On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
01:02
Třetrí ročník Janáčkova festivalu byl divácky nejúspěšnější, tvrdí pořadatelé

Třetí ročník Mezinárodního hudebního festivalu Janáček Brno je divácky patrně ze všech nejúspěšnější. Desetidenní sérii oper a koncertů dnes zakončila opera Káťa Kabanová v Mahenově divadle. Většina představení byla plná, řekl za organizátory Tomáš Cafourek.

V neděli odpoledne se na Ústředním hřbitově v Brně konal také pietní akt u hrobu Leoše Janáčka. U hrobu hudebního skladatele, který velkou část života prožil právě v Brně, dnes zazněla i jeho sborová skladba Láska opravdová. "Závěrečné představení v podání nizozemské opery z Maastrichtu bylo téměř vyprodané. Za velmi úspěšné lze označit také představení Věc Makropulos v podání Státního divadla Norimberk," řekl Cafourek.

Návštěvnická čísla pořadatelé z Národního divadla Brno zatím nemají, ale letošní festival, který se koná jednou za dva roky, je pravděpodobně nejnavštěvovanější. Během deseti dní se na různých brněnských divadelních scénách představily soubory a sólisté nejen z Česka a Slovenska, ale také z Nizozemí či Německa.

Cílem pořadatelů je postupem času vybudovat takový festival, který bude symbolizovat silné spojení mezi Janáčkem a Brnem. Podobná existují například mezi Mozartem a Salcburkem či mezi Wagnerem a Bayreuthem. V Brně však nezněly jen Janáčkovy skladby, ale pořadatelé zařadili i další od autorů s Brnem spjatých, například od Ericha Wolfganga Korngolda či Josefa Berga. (čtk)

06:22
Zátiší Emila Filly bylo vydraženo za 5,8 milionu korun

Za vyvolávací cenu ve výši 5,8 milionu korun přikleplo v neděli licitátorovo kladívko v pražském hotelu Hilton novému majiteli obraz Emila Filly (1882-1953) Zátiší s pohárem, kartou a dýmkou. Malíř tento svůj poměrně malý olej na dřevěné desce vytvořil v roce 1914, tedy ve svém nejvíce ceněném období.

Galerie Art Praha na aukci nabízela na 380 položek českého, slovenského a evropského výtvarného umění. Vyvolávací cena oleje Jana Baucha (1898-1995) Kristus na hoře Olivetské vzrostla o 300 tisíc korun; dílo bylo vydraženo za 1,050.000 Kč. Zátiší s lahvemi a ovocem Karla Černého získalo kupce za vyvolávací cenu 1,9 milionu korun. Cena obrazu Pole Josefa Šímy vzrostla z 850 tisíc na 1,2 milionu, Špálovo Zátiší na Otavě s kyticí tulipánů a šeříky si vydražitel odnesl za vyvolávací cenu 1,5 milionu a olej Jana Zrzavého Lávka vyvolávaný za 1,2 milionu zájemce nenašel.

Oppenheimerovo Děvčátko vyvolávané na částce 400 tisíc bylo vydraženo za 1,2 milionu korun. Obraz Josefa Jíry Notre Dame z roku 1985 se vydražil za 210 tisíc Kč, když startoval na poloviční částce. Největší nárůst zaznamenal olej spoluzakladatele významné skupiny Osma Emila Artura Pittermana (Longena) nazvaný Piják z roku 1928. Z původních 22 tisíc korun se vyšplhal až na konečných 140 tisíc Kč.

Letos v květnu se Fillův obraz Hlava muže v cylindru na aukci Dorothea prodal za vyvolávací cenu 16 milionů korun. Přesto aukční rekord tohoto malíře z roku 2010 překonán nebyl. Zátiší s knihou z roku 1914 se tehdy prodalo za 16,25 milionu Kč, rovněž bez aukční přirážky. Dnešní částka za Fillovo zátiší nestačila na první desítku jeho nejdráže prodaných obrazů. Tu uzavírají Zlaté rybičky u okna z roku 1916, které před dvanácti lety vydražitel získal za 7,3 milionu Kč bez aukční přirážky.

Naopak do první desítky pravděpodobně zasáhnou jeho Tři grácie, obraz z roku 1937 ve stylu archaického kubismu, které v Praze už za týden nabídne Galerie Kodl a Vltavín. Pokud se prodají byť za vyvolávací cenu 12 milionů korun, obsadí spolu s jiným Fillovým dílem Zátiší s dýmkou z roku 1934 vydraženým loni čtvrté místo. (čtk)

09:18
Elton John na koncertě v Číně podpořil Aj Wej-weje

Britský zpěvák Elton John na svém jediném koncertě v Pekingu veřejně podpořil kritika čínského režimu Aj Wej-weje. Mezi posluchači zvyklými na tuhou cenzuru v zábavním průmyslu tím vyvolal šok, informovala dnes agentura AP. John několik minut po zahájení více než dvouhodinového nedělního koncertu publiku řekl, že své vystoupení věnuje "odvaze a talentu Aj Wej-weje".

Podle svědků se davem ozvalo udivené bručení. Zmínky o světoznámém disidentském výtvarníkovi jsou totiž pro čínskou vládu choulostivou záležitostí.

Čínský umělec se prostřednictvím svých skulptur a instalací vyjadřuje především k tématům sociální nerovnosti. Loni strávil zhruba tři měsíce za mřížemi poté, co byl bez vysvětlení zatčen na pekingském letišti v rámci zátahu proti disentu. Byl mu rovněž zabaven pas, takže nemůže vycestovat, ačkoli jeho díla vystavují přední světové galerie. Oficiálně jej čínské úřady viní z daňových úniků.

Aj a John se podle AP před nedělním koncertem krátce setkali. "Mám ho velice rád," napsal výtvarník o zpěvákovi na svém twitterovém účtu.

Čínská vláda bedlivě hlídá živá vystoupení a po umělcích předem vyžaduje seznamy písní či jména vystupujících a doprovodu. Cenzoři schvalovací procedury ještě zpřísnili poté, co islandská zpěvačka Björk v roce 2008 na šanghajském koncertě skandovala "Tibet, Tibet" na konci písně Declare Independence (Vyhlaste nezávislost).

Aj Wej-wej, který je kupříkladu známý jako spoluautor návrhu olympijského stadionu (Ptačího hnízda) v Pekingu, byl renomovaným britským časopisem Art Review minulý rok zvolen nejvlivnější uměleckou osobností roku. Čínskou vládu rozhořčil mimo jiné kritikou nedostatečné reakce úřadů na zemětřesení v provincii S'-čchuan v roce 2008. Pokusil se sepsat jména více než 5000 školáků, kteří při otřesech půdy zahynuli, a poukázat na mizernou úroveň stavby školních budov, jež se řítily k zemi snáze než okolní objekty. (čtk)

09:55
Lucerna na Silvestra uvede film Jamese Camerona o Cirque du Soleil

Netradiční zážitek připravuje pro své silvestrovské diváky a filmové fanoušky pražské kino Lucerna. Ve spolupráci se společností Bontonfilm uvede totiž předpremiérové představení snímku Andrewa Adamsona v produkci Jamese Camerona nazvaného Cirque du Soleil: Vzdálené světy 3D. Oznámil to vedoucí kinosálu Bedřich Němec.

"Ve Spojených státech se první projekce filmu odehraje 21. prosince, a to pouze v limitovaném uvedení. Silvestrovští návštěvníci našeho kina budou tedy opravdu mezi prvními, kteří tento snímek napříč světem uvidí," uvedl Němec. Do českých kin bude snímek uveden až 24. ledna.

Cirque du Soleil je slavná a unikátní show s neskutečnými akrobatickými výkony, která ve světě učarovala milionům diváků. Mezi těmi okouzlenými byl i filmový mág James Cameron, který se posléze rozhodl kouzlo představení převést na filmové plátno.

"Jelikož je ale velmi pracovně vytížen pokračováním Avataru, spokojil se s rolí producenta a režii svěřil tvůrci prvních svou Shreků Andrewu Adamsonovi," dodal Němec. Podle něj je spojení nejlepšího akrobatického cirkusového umění s třetím rozměrem filmového plátna uchvacující podívanou. Filmové představení však nebude jediným lákadlem silvestrovské noci.

Na projekci totiž naváže raut v propojených prostorách kinokavárny a Mramorového sálu Paláce Lucerna a půlnoční přípitek. Vstupenky jsou v předprodeji po 799 korunách. Mezinárodní kanadská artistická skupina Cirque du Soleil (Sluneční cirkus) zatím naposledy hostovala v Česku letos v květnu. Do Prahy přijela potřetí a v O2 Areně uvedla svůj projekt Alegría, který na celém světě zhlédlo už přes deset milionů lidí.

Soubor 55 špičkových artistů ze 17 zemí předvedl neuvěřitelné výkony v sólových i skupinových číslech. Všechna vystoupení charakterizuje technická dokonalost, design, kostýmy a osvětlení, choreografie, humor a hudba. Společnost Cirque du Soleil se sídlem v Montrealu má 5000 zaměstnanců, mezi nimiž je přes 1200 artistů z téměř 50 zemí. Jejich umění obdivovalo přes 100 milionů diváků ve třech stovkách měst pěti kontinentů. Po celém světě jezdí s touto show dvacítka skupin. (čtk)

11:51
Spiegelmanův slavný Maus vychází česky v jedné knize

K 25. výročí prvního vydání slavného komiksu Arta Spiegelmana Maus vychází česky první souborné vydání obou dílů knihy v jednom vázaném svazku. Vydává ho Torst, který knihu českým čtenářům také poprvé představil v roce 1997. Spiegelmanovo citlivé zobrazení holokaustu, ve kterém vystupují místo lidí zvířata, oslovilo miliony čtenářů po celém světě.

