On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
01:41
Saxofonista Maceo Parker roztančil Brno, po něm přijde Dyk

Americký saxofonista Maceo Parker zahrál v neděli se svoji kapelou v brněnském klubu Fléda. Koncert byl zlatým hřebem hudebního festivalu Moravia music fest, který pokračuje do 19. prosince. Parker přitáhl velký počet lidí, jeho příznivci zaplnili celý klub.

Funkové rytmy a hudebníkova saxofonová sóla vzbudily u brněnského publika velký ohlas. Maceo Parker hrál v minulosti například s legendárním Jamesem Brownem či s Red Hot Chilli Peppers. Do Brna dorazil "s nejštíhlejším funkovým orchestrem na světě", jak ho uvedl pořadatel. "Pořád hrajeme na jazzových festivalech, jazzových koncertech, jazzových akcích. My ale přitom hrajeme ty ostatní věci," řekl publiku Parker.

Hudba laděná spíše do funky roztančila plný klub. Letošní pátý ročník Moravia music festu se zaměřil na velké jazzové orchestry. Zahajovací koncert patřil Big Bandu Felixe Slováčka, zájemci mohou slyšet například ještě orchestr Bratislava Hot Serenaders nebo Gustav Brom Big Band.

Cílem festivalu je představit brněnskému publiku jazz, swing a příbuzné žánry. Publikum dnes bylo nadšené. Lidé se brzy začali pohupovat do rytmu a tančit, hudebníci přenesli svoji pozitivní energii na všechny v sále. Festival Moravia music fest zakončí 19. prosince brněnský B Side Band se zpěvákem Vojtěchem Dykem. (čtk)

06:20
Evropské hudební ceny získali Taylor Swift, Justin Bieber či Carly Rae Jepsen

Americká zpěvačka Taylor Swiftová byla na slavnostním večeru Evropských hudebních cen televizní stanice MTV vyhlášena nejlepší zpěvačkou. V mužské kategorii si cenu pro nejlepšího zpěváka v neděli už potřetí v řadě odnesl Justin Bieber, který stejně jako Swiftová zvítězil celkem ve třech kategoriích.

Vyznamenání dvaadvacetileté Swiftové je podle agentury DPA překvapením, protože za největší favoritku byla považována barbadoská zpěvačka Rihanna, která obdržela šest nominací, tedy nejvíce ze všech umělců. Nakonec ale Rihanna odešla s prázdnou.

Cenu za nejlepší píseň si odnesla Kanaďanka Carly Rae Jepsenová za hit Call Me Maybe. Navíc získala trofej za nejstrmější vzestup.

Swiftová získala kromě ocenění za nejlepší zpěvačku také ceny za nejlepší živá představení a nejlepší vizuální image. Na rozdíl od svých ženských kolegyň si osmnáctiletý Bieber pro ocenění do Frankfurtu nepřijel osobně, ale poděkoval pouze pomocí vzkazu přes video. Bieber byl rovněž oceněn za nejlepší jevištní provedení svých koncertů a dále byl prohlášen za nejlepšího popového interpreta.

Dvě ceny, pro nejlepší nováčky a nejlepší fanouškovskou obec, si z Frankfurtu odváží britsko-irská chlapecká skupina One Direction. Nejlepším hiphopovým interpretem se stala Američanka Nicki Minajová, nejlepší rockovou kapelou pak Linkin Park. Další žánrová ocenění dostali Američanka Lana Del Reyová coby nejlepší alternativní interpret a David Guetta v oblasti elektronické hudby.

Nejlepší videoklip (Gangnam Style) natočil jihokorejský rapper Psy. Číňan Han Geng si odnesl cenu za celosvětový počin. Globální ikonou byla už předem vyhlášena letos zesnulá Whitney Houstonová. Vyhlašováním cen, o nichž rozhodovali v internetovém hlasováni fanoušci, provázela německá modelka a moderátorka Heidi Klumová. (čtk)

08:41
INXS oznámili, že končí

Australská rocková skupina INXS oznámila, že se rozpouští. Od svého založení v roce 1977 prodala přes 30 milionů desek. Po sebevraždě charismatického zpěváka Michaela Hutchence před 15 lety však nedokázala navázat předchozí úspěchy.

INXS slavili své největší úspěchy koncem 80. let a v 90. letech. Svůj konec skupina oznámila v neděli večer na společném koncertě s americkou kapelou Matchbox 20 v Perthu. "Chlapci z INXS mi budou chybět," napsal na Twitteru zpěvák Matchbox 20 Rob Thomas.

Zprávu potvrdil i JD Fortune, jenž byl po Hutchenceově sebevraždě jednu dobu zpěvákem kapely. Mezi nejúspěšnější písně INXS patří Need You Tonight, Suicide Blonde, By My Side či Beautiful Girl. Videoklipy k několika songům včetně hitu New Sensation a své nejznámější balady Never Tear Us Apart kapela natočila v Praze.

Hutchence byl nalezen mrtev v hotelovém pokoji v Sydney v roce 1997. Bylo mu 37 let. Zůstala po něm dcera Tiger Lily, jejíž matka, britská televizní moderátorka Paula Yatesová, zemřela na předávkování heroinem v roce 2000. (čtk)

09:20
Moravské divadlo Olomouc dnes v Praze uvede Arabskou noc

Moravské divadlo z Olomouce uvede dnes večer v jednom z barrandovských ateliérů v rámci Pražského divadelního festivalu německého jazyka hru Rolanda Schimmelpfenniga Arabská noc. Nastudoval ji režisér Martin Glaser a získal za ni cenu Josefa Balvína.

Festival jí každoročně odměňuje nejlepší českou inscenaci původního německy psaného textu uplynulé sezony. Divadelní kritici do užšího výběru ještě zařadili Palmetshoferovu hru Hamlet je mrtev v režii Davida Šiktance z ústeckého Činoherního studia, Fassbinderův text Město, odpad, smrt, jak ho Dušan David Pařízek připravil v Pražském komorním divadle, a inscenaci Jana Mikuláška, který v brněnském Divadle Husa na provázku nastudoval hru Thomase Manna Doktor Faustus.

Je to po sedmi letech poprvé, kdy ocenění nesoucí jméno někdejšího dramaturga přehlídky Josefa Balvína, získal mimopražský soubor. Kritici Glaserovu inscenaci označili za netradiční, nekonvenční a originální, která zapojuje do hry imaginaci a podvědomí diváka. Pět herců je v ní zavřeno v plastových průhledných boxech, ze stropu padají provazce vody a tempo je extrémně pomalé.

Umělecký šéf činohry Jihočeského divadla v Českých Budějovicích Martin Glaser se touto pohostinskou režií v Olomouci zařadil k osobnostem jako Otomar Krejča, Jiří Pokorný nebo Ivan Rajmont, kteří Balvínovu cenu získali dříve. (čtk)

10:13
Mišík dnes s Kuřetem v hodinkách vystoupí v Paláci Akropolis

Vladimír Mišík se skupinou Flamengo doplněnou o členy souboru Etc... dnes odehraje první ze dvou plánovaných koncertů v pražském Paláci Akropolis. Druhý je na programu v úterý. Turné ke 40. výročí alba Kuře v hodinkách odstartovalo 31. srpna v Žatci.

S Mišíkem hrají členové z původního Flamenga - baskytarista Vladimír "Guma" Kulhánek a kytarista Pavel Fořt. Sestavu dále tvoří muzikanti z Etc... Jiří Zelenka (bicí) a Pavel Skála (kytary). Sestavu doplňují Jakub Doležal (saxofon, flétna) a Pavel Bohatý (zpěv, klávesy).

Desku Kuře v hodinkách, jedno z nejzásadnějších alb v české rockové historii, letos v únoru vydal Supraphon v jubilejní edici, která nabídla původní nahrávky doplněné o bonusy. Nový mastering z původních pásů umožnil vytěžit maximum z originální nahrávky na CD. Nahrávku zároveň doprovodil výpravný booklet Karla Halouna. V rockové kapele Flamengo se vystřídalo několik sólistů - Petr Novák, Viktor Sodoma, Karel Kahovec či Petr Sedláček.

Na začátku 70. let se ustálilo vůbec nejsilnější složení v historii této kapely: Vladimír Mišík, Ivan Khunt, Pavel Fořt, Jan Kubík, Vladimír Kulhánek a Jaroslav Erno Šedivý. Právě v této sestavě v době začínající normalizace Flamengo na koncertech uvádělo budoucí album Kuře v hodinkách, avšak celé v angličtině. Producentu Hynku Žalčíkovi se podařilo dohodnout nahrání alba, podmínkou však byly české texty. Volba padla na Josefa Kainara. Básník se vydání alba v roce 1972 již nedožil.

Významný podíl na úspěchu Kuřete v hodinkách má Vladimír Mišík, který letos 8. března oslavil 65. narozeniny. Mišík s hudbou začínal již v 60. letech, kdy zpíval například s Kometami, Matadors a Blue Effectem. Ke konci první poloviny 70. let založil skupinu Etc..., se kterou - přes mnohé personální změny a dvouletý zákaz činnosti v 80. letech - koncertuje dodnes. Poslední studiové album Ztracený podzim vydal Mišík před dvěma lety. (čtk)

11:02
V Česku dnes popáté zahraje Diana Krall

Mimořádný zájem byl o koncert kanadské jazzové zpěvačky a pianistky Diany Krallové, která dnes večer vystoupí ve vyprodaném Kongresovém centru Praha. Koncertem propaguje své nové album nazvané Glad Rag Doll, na němž představuje současnou interpretaci jazzové hudby z doby největší slávy tohoto žánru, tedy 20. a 30. let minulého století.

Na jejím posledním albu nechybí ani novější kompozice, například nová verze staré skladby Gene Austina s názvem Let It Rain i současnější balada Wide River To Cross autorů Buddyho a Julie Millerových. Při natáčení Krallové nešlo o nostalgii - ke starým jazzovým skladbám prý přistupovala, jako by vznikly včera. (čtk)

11:36
Moravské divadlo kvůli rostoucím nákladům zdraží vstupné o 10 Kč

Diváci Moravského divadla v Olomouci si od ledna připlatí za vstupenky. Divadlo kvůli špatné finanční situaci zvýší ceny lístků o deset korun, v ceně zdraženého vstupného ale bude nově i poplatek za šatnu. Zájemci si stále mohou zakoupit předplatné na aktuální sezonu, jeho cena zůstává nezměněna. Naposledy se ceny v divadle zvyšovaly zhruba před třemi lety, řekl dnes mluvčí divadla David Kresta.

Zvýšení ceny vstupenek se dotkne představení domácích souborů s výjimkou dětských a školních představení a takzvaných studiových titulů uváděných v prostoru "za oponou" nebo v Českém rozhlase Olomouc.

Zdražení je důsledkem mimo jiné rostoucích cen energií, zvyšování provozních nákladů a inflace. "Téměř tři roky se nám dařilo cenu vstupného nenavyšovat, nyní jsme však byli nuceni ke zdražení přistoupit. Jedná se skutečně jen o kosmetickou úpravu. Spokojenost diváků je pro nás prioritou, proto jsme se rozhodli vykompenzovat nepopulární zdražení tím, že od ledna bude šatna pro všechny návštěvníky našich divadelních představení bez poplatku," uvedl ředitel divadla Josef Podstata.

Na možné finanční problémy v příštím roce divadlo upozornilo již před časem. Ministerstvo kultury avizovalo snížení dotací. Příspěvek od města coby zřizovatele by klesnout neměl, příspěvek od Olomouckého kraje ale neporoste. Divadlo sice v posledních letech snižuje provozní náklady a zvyšuje tržby, to ale nemůže vyrovnat propad dotací.

Divadlo každoročně potřebuje asi 120 milionů korun. Zhruba 100 milionů korun získává od města, příspěvek se meziročně mírně navyšuje. Například letos už ale divadlo muselo využít i peníze z rezervního fondu, šlo zhruba o pět milionů korun. Ministerstvo kultury každoročně divadlu dává tři až čtyři miliony korun, v příštím roce se má částka snížit až o 20 procent. Olomoucký kraj v posledních třech letech divadlu uvolnil po 1,4 milionu korun, například ještě před pěti lety to byly čtyři miliony korun.

