On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
00:45
Lucasova pravá ruka Rick McCallum končí v Lucasfilmu

Po otci zakladateli Georgi Lucasovi odchází z filmové společnosti Lucasfilm další klíčová osobnost. Producent Rick McCallum, úzce spjatý s novodobou historií ságy Hvězdné války, se rozhodl opustit firmu. Chce se soustředit na nezávislé firmy, uvedl server Entertainment Weekly.

McCallum se do firmy přidal v roce 1992 jako producent tehdy populárního televizního seriálu Mladý Indiana Jones. "Rickovi se vždy podařilo nemožné, nehledě na to, jaké měl právě vyhlídky. Bez něj bychom těžko zvládli přechod filmařiny do 21. století," řekl George Lucas.

Společně s McCallumem vloni navštívili také Česko, kde režisér Anthony Hemingway tehdy dotáčel válečný film Red Tails.

08:03
Led Zeppelin dostali cenu za přínos americké kultuře

Britská rocková legenda Led Zeppelin dostala spolu s americkým hercem Dustinem Hoffmanem a dalšími cenu za celoživotní přínos pro umění a americkou kulturu. Ceny The Kennedy Center Honors obdrželi na nedělním galavečeru ve washingtonském Středisku Johna F. Kennedyho v přítomnosti amerického prezidenta Baracka Obamy.

Cenu Kennedyho střediska, která se uděluje každý rok již 33 let, získali dále bluesový kytarista Buddy Guy, ruská primabalerína Natalja Makarovová a moderátor pozdně večerních televizních talk-show David Letterman. Galavečer bude přenášet 26. prosince televize CBS. Oceněným vzdali hold přátelé, jejich současníci i nova generace umělců.

"Dustin Hoffman je taková osina v zadku," řek herec Robert De Niro o laureátovi dvou Oscarů za hlavní role ve filmech Kramerová versus Kramer a Rain Man. "A inspiroval mě, abych byl taky tak trochu jako osina v zadku, " dodal De Niro. Ceny Kennedyho střediska spojují často těžko slučitelné postavy umění a zábavy, na což narážel i Obama ve své úvodní řeči.

"Pracoval jsem na tom s autory svých projevů, ale žádný hladký přechod od baletu k Led Zeppelin jsme nenašli," řekl Obama. Jasná souvislost byla ale patrná mezi oceněnými hudebníky. Šestasedmdesátiletý George "Buddy" Guy byl průkopníkem chicagského stylu blues, který vypíchl do popředí zvuk elektrifikované kytary. Právě tato verze blues pak přešla přes Atlantik do Británie, kde ji k dokonalosti dovedla čtyřčlenná sestava Led Zeppelin v čele se zpěvákem Robertem Plantem a fenomenálním kytaristou Jimmym Pagem. (čtk)

10:35
Helen Mirren se vrací v divadle k úloze královny

Britská herečka Helen Mirrenová se vrátí k oscarové úloze královny Alžběty II., ale tentokrát na divadelních prknech. Od února bude v Londýně britskou panovnici hrát v premiéře hry Petera Morgana The Audience. Sedmašedesátiletá herečka při předávání evropských filmových cen o víkendu na Maltě řekla, že si byla "velmi nejistá", než na nabídku přistoupila.

"Nerada se k něčemu vracím. Ráda jdu kupředu," řekla. Ale získal jí "mimořádný tým umělců, kteří dávají hru dohromady".

Hru The Audience napsal autor filmu Královna Peter Morgan a režírovat jí bude Stephen Daldry (režíroval například filmy Billy Elliot a Předčítač). Za hlavní úlohu v Královně dostala Mirrenová v roce 2007 Oscara. Nová hra se soustředí na pravidelné setkávání královny s britskými premiéry. Tyto audience se konají každý týden v Buckinghamském paláci a podle nepsaných zvyklostí jsou zcela důvěrné.

"Ta hra není ani tak o královně. Je víc o Británii ve 20. století," řekla Mirrenová. "Je to výjimečný pohled na dějiny Británie." Alžběta II. za 60 let své vlády zažila 12 premiérů - od Winstona Churchilla po Davida Camerona - a nová hra se snaží rekonstruovat jejich nejdůležitější audience s královnou.

Churchilla bude hrát Robert Hardy, Margaret Thatcherovou ztvární Hadyn Gwynneová, Paul Ritter se objeví v úloze Johna Majora a Michael Elwyn jako Anthony Eden. Ministerské předsedy z poslední doby budou hrát Nathaniel Parker (Gordon Brown) a Rufus Wright (Cameron). Hru začne od poloviny února uvádět londýnské divadlo Johna Gielguda. (čtk)

11:24
Brněnská divadla v adventu uvádějí inscenace s vánoční náladou

Většina brněnských divadel připravila na adventní týdny představení s vánoční tematikou. Na programu jsou různá provedení České mše vánoční od Jana Jakuba Ryby, řada pohádek nebo volných zpracování biblického příběhu o narození Ježíše Krista. K zajímavostem patří inscenace podle filmu Mrazík, který po léta tvořil televizní kulisu českých Vánoc. Na většinu vánočních představení lze stále bez obtíží zakoupit vstupenky.

Národní divadlo Brno tradičně před Vánocemi nabízí scénické provedení Rybovy mše. "Každou následující adventní neděli ji uvedeme dvakrát v Mahenově divadle," řekla mluvčí Šárka Motalová. Divadlo v prosinci také posílilo zastoupení pohádek a příběhů se šťastným koncem v programu všech tří uměleckých souborů. V nabídce jsou třeba činohry Čert a Káča, Popelka, Zlatovláska a Perníková chaloupka, balet Louskáček nebo operní pohádka Papageno hraje na kouzelnou flétnu.

Městské divadlo Brno vrátilo na repertoár inscenaci Betlém, v níž se volně inspiruje lidovými vánočními hrami. Kromě folklorních fragmentů zaznívají v představení také texty Franze Werfela či Ladislava Fukse, a to za doprovodu hudecké muziky a klezmerové kapely. Betlém je na programu od 20. do 22. prosince, dále divadlo nabízí také pohádkový muzikál Mary Poppins a tradiční vánoční koncert Hany a Petra Ulrychových, tentokrát ve třech termínech.

Husa na provázku letos znovu nastudovala hru Jana Antonína Pitínského Betlém aneb Převeliké klanění sotva narozenému Jezulátku. Jde o neobvyklé převyprávění biblického příběhu s živým betlémem a zpíváním koled. Premiéra bude 14. prosince, následuje pět repríz.

HaDivadlo jako každoročně před Vánocemi uvádí "vánoční vitráž" Psaní Ježíškovi v hlavní roli s Pavlem Liškou. Na 23. a 24. prosince připravuje HaDivadlo také neokázalé provedení České mše vánoční v pasáži Alfa před sídlem divadla.

Loutkové divadlo Radost tradičně zve malé i velké diváky na inscenaci Husovické Betlém. Je inspirována lidovými hrami, které se ještě počátkem 20. století hrávaly také v okrajových čtvrtích Brna - třeba právě v Husovicích. Zimní pohádku Mrazík má na repertoáru Divadlo Polárka. Ruský film v Česku zdomácněl a jeho divadelní provedení má u diváků velký ohlas. Pohádka o udatném, ale také samolibém Ivanovi a skromné Nastěnce je na programu 20. a 21. prosince v ranních a dopoledních termínech. (čtk)

11:55
Zlínské divadlo uvede v české premiéře Chadwickovu Hru

Zlínské divadlo uvede v rámci cyklu inscenovaných čtení věnovaných Československu v české premiéře Hru režiséra, dramatika, pedagoga a zakladatele Az Theatre v Londýně Jonathana Chadwicka. Inscenované čtení se bude konat v klubu Dílna 9472 ve čtvrtek 13. prosince, informovala mluvčí divadla Veronika Jurčová.

"Hra vznikla v roce 1969 během Chadwickových studií na cambridgské univerzitě. Upálení Jana Palacha a invaze v roce 1968 vyprovokovala Chadwicka a jeho spolužáky k tomu, aby k dění u nás prostřednictvím divadla zaujali postoj," uvedl dramaturg zlínského divadla Vladimír Fekar, který bude večerem provázet.

Hru přeložila Eliška Poláčková, režíruje ji studentka brněnské JAMU Gabriela Krečmerová, hrát budou studenti zlínské herecké školy.

Po představení je v plánu beseda s autorem a ukázky z filmu o vzniku Hry Rehearsal From The Performance, na jehož režii se Chadwick také podílel a který byl oceněn na filmovém festivalu v Chicagu.

Cyklem inscenovaných čtení na téma Československo si zlínské divadlo připomíná 20. výročí rozdělení republiky. Cyklus navazuje na podobné pořady z minulých sezon, které nesly název Současná evropská hra, Třetí věk současného českého a slovenského dramatu či Zlínské kroky do Evropy. (čtk)

12:33
Druhý ročník Hudebních cen Vinyla nabídne několik změn

Druhý ročník Hudebních cen Vinyla nabídne nové personální složení Rady cen a poroty, úpravu nominačního období pro hlasování a novinky při vyhlášení výsledků hlasování a ocenění vítězů. První kolo hlasování se koná od 1. do 14. prosince, druhé kolo pak od 18. prosince do 8. ledna 2013. Vyhlášení výsledků a ocenění vítězů se uskuteční v druhé polovině února 2013. Za koordinátory Vinyly o tom informoval Pavel Uretšlégr.

"Dle regulí cen Vinyla se každoročně obměňuje polovina Rady. Jedním z úkolů Rady je právě i nominace poroty. Tento princip má zajistit, aby cena rigidně "nestydla" v jednom stylovém či generačním názoru a mohla reflektovat různé myšlenkové proudy na současné hudební scéně," vysvětlil Uretšlégr.

Rady pro druhý ročník cen Vinyla se skládá z hudebních publicistů Antonína Kocábka, Karla Veselého, Jany Kačurové a Petra Ference. Obměna Rady se promítla i do složení poroty, kde došlo k rozšíření počtu hlasovatelů ze 17 na 24. Osloveni byli ti, kteří opakovaně publikují nejen informativní, ale především názorové texty, a to napříč žánrovým spektrem domácí scény.

Další změnou je úprava nominačního období pro hlasování. Vzhledem ke zkušenosti z prvního ročníku, kdy některá alba, která vyšla na přelomu roku, nemohla být z časových a organizačních důvodů porotou reflektována, bylo nominační období stanoveno na období od 1. prosince loňského roku do konce listopadu roku současného. Hlasování je opět dvoukolové. V prvním ročníku Vinyly byly oceněny skupina B4 za album Didaktik Nation Legendary Rock (Deska roku), Fiordmoss (Objev roku) a festival Creepy Teepee (Počin roku).

Vyhlášení výsledků se uskuteční v druhé polovině února 2013. "Oproti loňsku připravuje řadu novinek. Tou hlavní je, že vyhlášení se neomezí pouze na slavnostní večer," sdělil bez bližších podrobností za pořadatele Tomáš Grombíř. Informace o ceně Vinyla se nacházejí na www.vinyla.cz.

Ceny Vinyla se jejich organizátoři rozhodli vytvořit, protože v ČR podle nich chybí hudební cena, která pojmenovávala důležité počiny v současné české hudbě. Ankety a žebříčky podle nich odrážejí spíš popularitu kapel u veřejnosti či názory vydavatelů. Vinyla si chce vydobýt místo a prestiž, jakou má například na výtvarném poli Cena Jindřicha Chalupeckého.

V České republice v současné době existují hudební ceny udělované na základě popularity mezi posluchači, jako jsou Český slavík, Žebřík či Ceny televize Óčko, a Ceny Anděl vyhlašované na základě hlasování členů Akademie populární hudby. Hudební odborníci budou letos podruhé vyhlašovat nejlepší tuzemské album v hudebních cenách Apollo. (čtk)

13:03
Soubory Berg a 420people uvedou společný večer na Nové scéně

Současnou hudbu a současný tanec spojí projekt, který připravují soubory 420people a Orchestr Berg. Večer nazvaný M is for... (M jako...) bude mít premiéru 11. a 12. prosince na Nové scéně pražského Národního divadla. Zahájí ho česká premiéra filmu Petera Greenawaye o Mozartovi, kterou živě doprovodí Orchestr Berg. 420people uvedou choreografii Nataši Novotné Rezonance na pěší vzdálenost, taktéž za hudebního doprovodu Orchestru Berg.

Rezonanci autoři označují jako zvukově-pohybový projekt. "Tentokrát nejen hudebníci nebo tanečníci, ale i elektronika bude hrát, zpívat, rezonovat - rozhýbe tabuli plechu, rozvibruje dřevo nebo rozpohybuje malé objekty," popsal autor zvukové kompozice Jan Trojan. Nataša Novotná tanečníky, hudebníky i jejich nástroje rozpohybuje v měnícím se prostoru.

Inspirací byl tvůrcům mimo jiné verš Vladimíra Holana: "Je takový osud, že co je v něm bez chvění, není pevné." V Rezonanci na pěší vzdálenost tančí vedle Novotné také Zuzana Herényiová, Václav Kuneš a Milan Odstrčil.

Představení bude předcházet vydatné sousto pro filmové i hudební fajnšmekry. K filmu Petera Greenawaye M is for Man, Music, Mozart (M jako člověk, hudba, Mozart) zahraje Orchestr Berg s mezzosopranistkou Markétou Cukrovou jazzem i Mozartem inspirovanou hudbu významného současného nizozemského skladatele Louise Andriessena.

Film vznikl v roce 1991 k 200. výročí Mozartova úmrtí na objednávku BBC. Záměrem bylo vytvořit kontrast k obvykle uctivým až patetickým poctám. Jak je Greenawayovým zvykem, film je plný asociací, metafor a skrytých významů, velkou roli v něm hraje tanec, tělesnost a nahota. Ústřední roli má symetrické písmeno M, které stojí přesně uprostřed abecedy.