Myši, podle nichž má knížka název, jsou v příběhu Židé, kočky představují Němce a prasata Poláky. Spiegelmanova rodina pocházela z Polska, jeho rodiče přežili koncentrační tábory Osvětim a Dachau. Maus zachycuje příběh spisovatelova otce.

Poprvé se objevil jako třístránkový komiks v roce 1972, od roku 1978 pak vznikal rozsáhlý komiksový román, jehož první díl vyšel v roce 1986 a druhý v roce 1991. Maus je jedním z vrcholných děl moderní světové literatury, která se snaží přispět k tomu, aby lidé nezapomněli na to, co znamenal nacismus.

Spiegelman získal mnoho ocenění včetně americké Pulitzerovy ceny, jíž obdržel právě za Maus jako první kreslíř komiksů. V roce 1980 založil avantgardní komiksový časopis RAW. Později se věnoval hlavně ilustracím, kreslil obálky pro časopis New Yorker, kde pracoval od roku 1992.

Odešel několik měsíců po teroristickém útoku 11. září 2001. Tuto událost velmi silně prožíval, stejně jako válku v Iráku; v roce 2003 měl být hostem Festivalu spisovatelů Praha, avšak právě kvůli tehdejším událostem do Evropy nejel s tím, že nemůže opustit rodinu. V roce 2004 vyšel jeho komiks In The Shadow Of No Towers (Ve stínu věží, které neexistují) inspirovaný právě událostmi 11. září v New Yorku. (čtk)

13:46
Olomoucká výstava od Tiziana po Warhola už přilákala na 7000 lidí

Velký zájem návštěvníků vzbuzuje výstava Od Tiziana po Warhola, která patří k nejvýznamnějším výstavním projektům Muzea umění v Olomouci. Za první měsíc výstavu, jež nabízí to nejlepší ze sbírek od starého umění po současnou výtvarnou kulturu, navštívilo přes 7000 lidí. Má tak šanci zařadit se mezi nejnavštěvovanější expozice muzea v posledních letech, řekl dnes mluvčí muzea Petr Bielesz.

Výstava je rozdělena na pět relativně samostatných expozic. Zahrnuje staré umění, výtvarné umění 19. století, umění první a druhé poloviny 20. století a prezentaci historie muzea i sbírání a vystavování výtvarného umění na Olomoucku. V obou budovách muzea nabízí bezmála 600 exponátů věhlasných autorů.

"Z dosavadní statistiky návštěvnosti vyplývá, že zájem o expozice moderní a současné výtvarné kultury v Muzeu moderního umění je větší než o výběr nejhodnotnějších sbírkových předmětů starého umění v Arcidiecézním muzeu Olomouc. Zatímco umění 19. a 20. století dosud přilákalo zhruba 4500 zájemců, Tizian, van Dyck, Brueghel a další staří mistři 2800 lidí," uvedl Bielesz.

Například významem i rozsahem srovnatelnou výstavu Olomoucké baroko, která představovala na přelomu let 2010 a 2011 barokní umění, navštívilo za čtyři měsíce 32.000 lidí. Monografická výstava Josefa Lady v roce 2008 přilákala během tří měsíců více než 28.000 návštěvníků a přehlídku tvorby zakladatele pop-artu Victora Vasarelyho o rok dříve navštívilo téměř 20.000 lidí.

Výstava Od Tiziana po Warhola s podtitulem Muzeum umění Olomouc 1951 - 2011 byla zahájena 25. října a potrvá do konce března příštího roku. Návštěvníci si mohou prohlédnout například díla van Dycka, Myslbeka, Filly, Toyen a dalších autorů. Vystaven je i nejvzácnější Tizianův obraz Apollo a Marsyas. (čtk)

16:11
Filmový festival v Cannes bude zasvěcen Indii

Filmový festival v Cannes zasvětí svůj příští ročník Indii. Chce tak připomenout sto let od vzniku tamního filmového průmyslu, který je dnes známý pod názvem Bollywood.

V posledních letech Cannes jako svoji "hostující zemi" uznalo Egypt a Brazílii, informuje deník Guardian.

16:45
Na festival do Českého Krumlova přijede slavná pěvkyně Garančová

K největším hvězdám 22. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov bude patřit slavná lotyšská mezzosopranistka Elina Garančová. Zazpívá na zahajovacím operním galakoncertu, který se uskuteční příští rok 19. července.

Program dnes zveřejnili pořadatelé na svých internetových stránkách a Facebooku. Největší letní přehlídku klasické hudby v Česku uzavře 17. srpna koncert světově uznávaného ruského houslisty Maxima Vengerova.

Operní diva z prestižní newyorské Metropolitní opery Garančová se tak vrátí za českým publikem po necelém roce. Letos v září v Praze zpívala za doprovodu Pražské komorní filharmonie v rámci svého velkého evropského turné, v němž představila nové album nazvané Romantique. Tak jako při tomto koncertu bude i v Českém Krumlově řídit orchestr její manžel, dirigent Karl Mark Chichon. Tentokrát však stane před rezidenčním festivalovým Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu.

Hned den po Garančové se v Krumlově poprvé v Česku představí unikátní projekt přenesení třinácti melodií legendární kapely Queen do monumentálního symfonického díla. Jeho autorem je Brit Tolga Kashif. Pořadatelé ho zařadili do programu už v rámci minulého ročníku, ale nevyšlo počasí. Kashif bude řídit SOČR, který doplní Kühnův smíšený i dětský sbor. Nahrávka této symfonie byla nominována na Classical Brit Awards.

Na festivalu se představí například i violistka Jitka Hosprová, Wihanovo kvarteto, basbarytonista Adam Plachetka s Talichovou komorní filharmonií a německá houslistka Sophia Jafféová s cembalistkou Barbarou Marií Williovou. Pořadatelé slibují tak jako v uplynulých letech i jazz, jména interpretů ale odtajní později.

Po dvou letech se do Českého Krumlova také vrátí jeden z nejlepších flamenkových kytaristů Carlos Piňana. Den před koncem festivalu se uskuteční gratulační koncert k 25. výročí vzniku folkrockové kapely Čechomor. (čtk)

17:26
Rodinný film Modrý tygr byl oceněn v Bukurešti

Celovečerní koprodukční rodinný snímek Modrý tygr režiséra a producenta Petra Oukropce získal na Mezinárodním festivalu dětských filmů Kinodiseea v Bukurešti hlavní cenu za nejlepší film. Po ceně na festivalu v norském městě Kristiansand je to další z řady ocenění mezinárodně úspěšného projektu, oznámila dnes mluvčí tohoto projektu Klára Mixová.

Film vypráví o dvou kamarádech Johance a Matyášovi, jež žijí se svými rodiči v podání Báry Hrzánové a Jana Hartla ve staré botanické zahradě uprostřed města. V českých kinech Modrý tygr útočí na hranici 100.000 diváků a aktuálně je k dispozici také na DVD.

"Příští rok bude uveden v distribuci v Německu, Polsku, Argentině a v dalších zemích," dodala Mixová.

Mezinárodní premiéru si Modrý tygr odbyl v dubnu na přehlídce TIFF Kids v Torontu. Od té doby byl vybrán do programu řady prestižních zahraničních festivalů například v Mnichově, Curychu, Chicagu a Dublinu. Úspěch sklidil i doma, když na Mezinárodním filmovém festivalu pro děti a mládež ve Zlíně získal cenu poroty a na Dětském filmovém a televizním festivalu Oty Hofmana v Ostrově hlavní cenu za nejlepší dílo v kategorii do 12 let.

Do českých kin film Modrý tygr vstoupil 23. února. Jeho součástí jsou i animované záběry, kombinuje několik trikových postupů a animace v něm dotvářejí i řadu hraných scén. Ve snímku si dále zahráli například Anna Polívková, Libuše Havelková, Jan Vondráček a Hynek Čermák. Producentská společnost Negativ pro něj získala německého koproducenta - společnost Blinker Filmproduktion a na Slovensku společnost Arina. Film podpořil Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie, fond Eurimages a program MEDIA. (čtk)

18:35
Súkupova pohádka Rozum a Štěstí uspěla v Bělorusku a Španělsku

Středometrážní filmová pohádka Rozum a Štěstí ze třetího pokračování animovaného snímku Fimfárum, kterou natočil režisér David Súkup, byla oceněna na mezinárodních festivalech v Bělorusku a ve Španělsku. Dnes to oznámila Alena Vandasová z produkční společnosti Maur Film.

"Nejprve to byla Křišťálová tužka na 15. mezinárodním festivalu Animaovka v Mogiljevu v Bělorusku, kde zabodovala v konkurenci 155 filmů z jedenadvaceti zemí. Krátce nato dorazila tvůrcům zpráva o ocenění za nejlepší středometrážní film na 5. ročníku festivalu LaCabina ve Valencii," oznámila

"Mezinárodní porota na běloruském festivalu velmi dobře pochopila Werichovo humanistické poselství a podtext, který jeho pohádkový příběh obsahuje. Máme z této ceny velkou radost a David Súkup i zvažuje nabídku pořadatelů uspořádat v prosinci při přebírání ceny krátký animátorský master-class," komentoval ocenění producent Martin Vandas.

Celovečerní snímek nazvaný Fimfárum do třetice všeho dobrého vstoupil do domácí distribuce v loňském roce. Letos se promítal v kinech ve Francii a připravuje se uvedení v Belgii. Podle Vandase byl uveden na zhruba 50 mezinárodních festivalech, mimo jiné v Macau, Severní i Jižní Koreji, Indii, Argentině, Brazílii, v Egyptě, Kanadě, USA a v řadě evropských zemí.

Koproducenty snímku Fimfárum do třetice všeho dobrého byly Česká televize, Krátký film Praha a Felix International. Snímek vznikl s podporou Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie.

