On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
00:21
Šéf DOXu, Sommerová a další vzkazují Zemanovi: Náš prezident nejste

Miloši Zemane, nejste a nikdy nebudete můj prezident, vzkazuje nově zvolené hlavě státu několik desítek osobností veřejného života. Iniciativu podepsali mimo jiné umělci, intelektuálové a lidé z okruhu bývalého prezidenta Václava Havla. Iniciativa vznikla spontánně po sobotní prohře Zemanova protikandidáta, šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga.

"Zvítězit pomocí lží a estébáckých metod je Pyrrhovo vítězství," sdělila režisérka Monika Le Fay. Podle ní iniciativa reaguje na Zemanovu negativní volební kampaň a výpady proti rivalovi a vytýká mu to.

Kampaň byla podle expertů ve svém závěru značně agresivní, na přetřes přišlo i sudetoněmecké téma, rodinné poměry Schwarzenberga, sporné inzeráty mířící proti Schwarzenbergovi či spolupracovníci Zemana a jeho opoziční smlouva mezi ODS a ČSSD.

Prohlášení podepsali lidé z různých oblastí, například bývalý Havlův tajemník Vladimír Hanzel, kněz Ladislav Heryán, hudebníci Roman Holý a Jaroslav Hutka, herci Jan Kašpar, Oldřich Navrátil a Veronika Žilková, režisérka Olga Sommerová, architekt Bořek Šípek, ředitel galerie Dox Leoš Válka či historik Petr Placák. Le Fay doplnila, že lidé se také připojují k založené stránce na sociálních sítích. (čtk)

07:21
Mexická policie pátrá po nezvěstné kapele

Úřady na severu Mexika stále nenarazily na stopu dvacetičlenné kapely Kombo Kolombia, která se pohřešuje od vystoupení v jednom baru ještě před propuknutím víkendu. Oznámila to dnes agentura AP s odvoláním na vyšetřovatele mexického státu Nuevo León. Soubor Kombo Kolombia čítal 15 hudebníků a pět dalších pracovníků.

Příbuzní hudebníků nahlásili úřadům jejich zmizení v pátek, po marných pokusech dovolat se muzikantům. Poblíž baru ve městě Hidalgo, kde kapela o čtvrteční noci hrála a před kterým zůstala auta muzikantů, bylo podle svědků o čtvrté hodině ranní slyšet střelbu a poté zvuk rychle odjíždějících vozidel. Ale podle úřadů to v daném místě není nikterak neobvyklé.

V Mexiku bylo v posledních letech zavražděno několik interpretů hudebního stylu "narcocorridos" opěvujícího pašeráky drog a zločinecké podsvětí. Kapela Kombo Kolombia se ale specializovala na písně odlišného žánru "vallenato", což je kolumbijský folk, oblíbený i v Mexiku. Většina muzikantů byla místních, Kolumbijec byl v kapele jen jeden. (čtk)

11:07
Pan Kaplán má třídu rád už po sto padesáté

Úspěšná inscenace pražského Divadla ABC Pan Kaplan má třídu rád oslaví v úterý 29. ledna 150. reprízu. Touto oblíbenou komedií hodlá scéna Městských divadel pražských v polovině dubna oslavit devadesátiny Lubomíra Lipského, který ve hře účinkuje.

"Kniha Leo Rostena o záludnostech vyučování cizí řeči v originálním jevištním provedení plném písní, tance a humoru patří mezi naše nejnavštěvovanější představení. Diváky láká i hvězdné herecké obsazení. Na jevišti se potkávají Oldřich Vízner, Jaroslav Vlach, Jiří Klem, Martin Písařík, Jitka Smutná, Veronika Gajerová, Hanuš Bor a další herci s Lubomírem Lipským, který stále posiluje divadelní orchestr svými výstupy na pozoun," řekla dnes mluvčí MDP Kateřina Gardner.

U příležitosti oslav jeho životního jubilea se uskuteční tři speciální představení. Dvě z nich, která budou určena veřejnosti, se v Divadle ABC odehrají 17. a 18. dubna. Hlavní benefiční představení pouze pro zvané hosty bude přímo v den Lipského devadesátin 19. dubna.

"Předprodej vstupenek na tento jedinečný zážitek bude zahájen 1. března," podotkla mluvčí. Lubomír Lipský je členem této scény už neuvěřitelných 63 let. Inscenace Pan Kaplan má třídu rád tu měla premiéru právě před čtyřmi lety v režii Miroslava Hanuše. Rok poté si z jubilejního 10. ročníku veseloher Grand festival smíchu v Pardubicích odvezla titul Komedie roku 2009, vzápětí její záznam vyšel na CD.

Podle dramaturga Jiřího Janků zní v inscenaci lidové písně řady národů, například z Ruska, Polska, Francie, Itálie a Portugalska včetně amerických gospelů. "Naši herci jsou na zpěv zvyklí, patří k výbavě každého dobrého herce," uvedl Janků. Upozornil i na jejich umění muzikantské, kdy profesionální harmonikář a klarinetista doprovázejí přímo na jevišti například Lubomíra Lipského, který hraje na pozoun, houslistu Jiřího Klema, basistku Jitku Smutnou či Martina Písaříka, který usedá za bicími. (čtk)

12:08
U amerických herců uspělo Argo a představitel Lincolna

Americké filmové drama Argo o íránské krizi s rukojmími, které uspělo už na Zlatých glóbech, vyhrálo o dnešní noci i hlavní cenu amerického Sdružení filmových a televizních herců (SAG).

Z hereček byla oceněna Jennifer Lawrenceová (22) za výkon ve snímku Terapie láskou a z herců Daniel Day-Lewis za ztvárnění role zavražděného amerického prezidenta Abrahama Lincolna ve stejnojmenném dramatu. "Byl to herec, který sprovodil Lincolna ze světa, nicméně čas od času se jiný herec zase snaží ho (Lincolna) znovu oživit," žertoval Day-Lewis při přebírání ceny.

Ocenění za vedlejší role získal Tommy Lee Jones za postavu radikálního zákonodárce Thaddeuse Stevense v Lincolnovi a Anne Hathawayová za roli v muzikálu Bídníci. "Dostala jsem svůj průkaz SAG, když mi bylo čtrnáct... a milovala jsem každou minutu svého hereckého života," svěřila se třicetiletá herečka.

Udílení cen SAG je pokládáno za ostře sledovanou součást hollywoodské sezóny rozdávání cen, která vyvrcholí 24. února vyhlášením cen americké filmové akademie, Oscarů. Právě herci - SAG sdružuje asi 100.000 herců pracujících v USA - tvoří jednu z největších skupin hlasujících o udílení Oscarů. (čtk)

12:21
Jablonecké muzeum chystá výstavu skla z Harrachova

Výstavu věnovanou nejstarší funkční sklárně na světě připravuje Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Sklárna z Harrachova loni oslavila 300 let od svého vzniku a výstavy na počest svého jubilea už měla v Praze a Plzni. Jablonecká ale nebude jen jejich reprízou. Dnes to řekl hlavní kurátor muzea Petr Nový. "Naše muzeum vlastní několik tisíc kusů harrachovského skla od 18. století po současnost," uvedl Nový.

Podle kurátorky výstavy Dagmar Havlíčkové těží z dlouhodobé spolupráce se sklárnou Novosad a syn. "Díky tomu můžeme návštěvníkům nabídnout nejen historické kousky, ale také ukázky z aktuální kolekce navržené v posledních letech interní designérkou sklárny Ivanou Müllerovou," upozornila. Na výstavě v Jablonci také premiérové uvedou unikátní film z počátku 20. století nazvaný Návštěva v Harrachovské sklárně. "Film pochází z archivu našeho muzea, nechali jsme ho zdigitalizovat a veřejnosti ho poprvé představíme nyní. Trvá asi sedm minut a je to taková oficiální prohlídka harrachovské sklárny někdy kolem roku 1920," uvedl Nový.

Podle něj sice nevědí, jak významní lidí zachycení na filmu tehdy sklárnu navštívili, za pozornost podle něj ale stojí i pracovníci sklárny. "Třeba brusiči mají jednotné pruhované zástěry," zmínil. Zaujal ho i jeden z malířů skla. "Má krásné kulaté brýle, knírek pod nosem a je hodně podobný postavě, kterou ztvárnil Josef Vinklář v Hříšných lidech města pražského," dodal Nový.

Výstava v jabloneckém muzeu potrvá od čtvrtka 31. ledna do 26. května. Zadarmo si ji může prohlédnout každý, kdo v pokladně předloží vstupenkou z exkurze v harrachovské sklárně. Sklárnu v Harrachově na Novém Světě postavil v roce 1712 Elias Müller. Hraběcí rod Harrachů sklárnu převzal o půl století později a vlastnil ji až do roku 1943, kdy ji musel nuceně prodat říšskému Němci Rudolfu Endlerovi. Po druhé světové válce se stala sklárna majetkem státu a v roce 1993 ji při privatizaci Crystalexu koupil dnešní majitel František Novosad. Sklárna i v 21. století vyrábí tradičním způsobem, ve světě ji proslavila ruční výroba nápojového a stolního skla. (čtk)

12:56
Do Roxy se chystají Technimatic, Banks, Cale, Skream a další

Hostem pražského klubu Roxy bude 1. února taneční projekt Technimatic tvořený dvojicí Technicolour a Komatic. Představitelé stylu drum & bass založeného na bicích a base nabídnou sólové sety i společné vystoupení. Roxy přivítá i další zahraniční interprety, vystoupí zde například frontman skupiny Interpol Paul Banks nebo spoluzakladatel legendárních Velvet Underground John Cale. Za pořadatele o tom informoval Lukáš Kadeřábek.

Banks 5. února představí svou loňskou sólovou eponymní desku, jež sklízí pochvalné recenze od většiny renomovaných zahraničních hudebních kritiků. Například recenzent Al Horner z britského NME dal albu 8 z 10 možných hvězdiček a cení si mimo jiné toho, že "Paul otevřeně s kůží na trh, za nic se neschovává a jede si sebevědomě svoje".

Jako předkapela se představí čtyřčlenná brněnská kytarová kapela Voodooyoudo. "V době, kdy jsme poslouchali desky Interpol téměř každý den, by nás ani ve snu nenapadlo, že jednou budeme stát na jednom pódiu. Je to velká čest a skvělý pocit," uvedla kapela, která v Roxy ve svém programu nabídne i dvě nové skladby.

Berlínský dýdžej a producent Sascha Funke, představitel house music, předvede v Roxy 16. února svůj nový projekt Saschienne, na kterém se podílí se svou životní partnerkou Francouzkou Julienne Dessagneovou. Základem vystoupení by se mělo stát jejich první společné album Unknown.

Spoluzakladatel legendárních Velvet Underground, multiinstrumentalista John Cale, představí 28. února v Roxy své nové album Shifty Adventures in Nookie Wood. Sedmdesátiletý britský hudebník vystoupí s doprovodnou kapelou v rámci turné, na kterém vedle nových písní představuje také zásadní věci ze své bohaté diskografie. V České republice koncertoval Cale již několikrát, naposledy loni v srpnu na undergroundovém festivalu v Trutnově.

Zajímavý program je v klubu připraven i na duben. Po necelých dvou letech se do Prahy znovu 4. dubna vrátí dekadentní ansámbl Chrise Cornera IAMX. Kapela proslulá frenetickými koncerty s prvky výmarského kabaretu a avantgardy, provokativními texty a hypnotickou hudbou chystá exkluzivní koncert, na němž představí nové, v pořadí již páté řadové album The Unified Field. Příznivce experimentálního stylu dubstep oblíbeného zejména u mládeže potěší 26. dubna koncert hudebníku vystupujícího pod jménem Skream, člena tria Magnetic Man. (čtk)

13:55
Míčová, Roznětínská a Pechlát opět spolu v inscenaci Duende

Herci vystupující loni na jevišti Divadla Komedie v souboru Pražského komorního divadla se objeví opět spolu v inscenaci hry Duende, kterou napsali Ladislav Karpianus a Jiří Suchý z Tábora. Premiéra inscenace, v níž si v režii Uroše Trefalta zahrají Gabriela Míčová, Lucie Roznětínská a Martin Pechlát, bude 5. února v podkroví Divadla Na Zábradlí. Dnes to oznámila produkční Martina Suchá.

Podle ní je Roznětínská hlavní iniciátorkou tohoto projektu, když posledních pár let vystupovala v převážně neinstitucionálních divadelních představeních. "S Míčovou toužila vytvořit představení, které by s nimi bylo bytostně spjaté, a vyzkoušet si tak trochu jiné divadlo. Stejně tak Gabriela potřebovala po desetiletém úspěšném angažmá v Divadle Komedie uplatnit své zkušenosti a dlouholeté kamarádství s Luckou v intimním představení pro dvě herečky," dodala Suchá.

Martin Pechlát dosáhl během působení v Komedii všeobecného uznání. Před lety zahájil svou pražskou kariéru s oběma kolegyněmi a až nyní se všichni opět setkali v inscenaci Duende.

Podobně se Uroš Trefalt po mnoha letech rozhodl znovu vrátit k divadelní režii. V době, kdy se intenzivně zabýval filmovou či televizní režií, si vytvořil jiný pohled na divadlo a sestavil pestrý tým spolupracovníků.

Ladislav Karpianus píše knihy a scénáře a po pár setkáních s tvůrčím týmem se rozhodl, že se jim pokusí napsat text přímo na tělo. Jiří Suchý z Tábora je herec, jehož zkušenosti přinesly textu současný a jednoduše interpretovatelný jazyk.

Text hry Duende vypráví o herečkách, které mají chuť hrát a jsou ochotny proto obětovat kus sebe sama, sejmout ze sebe masku ironie a zkusit se přiblížit pravdě za pomoci umění. Během zkoušek protagonisté hledali prostor, kde by své představení mohli uvést. Možnost hrát na půdě Divadla Na zábradlí prý přišla na poslední chvíli a nečekaně. První repríza se tam uskuteční 9. února. (čtk)

15:34
Na Smetanovské dny do Plzně přijede i fenomenální violoncellista

Fenomenální ruský violoncellista Denis Šapovalov, izraelská houslová hvězda Hagai Šaham a řada dalších předních hudebníků vystoupí během Smetanovských dnů v Plzni. Třiatřicátý ročník festivalu, který patří mezi nestarší plzeňské kulturní akce, nabídne od 2. do 21. března přes 20 hudebních produkcí, mezioborové sympozium a několik výstav. Prologem bude tradiční masopust, který se uskuteční 9. února. Novinářům to dnes řekla Lenka Kavalová, ředitelka Plzeňské filharmonie, která letos akci s rozpočtem 2,3 milionu Kč pořádá.

"Hudební část festivalu bude sestavena z klasičtější složky. Obohatí ji doprovodný program v duchu taneční, swingové a populární hudby. Právě tímto off programem chceme přilákat i veřejnost, jejíž hobby není jen klasická hudba," uvedla Kavalová. Podle ní je cílem festival námětově sjednotit, také je nově soustředěn až na menší výjimky jen na měsíc březen. Zahajován bude vždy v den výročí narození Bedřicha Smetany, 2. března.

Letos festival odstartuje velká mše Missa Sanctissimae Trinitatis Jana Dismase Zelenky v podání souboru Ensemble Inégal. Uvedena bude v novodobé plzeňské premiéře 2. března od 19:00 v Kulturním domě Peklo. Závěrečný koncert 21. března od 19:00 v Měšťanské besedě pak bude patřit izraelskému houslistovi Šahamovi a Pražské komorní filharmonii, vše pod taktovkou Tomáše Braunera.

Na posluchače čeká také například představení (Vy)Prodaná nevěsta Dětské opery Praha, koncert Západočeského hudebního centra, vystoupení mladého tria ISHA, klavírní koncert talentované hudebnice Veroniky Böhmové nebo projekt Virtuosi di Praga a Josefa Špačka a Jana Simona. Program je na www.smetanovskedny.cz.

"Off program nabídne čtyři koncerty. Bude to swingový a jazzový koncert Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma se známou vokalistkou Dashou, dále pásmo jazzové, folkové a populární hudby v netradičním pojetí smyčcového Epoque Quartetu a vynikající zpěvačky a hráčky na kvinton Gabriely Vermelho, představení elektronické taneční hudby a jazzu v podání Petra Wajsara a Hi-fi a také písňový recitál Zory Jandové a Zdeňka Merty," dodala Kavalová.

