Zatím jedenatřicet celovečerních filmů eviduje aktuální plán premiér Unie filmových distributorů na příští rok. Sérii zahájí 10. ledna Brabcův trojrozměrný přepis muzikálu Carmen z jeviště Hudebního divadla Karlín a zakončí ji 14. prosince 2013 Křídla Vánoc režisérky Karin Babinské a Vejška z produkce společnosti Vorel Film.

Otázkou je uvedení počítačově zpracovaného sci-fi snímku Poslední z Aporveru, jehož premiéra byla několikrát odložena (rozpočet přesahuje 208 milionů korun), dokumentární komedie Dagmar Smržové s prvky černého humoru Sexuální výchova v Čechách, celovečerního kresleného komediálního debutu Pavla Koutského s mnoha písničkami nazvaného Hus i ti Husiti a romantické komedie Tomáše Magnuska "nastavující zrcadlo českému maloměšťáctví" s názvem Obchodníci.

Otazník je rovněž u debutu Rudolfa Havlíka Zejtra napořád s Pavlem Baťkem, Vicou Kerekesovou a Filipem Blažkem.

Jednorázovou slavnostní premiéru v kině bude mít 23. ledna třídílné drama Hořící keř, které pro společnost HBO Europe natočila Agnieszka Hollandová - poté bude uvedeno na obrazovkách.

Začíná rekonstrukcí alarmujícího činu Jana Palacha, který se 16. ledna 1969 upálil na protest proti sovětské okupaci. Dobová kronika scenáristy Štěpána Hulíka vypráví o následcích Palachovy oběti a počátcích normalizace v posrpnové ČSSR.

Koho ocení kritici

Koncem ledna se v kinech objeví animovaný snímek podle oblíbeného komiksu Čtyřlístek ve službách krále, začátkem dubna například Menzelova "operní" komedie Sukničkáři a v srpnu opus Alice Nellis nazvaný Revival.

V končícím roce mělo premiéru v kinech třicet hraných snímků a 15 celovečerních dokumentů, což je o málo víc než v roce 2011. Letošní produkci zhodnotí potřetí domácí kritici a v jubilejním 20. ročníku Česká filmová a televizní akademie. Ceny filmové kritiky budou vyhlášeny 26. ledna v pražském Divadle Archa, nominace výročních Českých lvů budou oznámeny 2. února, vítězové je převezmou 2. března.

Nejvíce nadějí dávají kritici snímkům Davida Ondříčka Ve stínu, Bohdana Slámy Čtyři slunce, Jana Prušinovského Okresní přebor: Poslední zápas Pepika Hnátka a dokumentu Heleny Třeštíkové Soukromý vesmír. Naproti tomu podle nich vzniklo mnoho titulů, které diváky z kin spíše vyhánějí; i mnohým dokumentům uvedeným v kinech by podle kritiků více slušela televizní obrazovka.

Novinka od Svěráka

Na jarní prezentaci připravovaných hraných a animovaných snímků v rámci festivalu Finále v Plzni bylo letos avizováno 46 projektů ve vývoji, 15 ve výrobě a devět v postprodukci. Chystá se například i hudební pohádka Jana Svěráka Tři bratři, jejíž některé záběry chce natočit už v zimě podle scénáře svého otce Zdeňka Svěráka. Hudbu složil Jaroslav Uhlíř.

Situaci s financováním lepší části filmové tvorby má zlepšit zákon o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie, který přijala Sněmovna po prezidentově vetu. Státní fond má na podporu výroby filmů dostávat až 300 milionů korun ročně, z čehož minimálně 150 miliony korun budou přispívat komerční televize.

Čtyřlístek ve službách krále - upoutávka