Moravské divadlo má tři soubory a 260 zaměstnanců. Divadlo podporuje kampaň Pomozte svému divadlu Asociace profesionálních divadel České republiky, která upozorňuje na nízkou finanční podporu regionálních divadel ze strany státu i krajů. (čtk)

14:26
Monology přes oceán Voskovce a Wericha přibližuje CD Radioservisu

S podtitulem "monology, které zůstaly dialogem", připravil Radioservis CD nazvané Tak se ti hlásím... Obsahuje dosud nevydané nahrávky z archivu Českého rozhlasu, ukázky z archivu Michala Schonberga, autora knihy Rozhovory s Voskovcem, či záznam posledního veřejného vystoupení Jiřího Voskovce v telefonickém rozhovoru s hudebním publicistou Jiřím Černým.

"Jan vidí věci americké z Kampy a já věci české z Manhattanu. Kampa i Manhattan jsou ostrovy. Jan je ostrov v Čechách a já ostrůvek v Americe," podotkl ke vzájemným kontaktům v roce 1963 Jiří Voskovec.

Úspěšná třídílná Korespondence V+W, kterou nakladatelství Akropolis vydalo před pěti lety, dokázala, že poslední dlouhotrvající forbínou Jiřího Voskovce a Jana Wericha byly jejich dopisy. Editor alba Robert Tamchyna nyní sestavil výběr nahrávek z pozůstalosti obou klaunů a originálních filosofů tak, že každá je buď druhou (chybějící) polovinou herecké dvojice inspirována nebo ji alespoň ve vzpomínce připomíná.

Například vzájemné gratulace k šedesátinám odvysílal Československý rozhlas v roce 1965 v pořadech Náš Werich a Rozhovor přes oceán. Werichovo poděkování posluchačům za přání k narozeninám doplňuje nyní Voskovcův zvukový dopis z Ameriky. Krátkou ukázkou doplnil archivní záznamy Michal Schonberg. Vůbec poprvé tak na CD vychází fragment z několika desítek hodin společných setkání tehdejšího studenta torontské univerzity s Voskovcem. Editor vybral jeho vzpomínku na začátek přátelství a spolupráce s Werichem.

Rozhovor z programu českého vysílání Hlasu Ameriky je dalším na CD dosud nevydaným zvukovým záznamem. Stejně jako v obsáhlých tištěných interwiev s A. J. Liehmem a Pavlem Tigridem představuje ucelený soubor Voskovcových myšlenek a komentářů stran jeho herecké práce, přemýšlení o tradici americké a evropské satiry a o Haškově Švejkovi ve srovnání s Hellerovou Hlavou XXII. S Voskovcem hovořil redaktor Hlasu Ameriky Jiří Sýkora.

Brilantní úvahou o svobodě a demokracii a zároveň poslední poklonou blízkému příteli je Voskovcovo rozloučení s Ferdinandem Peroutkou v New Yorku na jaře 1978. Tištěná podoba smutečního projevu je kratší a ve srovnání s nahrávkou CD neúplná. Autor svůj text smutečního projevu zřejmě na poslední chvíli rozšířil a doplnil.

Poslední nahrávka hlasu Jiřího Voskovce patří telefonickému rozhovoru s publicistou Jiřím Černým. Naposledy a paradoxně po mnoha letech poprvé "vystoupil" v Československu veřejně v září 1978 během festivalu V+W v Praze. Dopis, který telefonát avizoval, četl jeho adresát až se zpožděním; možná i proto byl tak překvapen ohlasem publika - opatrně a bez uvedení celého jména zmínil i přítomnost herce Jana Třísky u telefonu na druhé straně rozděleného světa. (čtk)

15:25
Festival Janáček Brno letos věnuje více pozornosti Josefu Bergovi

Mezinárodní festival Janáček Brno letos věnuje větší pozornost dílu významného brněnského skladatele Josefa Berga. Na programu přehlídky jsou tři Bergovy opery a také jeho smyčcový kvartet. Od skladatelovy smrti loni uplynulo 40 let.

"Berg je bezesporu jeden z nejzajímavějších skladatelů druhé poloviny 20. století," uvedl na festivalové tiskové konferenci dramaturg a muzikolog Jiří Zahrádka.

Ctitelům Bergova díla se shodou okolností nedávno podařilo vypátrat urnu s jeho ostatky. Po zrušení skladatelova hrobu byla uložena v kolumbáriu brněnského Ústředního hřbitova. "Doufám, že se pro Josefa Berga nyní udělá čestný hrob," řekl Zahrádka.

Festival Janáček Brno potrvá od 16. do 21. listopadu. Bergovu dílu náleží zejména druhý den přehlídky. V podvečer zazní ve foyer Janáčkova divadla hudba z oper Eufrides před branami Thymén a Johannes doktor Faust v podání Orchestru Berg a v režii Arnošta Goldflama.

Ve stejný den pak studenti Janáčkovy akademie múzických umění v Divadle na Orlí uvedou operu Evropská turistika. V neděli 18. listopadu zahraje Miloslav Ištvan Quartett Bergovu skladbu pro smyčcové kvarteto.

Berg (1927 až 1971) jako skladatel zpočátku vycházel z díla Leoše Janáčka, později si vytvořil osobitý styl. Psal komorní opery, orchestrální skladby i scénickou hudbu, věnoval se také literární tvorbě. (čtk)

16:11
Středočeská galerie chce v nových prostorách vybudovat knihovnu

Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře chce v nově zrekonstruovaných prostorách v severním křídle Jezuitské koleje vybudovat prezenční knihovnu shromažďující literaturu o výtvarném umění. Pokud půjde vše hladce, mohla by se otevřít již příští rok. Řekla to ředitelka galerie Jana Šorfová.

"Polská ambasáda i ambasáda Peru a různé instituce mají o Jezuitskou kolej a o knihovnu zájem. Budeme mít od nich pomoc," uvedla. Předpokládá, že část fondu knihovna dostane darem.

"Měla by to být knihovna monografií, ze které se nebude půjčovat domů, ale budou si sem moci přijít lidé listovat," uvedl knihovník a dokumentátor David Bartoň. Vzácné monografie galerie v současnosti získává za zápůjčky obrazů a také je nakupuje. Zatím jsou ale všechny uloženy v depozitáři v krabicích.

Nová knihovna by podle Bartoně měla vzniknout v podkroví. To si ale ještě vyžádá stavební úpravy, protože se tyto prostory zatím nedají vytápět.

Nedávno dokončenou opravou severního křídla byla završena mnohaletá obnova hlavní kolejní budovy, která si vyžádala půl miliardy korun. Nyní zbývá už jen dokončit rekonstrukci přilehlých zahrad. (čtk)

17:58
Český tanec Miřenky Čechové a Tantehorse bodoval v deníku Washington Post

Miřenka Čechová se souborem Tantehorse zabodovala u americké kritiky s nejnovějším představením S/He is Nancy Joe pojednávající o tématu transgenderu. Informace se objevily na titulní stránce Style deníku The Washington Post, sdělil Petr Boháč, umělecký šéf souboru Spitfire Company a dramaturg Paláce Akropolis.

Představení bylo koncem minulého týdne součástí programu divadelní přehlídky ve Washingtonu a v lednu se jím bude Česko prezentovat na veletrhu scénického umění APAP v New Yorku.

"Pozitivní kritika listu The Washington Post je důležitá pro získávání dalších příležitostí k hostování na americké scéně a v dalších zemích," říká ředitelka Českých center Vilma Anýžová. Hodnotu novinového článku podle ní umocňuje skutečnost, že ho napsala držitelka Pulitzerovy ceny Sarah Kaufmanová, která patří mezi přední osobnosti americké taneční kritiky a jejíž hodnocení v portfoliu kterékoliv taneční formace může být klíčem otevírajícím dveře k dalším nabídkám.

"Je dobře, že s kritikou z listu The Washington Post budeme moci pracovat už během veletrhu scénických umění APAP, který se uskuteční v lednu 2013 v New Yorku," dodává Anýžová. Česká centra budou již třetím rokem zajišťovat prezentační stánek a koordinovat účast českých divadel, uměleckých agentur, festivalů a institucí. Součástí programu veletrhu bude i představení Miřenky Čechové v České národní budově produkované Českým centrem New York a podporovaný Institutem umění - Divadelním ústavem.

Miřenka Čechová navazuje v USA na úspěchy, kterých dosáhla na přelomu let 2010 a 2011, kdy jako držitelka prestižního Fulbright stipendia hrála v představení Hlas Anne Frankové od Spitfire Company, nebo roli šaška v Králu Learovi divadelní skupiny Synetic Theater, za niž byla navržena na cenu Helen Hayes Awards.

V prosinci budou S/He is Nancy Joe spolu s Hlasem Anne Frankové uvedeny v divadle i-camp v Mnichově. V květnu 2013 se připravuje turné v Jižní Koreji. Domovskou scénou představení S/He is Nancy Joe je divadlo Ponec v Praze, premiéru mělo letos v červenci na festivalu Nultý bod v Praze. (čtk)

18:15
Zemřel ruský herec Olejnikov, satirik z televizních skečů Gorodok

V Petrohradě dnes zemřel ve věku 65 let ruský komik Ilja Olejnikov. V Česku byl známý zejména z televizního satirického seriálu skečů Gorodok. Informace o jeho smrti přinesly dnes ruské agentury.

Olejnikov zemřel po krátké hospitalizaci na zástavu srdce. V médiích na něj kolegové a známí vzpomínají jako na veselého člověka, který chtěl smíchem léčit svět.

Satirický seriál Gorodok, který Olejnikova proslavil doma i ve světě, by v roce 2013 oslavil dvacáté výročí. Olejnikov s Jurijem Stojanovem připravovali satirický pořad od roku 1993. (čtk)

18:47
Oliver Stone natočil desetidílný seriál o americké historii

Americký režisér Oliver Stone natočil desetidílný televizní seriál věnovaný dějinám Spojených států. Šestašedesátiletý filmař, který v minulosti režíroval například film zabývající se atentátem na prezidenta Johna Kennedyho a který se ve svých snímcích často snaží bořit americké mýty, se v seriálu zaměřil zejména na dění po druhé světové válce. První díl odvysílá placený televizní kanál Showtime dnes.

Podle deníku The Los Angeles Times je nejnovější dílo známého buřiče nazvané Neznámé dějiny Spojených států překvapivě přesvědčivé a výrazně nevybočuje z hlavního proudu. Na seriálu se podílel i historik Pete Kuznick a veškerá fakta v něm byla hned několikrát ověřována. Podle listu The Washington Post se Stone dívá na známé události levicovým pohledem.

Hned v první epizodě se autoři seriálu zabývají vynálezem atomové bomby a druhou světovou válkou. Stone mimo jiné přibližuje zvěrstva sovětského režimu, ale i nezměrně vyšší lidskou oběť, kterou obyvatelé Sovětského svazu přinesli za války ve srovnání s Američany. Poslední epizoda seriálu se pak zabývá vládou současného amerického prezidenta Baracka Obamy, ze které je Stone zklamaný.

V prvních třech epizodách seriálu se autoři zaměřují na osobu Henryho Wallace, který byl viceprezidentem v předposledním funkčním období Franklina Roosevelta v Bílém domě. Stone s Kuznickem mají za to, že kdyby demokraté v roce 1944 nezablokovali cestu tohoto politika za prezidentským úřadem, mohly se dějiny Spojených států odvíjet úplně jinak. Nemusela prý být studená válka a USA ani nemusely použít jadernou bombu.

"Zdůrazňujeme skutečnost, že historie mohla být jiná. Mohla se vyvíjet jinak. Během našich dějin jsme ve 20. i 21. století opakovaně byli na dosah tomu, abychom byli úplně jiní. Proto mluvíme o tom, jak byl Henry Wallace na dosah tomu, aby se stal znovu viceprezidentem a pak prezidentem, a proto mluvíme o tom, jak blízko jsme po Stalinově smrti 5. března 1953 byli konci studené války," uvedl Stone.