Tématem festivalu, a tedy i většiny na něj navázaných akcí, jsou letos fikce a mystifikace v české kultuře 19. století. Západočeské muzeum 23. února otevře expozici Lepší než skutečnost. Západočeská galerie představí výstavu o vlivu mimoevropských kultur na české výtvarné umění 1850 až 1950 a také expozici Svět chce být klamán s tématem fikce a mystifikace v umění 19. století. Starými tisky chce zaujmout Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje. Třídenní mezioborové sympozium, na které přijedou badatelé z Čech i zahraničí, se uskuteční 21. až 23. února.

Ceny vstupenek na hudební akce se pohybují od 90 do 490 korun, prodávají se ode dneška. Pořadatel nabízí řadu slev, mimo jiné 30procentní bonus pro majitele permanentek plzeňského klubu FC Viktoria. Klub totiž poskytl městu Plzni pětimilionový dar, z něhož je festival až do roku 2015 částečně financován. (čtk)

16:03
Národní divadlo chystá premiéru Gluckovy opery Orfeus a Eurydika

Na repertoár Opery Národního divadla v Praze se po více než 50 letech vrátí světoznámé dílo Orfeus a Eurydika od Christopha Willibalda Glucka. Premiéru ve Stavovském divadle bude mít 2. února. Zpracování režie a scény se ujal Hartmut Schörghofer a hudebního nastudování Jan Latham-Koenig. S výjimkou barytonisty Romana Janála obsadilo ND inscenaci svými členy souboru. Druhá premiéra, která se odehraje 3. února, zakončí Festival Opera.

"V mém pojetí, které se snažím vtělit do inscenace, nepodniká Orfeus svou cestu v tradičním nebo obvyklém slova smyslu. Je to cesta do vlastního, vnitřního psychického světa, který konfrontuje diváka s nadějemi, strachy a propastmi," uvedl o inscenaci režisér Schörghofer.

Jeho pojetí navazuje na původní Gluckův reformní styl, ve kterém odmítl roli sboru a baletu jako pouhých koloristických prvků. Režisér tak hojně využije i sbor a balet ND, přestože si chce podle svých slov zachovat meditativní ráz a klást důraz na otázku mezilidských vztahů a instinktů.

Orfeus a Eurydika patří k nejvíce upravovaným dílům operní historie. Z celé řady různých podob této opery přežily do současnosti především tři. Národní divadlo zvolilo původní vídeňskou verzi z roku 1762 již proto, že má komorní charakter a nejlépe vystihuje Gluckovu tvůrčí originalitu a novátorský přístup k opeře.

"V naší inscenaci ovšem nezpívá Orfea altista či kontratenor, nýbrž baryton, který je přeci jen bližší dnešní operní estetice a vnáší do opery realističtější pojetí hlavní mužské postavy," poznamenal dramaturg Ondřej Hučín. Pěvce Janála bude tak alternovat Jiří Hájek. Postavu Eurydiky ztvární sopranistka Marie Fajtová v alternaci Alžbětou Poláčkovou. Role boha lásky se ujme Yukiko Šrejmová Kinjo nebo Hana Jonášová. (čtk)

16:26
Vedení ministerstva kultury bude v úterý jednat o výši příspěvků na živé umění

Ministerstvo kultury v pondělí poprvé zareagovalo na dva otevřené dopisy z konce minulého týdne: ten první adresovali šéfredaktori kulturních časopisů ministryně Hanáková kvůli obavám z krácení příspěvků na živé umění, tím druhým se iniciativa Za Česko kulturní obrátila na členy grantového sboru MK.

Mluvčí ministerstva Markéta Ševčíková dnes řekla, že v úterý bude vedení ministerstva jednat s předsedy grantových komisí. Suma, kterou budou mít komise k dispozici, bude podle ní známa také až po tomto jednání. Ministerstvo slibuje zveřejnit výsledky druhého a posledního kola letošních grantů do 28. února. (čtk)

16:43
Komedie Paříž - Manhattan se v kinech objeví 7. února

Hold filmařskému velikánovi Woodymu Allenovi vzdává francouzská romantická komedie nazvaná Paříž - Manhattan. Je hraným debutem režisérky a scenáristky Sophie Lellouchové. Dnes ji v Praze představila společnost Film Europe, která ji do kin uvede od 7. února.

Mladá filmařka jí narušila strukturu současné hollywoodské romantické komedie, když přinesla inteligentní a vtipnou obdobu tohoto žánru. Předkládá příběh svérázné lékárnice Alice, která nachází únik ze samoty ve filozofických filmech Woodyho Allena, v nichž dokáže najít odpověď na všechno. Když potká dokonalého partnera Vincenta, zdá se, že konečně našla lásku svého života. Zjistí však, že dosud neviděl ani jeden Allenův film.

Hravá komedie nostalgicky odkazuje k nezapomenutelným momentům a situacím tvorby tohoto oblíbeného režiséra, který se na plátně rovněž objeví.

Lellouchová svůj první krátký snímek natočila už v roce 1999. Svět Woodyho Allena, plný humoru, poezie a magie, miluje. V jejím filmu si Alice povídá s fotografií Woodyho Allena, která jí odpovídá. I když jeho hrdiny jsou Alice a Viktor, dalším protagonistou je Woody Allen osobně. Je jejím rádcem, ale především odrazem jí samotné.

"Od začátku jsem si říkala, že by bylo skvělé mít ve svém filmu skutečného Woodyho Allena. Šla jsem za ním, abych mu představila svůj projekt a on mi vyhověl. Jeho přítomnost ve filmu je neskutečná," uvedla režisérka v distribučních materiálech. První natáčecí den s Alicí Taglioniovou, Patrickem Bruelem a Allenem si 2. dubna 2011 skutečně užila.

"Woody Allen měl v sobě neskutečnou pokoru, sdílel s námi naši radost z natáčení," dodala. (čtk)

08:28
Představení o tajemném Pérákovi se stěhuje do Archy

Úspěšné představení Divadla Vosto5 nazvané Pérák, které pojednává o mytickém českém superhrdinovi z doby heydrichiády a nacistické okupace, se stěhuje do Divadla Archa. V lehce upravené formě se "akční historická fikce" bude na této scéně od dnešního večera hrát až do dubna vždy dvakrát do měsíce.

Výpravná inscenace režiséra Jiřího Havelky o smyšlené postavě českého odboje, která díky pérům na nohou hravě přeskakovala pražské ohrady, tramvaje a ulice, kombinuje prvky bojových umění a extrémních sportů s poetikou autorského divadla a typického slovního humoru.

Představení po svém hravě interpretuje české dějiny a na pozadí reálných historických událostí protektorátu Čechy a Morava rozvíjí příběh fiktivní odbojové skupiny, české Ligy výjimečných. Před zraky diváků se v tomto projektu zhmotňuje fiktivní štáb československého odboje, protektorátního velení i obyčejná česká domácnost.

Představení vzniklo v koprodukci Divadla Vosto5, festivalu 4+4 dny v pohybu a MeetFactory, kde mělo v roce 2011 premiéru. (čtk)

09:18
Hřebejk bude v Divadle na Jezerce režírovat irské drama

Novinkou pražského Divadla na Jezerce bude drsná komedie nazvaná Práskni do bot v režii Jana Hřebejka. Tato hra úspěšného severoirského autora Owena McCaffertyho o čtyřech obkladačích kachlíků, kteří hledají štěstí, se tu v premiéře objeví 7. března. "V rolích ležérních řemeslníků uvidí diváci Jana Hrušínského, Radka Holuba, Martina Sittu a Václava Lišku," oznámila mluvčí divadla Jana Bryndová.

Čtveřice kumpánů má v tomto příběhu vydlaždičkovat veřejné záchodky a umývárnu. Děje se tak v pátek, na konci pracovního týdne. "Jako každá dobrá hra je tato komedie o mnoha věcech. Pro mě je o hledání lidské důstojnosti a štěstí, pochopitelně skrze ponižující a trapné, nešťastné situace," komentoval příběh režisér Jan Hřebejk, který na této scéně režíruje už popáté. Podle něj jde o velice pravdivý, zábavný a přitom i vážný a dojemný příběh.

"Práskni do bot se svým způsobem vymyká našemu repertoáru - a přesto cítím, že do něj patří. Je to zábavná i tragická hra. Má drsný jazyk, který je ovšem přirozenou mluvou současných řemeslníků," podotkl k připravované inscenaci jeden z protagonistů příběhu a principál této scény Jan Hrušínský.

Čtveřice obkladačů hledá podle jeho slov štěstí. "Každý ho ovšem nalézá po svém a díky svým mentálním i životním schopnostem občas velmi legračně," dodal Hrušínský. Podle něj i někteří čeští řemeslníci přivádějí investory na pokraj nervového zhroucení. Zlaté české ručičky přitom zůstaly kdesi v nenávratnu první republiky.

"Také proto jsme přesunuli dějiště hry ze severoirského prostředí do české reality - na stavbu fotbalového stadionu," dodal. Česká jména, respektive přezdívky, mají i postavy dělníků: Šulin (hraje ho Jan Hrušínský), Mudrc (Radek Holub), Drátěnka (Martin Sitta) a Volej (Václav Liška). Komedii Práskni do bot přeložila Hana Pavelková, scéna bude dílem Jana Štěpánka. (čtk)

10:17
Návštěvnost českých kin dál vede Django před Hobitem

Také druhý týden po uvedení do tuzemských kin je drama z období občanské války s názvem Nespoutaný Django v čele víkendového žebříčku návštěvnosti. Film z dílny kultovního režiséra Quentina Tarantina zhlédlo už více než 77 tisíc diváků, kteří v pokladnách nechali přes 11 milionů korun. Fanoušci na filmovém serveru scfd.cz snímku udělili 90 procent ze sta.

Na druhém místě zůstává podle informací Unie filmových distributorů první díl filmu Hobit s podtitulem Neočekávaná cesta. Na kontě už má bezmála 600 tisíc diváků a necelých 92 milionů korun.

Následují dvě novinky. Na třetím místě vstoupila do žebříčku komedie Mládeži nepřístupno. Film s drsným humorem, v němž se v netypických rolích představují slavní hollywoodští herci, za první víkend navštívilo téměř 11 tisíc diváků, kteří za vstupné zaplatili asi 1,5 milionu korun.

Druhá novinka, životopisný film režiséra Stevena Spielberga Lincoln, který je favoritem letošních Oscarů, hned po uvedení přilákala za první víkend 8 tisíc diváků, což stačilo na čtvrté místo. Pátý skončil britský muzikál Bídníci, jehož tržby za měsíc od uvedení překročily částku 11,5 milionu korun.

První domácí film je v tabulce víkendové návštěvnosti devátý - jde o 3D přepis divadelní verze muzikálu Carmen režiséra Františka Antonína Brabce z jeviště Hudebního divadla Karlín s Lucií Bílou v titulní roli. V první dvacítce se ještě na osmnáctém místě objevila rodinná animovaná komedie ve 3D Kozí příběh se sýrem režiséra a producenta Jana Tománka. (čtk)

10:29
3D předělávky Epizod I a II Hvězdných válek nebudou

Filmové studio Lucasfilm se momentálně plně soustředí na vznik Epizody VII Hvězdných válek a nemá zdroje ani čas na to, aby zároveň chystalo ještě 3D předělávky Epizod I a II. Ty přitom měly přijít do kin letos v září a v říjnu.

S informací přišel server Deadline.com, podle nějž chce Lucasfilm především restartovat celou sérii a nikoliv se jen snažit vydělat na filmech, které stávající generace diváků již měly šanci vidět. (red)

12:03
Hudebníci v různých anketách převezmou ocenění za rok 2012

Představitelé populární hudby převezmou v příštích dvou měsících různá ocenění za své počiny v roce 2012. Hudební odborníci rozhodnou o cenách Apollo a Vinyla, členové Akademie populární hudby o udělení Cen Anděl a laická veřejnost v anketě Žebřík.

Již 6. února se na neveřejném zasedání rozhodne o vítězi druhého ročníku cen Apollo. Rozhodnutí desetičlenné poroty, která vzešla z hlasování publicistů, bude oznámeno stejného dne na večerním ceremoniálu v pražském klubu Sasazu. O Cenu české hudební kritiky Apollo se bude ucházet sedm alb. Mezi nominovanými, které vybrala porota bezmála 90 hudebních publicistů, jsou nahrávky Bílé včely (Květy), Soundtrack ke konci světa (Zrní), The Escapist (Boris Carloff), Baromantika (Lenka Dusilová), Someone With A Slow Heartbeat (Charlie Straight), Deaf To The Call (Prostitutes) a Vlci u dveří (Umakart).

"Jádro slavnostního večera budou tvořit živá vystoupení všech nominovaných hudebníků, kteří představí po dvou písních ze svých alb," informoval ČTK zástupce pořadatelů cen Tomáš Tenkrát. Ceremoniál bude tentokrát zpřístupněn i veřejnosti. Prvním vítězem ankety Apollo se vloni stal rapper a písničkář Bonus za desku Náměstí Míru.

O nominacích Hudebních cen Vinyla rozhodla čtyřiadvacetičlenná porota složená z hudebních publicistů. V kategorii Deska roku jsou nominovány nahrávky Bílé včely (Květy) Soundtrack ke konci světa (Zrní), Botanicula (DVA) a A Forest Affair (Please The Trees). Objevem roku se mohou stát Kyklos Galaktikos, Planety nebo The Pololániks, za počin roku získaly nominace festival experimentální hudby Babel Prague, vydavatelské aktivity Polí5 a úspěch soundtracku Botanicula od skupiny DVA. V prvním ročníku Vinyly byly oceněny skupiny B4 a Fiordmoss a festival Creepy Teepee.

V prvních lednových dnech začalo hlasování veřejnosti v hudební anketě Žebřík, jež letos slaví 20 let od svého vzniku. Výsledky budou vyhlášeny 15. března v plzeňském Parkhotelu za koncertního doprovodu kapel Chinaski, Nightwork, Prago Union, nebo Mňága a Žďorp. Během pětihodinového galavečera, jehož moderátory budou stejně jako v minulých letech Tomáš Hanák a Klára Vytisková, vystoupí řada interpretů a předních českých kapel.

Stejně jako loni se hlasuje v kategoriích skupina, album, skladba, videoklip, zpěvák, zpěvačka, objev, akce, film a průser roku. Domácí část ankety zahrnuje kromě českých a slovenských hudebníků také cizince dlouhodobě působící v ČR a SR. Tytéž kategorie jsou vypsány i pro zahraniční část. Loni si ceny převzali mimo jiné skupina Nightwork, zpěváci Vojtěch Dyk a Anna K., Tomáš Klus za album Racek, Mandrage za skladbu Šrouby a matice a další.

Hlasování také začalo ve 22. ročníku Cen Anděl, kde o vítězích v osmi kategoriích rozhodují členové Akademie populární hudby. Hlasy mají být zaslány do 13. února, vyhlášení se uskuteční v přímém televizním přenosu 16. března. Akademie oceňuje interprety, kteří v loňském roce vydali album. V loňském roce na slavnostním vyhlášení na pražském Výstavišti v Incheba Aréně dominovali písničkář Tomáš Klus a zpěvák Václav Neckář, kteří získali po třech Cenách Anděl 2011. (čtk)

13:03
Už jsme doma a Ty Syčáci pokřtí nové DVD o turné po Austrálii

DVD s názvem Czech Music On the Road - zpráva o turné u protinožců očima rockerů pokřtí 5. února v pražském Paláci Akropolis. Dokument v režii Václava Kučery natočili na turné v Austrálii, Tasmánii a na Novém Zélandu hudebníci z kapel Už jsme doma a Ty Syčáci. Snímek se záběry z koncertů i zákulisí pak dokončili domácí filmaři. Informoval o tom Romek Hanzlík z agentury A.M.P.

"Ve filmu se dozvíte, proč je měsíc vzhůru nohama, proč voda ve výlevce vytvoří opačný vír, jaké to je hrát na nejjižnějším místě, kde kdy český rocker vystoupil, potkáte se s ďáblíkem tasmánským a nalétáte desetitisíce kilometrů," uvedl Hanzlík.

Principem putovního festivalu Czech Music On The Road je představit podstatnou část toho nejlepšího z české alternativní scény. Za 12 let trvání projektu se představily již dvě desítky tuzemských umělců a skupin ve dvaceti zemích. "Již první ročník tohoto putovního festivalu směrem na východ do Ruska, Běloruska a Pobaltí ukázal, že v těchto teritoriích je hlad po koncertech a dříme tam divácký potenciál, přičemž jen málo světových a minimum českých hudebních skupin je ochotno tímto směrem opravdu vyrazit," sdělil Hanzlík.

