On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
06:23
Herec Jan Přeučil poslal otevřený dopis médiím, nechce být spojovaný se Zemanem

Vážení a milí,

jsem nucen reagovat na situaci, kdy bylo mé jméno použito v souvislosti s propagací akce konané 22. 10. 2012 - křest knihy "Na ostří pera", které se - dle anoncí - aktivně zúčastní jeden ze současných prezidentských kandidátů pan Miloš Zeman.

Prohlašuji tímto, že agentura Kloboukfilm - zastoupená paní Helenou Váňovou, která informaci o mé účasti na již jmenované akci vydala, mě předem podrobně neinformovala a přes mojí žádost informaci nedementovala.

Je veřejně známo, že já i moje manželka paní Eva Hrušková aktivně a jednoznačně podporujeme jako kandidáta na prezidenta ČR pana Jana Fischera. Děkuji za laskavé přečtení a věnování pozornosti mému dopisu.

S úctou a pozdravem Jan Přeučil

07:50
Forum 2000 si připomíná Havla, účastníky překvapila písničkářka Baezová

Organizátoři letošní konference Forum 2000 překvapili účastníky zahajovacího společenského večera v Pražské křižovatce. Na pódiu se v neděli, stejně jako v roce 2006, objevila i legendární americká písničkářka Joan Baezová. O tři roky později ji do Prahy pozval bývalý prezident Václav Havel na oslavy dvacátého výročí sametové revoluce.

V neděli zazpívala tři písně, mimo jiné i tu, která je v češtině známá pod názvem Jednou budem dál, v originále We Shall Overcome. Přišla po krátkém filmovém dokumentu vzpomínajícím na loni zesnulého Havla, s nímž se přátelila, i na předchozí ročníky Fora 2000, kterých se někdejší prezident jako spoluzakladatel této debatní akce účastnil. Baezová se proslavila v 60. letech jako jedna z hlavních tváří amerického protestního hnutí. Za svůj odpor proti válce ve Vietnamu se dokonce dostala do vězení. "Zpívejte se mnou," vyzvala Baezová přítomné v odsvěceném kostele sv. Anny a celý sál si část písní zazpíval s ní. Později se pozdravila například s premiérem tibetské exilové vlády Lozangem Sanggjäem.

Celý večer na úvod 16. ročníku Fora 2000 se nesl ve znamení vzpomínání na Havla. Japonský filantrop Johei Sasakawa, další ze zakladatelů konferencí, například uvedl, že Havlův odkaz žije dál. Promluvil také bratr prezidenta Ivan Havel, podle něhož by měl zesnulý prezident radost, že na konferenci se bude dál debatovat. Bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová se ve svém projevu kriticky zamýšlela nad rolí médií ve společnosti i nad tím, co vzejde ze současné krize. (ČTK)

09:33
Dětské muzeum v Brně slaví 20 let, výstava se věnuje vědě i loutkám

Především hravé a zvídavé návštěvníky potěší nová expozice v brněnském Paláci šlechtičen. Shrnuje to nejzajímavější z dvacetileté produkce Dětského muzea, které je součástí Moravského zemského muzea. Většiny různorodých exponátů se mohou návštěvníci dotýkat.

Zájemci si vyzkoušejí třeba mletí obilí nebo ražbu mincí. Výstava zaplnila pět sálů. Jeden z nich věnovali kurátoři přírodním vědám. Umístili do něj preparáty ptáků a savců, modely ryb a plazů či entomologické krabice. "Další sály nabídnou možnost vyzkoušet si různé druhy tkaní či oživit loutky," uvedla mluvčí muzea Eva Pánková.

Dětské muzeum pravidelně připravuje výstavy s přírodovědnou, etnografickou a kulturněhistorickou tematikou. Za posledních 20 let jich bylo šest desítek a prohlédlo si je téměř 450 000 návštěvníků. Výstavy se často reprízují v jiných muzeích, letos například v Moravské Třebové, Rožmitálu pod Třemšínem, Břeclavi a Ústí nad Orlicí. (ČTK)

12:56
Před deseti lety zemřel autor muzikálových hitů Adolph Green

Dílo amerického scenáristy, dramatika a libretisty Adolpha Greena, který zemřel v sedmaosmdesáti letech před deseti lety, 23. října 2002, je známé po celém světě. Patrně každý zná alespoň útržkovitě nesmrtelný muzikál z padesátých let Zpívání v dešti (Singing in the Rain), na jehož scénáři se Green podílel. Známé jsou i populární písně New York, New York, The Party's Over nebo Just in Time, které dlouhá desetiletí přetrvávají v repertoárech předních světových interpretů.

Poté, co tento rodák z Bronxu získal vzdělání na univerzitě v New Yorku, spojil své umělecké síly s Betty Comdenovou, se kterou během šedesátileté spolupráce psal texty mimo jiné na hudbu Leonarda Bernsteina či Andrého Previna. V roce 1980 byl Green uveden do skladatelské síně slávy. (ČTK)

15:30
Po pěti letech vychází nové album Lucie Bílé

Nové album Modi natočila nejpopulárnější tuzemská zpěvačka Lucie Bílá s Petrem Maláskem a jeho kapelou, která ji doprovází i na koncertech. Po mnoha letech tak přerušila spolupráci s tvůrčí dvojicí Ondřej Soukup a Gabriela Osvaldová. Spolu s Maláskem v roli producenta Bílá vybrala zahraniční písně i příspěvky domácích autorů hudby. "Je tam spoustu nádherných textů Pavla Vrby. Deska se hezky poslouchá, není na ní žádná hlasová exhibice, protože snad nemusím nikomu dokazovat, že umím řvát. Ale jsou to písničky, které pohladí," řekla dnes Bílá.

Titulní skladba Modi, jejímž autorem je Malásek na text Pavla Vrby, je o slavném malíři Modiglianim. Vypravěčkou příběhu je Bílá jako jeho osudová modelka. "Kdyby to cédéčko vzniklo jen pro tuto písničku, tak to stálo za to," podotkla šestačtyřicetiletá zpěvačka. Na desce Modi se ještě za svého života podílel loni zesnulý textař Vrba. "Díky práci na této nahrávce jsem s Pavlem prožila jeho poslední léto a jsem za to vděčná. On je pro mě umělecký klenot, skládal texty tak nádherně, že se zpívají samy," sdělila Bílá, která má podle svých slov ještě k dispozici několik Vrbových textů na zamýšlenou šansonovou desku.

Předchozí řadovou desku Woman, na které se podíleli Osvaldová a Soukup, vydala zpěvačka v roce 2007, poté spolupracovala s Maláskem na úspěšném titulu Bílé Vánoce, za jehož prodej 50 tisíc nosičů obdržela multiplatinovou desku. "Máme za sebou s Gábinou a Ondřejem nádherných dvacet let spolupráce a určitě spolu ještě něco vytvoříme," sdělila majitelka křišťálové desky za milion prodaných nosičů. Nové album Modi vznikalo téměř dva roky. Vedle jedné skladby Maláska nabízí také melodie Reného Rypara a Dalibora Cidlinského, dvakrát se autorky uplatnil Radoslav Banga ze skupiny Gipsy.cz.

Na výběru zahraničních melodií se podílel i Jaro Slávik, který s Bílou sedí v porotě televizní soutěže Česko Slovensko má talent. Texty vedle Vrby také přispěli Tomáš Belko a Václav Kopta. "Tahle deska je takový vážnější krok, ale ještě to úplně není šanson. Není to tolik o hlasivkách, jako spíše o srdci, což mě vždycky bavilo," uvedla čtrnáctinásobná vítězka ankety Český slavík. Speciální turné k albu zpěvačka nechystá, některé nové písně však zařadí do repertoáru svých nynějších vystoupení.

Spolu s CD vychází také kniha Život je jen náhoda s fotografiemi Lukáše Fronka mapujícími zpěvaččin profesionální i soukromý život v loňském roce. Letos v dubnu se Bílá v Hudebním divadle Karlín v Praze rozloučila s muzikálem Carmen. Jedním z důvodů je angažování Bílé v roli Amneris v české verzi muzikálu Aida autorů Eltona Johna a Tima Rice, jehož premiéra se uskutečnila v karlínském divadle tento měsíc. V pátek 26. října také vystoupí na závěrečném koncertu Arakain XXX Best of Tour 2012 ke 30 letům existence této metalové skupiny. (čtk)

15:59
Kinematografickou cenu dostanou Ladislav Helge a in memoriam Jan Špáta

Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize letos dostanou filmoví režiséři Ladislav Helge a in memoriam Jan Špáta. Cenu předá ministryně kultury Alena Hanáková na slavnostním večeru, který se uskuteční 30. října v promítacím sále Národního filmového archivu v pražském kině Ponrepo. Letos pětaosmdesátiletý Ladislav Helge působí v české kinematografii již od 40. let.

Začínal jako asistent režie u Jiřího Krejčíka. Jeho samostatné filmy z druhé poloviny 50. let Škola otců a Velká samota vnesly do tehdejší kinematografie nové postupy, nastolily kritičtější reflexi společnosti a předznamenaly celkové uvolnění let šedesátých. V nich natočil Helge svůj vrcholný snímek Stud, vystihující politickou atmosféru Pražského jara. Podstatné je i Helgeho angažmá v profesních organizacích: Filmovém ústavu, Studiu dětského filmu a zejména filmovém a televizním svazu FITES.

Po roce 1989 se podílel na rozvoji FAMU, nejprve jako pedagog a poté jako člen její Umělecké rady. Jan Špáta (1932 až 2006) patřil k předním dokumentaristům. Jeho filmy spojují vysokou estetickou kvalitu se silným humanistickým akcentem. Pro jeho režijní směřování měla zásadní význam spolupráce s Evaldem Schormem, na jehož několika snímcích se podílel kameramansky i autorsky.

Od roku 1964 natáčel vlastní filmy, které získaly značný ohlas doma i v zahraničí. Obsáhl v nich různé formy dokumentarismu: sociologický esej (Největší přání), cestopis (Země sv. Patricka) nebo umělecký portrét (Variace na téma Gustava Mahlera). Jako pedagog FAMU ovlivnil další generace dokumentaristů. Své úvahy shrnul i do několika knih. Cena se uděluje u příležitosti Světového dne audiovizuálního dědictví (27. října), jejími nositeli jsou osobnosti, které svou tvorbou významně přispívají k rozvoji filmu či pohyblivého obrazu. Cena se k dalším státním cenám v oblasti kultury přidala v roce 2009.

Laureáty ceny se dosud stali Jiří Krejčík, Břetislav Pojar a Jan Němec a in memoriam byla udělena Karlu Kachyňovi a Zdeňku Liškovi. V prvních dvou letech se konal pro filmové ceny samostatný ceremoniál, loni bylo jejich udílení spojené s dalšími státními cenami v kultuře. Letos se ministerstvo v době úspor rozhodlo pořádat ceremoniál opět samostatně. Letošní nositelé státní ceny za literaturu a překlad ministerstva kultury budou oznámeni v úterý. (čtk)

17:52
Uhdeho Zázrak v černém domě vychází jako 100. divadelní hra

Knižní edice současných českých her, která vychází v brněnském nakladatelství Větrné mlýny, slaví 100 vydaných svazků. Jubilejním titulem je Zázrak v černém domě od Milana Uhdeho. Zároveň vychází kniha s číslem 101, což je hra Políbila Dubčeka od Karla Steigerwalda. Edice také získala novou grafickou úpravu, řekl dnes nakladatel Petr Minařík.

Edice nese název RozRazil - Současná česká hra. Její počátky sahají do roku 2002. Nyní pravidelně vychází deset svazků ročně. "Vybíráme hry, které dosud nebyly tištěny časopisecky ani knižně. Většinou jde o úplně nové texty," uvedl Minařík. O vhodné hry prý není nouze, oproti počátkům edice před deseti lety je dramatická produkce spíše hojnější.

"Nastoupila plejáda mladších autorů, zároveň pořád ještě píšou autoři starších generací, takže máme z čeho vybírat," uvedl Minařík. V edici příležitostně vycházejí také hry oceněné v soutěžích pro dramatiky. Divadelní hry patří k pilířům knižní produkce Větrných mlýnů. Vycházejí také v edicích Dramatické texty a Repertoár. (čtk)

07:26
V Jihlavě dnes začne 16. ročník festivalu filmových dokumentů

V Jihlavě dnes začne 16. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárního filmu Jihlava 2012. Největší přehlídka autorského dokumentu ve střední a východní Evropě divákům představí 177 filmů ze 47 zemí. Organizátoři je vybrali z více než 2500 přihlášených snímků. Ve světové premiéře uvidí diváci 41 filmů. Festivalovým centrem budou tradičně prostory Oblastní galerie Vysočiny v Komenského ulici.

Základ festivalového programu tvoří čtyři soutěžní sekce. Opus bonum je určena pro světové dokumenty, sekce Mezi moři uvede nejkvalitnější snímky ze zemí střední a východní Evropy. Česká radost nabídne nejnovější domácí tvorbu a sekce Fascinace se soustředí na experimentální dokument. V sekci Průhledné bytosti návštěvníci uvidí retrospektivními profily významných filmařů.

Zahajovací večer začne v jihlavském Domě kultury odborů ve 20:00, s hodinovým zpožděním ho bude vysílat ČT2. (ČTK)

08:25
Nová bondovka Skyfall má dnes premiéru v Londýně

Slavnostní premiéru před zraky následníka trůnu prince Charlese a jeho manželky Camilly má dnes v londýnské Royal Albert Hall nové dobrodružství agenta Jamese Bonda. Do českých kin bude film s názvem Skyfall uveden v pátek, stejně jako do kinosálů v Británii i v dalších zemích.

V hlavní roli agenta 007 se už potřetí v řadě objeví britský herec Daniel Craig. Skyfall, jehož příběh tvůrci pečlivě tají, se údajně vrací k duchu klasických bondovek. Celkem 23. film bondovské série má prý více humoru než předchozí snímky z posledního období. Režie se tentokrát chopil Sam Mendes, který začínal svou dráhu v londýnských divadlech a se svým hollywoodským debutem Americká krása uspěl v oscarovém klání. Režii nového Bonda mu nabídl sám představitel hlavní role Craig, který se s Mendesem přátelí. V roli Bondovy šéfové M se tradičně objeví Judi Denchová, jejíž postava prý tentokrát hraje v příběhu klíčovou úlohu.

V Česku bude mít Skyfall premiéru v pátek ráno, stylově přesně v čase 0:07 ho uvidí první diváci v pražském kině IMAX a kinech Cinema City po celé republice. Obvykle jsou sice filmové premiéry ve čtvrtek, v tomto případě ale musela česká kina den počkat, aby se film na plátna dostal ve stejný den jako v Británii a jinde na světě. (ČTK)

09:31
Šéfa BBC čeká kvůli aféře Savile výslech v parlamentu

Kvůli aféře vyvolané zrušením odvysílání televizní reportáže, která prominentního bývalého moderátora BBC obviňuje z pedofilie, bude dnes v britském parlamentu vypovídat generální ředitel této rozhlasové a televizní stanice George Entwistle.

BBC měla reportáž uvést loni v prosinci, ale vedení hlavního zpravodajského pořadu Newsnight pořad náhle stáhlo. Mediální společnost má potíže také kvůli tomu, že během desetiletí, kdy její moderátorská hvězda Jimmy Savile údajně pohlavně zneužíval dívky, vedení BBC prý nad jeho chováním zavírala oči.

BBC prožívá jeden z nejhorších skandálů za svoji 90letou existenci. Rozhlasová a televizní stanice se přitom dosud těšila pověsti jednoho z nejdůvěryhodnějších a nejpřesnějších zdrojů objektivních informací.

Generální ředitel BBC Entwistle dnes předstoupí před poslance z výboru pro kulturu, média a sport. Ti vyslýchali i mediálního magnáta Ruperta Murdocha v souvislosti s loňskou aférou s odposlechy pro novináře. (ČTK)

10:36
Na akci Kytara napříč žánry dnes zahraje Jamašita s dcerou

Uznávaný kytarista Kacuhito Jamašita dnes v sále Bohuslava Martinů HAMU v Praze v rámci festivalu Kytara napříč žánry vystoupí se svou patnáctiletou dcerou Kanahi. Mimo jiné zazní skladby Jamašitovy manželky, která bude na koncertě přítomná. Rodinné dvougenerační duo společně nevystoupí zdaleka poprvé. Druhorozená Jamašitova dcera je zvyklá hrát se svým otcem velmi často i na významných mezinárodních hudebních akcích, jako je například Cordoba Guitar Festival.

