v podzimních volbách do Senátu. Známá kulturní osobnost se v poslední době potýká s vážnými zdravotními problémy a k odstoupení se prý rozhodl po dlouhých úvahách. Informoval o tom Ondřej Liška, předseda Strany zelených, za níž se měl Topol ucházet o přízeň voličů na Mladoboleslavsku. Topol chce prý stranu i nadále podporovat.

"Zdravotní problémy mi ale dávají tak zabrat, že jsem se nakonec rozhodl nekandidovat do Senátu. Činím tak po dlouhých úvahách a s přesvědčením, že mohu Zeleným být nadále prospěšný více jako novinář či propagátor," uvedl spisovatel v tiskovém prohlášení. Podle dřívějších informací trpí takzvaným Tinnitem, tedy šelestem v uších.

Prozaik, publicista, dramatik a básník Jáchym Topol začal publikovat v 80. letech v samizdatových edicích. Postupně se stal jedním z nejuznávanějších českých autorů, se svým dílem pronikl i do zahraničí. (ČTK)

11:08
Festival Okoř pojedenácté láká na hudební i rodinný program

Festival Okoř, jehož 12. ročník se koná 18. srpna, opět láká návštěvníky na koncerty populárních interpretů i doprovodný program pro celé rodiny. O akci konanou na pódiu pod zbytky středověkého hradu Okoř nedaleko Prahy je tradičně velký zájem, poslední ročníky byly vyprodané. 

Na festivalu vystoupí Nightwork, Mig 21, Michal Hrůza, Tomáš Klus, Anna K., David Koller, Marta Kubišová a další. Program odstartuje ve 14:00 plzeňská skupina Mandrage, která se na Okoři letos představila již na začátku května na 14. ročníku festivalu Okoř se šťávou.

"Kromě hudebních vystoupení se nejmenší mohou zabavit vodním zorbingem, hrami v dětském sportovním koutku nebo ve stánku s hračkami a stavebnicemi," uvedla za pořadatele Johana Turnerová.

Cena vstupenek v předprodeji činí 400 korun, na místě budou o padesátikorunu dražší. Děti do 12 let a vozíčkáři mají vstup zdarma. Novinkou letošního ročníku bude pro řidiče tester měření hladiny alkoholu. Moderátorkou akce bude Tereza Tobiášová. Chybět nebude kyvadlová doprava z pražského Vítězného náměstí a z Kladna na Okoř a zpět. Také bude připraveno stanové městečko. Pořadatelé věnují část výtěžku na renovaci zříceniny. (ČTK)

13:09
Zemřel jeden z průkopníků reggae, na Jamajce ho srazil vůz

Ve věku šedesáti let na Jamajce odešel jeden z prvních rapujících reggae zpěváků Ranking Trevor. Podle BBC muzikanta na motorce srazil vůz v dopravní nehodě.

Ranking Trevor je podepsán pod hity Caveman Skank, Three Piece Chicken nebo Chips, které se objevily v britských hitparádách.

Muzikant žil v Anglii více než dvacet let, spoustu písní ale natočil i v proslulém jamajském studiu Channel One. Podepsal se pod vznik takzvaného toastingu neboli jamajské obdoby rapu.

V osmdesátých letech však jeho kariéra začala upadat. Proto se vrátil zpět na Jamajku.

Zemřel Ranking Trevor

FOTO - repro Youtube.com

14:40
Do kin přijdou Divoká stvoření jižních krajin. Film nadchl Vary i Sundance

Nadšené ohlasy z uvedení na karlovarském festivalu předcházejí premiéru amerického filmu režiséra a spoluscenáristy Benha Zeitlina Divoká stvoření jižních krajin. V kinech se objeví od 9. srpna, společnost Aerofilms ho dnes představila na projekci v Praze.

"Režisér se kdysi potkal s kameramanem Benem Richardsonem díky Janu Švankmajerovi, oba krátce v jeho studiu v Knovízu o Prahy pracovali. Spolu pak natočili film, který vyhrál festival v Sundance a z Cannes si letos odvezl Zlatou kameru pro nejlepší debut," komentoval nákup snímku Radim Habartík z Aerofilms. Asi by prý jen těžko v současné filmové produkci našel titul tak silný po všech stránkách.

Ve filmu hrají výborní neherci, uvedl Habartík. Například otce malé dívky v hlavní roli jménem Hushpuppy hraje pekař, kterého objevili, když si k němu lidé ze štábu chodili pro čerstvý chléb. Hlavní hrdinku - pětiletou černošskou holčičku - vybral štáb na poslední chvíli ze čtyř tisíců uchazeček.

Ve filmu zní hudba, na níž se podílel i režisér. Kamera zabírá krajinu jižní Louisiany zpustošenou hurikánem Katrina. "Kouzlo je možná ten správný klíč k tomuto postapokalyptickému podobenství o svobodě a silné vůli žít, přežít a jít dál," dodal Habartík.

Hlavní hrdinka Hushpuppy žije v zapomenuté, ale svérázné komunitě v bažinatém kraji u mrtvého ramene řeky, odděleném od zbytku světa ochrannou hrází. Maminku už nemá a její otec je neustále mimo domov. Osamělá dívka, která příběh komentuje, vnímá přírodu jako křehké spletivo, v němž celý vesmír závisí na tom, aby do sebe všechno dokonale zapadalo. Když společně s bouří přijde stoletá voda, tatínek onemocní a Hushpuppy zjistí, že přirozený řád se začíná rozpadat. Zoufale se snaží dát svůj svět zase do pořádku, aby zachránila otce i potápějící se vesnici. (ČTK)

16:06
Na Vyšehradě se prolnou zdánlivě neslučitelné hudební žánry

Už podeváté bude přírodní jeviště pražského Vyšehradu hostit na sklonku léta festival divadla a hudby. Pod názvem Vyšehraní s podtitulem Bylo - nebylo se uskuteční od 10. do 23. září. Od původního červnového termínu organizátoři letos vzhledem k nestálému počasí upustili.

"Chceme do festivalového dění zapojit i nejmenší diváky a pozvat především prvňáčky na klasické české pohádky," řekla ředitelka a dramaturgyně přehlídky Martina Dimmerová. Program festivalu částečně zachovává vzpomínkovou linii u jednotlivých vystupujících kapel a interpretů a nabídne i ucelený obraz jejich vývoje. "Jako hosty pozveme bývalé členy jednotlivých seskupení a zazní repertoár z dob jejich začátků," dodala Dimmerová.

Opět se tedy na Vyšehraní setkají vedle sebe žánry zdánlivě neslučitelné v podání interpretů, kteří spolu běžně nevystupují. Na Vyšehradě vystoupí například Ida Kelarová, KEKS, Wabi Daněk, Miloš Dvořáček, Hromosvod, Ginerva, Jitka Vrbová, Standa Chmelík, Miroslav Paleček, Vladimír Mišík, Hašlerka, Petr Skoumal, Šimon Kotek, Svatopluk Karásek, Petr Lutka, Tomáš Berka, Olin Nejezchleba a kapely Ztraceni v překladu, Trio de Janeiro, Asonance, Hop Trop, The Boband a Hudbanda. (ČTK)

17:51
V Praze ukazují dva protilehlé póly spontánního umění art brut

Další výstavu umění, kterému se říká art brut, připravilo pražské Muzeum Montanelli (MuMo). Představuje sbírku Pavla Konečného, která zahrnuje jak výtvory lidového a naivního umění, tak díla zařazovaná do oblasti art brut - umění v původním stavu. Doplňují ji kresby Karla Havlíčka, které muzeum vystavuje pod názvem Gigantomachie.

Muzeum Montanelli sídlící v Nerudově ulici pod Hradem se tomuto druhu neprofesionálního umění věnovalo ve spolupráci se sdružením ABCD již loni, kdy prezentovalo díla dvou světově uznávaných českých tvůrců art brut Luboše Plného a Anny Zemánkové společně s kresbami nově objeveného autora Františka Dymáčka.

V nově otevírané výstavě ukazuje dva protilehlé póly spontánního umění. Sbírka Pavla Konečného, bývalého ředitele Národního památkového ústavu v Olomouci a dlouholetého dramaturga a ředitele tamního Divadla hudby zahrnuje výtvory od syrových plastik lidových sochařů přes naivní malby venkovských idyl, portréty, kresby architektur a strojů, až po fantaskní krajinné scenérie a halucinatorní květiny spiritistických médií. (ČTK)

06:28
Herce Bob Hoskins ukončil kariéru kvůli Parkinsonově nemoci

Známý britský herec Bob Hoskins končí s hereckou kariérou, protože trpí Parkinsonovou nemocí. Oznámil to dnes jeho agent. Lékaři u devětašedesátiletého Hoskinse zjistili chorobu loni na podzim.

Hoskins byl v roce 1987 nominován na Oscara za úlohu ve filmu Mona Lisa. Proslavily ho i role ve filmech Dlouhý velký pátek z roku 1980 a falešná hra s králíkem Rogerem. Naposledy hrál jednoho z trpaslíků ve filmu Sněhurka a lovec. Hoskins v dnešním prohlášení poděkoval přátelům a fanouškům.

Zdůraznil, že měl "nádhernou kariéru" a nyní chce trávit čas s rodinou. Stejnou degenerativní nervovou chorobu trpí například boxer Muhammad Ali a americký filmový herec Michael J. Fox. (čtk)

07:15
Hostem Markéty Irglové byl v Praze zpěvák a klavírista Duke Special

Severoirský klavírista a zpěvák Duke Special byl ve středu hostem pražského koncertu Markéty Irglové na Letní scéně Vyšehrad. Své přibližně hodinové vystoupení odehrál netradičně až po přestávce po hlavní hvězdě večera. Vyprodaný dvojkoncertbyl součástí přehlídky Metropolitní léto hereckých osobností.

V komorní atmosféře vytvořené Irglovou s její skupinou vystoupil dredy ozdobený klavírista a zpěvák Duke Special s bubeníkem Chipem Bailym. Excentrický severoirský kabaretiér, jenž se už v České republice představil v roli předskokana na turné irských The Frames a pražského koncertu Glena Hansarda v Divadle Archa, zazpíval své písně, kvůli kterým bývá odbornou kritikou přirovnávám k Billymu Joelovi nebo Eltonu Johnovi.

Duke Special na scéně působí od roku 2002. Výraznějšího úspěchu poprvé dosáhl v roce 2006, kdy jeho album Songs From The Deep Forest dosáhlo prodejů, za které byl oceněn platinovou deskou. Na turné Irglové v České republice, které začalo 2. srpna v Karlových Varech a čítá osm koncertů v českých a moravských městech, se zatím představil v Telči a Praze, ve čtvrtek ho čeká poslední koncert turné Irglové na nádvoří Milevského kláštera.

Na turné Irglová přiletěla z Islandu, kde pracuje na své druhé sólové desce. Poté se přesune do Jižní Koreje, Číny a Malajsie. Diváci na koncertech slyší písně z jejího prvního sólového alba Anar, nechybí písně proslavené filmem Once ani ukázky z právě dokončovaného alba. (čtk)

08:20
Zemřel operní pěvec Lubmír Procházka, opora Národního divadla moravskoslezského

V Ostravě v neděli ve věku 90 let zemřel operní pěvec Lubomír Procházka. Nastudoval například roli pana Broučka v inscenaci Výletů páně Broučkových. Ve středu o tom informoval ředidel Národního divadla Moravskoslezského Jiří Nekvasil.

"Jméno Lubomíra Procházky zůstane navždy zásadním způsobem zapsáno v historii opery Národního divadla moravskoslezského," uvedl ředitel s tím, že poprvé se Procházka, který se narodil 30. dubna 1922 v Praze, ostravskému publiku představil v prosinci 1942 v roli Jeníka. Tehdy to bylo na pozvání dirigenta a tehdejšího šéfa opery Jaroslava Vogela.

V letech 1943 až 1944 byl v rámci totálního nasazení angažován v Německu v divadle ve Zhořelci. Roku 1945 krátce působil v pražském Národním divadle a o dva roky později se stal sólistou opery Státního divadla Ostrava, kde působil až do svého odchodu do důchodu.

"Velká hudební inteligence a výborné herecké schopnosti mu umožnily znamenitě interpretovat role v širokém stylovém rozpětí, od italského spinto oboru až po role charakterní a buffózní," uvedl Nekvasil. V Janáčkových operách zpíval Lacu i Števu, Tichona, Hauka-Šendorfa, k jeho mistrovským janáčkovským postavám patřil zejména jeho Matěj Brouček v inscenaci Výletů páně Broučkových.

Procházka se věnoval i malbě. Ještě letos v květnu měl v ostravské Galerii Chagall vernisáž svých obrazů. V roce 1974 vytvořil dokonce i scénickou výpravu pro jedno z představení, v němž účinkoval. (čtk)

09:16
Začíná Open Air Festival, vloni druhý nejnavštěvovanější a letos bez vstupného

Na letišti v Panenském Týnci na Lounsku dnes začíná třetí ročník Open Air Festivalu. Návštěvníky láká na britského hudebníka žánru taneční hudby Fat Boy Slima, skotskou písničkářku Amy Macdonaldovou a švédskou kapelu Mando Diao.

Vloni na festival přijelo kolem 24 tisíc lidí, čímž se v návštěvnosti dostal na druhé místo za Rock for People. Letos zatím nejvíc lidí dorazilo do Liberce na Benátskou noc.

Dnes nabízejí pořadatelé návštěvníkům festivalu vstup zdarma, vloni jich této možnosti využilo zhruba 8000. Letos jim první večer zahrají české kapely Wohnout, Rybičky 48 nebo Plexis. Celý festival v 15:30 zahájí pražská kapela Uširváč, revival kapel Jasná páka a Hudba Praha.

V dalších dnech vystoupí kromě hlavních zahraničních hvězd také Gorilazz Sound System vycházející z animované skupiny Gorillaz či berlínské duo Booka Shade.

Na festivalu zahraje také houslista Jaroslav Svěcený s kapelou Cikanski Diabli, slovenská kapela Živé kvety a čeští Monkey Business, Support Lesbians, Nightwork, Anna K, Xindl X, Tomáš Klus nebo Charlie Straight. Připravená jsou také divadelní představení, vystoupení DJů či autorská čtení. (čtk)

10:35
Zemřel španělský herec Sancho Gracia, v ČR známý jako jako Curro Jiménez

Ve věku 75 let zemřel v noci na dnešek španělský herec Sancho Gracia, kterého čeští diváci znali jako představitele hlavní role v seriálu ze 70. let Curro Jiménez. Španělský deník El Mundo dnes napsal, že herec zemřel na jedné klinice v Madridu v důsledku komplikací spojených s rakovinou plic.

Gracia nemocí trpěl již delší dobu. U jeho lůžka v nemocnici se sešly jeho manželka, jejich tři děti, jeho sestra a neteř.

Hercovy ostatky jsou vystaveny ve smutečním komplexu Tanatorio Tres Cantos, kam se s ním během dneška přijdou loučit zejména profesní kolegové a přátelé. Odpoledne pak bude provedena kremace.

Sancho Gracia prožil dlouhou kariéru filmového, televizního i divadelního herce. Ale podle deníku bezpochyby jeho nejoceňovanější a nejvzpomínanější úlohou zůstane Curro Jiménez, která se ve Španělsku vysílala poprvé ve letech 1976 až 1978. (čtk)

11:09
Dokument Olgy Špátové o nejmladší generaci přijde do kin v září

Dokumentaristka Olga Špátová dokončuje film Největší přání o první generaci dospívající v demokracii. Mladé lidi zamýšlející se nad zdánlivě banální otázkou "Jaké je tvoje největší přání?" natáčela ve školách, věznicích, na demonstracích, ve městech i na venkově. Jejich výpovědi porovnávala s hodnotami dvou předchozích generací - pracovala totiž s archivními záběry z let 1964 a 1989 stejnojmenných filmů svého otce Jana Špáty. Snímek uvede společnost Aerofilms do kin 20. září.

Protagonisty předchozích dokumentů osmadvacetileté režisérky a kameramanky byly často výrazné osobnosti kulturního a společenského života, jako například Jan Kaplický, Karel Gott, písničkářka Radůza a Miloš Forman. V novém filmu Největší přání se Špátová věnuje své generaci. Zachycuje studenty z iniciativy Inventura demokracie, točí s dvacetiletou vězenkyní odsouzenou za vraždu, s rodinou z romské osady, těhotnou kominicí nebo s ženou bojující s rakovinou. Svá největší přání ve filmu vyslovují i uznávaný dirigent Jakub Hrůša a zpěvačka Aneta Langerová.

Jan Špáta natočil filmy Největší přání I. a Největší přání II. v historicky zlomových okamžicích - v 60. letech a v posledním roce totalitního režimu. Zachytil v nich hodnoty a sny mladých lidí nejrůznějších sociálních vrstev a profesních skupin. V obou dokumentech protestovali protagonisté proti totalitnímu režimu, toužili po lásce a svobodě. Druhý díl Špátova filmu končí demonstrací 17. listopadu 1989 na Národní třídě.

"Natáčení svého filmu jsem zahájila přesně dvacet let poté - 17. listopadu 2009 ve vzpomínkovém průvodu z Albertova na Národní třídu. Přála jsem si vytvořit obraz své generace a vyslovit tím svůj názor na ni. Za základní životní témata mladých lidí považuji touhu poznávat, ale i bezradnost v pochopení světa a nalezení svého místa v něm. Nejdůležitější charakteristikou mladého člověka je neumlčitelnost jeho ideálů a všudypřítomná touha po lásce," komentovala svůj snímek režisérka.

Olga Špátová natáčela, a to i jako kameramanka, krátké hrané filmy od svých patnácti let a získala za ně přes dvacet cen na mezinárodních festivalech. Natočila několik dokumentů pro Českou televizi, mezi nimi v roce 2007 i film Dobře placená procházka o vzniku inscenace Miloše Formana v Národním divadle, u které se dále sešli herec a muzikant Jiří Suchý nebo dirigent Libor Pešek. V roce 2009 odvysílala Nova její dokument Fenomén Gott, který se stal nejsledovanějším televizním filmem roku. V roce 2010 byl v kinech uveden dokument Oko nad Prahou o boji architekta Jana Kaplického za projekt Národní knihovny. Za něj získala hlavní cenu na festivalu ve Varšavě.

