On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
06:33
Loutkáři odměnili cenou Erik Naivní divadlo z Liberce

Předáním výroční oborové ceny Erik vyvrcholil v neděli večer v Praze 22. ročník přehlídky loutkových divadel Přelet nad loutkářským hnízdem. Putovní ocenění převzali v Divadle Minor zástupci Naivního divadla z Liberce za půvabnou verzi pohádky o Budulínkovi. Shodou okolností jí dopoledne v Praze zahájili festival Loutky v Celetné.

Režisérka a herečka Michaela Homolová v inscenaci, která měla premiéru v květnu, respektovala známou zápletku, nicméně ji originálně rozpracovala o řadu inovujících motivů. Téma poslouchání se tak netýká jen neposlušného Budulínka či přecitlivělých uší záludné lišky, ale i prarodičů hlavního hrdiny, kteří naopak slyší prachbídně. Studiová inscenace je plná humoru, živé muziky a ryze loutkářských lahůdek.

Přehlídku Přelet nad loutkářským hnízdem uspořádalo České středisko Mezinárodní loutkářské unie UNIMA a Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář s divadlem Minor, Divadlem Spejbla a Hurvínka, kde 2. listopadu začala, a Katedrou alternativního a loutkového divadla DAMU. (ČTK)

07:51
Benefiční koncert pro oběti Sandy vydělal 23 milionů dolarů

Páteční benefiční koncert pro oběti bouře Sandy, během kterého vystoupily známé popové hvězdy jako Christina Aguilera, Sting nebo Jon Bon Jovi, vynesl rekordní sumu 23 milionů dolarů (asi 450 milionů korun). Informoval o tom v neděli Červený kříž, který výtěžek z akce zinkasoval. Hodinové vystoupení v Rockefellerově centru přenášela živě televize NBC.

Diváci mohli své finanční dary ohlašovat po telefonu, online nebo posílat prostřednictvím SMS zpráv a podle Červeného kříže šlo o nejvýdělečnější benefiční akci tohoto druhu za posledních pět let. "Jsme nesmírně vděční a dojatí tímto projevem podpory těm, kteří byli postiženi hurikánem Sandy," uvedla dnes zástupkyně Červeného kříže Peggy Dyerová.

"Předběžný výtěžek 23 milionů dolarů ukazuje, že se Američané umějí v těžkých chvílích semknout." Peníze poputují na okamžitou pomoc lidem, kteří během katastrofy přišli o střechu nad hlavou. Dobročinná akce však vynesla jen zlomek z částky, která bude potřeba na nápravu škod. Celkem Sandy způsobila škody za více než 20 miliard dolarů. (ČTK)

08:49
V Praze vystoupí geniální kytarové dítě Amos Lora

V pražském Paláci Akropolis v pondělí v rámci festivalu Kytara napříč žánry vystoupí za doprovodu kapely třináctiletý španělský kytarista Amos Lora. Hudebník označovaný již od dětství za flamencový zázrak a kytarového génia na festivalu předvede autentickou atmosféru Andalusie, kolébky flamenca. Pražský koncert se zároveň stane scénou pro natáčení dokumentu o této kytarové hvězdě s názvem Děti flamenca režisérky Kateřiny Hagerové.

Návštěvníci koncertu uslyší skladby, které flamencový zázrak v dubnu letošního roku zařadil na své debutové album Cerro Negro, jehož obsah je podle hudebních odborníků blízký tvorbě vyzrálých mistrů v oboru. Na kytaru začal Lora hrát ve třech letech, první veřejné vystoupení následovalo o rok později, v sedmi jej čekal koncert v kultovním flamencovém podniku Casa Patas v Madridu, v jedenácti pak vlastní krátký koncert věnovaný legendárnímu Paco de Lucíovi.

Kromě jeho osobního učitele, španělského kytaristy Tomatita, který se představil na Kytaře napříč žánry v roce 2004, jsou mu největšími flamencovými učiteli španělští Romové a autentické prostředí andaluské ulice. (ČTK)

10:35
Herec Kaminski se při pražské show vtipně projde Prstenem Nibelungů

Německý herec Stefan Kaminski předvede v pondělí večer v pražském Divadle Komedie první část své show s názvem Kaminski on Air: Prsten Nibelungův. Stane se tak v rámci pokračujícího Pražského divadelního festivalu německého jazyka, který potrvá do 13. listopadu.

Kaminski byl už v Praze v rámci této přehlídky před rokem, kdy sklidil velký úspěch. V cyklu svých unikátních představení, která připomínají rozhlasovou hru, plynule skáče z jedné role do druhé a nahradí celý herecký soubor. Nyní tu představí ve čtyřech večerech monumentální a fascinující příběh o Nibelungově prstenu, a to formou bizarního putování Wagnerovým libretem. Všechny díly jsou plné vtipu a komiky, ale i tragických tónů a něžného balancování na hranici mezi tichem a patosem.

Kaminski se narodil v roce 1974 v Drážďanech, působí jako herec na volné noze, dabér a autor pro rozhlas a televizi. Za své hlasové umění získal několik cen. (ČTK)

13:17
J.A.R. chtějí na tradičním koncertu odstartovat konec světa

Skupina J.A.R. plánuje na tradičním narozeninovém koncertu 17. listopadu ve Velkém sále pražské Lucerny odstartovat konec světa, který má podle mayského kalendáře nastat letošního 21. prosince. Na koncertu s názvem Vidět Bohy, konec světa! představí repertoár složený z nejlepších věcí, které složili za svou třiadvacetiletou kariéru.

"Poselství pro letošní výročí je jasné: Přijďte se pobavit, potěšit, napít a rozhýbat tělo, protože možná to bude naposled," uvedl za kapelu Tomáš Tenkrát. Bez bližších podrobností dodal, že J.A.R. si připravili jednoho velice neobvyklého hosta.

Uznávaná funková formace známá svým recesistickým humorem se tak připojila k dalším hudebním akcím, například koncertu organizovanému členy hudební skupiny The Tap Tap nebo vystoupení Konec světa s Čechomorem na Luční boudě, které se s nadsázkou vyjadřují k apokalyptickým teoriím. (ČTK)

16:16
Krallová vyprodala všechna sedadla v Kongresovém centru v Praze

Kanadská pianistka a zpěvačka Diana Krallová vyprodala všechna místa k sezení na svůj pražský koncert, který se uskuteční 12. listopadu v Kongresovém centru. Pořadatelé proto uvolnili do prodeje omezený počet vstupenek na stání.

Beznadějně vyprodaný byl mnoho týdnů předem i poslední pražský koncert Krallové, který se na stejném místě uskutečnil před třemi lety. Krallová tehdy představila nové album Quiet Nights i nejúspěšnější skladby své kariéry.

Tentokrát hudebnice nabídne hudbu z aktuální studiové nahrávky Glad Rag Doll. Ta přináší v nové instrumentaci jazzové skladby z dvacátých a třicátých let minulého století. Neschází ani novější kompozice, takže na desce najdeme současnou verzi staré skladby Gene Austina Let It Rain i současnější baladu Wide River To Cross autorů Buddyho a Julie Millerových. (ČTK)

17:53
Famufest Noir zahájí Ztohoven, poprvé se předvedou i studenti z Kanady nebo Dánska

Více než stovku studentských filmů a bohatý doprovodný program nabídne od 15. do 17. listopadu v prostorách Nové scény Národního divadla v Praze festival Famufest Noir. Opět bude soutěžní, přičemž se v jednotlivých kategoriích poměří nejlepší hrané, dokumentární a animované snímky, ceny budou uděleny také za nejlepší režii, kameru, střih, produkci a zvuk.

Festival zahájí projekce celovečerního dokumentu Občan K. umělecké skupiny Ztohoven. "Film se nám líbí svým tématem. Občan K., stejně jako Famufest Noir, hledá základní principy identity člověka v dnešní společnosti," uvedl k výběru ředitel festivalu Štefan Cima.

Letošní novinkou budou projekce filmů studentů ze zahraničních škol, například z Kanady, Rakouska, Dánska a Německa, které budou promítnuty v nesoutěžní sekci. (ČTK)

07:26
Nejprodávanější singl v Británii vydal Elton John po smrti Diany

Singl Eltona Johna s písničkami The Way You Look Tonight a Candle in the Wind, který vydal po pohřbu princezny Diany v roce 1997, je historicky nejprodávanějším singlem v Británii. Vyplývá to z žebříčku, který společnost Official Charts Company vydala k 60. výročí vzniku singlové hitparády.

Žebříček zahrnuje 123 singlů, kterých se prodalo víc než milion exemplářů. Zatímco singlu Eltona Johna se prodalo 4,9 milionu kusů, na druhém místě je píseň Do They Know It's Christmas?, kterou pro charitativní účely v roce 1984 nazpíval soubor tehdejších hvězd Band Aid a které se prodalo 3,69 milionu kusů. Následují Bohemian Rhapsody z roku 1975 od Queen (2,36 milionu), Mull of Kintyre z roku 1977 od Wings Paula McCartneye, You're The One That I Want od Johna Travolty a Olivie Newtonové-Johnové (1978), Rivers of Babylon od Boney M (1978) a Relax od Frankie Goes To Hollywood (1983). Prodej všech těchto singlů se pohyboval kolem dvou milionů kusů.

Až na osmém místě je první píseň od Beatles - She Loves You z roku 1963 (1,9 milionu prodaných exemplářů). Beatles však mají v žebříčku celkem šest singlů, kterých se prodalo přes milion kusů. V pomyslné hitparádě jsou třeba Imagine od Johna Lennona na 19. místě (1,6 milionu), Another Brick In The Wall od Pink Floyd na 91. místě (1,08 milionu), ale i písnička z dětského seriálu Teletubbies na 83. příčce (1,11 milionu prodaných exemplářů). (ČTK)

09:01
Operní pěvkyně Kožená je laureátkou německé Händelovy ceny

Mezzosopranistka Magdalena Kožená dostane v Německu prestižní Händelovu cenu, kterou uděluje rodiště slavného německého skladatele, město Halle. To se českou operní pěvkyni rozhodlo ocenit za její vynikající interpretace díla Georga Friedricha Händela.

Devětatřicetiletá rodačka z Brna cenu převezme příští rok 14. června během tradičních Händelových hudebních slavností ve středoněmeckém městě. V jejich rámci bude mít laureátka vlastní galakoncert.

Před Koženou toto ocení získala například její slavná italská kolegyně Cecilia Bartoliová nebo neméně známý britský dirigent sir John Eliot Gardiner. Loni jí byla poctěna nadějná německá pianistka Ragna Schirmerová. (ČTK)

10:42
Kniha připomíná Svobodovu kapelu Mefisto, s níž doprovázel Golden Kids či Matušku

V pražské Malostranské besedě v pondělí pokřtili knihu Mefisto a co všechno odnes’ čas..., jejímž autorem je bubeník legendární kapely Milan Vobliza. Spoluautorkou se stala Marie Formáčková. Publikace z nakladatelství BVD nabízí autentické vzpomínky na skupinu i 60. léta minulého století, léta celkového společenského uvolnění a nástupu rokenrolu.