Další informace k tomuto projektu naleznou zájemci na adrese www.fimfarum.cz. (čtk)

07:05
Cenu anglického PEN klubu získal překlad Topola. Přišel rekordní počet příspěvků

Anglický překlad novely českého prozaika Jáchyma Topola Chladnou zemí získal v Británii letošní cenu anglického PEN klubu pro překladovou literaturu. Kniha, za kterou dostal Topol v roce 2010 Cenu Jaroslava Seiferta, patří k šesti dílům, která byla takto oceněna. Topolovu knihu s anglickým titulem The Devil's Workshop přeložil Alex Zucker pro vydavatelství Portobello Books.

Porota anglického PEN klubu v pondělí oznámila, že vybírala v průběhu listopadu z velkého množství překladů a přihlížela k tomu, aby díla přispívala k "porozumění mezi kulturami a podpoře svobody projevu". Ocenění doprovodí finanční podpora vydavatelům, kteří mohou v průběhu příštího roku podstatně zvýšit náklad vybraných knih a umožnit jim, aby se dostaly k většímu množství potenciálních čtenářů.

"Dostali jsme tentokrát rekordní počet příspěvků a bylo to velmi těžké rozhodování," komentoval výběr předseda poroty Ros Schwartz, který pochválil britské vydavatele, nakolik se kvalitní mezinárodní literaturou zaobírají. Kromě Topolovy knihy byly oceněny ještě překlady děl v arabštině, čínštině, francouzštině a španělštině. (ČTK)

09:17
O Vánocích budou mít v Česku předpremiéru Bídníci s Jackmanem a Crowem

Počátkem příštího roku přijde do českých kin filmová verze jednoho z nejlepších a nejoblíbenějších muzikálů všech dob Les Misérables - Bídníci. Pražské kino Lucerna bude místem slavnostní premiéry, na kterou budou pozváni všichni, kteří na českých zpracováních tohoto divadelního projektu kdy spolupracovali. V Lucerně se uskuteční i série předpremiérových projekcí, a to od 25. do 30. prosince denně od 17:00 a 20:00 hodin.

"Světová premiéra tohoto díla byla v roce 1980 v Paříži. Postupně byl muzikál uveden v jedenadvaceti jazykových verzích napříč celým světem a zhlédlo jej přes 55 milionů diváků. Bídníci byli také prvním velkým světovým muzikálem, který tento žánr představil i do té doby téměř neznalému českému publiku," řekl vedoucí kina Lucerna Bedřich Němec. Připomněl, že prázdninové uvádění Bídníků v Divadle na Vinohradech v létě roku 1992 vešlo do dějin. "Dalšího českého uvedení se Bídníci dočkali v letech 2003 a 2012 v Goja Music Hall a v roce 2009 v Městském divadle v Brně," dodal Němec.

Filmové verze se po dlouhých přípravách ujal držitel Oscara za film Králova řeč Tom Hooper. Přinejmenším z prvních ukázek se dá tušit, že ji pojal více než velkolepě. Jako Jean Valjean se představí Hugh Jackman, Fantinu ztvárnila Anne Hathawayová, Cosettu Amanda Seyfriedová, Thénardiérovy Helena Bonham Carterová a Sacha Baron Cohen. Role Valjeanova věčného protivníka Javerta se zhostil Russell Crowe. (ČTK)

11:44
Jeden z nejlepších kytaristů světa Slash se vrátí do Prahy v roce 2013

Bývalý kytarista kapely Guns N'Roses a jeden z nejoceňovanějších světových hráčů Slash zahraje 11. února příštího roku ve Velkém sále pražské Lucerny. Do Prahy přijede se zpěvákem Mylesem Kennedym a s doprovodnou kapelou The Conspirators v rámci turné k letošní desce Apocalyptic Love. Vstupenky jsou v prodeji od 28. listopadu.

"V srpnu 2009 ho časopis Time zařadil na druhé místo v žebříčku deseti nejlepších hráčů na elektrickou kytaru všech dob, dle webu Gigwise se umístil na 21. místě v seznamu padesáti nejlepších kytaristů všech dob a magazín Rolling Stone ho zařadil v roce 2011 mezi 100 nejlepších kytaristů všech dob na 65. místo," uvedl za pořadatele Jiří Sedlák.

Slash se sólově v Praze představil před dvěma lety na koncertu ve sportovní hale v Holešovicích. Tehdy se pěveckého partu také zhostil kytarista Myles Kennedy. (ČTK)

13:29
V neděli se bude dražit Filla za 12 milionů korun

Za 12 milionů korun se bude v neděli v Praze na Žofíně vyvolávat obraz Františka Filly Tři Grácie, který pochází z druhé poloviny 30. let. Galerie Kodl, která dražbu pořádá spolu s aukční síní Vltavín, dnes novinářům představila také další Fillova díla i obrazy Františka Kupky, Jana Zrzavého, Václava Špály, Rudolfa Kremličky, Františka Foltýna nebo Zdeňka Sklenáře.

Velkoformátová práce Tři Grácie pocházející z vrcholného Fillova období zachycuje v avantgardním pojetí námět tří grácií a představuje v mnoha aspektech završení autorovy dosavadní tvorby, říká galerista Martin Kodl. V bezprostřední blízkosti hrozícího válečného konfliktu se malíř snažil zpřítomnit pro něj bezpečnější antický svět a dal vzniknout osobitému archaickému kubismu.

Jedná se o mnohokrát vystavované a reprodukované dílo, v poslední době například na samostatné expozici Emila Filly v Galerii Antonína Procházky (Brno, 2003) a na výstavě Černá slunce (Ostrava, 2012-2013). Nejdražším dílem Emila Filly prodaným na české aukci je obraz Zátiší s lahví Cherry, který byl vydražen před dvěma lety za 16,25 milionu korun. Letos se prodala jeho Hlava muže v cylindru za 16 milionů korun a za 15,2 milionu korun dílo Ležící žena. (ČTK)

14:52
Led Zeppelin dostanou po 20 letech nový zvuk, na nové vydání dohlédne Jimmy Page

Kytarista Jimmy Page připravuje exkluzivní souborné vydání tvorby skupiny Led Zeppelin. Vše bude nově zvukově zpracováno, včetně studiových alternativních verzí songů, informovala agentura APA.

Nová edice má obsahovat vše od debutového alba Led Zeppelin I (1968) až po poslední desku Coda, která vyšla v roce 1982, tedy až po smrti bubeníka Johna Bonhama a rozpuštění kapely. "Celý katalog byl naposledy remasterován před 20 lety," řekl Page magazínu Rolling Stone. Legendární kytarista si od nejmodernější techniky slibuje ještě lepší zvuk.

Kromě toho bude kolekce obsahovat jako bonus dosud nezveřejněný studiový materiál, jenž byl dosud známý jen z nelegálních kopií v nízké kvalitě. Jde o alternativní verze různých songů, řekl Page. (ČTK)

17:06
Návštěvnost českých kin vede poslední Twilight, vidělo ho 330 tisíc lidí

Závěrečný díl upírské trilogie Twilight Saga: Rozbřesk - 2. část opět stojí v čele tabulky nejnavštěvovanějších filmů českých kin. O víkendu ho zhlédlo dalších 53 568 lidí. Celkem má na kontě 330 000 diváků a tržby ve výši 43 milionů korun.

Tento snímek tak už v návštěvnosti předstihl nejúspěšnější z této série nazvaný Twilight Saga: Rozbřesk - 1. část, který v kinech vidělo 319 000 lidí.

Druhé místo obsadil vzápětí po premiéře americký snímek Atlas mraků, který si v kinech nenechalo ujít 33 058 zájemců. Za ním je bondovka Skyfall, kterou zhlédlo 19 342 diváků. Celkem ji už vyhledalo na 430 000 lidí. Čtvrtý je Návrat do Silent Hill a za ním animovaný americký snímek Raubíř Ralf. (ČTK)

08:06
Festival 13+ nabídne divadlo nejen pro teenagery. Například sci-fi Zkrocení zlé ženy

Pět divadelních představení a dva koncerty nabídne od středy do 1. prosince v pražském Divadle v Dlouhé Festival 13+ s podtitulem Divadelní přehlídka nejen pro teenagery. Studenti získají na představení vstupenky za stokorunu.

Na přehlídce vystoupí například ostravské Divadlo Petra Bezruče se sci-fi Zkrocení zlé ženy, královéhradecké Klicperovo divadlo uvede Figarovu svatbu s podtitulem Andělé, šneci a lidé a česko-slovinský soubor Športniki představí inscenaci nazvanou Gagarin! Domácí soubor zahájí čtvrtý ročník tohoto festivalu už dnes před polednem komiksovým scénickým náčrtem Zuzy Ferenczové nazvaným Problém.

Pražská skupina Hm... uvede 30. listopadu koncert zhudebněných básní a hudební těleso působící při divadle Športniki zakončí přehlídku koncertem nazvaným Jahodové děti. (ČTK)

09:28
Nová scéna uvede taneční představení o sociálních sítích

Taneční představení inspirované fenoménem sociálních sítí uvede ve středu večer na Nové scéně soubor mladých tanečníků Pop Balet. Inscenace Tanecbook se věnuje prožívání virtuálních světů na síti v kontrastu s osamocením člověka u monitoru počítače.

Jeho autorkou je choreografka Majka Piskořová Veselá. Odevzdanost virtuálnímu světu přirovnává autorka k ruské ruletě. Vyjadřuje své obavy z toho, že informace, které člověk sociálním sítím dobrovolně svěřuje, se mohou brzy obrátit proti němu. Osmatřicetiletá autorka je hlavní postavou nejen souborů Pop Balet, ale i taneční školy In Dance, kterou založila a v níž cíleně vychovává nové taneční generace.