Film Největší přání produkoval Adam Polák v koprodukci s Českou televizí a DNA Production, podpořil ho fond kinematografie i Audiovizuální fond Slovenské republiky. (čtk)

13:35
Na Grabštejně se v roli Libuše představí Eva Urbanová

Světoznámá operní diva Eva Urbanová se představí v sobotu 18. srpna v roli Libuše na nádvoří hradu Grabštejn na Liberecku. Scénické provedení Smetanovy opery zahrají 18. srpna na jubilejním 20. benefičním koncertu konaném ve prospěch obnovy hradu. Díky předchozím 19 ročníkům se podařilo získat čtyři miliony korun, řekl dnes ČTK sólista Opery Národního divadla Luděk Vele, který akci zaštiťuje.

Pradávný mytický příběh o kněžně Libuši si organizátoři vybrali pro jubilejní ročník záměrně, tato opera se totiž hraje jen při slavnostních událostech. Hvězdné je i obsazení. "Přijedou Eva Urbanová a Martin Bárta, který se představí v roli Přemysla. Jsou to sólisté Národního divadla absolutně první kategorie," uvedl Vele, dvojnásobný držitel ceny Thálie, který bude v opeře hrát Chruďoše.

Pro diváky mají připraveno jedno překvapení. "Podařilo se nám objevit, že existuje předehra k Libuši pro čtyři ruce na klavír. Angažovali jsme dirigenta opery Národního divadla Davida Švece a člena České filharmonie Jaroslava Šarouna," upřesnil Vele. "Všichni účinkující vystupují bez nároků na honorář," dodal.

Benefice se z iniciativy Veleho na Grabštejně konají od roku 1993 a vidělo je už 14.000 lidí. Letos by jejich počet měl stoupnout o další tisíc. "K prodeji zbývá už jen asi 250 vstupenek," uvedla dnes starostka Chotyně Jana Mlejnecká.

Součástí benefice bude tradičně výstava. Od 18. srpna budou v galerii práce významného malíře a grafika Jaroslava Šerýcha, kterého medailí Za zásluhy vyznamenal před čtyřmi lety prezident republiky.

Letos mohou návštěvníci koncertu vidět i voskové srdce pro Václava Havla. Dvoumetrová plastika vážící 2,3 tuny je ve sklepení hradu.

Peníze z benefice v minulých letech zpravidla směřovaly na opravu hradu, zejména na obnovu kaple svaté Barbory. Výjimkou byl pouze předloňský rok, kdy se peníze organizátoři rozhodli věnovat obci Chotyně, pod kterou Grabštejn spadá a kterou zasáhla ničivá povodeň. Z peněz benefice se naposledy obnovil altán, který na hradě zbourali před 50 lety.

Obnova hradu trvá přes dvě desítky let a vyžádala si zhruba 100 milionů korun. Ročně hrad navštíví ke 20.000 turistů. První zmínky o Grabštejnu pocházejí ze 13. století. Svou současnou renesanční podobu získal po přestavbě v 16. století. Do roku 1989 na něm působila armáda a když jej opustila, byl ve velmi špatném stavu. (čtk)

14:27
Projekt Jana Nebeského a Egona Tobiáše oživí budovu v pražské Nekázance

Prázdná budova v pražské Nekázance se v září stane místem neobvyklého divadelního představení scenáristy Egona Tobiáše a režiséra Jana Nebeského. Pod heslem KUNSTernace - resuscitace polomrtvého domu uměleckým šokem tu uvedou svůj site-specific projekt inspirovaný atmosférou povídek Franze Kafky.

"Uskuteční se na pozvání Pražského quadriennale pod názvem Příliš tichý nos. Od 4. do 30. září tu bude mít dvanáct repríz," řekla mluvčí projektu Silvie Marková. Představí se v něm herci Lucie Trmíková, David Prachař, Tomáš Matonoha a Marek Daniel.

"Za soumraku, ve společnosti čtyř herců a dvou muzikantů postupně dobudeme prostory domu. Probuzený objekt odhalí své medové sluje, sovy ve skříních, ryby i nosorožce za tichého dohledu plešaté zpěvačky," charakterizoval projekt autor hry Egon Tobiáš. Umělci v něm diváky provedou mnoha bizarními situacemi a výstupy. Také kabaretní čísla a improvizace mají reflektovat dvojjazyčnou historii hlavního města.

V textu čekají na publikum například zažité germanismy v novém světle, jevištěm i hledištěm se postupně stane celý objekt. Podle tvůrců se role hostitelů a jeho návštěvníků budou v pasivní formě proměňovat, aby v závěru splynuly v jedno. O živý hudební doprovod se postarají Joe Karafiát a Petr "Pepíno" Valášek. Více informací získají zájemci na adrese www.pq.cz/nekazanka, předprodej vstupenek už byl zahájen.

Organizátoři mezinárodní výstavy Pražské quadriennale pokračují tímto projektem v různorodých aktivitách mezi jeho jednotlivými ročníky. Tentokrát dali umělcům k dispozici dům v Nekázance 18, který se po rekonstrukci v následujících letech stane vedle Manhartského paláce v Celetné ulici druhou budovou Institutu umění - Divadelního ústavu. Tento objekt nabídne nové prostory pro výstavy, přednášky a tematické prezentace.

Site-specific Jana Nebeského a Egona Tobiáše navazuje na obdobné projekty z loňského ročníku PQ, kdy byla uvedena v bývalé vývařovně bohnické léčebny opera Phillipa Glasse Les Enfants Terribles v režii Alice Nellis a představení maďarského divadelníka Árpáda Schillinga zaplnilo bývalou tiskárnu Rudého práva.

Organizátoři PQ uspořádali letos na jaře sympozium Dramaturgie autorského divadla: Sdílený prostor, v jehož rámci se uskutečnila i série představení Etiquette souboru Rotozaza. Čeká je série mezinárodních vzdělávacích exkurzí v oblasti současné scénografie. Zaměřili se na Bregenzer Festspiele, současnou scénu v holandském Amsterdamu a lotyšskou Rigu. (čtk)

16:22
Dům pro Havlovu knihovnu zkoumá památková inspekce MK

Hradčanský dům U Drahomířina sloupu, ve kterém by mělo vzniknout nové sídlo Knihovny Václava Havla, zkoumala památková inspekce ministerstva kultury.

ČTK to dnes potvrdil ředitel inspekce Martin Zídek. Výsledky prověřování zatím podle něj není možné zveřejnit. Někteří odborníci se domnívají, že investor už zahájil stavbu, aniž by to měl povoleno. Podle pražských památkářů i stavebního odboru Prahy 1 ale práce odpovídají vydaným povolením. Předsedkyně Klubu za starou Prahu Kateřina Bečková ale kritizuje rozsah povolení, jdou prý výrazně nad rámec záchrany a jedná se spíš o přípravu na stavbu.

Projekt, který si vyžaduje velké zásahy do domu ze 16. století, od počátku kritizuje Národní památkový ústav (NPÚ). Odborníkům se nelíbil například rozsah podsklepení nádvoří, které se jim zdálo naddimenzované, a obávali se ohrožení statiky domu i jeho okolí.

Investor, jehož vyjádření ČTK zjišťuje, závěry inspekce zná, podal proti nim námitky. K nim se vyjádřilo MK a teprve poté, až investor odpověď dostane, bude moci inspekce protokol zveřejnit. "Nastala spousta pochybení, ale závěr je jednoznačný: nepotvrdilo se, že by probíhaly práce, které se dělaly nad rámec závazného stanoviska odboru památkové péče," komentoval výsledky inspekce Oldřich Dajbych, vedoucí stavebního odboru Prahy 1, pod který rozhodování o přestavbě spadá.

Památkově chráněný dům na Loretánském náměstí před dvěma lety koupil podnikatel Zdeněk Bakala, jehož nadace sponzoruje činnost Havlovy knihovny. Projekt přestavby připravil španělský architekt Ricardo Bofill. Vedle veřejně přístupných prostor by v domě měly být i ubytovací kapacity a luxusní soukromý byt.

Investor zatím nemá stavební povolení. Podle lidí, kteří v poslední době v domě byli, ale nechtějí být jmenováni, se ale v domě provádějí stavební zásahy, odstraňují se celé podlahy. Na to upozornil i pořad Reportéři České televize.

Stavební úřad Prahy 1 v lednu po ročním zkoumání vydal nepravomocné územní rozhodnutí, které ale v zákonné lhůtě napadli účastníci řízení. Zablokovali tak celé stavební řízení. "Doba trvání celého procesu je nepředvídatelná, odhaduji to na pět až šest let," řekl Dajbych. Do té doby nesmí majitel zahájit stavbu.

Stavební úřad ale s požehnáním magistrátních památkářů na jaře kvůli údajně havarijnímu stavu domu nařídil záchranné práce. Z materiálů, které ČTK získala, vyplývá, že investor může mimo jiné odmontovat všechny dřevěné i kovové předměty, tedy dveře, okna včetně rámů, kovové zábradlí, ale i památkově chráněné dřevěné obložení stěn a také kredenc, tedy předměty, které byly součástí bytu někdejší první dámy Hany Benešové. Některé předměty se do domu mají vrátit zrestaurované, jiné mohou být uloženy v depozitu.

Památkáři v závazném stanovisku povolili také rozkrytí stropů, odstranění podlah, sanaci barokního krovu a bourací práce spočívající mimo jiné v odstranění nenosných příček.

"Na pravidelné kontrolní dny realizace tzv. záchranných prací dochází pracovníci NPÚ v rámci zabezpečování odborného památkového dohledu," sdělila mluvčí NPÚ Zdeňka Kalová. O provedení nutných zabezpečovacích prací nařízených odborem výstavby je NPÚ informováno, dodala. Referenti NPÚ, kteří na místo docházejí, ale nechtějí stav objektu komentovat.

"Investor nedělá nic nad rámec našeho vydaného stanoviska," řekla Michaela Půlpánová z pražského odboru památkové péče. Také podle Dajbycha jsou úpravy v souladu s vydanými rozhodnutími. Práce jsou prý nezbytné k zachování památky. "Navíc jsem dnes nařídil umístění geodetických štítků. Budeme prověřovat, zda ta budova skutečně nepadá ... a možná budeme muset zasáhnout razantněji," doplnil vedoucí odboru.

Bakala dům koupil jako obydlený, se všemi nájemníky kromě jednoho se dohodl na vystěhování, ten odmítá i relativně vysoké odstupné. (čtk)

16:29
Podívejte se, jak bude vypadat Spielbergův Lincoln v podání Daniela Day-Lewise

Filmové studio DreamWorks uvolnilo první obrázek ze snímku Lincoln, kterým hodlá režisér Steven Spielberg vzdát poctu jednomu z nejslavnějších amerických prezidentů.

Na snímku protagonista hlavní role Daniel Day-Lewis s kompletním makeupem (pro vyšší kvalitu rozklikněte).

FOTO - Dreamworks/20th Century Fox

19:16
Hvězda elektropopu Peaches v Berlíně podpořila Pussy Riot

Hvězda elektropopu Peaches v Berlíně podpořila stíhané ruské rockerky z Pussy Riot veřejnou "punkovou modlitbou", jíž se zúčastnilo na 400 lidí. Několik dívek s transparenty a v maskách dnes demonstrovalo za osvobození Pussy Riot také před ruskou ambasádou v srdci Berlína.

Pětačtyřicetiletá kanadská zpěvačka žijící v německé metropoli hodlá v pondělí na internet umístit video na podporu trojice mladých žen obžalovaných z výtržnosti. Zazpívaly totiž "punkovou modlitbu" namířenou proti prezidentu Vladimiru Putinovi v pravoslavném chrámu.

Peaches se ve spolupráci s kolegyní Simonne Jonesovou podařilo do berlínského Mauerparku shromáždit kolem 400 lidí v kuklách podobným těm, které měly na sobě při své akci i zpěvačky z Pussy Riot. Záznam z berlínského happeningu bude použit pro videoklip k nové písni Peaches s názvem Free Pussy Riot (Osvoboďte Pussy Riot).

"Tímto videem mohu vytvořit most mezi těmi ženami a lidmi tady," řekla Peaches agentuře AP.

Dvaadvacetileté Naděždě Tolokonnikovové, Mariji Aljochinové (24) a Jekatěrině Samucevičové (29) hrozí až sedm let vězení. Rozsudek má být vynesen 17. srpna.

Pussy Riot na svém nynějším ruském turné podporuje i americká zpěvačka Madonna, která dnes chystá další koncert v Petrohradě. (čtk)

06:31
Madonna dál provokuje Rusy, v Petrohradě s fanoušky podpořila homosexuály

Popová zpěvačka Madonna na dnešním koncertě v Petrohradu podle očekávání vyjádřila podporu bojovníkům za práva homosexuálů. Fanoušky vyzvala, aby této sexuální menšině vyjádřili "svou lásku". Americká hvězda během svého ruského turné provokovala konzervativní kruhy již nejméně jednou, když podpořila moskevské punkerky, kterým za jejich "punkovou modlitbu" v chrámu Krista Spasitele hrozí nepodmíněný trest vězení.

S veřejnou podporou homosexuálům americká zpěvačka přišla několik měsíců poté, co byl v Petrohradu schválen zákon zakazujícímu propagaci homosexuality a pedofilie. Podle obhájců občanských svobod tato právní norma homosexualitu s pedofilií směšuje a předpis odsoudili. Zástupci gayů a leseb, a s nimi i mnozí politici v západní Evropě, zákon kritizují jako diskriminační.

"Komunita gayů, homosexuálové, mají stejná práva...na důstojný život s respektem a láskou," provolávala podle agentury AFP americká zpěvačka z petrohradského pódia během svého posledního vystoupení v Rusku, kam přijela v rámci svého nynějšího světového turné. Před začátkem koncertu byli lidem rozdávány růžové náramky. Madonna pak vyzvala ty, kteří si je navlékli, aby zvedli ruce a projevili tak svou podporu homosexuálům.

Podle reportérky AFP její slova vyslyšela velká část davu. Autor zákona Vitalij Mironov již dříve Interfaxu řekl, že Madonnu budou sledovat jeho "agenti". Pořízené záznamy by poté měly sloužit k obvinění zpěvačky z propagace "netradičních sexuálních praktik". Madonna se stala trnem v oku některých ruských činitelů kvůli svým dřívějším výrokům týkajícím se rockerek z ruské kapely Pussy Riot, kterým za jejich "punkovou modlitbu" v moskevském chrámu hrozí nepodmíněný trest vězení.

Americká zpěvačka během svého moskevského koncertu v noci na středu kritizovala postup ruské justice proti členkám této skupiny a o jejich osudu hovořila asi pět minut. Žaloba za extravagantní představení punkové modlitby Bohorodičko, vyžeň Putina pro punkerky navrhla tři roky vězení. Stoupenci Svazu pravoslavných korouhevníků, konzervativních ochránců víry, ve středu obřadně spálili plakát Madonny sedící na trůně. Akce se uskutečnila symbolicky před chrámem Krista Spasitele v Moskvě.

Plakát s Madonnou podle lídra korouhevníků prošel ohněm rovnou do pekla. "Sedí si na trůně podobném Kristovu kříži, jako imperátor. Hanobení takového trůnu je hanobením monarchie a církve," sdělil zástupce organizace, která usiluje o návrat monarchie a posílení pravoslaví a "hříšnou" Madonnu při její návštěvě Ruska prý bedlivě sleduje.

Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin pak zjevně vulgárním výrazem popovou star zařadil mezi vysloužilé prostitutky, když na sociální síti Twitter napsal: "Každá vysloužilá k. má na stará kolena sklony dávat všem lekce o morálce. Zvlášť, když je někde na návštěvě v zahraničí." Použitý výraz "k." (v ruštině "b.", nezkráceně "bljaď") pro Rusy jednoznačně znamená hanlivé označení prostitutky. (čtk)

09:43
Mádl, Voříšková a Hádek budou v novém filmu Všiváky

Koncem ledna příštího roku vstoupí do kin celovečerní debut režiséra a scenáristy Romana Kašparovského Všiváci. Hlavní role v něm ztvárnili Ondřej Vetchý, Jiří Langmajer, Tereza Voříšková, Iva Janžurová, Jiří Mádl, Kryštof Hádek, Tatiana Vilhelmová a Ondřej Malý. S natáčením skončil debutující filmař v červenci, řekl Petr Slavík z distribuční společnosti Bontonfilm.

V průběhu natáčení filmaři na ulici zapálili novinový stánek, nechali viset Kryštofa Hádka za jednu ruku ze střechy čtyřpatrového domu v Karlíně, přepadli banku a Ondřeji Vetchému umožnili létat vzduchem. "Všechny kaskadérské akce před kamerou byly na bedrech herců, kteří ukázali vynikající herecké výkony i odvahu. Nejenže padali z velkých výšek, ale občas jsme je vyhazovali vzhůru k nebi. Kaskadéři nám dávali zkušené rady, abychom to všichni ve zdraví přežili. Jejich služeb jsme využili jen v těch scénách, kde šlo opravdu o život," komentoval to Kašparovský.

Podle producentky Karly Stojákové bylo rad odborníků zapotřebí i při natáčení scény operace mozku, kterou prováděl Langmajer za asistence odborníků z Vojenské nemocnice. "Ještě nás čekají dotáčky v srpnu, ve kterých nám odborný dohled poskytne Armáda ČR, respektive vojáci, kteří působili přímo v Afghánistánu," uvedla.

Film Všiváci tvůrci označují za vztahové drama s prvky komedie. "Vyprávějí o vztahu dvou bratrů, jejichž cesty se kdesi v mládí rozešly, ve zralém věku se k sobě přibližují a nakonec i protnou. Jeden z bratrů je sám, druhý se snaží udržet pohromadě svou rodinu. A protože oba své potíže řeší až za hranu možného, vzniká zde prostor pro komedii i drama," uvedl k tomu režisér a autor scénáře.

Děj filmu se odehrává ve třech časových rovinách, hlavní postavy proto hrají dva až tři herci. Například Mikuláše - Mikiho hraje Jiří Langmajer, Radúz Mácha a jako šestiletého Filip Kubíček. Jeho bratra Richarda - Rickyho ve filmu ztvární Ondřej Vetchý, Michal Hruška a jako kluka Matěj Převrátil. Jejich maminku hrají Iva Janžurová a v časovém posunu její dcera Sabina Remundová.