Za kmotry dorazily osobnosti tuzemské hudby 60. a 70. let Pavel Sedláček, Václav Neckář, Pavel Černocký a Viktor Sodoma. "Impulz k napsání knihy dala moje žena, když mě upozornila, že v publikaci o Divadle Rokoko jsou jenom malé zmínky o skupině Mefisto. Přitom v ní hrálo plno vynikajících muzikantů a zaslouží si samostatnou knihu," uvedl Vobliza.

Čtenáři se v knize například dozvědí řadu detailů z historie Mefista, například, že jejich zakladatelem a nepsaným lídrem byl známý skladatel Karel Svoboda, že kapelou prošly takové osobnosti, jakými byli Viktor Sodoma a Karel Kahovec, nebo že Mefisto v 60. letech doprovázelo Golden Kids a bylo i doprovodnou kapelou Waldemara Matušky v letech jeho největší slávy. (ČTK)

12:26
Bond vévodí českým kinům, vidělo ho v nich 250 tisíc lidí

Na čtvrt milionu lidí během dvou týdnů v českých kinech zhlédlo nejnovější bondovku Skyfall. O víkendu si na konto připsala 75 344 diváků, kteří v pokladnách nechali 11,1 milionu korun. Druhé místo obsadil americký animovaný snímek Zvonilka: Tajemství křídel, jemuž stačilo 11 630 lidí.

Třetí je rodinná animovaná komedie ve 3D Kozí příběh se sýrem režiséra a producenta Jana Tománka, kterou před filmovými plátny vyhledalo 11 875 diváků, a za ní francouzský snímek Asterix a Obelix ve službách jejího veličenstva. Páté místo obsadil americký film Hotel Transylvánie, jehož celková návštěvnost přesáhla stotisícovou hranici.

Z domácí tvorby v první desítce dále skončil jako šestý snímek Jiřího Chlumského inspirovaný skutečnými událostmi, které se udály v sedmi poválečných dnech na Šumpersku roku 1945, nazvaný 7 dní hříchů a na osmém místě Ondříčkova detektivka Ve stínu. (ČTK)

14:38
Veletrh starožitností nabízí krásu a příležitost pro investice

Kvalitní míšeňský porcelán, drobné i luxusní šperky, nábytek nebo ojedinělé kusy secesního skla slavných českých skláren nabídne veletrh starožitností, který začne ve čtvrtek na Novoměstské radnici. Tradiční přehlídka, která nabízí setkávání laické a odborné veřejnosti, potrvá do neděle. Chce se také zaměřit na zmapování chování sběratelů a investorů na českém a zahraničním trhu s uměním za posledních deset let.

Po velkém rozvoji obchodu se starožitnostmi v 90. letech přišel v posledních letech útlum sběratelství klasických komodit, říká Simona Šustková, prezidentka Asociace starožitníků, jež veletrh pořádá pravidelně dvakrát do roka. Souvisí to podle ní na všech úrovních s nedostatkem financí muzeí a galerií, ale i střední vrstvy. Vzniká nová skupina investičních sběratelů, kteří vytvářejí své sbírky na základě mediálních informací o výhodnosti investic do uměleckých děl a starožitností a zejména drahých kovů.

Výrazně ubylo zahraničních kupců, a tak jsou tuzemské obchody i aukční domy závislé na domácích sběratelích. Stále roste zájem o české autory, avšak jen o několik vybraných; zájem, občas vyvolaný třeba výstavou, je též o nově objevené umělce na regionální úrovni. (ČTK)

17:40
Pražská Národní galerie získala tři cenné barokní plastiky

Národní galerie v Praze (NG) získala tři významné akvizice pro Sbírku starého umění. Fond barokní plastiky obohatí tři řezby získané ze soukromé pražské sbírky. "Jde o excelentní pragensie. Navazují na další díla, která již ve sbírkách Národní galerie má, a rozšiřují soubor děl Ferdinanda Maxmiliána Brokofa, jednoho z nejvýznamnějších sochařů baroka v Čechách," řekl v úterý novinářům ředitel Sbírky starého umění NG Vít Vlnas.

NG sošky získala za finanční pomoci ministerstva kultury. Šlo o příspěvek v řádech statisíců korun. Akvizice je podle pracovníků NG významná tím, že pochází z jediné sbírky a dvě z plastik reprezentují dvě rozdílné časové i slohové práce pražské brokofovské dílny. Sbírky Národní galerie navíc nebyly na práce Jana Brokofa (1652 až 1718) a jeho dvou synů tak bohaté jako třeba na díla Maytáše Bernarda Brauna.

První ze dvou pragensií je řezba sv. Jana Nepomuckého s dochovanými fragmenty původní polychromie. Vychází ze známé terakotové skici téhož patrona, která je ve sbírkách NG a kterou zhotovil v roce 1681 vídeňský císařský sochař Matthias Rauchmiller. Již před časem historik umění Mojmír Horyna připsal tuto sošku přímo Janu Brokofovi, pochází asi z roku 1681. Druhá soška zpodobňuje opět sv. Jana Nepomuckého, vznikla také v pražské brokofovské dílně, tentokrát rukou Ferdinanda Maxmiliána (1688 až 1631). Poslední přírůstek galerijního fondu staré plastiky je řezaná skupina Kalvárie z doby kolem roku 1730, která vznikla v poličské dílně Jiřího Františka Pacáka (1670 až 1742), významného pokračovatele Matyáše Bernarda Brauna. (ČTK)

07:59
Francouzskou cenu Médicis za zahraniční román získal Izraelec

Letošní francouzskou literární cenu Médicis v kategorii zahraničního románu v úterý obdržel slavný izraelský spisovatel Avraham B. Jehošua za román o tajích umělecké tvorby Rétrospective. Cenu Médicis za nejlepší francouzský román dostala podle agentury AFP Emmanuelle Pireyreová za dílo Féérie générale.

Jehošua, který patří ke generaci izraelských autorů, jimiž jsou třeba Amos Oz nebo David Grossman a kteří se angažují za mír v oblasti, představil svoji tvorbu v roce 2009 i v Praze. Žijící klasik moderní izraelské prózy tehdy přijel do Česka v souvislosti s vydáním svého vůbec prvního díla v češtině, a to románu Milenec. Rétrospective je podle AFP obsáhlý melancholický román o 500 stranách. Děj se odehrává kolem natáčení filmu a popisuje vztahy plné konfliktů a napětí mezi režisérem, scénáristou, herečkou a dalšími členy realizačního týmu.

Pireyreová uspěla se svým čtvrtým románem Féérie générale, který je jakousi skládačkou. V knize se prolíná realita a fikce, několik příběhů a různá textové vyjádření v podobě hovorového jazyka, spisovného jazyka, retrospektiv, sms vzkazů, zpráv či vyprávění. Cena Médicis jakož i další každoročně udělovaná literární ocenění ve Francii jsou především jen čestným ohodnocením, jejich držitelům ale zajišťují dobrý prodej jejich děl. Nejprestižnější, Goncourtova cena, bude udělena v Paříži ve středu. (ČTK)

09:10
Merta představí v Malostranské besedě album Nikdo v zemi nikoho

Písničkář Vladimír Merta dnes na mimořádném koncertu v Malostranské besedě v Praze představí nové album Nikdo v zemi nikoho. Zahraje se svojí někdejší rockovou skupinou Dobrá úroda, která vystoupila před diváky naposledy v roce 1989. Album Nikdo v zemi nikoho obsahuje nově natočený starší repertoár plus šestici dalších Mertových skladeb.

Kapelu Dobrá úroda tvoří zkušení rockoví muzikanti Václav Veselý (kytara), Jiří Veselý (basová kytara), Jan Hrubý (housle) a Jiří Zelenka (bicí). "Jak říkají hospodyně: stará slepice-dobrá polívka," podotkl Merta. Soubor Dobrá úroda vznikl na konci 80. let, aby v komunistickém Československu "zakryl" tradičně zakazovaného Vladimíra Mertu.

S Mertou hrál rockový kytarista skupin Etc..., Dobrohošť a Framus 5 Václav Veselý, papírově bylo vystoupení napsáno na něj. Duo se představilo i publiku na festivalu v Roskilde v Dánsku a nadšený Vladimír pod dojmy z koncertů Stinga i Leonarda Cohena podlehl vábení bratrů Veselých zkusit bigbít. Skupina s názvem Dobrá úroda odehrála jen necelé dvě desítky koncertů, ale i tak se stala na české folk-rockové scéně legendou. (ČTK)

10:34
Sting píše svůj první muzikál, jmenuje se Poslední loď

Britský hudebník Sting pracuje na svém prvním muzikálu. Jmenuje se The Last Ship (Poslední loď) a bude o dělnících z loděnic ve zpěvákově rodném Newcastlu. Loďaři se rozhodnou postavit si svou vlastní loď.

Jedenašedesátiletý Sting připustil, že muzikál je pro něj "naprosto neprobádané teritorium", a proto je pro něj práce tak vzrušující. Zpěvák mezitím pomalu končí své roční světové turné, které vyvrcholí v prosinci v Asii. V červnu vystoupil i v Praze. "Po tomto turné trochu přeřadím a budu pokračovat v práci na představení, které píšu. Jsem ve velmi rané fázi, ale mám spoustu nápadů. Napsal jsem pro projekt mnoho nových písní," řekl bývalý frontman skupiny Police agentuře AFP.

Zpěvák, jenž na hudební scéně působí už 25 let, se stále snaží objevovat něco nového. Dokonce i na klasických písních jako jsou Englishman in New York, Message in a Bottle nebo Roxanne, které prý zpíval "snad tisíckrát", se údajně "vždy dá najít něco nového". "Mou prací je zpívat tyto songy každou noc s vášní a stejným smyslem pro objevování, jako v době, kdy jsem je napsal," řekl hudebník, jehož pravé jméno je Gordon Sumner. (ČTK)

12:11
Vrací se skupina Lord of the Dance, jejíž vystoupení vidělo v Česku skoro 400 000 diváků

V pražské O2 Aréně dnes večer vystoupí irská taneční skupina Lord of the Dance. Členové tohoto světoznámého souboru uvedou výpravnou tanečně-světelnou show čerpající z příběhů keltské mytologie a stepařského umění. Skupina vystoupila v Praze od roku 2003 už několikrát; podle pořadatelů zhlédlo její představení v Česku téměř 400 000 diváků.