"Jednoho z nejuznávanějších klasiků světové kytary jsme na letošní ročník Kytary napříč žánry přizvali na doporučení předního odborníka a znalce kytarového umění u nás, profesora Milana Zelenky," uvedl Stanislav Barek, hlavní pořadatel festivalu.

Jamašita během své kariéry vytvořil již téměř osm desítek nahrávek povětšinou s vlastním aranžmá. Svou debutovou desku natočil v roce 1978. Mezi jeho nejvýznamnější nahrávky patří Obrázky z výstavy od Musorgského, Dvořákova 9. symfonie Z Nového světa nebo Bachovy sonáty a party pro housle, violoncello a loutnu.

V roce 2004 založil Jamašita se svou manželkou skupinu Kacuhito Jamašita & Bambini, jejímiž členy jsou on, jeho dvě dcery a starší syn. S tímto rodinným seskupením koncertoval v halách téměř všech kontinentů a na řadě mezinárodních festivalů. V roce 2010, kdy se do kapely přidal i jeho mladší syn, změnil název na Kacuhito Jamašita Family Quintet.

Již 15. ročník festivalu Kytara napříč žánry otevřel 14. října koncert domácí flamenkové jedničky Petra Víta, k němuž se přidaly jeho děti a nadžánrový australský kytarista Michael Fix. Festival se v Praze a na dalším místech koná do 17. listopadu.

Vedle letošní hlavní hvězdy, kytarového mága Tommyho Emmanuela, festival láká na vystoupení kytarových umělců, jako jsou profesor Konzervatoře Pardubice Petr Saidl se známým houslistou Bohuslavem Matouškem, německý kytarový guru Peter Finger, bigbítová kytaristka Janet Robinová, jeden z nejuznávanějších tuzemských kytaristů Norbi Kovács a řada dalších.

Více informací o koncertech, které se uskuteční v rámci festivalu v Praze, Benešově, Černošicích, Chýni, Dolní Poustevně, Varnsdorfu, Pardubicích a po několika letech také na území Německa, je k dispozici na www.kytaranapriczanry.cz. (ČTK)

11:48
Před pěti lety zemřel hudební skladatel Petr Eben

Před pěti lety, 24. října 2007, zemřel ve věku 78 let hudební skladatel, pedagog a mistr klavírní a varhanní improvizace Petr Eben. Patřil k propagátorům soudobé hudby a sám byl autorem skladeb různých hudebních žánrů - od drobných dětských písní, orchestrálních, cyklických varhanních i komorních skladeb a oratorií až po monumentální církevní operu Jeremias, kterou on sám považoval za završení své tvorby.

Významná je i Ebenova pedagogická činnost. Od roku 1955 přednášel pětatřicet let na katedře hudební vědy na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a od roku 1990 pak šest let vyučoval na pražské Akademii múzických umění obor skladba. Jeho skladby se dodnes hrají po celém světě, v roce 1991 obdržel od francouzského ministerstva kultury titul Rytíř umění a písemnictví.

Hudbě se věnují i všichni tři jeho potomci, kteří společně vystupují ve skupině Bratři Ebenové. Marek je známým hercem, hudebním skladatelem, moderátorem a písničkářem. David se také věnuje hudbě a patří mezi znalce i praktiky gregoriánského chorálu. Kryštof je matematik. (ČTK)

13:10
Pištěk slaví osmdesátku, ale zakazuje si mluvit o věku. Být starý prý není zásluha

Malíř a filmový výtvarník Theodor Pištěk, který ve čtvrtek oslaví osmdesátku, si zakazuje mluvit o věku. Být starý není podle něj zásluha. A tak stejně jako na začátku své kariéry maluje abstraktní obrazy, dál miluje rychlá auta a v současnosti pro Národní divadlo (ND) připravuje výpravu pro novou operu. A životní krédo, takové, které by se dalo učit ve školách, prý stále nemá.

"Nechci o životním jubileu vůbec mluvit. To jsem si zakázal, aby o tom byla řeč, protože to není zásluha, být starý, je to blbá věc," řekl umělec, který se nejen doma, ale i v zahraničí proslavil jako autor kostýmů k více než stovce filmů.

V 50. letech jako čerstvý absolvent Akademie výtvarných umění začal spolupracovat s režisérem Františkem Vláčilem a od té doby se mu nabídky od filmařů hrnuly. Oblékl herce nejen ve Vláčilových filmech, ale i Menzelových nebo v pohádce Tři oříšky pro Popelku. Ve světě proslul coby "krejčí" Miloše Formana - spolupracoval s ním na snímcích Amadeus, Valmont a Lid versus Larry Flynt. Za Amadea má doma sošku Oscara.

Nejdůležitější místo v Pištěkově životě ale vždy zaujímala malba. "Malování, to je můj život," přiznal skromně umělec na nedávné vernisáži svých děl ve Veletržním paláci v Praze, kde také zavzpomínal na svého učitele, portrétistu Vratislava Nechlebu. "Připadal nám tenkrát, když jsme u něj studovali, strašně starý. To mu bylo sedmdesát. A teď to mám," řekl s úsměvem vitální muž.

Pištěkovy malířské začátky jsou spojené s abstrakcí, později se stal průkopníkem fotorealismu, který ovládal svět v 60. a 70. letech. Dnes se vrací ke svým počátkům. "Pokračuji v tom, s čím jsem začínal. Ty bílé kresby. A začal jsem to dělat bez úmyslu, najednou mi to tak nějak vyplynulo," přiznal malíř, který ani v pozdním věku nezahálí. Nedávno přijal nabídku od ND, aby připravil výpravu pro operu Dvě vdovy. Premiéru by měla mít příští rok. "Takže si teď moc neodpočinu," uvedl.

Pištěk navíc celý život miluje rychlá auta a svět závodních okruhů. Formule a závodníci v kombinézách jsou všudypřítomní i na jeho obrazech. "S věkem vás opouštějí různé vášně. Dneska můžu mít, co si vzpomenu - ferrari, porsche a tak dál. Nevábí mě to. Nicméně chtěli mi udělat radost, tak mi přivezli porsche, a musím říct, že jsem je (jízdou) vyděsil," vyprávěl s nadšeným úsměvem o svých motoristických zážitcích.

Rychlá jízda se přitom s malováním nedá srovnávat. "Někdo používá LSD, někdo kouří marihuanu, pro mě byl totéž zážitek z jízdy na samé hranici," řekl Pištěk, který do roku 1973 reprezentoval Československo na závodních okruzích.

Pištěk se narodil 25. října 1932 v Praze. Jeho otcem byl stejnojmenný český divadelní a filmový herec, matkou herečka Marie Ženíšková. (ČTK)

14:42
Letošní ročník festivalu Blues Alive bude zlomový, míní pořadatel

Za zlomový považují pořadatelé letošní 17. ročník festivalu Blues Alive, který se uskuteční od 15. do 17. listopadu v severomoravském Šumperku. Poprvé po 17 letech představí interprety, kteří již v minulosti na českých pódiích vystupovali. K hvězdám největší středoevropské přehlídky bluesové hudby patří mimo jiné nejvýznamnější bluesová zpěvačka současnosti Shemekia Copelandová, kytarista, varhaník a zpěvák Lucky Peterson i kytarový virtuos Jim Campilongo. Program festivalu dnes představili pořadatelé na tiskové konferenci v Praze.

"Nemá cenu uměle a za každou cenu trvat na tom, aby na Blues Alive nevystoupil někdo, kdo v Česku už jednou hrál," řekl dramaturg festivalu Ondřej Bezr. Letošní účinkující již měli v ČR vystoupení buď pro úplně jiný okruh posluchačů, než jaký jezdí na Blues Alive, anebo se jejich předchozí české koncerty uskutečnily před mnoha lety. Hledat nové posluchačsky zajímavé a zároveň finančně dostupné hudební osobnosti je náročné, vysvětlil Bezr. Přehlídka hospodaří s 4,5milionovým rozpočtem a pořadatelé každoročně těžko shání finance.

Po roce se Blues Alive opět vrátí také do pražského Jazz Docku, a to mezi 13. až 17. listopadem. Velký koncert bude v polském Chorzowě a na programu jsou i tradiční satelitní koncerty, jejichž počet je tentokrát větší v Polsku než v ČR. Nově zavítá festival na jeden den, 15. listopadu, do Zlína.

"Dramaturgii se snažíme stavět tak, aby přesahovala striktní a muzikologicky vymezený žánr čistého blues. Snažíme se prezentovat řadu umělců, kteří z blues jenom vycházejí, nebo ho spojují s něčím úplně jiným, jako třeba kytarista, varhaník a zpěvák Lucky Peterson," uvedl Bezr.

S novou kapelou zavítá do Šumperka australský kytarista a písničkář Hugo Race, bývalý člen kapely The Bad Seeds Nicka Cavea. Již legendární společný narozeninový koncert z historie Blues Alive si zopakují Michal Prokop s Framus Five a Vladimír Mišík s Etc. Na společném koncertu se představí písničkáři Eric Bibb ze Spojených států a Habib Koité z Mali.

Letošní 50. výročí vzniku kapely Rolling Stones připomenou pořadatelé sobotní dopolední projekcí se snímkem Martina Scorseseho Shine A Light. S písněmi legendární rockové kapely vystoupí slovenští bluesmani z formace Rolling Stones 50 Anniversary Band. Program zpestří i kapela Low Society, maďarský Mississippi Big Beat Band z Maďarska a polský Juicy Band z Polska nebo Paul Batto Jr. ze Slovinska se speciálním gospelovým programem. (ČTK)

15:56
Zlínská krajská galerie vystavuje komiksy Vojtěcha Maška

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně ode dneška vystavuje autorské komiksy Vojtěcha Maška. Zájemci je uvidí ve výstavních prostorách zlínského zámku. Komiksové příběhy pětatřicetiletého Maška jsou naplněné absurdním humorem, řekla dnes ČTK mluvčí galerie Marika Blažková.

Mašek vystudoval scenáristiku na pražské FAMU. Se spolužákem Džianem Babanem začal při studiu s tvorbou komiksů. "Tato autorská dvojice představuje jednu z nejzajímavějších cest současného českého komiksu. Za jejich svérázným, surrealisticky vrstevnatým světem stojí nejspíš právě studium scenáristiky," uvedl kurátor výstavy Martin Fišr.

Mašek s Babanem společně stvořili Monstrkabaret Freda Brunolda. "Universum, kde se postavy jako z Lynchových filmů nebo třeba Kafkových románů schovávají za maskami s choboty," uvedl kurátor. Mašek také jako kreslíř a spoluautor scénáře pracoval na trilogii O přibjehi (2010), která sleduje obyčejné životy Romů u nás.

Nejnověji opět společně s Babanem připravil scénář pro knihu Ve stínu šumavských hvozdů (2012), jehož výtvarníkem byl Jiří Grus. Hlavní postavou tohoto komiksu je slavný Old Shatterhand. (ČTK)

17:00
V Kyselce začaly KMV s opravou zchátralého hotelu Praha

V Kyselce začala firma Karlovarské minerální vody (KMV) s opravou zchátralého objektu bývalého hotelu Praha. Do příchody zimy by tak měl být objekt zajištěn proti dalšímu poškození. Opraváři se zaměří zejména na střechu, jejíž stav je pro zachování budovy klíčový. Úpravy se budou dělat podle doporučení památkářů. Dnes to oznámil mediální zástupce KMV Michal Donath.

Oprava střechy potrvá do konce listopadu. Stávající střešní konstrukce zůstane v maximální míře zachována. Tam, kde to nebude technicky možné, bude nahrazena novými prvky, uvedl Donath. "Dále bude opraveno a doplněno zdivo. Zvláštní pozornost je věnována i podezdívce střechy. Součástí stavebních úprav bude odvodnění drenážemi tak, aby byla v co největší míře odvedena vlhkost ze zdiva objektu," dodal.

KMV už dostaly stavební povolení také na opravu domu Stallburg. Stallburg je první budovou, pro níž firma získala veškerá souhlasná stanoviska nezbytná k zahájení oprav. Vznikne v něm osm bytů a bude zachován jeho autentický vzhled. Dům Stallburg je prvním ze dvou objektů ve vlastnictví KMV, na jejichž opravu uvolnily 60 milionů korun. Druhým je pavilon Löschner, objekt někdejší plnírny lahví Heinricha Mattoniho.

Obnova historických objektů v Kyselce má být i cílem nové obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka. Z iniciativy Vladimíra Lažanského, majitele zámku v Chyši na Karlovarsku, do ní vstoupí KMV, společnost RIS, která vlastní většinu budov ve zchátralých lázních, obec Kyselka a také město Karlovy Vary. RIS do společnosti vloží nemovitosti, KMV do začátku 20 milionů korun a pozemky, jež budou potřeba. (ČTK)

17:50
Do Činoherního klubu se vrátí Landovského Hodinový hoteliér

Hra Pavla Landovského Hodinový hoteliér se alespoň na jeden den vrátí do pražského Činoherního klubu. V rámci přehlídky amatérského divadla ji tu v neděli 4. listopadu uvede Kytlický ochotnický spolek v režii Heleny Albertové.

Inscenace této hry patří do historie českého divadla; na tomto jevišti ji v roce 1969 nastudoval Evald Schorm. Došlo tehdy k nezapomenutelnému hereckému setkání Oldřicha Nového s Janou Břežkovou, Miroslavem Homolou a Františkem Husákem. V ochotnickém podání je zastoupí Kateřina Trylčová, Karel Krejčí, Vít Vejražka a Petr Kubát.

Hodinový hoteliér je Landovského nejznámější, doma i v zahraničí nejhranější divadelní hrou. Naposled se například v sibiřském městě Omsk uváděla nepřetržitě devět let, kde ji autor v roce 1999 osobně nastudoval. Příběh dvojice svérázných mužů, kteří za úplatu poskytují svůj byt jednomu páru ne zrovna nejšťastnějších milenců, připravil Landovský ve stejném roce i v Branickém divadle v Praze. Na jevišti se tehdy objevili Stanislav Fišer, Jan Teplý, Alexej Pyško a Jitka Švecová, v alternacích pak Vladimír Ráž, Karel Hlušička, Bára Fišerová a Helena Novotná.

Kytlický ochotnický spolek se zrodil v roce 1996 při představení Královna koloběžka. Od roku 2004 působí v Lesním divadle Mlýny. Jeho členové uvedli také Shakespearův Sen noci svatojánské a Stroupežnického Naše furianty.

Celoroční přehlídka amatérských divadelních souborů se na jevišti Činoherního klubu koná za finanční podpory ministerstva kultury. V neděli 21. října nabídne zájemcům představení Komediant boží v produkci alternativního divadelního souboru Tyan z Plzně, jehož členové je uvedli i na Loutkářské Chrudimi. Po kytlických ochotnících tu bude dalším projektem 21. listopadu komedie o občanské angažovanosti a osobních limitech nazvaná Kdo, když ne my, kdy, když ne teď? v podání kolektivní jevištní úderky nazvané Láhor/Soundsystem. (ČTK)

18:34
Repertoár Národního divadla Brno obohatí komedie Mandragora

Repertoár Národního divadla Brno obohatí komedie Mandragora, stará téměř půl tisíciletí. Jejím autorem je slavný florentský politik a literát Niccolo Machiavelli. Hlavní zápletku tvoří milostná intrika, zároveň však autor pranýřuje lidskou hloupost, oslavuje nespoutané mládí a odkrývá mnohdy pochybné mechanismy, jimiž podnikavci dosahují svých cílů.

Režisér Ivan Rajmont označil Mandragoru za rozkošnou starou hru, která za košilatou historkou skrývá hlubší postřehy. "Ta komedie je trpká, má takovou zvláštní hořkost, což je na ní půvabné," řekl dnes Rajmont novinářům. Machiavelliho hrdinové se neštítí podvodů a úkladů, zaplétají se do nových a nových lží, přesto k nimi diváci mohou cítit sympatie.

Příběh se točí kolem Kalimacha, který touží strávit noc s Lukrécií, mladou a krásnou manželkou postaršího hlupáka Mikula. Kalimach spolu s lišáckým sluhou Ligurem vymyslí rafinovaný plán, v němž hraje roli také kořen mandragory, magický prostředek k povzbuzení lásky a plodnosti.

Kalimacha v brněnské inscenaci ztvární Vratislav Běčák. Jeho vyvolenou hraje Lucie Schneiderová. V roli sluhy se představí Jakub Šafránek. Hudbu na italské motivy složil Petr Kofroň, autorkou kostýmů je Marta Roszkopfová. Scénu navrhl Martin Černý. Premiéra bude 26. října v Mahenově divadle. Do konce roku plánují divadelníci ještě sedm repríz.