"V tomto případě jsme podobu nemuseli řešit," dodala Stojáková. Za kamerou byl Vladimír Smutný, hudbu skládá Jan P. Muchow. S osudy obou bratrů se prolínají příběhy dalších postav děje - mezi nimi Richardova spolubojovníka z Afghánistánu Oldy (Ondřej Malý) a dvou kamarádů Vency a Emana (Jiří Mádl, Kryštof Hádek). Producentem filmu je společnost Axman Production, koproducentem Česká televize. Film podpořil fond kinematografie, záštitu mu udělil ministr obrany Alexandr Vondra. (čtk)

10:42
Přírodní divadlo v Šárce uvede Smetanovu Hubičku

I letos oživí společnost Originální hudební divadlo Praha někdejší přírodní scénu v Divoké Šárce. Ve spolupráci s Prahou 6 tam v neděli 2. září uvede operu Bedřicha Smetany Hubička. V hlavních rolích se představí Luděk Vele, Helena Kaupová, Tomáš Černý, Roman Janál, Yvona Škvárová a Pavel Horáček. Orchestr bude na provizorním pódiu pod širou oblohou řídit dirigent Jan Chalupecký, řekla dnes organizátorka Renée Nachtigallová.

S myšlenkou připomenout tento kdysi Pražany hojně navštěvovaný divadelní areál, kam po první světové válce chodilo hodně přes deset tisíc lidí, přišla poprvé před sedmi lety; od té doby se tam hraje koncem léta každoročně. Nejsložitější prý bylo získat všechna povolení. Prostor se totiž podstatně změnil, a tak nyní publikum sedí mezi stromy. Náletové křoviny byly odstraněny.

V tomto romantickém přírodním prostředí se naposled hrálo v roce 1922. Od té doby byla tato scéna, kde při představeních vystupovaly tisícové komparzy a zpívala také Ema Destinnová, téměř zapomenuta. Jen díky dochovaným archivním materiálům se v roce 2005 uskutečnila rekonstrukce prvního představení v šáreckém přírodním divadle z roku 1913. Šlo o provedení Prodané nevěsty, která tu byla uvedena i o rok později.

V letech 2007 a 2008 se hrála Dvořákova Rusalka a v roce 2009 jeho Jakobín s Evou Urbanovou. Další rok tu excelovala opět v roli Libuše. Loni tento prostor patřil Smetanovu Daliborovi. Také letos Nachtigallová předpokládá, že ojedinělá akce přiláká davy lidí. Vstup je zdarma, cesty od stanic městské hromadné dopravy budou značeny. (čtk)

11:13
Do Přerova míří saxofonistka Kellyová, Al Foster a Bill Evans

Saxofonistka Grace Kellyová, Bill Evans nebo legendární bubeník Al Foster se letos stranou hlavními hvězdami letošního Československého jazzového festivalu v Přerově. Jedna z nejstarších jazzových přehlídek v zemi začne v polovině října, program zveřejnili pořadatelé v těchto dnech. Pod střechu tamního Městského domu zavítá i Big Band Felixe Slováčka či zpěvák Anthony Strong. Festival se uskuteční od 18. do 20. října.

Letos jde již o 29. ročník v pořadí této přehlídky. "Překvapením pro nás bylo, že se nám podařilo sehnat saxofonistku Grace Kellyovou s celým kvintetem. Velkou radost mám i z mladého anglického pianisty a zpěváka Anthonyho Stronga, který se vrací ke swingové muzice a dělá to velice pěkně. Vystupovat bude s Big Bandem Felixe Slováčka, myslím, že to spojení bude velice dobré," řekl dnes ředitel festivalu Rudolf Neuls.

Kellyová i Strong obsadí koncerty prvního jazzového dne ve čtvrtek, o páteční program se postará česko-slovensko-srbsko-maďarská sestava Josef Fečo & Gipsy Friends, která divákům nabídne fúzi jazzu a romské hudby.

Druhá část večera bude patřit americkému bubeníkovi Al Fosterovi. "Jsem vždy velmi rád, když se nám podaří sehnat nějakého dobrého bubeníka. V letošním roce je to Al Foster, což je legenda. Přiveze si s sebou i svou kapelu," doplnil Neuls. V sobotu se se slovenským AMC Triem představí švédský kytarista světového renomé Ulf Wakenius. O závěrečnou tečku se postará saxofonista Bill Evans. "Doveze Soulgrass, půjde o zajímavé spojení, chybět nebude ani elektrické banjo," popsal ředitel festivalu.

Po skončení koncertů se mohou milovníci jazzu i tentokrát těšit na oblíbené afterparty, o jejichž hudební náplň se postará hudebník Petr Kroutil & Friends. Letos se však musejí návštěvníci obejít bez ostatních doprovodných akcí jako o venkovní scénu či oblíbený jazz u piva, pořadatelé festivalu se stejně jako ostatních dotkly potíže s penězi. (čtk)

11:32
Prázdniny v Telči vyvrcholí koncerty Redla a Radůzy

Koncerty písničkářů Vlasty Redla a Radúzy během nadcházejícího víkendu vyvrcholí 30. ročník vícežánrového festivalu Prázdniny v Telči. Kromě koncertů na nádvoří telčského zámku lidé mohou na náměstí Zachariáše z Hradce zhlédnout divadelní představení Obludárium bratří Formanů a slavnostní ohňostroj. Dnes to sdělil mluvčí sedmnáctidenního festivalu Vojtěch Kolář.

Redl se v sobotu vrátí na zámecké nádvoří po dvouleté pauze s novou kapelou. Společně s ním vystoupí také virtuózní kytaristka Dagmar Andrtová-Voňková. "S Redlem hrají prvotřídní hudebníci. Například za bicími sedí Marcel Buntaj, který svého času dva týdny zaskakoval za bubeníka Vinnieho Colaiuta u Stinga," podotkl Kolář. Slavnostní zakončení festivalu svěřili organizátoři projektu třešťského kováře, muzikanta a divadelníka Petra Píši Orchestrión.

"Big band hrající na zádech speciálně upraveného valníku vystoupí pro návštěvníky festivalu zcela zdarma. Bude stát vedle divadelního Obludária bratří Formanů," uvedl Kolář. Sobotní večer vyvrcholí slavnostním ohňostrojem, který připravil ohňostrůjce Ivan Martínek. (čtk)

12:33
Ruský vicepremiér korigoval své vyjádření o Madonně

Předmětem živé diskuse se dnes na sociálních sítích stalo ruské písmeno "b", jímž ve čtvrtek ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin označil americkou popovou hvězdu Madonnu. Rogozinovu poznámku v síti Twitter, která vyvolala nemalý rozruch v ruských i západních médiích, většina čtenářů pochopila jako zkratku ruského slova "bljaď", tedy kurva. Sám vicepremiér dnes na Facebooku takovou interpretaci popřel.

"Každá vysloužilá k. (v originále "b.") má na stará kolena sklony dávat všem lekce o morálce. Zvlášť, když je někde na návštěvě v zahraničí," napsal Rogozin v Twitteru v reakci na Madonninu obhajobu skupiny Pussy Riot a ruských homosexuálů. Podporu gayům a vězněným rockerkám vyjádřila americká zpěvačka tento týden během dvou vyprodaných koncertů v Moskvě a Petrohradu.

Po rozruchu, který Rogozinův vulgární odsudek vyvolal, dnes vicepremiér svůj výrok korigoval. Zkratkou "b." prý mohl myslet třeba slovo bohyně nebo balerína. "Madonnu (ať jde k čertu) jsem ostatně ve svém tweetu vůbec nejmenoval. Je to další ukázka kvality veřejného mínění," napsal dnes vicepremiér na svém facebookovém účtu.

V sociálních sítích mezitím vzplanul boj o interpretaci neblahé zkratky. "Vysloužilými k. jsou jen ti, co teď sedí ve vládě," stojí v jednom tweetu. "Myslel určitě badmintonisty," poznamenal ironicky jeden z blogerů.

Rogozin má mezi novináři pověst politika, který se silným slovům nevyhýbá. Ve funkci stálého ruského zástupce při NATO předloni vzkázal Američanům, že jim "ruský medvěd může nakopat do zadku". Delegaci někdejší americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové v Twitteru označil za "štafáž mudrců". Dobrou pověst nemá Rogozin ani v Lotyšsku, jehož nezávislou existenci označil za nelegální. (čtk)

14:36
Pussy Riot jsou nominované na nejprestižnější cenu pro moderní umění v Rusku

Ruská rocková skupina Pussy Riot dnes získala nominaci na cenu Vasilije Kandinského, zřejmě nejvýznamnější nezávislé ocenění v oblasti moderního umění v Rusku. Na cenu, která se uděluje každoročně od roku 2007, ruské rockerky za jejich punkovou modlitbu v moskevském kostele nominovala členka odborné rady Kandinského ceny, kritička Irina Kuliková.

Ve zdůvodnění nominace Kuliková uvádí, že tři členky Pussy Riot byly za svůj punkový protest obviněny z chuligánství a čeká je možná nepodmíněný trest. Letos v dubnu mezinárodní organizace Amnesty International označila uvězněné rockerky za vězeňkyně svědomí. Podporu jim vyjádřili mimo jiné zpěváci Sting, Madonna a Patti Smithová či skupiny Faith No More, The Who, Pet Shop Boys nebo Red Hot Chili Peppers.

Cena, která nese jméno světoznámého ruského malíře Vasilije Kandinského, je spojena s finanční odměnou ve výši 40.000 eur (asi milion korun). Každý rok se jejího vyhlášení účastní některá významná osobnost světové kultury - loni to byl například britský režisér Peter Greenaway.

Kandinského cena se uděluje ve dvou kategoriích - za projekt roku a za nejlepší počin mladých umělců. Vítěze vybírá mezinárodní porota.

Vedení Kandinského ceny muselo v případě Pussy Riot učinit výjimku, protože podle stanov musí nominant s kandidaturou souhlasit. V zastoupení tentokrát podepsali souhlas advokáti Pussy Riot, protože tři členky skupiny jsou v moskevské vazební věznici. Verdikt v jejich kauze má padnout příští pátek, žaloba pro ně žádá tři roky vězení. (čtk)

16:51
Zemřel Mel Stuart, dokumentarista Mana Raye a režisér Pana Wonky a jeho čokoládovny

Ve věku osmdesáti tří let zemřel Mel Stuart, režisér snímku Pan Wonka a jeho čokoládovna z roku 1971. Informovala o tom agentura AP, podle níž Stuart u sebe doma v Los Angeles podlehl rakovině.

V šedesátých a sedmdesátých letech se Stuart zapsal do povědomí dokumentárními snímky s Davidem L. Wolperem. V době, kdy průmyslu dominovala produkce z New Yorku, se jim na západním pobřeží USA podařilo vybudovat konkurenceschopnou alternativu.

Mezi snímky z tehdejší doby patří filmy Making of the President z roku 1960 (oceněný cenou Emmy) a následné dokumenty taktéž o prezidentských volbách v letech 1964 a 1968.

Úspěšné byly i dokumenty The Rise and Fall of the Third Reich či na Oskara nominované Four Days in November. Snímkem z roku 1973 režisér zmapoval hudební festival Wattstax, v osmdesátých letech natočil portréty Mana Raye či Billyho Wildera.

Především ale roku 1971 natočil fantasy muzikál Pan Wonka a jeho čokoládovna coby odpověď na populární dětskou knížku Roalda Dahla. Dodnes patří k nejoblíbenějším dětským filmům. Podruhé byla filmově zpracována v roce 2005 Timem Burtonem jako Karlík a továrna na čokoládu.

Stuart byl známý i díky komedii z roku 1969 Jestliže je úterý, musíme být v Belgii.

FOTO - ČTK/AP

07:38
Domažlice budou mít o víkendu až 100 tisíc obyvatel, probíhají Chodské slavnosti

Až o 80 000 lidí se o tomto víkendu rozrostou jedenáctitisícové Domažlice. V pátek tam začaly tradiční Chodské slavnosti a s nimi spojená Vavřinecká pouť, na které míří každoročně desetitisíce lidí z Česka, Evropy i zámoří. Chodské slavnosti se letos konají po osmapadesáté a patří k nejstarším a největším národopisným slavnostem v zemi.

"Kdo se přijede podívat, může zhlédnout na pěti scénách více než 30 pořadů, ve kterých se vystřídá přes 500 účinkujících, a to nejen z národopisných souborů z Chodska, ale i z ČR a zahraničí, letos z Francie, Chorvatska a Německa," vyjmenoval šéf domažlického městského kulturního střediska Kamil Jindřich. 

Sobota a neděle patří desítkám sólových i komponovaných pořadů na pěti scénách. Představí se na nich kromě jiných všechny významné chodské soubory - Chodský soubor Mrákov, Národopisný soubor Postřekov, Konrádyho dudácká muzika, Domažlická dudácká muzika a další. Nebude chybět ani staročeský jarmark, kde jsou k dostání také tradiční chodské produkty - zdobená keramika či místní kulinářské speciality včetně chodských koláčů. Nedělní program je na hlavní scéně zaměřen na dechovou hudbu, na pódiu pod Chodským hradem se sejdou lidoví vypravěči, během víkendu dojde i na představení kejklířů, komediantů, šermířů či skupin historické hudby. (ČTK)

10:54
Zpěvák John Cage zemřel před 20 lety, připomíná ho i výstava v galerii DOX

Americký skladatel experimentální hudby, spisovatel a výtvarník John Cage zemřel před 20 lety, 12. srpna 1992. Cage byl průkopníkem aleatorické a elektronické hudby, byl ale i spisovatelem a tvůrcem audiovizuálních děl. Nejznámější jeho prací je skladba 4'33'', třívětá kompozice, skládající se ze trojího otevření a zavření víka klavíru v přesně určených časových úsecích, aniž by však za celou dobu byl zahrán jediný tón.

Cage (narozen 5. září 1912) vystudoval výtvarné umění a hudbu a později nacházel inspiraci v Joyceovi a Duchampovi, moderním tanci, orientální filozofii a myšlenkách Mistra Eckharta, Thoreaua, Fullera a McLuhana. Vytvářel intermediální a multimediální umění v době, kdy byla postmoderna ještě v plenkách. Se smyslem pro experimenty i úctou k tradici neustále objevoval nové horizonty a prostory. John Cage byl ale také nejznámějším hudebníkem-houbařem.

Jako mykolog byl v Evropě dokonce veřejně oceněn dříve než jako skladatel, v roce 1959 vyhrál v Itálii v houbařském televizním kvízu. Také v Česku ho dříve znali mykologové než hudebníci. V roce 1965 se stal členem Československé mykologické společnosti.

Pražská galerie DOX otevřela letos v květnu výstavu Membra Disjecta pro Johna Cage, která jej připomíná. (ČTK)

13:12
Šumperk jako velké jeviště. Přijedou folklorní soubory z Nového Zélandu i Konga

Město Šumperk se v polovině srpna promění v jedno velké jeviště, na němž se vystřídají muzikanti, zpěváci i tanečníci dvou desítek českých i zahraničních folklorních souborů. Mezinárodní folklorní festival uvítá na 550 účinkujících, diváci budou moci obdivovat vedle tuzemských i soubory z Nového Zélandu, Filipín, Konga, Estonska, Srbska, Arménie a Slovenska. Chybět nebude ani dechová hudba a cimbálovka.

Na festival se letos přihlásilo 78 souborů ze zahraničí a 12 z tuzemska. Vystoupení se uskuteční na pěší zóně, v parku U Sovy a na pódiu v Pavlínině dvoře. Z českých a moravských souborů se představí například Olešnica z Doloplaz, Salajka z Dambořic, dolanská taneční skupina Máta či postřelmovská Markovice a Markovička.

Folklorní maraton zahájí 15. srpna šumperští Senioři a řecká taneční skupina Kalliopi. O den později do ulic vyrazí dožínkový průvod. K nejpřitažlivějším akcím bude patřit sobotní Roztančená ulice. (ČTK)

17:33
Na hornických slavnostech zazpívá Müller, Klus nebo revival Guns N´ Roses

Karvinské Hornické slavnosti letos nabídnou slovenského zpěváka Richarda Müllera, českou hvězdu Tomáše Kluse i pokus o rekordní průvod masek. Vše se připravuje na 1.září. V programu dostane prostor i havířská dechovka Malá černá hudba. Objeví se ale také ostravská kapela Buty a další zástupci slovenské hudební scény - zpěvák Miro Žbirka a kapela Tublatanka. Těšit se návštěvníci mohou i na Daru Rolins, která vystoupí s kontroverzním rapperem Rytmusem. Zazpívá i Věra Špinarová a britská kapela Guns 2 Roses, která podle expertů patří mezi nejlepší světové revivaly legendární skupiny Guns N´ Roses.

Po loňském úspěchu chystají pořadatelé také druhý ročník Karnevalového průvodu Nadace OKD, do kterého se letos mohou kromě neziskových organizací zapojit také rodiny nebo neformální skupiny přátel, stačí si připravit originální masku.

"Už loni byl průvod největší akcí svého druhu v celé republice, tak to letos zkusíme zopakovat a ještě překonat. Na vše bude dohlížet sedmimetrový anděl, největší pohyblivá loutka v Česku," upřesnil ředitel Nadace OKD Jiří Suchánek. (ČTK)

08:46
Praha v neděli asi zažije flashmob, zatančí milovníci korejského popu

Václavské náměstí dnes čeká takzvaný flashmob neboli hromadná nárazová akce. Zničehonic se tam totiž u sochy svatého Václava v 11:00 chystají zatancovat milovníci korejského popu. Podle pořadatelů nemá tak velký taneční flashmob v Česku obdoby. Následovat po něm bude soutěž v korejské popové hudbě. Pořádá ji sdružení Czech Hallyu Wave s jihokorejským velvyslanectví. O vítězství se utká 30 účastníků.

Flash mob je blesková akce, která se svolává přes internet. Na určeném místě ve stanovený čas se pak sejde víc lidí, kteří provedou něco neobvyklého. Například uspořádají polštářovou bitvu či se převléknou za zombie. Po chvíli zas zmizí. Tentokrát chtějí svolavatelé Václavské náměstí zaskočit právě korejským popem.