Spolu se seriálem ve Spojených státech vyjde sedmisetpadesátistránková kniha. Slavný režisér s Kuznickem v ní mimo jiné opět kritizují Obamu. Znovuzvolený šéf Bílého domu by podle nich například měl mnohem dříve ukončit válku v Afghánistánu. Spojené státy by také měly přestat klást tak velký důraz na armádu jako nyní, kdy Pentagon ročně utrácí 1,2 bilionu dolarů, míní autoři seriálu.

Stone se proslavil filmy jako Narozený 4. července a Četa s tematikou války ve Vietnamu. Natočil i film World Trade Center o teroristických atentátech na New York či dokument o Fidelu Castrovi. Film Četa byl oceněn čtyřmi Oscary, z nichž jednoho dostal Stone za režii. (čtk)

08:46
Končí Pražský divadelní festival německého jazyka

Uvedením hry Franze Arnolda a Ernsta Bacha s názvem Španělská mu(š)ka z berlínské Volksbühne skončí v úterý večer ve Státní opeře Pražský divadelní festival německého jazyka.

Přehlídka nabídla hostování německých, rakouských, švýcarských, lichtenštejnských a lucemburských scén. Konala se posedmnácté. Původní fraška byla poprvé uvedena už před sto lety.

Režiséra Herberta Fritsche nyní nejvíce zajímala těla herců, zvuk prostoru, grimasa, sexuální prohřešky a měšťácká strnulost. (ČTK)

10:22
V Praze zahraje král britského blues John Mayall

Hudebník John Mayall, který je považován za krále britského blues, zahraje v úterý v pražském Divadle Archa. Do metropole se kytarista, zpěvák a hráč na klávesy a foukací harmoniku vrací po loňském společném koncertu s B. B. Kingem. Na samostatném vystoupení v metropoli naposledy zahrál před dvěma lety ve zcela zaplněném Lucerna Music Baru, kde představil nové album Thought i nové mladé spoluhráče.

Mayall v České republice vystupuje poměrně často, v roce 2010 zde absolvoval krátké turné a vystupoval před zaplněnými sály, stejně jako dva roky předtím v pražském klubu Retro Music Hall i pražské hale Folimanka v roce 2007. "Blues zachycuje opravdové emoce, které jsou společné všem lidem. Jeho hudební struktura je přitom v podstatě velice jednoduchá, a přesto působí navzdory všem jazykovým bariérám," charakterizoval před časem svůj styl Mayall.

Narodil se v roce 1933 v obci poblíž Manchesteru. Studoval výtvarnou školu, po tříleté službě v armádě a nasazení v Koreji se živil jako grafik. Počátkem 60. let založil kapelu The Bluesbreakers, v níž se vystřídala řada slavných muzikantů. Její nejslavnější éra nastala v roce 1966, když byl jejím kytaristou Eric Clapton, s nímž kapela nahrála posluchači i odborníky nejvíce ceněné skladby. Kromě Claptona a jeho pozdějšího spoluhráče z Cream Jacka Brucea skupinou dále prošli například Mick Fletwood či Mick Taylor, který později působil v Rolling Stones. (ČTK)

11:08
Na Skyfall přišlo do českých kin přes 350 tisíc diváků

Podle diváckých výsledků je Skyfall nejúspěšnějším filmovým projektem o agentu 007 v českých kinech. Od konce října film vidělo 351 121 diváků.

Dosud v návštěvnosti vedlo Casino Royale, na které před šesti lety zavítalo 264 614 lidí. Skyfall o víkendu zhlédlo 83 042 zájemců, na tržbách dosud celkem vydělal 45,5 milionu korun.

Druhé místo aktuálního žebříčku návštěvnosti obsadila rodinná animovaná komedie ve 3D Kozí příběh se sýrem režiséra a producenta Jana Tománka, kterou před filmovými plátny vyhledalo 23 631 malých i velkých. Na třetí pozici tak odsunula americký animovaný snímek Zvonilka: Tajemství křídel, jemuž k tomu stačilo 22 465 lidí. (ČTK)

12:45
Plachetka představí nové album na koncertu v Rudolfinu

Český basbarytonista Adam Plachetka představí v úterý v rámci koncertu ve Dvořákově síni Rudolfina svou novou desku oratorních árií od Georga Friedricha Händela. Doprovodí jej Czech Ensemble Baroque pod vedením Romana Válka. Sedmadvacetiletý Plachetka patří k nejúspěšnějším českým mladým umělcům a je již dva roky členem operního ansámblu prestižní Vídeňské státní opery.

Koncert bude Plachetkovým jediným pražským koncertním vystoupením v této sezoně, na tuzemských pódiích se vzhledem ke svým četným zahraničním aktivitám příliš neobjevuje. Koncert se stejným programem ale pořádá ještě v únoru v Brně a Zlíně.

Album je svým zaměřením výjimečným projektem, většina labelů s nahrávkami Händela tíhne spíše k jeho opernímu repertoáru a oratorní tvorba se tak často nenatáčí. Deska nabízí například výběr z oratorií Acis and Galatea, Alexandrova slavnost, Mesiáš a Juda Makabejský, z něhož je na desce vytvořen celý blok i se sborovými vstupy. (ČTK)

14:28
Ve Švandově divadle připravují Frankensteina jako rodinný thriller

Novinkou pražského Švandova divadla bude od 24. listopadu původní adaptace klasického hororového románu autorky Mary Shelleyové Frankenstein. Dílo, které vzniklo na počátku 19. století, pro českou premiéru připravil Martin Františák, který se ujal i režie.

Mladý vědec Viktor Frankenstein překročí ve jménu vědy, pokroku, lidstva či vlastního ega hranice morálky i zákona a stvoří člověka. Vlastního činu se však zalekne a své "dítě" odvrhne, jenže už je pozdě. Netvor spatřil světlo světa, hledá svého stvořitele, a toto setkání nemůže dopadnout dobře. To je kostra příběhu anglické spisovatelky, který je považován za první dílo science fiction; poprvé byl vydán už v roce 1818.

Frankensteina ztvární na smíchovské scéně Filip Čapka a Netvora hostující Tomáš Kobr. V dalších rolích se objeví například Petra Hřebíčková, Stanislav Šárský a Kristýna Frejová.

Františákova adaptace, která se má stát rodinným thrillerem, se ducha románové předlohy poměrně přesně drží. Archaický a romantizující jazyk románu se tak potká s moderním jevištním ztvárněním. Třetí premiéra Švandova divadla této sezony akcentuje stejně jako předešlé tituly - Eskalátor a Parchant Marilyn - téma outsiderství, s nímž souvisí samota, vyděděnost a nepřizpůsobivost. (ČTK)

15:39
Prohlédněte si první filmové známky se Čtyřlístkem

Vyšly první české filmové známky - zviditelňují animovaný celovečerní snímek s hrdiny populárního komiksu. Má název Čtyřlístek ve službách krále, připravuje ho režisér Michal Žabka a v kinech se objeví od 31. ledna příštího roku.

Známky v úterý představili producent Miloslav Šmídmajer, výtvarník Jaroslav Němeček a spoluautorka námětu a scénáře Hana Lamková. "Těch příběhů jsme s mým mužem napsali už více než dvě stovky," uvedla.

Němeček na filmovou verzi Čtyřlístku myslel už při zrodu tohoto komiksu před 40 lety. "Figurky jsem tehdy kreslil s tímto záměrem - proto také mají jen tři prsty a palec, jak tomu u animovaného filmu bývá. Léta utekla jako nic, ale jsem rád, že jsem počkal," řekl.

(ČTK)

17:13
Iva Bittová vydává album s Pražskou komorní filharmonií

Sedm let po zatím posledním autorském albu Elida vydává Iva Bittová novou nahrávku. Desku s názvem Zvon, která obsahuje její starší i novější skladby v úpravě pro symfonický orchestr, nahrála s Pražskou komorní filharmonií s dirigentem Davidem Švecem a řadou hostů. Autory orchestrálních aranžmá jsou skladatel a majitel vydavatelství Animal Music Petr Ostrouchov a skladatelka a klavíristka Beata Hlavenková.

"Album Zvon je pro mě jakousi satisfakcí a ohlédnutím se zpět za celou mojí hudební dráhou, od úplného počátku až k autorské tvorbě. Jsou to většinou písničky, které vznikaly jen v kombinaci housle-zpěv-kytara. Ale třeba Beata Hlavenková mi říkala, že v těch houslových partech a zpěvu slyší celý orchestr. A já jsem to měla stejné, když ty písně původně vznikaly," uvedla Bittová.

Nahrávka nabízí skladby vzešlé ze spolupráce s Vladimírem Václavkem, s Pavlem Fajtem, skupinami Dunaj a Čikori i ze sólových projektů. Jedinou novinkou je píseň Větvička. Na nahrávání se podílel vokální soubor Schola Gregoriana Pragensis a lidový sbor Grunik z Ostravice, který se před deseti lety zúčastnil nahrávání lidových písní pro film Želary. V něm Bittová ztvárnila jednu z hlavních rolí a Ostrouchov složil hudbu. "Myslím, že jeden z vrcholů desky je Zelený víneček. Zpívají ho se mnou čtyři holky z Beskyd, ten samý sbor, co zpíval v Želarech. Byli jsme natáčet u nich v horách a holky svým křikem málem zbouraly celý dům," podotkla Bittová. (ČTK)

08:51
Na koncertu Světlo pro Světlušku vystoupí Neckář, Klus nebo Buty

Charitativní večer na podporu nevidomých Světlo pro Světlušku se dnes uskuteční v Pražské křižovatce. Patronka projektu Aneta Langerová na pódiu přivítá spolu s nevidomými dětmi také Václava Neckáře, Ivu Janžurovou, Adelu Banášovou, Tomáše Kluse, Danielu Kolářovou, skupinu Buty, Annu Polívkovou, Tara Fuki, Márdiho, Kühnův dětský sbor nebo děti ze školy Jaroslava Ježka. Mezi moderátory večera bude i Pavel Liška, V přímém přenosu jej bude přenášet Česká televize a Český rozhlas.

Během večera budou poprvé také představeny medailonky Olgy Špátové, ve kterých si Den Potmě vyzkoušela Iva Janžurová, Daniela Kolářová a Anička a Bolek Polívkovi. V rámci akce si čtyři známí herci zkusili upéct štrůdl, nakoupit na Havelském tržišti, shrabat listí či jíst polévku poslepu.

"Z počátku jsem byla bezradná, úplně dezorientovaná. Snažila jsme se orientovat hmatem, čichem a sluchem. Zhruba po hodině jsem se trochu uklidnila, ale neuměla jsme si vytvořit představu prostoru kuchyně, kde jsem připravovala štrůdl. Byla to nová zkušenost a uvědomila jsem si, že bych se musela hodně učit, abych uměla samostatně žít. Jsem za tuto lekci ve tmě upřímně vděčná," uvedla herečka Kolářová, která na koncertě Světlo pro Světlušku usedne s Annou Polívkovou a kajakářem Vavřincem Hradílkem ve speciálním call centru. Více informací se nachází na stránce www.svetluska.net. (ČTK)

10:29
V první desítce hitparády jsou dvě novinky, stále vede Kryštof

V první desítce hudební prodejní hitparády jsou dvě novinky - na čtvrté místo se dostal Michal Prokop & Framus Five s albem Sto roků na cestě a na šestém místě do žebříčku vstupuje Robbie Williams s nahrávkou Take the Crown. Již měsíc je nejprodávanější deskou v České republice Inzerát od skupiny Kryštof.

V žebříčku převládají alba tuzemských interpretů. Na druhém místě je deska Tak mě tu máš Jaromíra Nohavici, která vévodila žebříčku dvanáct týdnů. Následuje nové album Lucie Bílé Modi. Páté místo patří jazzové nahrávce Vojtěcha Dyka a big bandu B Side Band natočené na koncertu v pražské La Fabrice.