Hru Mandragora psal Machiavelli (1469 až 1527) poté, co se musel stáhnout z veřejného života a odejít do exilu. Měla úspěch, brzy ji uvedla divadla ve Florencii a Římě. Text formálně čerpá inspiraci v antice a sám se stal inspirací pro další generace autorů, třeba pro velké dramatiky Carla Goldoniho a Moliera. Teatrologové označují Mangdragoru za nejslavnější a nejzdařilejší renesanční komedii. (ČTK)

06:21
Slavnostní premiéra Skyfall proběhla s princem Charlesem i vozem Aston Martin

Po červeném koberci před londýnskou Royal Albert Hall se v úterý večer prošly hvězdy nového filmu o agentu Jamesi Bondovi. Slavnostní světová premiéra snímku s názvem Skyfall začala v britské metropoli za účasti následníka trůnu prince Charlese. V pořadí už 23. bondovku doprovodili na plátno všichni hlavní herci. Roli agenta 007 na sebe vzal už potřetí v řadě Daniel Craig.

"Je to velká čest být součástí toho všeho a dostat šanci natočit film v roce 50. výročí," řekl reportérce televize Sky News na červeném koberci Craig. Skyfall jde do kin přesně 50 let poté, co viděli diváci první film této série - Dr.No. Okolí prestižního kulturního stánku bylo na slavnostní večer bondovsky vyzdobené: nad vchodem se vyjímalo zlaté logo ze dvou nul a sedmičky, opodál stál model Bondova vozu Aston Martin. Prošel kolem něj i režisér Sam Mendes, který získal věhlas díky svému oscarovému hollywoodskému debutu Americká krása.

"Staráte se o něco, co je veřejným majetkem, a musíte se o to starat patřičně," popsal Mendes před premiérou svůj vztah k Bondovi. Nový film provázely už před dnešním promítáním vesměs příznivé ohlasy kritiky. Vrací se prý k humoru a nadhledu starých bondovek. Skyfall začíná scénou z istanbulského tržiště, pak se však děj přesouvá do Londýna, kde hrozí teroristický útok.

Podle kritika deníku The Daily Telegraph si film zachovává všechny tradiční bondovské atributy - rychlá auta, krásné ženy, fantaskní technické hračky i vodku s martini - ale zároveň je to "nažhavená komiksová eskapáda", která se prý stane velkým hitem. Významnější než obvykle je ve filmu role Bondovy šéfové M, která je v posledních dílech spjata se jménem Judi Denchové. Ta na červeném koberci odpovídala i na otázku, proč má Bond již půlstoletí takový úspěch.

"Není prostě tolik britský? Není to prostě hrdina, kterého milujeme?" nabídla vysvětlení. O tom, že se Bond po půlstoletí stal filmem několika generací, přesvědčovala na premiéře novináře nová bond girl Naomi Harrisová. Ta prohlásila, že měla filmy s agentem 007 ráda už jako malá dívka, a teď se jí splnil velký sen. Skyfall se po slavnostní premiéře dostane k divákům v pátek. V českých kinech začnou první představení stylově sedm minut po půlnoci. (čtk)

07:32
V Praze byl představen deník Helgy Weissové, která přežila holocaust

Autentický deník dívky z pražské židovské rodiny, která přežila holokaust, představila v úterý ve zcela zaplněném Velkém sále Židovské radnice v Praze jeho autorka Helga Hošková Weissová. V češtině vychází poprvé. Deník 1938-1945 doprovázejí její ilustrace, na nichž jako malá zachytila svou touhu po normálním životě, pospolitost lidí žijících v Terezíně, snahu dospělých vzdělávat děti i v tak složitých podmínkách a každodenní podobu života v ghettu.

"Deník jsem psala současně s kresbami, které vznikaly v Terezíně. Poprvé vychází až dnes. Nakladatelství Jota jsem si vybrala ne proto, že je renomované, ale že bylo ochotné přistoupit na mé podmínky. Chtěla jsem v deníku mít své kresby, a tím se zvýšil i náklad," řekla dnes ilustrátorka Hošková Weissová. Zároveň chtěla zachovat také slova a sloh takový, jakým tehdy psala. Kniha vychází s předmluvou Zdeňka Mahlera a doslovem Ivana Klímy.

V rámci slavnostního večera se uskutečnila také autogramiáda, úryvky z deníku recitovaly dvanáctileté dívky z Dismanova rozhlasového dětského souboru a herec Tomáš Töpfer, bratranec autorky. Na produkci knihy se podíleli další členové její rodiny. Deník začíná v roce 1939, kdy bylo Weissové deset let a začala nacistická perzekuce Židů. Roku 1941 se Weissovi dostali do Terezína, kde žili společně až do otcovy deportace do Osvětimi v roce 1944. Dva dny po jeho odjezdu byly do transportu zařazeny i Helga s matkou.

Sešit, do něhož Helga děsivý vývoj událostí i své pocity zapisovala, zazdil její strýc do jedné z terezínských stěn. Po válce jí ho vrátil a Helga do deníku doplnila zážitky z Osvětimi. Po válce vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou. V tvorbě se věnovala převážně válečné tematice. V roce 2009 dostala Medaili Za zásluhy I. stupně v oboru kultury, umění a vzdělávání. Její deník byl přeložen do několika jazyků a vychází například v Británii, Německu, Izraeli a USA.

Nejznámějším podobným dílem zachycujícím holokaust očima dítěte je Deník Anny Frankové, který vyšel již brzy po válce. Tajných deníků evropských dětí ale bylo publikováno více. V 90. letech vyšla v USA, ve zkrácené verzi pak i v ČR antologie Utajené deníky obsahující 21 záznamů dětí ve věku od 10 do 18 let z okupovaného Polska, Nizozemska, Československa, Rakouska, Maďarska, Litvy a z bombardovaného Londýna. Objevují se také nová díla, letos například vyšly vzpomínky Michala Krause, který pocházel z Náchoda, nebo polské dívky Saly Garncarzové, která byla internována v pracovním táboře v Žacléři. (čtk)

08:40
Česká filharmonie třikrát zahraje s pianistou Gersteinem

V pořadí třetí sérii abonentních koncertů pořádá tento týden Česká filharmonie s novým šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem. Ve Dvořákově síni Rudolfina dnes doprovodí jednoho z nejvyhledávanějších pianistů své generace, Američana ruského původu Kirilla Gersteina. Koncert se bude opakovat také ve čtvrtek a pátek, předznamená je preludium čili setkání s umělci v Západním salonku Rudolfina.

Repertoár filharmoniků nabídne předehru Pozdravení od Marka Kopelenta, Burlesku pro klavír a orchestr Richarda Strausse, První klavírní koncert Sergeje Prokofjeva a Serenádu č. 2 od Johannesa Brahmse. Oproti minulosti ČF letos upravila cyklus abonentních koncertů a nově připravuje vystoupení také ve středu.

Jde o součást nové strategie a image, kterou se snaží vedení filharmonie nalákat posluchače do koncertní síně. Šéfdirigent Bělohlávek se k ČF vrátil po 20 letech počínaje touto sezonou. V čele orchestru chce posilovat vědomí jedinečnosti české hudební kultury a zahraniční posluchače naučit milovat českou hudbu. (čtk)

09:12
V Roxy dnes vystoupí Peter Hammill z Van Der Graaf Generator

V pražském klubu Roxy dnes vystoupí britský zpěvák a skladatel Peter Hammill. Člen legendární skupiny Van Der Graaf Generator se do Prahy vrátí se po dvou letech. Třiašedesátiletý britský rockový hudebník tehdy v Městské knihovně v Praze zazpíval skladby z tehdy nové desky Thin Air i starší písně. Jeho poslední, v pořadí jednatřicáté, sólové album Consequences, vyšlo letos v dubnu.

"Každou další desku beru jako výzvu. Zároveň se alby prolíná jednotící linka - můj pohled na hudbu. Bez ohledu na momentální obsazení by muzikantova citlivost měla zůstávat nedotčená," podotkl Hammill.

Van Der Graaf Generator je jednou z nejznámějších anglických art rockových kapel. Její počátky se datují do roku 1967, kdy Hammill založil se svými spolužáky na Manchesterské univerzitě svou první kapelu. V původní sestavě však vydržela necelý rok a po několika změnách v roce 1970 přišel saxofonista a flétnista David Jackson, který se významně podílel na celkovém zvuku následujících alb.

Ve spíše temných Hammillových textech se střídala introspekce a velká témata. I když byla skupina na vrcholu, v roce 1972 ji Hammill rozpustil a věnoval se vlastní sólové dráze. V roce 1975 se kapela dala na další tři roky znovu dohromady, naposledy byla obnovena před šesti lety.

Vedle vlastních alb, nahrávek s Van der Graaf Generator a spolupráce s dalšími hudebníky, například Robertem Frippem z King Crimson, pracovitý Hammill publikuje básně a povídky. Pracoval i pro film a televizi, ovlivnil řadu mladších muzikantů. Jeho vliv přiznávají třeba bývalý zpěvák Sex Pistols Johnny Rotten či Nick Cave. (čtk)

10:05
Divadlo v Rytířské uvádí premiéru hry Frankie & Johnyny

Pražské Divadlo v Rytířské uvede dnes večer premiéru inscenace hry Frankie & Johnny, kterou režisér Petr Kracik nastudoval s Alešem Hámou a Terezou Kostkovou.

Příběh o sbližování dvou obyčejných lidí, kterým už život přichystal těžké životní zkoušky, byl předlohou amerického filmu z roku 1991, v němž hlavní role ztvárnili Al Pacino a Michelle Pfeifferová. Kuchař Johnny pracuje po návratu z vězení v malé restauraci v New Yorku, kde je zaměstnána i prostořeká číšnice Frankie. Náhodně spolu skončí v posteli.

Zatímco ona vše považuje za aférku a těší se zase na svůj obvyklý stereotyp - sledování televize a pojídání zmrzliny, Johnny se zamiluje. Podle Kracika inscenátoři vyšli z původní divadelní hry dramatika Terrence McNallyho, který pak napsal i scénář zmíněného filmu. Jeho režisérem byl Garry Marshall.

Kostková a Háma jsou sehranou dvojicí, ale na poli moderování. Televizní diváci je mají v paměti jako moderátory televizní show Duety - když hvězdy zpívají. Předpremiéry inscenace s Hámou a Kostkovou byly v minulých dnech v Táboře a v Teplicích. V Praze bude mít do konce roku tři reprízy. (čtk)

11:45
Serj Tankian dnes vystoupí ve velkém sále Lucerny

Zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista Serj Tankian, známý ze svého působení ve skupině System Of A Down, dnes vystoupí ve Velkém sále pražské Lucerny. Tuzemskému publiku nabídne písně z nového alba Harakiri, které vyšlo na začátku července.

Album Harakiri je třetím Tankianovým sólovým počinem, které si stejně jako předchozí nahrávky Elect the Dead z roku 2007 a předloňské Imperfect Harmonies produkoval sám. Umělec, pocházející z arménské rodiny, narozený v Libanonu a vyrůstající v Los Angeles, zvolil podle svých slov trochu jiný přístup i způsob skládání.

"Ta deska se naprosto liší od všeho, co jsem kdy natočil. Je to mnohem větší jízda a víc punk s vlivy gotické hudby a elektroniky osmdesátých let, dynamicky to sahá od těžkého rocku k velkým melodickým písničkám. Textově se album dotýká osobních, politických a filozofických témat. Je tam duchovno, humor a láska," sdělil Tankian Na desce hrají jeho spoluhráči z doprovodné kapely The F.C.C. - Dan Monti na kytaru, Mario Pagliarulo na basovou kytaru a Troy Zeigler na bicí.

Většina alba Harakiri vznikla v roce 2011, který Tankian popisuje jako "nejnáročnější a nejproduktivnější rok svého celého života". Loni v lednu měl v Bostonu premiéru muzikál Prometheus Bound, ke kterému Tankian složil veškerou hudbu, v témže roce vyšla jeho druhá sbírka poezie Glaring Through Oblivion. Byl na turné se System Of A Down ve třech světadílech, vystoupil s Opera Orchestra v Jerevanu v Arménii a poprvé v Libanonu s Libanonským národním symfonických orchestrem.

Po návratu do USA dokončil skládání čtyř alb - jazzové desky, elektronické desky, na které se podílel jeho přítel Jimmy Urine z kapely Mindless Self Indulgence, klasické symfonie nazvané Orca a své nové rockové desky Harakiri. V České republice se Tankian jako sólista představil v roce 2010 na koncertu na pražském Výstavišti, kde ho doprovodil Český národní symfonický orchestr. (čtk)

12:08
Ebenův Labyrint světa a ráj srdce dnes zazní u sv. Jakuba

Páté výročí úmrtí hudebního skladatele Petra Ebena připomene dnes v pražské bazilice sv. Jakuba mimořádný koncert. Zazní jeho poslední dílo - Labyrint světa a ráj srdce zkomponované na texty Jana Amose Komenského. Pořádá se v rámci hudebního cyklu Podzimní varhanní pondělky pod záštitou pražského arcibiskupa a kardinála Dominika Duky.

Roli vypravěče ztvární skladatelův syn Marek Eben a na varhany zahraje titulární varhanice svatojakubské baziliky Irena Chřibková, kterou budou moci posluchači sledovat při hře prostřednictvím videoprojekce. Eben uváděl cyklus Labyrint světa a ráj srdce na tuzemských pódiích i ve světě mnoho let jako improvizaci, a to více než šedesátkrát.

Teprve v roce 2002 jej zapsal a rok poté vyšlo dílo tiskem. Česká premiéra cyklu se uskutečnila v roce 2004 právě v bazilice sv. Jakuba. Kromě skladatelské činnosti působil Eben jako pedagog a mistr klavírní a varhanní improvizace.

Patřil k propagátorům soudobé hudby a sám byl autorem skladeb různých hudebních žánrů - od drobných dětských písní, orchestrálních, cyklických varhanních i komorních skladeb a oratorií až po monumentální církevní operu Jeremias, kterou on sám považoval za završení své tvorby. (čtk)

14:44
Komise v listopadu posoudí zájemce o místo šéfa Veletržní paláce

O budoucím řediteli Sbírky moderního a současného umění Národní galerie bude rozhodovat pětičlenná komise, kterou dva týdny po uzávěrce konkurzu jmenoval ředitel NG Vladimír Rösel. V komisi jsou tři ředitelé regionálních galerií, náměstek ředitele NG Nikolaj Savický a historik umění Lubomír Slavíček. "Komise v průběhu listopadu doporučí nejvhodnější kandidáty," uvedla mluvčí NG Eva Kolerusová v tiskové zprávě.

Kandidáti na místo ředitele Veletržního paláce jsou dva, kurátoři Karolina Dolanská a Richard Drury. Rozhodovat se bude také o postu vedoucího kurátora výstav současného umění, tam splnila podmínky konkurzu jen Noemi Smoliková. V komisi jsou kromě zmíněných lidí ještě ředitel Galerie výtvarného umění v Chebu Marcel Fišer, ředitelka Východočeské galerie v Pardubicích Hana Řeháková a ředitelka Galerie Benedikta Rejta v Lounech Alica Štefančíková.

Místo ředitele Sbírky moderního a současného umění, která sídlí ve Veletržním paláci, nebylo obsazeno od loňského září, kdy odešel její ředitel Tomáš Vlček. To, že se do konkurzu na jeho místo přihlásili jen čtyři lidé a jen dva splnili zcela jeho podmínky, odborníci označili za výraz nedůvěry výtvarné obce ke generálnímu řediteli NG Röselovi.

"Jde přitom o pozici, která by měla být v rámci oboru velmi atraktivní, pro ředitele je to velmi nelichotivá vizitka," řekl již dříve šéfredaktor časopisu Art&Antique Jan Skřivánek. Na obdobná místa v odpovídající instituci v Evropě se hlásí desítky lidí. (čtk)

16:51
Festival německy mluveného divadla v Praze začne 2. listopadu

Posedmnácté se v Praze setkají příznivci německy hovořícího divadla. Pražský divadelní festival německého jazyka jim od 2. do 13. listopadu nabídne hostování rakouských, německých, švýcarských, lichtenštejnských a lucemburských scén.