Od 12:00 odstartuje pak soutěž v kongresovém centru Masarykovy koleje. První celorepublikové klání v korejském popovém zpěvu se konalo loni. Zvítězily v něm sestry Jana a Lenka Vataščinovy s písní Nobody od Wonder Girls. Letos se pak v jižní Koreji utkaly s protivníky z dalších zemí. (ČTK)

10:31
Před patnácti lety se začal vysílat drsný a nekorektní South Park

První díl amerického animovaného seriálu Městečko South Park se vysílal před 15 lety, 13. srpna 1997. Autoři seriálu, Matt Stone a Trey Parker, si dokážou dělat legraci z kohokoliv a hlavní hrdinové, školáci Kenny, Kyle, Cartman a Stan, nejdou pro sprosté slovo nikdy daleko.

Kromě drsného a politicky nekorektního humoru se Městečko South Park vyznačuje i slovníkem plným vulgarit. V USA je tak seriál nevhodný do 18 let. Když se na objevil českých obrazovkách (nejprve na placeném kanále HBO a později na Nově), mohl se vysílat až po desáté hodině večer. (ČTK)

12:50
Román Atlas mraků, který zfilmovali Wachowští a Tykwer, vyjde opět v češtině

Na podzim vyjde v češtině bestseller současného britského spisovatele Davida Mitchella Atlas mraků. Podle oceňovaného románu současně vzniká i film, který společně režírují Andy a Lana Wachowští a Tom Tykwer a jehož premiéra se plánuje na listopad. Knihu vydá v říjnu Mladá fronta.

Mitchellův netradiční román se odehrává ve vyprávění šesti protagonistů žijících v dlouhém časovém rozpětí na několika kontinentech.  David Mitchell ve svém rozsáhlém románu maže hranice mezi styly, žánry i časovými rovinami a poutavým způsobem se zamýšlí nad nebezpečím lidské touhy po moci i jejími možnými důsledky, uvádí ke knize Ondřej Vohnický z nakladatelství Mladá fronta.

Jednotliví hrdinové žijí v různých dobách - od 19. století až po blíže neurčenou postapokalytickou budoucnost. Vypravěči šesti příběhů ale odkudsi slyší dozvuky ostatních příběhů a každý záchvěv ozvěny pozměňuje jejich vlastní osudy. (ČTK)

14:28
Klidný Brutal Assault přilákal rekordní počet fanoušků metalu

Letošní ročník festivalu Brutal Assault, který v noci na dnešek skončil v Jaroměři na Náchodsku, navštívilo rekordních 15 000 návštěvníků. Ve festivalovém areálu umístěném v pevnosti Josefov vystoupila zhruba stovka metalových kapel.

Na trojici podií letos v Jaroměři vystoupily například formace Ministry, Amon Amarth či Napalm Death, loňský ročník akce sledovalo zhruba 13 000 lidí. Podle organizátorů letošnímu ročníku přálo počasí, klidný byl i z pohledu bezpečnosti. "Během festivalu jsme zaznamenali především krádeže, ale vzhledem k rozsahu akce to nebylo nic dramatického," řekla mluvčí náchodské policie Eva Prachařová. (ČTK)

16:34
Folklor v Ostravě nebude mít hranice

V Ostravě se připravuje 15. ročník mezinárodního festivalu folklorních souborů Folklor bez hranic. Začne v pondělí a vyvrcholí v pátek 17. srpna závěrečným vystoupením v areálu Slezskoostravského hradu. Festival nabídne řadu hudebních a tanečních vystoupení. Tančit a hrát se bude na náměstích, sídlištích a dalších místech města.

V pondělí festival zahájí přehlídka zahraničních folklorních souborů na Jiráskově náměstí v centru Ostravy. Na slavnostním zahajovacím koncertu v sále Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě vystoupí pořadatelský Soubor lidových písní a tanců Hlubina spolu se zahraničními hosty

V dalších dnech pak festivalové programy putují postupně městskými obvody Moravská Ostrava a Přívoz, Ostrava-Jih, Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky a Ostrava-Poruba. V průběhu festivalového týdne se účinkují soubory představí i v Domovech pro seniory, Centru pro osoby se zdravotním postižením a ve čtvrtek ovládne folklor bez hranic lázeňskou kolonádu v Klimkovicích na Novojičínsku. (ČTK)

18:25
Týden židovské kultury odstartovala talk show s Janem Saudkem

Talk show s fotografem Janem Saudkem začal v neděli v Holešově na Kroměřížsku Týden židovské kultury. Saudek také představil svou výstavu fotografií, která je na místním zámku instalovaná od června. Festival nabídne na několika místech ve městě přednášky, filmy či výstavy, potrvá do 18. srpna.

Přestože Saudek zahajoval festival věnovaný judaismu, upozorňovat zrovna na židovskou kulturu je podle něj nesmyslné. "To se pak začne s kulturou árijskou a arabskou, to je zavádějící. Je to prostě kultura, a že je starší, to je velmi pěkné. Nevěřím na kulturu speciálně nějakého etnika, věřím zkrátka na krásné věci," řekl Saudek, který jako dítě přežil holokaust. "Nebylo to pro mě nic tragického, ale je pravda, že všechny děti, se kterými jsem si hrával, se nevrátily. Měl jsem nějaké zvláštní štěstí," řekl fotograf.

Po válce cítil k Němcům podle svých slov nevíru. "Nemohu pochopit, jak Goethův a Schillerův národ mohl dopustit něco takového. Ano, cítil jsem nenávist a, ačkoliv jsem mluvil německy, dělal jsem po válce vše pro to, abych němčinu zapomněl, a zapomněl jsem ji. Měl jsem strýce, který měl letadla, a ta nikdy nesměla letět přes Německo, protože mu vyvraždili celou rodinu, v něm ta nenávist zůstala," řekl Saudek. (ČTK)

08:06
Klicperovo divadlo chystá na novou sezonu šest premiér, Shakespeara i poctu Havlovi

Klicperovo divadlo v Hradci Králové chystá na divadelní sezonu 2012/2013 na své hlavní scéně celkem šest premiér. Divadlo například uvede jako osmnáctý titul svého cyklu nazvaného Bůh ochraňuj Williama Shakespeara! hru Richard III. v režii Davida Drábka.

Premiéru Richarda III. připravuje divadlo na 20. října. V sobotu 10. listopadu uvede divadlo v premiéře divadelní adaptaci polské filmové komedie Sexmise. Režie hradeckého nastudování se ujme Šimon Caban. Na únor příštího roku divadlo chystá Žebráckou operu Václava Havla. "Brilantní inteligentní komedii o souboji dvou mafiánských klanů, síle a absurditě lidského jednání v područí slova a frází připravuje režisér Daniel Špinar jako poctu Václavu Havlovi," uvedlo divadlo.

V březnu divadlo uvede romantickou legendu Krysař Viktora Dyka, režie se ujme Jan Frič. Následovat bude komedie Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho, kterou připravuje režisér David Drábek. Poslední premiérou nové divadelní sezony bude uvedení nového komorního muzikálu nazvaného Marilyn. Autorem a režisérem bude Radek Baláš. Více informací o jednotlivých premiérách i dalších akcích divadla je možné najít na www.klicperovodivadlo.cz. (ČTK)

09:42
Beyoncé natočila klip v zasedacím sále OSN, kampaň by měla oslovit miliardu lidí

Americká zpěvačka Beyoncé Knowlesová natočila videoklip s humanitárním poselstvím v zasedacím sále Valného shromáždění OSN. Zpívala před publikem, v němž byli diplomaté, spolupracovníci OSN, známé osobnosti i novináři.

Videoklip se natáčel k songu I was here a má být zveřejněn 19. srpna, což je Světový den humanitárních pracovníků. Třicetiletá zpěvačka chce v klipu lidi pobídnout k péči o potřebné. "Prosím podílejte se všichni na tomto úžasném dni," vyzvala po svém vystoupení.

Kampaní, na níž spolupracuje s textařkou Diane Warrenovou, by mohla podle OSN oslovit asi jednu miliardu lidí. (ČTK)

11:13
Populární žokej Váňa doběhne do kin 6. září v celovečerním dokumentu

Na déle než rok pustil do svého života legendární žokej a osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa režiséra Jakuba Wagnera s jeho filmovým štábem. Pozoruhodný celovečerní časosběrný dokument s názvem Váňa a s podtitulem Největší závod je život sám doběhne do českých kin 6. září. Divákům nabídne jedinečnou příležitost nahlédnout do zákulisí atraktivního dostihového sportu, chovatelství a tréninku koní.

"Ale i do světa velkých peněz a obdivuhodných sportovních výkonů. Film sleduje Josefa Váňu při práci, při neustálém cestování po Čechách i zahraničí. V kontrastu k tomu přináší portrét obyčejného, každodenního života člověka a koně," uvedla Naďa Machková ze společnosti 2media. Váňa v tomto ohledu není klasickým dokumentem, ale vizuálně výrazným filmem plným pohybu.

Populární žokej si prý na přítomnost kamery po pár týdnech zvykl, jak sám říká, postupně ji přestal vnímat, takže filmaře v jejich práci nijak neomezoval. "Za dobu, kdy probíhalo natáčení, jsem s koňmi urazil 160.000 kilometrů po všech možných závodištích v Čechách, Itálii (Merano, Pisa, Benátky), Německu (Baden Baden, Hamburk) a Francii (Deauville). Také jsem se dostal do míst, kam už jsem nevěřil, že se ještě vrátím. Například na Praděd, kde jsem potkal kamarády z Horské služby," uvedl Váňa, který 20. října oslaví šedesátiny. (ČTK)

12:51
Géorges Mélies znovu vezme diváky na Měsíc, tentokrát v barvě

Od 6. září vstoupí do kin první sci-fi snímek v dějinách filmu - krátký film Cesta na Měsíc Géorgese Méliese z roku 1902. Doprovodí ho francouzský dokument Neobyčejná cesta, který zachycuje tvorbu tohoto průkopníka i rekonstrukci původní barevné kopie jeho snímku, která byla považována za zničenou. Dokument i film představila na dnešní projekci v Praze společnost Film Europe.

Poprvé v kinech se tak objeví barevná verze původní zrestaurované kopie, která byla doplněna zvuky, ruchy i hudbou. Šestice vědců se v ní v náboji vystřeleném z obřího kanónu vydává na Měsíc. Setkávají se s Měsíčňany, uniknou před jejich králem a vrátí se na Zemi.

Dlouhá desetiletí si nikdo neuměl představit, že tento nejslavnější Méliesův film stále existuje v barevné verzi. Nalezen byl zcela zničený, po mravenčí ruční práci byla jednotlivá políčka digitálně nafotografována a osm let čekala, než technologie pokročila. To se stalo v roce 2010, kdy společnosti Lobster Films, Groupama Gan Foundation for Cinema a Technicolor Foundation for Cinema Heritage zahájily kompletní restauraci. V dokumentu režisérů Sergeho Bromberga a Erika Langa hovoří osobnosti filmového řemesla, například Costa-Gavras, Jean-Pierre Jeunet, Michel Gondry, Michel Hazanavicius, Tom Hanks a Tom Burton.

Méliesovi a jeho krátkému snímku vzdal loni poctu svým celovečerním 3D filmem Hugo a jeho velký objev americký režisér Martin Scorsese. Přiblížil v něm tohoto prvního filmového kouzelníka (1861-1938), který začínal jako pouťový eskamotér, předváděl na jevišti kouzelnické výstupy a promýšlel iluzionistické triky. Na první filmový trik přišel náhodou, když se mu zasekla kamera a omnibus se na ulici změnil v pohřební vůz. Už v roce 1895 ho zaujaly pohyblivé obrázky, předváděné bratry Lumiérovými. Na rozdíl od nich, kteří jsou považováni za zakladatele dokumentu, se prosadil fantaskními historkami. (ČTK)

15:34
Na festivalu Destinnové bude hostovat Ribeiro a Gavanelli

Hudební slavnosti Emy Destinnové nabídnou letos osm koncertů, budou se konat v Českých Budějovicích, Třeboni a v Písku. Zahájí je Jihočeská komorní filharmonie s Leošem Svárovským 22. srpna a uzavře galakoncert k poctě Destinnové 8. září v podání brněnských filharmoniků. Zazní na něm populární skladby v podání italského barytonisty Paola Gavanelliho a portugalského tenoristy Bruna Ribeira. Řekl to ředseda pořádající Jihočeské společnosti přátel hudby (JSPH) Antonín Kazil.

V úvodním koncertě jsou na programu skladby Antonia Rosettiho, Antonína Dvořáka a Josepha Haydna. Následující koncert nabídne v třeboňském kostele svatého Jiljí Bachovy a Händlovy skladby. Hostovat na něm budou Petr Dostál-Berg a Christian Blohn.

Varhanní koncert v podání Jaroslava Tůmy v kostele českobudějovického kláštera proloží 30. srpna Josef Somr texty Jakuba Jana Ryby a Alberta Schweitzera. Další koncert se pak bude konat v kostele Narození Panny Marie v Písku. Barytonistu Romana Janála tam doprovodí na varhany Irena Chřipková. Na programu jsou vedle Bacha a Dvořáka skladby Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a také Ave Maria Franze Schuberta.

V úterý 4. září se na jih Čech chystá Symfonický orchestr hlavního města Prahy. Pod taktovkou Petra Altrichtera uvede skladby Smetanovy, Martinů a Dvořáka. O den později festival posluchačům nabízí klavírní koncert Martina Kasíka, pak je na programu Panochovo kvarteto.

Závěrečný koncert s populárním skladbami, například z Evžena Oněgina, Macbetha a Rigoletta, se bude konat nezvykle v novém pavilonu T na českobudějovickém výstavišti. (ČTK)

17:22
Jihokorejské Expo 2012 navštívilo osm milionů lidí, uporňovalo na klimatické změny

Osm milionů lidí navštívilo světovou výstavu Expo 2012, která se pod názvem Žijící oceán a pobřeží konala v jihokorejském městě Josu. Výstava, která dnes uzavřela brány návštěvníkům, byla otevřena 12. května a zasvěcená byla budoucnosti mořských ekosystémů.

Příliv návštěvníků překonal všechna očekávání, protože původně se počítalo s návštěvou asi čtvrtinovou. Příprava světové výstavy trvala Jižní Koreji čtyři roky a investice přesáhly deset miliard dolarů. Na výstavě byly pavilony stovky zemí a dvacítky organizací či podniků rozmístěné na ploše tedy 271 hektarů. Česká republika se s ohledem na téma Expa neúčastnila.

Jihokorejské Expo mělo upozornit na klimatické změny a představit oceán jako faktor udržitelného rozvoje lidstva v 21. století. V areálu bylo kromě pavilonů umístěno mimo jiné obrovské akvárium s 280 druhy ryb, rostlin i mořských savců včetně běluh a lachtanů. Zlatou medailí byla oceněna německá expozice.

Příští světová výstava se v roce 2015 uskuteční v italském Miláně a její téma bude vyjadřovat heslo Nakrmit planetu, energie pro život. Účast na výstavě už potvrdilo 93 států, Česko mezi nimi zatím není. (ČTK)

07:33
Lidé si opět budou prohlížet vzácné tisky, některé před deseti lety poničily povodně v Praze

Městská knihovna v Praze zpřístupní v říjnu u příležitosti 10. výročí povodní, které poničily dvě procenta fondu, oddělení vzácných tisků. Historické fondy bude k možné prohlížet v badatelském režimu, to znamená na objednání prezenčně. Velkou vodou byla přesně před deseti lety zasažena budova Ústřední knihovny na Starém Městě, pobočka v Holešovicích, kde tou dobou byl umístěn i depozitář oddělení vzácných tisků, a pobočka v Karlíně, připomenula.

Holešovický objekt byl zatopen vodou z kanalizace asi do výšky 1,5 metru. Voda tam zalila zhruba 40 000 svazků, včetně 20 000 svazků vzácných a novodobých tisků z fondu oddělení vzácných tisků. "Většinu tisků se podařilo včas vystěhovat do vyššího podlaží budovy, kam voda neměla dosáhnout, protože objekt byl mimo záplavové území. Když jsme pochopili, že to kvůli spodní vodě může být i jinak, bylo pozdě a celá oblast už byla uzavřena," vzpomínala na srpnové dny před deseti lety vedoucí odboru knihovních fondů Zuzana Kopencová.

Mezi knihami, které se ocitly v blátě, byl i nejcennější a nejstarší tisk ve fondu Městské knihovny v Praze - Pražská bible z roku 1488, sto tisků z 16. až 17. století, 3000 tisků z 18. století, 12.000 svazků z 19. až 20. století. Okamžitě po opadnutí vody začaly práce na jejich záchraně. Knihovníci spolu s desítkami dobrovolníků knihy omývali a balili, aby je mohli v Mochovských mrazírnách uložit do mrazicích boxů. (ČTK)

09:09
Výstava v rámci Prague Pride představí fotky rodin gayů a lesbických žen

Rodiny gayů a lesbických žen s dětmi představí výstava fotografií s názvem Různé rodiny, stejná práva, která začne v úterý odpoledne na piazzettě Národního divadla. Dvanáct velkoformátových snímků dvojic matek či otců s jejich potomky bude možné vidět do konce srpna. Akce, která je součástí festivalu sexuálních menšin Prague Pride, pořádá Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD).

Pořadatelé uvedli, že i když české právo a řada odborníků existenci rodin gayů či lesbických žen neuznávají, přesto takové dvojice s dětmi v zemi žijí a řeší každodenní starosti. Podle aktivistů v Česku vyrůstají se dvěma matkami či dvěma otci stovky chlapců a děvčat. Oficiálně ale mohou mít jen jednoho rodiče. Homosexuálové nesmějí totiž adoptovat děti. Registrovaní partneři si nemohou osvojit ani biologického potomka svého protějšku, i když dítě vychovávají od jeho narození.