Soubor, který v roce 1996 založil tanečník a choreograf Michael Flatley, tentokrát přiveze nové představení. Lord of the Dance sázejí ve svých produkcích na efekt. Tanečníci používají barevné kostýmy, na scéně je důležité světlo, dekorace a videoprojekce odkazující na tolkienovský svět Pána prstenů.

Projev tří desítek tanečníků je založen na tradičním irském folkloru obohaceném o rychlejší popové melodie, moderní tanec a step. (ČTK)

13:53
Na Vinohradech začne festival swingu, hostem je americký vokální sextet Take 6

V pražském Národním domě na Vinohradech dnes začne 15. ročník Festivalu swingové hudby. Hostem prvního ze dvou festivalových večerů bude slavný americký vokální sextet Take 6, jehož členové tu v minulých letech koncertovali už dvakrát.

Dnes se představí i slovenské seskupení Nothing But Swing Trio, které mělo na této přehlídce úspěch už v roce 2010. Letos s nimi vystoupí americký saxofonista Scott Hamilton.

Ve středu festival nabídne vystoupení Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers. Dalším účinkujícím bude polský jazzový ansámbl Jazz Band Ball Orchestra. (ČTK)

14:38
Harrison Ford účast v Epizodě VII Hvězdných válek ještě neslíbil

Letos sedmdesátiletý americký herec Harrison Ford se údajně nebrání možnosti, že by si v chystané Epizodě VII Hvězdných válek mohl opět zahrát pašeráka Hana Sola. Tvrdí to internetový server Entertainment Weekly s odvoláním na anonymní hollywoodský zdroj.

Dodává ale, že Ford svoji účast zatím nepřislíbil a také nepřislíbí, dokud nebude napsaný scénář a znám režisér filmu. Fordova mluvčí se podle agentury AFP odmítla vyjádřit.

Stejný anonymní zdroj časopisu dále tvrdí, že do projektu by se mohli zapojit i herci Carrie Fisherová (představitelka princezny Leiy) a Mark Hamill (který ztvárnil Lukea Skywalkera).

Prozatím jde ale jen o neopodstatněné fámy. Stejně jako informace serveru Collider.com o tom, že režisérem Epizody VII by teoreticky mohl být Matthew Vaughn (který natočil X-Men: První třída nebo snímek Kick-Ass). Sám server upozorňuje, že informaci nemá ověřenou.

15:28
Frommeltovo Dědictví na Nové scéně vypráví o rodině, lásce i pomluvách

Inscenací Sebastiana Frommelta Dědictví v podání divadla TAK z Lichtenštejnska pokračuje dnes večer Pražský divadelní festival německého jazyka. Lichtenštejnský soubor se představí na jevišti Nové scény Národního divadla. Přehlídka potrvá do 13. listopadu.

Hra vypráví o rodině, lásce, vině, zármutku, pomluvách, podezření i touhách. V domě nedávno zemřelých rodičů se setkají dva bratři a jedna vzpurná manželka. Musí se poradit o budoucnosti třetího bratra trpícího autismem, o něhož dosud pečovali rodiče.

Sebastian Frommelt je nezávislým režisérem a filmařem, studoval v Curychu a ve Vídni. Dědictví je jeho prvním divadelním projektem v roli autora a režiséra. Podle organizátorů přehlídky je lichtenštejnské divadlo TAK (Theater am Kirchplatz) malou scénou s velkým programem. Kromě vlastní budovy s 300 místy využívá i další scény, sály a budovy v zemi. Připravuje vlastní inscenace, poskytuje prostor hostujícím souborům a pořádá koncerty. (ČTK)

16:33
Festival Janáček Brno zahájí jeho opera Osud

Orchestry z Nizozemska, Slovenska nebo německého Norimberku vystoupí na letošním Festivalu Janáček Brno 2012. Akce začíná 16. listopadu. Zazní opery Leoše Janáčka i díla dalších autorů. Festival zahájí Janáčkova opera Osud. Organizátoři festivalu to dnes řekli novinářům.

Osud nastudoval sbor a orchestr brněnské Janáčkovy opery. "Myslím si, že tato inscenace by mohla zabodovat u našeho publika," uvedla šéfka Janáčkovy opery v Brně Eva Blahová.

Režie Osudu se ujal německý tvůrce Ansgar Haag. "Janáček je po mě největším skladatelem dvacátého století. Dílo jsem chtěl ztvárnit velice věrně původní předloze. Moje zpracování odpovídá nově zrekonstruované podobě," uvedl Haag. Děj opery podle něj bude v Brně následovat chronologicky, na rozdíl od světové premiéry v 50. letech 20. století.

Osud je čtvrtou Janáčkovou operou, její první verzi skladatel dokončil v roce 1905. Dlouho ale trvalo, než se opera dostala na jeviště. Na scéně se Osud objevil až v roce 1958. Dnes je opera obvyklou součástí repertoáru divadel po celém světě.

K dalším vrcholům festivalu bude patřit inscenace Janáčkovy opery Káťa Kabanová v režii Harryho Kupfera, kterou v Brně předvede nizozemská Opera Zuid z Maastrichtu. Dirigentem bude Stefan Veselka, který má brněnský původ. Na festivalu vystoupí i Slovenské národní divadlo nebo Národní divadlo moravskoslezské.

Letošní janáčkovský festival nese podtitul Genius loci. "Klade si za cíl poukázat na odkaz génia Leoše Janáčka a vedle jeho tvorby představit také nejvýznamnější díla těch skladatelů, jejichž život a dílo jsou spjaty s Brnem," uvedl tajemník festivalu Pavel Lojda.

Příkladem je koprodukční inscenace opery Ericha Wolfganga Korngolda Zázrak Heliany, kterou připravilo brněnské divadlo spolu s německým Pfaltheater Kaiserslautern. (čtk)

17:45
Soubory ND by mohly mít podle odborníků větší samostatnost

Komise, kterou ministerstvo kultury zřídilo pro řešení situace v Národním divadle (ND), bude připravovat návrhy na to, jak by mohly jednotlivé soubory existovat samostatněji. Na svém dnešním jednání také řešila možnosti jiné právní subjektivity divadla, než je jeho současná pozice příspěvkové organizace. Třetí jednání komise je naplánováno na 29. listopadu. Experti na ně přinesou své návrhy struktury ND v nové podobě.

Členové komise, kterou tvoří Jan Hančil, Jiří Šesták, Milan Uhde, Václav Riedlbauch, Bohumil Nekolný a Stanislav Moša, se dohodli, že vypracují soubor hlavních zásad, které by měly směřovat k vyhlášení výběrového řízení na nového ředitele ND. "Těch variant je více, důležité je ale, aby se vycházelo z ideového záměru, který budou mít případní zájemci o místo ředitele ND k dispozici," řekl ČTK po jednání komise její předseda, děkan DAMU Jan Hančil.

Potvrdil, že o autonomizaci souborů se diskutovalo. Otázka optimální právní subjektivity první scény, která by větší samostatnost souborů umožňovala, ale zatím podle něj dořešena není.

Členové týmu dnes také posuzovali materiály, které si vyžádali od ministerstva kultury. Jednalo se především o výsledky auditu ND, který prováděla firma BDO. O něm již dříve přitom ministerstvo řeklo, že nepřinesl žádné výsledky. Za 1,9 milionu korun ho provedla firma, která se na audity kulturních institucí nespecializuje.

Navíc byl zadán až poté, co už byly spojeny ND a Státní opera. Náměstek Radek Zdráhal, který jej objednal, už v úřadě není. Ministerstvo později uvedlo, že zadání auditu mělo znít jinak. Byl totiž odůvodněný kvalitnějším uspokojením diváka, nikoli snahou najít optimální model řízení a organizace dané instituce.

"Začal v době, kdy docházelo ke spojování, tedy v době zcela nevhodné. Zabýval se řídícími procesy a personálními otázkami v ND, vůbec ne ekonomickými procesy," řekl bývalý ředitel ND Ondřej Černý na tiskové konferenci poté, co jej ministryně kultury odvolala. Argumentovala také právě zmíněným auditem. Všechny další argumenty, kterými MK náhlé odvolání ředitele Černého půl roku před skončením jeho řádného mandátu podpořilo, záhy vzalo zpět. (čtk)

19:32
Janáčkova filharmonie s indickým dirigentem připomene Thákura

Janáčkova filharmonie Ostrava vystoupí 21. listopadu v Ostravě na jedinečném koncertu s indickým dirigentem Debašišem Čaudhrím. Vystoupení v aule Gong se uskuteční k uctění památky indického nositele Nobelovy ceny za literaturu Rabíndranátha Thákura. Za pořadatele o tom dnes informovala Lenka Černá.

Koncert zahájí česká premiéra skladby Dithyramb z Dravidian Suite od indického autora Viktora Parandžotiho. Dále zazní Moravské tance od Leoše Janáčka, který byl podle pořadatelů velkým Thákurovým obdivovatelem. Filharmonie uvede ještě Čajkovského Klavírní koncert č. 1 b moll a Dvořákovu symfonii č. 9 - Z nového světa.

"Půjde o zcela ojedinělý zážitek při spojení indické a evropské hudby," uvedl indický velvyslanec Venkatesan Ašók. Podle generálního ředitele strojírenských Vítkovic mimořádný umělecký zážitek navíc přispěje k prohloubení česko-indických vztahů. "Ty jsou pro nás strategické nejen z pohledu strojírenské firmy, která do této země exportuje. Indie skýtá spoustu možností a příležitostí třeba také na poli kulturním nebo vzdělávacím," uvedl Světlík.

Sedmatřicetiletý Debašiš Čaudhrí studoval v Indii, USA, Singapuru a Itálii. Jako první Ind studoval v roce 1999 dirigování v Praze. V roce 2004 získal první cenu na dirigentské soutěži ve švýcarském Lausanne a v roce 2005 se jako první Ind v historii probojoval mezi finalisty na nejprestižnější dirigentské soutěži v Besançonu ve Francii.

Rabíndranáth Thákur (1861-1941) byl bengálský básník, prozaik, dramatik, skladatel, malíř, pedagog a filozof. V roce 1913 získal jako první Asiat Nobelovu cenu za literaturu, především díky sbírce Gítáňdžali. Během dvou návštěv Čech se setkal se spisovatelem Karlem Čapkem nebo skladatelem Leošem Janáčkem, kterého jedna jeho báseň inspirovala k napsání sborové skladby Potulný šílenec. (čtk)

07:24
Miro Žbirka dnes oslaví koncertem v Praze své šedesáté narozeniny

Koncertem v pražské O2 areně dnes populární slovenský zpěvák a skladatel Miro Žbirka oslaví své šedesáté narozeniny, které připadly na 21. října. Akci nazvanou Miro Žbirka, Happy Birthday otevře dvacetiminutový set košických Backwards, jednoho z nejznámějších revivalů Beatles. Žbirku doprovodí kromě jeho vlastní kapely také symfonici z Moravské filharmonie Olomouc.