V následujících letech akce Czech Music On The Road křižovala Evropu na všechny světové strany a v posledních letech se vydala do zámoří. Na DVD již byl zaznamenán Czech Music On The Road z prosince 2008 v Japonsku, kde zahráli Už jsme doma, Psí vojáci, MCH Band, a Pavel Fajt.

Tvorba představitelů tuzemské nezávislé scény podle Hanzlíka vychází z ryze českých tradic a podnětů, a natolik se odlišuje od angloamerické populární hudby, že o ní je stále zájem na hudebních festivalech soudobé hudby po celém světě.

Největším průkopníkem v tomto ohledu jsou Už jsme doma, kteří ze svých 2000 koncertů odehráli přibližně polovinu v zahraničí, z toho 600 v USA, kde se stali pojmem. "V obchodech s hudbou od Japonska po USA lze kromě české klasické hudby najít téměř výlučně pouze CD právě alternativní či nezávislé tvorby, jakou představují například Už jsme doma, Plastic People of the Universe nebo Iva Bittová. (čtk)

13:41
Petr Polák dostane cenu kameramanů in memoriam

Loni zesnulý kameraman Petr Polák obdrží in memoriam Cenu Dilia a Asociace českých kameramanů (AČK) za celoživotní dílo. Stane se tak 23. února v pražském kině Lucerna. Dnes to oznámila Renata Soudná z kanceláře AČK.

"Toho dne totiž asociace udělí již poosmnácté své výroční ceny. Rozhodne o nich porota za předsednictví režiséra Davida Jařaba. Dalšími jejími členy jsou filmový historik Radim Valak a kameramani Tomáš Choura, Ivan Vít, Jaromír Šofr, Jiří Krob a Jan Šuster," uvedla Soudná.

Kameraman a pedagog Petr Polák zemřel loni 9. září ve věku 68 let. Za hlavní kamerou stál u nejméně 60 televizních filmů a inscenací. Patří mezi ně komedie S tebou mě baví svět, Jak vytrhnout velrybě stoličku či Jak dostat tatínka do polepšovny a také filmy Anděl páně režiséra Jiřího Stracha a Saxána a Lexikon kouzel Václava Vorlíčka.

Na cenu za vynikající kameramanské dílo AČK bylo nominováno sedm celovečerních filmů a tři snímky televizní. V první kategorii jsou to filmy Ve stínu (kameraman Adam Sikora, režisér David Ondříček), Čtyři slunce (kameraman Diviš Marek, režisér Bohdan Sláma), Modrý tygr (kameraman Klaus Fuxjäger, režisér Petr Oukropec), Polski film (kameraman Miroslav Holman, režisér Marek Najbrt), Líbáš jako ďábel (kameraman Vladimír Smutný, režisérka Marie Poledňáková), Láska je láska (kameraman Marek Jícha, režisér Milan Cieslar) a Příliš mladá noc (kameraman Lukáš Milota, režisér Olmo Omerzu).

Na Cenu za vynikající kameramanské televizní dílo byly nominovány snímky Ztracená brána (kameraman Martin Šec, režisér Jiří Strach), Aplaus (kameraman Petr Koblovský, režisér Jaroslav Brabec) a Zrození bez porodu (kameraman Karel Fairaisl, režisér Filip Renč).

Polský kameraman Adam Sikora převzal uplynulý víkend za kameru Ondříčkova filmu Ve stínu Cenu české filmové kritiky za rok 2012. Má podíl i na ceně Trilobit, který tvůrčímu týmu udělil ve stejný den Český filmový a televizní svaz FITES. (čtk)

14:09
Björk spustila crowdraisingový projekt

Islandská zpěvačka Björk spustila crowdraisingový projekt na serveru Kickstarter. Cílem je vybrat od fanoušků 375 tisíc liber k tomu, aby se multimediální a vzdělávací programy vytvořené k novému albu Biophilia daly spustit také na běžných počítačích se systémy Windows a telefony Android. Prozatím fungují jen na iPadech.

Ti, kdo Björk přispějí, budou odměněni tričkami, nahrávkami, autogramy či možností dát si osobně koktejl přímo s členy kapely. Zpěvačka již za několik prvních hodin kampaně vybrala přes 9 tisíc liber. (red)

15:03
Jeden svět se bude věnovat netoleranci, rasismu a diskriminaci

Debatu o sílící netoleranci, rasismu a diskriminaci, které se objevují v poslední době v české společnosti, chce rozvířit nadcházející 15. ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Přehlídka s podtitulem Bojíte se snášet? se uskuteční od 4. do 13. března v Praze a následně v dalších 40 českých a moravských městech. Dnes to sdělil mluvčí festivalu Jiří Sulženko.

"Sami jsme překvapeni, kam se situace, která začala nepokoji na Šluknovsku, dokázala v průběhu roku vyvinout. Diskriminační zákony, jako je dočasný zákaz pobytu v novém přestupkovém zákoně, i tón předvolebních kampaní některých prezidentských kandidátů jsou jasným pokračováním Šluknova," uvedla ředitelka festivalu Jeden svět Hana Kulhánková.

Festival nabídne 13 filmů z různých částí světa, které se věnují tématice rasismu, diskriminace a vyhledávání "obětních beránků". Chybět nebudou ani české filmy ze sociálně vyloučených oblastí Česka. Hlavní tematická kategorie Bojíte se snášet? ale přinese i několik dokumentů, které mohou diváky v otázkách soužití a tolerance pozitivně inspirovat, uvedl Sulženko.

Další kategorie Jednoho světa je Moc médií zkoumající vliv informace v dnešním světě. Filmy o západním i rozvojovém zdravotnictví uvede sekce Vedlejší účinky. Kategorie Cesty ke svobodě představí filmy o zemích s nedemokratickými režimy, v nichž pracuje humanitární organizace Člověk v tísni. O hlavní ceny festivalu se budou ucházet snímky zařazené do hlavní soutěže a kategorie Máte právo vědět.

Festival bude letos provázet odlehčená grafika se zvířaty. "Na českém dvorku plném slepic není pštros již dávno něčím exotickým. Přesto však českou slepici dokáže naštvat, když vidí, že pštros má větší vajíčka," popsal základní téma grafik František Dečman.

Promítané dokumenty budou tradičně doprovázet debaty s tvůrci a odborníky, připraveny budou i panelové diskuze s mezinárodní účastí. Více informací najdou zájemci na www.jedensvet.cz. (čtk)

15:43
Výstava v Plzni zve na primitivismus v českém umění od r. 1850

Vlivům původních kultur subsaharské Afriky, Oceánie a Ameriky na české výtvarné umění v letech 1850 až 1950, tedy vztahům označovaným jako primitivismus, se věnuje nová výstava Západočeské galerie v Plzni. Návštěvníci Masných krámů uvidí až do 28. dubna prvotřídní díla zapůjčená desítkami institucí a soukromých sběratelů, jež se k tomuto dosud nezpracovanému tématu váží. Novináře o tom informoval autor koncepce výstavy Tomáš Winter a ředitel galerie Roman Musil.

Úvodní část instalace obsahuje starší alegorie Ameriky a Afriky z 16. až 18. století a ukazuje jejich vizuální stereotypy, které se přenášely i do pozdějších děl. Na to navazuje tématika spojená se známými českými cestovateli 19. století, tedy Emilem Holubem, Enriquem Stankem Vrázem, Albertem Vojtěchem Fričem a dalšími. "Výstava neopomíjí ani sledování vlivné ideje takzvaného ušlechtilého divocha a jejích konkrétních projevů ve výtvarných dílech Mikoláše Alše, Alfonse Muchy a Františka Kupky," doplnil Winter.

Počáteční projevy primitivismu v českém modernismu zpřítomňují sochy Bohumila Kafky inspirované peruánskými mumiemi, návštěvník se seznámí i s ohlasy díla Paula Gauguina u českých malířů Jana Preislera, Jana Zrzavého, Otakara Nejedlého a Otakara Kubína. Samostatný oddíl je věnován vlivům na český kubismus, a to zvláště na obrazy Josefa Čapka.

Roli primitivismu a exotických kultur výstava sleduje také v avantgardních programech poetismu a surrealismu, ať již u Karla Teigeho, Jindřicha Štyrského, Toyen a dalších, v sérii obrazů Bílých černochů od Františka Tichého a ve snímcích jeho přítele Josefa Sudka.

Výstava přibližuje také obsah a vznik dvou nejvýznamnějších sbírek mimoevropského "primitivního" umění, které shromáždili čeští výtvarní umělci, jde o kolekce Adolfa Hoffmeistera a Emila Filly.

Závěrečná část výstavy ukazuje projevy primitivismu ve 40. letech 20. století u Aléna Diviše, Václava Zykmunda, Františka Hudečka, Jana Křížka.

Návštěvníci uvidí ale také například díla plzeňského rodáka Gottfrieda Lindauera, jenž se proslavil od 70. let 19. století na Novém Zélandu. (čtk)

16:44
Festival bulharských filmů se v Praze uskuteční od 6. do 9. února

Od 6. do 9. února se v pražském kině Lucerna a v Evropském domě uskuteční pátý ročník Festivalu bulharských filmů. Jeho organizátorem je Bulharský kulturní institut, který představí celkem sedm celovečerních filmů a dokumentů.

"Vybrané tituly pocházejí z posledních několika let, nicméně snímek Velká manipulace bude mít v Praze světovou premiéru. Většina filmů bude v Čechách promítána vůbec poprvé," řekla ČTK zástupkyně institutu Jitka Trojanová.

Mezi hranými celovečerními filmy se objeví nový projekt Iliji Kostova Slunečno, nositel cen z bulharských filmových festivalů. Dále snímek Nikiho Ilieva Cizinec s Christopherem Lambertem v jedné z vedlejších rolí, který v Bulharsku do kin přilákal podle Trojanové nejvíce diváků za rok 2012 - 60.000. Uvedena bude i akční komedie Operace Fraška režiséra Vladislava Karamfilova-Vargaly.

Hned dva filmy přiveze dokumentaristka Adela Peeva. Prvním je příběh z komunistické Albánie nazvaný Rozvod po albánsku, druhým putování po stopách jedné balkánské písně. Má název Čí je ta píseň? a režisérka v něm neváhala obrátit kritickou kameru vůči vlastní zemi.

Film Velká manipulace s podtitulem Přechod aneb Co se s námi stalo bude mít v Praze světovou premiéru. Byl dokončen teprve letos v lednu a představí ho sám režisér Atanas Kirjakov.

"Festival doprovodí od 30. ledna v kavárně kina Lucerna výstava Zlaté filmové plakáty, která představí snímky oceněné na festivalu Zlatá růže ve Varně. Záštitu nad přehlídkou převzalo bulharské ministerstvo kultury," dodala Trojanová. (čtk)

17:28
Digiromán kombinuje psanou knihu s filmovými záběry a zvukem

Spojením klasického knižního románu s filmovými záběry a zvukem vznikl nový produkt pro čtenáře, který nakladatel označuje jako digiromán. Prvním titulem pro české čtenáře je konspirační román z prostředí Vatikánu, který napsal Mario Giordano, autor populárního televizního seriálu Místo činu.

Román Apokalypsa mohou číst a sledovat majitelé tabletů a některých mobilních telefonů, první dvě kapitoly si mohou stáhnout zdarma na www.digiroman.cz. Dalších jedenáct kapitol bude vycházet na pokračování od 8. února každé pondělí a pátek, celý balíček by měl vyjít na necelých 300 korun. Koncem března pak vyjde román i v tištěné podobě.

Apokalypsa vychází ve spolupráci nakladatelství Euromedia Group a firmy Wooky, jejichž zástupci dnes nový produkt představili novinářům. "Není to elektronická kniha, je to její upgrade. Projekt vznikl již před třemi lety v Německu, v té době však ještě nebyly tak rozšířené tablety," řekl ředitel firmy Wooky Lukáš Novák.

V České republice je podle něj dnes kolem tří milionů zařízení, na kterých lze digiromán číst, tedy přístrojů iPhone, iPad a dalších tabletů. Uvedl, že čteček elektronických knih naopak mezi lidmi tolik není, přibližně do 140.000 kusů. Za loňský rok se prodej čteček propadl o 26 procent, zatímco nárůst u tabletů činil asi 300 procent, uvedl Novák. Uživatelem digirománu nebude klasický čtenář, ani uživatel čtečky, doplnil.

Podle Zdeňka Nováka z nakladatelství Euromedia Group má digiromán ve své interaktivní podobě vybízet k hravosti a k pozornosti. Je plný obrazových a zvukových efektů, ale abychom nechali čtenářům prostor pro jejich fantazii, nikdy neukazujeme tváře hrdinů, nabízíme atmosféru a snažíme se vyvolávat emoce, řekl. Digiromán také může být propojený se sociálními sítěmi, takže čtenář může svůj zážitek záhy sdílet s dalšími.

Román vypráví o vzpouře ve Vatikánu, při které abdikuje papež a prchne neznámo kam, jeho nejbližší spolupracovníky zároveň někdo zvlášť surovým způsobem zavraždí. Zatímco se chystá konkláve, která má zvolit jeho nástupce, vydává se vatikánský reportér Peter Adam hledat zmizelého papeže.

Dostane se k mysterióznímu řádu, který po staletí v ilegalitě bojuje proti církvi a jeho stoupenci se opírají o středověké proroctví: Po současném papeži nastoupí další, který má být poslední postavou na Petrově stolci. Řeší se otázka, zda se svět nachází těsně před apokalypsou. Peter Adam zjistí, že jeho vlastní minulost je s temnými mocnostmi spjatá blíž, než si myslel. Nakladatel román srovnává s populárními knihami spisovatele Dana Browna. (čtk)

19:38
Olomoucké divadlo uvede v premiéře tragikomedii Královny

Tři herečky spojí ve čtvrtek na jevišti Divadla hudby v Olomouci premiéra tragikomedie Královny. Inscenace se odehrává v lázeňském pokoji, který spojí tři ženy různého věku a s různými obtížemi. Jsou pod ní podepsáni tvůrci komediálního hitu Když se zhasne Michaela Doleželová a člen olomoucké činohry Roman Vencl. V inscenaci zazní desítka skladeb od písničkářky Radůzy.

Hlavních rolí se zhostilo trio hereček Vlasta Hartlová, Ivana Plíhalová a Vendula Fialová. "Hru jsme napsali už před šesti lety, původně na zakázku pro jeden soubor, ale nakonec z toho uvedení sešlo. Takže když jsme se teď rozhodli nazkoušet Královny s olomouckou činohrou, řekli jsme si, že je třeba hru radikálně přepsat. Změnilo se zhruba 80 procent dialogů, jedna z postav má jiné jméno," uvedl jeden z autorů Roman Vencl.

Celý příběh Královen se odehrává v lázních. Autoři potřebovali dostat do jedné místnosti tři hrdinky, které by se za normálních okolností zřejmě nikdy nesetkaly. Pohromadě se ocitnou poté, co v jednom lázeňském křídle dojde k havárii vodovodního potrubí. "Každá z hrdinek má trochu odlišný problém, spojuje je to, že mají za sebou významný životní zlom, zásadní událost, která jejich život otočila horším směrem. Všechny tři stojí na křižovatce, po odchodu z lázní by vlastně měly začít žít jinak, než byly dosud zvyklé," popsal děj hry Vencl.

Podle herečky Venduly Fialové však postavy dokážou své neštěstí i odlehčit. "Ukazují, že nic v životě není tak strašné, aby se z toho nedala udělat legrace," uvedla Fialová, která v inscenaci ztvární postavu slepé Elišky.

Podle ředitele Moravského divadla v Olomouci Josefa Podstaty umožní přesunutí inscenace na jeviště alternativního Divadla hudby získat další generace návštěvníků. Spolupráce je podle něj obnovena po několika letech. "Máme tak šanci oslovit další divácké skupiny a současně se pochlubit, že v našem divadle máme v jedné osobě talentovaného herce a dramatika Romana Vencla," řekl Podstata.