Dramaturg Petr Štědroň na dnešní tiskové konferenci v Praze uvedl, že se uskuteční 15 představení šesti zahraničních a jednoho domácího souboru. Součástí přehlídky bude videoinstalace v barrandovském studiu, kde si budou moci zájemci 3. a 4. listopadu prohlédnout zákulisí filmu i sklady dekorací a kostýmů. V červnu organizátoři vyhlásili vítěznou inscenaci Ceny Josefa Balvína, jíž se stala hra Rolanda Schimmelpfenniga Arabská noc v režii Martina Glasera. V Praze ji připomene činohra Moravského divadla Olomouc.

I letos se některá představení uskuteční v barrandovských filmových ateliérech. Týká se to zahájení festivalu a inscenace Fassbinderovy hry Hořké slzy Petry von Kantové v nastudování Martina Kušeje, s níž přijede Residenztheater z Mnichova. Uvede ji celkem třikrát. Na Barrandově se uskuteční i odpolední představení pro děti Červená Karkulka v podání lucemburského Traffik Theater.

Podle ředitelky přehlídky Jitky Jílkové není problém najít v německy mluvících zemích inscenaci, která by mohla být představena v Praze. Vše podle ní záleží na penězích. "Dramaturgicky by nebyl problém, aby festival trval tři týdny a předvedl nejrůznější režijní postupy, nápady či výstřelky. Finance nás ale drží při zemi. Budeme rádi, když dáme dohromady potřebných deset milionů korun. Když jsme začínali, byl rozpočet více než dvojnásobný," řekla Jílková. Poděkovala ministerstvu kultury, Česko-německému fondu budoucnosti a dalším partnerům včetně Goethova institutu.

V programu se dále objeví například Rozbitý džbán Heinricha von Kleista, který v režii Matthiase Hartmanna uvede vídeňský Burgtheater, a projekt Franze Arnolda a Ernsta Bacha nazvaný Španělská mu(š)ka v režii Herberta Fritsche z berlínské Volksbühne. Uvedena bude i hra režiséra Sebastiana Frommelta Dědictví v produkci lichtenštejnského Theater am Kirchplatz. Německý herec Stefan Kaminski předvede svou show s názvem Kaminski on Air, v níž čtyřikrát rozebere slavný příběh Richarda Wagnera Prsten Nibelungův.

Dalším počinem bude Videoinstalace švýcarského umělce Matse Stauba s názvem Svátky. Zájemci ji uvidí v prvních dnech v jednom z barrandovských studií a pak ve foyeru Divadla Komedie. Hracími místy budou i Nová scéna Národního divadla, Stavovské divadlo a Státní opera. Bližší informace naleznou zájemci na adrese www.theater.cz.

Festival předznamenal v polovině října výlet do berlínské Volksbühne. Více než stovka zájemců tam zhlédla pozoruhodnou inscenaci Dietera Rotha s názvem Murmel Murmel, česky Mumly mumly, v režii Herberta Fritsche. (čtk)

18:04
Jennifer Lopezová přiveze do Prahy velkou výpravnou show

Hvězda latino popu Jennifer Lopezová vystoupí v pátek 26. října v pražské O2 areně bez předkapely. Show začne ve 20:30, vstupenky v cenách od 1190 korun budou v prodeji i v den vystoupení. Lopezová se v Praze představí v rámci svého prvního světového turné. Dnes o tom informovali pořadatelé ze společnosti Bestsport.

Třiačtyřicetiletá zpěvačka a herečka, která je v čele žebříčku nejvlivnějších celebrit zveřejněného americkým časopisem Forbes, své turné nazvala podle úspěšného singlu Dance Again.

"Lopezová veze do Prahy velkou výpravnou show a rozhodně v ní nešetří osobními momenty. Ať už v tom, že mezi tanečníky je její aktuální partner Casper Smart, tak v řadě projekcí ukazuje fotografie svých dvojčat. Je velmi otevřená a spontánní, fantasticky tancuje a naprosto skvěle zpívá," řekla ČTK Jana Záhorková, vedoucí kulturní rubriky iDnes.cz, která viděla koncert Lopezové v Berlíně. Show Lopezové je podle ní srovnatelná s tím, co předvádí Beyoncé nebo Lady Gaga.

Pořadatelé pražského koncertu se údajně museli vypořádat se zajištěním zpěvaččiných speciálních požadavků. Tím nejzásadnějším je zařízení šatny a veškerého vybavení v bílé barvě. Její šatnu budou mít na starost dvě speciální české asistentky, které musely projít školením při berlínském koncertu.

Světové turné zahájila Lopezová 14. června v Panama City, sedm zastávek bylo naplánováno v Jižní Americe. Díky obrovskému zájmu fanoušků, kteří severoamerické koncerty vyprodali v průběhu pár hodin, se musela v několika městech přidávat další představení. Na podzim se turné přesunulo do Evropy.

Lopezová loni vydala úspěšné album Love?, po dvě sezony působila jako porotce v talentové soutěži American Idol a letos v květnu měl americkou premiéru její nejnovější film What to Expect When You're Expecting, který byl v Česku uveden pod názvem Jak porodit a nezbláznit se.

Jennifer Lynn Lopezová se narodila 24. července 1969 v newyorském Bronxu portorikánským rodičům. Má dvě sestry. Již jako čtyřletou ji matka přihlásila do hodin tance a v sedmi letech vystupovala na školních představeních. První výraznější filmová role ji potkala v dramatu Moje rodina (1995). Průlom přišel v roce 1997 s biografickým snímkem Selena. Za účinkování ve snímku Policajtka (2001) inkasovala devět milionů dolarů a stala se nejlépe placenou latinskoamerickou herečkou.

Její pěvecký debut s názvem On the 6 vyšel v roce 1999. Album mělo obrovský úspěch a stalo se několikanásobně platinovým. V roce 2001, při vyhlašování cen MTV Europe Music Awards, obdržela titul nejlepší zpěvačka. (čtk)

18:14
Newyorské muzeum vystavuje Výkřik od Muncha, majitele nadále tají

Newyorské Muzeum moderního umění (MoMA) ode dneška na půl roku vystavilo proslulý obraz Výkřik od norského malíře Edvarda Muncha. Jde o jednu ze čtyř verzí díla a jedinou, která se nachází mimo Norsko. Obraz vystavený v New Yorku letos na jaře koupil záhadný kupec za 120 milionů dolarů (kolem 2,3 miliardy korun) a muzeu jej zapůjčil. Pracovníci MoMA jeho identitu neprozradili ani při dnešním představení Munchova díla pro novináře.

"Ne, ne," odpověděla kurátorka Ann Temkinová na otázku, zda odhalí jméno tajemného majitele obrazu. Dodala, že je vděčná za to, že muzeum mohlo pastel z roku 1895 vystavit. "Je to dílo, o které je potřeba se podělit s ostatními," podotkla.

Muzeum moderního umění slavný Munchův obraz zachycující křičící bezvlasou postavu na silnici pod žlutooranžovou oblohou ukazuje v kontextu jeho dalších děl. Na výstavě tak je k vidění i několik malířových dřevorytů a litografií i dva další obrazy, a to Bouře a Melancholie.

Munch mezi lety 1893 až 1910 namaloval čtyři verze svého nejslavnějšího obrazu. Tři se nacházejí v norských muzeích a do zahraničí se nepodívaly léta. Verze, která je od dneška do 29. dubna vystavena v New Yorku, je jedinou v soukromých rukou. "Pro naše návštěvníky je to neuvěřitelná příležitost vidět něco, co je jinak těžko k vidění," řekl již dříve ředitel Muzea moderního umění Glenn Lowry.

Munchův pastel se letos v červenci prodal na aukci v síni Sotheby's v New Yorku. Částka 120 milionů dolarů je vůbec největší, jakou kdy kdo za obraz zaplatil. V médiích se později objevily spekulace, že novým majitelem díla je americký miliardář Leon Black, který stojí v čele kapitálového fondu Apollo Management. Black je členem správní rady Metropolitního muzea umění.

Norský expresionista Munch se na plátně snažil zachytit ztrápenou duši moderního člověka. "Šel jsem po cestě se dvěma přáteli - začalo zapadat slunce - obloha náhle krvavě zrudla - zastavil jsem se, opřel jsem se o plot k smrti unaven - obloha nad modročerným fjordem plála šarlatem krve - moji přátelé šli dál a já tam zůstal stát chvějící se úzkostí - a cítil jsem, jak přírodu prostupuje silný, nekonečný výkřik," popsal autor okolnosti vzniku obrazu na jeho rámu.

Historikové označují Výkřik za Munchovu reakci na impresionismus, jenž podle něj zobrazoval jen postavy, které pletou šály nebo si čtou. Výkřik ale odrážel i momentální stav tehdy třicetiletého umělce, který hodně pil, nepřetržitě kouřil, trpěl nedostatkem peněz i nešťastnou láskou a obával se, že podlehne rodinné duševní chorobě. Svou postavu umístil do fjordu v metropoli Oslu, na místo údajně vyhledávané sebevrahy, kde byl slyšet řev z nedalekých jatek i z blízkého ústavu pro choromyslné, v němž pobývala také Munchova schizofrenická sestra.

Výkřik je označován za nejčastěji reprodukované dílo a mnozí experti ho považují za druhé nejznámější vyobrazení po Moně Lise Leonarda da Vinciho. Obraz ostatně někdy bývá označován za modernistickou Monu Lisu. (čtk)

07:34
Elán vyšperkoval Výstaviště efekty a hity starými skoro třicet let

Zcela vyprodanou sportovní halu na pražském Výstavišti ve středu rozbouřil koncert slovenské poprockové skupiny Elán. Davy návštěvníků, z větší části dívek a žen, nadšeně tleskaly a zpívaly při hitech často bezmála 30 let starých. Více než hodinu a půl trvající show vyšperkovanou efektními světly a pestrou projekcí zakončila skladba Nie sme zlí.

Skupina pražské vystoupení v rámci Best of Tour zahájila bez předkapely a nezvykle včas. Řada návštěvníků teprve přicházela k hale, když se rozezněly první tóny. "Už to duní, a my tam ještě nejsme!" hořekovala skupina dívek ve frontě před kontrolou vstupenek. Kapela, jejíž základ tvoří klávesista a zpěvák Vašo Patejdl, zpěvák a baskytarista Jožo Ráž a kytarista Jano Baláž, zahrála snad všechny známé písně své dlouholeté kariéry.

Zazněly také skladby Kočka, Bosorka, Nie sme zlí, Človečina a Čakám ťa láska, které si do programu v internetové anketě zařadili sami fanoušci. Zhruba ve dvou třetinách koncertu kapela na chvíli přerušila svoji produkci, aby společně s diváky pogratulovala dvěma oslavencům. Jožo Ráž právě dnes slavil 58. narozeniny a přesně o deset let je mladší producent a hudebník Ľubo Horňák.

Po svižné skladbě Čo je, čo je, čo chceš? se sóly jednotlivých členů kapely jeviště potemnělo, ale spokojené publikum si vytleskalo několik přídavků. Populární slovenská kapela Elán v Praze odehrála druhý ze tří velkých koncertů v České republice, 19. října se představila v Brně a 26. října zahraje v Ostravě. V Praze Elán naposledy hrál před dvěma lety v téměř vyprodané O2 areně. Skupina tehdy propagovala své poslední studiové album Anjelska daň.

V pražském Divadle Kalich měl loni 8. září úspěšnou premiéru muzikál Osmý světadíl s hity Elánu. Elán svoji kariéru zahájil v roce 1981, kdy vydal debutové album Osmy svetadiel. Velký comeback slavil Elán v roce 2003 poté, co se Jožo Ráž po čtyřleté léčbě zotavil z následků vážné nehody na motocyklu. Na koncert na pražské Letné tehdy přišlo přes 80.000 lidí. V případě letošního turné členové Elánu naznačují, že by se mohlo jednat o poslední koncerty ve velkých halách v jejich kariéře. Na příští rok avizují akustické turné, které začne 26. března v Liberci. (čtk)

08:15
Support Lesbiens zahájili turné k dvacetinám, hostem je Tonya Graves

Hudební skupina Support Lesbiens slaví 20. narozeniny. V Ostravě ve středu kapela před téměř vyprodaným sálem zahájila výroční turné. Odehraje při něm devět komorních koncertů po divadelních sálech v Česku. Hostem je Tonya Gravesová.

Komorní turné po divadlech se kapela rozhodla uspořádat ze zvědavosti. "Víme, že to není nic originálního. Byla už řada kapel, které takovou šňůru jely před námi. My jsme ale nikdy nic podobného neudělali. Byli jsme hodně zvědaví, jak naše písničky budou znít v komornější úpravě," řekl dnes kytarista a zakladatel skupiny Hynek Toman.

Skupina pro turné musela předělat aranže všech skladeb. Například místo elektronických samplů bude využívat najatého klávesistu. "Všechno se bude hrát rukama, ale chceme při tom zachovat energii našich písniček. Bude to o muzice, žádná megashow," řekl. O tom, že projekt by mohl být úspěšný, vypovídá fakt, že ostravský koncert je téměř vyprodaný. Vstupenky už nejsou ani do brněnského divadla Bolka Polívky a poslední lístky jsou na koncert v pražském Divadle Kalich.

Hostem výročního turné, které se protáhne až do příštího roku, kdy končí 15. února v Divadle Bolka Polívky U22 v Praze - Uhříněvsi, bude zpěvačka Tonya Gravesová. Členka úspěšné skupiny Monkey Business vedle skladeb Keeper a To Stand A Bitter Problem, jež v minulosti se Support Lesbiens nazpívala, představí i dvě skladby ze svého debutového sólového alba I'm The Only Me. Gravesovou doprovodí klavírista Jan Andr, který bude dalším stálým hostem celého, téměř dvouhodinového, programu.

Skupina Support Lesbiens vznikla v roce 1992, o rok později debutovala deskou So, What? Následující album Medicine Man jí vyšlo v roce 1994. Dva roky poté se kapela nečekaně rozpadla; na hudební scénu se vrátila o pět let později. Zanedlouho se jí podařilo získat početnou skupinu příznivců, především po vydání alba Regeneration? z roku 2001 a následujícího Tune Da Radio. V roce 2002 kapela obdržela dvě ceny Anděl v kategoriích skupina roku a popové album. Zatím poslední nahrávku Homobot vydala kapela loni. (čtk)

09:20
Studenti JAMU zahájili provoz nového divadla muzikálem Footloose

Na česká divadelní prkna ve středu poprvé vstoupil americký muzikál Footloose, známý ze dvou filmových zpracování. S podtitulem Tanec není zločin jej nastudovali studenti Janáčkovy akademie múzických umění v Brně (JAMU). Prvním uvedením muzikálu dnes slavnostně začal provoz nové divadelní budovy JAMU v Orlí ulici.

Divadelní muzikál Footloose vznikl podle úspěšného filmu s Kevinem Baconem, natočeného v roce 1984. Na Broadwayi se příběh z amerického maloměsta hrál poprvé v roce 1998 a brzy se zařadil k nejúspěšnějším muzikálovým titulům. Stejnou látku filmaři znovu zpracovali v loňském roce, opět pod názvem Footloose.

Hrdinou příběhu je mladík z Chicaga, který přijíždí do maloměsta ovládaného konvencemi a konzervativní morálkou. Střetne se s místní nejvyšší autoritou, úzkoprsým reverendem, jenž za největší zlo považuje rokenrol. Příběh je oslavou mládí, touhy po svobodě a volnosti. Muzikál v Brně nastudovala režisérka Jana Janěková. "Kromě studentů muzikálového herectví v něm vystoupí i brněnští herci, studenti konzervatoře a živá profesionální kapela," uvedl mluvčí JAMU Luboš Mareček.

Muzikál Footloose je na programu Divadla na Orlí také ve čtvrtek a v pátek a poté příští týden od pondělí do středy. Moderně vybavené Divadlo na Orlí vybudovala JAMU za 343 milionů korun. Budova poslouží především adeptům opery a muzikálu. Na listopad studenti chystají operní aktovky Kráska a zvíře od Miloslava Ištvana a Evropská turistika od Josefa Berga. Příští rok se zaměří třeba na Prodanou nevěstu Bedřicha Smetany. (čtk)

09:52
V kině Lucerna začíná festival argentinského filmu

Do 31. října potrvá v pražském kině Lucerna dnes zahajovaný festival argentinského filmu Cine Argentino. Tato pro českého diváka téměř neznámá kinematografie se pyšní řadou významných ocenění ze světových festivalů i Oscary pro nejlepší zahraniční film. První ročník přehlídky proto představí výběr nejhodnotnějších argentinských snímků uplynulých let.