Na sedmé příčce je Tomáš Klus s albem Racek, osmý je stejně jako minulý týden Karel Plíhal s deskou Vzduchoprázdniny. Devátý skončil Karel Gott s převzatými popovými hity Dotek lásky. Desítku nejprodávanějších nahrávek uzavírá deska Truth About Love zpěvačky Pink. (ČTK)

12:11
Zlínský Baťův institut hledá zvukovou znělku

Baťův institut, který vzniká rekonstrukcí dvou bývalých továrních budov v baťovském areálu v centru Zlína, vyhlásil soutěž na svou zvukovou znělku. Motiv musí vyjadřovat nějakým způsobem poslání institutu a měl by být zároveň nadčasový. Ve 14/15 Baťově institutu bude sídlit Krajská knihovna Františka Bartoše, Krajská galerie výtvarného umění a Muzeum jihovýchodní Moravy.

Soutěžící vytvářející hudební motiv institutu nejsou podle Struhárové Jančaříkové omezeni věkem ani vzděláním. "Ale předpokládá se zkušenost s komponováním hudby či vytvářením hudebních motivů pro potřeby akcí, firem a podobně. Chceme, aby vznikl originální hudební motiv, který bude institut prezentovat, bude s ním propojen," uvedla ředitelka institutu Lenka Struhárová Jančaříková. Vítěze soutěže čeká odměna 15 000 korun a možnost spolupráce do budoucna.

Uzávěrka soutěže je 13. prosince, vítěze vybere odborná komise. Informace včetně soutěžního formuláře jsou k dispozici na internetových stránkách www.14-15.cz. (ČTK)

13:38
Stíhaná filmařka Piussi přišla o bratislavská multikina, distributor se bojí politického filmu

Slovenská filmařka Zuzana Piussi má další problém. Poté, co dokumentaristku začala vyšetřovat policie a hrozí jí až dva roky vězení za film mapující poměry ve slovenské justici, odmítla bratislavská multikina promítat její nový snímek nazvaný Od Fica do Fica.

Podle deníku Sme se distribuční společnost Forum Film Slovakia (FFS), která provozuje největší bratislavská multikina, rozhodl na poslední chvíli couvnout od podpisu připravené smlouvy. Producent filmu Mário Homolka přijel tento týden podepsat předjednaný kontrakt, podle něhož měla společnost film distribuovat. "Místo podpisu smlouvy mi lokální manažerka Andrea Baisová oznámila, že do toho nejdou, neboť film je politický," řekl Sme producent.

Manažerka FFS však na dotaz slovenského listu odpověděla, že nešlo o politické důvody, ale například o to, že film ještě není zcela dokončen. Redaktoři Sme tento argument vyvracejí tím, že film v úterý shlédli celý. Do multikin měl původně jít v sobotu 17. listopadu. Producent se chce nyní pokusit jej sám nabídnout menším slovenským kinům.

Film podle Piussi popisuje poslední dva roky na slovenské politické scéně. Vypráví o tom, jak levicový kabinet premiéra Roberta Fica vystřídala u moci pravice, během jejíž krátké vlády se provalila korupční aféra známá pod názvem Gorila, načež se do vedení země po drtivém vítězství ve volbách vrátil Fico. (ČTK)

15:31
Bocellimu se v Praze bude zdát Sen noci májové

Proslulý italský tenorista Andrea Bocelli se 18. května v Praze představí na koncertu s názvem Sen noci májové. Nevidomého zpěváka doprovodí Český národní symfonický orchestr (ČNSO) pod taktovkou Marcella Roty. Dalším hostem bude kvartet 4 Divas, ženská obdoba skupiny Il Divo, která svým popově-klasickým repertoárem plní sály celé Evropy. Za pořádající společnost JV Agentura o tom informovala Vlaďka Zahradníková.

"Je velmi pravděpodobné, že Bocelli pozve na pódium i vybraného hosta z České republiky," sdělila Zahradníková.

Nejlevnější vstupenky na vystoupení proslulého tenoristy stojí 850 korun, nejdražší VIP platinum-balíček vyjde zájemce na 12.500 korun. Tento balíček obsahuje nejen vstupenky na nejluxusnější místa před pódiem, ale také koktejl s ochutnávkou toskánských vín z vinice rodiny Bocelliho před zahájením koncertu.

"V tuto chvíli je již více než polovina vstupenek na koncert vyprodána, převážně v nejdražších kategoriích," podotkla Zahradníková. (ČTK)

17:22
V Ústí nad Labem adaptují Soukromou vichřici

Činoherní studio v Ústí nad Labem uvede dramatizaci románu Soukromá vichřice spisovatele Vladimíra Párala, který ve městě strávil 40 let. Po Profesionální ženě a Milencích a vrazích je to už třetí ústecká adaptace jeho díla, premiéru bude mít 16. listopadu. 

"Soukromá vichřice s podtitulem Laboratorní zpráva ze života hmyzu je líčením každodenního soukromého a pracovního života dvou manželských a dvou mileneckých párů, zaměstnanců ústecké chemičky," uvedla dramaturgyně Činoherního studia Veronika Musilová Kyrianová a zároveň autorka divadelní adaptace díla.

Životy postav se podle ní odvíjejí podle stereotypního scénáře, kde je minimum prostoru pro improvizaci či spontánnost. "Proto do jejich převládající životní rutiny postupně pronikají malá vybočení i větší vzpoury, vrcholící několikanásobnou soukromou vichřicí," dodala s tím, že postavy opouští své domovy a partnery a začínají znovu.

Představení je podle dramaturgyně sondou do základů lidské bytosti, k jejím nejzákladnějším potřebám a projevům a odkrývá primitivní a živočišné stránky lidské povahy. Páral napsal Soukromou vichřici v roce 1966, je součástí takzvané Černé pentalogie, jejíž děj se odehrává právě v Ústí nad Labem. Mezi těchto pět románů se řadí také jeho další díla, která už se na jeviště ústeckého divadla dostala - v roce 1975 a znovu v roce 1996 Profesionální žena a v roce 1991 Milenci a vrazi. (ČTK)

08:19
Kate Nashová představila v pražském Roxy chystané album

V pražském klubu Roxy ve středu vystoupila britská písničkářka Kate Nashová. Na svém prvním samostatném koncertu v České republice představila vedle starších písní i novinky ze svého připravovaného třetího, zatím bezejmenného alba. Ve vyprodaném klubu s omezenou kapacitou sledovalo syrové vystoupení Nashové, kterou doprovodila tříčlenná dívčí kapela, zhruba 400 návštěvníků.

Pětadvacetiletá londýnská rodačka, která minulý rok vystoupila na festivalu Rock for People na letišti v Hradci Králové, v Praze zahrála v rámci svého malého podzimního turné, během něhož naplánovala sérii exkluzivních vystoupení v sálech s omezenou kapacitou. Laureátka Brit Award z roku 2008 zahájila vystoupení skladbou Sister. Alternativní hudebnice a zakladatelka Rock´n´Roll After School Clubu, v němž pomáhá najít školačkám cestu k hudebnímu sebevyjádření, bouřícímu publiku nabídla známé písně jako Foundations i nové písně Friend? nebo v závěru koncertu Underestimate Girl.

Nashová v průběhu koncertu vyměnila basovou kytaru, na níž měla jméno své oblíbené skupiny Fidlar, za klasickou šestistrunnou elektrickou kytaru a snažila se před každou písní komunikovat s přítomnými posluchači. Kate Marie Nashová vydala své debutové album Made of Bricks v roce 2007. Téměř okamžitě se stalo jedničkou britských hitparád a bodovalo i v USA. Obrovskou popularitu zajistil Nashové singl Foundations, který se za rok 2007 stal 17. nejprodávanějším singlem v Anglii. Předloni nahrála své druhé album My Best Friend Is You. (ČTK)

09:51
Stallone si chce ještě zahrát Ramba, zavtipkoval také o Rambolině

Hollywoodský herec z akčních filmů a producent Sylvester Stallone prý ještě nechce pověsit řemeslo na hřebík, protože by si ještě naposledy chtěl zahrát roli Ramba. Veterána Vietnamské války si přitom už zahrál ve čtyřech snímcích.

"Rambo je důvod, proč jsem ještě nešel do důchodu. Vidím člověka, který není schopen se vrátit domů. Potřebuje válku a vidím ho, jak v ní umírá," prohlásil Stallone na okraj probíhajícího 7. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Římě. Stallone v italské metropoli představil nový film Bullet to the Head (Kulka do hlavy), který pojednává o profesionálním zabijákovi a v němž hraje hlavní roli. Hlavní postavou je Jimmy Bobo, který je podle herce kombinací Ramba a Rockyho, což je zase slavná postava ze série o bojovném boxerovi.

"Uvidíme. Možná Rambo bude bojovat s artritidou nebo se vrátí jako žena... Rambolina. Svět je v současnosti velmi shovívavý," uzavřel herec podle agentury ANSA. (ČTK)

13:10
Jiránkovi na rozloučenou zahrál Dylan a Ellington, věnec poslal i Klaus

Rodina, přátelé a obdivovatelé humoru karikaturisty Vladimíra Jiránka, který zemřel po dlouhé a těžké nemoci 6. listopadu ve věku 74 let, ho ve čtvrtek před polednem ve strašnickém krematoriu v Praze doprovodili na poslední cestě.

"I v nejvážnějších chvílích je potřeba si zachovat humor," stálo vedle autoportrétu tohoto kreslíře na smutečním oznámení, na které rodina použila jeho nejoblíbenější rčení. Během obřadu zazněly živě melodie Boba Dylana a Duka Ellingtona, herec Petr Kostka zarecitoval verše Jaroslava Seiferta. Mezi přítomnými byli například Iva Janžurová, Miloš Nesvadba, Ilja Racek, Jan Vodňanský, grafik Vladimír Suchánek a někdejší premiér Petr Pithart. Z Německa přijel karikaturista, ilustrátor, spisovatel a režisér Ivan Steiger.

Po vážné nemoci zemřel karikaturista Vladimír Jiránek, připomeňte si jeho vtipy

Přišli i kolegové z České unie karikaturistů, kteří Jiránkovi v roce 2009 udělili výroční cenu Řád bílé opice. Rok předtím získal cenu Karla Poláčka v kategorii Humor moudrých, medailí Za zásluhy ho vyznamenal prezident Václav Klaus, který mu poslal věnec. U katafalku s rakví byly také květy od premiéra Petra Nečase, Parlamentu, ministerstva kultury, Lidových novin, České televize, Ateliérů Bonton Zlín a Hnutí Brontosaurus.

(ČTK)

13:34
Druhou nejvýznamnější cenu po Pulitzerovi získal indiánský román

Renomovaná spisovatelka indiánského původu Louise Erdrichová získala letošní Národní knižní cenu, která bývá označována za druhé nejvýznamnější americké literární ocenění po Pulitzerově ceně. Erdrichová se stala vítězkou v kategorii beletrie s románem The Round House, který pojednává o chlapci z indiánského kmene Odžibvejů a jeho touze zjistit pravdu o znásilnění své matky. Informovala o tom dnes agentura AP.

Osmapadesátiletá Erdrichová, které vyšlo v češtině dílo Čarování s láskou, věnovala ocenění domorodým obyvatelům Severní Ameriky. Autorka, jež je příslušnicí jednoho z největších severoamerických indiánských kmenů Odžibvejů, pronesla svou děkovnou řeč v domorodém jazyce a poté přešla do angličtiny.

V oblasti literatury faktu uspěla novinářka Katherine Boová se svou prvotinou Behind the Beautiful Forevers: Life, Death, and Hope in a Mumbai Undercity, která líčí život indické chudiny ve finanční metropoli Bombaji a korupci indické vlády. (ČTK)

15:20
Na Špilberku vystavují originály Trnkových ilustrací

Především dětem je určena nová výstava z díla Jiřího Trnky, kterou připravilo Muzeum města Brna na hradě Špilberk. Většinu ze 150 exponátů tvoří originály slavných Trnkových ilustrací dětských knih. Výstavu doplňuje také několik loutek, řekla kurátorka Jana Svobodová.