"U písmene M se Bůh zastavil a stvořil člověka (Man), dal mu pohyb (Movement), a proto potřeboval hudbu (Music). A ne ledajakou hudbu - dokonalou hudbu. A tak stvořil Mozarta," řekli o filmu jeho tvůrci. (čtk)

13:52
Fidlovačka uvede premiéru Nestroyova Domu čtyř letor

První novinkou pražského Divadla na Fidlovačce poté, co je opustil Tomáš Töpfer, bude 6. prosince komedie Johanna Nepomuka Nestroye Dům čtyř letor. Na dnešním setkání s novináři nová ředitelka divadla Eliška Balzerová uvedla, že na jevišti se objeví téměř dvě desítky herců, například Václav Svoboda, Iva Pazderková, Pavel Nečas, Ondřej Brousek, Zdeněk Maryška, Václav Rous, Matěj Kužel, Břetislav Slováček a Denny Ratajský.

Inscenaci nastudoval nový umělecký šéf Fidlovačky Pavel Šimák, podle něhož tato bláznivá komedie, v níž zůstává kus frašky, umožňuje zařádit si skoro celému souboru. "V našem pojetí se mísí nejenom humor slovní, ale i pohybový, což je prazáklad, ze kterého jsem jako divadelník vycházel," uvedl. Podle něj by to měla být milá a bláznivá podívaná.

V centru děje stojí čtyři rodiny, zastupující stejný počet letor neboli temperamentů. Diváci zažijí nezkrotné výbuchy choleriků, dojemné váhání melancholiků, zabržděnost flegmatiků i nakažlivý optimismus sangviniků. Základní zápletkou je situace, kdy se každý syn chce oženit s jednou ze svých sousedek - a zároveň se setrou nápadníka své sestry - a v námluvách se chová výhradně dle předepsané povahy.

Dramaturgem inscenace byl Petr Vydra, podle něhož autor z tohoto zadání vytvořil zábavnou komedii, ale zároveň dal inscenátorům trochu složitý oříšek k rozlousknutí. "Je ztížen tím, že diváci do jednotlivých domácností nahlíží současně," dodal.

Eliška Balzerová shodou okolností hrála v poslední pražské inscenaci této Nestroyovy frašky, která měla premiéru v roce 1994 v Divadle na Vinohradech v režii Jiřího Menzela. Hudební stránku, na které se podíleli Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák, nuselský soubor převzal, Dominik Renč pořídil novou instrumentaci a Svěrák jednu z písní upravil pro Fidlovačku.

Podle Balzerové odešla s Töpferem do Divadla na Vinohradech desítka herců. Další premiérou bude dramatizace Babičky v režii a úpravě Jana Jirků, na jaře pak původní muzikál Ondřeje Brouska a Radka Balaše podle veselohry Adolfa Hoffmeistera Nevěsta. Koncem sezony začne zkoušet režisérka Lída Engelová hru britského dramatika Noëla Cowarda v novém překladu Pavla Dominika s názvem Až naprší a uschne. Nadále počítá s provozem komorní scény, kde se mají objevovat tituly postavené na hvězdách souboru. Tou první bude one man show Václava Svobody v Balašově režii. (čtk)

14:13
V Gočárově domě v Celetné bude znovu muzeum kubismu

Novou expozici českého kubismu vytvoří v Domě U Černé Matky Boží v Praze Uměleckoprůmyslové muzeum. Otevřít by se měla v první polovině příštího roku a nahradí expozici, kterou v kubistickém domě v Celetné ulici dříve provozovala Národní galerie v Praze. Dnes to sdělila mluvčí muzea Jana Ulipová.

Záměrem muzea je podle ní zachovat značku Muzea českého kubismu a vytvořit atraktivní expozici, která představí výjimečný přínos českých umělců ke kubismu. Ten se právě jen v českém prostředí výrazně rozvinul do zcela unikátní podoby v oblasti architektury, užitkových předmětů a interiéru.

Kubistický dům opustila NG 1. září. "UPM bylo připraveno převzít prostory Muzea kubismu v Domě U Černé Matky Boží v říjnu, ale jednání mezi Státním fondem kultury, ministerstvem kultury a Uměleckoprůmyslovým muzeem dosud probíhají," uvedla mluvčí. Dům patří Státnímu fondu kultury.

Muzeum potřebuje náhradní prostory, neboť se blíží rekonstrukce jeho hlavní budovy. Další získá v Obecním domě, kde by měla vzniknout dočasná expozice z významných děl z jeho sbírek. Přístupná zůstane Galerie Josefa Sudka na Úvoze, své sbírky nábytku a hraček UPM celoročně prezentuje na zámku Kamenice nad Lipou.

Kubistická budova od Josefa Gočára z roku 1912 se podle Ulipové dočká dílčích oprav a nové expozice. Bude klást důraz na bohatší zastoupení interiérové tvorby, jejíž fond v UPM je světově unikátní. Doplní ho ukázky užité grafiky, volného umění a architektury. Návštěvníci se setkají s nábytkem Pavla Janáka, Josefa Chochola, Josefa Gočára a Vlastislava Hofmana, plakáty Františka Kysely či Jaroslava Bendy a výběrem děl Emila Filly, Josefa Čapka, Bohumila Kubišty či Otto Gutfreunda.

UPM připravuje vedle rekonstrukce své hlavní budovy i výstavbu centrálního depozitáře sbírek v Praze ve Stodůlkách. Obě akce mají stavební povolení a čekají na vyhlášení výběrových řízení. Celkem mají stát celkem tři čtvrtě miliardy korun a měly by být zahájeny v příštím roce. Stálé expozice v hlavní budově by se měly zavřít k 30. červnu 2013, výstavní program skončí o dva měsíce dříve. Rekonstrukce hlavní budovy muzea by měla být dokončena na konci roku 2015. Nové expozice se mají otevírat postupně počínaje rokem 2016 v závislosti na zprovoznění centrálního depozitáře.

14:33
Koncerty v městském kostelíku v Plzni pomohou opravit kůr

Série koncertů oživí letos poprvé malý plzeňský kostelík U Ježíška. Jediný kostel tohoto jména v ČR nikdy nepatřil církvi, vždy byl v soukromých rukou. Nyní ho vlastní město. Posledních jedenáct let se o jeho záchranu a oživení snaží Občanské sdružení pro obnovu památek Rokycanska. Výtěžek letošních benefičních předvánočních akcí přispěje k plánované obnově kůru, řekl dnes novinářům předseda sdružení, plzeňský architekt Jan Soukup.

V předvánočním čase nabídne kostelík desítku koncertů, převážně místních hudebníků. Zahraje dětská hudební skupina Jen tak, plzeňská kapela Strašlivá podívaná, Trio Classic, Rezonance, Skupina nezávislých muzikantů, zazní mandolínový či dudácký koncert. Program vyvrcholí na Štědrý den, kdy si lidé poslechnou zpěvačku Vlaďku Bauerovou, muzikanta Jana Ereta, duo Dubnička - Lahoda a čtení Markéty Čekanové. Vyrobí si ozdoby, odnesou Betlémské světlo a prohlédnou si betlém, který ze Šumavy získal před druhou světovou válkou plzeňský národopisec Ladislav Lábek.

Za posledních jedenáct let chátrající kostelík prošel velkými opravami, rekonstrukcemi krovů, střech, věžičky a kleneb. Občanské sdružení díky dotacím, grantům a sponzorům investovalo do záchrany na 6,5 milionu korun. Na opravu kůru je nyní potřeba sehnat asi 200.000 korun, dodal Soukup. V budoucnu se opraví ještě oltář, kazatelna a vnitřní vybavení. Po zajištění kůru se do kostelíka vrátí i "jeho" varhany. Jsou nejstarší v Plzni, pocházejí asi z druhé poloviny 17. století a pro kostelík je z druhé ruky koupili jedni z bývalých majitelů. "Varhany už jsou restaurované šest let, ale zatím jsou uschované v katedrále svatého Bartoloměje," doplnil Soukup.

Kostelík vznikl postupným rozšířením původní malé kapličky. Současná podoba je z 18. století. Postupně ho vlastnilo několik rodin, včetně známé zvonařské rodiny Pernerů. Už v první třetině 20. století kostelík chátral a v roce 1933 ho vykradli. Tehdejší gymnazisté se zasloužili o jeho záchranu. Pod vedením architekta Hanuše Zápala se kostel opravil a restaurovaly se i fresky Julia Františka Luxe. Od znárodnění v roce 1948 opět chátral. Na začátku 90. let ho po vrácení majitelům vykoupilo město. (čtk)

15:30
Řihák zatím kritizovanou šéfku GASK nechce odvolávat

Hejtman Josef Řihák zatím nechce odvolávat ředitelku Galerie Středočeského kraje Janu Šorfovou, kterou kritizují někteří jeho kolegové z krajské rady. Situaci v galerii by měl prověřit nový radní pro kulturu Zdeněk Štefek. Podle jeho zjištění se rozhodne o dalším postupu, řekl Řihák .

"Vím, že přišla nějaká stížnost, zatím ji komentovat nebudu. Ale myslím si, že bychom neměli odvolávat ředitele na základě jedné stížnosti," uvedl Řihák. K práci Šorfové měli v minulosti výhrady krajští náměstci Miloš Petera a Marcel Chládek.

"Nevím, že by dělala něco špatně. Spíš si myslím, že by zasloužila omluvu za to, jak se o ní v médiích říkalo, že bude odvolána," míní Řihák. Mezi sociálními demokraty se v minulosti hovořilo o tom, že Šorfovou ve funkci vystřídá bývalá hejtmanka Zuzana Moravčíková, na kterou v nové krajské vládě nezbylo místo. Nakonec má ale být uvolněnou šéfkou krajské majetkové komise.

Podle Chládka byla Šorfová několikrát kritizována na jednáních bývalé krajské rady. Terčem kritiky podle něj byla zejména poslední výstava o Jagelloncích, která překročila původní rozpočet z 18 na 30 milionů korun. "Tady na jednu stranu kritizujeme bývalého hejtmana Davida Ratha za megalomanské projekty, ale pak někteří jiní dělají ještě daleko větší," namítl Chládek. Šorfová ale tvrdí, že žádnou kritiku od vedení kraje neslyšela, naopak byla za Jagellonce chválena a dostala odměny.

Bývalý krajský radní Václav Beneš míní, že mezinárodní výstava o Jagelloncích byla úspěšná, Šorfová si podle jeho názoru měla pouze lépe ohlídat práci kurátora Jiřího Fajta, protože podle něj příliš zvýšil počet exponátů. Problém podle Beneše vznikl také kvůli tomu, že v souvislosti s Rathovou korupční kauzou odstoupili někteří sponzoři. "Ale to se zachránilo dotací od ministerstva kultury, takže si myslím, že to dopadlo dobře," uvedl Beneš, který práci Šorfové jinak hodnotí příznivě. "Hospodaření galerie bylo za jejího vedení vcelku dobré, za loňský rok měla přebytek," dodal s tím, že z ekonomického hlediska podle něj Šorfová galerii vede zodpovědněji než její předchůdce Jan Třeštík. (čtk)

15:52
Cirk La Putyka připravuje nový projekt Risk

S podtitulem Žít znamená riskovat představí Cirk La Putyka od 6. do 9. prosince nový projekt, první s mezinárodním obsazením. Má název Risk a bude se hrát v holešovické La Fabrice.

"Kromě nových tváří se mohou diváci těšit na nové disciplíny, živou hudbu, projekce, na létající nože nebo šálek kávy v sedmimetrové výši," charakterizoval představení plném fantazie a svobody pohybu v omezení, kontrastů, barev a emocí manažer souboru Vít Novák. Oficiální premiéra se uskuteční od 16. do 18. ledna.

Představení Risk vzniklo v rámci projektu Lacrimae - dlouhodobé spolupráce špičkových zahraničních souborů. Projekt byl realizován ve třech regionech za podílu švédského Cirkusu Cirkör a francouzské skupiny Cahin Caha. Triptych představení bude podle Nováka obsahovat určité společné aspekty a postupy, ačkoliv každé z nich má své vlastní téma. Ukázka společné práce byla součástí festivalu Letní Letná během srpna 2012.

"Cílem projektu je i hledání nových cirkusových disciplín a možností využití nových materiálů a scénograficky-technických postupů. Využíváme loutkové divadlo ve vztahu k akrobacii a modernímu tanci, živou hudbu na scéně, neokázalé prosté materiály, propojení tance s tělesným hendikepem," podotkl Novák.

Rozvíjející se mezinárodní spolupráce se špičkovými soubory rozšiřuje podle něj možnosti prezentace Cirku La Putyka v zahraniční konkurenci, na prestižních festivalech a v divadlech, kde ještě české soubory nevystupovaly. (čtk)

16:27
Turecká televize dostala pokutu za vysílání Simpsonových

Turecká televizní stanice CNBC-E dostala pokutu ve výši 53 tisíc tureckých lir (přes půl milionu korun) za vysílání amerického kresleného seriálu Simpsonovi. Státní rada pro kontrolu rozhlasu a televize tvrdí, že jeho obsah může urazit náboženské cítění diváků. Dnes o tom informoval turecký deník Hürriyet.

Stanice CNBC-E je regionální pobočkou CNBC Europe a zaměřuje se zejména na vysílání ekonomických zpráv a zábavy. Kromě Simpsonových vysílá i další americké seriály, jako jsou třeba South Park, Zoufalé manželky nebo Dva a půl chlapa.

Podle agentury DPA se radě pro vysílání nelíbil třeba díl, v němž Bůh servíruje ďáblovi kávu. V jiném se zase o Vánocích mluví hlavně jako o dobré příležitosti, jak se opít. (čtk)

17:02
Praha chce mít územní rozhodnutí na koncertní síň do roku 2014

Územní rozhodnutí pro výstavbu nové multifunkční koncertní síně by vedení Prahy chtělo mít do konce roku 2014. V rozhovoru to dnes řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda. Zároveň by se do dvou let měly určit i technické parametry budovy. Kdy se síň začne stavět, však už bude záležet na Svobodových politických nástupcích. Kvůli nové koncertní síni se už od jara schází na magistrátu expertní skupina, která vytipovala několik lokalit.

"Chtěli bychom se v našem volebním období dostat tak daleko, že bychom měli jasno o místě, kde by koncertní sál mohl být, o tom, jak by měl vypadat, jakou by měl mít kapacitu, kvalitu a jaké by měl mít přídavné funkce tak, aby to byl prostor, který by byl ekonomicky soběstačný a celoročně využitelný," řekl Svoboda.