Pop Balet tvoří několik souborů, které jsou rozděleny podle věku a pracují s nimi kromě pedagogů a choreografů taneční školy In Dance také externisté působící v Laterně Magice, Národním divadle, v souboru DOT504 i hostující zahraniční choreografové. (ČTK)

11:10
La Fabrika večer uvede Vianovu Pěnu dní v novém sále Slévárna

V pražské La Fabrice se ve středu večer uskuteční premiéra divadelní verze díla Borise Viana Pěna dní v režii Jiřího Havelky. Vianův milostný příběh se bude od prosince uvádět v novém sále Slévárna.

"Hodně kamarádů mi říkalo, že tuto kultovní knížku nelze přenést na divadlo. Věřím, že ji nepřenášíme, doufám, že ji hrajeme," uvedl o inscenaci režisér Havelka. S výjimkou Pavla Lišky v ní vsadil na žáky konzervatoře - patnáctiletého Adama Mišíka, o tři roky staršího Jana Komínka a šestnáctileté dívky Sáru Sandevu a Annu Kadeřávkovou.

Režisér věří, že k intenzitě prožitku diváků přispěje proměnlivá scénografie, interaktivní projekce i kostýmy. Oproti původnímu studiu je nový sál zhruba dvojnásobný, posuvné příčky z něj vytvoří i dva samostatné prostory, které mohou fungovat jako divadlo, koncertní sál či kino. V objektu jsou také střižny a nahrávací studio. (ČTK)

11:24
Eva Zaoralová převezme francouzský Řád umění a literatury

Filmová kritička a poradkyně karlovarského festivalu Eva Zaoralová převezme dnes, v den svých osmdesátin, od francouzského velvyslance Pierra Lévyho insignie důstojníka Řádu umění a literatury. Vyznamenání je výrazem vděku za dílo této mezinárodně uznávané publicistky, která už dlouhou dobu seznamuje české publikum s evropskou filmovou tvorbou, zejména s francouzskou.

V roce 2002 byla Zaoralová jmenována rytířem Řádu umění a literatury. Francie nyní její zásluhy ocení povýšením do hodnosti důstojníka. Jako umělecká ředitelka Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech v letech 1994 až 2010 a nyní jeho umělecká poradkyně navázala nadstandardní vztahy s filmaři a s odborníky na francouzskou kinematografii, kterou zviditelňuje v českém prostředí. K jejímu šíření přispěla řadou překladů filmů, publikováním článků, studií, kritik i komentářů v českých médiích.

Řád umění a literatury je odměnou pro osoby, které se vyznamenaly svou uměleckou či literární tvorbou, nebo které přispěly k rozmachu umění a literatury ve Francii a ve světě. Má tři stupně: rytíř, důstojník a komandér. (ČTK)

12:38
Českou hitparádu vedou Led Zeppelin před Kryštofem

Záznam posledního koncertu legendární kapely Led Zeppelin z roku 2007 je v čele tuzemské prodejní hitparády. Na druhém místě zůstává Inzerát od skupiny Kryštof, na třetí příčku z první v minulém týdnu kleslo album britské chlapecké pětice One Direction s názvem Take Me Home.

Na čtvrté místo se hned po vydání dostal záznam vystoupení skupiny Coldplay Live 2012, následuje deska Tak mě tu máš Jaromíra Nohavici, která vévodila žebříčku dvanáct týdnů. Šesté je nové album Lucie Bílé Modi, na sedmém místě opět skončil čerstvý držitel zlatého Českého slavíka Tomáš Klus s albem Racek a osmé místo patří jazzové nahrávce Vojtěcha Dyka a big bandu B Side Band natočené na koncertu v pražské La Fabrice.

Karel Gott s převzatými popovými hity Dotek lásky je devátý a desítku nejprodávanějších nahrávek uzavírá Karel Plíhal s deskou Vzduchoprázdniny. (ČTK)

14:11
O vítězích cen Apollo podruhé rozhodou publicisté, kritici a dramaturgové

Vítěz druhého ročníku Cen české hudební kritiky Apollo bude vyhlášen 6. února příštího roku v pražském klubu SaSaZu. Autora nejlepší nahrávky, která v Česku vyšla za uplynulých 13 měsíců, vybere porota na základě hlasování více než osmi desítek hudebních publicistů, kritiků a rozhlasových i televizních dramaturgů.

"Jména sedmi nominovaných alb, stejně jako složení poroty, budou vyhlášeny na nominačním večeru 10. prosince 2012 v kavárně Nová syntéza ve Veletržním paláci v Praze," uvedl za pořadatele Tomáš Tenkrát. Součástí večera bude i koncert loňského laureáta ceny Apollo Martina Hůly vystupujícího pod jménem Bonus.

Absolutní vítěz ceny Apollo 2012 pak bude porotou vybrán na neveřejné schůzi 6. února, slavnostní vyhlášení se uskuteční týž den večer. Vítěz i tentokrát získá finanční odměnu 60 000 korun a sošku výtvarníka Maxima Velčovského. O letošním vítězi ceny Apollo bude rozhodovat 85 odborníků, o 15 více než loni, což podle pořadatelů do nominací vnese větší pestrost.

Vítězem premiérového ročníku hudebních cen Apollo se letos v lednu stalo album Náměstí Míru, pod nímž je přezdívkou Bonus podepsán Martin Hůla. Ocenění mu pořadatelé předali na Nové scéně Národního divadla v Praze. Součástí večera bylo vystoupení Davida Kollera a skupin Tata Bojs či Midi Lidi. (ČTK)

07:36
Národní galerie otevře Kupkovu výstavu, pro veřejnost od pátku

Národní galerie v Praze dnes vpodvečer otevře v Salmovském paláci na Hradčanech výstavu děl malíře Františka Kupky. Expozice nazvaná Cesta k Amorfě připomene letošní sté výročí první veřejné prezentace Kupkových abstraktních obrazů. Pro veřejnost bude zpřístupněna v pátek.

V roce 1912 umělec na Podzimním pařížském saloně vystavil Dvoubarevnou fugu a Teplou chromatiku, první svá díla, ve kterých zcela přešel k abstraktnímu výrazu a jež měla zásadní vliv na vývoj moderního umění. NG na výstavě vedle významných děl ze svých sbírek představí i důležité zahraniční zápůjčky.

Výstava nebude rozsahem velká, zahrne jen asi čtyři desítky děl, podle autorů by však měla být novátorská přístupem v hodnocení pařížských salonů, které byly největší uměleckou přehlídkou v západním světě a měly zásadní význam pro vývoj i vnímání moderního umění. Velkou retrospektivu Národní galerie Kupkovi plánuje na rok 2017, kdy uplyne 60 let od jeho smrti. Měla by být spoluprací několika světových galerijních institucí a NG by ji ráda v zahraničí reprízovala. (ČTK)

09:11
Alba 21 od Adele se v USA prodalo již deset milionů

Alba 21 britské zpěvačky Adele se ve Spojených státech prodalo již deset milionů kusů. Oznámila to ve středu organizace Nielsen SoundScan.

Je to poprvé, kdy takového úspěchu dosáhla britská umělkyně. Album 21 vyšlo loni v únoru a stalo se s hity jako Someone Like You a Rolling In The Deep nejprodávanější deskou roku 2011. Adele za něj dostala letos šest hudebních cen Grammy.

Letos se 21 stalo již třetím albem, kterého se prodalo víc než deset milionů - po Hybrid Theory od rockové skupiny Linkin Park a Confessions zpěváka Ushera. Album Adele je však jediným za posledních deset let, kterému se to podařilo dříve než za dva roky, uvedl Nielsen SoundScan.

Čtyřiadvacetiletá Adele má úspěch i se svým posledním singlem Skyfall ze stejnojmenného filmu o Jamesi Bondovi. Singlu se prodalo po celém světě již přes dva miliony exemplářů. (ČTK)

10:32
Animovaný Krtek je už rok sirotkem

Poslední listopadový den loňského roku zemřel ve věku 90 let výtvarník a ilustrátor Zdeněk Miler. Proslavil se především jako tvůrce sympatického kresleného krtečka, jenž si získal srdce nejenom Čechů a Slováků, ale velmi populární je například i v Japonsku a Číně.

Kladenský rodák Zdeněk Miler začínal ve zlínských filmových atelierech a od roku 1945 spolupracoval v barrandovském studiu Bratři v triku s legendárním Jiřím Trnkou. "Walt Disney použil pro své kreslené filmové příběhy téměř všechna zvířátka, jen jedno ne. To jsem si vybral já," vysvětlil jednou Miler, proč si za hlavního hrdinu zvolil pod zemí žijícího hmyzožravce. Údajně na něj přišel, když při procházce zakopl o krtinu.

V roce 1956 vznikl první a asi nejslavnější Krtkův příběh o tom, jak ke kalhotkám přišel. Ve stejném roce za něj Miler získal Benátského lva na filmovém festivalu v tomto italském městě.

Příběhům s krtkem Miler věnoval většinu své tvorby - zhruba pět desítek filmů z celkových sedmdesáti. K tomu doprovodil nezaměnitelnými ilustracemi více než čtyřicet knih pro děti, mimo jiné Kuřátko a obilí s verši Františka Hrubína nebo O veselé mašince. Z Milerovy dílny pochází také slavné logo filmového ateliéru Bratři v triku. (ČTK)

12:17
Radcliffe se představí na Sundance v úloze Allena Ginsberga

Britský herec Daniel Radcliffe, který se proslavil úlohou Harryho Pottera, se poprvé představí na americkém festivalu nezávislého filmu Sundance v úloze beatnického básníka Allena Ginsberga ve filmu Kill Your Darlings. Ve středu to oznámili organizátoři známého festivalu. V hlavní soutěžní sekci celou polovinu vybraných snímků tvoří díla režisérek.