Podle Kateřiny Saparové z pořadatelského týmu se podařilo najít rodiny, které byly ochotny se nechat vyfotografovat. Vernisáž výstavy začne v 15:00. Následovat bude od 17:30 debata v konferenčním centru Akademie věd v Husově ulici. Vystoupí tam zástupci ministerstev spravedlnosti a práce i vládní rady pro lidská práva, právnička, psycholožka a socioložka. (ČTK)

11:24
Sedmý KomiksFEST! obsadí Prahu na přelomu října a listopadu

Komiksová alba, výstavy, filmy i divadelní představení a workshopy chystají organizátoři sedmého ročníku mezinárodního festivalu KomiksFEST! Přehlídka se uskuteční od 27. října do 3. listopadu na dvou desítkách míst po celé Praze. Kromě českých tvůrců se představí i kreslíři ze Skandinávie, Francie, Německa, Švýcarska či Spojených států, sdělila za pořadatele Jana Fantová.

Motto letošního festivalu zní Komiks unlimited. "Mezinárodní přehlídka představuje komiks jako mladé, dynamické, atraktivní a univerzální médium schopné nést jakýkoli obsah," uvedli organizátoři.

Festival zahájí v sobotu 27. října v uměleckém cetru MeetFactory celodenní program pro všechny generace. Dopoledne bude patřit dětským dílnám, odpoledne, večer a noc pak starším komiksovým nadšencům. Vyvrcholením festivalu bude vyhlášení jedenácti kategorií výročních komiksových cen Muriel pro nejlepší autory v Bio Oko. Předsedkyní poroty bude letos uznávaná kreslířka Lucie Lomová. (ČTK)

13:33
Do dražby jde nejstarší autogram Elvise Presleyho a stovky dalších předmětů

V americkém Memphisu se v úterý uskuteční dražba tří stovek předmětů, které se vážou k životu "krále rokenrolu" Elvise Presleyho. Na prodej bude mimo jiné i Presleyho dětský průkaz z knihovny, který podle organizátorů aukce obsahuje "zřejmě nejstarší autogram" amerického hudebníka.

Mezi nejdražší předměty z pozůstalosti zpěváka, od jehož smrti uplyne ve čtvrtek 35 let, se zřejmě zařadí plakát z roku 1954 ohlašující jeho vystoupení. Organizátoři dražby předpokládají, že cena za plakát zvoucí na koncert tehdy ještě nepříliš známého Presleyho dosáhne zhruba 30.000 dolarů (610.000 korun).

Presley pocházel z nuzných poměrů, chtěl se stát elektrikářem, svým zpěvem ale dobyl svět. Za svého života prodal na 600 milionů desek. Divoký životní styl se ale postupně začal projevovat na jeho zdraví a král rokenrolu zemřel 16. srpna 1977 ve 42 letech. (ČTK)

15:24
Češi a Slováci soutěží o nejlepší sci-fi, fantasy a hororovou povídku

Více než tři stovky začínajících autorů se letos přihlásily do literární soutěže o nejlepší sci-fi, fantasy či hororovou povídku. O vítězi česko-slovenského klání Fantastická povídka 2011 se rozhodne do konce října. Kromě odborné poroty budou o nejlepší povídce rozhodovat i čtenáři.

Letošní novinkou je slovní ohodnocení k 50 nejlepším povídkám, které se dostanou do nominace. Často velmi žádaná zpětná vazba by se tak měla dostat k ještě většímu množství prací než loni a sloužit jako podnět k budoucímu zdokonalování pro začínající literáty.

Porota, v níž zasednou spisovatelů fantastiky jako Vlado Ríša, Josef Pecinovský, Jiří W. Procházka nebo Františka Vrbenská, rozhodne o konečném počtu povídek, které se dostanou do finále. Pak budou o vítězi od 1. do 21. října hlasovat čtenáři. (ČTK)

17:02
Kniha ukáže, jak se česká společnost stavěla k homosexualitě mezi lety 1867 a 2011

Změny v pohledu na homosexualitu v Česku v uplynulých 145 letech popisuje nová kniha, která vychází v brněnském nakladatelství Host. Autoři v publikaci nazvané Od žaláře k oltáři sledují politickou a společenskou emancipaci homosexuality od kriminalizace až k registrovanému partnerství. Téma dosud nebylo v Česku komplexním způsobem zpracované, informovalo nakladatelství Host.

Kniha je časově vymezena roky 1867 až 2011. "Toto vymezení je dáno pouze našimi současnými možnostmi poznání. K období předcházejícímu tomuto intervalu nemáme za současného stavu bádání historické prameny," napsali autoři Jan Seidl, Jan Wintr a Lukáš Nozar v úvodu knihy. Zároveň upozornili na to, že mnohé z popisovaných procesů, které souvisejí s právy homosexuálů, dosud nejsou u konce.

Téma homosexuality v českých dějinách zůstávalo dlouho zcela stranou zájmu historiků. V posledních letech se však tato oblast dějepisectví rychle rozvíjí.

Téměř šestisetstránková kniha Od žaláře k oltáři je rozdělena do pěti oddílů. Nejdříve autoři představují právní prostředí, které ovlivňovalo počáteční fáze emancipačního úsilí homosexuálů. Dále se věnují například rozšiřování povědomí o homosexuální identitě před první světovou válkou. Samostatný oddíl věnují snaze reformně orientovaných lékařů, právníků a samotných homosexuálů o zrušení trestnosti homosexuálního jednání. Závěrečná část knihy popisuje situaci od konce 80. let do současnosti. (ČTK)

18:38
Český festival hudebníci věnují vězněným členkám Pussy Riot

Festival Eurotrialog v Mikulově letos pořadatelé i vystupující hudebníci věnují vězněným členkám ruské skupiny Pussy Riot. Třem ženám hrozí nepodmíněné tresty za punkový happening v moskevském chrámu Krista Spasitele. Muzikanti jim chtějí v Mikulově vyjádřit podporu, sdělil za pořadatele Romek Hanzlík.

"Rozhodně se stavíme na podporu vězněných hudebnic a jejich práva svobodného názoru a projevu," uvedl. Pořadatelé Eurotrialogu se podíleli i na květnovém pražském koncertu, uspořádaném jako výraz solidarity s Pussy Riot. Mikulovský festival se uskuteční od 24. do 25. srpna v tamním amfiteátru.

Na přehlídce zahraje například skupina Už jsme doma, jejíž vedoucí Miroslav Wanek označil případ Pussy Riot za křivdu a manipulaci. "Kdyby se těmto věcem člověk nepostavil, mohlo by to v budoucnu potkat i jeho. V mém případě hrála roli i vlastní zkušenost z minulého režimu," uvedl Wanek v tiskové zprávě. Festival je podle něj příležitostí, jak před očekávaným verdiktem znovu upozornit na osud tří vězněných rockerek. (ČTK)

07:40
Muž přinesl fotku Pussy Riot k hrobu Lenina, aby ho pobavil. Podle lékařů je duševně zdráv

Policie v Moskvě na Rudém náměstí zadržela muže, který v Leninově mauzoleu vystavil fotografii s vězněnými punkerkami z Pussy Riot. Rebelující návštěvník chtěl prý potěšit dávno zesnulého vůdce bolševické revoluce, protože se musí "příšerně nudit". O události informoval ruský server LifeNews.ru.

Kremelská ochranka výtržnost popírá. Elchan Machmudov vešel do Leninova mauzolea a choval sejako běžný návštěvník. Před sarkofágem s Vladimírem Iljičem Leninem ale naaranžoval fotografii punkové skupiny Pussy Riot, jak zpívá píseň proti prezidentovi Vladimiru Putinovi. Za "punkovou modlitbu" proti hlavě státu, kterou skupina zpívala u oltáře hlavního pravoslavného chrámu země, hrozí trojici mladých žen roky vězení.

"Chtěl jsem potěšit tatíčka Lenina, protože vůdci tady musí být hrozně smutno," řekl prý Machmudov. Přišel Lenina obšťastnit pár dní před tím, než v kauze Pussy Riot padne rozsudek. Přivolaný psychiatr konstatoval, že výtržník je duševně zdráv, napsal LifeNews.ru. Machmudov dostal pokutu 500 rublů (asi 300 korun) a policie ho pustila domů. (ČTK)

09:22
Česká filharmonie zahraje při znovuotevření australské Hamer Hall

Česká filharmonie (ČF) se po více než dvaceti letech představí na dvou koncertech 26. a 27. srpna v Austrálii. Orchestr se zařadí mezi čestné hosty, které si melbournská Hamer Hall pozvala, aby oslavili její znovuotevření po dvouleté rekonstrukci. ČF bude řídit současný šéfdirigent Pražské komorní filharmonie Jakub Hrůša, který zastoupí zdravotně indisponovaného Jiřího Bělohlávka. Informovala o tom mluvčí ČF Petra Zindulková.

"Australští posluchači se mohou těšit především na skladby českých autorů a vystoupení předních sólistů, houslisty Josefa Špačka a pěvce Jana Martiníka," uvedla Zindulková. ČF bude jedním z prvních zahraničních orchestrů, které se představí v nově zrekonstruované Hamer Hall v Melbourne. Na dvou koncertech provede především skladby tuzemských autorů.

Na programu bude mimo jiné předehra k opeře Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany, Fantazie g moll pro housle a orchestr Josefa Suka, Symfonie č. 3 Es dur Eroica Ludwiga van Beethovena nebo Biblické písně Antonína Dvořáka. Hamer Hall prošla dvouletou náročnou rekonstrukcí. Náklady na opravu se vyšplhaly na 135,8 milionu australských dolarů. V Austrálii ČF vystoupila dosud jen dvakrát, v roce 1959 s dirigentem Karlem Ančerlem a v roce 1991 pod vedením Jiřího Bělohlávka. (ČTK)

11:03
Festival Blues Alive přiveze do Česka muzikanty z Ameriky, Maďarska nebo Austrálie

Třiatřicetiletá americká bluesmanka Shemekia Copelandová bude patřit mezi hvězdy letošního festivalu Blues Alive, jehož 17. ročník se uskuteční od 15. do 17. listopadu v severomoravském Šumperku. Největší středoevropská přehlídka bluesové hudby představí i kytaristu, varhaníka, zpěváka a showmana Luckyho Petersona nebo kultovního kytarového virtuose Jima Campilonga.

"Držíme se tradice, kdy kromě hlavních koncertů máme i odpolední vystoupení nebo kino. Letošní ročník bude hodně americký, ale přijedou i umělci z Maďarska, Austrálie nebo Slovinska," řekl ředitel festivalu Vladimír Rybička.

Copelandová už získala řadu ocenění na obou stranách Atlantiku, vystupovala například s Buddym Guyem, B. B. Kingem, Mickem Jaggerem, Erikem Claptonem nebo v Bílém domě pro manžele Obamovy. Vloni na festivalu Chicago Blues získala titul "královna blues". "Shemekiin výrazný a silný hlas dává její hudbě obrovskou sílu a energii. Jakoby vycházel z hloubi její duše, z ulic, kde vyrostla, z každodenních městských zvuků - pouličních muzikantů, gospelových zpěváků či vyhrávajících rádií," uvedl dramaturg festivalu Ondřej Bezr.

Více o programu i vstupenkách na www.bluesalive.cz. (ČTK)

12:42
Speech Debelle přiveze v září britský hip hop oceněný Mercury Prize

V brněnském klubu Fléda v září vystoupí britská hiphopová zpěvačka vystupující pod uměleckým jménem Speech Debelle. Do širšího povědomí se dostala v roce 2009, kdy získala prestižní Mercury Prize za nejlepší album roku. V Brně se zastaví 23. září na svém evropském turné, sdělila za pořadatele Andrea Vojtěchovská.

Speech Debelle dosud vydala dvě nahrávky. Po debutové desce Speech Therapy z roku 2009 následovalo letošní CD Freedom of Speech. Skladby osmadvacetileté rapperky podle odborníků spojují různé styly a emoce. Dokáže být křehká stejně jako nekompromisní, uvedla Vojtěchovská.

V textech Londýňanky s jamajskými kořeny se odrážejí sociální problémy i vlastní zážitky z protloukání se po londýnských klubech. Její koncerty nejsou typickými rappovými show. Místo dýdžeje ji doprovází akustická kapela. Zpěvačka hraje na piano, trubku i housle.

Vstupenky jsou v předprodeji za 200 korun. Více informací najdou zájemci na webu Flédy nebo v osobní prezentaci Speech Debelle. (ČTK)

14:34
Tak mě tu máš, říká dál Nohavica tuzemské hitparádě a Klusovi

Na prvním místě tuzemské hitparády zůstává Jaromír Nohavica s deskou Tak mě tu máš, následuje jeho mladší kolega Tomáš Klus s albem Racek. Pořadí na prvních dvou místech je tak stejné jako v minulém týdnu. Klus má v první desítce nejprodávanějších alb v České republice i další své desky - na pátém místě čtyři roky starý debut Cesta do záhu(d)by a na šestém Hlavní uzávěr splínu.

Třetí je Václav Neckář s deskou Dobrý časy, který na této pozici nahradil album skupiny Linkin Park s názvem Living Things. Američtí rockeři klesli na sedmé místo. Velký zájem je stále o mladou francouzskou zpěvačku Zaz, vlastním jménem Isabelle Geffroyová, která se svým eponymním albem postoupila na čtvrté místo. Osmá příčka patří desce skupiny Buty nazvaná Duperele. Devátá je taneční kompilace Hot Summer Hits a první desítku uzavírá Serj Tankian s albem Harakiri. (ČTK)

15:26
Už 35 let fanoušcí spekulují, jestli Elvis zemřel, nebo žije v ústraní

Ve věku 42 let zemřel před 35 lety, 16. srpna 1977, král rokenrolu Elvis Presley. Legendárnímu zpěvákovi a také filmovému herci tehdy selhalo srdce vlivem silné nadváhy a nestřídmé konzumace stimulujících prostředků.

Presley poprvé zabodoval písní That's All Right (Mama) v červenci 1954, o dva roky později opanoval americkou hitparádu song Heartbreak Hotel. Pak už to šlo jako na drátku: televizní vystoupení, první album a řada hitů - například Blue Suede Shoes, I Want You, I Need You, I Love You, Hound Dog, Don't Be Cruel, Love Me Tender, All Shook Up, Jailhouse Rock. Přes 100 jeho singlů se dostalo mezi čtyřicítku nejprodávanějších ve Spojených státech a 17 se jich umístilo na první příčce.

Po službě v armádě (1958-1960) začal Elvis obrovskou popularitu zhodnocovat také na filmovém plátně (do roku 1969 natočil celkem 31 filmů), živě v letech 1961 až 1969 prakticky nevystupoval. Pak se na pódia vrátil a vydal několik singlů. Mezi jeho nejslavnější koncerty patří ten Havaji z ledna 1973, který přes satelit sledovala miliarda lidí po celém světě.

Presley má dodnes řadu fanoušků, kteří jsou ochotni odpřisáhnout, že král rokenrolu nezemřel a žije kdesi v ústraní. Presleyho sídlo Graceland se krátce po jeho smrti proměnilo v muzeum a každoročně se sem sjíždějí davy fanoušků, Elvisovi napodobitelé a dvojníci. (ČTK)

16:29
Odpad, město a smrt naposledy spojí soubor, který skončil v Divadle Komedie

Soubor Pražského komorního divadla, který se v poslední červencový den představil na závěr svého desetiletého působení v Divadle Komedie, bude ještě v září účinkovat pohromadě. Na festivalu Divadlo v Plzni uvedou jeho členové inscenaci Odpad, město, smrt. V listopadu vyjedou na poslední zájezd do Berlína, kde představí vedle této inscenace i svou závěrečnou novinku Sam.

Jeho členy čeká 22. listopadu premiéra filmové verze inscenace Odpad, město, smrt, kterou natočil režisér Jan Hřebejk. Režisér Radim Špaček připravuje o působení tohoto souboru v Divadle Komedie dokument. Se svým týmem natočil i tucet stěžejních titulů jeho repertoáru, které by měla odvysílat Česká televize.

Do konce kalendářního roku vyjde publikace Divadlo Komedie 2002 až 2012 mapující desetiletou činnost této scény pod vedením uměleckého šéfa Dušana Davida Pařízka. Ten v Komedii skončil po neshodách s pražským magistrátem. Problém byl ve financích, které nechtělo město divadlu navýšit. Už loni se Pařízek rozhodl nedělat kompromisy a působení souboru ukončit. (ČTK)

18:11
Dobová detektivka Ve stínu přijde do kin přestříhaná 12. září

Na českou premiéru snímku Ve stínu, která bude 12. září, se soustřeďuje režisér a producent David Ondříček. Příběh snímku s Ivanem Trojanem a německým hercem Sebastianem Kochem, který zazářil v oscarovém dramatu Životy těch druhých, se odehrává před měnovou reformu v první polovině 50. let.

Když se začátkem roku nedostal na Berlinale, Ondříček ho celý přestříhal. Ve spolupráci se zahraničními koproducenty nyní dál hledá možnost uvést tento příběh z první poloviny 50. let kombinující detektivku s politickým thrillerem na zahraničních přehlídkách.

"Protože máme izraelského koproducenta, víme, že určitě budeme na festivalu v Haifě," řekl Ondříček. Jeho snímek bude postupně uveden i v zemích koproducentů, tedy v kinech v Polsku, na Slovensku, v Izraeli a pravděpodobně i v USA. "Na dalších distribučních místech se pracuje - včetně Německa," dodal. (ČTK)

06:36
Afghan Whigs se znovuobnovili v Lucerna Music Baru

Energickým a přímočarým rockem se ve středu večer v zaplněném pražském Lucerna Music Baru představili českým fanouškům američtí The Afghan Whigs. Skupina, která svého vrcholu dosáhla v polovině devadesátých let a letos obnovila svoji koncertní činnost po jedenácti letech, vystoupila v Česku poprvé.

Role předkapely se zhostila česko-kanadsko-bosenská skupina Atlantic Cable hrající blues rock. The Afghan Whigs na pódium vstoupili krátce před 22 hodinou. "Are you ready?," zeptal se na úvod natěšeného davu charismatický frontman Greg Dulli. Muzikanti poté zahráli průřez svojí tvorbou, nechyběli řízné hity Gentlemen a Debonair nebo letošní novinka, pomalejší skladba See and Don´t See.