Mluvit o financování je však podle něj předčasné. Osobně si dokáže představit například kombinaci soukromého kapitálu s veřejnou sbírkou nebo projekt PPP (Public Private Partnership), na němž se podílí soukromý a veřejný sektor. "Jsme přesvědčeni o tom, že se forma financování určitě najde. To, co je zásadní, je, aby se připravil skvělý projekt," poznamenal. Pokud by pozemek i budovu měla Praha ve vlastnictví, významně by se tím snížila i cena stavby.

Architektonická soutěž musí být podle Svobody mezinárodní. Jednou z podmínek prostoru budou například tři koncertní sály (první pro 2000 diváků, druhý pro 400 a třetí pro 150 lidí), zkušebny, zázemí i dostatečně velké prostory pro přestávky. Technické parametry budovy, které by měly být přesně zadány do roku 2014, budou řešit odborníci v oblasti zvuku.

Koncertní multifunkční sál musí mít podle Svobody své stálé symfonické těleso, zároveň by se měly prostory a zázemí pronajímat i alternativním žánrům. Který z českých orchestrů by tam měl sídlit, nechtěl primátor upřesnit. "Měl by to být ten nejlepší v Česku," uvedl s tím, že všechny současné orchestry mají podle něj vůči zahraniční konkurenci rezervy.

Před dvěma měsíci vytipovali experti ze Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze pět lokalit, většinu ve vlastnictví města. V současnosti se podle primátora návrh rozšířil. Podle zápisu z jednání spolku se uvažuje o Vítězném náměstí, Sokolovské, Klárově, Těšnově, nádraží Bubny a Špejcharu. Mluvilo se i o Štvanici, která je však v záplavové oblasti, i o oblasti Wilsonova nádraží. Svobodovi by se osobně líbila koncertní síň na Holešovickém nábřeží; je to podle něj prostor, který se v budoucnu připojí k centru města.

Primátor připomněl, že současné koncertní sály Rudolfinum a Obecní dům nabízejí kapacitu pouze pro zhruba tisícovku lidí, což potřeby hlavního města nenaplňuje. Oba sály nevyhovují z hlediska akustického ani pohodlí posluchačů.

"Praha multifunkční koncertní sál potřebuje, protože ho nemá už jako jediné z evropských hlavních měst a dokonce jako jediné z významných měst v Evropě," dodal. (čtk)

17:41
Proustův monumentální román vychází česky v upraveném překladu

Kompletní vydání románu francouzského spisovatele Marcela Prousta Hledání ztraceného času připravilo nakladatelství Rybka Publishers. Sedm svazků rozsáhlého díla vychází najednou jako komplet v revidovaném překladu Jiřího Pechara a Prokopa Voskovce.

Přestože od vzniku Proustova díla uplynulo téměř sto let, řada filozofů, literárních teoretiků i estetiků se k němu nepřestává vracet a konfrontovat se s ním. Nakladatel svou současnou edicí, která přichází po 25 letech od posledního českého vydání, mimo jiné připomíná 90. výročí autorova úmrtí, sdělil za nakladatele Miroslav Hájek.

Knižní komplet čítající celkem přes 3000 stran se bude na pulty knihkupců dostávat od 7. prosince. Autory překladu, jenž původně vycházel postupně v letech 1979 až 1988 a z něhož vychází i současné revidované vydání, jsou Prokop Voskovec (díly I a II) a Jiří Pechar (díly III až VII).

Nové vydání je doplněné obsáhlým doslovem Josefa Fulky, který patří společně s Jiřím Pecharem k tuzemským předním znalcům díla Marcela Prousta. "Proustovi se skutečně podařilo splnit to, co si ve svém velkém románovém cyklu předsevzal: napsat dílo, kterým dosáhne nesmrtelnosti nejen v tom smyslu, že bude za nesmrtelné formálně uznáno, tedy že se stane součástí kánonu, ale především v tom smyslu, že málokterý román vede tak bohatý 'posmrtný' život jako právě Hledání ztraceného času," píše v doslovu.

Proust podle Fulky není jen spisovatel, ale i výjimečný filozof, estetik i sociolog. "Jeho dílo je natolik komplexní a mnohovrstevnaté, že zůstává pro čtenáře tajemstvím: můžeme je číst opakovaně, ale nikdy mu nelze beze zbytku porozumět a proniknout do jeho vnitřní architektoniky natolik, abychom mohli říci, že nám nic nového už nemůže dát," míní teoretik.

Román Hledání ztraceného času vznikal v letech 1909 až 1922 a uveřejňován byl postupně v letech 1913 až 1927. Dílo je zasazeno do prostředí francouzské vyšší společnosti přelomu 19. a 20. století. Po Balzakově Lidské komedii podává nejúplnější "obraz mravů" své doby a věnuje se nadčasovým tématům jako paměť, umění, čas a poznání. Hlavním "hrdinou" tohoto románu-řeky či románu-katedrály, v němž figuruje více než 200 postav, je lidské vědomí. (čtk)

18:23
David Radok připravil Troila a Kressidu v Národním divadle

Činohra Národního divadla připravuje na 6. prosince premiéru hry Williama Shakespeara Troilus a Kressida, jedné z mála od tohoto dramatika, která tu nebyla od roku 1883 uvedena. Nastudoval ji David Radok - a byla to jeho první práce pro činohru české první scény.

Předtím v ND připravil operní inscenace Don Giovanni, Kouzelná flétna, Lady Macbeth Mcenského újezdu a Vojcek. Na scéně se objeví Jan Dolanský a Kateřina Winterová, v dalších rolích například David Matásek, Karel Dobrý, Alois Švehlík, František Němec, Jan Hartl a Sabina Králová

"Tato hra je velmi dlouhá, má asi 29 rolí. V naší úpravě je přibližně půlka textu pryč, trvá půldruhé hodiny bez pauzy. Postav zbylo 18, využili jsme i dvou desítek externistů," řekl Radok na dnešní tiskové konferenci v Praze. "Příběh nemá vysloveně kladné hrdiny," dodal po celé Evropě ceněný režisér zejména operního divadla. Svou činoherní práci v České republice zahájil v roce 2005 adaptací Kafkova Popisu jednoho zápasu v pražském Divadle Na zábradlí. Pak připravil v Arše Havlovo Odcházení a Shakespearovu komedii Jak se vám líbí v českokrumlovském zámeckém parku.

Podle dramaturga ND Martina Urbana je Troilus a Kressida dráždivým materiálem pro inscenátory. "Jako by doba moderní teprve objevila v tomto 410 let starém zpracování 3000 let staré legendy svůj obraz na hladině. Stejně tak jako autorovo zpodobnění faktu, že naše intimní historie je propojena s tou velkou pouty, která neznáme a stále je objevujeme," uvedl.

Příběh o dobývání Tróje patří ve světovém písemnictví k nejstarším a nejčastěji zpracovávaným. Od Homérových časů až po velkofilmy. Shakespeare odboural nános mýtů, jež se kolem popisovaných událostí vytvořily. Sarkasticky a někdy až jedovatě staví tuto "válku všech válek" s celým jejím mytologickým a heroickým aparátem do světla zániku civilizace.

"Absurdního zániku plného komických situací, zániku neodvratného a nepochopitelného, protože jeho jediným strůjcem je člověk. Žádné tsunami, zemětřesení či pád meteoritu, oteplení či ochlazení planety," dodal Urban, podle něhož hra obsahuje famózní úvahy o světě, ale i řadu balastu. Radok se pokusil zbavit se méně dobrých pasáží. "Je to obraz společnosti nacházející se v morálním úpadku," podotkl Radok.

Průběh vzniku inscenace mapuje televizní dokument, který činohra připravuje s Českou televizí. Premiéra filmu financovaného z příspěvku Mecenášského klubu ND bude 4. února v Národním divadle, pak ho odvysílá Česká televize. (čtk)

07:52
Energičtí Anthrax v Praze představili nové album Worship Music

Legendární americká skupina Anthrax v pondělí rozjařila svým energickým thrash metalem zaplněný Lucerna Music Bar v Praze. Kapela vedle hitů představila i kritikou dobře přijaté loňské album Worship Music. Anthrax v metropoli vystoupili v rámci turné, během něhož 29. listopadu zahráli i v brněnském klubu Fléda. Jako předkapela otevřeli program tuzemští The Switch.

Pětice v čele se zpěvákem Joeym Belladonnou zahájila koncert hitem Caught in a Mosh z pětadvacet let starého alba Among the Living a hned strhla publikum pod jevištěm k divokému tanci a typickému metalovemu "hrození" a potřásání hlavami. Někteří rozdovádění diváci také imitovali hru na kytaru a zpívali refrény s kapelou. Hned zpočátku zazněla nová skladba Fight 'Em 'Til You Can' z desátého studiového alba Anthrax Worship Music, které časopis Metal Rules zvolil metalovou deskou roku. Posluchači se dočkali ještě písní In the End a The Devil You Know.

Publikum provokované gesty charismatického Belladonny nadšeně aplaudovalo například písni Antisocial, kterou Anthrax převzali z repertoáru francouzské skupiny Trust, nebo hitům I Am the Law, Indians a Be All, End All. "Děkuju za vaše emoce," křičel Belladonna na diváky, kterým stačil rozdat několik podpisů, a jednomu šťastlivci dokonce věnoval vinylové album s nahrávkou Worship Music. (ČTK)

09:35
Podle dospělého románu Rowlingové vznikne seriál od BBC

Britská televizní stanice BBC chce zfilmovat poslední román spisovatelky J.K. Rowlingové The Casual Vacancy (Prázdné místo). Kniha vyšla letos v září a je učená dospělým čtenářům na rozdíl od předchozí série o kouzelnickém učni Harry Potterovi, kterou se Rowlingová proslavila po celém světě. BBC oznámila, že televizní filmová série vznikne příští rok a vysílat by se měla v roce 2014. Zatím není jasné, kolik bude mít dílů.

Děj románu Prázdné místo je situován do fiktivní vesnice Pagfordu v jihozápadní Anglii, která trochu připomíná Forest of Dean, kde Rowlingová vyrůstala. Na půdorysu doplňovacích místních voleb vyvolaných smrtí jednoho z radních líčí spory a zájmy, které pohánějí místní politiku, a třídní rozdíly, které mohou rozdělovat i nejmalebnější anglické vesnice. Podle producenta Bena Stephensona je román ideální látkou pro filmové zpracování, protože představuje "výjimečnou mozaiku moderní Británie" plnou "humoru a fantastických postav".

Rowlingová oznámila, že je nadšená, že práva na její poslední příběh zakoupila právě BBC. "Vždycky jsem byla přesvědčená, že pokud by měl být román zfilmován, slušela by mu nejlépe televize a BBC mu myslím poskytne dokonalé zázemí," uvedla. (ČTK)

11:29
Autorka Pusinek chystá zimní romanci s Krajčem, Prachařem či Kerekesovou

Scenáristka a režisérka Karin Babinská, autorka úspěšného snímku Pusinky uvedeného na pěti desítkách festivalů, zahájí 10. prosince natáčení nového projektu. Má název Křídla Vánoc a filmařka ho charakterizuje jako "zimní romanci o naději v nás". Vznikne ve společnosti Cineart TV Prague v koprodukci s Českou televizí a společnostmi i/o post a Michael Samuelson Lighting.

"V hlavních rolích se objeví Richard Krajčo, Vica Kerekesová, Jakub Prachař a David Novotný. Natáčení potrvá do března 2013 v lokalitách v Praze a Liberci, premiéra v kinech je plánována na listopad příštího roku. Distributorem bude Falcon," oznámila mluvčí projektu Helena Hejčová. S uvedením na televizní obrazovku se počítá na Vánoce 2014. Další role ztvární Vanda Hybnerová, Lenka Vlasáková, Viktor Preiss, Vilma Cibulková, Zdena Hadrbolcová, Stanislav Zindulka a Milena Steinmasslová.

Velká část příběhu se bude odehrávat v nákupním centru v čase Vánoc. Prolnou se tu příběhy čtyř přátel, kteří zde pracují. Jedním je optik Tomáš (Richard Krajčo), oční lékař, která má rád volnost a ženy. Žije nedaleko obchodního centra v obytném přívěsu na poli, kde se prohání jeho kůň. Křehká Nina (Vica Kerekes) balí dárky ve stánku, provokuje výstředním oblékáním i přidrzlou otevřeností. Jejím krédem je nemilovat, aby nemohla být zraňována.

Ráďa (David Novotný) je z přátel nejstarší, je manažerem prodeje a bydlí s početnou rodinou v malém bytě. I když ji má rád, někdy by nejradši od všeho toho chaosu utekl někam daleko. Čerstvě vystudovaný herec Zajíc (Jakub Prachař) marně obchází castingy a vlastně málokdo ví, jak se doopravdy jmenuje. Všichni ho vnímají v kostýmu ušáka, který rozdává dětem balónky a baví zákazníky. V čase Vánoc vystupuje jako vánoční stromek. (ČTK)

13:04
Padesátiny oslaví José Cura. Jeden z nejlepších tenoristů má rád i Česko

Argentinský tenorista José Cura, kterému 5. prosince bude 50 let, patří k nejlepším tenoristům současnosti. Účinkuje na nejprestižnějších scénách, proslavil se také díky početným televizním operním inscenacím a koncertům. Cura se kromě zpěvu věnuje i dirigování, scénografii, režii a designu. "Baví mě snad všechno na světě, do všeho musím strkat nos," říká.

Proslul originálními interpretacemi hrdinů italských a francouzských oper a inovativními koncerty - díky sametovému hlasu i fascinujícímu jevištnímu projevu. Cura začal profesionálně zpívat až v 28 letech. Dnes je stálicí předních operních domů nevyjímaje Metropolitní operu v New Yorku, Královskou operu v Londýně, Vídeňskou státní operu, Velké divadlo v Liceu, Curyšskou operu či La Scalu.

Cura, který hraje na kytaru, vystudoval klavír, skladbu i dirigování, koncertuje v Česku relativně často. V oblibě má například hudební festival v Českém Krumlově, kde zazářil v opeře Komedianti. Letos vystoupil také na náměstí v Olomouci. (ČTK)

14:47
Atlas mraků se vznáší v čele návštěvnosti, za ním je Twilight a Bond

Film Atlas mraků, který natočili tvůrci Matrixu Lana a Andy Wachowští s německým režisérem Tomem Tykwerem, je v čele návštěvnosti českých kin. Snímek, v němž hrají například Tom Hanks, Jim Sturgess, Hugh Grant, Halle Berryová a Susan Sarandonová, o víkendu zhlédlo 23 105 diváků. V pokladnách kin nechali 3,2 milionu korun.