Žbirka má za sebou velmi úspěšné dva roky. Jeho poslední turné Symphonic Tour, se kterým objel velká slovenská a česká města, bylo dlouho dopředu vyprodané. Symphonic Album, na kterém prezentuje své největší hity v symfonickém aranžmá, získalo krátce po uvedení na trh platinovou desku za více než 12.000 prodaných nosičů.

Turné s bratislavským symfonickým orchestrem Capella Istropolitana následovalo po předloňském pokračování akustického turné z roku 2009, na němž nabídl Žbirka mnoho hitů ze své dlouholeté kariéry i z aktuálního alba Empatia. Žbirka začal zpívat koncem 60. let ve skupině Modus. Svůj první hit Zažni nahrál v roce 1977, o pět let později jako vůbec první slovenský zpěvák zvítězil v československé anketě populárních zpěváků Zlatý slavík. Na sólové dráze vydal dvě desítky studiových alb, poslední nazvané Dúhy před čtyřmi lety. (ČTK)

08:04
V Praze začíná festival filmů o sexuálních menšinách Mezipatra

Moc, manipulaci a šílenství uvidí na filmovém plátně návštěvníci letošního festivalu Mezipatra, který začíná dnes v Praze. Pořadatelé přehlídky, která se zaměřuje na takzvané queer filmy neboli filmy o sexuálních menšinách, tentokrát nabídnou kolem stovky snímků. Pražská část 13. ročníku akce potrvá do 14. listopadu. Od 16. do 22. listopadu se pak Mezipatra nastěhují do Brna. Následovat budou ozvěny v Olomouci a Ostravě.

"Téma moci, manipulace a šílenství jsme zvolili proto, že střet jednotlivce a instituce je mimořádně inspirativní a v nějaké podobě ho občas zažíváme všichni bez rozdílu identity či orientace," řekl ředitel festivalu Aleš Rumpel. Podle programové ředitelky Lucie Kajánkové právě příslušníci sexuálních menšin bývali v minulosti považováni za nemocné či šílené. Před rokem při prvním pražském pochodu hrdosti označil homosexuály za "deviantní spoluobčany" ale třeba také prezidentův vicekancléř Petr Hájek.

Na publikum čekají celovečerní i krátké snímky, dokumenty i experimentální filmy. Podle pořadatelů se návštěvníci mohou těšit také na hity z festivalů z Cannes či Toronta. Chybět nebudou ani retrospektivy. Soutěžní filmy budou soupeřit o tři ceny, které udělují dvě mezinárodní poroty a diváci.

Pražskou část zahájí dnes ve 20:00 v kině Lucerna film Místy oblačno. Podle programové ředitelky festivalu je snímek kombinací komedie, romance i road movie. U příběhu dvou důchodkyň, které se vydají jedenatřicetiletý vztah stvrdit do Kanady, prý divák nebude vědět, jestli pláče smíchem či dojetím. Projekci uvede režisér filmu Thom Fitzgerald. Pořadatelé připravili jeho retrospektivu. Program a další podrobnosti je možné najít na adrese www.mezipatra.cz. (ČTK)

09:27
Divadlo Minor dnes uvede premiéru netradiční Perníkové chaloupky

Rodičům, kteří mají rádi horory či jsou rockery, ale pochopitelně i jejich dětem je určena novinka pražského Divadla Minor. Vznikla jako letošní příspěvek k festivalu Struny dětem a jmenuje se Perníková chaloupka. Ovšem nikoli s loutkami, ale se silně elektrifikovanými hudebními nástroji.

Za konceptem tohoto "rockového hororového koncertu pro chvíle pohody" jsou Jakub Vašíček a Tomáš Jarkovský. Hudbu vytvořili Dalibor Mucha a Tomáš Vychytil, kteří se podíleli na inscenacích Hon na jednorožce či Bruncvík a lev a získali za ně cenu na festivalu Skupova Plzeň. Čestným hostem je zpěvačka Monika Načeva.

"V Minoru je poměrně dost inscenací s živou kapelou. Během několika let se vytvořilo jádro muzikantů a muzikálních herců, proto vznikla idea koncertu s divadelními prvky, ve kterém by se zúročily jejich dovednosti," řekla o inscenaci mluvčí divadla Magdalena Šmídová Turchichová.

Herci jsou částečně rozděleni do rolí, tedy Vypravěče, Jeníčka, Mařenky, Otce a Ježibaby, všichni společně vytvářejí atmosféru jednotlivých prostředí. O pohádkový příběh diváci nebudou ošizeni. Je obohacen o atmosféru a detaily tvořené převážně zvukem. Obejde se bez jediné kulisy, pomáhá jen divadelní svícení a několik kostýmů.

Inscenace je určena dětem až zhruba od osmi let, protože jde skutečně o hlučný rockový koncert. (ČTK)

10:29
Akci cihla zakončí koncert čtyř kapel v Rock Café

Letošní celostátní sbírku Akce cihla na pomoc lidem s mentálním postižením zakončí dnešní koncert čtyř skupin v pražském klubu Rock Café. Výtěžek koncertu, který začíná v 19:00, bude věnován potřebám chráněného bydlení pro lidi s mentálním postižením v obci Slapy.

Hlavní tahákem bude kladenská skupina Zrní, která připravuje již třetí album. Doplní je Bitumen Beat z Hradce Králové, Cirkus Cermaque a pražští Trombenik.

Akce cihla se koná v ulicích českých měst již 13 let. Lidé si u pouličních stánků mohou koupit šamotovou cihlu, která symbolizuje integraci lidí s mentálním postižením do společnosti. Výtěžek sbírky slouží na výstavbu a vybavení chráněných bydlení, dílen, kaváren nebo tréninkových bytů pro lidi s handicapem. (ČTK)

11:42
Před 135 zemřel v bídě a zapomnění spisovatel Karel Sabina

V bídě a zapomenut někdejšími přáteli i obdivovateli zemřel 9. listopadu 1877 básník, spisovatel a novinář Karel Sabina. Druhdy populárnímu autorovi libreta ke Smetanově opeře Prodaná nevěsta se stalo v červenci 1872 osudným odhalení, že byl dlouholetým donašečem rakouské tajné policie. Do té doby přitom Sabina platil za příkladného vlastence, který pro národ dlouhá léta trpěl ve vězení, kam byl uvržen za účast na revolučním hnutí v letech 1848-49.

K udavačství přivedla Karla Sabinu podle jeho slov především bída. Pod krycím jménem Roman od roku 1859 dodával zprávy o činnosti české vlastenecké společnosti. Narychlo ustavený čestný soud jej 30. července 1872 prohlásil vinným a vyobcoval z národa. Důkazy byly nezvratné. Podařilo se totiž získat úřední akta zcizená ze spisovny pražského policejního ředitelství. Veřejnost se o Sabinově přiznání dozvěděla o několik dní později a zprvu se mu zdráhala uvěřit. (ČTK)

12:33
Přerovské objevy související s Komenským mapuje nový snímek

Nové archeologické objevy v Přerově zachycující i stopy jednoho z největších českých myslitelů Jana Amose Komenského mapuje nový dokumentární film. Muzeum Komenského jej veřejnosti poprvé představí příští sobotu při výročí úmrtí Komenského. Akci doprovodí také slavnostní jízda fulneckých bratří či divadelní představení.

Nový snímek s dokumentárním kontextem má název Jan Amos Komenský. a tak trochu přerovský. Kromě sbírek muzea zachycuje i nejnovější nálezy archeologického průzkumu jižního předpolí Tyršova mostu. "Tento film vznikl v rámci mezioborové spolupráce muzejní pedagožky, historiků a archeologů jako motivační prvek pro muzejní animaci. Při jeho natáčení bylo využito předmětů z komeniologických sbírek přerovského muzea, aktuálních archeologických výzkumů a překvapivých nejnovějších objevů ukrytých na dlouhá staletí pod dlažbou města," uvedla Zuzana Dvořáková z přerovského muzea. Promítání doprovodí odborný komentář na téma Komenský a Přerov.

Snímek je určen především žákům a studentům základních a středních škol. I z tohoto důvodu autoři filmu přibližují život v 17. století prostřednictvím prezentace předmětů všedního dne.

Nejnovější nálezy objevili archeologové při letošním průzkumu staveniště předpolí nového Tyršova mostu. Odkryli základy školy Jednoty bratrské a kostela svatého Marka. Předpokládají, že po objevené dlažbě bratrského sboru a štětované cestě ke vchodu do bývalé bratrské školy chodíval i Komenský, který v tu dobu v Přerově žil. Přerovští zastupitelé tento týden schválili vznik pracovní skupiny, která bude hledat způsob prezentace těchto nálezů.

Komenského si budou moci lidé připomenout na akci i po jeho osobní stránce. Pro návštěvníky muzeum připravilo dramatickou improvizaci na motivy povídky přerovské spisovatelky Jarmily Wertheimerové s názvem Mandalena Vizovská, první žena Jana Amose Komenského.

Výročí Komenského smrti připadá na 15. listopadu, zemřel v roce 1670. Jeden z největších českých myslitelů, filozofů a spisovatelů v Přerově na počátku 17. století studoval a poté se sem vrátil jako učitel. Přerovské muzeum vlastní ve vztahu k jeho osobnosti cenné sbírkové předměty, například Komenského mapu Moravy z roku 1627, dopis Komenského českým bratřím do Lešna z 2. dubna 1662 či řadu Orbisů a děl. Jedinečné sbírky Muzea Komenského často vyhledávají čeští i zahraniční badatelé. (ČTK)

13:41
Karlínské Spektrum hostí pražskou přehlídku amatérských scén

V karlínském Spektru začne 9. listopadu podzimní část 15. ročníku přehlídky amatérských divadelních souborů. Třídenní Karlínské jeviště je největším pražským amatérským divadelním festivalem, jedním z nejrozsáhlejších v ČR.

"Během víkendu diváci uvidí dvanáct představení, mezi nimi i dvě pohádky," řekl ředitel přehlídky Milan Špale. Podle něj se přihlásilo kolem čtyřiceti divadelních souborů nejen z Prahy, ale i z regionů.

"Dokládá to, jakou oblibu si tato tradiční nesoutěžní přehlídka a divadelní dílna v uplynulých letech získala. Dvanáct z nich odehraje svá představení nyní, zhruba stejný počet inscenací budou moci diváci zhlédnout během zimní části v posledním lednovém víkendu. Ty soubory, které se i tak do programu nevejdou, přednostně zařadíme do dalšího ročníku," dodal.