Zahájí ji oscarový film Tajemství jejich očí režiséra Juana Josého Campanelly, detektivní příběh právníka, který píše román o skutečném případu nevyřešené vraždy. V rámci festivalu bude uveden i jeho starší film Syn nevěsty nominovaný na Oscara. Se dvěma snímky se představí režisér Fabián Bielinsky - Devět královen o krádeži sbírky devíti vzácných známek a Aura, což je příběh introvertního vycpávače zvířat, který se rozhodne spáchat dokonalý zločin.

Ve třech filmech se objeví v hlavní roli současná největší argentinská herecká hvězda Ricardo Darín. Na festivalu bude uveden i politický thriller z univerzitního prostředí Student, který kritika označila za nejlepší argentinský film roku 2011. Pro diváky je připravena i speciální projekce čtyřhodinového snímku Zvláštní příběhy.

V rámci slavnostního zahájení bude dnes divákům v kině Lucerna představena nová kniha Otázka, kterou má v očích, která byla předlohou zahajovacího snímku. Představen bude i druhý díl populárního argentinského komiksu Macanudo. Bližší informace a program festivalu naleznou zájemci na internetové adrese www.cineargentino.cz. (čtk)

10:22
Hodrová dnes převezme Kafkovu cenu

Spisovatelka Daniela Hodrová dnes na Staroměstské radnici převezme Cenu Franze Kafky. Jedinou mezinárodní literární cenu pořádanou v Česku každoročně udílí Společnost Franze Kafky. Vybírá vždy autora, jehož dílo, výjimečné svou uměleckou kvalitou, oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu, tak jako dílo Kafkovo.

Hodrová se jejím získáním přiřadila k předchozím laureátům, jimiž jsou například Philip Roth, Elfriede Jelineková, Harold Pinter, Haruki Murakami či Václav Havel. Šestašedesátiletá Hodrová se literatuře věnuje také teoreticky a působila i jako nakladatelská redaktorka. Po studiích jazyků a srovnávací literatury na Univerzitě Karlově pracovala v nakladatelství Odeon.

Od poloviny 70. let se věnuje badatelské práci v oboru teorie literatury v několika akademických ústavech. Je autorkou monografií, studií a překladů. Její beletristické a esejistické knihy, zvláště románová trilogie Trýznivé město - Podobojí, Kukly a Théta z 90. let, jsou přeloženy do francouzštiny, němčiny a polštiny. V roce 2011 získala Státní cenu za literaturu. (čtk)

12:04
Jazzoví Inner Spaces křtí nové album s Davidem Dorůžkou

Široký a kultivovaný zvuk, melodická témata a inovativní přístup reprezentuje hudba česko-polského jazzového kvintetu Inner Spaces. Dnes večer v pražském klubu Jazz Dock představí své druhé autorské album nazvané Light Year. Natáčení se zúčastnil i známý kytarista David Dorůžka, který přispěl jednou autorskou skladbou. Dorůžka bude hostem i dnešního koncertu.

Album nabízí repertoár, jehož autory jsou saxofonista Luboš Soukup, trumpetistka Štěpánka Balcarová a klavírista Vít Křišťan. Obal Aleše Najbrta zpestřily snímky fotografa Adama Holého. Kapela vydává další desku teprve rok po svém debutovém eponymním albu, které vyšlo ve spolupráci s polským časopisem Jazz Forum.

Soubor Inner Spaces vznikl před šesti lety na Akademii múzických umění v polských Katovicích a sdružuje mladé hráče ve věku 23 až 27 let, kteří spolu na akademii studovali. Ansámbl založili zprvu proto, aby propojili české a polské hudební tradice. Dříve se inspirovali v polských kapelách odkazujících se na zvuk ECM a českou "multižánrovostí".

V poslední době svou tvorbu doplňují skandinávskými vlivy, které jsou slyšitelné zejména ve volných improvizovaných pasážích. Kapela byla několikrát oceněna na předních festivalech a soutěžích v Polsku. Mezi úspěchy patří zejména první místo na festivalu Krokus Jazz v roce 2009, druhé místo na Jazz Juniors Krakow téhož roku nebo druhé místo na festivalu Klucz do Kariery v roce 2010. (čtk)

12:31
Rolling Stones zahrají v pařížském klubu pro 700 lidí za 15 eur

Britská skupina Rolling Stones dnes večer překvapivě vystoupí v menším pařížském klubu. Své fanoušky na twitterovém účtu potěšila i tím, že vstupenka bude stát jen 15 eur (374 korun), uvedly servery francouzských médií.

Kapela, která letos slaví 50 let existence, neupřesnila místo koncertu, ale podle serveru listu Le Parisien to bude v hudebním klubu Trabendo, který je v zábavně rekreačním areálu La Vilette na severovýchodě Paříže.

Sál klubu má 700 míst, ale do volného prodeje půjde jen 350 vstupenek. Skupina rozhodla, že se začnou prodávat od 12:00 SELČ v obchodu Virgin Megastore na Champs-Elysées. Vstupenky budou na jméno kupujícího, který dostane maximálně dvě.

Charizmatický zpěvák Rolling Stones Mick Jagger měl se svými kolegy vystoupit ve francouzské metropoli jen v pondělí, kdy jsou očekávání na scéně divadla Mogador. Důvod dodatečně přidaného koncertu v Paříži není dosud jasný. Podle serveru deníku Le Figaro tím rozhodně Rolling Stones dokázali vytvořit mimořádnou událost a upoutat pozornost médií.

13:28
Plzeňská opera nastudovala Tajemství, vrací se po dvaceti letech

Plzeňské Divadlo J. K. Tyla nabídne v sobotu premiéru Tajemství, sedmé z devíti oper Bedřicha Smetany. Novou inscenaci nastudovali dirigent Jiří Štrunc s režisérem Dominikem Benešem, pro kterého jde o první velkou samostatnou práci v plzeňské opeře. Na jeviště v Plzni se Tajemství vrací po dvou desetiletích, podařilo se jej velmi dobře obsadit, řekl dnes šéf souboru Jiří Pánek.

"Jsem rád, že se tu Tajemství po více než 20 letech uvádí, protože to znamená, že celá jedna generace mladších diváků tuto operu na plzeňském jevišti neviděla," řekl. Uvedl, že soubor zařazením Tajemství na svůj repertoár pokračuje v propagaci české opery.

Diváci se tak mohou seznámit s první vážnou jevištní prací Dominika Beneše, jenž nedávno dokončil studium operní režie a v plzeňské opeře pracuje už pět let jako asistent režie. Za tu dobu asistoval 15 režisérům při 24 inscenacích. "Zjednodušeně bych řekl, že Tajemství směruje naši pozornost k tomu, co je podstatou života - a to je láska, která se klene nad celým příběhem," uvedl Beneš.

"Podařilo se nám tu operu velmi dobře obsadit, máme tři Blaženky, stejně tak tři výborné Vítky," dodal Pánek. V roli Blaženky se představí Kateřina Kněžíková, Radka Sehnoutková, Jana Sibera, roli Vítka nastudovali Jaroslav Březina, Tomáš Kořínek, Richard Samek.

Smetana považoval Tajemství, jež vytvořil už ohluchlý, za jednu ze svých nejlepších prací. "Stavěl ho na roveň Prodané nevěstě. Doufal, že si ho oblíbí i diváci. Pohled do historie plzeňské opery nás utvrzuje v tom, že zdejší publikum vychází jeho přání vstříc. Tajemství si v Plzni co do četnosti uvádění s Prodanou nevěstou nikterak nezadá," řekla mluvčí divadla Eva Ichová.

Tajemství poprvé zaznělo v Plzni v březnu 1893, ve 20. století se dočkalo 16 nastudování. Pod poslední inscenací z roku 1994 byli podepsáni dirigent Josef Chaloupka s režisérem Tomášem Šimerdou. "Jediným z tehdejších představitelů hlavních rolí, jehož uvidíme i v nové inscenaci, je barytonista Dalibor Tolaš, vrací k roli konšela Kaliny," dodala Ichová. (čtk)

14:32
Alternativa přiveze Fausta, Turnera, Sergeje Letova a oživí Knížáka

Jubilejní 20. ročník mezinárodního hudebního festivalu Alternativa, který se uskuteční od 16. do 24. listopadu, se letos bude konat na čtyřech místech v Praze. Neobyčejná hudební dobrodružství, odvážné nápady a zajímavé experimenty nabídne festival v čítárně Unijazzu v Jindřišské ulici, v břevnovském klubu Kaštan, Hoodoo Music Clubu na Vinohradech a Veletržním paláci. Novináře o tom dnes za pořadatele informovala Jana Černá ze sdružení Unijazz.

"V pestrém programu Alternativa představí projekty mladých i zkušených hudebníků, přinese novinky, stejně jako zabrousí i do historie," uvedla Černá.

Na scéně Unijazzu v Kaštanu se kromě přehlídky začínajících projektů Malá Alternativa mohou diváci těšit na zavedená jména české hudební scény, jako jsou Drama Jacqua, Richter & syn a Kora et le Mechanix.

V unikátním funkcionalistickém prostoru Studia hrdinů Veletržního paláce vystoupí legenda experimentální scény nazývané krautrock - německá skupina Faust. Během tří festivalových večerů v hudebním klubu HooDoo zájemci uvidí různorodý program, v němž se představí například saxofonista Urs Leimgruber a perkusista Roger Turner, kteří budou prezentovat své nové CD The Pancake Tour. Dále zde ruský hráč na dechové nástroje Sergej Letov vystoupí v duu s Joe Karafiátem, mimo jiné kytaristou skupiny Plastic People of the Universe. Zazní i nová verze skladby Milana Knížáka Broken Music, kterou vytvořili členové Opening Performance Orchestra a jako hosta si přizvali autora samotného.

"Festivalovému publiku již známý Australan Anthony Pateras představí svou skupinu Thymolphthalein, s projektem Octopus přijede jedna z nejznámějších současných polských experimentátorek Anna Zaradnyová a na závěr se představí vynikající britské uskupení The Remote Viewers," doplnila Černá.

Čítárna Unijazzu pak nabídne doprovodné akce, a to například dokumentární záznam prvního ročníku festivalu Alternativa 1993 či výstavu fotografií Karla Šustera z předchozích ročníků festivalu. Další informace o programu se nacházejí na www.alternativa-festival.cz.

Během uplynulých 19 ročníků festival Alternativa nabídl na 600 nejrůznějších projektů ze všech koutů světa. Publikum se dočkalo takových jmen, jako byli například Esplendor Geométrico, Test Dept., John Zorn, zakladatel skupiny Pere Ubu David Thomas, Laibach, Magma v čele s bubeníkem Christianem Vanderem či legenda hnutí Rock In Oposition Univers Zero. Přehlídka hudby, která se podle organizátorů "nevejde do jasně ohraničených žánrů", loni opustila Divadlo Archa, kde se festivalové koncerty konaly řadu minulých let. (čtk)

15:27
Finálová výstava Ceny Jindřicha Chalupeckého se vrátila do Brna

Video s detektivní zápletkou, malby, fotografie nebo kresby skryté za falešným stropem nabízí finálová výstava Ceny Jindřicha Chalupeckého, která se po třech pražských ročnících vrátila do Brna. Práce finalistů Vladimíra Houdka, Richarda Loskota, Jiřího Thýna, Adély Babanové a Jiřího Franty s Davidem Böhmem zaplnily první patro Domu pánů z Kunštátu. Nového držitele prestižní ceny pro umělce do 35 let porota vyhlásí 30. listopadu.

Pro výstavu Finále 2012 připravili všichni výtvarníci nová díla. Babanová, profesí střihačka, v Brně vystavuje inscenované video s názvem Já tam mám tělo, které formou napodobuje televizní detektivky. Autorka se inspirovala neobjasněnou vraždou americké herečky. "Ani já nedávám žádný klíč, kdo je vrah. Jde o to, dívat se na skutečnost různými pohledy těch podezřelých, potenciálních vrahů," uvedla Babanová.

Franta a Böhm jsou coby tvůrčí dvojice ve finále Chalupeckého ceny již potřetí. Letos představují instalaci Diplopie složenou z kreseb a videa. Jednotlivá díla jsou skrytá za sníženým stropem. Návštěvníci tam nahlížejí několika otvory. "Člověk, když sem přijde, nejdříve nic nevidí. Tu část za stropem objevuje teprve poté, co vystupuje na žebříky," popsal Böhm.

Malbu jako tradiční médium zastupuje Houdek. Připravil 20 pláten s temnou barevnou paletou tvořenou zejména odstíny černé a šedé. Vlepil do nich papírové plochy, na které dále maloval, a vznikly tak netradiční koláže, které spojuje motiv kruhu. Loskot pro výstavu vytvořil instalaci inspirovanou pojmy jako paralelní skutečnost či zpomalení času. Thýn se prezentuje fotografiemi ve stylu perspektivní geometrické abstrakce.

O vítězi rozhodne sedmičlenná mezinárodní porota. Ceremoniál se odehraje 30. listopadu v Divadle Husa na provázku v režii Vladimíra Morávka. Laureát získá 100.000 korun a možnost rezidenčního pobytu v zahraničí. Brněnská finálová výstava zůstane veřejnosti přístupná do 9. prosince.

Cena Jindřicha Chalupeckého je udělována každoročně od roku 1990, kdy její vznik iniciovali Václav Havel, Theodor Pištěk a Jiří Kolář. Prvním vítězem byl Vladimír Kokolia, ocenění postupně získala řada umělců, kteří dnes patří v Česku k nejuznávanějším. Finálová výstava se v Brně konala naposledy v roce 2008, kdy si cenu odvezl Radim Labuda. Příští rok budou finalisté vystavovat v Národní galerii v Praze

Cílem Ceny Jindřicha Chalupeckého už podle kurátorky Lenky Lindaurové není jen oceňování talentů, ale i zpřístupňování umění širokému publiku. "Snažíme se zprostředkovat a zlepšit komunikaci mezi diváky a současným uměním, které je pro mnoho lidí obtížně srozumitelné," uvedla Lindaurová. (čtk)

16:15
Jihlavský festival letos nabízí také rozhlasové dokumenty

Dokument Českého rozhlasu z cyklu Příběhy 20. století dnes na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě zahájil přehlídku tuzemských i zahraničních rozhlasových dokumentů. Rozhlasové dokumenty se představí ve čtyřech poslechových blocích. Návštěvníkům festivalu nabídnou další rozměr dokumentu, sdělil ředitel odboru komunikace Českého rozhlasu Jakub Čížek.

Kreativitu současných českých tvůrců a různé přístupy k práci se zvukem a hudbou představí druhý blok. Posluchačskou lahůdkou by podle Čížka mohlo být unikátní vyprávění dávné lásky Leonarda Cohena zachycené v norském dokumentu Na shledanou, Marianne. "V sobotním kurátorském bloku se bude špičkový německý dokumentarista Jens Jarisch zabývat otázkou, zda je vůbec možné pravdivě zobrazit realitu," uvedl Čížek. V ukázkách ze své tvorby nabídne Jarisch zvukový obraz drogové scény a života prostitutek v berlínské čtvrti Kreuzberg.

Návštěvníci festivalové kavárny budou také mít možnost u stolu s poslechovým terminálem slyšet více než 30 minutových her, které jsou novým projektem hrané tvorby Českého rozhlasu. Doprovodný program jihlavského festivalu doplní Český rozhlas v pátek večer koncertem české zpěvačky a skladatelky Vladivojny La Chia v divadelním stanu.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů hostí Jihlava ve dnech 23. až 28. října. Návštěvníkům nabízí 177 filmů ze 47 zemí, z toho 31 snímků ve světové premiéře. (čtk)

16:26
V Cenách Divadelních novin dvakrát bodovala Pařízkova Komedie

Cenu Divadelních novin za herecký výkon sezony bez ohledu na žánr dnes dostala Gabriela Míčová za roli Romi v inscenaci Odpad, město, smrt. Uvádělo ji Pražské komorní divadlo v Divadle Komedie. Šéf souboru režisér Dušan Pařízek dostal cenu v kategorii činohra za inscenaci téže hry rakouského dramatika Rainera Wernera Fassbindera. Ceny se dnes odpoledne předávaly ve Studiu Ypsilon.

Fassbinderova hra Odpad, město, smrt je z roku 1975. Vystihuje deziluzi, prázdnotu a odcizení pramenící z představy, že tržní mechanismus funguje správně a moudře a vyřeší mnohé. Autor říká, že nefunguje, a ještě destruuje mezilidské vztahy. Ukazuje, že když jde o peníze, nic není pro lidi nepřekročitelné. "Přestože hra vyprávěla o situaci v Německu před desítkami let, inscenace vypovídala mnohé o naší současné společnosti," řekl při předávání ceny kritik Divadelních novin Jan Kerbr.