The Afghan Whigs vznikli v Cincinnati v roce 1986 a brzy pronikli na špičku nezávislé hudební scény. Klíčovými členy skupiny se stali autor většiny písní, zpěvák a kytarista Greg Dulli, kytarista Rick McCollum a baskytarista John Curley. Svoje fanoušky si získali především směsí garážového rocku a funkových aranží v kombinaci s temnými texty, dotýkajícími se otázek života a smrti nebo drogové závislosti.

Nejúspěšnější nahrávkou se stalo album Gentlemen, které vyšlo v roce 1993. Hudební kritika ho zařadila mezi nejlepších 100 alb let 1985-2005, hudební magazín Alternative Press mu přisoudil 14. místo mezi nejlepšími alby 90. let. Členové skupiny se rozešli v roce 2001 po vydání alba s názvem 1965 a následném turné. Nápad obnovit The Afghan Whigs prý Dullimu bleskl hlavou v roce 2010 během jeho prvního sólového turné, kdy na krátkou dobu přerušil aktivity ve skupině The Twilight Singers a navrhl bývalému spoluhráči basistovi Johnu Curleymu, aby si s ním zahrál na několika koncertech.

První koncert obnovené skupiny v původní sestavě se uskutečnil v květnu 2012 v New Yorku. "Afghan Whigs jsou především koncertní kapela a vzrušující je také to, že nás uvidí i lidi, kteří nás naživo v životě neviděli," podotkl k obnovení činnosti Dulli. (čtk)

07:26
Basista Eltona Johna se zřejmě zastřelil

Ve středu zemřel Robert Wayne Birch, basista z kapely Eltona Johna. Jeho tělo se stopami po střelné ráně bylo nalezeno v okolí Los Angeles nazvaném San Fernando Valley. Policie údajně zkoumá, zda šlo o sebevraždu, uvedl deník Guardian.

Basista a příležitostný saxofonista Birch hrál v kapele Eltona Johna od začátku devadesátých let. Vystupoval také s Billym Joelem, Keithem Emersonem či kapelou The Replacements.

09:07
Komise na Ukrajině zkoumá Simpsonovi, Pokémon a Teletubbies, propagují prý narkomanii

Simpsonovi, Pokémoni, Teletubbies a jiné animované postavičky se staly předmětem šetření ukrajinské komise pro dohled nad veřejnou morálkou. Seriály by mohly ohrozit dětskou psychiku, tvrdí konzervativci.

"Po prozkoumání animovaných seriálů se ukázalo, že jsou to speciální projekty mající za cíl rozbíjení tradičního rodinného modelu a propagaci narkomanie. Kdo by pochyboval o tom, že Spongebob je homosexuál," píše se v brožuře na ukrajinském webu Rodina pod ochranou Bohorodičky. Autoři, jejichž spisek se stal podnětem k vyšetřování, dále prosí o prošetření rodinky Simpsonových, Pokémonů, Shreka či Teletubbies.

Fialový Tinky Winky z Teletubbies má už podobný skandál za sebou. V roce 2007 konzervativní část polské veřejnosti pobouřilo, že nosí červenou dámskou kabelku. Pro domnělou homosexualitu se stal Tinky Winky terčem kritiky už v 90. letech ve Spojených státech. Všechny zmiňované seriály se u ukrajinských dětí těší velkému zájmu, sledují je na internetu a televizních kanálech. (čtk)

12:01
Populární zpěvák žánru soukous Olomide zbil producenta

Jednoho z nejslavnějších zpěváků tanečního afrického žánru soukous Koffi Olomide čeká soudní přelíčení. Magistrát v hlavním městě Konga Kinšase zpěváka viní z toho, že zbil vlastního producenta.

Olomide, lídr populární kapely Quartier Latin, strávil noc ve vazbě. Na předběžné slyšení jej přišlo bránit deset právníků a přihlížely mu desítky fanoušků, uvedla BBC.

Pokud bude Olomide shledán vinným, hrozí mu trest odnětí svobody ve výši šesti měsíců. Zpěvák se brání tím, že producent Diego Lubaki mu dluží přes 3600 eur.

12:43
Nového Lawrence z Arábie bude hrát Robert Pattinson ze ságy Stmívání

Hvězda ságy Stmívání a nejnověji snímku Cosmopolis, herec Robert Pattinson, už má další roli. Podle časopisu Hollywood Reporter si zahraje slavného Lawrence z Arábie ve snímku, který chystá legenda německé kinematografie Werner Herzog.

Narozdíl od slavného filmu z roku 1962 s Peterem O´Toolem se "nový Lawrence" nebude soustředit na příběh britského vojáka a cestovatele, který inicioval arabské povstání proti Turecku roku 1916.

Režisér a autor scénáře Werner Herzog chce totiž v první řadě vyprávět příběh Gertrudy Bellové, někdy označované za "ženskou verzi Lawrence".

Bellová byla cestovatelkou, archeoložkou, spisovatelkou i diplomatickou atašé, a za první světové války pracovala jako špion pro britskou rozvědku. Svým chováním a zvyky ovlivnila i ženy na Blízkém východě, respektive území dnešního Jordánska a Iráku.

Snímek Wernera Herzoga se začne natáčet nejspíš již na podzim v Británii a Jordánsku.

Jak připomíná Hollywood Reporter, jde o další krok, jímž se herec Pattinson snaží odříznout od mainstreamu a zakotvit ve světě nezávislých filmů.

Nedávno si zahrál v Cosmopolis Davida Cronenberga, příště se objeví v nezávislém postapokalyptickém snímku The Rover a také v thrilleru Mission: Blacklist o dopadení Saddáma Husajna.

FOTO - Entertainment One

14:19
Jiráského Poupata se promítají na festivalech v zahraničí

Kdyby se začátkem devadesátých let nedozvěděl, že má Parkinsonovu nemoc, mohl být Michael J. Fox jednou z největších hvězd amerického filmu a televize.

Místo toho musel z filmového průmyslu odejít na vrcholu - poté, co měl za sebou trilogii filmů Návrat do budoucnosti a účinkování v seriálu Všichni starostovi muži. Nyní to vypadá, že díky pokrokům v léčbě Fox chystá návrat na televizní obrazovky. Podle agentury AP připravuje zbrusu nový komedální sitkom, v němž ztvární hlavní roli.
xxxxx

Po úspěšném startu na MFF v Karlových Varech, kde byl uveden v soutěžní sekci Na východ od Západu, se autorský debut režiséra a scenáristy Zdeňka Jiráského Poupata vydává na pouť po zahraničních festivalech. Vznikl v koprodukci společnosti Cineart TV Prague s Českou televizí a firmou i/o post. Ještě v srpnu se toto sociální drama, oceněné čtyřmi Českými lvy včetně ceny za nejlepší film, bude promítat na rakouském Freistadt Intl. Film Festivalu a v chorvatském Vukovaru.

"V září zamíří do Rumunska na Mediasch Central European Film Festival a na přehlídky v Rize a v Kaunasu, tedy do Lotyšska a Litvy," řekla mluvčí projektu Helena Hejčová. V říjnu se podle ní objeví dokonce na třech kontinentech. V asijské premiéře se představí na jihokorejském festivalu v Pusanu, v americké premiéře bude promítnut na 48. ročníku nejstaršího soutěžního severoamerického festivalu v Chicagu, kde byl zařazen do soutěže debutů.

"V Evropě pak poputují Poupata dále do Varšavy a své říjnové putování uzavřou na přehlídce filmových debutů Molodist v Kyjevě. V listopadu je film přijatý na festival v Denveru. Poupata byla zařazena rovněž do 25. ročníku prestižní soutěže Evropských filmových cen, jehož slavnostní finále se letos uskuteční 1. prosince na Maltě," dodala Hejčová.

Sociální drama Poupata líčí svět zoufalých vztahů a charakterů, jehož hrdinové touží vymanit se z osudově daného prostředí a žít normální život. Hlavní role ztvárnili Vladimír Javorský, Malgorzata Pikusová z Těšínského divadla, Marika Šoposká a Josef Láska.

Příběh vypráví o těžké zkoušce rodiny žijící v kraji drsných pravidel. Javorský ztvárnil hradlaře na dráze závislého na hracích automatech. Jeho žena uklízí nádražní toalety. Dcera touží po šťastném životě daleko od domova, syn věří v sílu lásky bez ohledu na okolnosti, za jakých se zrodila.

Režisér svůj příběh postavil na syrové atmosféře, absenci stylizace a poetizace. Vychází ze znalosti reálného prostředí a věrohodnosti ruční kamery Vladimíra Smutného. Za scénář získal v roce 2008 hlavní cenu v soutěži filmové nadace RWE & Barrandov Studio. Film natáčel v okolí Vřesové, na nádraží a v nemocnici v Sokolově, na trati v Novém Sedle a v holešovické tržnici v Praze. (čtk)

14:45
Paul McCartney: Doufám, že Rusko nepotrestá Pussy Riot

Britský zpěvák Paul McCartney dnes vyjádřil podporu souzeným ruským punkovým zpěvačkám Pussy Riot a vyjádřil naději, že nebudou potrestány za to, že vnikly do moskevského chrámu Krista Spasitele v kuklách a v krátkých sukních a před oltářem zesměšňovaly Kreml.

Bývalý člen slavné skupiny Beatles se tak připojil k dalším hudebním celebritám, které vyzývají ke shovívavosti v případu, který vyvolal mezinárodní znepokojení nad tím, jak je v Rusku respektována svoboda slova.

"Chci vám takto písemně potvrdit svou podporu v této těžké době," napsal McCartney v otevřeném dopise zveřejněném v médiích.

"Chtěl bych, abyste věděly, že pevně věřím, že ruské úřady podpoří princip svobody slova pro všechny občany a nebudou vás trestat za váš protest."

Třem zpěvačkám hrozí až tříleté vězení za to, že v únoru zazívaly v pravoslavné katedrále punkovou hymnu Bohorodičko, vyžeň Putina. Na rozsudek, který má být vynesen v pátek, čekají s napětím nejen v Rusku, ale i v zahraničí.

"Doufám, že budete silné a věřím, že já a mnoho dalších jako já, kdo věříme ve svobodu slova, uděláme vše na vaši podporu a podporu ideje umělecké svobody," napsal McCartney.

Podobný dopis na podporu Pussy Riot podepsali nedávno například Pete Townshend z The Who, bývalý frontman kapely Pulp Jarvis Cocker, Neil Tennant z Pet Shop Boys, Martha Wainwrightová a někdejší kytarista The Smiths Johnny Marr. Dopis zveřejnili před návštěvou ruského prezidenta Vladimira Putina v Londýně u příležitosti olympijských her. Americká zpěvačka Madonna na nedávném koncertě v Moskvě zazpívala v kukle ve stylu Pussy Riot a řekla, že se modlí za jejich osvobození.

V mnoha městech světa se již konaly protestní akce proti věznění Pussy Riot. V pátek, v den očekávaného vynesení rozsudku, se budou nejméně ve dvou desítkách měst na celém světě konat demonstrace na podporu zpěvaček. (čtk)

16:56
Příští léto se otevře turistům opravené jižní křídlo Špilberku

Příští rok v létě otevře správa brněnského hradu Špilberk pro veřejnost jeho jižní křídlo, které se od loňského ledna opravuje. Náročné práce přijdou na 155 milionů korun a zahrnují i restaurování interiérů. Projekt by měl napomoci k oživení hradu tak, aby byl turistickým lákadlem pro všechny generace, řekl dnes ČTK primátor Roman Onderka (ČSSD). Součástí prací byl také archeologický průzkum. Podle vědců přinesl hned několik překvapení.

Jižní křídlo je poměrně rozlehlé. Vznikne v něm okružní prohlídková trasa, jejíž součástí budou prostory pro výstavy. Počítá se v něm s vytvořením stálé expozice moderního umění.

Vznikne nová pokladna a prodej se suvenýry. V plánuje je obnova dříve oblíbené hradní vinárny. V jižním křídle najdou zázemí herci při představeních na nádvoří hradu. Zpřístupněna bude i jedna z teras, která nabízí pohled na východní část Brna.

Jižní křídlo i s východním bastionem hradu potřebovalo obnovu střechy, krovů a vnitřních omítek. Řemeslníci mají před sebou ještě restaurování oken a podlah.

Práce využili archeologové k prozkoumání stavby. V jejich dlouho nepřístupných místech nalezli zlomky keramiky a honosně zdobených kachlových kamen z období, kdy byl Špilberk rezidencí moravských markrabat z rodu Lucemburků. Ke kuriozitám patří nález proděravělého měděného plechu. S největší pravděpodobností byly jeho části použity ve středověku k výrobě padělků grošů. Jak se na hrad dostal a komu patřil, se neví.

Stejně neobvyklý je objev vojenských výložek z druhé světové války, kdy hrad sloužil jako kasárna německé armády. Obývali jej i jejich spojenci - vlasovci. Před příchodem Rudé armády na konci války si je některý z nich strhl a ukryl je pod podlahu.

Špilberk se opravuje dlouhá léta. Obnoveny jsou jeho kasematy, administrativní budova i většina jeho křídel. Na současné práce získalo Brno, které je vlastníkem hradu, dotaci 42 milionů korun od Evropské unie. (čtk)

17:22
Průzkum: Polovina Čechů nikdy nenavštívila koncert klasické hudby

Bezmála 70 procent obyvatel České republiky považuje koncerty klasické hudby za nedílnou součást kulturního povědomí. Do některé z koncertních síní však polovina z nich nikdy nezavítala. Také balet a operu znají dvě třetiny Čechů pouze z televize a vyprávění.

Téměř 70 procent respondentů raději poslouchá rock nebo pop. Vyplývá to z březnového průzkumu agentury STEM/MARK pro Českou filharmonii zveřejněného na jejích internetových stránkách.

Nejčastěji se tázaní odvolávali na nedostatek času. Průzkum zahrnul 592 respondentů starších patnácti let. Z nich bylo 305 z Prahy a okolí.

Z výsledků průzkumu vyplývá, že úsloví Co Čech, to muzikant je již minulostí. Zatímco v dětství hrál na hudební nástroj nebo zpíval téměř každý druhý, v dospělosti se hudbě aktivně věnuje jen 17 procent lidí. Zájem přetrvává především o hru na kytaru, klavír a flétnu.

Klasickou hudbu nepovažují za důležitou součást svého života ani lidé žijící v centru kulturního dění v Praze. Na koncert se pravidelně vypraví jen pět procent Pražanů, nahodilých návštěvníků je o 15 procent více. Polovina oslovených respondentů zanedbává kulturní život z finančních důvodů nebo z vlastní pohodlnosti, více než 80 procent uvádí jako hlavní důvod nedostatek času. Přesto je 70 procent Čechů a ještě o deset procent více Pražanů přesvědčeno, že návštěvy koncertů vážné hudby patří k základním znakům kulturnosti.

Téměř všichni Pražané označují za hlavní zdroj informací v oblasti kulturního dění internet. Druhým významným zdrojem jsou plakáty a billboardy, které oslovily téměř dvě třetiny obyvatel Prahy a okolí. Teprve poté následují televize a rozhlas. Důležitou roli při výběru koncertu mají také informace od přátel a známých, odvolává se na ně zhruba polovina respondentů.

Internet se osvědčil také jako prostředek pro nákup vstupenek. Na specializovaných portálech je nakupuje více než 70 procent dotázaných. Klasickému předprodeji dává přednost necelá polovina návštěvníků. Jen třetina oslovených lidí si pořizuje vstupenky na poslední chvíli. Utratit za hudbu a koncerty více než 500 korun měsíčně odmítají dvě třetiny Pražanů. Částku vyšší než 1000 korun je ochotno věnovat pouze deset procent respondentů. (čtk)

07:50
V Praze dnes vystoupí kontratenor James Bowman

Britský kontratenor James Bowman vystoupí dnes večer v pražském kostele sv. Šimona a Judy. Doprovodí ho komorní sbor Fiori Musicali, jehož uměleckou vedoucí je Penelope Rapsonová. Sólistou na loutnu bude Rudolf Měřinský. Kariéra Jamese Bowmana, jednoho z nejznámějších světových kontratenorů, má široký záběr od opery přes oratoria až k soudobé hudbě.

Narodil se v Oxfordu, kde začal svou pěveckou kariéru v chrámovém sboru. Jednou z prvních výrazných rolí byl Oberon z Brittenovy opery Sen noci svatojánské, do které ho pro účinkování se svou English Opera Group obsadil sám autor. Během své kariéry vystoupil James Bowman téměř ve všech významných operních domech na světě. Mnoho fanoušků si získal ve Francii.

V roce 1992 byl francouzskou vládou vyznamenán Řádem umění a literatury. Natočil přes 180 nahrávek se všemi významnými nahrávacími společnostmi. V roce 1997 obdržel Řád britského impéria. (čtk)

08:15
Flamenkovou hvězdu Belén Lópéz čeká v pátek Praha, v sobotu Boskovice

Flamenková hvězda Belén Lópezová vystoupí dnes večer v pražském Divadle Hybernia. Temperamentní španělská tanečnice předvede vlastní choreografii s názvem Tiempos, která kombinuje flamenko, tango a španělskou klasickou hudbu. Lópezová přijela do Česka na festival španělské kultury Ibérica. Podle dramaturga festivalu Petra Víta není představení Tiempos klasickou flamenkovou show. "Nabízí moderní taneční fúzi - flamenkově impulzívní, tangově frivolní i klasicky elegantní," uvedl Vít.

Lópezová se netají tím, že její hlavní inspirací je legendární flamenková tanečnice Carmen Amaya, jejíž vliv ale dokázala přetavit do vlastního stylu ovlivněného nejrůznějšími kulturami i klasickým baletem. Pětadvacetiletou tanečnici, která je v Česku poprvé, doprovodí zpěváci Pedro Jiménez a Antonio Fernández, kytaristé Carlos Jiménez a Aquilino Jiménez, Diego Villegas na flétnu a El Chispas na perkuse.