Druhé místo obsadila podle informací Unie filmových distributorů Twilight Saga: Rozbřesk - 2. část s návštěvností 20 279 a tržbami ve výši 2,8 milionu korun. Celkem má už na kontě na 370 000 lidí, tržby přesahují 48 milionů.

Bondovka Skyfall je třetí. V českých kinech během šesti týdnů nasbírala na 450 000 diváků. Tržby atakují šedesátimilionovou hranici. (ČTK)

15:36
Na Hradě začne výstava sochaře Quida Kociána

V Císařské konírně Pražského hradu bude vpodvečer zahájena výstava děl sochaře Quida Kociána (1874 až 1928) nazvaná Dílo posedlé krásou. Quido Kocián patřil k předním českým umělcům přelomu 19. a 20. století, bývá řazen po bok Františka Bílka, Ladislava Šalouna nebo Bohumila Kafky.

Historikové ho řadí nejen k význačným představitelům českého secesního sochařství, ale i k tvůrcům ovlivněným dobovým myšlenkovým proudem dekadence. Jeho tvorbu lze charakterizovat jako originální formu symbolismu, pro níž je typická výrazná exprese. Zajímal se o psychologii moderního člověka, o temné stránky jeho povahy a niterná hnutí lidské duše. Oblíbený motiv smrti jej v pozdějších letech postavil též do role sochaře funerálních motivů.

Vystavený soubor plastik představí reprezentativní průřez autorovou tvorbou. Jde o soubor původních modelů, převedených až v nedávné době do definitivního materiálu - bronzu. Odlití do bronzu se totiž u většiny svých prací Quido Kocián za svého života nedočkal. Plastiky z umělcovy pozůstalosti, dlouhá léta uskladněné a opatrované v garáži Kociánova syna, se dochovaly pouze v podobě hliněných či sádrových modelů, které dlouhá léta čekaly na své plné vyznění, neboť teprve odlití do bronzu dodá plastikám autorem původně zamýšlený výraz. (ČTK)

16:58
Fotografie v Clam-Gallasově paláci připomínají život a dílo Gustava Mahlera

Život a dílo skladatele Gustava Mahlera přiblíží nová výstava téměř stovky dobových dokumentárních fotografií. Lidé ji mohou navštívit v pražském Clam-Gallasově paláci od 4. do 16. prosince. Expozice nabídne podobizny skladatele i jeho rodiny, dokumenty o jeho životě v Jihlavě, fotografie míst, kde Mahler působil, a titulních stran jeho děl. Nechybí ani fotografie Mahlerových karikatur a publikace týkající se jeho tvorby.

Rakušan Gustav Mahler byl ve své době jedním z největších dirigentů a nedoceněným hudebním skladatelem. Rodáka z Kališť u Humpolce (1860) lze určitým způsobem považovat i za českého umělce, jak kvůli místu narození, tak pro jeho inspiraci tamní lidovou hudbou. Mahler, který žil do roku 1875 v Jihlavě, nastoupil ve 20 letech dirigentskou dráhu, která jej zavedla do řady evropských měst. V roce 1897 se stal ředitelem vídeňské Státní opery, s taktovkou to dotáhl i do Metropolitní opery v New Yorku.

Proslul originální interpretací děl Mozartových, Weberových, Wagnerových a Gluckových i propagací soudobé hudby. Velký důraz kladl na zlepšování techniky a nekompromisně se zasazoval o reformu operních scén. Jako skladatel je pokládán za posledního velkého symfonika 19. století, který současně připravil půdu pro modernu. Jeho dílo zahrnuje deset symfonií, písňové cykly (Písně potulného tovaryše, Chlapcův kouzelný roh, Písně o mrtvých dětech) a jedno sborové dílo. (ČTK)

07:04
Houslový virtuóz Pavel Šporcl zahrál na Letišti Václava Havla

Houslový virtuóz Pavel Šporcl včera večer odehrál výjimečný koncert na na Letišti Václava Havla v Praze. Na improvizované scéně zahrál stovkám posluchačů, kteří obsadili přenosné židle v prostorách Terminálu 2. Program v rámci podzimního turné k projektu Sporcelain nabídl kvadrofonní zvuk s velkou světelnou show.

Netradičnost koncertu umělce často vybočujícího z daných pravidel klasické hudby předeslal už jeho úvod, při kterém posluchače přivítaly dvě letušky, které z jeviště tlumočily pokyny pořadatelů způsobem známým cestujícím před vzlétnutím letadla. Letušky na závěr svého vstupu přítomné pozvaly na odlet s Pavlem Šporclem "Na perutích hudby do jiných sfér" jak zní podtitul turné propagující album Sporcelain.

Poté již na jeviště dorazil Šporcl v tradičním "pirátském" šátku s elektrickým nástrojem Violectra, který si před časem dovezl z Londýna a který speciálně pro něj postavil významný birminghamský mistr houslař Dave Bruce. "Zazní rychlé rytmické skladby, můžete při nich jako na rockovém koncertě dupat a hvízdat nebo si dělat, co chcete. Při pomalejších můžete zavřít oči a třeba si i zaplakat," uvedl v úvodu koncertu Šporcl.

Oblíbeného houslistu doprovodila kapela Šporcelán ve složení Jiří Hutárek (syntezátory), Václav Kramář (piáno), Ondřej Čech (basová kytara a kontrabas), Zbyněk Raušer (bicí) a Tokhi (perkuse). Obecenstvo, které z části nebylo z klasické hudby zvyklé na zvuk bicích a efektní projekce na obrazovce za zády umělce, Šporclovu výzvu ke křepčení příliš nevyslyšelo.

Atmosféru uvolnilo vystoupení hostující zpěvačky Terezy Černochové. Nejdříve zazpívala píseň No More I Love You's od Annie Lennoxové, a poté přidala za doprovodu proslulých Šporclových modrých houslí od Jana Špidlena hit You Are So Beautiful. Na závěr svého vstupu si se Šporclem zazpívala duet Dotýkat se hvězd.

Na albu Sporcelain se vedle Šporcla autorsky podílí Ondřej Brousek. Spolu se čtyřmi převzatými nahrávkami různých stylů vznikla v produkci Romana Holého deska, kterou Šporcl označil za popový crossover. "Nahrávka Sporcelain je pro mě zlomová. Poprvé jsem vstoupil na horkou půdu popového světa," uvedl.

Šporcl je známý svými netradičními projekty. Mimo jiné se souborem Romano Stilo Ensemble odehrál téměř 150 koncertů, které navštívilo přibližně 120.000 lidí. Jejich společná nahrávka Gipsy Way byla za prodej oceněna platinovou a zlatou deskou. Letos v červenci v Londýně o víkendu nahrával s Londýnským filharmonickým orchestrem melodie z filmů o Jamesi Bondovi. K natáčení ho pozval americký dirigent Carl Davis. (ČTK)

08:26
Autorky představení Lovci se inspirovaly příběhem sester Válových

Životem a dílem malířek sester Válových se inspiroval tým tří divadelnic, které připravily inscenaci nazvanou Lovci. Dnes večer ji v premiéře uvedou v prostoru NoD v Dlouhé ulici v Praze. V pohybovém divadle hrají Jindřiška Křivánková a Jana Kozubková v režii Lucie Ferenzové.

Představení charakterizují jako scénickou báseň a fyzické divadlo s autorskou hudbou, která vzniká v přímé interakci se scénografií a akcí na jevišti. Vracejí se v něm do domku se zahradou, kde sestry celý život spolu samy bydlely a pracovaly. Po 76 letech společného soužití a tvorby jedna ze sester zemřela a té druhé trvalo osm let, než začala znovu malovat, než si zvykla sama na sebe a na to, jaká byla bez svého dvojčete.

"Asi jsme měly být jeden člověk, ale nějak jsme se rozdělily," tvrdily sestry. Za desetiletí života v podmínkách krajní nouze vyrostly v pilíře české poválečné malířské generace. Byly ceněny doma i v zahraničí. Život Květy Válové se uzavřel v září 1998, Jitky loni v březnu. Od jejich narození uplyne 13. prosince 90 let.

V tvorbě se nikdy neřídily módními trendy a jako jedny z mála umělkyň se s úspěchem věnovaly monumentální malbě. Obě talent předurčil k figurálním obrazům, jež ale výrazně odlišoval jejich rozdílný temperament. "Květa dělá takové hmotnější figury, já spíš kresebně protahuju," říkala Jitka. V tvorbě byla niternější a subtilnější, kdežto Květa mohutnější. Jejich obrazy mají schopnost vidět věci ostře a přesně. (ČTK)

09:59
Francouzské hodiny na aukci vynesly rekordních 6,8 milionu dolarů

Za rekordních 6,8 milionu dolarů (asi 131 milionů korun) se na úterní dražbě v USA prodaly francouzské hodiny z roku 1835. Jde o nejvyšší cenu, jaká kdy byla na aukci za hodiny zaplacena, napsala dnes agentura Reuters.

Před dražbou se cena za hodiny Duc d'Orléans Breguet Sympathique, které vyrobil francouzský hodinář Abraham-Louis Breguet, odhadovala na více než pět milionů dolarů.

Zhruba 60 centimetrů vysoké hodiny se zlatou a červenou želvovinou byly nejvýznamnější položkou dražby aukční síně Sotheby's věnované hodinám a hodinkám.

Dalším vrcholem aukce byly vzácné pánské náramkové hodinky Patek Phillippe z osmnáctikarátového zlata vyrobené v roce 1955. Konečná cena za ně vystoupala na 962.500 dolarů (více než 18,5 milionu korun), což mnohonásobně překročilo očekávání. (ČTK)

11:45
Galerie pražské technické knihovny vystavuje práce Karla Dudeška

Galerie pražské Národní technické knihovny představuje dílo v Česku málo známého umělce Karla Dudeška. Od 70. let minulého století se věnuje umění performance, v 80. letech se stal podle kurátorů výstavy jedním z pionýrů umění nových médií. Patří k málu českých umělců, jejichž tvorba významným způsobem rezonovala v mezinárodním kontextu.

Jeho první výstava v Česku se jmenuje Příklady a nabízí zejména dokumentace Dudeškových akcí ve veřejném prostoru. Ukáže také autorovu současnou tvorbu a ukázky prací jeho otce, Karla Dudeška staršího, významného uměleckého knihvazače.

Karel Dudešek se narodil v roce 1954 v Praze, vyrůstal ale v rakouském exilu. Po studiích ve Vídni a v Düsseldorfu působil jako profesor na uměleckých školách. Opakovaně se zúčastnil prestižní přehlídky současného umění Documenta v Kasselu, po několik let byl klíčovou postavou nejvýznamnějšího festivalu nových médií Ars Electronica v Linci. Důležitým aspektem tvorby Karla Dudeška je práce v kooperaci s jinými umělci.

Největší společenský ohlas měla práce ve skupině Van Gogh TV, se kterou Dudešek vytvořil řadu projektů rozvíjejících fenomén interaktivní televize. Ty se opakovaně prezentovaly na festivalu Ars Electronica a vyvrcholily účastí na výstavě Documenta 9 pod názvem Piazza Virtuale.

V centru Kasselu vzniklo improvizované studio, ze kterého mohli po dobu 100 dní zájemci ovlivňovat výsledný tvar vysílání stanic ZDF/ORF, které pokrývaly signálem celou Evropu. Na dálku mohli ovládat studiové kamery či generovat zvuk pomocí vzdáleného přístupu přes telefon, vkládat obrazové a textové příspěvky pomocí faxu a ISDN. Piazza Virtuale tak předznamenala masové fenomény nadcházející éry, jako jsou internet a sociální sítě. V roce 1996 se obdobná komunikační platforma vytvořená týmem Van Gogh TV stala součástí uměleckého programu olympijských her v Atlantě.

Karel Dudešek v současné době žije v Pekingu, kde se věnuje kurátorství i vlastní umělecké práci. Výstavu připravili Petr Vrána a Milan Mikuláštík za přispění Dudeškových uměleckých souputníků Mika Hentze a Benjamina Heidelsbergera. Výstava vznikla za spolupráce Galerie NTK, Media Archiv a umělecké platformy CIANT. (ČTK)

13:27
Před 100 lety byla objevena slavná busta krásky Nefertiti

Za jednu z nejkrásnějších žen historie je považována staroegyptská královna Nefertiti, která žila ve 14. století před naším letopočtem. Její bustu, na níž je tato panovnice zobrazena s vysokou modrou korunou, objevil před 100 lety, 6. prosince 1912, v egyptské Amarně (ve starověku Achetaton) tým německého egyptologa Ludwiga Borchardta. Dnes je tato 3400 let stará kolorovaná busta s jemným obličejem k vidění v berlínském Novém muzeu.

Podobizna Nefertiti vyvolává již od roku 1924, kdy byla v Berlíně poprvé vystavena, spor mezi Německem a Egyptem. Káhira tvrdí, že její vývoz do Německa v roce 1913 byl ilegální. Podle Berlína, který se tento vápencový artefakt bojí Káhiře i jen zapůjčit, byla vyvezena na základě Borchardtovy dohody s egyptským vyšším úředníkem. Před pár lety byl ale objeven dokument, podle něhož Borchardt Egypťany zřejmě oklamal a bustu do seznamu zapsal jako bezcenný sádrový odlitek.

Nefertiti, jejíž jméno v překladu znamená "nádherná žena přichází", byla manželkou faraona Amenhotepa IV., jenž se později přejmenoval na Achnatona. Měla s ním šest dcer a jelikož panovníkovi nedala mužského potomka, její vliv upadal a kolem roku 1336 před naším letopočtem náhle zmizela. Ani o její smrti se toho příliš neví.

Podle italských vědců je Nefertitin jemný obličej na bustě asi výsledkem úpravy, podobně jako se dnes retušují fotografie modelek. Podobizna má prý pod nánosem barev nižší vrstvy, v nichž je Nefertiti zachycena naturalističtěji, včetně například vrásek smíchu kolem úst. (ČTK)

14:53
Od 20. prosince se v kinech objeví snímek Pí a jeho život

Chlapec, tygr a moře jsou hrdiny filmu Pí a jeho život, který natočil držitel dvou Oscarů Ang Lee v technologii 3D. Příběh znají čtenáři na celém světě ze stránek stejnojmenné knížky. Nový film představila dnes v Praze společnost Bontonfilm, která ho do kin uvede od 20. prosince.