Pařízek hru inscenoval v Divadle Komedie jako jednu z posledních premiér v minulé sezoně, která uzavřela úspěšné desetileté působení Pražského komorního divadla na této scéně. Jedno z nejprogresivnějších pražských divadel skončilo v srpnu kvůli neshodám svého ředitele s pražským magistrátem ohledně financování.

Gabriele Míčové předávala cenu herečka Eva Salzmannová. "Gábina si cenu zaslouží nejen za roli v této inscenaci. Byla hereckou páteří divadlo po celou dobu jeho existence, odvedla tam mnoho práce a mnoho odvahy," řekla Salzmannová.

Za tvůrčí počin v oblasti tance a baletu si cenu odnesly choreografky a tanečnice Veronika Kotlíková a Tereza Ondrová ze souboru VerTeDance. Porota odměnila jejich inscenaci Simulante Bande, ve které autorky přizvaly k tanci dvě tělesně postižené dívky. Společné taneční vystoupení zdravých a tělesně postižených tanečníků dokazuje, že tanec není závislý na fyzické dokonalosti. Představení je plné emocí, dojetí, ale i humoru a dokazuje, že s minimální pomocí zdravých tanečníků mohou obě dívky tančit ve všech možných pozicích, které současný tanec nabízí a využívá.

Jako nejlepší tvůrčí počin v oblasti alternativy porotci vybrali loutkového Budulínka autora Víta Peřiny, kterého uvádí Naivní divadlo Liberec. V kategorii hudebního divadla pak zvítězila Gloriana, opera Benjamina Brittena uvedená v režii Jiřího Heřmana v Národním divadle v Praze.

Laureáti cen dostali grafické listy, které jim věnoval Vladimír Suchánek. Od roku 2009, kdy od financování těchto i dalších cen v kultuře ustoupila Sazka, Divadelní noviny marně hledají sponzora. V době, kdy byly ceny dotované, dostávali laureáti odměnu 150 tisíc korun, držitel ceny za herecký výkon pak 200 tisíc korun. (čtk)

07:45
Mladí umělci ocenili maléře a grafika kokoliu

Malíř Vladimír Kokolia je novým držitelem ceny, kterou udělují mladí tvůrci a teoretici vybranému zástupci starší generace. Výsledky ankety Umělec má cenu ve čtvrtek pořadatelé zveřejnili v brněnském HaDivadle. Mezi finalisty byli také Krištof Kintera, Jan Merta a Martin Zet.

Anketa Umělec má cenu vznikla v roce 2007 z potřeby upozornit na osobnosti, které jsou pro mladší generaci autoritou a mají její respekt. Prvním laureátem byl Jiří Kovanda, loni mladá porota vybrala významného konceptuálního umělce Dalibora Chatrného, který letos zemřel. Ocenění vždy nese jméno předchozího laureáta.

Kokolia je tak držitelem Ceny od Dalibora Chatrného, příští rok další umělec dostane Cenu od Vladimíra Kokolii. Pětapadesátiletý Kokolia patří k uznávaným malířům, zaměřuje se také na grafiku a kresbu. Kromě výtvarného umění se dlouho věnoval i hudbě, zpíval v undergroundové skupině E. Učí na Akademii výtvarných umění v Praze. (ČTK)

08:55
Skupina Arakain zakončí turné s Lucií Bílou a pokřtí DVD

Kapela Arakain v pátek na pražském výstavišti v Letňanech zahraje na koncertu v rámci oslav 30. výročí své existence. Její největší letošní vystoupení naváže na jarní turné Arakain XXX Best of Tour. Koncertu se opět zúčastní Lucie Bílá, pozvání přijal i někdejší frontman Arakainu Petr Kolář. Na akci bude také pokřtěno DVD Arakain XXX. A

rakainu v prostorách PVA Expo Letňany pogratulují kolegové z kapel Alkehol, Harlej, Kreyson, Škwor, Absolut Deafers, Ascendancy, Assessor, Dymytry, Fata Morgana, Kryptor, Markýz John, Menhir, Titanic, Törr a další. Po koncertu, který vzhledem k počtu vystupujících začíná již v 19:00, je naplánována velká afterparty kapely s fanoušky.

Zájemci si díky DVD mohou připomenout jarní turné Arakainu a Bílé, zároveň také nahlédnou do zákulisí příprav koncertů. Nechybí bonusy, kterými jsou rozhovory s muzikanty a přáteli kapely. Detailní informace, plánek příjezdu, parkování a jízdní řády nočních spojů MHD jsou k dispozici na www.arakain.cz. (ČTK)

09:28
Spisovatel Marías odmítl cenu a 20 000 eur, kritizuje španělské politiky

Známý španělský spisovatel Javier Marías, který se ve čtvrtek stal čerstvým držitelem Národní ceny za literaturu, oznámil, že své ocenění nepřevezme. Nehodlá prý totiž porušit své předsevzetí, že se nikdy nenechá dekorovat cenou, již udělují oficiální instituce. Informoval o tom deník El País.

Španělské ministerstvo kultury Maríase ocenilo za jeho poslední román s detektivní zápletkou Los enamoramientos (Poblouznění). Laureát ale vzápětí cenu dotovanou částkou 20 000 eur (asi půl milionu korun) odmítl. Tímto gestem chce naplnit svůj slib z 90. let, že nepřijme ocenění spojené s oficiálními institucemi. "Na tomto rozhodnutí trvám a je jedno, kdo je zrovna u vlády," citovala Maríase agentura DPA.

Marías platí za velkého kritika současného pravicového španělského kabinetu. Nelíbí se mu hlavně tvrdá úsporná opatření v oblasti kultury. Jedenašedesátiletý Marías patří k mezinárodně nejznámějším španělským spisovatelům. Jeho romány byly přeloženy do desítek jazyků včetně češtiny. (ČTK)

10:52
Nohavica zahájil Dny české a německé kultury, festival nabízí filmy i netradiční poezii

Na zahájení Dnů české a německé kultury v Severočeském divadle v Ústí nad Labem zahrál ve čtvrtek večer písničkář Jarek Nohavica společně s německým kolegou Frankem Vieweghem, který se věnuje interpretaci a překládání jeho písní. Odstartovali tak 14. ročník festivalu hudby, literatury a divadla na obou stranách hranice, který pořádá obecně prospěšná společnost Collegium Bohemicum.

Až do 19. listopadu čeká diváky v Ústí a Drážďanech široká paleta akcí od koncertů klasické a rockové hudby či jazzu přes divadlo pro děti i dospělé, kabaretní představení, slam poetry, filmové projekce až po výstavy, diskuse a literární čtení.

Fanoušci netradiční poezie mohou v poslední říjnový den vyrazit na Poetry Slam Show. Vystoupí na ní český autor Jaromír Konečný, Franciska Holzmeierová z Německa i nováčci z dílny slam poetry, tedy soutěžní improvizace ve skládání poezie. Filmy s tématem česko-německých vztahů se letos budou promítat kromě Ústí i v mosteckém kině Kosmos. Literatuře bude náležet pátá Ústecká noc literatury s četbou z tvorby současných německých autorů. "Ústečané se při této příležitosti setkají se známými herci a bývalými členy ústecké divadelní scény Hynkem Chmelařem, Romanem Zachem a Leošem Nohou," uvedla Veronika Dudková z Collegia Bohemica. (ČTK)

12:27
Skutr pomohl Divadlu Disku posvětit jaro

Pražské Divadlo Disk uvede v pátek večer premiéru absolventské inscenace Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU Svěcení jara. Podle tvůrců jde o scénickou báseň připravenou volně na půdorysu stejnojmenného díla Igora Stravinského a Nicholase Roericha, která vznikla za přispění režijního tandemu Skutr spolu s choreografkou a režisérkou Adélou Laštovkovou Stodolovou.

"Velmi nás zajímá hranice mezi civilizací navenek a přírodou uvnitř nás," podotkl ke vzniku tohoto ryze autorského divadla spolurežisér Martin Kukučka. Spolu se studenty se tak v dnešní genderově rozostřené společnosti hledal to, co je na světě mužů a žen typické a přitažlivé.

"Nepůjde o stavění jednotlivých rolí. Naopak nás zajímá kolektiv, skupina, která umocňuje určité vlastnosti a pudy sahající až ke světu zvířat, který nás spojuje s přírodou," doplnila spoluautorka a choreografka inscenace Adéla Laštovková Stodolová. (ČTK)

15:03
Zpěvák Support Lesbiens vytvořil nový hudební projekt

Zpěvák a zakládající člen kapely Support Lesbiens Kryštof Michal se po 20 letech činnosti v úspěšné skupině rozhodl vytvořit nový hudební projekt. Společně s ním na něm pracují tři ze čtyř členů kapely Support Lesbiens Jan Daliba (baskytara), René Rypar (kytara) a Zbyněk Raušer (bicí). Podrobnosti oznámí na tiskové konferenci přelomu listopadu a prosince.

"Toto seskupení stojí na profesionálních, ale také kamarádských a přátelských vztazích ověřených léty spolupráce. Je to pro nás všechny nová výzva, na kterou se upřímně těšíme. V současné době intenzivně pracujeme nejen na nových skladbách, ale především na přípravě celého projektu," uvedl Michal.

Manažer Jiří Wolf neupřesnil, zda tato situace znamená konec Support Lesbiens a odkázal na chystanou tiskovou konferenci."K tomu mohu říct jenom to, že v současné době běží turné Support Lesbiens, které končí v polovině února příštího roku. Souběžně s tím Kryštof Michal rozjíždí nový projekt, kde se pracuje na nových hitech a všem, co s tím souvisí," řekl. Support Lesbiens, kteří slaví 20. narozeniny, 24. října v Ostravě zahájili výroční turné. Odehrají při něm devět komorních koncertů po divadelních sálech v Česku. Hostem je Tonya Gravesová.

17:21
Ve Zlíně uvedou Carmen s virtuální komiksovou postavou Fagi

Zlínské divadlo uvede adaptaci Bizetovy opery Carmen. Divadelníci představí inscenaci Carmen - Opera podle Fagi premiérově v sobotu v klubu Dílna 9472. Fagi je virtuální komiksová postava třináctileté slečny, stvořil ji režisér inscenace Jiří Jelínek, informovala mluvčí divadla Veronika Jurčová.

"Není to klasická Carmen, i když dějová linka je stejná. Vystupuje zde Don José, Carmen, toreador a další. Je to však zbavené patosu, jde spíše o příběh těch lidí," uvedl Jelínek s tím, že inscenace je ovlivněná někdy ztřeštěným humorem třináctileté dívky, nejde však o parodii. "Život Josého podáváme vesele, i když je to vlastně tragedie, doufám, že diváci se budou smát," poznamenal představitel Josého Zdeněk Julina.

V představení zazní několik původních árií upravených pro harmoniku a příčnou flétnu, zbytek budou autorské písně, autorem hudby je Miroslav Ondra. V roli Carmen se představí Jana Drgová, toreadora a další postavy hraje Roman Blumaier. (ČTK)

07:15
Festival 4+4 dny v pohybu začal v Arše a bývalém kasinu

Výtvarné objekty od několika desítek umělců, jejichž námětem jsou různé podoby fenoménu hry, zaplnily budovu bývalého kasina na konci Pařížské ulice. Vernisáží v něm dnes začal festival současného umění 4+4 dny v pohybu. Výstavu doplní další akce, pořadatelé slibují devět dnů plných kulturního adrenalinu: inovativní, progresivní i provokující představení, výstavy, akce ve veřejném prostoru, instalace, projekce, diskuse, pouliční hry, videoart i speciální koncerty.

Úvodní večer měl na programu také představení v Divadle Archa, kde vystoupila vlámská tanečnice Lisbeth Gruwezová. Představení, které se jmenuje Bude to jen horší a horší a horší, příteli, pořadatelé označují za jedno z nejpůsobivějších sól posledních sezon. Gruwezová zde transformuje záznam projevu amerického ultrakonzervativního televizního kazatele do pohybového, tanečního tvaru. Její tělo znepokojivě žongluje se slovy, slabikuje, křičí, třese se, děsí.

V taneční kreaci obnažuje skrytou militantnost spasitelské rétoriky náboženských a politických projevů, ukazuje na nebezpečné zneužití slov a zkouší meze apelativního divadla.

Lisbeth Gruwezová (1977) začala chodit na balet, když jí bylo šest let. V Antverpách pak vystudovala baletní školu, kterou posléze doplnila studiem současného tance. Jejím prvním působištěm byla legendární belgická formace Ultima Vez, řadu projektů vytvořila s renesančním umělcem a režisérem Janem Fabrem. Spolu s hudebníkem Maartenem Van Cauwenberghem založila v roce 2007 autorskou skupinu Voetvolk, s níž také v roce 2011 nazkoušela tuto inscenaci. Věnuje se i herecké práci ve filmu, za níž získala několik cenných nominací.

Divadelní a taneční představení se budou v rámci festivalu odehrávat také na scénách Studia Alta, Alfreda ve dvoře, NoD a La Fabriky. Festival se od začátku své existence kromě současného živého umění také snaží upozorňovat na místa se zajímavým příběhem nebo architekturou, popřípadě obojím dohromady. Letos je tedy centrem festivalu budova, ve které bylo od 90. let kasino, dnes je v soukromých rukou a je opuštěná. Byla ale postavena v roce 1974 pro Mezinárodní svaz studentstva, takže vedle stopy raného kapitalismu v Čechách nese také paměť doby předchozí. (čtk)

08:42
Voca People dnes vystoupí v pražské Hybernii

V pražském Divadle Hybernia dnes vystoupí mezinárodní vokální soubor The Voca People. Hodinu a půl trvající show, kde v jejich nezaměnitelném podání zazní více než 70 skladeb, se uskuteční také v neděli. Vzhledem k technickým problémům musel pořadatel zrušit odpolední koncerty.

Majitelé odpoledních vstupenek je mohou bezplatně vyměnit v Divadle Hybernia za vstupenku na večerní představení. Výměna je možná jen v rámci konkrétního dne. Nelze tedy vyměnit vstupenku na sobotu za nedělní.

Voca People kombinují prvky divadelních a muzikálových představení v originální a zábavné show, kterou si získali fanoušky napříč kontinenty. Osmičlenný soubor, tvořený vokalisty i vokalistkami, dokáže interpretovat věrně a s osobitým vtipem téměř jakoukoliv skladbu bez ohledu na její náročnost nebo hudební žánr. Hudební nástroje přitom vůbec nepotřebují. Vystačí si jen se svými brilantními hlasy, které kromě zpěvu dokážou také věrně nahradit jednotlivé nástroje i celý orchestr.

Vystoupení těží z klasické hudby, filmových melodií, tanečních skladeb poslední dekády a z dalších moderních stylů, vydávají se i daleko za hranice vážné hudby. Vedle hudební pocty skupině Queen zazní například ústřední skladba z filmu Mission Imposible, písně Michaela Jacksona, Madonny, Elvise Presleyho i skupin Nirvana, Beach Boys, Rednex či Eurythmics. (čtk)

09:30
Zemřel divadelní režisér Rudolf Vedral

Ve věku 83 let zemřel v pátek v Praze divadelní režisér Rudolf Vedral. Oznámil to jeho syn Jan Vedral.

Rudolf Vedral byl jedním z průkopníků a zakladatelů muzikálového divadla na českých scénách. Studoval divadelní režii na čerstvě založené DAMU, školu však nedokončil a nastoupil do svého prvního angažmá v Realistickém divadle v Praze. Zde byl například režisérem prvního nastudování hry Pavla Kohouta Taková láska.

V 60. letech se stal režisérem a na dva roky také ředitelem Hudebního divadla v Karlíně a Nuslích. Ve spolupráci s Leo Spáčilem nastudoval například Brechtovu a Weillovu Mahagonnu a divácky úspěšnější Žebráckou operu, poprvé v Česku inscenoval muzikály My Fair Lady, West Side Story, Muž z La Manchy a Loď komediantů.

V 70. Letech po vyloučení z KSČ nesměl režírovat, až v druhé polovině 70. let nastoupil do tehdejšího Divadla E. F. Buriana. Zde režíroval několik desítek převážně komediálních inscenací. Jeho poslední režijní prací byl muzikál Hello, Dolly v Divadle Jonáše Záborského v Prešově v roce 1992.