Od Trnkova narození letos v únoru uplynulo 100 let. Brněnská výstava patří k největším připomínkám výročí. Většinu kreseb si muzeum půjčilo z rodinného archivu. "Na výstavě jsou ukázky z 22 titulů z celkového počtu asi stovky knih, které Trnka ilustroval," uvedla Svobodová.

Některé exponáty poskytla také Moravská galerie v Brně, loutky zapůjčilo Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi. Výstava v západním křídle brněnského hradu potrvá do 27. ledna. (ČTK)

16:56
Iva Procházková udělala uzel na významné německé ceně za literaturu pro mládež

Spisovatelka Iva Procházková, mimo jiné držitelka dvou cen v soutěži Magnesia Litera, dostala další mezinárodní ocenění. Její román Uzly a pomeranče získal v Německu významnou cenu za literaturu pro mládež Luchs - kniha roku 2012, kterou udílí týdeník Die Zeit a Radio Bremen.

V České republice vydalo Uzly a pomeranče nakladatelství Albatros, ilustroval jej Jiří Franta, jehož obrázky se objevují v Hospodářských novinách. Román byl nominován na Magnesii Literu a později získal Zlatou stuhu v kategorii knih pro mládež. Magnesii Literu za knihu pro děti a mládež dostala Procházková už dvakrát, za tituly Myši patří do nebe a Nazí; s druhou jmenovanou byla v roce 2010 nominována na Německou cenu za literaturu pro mládež.

Před pěti lety v Německu dostala Cenu Friedricha Gerstäckera, nejvýznamnější německou cenu za knihy pro děti a mládež za román Tanec trosečníků. Cenu Luchs má Procházková převzít 15. března 2013 na lipském knižním veletrhu. (ČTK)

06:12
Imre Kertész, který přežil holocaust, věnuje vše německé akademii

Maďarský spisovatel Imre Kertész, jenž přežil holokaust, věnoval svůj soukromý archiv berlínské Akademii umění. Německý ministr kultury Bernd Neumann to označil za "dojemné gesto smíření".

Třiaosmdesátiletý nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 2002 žije v Berlíně. Darovaný archiv obsahuje rukopisy jeho románů i zápisníky s koncepty děl, dopisů, esejů a proslovů. Součástí je i korespondence s nakladatelstvími, časopisy a různými institucemi. "Je to dojemné gesto důvěry a usmíření, když Imre Kertész, který přežil holokaust, předává toto výjimečné dílo akademii v německém hlavním městě," prohlásil Neumann.

Spisovatel je podle něj také "literárním hlasem proti zapomnění".

Kertész se narodil v Budapešti do židovské rodiny. V roce 1944, ve svých 15 letech, byl deportován do Osvětimi a poté do Buchenwaldu, kde byl osvobozen v roce 1945. Jeho asi nejznámějším dílem je román Člověk bez osudu. Kertész v celé své literární tvorbě zpracovává zkušenosti z pobytu v koncentračních táborech, podobně jako Ital Primo Levi nebo Španěl Jorge Semprún. (čtk)

07:30
Výstava v paláci YMCA připomíná architekta Hniličku

Architekta Eduarda Hniličku (1887 až 1967), který byl mimo jiné autorem pražského paláce YMCA, představuje výstava právě v tomto domě. Zahajuje jí činnost nová galerie v pasáži paláce.

Hnilička se kromě prací v architektuře věnoval i malování, fotografii a typografii a byl také významným členem Klubu za starou Prahu.

Eduard Hnilička patří k pozapomenutým tvůrcům prvorepublikové Prahy a dalších lokalit. Řadí se ke generaci architektů moderního klasicismu, kteří svou tvorbou nijak závratně neměnili tvář měst a venkova, ale jejichž práce pomohla kvalitnímu urbanismu, říkají pořadatelé výstavy.

Náleží k těm, kteří se ve svém raném díle letmo dotkli rondokubismu, ale nehledali východisko ve funkcionalismu a dali se cestou moderního klasicismu. U obytných domů a ve vilách obohatil Hnilička tento směr horizontálními články, výrazně barevně odlišenými. Nikdy však neupustil od klasického horizontálního článku římsy. V době rozmachu stavebnictví a podpory soukromého bydlení se uplatnil s dalšími předními architekty při tvorbě obytných kolonií, technických staveb, činžovních domů a především škol.

Byl také malířem a tvořil drobnou užitou grafiku, jako ex libris nebo novoročenky pro řadu osobností tehdejší doby. Byl velmi aktivním členem domácí rady Klubu Za starou Prahu, psal články a fotografoval, věnoval se dokumentaci mizející Prahy. Jako grafik, ilustrátor a fotograf se podílel na knihách o Praze. (čtk)

08:20
Nová hra Chudí v Lodži představí život v židovském ghettu

Nová divadelní hra pro jednoho herce Chudí v Lodži představí život v židovském ghettu za války. V Činoherním studiu v Ústí nad Labem vznikla na motivy knihy Steva Sem-Sandberga. Představení s Jaroslavem Achabem Haidlerem v jediné roli bude mít premiéru 17. listopadu na Festivalu Sudety '12. Informoval o tom dramaturg představení Vojtěch Bárta, který se společně s Haidlerem podílel i na scénáři a režii.

Autoři představení se inspirovali stejnojmenným románem, který napsal v roce 2009 švédský spisovatel Sem-Sandberg. Hlavní postava, žid Adam, provede diváky zákony přežití v lodžském ghettu, kde se za druhé světové války na méně než čtyřech čtverečních kilometrech plochy tísnilo 164 tisíc Židů. V letech 1941 a 1942 bylo do ghetta deportováno dalších 38.500 Židů, z nichž asi 5 tisíc bylo z Česka.

"Inscenace bude reflektovat fungování mechanismu zla, který stavěl na využití struktur a takzvaných výdobytků moderní společnosti," uvedl Bárta. Představení ukáže i kontroverzního židovského starostu ghetta Mordechaje Chaima Rumkowského. "Z dochovaných dokumentů a svědectví jasně vyplývá, že i ti nejmocnější z Židů byli jen loutkami zcela podřízenými organizované struktuře průmyslu smrti a nucenými tak řešit ta nejnezáviděníhodnější morální dilemata," popsal dramaturg.

Představení přirovnal k jevištní meditaci nad poměrem lidské svobody a moci, morálky a života, smrti a lži, rozumu a strachu. Nová inscenace v programu Činoherního studia nahradí jiné monodrama se židovskou tematikou a Haidlerem v hlavní a jediné roli. Po 28 letech 9. listopadu skončilo představení Pan Theodor Mundstock. Hra vznikla v roce 1984 v Brně a v ústeckém Činoherním studiu se hrála bezmála dvěstěkrát.

Premiéra dramatu Chudí v Lodži byla zařazená na program Sudetského dne, který je součástí Festivalu Sudety '12. Komponovaný program zahrnuje autorské čtení básníka a držitele ocenění Magnesia Litera za poezii Radka Fridricha, vernisáž ústeckých fotografií Adolfa Čejchana, přednášku historika Martina Krska či sobotní chvilku poezie dramaturga představení Chudí v Lodži Vojtěcha Bárty. Premiéra začne v 19:00. (čtk)

09:12
Prokop s Mišíkem zahájili festival Blues Alive

Dvojkoncertem Michala Prokopa s kapelou Framus Five a Vladimíra Mišíka s ETC začal ve čtvrtek v zaplněném sálu Domu kultury v Šumperku 17. ročník přehlídky bluesové hudby Blues Alive. Do soboty se na něm představí světové hvězdy tohoto žánru. Bude mezi nimi například i nejvýznamnější bluesová zpěvačka současnosti Shemekia Copelandová, kytarista, varhaník a zpěvák Lucky Peterson i kytarový virtuos Jim Campilongo, řekl dnes mluvčí festivalu Jiří Sedlák.

Prokop a Mišík podle něj na Blues Alive v jednom večeru vystoupili před pěti lety. "Pro letošní vystoupení Michal Prokop připravil skladby ze své nové desky Sto roků na cestě. U Mišíka jde o tradiční koncertní program s klasickými hity i písničkami z jeho poslední desky," uvedl Sedlák.

Podle pořadatelů letos na přehlídce nelze očekávat neznámé tváře, všichni již v Česku vystupovali. K největším lákadlům přehlídky bude patřit "královna blues" Shemekia Copelandová. Další z hostů, Jim Campilongo, je kultovní postavou pro všechny kytaristy. Prorůstání blues s africkou hudbou ukáže společný koncert písničkáře Erika Bibba s malijským zpěvákem, kytaristou a písničkářem Habibem Koitém. Do Šumperku se vrací i australský kytarista a písničkář Hugo Race, bývalý člen kapely The Bad Seeds Nicka Cava. Sobotní program a celé festivalové dění zakončí kytarista, varhaník a zpěvák Lucky Peterson se svou šestičlennou kapelou.

Hlavní část festivalu v Šumperku doprovodí tradiční koncert v polském Chorzowě i satelitní koncerty po celém Česku. Veškeré informace jsou dostupné na www.bluesalive.cz. (čtk)

10:21
Kytaru napříč žánry zakončí koncert Emmanuela s Robinovou

Na závěrečném koncertu festivalu Kytara napříč žánry dnes v pražském Divadle Hybernia vystoupí australský kytarista Tommy Emmanuel společně s americkou bigbítovou kytaristkou Janet Robinovou. Oba umělci v České republice vystoupili již několikrát. 15. ročník festivalu se v Praze a na dalším místech konal od 14. října.

Emmanuel, který má již v Česku vybudovanou fanouškovskou základnu, naposledy vystoupil minulý rok na jaře před zaplněným sálem pražské Lucerny, poprvé za doprovodu elektrické kapely. Nyní přijede se svým akustickým programem a ukázkami z nejnovější desky Little by Little.

Ve světě se Emmanuel těší uznání jako popová hvězda. Má vyprodané koncerty a v mnoha státech má svoje fan kluby. Jeho instrumentální skladby se stávají hity a Emmanuel například doprovází jednu ze skladeb na posmrtně vydané desce Michaela Jacksona. Kytaristka Robinová v České republice koncertovala mimo jiné s kapelou November 2nd. V roce 2009 si ji jako hosta pozvala na svou československou šňůru zpěvačka a kytaristka Lenka Filipová.

Festival Kytara napříč žánry každoročně představuje publiku světové i domácí špičky ve hře na strunné nástroje. Letošní ročník otevřel 14. října koncert domácí flamencové jedničky Petra Víta, k němuž se přidaly jeho děti, v další části programu se divákům představil nadžánrový australský kytarista Michael Fix. (čtk)

11:05
Hollywood touží využít Petraeusův skandál

Hollywoodští producenti spřádají plány na natočení filmu o milostném skandálu bývalého šéfa Ústřední zpravodajské služby Davida Petraeuse. Z příběhu by mohl nejvíc vytěžit televizní film, protože by mohl vzniknout během jednoho roku, tedy dříve než se na skandál zapomene, uvedla agentura Reuters s odvoláním na experty.

Šéfové filmových studií podle Reuters od počátku týdne pořádají schůzky, volají agentům a mailují scénáristům. "Tohle vyvolá velký zájem o film a o knihu," řekla literární agentka Judi Farkasová zastupující Antonia Mendeze, jehož kniha Argo o útěku z obsazeného amerického velvyslanectví v Teheránu se stala předlohou ke stejnojmennému filmu.

Podle Farkasové se o práva k případnému filmu o Petraeusovi strhne rvačka. Není však jisté, že někdo z hlavních aktérů aféry - Petraeus nebo jeho milenka a autorka jeho životopisu Paula Broadwellová - práva prodají a nechají filmaře proniknout hlouběji do příběhu. Ten má každopádně potenciál na úspěšný film nebo třeba dokumentární drama na HBO.

"Tento skandál vykazuje spoustu prvků, po nichž Hollywood a diváci touží. Skrývání, spiknutí, CIA, vysoce postavené politiky, pletky," vyjmenovává hollywoodský producent Chris Armstrong.