Chlapec Pí vyrůstal v indické zoologické zahradě, kterou založil jeho otec. Rodina se však rozhodla přestěhovat s některými zvířaty do Kanady. Nákladní loď se potopila a Pí se ocitl v záchranném člunu - a spolu s ním poraněná zebra, hyena, samice orangutana a Richard Parker. Tak se jmenoval mohutný bengálský tygr, který ani v nouzových podmínkách nic neměnil na přirozeném průběhu potravního řetězce. Začala plavba, během níž oba trosečníci čelí nepředstavitelným problémům včetně přírodních sil. Chlapec se musí proměnit v muže, aby obstál v konkurenci jednoho z největších predátorů a přežil strastiplnou pouť k pevnině.

Bestselleru kanadského spisovatele Yanna Martela se prodalo přes sedm milionů výtisků a tvrdilo se o něm, že je nezfilmovatelný. Leemu se to podařilo, když zkombinoval vizuální efekty z Titaniku, revoluční 3D z Avataru a počítačovou animaci ze Zrození Planety opic. Tygr se tak stal skutečnou postavou, podle autorů diváci uvěří, že je skutečně s chlapcem na lodi.

Martel je obdivovatelem tohoto filmaře, tvrdí, že dělá emočně silné filmy. "Když se podíváte na jeho snímky Rozum a cit, Zkrocená hora, Ledová bouře a Tygr a drak, je jeho práce různorodá. Novinka je hlubokým dramatem mladého muže, který se musí vypořádat s nepředstavitelnými problémy a výzvami na velkolepém pozadí. Zvládnout to filmařsky a zachovat emoční náboj je složité," uvedl Martel v distribučních materiálech. Film považuje za "překlad" své knihy do 43. jazyka.

Během castingů na hlavní roli zhlédl štáb přes tři tisíce mladíků, nakonec náhodou nalezl sedmnáctiletého studenta Suraje z Dillí. Musel se naučit dokonale plavat, kvůli fyzickým změnám během natáčení rychle nabrat váhu a hned zase shodit přebytečná kila. Většinu času při natáčení strávil v největší nádrži vytvářející vlny, která kdy byla pro film navržena a vybudována. Umístěna byla na Tchajwanu, byla 70 metrů dlouhá, 30 metrů široká a čtyři metry hluboká a umožnila simulovat různé typy mořských vln. Tygr byl do značné míry výsledkem kouzel počítačové animace, jejímž základem byli čtyři skuteční tygři. (ČTK)

15:56
Kateřina Šedá bude na bienále v Benátkách zastupovat Tchaj-wan

Česká umělkyně Kateřina Šedá bude na příštím bienále výtvarného umění v Benátkách reprezentovat Tchaj-wan. Do tchajwanského pavilonu si ji vybrala jeho kurátorka Lu Dai-ruová, Šedá doplní mezinárodní tým umělců, uvádí se na stránce internetového tchajwanského deníku. Příští ročník benátského bienále, které je nejstarší přehlídkou současného umění, se bude konat od 1. června do 24. listopadu 2013.

V případě Tchaj-wanu je to poprvé, co bude ostrovní zemi reprezentovat zahraniční umělec. Vedle Češky to bude ještě tchajwansko-německý umělec Bernd Behr. "Bude to jistě kontroverzní, na Tchaj-wanu není příliš příležitostí pro prezentaci domácích tvůrců, kurátorka přesto oslovila zahraniční autorku a jednoho umělce, který působí doma i v zahraničí; tématem expozice jsou cizinci," řekla dnes ČTK Šedá, která se právě vrátila z Tchaj-wanu a má za sebou první debaty o podobě expozice.

Česko využívá ke své prezentaci na benátském bienále pavilon, který společně vlastní se Slovenskem. Od rozdělení Československa se v uspořádání expozice střídají obě nástupnické země, koncepci příštího ročníku má na starosti Slovensko. Šedá je tedy zatím jedinou českou umělkyní, která se v Benátkách objeví. Není ale vyloučeno, že by se mohli čeští výtvarníci zapojit do expozic dalších států, jak se to již v nedávné minulosti stalo - záleží na výběru kurátora.

Kateřina Šedá, která za týden oslaví 35. narozeniny, patří k současným českým umělcům, o nichž je vědět i v zahraničí. V roce 2005 dostala Cenu Jindřicha Chalupeckého, tehdy se také širší veřejnost poprvé více seznámila s jejími sociálně laděnými happeningy a experimenty. Jimi se autorka snaží vyvést zúčastněné, většinou obyvatele jedné lokality, ze zažitých stereotypů nebo ze sociální izolace. Většina projektů se týká buď autorčiny vlastní rodiny nebo jejího bydliště v Brně Líšni.

Své projekty představila již v mnoha zahraničních galeriích, loni jako první česká umělkyně dostala příležitost vytvořit pro prestižní londýnskou Tate Modern samostatný projekt. Do něj zapojila 80 obyvatel Bedřichovic u Brna a 80 britských výtvarníků. (ČTK)

17:10
Židovské muzeum připomíná 500. výročí hebrejského knihtisku

Pětisté výročí od vydání první hebrejské knihy v Čechách a na Moravě připomíná Židovské muzeum v Praze. Výstava nazvaná A nebudete muset chodit za rabínem bude pro veřejnost přístupná od čtvrtka v Galerii Roberta Guttmana v ulici U Staré školy. Nabídne unikátní staré tisky a rukopisy z významných sbírek včetně jediného dochovaného exempláře nejstaršího pražského tisku z knihovny Bodleian Library v Oxfordu.

Jako první hebrejská tištěná kniha vyšel v Praze v prosinci roku 1512 sidur, modlitební kniha pro všední dny a sobotu. České země se tak staly jedním z prvních míst v Evropě, kde působily tiskárny vedené židovskými tiskaři. Od té doby vycházely hebrejské knihy v Praze a později také v Prostějově, Brně a Mikulově až do první poloviny 20. století.

Výstava v Galerii Roberta Guttmana připomene dějiny a vývoj tohoto kulturního fenoménu především v jeho nejstarším období v 16. až 18. století. Vedle obecného vlivu knihtisku na dostupnost vzdělání a vývoj typografie i výzdoby knih se expozice zaměřuje na znaky charakteristické pro tuzemskou produkci. Upozorňuje na pozoruhodně otevřenou spolupráci židovských typografů s jejich křesťanskými kolegy, která po více než sto let ovlivňovala vnější podobu pražských hebrejských tisků.

Pozornost výstava věnuje také jednotlivým tiskařům, autorům, editorům a ilustrátorům. Název výstavy je citátem ze záhlaví glosáře k hebrejské bibli vydané v Praze roku 1604 Mošem Sertelsem. Návštěvníci uvidí pět desítek originálních tisků, pořadatelé upozorňují třeba na pesachovou hagadu z roku 1526 zapůjčenou ze švýcarské sbírky, která je považována za jednu z nejkrásnějších hebrejských knih vůbec. Hagada je kniha zaznamenávající řád domácích bohoslužeb při první večeři během svátku pesach.

Fondy pražského židovského muzea doplnily zápůjčky z Národní knihovny, Strahovské knihovny nebo Vědecké knihovny v Olomouci. Vybrané knihy si mohou návštěvníci prohlédnout v digitální podobě, stejně jako ukázky z budované on-line bibliografie hebrejského knihtisku na území Čech a Moravy. Výstavu, jejíž kurátorkou je Olga Sixtová, doprovází kniha Hebrejský knihtisk v Čechách a na Moravě. (ČTK)

18:31
V Moskvě jsou znovu k vidění obrazy, které rozhořčily Chruščova

Práce ruských abstraktních malířů, které před 50 lety vyvolaly pobouření tehdejšího sovětského vůdce Nikity Chruščova, se dnes v Moskvě představily v obnovené vernisáži. Výstava třinácti obrazů má připomenout krach expozice, který v roce 1962 na několik desetiletí v sovětském bloku zpečetil nadvládu socialistického realismu. K radosti pamětníků organizátoři uspořádali dnešní výstavu v síni Manéž v centru Moskvy, tedy přesně tam, odkud ji Chruščov před půlstoletím vyhnal.

Kurátorka výstavy Darja Kurďukovová s velkým úsilím vyhledala kdysi zatracovaná díla umělců, kteří po Chruščovově kritice dlouhá léta nesměli vystavovat. Chruščov tehdy mladé avantgardní umělce označil za břídily a mazaly a svůj odsudek doprovodil narážkami na jejich sexuální orientaci. Podle svědků na jeden z obrazů Chruščov dokonce plivl. Expozice nebyla přístupná veřejnosti ani jeden celý den.

Jak vyplývá z archivních dokumentů, výstava byla v roce 1962 uspořádána narychlo a dokonce z iniciativy samotného šéfa kulturního oddělení ústředního výboru komunistické strany. V Moskvě se spekulovalo, že šlo o záměrnou provokaci ortodoxních stalinistů, kteří chtěli Chruščova poštvat proti umělcům vzpírajícím se stranické linii.

Pokud tomu tak skutečně bylo, záměr se dokonale vydařil. Chruščov nešetřil emotivní kritikou a obrazy putovaly do trezoru. Tehdejší hlavní organizátor výstavy Elij Beljutin, který letos v Moskvě zemřel ve věku 86 let, přišel o svůj ateliér a musel se uchýlit za Moskvu do obce Abramcevo.

Podle některých ruských historiků právě skandál na prosincové výstavě v roce 1962 definitivně ukončil etapu chruščovovského "oteplení" a odstartoval dekády stagnace v Sovětském svazu. (ČTK)

08:12
V brněnském HaDivadle začne přehlídka Apocalypse Now!

V brněnském HaDivadle dnes začne přehlídka Apocalypse Now! Divadelníci postupně uvedou několik her inspirovaných vizemi civilizačního kolapsu a společenského přerodu. Přehlídku zahájí premiéra hry Perplex. Autor, současný německý dramatik Marius von Mayenburg, ve hře zpochybňuje mnohé všeobecně přijímané jistoty.

Na programu přehlídky je dále třeba představení Soumrak samců, inspirované vlivem chemikálií z hormonální antikoncepce na některé živočichy. Tématem hry Svět v ohrožení je zase syndrom rozpadu včelstev, který pro globální ekosystém podle některých odborníků představuje závažnější hrozbu než oteplování planety.

HaDivadlo začalo jednotlivé hry z festivalového programu uvádět na sklonku loňského roku v dramaturgickém cyklu Konec civilizace? Přehlídka potrvá do 21. prosince, kdy někteří lidé s odkazem na mayský kalendář očekávají konec světa, případně počátek nové éry. HaDivadlo v tento den uvede hru Porucha. Autor Falk Richter v ní zobrazil kolaps civilizační infrastruktury, doprovázený řadou mezilidských excesů a hlubokých osobních krizí.

"Ať už si o 'fenoménu 2012' myslíme cokoli, zůstává nesporným faktem, že indikuje určité pohyby ve společnosti - je projevem skryté nespokojenosti se stavem a uspořádáním světa, projevem krize hodnot, obav z budoucnosti," uvedli divadelníci v tiskové zprávě. Finanční, politická i duchovní krize podle nich

08:55
Fidlovačka dnes uvede premiéru Domu čtyř letor

Pražské Divadlo na Fidlovačce uvede dnes večer premiéru inscenace hry Dům čtyř letor, kterou nastudoval nový umělecký šéf této scény Pavel Šimák. V komedii se objeví dvě desítky herců, například Václav Svoboda, Iva Pazderková, Pavel Nečas, Ondřej Brousek, Zdeněk Maryška, Václav Rous, Matěj Kužel, Břetislav Slováček a Denny Ratajský.

Podle Šimáka zůstává v tomto textu kus frašky, který umožňuje zařádit si skoro celému souboru. Přitom se v něm mísí humor slovní i pohybový, což je prazáklad, ze kterého prý vycházel. V centru děje stojí čtyři rodiny zastupující stejný počet letor neboli temperamentů. Základní zápletkou je situace, kdy se každý syn chce oženit s jednou ze svých sousedek - a zároveň se sestrou nápadníka své sestry - a v námluvách se chová výhradně dle předepsané povahy.

Diváci přitom do jednotlivých domácností nahlížejí současně. Na hudební stránce inscenace se podíleli Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák, kteří v roce 1994 spolupracovali na této hře s režisérem Jiřím Menzelem v Divadle na Vinohradech. Nuselský soubor ji převzal, jen Dominik Renč pořídil novou instrumentaci a Svěrák jednu z písní upravil pro Fidlovačku. (čtk)

09:23
Skyfall je v Británii komerčně nejúspěšnějším filmem vůbec

Nejnovější snímek o Jamesi Bondovi Skyfall se stal v Británii finančně nejúspěšnějším filmem všech dob. Za pouhých 40 dní v britských kinech utržil 94,3 milionu liber (2,93 miliardy korun) a překonal dosavadní rekord amerického snímku Avatar z roku 2009. Oznámil to ve středu Britský filmový institut. Avataru přitom dosáhl dosud rekordní tržby 94 milionů liber za 11 měsíců.

Skyfall měl převážně příznivé kritiky a stal se finančně nejúspěšnějším filmem o Bondovi, když s celosvětovými tržbami 870 milionů dolarů (16,8 miliardy korun) překonal rekord snímku Casino Royale z roku 2006. Bonda již potřetí hrál Daniel Craig a je potvrzen i pro další dva snímky. Již 23. film o dobrodružstvích agenta 007 režíroval Sam Mendes, který v 90. letech dostal Oscara za film Americká krása. (čtk)

09:36
V Židovském muzeu začíná výstava o Vedem a chlapcích z Terezína

Terezínské ghetto a život chlapců v tamních dětských domovech představuje výstava nazvaná Vedem: Cesta terezínských kluků stále pokračuje. Zahájena bude dnes ve Vzdělávacím a kulturním centru Židovského muzea v Maiselově ulici a potrvá do poloviny ledna příštího roku. Expozice ukáže podobu a vývoj terezínské samosprávy a obtížný život v dětských domovech.