Premiéra inscenace se chystá na čtvrtek, nejbližší reprízy jsou na programu 6. a 22. února. (čtk)

20:04
Zraněný šéf baletu Balšoje se bude léčit v Německu

Poleptaného a bezmála oslepeného šéfa baletu ruského Velkého divadla se brzy ujmou lékaři na německé oční klinice v Cáchách. V Moskvě to dnes oznámil hlavní městský oftalmolog Sergej Něrojev. Sergej Filin, který podstoupil už nejméně čtyři operace na každém oku, se rovněž zotavuje z popálení pokožky na tváři a hlavě.

Na Filina v polovině ledna v centru Moskvy zaútočil neznámý maskovaný pachatel, který mu tvář polil kyselinou sírovou. Policie po útočníkovi intenzivně pátrá, vyšetřování se soustřeďuje na personál a členy souboru slavné ruské scény. Podle tvrzení zasvěcených v poslední době ve Velkém divadle panovaly nebývale nepřátelské poměry. Filin obdržel před útokem několik výhrůžek a neúspěšně žádal o ochranu.

Něrojev nepřipouští, že by Filin nadobro ztratil zrak. V každém oku se podle něj podaří alespoň částečně zrakové funkce obnovit. Pacient musí v Cáchách podstoupit další operace a následnou rehabilitaci. "Je předčasné předvídat, jak dlouho to všechno bude trvat," řekl dnes ruský lékař novinářům. Z moskevské kliniky má být Filin propuštěn počátkem příštího týdne.

Sám šéf baletního souboru, který byl na post jmenován předloni po zářivé baletní kariéře, už prý útočníkovi odpustil. Za motiv útoku považuje žárlivost na umělecký postup jiných kolegů či nespokojenost útočníka s vedením souboru nebo s vlastní kariérou. (čtk)

21:09
Zámek Pardubice letos přichystal osm výstav

Pardubický zámek letos nabídne návštěvníkům osm výstav. Lidé nahlédnou do světa kaváren a cukráren, připomenou si 90 let hokeje v Pardubicích, zastřílí si ze vzduchovek, pokochají se modely mašinek nebo mohou obdivovat krásu exotických motýlů. Informovala o tom Marie Kantová z propagačního oddělení Východočeského muzea.

Teď je na zámku k vidění zařízení kaváren a cukráren z konce 19. století a období první republiky. Slavnostní zahájení má za sebou i výstava 90 let hokeje ve městě. První výstava potrvá do konce března, hokejová výstroj Dominika Haška a dalších legend v prostorách zámku zůstane do dubna.

V únoru chystá muzeum expozici o Keltech ve východních Čechách. Představí keltské zbraně, šperky a keramiku. Soubor archeologických nálezů zapůjčila muzea z celé země. Ke konci dubna připravuje muzeum výstavu Krása motýlích křídel.

"Výstava představí naše i exotické motýly v nejrůznějších aspektech jejich života. Výstava bude doplněna informacemi o výskytu motýlů v přírodě zdejšího regionu a ukázkami živých exemplářů exotických motýlů a housenek," uvedla Kantová.

Od konce května do začátku září muzeum nachystalo výstavu Vzduch umí střílet. "Na výstavě ukážeme vzduchovky, se kterými se střílelo v 18. a 19. století včetně luxusně zdobených kusů, zbraně z 20. století, s nimiž střílely generace našich otců, dědečků a pradědečků. Nezapomeneme ani na zbraně airsoftové, které jsou hitem mezi mládeží v posledních letech," uvedla Kantová.

V září a říjnu Východočeské muzeum představí návštěvníkům počátky ploché dráhy v Pardubicích a hračky a hry z 18. a 19. století. Hračky zpravidla pochází z německé a rakouské výroby. Rok na zámku uzavře výstava Království mašinek, která se věnuje fenoménu sběratelství železničních modelů. Jeho nedílnou součástí je i stavba zmenšených krajin. (čtk)

07:03
Zemřela rakouská romská umělkyně Ceija Stojková

V Rakousku zemřela romská malířka, hudebnice a spisovatelka Ceija Stojková, která svým dílem světu připomínala romský holokaust i kulturu Romů. Umělkyně zemřela v pondělí ve vídeňské nemocnici. Bylo jí 79 let, informovala agentura APA.

Stojková je mimo jiné autorkou jedné z prvních romských autobiografií dotýkajících se pronásledování Romů nacisty. Kniha Žijeme ve skrytu vyšla poprvé v roce 1988. Tématu romského holokaustu se věnovala i ve svém výtvarném díle. Sama přežila internaci v koncentračních táborech Osvětim, Bergen-Belsen a Ravensbrück.

Z její širší zhruba 200členné rodiny přežilo nacistickou perzekuci Romů jen pět lidí. Stojková je známá i v České republice. V roce 2009 otvírala výstavu svých obrazů v brněnském Muzeu romské kultury a v roce 2010 představila knihu Žijeme ve skrytu na pražském veletrhu Svět knihy. (čtk)

07:28
Jiří Černický vystavuje své experimenty s malbou a zvukem Dolby

Novou sérii maleb vystavuje v galerii Dvorak sec contemporary Jiří Černický. Výstavu nazval Dolby malba s podtitulem Mezi modernismem a postkonceptualismem a experimentuje v ní s technikou malby a často odkazuje k dějinám výtvarného umění. Systém Dolby byl vyvinutý v 60. letech pro potlačení šumu na analogovém zvukovém záznamu.

Černického Dolby malby jsou hravými experimenty s tím, jak může malba dnes vypadat, čím vším lze malovat; autor také posouvá k dalším rozměrům některé malířské techniky užívané v dějinách umění, jako třeba akční malbu - ve výstavě je jedna ze stěn pomalovaná tak, že rozmáchlé tahy štětcem jsou natolik plastické (a patřičně vyztužené), že je lze použít jako stupínky na lezecké stěně.

Diváky k pokusu o výstup na obraz či do obrazu vybízí i příslušná lezecká výstroj. "Nikdy pro mě nebyla důležitá preference média. Jeho volba byla vždy podřízena myšlence. Přesto s určitou periodicitou prezentuji tematickou sérii týkající se z velké části jednoho média, a to proto, že po nějaké době vždy dojde k akumulaci děl, která jsou výsledkem experimentů, jež je spojují," říká autor.

Černický pro svoji uměleckou tvorbu používá nejrůznější média. Vytváří prostorové instalace, akce, happeningy, objekty, obrazy, fotografie i video. Pracuje s myšlenkou, kterou přetváří do různých významů, a interpretaci nechává na divákovi. V každém jeho díle je skrytý silný příběh, je plný vypjatých gest, angažuje do něj sociální a společenská témata, která diváka značně znepokojují.

Jiří Černický studoval v letech 1990 až 1993 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, poté do roku 1997 na Akademii výtvarných umění v ateliéru Jiřího Davida. V roce 1998 získal Cenu Jindřicha Chalupeckého za své konceptuální projekty se sociálními tématy. V současné době vyučuje v ateliéru malby na VŠUP v Praze - právě studentům by také chtěl ukázat, jak je s malbou možné experimentovat a hledat pro ni dnešní významy. (čtk)

08:36
Leopoldovo muzeum ve Vídni zve na výstavu i nudisty

Vídeňské Leopoldovo muzeum zve nudisty na kontroverzní výstavu Nackte Männer (Nazí muži). Zvláštní prohlídku po řádné otvírací době pro ně hodlá uspořádat na žádost skupiny německých nudistů, informovala agentura Reuters. Návštěvníci pochopitelně mohou přijít nazí. Muzeum, které je známé především nejrozsáhlejší sbírkou děl rakouského malíře Egona Schieleho, se tak v krátké době odhodlalo k dalšímu kontroverznímu kroku.

Nazí muži ještě před podzimním otevřením vyvolali kontroverze, protože muzeum nechalo vytisknout plakáty zobrazující trojici fotbalistů, kteří na sobě měli jen kopačky a podkolenky. Muzeum se po kritice rozhodlo přelepit všechny velké vídeňské billboardy. O výstavu, která má trvat do 4. března, ale mají lidé nebývalý zájem. "Dostali jsme žádost jednoho sdružení z Německa o prohlídku s průvodcem, ale bez oblečení," potvrdil mluvčí muzea.

"Přemýšleli jsme o tom a řekli si, že by nebylo špatné udělat zvláštní nudistickou prohlídku přístupnou veřejnosti," řekl mluvčí.

Předem však návštěvu rozmlouvá případným voyerům. "Pokud nejste nudista, rádi vás přivítáme oblečené," doporučuje mluvčí přijít v běžné otvírací době. Návštěvníky čeká asi 300 děl. Mezi nimi je i zmíněná fotbalová fotografie francouzského uměleckého dua Pierre et Gilles s názvem Vive La France nebo plakát Andyho Warhola s názvem Querelle. Leopoldovo muzeum chce výstavou veřejnosti ukázat rozmanitost a proměnu zobrazování mužské nahoty. (čtk)

09:11
Národní galerie dnes představí plány pro příští rok

Národní galerie v Praze dnes představí své výstavní plány na letošní rok a shrne rok uplynulý. Svoji koncepci by také měla předvést budoucí ředitelka Sbírky moderního a současného umění Helena Musilová, která se této funkce ujme 1. února.

Místo šéfa, který spravuje sbírky umístěné ve Veletržním paláci, nebylo obsazené více než rok od doby, kdy odešel ředitel sbírky moderního umění Tomáš Vlček. Musilová v Národní galerii pracuje od roku 2004 a v nedávné době se podílela například na výstavě děl Joži Uprky nebo Theodora Pištěka či na aktuální výstavě Františka Kupky. Připravila také výstavu české moderny, která se od minulého týdne koná v jihokorejském Soulu.

Podle již zveřejněných výstavních plánů NG na letošní rok by se měla uskutečnit výstava videí Štěpánky Šimlové, která vycházejí z jejích osobních zkušeností z pobytu v Barmě. Letos by se měly v NG také uskutečnit retrospektivy Jana Kotíka a Huga Demartiniho. (čtk)

09:59
V čele hitparády je album se Štaidlovými texty v podání Gotta

V čele hitparády je album Konec ptačích árií, na němž jsou texty Jiřího Štaidla v podání Karla Gotta. Kompilace vyšla u příležitosti Štaidlových nedožitých 70. narozenin, které připadly na 22. ledna. Dosud vedoucí nahrávka Inzerát od skupiny Kryštof je druhá. Informovala o tom česká pobočka Mezinárodní federace hudebního průmyslu.

Na třetím místě je deska Jaromíra Nohavici Tak mě tu máš, následuje nové album populární německé metalové kapely Helloween s názvem Straight Out Of Hell. Nejprodávanější nahrávka let 2011 a 2012, Racek od Tomáše Kluse, je pátá.

Šestá příčka patří soundtracku z filmu Bídníci, na sedmé se umístila nahrávka zpěvačky Adele s názvem 21 a v první desítce, tentokrát na osmém místě, zůstává nahrávka Vojtěcha Dyka a big bandu B Side Band natočená na koncertu v pražské La Fabrice.

Deváté místo obsadilo album Jediný čo hreší slovenského rappera Rytmuse a první desítku nejprodávanějších nahrávek uzavírá Klusova debutová deska Cesta do záhu(d)by.

Do druhé desítky nejprodávanějších alb se dostala také kompilace Petra Hapky Pozdní sběr, Vzduchoprázdniny Karla Plíhala, koncertní pocta Michalu Horáčkovi, která se loni uskutečnila ve Státní opeře v Praze u příležitosti jeho šedesátin, další Klusovo album Hlavní uzávěr splínu a Radůza s nahrávkou Ocelový město.

Ze zahraničních alb se v popředí hitparády objevila britská chlapecká pětice One Direction a její deska s názvem Take Me Home, zpěvačka Pink s nahrávkou About Love, vzpomínkový koncert Led Zeppelin Celebration Day, eponymní album zpěvačky Zaz a Rihanna a její Unapologetic. (čtk)

10:34
Součástí Netopýra bude v Liberci i slavná Klimtova opona

Jednu z nejznámějších operet, Netopýra od Johanna Strausse mladšího, připravuje liberecké divadlo F. X. Šaldy. Součástí představení bude i jeden z nejcennějším skvostů libereckého divadla, opona od rakouského malíře Gustava Klimta. Dnes to řekl ředitel divadla a režisér operety Martin Otava.

"Oponu ukazujeme ve výjimečných případech, protože transport nahoru a dolů ji neprospívá," uvedl Otava. Liberecká opona byla jednou z prvních zakázek slavného představitele vídeňské secese a evropského malířství konce 19. a začátku 20. století. Námětem je alegorický obraz, jemuž dominuje ve střední části svatební motiv. Podle autorů má symbolizovat veselí. Postavy v popředí mají zase představovat vážné umění.

Návštěvníci Netopýra uvidí Klimtovu oponu, za níž Rakušané v minulosti nabízeli i milion dolarů, už při příchodu do hlediště divadla. "V průběhu předehry bude opona navíc nasvícena," zmínil Otava.

V Liberci uvedou Netopýra v klasickém střihu. "Děj se odehrává na konci 19. století, jsou tam nádherné kostýmy, nádherné klasické dekorace. Operetu jsme doplnili o baletní vsuvky, diváci uslyší i slavný kankán Jacquese Offenbacha," uvedl ředitel divadla. Netopýra podle něj v Liberci zahrají v české verzi. "Máme klasické texty v překladu dirigenta Homolky. A já jsem nově přeložil dialogy ze staré němčiny do řekněme kulturní současné řeči," uvedl Otava. Očekává, že by představení mohlo přilákat nejen klasické operetní publikum. "Bude to šarmantní představení, které každému zvedne náladu," nastínil.

Netopýra uvede divadlo v premiéře v pátek 1. února od 19:00. Podle mluvčího libereckého divadla Jakuba Kabeše se k operetě vážou dva vžité bonmoty, které jsou ale jen částečně pravdivé. První praví, že Strauss celou operetu napsal za 42 nocí a druhá, že opereta byla po 16 reprízách stažena z repertoáru. "Je pravda, že Strauss Netopýra v jeho základech naskicoval za šest týdnů, ale od počátku kompozice k premiéře uběhlo šest měsíců, během kterých skladatel operetu stále dopracovával. Netopýr byl poté skutečně po 16 uvedeních stažen z repertoáru, ovšem jen proto, že divadlo Na Vídeňce mělo již dopředu nasmlouvanou sérii představení zájezdové operetní společnosti. Když odehrála své kusy, úspěšný Netopýr se na scénu opět vrátil," vylíčil Kabeš. (čtk)

11:32
Ian Anderson, frontman Jethro Tull, vystoupí v Praze a Brně

Britský zpěvák, flétnista a skladatel Ian Anderson známý především jako zakladatel a vůdčí osobnost skupiny Jethro Tull vystoupí v listopadu dvakrát v České republice. Nejdříve ho 20. listopadu přivítají návštěvníci brněnské haly Vodova, o den později jej bude hostit Velký sál Lucerny v Praze. Za pořadatele o tom informovala Kateřina Dědková.

"Program obou koncertů bude věnován albu Thick As A Brick, jedné z nejúspěšnějších desek Jethro Tull z roku 1972, a jejímu volnému pokračování TAAB: Whatever Happened To Gerald Bostock?, které Ian Anderson vydal vloni v dubnu," uvedla Dědková.

Tématem 40 let staré desky Thick As A Brick byly básně fiktivního desetiletého chlapce Geralda Bostocka. Loňská nahrávka TAAB2 má být podobnou mystifikací, jenže už 50letého Bostocka.

Skupina Jethro Tull se na hudební scéně pohybuje již 45 let. Do širokého povědomí se zapsala díky netradičnímu propojení rocku s lidovou hudbou, blues i prvky renesanční hudby. Od prvního vystoupení v roce 1968 v Londýně kapela odehrála více než 3000 koncertů ve 40 zemích včetně České republiky.

Anderson, který loni oslavil pětašedesátiny, je považován za prvního muzikanta, který uvedl flétnu do rockové hudby. Před čtyřmi lety byl za svůj přínos jmenován členem Řádu britského impéria. Na flétnu se přitom začal učit hrát jen pár měsíců před vznikem Jethro Tull poté, co po zhlédnutí jednoho z koncertů Erica Claptona rezignoval na kariéru špičkového kytaristy. Časem pak vyvinul vlastní styl hraní, který se spolu s jeho zpěvem stal nezaměnitelnou poznávací značkou Jethro Tull. Ti dosud natočili 21 studiových alb včetně veleúspěšných Stand Up, Aqualung či Thick as a Brick, jichž se spolu s ostatními tituly prodalo přes 60 milionů kopií. (čtk)

11:53
Tržby londýnských divadel vzrostly navzdory olympiádě

Loňský rok přinesl londýnským divadlům opět rekordní tržby, přestože se musely vyrovnávat v létě s poklesem návštěvnosti kvůli olympiádě. Podle údajů Sdružení londýnských divadel (SOLT) zveřejněných v úterý diváci zaplatili na vstupenkách 530 milionů liber (15,9 miliardy korun).