Karlínské jeviště chystá nabídku divácky atraktivních představení nejrůznějších žánrů, což je znakem i kritériem výběru do jednotlivých částí přehlídky. Nechybí několik komedií a dramat. V programu jsou inscenace známých dramatiků, jako Carlo Goldoni, Anton Pavlovič Čechov, Arnošt Goldflam, Francis Veber, Aldo Nicolaj, Marc Camoletti a Bernard Slade. Tradičně je zařazeno několik autorských představení.

Přehlídka Karlínské jeviště nese jméno svého zakladatele Vladimíra Veselého, je jeho memoriálem. Opět bude udělena cena pro nejlepší inscenaci nazvaná podle tohoto divadelníka. Soubor, který v roce 1974 založil, působí dodnes. Akci pořádá občanské sdružení Divadlo a Život s Domem dětí a mládeže hlavního města Prahy.

Karlínské jeviště bylo v době svého vzniku v roce 1998 koncipováno jako nesoutěžní přehlídka amatérských divadelních souborů. Toto divadelní setkání mělo vždy formu dílny, kde klasickou porotu nahradil lektorský sbor zkušených divadelníků, kteří po představení se členy souborů diskutovali.

V průběhu dosavadních 14 ročníků přehlídky se uskutečnilo 275 představení v podání 125 souborů. Bližší informace jsou na www.karlinskejeviste.wz.cz. (ČTK)

14:36
Britská filharmonická společnost vystaví rukopisy Deváté

Britská Královská filharmonická společnost, která si u Ludwiga van Beethovena objednala Devátou symfonii s Ódou na radost, hodlá k nadcházejícímu 200. výročí svého vzniku vystavit v New Yorku a Londýně rukopisy slavného díla. Instituce založená v roce 1813 bude rovněž sponzorovat provedení poslední symfonie německého skladatele a digitalizovat svůj archiv v Britské knihovně, informovala agentura Reuters.

"Některá z nejslavnějších děl klasického repertoáru byla buď zadána filharmonickou společností, nebo měla premiéru ve Spojeném království na koncertech filharmonické společnosti," řekl její irský předseda John Gilhooly. "Díla Beethovena, Mendelssohna, Schumanna, Rachmaninova, Sibelia, Wagnera, Brahmse, Brucknera a Deliuse, Debussyho a Šostakoviče, abychom jmenovali jen některé," pokračoval Gilhooly.

Výstavu londýnská instituce uspořádá ve spolupráci mimo jiné s newyorskou školou Juilliard School of music, která vlastní kopii jiného rukopisu Deváté. Oba rukopisy byly naposledy vystaveny pohromadě v New Yorku v roce 1824.

Královskou filharmonickou společnost založili profesionální hudebníci 24. ledna 1813 v Londýně. Bylo to v době, kdy tam nepůsobil žádný stálý orchestr, ani se nekonaly pravidelné koncerty komorní hudby. Na prvním koncertě 8. března byly uvedeny symfonie Josepha Haydna a Beethovena. Ten se ale ze zdravotních důvodů nemohl koncertu osobně zúčastnit. Na žádost společnosti však následně zkomponoval Symfonii č. 9.

Součástí symfonie je i zpívaná část Óda na radost, jejíž instrumentální verze je hymnou Evropské unie.

Gilhooly rovněž sdělil, že se na koncertní pódia vrátí slavná Beethovenova busta, která ležela po většinu z uplynulých 30 let ukrytá v sídle společnosti. "Bude to trochu jako olympijská pochodeň," poznamenal Gilhooly. (ČTK)

15:38
Festival Baroko v Olomouci přináší hudbu piaristických skladatelů

Hudba piaristických skladatelů z Moravy a Čech ze 17. a 18. století bude hlavní náplní olomouckého hudebního festivalu Baroko. Již 15. ročník akce nabídne do poloviny prosince pět koncertů. Zazní i novodobá premiéra mše Václava Kalouse Missa ex C. Cílem festivalu je hudbu interpretovat na dobových nástrojích, z nichž některé nemají v novodobých orchestrech obdobu, řekl dnes pořadatel festivalu Tomáš Hanzlík.

Řád piaristů se zaměřoval zejména na výchovu chudé mládeže a ve velké míře k tomu využíval právě hudbu. Na Moravě a v Čechách působilo na 40 piaristických skladatelů. Návštěvníci festivalu se budou moci zaposlouchat do skladeb jednoho z jejich nejvýznamnějších zástupců, Václava Kalouse. "Kromě kantáty Stabat mater, která již v Olomouci zazněla, vůbec poprvé uslyší mši Missa ex C. Hrát se bude po 250 letech. Skladby tohoto autora jsou roztroušené na různých místech, mši jsem nalezl v Litomyšli. Literatura ji dosud neuváděla," uvedl Hanzlík.

Další z koncertů nabídne vedle hudby W. A. Mozarta skladby autorů, které Mozart inspiroval. Koncert Music for a While představí skladby Händela či Vivaldiho v podání německého kontratenoristy Steva Wächtera, jehož doprovodí cembalista Jaroslav Tůma.

Závěr festivalu bude v polovině prosince patřit Vánočnímu pasticciu. Půjde o scénické provedení vánočních pastorel, které jsou seskládány tak, že vytvářejí příběh. Nejvíce jich pochází z pera žáka piaristů Tomáše Norberta Koutníka. Kromě Ensemble Damian vystoupí Dětská opera Olomouc a žáci ZUŠ Žerotín.

Snahou festivalu je představit hudbu v jejím dobovém pojetí. Proto hudebníci využívají dobové nástroje. V Olomouci zazní kromě barokních houslí například i tuba pastoralis, třímetrová dřevěná trubka, která nemá svoji novodobou paralelu. "Z dobových nástrojů vychází i způsob, jak se na ně hraje. Například barokní housle mají jiný zvuk než ty současné a jinak se na ně i hraje. Tuba pastoralis má zcela osobitý a ničím nenahraditelný zvuk, užívala se hlavně ve vánoční hudbě. My máme její repliku vyrobenou na Slovensku," uvedl Hanzlík.

Podle něj je ve světě už běžné hrát starou hudbu na dobových nástrojích. V Olomouci se tak stalo poprvé v roce 1998 právě díky festivalu Baroko.

Festival se koná do 14. prosince, komorní koncerty se uskuteční například v Arcidiecézním muzeu či kapli Božího Těla Uměleckého centra UP. (ČTK)

16:48
Pořádat koncerty slavných pěvců láká v ČR stále více agentů

Vozit do Česka zahraniční pěvce se světovým leskem láká stále více pořadatelů. Operních recitálů a galakoncertů v posledních dvou letech přibylo a s nimi i uměleckých agentur. Využívají poptávky tuzemského publika, které tento druh vyžití mnoho let postrádalo. Pořádání galakoncertů má však podle oslovených odborníků rezervy; operní divák bude vždy menšinový a v současné ekonomické recesi je náročné jej několikrát do roka získat pro koncerty podobného druhu.

V tuzemských operních inscenacích vystupují renomovaní pěvci zřídka, buď jim nevyhovují režijní úpravy nebo na jejich honoráře divadla nemají finanční prostředky.

Poptávka publika má však podle operního znalce Jana Králíka své limity, a to v pozornosti k výborným domácím osobnostem. "Zatím se dočkaly jen Eva Urbanová a Dagmar Pecková, teď konečně uslyšíme Adama Plachetku, jednou možná samostatně i Aleše Brisceina, Pavla Černocha, Ladislava Elgra... Zatím doma nikdo neumí jejich jména 'prodat'," řekl Králík.

Recitály a galakoncerty pořádají zavedené festivaly, jako je Pražské jaro, pěvci se objevují ale i v abonentních cyklech zejména pražských symfonických orchestrů. Na scéně působí také umělecké agentury, například Panart Taťány Čechovské, JV Agentura a Nachtigall Artists Aleny Nachtigalové. Příležitostně přivezou operní pěvce i agentury, které se zaměřují na populární hudbu, třeba agentura LiveNation (dříve Interkoncert).

Nově k nim přibyla agentura ART INVEST Holding, jejímž vlastníkem je bývalý sportovní manažer Pavel Zíka. Pro příští rok má ambiciózní plány, v pětici koncertů nebude chybět ani slavný tenorista Roberto Alagna.

"Když se objeví najednou druhý subjekt s přesně stejným produktem, jaký na tuzemském trhu už asi pět let dobře funguje, musí zkusit nabídnout v principu sice stejný produkt, ale více se speciálně profilovat," komentovala vývoj kulturní manažerka Magdalena Živná.

Podle ředitele Pražského jara Romana Bělora prostor pro organizování těchto koncertů v Praze stále je, otázkou zůstává, jak se agenturám podaří na přetíženém trhu uplatnit. Příležitost dávají například regiony, kde v poslední době zpívali Dmitrij Chvorostovskij, Sumi Jo, Joseph Calleja, José Cura i Plácido Domingo.

Obvyklé ceny vstupenek na koncerty zahraničních pěvců se pohybují mezi tisícem až deseti tisíci korunami. Vzhledem k velkým honorářům ani levnější být nemohou. Vysoké vstupné však nepokrývá náklady a akce často potřebují podporu sponzorů.

I pořadatelství koncertů má proto svá pravidla; slavní umělci s agenturou nespolupracují bez toho, aniž by byla prověřená. A naopak i pro agenty může být spolupráce riskantní. "Pozvu hvězdu, která zprvu je tou největší, ale pak se ukáže, že zas až tak ne, a naopak ... Je to zkrátka o dobrém odhadu," dodala Nachtigalová, která 23. listopadu pořádá už vyprodaný galakoncert slavné sopranistky Anny Netrebkové. (ČTK)

17:50
Pařízkova inscenace z Divadla Komedie dostala filmovou podobu

Převést do filmové podoby divadelní hru Odpad, město, smrt bývalého Pražského komorního divadla (PKD) se rozhodl režisér Jan Hřebejk. Snímek vznikl na základě inscenace šéfa souboru Dušana Pařízka. Není záznamem představení, Hřebejk jeho protagonisty přivedl do jiného prostředí, avšak řadu divadelních stylizací zachovává. Film dnes tvůrci promítli novinářům, do kin půjde 22. listopadu.

Hru rakouského dramatika Rainera Wernera Fassbindera nastudoval Pařízek s PKD na scéně Divadla Komedie, kde ji loni v prosinci uvedl jako jednu z posledních premiér tohoto souboru.

Jan Hřebejk patřil k fanouškům divadla, stejně jako mnozí další ho v poslední jeho sezoně navštěvoval opakovaně a letos na jaře se rozhodl inscenaci Odpad, město, smrt, která ho nadchla, natočit jako film. Autor textu je navíc Hřebejkův oblíbený režisér. S nápadem na film oslovil Čestmíra Kopeckého, a film tak vznikl v koprodukci jeho společnosti První veřejnoprávní a České televize.