Na výzkumu a shromažďování dokumentů pracovali pořadatelé více než dva roky. Inspirací jim byl unikátní pedagogický experiment, který vznikl 11. prosince 1942 v drsných podmínkách terezínského ghetta. Na chlapeckém Domově 1 byla ustavena dětská samospráva, kterou chlapci pojmenovali Republika Škid. Kluci ve věku 14 až 16 let vytvořili vlastní znak, hymnu a začali se aktivně podílet na organizaci svého života v ghettu.

Z iniciativy tehdy čtrnáctiletého Petra Ginze začali také tajně vydávat časopis Vedem, který vycházel každý pátek necelé dva roky. Právě díky tomuto časopisu se na konci války podařilo téměř zázrakem zachránit dokumenty, které pomohly zmapovat fungování ghetta. Obsahují ale i osobní poznámky s radostmi a obavami mladých lidí, básně a povídky o hledání smyslu tehdejších událostí i vlastního života.

Výstava mapuje také osud časopisu po válce a věnuje se i současné tvorbě mladých lidí, která je texty ve Vedem inspirována. Na vernisáži výstavy dnes zazní několik zhudebněných původních básní a setkají se zde příznivci Vedem všech věkových kategorií. (čtk)

10:32
V Národním divadle má dnes premiéru Troilus a Kressida

Historická budova Národního divadla v Praze bude dnes večer místem premiéry málokdy hraného dramatu Williama Shakespeara Troilus a Kressida. Premiéra je výjimečná i tím, že česká první scéna tuto hru dosud nikdy neuvedla, navíc inscenaci nastudoval režisér evropského formátu David Radok. Jeho práci na inscenaci zaznamenávají dva studenti FAMU ve snímku, který činohra připravuje s Českou televizí.

Premiéra dokumentu bude 4. února v Národním divadle. V inscenaci se objeví Jan Dolanský a Kateřina Winterová, v dalších rolích například David Matásek, Karel Dobrý, Alois Švehlík, František Němec, Jan Hartl a Sabina Králová. Radok s dramaturgem Martinem Urbanem prý velmi dlouhý text zkrátili zhruba na polovinu a počet postav snížili o třetinu na osmnáct.

Příběh o dobývání Tróje patří ve světovém písemnictví k nejstarším a nejčastěji zpracovávaným, platí to od Homérových časů až po současné velkofilmy. Shakespeare odboural nános mýtů, jež se kolem popisovaných událostí vytvořily. Sarkasticky a někdy až jedovatě staví tuto "válku všech válek" s celým jejím mytologickým a heroickým aparátem do světla zániku civilizace. "Je to obraz společnosti nacházející se v morálním úpadku," podotkl k příběhu režisér Radok. (čtk)

11:07
Tenorista Juan Diego Flórez bude mít dnes recitál v Rudolfinu

Jednomu z nejžádanějších operních pěvců současnosti tenoristovi Juanu Diegu Flórezovi bude dnes večer patřit Dvořákova síň Rudolfina. Do Prahy zavítá v rámci svého evropského turné. Král vysokých cé, jak je v hudebních kruzích přezdíván, zazpívá v komorním programu složeném z tvorby od Gounoda, Offenbacha, Rossiniho, Bononciniho i Ciampiho. Doprovodí jej pianista Vincenzo Scalera.

Peruánec Flórez se naposledy před českým publikem představil v rámci festivalu Pražské jaro v roce 2009 a sklidil mimořádný úspěch. Jeho koncert byl kritikou zařazen mezi nejvýznamnější české hudební události roku. Tehdy zpíval v doprovodu Pražské komorní filharmonie.

Flórez je považován za nejlepšího rossiniovského pěvce současnosti. Jeho bezchybná technika, virtuosně pohyblivý a jasný hlas jej bez problémů udržují i v těch nejzáludnějších výškách. (čtk)

11:32
V Londýně se znovu otevírá Dickensovo muzeum

V Londýně se příští týden znovu otevře muzeum slavného romanopisce Charlese Dickense. Muzeum v domě ve čtvrti Bloomsbury prošlo rekonstrukcí za 3,1 milionu liber (96 milionů korun). Dickens bydlel v domě v Doughty Street číslo 48 v letech 1837 až 1839 v době, kdy se začal prosazovat jako spisovatel. Napsal zde například slavné romány Nicholas Nickleby a Oliver Twist. Začal tu psát Kroniku Pickwickova klubu.

Narodily se tu i jeho dvě dcery. Dům je podle autorů expozice restaurován tak, aby vytvářel dojem, že v něm Dickens stále bydlí a jen si z něj odskočil. V jídelně je stůl jako připravený k večeři, v patře pak salon, kde návštěvníkům předčítal ze svých děl, stejně jako ložnice, kde zemřela jeho sedmnáctiletá švagrová Mary. Podle literárních historiků tato tragédie ovlivnila řadu scén v jeho románech.

V podkroví v pokojích pro služebnictvo jsou například vystaveny mříže z věznice Marshalsea, kde byl Dickensův otec vězněn kvůli dluhům, stejně jako plechovky z továrny na krém na boty, kde dvanáctiletý Dickens pracoval. Vystaveny jsou i kostýmy, které měli Helena Bonhamová Carterová a Ralph Fiennes v poslední filmové adaptaci Dickensova románu Nadějné vyhlídky.

Dickens bydlel v Londýně na mnoha místech, ať již v chudobě v mládí nebo v době, kdy byl úspěšným autorem. Dům v Bloomsbury je ale jeho jediným bydlištěm, které se dochovalo. Až do roku 1923 se v domě bydlelo, pak mu hrozilo zbourání a v roce 1925 ho koupila Dickensova nadace. Znovu otevřené muzeum zahrnuje nyní i sousední dům v čísle 49, kde jsou čítárny, studovny a kanceláře muzea. (čtk)

14:22
Národní muzeum vystaví vůz Ferdinanda d´Este

Součástí výstavy z cyklu Monarchie v Národním muzeu v Praze (NM) bude od příštího týdne osobní parní vůz od firmy Locomobile Company of America s karoserií Touring B, který císařská dvorní kancelář v roce 1902 objednala pro arcivévodu a následníka rakousko?uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Dnes tento historický exponát, ve kterém páru vytvářel benzínový hořák, instalovali do přízemí nové budovy NM.

Podle ředitele Historického muzea NM Pavla Douši je tento automobil unikátní tím, že patřil do císařské rodiny a je z Ameriky. Dvorská kancelář tehdy objednala tři kusy. "Vzhledem k nádrži na vodu měl dojezd jen 32 kilometrů," řekl Douša ČTK. Podle něj nebyl spolehlivý, nicméně je plně funkční a nyní se nachází v soukromé sbírce. Arcivévoda si ho mohl teoreticky užít jen 12 let, než na něj a jeho choť Žofii Chotkovou byl 28. června 1914 spáchán v Sarajevu atentát.

Americká firma specializující se v prvních letech na výrobu malých parních aut, takzvaných lokomobilů, byla založena v roce 1899 a existovala tři desítky let. Mezi lety 1899 a 1902 vyrobila 4000 parních vozů v sedmi variantách, které ve standardní výbavě stály od 600 do 1400 dolarů. Dvorská kancelář za tento vůz zaplatila 2400 dolarů. Od roku 1903 firma vyráběla luxusní auta poháněná spalovacím motorem.

Parovůz Ferdinand d´Este byl zrenovován Muzeem starých strojů a zúčastnil se několika dálkových závodů. Byl dlouho ztracený a zbývaly z něj jen trosky. O citlivou renovaci se zasloužil Martin Holata, který letos otevřel muzeum v bývalé textilce v Žamberku. Největším problémem prý bylo, jak vůz původně vypadal. Proto si léta dopisoval se sběrateli v Americe a snažil sehnat informace třeba i o levnějších automobilech této značky. Nakonec se zrestaurovaný unikát loni zúčastnil automobilového závodu Londýn - Brighton.

"Restaurátorstvím se už několik let živím. Specializuji se na průmyslové stroje, začínali jsme těmi parními, ale zabýváme se i auty," řekl Holata ČTK. Tento vůz byl podle něj naposledy v provozu v roce 1918. Když se mu dostal do rukou, neměl ani kola. Od roku 1968 byl mezi soukromými sběrateli a každý se ho prý pokusil něčím vylepšit.

Loňský závod v Británii se tomuto lokomobilu podařilo dokončit. "Zjistili jsme, že je snad nejkompletnějším vozem tohoto typu, má i původní hořák," dodal Holata. Při závodě ujeli 97 kilometrů, což trvalo celý den. Spotřeba prý činila 67 litrů benzínu a přes 300 litrů vody.

Cyklus Monarchie, který obsáhne celkem osm výstav, ukáže návštěvníkům život v období rakousko-uherské monarchie z různých úhlů pohledu. Toto období našich dějin s sebou neslo významné stopy tradice, jež však nebránila bouřlivému modernizačnímu procesu celé společnosti. Došlo k dotvoření moderní české společnosti, která právě v této době prodělávala uvnitř habsburské monarchie vrcholnou fázi kulturně-národní emancipace. (čtk)

15:15
Hudební komedie Ladíme! přijde do kin od 20. prosince

Příběhem o studentkách střední školy, které se rozhodnou pro zpěv, je americká hudební komedie s názvem Ladíme! V kinech se objeví od 20. prosince a dnes ji na pracovní projekci v Praze představila distribuční společnost Bontonfilm. Hlavní roli ve snímku ztvárnila na Oscara nominovaná Anna Kendricková. Před pár lety ve velkém stylu vstoupila na filmové plátno v komedii Lítám v tom.

Film, který natočil režisér Jason Moore, získal na portálu csfd.cz 75 a na fdb.cz dokonce 83 procent ze sta.

Podle distribučních informací je tato komedie plná dobré muziky - přitom se nesnaží spoléhat jen na netradiční předělávky světových hitů. Scénář napsal Kay Cannon.

Hlavní hrdinka Beca nastoupila na novou školu a jako těžký introvert má v plánu nikam se nezařazovat a s nikým se nepřátelit. To je první důvod, proč má stále sluchátka na uších. Tím druhým je ale touha stát se úspěšnou dýdžejkou. Svého plánu se drží až do chvíle, než narazí na nesourodou partu holek, v níž jsou upjaté královny krásy, urostlé drsňačky, sexuální dračice i těžké asociálky. Spojuje je však soutěžní sborové zpívání slavných písniček bez hudebního doprovodu, tedy "a capella".

Na první kolo námluv sice řekne ne, ale dobrý hudební sluch a schopnost zpívat čistě i ve sprše, ji nakonec do klubu zpívajících studentek přivede. A protože je tak trochu rebelka, začne to mezi ní a neoficiální šéfkou týmu jiskřit. Šéfka je totiž vyznavačka středního proudu, zatímco Beca neustále hledá nové cesty a liší se prakticky ve všem. Silné povahy se tak jednou musí nevyhnutelně střetnout.

Snímek Ladíme! se vyznačuje i celkem drsným humorem, který má na starost stále populárnější komička Rebel Wilsonová (Ženy sobě, Pařmeni Holky na tahu). (čtk)

15:57
Linhartova nadace a kapela Michael´s Uncle budou slavit v Roxy

Linhartova nadace oslaví své 25. výročí hardcorem a latinskoamerickými rytmy 21. prosince v pražském klubu Roxy. Akce, která je zároveň vánočním večírkem nadace, se zúčastní legendy českého "tvrdého jádra" Michael's Uncle, které také oslavují čtvrt století své činnosti. Dále v programu vystoupí seskupení Maradona Jazz a STP (House Dynasty), nový projekt bývalého Souboru tradičního popu. ČTK o tom dnes informovali organizátoři z klubu Roxy.

Současně vystoupí další umělci spojení s nadací a Michael´s Uncle, například Tomáš Vartecký (Kurtizány z 25. avenue, Wanastowi Vjecy), Radek J. Škarohlíd (Hentai Corporation), Petr Hraboš Hrabalík (Našrot) a původní bubeník, spoluzakladatel Michael´s Uncle Jaroslav Stuchlý.

Počátek Linhartovy nadace spadá do roku 1987, kdy se rekonstruoval zámecký park v Praze v Dolních Počernicích a architekt Jan Mayer k projektu přizval mladé výtvarníky. Nadace usiluje o otevřenou komunikaci mezi veřejností a uměleckou obcí s důrazem na podporu všeho nového. Ve znaku má okřídleného slona, který má symbolizovat slogan "Je snazší naučit slona létat, než provozovat nadaci v Čechách".

Nadace podporovala a organizovala mnoho kulturních akcí a projektů. Krátce po listopadu 1989 pořádala kulturní akce v prostorách pod bývalým Stalinovým pomníkem na Letné, jako náhradu za ně později získala část domu v Dlouhé ulici, kde v současné době funguje experimentální prostor Roxy. Také uspořádala vůbec první dva koncerty "Majkláčů" v tehdejším Klubu architektů U zlatého melounu.

Skupinu Michael´s Uncle založil v druhé polovině 80. let Petr Stanko, tehdejší vedoucí skupiny Soubor tradičního popu. Skupina začala hrát vyhraněný hardcore, který byl ozvláštněný drsnými i poetickými texty a výbornou instrumentální dovedností hudebníků. Po řadě personálních změn se skupina skupina odmlčela, vystupuje pouze příležitostně.

Maradona Jazz se zabývá čistě improvizovanou muzikou, většinou latina a lounge music. Ve skupině mimo jiné působí Petr Hošek z punkových Plexis. (čtk)

16:25
Čínský nositel Nobelovy ceny odmítl podpořit vězněného krajana

Letošní nositel Nobelovy ceny za literaturu, čínský spisovatel Mo Jen na dnešní tiskové konferenci odmítl vyslovit přímou výzvu k propuštění vězněného krajana a laureáta Nobelovy ceny za mír z roku 2010 Liou Siao-poa. Informovala o tom agentura AP. Podle agentury DPA Mo na dnešní konferenci také nepřímo obhajoval cenzuru ve své vlasti.

"Již jsem svůj názor na tuto otázku vyjádřil," řekl Mo novinářům ve Stockholmu, kde má 10. prosince ocenění oficiálně převzít.

Mo Jen v říjnu vyjádřil naději, že se Liou Siao-po "dostane co nejdříve na svobodu".