Dobrou zprávou pro případné autory scénáře je, že Petraeusův příběh se rozrůstá o stále nové šťavnaté podrobnosti, intriky a otazníky týkající se národní bezpečnosti.

Petraeus před týdnem odstoupil z čela CIA kvůli mimomanželskému vztahu. Generál ujišťuje, že své někdejší milence nepředal žádné tajné informace, jak byl podezříván. Existují však zprávy, že vyšetřovatelé našli tajné informace v počítači Broadwellové. Případ zasáhl i velitele spojeneckých sil v Afghánistánu Johna Allena, který údajně flirtoval s Petraeusovou známou Jill Kelleyovou. (čtk)

12:05
Předvánoční atmosféru v Praze zpestří koncert Plácida Dominga

Dva dny před vánočními svátky zavítá do Prahy slavný španělský tenorista Plácido Domingo. Vánoční galakoncert se uskuteční 22. prosince ve vysočanské O2 areně. Hostem večera by měla být sopranistka Eva Urbanová. Vstupenky se podle prodejního portálu Sazky pohybují mezi 950 až 4500 korunami a jsou zatím k dostání ve všech kategoriích. "Král opery" se za českými fanoušky vrací po roce a půl. Loni v létě zazpíval na koncertu pod širým nebem v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.

Koncert pořádá slovenská agentura BONUS VISION.

Madridský rodák ztvárnil za svou kariéru přes 130 tenorových a barytonových rolí, získal 12 cen Grammy a pořídil stovky nahrávek, což je v operní historii rekord. Mezinárodní popularitu si vytvořil zejména společným vystupováním s Lucianem Pavarottim a Josém Carrerasem (Tři tenoři).

Začínal jako barytonista, poté přešel do tenorového oboru, ale jeho hlas si do určité míry ponechal barytonové zabarvení. V současnosti se k barytonovým postavám vrací častěji, jejich poloha je nižší, ne tak vypjatá jako u tenorových úloh.

Jednasedmdesátiletý Domingo zpívá v šesti jazycích (španělsky, anglicky, italsky, německy, francouzsky a rusky) a v repertoáru má role sahající od starší hudby přes francouzský, německý a zejména italský romantismus Verdiho, Donizettiho a Pucciniho až k postavám ve Wagnerových operách. Ztvárnil ale i řadu rolí v moderních operách.

Skutečný začátek jeho mezinárodní kariéry se datuje rokem 1968, kdy debutoval v newyorské Metropolitní opeře. Od té doby trvale hostuje na prestižních světových scénách. Je také ředitelem operního domu v Los Angeles, kde obnovil kontrakt až do roku 2013. Působil i jako generální ředitel Washingtonské národní opery, v níž pracoval od roku 1996. (čtk)

12:54
Filmaři bojkotují festival Ekofilm, který se má konat v Ostravě

Osobnosti spojené s festivalem o životním prostředí Ekofilm bojkotují letošní ročník této mezinárodní přehlídky, která se má od 6. do 9. prosince v Ostravě, s jiným organizátorem a v jiném termínu. Důvodem je podle nich zmanipulované výběrové řízení. Uvedli to na dnešní tiskové konferenci v Praze a vyzvali ministra životního prostředí Tomáše Chalupu k nápravě.

Signatářka výzvy Olga Sommerová odmítla funkci prezidentky ostravského festivalu. "Autoritativní způsob rozhodnutí, manažersky nezvládnuté výběrové řízení a pozdní termín jeho vyhlášení vyvolává pochybnosti o skutečném důvodu, proč byl zlikvidován mezinárodní festival v Českém Krumlově, navazující na zájem studentské komunity Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích," uvádějí ve výzvě, kterou podepsalo osm desítek filmařů, bývalých členů porot a sympatizantů. Absurdní je podle nich organizovat v Ostravě s malým odstupem dva environmentální festivaly Tur Film a Ekofilm.

Vítězem výběrového řízení, organizovaného ministerstvem životního prostředí, je ostravské sdružení Perseus, jehož ředitelka je i šéfkou firmy Fabex Media. "Ta je také pořadatelem druhého z festivalů ekologických filmů Tur Film," uvedla Sommerová. Dokumentaristé prý byli novým organizátorem Ekofilmu vyzváni, aby snímky, které přihlásili na Tour film, přihlásili i na Ekofilm.

Podle Sommerové je pověst 38. ročníku Ekofilmu ohrožena. "Plnohodnotný filmový festival mezinárodního významu nelze zorganizovat během dvou měsíců. Tři týdny před zahájením nemá na webových stránkách statut ani jasné podmínky soutěže," dodala. Podle jejího osobního názoru se ministerstvo snaží zpřetrhat všechny tradice a vazby, které byly spojeny se Stranou zelených, která ministerstvo kdysi vedla. Usiluje o to, aby ministr Chalupa umožnil v příštím roce návrat k tradici Ekofilmu v obvyklém termínu v Českých Budějovicích a Českém Krumlově. (čtk)

13:35
Studentský snímek Praho, má lásko přijde do kin 22. listopadu

Ve spolupráci Filmové a televizní fakulty a distribuční společnosti Bontonfilm vznikl povídkový film nazvaný Praho, má lásko. Studentský snímek, který dnes na pracovní projekci v Praze viděli novináři, přijde do kin 22. listopadu.

Několik krátkých příběhů je spojeno geniem loci pražských zákoutí, tematicky se vztahují ke vztahu mladých filmařů k bývalým industriálním místům. Potvrzuje se tak, že Nusle, Žižkov, Vysočany, Libeň, Smíchov i Bohnice jsou pražskými obvody, které dodnes ovlivňují a inspirují umělce. Na pozadí příběhů se historické památky mísí s moderními prvky velkoměsta.

Režiséry byli Tomáš Pavlíček, Jakub Šmíd, Viktória Dzurenková a Markéta Černá, v jednotlivých příbězích se objeví například Jan Budař, Michal Kern, Jaromíra Mílová, Květa Fialová, Marie Doležalová, Alla Alexandrov, Matěj Nechvátal, Petr Jeništa, Jan Vondráček, Jiří Dvořák, Jakub Šmíd, Lucia Kajánková a Martin Müller.

V tomto sedmdesátiminutovém projektu nechali tvůrci hrdiny svých příběhů jezdit tramvajemi či bloudit ulicemi a poslouchali přitom jejich rozhovory. Pro film je charakteristický cit pro realitu s pozvolným rytmem vyprávění, místy odlehčovaný slovním humorem. Z žánrů se na plátně vystřídá drama, komedie i fiktivní dokument. Každý z autorů má osobitý názor a nezaměnitelný vypravěčský přístup. Všechny povídky jsou dokresleny živelným hudebním stylem v podání karlínsko-žižkovské kapely V(!)bezdud.

Film se vyráběl na FAMU pod vedením zkušených pedagogů a filmových profesionálů s podporou Bontonfilmu tři roky. Jeho iniciátorem byl režisér Vít Olmer, který vyšel z nápadu děkana Pavla Jecha udělat celovečerní povídkový film, na jehož tvorbě by se společně podíleli posluchači scenáristiky, režie a produkce. Oslovil Bontonfilm, který tento snímek mladých pro mladé výrazně podpořil.

Podle dramaturgyně Terezy Brdečkové je společným tématem motiv vnitřní osamělosti a prázdnoty uprostřed města. "Některé postavy jsou schopny najít cestu k blízkým, jiné už překročily práh, za kterým z osamělosti cesta nevede," uvedla a atmosféru snímku označila za melancholickou. (čtk)

14:42
Zpěvačka Sung Feng-jün přivítá se svým festivalem Rok hada

Tradiční rozloučení se starým rokem a oslavu nového, který podle čínského lunárního kalendáře vstoupí do Roku hada, pořádá čínská zpěvačka Sung Feng-jün. Šestý ročník festivalu Songfest.cz se uskuteční na přelomu ledna a února. Do světa tradic Dálného východu mohou diváci poprvé nahlédnout 24. ledna v pražském Palác Akropolis, informovala za pořadatele Silvie Marková.

Den poté zamíří festival do Hradce Králové, koná se ale i Plzni, Českých Budějovicích a na závěr 2. února v Českém Krumlově. Součástí každého koncertu bude i rituál Úcta k předkům dotýkající se tradic všech národů. Novou autobiografickou knihu zpěvačky Sung Feng-jün nazvanou Cesta za hlasem představí etnografka a spisovatelka Pavlína Brzáková.

Navíc takzvaný hadí dárek dostanou lidé narozeni ve znamení hada, což je v roce 1917, 1929, 1941, 1953, 1965, 1977, 1989 a 2001.

"Blížící se nový lunární rok je ve znamení vodního hada a v čínské astrologii znamená jemné proudění energie. Očekává se zvolnění a plynulý vývoj - co více si po období ekonomických i politických turbulencích přát," uvedla zakladatelka festivalu Sung Feng-jün, která přehlídku pořádá s hercem a moderátorem Jaroslavem Duškem.

V Praze vystoupí soubor překračující žánrové hranice Clarinet Factory. V hradeckém Draku a plzeňském Divadle pod lampou se představí výtvarník, hudebník a performer Petr Nikl a v budějovickém Metropolu se přidá hráč na didgeridoo Ondřej Smeykal. Do českokrumlovského Městského divadla zavítá se svými modrými houslemi virtuos Pavel Šporcl. Kromě koncertního programu nabídne Songfest.cz i zábavní odpoledne pro děti i dospělé.

Během koncertní části programu se společně s hlavními aktéry večera a jejich hosty objeví například Trio PUO s Martinem Zbrožkem, Traffic Dance Drum, etnické skupiny z jižní Asie, Zorita Oriental Dance Studio, soubor tance univerzálního míru nebo školy bojového umění. (čtk)

15:12
Plzeňský balet přichází s Annou Kareninou, premiéru má v sobotu

S Annou Kareninou, příběhem osudové lásky tragické hrdinky Tolstého románu, přichází balet plzeňského Divadla J. K. Tyla. V premiéře ji uvede na velké scéně tuto sobotu. Působivost tanečního ztvárnění nesmrtelného příběhu si tak mohou diváci v Plzni vychutnat po 35 letech. Osobitou verzi Anny Kareniny s hudbou Dmitrije Šostakoviče připravuje pro plzeňskou scénu choreograf a režisér Libor Vaculík, autor zdejšího nejúspěšnějšího tanečního titulu Edith - vrabčák z předměstí. Informovala o tom mluvčí divadla Eva Ichová.

"Budeme mít jedno obsazení 'pražské' a jedno 'plzeňské'. Není to z důvodu nekvality plzeňských tanečníků, ale z důvodů typologie, prostě jsem v souboru nenašel pro mne vhodná dvě kompletní obsazení," uvedl Vaculík.

Do pražského obsazení počítá i Zuzanu Pokornou jako emeritní sólistku Národního divadla. Hostem bude šéf baletu Národního divadla Petr Zuska, představí se jako Karenin, manžel titulní hrdinky, a Ondřej Vinklát jako Vronskij. V plzeňské verzi se představí v těchto rolích Michaela Musilová, pro kterou je Anna Karenina první titulní rolí a zatím také největší uměleckou příležitostí, Petr Hos a Milan Maláč.

"Co se příběhu týče, soustředím se vyloženě na trojúhelník Anna, Vronskij, Karenin. Anna bude silná žena, která si dlouho nechce nelegitimní vztah připustit. Vymaňuje se ze společenských konvencí a zaplatí za to. Celé představení začíná a končí jejím vnitřním monologem, který půjde ze zvukového pásu. Nádherně mi ho namluvila Bára Munzarová," uvedl Vaculík.

V případě libreta vyšel nejen z knihy a filmu, prý si i něco "přivymyslel". "Zejména scény, které by měly osvětlit postavu Karenina. Chtěl bych ho ukázat v jeho rozpornosti a složitosti, na jedné straně despotický státní úředník šikanující své zaměstnance, na druhé straně zranitelný člověk, který svou ženu skutečně miluje," dodal.