Fassbinderova hra je z roku 1975, vystihuje deziluzi, prázdnotu a odcizení pramenící z představy, že tržní mechanismus funguje správně a moudře a vyřeší mnohé. Autor říká, že nefunguje, a ještě destruuje mezilidské vztahy. Ukazuje, že když jde o peníze, nic není pro lidi nepřekročitelné.

Hlavní hrdinkou je prostitutka Romi, která není příliš úspěšná, přesto se pod tlakem svého přítele, který ji nutí vydělávat, stále vrací na ulici. Postupně se ale divákovi ukazuje situace, v níž Romi zdaleka není tou nejprodejnější bytostí, po svém se prostituují všichni z jejího okolí a v důsledku celá společnost. Hřebejk s Pařízkem, který se na přípravě filmu podílel, využili pro film prostředí pražské Lucerny, jejíž genius loci, architektura i jistá dnešní zchátralost vytvořily neobvyklou kulisu příběhu.

Pařízek se rozhodl hru inscenovat proto, že je podle něj aktuální i dnes a v české společnosti. "Souvisí to s tím, jak se během posledních let vyvíjela a vyvíjí pražská politická a společenská situace. ... Hra je místy vulgární, místy politicky naprosto nekorektní, především ale nastavuje zrcadlo společnosti, která všechno sebepožíračně podřídila pravidlům trhu. Pro poslední sezonu Pražského komorního divadla byl tento text ideálním výchozím materiálem," říká bývalý ředitel souboru.

Jedno z nejprogresivnějších pražských divadel skončilo v srpnu kvůli neshodám svého ředitele s magistrátem ohledně financování. Působení PKD v Divadle Komedie v letech 2002 až 2012 odborníci řadí spolu s érou Divadla Na zábradlí pod vedením Petra Lébla k nejvýznamnějším etapám českého polistopadového divadla. (ČTK)

18:56
Fond kinematografie vypíše řízení na správu starších filmů

Státní fond ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie připravuje koncesní řízení na výběr nového správce filmového archivu a způsob obchodování s filmy vyrobenými v letech 1965 až 1991 ve studiích na Barrandově a ve Zlíně. Výsledky budou známy v průběhu příštího roku; musí být dodrženy zákonem stanovené lhůty, uvedlo dnes ministerstvo kultury na svých stránkách.

"Výše povinného odvodu z prodeje starších filmů do fondu bude minimálně 40 milionů korun ročně. Výše odvodu byla stanovena po zvážení všech informací, domníváme se, že tato garance je přiměřená. V neposlední řadě výši garance prověří koncesní řízení," uvádí se ve zprávě. Příjem z prodeje licencí ke starým filmům je významným finančním zdrojem fondu a tedy i zdrojem, z něhož se podporuje výroba nových českých filmů, festivaly a digitalizace kin. V žádném případě fond nechce dopustit, aby bylo obchodování s filmy přerušeno.

V současné době vykonává fond správu filmů prostřednictvím Ateliérů Bonton Zlín. Smlouva je uzavřena do konce roku 2013 s možností uzavírat v tomto období i smlouvy s licenční dobou do konce roku 2014.

"Nastane-li taková situace, že v rámci koncesního řízení nebude vybrán obchodní partner, nebo že bude koncesní řízení napadeno a nebude uzavřena smlouva, pak bude moci s filmy po přechodné období obchodovat a poskytovat příslušné licence sám fond," uvádí ministerstvo kultury.

Televizní licence na vysílání filmů mohou být nyní prostřednictvím zlínských ateliérů poskytovány do konce roku 2014. "Pro nejbližší dva roky jsou tedy zajištěny a nepředpokládáme, že by nebyly poskytnuty," uvádí ministerstvo. Pro rok 2015 bude smlouvy uzavírat nový obchodní partner, anebo ve výjimečném případě sám fond. K proluce v poskytování televizních licencí tedy nedojde, ubezpečilo ministerstvo kultury. (ČTK)

07:19
Skupina Olympic zahájila turné k 50. výročí svého založení

Skupina Olympic ve čtvrtek v brněnské Kajot Aréně zahájila turné k 50. výročí svého založení. Rockovou kapelu v některých skladbách doprovodil Český národní symfonický orchestr s dirigentem Martinem Kumžákem. Koncert podle odhadu sledovalo více než 4000 lidí.

Převažovali mezi nimi fanoušci středního věku. Na konci celá hala odměnila Olympic potleskem ve stoje a lidé, kteří celou dobu seděli na židlích, se odvážili až pod pódium. Koncert zahájil orchestr pásmem melodií Olympiku v symfonickém provedení. Teprve poté vstoupila na scénu čtyřčlenná kapela. Zahrála nejnovější singl My už jiný nebudem a hned poté hity Vlak co nikde nestaví a Snad jsem to zavinil já. Olympic se pak na přeskáčku probíral svým padesátiletým repertoárem, který čítá stovky skladeb.

Publikum bouřlivě ocenilo písně z 60. let i novější balady. Zazněl výběr z konceptuálního alba Prázdniny na Zemi i hardrockové skladby z 80. let, třeba titulní píseň desky Kanagom. Celou halu kapela poprvé roztleskala a rozezpívala asi po hodině a půl při skladbě Dědečkův duch. V závěrečné fázi koncertu pak Olympic bodoval s hity Želva, Okno mé lásky, Dynamit a Dej mi víc své lásky. (ČTK)

08:51
Plzeňská opera bude mít nového šéfa, od ledna nastoupí Ilja Šmíd

Nový uměleckým šéfem opery plzeňského divadla bude od ledna Ilja Šmíd, dosavadní ředitel Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. Ve funkci vystřídá Jiřího Pánka, který vedl soubor od začátku sezony 2006/2007 a během svého působení se soustavně věnoval vyhledávání mladých pěveckých talentů. Šedesátiletý Šmíd odchází od pražského orchestru mimo jiné kvůli neshodám s uměleckou radou a šéfdirigentem Jiřím Koutem, kteří jej už dříve vyzvali k rezignaci. "S Iljou Šmídem získá divadlo do vedoucí funkce osobnost s rozsáhlým odborným vzděláním, mezinárodním rozhledem, manažerskými schopnostmi a letitou zkušeností s řízením velkých těles," řekla ke změně ve vedení souboru Divadla J. K. Tyla mluvčí Eva Ichová.

Podle vedení divadla právě tyto Šmídovy přednosti budou důležité při zahájení provozu nového divadla, které se už v Plzni staví. "Všechny tyto devizy dojdou uplatnění i v souvislosti s nároky, které na Plzeň jako Evropské hlavní město kultury 2015 budou kladeny už v nejbližší době," dodala Ichová. Sám Šmíd uvedl, že přestože se věnoval především symfonické hudbě, má dostatek zkušeností i v operním žánru. "Mimo jiné jsem se velmi aktivně účastnil diskusí o budoucnosti Státní opery Praha a v poslední době o Národním divadle, už pro ministra Pavla Dostála jsem připravil návrh koncepce Státní opery," řekl. Podle svých slov ho pro práci v operním ansámblu připravila dlouholetá manažerská činnost, ale i vlastní umělecká, publicistická i vydavatelská práce.

Ilja Šmíd se narodil v Plzni 14. února 1952. Na zdejší pedagogické fakultě vystudoval obor učitelství pro II. stupeň, aprobace český jazyk a hudební výchova. Následující studium hudební vědy a historie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze završil rigorózní zkouškou v roce 1986. V letech 1993 až 2001 byl ředitelem a majitelem hudebního vydavatelství Clarton. V roce 1994 spoluzakládal s Jiřím Bělohlávkem Pražskou komorní filharmonii, řídil ji v letech 1996 až 2006. Od roku 2006 až dosud řídil Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. Šmíd je také předsedou Asociace symfonických orchestrů a pěveckých sborů ČR, zástupcem Asociace v mezinárodní zaměstnavatelské organizaci PEARLE v Bruselu a další. (ČTK)

10:33
Picasso se prodal téměř za miliardu, přesto aukce v Sotheby´s spíše zklamala

Za 41,5 milionů dolarů (827 milionů korun) byl ve čtvrtek v New Yorku vydražen portrét milenky Pabla Picassa z roku 1932. Oznámila to agentura Reuters, podle níž však celkový výtěžek ve výši 163 milionů dolarů (3,25 miliardy korun) z aukce pořádané síní Sotheby's zůstal za očekáváním.

Do dražby impresionistických děl a moderního umění šlo celkem 67 obrazů, z nichž téměř jedna třetina nenašla kupce. Sotheby's se tak nepodařilo dosáhnout ani prodeje v hodnotě 170 milionů dolarů, které před aukcí odhadovala jako minimální. Picassových obrazů se v New Yorku dražilo celkem devět.

Vedle díla nazvaného Nature morte aux tulipes se múza španělského umělce Marie-Therese Walterová, objevila ještě v portrétech Nature morte a Femme a la Fenetre. Za druhý z nich zaplatil zájemce 17,2 milionu dolarů (342 milionů korun). (ČTK)

12:11
V pátek se vrací Pražský výběr, turné zahájí na pražském Výstavišti

Členové legendární rockové skupiny Pražský výběr, kteří se po několika letech sešli v původní sestavě, v pátek ve sportovní hale na pražském Výstavišti zahájí své podzimní turné. Další koncerty se uskuteční na zimních stadionech 13. listopadu v Ostravě, 15. listopadu v Bratislavě, 21. listopadu v Brně a 24. listopadu v Pardubicích.

Skončily tak neshody mezi hlavními postavami souboru Michaelem Kocábem a Michalem Pavlíčkem. Pražský výběr se rozpadl v roce 2006. Pavlíček si s Kocábem stiskl ruku až po šesti letech na pohřbu exprezidenta Václava Havla.

Kapela nazvaná podle značky levného vína rozšířeného v 80. letech se představí v sestavě tvořené vedle Kocába s Pavlíčkem baskytaristou Vilémem Čokem a bubeníky Klaudiusem Kryšpínem a Jiřím Hrubešem. Na trhu se v souvislosti s turné objevily reedice jejich úspěšných alb Straka v hrsti a Výběr. (ČTK)

14:32
Ve Zlíně chystají muzikálového Řeka Zorbu

Herci zlínského divadla zkoušejí pod režijním vedením umělecké šéfky divadla Hany Mikoláškové Řeka Zorbu. V hlavní roli muzikálu se bude střídat Dušan Sitek, který po pětadvacetiletém angažmá ve zlínském divadle odešel před dvěma lety do Prahy, a Zdeněk Junák z Městského divadla v Brně. Ten ve zlínském divadle ve svých začátcích také působil, jeho tvář je známá i díky televiznímu seriálu Četnické humoresky. Inscenace bude mít dvě premiéry, první se koná 8. prosince, druhá 9. prosince.