Své odmítnutí otevřeně podpořit disidenta Lioua zdůvodnil spisovatel na dnešní tiskové konferenci tím, že on jako spisovatel byl oceněn za literaturu, a nikoli za politiku. Mo opakovaně zdůrazňuje, že literatura a politika jsou dvě odlišné věci, které nelze směšovat.

Skupina 134 laureátů Nobelovy ceny z celého světa nedávno sepsala dopis vůdci Komunistické strany Číny se žádostí o propuštění Liou Siao-poa a jeho ženy, která je držena v domácím vězení. Mo Jen se k signatářům dopisu nepřipojil.

Podle agentury DPA Mo na dnešní konferenci také nepřímo obhajoval cenzuru ve své vlasti. Mo konstatoval, že cenzura existuje v každé zemi světa, rozdíl je jen v tom, v jaké míře.

Agentura AP uvedla, že Mo přirovnal cenzuru k bezpečnostním kontrolám na letištích, které jsou podle něj rovněž "nepříjemné, ale nutné". Mo je přesvědčen, že cenzura nesmí stát v cestě pravdě, ale může být užívána a někdy je prý i nutná, aby se zabránilo šíření fám a pomluv.

Ocenění Moa bylo kritizováno některými čínskými disidenty i mezinárodními bojovníky za lidská práva kvůli tomu, že tento literát je členem Komunistické strany Číny a působí mimo jiné jako místopředseda provládního Svazu čínských spisovatelů.

Zatímco ocenění propagátora politických reforem Lioua před dvěma roky Peking odsoudil jako západní propagandu a uvedl, že výbor poškodil svou pověst, když dal cenu vězněnému zločinci, ocenění pro Moa Čína letos velkolepě oslavovala. Liou zůstává nadále ve vězení, kde si od roku 2009 odpykává jedenáctiletý trest za údajné podněcování k převratu. (čtk)

19:12
Při hledání ředitele ND nevyhlásí ministerstvo kultury konkurz

Při hledání nového ředitele Národního divadla v Praze nevyhlásí ministerstvo kultury (MK) otevřené výběrové řízení. Osloví nejvhodnější adepty na tuto funkci a z nich bude poté vybrán nejideálnější kandidát. Na dnešní pracovní schůzce s vedením ministerstva se na tom shodla skupina expertů, jejíž členové připravují koncepci budoucího směřování transformované první scény.

"Termín zatím není určen, ale předpokládám, že by se tento proces měl uskutečnit do konce února," řekl děkan Divadelní fakulty Akademie múzických umění a předseda komise Jan Hančil. Jejími dalšími členy jsou Jiří Šesták, Milan Uhde, Václav Riedlbauch, Bohumil Nekolný a Stanislav Moša.

Skupina expertů předložila vedení ministerstva nástin nejdůležitějších kroků, které mají stabilizovat situaci v Národním divadle. Podle internetových stránek www.mkcr.cz by měl mít nový ředitel větší kompetence a neměl by být příliš svazován ministerstvem jako zřizovatelem. To má divadlu umožnit předvést co nejkvalitnější výkon a vytvořit k tomu ty nejlepší podmínky.

"Stát by měl definovat a určit, jakou podobu by jeho první scéna měla mít a následně jí vytvořit patřičné ekonomické zázemí," uvádí se stránkách MK. Návrh počítá s tím, že jednotlivé umělecké soubory budou mít větší autonomii, ruku v ruce s větší samostatností však půjde i větší odpovědnost za řízení i financování.

Jednotlivé složky divadla budou zároveň svázány s určitými budovami - mělo by tedy dojít k větší správní i provozní provázanosti. Základní podmínkou nově nastartovaných změn je právě co nejrychlejší volba nového ředitele české první scény.

Na své minulé schůzce koncem listopadu komise doporučila novou právní subjektivitu Národního divadla, které je dnes, stejně jako více než dvě desítky dalších státních kulturních institucí, příspěvkovou organizací MK. "Situace, kdy jedna organizace sdružuje čtyři veliké jednotky, je neudržitelná. Současná právní subjektivita je nejhorší možná, a proto komise doporučuje jinou," řekla tehdy ČTK mluvčí MK Markéta Ševčíková. O nové formě této organizace se pracovně mluví jako o holdingu.

Další kolo jednání expertního týmu je naplánováno na polovinu ledna. (čtk)

04:27
Tenorista Flórez skončil v Rudolfinu úspěšně

S velkým nadšením přijalo ve čtvrtek večer publikum slavného peruánského tenoristu Juana Diega Flóreze ve zcela zaplněné Dvořákově síni Rudolfina.

Jeden z nejžádanějších operních pěvců současnosti, který je v hudebních kruzích přezdíván "král vysokých cé", zazpíval neobvyklou kolekci písní a árií od francouzské a italské opery až ke španělským zarzuelám. Šestkrát zvedl posluchače ze sedadel a mimořádný úspěch korunoval pěti přídavky, mimo jiné i svou oblíbenou Ah, mes amis s jedinečnou sérií vysokých "cé" z Donizettiho opery Dcera pluku.

S Pražany se nakonec rozloučil písní Be My Love a árií La Donna e Mobile z Verdiho Rigoletta. Na koncertní křídlo jej doprovodil americký pianista Vincenzo Scalera.

Koncert se pořádal v rámci Flórezova evropského turné, do něhož Prahu nečekaně zařadil. Do české metropole zavítal po třech letech, tehdy za doprovodu Pražské komorní filharmonie na festivalu Pražské jaro měl podobný úspěch. Dnes již při příchodu na pódium jej fanoušci vřele přivítali a hlasitým potleskem s uznalým "Bravo!" odměňovali po každé skladbě.

Jeden z největších úspěchů měla i vtipná árie z Offenbachovy operety Krásná Helena i milostné zarzuely. Desítky fanoušků pak na hvězdu z newyorské Metropolitní opery čekaly ve foyer. Tradiční písňové večery (Liederabend) se pomalu vracejí do pražského koncertního života a navazují na svou historickou tradici. Právě prostřednictvím recitálu se pěvec může lépe prezentovat a ukázat své umění v co největším detailu; barvu hlasu, techniku i bezprostřednost.

Také Flórez, který je považován za nejlepšího rossiniovského pěvce současnosti, předvedl, jak jeho hlas může stoupat do těch nejzáludnějších výšek. Místo komorní atmosféry měl ale dnešní večer díky svému bouřlivému závěru takřka nádech rockového koncertu, když si publikum šestkrát vstoje vytleskávalo pět přídavků. (čtk)

07:10
Producent Hvězdných válek McCallum spouští filmový byznys z Prahy

Producent Hvězdných válek (Star Wars) Rick McCallum letos po 20 letech blízké spolupráce opustil společnost Lucasfilm a nyní spouští svůj vlastní filmový byznys z Prahy. V ní se před nedávnem usadil i proto, že jeho žena Šárka je původem Češka. Píše to páteční vydání deníku E15.

"Plánujeme točit české i koprodukční filmy, které by komerčně uspěly v celé Evropě," řekl E15 McCallum, který je jako producent odepsán pod novými díly Star Wars (Epizody I-III) z let 1999, 2002 a 2005, které po světě utržily 2,5 miliardy USD.

Jedním z prvních projektů bude film režiséra Tomáše Mašína s názvem Zatím dobrý o kontroverzních bratrech Mašínech, s nimiž je režisér velmi vzdáleně příbuzný. Film bude produkovat McCallum pod hlavičkou společnosti Film United. Film United založila Kateřina Silná, která je podepsána i pod letošním snímkem Red Tails. Film je posledním, který McCallum pro Lucasfilm produkoval, píše dnešní E15. (čtk)

09:25
V Praze začíná retrospektiva filmů Miloše Formana

Ve Velkém sále Městské knihovny v Praze začne dnes večer kompletní retrospektiva filmů českého režiséra Miloše Formana. Pod názvem Forman Festival potrvá do 13. prosince.

V komponovaném pořadu před projekcí jeho snímku Ragtime, který se v českých kinech nikdy oficiálně nepromítal, vystoupí například herečky Dáša Zázvůrková a Jana Malá, které v jeho divadelním i filmovém počinu Dobře placená procházka alternovaly roli Vanilky. I když se tento "Američan s českým srdcem" večera osobně nezúčastní, chtějí svůj hudební výstup pojmout jako narozeninový vzkaz. Podpořit by je měl Karel Gott.

Slavný režisér, který je držitelem dvou Oscarů a řady dalších cen, oslavil své osmdesátiny v USA v únoru. Informace o přehlídce najdou zájemci na adrese www.formanfestival.cz. (čtk)

15:37
La Scala zahajuje sezónu Wagnerem a vyvolává kritiku

Milánský operní dům La Scala dnes zahájí novou sezonu představením Lohengrina od Richarda Wagnera. Výběr díla německého mistra ale vzbuzuje v Itálii kritiku, protože podle řady hudebních fanoušků se mělo divadlo zachovat "vlastenečtěji" a zvolit ke slavnostnímu zahájení operu Giuseppe Verdiho. Verdi i Wagner se narodili v roce 1813 a na příští rok připadají oslavy jejich kulatého výročí.

Podle tradice La Scala zahajuje sezonu vždy 7. prosince, na svátek svatého Ambrože, patrona Milána. Opona se otevře dnes v 17:00 a tento okamžik si budou moci užít nejen diváci v sále, ale také lidé v kinech, u televizí a rozhlasových přijímačů. Premiérové představení se bude živě přenášet do 600 kinosálů po celém světě, přímý přenos nabídne i italská televize a rozhlas.

Jeden z tradičních vrcholů operní sezony ale letos zastiňuje spor o výběr repertoáru. "La Scala odstavila Verdiho na úkor Němce," napsal třeba deník Il Giornale, který vlastní rodina expremiéra Silvia Berlusconiho. Také list Corriere della Sera, který na rozdíl od Il Giornale není nijak protiněmecký, se záležitosti zevrubně věnuje. Podle něj orchestr v La Scale hraní Wagnera vnímá jako "ránu zasazenou národní hrdosti v době krize".

Ředitel opery považuje celou záležitost za směšnou. "Máme mnohem důležitější problémy, než nějaké derby Wagner-Verdi," řekl tento týden novinářům Stéphane Lissner.

Italští politici se stavějí spíše na jeho stranu - premiér Mario Monti na premiéru dorazí i s dalšími pěti ministry ze svého kabinetu. Prezident Giorgio Napolitano se omluvil, ale dal si záležet na tom, aby vysvětlil, že důvodem je pracovní vytížení a ne nic jiného. V dopise vedení La Scaly označil spor o Wagnera za "zbytečný" a "nepříjemný".

Zahajovací představení Wagnera bude dirigovat jeho velký obdivovatel a zároveň hudební ředitel tohoto operního domu Daniel Barenboim. Hlavní role ztvární německý basista René Pape v roli krále Jindřicha Ptáčníka a jeho krajan, tenorista Jonas Kaufmann v titulní roli Lohengrina. S ženskými party na poslední chvíli zamíchalo náhlé onemocnění sopranistky Anji Harterosové, která nazkoušela roli Elzy. Protože s chřipkou ulehla nejen ona, ale i její alternace, muselo divadlo povolat na záskok další Němku Annette Daschovou, která v Lohengrinovi účinkovala během wagnerovského festivalu v Bayreuthu.

Agentura Reuters připomíná, že nynější pře o Wagnera odráží někdejší rivalitu obou současníků a jejich obdivovatelů. Cituje přitom z biografické literatury, podle níž si Verdi při italské premiéře Lohengrina v roce 1871 na svůj program napsal poznámku "nevalný dojem". (čtk)

07:24
Visací zámek přežil Cobaina i Československo. Oslavovalo se na Výstavišti

Koncertem připomínajícím divoký večírek, při kterém na pódiu nechyběl vedle množství hostů také alkohol, tetování přímo na jevišti nebo skutečný striptýz, oslavila v pátek punková skupina Visací zámek v Praze 30 let od svého prvního koncertu. V zaplněném Křižíkově pavilonu na Výstavišti symbolicky zaznělo 30 hitů v blocích rozdělených podle tří dekád historie populární kapely.

Během několikahodinové show se představili i hosté, mezi nimi například skupiny Plexis a Zakázaný ovoce nebo písničkář Záviš. Pódiu vévodil Stánek u Johna Debila, kterého představoval Lukáš Pavlásek, jemuž sekundoval Vojta Kotek. Oba herci mimo jiné "Visáčům" zahráli slavnou punkovou skladbu Should I Stay Or Shoud I Go se slovy opěvujícími oslavence. Přímo před zraky tisíců diváků se pak nechal tetovat vítěz soutěže o nejlepší foto na téma Známka punku, jak zní název jednoho z největších hitů Visacího zámku. Tetování bude mít funkci doživotní vstupenky na všechny jejich koncerty. Podobný dárek prý čeká výherce soutěží na dalších vystoupeních v rámci velkého jarního turné 30 let Visacího zámku, které odstartuje v březnu 2013. "A pokud dobře dopadnou jednání, bude tetování vstupenkou na každý druhý koncert Karla Gotta," uvedl se svým typickým humorem zpěvák Jan Haubert.

Vedle stánku, odkud Pavlásek převlečený za jeho obsluhu nosil členům kapely pivo, scéně vévodila velká obrazovka, na kterou promítali různé světové události z období kariéry kapely. Posluchač si tak mohl uvědomit, že Visací zámek "přežil" rozpad komunistického systému, zánik Sovětského svazu, dělení Československa i smrt rockové ikony Kurta Cobaina. (ČTK)

09:57
Formanovi se přálo Happy Birthday na zahájení jeho retrospektivy

Videodárek s nahrávkou úvodu filmové retrospektivy Miloše Formana pošlou z Prahy do USA světoznámému oscarovému filmaři účastníci pátečního zahájení přehlídky v Městské knihovně. Popřáli mu v ní k osmdesátinám, které oslavil v únoru. Kdo chtěl, mohl přímo na kameru přispět nějakým vtipem, protože Miloš Forman prý dobré anekdoty miluje. Projekci úvodního snímku přehlídky Ragtime, který se v české distribuci nikdy oficiálně neobjevil, předcházela show Dáši Zázvůrkové a Jany Malé, jež ve Formanově divadelním i filmovém počinu Dobře placená procházka alternovaly roli Vanilky.