To je o 0,27 procenta víc, než v roce 2011. Do 52 komerčních i státem dotovaných divadel v londýnském West Endu loni přišlo 14 milionů diváků, tedy o 0,56 procent více než o rok před tím. Pokud jde o tržby, vytvořil rok 2012 další rekord, ale z hlediska počtu návštěvníků mírně zaostal za rekordním rokem 2009, kdy do londýnských divadel přišlo 14,3 milionu lidí.

Čísla mohla být ještě vyšší, nebýt olympiády, která odradila řadu dalších turistů. Stejně tak varování před možným dopravním chaosem přispěla k tomu, že doma zůstala řada Londýňanů.

"Myslím, že většina členů SOLT si olympijské hry moc neužívala," poznamenal šéf SOLT Mark Rubinstein. Podle něj je "překvapující a nádherné, že 2012 byl dalším rekordním rokem". Rubinstein připustil, že ve třetím čtvrtletí příjmy kvůli olympiádě výrazně poklesly, ale čísla za celý rok byla mnohem lepší, než většina lidí předpokládala.

Ve West Endu opět dominovaly muzikály, na které přišlo osm milionů lidí, tedy o tři procenta méně než v roce 2011. U činohry přišlo o 4,1 procenta diváků víc, tedy 4,1 milionu.

Zatímco londýnská divadla se drží i přes olympiádu a stagnující ekonomiku, vedení SOLT dalo najevo obavy o osud regionálních divadel, která čelí velkým škrtům ve státních dotacích. Především města na severu Anglie, jako Newcastle, Derby a Darlington, již oznámila velké omezení nebo úplné zastavení dotací pro umělecké organizace.

Podle Rubinsteina by takové škrty mohly mít zničující důsledky na divadla, která jsou "součástí ekosystému" všech britských divadel a přispívají ke skvělé úrovni divadel ve West Endu. "Musíme tato divadla podporovat a zajistit, aby je podporovali politici," dodal. (čtk)

12:28
Literární cenu Costa vyhrála Mantelová s historickým románem

Britskou literární cenu Costa získala Britka Hilary Mantelová za historický román Bring Up the Bodies. Za stejnou knihu dostala loni prestižní literární Man Bookerovu cenu. Jde o pokračování jejího historického románu Wolf Hall z období vlády Jindřicha VIII., který vyšel česky v roce 2010 a který rovněž dostal Bookerovu cenu.

Mantelová při úterní slavnostní ceremonii řekla, že se "nebude omlouvat" za to, že opět vyhrála. "Jsem šťastná a měla bych si z toho udělat byznys, psát víc knížek, za které budu dostávat další ceny," citovala úspěšnou spisovatelku agentura AP.

Za první místo v soutěži obdržela Mantelová 25 tisíc liber a ještě předtím 5 tisíc za postup mezi finalisty (celkem skoro 900 tisíc korun).

Předsedkyně poroty o Mantelové prohlásila, že "o hlavu a ramena" převyšovala ostatní autorky, které soupeřily o první cenu. Letos poprvé v historii tohoto ocenění bylo pětičlenné finále Costa výhradně ženskou záležitostí.

Mantelová je prvním britským laureátem a zároveň první ženou, která získala za stejnou knihu Man Bookerovu cenu i cenu Costa. Obě prestižní ocenění jsou určená autorům z Británie či Irska. Bookerovu cenu může navíc dostat i autor z britského Společenství národů, z bývalých kolonií a dominií.

Román Bring Up the Bodies by v češtině mělo letos podle svého edičního plánu vydat nakladatelství Argo. (čtk)

12:49
Plačky nad Finnegam v Číně doprovázela reklamní kampaň, už jsou vyprodané

Koncem loňského roku v Číně poprvé vyšly Plačky nad Finneganem, poslední dílo spisovatele Jamese Joyce (anglicky Finnegans Wake). Dnes jeho čínský vydavatel Wang Weisong oznámil agentuře AP, že již prodal všech 8 tisíc výtisků. Kniha se začala prodávat 25. prosince.

Dokonce i čínská překladatelka Dai Congrong, která s knihou strávila osm let, tvrdí, že Joyceovi úplně nerozumí. Chápe ale, že má být obtížná na čtení a tak se ji pokusila i přeložit.

Ačkoliv v Číně zájem o zahraniční literaturu klesá, vydání Finnegans Wake doprovázela neobyčejná reklamní kampaň (včetně například šestnácti celoplošných reklam v Šanghaji). I díky tomu se román v žebříčku prodejnosti umístil na druhém místě. (red)

13:19
Lear bude vládnout v Ostravě, hudbu k představení složil Pavlíček

Ostravské Divadlo Petra Bezruče připravuje premiéru hry Williama Shakespeara Král Lear. Hudbu pro představení složil hudebník a skladatel Michal Pavlíček. Měl by se účastnit i premiéry, která je naplánována na 1. února. Novinářům to dnes řekla mluvčí divadla Stanislava Rožnovská.

Režie se ujal ostravský rodák Jiří Pokorný. Ten v Divadle Petra Bezruče pracuje poprvé. Právě on pro spolupráci zlákal i Michala Pavlíčka.

"Pracovali jsme spolu na muzikálu a pěti inscenacích," vysvětlil Pokorný. Dodal, že hudbu, kterou Pavlíček pro představení vytvořil, vložil zvukař divadla do jednotlivých částí hry. "Míša tady byl v úterý na generálce. Když si to poslechl, řekl, že to je dobrý," uvedl režisér.

Připravovaná inscenace se pravděpodobně zapíše do dějin ostravského divadla. "Je to historicky poprvé, co spolupracujeme s Jiřím Pokorným. Poprvé nám hudbu složil Michal Pavlíček. Navíc úplně poprvé v historii divadla, vzniklo v roce 1945, uvedeme Krále Leara. Až dosud si naši režiséři všímali jiných Shakespearových her," uvedl ředitel divadla Jiří Krajčí.

Překvapilo to i dramaturgyni divadla Danielu Jirmanovou. "Je to zvláštní. Přitom to je velká hra, jedna z vrcholných tragédií největšího dramatika všech dob," řekla. Doplnila, že divadlo Krále Leara do repertoáru zařadilo, protože hledalo velkou roli ve velkém titulu pro herce Norberta Lichého. "Ten si ji zaslouží," vysvětlila.

V dalších rolích diváci uvidí Pavlu Gajdošíkovou a Markétu Harokovou. Představí se také Tereza Vilišová, Přemysl Bureš, Lukáš Melník, Michal Sedláček, Josef Jelínek, Tomáš Dastlík a Filip Březina nebo Jakub Chromčák.

Scénu vytvořil režisér Pokorný, kostýmy navrhla Zuzana Krejzková. Premiéra se uskuteční 1. února v 19:00. (čtk)

13:45
Nejen cestovky, ale i divadla prodávají "last minute"

Česká divadla stále častěji nabízejí neprodané vstupenky na slevových serverech. Na největším slevovém portálu Slevomat prodává volná místa "na poslední chvíli" už 27 divadel, letos se připojí dalších osm scén. Službu portál spustil v září. Řekl to výkonný ředitel Slevomatu Peter Irikovský.

Zlevněné vstupenky na Slevomatu nabízejí například Divadlo Na Jezerce, Divadlo Radka Brzobohatého nebo Divadlo Komedie. Sleva se většinou pohybuje kolem jedné třetiny z ceny. Portál přiznává, že na této službě má nižší marži než na většině ostatních.

"Divadla si sama zadávají nabídky, které se pak do dvou hodin objeví na webu. Nemáme jediné divadlo, které tu službu vyzkoušelo a nechtělo by ji provozovat nadále," uvedl Peter Irikovský.

Služba je výhodná pro obě strany. Divadlo obsadí volné kapacity s jimi vybranou slevou, server má z transakce provizi. Loni si levné vstupenky do divadla na poslední chvíli koupilo pět tisíc lidí. V letošním roce by to mělo být až 50.000.

Slevomat se při zavádění služby inspiroval stánkem TKTS na Leicester Square v Londýně, který nabízí až o polovinu zlevněné vstupenky do divadel na představení ve West Endu, tedy evropské obdobě Broadwaye. V oblasti West End je více než čtyřicet velkých divadel a mnoho dalších malých scén. (čtk)

14:12
Living Colour připomenou v Praze své úspěšné album Vivid

Americká rocková skupina Living Colour vystoupí 15. března v rámci Vivid 25th Anniversary Tour v pražském Lucerna Music Baru. Kapela na turné připomíná čtvrt století od vydání své první a současně i nejúspěšnější desky Vivid. Za společnost Liver Music o tom informoval Jan Kratochvíl.

"Dvounásobně platinové album Vivid působí i dnes nevyčpělým dojmem, uchvacuje přirozenou energií a uvolněností zároveň, míchá stylové prostředky, je politicky útočné," uvedl Kratochvíl.

Album Vivid, které produkoval a ve dvou skladbách obohatil o hru na foukací harmoniku Mick Jagger, dosáhlo na šestou příčku americké hitparády US Charts a udrželo se tam po celý rok. Časopis Rolling Stone zvolil Living Colour kapelou roku. Zásadní se stala skladba Cult Of Personality s nasamplovaným projevem J.F. Kennedyho, za kterou v roce 1989 získala kapela cenu Grammy. Stejného ocenění se dočkala i následující nahrávka Time's Up. Ta získala Grammy v kategorii nejlepší hardrockové album. Living Colour ho natočili ještě s původním baskytaristou Muzzem Skillingsem, kterého později nahradil Doug Wimbish.

Skupina se rozešla v roce 1995, o pět let později se čtveřice Vernon Reid (kytara), Will Calhoun (bicí), Corey Glover (zpěv) a baskytarista Wimbish znovu dala dohromady. Uznávaní muzikanti se vrátí do Prahy po čtyřech letech, kdy v Paláci Akropolis představili zatím poslední nahrávku The Chair In The Doorway, která z větší části vznikla ve studiu Sono v Nouzově u Prahy.

Living Colour patří k hudebním objevům přelomu 80. a 90. let. Svůj styl postavili na fúzi tvrdého rocku, funku, jazzu. Po celém světě prodali více než 20 milionů alb. Jejich úspěch podle některých hudebních publicistů prolomil bariéry mezi černými a bílými umělci v rockové hudbě. Kytarista a zakládající člen Vernon Reid také založil Black Rock Coalition, aby více využil svého vlivu v této otázce.

Vystoupení Living Colour se koná pod hlavičkou Prague International Bluenights, stejně jako koncerty finského souboru Värttinä 23. března a legendárních The Residents 11. května, které se uskuteční v Paláci Akropolis. (čtk)

14:50
Součástí Českého lva je anketa o nejoblíbenější herce

Filmoví fanoušci mohou letos podruhé v rámci vyhlašování Českých lvů hlasovat o nejoblíbenějšího domácího herce a herečku. Loňské ankety se zúčastnilo téměř 10.000 lidí, kteří dali nejvíce hlasů Zlatě Adamovské a Ondřeji Sokolovi.

Podle produkční Českých lvů Otilie Semorádové se tak stal portál Seznam.cz mediálním partnerem těchto výročních cen České filmové a televizní akademie (ČFTA). Na speciální stránce mohou zájemci vybírat z nominované dvacítky žijících herců a stejného počtu hereček. Předvýběr zajistili návštěvníci portálu Kinobox.cz.

"Abychom jim hlasování v letošní anketě zpřehlednili, domluvili jsme se s pořadateli Českého lva na snížení počtu nominovaných na 20 herců a 20 hereček. Věříme, že letos svůj zájem o anketu projeví ještě více lidí," komentoval to marketingový ředitel Seznam.cz Michal Vodák.

Výkonný ředitel ČFTA a producent Českého lva Petr Vachler tvrdí, že jde o úžasnou hru, kdo je pro nás v daný okamžik nejpřitažlivější a nejoblíbenější, koho bychom nejraději viděli v novém českém filmu. "Sám hlasuji a výsledky bývám většinou překvapen. Nic není pevně určeno, tato anketa je živá a ovlivněná roční českou filmovou produkcí. Kdo vyhraje letos si ale netroufám odhadnout," dodal.

Hlasování bylo spuštěno na internetových stránkách www.ceskylev.seznam.cz a potrvá do 25. února. Hlasovat může každý jen jednou. Součástí hlasování je soutěž o dvě vstupenky na slavnostní vyhlášení a předávání cen, které se uskuteční na finálovém večeru Českých lvů 2. března v pražské Lucerně. (čtk)

15:25
Ostravská Aréna chce na korupci upozornit Gogolovými Hráči

Ostravské divadlo Komorní scéna Aréna chystá premiéru Gogolovy hry Hráči. Režie se ujal Ivan Krejčí. Podle něj je hra velmi aktuální. Upozorňuje na korupci a rozklad společnosti. Premiéra je naplánovaná na 2. února. Dnes o tom  informovala Alice Taussiková z divadla.

Komedie z prostředí falešných karetních hráčů je především o hře, vášni a umění podvádět. Divadlo si ji z úspěšných her Gogola vybralo záměrně. I přesto, že nepatří k nehranějším, jako například Ženitba či Revizor.

"Gogola jsme chtěli nasadit. Soubor Arény k němu už dozrál. Ženitbu jsem už kdysi dělal v Karlových Varech, otvírali jsme s ní tehdy nově opravené divadlo. Včas jsme zjistili, že Revizora chystají v Divadle Petra Bezruče," vysvětlil režisér Krejčí důvod, proč volba padla právě na Hráče.

Navíc jej oslovila aktuálnost hry. "V Hráčích Gogol zvolil téma, se kterým se denně potýkáme. Téma korupce a společenského rozkladu zachytil jako málokdo. Ta hra není jen o korupci, ale o celém mechanismu zločineckého myšlení," uvedl režisér.

Do hlavních rolí obsadil Alberta Čubu, Marka Cisovského či Josefa Kalužu. Dále se představí René Šmotek, Pavel Cisovský, Vlastimil Burda Michal Čapka a další. Scénu navrhnul Milan David, kostýmy připravila Marta Roszkopfová a hudbu složil Nikos Engonidis. (čtk)

16:21
Londýnští kritici chválí Atkinsona za seriózní roli v divadle

Britští kritici chválí komika Rowana Atkinsona za jeho divadelní roli osamělého učitele ve hře Simona Graye Quartermaine's Terms (Quatermaineovy podmínky), která měla v úterý v Londýně premiéru.

Osmapadesátiletý Atkinson, který se proslavil komediálními postavami jako Mr.Bean, je skvělý jako mizerný učitel izolovaný od svého vlastního života, napsal The Daily Telegraph. Celá inscenace tragikomedie Quartermaine's Terms, která je "úžasně legrační a jímavá", si od listu vysloužila maximální počet pěti hvězdiček.

Sám Atkinson řekl rozhlasu BBC, že úloha osamělého učitele St. Johna Quatermainea v divadle Wyndham´s je "nejserióznější rolí" v jeho kariéře. Naposledy hrál vážnou úlohu v roce 1988 v sérii Čechovových jednoaktovek. V divadle Atkinson naposledy vystoupil před třemi roky jako Fagin v muzikálu Oliver! Loni se objevil jako Mr. Bean během zahajovací ceremonie londýnské olympiády.

Představení se odehrává v 60. letech ve sborovně školy, která vyučuje cizince angličtině. "Chviličku trvá, než si zvyknete na tak výrazného komika v roli, která je v zásadě vážná" napsal Daily Express. "Ale Mr. Bean je v jádru také jímavá postava, takže to nakonec není tak přehnané." Podle The Guardian herec "vyjadřuje esenciální osamělost ... hraje muže, jehož přívětivost je současně tragická".

Atkinson připustil v rozhovoru s rozhlasovou stanicí BBC, že je lépe znám kvůli "mělkým komediím". "Ale jsem přesvědčen o tom, že když jste charakterní herec, tak hrát vážně je to samé, jako hrát komediálně," řekl.