V muzikálu se představí celý soubor zlínského divadla. "Jednu z hlavních rolí přijala i Zuzana Sapárová. Mladá talentovaná zpěvačka z Otrokovic se sametovým hlasem je členkou kapely F-dur Jazzband a před dvěma lety okouzlila i porotu soutěže Československo má talent," uvedla mluvčí divadla Veronika Jurčová.

Příběh o řeku Zorbovi napsal řecký spisovatel Nikos Kazantzakis ve 40. letech minulého století a román, který vyšel v roce 1946, si brzy získal oblibu na celém světě. Do muzikálové podoby knihu převedli v 60. letech autoři muzikálů Kabaret nebo Chicago Joseph Stein, Fred Ebb a John Kander. Ve slavné stejnojmenné filmové verzi knihy si titulní roli zahrál Anthony Quinn. (ČTK)

17:39
Monetovy Lekníny vynesly internátní škole téměř 900 milionů korun

Jeden z obrazů slavné série Lekníny od Claude Moneta má nového majitele. Kupec za něj při aukci v newyorské aukční síni Christie´s zaplatil přes 43 milionů dolarů (asi 860 milionů korun). Informovala o tom agentura AP.

Obraz francouzského impresionisty zobrazuje stejně jako další díla leknínové série vodní květiny v zahradním jezírku na Monetově zahradě v severofrancouzské vsi Giverny. Vytvořil jej v roce 1905. Do aukce se dostal jako součást majetku Ethel Strongové Allenové, vdovy po finančníkovi z Wall Street. Ta jej odkázala jedné z internátních škol na předměstí New Yorku.

Spolu s dalšími dvěma vydraženými impresionistickými plátny od Camille Pissarra a Alfreda Sisleye tak škola celkově získá téměř 51 milionů dolarů (přes miliardu korun). (ČTK)

05:35
Insider: Hanáková chtěla odvolat šéfa NG Rösela a dosadit na jeho místo Marka Pokorného

Ministryně kultury Alena Hanáková se v pátek chystala odvolat ředitele Národního galeria Vladimíra Rösela, v čemž ji na poslední chvíli zabránil až její náměstek Martin Sankot. S touto informací přišel placený deník Insider.

Důvodem k odvolání měla být v první řadě nezvládnutá výstava Františka Kupky, kterou Národní galerie chystá. Rösel má ale problémů víc. Tento týden jeho komise nevybrala žádného ze dvou kandidátů, kteří se hlásili na pozici ředitele Sbírky moderního a současního umění Veletržního paláce, jenž pod NG spadá. A minulý týden komise ministerstva kultury Röselovi podruhé vrátila jeho koncepci pro další směřování galerie.

Podle Insideru chtělo ministerstvo na Röselův post dosadit Marka Pokorného, který v listopadu po osmi letech opouští křeslo ředitele Moravské galerie v Brně. MK mělo ale na poslední chvíli ustoupit, údajně po zásahu politických špiček z TOP 09 a Starostů, kteří se obávali podobné blamáže, jako když ministeryně kultury na podzim odvolala šéfa Národního divadla.

07:33
Filmový festival v Římě je letos ve znamení experimentu

Snímkem tádžického režiséra Bachtijara Chudojnazarova o putování námořníka a jeho lodi pouští za mořem v pátek začal 7. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Římě. Přehlídka se poprvé koná pod taktovkou někdejšího šéfa filmového festivalu v Benátkách Marka Müllera, který prý letos při výběru filmů spíše než na lesk filmových hvězd kladl důraz na exotičtější tituly a experimentální proudy v kinematografii.

Kritici ale podle agentury APA varují, že na festival nepřijde tolik lidí. Podle organizátorů do "věčného města" přijedou herci Jude Law, Bill Murray, Sebastian Koch nebo Sylvester Stallone, který by zde měl představit svůj nový film Bullet to the Head (Kulka do hlavy). Podle APA se však hollywoodských hvězd čeká méně než v minulých letech. Celkem bude v římském Hudebním auditoriu do konce festivalu 17. listopadu uvedeno 59 filmů. O hlavní cenu Marka Aurelia se bude ucházet 13 z nich.

USA v soutěži zastupuje například snímek režiséra Romana Coppoly A Glimpse into the Mind of Charles Swan III o úspěšném muži, který je nucen vypořádat se s rozchodem s přítelkyní, s Charliem Sheenem a Billem Murraym v hlavních rolích. V soutěži je ale i válečné drama Back to 1942 (Zpátky do roku 1942) čínského režiséra Fenga Siao-kanga o hladomoru na čínském venkově.

Ve snímku se objeví například americký herec Adrien Brody. Římský festival založil někdejší starosta italské metropole Walter Veltroni, který chtěl vytvořit konkurenci jiným mezinárodním festivalům. Římská filmová přehlídka dává aktivní roli divákům, kteří komentují soutěžní filmy po jejich promítnutí a rozhodují o vítězi festivalové ceny diváků. (čtk)

09:34
Burgtheater v Praze dvakrát uvádí Kleistův Rozbitý džbán

Vídeňský Burgtheater, který je častým hostem Pražského divadelního festivalu německého jazyka, uvede dnes a také v neděli večer na jevišti Stavovského divadla hru Heinricha von Kleista Rozbitý džbán. Inscenaci nastudoval režisér Matthias Hartmann.

Je komedií korupce, která na modelu jednoho holandského vesnického soudu ukazuje, jak lidé ztrácejí důvěru ve vrchnost, která se neřídí právem, ale mocí. Hartmann je od září 2009 ředitelem Burgtheatru, nejvýznamnější rakouské činoherní scény. Inscenoval tu například Goethova Fausta, Racinovu Phaedru v koprodukci s festivalem v Salcburku, Cokoliv chcete od Williama Shakespeara a první provedení hry Botho Strausse Slepé dění.

Podle něj se má Burgtheater obávat konvenčnosti právě tak málo jako experimentu. Počátky této scény sahají až do roku 1741, do doby císařovny Marie Terezie. Kritika označila Kleistovu hru v Hartmannově režii za zábavnou. Soudní síň je zpočátku bílou plochou obklopenou bahnem. Čím víc se všichni snaží udržet tento ostrůvek v čistotě, tím méně se jim to daří. Kdo tedy hledá cestu ke spravedlnosti, musí až po kotníky do špíny.

Navíc diváci vědí už od počátku, že soudce je hlavním viníkem. Pražský divadelní festival německého jazyka potrvá do 13. listopadu. (čtk)

10:51
V Rokoku má premiéru jevištní verze seriálu The Offfice

Pražské Divadlo Rokoko bude dnes večer místem prvního jevištního uvedení divadelní verze britského kultovního seriálu Kancl (The Office). Tento televizní projekt se dočkal mnoha verzí na obrazovkách po celém světě, ale s nápadem převést ho na jeviště přišel až režisér Petr Svojtka. Na scénáři s ním spolupracoval dramaturg Jiří Janků.

Ačkoli Kancl je především komedie, dotýká se i závažných existenciálních témat, jako je strach ze ztráty zaměstnání. Každá z postav měla nějaký svůj velký sen, ať už profesní nebo osobní, a nenašla odvahu ho realizovat. Hlavní roli šéfa Davida Brenta ztvární Vasil Fridrich. V dalších rolích se objeví například Jiří Hána, Zbigniew Kalina, Henrieta Hornáčková, Veronika Janků, Stanislav Lehký, Robert Hájek a Radim Kalvoda.

Seriál BBC autorů Rickyho Gervaise a Steva Merchanta byl prodán do osmdesáti zemí, stal se nejprodávanějším britským pořadem všech dob. Získal řadu cen, dočkal se i televizních verzí v zahraničí včetně USA. (čtk)

12:32
AFP: Film o masakru Židu v Polsku asi vyvolá debatu

Novou debatu pravděpodobně rozpoutá film inspirovaný masakrem Židů v polském Jedwabném, který spáchali jejich vlastní spoluobčané za druhé světové války. Film o tragédii, která vyšla najevo teprve před 12 lety, měl premiéru v kinech v pátek, píše dnes agentura AFP.

"Chtěl jsem vyprávět příběh, který by měl zajímat četné Poláky, jelikož jde o jednu z nejbolestivějších záležitostí pro naši zemi," vysvětlil nedávno scénárista a režisér filmu Wladyslaw Pasikowski. "Vytvořili jsme obrovské množství filmů o hrůzách spáchaných Sověty a Němci. Je čas říci, co zlého jsme u nás udělali my," zdůraznil.

Jako přímá inspirace pro vznik filmu, jenž se měl původně jmenovat Kadiš (židovská modlitba za mrtvé), posloužila kniha Neighbors: The Destruction of the Jewish Community in Jedwabne, Poland, kterou v roce 2000 vydal americký historik polského původu Jan Tomasz Gross.

V Polsku Grossovo dílo vyvolalo psychologický šok, jelikož do masakru v Jedwabném byli zapojeni místní lidé. Židovští obyvatelé obce tu byli v roce 1941 uzavřeni ve stodole, kde je jejich spoluobčané zaživa upálili. Podle historiků zahynulo v Jedwabném 340 až 1500 Židů. Komise Institutu národní paměti v roce 2003 uzavřela vyšetřování s tím, že zločin spáchali polští vesničané na popud německých nacistů. Pasikowski také uvedl, že mu inspirací pro jednu ze scén byl i slavný dokumentární snímek Šoa Claudea Lanzmanna i dílo polského režiséra Pawela Lozińského.

Děj Pasikowského filmu Poklosie (Dozvuky) se nicméně odehrává v posledním desetiletí minulého století krátce po pádu komunismu a před odhalením masakru. Události druhé světové války v něm slouží jako snaha ukázat, kam může vést příliš dlouho zamlčovaná pravda. Obyvatelé imaginární vesnice Górówka, kde se odehrál za války pogrom, se snaží zastrašit souseda, který se snaží udržovat židovské hroby a odhalit pravdu o minulosti vesnice.

Mistr thrillerů Pasikowski nechává diváka v nejistotě až do tragického konce snímku, zdůrazňuje AFP. "Nechtěl jsem dělat film, jenž by byl retrospektivou Jedwabného. Retrospektivy jsou naivní," poznamenal. "Ten film jsem dělal jako gój (Nežid) a Polák, protože pouze jako takový mám právo takový film o Polácích udělat."