Radcliffe hraje v dramatu režiséra John Krokidase o vraždě na Columbijské univerzitě v roce 1944. Film svádí dohromady hrdiny budoucí beatnické generace - vedle Ginsberga také spisovatele Jacka Kerouaka a Williama S. Burroughse. kromě Radcliffea se ve filmu objeví i Elizabeth Olsenová, Ben Foster a Jack Huston.

Snímek je jedním ze 16 filmů v soutěžní sekci amerických hraných filmů. V této sekci polovinu filmů natočily ženy. Například režisérka Jerusha Hessová představí snímek Austenland v hlavní roli s Keri Russellovou.

O cenu za americký dokument bude soutěžit také 16 snímků, včetně filmu čtyř režisérů 99%: The Occupy Wall Street Collaborative Film o protestním hnutí proti ekonomické nerovnosti v roce 2011. V mezinárodní sekci hraných filmů budou soutěžit snímky mezi jinými z Chile, Polska, Německa, Británie i Afghánistánu. V sekci zahraničních dokumentů bude v premiéře uveden britsko-ruský snímek Pussy Riot - A Punk Prayer režisérů Mikea Lernera a Maxima Pozdorovkina o vězněných členkách ruské punkové skupiny.

Organizátoři festivalu, který založil Robert Redford, vybrali do všech soutěžních sekcí ze 4044 nabídnutých filmů 113 titulů ze 32 zemí. Celkem 51 z nich natočili debutující režiséři.

Další vybrané snímky pro sekce Midnight Movie a Premiere budou zveřejněny v pondělí. Festival Sundance bude od 17. do 27. ledna v Park City ve státě Utah. (ČTK)

14:28
Česká dramatika se prezentovala v Mariboru a Římě

Současné české drama se letos díky Institutu umění - Divadelnímu ústavu (IDU) prezentovalo na festivalu v Římě a v Mariboru. Nyní se dokončuje antologie korejských překladů současné dramatiky zemí visegrádské čtyřky obsahující i jednu českou hru, řekla vedoucí oddělení mezinárodní spolupráce IDU Martina Černá. Činoherní divadlo přitom kvůli jazykové bariéře patří k obtížněji exportovatelným artiklům.

Nejstarší divadelní festival ve Slovinsku se zaměřil na současné české drama; hostovalo na něm brněnské divadlo Reduta s inscenací Europeana režiséra Jana Mikuláška. Jeho součástí bylo vydání publikace slovinských překladů her Romana Sikory, Lenky Lagronové a Petra Kolečka. Hry byly slovinskému publiku představeny formou scénického čtení v podání studentů mariborské Divadelní, rozhlasové a televizní akademie koncem října.

"Součástí čtení byly diskuse s Romanem Sikorou a Petrem Kolečkem, jehož hra Vejce se v příštím roce dočká ve Slovinsku inscenační podoby. Potvrdily, že česká a slovinská kultura jsou si blízké například smyslem pro humor," uvedla Černá.

Česká dramatika se představila i v rámci festivalu In Altre Parole (Jinými slovy), jehož sedmý ročník se v říjnu uskutečnil v Římě. Cílem této přehlídky současné mezinárodní dramatiky je seznámit italské publikum s jiným psaním pro divadlo a jinými tématy, než jsou v Itálii tradičně známé. V rámci spolupráce IDU s festivalem byla přeložena a v rámci přehlídky uvedena hra Alice Nellis Záplavy. Náplní festivalu byla i setkání věnovaná tématu italské dramatiky v Česku a české dramatiky v Itálii.

K podpoře současné české dramatiky patří také vydávání a distribuce jejích překladů. K elektronické antologii Game´s Not Over anglických překladů českých her a dalším antologiím v anglickém, ruském či španělském jazyce, které Institut umění - Divadelní ústav už vydal se zahraničními nakladatelstvími, se koncem roku přiřadí antologie současných her zemí Visegrádu v korejštině.

Cílem projektu je společné působení českých, polských, slovenských a maďarských institucí při propagaci divadelní, taneční a hudební scény. První prezentace se v říjnu konala na veletrhu performing arts v jihokorejském Soulu. Publikace, v níž českou dramatiku zastupuje hra Lenky Lagronové Z prachu hvězd, bude dozvukem celé akce. (ČTK)

15:59
Ukradené sochy se z Rakouska dnes vrátily majitelům

Celkem 36 dřevěných a pískovcových soch, které byly v minulosti ukradeny nebo nezákonně vyvezeny, se dnes z Rakouska vrátilo do České republiky. Z ministerstva kultury (MK) si je odvezli někteří majitelé, hlavně zástupci římskokatolické církve, měst a obcí. Česko vyhrálo soudní spor, který o díla čtyři roky vedlo s rakouským překupníkem. Překupník je musel bez náhrady vydat. Celková hodnota děl byla vyčíslena téměř na 160.000 eur (asi čtyři miliony Kč).

Jde o dosud největší případ tohoto charakteru, který MK od roku 2004 řešilo, řekla na tiskové konferenci ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a STAN).

Pestrý soubor soch pochází z období baroka až po 20. století. Cenná je každá navrácená socha v souvislosti se vztahem k místu, odkud pochází. Z umělecko-historického hlediska jde například o řezbu sv. Jana Křtitele, pískovcovou plastiku sv. Jana Nepomuckého a dvojici polychromovaných a zlacených soch biskupů z 18. století. Řada soch pochází z malých městeček v severovýchodních Čechách a královéhradecké diecéze, 60 procent soch tvoří exteriérové plastiky.

"Přesné lokality nevyjmenuji i z bezpečnostních důvodů," řekl ČTK a Českému rozhlasu Petr Svojanovský z oddělení ochrany movitého kulturního dědictví na MK. Podle něj tento případ ukazuje, že organizovaný zločin v této oblasti stále trvá.

Všechny předměty, které se dnes vrátily, byly odcizeny po roce 2000. Organizované skupiny pachatelů koordinovaně pracovaly na objednávku zahraničních starožitníků, což vyplývá i z policejních odposlechů.

Svojanovský uvedl, že když se odcizené umělecké dílo dostane do ciziny, prodá se a v rychlém sledu mění majitele, aby se lépe mohlo manipulovat s takzvaným institutem nabytí v dobré víře. Avšak díky poslednímu rozsudku Nejvyššího soudního dvora ve Vídni svítá Česku podle Svojanovského naděje. Rakouský soud potvrdil, že každý seriózní obchodník se starožitnostmi musí vyvinout náležitou péči a maximální úsilí, aby prověřil, zda kupovaný či nabízený předmět nepochází z nezákonné činnosti a nebyl vyvezen v rozporu s předpisy jiného státu.

V Česku stále existují místa s volným přístupem ke kulturním památkám. Důkazem je navrácená mohutná pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého z Žatce, která váží 500 kilogramů, ani váha však pachatele neodradila.

V současnosti policejní databáze eviduje kolem 20.000 odcizených uměleckých předmětů sakrálního i světského charakteru. Jak z terénu, tak z českých a moravských kostelů a kaplí se však ztratily desetitisíce předmětů různé kvality. Podle statistik mizelo z ČR počátkem 90. let ročně až 15 procent kulturního dědictví. "Vlastníci, v řadě případů obce, ani nevědí, co mají. Nevšímavost vlastníků zlodějům nahrává, protože věc doslova zmizí," řekl ČTK policejní rada Petr Konopiský z Policejního prezidia. (ČTK)

16:49
Projekce filmu Ragtime zahájí 7. prosince Forman Festival v Praze

Projekce filmu Ragtime, který se v českých kinech nikdy oficiálně nepromítal, a hudební show oblíbených hereckých protagonistek režiséra Miloše Formana zahájí 7. prosince v Městské knihovně v Praze kompletní retrospektivu této legendy světové kinematografie. Úvodní večer připravil režisér Pavel Šimák, který mimo jiné nastudoval v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě inscenaci Amadeus, hru, která inspirovala Miloše Formana k natočení stejnojmenného a Oscary ověnčeného filmu.

I když se tento "Američan s českým srdcem" festivalu osobně nezúčastní, chtějí herečky Dáša Zázvůrková a Jana Malá, které v jeho divadelním i filmovém počinu Dobře placená procházka alternovaly roli Vanilky a zahájení budou moderovat, tento večer pojmout jako pestrý narozeninový vzkaz. Publikum se má dočkat dalších formovanovsko-narozeninových překvapení a uslyší písničky Tria Pavla Větrovce.

Slavný režisér, který je držitelem dvou Oscarů a řady dalších cen, oslavil své osmdesátiny v USA v únoru.

Vstupenky na Forman Festival jsou už v prodeji. Zájemci je mohou koupit v pokladně kina Městské knihovny a na adrese www.formanfestival.cz. Na odpolední projekce stojí 70 a na večerní 90 korun.

V programu se objeví digitálně restaurovaná kopie snímku Hoří, má panenko, která měla letos premiéru na karlovarském festivalu, Formanův debut Černý Petr, téměř neznámý snímek I Miss Sonja Henie z roku 1971 i všechny americké snímky tohoto filmaře včetně režisérského sestřihu oscarový opus Amadeus, který přehlídku 13. listopadu zakončí.

Retrospektivu filmů nejslavnějšího českého režiséra pořádá pod záštitou pražského primátora společnost Radka Production. (ČTK)

18:10
Spisovatel Šabach se prezentuje na moskevském literárním veletrhu

Jeden z úspěšnějších českých spisovatelů současnosti Petr Šabach, jehož humorně laděné povídky a knížky si našly čtenáře i v Maďarsku, Francii, Polsku a Chorvatsku, zkouší prorazit v Rusku. Vůbec poprvé se proto ve svých 61 letech ocitl v Moskvě. Na veletrhu intelektuální literatury Non/Fiction dnes předčítal ukázky z knížky Hovno hoří, zatímco jeho český vydavatel jednal s ruskými partnery.