Hra Quartermaine's Terms se vrací na londýnskou divadelní scénu poprvé od prvního uvedení v roce 1981. Tehdy hrál hlavní roli Edward Fox. (čtk)

17:46
Hořící keř Agnieszky Hollandové měl premiéru na MFF v Rotterdamu

Na filmovém festivalu v Rotterdamu měl dnes odpoledne mezinárodní premiéru trojdílný projekt Hořící keř, věnovaný památce Jana Palacha. Natočila ho polská režisérka Agnieszka Hollandová.

"Film byl přijat velice vstřícně. Ukázalo se, že síla tohoto příběhu je mezinárodní," řekla producentka HBO Europe Tereza Polachová. Diváci podle ní po projekci tleskali vestoje a tvůrci, mezi nimi i scenárista Štěpán Hulík a herec Vojtěch Kotek, odpovídali na dotazy.

"Na uvedení v Rotterdamu navážou televizní premiéry v teritoriích - první bude 5. února právě v Nizozemsku, další budou v Evropě následovat od 3. března," řekl jednatel HBO Europe Ondřej Zach. Velká premiéra se podle něj 26. února ve Varšavě. Tam by měla být režisérka Hollandová, která právě natáčí v USA, přítomna osobně.

Hořící keř měl světovou premiéru 23. ledna v multikině ve Slovanském domě. Ve dvou z šesti sálů zhlédli diváci všechny tři díly - a také tady se všude tleskalo. Na HBO byla první část uvedena 27. ledna.

Hlavní roli ztvárnila slovenská herečka Tatiana Pauhofová. Hraje advokátku Palachovy rodiny Dagmar Burešovou, která obhajovala disidenty. Poslance Viléma Nového, který tehdy Palachův čin zlehčoval lživým prohlášením o "studeném ohni", hrál Martin Huba. V dalších rolích se objevili Petr Stach, Jaroslava Pokorná, Ivan Trojan, Vojtěch Kotek, Igor Bareš, Jan Budař, David Novotný a Stanislav Zindulka.

Snímek o celkové stopáži přes čtyři hodiny začíná rekonstrukcí Palachova činu, který se 16. ledna 1969 upálil ve snaze vyburcovat společnost, aby se nesmířila s vývojem po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Na příběhu mladé právničky, která se ujala zastupování Palachovy matky ve sporu s komunistickým funkcionářem, sleduje proměnu společnosti - od masového tichého vzdoru vrcholícího Palachovým pohřbem k rostoucí rezignovanosti a nastupující normalizaci. Připomíná i sebeobětování Jana Zajíce z února 1969, dění ve studentských kruzích, kolaborantské aktivity příslušníků StB i to, jak chtěl komunistický režim vymazat Palachův odkaz z národního povědomí. (čtk)

19:10
Na Oscarech zazpívá Barbra Streisandová

Při letošním předávání Oscarů zazpívá také slavná zpěvačka a herečka Barbra Streisandová. Oznámili to dnes producenti show, která bude 24. února v Los Angeles.

Bude to první vystoupení sedmdesátileté Streisandové na Oscarech od roku 1977. Tehdy zpívala skladbu Evergreen ze snímku Zrodila se hvězda, za kterou dostala Oscara za původní filmovou píseň.

V roce 1969 získala Streisandová Oscara za herecký výkon v hlavní roli ve snímku Funny Girl. Byla i několikrát nominována - například za roli ve filmu Takoví jsme byli nebo jako producentka snímku Pán přílivu.

Organizátoři Oscarů ještě neoznámili podrobnosti o vystoupení Streisandové. Slavnostní večer bude moderovat herec a režisér Seth MacFarlane. Během show budou zpívat i Norah Jonesová, která vystoupí s nominovanou písní Everybody Needs a Best Friend z filmu Méďa, a britská zpěvačka Adele, která je nominovaná za píseň z bondovky Skyfall. (čtk)

20:48
Šumperské muzeum zavede návštěvníky do historie Egypta

Atmosféra starověkého Egypta čeká v těchto dnech návštěvníky šumperského muzea. S historií této jedné z největších a nejstarších civilizací se mohou zájemci seznámit prostřednictvím řady bust panovníků, soch či obrazů. Exponáty pocházejí ze sbírek slovenského cestovatele, třiatřicetiletého Jána Hertlíka. Výstava má název Egypt - dar Nilu a v prostorách Galerie Šumperska ji návštěvníci mohou spatřit až do začátku dubna.

"Egypt mi učaroval první návštěvou v roce 2002, kde jsem se seznámil s vyspělou civilizací stavitelů pyramid. Postupem času se vášeň k staroegyptskému umění zvětšovala, a proto jsem se rozhodl vytvořit sbírku z předmětů zakoupených na egyptských bazarech. Jsou to repliky, sochy slavných panovníků, jejich manželek, obyčejných lidí, předmětů pohřebných, ale i pro každodenní potřebu," řekl dnes sběratel Ján Hertlík ze slovenského Pezinku.

Návštěvníci mohou spatřit na výstavě různé druhy plastik, busty panovníků, sochy vládců a bohů, ale i obrazy a jiná umělecká díla navozující atmosféru starověkého Egypta. Autor repliky historických předmětů sám různými uměleckými technikami upravuje do podoby originálů. "Každý předmět na výstavě má svůj příběh, většinou o tom, jak jsem ho v Egyptě objevil a dlouhým sjednáváním o ceně dostal do své sbírky. Výstava návštěvníky provede všemi časovými obdobími staroegyptské civilizace od času sjednocení Egypta panovníkem Narmerem, přes pyramidy, nejkrásnější ženu starověku - Nefertiti, poklady panovníka Tutanchamona, až po Ptolemaiovské období," doplnil sběratel.

Autor má ve své sbírce přes 350 předmětů starověkého Egypta. Mezi nejvzácnější považuje Tutanchamonovu zlatou masku, jejíž originál je uložený v egyptském muzeu v Káhiře, repliku busty královny Nefertiti, či řadu sošek služebníků, sochy bohů, králů nebo posvátných zvířat. Poprvé se podle něj na výstavě objevují i modely pyramid. Vystavené exponáty autor nakoupil na bazarech v Káhiře, Luxoru a Asuánu.

Výstava Egypt - dar Nilu, na Hlavní třídě v Galerii Šumperska, která spadá pod tamní muzeum, bude otevřena do 4. dubna. (čtk)

21:13
Horácké divadlo uvede Schillerovu tragédii Maria Stuartovna

Pátou premiérou Horáckého divadla v současné sezoně bude tragédie Friedricha Schillera Marie Stuartovna. V dramaturgii hostující Kateřiny Jonášové ji se souborem režijně nastudovala Kateřina Dušková. V titulní roli skotské královny se divákům představí Lucie Sobotková-Štorková. Anglickou královnu Alžbětu ztvární Lenka Schreiberová.

Dvě královny, které historické okolnosti postavily proti sobě, se podle Duškové v reálu nikdy nepotkaly. "Schillerův básnický génius je nechává střetnout tváří v tvář a tím před zraky nás všech přivádí nesmírně silný ženský příběh, v němž jde o moc, spravedlnost, vyšší princip, ale i o srdce a o život," uvedla Dušková. Marie Stuartovna se podle ní řadí mezi mistrovská díla německé i evropské literatury. Tragickou situaci Schiller pojímá jako subtilní triumf vědomí a lidské vůle nad mocí a násilím.

Tvůrčí tým Horáckého divadla, složený převážně z hostujících osobností, vycházel z překladu Hanuše Karlacha. Autorem scény je Pavel Kocych, kostýmy pro představení vytvořila Kristina Matre Křížová. Hudbu složil Darek Král, pohybově se souborem pracoval Pavel Konvalina.

Premiéra Marie Stuartovny se na velké scéně Horáckého divadla uskuteční v sobotu od 19:00. (čtk)

22:18
Bludov bude mít hravé muzeum, s odkazem na Jeseníky

Prostřednictvím čichu, hmatu a především zábavy budou moci obdivovat krásy Jeseníků návštěvníci Bludova na Šumpersku. Umožní jim to nové zábavné muzeum, které se začne letos budovat v prostorách Březinova statku. Návštěvníky čeká například poslechový box, flakóny s vůněmi Jeseníků, ale i dětské vodní hřiště. Vybudování muzea vyjde zhruba na deset milionů korun, velkou část pokryjí evropské dotace. Novinářům to dnes řekla Tereza Schreiberová z občanského sdružení Jeseníky přes hranici.

"Stavět začneme letos, pokud půjde všechno dobře, v polovině příštího roku bychom měli muzeum otevírat. Muzeum nebude koncipováno ve vitrínách, naopak na vše se bude sahat a vše se bude hýbat. Bude to formou hry, návštěvníci budou přitom poznávat Jeseníky a vše bude přizpůsobeno dětem. Regionální muzea v tomto duchu jsem viděla v Alpách, v Česku budeme první," uvedla autorka projektu.

Hravé muzeum Jeseníky nabídne návštěvníkům zábavné expozice v interiéru i venkovní dětská hřiště. Lidé se v něm budou moci seznamovat hravou formou s faunou i florou Jeseníků, s tamní geologií i historií či s tradiční jesenickou gastronomií. Samostatná expozice bude věnována také obci Bludov. "Například součástí expozice fauna Jeseníků bude poslechový box se sluchátky nabízející zvuky zvířat žijících v Jeseníkách, přičemž děti budou hádat komu zvuk patří. Součástí expozice flory Jeseníků pak budou flakony s vůněmi Jeseníků. V expozici geologie Jeseníků zase lidé najdou molitanové kostky znázorňující jednotlivé geologické vrstvy, které budou skládat do správných úrovní ," doplnila Schreiberová.

Plány mají autoři projektu s celým rekonstruovaným objektem statku. Jeho sklepy poslouží jako umělá jeskyně nabízející pohled do podzemí Jeseníků, v zahradě bude vybudováno dětské vodní hřiště, počítáno je i s klasickým hřištěm, které bude rovněž tematicky odkazovat na Jeseníky.

Vznik nového zábavného muzea přivítalo i vedení obce, která statek sdružení darovala. "Vítáme to, bude opravena nemovitost obce z dotace, na kterou bychom možná nedosáhli. Objekt je nyní prázdný, nachází se v centru obce. Myslím si, že to poté přinese i výhody místním podnikatelům," řekl starosta Bludova Pavel Ston.

Cílem sdružení, které za projektem stojí, je rozvoj a podpora turistiky v Jeseníkách. Jeho zástupci například každoročně pořádají gastronomický festival s názvem Chuť Jeseníků, který návštěvníkům hor představuje tradiční regionální kuchyni. (čtk)

23:34
Umělecká beseda oslaví výročí akcemi i novými webovými stránkami

Spolek Umělecká beseda, který letos slaví 150 let od svého založení, chystá ke svému výročí zprovoznění nových webových stránek a mnoho koncertů, výstav a veřejných čtení. První akcí bude 9. března setkání členů a příznivců spolku v Brožíkově sále na Staroměstské radnici v Praze. Novináře o tom dnes informoval starosta Umělecké besedy Lukáš Matoušek.

"Stále platí původní idea spolku zbavit české umění, a kulturní prostředí vůbec, provincialismu, dát mu evropský rozměr. I když tehdy to znamenalo něco jiného," uvedl člen literárního odboru Umělecké besedy a předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu Jiří Dědeček. V narážce na výsledek prezidentských voleb podotkl, že ho trápí "prázdnota ducha a plíživá rusifikace", a bude ho trápit ještě pět let. Úkolem Umělecké besedy podle něj bude bránit se potlačování svobody slova.

V rámci oslav 150. výročí se například 12. března uskuteční v kostele sv. Vavřince v Praze 589. "hudební úterek", na němž zazní hudba bývalých starostů Umělecké besedy Milana Slavického, Ilji Hurníka, Ladislava Vycpálka a dalších. Představí se i zástupci literárního a výtvarného odboru. Dále budou součástí oslav různé rozhlasové pořady, koncert v rámci festivalu Pražské jaro nebo výtvarné výstavy ve Zlíně, Příbrami či Opavě. "Činnost Umělecké besedy také mapuje dokument Petra Skaly V umění volnost, který se snažíme dostat do televize nebo artových kin," řekl starosta Matoušek.

Spolek umělecká beseda je nejstarším a šíří svého působení i nejvýznamnějším uměleckým spolkem v českých zemích. V jejích třech odborech - literárním, výtvarném a hudebním - se pod heslem V umění volnost sdružily roku 1863 přední osobnosti české kultury, jakými byly Bedřich Smetana, Josef Mánes, Karel Jaromír Erben, Vítězslav Hálek, Jan Evangelista Purkyně a jiní.

K rozvoji spolkové činnosti došlo na začátku 20. století, kdy do Besedy postupně přicházeli mladí literáti a výtvarníci, třeba Viktor Dyk, Hanuš Jelínek, Václav Rabas nebo Vojtěch Sedláček.

Únor 1948 přivodil konec besedních časopisů i mnoha dalších svobodných aktivit. Po roce 1951, kdy vyšel zákon o zákazu všech samosprávných spolků, Umělecká beseda bojovala o holou existenci. Přežila ještě pokus o likvidaci v roce 1963, ale v roce 1972 byla přinucena k rozpuštění. Nová kapitola jejích dějin se otevřela po listopadu 1989; svou obnovenou činnost zahájila v průběhu roku 1990. V současné době má 245 aktivních členů působících na umělecké scéně. (čtk)

08:49
Karlínské divadlo uvede klasiku zasazenou mezi četníky ze Saint-Tropez

Osvědčený titul klasické světové operety Mam'zelle Nitouche má ve čtvrtek večer premiéru v Hudebním divadle Karlín. Režisér Gustav Skála, který byl i choreografem, ho zasadil do doby a prostředí známých z filmů o četnících ze Saint-Tropez.

Podobně laděnou inscenaci této operety, jíž Skála upravil i text, připravil v roce 2008 v Městském divadle v Brně. Vycházel z překladu Oldřicha Nového a příběh režijně i choreograficky posunul do 50. let minulého století. Je totiž vyznavačem tehdejší dámské i pánské módy štíhlých pasů a "áčkových" sukní. V hlavní mužské roli Célestina, který vede dvojí život a v operetě je známý jako skladatel Floridor, se představí Bronislav Kotiš. Schovanku kláštera U Vlaštoviček Denisu v Karlíně alternují na této scéně debutující Zuzana Benešová s Radkou Coufalovou, která byla před lety za tuto roli v Brně nominována na cenu Thálie.

Role Fernanda de Champlatreux patří Mariánu Vojtkovi, zatímco Pavla Břínková ztvárňuje se Zdenou Herfortovou roli Matky představené. Jako režisér se představí Václav Noid Bárta. (ČTK)

11:19
Brněnský festival Cinema Mundi zahájí Terapie láskou

Tři brněnská kina a dvě divadla obsadí na přelomu února a března filmová přehlídka Cinema Mundi. Hlavní programový blok znovu tvoří snímky, které jednotlivé státy vyslaly do boje o Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Mnoho z nich dosud české publikum nemohlo vidět. Jedna z vedlejších sekcí se zaměří na komediální tvorbu z Mexika, Brazílie a Argentiny.

Čtvrtý ročník přehlídky zahájí 27. února předpremiéra filmu Terapie láskou. Romantická komedie režiséra Davida Russela získala osm oscarových nominací včetně nejsledovanějších kategorií pro nejlepší film, režii, scénář a herce hlavních i vedlejších rolích. Jennifer Lawrenceová už za svůj herecký výkon v Terapii láskou získala Zlatý glóbus.

V latinskoamerické sekci festival promítne asi 20 filmů z posledních deseti let. Organizátoři chtějí divákům dokázat, že jihoamerická tvorba, obvykle spojovaná hlavně s dramaty, kriminálními filmy a politickými či sociálními tématy, skýtá i řadu zajímavých veseloher s různými odstíny humoru. Dějištěm přehlídky je multiplex Velký Špalíček, dále kina Art a Lucerna, Divadlo šansonu a Divadlo Bolka Polívky, jehož šéf je také patronem festivalu. Základní vstupenka stojí 100 korun, studenti a senioři zaplatí 80 korun. Týdenní přehlídku uzavře vyhlášení cen Mezinárodního filmového festivalu Cinema Mundi. (ČTK)

12:31
Vltava přiteče na turné, nový koncertní program ukáže v Lucerna Music Baru

Nový koncertní program skupiny Vltava s názvem 30 případů Kapitána pejska aneb Kapitán pejsek na stopě písní a obrazů bude mít premiéru 27. února v pražském Lucerna Music Baru. Hravá kapela se poté v první polovině roku představí na koncertech po celé České republice.