Lópezová zatančí ještě v sobotu na nádvoří boskovického zámku, kde bude zároveň ukončen devátý ročník festivalu Ibérica. Přehlídka španělské kultury se letos konala kromě hlavního města a Boskovic také v Brně a Letovicích na Blanensku. Na programu byly tradiční hudební a taneční tvůrčí dílny, ale také nové workshopy pro adepty flamenkového tance, kytary, perkusí, salsy či argentinského tanga. V doprovodném programu nechyběly degustace španělských vín a delikates. Zajímavostí letošního ročníku byla módní přehlídka flamenkových kolekcí. (čtk)

09:13
Trutnov začal mší a koncerty Michala Prokopa a Anti-Flag

Americká politická punková skupina Anti-Flag, která je známá radikálně zaměřenými texty, ve čtvrtek před půlnocí rozbouřila zaplněný areál Na Bojišti, kde začal 25. ročník Open Air Festivalu Trutnov. Na festival označovaný jako Český Woodstock se kapela z Pensylvánie vrátila po třech letech.

"Řekněte ne rasismu, homofobii a sexismu," vyzývala z pódia kapela, která svým energickým vystoupením s písněmi jako This Is the End (for You My Friend) nebo Fuck Police Brutality navzdory nepříjemnému dešti strhla k bláznivému tanci velkou část publika. "Při jejich minulé návštěvě hotelový personál napojil přívodní elektrický kabel na obrácenou fázi a vypálil jejich luxusní autobus. Anti-Flag odjeli se spálenými vnitřními elektrickými rozvody a na cestě byli nuceni vyměnit autobus," vzpomínal ředitel festivalu Martin Věchet. Škodu prý zachránilo dobré pojištění a dnes podle pořadatelů festivalu příhoda "budí úsměv a oboustranné pochopení".

Letošní ročník trutnovského festivalu dnes neoficiálně za účasti stovek lidí otevřela ekumenická bohoslužba. Mši přímo v areálu festivalu sloužili kněz Ladislav Heryán, který pohřbíval i básníka Ivana Martina Jirouse, a farář z Československé církve husitské Juraj Dovala. Hudební program zahájila brněnská skupina Čankišou, která festival 19. srpna i ukončí. Na hlavním pódiu dnes vedle Čankišou vystoupil také Michal Prokop s kapelou Framus Five, který spokojenému publiku nabídl staré hity jako Kolej Yesterday i písničky z připravovaného alba Sto roků na cestě. "Bylo to úžasné, spousta lidí a nádherná atmosféra. Nejvíc mě těší, že jsem v publiku viděl i mladé lidi, dokonce o dost mladší, než jsou moje děti," uvedl pro Prokop.

První festivalový den mimo jiných zahrál také syn slavného písničkáře Leonarda Cohena Adam nebo psychedeličtí The Flying Eyes. Trutnovský festival je věnován in memoriam exprezidentovi Václavu Havlovi a guruovi undergroundu Ivanu Martinu "Magorovi" Jirousovi. Na festival dorazí například Marta Kubišová, mezi zahraničními hosty budou i americká skupina Korn a John Cale.

Akci vzhledem k účasti několika tisíc lidí provázejí bezpečnostní opatření. Po celou dobu konání festivalu je na silnici kolem areálu Bojiště obousměrně zákaz zastavení všech vozidel a omezena rychlost. Pořádání festivalu komplikuje zahájení stavby v blízkosti jedné ze scén. Vzniknout zde mají sklady a překladiště balíků.

Věchet stále zápolí s trutnovskou radnicí v čele se starostou Ivanem Adamcem. Podle Věcheta je budoucnost přehlídky ohrožena komerční zástavbou v okolí areálu. Starosta zase uvedl, že "skutečným hrobařem" tradičního festivalu je Věchet a že přehlídku ohrožuje "výrazně klesající návštěvnost". Na protest proti údajné praxi se zkreslováním údajů o počtech návštěvníků nejen hudebních festivalů nebudou ani letos pořadatelé zveřejňovat žádná čísla. (čtk)

09:54
Ninu Simone bude hrát dívka z Avatara

Herečka Zoe Saldana má za sebou účinkování v posledním filmovém Star Treku i v Avatarovi. Příště by si měla zahrát zpěvačku Ninu Simone, informoval Hollywood Reporter.

Film, líčící příběh jedné z největších jazzových zpěvaček 20. století, se začne natáčet v říjnu v Los Angeles. Původně v něm měl hrát Mary J. Blige, kvůli nedostatku financí však projekt nakonec opustila. Scénář si napsala sama režisérka Cynthia Mort.

10:32
Už se ví, kdy do kin přijdou The Avengers 2

Disney oznámil, že druhý díl sci-fi The Avengers vstoupí do kin v pátek 1. května 2015. Scénáře i režie se opět ujme Joss Whedon, který má s firmou Marvel tříletou výhradní smlouvu, uvedl server Entertainment Weekly. The Avengers se tak přidají k "druhé vlně" marvelovských snímků.

Jako první přijde do kin 3. května 2013 Iron Man 3, dále bude 8. listopadu následovat druhý díl Thor: The Dark World. 4. dubna 2014 má mít premiéru Captain America: The Winter Soldier a 1. srpna 2014 na plátna vstoupí Guardians of the Galaxy. Druhým dílem Avengers to všechno vyvrcholí.

12:30
Kristýna Boková a Marek Taclík se objeví ve filmu Martin a Venuše

Milou a zábavnou sondou do mezilidských vztahů má být nová česká komedie s názvem Martin a Venuše, jejíž přípravy právě vrcholí. Kostýmové zkoušky už za sebou mají představitelé hlavních rolí Kristýna Boková a Marek Taclík. Maskéři a kostýmní výtvarníci budou muset zvládnout i proměnu v čase, protože příběh začíná o sedm let dříve, řekla ČTK mluvčí projektu Johana Turnerová.

"Tvůrci filmu v čele s režisérem Jiřím Chlumským oslovili také Tomáše Hanáka a Jana Budaře, další obsazení bude známo během několika dní. První záběry jsou totiž naplánovány už na 18. září, točit se má do listopadu," uvedla Turnerová. Premiéra této romantické a sexy komedie ze současnosti je stanovena na 8. březen příštího roku, který se kdysi slavil jako mezinárodní den žen. "Tvůrci ji totiž chtějí věnovat jako dárek všem ženám," dodala Turnerová.

Producentem snímku je Adam Dvořák, koproducentem Tomáš Vican a Vinná galerie, hudbu složí Michal Hrůza. Scénář podle námětu Jana Prušinovského napsaly Kristina Dufková a Andrea Jarošová.

Dvořák s Vicanem mají za sebou divácky oblíbené filmy Lidice, Bobule či Rafťáci. Režisér Chlumský natočil například seriály Kriminálka Anděl a Místo v životě.

"Hlavní postavou příběhu je táta od rodiny. Nejprve jsme zvažovali obsazení ve stylu Jamese Bonda, ale pak nám došlo, že otec není vždy štíhlý krasavec s nadpřirozenými schopnostmi. I proto padla volba s hlavní rolí na Marka Taclíka, skvělého herce a velkého profesionála," řekl Adam Dvořák.

Příběh, který si v různých variantách prožil pravděpodobně téměř každý, provede diváky životem ženy v domácnosti s malými dětmi s pocity nedocenění a bez seberealizace a jejího muže, který se ze všech sil snaží zabezpečit rodinu a na nic jiného nemá čas. Sice spolu mluví o tom stejném, ale každý jinak. (čtk)

13:45
Divadlo paláce Akropolis chystá černou komedii Mafiánská opera

Režisér a scenárista Jan Jirků spolu s hudebníkem Markem Doubravou připravují scénář, texty a písně k divadelní hře se zpěvy. Pod názvem Mafiánská opera bude černou komedií o lidech středního věku, kteří se už nechtějí nechat okrádat o peníze, čas, lásku ani iluze. Premiéru bude mít 24. září a v pražském Paláci Akropolis v ní budou zpívat a hrát například Simona Babčáková, Oldřich Navrátil, Vladimír Marek a Jakub Žáček.

Představení Mafiánská opera s podtitulem Nebát se milovat a nekrást! se podle tvůrců inspiruje každodenním zklamáním a marným bojem normálních lidí. Je jim "trochu přes třicet", jsou třeba rockovými muzikanty s kapelou, co nehraje, mají rodinu, kterou neuživí, a ženu, která je má pořád ráda, ale přesto je opouští. Sledují korupční kauzy a mají pocit, že se jim politici a kmotři smějí do očí.

"V hluboké krizi jim najednou někdo nabídne peníze, které by všechno vyřešily, ale musí si pro ně dojít. Musí ukrást ukradené peníze. Je to ještě loupež a jak těžké je vůbec krást," říká k příběhu autor. Hlásí se jím k tradici Žebrácké opery, Koňské opery a dalších hudebních komedií. Na klasiku osobité hudební veselohry poukazuje hořce vtipný scénář, postavy jasných rysů i hudba, ve které se mísí jemná melodie s poezií a humorem.

"Na počátku byla chuť zdramatizovat knihu Zločin v Čechách sepsanou Miroslavem Houdkem, jenž byl členem proslulého Berdychova gangu. Popsal v ní svůj život českého gangstera. Posléze se ukázalo, že není tak zábavné psát o zločinu, který páchají lidé, od nichž se to očekává, jako psát o zločinu, o nějž se pokoušejí lidé, od kterých by to nikdo nikdy nečekal," uvedl Jirků. Do role těhotné manželky obsadil Simonu Babčákovou, zhrzeného detektiva ztvární Oldřich Navrátil, filosofujícího taxikáře Vladimír Marek a bývalého člena Berdychova gangu Tomáš Jeřábek.

Jan Jirků absolvoval obor režie a dramaturgie na DAMU. V letech 2002-206 byl uměleckým šéfem pražského divadla Minor. Zde vytvořil mnoho úspěšných inscenací, jeho posledními počiny jsou například Marnotratný syn (Divadlo Disk), Hon na Jednorožce (Divadlo Minor), Tři holky jako květ (Divadlo na Fidlovačce) či Kutloch aneb I muži mají své dny (Studio Dva).

Marek Doubrava absolvoval Konzervatoř Jaroslava Ježka, obor skladba a piano. Mezi lety 1996 až 2002 působil jako kytarista skupiny Tata Bojs. Nyní je kapelníkem skupiny Hm... a od roku 2002 vede vokálně instrumentální soubor Doubravánek. (čtk)

14:12
Písek čeká pět dnů hudby, zpěvu a tance

Písek od středy čeká pět dnů hudby, zpěvu a tance. Na 18. ročník Mezinárodního folklorního festivalu se do města na Otavě sjede několik set účinkujících. Vystoupí na hlavní scéně v Palackého sadech, na nádvoří Sladovny, na Velkém náměstí i na Městském ostrově. Soubory se rozjedou také po okolí, třeba na zámky Orlík a Blatná či hrad Zvíkov, řekl dnes ředitel festivalu Miroslav Černý.

"Vpravdě exotickým hostem festivalu bude soubor Čchen-pa-er-chu-čchi Wulanmučchi z čínského města Chu-lun-per. Číňané zavítali na jih Čech již několikrát, tentokrát se však jedná o soubor ne tak docela typicky čínský, přicestuje totiž z mongolské autonomní oblasti," uvedl Černý.

Ještě před začátkem festivalu bude domácí soubor Písečan hrát a tancovat na Sardinii a do Čech s sebou přiveze místní soubor Funtan'e Olia z města Sinnai. Zahraniční účastníky festivalu doplní Slovenský folklorní soubor Zemplín a La Societé Fraternelle des Cornemuses du Centre z Francie.

Z českých folklorních souborů kromě domácího Písečanu, který na festivalu představí nové kroje z oblasti Prácheňska, vystoupí středočeský soubor Čtyřlístek z Nového Strašecí, Libín z Prachatic, národopisný soubor Vyslúžilci z Kyjova a Malá muzika z Prahy. Pátek pak bude patřit dětskému festivalu. Do programu píseckého festivalu přispějí také písečtí loutkáři, Papouškovo sirotci a Kvintet Písek. Více na www.posecan.cz. (čtk)

14:58
The Tap Tap a biskup Malý otevřeli další den festivalu v Trutnově

Formace The Tap Tap a následná mše sloužená biskupem Václavem Malým dnes otevřely program na hlavní scéně areálu Na Bojišti 25. ročníku festivalu v Trutnově. Zdravotně postižení umělci z Jedličkova ústavu v Praze představili zaplněnému hledišti svůj Happening s názvem Koncert proti konci světa. V programu zazněly předělané hity jako například Známka punku od Visacího zámku i Black or White Michaela Jacksona. Po hodině kapela ukončila produkci se slovy, že "i anarchie má své meze".

"Stejně jako John Cale patří The Tap Tap k těm, kteří zde měli vystoupit už dávno," konstatoval zakladatel a mluvčí festivalu Martin Věchet.

Mše byla sloužena za prezidenta Václava Havla a známou postavu tuzemského undergroundu Ivana Martina "Magora" Jirouse, kterým je festival věnován in memoriam. Portréty Havla, jenž je označován za "náčelníka" festivalu, a Jirouse zdobí hlavní scénu i Festivalový samizdat. Před mší herec Břetislav Rychlík přečetl báseň ze sbírky Magor dětem, kterou vězněný odpůrce komunistického režimu napsal ve Valdicích v roce 1982.

Biskup Václav Malý, který mši sloužil, byl jedním z prvních signatářů Charty 77 a později i jejím mluvčím. Angažoval se ve Výboru nespravedlivě stíhaných a v roce 1979 byl půl roku bez soudu vězněn za údajné podvracení republiky. Osudy a občanské postoje Václava Malého se přirozeně propojují s trutnovským festivalem, který vznikl v osmdesátých letech na undergroundových základech po vlnách represí.

Dále dnes vystoupí Garage, Visací zámek, belgičtí dEUS nebo Marta Kubišová. Už ve čtvrtek letošní ročník festivalu neoficiálně za účasti stovek lidí otevřela ekumenická bohoslužba. Mši přímo v areálu festivalu sloužil kněz Ladislav Heryán, který pohřbíval i básníka Jirouse, a farář z Československé církve husitské Juraj Dovala. Hudební program zahájila brněnská skupina Čankišou, která festival 19. srpna i uzavře. Mezi zahraničními hosty v sobotu budou americká skupina Korn a John Cale.

Trutnovská přehlídka časový program celého festivalu tradičně předem nezveřejňuje. Pořadatelé ctí "moment setkání a překvapení".

15:12
Michal Prokop představil v Trutnově písně z chystaného alba

Také písně z chystaného alba Sto roků na cestách představil při svém čtvrtečním vystoupení na 25. ročníku festivalu Open Air Trutnov Michal Prokop. V zaplněném areálu vedle osvědčených hitů zazněly také novinky Sto roků samoty a Zatmění. Šestašedesátiletý Prokop chystá nové studiové album po šesti letech. Finální práce na něm právě vrcholí.

"Jsme těsně před dokončením. Asi ve čtyřech věcech chybí kytary, vše ostatní je hotové, takže příští týden začnu některé věci míchat. Vydat bychom to mohli na přelomu září a října," řekl ČTK Prokop.

Původně tvůrci plánovali vše stihnout do léta. Nakonec se ale nahrávání protáhlo o několik měsíců. Zdržení způsobily zdravotní problémy kytaristy Luboše Andršta.

Prokopův koncert se v Trutnově setkal s velkým ohlasem. Lidé aplaudovali už úvodní skladbě Kolej Yesterday, jednomu z největších hitů Prokopa a jeho kapely Framus Five. "Hrálo se nám moc krásně. Překvapilo mě, že posluchači mladší než moje děti znají i texty. Zřejmě na tom doma vyrostli, což je pro mě velká pocta. Doufám, že takhle budou vnímat i novou desku," uvedl Prokop.

Album Sto roků na cestách se podle Prokopa stylově obrací k jeho prvopočátkům v 60. letech ve stylu jeho první bluesově laděné desky. Označil ji za svoji nejrockovější. "Chvíli rockově bluesová, chvíli trochu najazzlá, chvíli písničková, chvilku i country, postavená na skvělých textech," uvedl. Texty tradičně napsal Pavel Šrut, třemi přispěl také Jan Lacina, Prokopův mladší kolega z televizního projektu Krásný ztráty.

Prokop řekl, že materiál na albu vzniká opačným způsobem než před lety. Dříve kapela hrála písničky na koncertech a poté šla natáčet do studia. Dnes Prokop a další autoři hudby Andršt a houslista Jan Hrubý skladby nejdříve natočí a teprve potom představí publiku.

Na první studiové desce od alba Poprvé naposledy Prokopa doprovází kapela, se kterou hraje několik posledních let. Současný Framus Five má sestavu Pavel Razím (bicí), Zdeněk Wimpy Tichota (baskytara), Jan Kolář (klávesy), Jirka Šíma (saxofony), Roman Bobick Kubát (trubka) a dvě instrumentální hvězdy - kytarista Luboš Andršt a houslista Jan Hrubý.

Album vzniká v Prokopově produkci, spoluproducenty jsou David Gaydečka, v tomto případě také vydavatel, a bratr Ivan Prokop, který má na starosti fotografie, výrobu a další produkční záležitosti. Nové album Prokop a Framus Five představí na podzimním turné, které vyvrcholí 19. prosince křtem v pražském Divadle Archa. (čtk)

16:24
Divadelní Vlak Lustig se ještě zastaví v Praze a vyjede do Polska

Divadelní projekt Vlak Lustig - Vlak do nenávratna se z Prahy vydá na symbolickou trasu do Krakova a Osvětimi. Ještě předtím uvede 21. a 22. srpna opět na nádraží Praha-Bubny zpracování novely Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, kterou připravilo Divadlo pod Palmovkou v režii Petra Kracika. Titulní roli alternují Anna Stropnická a Denisa Pfauserová, v dalších se představí například Radek Zima, Dušan Sitek, Ivo Kubečka a Ondřej Kavan.

Projekt navazuje na 13. ročník festivalu česko-německo-židovské kultury Devět bran a vstoupí do své druhé části. V té první ho během července zhlédly v prostoru železničních stanic krajských měst České republiky přes čtyři tisíce diváků.

"Srpnový program nabídne 21. a 22. srpna dvě reprízy v Praze. Poté se vlak vydá do Polska, kde budou další dvě reprízy odehrány 24. srpna v železniční stanici Krakov hlavní nádraží a o den později přímo v Osvětimi. Představení se hraje v jednom z vagonů a na pódiu před ním, předchází mu projekce filmů a výstava Vojenského historického ústavu.