V plzeňském divadle byl balet s hudbou Rodiona Ščedrina nastudován v roce 1977. "Přes značný odstup let utkvěla tato inscenace v paměti diváků neobyčejně živě. Není divu, pro představitelku titulní postavy Libuši Královou se Karenina stala životní rolí, za niž získala Cenu Českého literárního fondu 1979," uvedla Ichová. Podle ní s obzvlášť silnými emocemi prožívali rozloučení s tímto titulem účastníci derniéry 22. října 1980. Závěrečné představení bylo zároveň loučením tanečníků a příznivců baletu s Velkým divadlem před jeho pětiletou rekonstrukcí. (čtk)

16:39
Následky Černobylu v duších lidí líčí film Země zapomnění

O následcích, jaké zanechala černobylská jaderná katastrofa z roku 1986 v duších lidí, pojednává hraný film Země zapomnění, který vznikl v koprodukci francouzských, německých a polských tvůrců. Dnes ho na pracovní projekci v Praze představila společnost Film Europe, která ho do kin uvede od 13. prosince.

Výbuch jaderné elektrárny na Ukrajině byl námětem řady dokumentů, celovečerních snímků na toto téma je však jen pár. Režisérka Michale Boganimová tuto událost zkoumá z pohledu lidí, kteří měli katastrofu na očích. Zajímá se o to, jaký byl jejich 26. duben 1986, zda měli vůbec tušení, co se v jejich blízkosti odehrálo a co následovalo poté.

Hlavní ženské role v Zemi zapomnění se ujala ukrajinská herečka Olga Kurylenková, známá například z filmů Paříži, miluji Tě nebo jako Bond girl ze snímku Quantum of Solace. Dívka, kterou představuje, se po deseti letech od katastrofy do Černobylu vrací a v roli průvodkyně zahraničních turistů jezdí do zakázané zóny, míst svého dětství. Má známost s Francouzem, který ji zve do Paříže, ale ví, že se své minulosti nezbaví.

Když jaderný reaktor explodoval, hrdinka filmu se právě vdávala. Její manžel ze svatby odjel k elektrárně a už se nevrátil. Byl jedním ze čtyř tisíc těch, kteří požár bezprostředně likvidovali a na následky ozáření zemřeli.

Ukrajinské město Pripjať v bezprostřední blízkosti ohniska, odkud bylo evakuována 50.000 lidí, je dnes mrtvé, bez vody a elektřiny. Město zarůstá lesem a budovy se bortí. Odborníci mu dávají deset let života, než bude pochováno pod troskami odstřelených budov. Správa zakázané zóny považuje nápad udělat z města muzeum za nereálný. V budovách je více radiace než venku a kvůli jejich špatnému stavu by muzeum dlouho nefungovalo.

Letos na jaře byla v Černobylu zahájena výstavba nového krytu nad havarovaným blokem jaderné elektrárny, který ohrozil radiací i velkou část Evropy. Zničený reaktor byl narychlo po havárii uzavřen pod betonový sarkofág, který ale už dosloužil. Nový, zcela hermetický kryt, jehož stavba vyjde investory, většinou západní státy, až na miliardu eur, má mít životnost sto let. Dokončen by měl být v roce 2015. (čtk)

18:29
Začíná festival Janáček Brno, nabídne Osud i Její pastorkyni

Velké operní inscenace i komorní koncerty nabízí ode dneška Mezinárodní hudební festival Janáček Brno. Účastní se jej přední soubory a sólisté z Česka, Slovenska, Nizozemska či Německa. Na programu jsou především díla Leoše Janáčka, ale také hudba jeho souputníků a následovníků. Festival Janáček Brno má formu bienále a letos potrvá do 25. listopadu.

Cílem pořadatelů je vybudovat největší janáčkovskou přehlídku a vytvořit mezi Brnem a jménem slavného skladatele podobně silné spojení, jaké existuje třeba mezi Mozartem a Salcburkem nebo Wagnerem a Bayreuthem. Janáček v Brně prožil většinu života. Pořádající Národní divadlo Brno pro festival nastudovalo Janáčkovu operu Osud. Režisérem je Němec Ansgar Haag. "Janáček je po mě největším skladatelem 20. století," uvedl Haag na festivalové tiskové konferenci.

Jeho inscenace zachovává věrnost předloze. Slovenské národní divadlo přijede s inscenací Její pastorkyně v režii Martina Otavy. Národní divadlo moravskoslezské představí svou verzi Káti Kabanové, stejné dílo uvede také nizozemská Opera Zuid z Maastrichtu. Státní divadlo v Norimberku odehraje Věc Makropulos. Režisérem norimberské inscenace je slavný Robert Carsen. Festival Janáček Brno pravidelně nechává zaznít také skladby dalších autorů spjatých s Brnem. Tentokrát to bude například Josef Berg.

Na programu přehlídky jsou tři jeho opery a smyčcový kvartet. Národní divadlo Brno představí také operu Zázrak Heliany od Ericha Wolfganga Korngolda, kterou nastudovalo v koprodukci s Falckým divadlem z Kaiserslauternu. Programovou zajímavostí jsou matiné v Památníku Leoše Janáčka. Klavírista Jan Jiraský při nich rozezní nástroj, na který hrával sám skladatel. Divadlo Husa na provázku obohatí přehlídku svou inscenací Leoš aneb Tvá nejvěrnější, jejímž hrdinou je právě Janáček. (čtk)

19:42
Už se ví, kdy bude HBO vysílat Hořící keř Agnieszky Hollandové

Třídílné drama Hořící keř, jež pro společnost HBO Europe natočila renomovaná polská režisérka Agnieszka Hollandová, vstoupí na obrazovky filmového kanálu HBO v neděli 27. ledna 2013. Dnes to oznámila mluvčí HBO Pavla Brožková.

Tento podle ní nejrozsáhlejší a nejnákladnější projekt v historii evropské HBO se vrací do období novodobých českých dějin, které v hraném filmu dosud nebylo zpracováno. Začíná rekonstrukcí alarmujícího činu Jana Palacha, který se 16. ledna 1969 zapálil na protest proti sovětské okupaci. Na příběhu mladé právničky, která se ujala zastupovaní matky Jana Palacha ve sporu s významným komunistickým funkcionářem, sleduje proměnu tehdejší československé společnosti - od tichého vzdoru vrcholícího Palachovým pohřbem, po rostoucí rezignovanost a nastupující normalizaci.

"Drama, jehož scenář napsal Štěpan Hulík, vypráví o následcích Palachovy oběti a počátcích normalizace v posrpnovém Československu. Hlavní postavou je advokátka Dagmar Burešová, která zastupovala Palachovu matku Libuši a bratra Jiřího ve zdánlivě beznadějné soudní kauze. Důvodem žaloby blízkých mrtvého studenta bylo skandální nařčení od poslance Viléma Nového. Ten Palachův čin zlehčoval na stranickém mítinku lživým prohlášením o takzvaném 'studeném ohni'.

Film připomene i sebeobětovaní Jana Zajíce z února 1969, dění ve studentských kruzích a kolaborantské aktivity příslušníků StB, kteří se Palachův odkaz snažili vymazat z národního povědomí," uvedla Brožková. V třídílném projektu se objeví například Tatiana Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach a Martin Huba. Další role ztvárnili Ivan Trojan, Vojtěch Kotek, Ivana Uhlířová, Alois Švehlík, David Novotný, Igor Bareš, Miroslav Krobot a Stanislav Zindulka.

Vypjaté drama má aktuální mravní přesah. Vypráví o individuální statečnosti, ale i o lámání charakterů a následné mravní devastaci, s nimiž se česká společnost potýká i v polistopadových dobách. Hollandová, která v roce 1971 absolvovala pražskou FAMU, právě uvedla do českých kin celovečerní snímek V temnotě, který získal začátkem roku nominaci na Oscara. Vznikl podle skutečných událostí z nacisty okupovaného Lvova (tehdy Polsko, nyní Ukrajina), kde údržbář kanalizací schovával za úplatu v podzemním labyrintu skupinu Židů, kteří chtěli uniknout likvidaci ghetta. Režisérka ho natočila v koprodukci s Německem, Francií a Kanadou. (čtk)

08:22
Festival Blues Alive nadchnuli Shemekia Copeland a Hugo Race

Sametový hlas americké královny blues Shemekie Copelandové i temné písně australského muzikanta Huga Race patřily k vrcholům pátečního večera festivalu Blues Alive. Publikum v šumperském Domě kultury dostala do varu i maďarská kapela Mississippi Big Beat Band a americký kytarista Jim Campilongo. Evropským centrem bluesové hudby se stal Šumperk letos po sedmnácté. "Blues rozhodně není smutná muzika. Já jsem silná žena a snažím se ženy zvednout a potěšit i chlapy. Svět se mění a blues taky," řekla Copelandová.

Černošská zpěvačka, která lásku k blues zdědila po otci, texaském kytaristovi Johnnymu Copelandovi, s bluesovou muzikou vyrůstala. "Narodila jsem se do toho. Každý tam, kde jsem vyrůstala, poslouchal rap nebo Whitney Houstonovou, ale já se do blues zamilovala od první chvíle, kdy jsem jej slyšela. Říkávám, že jsem uslyšela volání shůry. Akorát v mém případě to nebylo, abych se stala jeptiškou, ale abych se stala bluesovou zpěvačkou," uvedla hvězda šumperského festivalu.

Přitom hudba, kterou Copelandová dělá, je spíš písničkářská, pouze dodržuje bluesové formy. "To, co dělám, to není sto let stará muzika. Blues roste a rozvíjí se. Zpívám o věcech, které se staly v mém životě, o věcech, které se teď dějí ve světě. Nesnažím se zpívat jako lidi, kteří tady byli přede mnou," řekla zpěvačka. Vidět je to i na jejím posledním albu s názvem 33 1/3. "Mí předci byli sběrači bavlny, mí předci byli otroci, všechno tohle. Ale já ne. Takže o tom nezpívám. Protože to by nebylo správné, abych to dělala," dodala.

Copelandová navštívila Česko poprvé v roce 2010, tehdy koncertovala v Uherském Brodě. Ve čtvrtek zpívala ve Zlíně. "Jste skvělí lidé, myslím, že Češi blues milují," uvedla zpěvačka. Australské blues představil na severu Moravy někdejší kolega Nicka Cavea a spoluzakladatel jeho kapely The Bad Seeds Hugo Race. "Je zajímavé dělat turné v České republice, když je člověk z Austrálie," poznamenal dnes z pódia muzikant, který ve své tvorbě mísí bluesové kořeny s psychedelickými hráčskými postupy. V Šumperku ho doprovázeli italští muzikanti tvořící jeho kapelu The Fatalists.

Přehlídka v třicetitisícovém Šumperku je i letos vyprodaná. Přestože většina interpretů přijela z ciziny, neztratili se mezi nimi ani čeští muzikanti z kapely The Kingsize Boogiemen, vítězové letošního ročníku Blues Aperitiv. V sobotu festival pokračuje koncerty především amerických muzikantů, večer vyvrcholí vystoupením kytaristy, varhaníka a zpěváka Lucka Petersona. (čtk)

10:14
Divadlo ABC dnes uvede premiéru hry Antonína Máši

Divadlo ABC uvede dnes večer premiéru hry Antonína Máši Rváč, kterou autor napsal podle povídky Ivana Sergejeviče Turgeněva. Režisérem inscenace byl ředitel Městských divadel pražských Ondřej Zajíc.

Povídka je dramatem o velkém přátelství dvou nesourodých mladíků, které osudově rozdělí láska k jedné ženě. V hlavní rolích se představí Tomáš Novotný, Veronika Kubařová a Martin Písařík.

Podle dramaturgyně Věry Maškové je nejdůležitějším tématem Rváče střetnutí dvou životních postojů v konfliktu se světem, dvou kontrastních světových názorů. Oba protagonisté - rváč Lučkov a idealista Kister - žijí ve stejném světě, oba si uvědomují jeho bídu a nedostatečnost, ale jejich postoj k němu je diametrálně odlišný. Lučkov považuje realitu za neměnnou a vede proti ní svou osamělou sebezničující vzpouru.