"Zjistíte například, co zažíval pan Prasátko jako člen Beatles, kolik lyží mají dohromady s Marxem a Engelsem, jaký Trosečník byl Bezvadnej chlap a proč všichni milují nedostupnou Opilou krásku. Když pak Zajíc s kozou zahrají na Hurá kytary, rozpoutá to ještě mnoho mnoho dalšího," uvedl za pořadatele Lukáš Kolíbal.

Jedna z nejoriginálnějších tuzemských kapel Vltava shromážděná od roku 1986 kolem kytaristy a zpěváka Roberta Nebřenského se v roce 2010 po sedmi letech vrátila na pódia s novými členy baskytaristou Tomášem Uhlíkem a kytaristou Peterem Binderem. Kapela se po šestnácti letech společného hraní rozloučila se svými fanoušky koncertem v pražském Paláci Akropolis v roce 2003. Koncert byl vyprodán dlouho předem.

15:18
Franz spolupracuje na Smrtihlavovi .Syn se v něm vyrovnává s nacistikocu minulostí otce

Národní divadlo moravskoslezské uvede v české premiéře drama Smrtihlav uznávaného německého autora Martina Walsera. Hudbu k inscenaci složil Vladimír Franc. Ke spolupráci jej oslovil režisér Peter Gábor. zPremiéra se připravuje na 2. února.

Inscenace řeší otázky viny, a to z pohledu minulostí nezatíženého teenagera. Vztah osmnáctiletého Rudy k otci po odhalení jeho nacistické minulosti kolísá mezi zatracením a pochopením. "Walserův text je velmi napínavý, poetický, na druhé straně metaforický. Autor rozvíjí tuto hru s velkou symbolikou, takže si myslím, že inscenace nebude jen o vypořádání se s pamětí národa v Německu, ale věřím, že by mohla komunikovat i v tom širším, obecnějším rozměru," uvedl režisér Gábor.

Divadlo inscenací otevírá volnou trilogii, která se chce vyjádřit k zásadním regionálním i evropským problémům nedávné minulosti. "Příští rok navazujeme na započatou linii hrou Davida Jařaba, která se dotýká osudů lidí z Hlučínska Dokud nás smrt.," řekla dramaturgyně divadla Klára Špičková. (ČTK)

16:46
Luhačovické muzeum ukáže nerealizované Jurkovičovy projekty

Muzeum luhačovického Zálesí v Luhačovicích na Zlínsku připravilo projekt Vize velkých Luhačovic. Ukazuje, jak by vypadaly tamní lázně, kdyby jejich výstavbu dokončil podle svých plánů slovenský architekt Dušan Jurkovič. Představitel secesní architektury, který vytvořil osobitý styl výrazně ovlivněný lidovou architekturou, je autorem mnoha staveb v nejznámějších moravských lázních.

Projekt převedl do digitální podoby Jurkovičovy nerealizované urbanistické a architektonické plány z počátku 20. století. "Digitální vizualizace umožňuje detailní plastický pohled na původní Jurkovičovu urbanistickou koncepci lázeňského celku. Výstupem je 3D model, propojující realizované stavby, zaniklé realizace a neuskutečněné Jurkovičovy plány v Luhačovicích," uvedla vedoucí projektu Blanka Petráková. Muzeum chce podle ní na projekt navázat vizualizací Jurkovičových plánů z roku 1913. Byla by však technicky i časově mnohem náročnější, protože se týká dvojnásobného počtu budov.

Současná vizualizace je součástí stálé expozice muzea Známé i neznámé Luhačovice. Projekt Vize velkých Luhačovic se návštěvníkům představí v sobotu, stejně jako výstava Hračky ze staré půdy.

Jurkovič postavil v Luhačovicích v letech 1902 až 1907 deset nových staveb a čtyři objekty přestavěl, vtisknul tak lázeňskému městu originální podobu. V roce 1913 se architekt vrátil k tématu lázní velkou studií na výstavbu a regulaci lázeňského středu, zůstala však pouze na papíře. Architekt, pocházející ze slovenského města Myjava, je také autorem výletních ubytoven Maměnka a Libušín na Pustevnách na Radhošti. Radnice v Rožnově pod Radhoštěm postavila loni rozhlednu podle Jurkovičových návrhů. (ČTK)

07:17
Brněnská divadla musí radnici vrátit peníze za čestné vstupenky

Brněnská divadla, která fungují jako městské příspěvkové organizace, musí radnici vrátit peníze za nesprávně udělené čestné vstupenky. Město vydalo nařízení, podle kterého mohou divadla vstupenky udělovat, a nyní zjistilo, že některá z nich si je vyložilo chybně. Novinářům to řekl náměstek primátora Oliver Pospíšil. Divadla požádala o prominutí, brněnští radní to ale zamítli. "Divadla mají povinnost řídit se metodickým pokynem, jak mají nakládat s čestnými vstupenkami. Ten metodický pokyn nebyl jednoznačně vykládán a při kontrole byla nalezena určitá pochybení," uvedl Pospíšil. Podle něj mají jednotlivá divadla vracet různé částky.

"Týká se to všech divadel zřizovaných Brnem a částky jsou v intervalu od stokorun až po více než 100 000 korun," řekl Pospíšil. Jednu z nejvyšších částek bude zřejmě platit Městské divadlo Brno, které by mělo do městské kasy vrátit 190 000 korun. "Budeme s tím mít problémy, protože je to výdaj, který je naprosto neplánovaný. Dostáváme se do nepříjemné situace. Náš rezervní fond je na minimální výši," řekl ČTK ekonomický náměstek divadla Lubomír Spáčil. Divadlo podle Spáčila pochybilo v tom, že mělo vypracované seznamy lidí, kterým může dávat čestné vstupenky. V metodice byly ale nepřesnosti. "Nyní už máme vypracované nové seznamy," podotkl Spáčil.

Národní divadlo Brno naproti tomu vydalo podle mluvčí Šárky Motalové jen šest čestných vstupenek proti městským pravidlům. "Jedná se o finanční částku zhruba 700 korun," uvedla Motalová. Nový princip rozdělování čestných vstupenek v Brně platí od konce roku 2011. Podle něj platí vybraní hosté, například novináři nebo odborná veřejnost, za vstup 100 korun. Zdarma má na představení nárok primátor, jeho náměstci a tajemník magistrátu, prezident ČR, členové vlády nebo například předseda Ústavního soudu. (ČTK)

08:58
Monografie připomíná scénografa Svobodu. Tvořil návrhy k inscenacím doma i ve světě

Publikaci s názvem Josef Svoboda - Scénograf představila ve čtvrtek v Praze autorka Helena Albertová. Vydala ji v Institutu umění - Divadelním ústavu a souhrnně v ní zpracovala dílo tohoto umělce, na jehož kontě je přes sedm stovek návrhů k inscenacím doma i ve světě. Autorka vycházela z osobní odborné zkušenosti, znalosti materiálu především ze Svobodova osobního archivu a z rozhovorů s ním.

Monografie sleduje život a dílo scénografa a architekta Josefa Svobody (1920-2002) od prvních amatérských pokusů v rodné Čáslavi až po poslední inscenaci v roce 2002. Zachycuje významné období jeho práce ve Velké opeře 5. května v Praze, přechod do Národního divadla, období socialistického realismu i velkou éru v Národním divadle s režiséry Bohumilem Hrdličkou, Alfrédem Radokem, Otomarem Krejčou, Jaromírem Pleskotem a Miroslavem Macháčkem, v opeře především s Václavem Kašlíkem. Publikace se zabývá se také vznikem, světovým úspěchem i dalšími osudy Laterny magiky, která ovlivnila Svobodův vstup na operní a baletní světovou scénu. Věnuje se jeho práci s významnými světovými činoherními režiséry a připomíná ho i jako architekta; žádný z jeho projektů divadelních budov však nebyl realizován.

Vedle rozsáhlé autorské studie obsahuje publikace téměř 300 černobílých a barevných fotografií a reprodukcí, biografické údaje doplněné osobními snímky, úplný soupis scénografického díla doplněný informativním obrázkem ke každé položce i výběrovou bibliografii. Knihu doprovází DVD s filmem umělcova vnuka, střihače a režiséra Jakuba Hejny nazvaným Divadlo Svoboda. (ČTK)

11:04
Muzeum Kampa připravilo výstavu děl zesnulého Oldřicha Kulhánka

Komorní výstavu prací grafika Oldřicha Kulhánka pořádá ode pátku pražské Muzeum Kampa. Jeho vedení se tak rozhodlo vzdát poctu významnému českému výtvarníkovi, který zemřel v pondělí 28. ledna ve věku 72 let. Lidé se s ním mohou přijít rozloučit 4. února od 13:00 do strašnického krematoria.

O výstavě informovala Jana Pelouchová z Muzea Kampa. Tvorba Oldřicha Kulhánka je v muzeu dobře zastoupena, v jeho sbírkách jsou lepty z druhé poloviny 60. let a litografie z 80. i počátku 90. let. "Paní Meda Mládková jeho práci pravidelně sledovala, a dokonce mu kdysi zorganizovala samostatnou výstavu v Chicagu, která měla velkou návštěvnost a slavila značný úspěch," uvedl kurátor muzea Jiří Machalický. (ČTK)

Nekrolog: Zemřel grafik Kulhánek. Autora českých bankovek za komunismu zatkli kvůli Stalinovi

12:45
Významný obraz od Zrzavého jde do aukce za osm milionů korun

Olej Jana Zrzavého s názvem Benátky I. s vyvolávací cenou osm milionů korun je nejdražší položkou aukce výtvarného umění, která se bude konat 10. února. V nabídce jsou téměř dvě stovky obrazů, kreseb, grafiky a plastik od starých mistrů po současné tvůrce. Výstava děl se koná v sídle pořádající společnosti 1. Art Consulting v Topičově salonu na Národní třídě, katalog je i na webu.

Podle ředitele společnosti Jiřího Rybáře jde v případě Zrzavého o jeden z nejvýznamnějších jeho obrazů, kterým se vyrovnal se svým oblíbeným městem. Obraz považoval za tak důležitý, že ve svém pozdním období v roce 1965 vytvořil jeho novou verzi. Obraz z roku 1928 byl mnohokrát vystavován a reprodukován. Jiří Rybář předpokládá, že by se mohl prodat za cenu přes deset milionů. Aukční rekord Zrzavého je 10,5 milionu, za které se v roce 2009 prodal obraz Hornatá krajina (i s aukční přirážkou kupec zaplatil 12,4 milionu korun).

Pozoruhodná je podle Rybáře Mužská hlava, olej Antonína Procházky z roku 1916 s vyvolávací cenou 3,2 milionu korun. Obraz je z autorova kubistického období, podobná díla se do aukce dostávají jen velmi málo. Rybářova společnost dražila za dvě desítky let působení jen dva takové. (ČTK)

14:21
Čeští a slovenští tanečníci si pohrávají se symboly popkultury

Do symbolů popkultury, ale i do symbolů státu a státnosti se opírají tvůrci nového tanečního představení, ve kterém se objevují ti nejlepší z českých a slovenských tanečníků současnosti. Spojuje je to, že vyrůstali v někdejším Československu a dnes žijí a pracují v mnoha zemích světa. Představení nazvané Much More Than Nothing má v pátek večer - dvacet let a jeden měsíc od rozpadu Československa - pražskou premiéru ve studiu Alta v Holešovicích.

Svižný taneční sitcom přivádí na scénu sedm umělců, kteří patří ke špičce české a slovenské taneční scény, mimo jiné Luciu Kašiarovou, nositelku ocenění Tanečnice roku 2012 či Terezu Ondrovou, která získala tentýž titul v roce 2010. Vedle nich vystupují ještě Andrea Opavská, Martina Hajdyla Lacová, Karolína Hejnová, Petra Šavel a Jaro Viňarský.

Projekt je výsledkem spolupráce pražské skupiny ME-SA a slovenského tvůrčího dua žijícího v Bruselu Petera Šavela a Stana Dobáka. Loni v říjnu byl vybrán sítí Aerowaves ze 428 přihlášených děl mezi prestižních 20, což ho řadí mezi hlavní události evropské taneční sezony. (ČTK)

15:36
Divadlo Rokoko uvede českou premiéru hry Úsměv Dafné

Pražské Divadlo Rokoko nabídne dnes večer svým divákům českou premiéru tragikomedie Úsměv Dafné v režii Viktorie Čermákové. Představení této italské hry se zúčastní i její autor Vittorio Franceschi.

Jediné tři role této inscenace alternují Petr Štěpánek a Oldřich Vízner, Jitka Smutná a Dana Syslová, Evellyn Pacoláková a Dáša Málková. Podle dramaturgyně Městských divadel pražských Věry Maškové jde především o hru o lásce, veliké a nikoli banální, odehrávající se mezi životem a smrtí.

Hrdiny příběhu jsou uznávaný profesor botaniky, jeho sestra, obyčejná italská vdova, rozhodnutá pečovat o něj stůj co stůj, a unikátní květina Dafné skrývající v sobě tajemství. Jejich soužití není idylické, zároveň však jeden druhého potřebují a péče jednoho o druhého dává jejich životu smysl. Až do chvíle, než se objeví jiná žena. Příchod bývalé profesorovy studentky a velké lásky však s sebou přináší problém mnohem větší než jen nové vzplanutí starých citů. Podle režisérky Čermákové by tato "malá" inscenace měla jezdit na zájezdy - také proto jsou role alternovány. (ČTK)

16:42
La Película uvede to nejlepší ze španělsky mluvených filmů

Festival španělsky mluvených filmů La Película nabídne divákům od 19. do 24. února pražské kino Světozor. Pak se přehlídka přesune do brněnského kina Lucerna, poprvé se výběr festivalových snímků představí v Ostravě a Hradci Králové.

Podle dramaturga Davida Čeňka se diváci mohou těšit na atraktivní snímky přinášející pohled na současnost i minulost Španělska a některých zemí Latinské Ameriky. Mezi filmy ověnčenými cenami z filmových přehlídek budou komedie, dramata, dokumenty, fantaskní horor či thriller. V rámci osmého ročníku se uskuteční několik distribučních premiér, mimo jiné filmu Sněhurka: Jiný příběh či mexicko-francouzsko-holandského koprodukčního snímku Post Tenebras Lux mexického režiséra Carlose Reygadase.

V letošním roce se dramaturgie zaměřila na Argentinu; uvede proto unikátní kolekci hraných snímků i dokumentů věnovaných tradici argentinského tanga. Byly promítnuty v rámci filmového klubu v muzeu tanga Museo Casa Carlos Gadel v Buenos Aires. Sekce byla připravena ve spolupráci s tímto muzeem. Kompletní program naleznete na internetové adrese www.lapelicula.cz. (ČTK)

18:04
Beyoncé přiznala, že Obamovi zpívala na playback. Super Bowl chce odzpívat živě

Zpěvačka Beyoncé Knowlesová přiznala, že při inauguraci prezidenta Baracka Obamy zpívala z playbacku. Paradoxně to hájí svým perfekcionismem. Před plánovaným utkání o Super Bowl ve finále ligy amerického fotbalu v New Orleans řekla, že se necítila dobře.

Po více než týdenním mlčením Beyoncé potvrdila spekulace, že při inauguraci při provedení americké hymny pouze pohybovala rty. "Jsem perfekcionistka," zdůvodnila své rozhodnutí. "Nacvičuji až do vyčerpání," ujistila zpěvačka. Ale před slavnostní inauguraci už na zvukové zkoušky nezbyl čas. A kromě toho byla zima, tak se raději spolehla na playback.

Při takových vystoupeních je to podle Beyoncé v showbyznysu běžné. Necítila jsem se na to, abych zpívala naživo," dodala 31letá popová hvězda. Na nedělním Super Bowlu už ale chce každopádně zpívat živě, ujistila. (ČTK)

20:10
V Barmě začal první mezinárodní literární festival, země uvolňuje cenzuru

První mezinárodní literární festival začal v pátek v barmském Rangúnu. Sjely se na něj desítky autorů z celého světa a mezi účastníky je také vůdkyně barmské opozice, držitelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, napsala agentura AP.