10:34
Tim Rice na Broadwayi uvede muzikál o Pearl Harboru

Muzikál o osudech obyvatel americké vojenské základny v předvečer japonského útoku na Pearl Harbor uvede příští rok britský libretista Tim Rice. Na svém webu to napsal časopis Variety, podle nějž půjde o první dílo britského textaře po deseti letech. Muzikál From Here to Eternity (Odtud až na věčnost) bude mít premiéru na podzim 2013 v divadle v londýnském West Endu. Obsazení hlavních rolí ale prý ještě známo není.

Britského textaře Rice nejvíc proslavily muzikály jako Jesus Christ Superstar nebo Evita, ke kterým napsal hudbu Andrew Lloyd Webber. Nový muzikál, který je adaptací stejnojmenného románu amerického spisovatele Jamese Jonese z roku 1951 a o dva roky mladší filmové adaptace, líčí osudy amerických vojáků na Havaji krátce před tím, než Japonsko v roce 1941 zaútočilo na Pearl Harbour.

Hudbu napsal skladatel Stuart Brayson a Rice je autorem textů a jedním z producentů. Textař v nedávném rozhovoru, na který upozornil britský zpravodajský server BBC, uvedl, že muzikálová adaptace bude podobně jako román zahrnovat zmínky o homosexualitě, které v oscarovém filmovém trháku chyběly. Americká filmová akademie snímek s Burtem Lancasterem, Montgomerym Cliftem a Deborah Kerrovou v hlavních rolích ocenila osmi Oscary. Rice získal tři Oscary za muzikály Evita, Lví král a Alladin. V roce 1994 byl britskou královnou povýšen do rytířského stavu a získal tak titul sir Timothy. (čtk)

12:23
Po 35 letech se natírá nápis Hollywood

Téměř 35 let se proslulému nápisu Hollywood nedostalo takové péče. Pár měsíců před 90. výročím jeho vzniku se však lidé v Los Angeles rozhodli, že potřebuje nový nátěr.

Na obřích písmenech tak v těchto dnech visí natěračské plošiny a lidé v montérkách z nápisu smývají vybledlou barvu. Poté ji budou nahrazovat novotou zářící bělobou. Písmena jsou vysoká 14 metrů a celý nápis měří 110 metrů, takže se práce protáhne možná až do Vánoc.

Podle deníku Los Angeles Times očekávají lidé z městem spravovaného fondu, který údržbu nápisu financuje, že bude nátěr zcela hotov do osmi až deseti týdnů. Na devět písmen by prý mělo stačit 1460 litrů barvy. Nový nátěr bude na obou stranách nápisu. Písmena jsou na svahu hory Mount Lee nad kalifornským centrem filmového průmyslu od roku 1923.

Původně však měl nápis podobu Hollywoodland a sloužil jako reklama na nedaleko vyrůstající domy. Poslední čtyři znaky byly odstraněny ve čtyřicátých letech. Nápisu několikrát hrozil zánik nejen kvůli náročnosti jeho údržby. V roce 2010 jej musel darem ve výši 800.000 dolarů (asi 15 milionů korun) zachránit vydavatel časopisu Playboy Hugh Hefner.

Nápis totiž mohl padnout ze stejného důvodu, jako vznikl. Majitelé okolních pozemků chtěli místo prodat developerům. Do věci se však vložil i tehdejší kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger a několik filmových celebrit a z projektu sešlo. (čtk)

12:48
Galerii GASK vzrostou náklady kvůli sporu ČR s Diag Human

Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře se prodražuje skutečnost, že si partneři z Polska nemohou kvůli arbitrážnímu sporu ČR se společností Diag Human přijet pro exponáty z výstavy Europa Jagellonica. Řekla to ředitelka GASK Jana Šorfová.

Po české premiéře se má mezinárodní projekt od 9. listopadu představit v Polsku. České ministerstvo kultury ale z obavy o zabavení děl zatím nepovolilo vyvézt část exponátů.

Firma vede s ČR spor o několikamiliardové odškodnění za překažený obchod s krevní plazmou. Od loňska se obrací na zahraniční soudy s návrhy na exekuci českého majetku. Tvrdí nicméně, že na umělecká díla z výstavy Europa Jagellonica nevznese žádný nárok. Úřady jejich vývoz zatím přesto nepovolily.

"Mám poslední zprávu, že to zatím neodjíždí, že těch 27 děl zůstane v Česku. Pro nás je to samozřejmě hrozné, protože nám narůstají náklady," uvedla Šorfová. Galerie musí díla uchovávat v klimatizovaném prostředí. Blokují se tím navíc prostory pro další připravované výstavy.

Podle dohody měli pro díla přijet polští partneři. Pokud by se rozhodlo, že se vrátí zapůjčitelům, musela by dopravu hradit galerie. Dobrou zprávou je ale podle Šorfové to, že ministerstvo kultury tento týden GASK přidělilo 10,3 milionu korun. "Ne že bychom měli po starostech, ale jedna z povinností je vyřízena. Budeme mít vyrovnaný rozpočet a ostatní výstavy neutrpí," uvedla.

Proti původnímu očekávání vzrostly náklady na uspořádání české části výstavy Europa Jagellonica z 18 na 30 milionů korun. Expozici prodražily náklady na transport a pojištění děl. Proto chtěla nyní galerie více šetřit a do uvolněných prostor instalovat jen věci z depozitáře. Díky příspěvku od ministerstva to nakonec nebude nutné. "Některé výstavy jsme sice posunuli, ale můžeme je rozjet ve velkoformátu," dodala ředitelka.

Výstava Europa Jagellonica, kterou v galerii v bývalé Jezuitské koleji navštívilo 58 tisíc lidí, představila jagellonskou dynastii a umělecký rozkvět tehdejší Evropy. Zahrnovala práce Albrechta Dürera, Lucase Cranacha či Mistra Litoměřického oltáře, mezi plastikami byly práce z dílen Mistra Pavla z Levoče, Veita Stosse či Petera Vischera. Projekt má tři zastavení, po Kutné Hoře se stěhuje do Varšavy a poté do Postupimi. Česká část byla nejrozsáhlejší. (čtk)

13:37
V USA jsou hitem strašidelné domy s hollywoodskými triky

Ve Spojených státech v poslední době přibývá "extrémních" strašidelných domů, které lákají návštěvníky na propracované hollywoodské triky. Podívaná to podle deníku The Wall Street Journal bývá natolik strhující, že někteří návštěvníci během ní ztratí kontrolu nad svými tělesnými funkcemi. Strašidelné domy nové generace sázejí třeba na psychologické mučení, intenzivní smyslovou deprivaci či fyzické doteky, které byly dlouho při tomto typu zábavy tabu.

Za některými z domů, které mají žně zejména kolem svátku Halloween, dokonce stojí tvůrci hollywoodských hororů. Jde například o Eliho Rotha, který režíroval snímek Hostel. Z tohoto a Rothových dalších snímků tematicky čerpá lasvegaské Goretorium, jež přišlo na deset milionů dolarů. Producent hororových snímků Jason Blum zase v centru Los Angeles vybudoval atrakci, která se jmenuje Blumův dům hrůzy.

V New Yorku se pak zájemci o děs mohou vydat například na show Zabijáci. Nedávno ji podle deníku The Wall Street Journal navštívil sedmasedmdesátiletý režisér slavného Vymítače ďábla (1973) William Friedkin. "Nevybavuji si, že bych někdy zažil něco hrůznějšího," řekl The Wall Street Journalu po návštěvě místnosti nazvané Pokoj anděla smrti, kde mu přetáhli pytel přes hlavu, zatímco na něj číhal herec představující sériového vraha.

Na novém typu strašidelných domů se často podílejí skutečné štáby z hollywoodských strašidelných snímků, které mají v současnosti méně práce kvůli většímu využívání digitálních triků. Pracují v nich také talentovaní herci, díky nimž je zážitek mnohem věrohodnější než v minulosti. Věrnější jsou i masky, líčení a rekvizity představitelů děs budících postav.

Padají i dlouholetá tabu oboru. V show Blackout Haunted House v New Yorku se tak účinkující dotýkají návštěvníků. Hned na začátku představení je například uchopí a táhnou pozadu do naprosto tmavé chodby, kde je někdo agresivně prohledává, zatímco někdo jiný šeptá jejich jména. Návštěvníky také obejme nahá tanečnice a přes pytel, který mají na hlavě je někdo olizuje a kouše. Představení vytvořili veteráni experimentálního divadla. Účastníci musejí podepsat revers, kde souhlasí se všemi riziky i tím, že budou vystaveni hrůze.

Spolutvůrce jiné newyorské strašidelné show Felix Barrett si zájem o podobná představení vysvětluje tím, že lidé hledají protilék na digitální věk, ve kterém žijí a ve kterém tráví hodně času před různými displeji. "Když jdeme ven, chceme být ve světě, kde vidíme hrany - chceme syrovější, živější zážitek," přitakává Tom Pearson, jenž se podílel na jiné show inspirované příhodami Alenky z knih anglického spisovatele Lewise Carrolla.

Ve Spojených státech je podle odhadů 2000 strašidelných domů. Průměrná cena za lístek do nich od začátku 90. let vzrostla z pěti dolarů na současných 15 (podle aktuálního kurzu z 95 na 285 korun). Za vstup na špičková představení ale zájemce zaplatí i 60 dolarů (asi 1140 korun) za 20 minut zábavy. Halloween připadající na poslední říjnový den je podle The Wall Street Journal v USA druhým největším komerčním svátkem roku. Letos se očekává, že vynese osm miliard dolarů. Část z tohoto koláče si ukousnou právě strašidelné domy, které vznikají po celé zemi. (čtk)

14:56
Romské oběti holokaustu připomene rekviem v Rudolfinu

Nacistickou perzekuci Romů a další oběti holokaustu připomene 4. listopadu v české premiéře skladba Rekviem za Osvětim od romského skladatele Rogera Morena Rathgeba. Ve Dvořákově síni Rudolfina ji provede 75 romských hudebníků z Romské a Sinti filharmonie z Frankfurtu nad Mohanem. V rámci mezinárodního projektu byla skladba uvedena již v Amsterodamu a Tilburgu, po Pražanech ji vyslechnou také Maďaři a Poláci. Vstup bude zdarma. Za pořadatele o tom informovala Rena Horvátová.

Pořadatelé chtějí zvýšit povědomí o tragédii Židů, Romů a dalších obětí druhé světové války a přispět tak k boji se současnými protiromskými projevy. "Zásadní je pro nás zasazení připomínky holocaustu do kontextu současné rasové nesnášenlivosti. Pochopení problémů minulosti je klíčem k vyrovnání se s přítomností a budoucností," uvedla Jitka Jurková.

Orchestr bude řídit romský umělecký ředitel a dirigent Riccardo M. Sahiti. V každé zemi vystoupí domácí sbor a sólisté. V Rudolfinu se tak představí operní pěvci Jana Wallingerová, Martin Šrejma a Martin Bárta i romská zpěvačka, která bude zřejmě první českou Romkou zpívající ve Dvořákově síni. Doplní je Kühnův smíšený sbor.

Romský skladatel Rathgeb zkomponoval Rekviem po své návštěvě koncentračního tábora v Osvětimi. Autentické texty pamětníků holocaustu budou recitovat herečka Taťjana Medvecká a romský herec David Tišer, který byl již angažován v jedné z hlavních rolí inscenace Atelieru Národního divadla Můj soused, můj nepřítel.

Koncert provázejí i další akce, například promítání dokumentárních filmů ...to jsou těžké vzpomínky a Žít! Ceija Stojka v Kulturním centru Židovského muzea v Praze. Podle oficiálních odhadů bylo za nacistického Německa zavražděno kolem půl milionu Romů, v současnosti se tragédie označuje jako zapomenutý holokaust. Romským obětem byl tento týden odhalen v Berlíně pomník, který se nachází nedaleko jiných monumentů připomínajících židovské a homosexuální oběti nacistů za druhé světové války.

V Česku podle odhadů žije asi čtvrt milionu Romů. Rada Evropy a různá občanská sdružení v posledních letech pravidelně upozorňují na diskriminaci a rasistické projevy vůči romské menšině v Česku, terčem útlaku jsou Romové i v jiných místech Evropy. (čtk)

16:04
Brněnský Buranteatr chystá premiéru současné skotské komedie

Brněnští divadelníci připravují českou premiéru hry Můj romantický příběh, jejímž autorem je Skot Daniel C. Jackson. Ironickou komedii ze života současných třicátníků uvede nezávislý soubor Buranteatr 8. listopadu v multikulturním prostoru Stadec. Dvě desítky postav ztvární čtyři herc.

Méně náročnou látku si Buranteatr vybral úmyslně. Předchozí výpravná inscenace básnického dramatu Dziady od Adama Mickiewicze totiž značně vyčerpala síly souboru. Režisér Jiří Hájek slibuje bravurní komedii s překvapením na závěr. "Je to hra ze života, velmi realistická, každému z nás může něco připomenout. Úměrně k tomu jsme také volili herecké prostředky. Herci musí přistupovat ke svým rolím maximálně přirozeně a uvěřitelně," uvedl Hájek.

Jackson ve hře konfrontuje naivní touhy šestnáctiletých s trpkou deziluzí dospělých, činí to ale s nadsázkou a humorem. Zážitky jednoho obyčejného páru vypráví nejprve z pohledu chlapce, poté z perspektivy dívky. "Paměť muže a ženy se však trošku liší. A kde je pravda, na to si musí každý přijít sám," uvedl dramaturg Miroslav Ondra.

Můj romantický příběh je třetí hrou dvaatřicetiletého Jacksona. Světovou premiéru měl v roce 2010. V brněnské inscenaci se o všechny herecké úlohy podělí herci Martin Tlapák, Paulína Labudová, Kamila Zetelová a Petr Tlustý. Autorem scény a kostýmů je Brit Dave Benson, jenž v Česku pracuje poprvé. (čtk)

06:15
Filmový festival Ji.hlava ocenil režiséra Vojtěcha Jasného

Režisér Vojtěch Jasný v sobotu na 16. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě obdržel cenu za přínos světové kinematografii. Pětidenní akce, která dnes skončila, se letos nesoustředila jen na filmovou tvorbu. Zaměřila se také třeba na literaturu nebo vědu, řekl ředitel festivalu Marek Hovorka.

Organizátoři při slavnostním zakončení rozdali i další ceny. Kromě šestaosmdesátiletého Jasného, tvůrce legendárních snímků jako Všichni dobří rodáci nebo Až přijde kocour, obdrželi cenu za nejlepší český dokumentární film režiséři Lukáš Kokeš a Klára Tasovská za snímek Pevnost. Porota rovněž udělila zvláštní cenu Pavlu Abrahámovi za snímek Dva nula a Janu Gebertovi za Hru o kámen.

"Letošní rok naplnil naši ambici nebýt jen uzavřeným místem pro pár filmovýchch fanoušků. Stali jsme se platformou pro otevřenou reflexi a analýzu. Tak pestrou škálou osobností se může málokterý festival pochlubit," řekl Hovorka.

Mezi významnými hosty festivalu byli například držitel Nobelovy ceny za literaturu čínský spisovatel Gao Xingjian (Kao Sing-ťien) nebo také jihokorejský režisér Jun Če-ro. Nový dokumentární styl s názvem "performativní žurnalismus" představil dánský autor Mads Brügger.

Při závěrečném dni na festivalu vystoupilo na Inspiračním fóru aktivistky z ukrajinského hnutí Femen. Bojují za práva žen a používají k tomu vlastní nahotu. "Odhalené tělo je prostor, na kterém můžu vyjádřit svůj názor," řekla členka hnutí Femen Inna Sevčenková.

Největší přehlídka autorského dokumentu ve střední a východní Evropě divákům představila 177 filmů ze 47 zemí. Organizátoři je vybrali z více než 2500 přihlášených snímků. Ve světové premiéře uviděli diváci 41 filmů. Festivalovým centrem byly tradičně prostory Oblastní galerie Vysočiny v Komenského ulici. (čtk)

08:12
Horácké divadlo uvedlo Přelet nad kukaččím hnízdem

František Mitáš se v sobotu představil na scéně Horáckého divadla v Jihlavě ve stěžejní roli Patricka McMurphyho při premiéře dramatu Přelet nad kukaččím hnízdem. Podle románu Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven vytvořil divadelní dramatizaci Dale Wasserman. Hostující režisér Michal Lang zároveň složil k představení i hudbu.

Randle Patrick McMurphy přicházející do ústavu pro choromyslné má soudem nařízenou léčbu, protože přesvědčil soud, že je psychicky vyšinutý. Jeho představa pokojného života v ústavu je od začátku konfrontována s praktikami despotické vrchní sestry Mildred Ratchedové - Velké sestry, která ústav neomezeně řídí. Sestrou zavedená pravidla pořádku se záhy po příchodu McMurphyho začínají rozkládat.