"Vydat tady knihu by byla obrovská pocta. Doufám, že to vyjde, ale zatím víc říci nemohu. Bavil by mě pocit, že někde, tisíce verst od Prahy, někdo čte moji knížku, a tak jsme vlastně kamarádi," řekl ČTK Šabach. V Rusku mu zatím vyšly jen úryvky v časopise zaměřeném na zahraniční literaturu.

Své vyhlídky nepřeceňuje. "Svádí se tu obrovský boj o čtenáře a nevím, zda současná česká literatura má zrovna teď na skladě opravdovou pecku, která by zasáhla srdce a rozum ruských čtenářů. Ale může se to stát, někdy k takovému vlnění dojde," podotkl. Ruský absurdní humor se mu zdá blízký českému.

Sám se před čtenáři vyznal z obdivu k ruským spisovatelům, i když četba Dostojevského mu prý způsobuje až roční depresi, a tak volí Čechova a jeho následníky. "V současné ruské literatuře je situace obdobná jako jinde v Evropě. Čeká se na autora s velkým A, který se nedostavuje. Je to nesmyslné. To, co chci v knihách najít, tam už dávno je," dodal.

Jakkoli Rusko či Sovětský svaz jsou v Šabachově díle zmiňovány, až dosud čerpal poznatky jen zprostředkovaně. "Mám zpoždění 30 či 40 let. Kdyby mi bylo dvacet, tak bych Rusko procestoval se spacákem. Teď jsem odkázán na přílety a odlety," poznamenal. V Moskvě se při krátkém pobytu raději vyhne galériím a město a jeho obyvatele hodlá raději poznávat na ulicích a v hospodách - a první dojmy jsou příznivé.

Veletrh Non/Fiction se během čtrnácti ročníků proměnil z "trucpodniku" nezávislých nakladatelství v až módní fenomén. Česko je zde zastoupeno již popáté, předloni sehrálo i roli "hlavního hosta". Ale výraznější průnik české literatury se dosud nezdařil.

"Ruští čtenáři mají velký zájem, zejména o české dějiny, o dětské knížky či učebnice. Naše knížky obdivují i studenti designu. Je ale velký problém je vyvážet do Ruska, a tak nemůžeme zákazníky uspokojit. Ani v Moskvě není prodejna s českými knihami. Ekonomická krize se prohlubuje, a tak zájem ruských vydavatelů spíše klesá," řekla ČTK Dana Kalinová, ředitelka společnosti Svazu českých knihkupců a nakladatelů Svět knihy.

Pokud už čeští autoři ruského nakladatele naleznou, narazí podle expertky na další velkou překážku v podobě nefungující distribuce. Přesto by tak obrovský a potenciálně slibný trh neměl být ignorován. Za povzbudivý signál naopak považuje, že dílo Otokara Březiny nyní vychází v ruštině v ještě úplnější podobě než v Česku.

Na veletrhu, který potrvá do neděle, je zastoupeno na 250 vydavatelství z dvacítky zemí. (ČTK)

07:48
Smrtelný Kris Kristofferson zazpíval v Praze i s dcerou

Legenda americké country hudby Kris Kristofferson ve čtvrtek vystoupil v téměř zaplněném Kongresovém centru v Praze, kam podle pořadatelů dorazilo kolem 2000 lidí. Šedovlasý pětasedmdesátiletý zpěvák a kytarista přišel na jeviště nejdříve pozdravit svého předskokana Wabiho Daňka a poté po krátké přestávce opanoval pódium sám pouze s kytarou.

V závěru vystoupení si s ním zazpívala i jeho jednadvacetiletá dcera Kelly. Program nabídl zejména jeho melancholicky zabarvené hity jako For the Good Times, Sunday Mornin' Comin' Down, nebo Help Me Make It Through the Night, kterým přítomní aplaudovali po prvních tónech. Vystoupení Kristofferson zahájil písní Shipwrecked in the Eighties z repertoáru Willieho Nelsona. Hned jako třetí pak zařadil jeden ze svých největších hitů Me and Bobby McGee, který proslavila Janis Joplinová. V Praze se Kristofferson představil v rámci turné Feeling Mortal nazvaného podle jeho posledního alba.

"Název desky Feeling Mortal (Cítit se smrtelný) se nabízel sám. Přece jenom je mi už pětasedmdesát. Ale stále tu jsou koncerty a mám pár projektů," podotkl rodák z amerického Texasu, který v České republice poprvé vystoupil před pěti lety. V Kongresovém centru vedle hitů představil i písničky z tehdy nového alba This Old Road. Letos se v první části koncertu Kristofferson prezentoval pouze s kytarou a harmonikou. Později ho například v písních The Hero, Between heaven and here, The Pilgrim, Chapter 33 a The Wonder zpěvem a na banjo doprovodila dcera Kelly. (ČTK)

09:15
Katarského básníka odsoudili na doživotí za podněcování revolty

K doživotnímu vězení byl ve čtvrtek v Kataru odsouzen básník obžalovaný z údajných urážek emíra a podněcování revolty. Oznámily to tiskové agentury, podle nichž verdikt vyvolal rozhořčení u řady organizací na obranu lidských práv. Katar, který finančně i materiálně podporoval loňská lidová povstání v arabských zemích, jež svrhla čtyři diktátory, tak podle nich projevil vlastní pokrytectví. Šestatřicetiletý Muhammad Zíb Adžamí ve svých verších oslavoval arabské jaro. Kritizoval ale zároveň vlastní absolutistické vládce a mluvil například o "šejcích hrajících na svých herních konzolách".

Soud shledal Adžamího podle jeho advokáta Nadžíba Naimího vinným ve všech třech bodech obžaloby: podněcování ke svržení režimu, urážka vládce a ohrožování ústavního pořádku. Rozsudek byl vynesen po šesti jednáních, většinou tajných, zdůraznil obhájce. Poukázal přitom na to, že nemohl svého klienta patřičně obhajovat, i na své marné námitky proti složení poroty. Její předseda, Súdánec, byl zároveň "vyšetřujícím soudcem" v případu jeho klienta, řekl bývalý katarský ministr spravedlnosti Naimí. Proti rozsudku se chystá podat odvolání.

Adžamí byl zatčen loni v listopadu poté, co vydal báseň Jasmín, nazvanou podle symbolu tuniského povstání, které odstartovalo arabské jaro. Široce v ní kritizoval vládce zemí v Perském zálivu. Například napsal: "My všichni jsme Tunisko v ohledu represivní elity." Organizace Amnesty International kritizovala rozsudek, který podle ní nese "všechny charakteristické znaky skandálního porušení svobody vyjadřování". Odsouzeného básníka označila za "vězně názoru" a vyzvala k jeho osvobození. (ČTK)

10:51
Díky The Cranberries budou v Praze chodit zombie mezi růžemi

Obnovená irská rocková skupina The Cranberries v pátek vystoupí ve sportovní hale na pražském Výstavišti v Holešovicích. Kapela v čele se zpěvačkou Dolores O’Riordanovou představí novou desku Roses (Růže).

V České republice se The Cranberries objeví po dvou letech. V roce 2010 byla skupina jednou z hlavních hvězd festivalu Colours of Ostrava. Role předskokana se zhostí slovenská zpěvačka Katarína Knechtová. Spolupráci s kapelou si vyzkoušela už na říjnovém koncertě v Bratislavě, kde jim aplaudovala zaplněná Incheba Aréna.

Podle organizátorů koncertu v programu vedle aktuálního hitu Tomorrow zazní i starší úspěšné skladby jako Zombie, Ode To My Family, Linger nebo Dreams. (ČTK)

12:10
Podívejte se na plakát s Mickey Mousem, který se vydražil za dva miliony korun

Za více než 100 000 dolarů se ve čtvrtek vydražil jeden z nejstarších dochovaných plakátů Myšáka Mickeyho. Informovala o tom v noci ze čtvrtka na pátek aukční síň Heritage Auctions.

Filmový plakát z roku 1928 se slavnou kreslenou postavičkou patřil podle agentury AP rodině zesnulého sběratele ze Severní Karolíny. Figurku Myšáka Mickeyho vytvořil v roce 1928 Walt Disney a na barevném plakátě usmívající se Mickey mává rukou ve žluté rukavici a zve na "kreslený zvukový film s Mickey Mousem".

Plakát se dražil v texaském Dallasu a výsledná suma byla 101 575 dolarů (přes dva miliony korun). Jméno kupce zveřejněno nebylo. (ČTK)

15:44
Divadlo na Vinohradech uvede premiéru Topolovy Kočky na kolejích

Herci Jana Stryková a Pavel Batěk se objeví v novince pražského Divadla na Vinohradech, která bude mít v pátek večer premiéru v komorním prostoru zkušebny v podkroví. Inscenaci hry Josefa Topola Kočka na kolejích zde nastudoval režisér Michal Pavlík.

Topolův text je dlouhým dialogem hlavních hrdinů, kteří se ocitnou jedné letní noci při návratu z výletu na zapadlé vlakové zastávce. Po sedmiletém vztahu se právě ve chvíli nočního čekání na vlak navzájem tolik přiblíží a jeden druhému otevřou tak dokonale, že mezi sebou už nenajdou nic jiného než to, co je odděluje.