Literární festival potrvá do neděle a koná se v době, kdy Barma uvolňuje pravidla cenzury. Místní autoři, novináři, blogeři a komici, z nichž mnozí v uplynulých letech byli ve vězení coby političtí vězni, si tak zvykají na novou svobodu projevu. Barma uzavřela cenzorský úřad v srpnu loňského roku a oficiálně přejmenovala Úřad pro dohled nad tiskem na Odbor pro autorská práva a registraci. Autoři knih stále musejí předkládat svá díla vládě ke schválení a platné jsou také některé zákony, které bývaly používány k věznění disidentských spisovatelů. Ale místní autoři uvádějí, že barmští cenzoři povětšinou nechávají svá "červená" pera v klidu a dovolují autorům svobodně publikovat.

Literární festival je dalším z barmských "poprvé", která následovala poté, co se vojenská vláda v této dlouhá desetiletí uzavřené zemi formálně změnila na civilní a spustila sérii reforem. V uplynulých týdnech tak Barma například zažila první velký rockový koncert a také první veřejné odpočítávání příchodu Nového roku, což by podle starých zákonů zakazujících shromažďování bylo nemyslitelné. (ČTK)

08:09
Z dobráckého Froda je Maniak, thriller s Woodem míří do českých kin

Za Jacka Rozparovače 21. století je označován hrdina francouzsko-amerického psychologického thrilleru Maniak. Příběh se odehrává v současném Los Angeles a hlavní role v něm ztvárnili Elijah Wood a Nora Arnezederová.  Do českých kin přijde 7. února.

Snímek je obrazově odvážným a děsivým výletem do noční můry vraha a jeho obětí. Režisérovi Francku Khalfounovi na to stačilo pouhých 93 minut. Autory scénáře byli Alexandre Aja a Gregory Levasseur a filmoví fanoušci mu na portálu csfd.cz zatím udělili 83 procent.

Dvaatřicetiletý a nevysoký Elijah Wood v titulní roli přitom vůbec není tím dobráckým Frodem Pytlíkem z trilogie Pán prstenů či nejnovějšího titulu Hobit: Neočekávaná cesta. Naplno se vložil do role šílence, který svou posedlost nedokáže držet na uzdě. Většinu scén včetně těch nejkrvavějších vidí diváci právě jeho pohledem. (ČTK)

09:42
Stanice Óčko poprvé nepředá hudební ceny

Televize Óčko neplánuje předat hudební ceny za rok 2012, o kterých tradičně rozhodovali její diváci. Vedení stanice zaměřené na hudbu a hudební styl se rozhodlo, že letos poprvé v desetileté historii Óčka ceny neudělí. Důvodem je množství hudebních cen, které předávají různé organizace, především média

"Budou-li mít diváci Óčka i přesto velký zájem ceny svým oblíbeným interpretům udělit, můžeme naše rozhodnutí ještě přehodnotit," uvedla marketingová manažerka Óčka Kristýna Štíhelová. Loni Ceny televize Óčko získala slovenská zpěvačka Kristína Peláková, známější pod uměleckým jménem Kristina a v kategorii zpěváků Vojtěch Dyk. Jeho skupina Nightwork navíc triumfovala jako skupina roku i jako interpret videoklipu roku k písni Andělská dívka.

Vítěze 9. ročníku cen Óčka určilo SMS hlasování diváků a hudebních fanoušků. Ti svými hlasy rozhodli, že Tereza Kerndlová zvítězila v kategorii pop & dance, rockery roku se stali členové kapely Mandrage, kategorii hip hop ovládl další slovenský zástupce v soutěži Rytmus a objevem roku se stal finalista Česko Slovenské SuperStar Martin Harich. (ČTK)

11:03
Čínský rozhlasový orchestr Šan-si v Praze přivítá rok Hada

Ve Smetanově síni Obecního domu v Praze v sobotu vystoupí jeden z nejstarších a nejuznávanějších tradičních orchestrů západní Číny - rozhlasový orchestr Šan-si. Koncert pro zájmece o čínskou kulturu se koná u příležitosti příchod nového roku ve znamení Hada.

V čínském rozhlasovém orchestru Šan-si, který byl založen v roce 1950, účinkoval velký počet slavných tradičních čínských umělců. V posledních letech bylo do orchestru začleněno mnoho mladých hudebníků, absolventů konzervatoří. Orchestr absolvoval turné po Spojených státech, Japonsku a některých evropských zemích. Těleso také získalo řadu cen v hlavních národních instrumentálních soutěžích. V programu pražského koncertu zazní milenecké i válečné lidové písně a skladby opěvující krásy přírody.

Podle čínského horoskopu je rok 2013 rokem Hada. Začíná 10. února a končí 30. ledna 2014. Had je šestým znamením čínského horoskopu a lze jej popsat jako záhadné, intuitivní, introspektivní a rafinované zvíře. Starověká čínská moudrost tvrdí, že had v domě je dobré znamení, protože rodina nebude hladovět. Lidé narození v roce Hada jsou údajně mazaní, inteligentní a moudří. Jsou dobří prostředníci a velmi zdatní obchodníci. (ČTK)

13:26
Portál DAFilms nabídne zdarma dokumenty Agnes Vardové

Nový projekt Osobnosti světového dokumentu zahájí na portálu DAFilms v pondělí 4. února retrospektiva tvorby francouzské režisérky Agnès Vardové. Zahrne 17 titulů, mezi nimi úspěšné snímky Agnesiny pláže a Všichni možní sběrači a já. Retrospektiva bude zdarma ke zhlédnutí do 17. února. Doplní ji v zahajovací den projekce filmu Agnesiny pláže v pražském kině Světozor, řekl dramaturg Filip Kršiak.

Vardová podle něj patří k filmařům, kteří nikdy nerespektovali rozdíl mezi hraným a dokumentárním filmem. Veřejný rozruch vyvolala, když se podílela na scénáři erotického snímku Poslední tango v Paříži. Její autorský film Cléo od pěti do sedmi patří mezi klenoty francouzské nové vlny. Důležitou a u nás nepříliš známou úlohu má v její tvorbě dokumentaristická činnost.

"Přitom nebyla dosud nikde ve světě kompletně zpřístupněna divákům online. U jejích dokumentů je zajímavé, že byly výrazně ovlivněny postupy hraného filmu, což je trend, který je vlastní i současné kinematografii," podotkla vedoucí akvizic portálu Diana Tabakov. (ČTK)

14:59
Sam Mendes zrežíruje Krála Leara v londýnském Národním divadle

Divadelní návrat filmového režiséra Sama Mendese a dlouho očekávaný muzikál americké zpěvačky Tori Amosové přinese v příští sezóně londýnské Národní divadlo. Umělecký šéf Nicholas Hytner oznámil, že během jubilejní padesáté sezony Národní divadlo uvede také hry amerických autorů Jamese Baldwina a Eugena O´Neilla.

Mendes, který začínal svou kariéru v divadle, bude režírovat Shakespearova Krále Leara v hlavní roli se Simonem Russellem Bealem. Inscenace měla být uvedená již loni, ale musela být odložena kvůli Mendesově práci na filmu o dobrodružstvích Jamese Bonda Skyfall.

Muzikál, který podle pohádky skotského autora George MacDonalda The Light Princess (Lehounká princezna) napsala Tori Amosová, byl také ohlášen už před dvěma lety, ale premiéru bude mít nakonec letos v říjnu. Sezóna zahrnuje i další Shakespeareovu hru Othello v hlavní roli s Adrianem Lesterem. (ČTK)

16:48
Kolínské muzeum připomene Adolfa Vratislava ze Šternberka

Regionální muzeum v Kolíně letos chystá výstavu o Adolfu Vratislavovi ze Šternberka, která připomene 310 let od úmrtí tohoto šlechtice. Měla by se uskutečnit na podzim a organizátoři předpokládají, že o ni bude mezi návštěvníky velký zájem. 

Člen jednoho z nejstarších českých šlechtických rodů Adolf Vratislav ze Šternberka (1627 až 1703) byl nejvyšším purkrabím českého království a obnovitelem Zásmuk na Kolínsku, které si zvolil za své hlavní venkovské sídlo. Výstava má podle Königsmarkové pojednávat i obecně o době baroka. V loňském roce si expozice Regionálního muzea v Kolíně prohlédlo téměř 40 000 lidí, zhruba o 5600 méně než předloni.

Důvodem poklesu byla podle Ivety Königsmarkové z muzea mimo jiné skutečnost, že musel být z technických důvodů zrušen národopisný program Masopust držíme! v pobočce Muzea lidových staveb v Kouřimi. "Na tento program přicházelo pravidelně kolem 1500 návštěvníků," podotkla Königsmarková. (ČTK)

20:42
Horácké divadlo uvedlo v premiéře Schillerovu Marii Stuartovnu

Diváci Horáckého divadla v Jihlavě dnes jako pátou premiéru sezony zhlédli tragédii Friedricha Schillera Marie Stuartovna. Titulní roli skotské královny ztvárnila Lucie Sobotková-Štorková. Postava anglické královny Alžběty připadla Lence Schreiberové. V dramaturgii hostující Kateřiny Jonášové hru se souborem režijně nastudovala Kateřina Dušková.

Schiller zasadil své drama do zlatého věku Anglie, do doby vlády královny Alžběty I. Marie Stuartovna byla v roce 1587 obviněna ze spiknutí a z vraždy svého druhého manžela. Dílo sleduje politický a osobní souboj dvou žen v době Mariiny internace v Anglii a vrcholí v okamžiku, kdy Alžběta podepíše nad Marií rozsudek smrti.

Dušková připomněla, že dvě královny, které historické okolnosti postavily proti sobě, se ve skutečnosti nikdy nepotkaly. "Schillerův básnický génius je nechává střetnout tváří v tvář a tím před zraky nás všech přivádí nesmírně silný ženský příběh, v němž jde o moc, spravedlnost, vyšší princip, ale i o srdce a o život," uvedla režisérka. (ČTK)

08:13
V Praze se po půl století tleskalo opeře Orfeus a Eurydika

Několikaminutový potlesk sklidila v sobotu večer ve Stavovském divadle v Praze premiéra nového nastudování světoznámé opery Orfeus a Eurydika německého skladatele Christopha Willibalda Glucka. Na repertoár první české scény se klasická opera vrátila po více než půl století. Zpracování režie a scény se ujal rakouský režisér a výtvarník Hartmut Schörghofer, hudebního nastudování Angličan Jan Latham-Koenig. V hlavních rolích se představili Roman Janál a Alžběta Poláčková.

Gluckova opera vychází z antického mýtu o cestě z podsvětí, je to klasický příběh o lásce, která je schopna dělat zázraky, i o bolesti ze ztráty milovaného člověka. Operu Gluck poprvé uvedl v roce 1762. Kromě nejstarší, takzvané vídeňské verze, přežily do dnešních dnů ještě pařížská z roku 1774 a smíšená z konce 19. století. Každá z verzí je určena pro jiný hlas představitele Orfea.

Nové pražské nastudování, zpívané italsky, vychází z nejstarší verze. Hlavní roli zpívá baryton, který je podle dramaturga Ondřeje Hučína bližší dnešní operní estetice. "Vnáší do opery realističtější pojetí hlavní mužské postavy," dodal Hučín. Janála v roli Orfea alternuje Jiří Hájek. V postavě Eurydiky se střídají sopranistky Poláčková a Marie Fajtová. Kromě dvou titulních rolí v opeře figuruje už pouze postava Amora - alegorie lásky, ve které se střídají Hana Jonášová a Yukiko Šrejmová Kinjo, kterou diváci viděli dnes. (ČTK)

11:05
Američtí režiséři ocenili Afflecka, který nemá oscarovou nominaci za režii

Letošní cenu Sdružení amerických režisérů (DGA) pro nejlepšího režiséra získal Ben Affleck za thriller Argo situovaný do krize kolem amerických rukojmích v Íránu 70. let. Cena DGA je považována za důležitý ukazatel před rozdílením Oscarů, které nastoupí za tři týdny. Cenu amerických režisérů za celoživotní dílo získal Miloš Forman, autor oscarových filmů Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus.

"Nemyslím si, že (cena) ze mne udělá opravdového režiséra, ale znamená zřejmě, že jsem na správné cestě," žertoval Affleck, který získal ocenění už pro svůj třetí režisérský počin.

Jak napsala agentura AP, za normálních okolností by Affleck mohl během "největší hollywoodské noci" 24. února téměř najisto počítat i se soškou od filmové akademie, ale v tomto případě Affleck překvapivě nebyl nominován na Oscara za režii, na rozdíl od soupeřů v klání o cenu DGA, Kathryn Bigelowové, která natočila snímek o pronásledování Usámy bin Ládina Zero Dark Thirty (Půl hodiny po půlnoci), a Toma Hoopera coby autora muzikálu Bídníci. (ČTK)

Forman obdrží nejvyšší cenu Asociace amerických režisérů. Zařadí se po bok Hitchcocka a Bergmana

12:39
Pětašedesátiny slaví Alice Cooper, jehož koncerty jsou směsí hororu a kabaretu

Černé stíny pod očima, krev kolem úst, orlí nos a vpadlé tváře - to je image amerického zpěváka a hudebníka Alice Coopera, který 4. února slaví pětašedesátiny. Na jeho koncertech, jež jsou směsicí hororu, kabaretu a heavymetalu, obvykle nechybí gilotina, elektrická křesla, falešná krev, rozmetané kostry nebo hadi škrtiči. Autor hitů School's Out, I'm Eighteen, Posion nebo Hey Stoopid předloni vstoupil do americké rokenrolové síně slávy.

Rodák z Detroitu (vlastním jménem Vincent Furnier) se počátkem 70. let proslavil jako zpěvák a hráč na harmoniku v rockové skupině Alice Cooper. V roce 1975 převzal její jméno jako pseudonym a vydal se na sólovou dráhu, během níž vydal 19 studiových alb (naposledy předloňské Welcome 2 My Nightmare).

Otec tří dětí má za sebou úspěšnou protialkoholickou terapii a několik comebacků do hitparád. Několikrát koncertoval i v Česku. (ČTK)

14:08
Před 85 lety se narodil populární herec Jiří Císler

Populární herec, režisér, hudebník a dramatik Jiří Císler, který se narodil 4. února 1928, proslul jako mistr sarkasmu a legendární bavič. Na filmovém plátně ztvárnil desítky rolí, k těm nejznámějším patří ochotnický režisér ve snímku Jak svět přichází o básníky či inženýr Voženílek v televizním seriálu Inženýrská odysea. Další přidal na divadle, často spolupracoval s rozhlasem a věnoval se i dabingu. Spolu s Luďkem Nekudou rovněž účinkoval v zábavném televizním pořadu Sešlost.

Svoji divadelní kariéru začal Císler v rodných Českých Budějovicích jako houslista v místním divadelním orchestru. Tam si ho všiml režisér Miroslav Macháček, který ho naučil hrát i režírovat. Na počátku 60. let se poprvé objevil v Praze v divadle Fidlovačka, po několika angažmá v oblastních divadlech se do hlavního města vrátil jako člen Semaforu, v němž režíroval populární variaci na Erbenovu Kytici. Dvakrát ženatý otec dvou dcer zemřel v dubnu 2004 ve věku 76 let. (ČTK)

17:02
Fotografie z náměstí Česka a Slovenska budou putovat po celém světě

Příští víkend skončí v Nové budově Národního muzea v Praze výstava fotografií k jubileu samostatných států České a Slovenské republiky. Dalším místem její prezentace bude Slovenské národní muzeum v Bratislavě. Česká část expozice nazvaná Alespoň na chvíli ovládnout kousek Prahy pak bude prezentována v mnoha zemích.

Dobové snímky fotografů ČTK zachycující významné události uplynulého dvacetiletí v průběhu roku zhlédnou návštěvníci Českých center či zastupitelských úřadů v Brasílii, Berlíně, Bratislavě, Bruselu, Budapešti, Bukurešti, Haagu, Kyjevě, Madridu, Miláně, Mnichově, Sofii, Vídni a Vilniusu. Podle informací Národního muzea se připravují rovněž prezentace v Hongkongu, Los Angeles, Nikósii, Tbilisi, Rize a Rijádu.

Výstava nazvaná 20 let na českých a slovenských náměstích byla v Praze otevřena 8. ledna. Vznikla ve spolupráci Národního muzea se Slovenským národním muzeem, Českými centry a Ústavem pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. Premiéru měla symbolicky v prostorách bývalé budovy Federálního shromáždění, kde zákonodárci hlasovali o rozpadu společného státu. (ČTK)