Přítomen byl také Formanův spolupracovník, kameraman Miroslav Ondříček, který byl v roce 1981 u zrodu tohoto snímku. Účastníky večera ze záznamu krátce pozdravil z předvánočního Connecticutu Miloš Forman. Trio Pavla Větrovce doprovodilo i dalšího gratulanta Karla Gotta, s nímž pak všichni v sále zazpívali oslavenci obligátní Happy Birthday. Kompletní filmová retrospektiva Miloše Formana potrvá v sále Městské knihovny do 13. prosince.

V programu se objeví digitálně restaurovaná kopie snímku Hoří, má panenko, která měla letos premiéru na karlovarském festivalu, Formanův debut Černý Petr, téměř neznámý snímek I Miss Sonja Henie z roku 1971 i všechny jeho americké filmy včetně režisérského sestřihu oscarového Amadea. Informace jsou na www.formanfestival.cz. (ČTK)

11:31
Pohřeb Niemeyera připomínal brazilský karneval

Město karnevalů Rio de Janeiro se v pátek proměnilo v dějiště velké smuteční události - pohřbu světoznámého architekta Oscara Niemeyera. Jeho ostatky byly v noci na pátek letecky přepraveny z brazilského hlavního města Brasília. V podvečer místního času byl za rytmů jeho oblíbené samby a pod záplavou květin a věnců pochován na hřbitově ve své rodné čtvrti Botafogo.

Několik lidí mávalo při této příležitosti také vlajkami komunistické strany, nositelky politických myšlenek, jimž zůstal Niemeyer věrný až do svého konce. Lidé přicházeli tvůrci architektonické koncepce brazilské metropole vzdát hold od samého rána do Městského paláce, který daly úřady v Riu pro tento účel k dispozici. Niemeyerovi příbuzní, kteří strávili u rakve noc na pátek, byli podle brazilských médií dojati vřelým přijetím, kterého se zesnulému architektovi dostalo už ve čtvrtek od davů jeho příznivců v hlavním městě.

"Měl vášeň pro Rio de Janeiro. Přestože Brasílii vyprojektoval a měl ji rád, jeho město bylo Rio," zdůvodnil brazilskému serveru UOL volbu místa pohřbu architektův vnuk Carlos Oscar Niemeyer, který pracoval 13 let v jeho ateliéru. (ČTK)

13:29
Pod Palmovkou uvedou moderní podobu Sluhy dvou pánů

Podle komedie Carla Goldoniho Sluha dvou pánů napsal současný britský dramatik Richard Bean hru nazvanou Sám na dva šéfy. V překladu Jitky Sloupové a v režii Antonína Procházky bude mít českou premiéru 11. ledna 2013 v pražském Divadle pod Palmovkou. Bean původní příběh převedl do 60. let a opepřil mafiánským prostředím. Všechny slavné scény z Goldoniho komedie zachoval, jen je posunul směrem k dnešku.

Hra plná britského smyslu pro ztřeštěné situace a rafinovanost získala řadu diváckých i odborných cen včetně prestižního ocenění londýnské divadelní kritiky za nejlepší hru roku 2011. V současné době boduje na Broadwayi. Procházka v inscenaci nechal původní hudbu Granta Oldinga, kterou zahraje živá kapela na jevišti. Objeví se v ní Jan Konečný, Anna Stropnická, Radek Zima a René Přibil, v dalších rolích hostující Petra Horváthová a Hynek Chmelař a dále Zuzana Slavíková, Ondřej Kavan a Rudolf Jelínek.

"Můj Truffaldino, neboli teď Francis Leghorn, je určitě sympaťák. Díky němu vznikli Beatles a ta jejich sláva se zrodila díky němu," řekl Konečný, který už s režisérem spolupracoval v inscenaci Nájemníci pana Swana. "Sloužit dvěma pánům bylo v každé době stejné - a v tom je to vlastně hezké," dodal Konečný. (ČTK)

15:12
Rapper PSY se omluvil za protesty proti USA. Gangnam Style zazpívá ve Washingtonu

Jihokorejský rapper PSY, jehož klip k písni Gangnam Style je nejsledovanějším videem všech dob na serveru YouTube, se omluvil Spojeným státům za to, že na koncertu v roce 2004 vyzval k zabíjení Američanů. Uvedla to na svých stránkách BBC, která připomíná, že PSY v prosinci vystoupí na vánočním koncertu ve Washingtonu, který si přijde poslechnout i americký prezident Barack Obama.

PSY na koncertu před osmi lety zazpíval skladbu Dear America od jihokorejské skupiny Next, v níž mimo jiné zazněla slova: "Zabijte ty podělané Amíky, kteří mučili irácké zajatce." V textu písně dále stojí, že "pomalu a bolestivě" mají umírat také jejich dcery, matky a otcové. Dnes čtyřiatřicetiletý zpěvák se za svá dřívější slova omluvil s tím, že šlo o hlubokou emocionální reakci na válku v Iráku a smrt dvou korejských dívek. Ty v roce 2002 přejelo v Koreji vozidlo americké armády.

PSY si údajně je vědom obětí, které američtí vojáci přinesli, aby chránili svobodu a demokracii v Koreji a po celém světě, a je mu prý líto bolesti, kterou svými slovy způsobil. Jihokorejský rapper proti USA protestoval i na koncertu v roce 2002, když zničil model amerického tanku. (ČTK)

17:35
Rolling Stones zahrají pro oběti bouře Sandy

Legendární rocková skupina Rolling Stones zahraje ve středu 12. prosince v New Yorku na benefičním koncertu pro oběti bouře Sandy, která mimo jiné zdevastovala severovýchodní pobřeží Spojených států. Informovali o tom organizátoři akce.

Koncertu, jehož výtěžek bude věnován nadaci vzniklé pro oběti uragánu, se zúčastní také další slavní interpreti jako Bon Jovi, Eric Clapton, Bruce Springsteen, skupina Who, Paul McCartney a Roger Waters. Akce se uskuteční v Madison Square Garden.

Skupina Rolling Stones je právě na krátkém turné, kterým slaví 50. výročí své existence. Na scénu se vrátili po pěti letech. Šňůru vystoupení zahájili "stouni" 25. listopadu v Londýně a v New Yorku zahrají také už v sobotu večer. 13. a 15. prosince budou hrát v Newarku v americkém státě New Jersey. (ČTK)

07:56
Karel Gott zakončil v zaplněné O2 areně turné po Čechách

Karel Gott v sobotu v zaplněné pražské O2 areně zakončil turné po 15 českých a slovenských městech. Koncert začal za doprovodu Boom!Bandu Jiřího Dvořáka symbolicky písní Dlouho hrát budem vám. Nabídl skladby z loni vydaného alba Sentiment i novinky z čerstvého alba převzatých popových hitů Dotek lásky.

Jako hosté si s třiasedmdesátiletým Gottem zazpívaly Monika Absolonová, Gabriela Gunčíková a Dasha. Rekordmana v anketě Český slavík, který získal 37 Zlatých a Českých slavíků, přišly povzbudit i jeho dvě nejmladší dcery a manželka Ivana. Gott v tradiční anketě letos překvapivě skončil až druhý za Tomášem Klusem.

Gott ale prohlásil, že vítězství šestadvacetiletého písničkáře očekával. "Lyrický tenor je fajn, ten je tady jako stálice, ale tep doby chce přesně písničkáře-bojovníka. Druhé místo pro mě není žádná tragédie, důležité je, že na turné zpívám před plnými halami," řekl před časem Gott. (ČTK)

09:17
Bejbypankový projekt Kašpárek v rohlíku zaplnil sál Lucerny

"Bejbypankový" projekt pro děti a dospělé Kašpárek v rohlíku v sobotu zcela zaplnil pražskou Lucernu. Jak to při podobných akcích bývá, přišli dospělí se svými ratolestmi, velká část podle svých idolů vymóděna nápadnými pokrývkami hlavy s dlouhými ostny. Koncert inzerovaný jako skutečně "trojrozměrný" byl vlastně netradičním rozloučením této kapely s Lucernou, kterou už dvakrát vyprodala. V programu nazvaném Ten Halywůd jí v tom pomohli mnozí z hudebníků, interpretů a hostů, s nimiž za celou dobu svého pětiletého účinkování spolupracovala.

Malí i velcí "bejbypankáči" ve věku od jednoho do osmdesáti let se veselili za zvuků největších hitů tří vydaných alb. Dostavila se i dechovka, která uměla hrát Kašpárkovy písničky. Vítala příchozí i před koncertem a na pódiu se pak propojila s účinkujícími. "Všichni víme, že František Kmoch byl pankáč, protože místo raz-dva-tři začal dělat jen raz-dva, což bylo pro určité lidi skutečně něco jako punkové hnutí," řekl ČTK produkční David Dvořák. Při koncertu, který zahájila písnička Děti s kufříky, zazněly hity typu Angelina Jolie, Barbína, Červený koberec, Panenka, Akvabely, Nadnárodní umělkyně, Vesmírný inženýr, Čůrej a v závěru vzhledem k adventnímu času i Dopis Ježíškovi.

Vystoupili například Milan Cais z Tata Bojs, Márdi z Vypsané fixy, Jan Kalina ze Sto zvířat, Tomáš Neuwerth z Umakartu. Posluchači na parketu stáli, přičemž přední část hlediště byla vyhrazena dětem. V důsledku toho občas některé z nich nenašlo tatínka. A tak muzikanti pohotově z pódia oznamovali ztracené duše. Koncert Ten Halywůd doprovodily filmové dotáčky i znělky amerických producentských společností. (ČTK)

11:01
Horácké divadlo uvedlo premiéru komedie Veselé Vánoce

Horácké divadlo v Jihlavě v sobotu na velké scéně divákům nabídlo poslední letošní premiéru - komedii Alana Ayckbourna Veselé Vánoce. Hru v překladu Tomáše Pospíšila s herci nastudoval hostující Petr Palouš. Autorkou scény a kostýmů byla rovněž hostující Jitka Moravcová.

Ve hře světoznámého autora diváci sledovali osudy tří manželských párů během tří po sobě jdoucích vánočních svátků. Páry se scházejí střídavě u každého z nich. "Komedie rozhodně není provoněná purpurou, vánočním cukrovím ani punčem. Duch Vánoc, vánoční pohoda, klid, pokoj a láska zůstávají kdesi za horizontem dění," uvedla dramaturgyně Kateřina Dušková.

Ayckbourn podle ní s humorem sobě vlastním ukazuje Štědrý den tak, jak bychom si ho nepřáli prožít ani ve zlém snu. Palouš s šesticí herců - Terezou Otavovou, Lukášem Matějem, Taťánou Schottnerovou, Petrem Soumarem, Lenkou Schreiberovou a Jakubem Škrdlou - nastudoval hořkou komedii pravděpodobně nejvytíženějšího a nejpopulárnějšího anglického dramatika současnosti. (ČTK)

13:20
Hlavní cena festivalu outdoorových filmů putuje na Slovensko

V 10. ročníku mezinárodního festivalu outdoorových filmů získal hlavní cenu v sobotu v Praze slovenský dokumentarista Pavol Barabáš za cestopisný snímek o nejmenších lidech na světě s názvem Pygmejové - Děti džungle. Cena za mimořádný celoživotní přínos v horolezectví byla udělena Krzysztofu Wielickému z Polska, teprve pátému přemožiteli všech osmitisícovek. Porota, v jejímž čele byl cestovatel, literát, scenárista a režisér Tomáš M. Cigánek, udělila dvě desítky ocenění.

V kategorii dobrodružných a extrémních sportovních filmů zvítězil dokument rakouského režiséra Geralda Salminy přibližující životní příběh Felixe Baumgartnera, prvního člověka, který volným pádem překonal rychlost zvuku, když v polovině října vyskočil z tlakové kabiny vynesené balonem do výšky 39.044 metrů. Nejlepším horolezeckým a horským filmem byl vyhlášen český dokument Hynka Bernarda Máš jen jednu šanci. Jeho hrdinkami je pět odvážných a nevyléčitelně nemocných žen, z nich jedna na vozíku, které se chystají zdolat nejvyšší horu v srdci Afriky. V kategorii Dobrodružný vodní sportovní film zvítězil Vlastimil Urban s dokumentem Apneaman ve Valhalle - Kanárské ostrovy, ve kterém přiblížil soustředění potápěčů na jeden nádech, takzvaných freediverů.

Také mezi cestopisy patřilo prvenství českému filmaři. Režisér Miroslav Haluza si 1. cenu odnesl za snímek Siberut, ve kterém trojice kamarádů putuje hluboko v močálovité džungli rovníkového pralesa. Mezi těmi, kteří vítězům předávali ocenění, byli například dokumentaristka Olga Sommerová, držitelka sedmi zlatých medailí za gymnastiku, olympijská vítězka Věra Čáslavská, olympionik Vavřinec Hradilek a mořeplavec Richard Konkolski. (ČTK)

15:55
Do Muzea Karla Zemana přišlo už deset tisíc návštěvníků

V pražském Muzeu Karla Zemana, které bylo v Saském dvoře u Karlova mostu otevřeno 6. října, přivítali v sobotu po poledni desetitisícího návštěvníka. Stal se jím ani ne tříletý Víťa Mikeš z Rosic u Brna, který muzeum navštívil s rodiči. "Předali jsme jim tašku z dárky včetně právě vydaných DVD s digitalizovanými snímky tohoto filmaře Cesta do pravěku a Vynález zkázy," řekl ředitel nového muzea Jakub Matějka.

Upozornil, že právě v předvánočním čase je expozice upravena tak, aby si zájemci mohli nafotit novoroční přání v atmosféře Zemanových příběhů. Interaktivní výstava je plná videoprojekcí, hudby a zvuků. Návštěvníky vtahuje do světa režiséra známého například i díky filmu Baron Prášil z roku 1961, jehož restaurovaná kopie na DVD vyjde po Novém roce. Muzeum tak plní své předsevzetí o zachování odkazu génia českého i světového filmu, který v letech 1945 až 1980 natočil téměř tři desítky titulů.

V muzeu připomínají ty nejznámější moderní technologie a prezentační postupy. Některých exponátů se mohou návštěvníci dotknout, rozpohybovat je a na svých fotoaparátech či videokamerách si vyzkoušet triky, které používal. Další fnformace najdete na www.muzeumkarlazemana.cz. (ČTK)