Hra Kočka na kolejích byla důležitá pro Divadlo za branou, které na podzim roku 1965 založil režisér Otomar Krejča s Karlem Krausem, Josefem Topolem, Marií Tomášovou a Janem Třískou. Právě dva posledně jmenovaní se v ní tehdy objevili. V roce 1994 obsadil režisér Petr Koliha do hlavních rolí televizního snímku Sabinu Královou a Ondřeje Pavelku. (ČTK)

17:53
Assange si ve filmu o WikiLeaks zahraje Sherlock Cumberbatch, už je i náhrada za McAvoye

V chystaném filmu o zakladateli serveru WikiLeaks Julianu Assangeovi bude po boku britského herce Benedicta Cumberbatche hrát také Němec Daniel Brühl. Ten nahradí Skota Jamese McAvoye, který se nedávno z projektu stáhl. Napsal o tom deník Guardian. Práva na zfilmování příběhu WikiLeaks koupilo už před rokem hollywoodské studio DreamWorks, které patří známému americkému režisérovi Stevenu Spielbergovi.

Do hlavní role zakladatele serveru Assange se počítá s Cumberbatchem, který se proslavil zejména svým moderním ztvárněním Sherlocka Holmese v novém seriálovém zpracování jeho detektivních příběhů. Roli Assangeova někdejšího spolupracovníka Daniela Domscheita-Berga, který z WikiLeaks odešel a pak o jeho fungování napsal úspěšnou knihu, má hrát čtyřiatřicetiletý Němec Brühl známý z filmů Good Bye, Lenin! nebo Hanebný pancharti.

Film o WikiLeaks ještě nemá ani pracovní název a není jasné, kdy se začne natáčet. Jako režisér jej připravuje Bill Condon, který je podepsaný pod dvěma posledními díly Twilight ságy a má ve své filmografii například snímky jako Kinsey či Dreamgirls. (ČTK)

18:33
Filmasia přiveze do Světozoru oceněného Kim Ki-duka i jeho starší snímky

Pražské kino Světozor ode pátku hostí filmový festival Filmasia. Jeho osmý ročník tu potrvá do 2. prosince. Letos nabídne zejména korejské snímky v čele s Kim Ki-dukovou drsnou novinkou Pieta, oceněnou Zlatým lvem v Benátkách, a novým filmem Zloději, který se stal divácky nejúspěšnějším korejským titulem všech dob. Podle mluvčího přehlídky Pavla Sladkého doplní českou premiéru Piety výběr z Kim Ki-dukovy filmografie. Uvedeny budou například snímky 3-iron, Samaritánka, Dech, Jaro, léto, podzim, zima... a jaro, které filmovým fanouškům připomenou vývoj tohoto oblíbence světových festivalů.

Festival se podle své ředitelky Karly Stojákové letos uskuteční v menším rozsahu, než na jaký byli diváci zvyklí v předcházejících letech, a to z finančních důvodů. "Na program ve třech dnech konání - v malém i velkém sále Světozoru - jsme ale nesmírně hrdí," uvedla. Nabídne totiž vysokorozpočtovou akční podívanou, film kritikou velmi ceněného Hong Sang-sooa i portrét v Česku velmi dobře známého Kim Ki-duka s jeho nejnovějším snímkem.

Přehlídku zakončí největší divácký trhák korejské kinematografie Zloději, který jen v Koreji zatím vidělo přes 13 milionů lidí, což ho řadí do absolutního čela tamních diváckých žebříčků. (ČTK)

07:35
V sobotu se na Staroměstkém náměstí rozsvítí strom, pak zazní adventní koncert

O prvním adventním víkendu se v Národním domě na pražském Smíchově uskuteční již 22. ročník Mezinárodního sborového festivalu adventní a vánoční hudby s Cenou Petra Ebena. Přehlídka vyvrcholí v sobotu v 17:00 na Staroměstském náměstí, koncertu bude předcházet slavnostní rozsvícení vánočního stromu.

Letos se festivalu zúčastní více než tisíc zpěváků ze 33 sborů jedenácti zemí Evropy a Singapuru. Dramaturgie přehlídky se zaměřuje na tvorbu skladatele Petra Ebena, který byl jedním z největších tvůrců české hudby druhé poloviny 20. století. Kromě soutěžních vystoupení bude možné si sbory zdarma poslechnout v chrámu svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí a v sobotu na vánočních trzích.

Závěrečný sobotní koncert před rozsvíceným vánočním stromem představí na Staroměstském náměstí tisícovku zpěváků, které povede polský dirigent Krzysztof Szydzisz. Zazní mimo jiné i Ebenova Antifona, kterou zkomponoval přímo pro festival. (ČTK)

09:16
Nová kniha fotografií Jana Kavaleho přináší putování po Vltavě

Putování po řece Vltavě od pramene až k soutoku s Labem u Mělníka nabízí výpravná publikace Vltava s fotografiemi Jana Kavaleho a textem Libora Chvojky. Obsahuje nejen současné snímky nejkrásnějších míst na 430 kilometrů dlouhém toku této nejdelší české řeky, ale i unikátní archivní záběry z doby před vybudováním kaskády vltavských přehrad.

Díky archivním snímkům má čtenář jedinečnou možnost srovnání, jak nejkrásnější kouty Vltavy vypadaly v minulosti a jaké jsou dnes. Tato místa jsou přehledně vyznačena na přiložené velkoformátové mapě, která je součástí publikace. Do knihy je rovněž vloženo CD se symfonickou básní Vltava hudebního skladatele Bedřicha Smetany evokující "zpěv" řeky po celé délce jejího toku.

Kavale (1953) fotografuje už od patnácti let. Od 90. let se věnuje krajinářské fotografii profesionálně. Vydal 15 obrazových a tři cestopisné publikace. Na 270 stranách publikace Vltava, kterou v těchto dnech vydalo nakladatelství Mladá fronta, čtenář nalezne na 35 panoramatických, 50 archivních a 136 barevných fotografií. (ČTK)

12:11
Divadlo Semafor načíná sérii vánočních představení s Operou Betlém

Vánoční představení mají v pražském Divadle Semafor tradici. Na tu navázal Jiří Suchý novinkou této scény s názvem Opera Betlém. Semafor ji v sobotu večer uvede v premiéře, do konce roku tak učiní ještě dvaadvacetkrát. "Jde o vánoční semaforskou operu o tom, kterak selka, Kašpar, Melichar, Baltazar a další lidé vyrazí na cestu do Betléma. A zlý Herodes jim klade do cesty různé nástrahy, aby tam nemohli dojít," charakterizoval inscenaci Suchý.

Vánoční zpěvohru psal s úmyslem vytvořit podívanou, jaké se dnes říká rodinná. Vyšel z předpokladu, že o semaforské adventní večery byl v minulosti vždy mimořádný zájem a rodiče, pro které byl Semafor jejich divadlem, si nechtěli nechat svou lásku jen pro sebe. A tak brali s sebou na představení děti, aby si na vlastní oči doplnily učební látku, kterou se toto divadlo stalo. Suchý ocenil, že v době, kdy kvůli nedostatku financí musela jeho scéna zrušit projekty s početným obsazením, se podařilo vytvořit pro Operu Betlém opět větší soubor. "To jen proto, že naši herci velkoryse přistoupili na výrazné snížení honoráře," vysvětlil Suchý, který novou inscenací nehodlá konkurovat Rossinimu či Verdimu.

Rád by se prý alespoň trochu přiblížil k prostinké barokní Opeře o komínku zedníky laškovně nakřivo postaveném, ovšem v současné podobě. Na jevišti se objeví Jolana Smyčková, Václav Kopta, Jiří Štědroň, Olina Patková, herci ze semaforského dorostu a pochopitelně i Jitka Molavcová a Jiří Suchý. Doprovázet je bude hudební skupina vedená Jiřím Svobodou. (ČTK)

14:02
Zelenka uvede komedii, v níž s ironií říká, že Češi jsou dobří v dabingu a v pití alkoholu

V Dejvickém divadle v Praze má v sobotu premiéru hra Petra Zelenky Dabing Street. Je už třetím dramatickým textem, který tento filmař, ale i divadelní režisér a scenárista pro tuto scénu napsal. Jeho Příběhy obyčejného šílenství se tu hrály deset sezon, Teremin je v repertoáru osmým rokem.

Ve své novince vyšel Zelenka z toho, že Češi jsou skutečně dobří v dabingu a v pití alkoholu. Jde o komediální hru, i když reflektuje neveselý vývoj ve společnosti, ale velice nenásilně. Autor s ironií popisuje, kam vývoj dojde - že se z lidí stanou neurotičtí psychotici a exekuce budou na denním pořádku. Příběh malého zadluženého dabingového studia, které přivede na buben notorický alkoholik, zasadil autor na konec 90. let. Podle Zelenky je však aktuální stále.

Dabing bude mít na jevišti řadu forem. Kromě toho klasického z videoukázek půjde i o dabing lidí tak opilých, že za ně musí mluvit jiní. I další budou prý na jevišti z legrace jen otvírat pusu a jejich hlas se ozve odjinud. V autorově režii v inscenaci účinkují Martin Myšička, Hynek Čermák, Václav Neužil, Klára Melíšková, Jana Holcová a Lada Jelínková. První reprízy inscenace Dabing Street budou 8. a 13. prosince. (ČTK)

08:33
Kapely Olympic a Omega slavily padesát let

Podobným způsobem v sobotu v Praze oslavily 50 let od svého vzniku kapely Olympic a Omega. Nejen že se rockoví jubilanti se stejným "datem narození" setkali ve stejný den ve stejném městě, ale česká i maďarská kapela zvolily i podobnou dramaturgii koncertu, když své hity zahrály za doprovodu symfoniků. Zatímco skupina Omega své příznivce pozvala na koncert v rámci turné k 50 letům od svého vzniku do Velkého sálu pražské Lucerny, Olympic své padesátiny připomněl na posledním koncertu svého narozeninového turné v pražské O2 areně.