Vlak Lustig se postaral během července mnoha divákům o emociálně silný zážitek. Je připomenutím hrůz druhé světové války. Připomíná 70. výročí konference ve Wannsee, na které bylo nacisty završeno takzvané konečné řešení židovské otázky. Po něm následovaly transporty do vyhlazovacích táborů a tragická smrt šesti milionů Židů.

Fascinující příběh skupinky bohatých Židů a hlavní hrdinky Kateřiny, kterým je slíbena možnost vykoupení se z koncentračního tábora a záchrana života v podobě cesty do Ameriky, tak ožije celkem čtyřikrát.

Nádraží Praha-Bubny nevybrali tvůrci projektu náhodnou. Právě odtud vyjížděly za II. světové války transporty do terezínského ghetta. Historický vlak Lustig tam bude přístupný 21. a 22. srpna už od 15:00 hodin, kdy budou mít návštěvníci možnost zhlédnout filmové projekce i výstavu. Představení začíná ve 20:30 hodin, vstupenky jsou zdarma. Zájemci si je mohou rezervovat na stránkách www.vlaklustig.cz/vstupenky. V Polsku budou představení odehrána v češtině a doplněna anglickými titulky.

Vlak Lustig je sestaven ze čtyř vagonů. Dva jsou nákladní, podobné těm, ve kterých se převáželi v transportech do koncentračních táborů lidé, slouží k projekcím a výstavě. Speciální nákladní vagon je upraven jako jeviště. Hraje se i na mobilní ploše před ním, diváci většinou sedí na krytém nástupišti. Další vagon slouží jako šatna.

Podle Lustigovy novely natočil v roce 1965 Antonín Moskalyk televizní snímek, jehož scénář tvůrci částečně použili v divadelní adaptaci. Využili i dosud neznámou autorovu dramatizaci, nalezenou v jeho pozůstalosti. (čtk)

08:39
Umělecký gang Depresivní děti chystá na náplavce Zánik domu Usherů

Představení Zánik domu Usherů v podání uměleckého gangu Depresivní děti touží po penězích bude uvedeno dnes a v neděli večer na lodi kotvící na pražské náplavce na Rašínově nábřeží. Plovoucí galerie se tak promění v chátrající dům rodiny Usherových, který navštíví spolu s diváky nezvaný host. A někdo nutně zemře, slibují členové souboru.

Představení podle známé povídky Edgara Allana Poea nabídne hororový příběh dvojice obskurních sourozenců a jejich tajemného hosta, plný rodových prokletí, anomálií i řady dědičných a infekčních chorob. Podle členů souboru zanikne i prostor, ve kterém se hraje. "Už takhle pod naší režijní taktovkou zaniknul při našich produkcích například Památník na Vítkově nebo zámek Slezské Rudoltice," uvedl režisér Jakub Čermák.

Literární předlohu členové tohoto divadelního seskupení upravili, s autorem přitom nezacházeli pietně. Diváci se navíc mají stát součástí inscenace. Depresivní děti touží po penězích je sdružení známé svými projekty, při kterých vyhledává pro divadlo netradiční prostory. Zánik domu Usherů byl poprvé představen publiku v Památníku na Vítkově, před nedávnem měl novou premiéru a byl uveden v prostorách lapidária Betlémské kaple. (čtk)

09:22
Na Okoři dnes vystoupí Nightwork, Tomáš Klus a spol

Na jevišti pod zbytky středověkého hradu Okoř nedaleko Prahy se dnes koná 12. ročník hudebního festivalu. Vystoupí Nightwork, Mig 21, Michal Hrůza, Tomáš Klus, Anna K., David Koller, Marta Kubišová a další. Program zahájí ve 14:00 plzeňská skupina Mandrage, která se na Okoři letos představila už začátkem května na 14. ročníku festivalu Okoř se šťávou. Celým festivalem provede mluveným slovem Tereza Tobiášová.

Pořadatelé upozorňují, že do areálu se dostanou pouze návštěvníci, kteří si stihli včas zakoupit vstupenky v předprodeji. Na místě už k dostání nebudou, je vyprodáno. Kromě hudebních vystoupení se nejmenší návštěvníci mohou zabavit vodním zorbingem, hrami v dětském sportovním koutku nebo ve stánku s hračkami a stavebnicemi. Novinkou letošního ročníku bude tester měřící hladinu alkoholu pro řidiče. Chybět nebude kyvadlová doprava z pražského Vítězného náměstí a z Kladna na Okoř a zpět. Také bude připraveno stanové městečko. Pořadatelé věnují část výtěžku na renovaci zříceniny.

V malebném prostředí na louce pod hradní zříceninou se festival Okoř koná pojedenácté. Předloňský ročník byl zrušen, když se pořadatelka festivalu Hana Petřinová nedohodla s pronajímatelem. Loni však byl spor urovnán. Další informace se nacházejí na www.festivalokor.cz. (čtk)

10:15
Trutnov dnes čekají koncerty Johna Calea a Korn

V dnešním programu Open Air Festival Trutnov se představí největší hvězdy jeho letošního 25. ročníku. Mimo jiné zahrají Jaroslav Hutka, Plastic People of the Universe nebo Jiří Schmitzer. Mezi zahraničními hosty dnes budou americká skupina Korn a John Cale.

Už ve čtvrtek letošní ročník trutnovského festivalu neoficiálně za účasti stovek lidí otevřela ekumenická bohoslužba. Hudební program zahájila brněnská skupina Čankišou. V pátečním programu se představili kapely Garage, Visací zámek, belgičtí dEUS nebo Marta Kubišová.

Trutnovský festival, který se koná do neděle, je letos věnován in memoriam prezidentovi Václavu Havlovi a guruovi undergroundu Ivanu Martinu "Magorovi" Jirousovi. Akci vzhledem k účasti několika tisíc lidí akci provázejí bezpečnostní opatření. V Trutnově je po celou dobu konání festivalu na silnici kolem areálu Bojiště obousměrně zákaz zastavení všech vozidel a je zde omezena rychlost. (čtk)

11:20
Do Krumlova míří čtyři kanadští tenoristé

Koncertem čtyř kanadských tenoristů dnes v Českém Krumlově skončí 21. ročník Mezinárodního hudebního festivalu. Victora Micallefa, Cliftona Murraye, Remigia Pereiry a Frasera Walterse na něm doprovodí Pražská komorní filharmonie pod taktovkou Leoše Svárovského. Repertoár tenoristů je široký, překlenuje tři staletí a nejméně tři žánrové oblasti.

V jedné ze skladeb se vrátí do období baroka, ale v jiných míří za současnou světovou hudbu. V Českém Krumlově pod širým nebem zazpívají i moderní šansony. Podle mluvčího festivalu Jiřího Vejvody jsou to v podstatě muži, kteří operními hlasy zpívají pop. Vystupují třeba s jinou slavnou Kanaďankou Céline Dionovou. Festival ale dnes večer definitivně nekončí, jako dárek pro příznivce opery pořadatelé ve spolupráci s Jihočeským divadlem připravili od 24. do 26. ještě tři reprízy inscenace Komedianti s José Curou v hlavní roli.

Festival 20. července zahájil operní recitál barytonisty Dmitrije Hvorostovského. Kromě klasické hudby se jeho součástí tradičně staly i přesahy do jiných žánrů. Kvůli počasí byl zrušen koncert The Queen Symphony. Loni festival navštívilo 19.470 posluchačů, letos jich bude o něco méně. Klesly příspěvky sponzorů. Náklady jsou letos 50 milionů korun. Koncert čtyř kanadských tenoristů začíná v českokrumlovské Pivovarské zahradě ve 20:30. (čtk)

12:03
Ruský tisk: Trest pro Pussy Riot je přehnaný

Odsouzení trojice členek punkové skupiny Pussy Riot ke dvěma letům odnětí svobody za zazpívání písně proti Vladimiru Putinovi v pravoslavném chrámu je dnes v popředí pozornosti ruského tisku. Většina komentátorů se pozastavuje nad přísností trestu, byť část z nich souhlasí s tím, že "chuligánky" dostaly za vyučenou.

"Kdo by si ještě před půl rokem pomyslel, že bezmála hlavní událostí v politickém životě obrovské země se stane rozsudek nad třemi husičkami, odsouzenými podle běžného paragrafu o výtržnictví," pozastavil se populární list Komsomolskaja pravda nad ohlasem, který tato kauza vyvolala. Usoudil však, že ani "skandální Pussy Riot nejsou tak hrozné, jako jejich obránci", kupříkladu ukrajinská feministka, která proti verdiktu protestovala "vandalským" podříznutím kříže, vztyčeného na památku obětí stalinských represí.

Dva roky vězení jsou podle komentátora sice "neodůvodněně příliš mnoho", i ve srovnání s tresty, jaké dostávají skuteční násilníci, nelze však prý zapomínat, že ještě bude následovat odvolání.

"Pussy Riot měly štěstí - neupálili je na hranici," ironizuje Moskovskij komsomolec a připomíná Putinovu přímluvu, že by dívky neměly být potrestány příliš přísně. Skupina skutečně pak nedostala nejpřísnější trest, ani si jej neodpyká v nejpřísnějším vězení mezi vrahy. Čili oproti středověku už dosáhlo Rusko obrovského pokroku, píše ruský list.

Jedno se však podle něj nezměnilo: ani ve středověku, ani nyní nejsou lidé souzeni za to, co skutečně udělali. Pussy Riot totiž nenarušily veřejný pořádek výtržností, ale porušily pravidla platná v pravoslavném kostele a dopustily se urážky náboženského cítění. Na to ale v ruském trestním právu není žádný paragraf, stejně tak chybějí i paragrafy o politických zločinech. A tak tyto činy musejí soudci kvalifikovat jinak.

"Ruská pravoslavná církev, která po celou dobu procesu zachovávala mlčení, hned po jeho skončení vyzvala úřady k milosrdenství," pozastavil se nad postojem ruské církve list Kommersant. Podle listu Vedomosti však církev už dosáhla toho, co chtěla - odstrašujícího příkladu. (čtk)

14:57
Teatro NoD uvede inscenaci na motivy La strady od Felliniho

Pražské Teatro NoD připravuje inscenaci na motivy Felliniho nezapomenutelného filmu Silnice z roku 1954. Připravuje ji šéfdramaturg této scény Adam Halaš se svými studenty z Katedry pantomimy Hudební fakulty AMU, premiéra bude 5. září, řekla mluvčí tohoto experimentálního prostoru Šárka Maroušková.

Halaš do příběhu o věčné a nekončící cestě klaunů za nadějí a slávou obsadil například Markétu Vacovskou ze Spitfire Company, Jindřišku Křivánkovou, která má za sebou několik spoluprací s Divadlem Na zábradlí či právě Spitfire Company, a Alexeje Byčka z úspěšného projektu Pantomima v opeře, opera v pantomimě. Inscenace Silnice jako profesionální, moderní a vyzrálé mimické divadlo má ambici navázat na věhlasnou tradici českých mimů ve světě i na odkaz práce dalšího známého mima Ctibora Turby.

Podle tvůrců by měla otevřít a zpřístupnit tento žánr i divákům, kteří s ním nemají zkušenosti. Téma tohoto Felliniho filmu jakoby podle Halaše bylo napsáno pro mimické a pohybové divadlo. Příběh dvou klaunů žijících na periferii, jejich věčný boj s nepřízní ve světě, který si naivně budují ze vzdušných zámků, a hledání lásky a spřízněnosti jsou témata, z nichž historicky mimické a pohybové divadlo vychází. Už tento Felliniho snímek je plný bohatých, barvitých obrazů, které mají svou vlastní poetiku plnou nostalgie a podivné surovosti života.

"Projekt Silnice, který jsem připravil pro Teatro NoD s absolventským ročníkem studentů Katedry pantomimy, se snaží být komplexní inscenací, která propojuje scénografii, hudbu, výtvarné, pohybové a mimické divadlo. Obrazy malujeme skrze pohyb a skrze práci s materiálem jako je látka, kostým i líčení. Toto vše pro diváka vykresluje klaunskou cestu za štěstím, kterou nás Fellini inspiroval," dodal Adam Halaš.

Podle něj je tento projekt pro studenty novou zkušeností i přesto, že jde už hotové a profesionální umělce. "Zásadní je práce s psychologií postavy, jíž v inscenaci vyjadřují gesta a pohyb," podotkl. Dalšími jeho spolupracovníky byli scénograf Jakub Kopecký a autor hudební složky Jan Středa, který se při reprízách bude střídat s trumpetistou Kryštofem Vernerem. Markétu Vacovskou bude alternovat Barbora Debnárová. (čtk)

07:52
V Litoměřicích začala výstava o povodních před deseti lety

V Litoměřicích začala výstava fotografií Vlastimila Šafránka. Před deseti lety dokumentoval povodeň, která zasáhla město i jeho okolí. Vernisáž symbolicky hostila budova veslařského klubu, který byl před deseti lety pod vodou až po balkon v prvním patře. Několik desítek fotografií bude vystaveno do 5, září."Teď je v Labi asi dva a půl metru vody, tehdy jí bylo asi 11 metrů," řekl starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč na zahájení výstavy, která se od pondělka přestěhuje do předsálí Litoměřického hradu.

Připomněl také, že od roku 2002 postihlo Litoměřicko už pět dalších povodní. Rozsahem srovnatelná, jen pomalejší, byla podle něj i povodeň v roce 2006, kdy se voda vylila do okolních polí. To prý zachránilo místa níže po proudu, jako je Děčínsko či Hřensko. "Síla přírody je vždycky větší než síla člověka, a to si musíme stále připomínat," dodal starosta.

Autor několika desítek vystavených fotografií Vlastimil Šafránek fotil na Litoměřicku od 12. srpna do konce září 2002. "Ve vzduchu byla 15. a 16. srpna zvláštní atmosféra. Cosi, co se nedá popsal," vzpomněl na dobu před deseti lety. Z ní má doma asi 500 fotografií a asi 25 hodin videa, které podle něj stále ještě čeká na zpracování. (ČTK)

09:27
Letní Letná začne průvodem a představením pod širým nebem

Produkcí pod širou oblohou, konkrétně průvodem od Špejcharu do Letenských sadů, začne v neděli vpodvečer 9. ročník mezinárodního festivalu cirkusů a divadel Letní Letná. Zahájení obstará několik uměleckých uskupení, například divadlo V.O.S.A. či Orchestrion Petra Píši, ale i jednotlivců a divadelně cirkusových výstupů v plenéru Letenského parku. Zájemci je mohou doprovázet zdarma.

Festival potrvá do 2. září. Ještě dnes nabídne pod cirkusovými stany dvě atraktivní podívané. První z nich pod názvem Lacrimae režijně sestavil principál Cirku La Putyka Rosťa Novák. Bude ochutnávkou tří příštích samostatných projektů, v níž se představí nejen členové jeho kolektivu, ale i francouzského seskupení Cahin Caha Daniela Gulka a švédského Cirku Cirkör, jehož šéfkou je Tilde Björforsová.

Další večerní produkcí bude od 21:00 česká premiéra představení Risque ZérO francouzského souboru Cirque Galapiat, ve kterém hlavní roli hraje riziko a nebezpečí. (ČTK)

11:37
Poslední den Open Air Festivalu začal rockovým budíčkem, zahraje Merta, J.A.R nebo Mišík

V areálu Na Bojišti končí 25. ročníku Open Air Festivalu Trutnov. Už ve čtvrtek letošní ročník trutnovského festivalu neoficiálně otevřela ekumenická bohoslužba. Hudební program zahájila brněnská skupina Čankišou, která celý festival dnes i zakončí.

Dnešní program na hlavní scéně už 08:30 otevřel jako každoročně tvrdý rock skupiny Boron.V dalším programu se na hlavní scéně mimo jiné představí Totální nasazení, Sto zvířat, Švihadlo, Vladimír Mišík, J.A.R., na druhé scéně Zuby Nehty nebo Vladimír Merta. V undergroundovém stanu bude Záviš, Dukla vozovna i divadelní představení Havlovy Audience v podání divadelního spolku Triarius.

V sobotním programu zahráli nejvýznamnější zahraniční hosté - americká skupina Korn a John Cale. (ČTK)

14:20
První cenu Waldviertelské akademie získal Pavel Kohout, za rakousko-českou spolupráci

Český spisovatel Pavel Kohout se stal prvním nositelem ceny Waldviertelské akademie. Institut, který se zabývá mimo jiné posilováním kulturních vztahů mezi Rakouskem a Českem, udělil Kohoutovi ocenění jako vyjádření díku za spisovatelovo "dlouhodobé zasazování se o rakousko-českou spolupráci", napsala agentura APA.

Předseda Waldviertelské akademie Ernst Wurz prohlásil, že při výběru prvního nositele ceny, kterou institut hodlá udělovat i v budoucnosti, byla jednomyslná.

Nyní čtyřiaosmdesátiletý Kohout po druhé světové válce vstoupil do komunistické strany, v roce 1969 z ní však byl vyloučen. Od počátku 70. let začal být perzekvován a patřil k hlavním iniciátorům a signatářům Charty 77. Poté, co mu byl v roce 1979 znemožněn návrat z ročního povoleného pobytu ve Vídni, kde spolupracoval s divadlem Burgtheater, se usadil v Rakousku. (ČTK)

17:44
Na Hip Hop Kemp přijelo 17 500 lidí

V Hradci Králové v noci na dnešek skončil hudební festival Hip Hop Kemp. Přijelo na něj 17500 lidí, což je méně než vloni, ale více, než v letech 2010 nebo 2009. Za organizátory o tom informovala Petra Pisková. Na festivalových podiích vystoupila například americká hiphopová skupina Dilated Peoples, americký rapper Macklemore či herec a hudebník Mos Def.

"Očekávali jsme návštěvnost okolo 18 tisíc lidí, což se splnilo a jsme spokojení. Festival z naší strany proběhl bez vážnějších problémů, záchranáři do areálu a jeho okolí vyjížděli asi padesátkrát, a to kvůli drobným poraněním nebo bodnutí hmyzem," uvedla Pisková. V letošním roce se organizátoři festivalu snažili o ekologický přístup, a tak návštěvníkům nabízeli kelímky na pivo z tvrdšího plastu se zálohou 50 korun. Ty šly na rozdíl od klasických kelímků použít několikrát. (ČTK)