"Je to jeden z filmů, které zůstanou v dějinách kinematografie," prohlásil o něm slavný polský režisér Andrzej Wajda. "Je to film určený k tomu, aby vzbudil v Polsku debatu," dodal. Snímek vznikl v koprodukci s Českou republikou, Nizozemskem a Ruskem. Na květnovém festivalu v polské Gdyni získal cenu novinářů. (čtk)

17:58
Festival v Bratislavě vzdává poctu legendám čs. filmu

Legendám československého filmu se dostává pocty na mezinárodním filmovém festivalu, jehož 14. ročník začal v pátek večer v Bratislavě. Šestaosmdesátiletý slovenský herec Štefan Kvietik se během festivalu dočká pamětní dlaždice na filmovém chodníku slávy před bratislavským divadlem Pavola Országha Hviezdoslava.

Čtyřiadevadesátiletý český režisér Jiří Krejčík si zase má do Bratislavy přijet pro ocenění za uměleckou výjimečnost ve světové kinematografii. Festival ve slovenské metropoli začal promítáním nového politického thrilleru The Company You Keep (na přehlídce uveden pod názvem Kdo s tebou zůstane), který natočil věhlasný americký herec a režisér Robert Redford.

Oceněný slovenský herec Štefan Kvietik je znám například významnými rolemi ve filmech Romance pro křídlovku, Majster kat nebo Tisíročná včela. V 90. letech však dočasně vstoupil do politiky a film a divadlo v podstatě nechal stranou. Režisér Jiří Krejčík se proslavil mimo jiné snímky Vyšší princip, Svatba jako řemen, Penzion pro svobodné pány nebo životopisný film Božská Ema. (čtk)

08:28
Festival nekomerčních krátkých filmů vyhrály ironické Příběhy z chlaďáku

Letošní 53. ročník festivalu nekomerčních krátkých filmů BRNO16 vyhrál polský snímek Příběhy z chlaďáku. Odborná porota ho vybrala ze 45 nominovaných snímků, jeho režisér Grzegorz Jaroszuk dostane sošku nazvanou Hlava plná filmů. Zabodoval i norský film Útočiště či snímek rakouského režiséra V našich rukou, informoval dramaturg Miroslav Maixner. Ceny v sobotu v kině Art v Brně předal režisér Jan Svěrák, který na místě s diváky i tvůrci diskutoval.

Vítězný film byl podle Maixnera netradiční. "Snímek měl být depresivní, ale byl pojatý velmi ironicky. Jako celek byl velmi vyvážený," řekl Maixner. Cenu studentské poroty získal norský film Útočiště, cenu ředitelky Turistického informačního centra si odnesli tvůrci filmu V našich rukou. Zvláštní cenu za scénář obdržela česká autorka Tereza Adámková, která napsala scénář k filmu Tak dobrou.

Na přehlídku, která se konala od čtvrtka do soboty, zaslali tvůrci více než 300 filmů, porota nominovala 45 z nich. Snímky mohly být hrané i animované a jejich délka nesměla přesáhnout 25 minut. Součástí festivalového programu byly i semináře, výstavy, studijní projekce a diskuse s autory. Promítaly se také krátké filmy Jana Svěráka. Festival BRNO16, dříve nazývaný Brněnská šestnáctka, je nejstarší mezinárodní přehlídka nekomerčních krátkých filmů v Česku. Letos poprvé chtěli pořadatelé zařadit i filmy natočené pomocí mobilního telefonu, žádný z autorů ale tuto možnost nevyužil. (ČTK)

10:40
Očekává se, že Jaggerovy dopisy se vydraží až za 100 tisíc liber

Ručně psané dopisy, které adresoval frontman rockové skupiny Rolling Stones Mick Jagger své někdejší přítelkyni Marshe Huntové, budou v prosinci v Londýně předmětem dražby. Zpěvačka Huntová se stala inspirací pro hit skupiny z roku 1971 Brown Sugar. A stala se také matkou Jaggerova prvního dítěte. Aukční síň Sotheby's uvedla, že ji Huntová pověřila prodejem deseti dopisů, jež Jagger posílal během natáčení filmu Ned Kelly v Austrálii.

Listy zaznamenávají jejich milostnou aféru, ale zmiňují i takovou událost, jako bylo první přistání člověka na Měsíci nebo Johna Lennona a Yoko Ono. "Když bude seriózní historik zkoumat, jak a proč britská chlapecká skupina ovlivnila mezinárodní kulturu a politiku, tato zachovaná sbírka ručně psaných dopisů Micka Jaggera bude překvapením," uvedla Marsha Huntová. Podle odborníka na knihy ze Sotheby's Gabriela Heatona dopisy posílané v létě roku 1969 ukazují "poetickou a sebevědomou" stránku 25letého hudebníka.

"Poskytují vzácný náhled na Jaggera, který se tak liší od osoby vystupující na veřejnosti: vášnivý, avšak svůj, lyrický, ale i se silným smyslem pro ironii," zdůraznil Heaton. Kolekce dopisů zahrnuje i lyrické songy a seznam skladeb skupiny pro vysílání. Aukční síň očekává, že bude vydražena za 70 000 (přes 2,2 milionu Kč) až 100 000 liber (téměř 3,2 milionu Kč). (ČTK)

12:24
Cabanova Sexmise v Klicperově divadle odráží problémy 21. století

Klicperovo divadlo v Hradci Králové v sobotu večer uvedlo premiéru divadelní adaptace slavné polské filmové komedie Sexmise. Režie se ujal Šimon Caban, který je také autorem úpravy a scény. Sexmise je druhou premiérou hradeckého divadla v sezoně 2012/2013. Film Julia Machulského o dvou dobrovolnících mužského pohlaví, kteří se nechají hibernovat a probudí se jako jediní samci v ženském světě, získala za třicet let od svého natočení v roce 1983 velkou popularitu.

V Cabanově úpravě hra odráží současné problémy 21. století, například změnu pozice mužů a žen či otázku důchodové reformy, a to vše s nadsázkou a humorem. Film Sexmise je podle režiséra v dobrém slova smyslu hodně poplatný době vzniku, kdy se genderové věci neřešily jako nyní. Podzemní kryt jako místo děje však funguje i v hradeckém představení.

"Ale nikoli jako úkryt před nukleární válkou, ale jako rakouská varianta ukrývání osob ve sklepích nenápadných rodinných vilek na předměstích," uvedl Caban. Ve hře také přibylo postav. "Máme to také trochu zamotanější co se týká posunu věku oproti hibernaci, takže nám dochází k tomu, že maminka už není starší než její dítě," řekl Caban. (ČTK)

14:48
Šaty z filmu Čaroděj ze země Oz se vydražily za 480 000 dolarů

Modrobílé kostičkované šaty Judy Garlandové, ve kterých hrála ve slavném muzikálu Čaroděj ze země Oz z roku 1939, se na sobotní dražbě v Beverly Hills prodaly za 480 000 dolarů (asi 9,5 milionu korun). Dílek svatebního dortu ze svatby britského prince Williama pak vynesl 1375 dolarů, napsala agentura Reuters.

Dražební síň Julien's Auctions uvedla, že výsledná cena za šaty Judy Garlandové odpovídala předdražebním odhadům. Zdaleka ovšem nedosáhla obrovských sum, na jaké se vyšplhaly dražby šatů Marilyn Monroe a Audrey Hepburnové, anebo například aukce podobných šatů nošených během zkoušek Čaroděje ze země Oz, které se v roce 2011 vydražily za 910 000 dolarů.

Mezi dalšími položkami dvoudenní akce byly například zelené květinové šaty, které měla na sobě Julie Andrewsová v několika scénách filmu Za zvuků hudby a jež se prodaly za 38 400 dolarů. Na 50 000 dolarů se vyšplhala konečná částka za závodní bundu, která patřívala herci Stevu McQueenovi, a stejnou částku kupec zaplatil i za vlněnou sukni, kterou nosila Marilyn Monroe v Kanadě, když v roce 1954 natáčela film Řeka do nenávratna. (ČTK)

16:35
Adam Plachetka vydává netradiční CD s Händelovými oratorii

Z oratorních árií od Georga Friedricha Händela pro bas nebo basbaryton, které zosobňují hrdinství a odhodlání, se skládá nové album operního pěvce Adama Plachetky. Právě svým zaměřením je CD podle Plachetky výjimečné. Händelova oratorní tvorba se tak často nenatáčí a nová deska vyplňuje určitou mezeru na trhu, řekl v rozhovoru pro ČTK Plachetka, který patří k nejúspěšnějším českým mladým umělcům.

Na tuzemských pódiích se vzhledem ke svým četným zahraničním aktivitám příliš neobjevuje. Již dva roky je členem operního ansámblu prestižní Vídeňské státní opery. K uvedení nové desky nicméně pořádá 13. listopadu v Rudolfinu koncert, který bude jeho jediným pražským koncertním vystoupením v této sezoně. Doprovodí jej Czech Ensemble Baroque pod vedením Romana Válka. V únoru plánuje vystoupení v Brně a Zlíně se stejným programem.

Oratorní árie si pro nové CD vybral proto, že většina labelů s nahrávkami Händela tíhne spíše k jeho opernímu repertoáru. "Přišlo nám líto, že oratorní repertoár zůstává tak trochu stranou. Doufáme, že to bude něco, co se až tak často nevidí a posluchače to zaujme," uvedl Plachetka. CD poprvé vydává u Supraphonu. (ČTK)

18:39
Herci Divadla ABC se připravují na Fulghuma, chodí na kurz tanga

Divadlo ABC uvede na začátku června divadelní adaptaci zatím poslední knihy amerického spisovatele Roberta Fulghuma Drž mě pevně, miluj mě zlehka. Inscenaci plnou tance, písní a nostalgie připravuje hostující režisér Miroslav Hanuš s dramaturgem Jiřím Janků. Na "příběhy z tančírny Century" se už teď někteří herci připravují studiem argentinského tanga.

Hanuš na tomto jevišti nastudoval hudebně-dramatické inscenace Šakalí léta a Pan Kaplan má třídu rád. "Ten nápad se odvíjel od toho, že se v Městských divadlech pražských tradičně orientujeme i na hudební projekty - ale vyloženě taneční věc jsme ještě nedělali," řekl Janků ČTK. Vzhledem k tomu, že Fulghum je oblíbeným autorem českých čtenářů, má tu pevné vazby a Česko si oblíbil, mohlo by to podle něj být dobré představení. "Oslovili jsme Roberta Fulghuma, který nám s nadšením podepsal licenci k uvádění v Divadle ABC. Už s ročním předstihem slíbil, že se přijede podívat na českou premiéru," podotkl Janků.

Měla by ji doplnit výstava obrázků spisovatelovy ženy, která knihu ilustrovala. Už nyní někteří herci chodí do kurzů tanga, se zahájením zkoušek bude taneční výuka ještě intenzivnější. "Byť tu inscenaci začneme zkoušet až na jaře, přípravy, jak vidíte, jsou v plném běhu," dodal dramaturg. (ČTK)