"Je to náhoda, nijak jsme neplánovali, že se v jednom městě při takové příležitosti setkají dvě kapely. O to více bude náš koncert speciální," řekl před časem zpěvák Omegy János Kóbor. Skupina Olympic ke svému výročí přichystala sérii koncertů se zhruba šedesátičlenným Českým národním symfonickým orchestrem.

Zaplněná hala sledovala střídání písní se symfonickým doprovodem s hity Olympiku v klasické rockové podobě. V orchestrální podobě zazněly mimo jiné hity jako Stejskání, Bon soir, mademoiselle Paris nebo Je to tvá vina. "Jsem nadšený, že mladé symfoniky tahle spolupráce baví," uvedl lídr Olympiku Petr Janda. Jedna z nejstarších tuzemských bigbítových kapel, která debutovala v roce 1968 albem Želva, na turné hrál bez předkapely. Jediným hostem byla Jandova dcera Marta, s níž si zazpíval píseň Otázky.

Padesátiny Olympiku provází vedle turné i další aktivity. Například pražské Popmuseum od 5. listopadu zařadilo výstavu s názvem 50 let Olympic!, která potrvá do 31. března 2013. Vydavatelství Euromedia Group vydalo reprezentativní publikaci Olympic 50. Také Omega využila doprovodu symfoniků, v zaplněné pražské Lucerně s místy upravenými k sezení ji doprovodil symfonický orchestr z německého Halle.

Úvod programu s názvem Rhapsody v Praze obstaral předskakující jazzový baskytarista Pavel J. Ryba se svou skupinou The Fish Men, kteří své vystoupení na počest hlavních hvězd zakončili za nadšeného aplausu publika čardášem. Následovalo vystoupení symfonického orchestru, který koncert zahájil skladbou Nyitány. Mladí němečtí symfonici se v průběhu večera prolínali s bigbítem Omegy, která posluchačům nabídla nové skladby i velké hity ze své padesátileté kariéry jako Gyöngyhajú lány, který v české verzi zpívá Aleš Brichta s názvem Dívka s perlami ve vlasech nebo Petroleum Lampa.

Zakládající členy Omegy, zpěváka Jánose Kóbora a klávesistu László Benköho, od roku 1971 doplňují baskytarista Tamás Mihályi, kytarista György Molnár a bubeník Ferenc Debreceni. V Praze se kapela představila v pozměněném složení s klávesistou Albertem Földim, kytaristou Tamasem Szekeresem a mladou baskytaristkou Katy Zee. (čtk)

09:51
Divadlo Na Zábradlí hostí výstavu Havlových fotografií

Kavárnu v Divadle Na zábradlí od soboty zdobí vesměs dosud neznámé fotografie prezidenta Václava Havla a jeho přátel, které v 70. A 80. letech vytvořil herec Jan Kašpar především na Havlově chalupě na Hrádečku. Asi tři desítky zejména černobílých snímků z Havlova disidentského období vybral Kašpar z mnoha negativů, které měl doma. Objevuje se na nich vedle Havla jeho první žena Olga a dále například hudebník Mejla Hlavsa či režisér Andrej Krob a mnoho dalších.

„Fotky jsem vybral tak, že mi některé zrovna přišly pod ruku,“ uvedl Kašpar, herec Divadla Járy Cimrmana. Hromadila se mu prý doma spousta vyvolaných i nevyvolaných filmů, na žádost dramaturgyně divadla Ivany Slámové pak do nich jednoho dne „hrábl“ a výsledkem je výstava pod názvem Hlavně Hrádeček, kterou si lidé mohou do 6. ledna prohlédnut při popíjení kávy před divadelním představením.

Na fotkách je zachyceno převážně dění na Havlově chalupě s jeho obyvateli a kamarády v období let 1976 až 1986. Fota přibližují například antický Silvestr, Divadlo Na tahu, hospodu U Bohouše či narozeniny Havlova blízkého přítele a spisovatele Zdeňka Urbánka. Expozice podle Slámové zapadá do letošního výstavního podtitulu Nepřizpůsobiví, protože lidé scházející se kdysi na Hrádečku se odmítali podvolit komunistickému režimu. Současně připomene první výročí úmrtí Havla, které bude 18. prosince.

Při té příležitosti také vedení divadla odhalí svému někdejšímu kolegovi pamětní desku. Pozdější československý a český prezident tam ve slavné éře divadla v letech 1960 až 1968 pracoval jako kulisák, herec, dramaturg, tajemník činohry a dramatik. Výtvarný návrh pamětní desky vytvořil sochař David Černý. Dnešní vernisáž fotografií si v divadle nenechali ujít například Havlův bratr Ivan a osazenstvo Divadla Na zábradlí. (čtk)

10:13
NoD uvede divadlo inspirované životem slavného boxera

V klubu NoD bude dnes večer pražská premiéra představení One Step Before the Fall, které je inspirované životem amerického boxera Muhammada Aliho. Divadelní soubor Spitfire Company je připravil se zpěvačkou Lenkou Dusilovou a tanečnicí Markétou Vacovskou v režii uměleckého šéfa souboru Petra Boháče.

Spitfire Company se dlouhodobě pohybují v oblasti fyzického a tanečního divadla, které v sobě zahrnuje i prvky činoherní. Tématy, jimiž se v dnes uváděné inscenaci zabývají a k nimž jim poskytl inspiraci slavný boxer, jsou vyčerpání, Parkinsonova nemoc, boj a fyzická síla. Projekt One Step Before the Fall je absolventské představení Markéty Vacovské na HAMU; se Spitfire Company již dříve spolupracovala na několika inscenacích. Zpěvačka Lenka Dusilová už několikrát také participovala na divadelních projektech.

"Lenka Dusilová svým zpěvem a hudbou, kterou tvoří naživo, mi dodává sílu i potřebnou vůli, bez níž bych nedošla do závěrečných kol toho šíleného tanečně-boxerského zápasu," říká Vacovská. Projekt vznikl za produkční podpory Studia Damúza a v rezidenčním programu nového trutnovského kulturního prostoru Uffo, který se zaměřuje na progresivní dramaturgii v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění, ale i dalších uměleckých žánrů, především současného cirkusu. V Uffo měl také projekt 29. listopadu premiéru. (čtk)

10:45
Mezinárodní baletní soutěž na Nové scéně dnes skončí galavečerem

Uznávaná mezinárodní baletní soutěž, která se od čtvrtka pořádá na Nové scéně Národního divadla v Praze, se chýlí ke konci. Čtyřdenní přehlídku dnes zakončí slavnostní galavečer s vyhlášením výsledků a vystoupením laureátů.

Do Prahy se na soutěž sjela téměř stovka tanečníků z 15 zemí Evropy, Japonska a Austrálie. Soutěžní přehlídka tanečních umělců má v Česku dlouhou tradici a mnozí její vítězové se později stali slavnými umělci a reprezentanty českého tance ve světě. Patří k nim například primabalerína Baletu Národního divadla Tereza Podařilová, která také letos usedla v porotě, Viktor Konvalinka či světoznámá primabalerína Daria Klimentová.

Mezinárodní soutěž a soutěžní přehlídku českých a slovenských tanečníků pořádá Taneční sdružení ČR ve spolupráci s Českým centrem Mezinárodního tanečního institutu. Podle ředitele soutěže Zdeňka Prokeše dává soutěž tanečníkům možnost konfrontace výsledků práce, nabídky do angažmá v tuzemsku i v zahraničí a pozvání na světové soutěže. Příznivci tance mohou naopak získat přehled o současném stavu baletního umění. (čtk)

19:14
V Římě vystavují objevenou kopii slavné Leonardovy fresky

V římském prezidentském paláci je vzácně k vidění 400 let stará kopie slavné pozdní fresky Leonarda da Vinciho, jež je považována za ztracenou. Fresku znázorňující bitvu u Anghiari Leonardo vytvořil po roce 1503 v sále florentské radnice, dnes je ale známá právě jen z kopií. Jedna z těch nejvýznamnějších byla posledních 70 let nezvěstná a díky úsilí policie se do Itálie vrátila teprve letos v létě.

Deska rodiny Doriaových (Tavola Doria), obraz o rozměrech 115 na 86 centimetrů má téměř tak pohnutý osud jako Leonardovo dílo, jež znázorňuje. Ve vlastnictví rodiny Doriaových byl nepřetržitě od roku 1641 až do roku 1940, kdy byl v Neapoli ukraden. Chvíli ho vlastnil švýcarský obchodník s uměním, pak se krátce objevil v 60. letech v Německu a v 70. letech v New Yorku. Italská policejní jednotka, která se zabývá krádežemi uměleckých předmětů, ho ale nakonec objevila ve sbírce jedné japonské galerie, s níž se dohodla na jeho vrácení. Veřejnost kopii mohla naposledy na vlastní oči vidět před druhou světovou válkou.

Cenná kopie Leonardovy fresky bude v prezidentském paláci vystavená do poloviny ledna, v roce 2013 pak bude k vidění ještě ve florentské galerii Uffizi. Zatímco nález Leonardovy kopie je pro kunsthistoriky krokem vpřed, pátrání po originále fresky se v posledních měsících zastavilo. Letos na jaře vyvolal velký poprask tým odporníků kolem Maurizia Seraciniho, který ohlásil, že se mu podařilo objevit zbytky Leonardovy fresky pod mladší malbou Giorgia Vasariho.

Odborníci pracovali pomocí endoskopických kamer a čelili kritice, že touto metodou mohou Vasariho dílo nenávratně poničit. Starosta tedy prozatím další postup prací zastavil. Leonardo vytvořil fresku znázorňující bitvu u Anghiari v Sálu pěti set (Salone dei Cinquecento) uvnitř florentské radnice Palazzo Vecchio. Při přestavbě budovy ale byl výjev přenesen jinam, přemalován nebo zničen. V tom, která z těchto možností platí, historici umění nejsou zajedno. (čtk)