Zatímco Kister věří v možnost nápravy, a to nikoli nějakou abstraktní ideou, ale vlastním příkladem. Oba jsou však ochotni ve svém přesvědčení zajít až do krajnosti. Další role ztvární například Hanuš Bor, Stanislava Jachnická, Evellyn Pacoláková, Jiří Klem a Jiří Schwarz. V roce 1979 byl Rváč uveden v někdejším pražském Divadle E. F. Buriana - v hlavních rolích se tehdy objevily dnešní hvězdy MDP Jan Vlasák a Jitka Smutná. (čtk)

11:09
Simona Štasová se objeví v komedii Filumenta Marturano

Oblíbená herečka Simona Stašová se objeví v tragikomedii s názvem Filumena Marturano italského režiséra, dramatika a herce Eduarda De Filippa. Premiéru bude mít 25. listopadu v pražském Divadle ABC. Režisér Zdeněk Kaloč ji připravil v produkci agentury Harlekýn ve spolupráci s Městskými divadly pražskými. Hereckým partnerem Stašové bude Svatopluk Skopal.

Nesmrtelnou filmovou adaptaci této hry s názvem Manželství po italsku natočil v roce 1964 režisér Vittorio De Sica, který do hlavních rolí obsadil Sophii Lorenovou a Marcella Mastroianniho.

Podle Stašové je tato hra o mateřství, o tom, co všechno je matka schopná udělat pro svoje děti, kam až dosahuje mateřská láska, tedy téma věčné a krásné. "Ve Filumeně se prolíná komedie s dramatem, a to je tím, co mě na divadle a vlastně i na životě baví - smích přes slzy. Jsou tam kouzelné situace, hluboká dojetí i srandy kopec, jak to má na jevišti i v životě být," uvedla Stašová o komedii patřící k tomu nejlepšímu z italské tvorby.

Skopal ztvární Domenika Soriana, úspěšného obchodníka a neodolatelného ctitele ženských půvabů. Mladičkou Filumenu Marturano potkal v jednom neapolském nevěstinci uprostřed druhé světové války. Pak se jejich cesty nakrátko rozešly, ale po válce se náhodou potkali znovu a zrodil se vztah, který vydržel 22 let. Filumena se stala jeho milenkou a v době, kdy byl na cestách, vedla jeho obchody. Po všech těch letech ale Domenico oznámí, že se ožení s mladou dívkou. Filumena se pak rozhodne, že zhýralého boháče dostane k oltáři, aby pro své syny zabezpečila rodinu.

V dalších rolích inscenace se objeví například Jaroslava Pokorná, Čestmír Gebouský, František Skopal, Libor Hruška, Karel Heřmánek ml. a Radka Filásková.

Nad představením převzal záštitu velvyslanec Italské republiky Pasquale D´Avino. Předpremiéry se během týdne uskuteční v Teplicích, Litoměřicích, Děčíně a v Novém Boru. Reprízy budou v prosinci v Jablonci nad Nisou, Ostravě a Boskovicích. Do Divadla ABC se inscenace vrátí 16. prosince. (čtk)

07:53
J.A.R. odstartovali konec světa a podpořili kandidaturu Schwarzenberga

Částečně volební kampaní prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga se stal sobotní narozeninový koncert skupiny J.A.R. v zaplněném Velkém sále pražské Lucerny. Návštěvníci hned u šaten vedle tradičního stánku se suvenýry souvisejícími s hudbou narazili i na propagační materiály s obrázkem Schwarzenberga stylizovaného účesem do příznivce hnutí punk.

"Všichni v kapele ho podporujeme v jeho kandidatuře," prohlásil během koncertu spoluzakladatel J.A.R. rapper Ota Klempíř. Tradiční narozeninové vystoupení bylo původně avizováno jako start konce světa, který má podle mayského kalendáře nastat letošního 21. prosince. Koncert s názvem Vidět Bohy, konec světa! nabídl většinu hitů, které složili za svou třiadvacetiletou kariéru.

Mimo jiné zazněly písně Dědci, Pap music, Mydli to!, Pták, Hamás či Bulhaři. Uznávaná funková formace známá svým recesistickým humorem se dočkala ovací za individuální výkony, uznalým potleskem publikum ocenilo zpěv Dana Bárty, bláznivý tanec Michaela "Vrtulníka" Viktoříka, který se neváhal svléknout do půli těla, i kytarová sóla Miroslava Chyšky. (ČTK)

09:05
V Rudolfinu se předčasně slavili devadesáté narozeniny Ilji Hurníka

V zaplněném sále pražského Rudolfina se v sobotu uskutečnil koncert při příležitosti 90. narozenin významného českého hudebního skladatele, pedagoga a spisovatele Ilji Hurníka. Na počest autora mnoha popularizačních televizních a rozhlasových pořadů, který oslaví devadesátku 25. listopadu, vystoupilo s jeho tvorbou celkem osm sborů. Součástí koncertu byl také křest s nahrávkou Hurníkovy opery Dáma a lupiči, která už patří mezi klasiku na operních pódiích.

Slavnostní koncert v rámci cyklu Pocta tvůrcům přichystal Český rozhlas a Gymnázium a Hudební škola hlavního města Prahy. "Lidé se mne ptají, jestli jsem optimista nebo pesimista. Já říkám, že ani jedno, ani druhé, protože oba jsou proroci a ti se často mýlí. Ale já vím o něčem bezpečnějším, co se stane a nezklame. A to je zvědavost, co se bude dít třeba už zítra. A já budu při tom. A to je jistota, které se držím," řekl v sobotu Hurník.

Koncert zahájil výběr z cyklu Kapr, blecha a tak dále v podání Zvonítka, oddělení sborového studia Zvoneček. Hurník, strýc bratří Ebenů a švagr hudebního skladatele Petra Ebena, sledoval vystoupení sborů s výrazně dětským obsazením. V závěru zazněla i skladba Viva la musica jeho syna Lukáše Hurníka, sbormistra souboru Gaudium Pragense. Koncert zakončilo dílo Missa vinea crucis v podání souborů Zvonky, Abbellimento, Iuventus pedagogica a Královéhradeckého dětského sboru Jitro. (ČTK)

10:38
Divadelníci zasadili Válku s mloky do moderní doby, odehrává se po povodních

Autorskou dramatizaci slavného románu Karla Čapka Válka s mloky uvedlo v sobotu Slovácké divadlo v Uherském Hradišti. Byla to poslední premiéra letošního roku. Ačkoliv dramatik román napsal v roce 1935, hra začíná v době před 15 lety, kdy město i další části Moravy čelily tisícileté povodni. Jako stále aktuální do popředí vystoupila témata narůstajícího ohrožení lidstva nejen totalitními režimy, lidské zpupnosti či kořistnictví.

Román v předvečer druhé světové války varoval zejména před rozpínavostí fašismu a odlidštěním společnosti. "Přemýšleli jsme, k čemu to přirovnat dnes. Mám pocit, že příroda je občas už bezbranná a zmatená. Naznačuje lidstvu tuto zmatenost různými možnostmi. Podle mě jsou záplavy jedním z těchto výkřiků. Měl jsem dojem, že extrém zakódovaný v Čapkově románu je zakódovaný i v této události," uvedl řežisér a spoluautor scénáře Dodo Gombár, který ve Slováckém divadle režíroval poprvé. Příběh v podání tamního souboru začíná v neděli 13. července 1997 v umývárně evakuačního centra.

Lidé se vzpamatovávají z toho, co právě prožili, ale jejich katastrofa je jen malou výsečí globálních událostí. Voda totiž zaplavuje svět. "A právě v tomto okamžiku se dokumentární divadlo proměňuje ve fikci. Mloci útočí! Jediným pamětníkem a znalcem celého příběhu, který se odvíjel po několik generací, je pan Povondra starší. Jeho vyprávění vtahuje diváky do Čapkova světa a společně s ním se vydávají po stopách toho, jak celá 'mločí aféra' vlastně vznikla," přiblížil děj dramaturg a spoluautor scénáře Libor Vodička. (ČTK)

12:27
Virtuos Ženatý zahájí na Pražském hradě turné, které skončí v Carnegie Hall

Jeden z nejvýznamnějších českých houslových virtuosů Ivan Ženatý v neděli na Pražském hradě zahájí své turné s názvem Praha - Milano - New York. Program sestavil z českých skladeb od Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a Bedřicha Smetany. V Rudolfově galerii Ženatého doprovodí irský klavírista James Vaughan, který se před českým publikem představí vůbec poprvé.

Turné, které je pro interprety prvním společným, skončí koncertem v newyorské Carnegie Hall. Od letošního roku působí Ženatý jako profesor na prestižním Clevelandském hudebním institutu. Díky newyorské nadaci Harmony hraje na vzácné housle Giuseppe Guarneriho "del Gesu" z roku 1740.

Po celou dobu umělecké činnosti se Ženatý soustředí na souborná díla velkých autorů, jako jsou Bach, Mendelssohn, Schumann, Dvořák nebo Grieg. Pozornost vzbudil nahrávkami dvořákovského kompletu a obou houslových koncertů Josefa Bohuslava Foerstera s londýnským Symfonickým orchestrem BBC a jeho někdejším šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem. (ČTK)

14:43
Dokumenty o Smetanovi představí jeho život i hrobku

V pražském kině Světozor se v neděli uskuteční premiéra dvou dokumentů režiséra Pavla P. Riese, které jsou věnovány hudebnímu skladateli Bedřichu Smetanovi. První popisuje život slavného hudebníka, druhý představí zvelebení jeho hrobky na Vyšehradě.

Celovečerní dokument s hranými prvky Bedřich Smetana život žitý zaživa vznikl ve spolupráci s Jitkou Molavcovou, svůj hlas skladateli propůjčil Ladislav Mrkvička. Druhý časosběrný dokument představuje zvelebení Smetanovy hrobky na Vyšehradě dle návrhu sochaře Petra Císařovského. Naposledy byla Smetanova hrobka v Praze rekonstruována na konci 80. let minulého století. Nyní její opravu zorganizovalo občanské sdružení Veřejnost vlasti.

Bedřich Smetana se stal ještě za svého života předním reprezentantem české hudby a národní kultury vůbec. Je tradičně označován za zakladatele moderní české národní hudby a výrazně ovlivnil následující generace českých skladatelů. Jeho dílo i životní osudy se těší značné pozornosti u posluchačů a pronikly i do všeobecného povědomí. Ve světovém měřítku se však zájem o Smetanu nerovná proslulosti Antonína Dvořáka nebo Leoše Janáčka. (ČTK)

17:05
Sting letos odehraje třetí koncert v Česku, obejde se bez efektů a sboru

V Ostravě v pondělí po 15 letech vystoupí zpěvák Sting. Během turné Back To Bass se vrací ke kořenům. Na pódiu jej proto doprovází pouze jeho pětičlenná kapela. "Tentokrát budou chybět efekty i doprovodné sbory a hosté. Bude to jen Sting se skvělou kapelou. Dvouhodinový koncert těch nejslavnějších hitů bude pro fanoušky jistě zážitkem," řekla za pořadatele Petra Svěráková.

Světové turné Back To Bass získalo skvělé recenze v Severní Americe, Evropě a jižní Africe. Jeho současná část začala 7. listopadu ve Štrasburku a pokračovala koncerty ve Francii a na Slovensku. Po České republice se americký zpěvák zastaví i v Polsku. "Stinga doprovovází jeho dvorní kytarista Dominic Miller, bubeník Vinnie Colaiuta, klávesista David Sancious, houslista Peter Tickell a zpěvačka Jo Lawry," uvedla Svěráková.

V Česku Sting vystupoval několikrát. Jen jednou ale zavítal do Ostravy. Sting už letos v ČR vystoupil dvakrát, pokaždé v Praze. V únoru si jeho koncert v Kongresovém centru nenechalo ujít 3000 lidí a v červnu ve vysočanské O2 Aréně 13 000 posluchačů. Především proto si pro své turné vybral Ostravu. (ČTK)