Kesey čerpal své zkušenosti z doby, kdy sám po večerech pracoval jako pomocná síla v psychiatrické léčebně Menlo Park Veterans Hospital. Zde byl svědkem různých léčebných procedur, které se objevují jak v jeho románu z roku 1962, tak i ve Wassermanově dramatizaci, která vznikla rok poté.

Jednoduchou, ale funkční scénu postavil hostující Milan David, kostýmy pro představení vytvořil rovněž hostující Tomáš Kypta. Odborné konzultace poskytl hercům psychiatr Miroslav Skačáni. Roli vrchní sestry Ratchedové svěřil režisér Lucii Sobotkové, indiánského náčelníka Bromdena ztvárnil Stanislav Gerstner.

V roce 1975 natočil režisér Miloš Forman podle této divadelní adaptace stejnojmenný film s Jackem Nicholsonem v hlavní roli. Snímek získal pět Oscarů. Kesey, který zemřel v roce 2001, prý film kvůli sporům o autorská práva nikdy neviděl. Také Formanovi nemohl odpustit, že ve filmu nebyl stejně jako v knize a divadelní předloze vypravěčem indián Bromden. Dramatizace ve své době skandálního Keseyho románu je založena na konfliktu mezi svobodou jednotlivce a zájmy společnosti i na ostrém střetávání mužského a ženského principu.

Přelet nad kukaččím hnízdem je druhou premiérou Horáckého divadla v této sezoně. (čtk)

09:04
KomiksFEST! začal dílnami, láká ale i na besedy a přednášky

Desítky lidí v sobotním nevlídném počasí zavítaly do smíchovské MeetFactory, kde začal sedmý ročník festivalu KomiksFEST! Program začal už dopoledne dílnami pro děti, pro dospělé se naplno rozjel odpoledne. Lidé naslouchali přednáškám o americkém komiksu, vydávání legend evropského komiksu v Česku nebo o verzi japonských komiksů manga pro dospělé. Program doplňují autogramiády a prodej knih i dalších předmětů komiksem inspirovaných.

Petr Litoš a Jiří Pavlovský z nakladatelství CREW, které se na komiks specializuje, připomněli dobu, kdy tento žánr ještě neměl v tuzemsku tak silné postavení jako dnes. Když se rozhodli v roce 2001 vydávat v kvalitní úpravě mistrovská díla evropského komiksu, nesetkali se oproti svému očekávání s velkou odezvou. Po přibližně pátém titulu celou plánovanou sérii zastavili. "Poté se dalších pět let nikdo neodvážil evropský komiks vydávat," řekl Litoš.

Přesto měl podle něj jejich tehdejší počin smysl."Knihkupci se smířili s tím, že komiks existuje a musí mu vyčlenit poličku," uvedl. Do té doby se grafické romány prodávaly zejména ve specializovaných prodejnách, dnes je lze sehnat i ve velkých řetězcích. Dnes nakladatelství CREW v edici evropské klasiky pokračuje, rozhodlo se ale vydávat jednotlivá díla v integrální podobě, jak říká Litoš. Tedy nikoli po částech, což podle něj v minulosti českého čtenáře asi mohlo odradit, neboť musel čekat měsíce na pokračování.

Po titulech Výprava za ptákem času, Incal, Věčné války a Arzach připravuje v nejbližší době další klasiku, francouzský seriál Blacksad, a výhledově též fantasy Sláine. Příběhy conanovského bojovníka vycházely již dříve česky časopisecky, nakladatelé dnes s fanoušky debatovali o tom, jak obsáhlá mohou být knižní vydání, aby byl titul ještě cenově přijatelný. Ochota vynaložit poměrně značnou částku za kultovní příběhy v knižní vazbě je překvapila.

Na KomiksFESTu se dnes představil také třeba interaktivní projekt, který spojuje komiks, animovaný film, počítačové hry a rozhlasové pohádky. Festival doplňují také výstavy a návštěvníci si mohou vyzkoušet i nové technologie, třeba tablety, jejichž pomocí si mohou nakreslit vlastní komiks. V dětské dílně se naopak dnes vyráběly pomocí "starých technologií" optické hry z papíru - thaumatrop vznikl v roce 1824 jako jeden z prvních přístrojů přinášející optický klam a jednoduše si jeho verzi vyrobí i dítě. (čtk)

09:46
Chuck Berry vydá šest nových písní

Stále aktivní průkopník rock'n'rollu Chuck Berry vydá šest nových písní, které napsal před 16 lety. Slíbil to při koncertu, který na jeho počest uspořádala Rock'n'rollová síň slávy a muzeum v Clevelandu. Šestaosmdesátiletá legenda však nesdělila, kdy by se mohly nové songy objevit. "Možná jsou staré, ale je to ten samý druh hudby, který jsem vždy hrál," řekl Berry k songům bez dalších podrobností.

Berry stále každý měsíc hraje v klubu na předměstí St. Louis. Mezi jeho největší hity patří Roll Over Beethoven, Sweet Little Sixteen nebo Johnny B. Goode. Clevelandské muzeum Berrymu udělilo titul Mistr americké hudby a uspořádalo na jeho počest několik dalších akcí včetně výstavy zahrnující jeho kostýmy, kytaru či smlouvu s nahrávací společností Chess Records z roku 1958. (čtk)

10:33
Činoherní klub představí texty z finále Cen Alfréda Radoka

Inscenovaná čtení dramatických textů, které se umístily ve finále soutěže o cenu Nadace Alfréda Radoka za rok 2011, dnes zazní z jeviště pražského Činoherního klubu. Nastudovali je režiséři Lída Engelová, Daniel Špinar, Braňo Holiček a Dodo Gombár. Do tohoto klání se každý rok přihlásí několik desítek autorů s novými dramatickými texty; vloni to bylo například 64 původních her.

Jen zlomek z nich se ale nakonec dočká jevištní realizace či alespoň dramaturgické péče. Dnešní "čtení" chce pokračovat v tradici večerů, v nichž hlavní pozornost patří právě novým českým a slovenským hrám a jejich autorům. Formou scénických črt, divadelních "návnad" a ochutnávek se představí texty Jana Kratochvíla, Nenada Djapiće, Ivy Procházkové a Terezy Březinové.

Letošním ročníkem Noci autorů provede diváky herec Petr Pěknic. Podle dramaturgyně Ilony Smejkalové bude součástí večera živá hudba, mimo jiné vystoupení herečky a písničkářky Jany Šteflíčkové, klavírní improvizace skladatele Jiřího Pazoura a koncert Jana Jiráně a kapely Botafogo. Jenotné vstupné na celý večer je 110 korun.

Přítomní budou například prvními posluchači ukázky vítězného textu dramatické soutěže Cen Alfréda Radoka, který poprvé nastuduje s premiérou 1. června 2013 Švandovo divadlo. Jde o hru Jana Kratochvíla Vladimirova děvka, v níž se dnes představí Michal Dlouhý a Robert Jašków. (čtk)

11:15
Koncertem ve Valdštejnském paláci vyvrcholí Malostranské komorní slavnosti

Koncertem ve Valdštejnském paláci dnes vyvrcholí desátý ročník Malostranských komorních slavností. Na programu jsou skladby Josefa Suka, Gustava Theodora Holsta, Saveria Mercadanteho a Ottorina Respighiho. Komorní orchestr Quattro bude dirigovat Marek Štilec. Vstup je volný, kapacita sálu je ale omezena na 150 míst.

Festival Malostranské komorní slavnosti se snaží od roku 2002 nabízet to nejlepší, co může především česká interpretační scéna v oblasti komorní hudby nabídnout. Slavnosti se konají každoročně v říjnu v Hlavním sále, unikátním prostoru Valdštejnského paláce, který si nechal Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna zbudovat roku 1623 jako svou pražskou rezidenci.

Festival je součástí Českých kulturních slavností, které zastřešují celkem deset různě zaměřených hudebních přehlídek. Pořádá ho občanské sdružení Česká kultura. Do konce roku se ještě uskuteční část programu festivalu Mladé pódium v Ostravě a Vivat varhany v Českém Krumlově. (čtk)

12:27
FOK v Obecním domě zahraje koncert pro republiku

Koncert pro republiku dnes pořádá Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. V den 94. výročí vzniku Československa zazní ve Smetanově síni Obecního domu kultovní dílo české hudby Má vlast od Bedřicha Smetany. Cyklus symfonických básní připomíná historii a oslavu české země a také ideje české společnosti z doby svého vzniku.

Pražské symfoniky bude řídit mladý německý dirigent Heiko Mathias Förster, který je hlavním hudebním ředitelem Westfalské nové filharmonie, jednoho z největších orchestrů v Německu. Hudební obrazy cyklu poprvé jako celek zazněly v roce 1882.

Státní svátek se bude připomínat po celý den i na jiných místech Prahy a celé republiky. Na Pražském hradě večer tradičně dostanou vybrané osobnosti státní vyznamenání. Přes den se uskuteční řada akcí; vojáci budou skládat přísahu a den otevřených dveří se koná ve Sněmovně, Senátu i v Obecním domě, kde se koncert pořádá. (čtk)

13:55
Visací zámek hraje už 30 let ve stejné sestavě, oslaví to na pražském Výstavišti

Skupina Visací zámek oslaví 30 let od svého prvního koncertu 7. prosince vystoupením v Křižíkově pavilonu na Výstavišti v pražských Holešovicích. Své jubileum legenda tuzemského punku již připomněla kompletním vydáním dosavadní tvorby v boxu s názvem Sakumprásk! (1982-2012).

"Pro výroční koncert je připravena speciální koncertní show, spousta netradičních hostů. Těšte se na Plexis, Záviše, Zakázaný ovoce, Rasputina, Mahulenu B., Dagmar V., Vlastu P. a mnoho dalších," zve na výroční koncert s typickou mystifikací kapela, která o sobě v nadsázce tvrdí, že byla jako součást historie a tradiční kultury spolu s irskými U2 zapsána na seznam UNESCO, protože obě skupiny vystupují po celou dobu fungování ve stejné sestavě.

"Skupina Visací zámek však nežije pouze z minulosti, o čemž nejlépe vypovídá čilá koncertní činnost nejen na velkých festivalech a prestižních klubových štacích, ale i připravovaný nový videoklip a velké jarní turné 30 let Visacího zámku, které odstartuje v březnu 2013," sdělila za kapelu Martina Jablanovská. (ČTK)

15:21
Prostě jsem to ustála, říká Marta Kubišová ke svým sedmdesátinám

Tuhle zpěvačku znali v Čechách všichni, byť 20 let nezpívala. Marta Kubišová se stala symbolem Pražského jara. Lidé ji obdivují i pro střízlivý nadhled a schopnost udržet si glanc. A taky hluboký vztah ke zvířatům v době, která podle ní "nepřeje fauně ani flóře".

Dnes působí v pražském Divadle Ungelt a v televizi uvádí pořady Chcete mě? a Adventní koncerty. Ve čtvrtek oslaví sedmdesátiny.

Její Modlitba pro Martu zněla v roce 1968 na odpor proti okupantům, stejně jako po jednadvaceti letech z balkonu pražského Melantrichu. Sama svoji roli ale příliš neprožívá: "Necítím se být symbolem. Beru to spíš jako takový svůj druhý život, jako takovou zvláštnost. A zvláštnosti má každý."

Ze dvou set jejích písní se zachovala polovina. V šestadvaceti jí zakázali zpívat, když byla na vrcholu slávy. Dvacet let si nezpívala ani v koupelně. Přesto si nikdy nestěžovala, nikdy nikomu nic nevyčítala. A sama tvrdí, že není ani žádná hrdinka: "Prostě jsem to jen všechno ustála."

Než se z ní stal "národní mazel", pomýšlela na lékařskou profesi. Sama se totiž narodila 1. listopadu 1942 v Českých Budějovicích do rodiny internisty a kardiologa. Kromě práce v nemocnici měl i soukromou praxi, kterou musel v roce 1953 zavřít. Na medicínu ji ovšem nevzali, protože neměla doporučení z továrny. Takže hurá do skláren. V té době už rodina žila v Poděbradech.

Zpočátku Marta nosila k pecím sklářům pivo. Pak se přihlásila na konkurz do pardubického divadla Stop. Přijali ji. Za čas ji zlanařil skladatel Bohuslav Ondráček do Plzně. A odtud byl jen krůček do pražského divadla Rokoko, kam odešla v roce 1963. "Měla jsem rychlý, až raketový start." Za pouhých šest let dokázala třikrát vyhrát anketu Zlatý slavík a s Golden Kids spolu s Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem pobláznit celou republiku.

Přišly i nabídky ze zahraničí: "Na přelomu let 1967 a 1968 za mnou přijel David Bilck a nabízel mi z lano do Londýna. Jenže Pragokoncert chtěl 18 procent každého honoráře, David 25 a mně by nezbylo na cesty tam a zpět nic," usmívá se. V lednu 1968 měla velký úspěch s písničkou Lampa v Cannes: "Bruno Coquatrix mi navrhoval, ať tam zůstanu. Řekla jsem, že počkám, až se to v Paříži trochu zklidní. Jenže mezitím k nám vlítli 'bratři' a bylo to v háji."

Písničkou Modlitba pro Martu si nad sebou de facto podepsala ortel. V únoru 1970 jí zakázali uměleckou činnost pod záminkou údajných pornografických fotografií. U soudu se prokázalo, že jsou to fotomontáže, zákaz ale zrušen nebyl. V září 1969 se vdala za vzdáleného bratrance Václava Havla, režiséra Jana Němce: "Přijel vystřílet z pistole můj monogram pod parapet mého bytu. Prý z velké lásky. Málem mě přitom zastřelil."

Němec se k ní prý nastěhoval se slovy: "Národní mazel si nemůže dovolit, aby u něho pod oknem stálo auto nějakýho chlapa. Tahle půlka skříně je moje a hotovo!" Manželství však trvalo krátce. Pokus o dítě skončil v osmém měsíci těhotenství, Marta při tom prožila klinickou smrt. Dva roky po Němcově emigraci se vdala za režiséra Jana Moravce a pět let po svatbě se jim narodila Kateřina.

Ani tohle manželství nevydrželo. Před i po podpisu Charty 77 jí znepříjemňovala život Státní bezpečnost, v té době pracovala jako referentka ve Výstavbě sídlišť. Poprvé od zákazu si veřejně zazpívala v roce 1988 při shromáždění na Škroupově náměstí. O rok později ji Jiří Černý vystrčil na balkon Melantrichu. Brzy nato vyšly znova na desce její Songy a balady.

Měly ohromný úspěch, což Martu přesvědčilo, aby obnovila pěveckou kariéru. Po revoluci vydala ještě sólová alba Řeka vůní a Bůh ví. A v roce 2010 vyhrála soud s někdejší kolegyni Vondráčkovou o odškodné 1,3 milionu korun za zrušené turné Golden Kids, když předtím odmítla na turné vystoupit kvůli nedodržení podmínek. "Měla jsem hezkej život. Takovej veselej a kalamitní," říká Marta.

Největší své hrdinství vidí v tom, že dokáže "opustit něco, co už je zajeté". A to i přesto, že je prý opravdu hodně konzervativní. A za nejdůležitější v životě považuje, aby ho člověk prožil se ctí. (čtk)

18:29
V Brně měla českou premiéru bláznivá hra Zítra v Kataru o cestujících uvězněných ve vlaku

České premiéry se v neděli v Divadelním studiu Marta v Brně dočkala hořká komedie Zítra v Kataru. Současná německá autorka Theresie Walserová umístila děj do vlakového vagonu, který náhle zastaví a zůstane v něm uvězněno dvanáct cestujících. Je to hra o smyslu života, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) Luboš Mareček.

Ve hře vystupují studenti JAMU, nastudoval ji s nimi režisér Petr Štindl. "Lákala mě uzavřenost situace, s níž se každý vypořádává jiným způsobem," uvedl. Dvě hodiny, kdy jsou lidé nuceně uzavřeni ve vagonu, podle režiséra stačí k tomu, aby se začaly projevovat charaktery. Komedie se rychle mění v bláznivý kolotoč nečekaných situací ve chvíli, když se pasažéři dozví, že pod vlak skočil sebevrah.

"Hra je také o potřebě najít sebe sama a také o tom, zda by nebylo lepší odjet do Kataru a zde vytvořit nové město snů," uvedl dramaturg Lukáš Paleček. Katar zde slouží jako metafora země, kde se naplňují fantastické vize. (ČTK)