On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
03:50
Wannieck Gallery zatím ve strojírně zůstává do konce března

Galerie současného umění Wannieck gallery zůstane do konce března v prostoru staré strojírny pronajatém od brněnské radnice. Městská společnost Jižní centrum kvůli neplacení nájmu vypověděla galerii smlouvu, takže se měla k neděli 10. března odstěhovat. Podle páteční dohody s radnicí však galerie bude moci v bývalé továrně Vaňkovka zatím zůstat, informovala PR manažerka galerie Ivana Šalbabová.

Galerie tak nyní hledá prostory pro největší sbírku současného umění v regionu. Vedení galerie má zároveň naplánované schůzky s představiteli radnice. Donátor Miroslav Lekeš před časem uvedl, že chce galerii ve Vaňkovce udržet všemi silami, protože je s prostorem pevně spjatá. "V případě, že nedojde k uzavření nové nájemní smlouvy a Wannieck Gallery by stávající prostory musela opustit, ukončila by tak s největší pravděpodobností i svoji činnost," uvedla Šalbabová.

Nájem na březen má galerie zaplacený. Problémem jsou pro vedení galerie sjednané výstavy a akce. Některé z nich se totiž plánují až dva roky dopředu. Otazník visel například nad akcí Ples jako Brno, nalpánovanou na 30. března. Podle organizátorů se ples ve Wannieck gallery uskuteční.

Během března mohou návštěvníci také přijít na komentovanou prohlídku se současným vystavovatelem Tomášem Císařovským či na dětské výtvarné ateliéry. Wannieck gallery měla městu platit nájem ve výši 150 tisíc korun měsíčně, několikrát se ale s platbou zpozdila. V době, kdy dostala výpověď z nájmu, dlužila městské společnosti necelých 500 tisíc korun. Galerie dluh ihned uhradila a požádala o stažení výpovědi, město však nevyhovělo. Budoucnost galerie zatím není jasná, záleží na nadcházejících jednáních s městem. Ve hře je nová nájemní smlouva i pronajmutí prostor jinému zájemci. (čtk)

06:22
Mocný vládce Oz si na sebe za první víkend téměř vydělal

Snímek Mocný vládce Oz o víkendu ovládl severoamerická kina, když za první víkend vydělal 80,3 milionu dolarů. Film, jehož rozpočet se kvůli trikovým scénám vyšplhal na 200 milionů dolarů, dále vydělal 69,9 milionu dolarů na zahraničních trzích, informoval časopis The Wrap.

Na druhém místě víkendové návštěvnosti kin je film Jack a obři s pouhými 10 miliony dolarů, třetí komedie Identity Thief vydělala 6,32 milionu dolarů. Čtvrté je kriminální drama Dead Man Down s 5,35 miliony dolarů, pátý thriller Snitch s 5,1 miliony dolarů.

Kompletní žebříček návštěvnosti severoamerických kin je k vidění na stránkách IMDB. (red)

10:35
Automatické mlýny od Gočára opustí poslední lidé, jsou na prodej

Winternitzovy automatické mlýny v Pardubicích na konci března opustí poslední zaměstnanci. Jedna z nevýraznějších dominant města od architekta Josefa Gočára je na prodej. Loni v květnu skončila výroba mouky, na konci tohoto měsíce se zastaví i stroje na balení krupičky a pekařských směsí. Řekl to výkonný ředitel firmy GoogMills Česko Pavel Skřivan.

"Domnívám se, že jediný potenciální kupec je město. Je otázkou času, kdy se o to začne zajímat, aby to neskončilo tak, že tu někdo zbourá novější objekty a postaví tu Tesco," řekl Skřivan.

Společnost chce s městem nejdřív jednat o možnostech, jak by se dal památkově chráněný areál využít, a teprve potom se bavit o ceně, která je v řádech desítek milionů korun. Ve spolupráci s architekty připravuje studii, jak lze budovy využít.

"Troufám si tvrdit, že veřejná správa by měla mít objekty, které jsou významné. Automatické mlýny jsou významná dominanta," řekl náměstek primátorky František Brendl. Dodal však, že o všem musí rozhodnout zastupitelstvo.

Automatické turbínové mlýny se silem projektoval architekt Josef Gočár pro bratry Winternitzovy. Hranol levého křídla s vedle stojícím silem se stavěl v letech 1909 až 1911. Stavba vychází s anglosaské tradice a charakterizuje ji režné zdivo z tmavých a světlých cihel.

Za první republiky silo a levé křídlo propojil prampouch, zděný rozpěrný oblouk, a některé části ozdobila atika, která vypadá jako hradní cimbuří. V 60. letech levé křídlo prodloužila čtyřpatrová přístavba, která se snaží respektovat původní stavbu. V areálu jsou ještě další stavby, které do architektonického konceptu už nezapadají. "Mlýny jsou ikona města a jsou v dobrém stavu, nevykazují nějakou statickou nebo jinou zásadní chybu. Není to areál, do kterého se hned musí napumpovat 100 milionů korun. Jedna velká investice to může spíš poškodit," řekl architekt Ondřej Teplý, který zhotovuje studii využitelnosti.

Firma GoodMills Česko, která je součástí rakouského koncernu, koupila mlýny v roce 2002. Výrobu se rozhodla ukončit kvůli velké konkurenci a nutným investicím. Opravy budov a nové stroje by stály čtvrt miliardy korun. Z 33 zaměstnanců do konce března zůstává ve firmě sedm lidí. "Kapacita u pšenice byla 60 procent, což je strašně málo, u žita dokonce jen 20 procent. Výroba žitných mouk dlouhodobě klesá," řekl Skřivan. Mlýn vyráběl větší balení přímo pro pekařské firmy. Měsíčně produkoval asi 5000 tun pšeničné mouky a 1000 tun žitné mouky, ve srovnání s produkcí jiných mlýnů v Česku patřil k průměrným. Firma vyráběla 22 druhů pekařských směsí. (čtk)

11:10
Nickelback se v listopadu poprvé představí v Česku

Kanadská rocková skupina Nickelback, která se proslavila v roce 2001 svým singlem How You Remind Me a albem Silver Side Up, vystoupí 7. listopadu v pražské O2 areně. Po úspěchu loňského turné k novému albu Here and Now se do Evropy vrací s programem The Hits Tour. V České republice vystoupí poprvé. Za pořádající agenturu Live Nation o tom informoval Petr Novák.

"Nickelback na koncertu nabídnou své největší hity posledních deseti let. Zazní úspěšné skladby jako jsou How You Remind Me, Photograph, Burn It To The Ground a Rockstar i současné hity When We Stand Together, Bottoms Up, Lullaby a Trying Not To Love You," uvedl Novák.

Předprodej vstupenek v cenách od 990 do 1490 korun bude zahájen 15. března. "Ty spousty lidí, kteří dorazili na naše koncerty, nás nadchly. Na hodně našich fanoušků se loni vstupenky vůbec nedostaly, byli jsme doslova zaplaveni žádostmi, ať se vrátíme, a navíc v Evropě hrajeme moc rádi," sdělil frontman kapely Chad Kroeger.

Skupina Nickeback během své kariéry dosáhla pěti nominací na cenu Grammy, obdržela tři ceny American Music Awards, dvanáctkrát získala ocenění Juno Awards a časopisem Billboard byla v roce 2009 jmenována Skupinou desetiletí. Celkem se po celém světě prodalo více než 50 milionů jejich alb. (čtk)

11:32
Porotu Febiofestu povede Čáslavská, cenu převezme italský herec Giannini

Další osobností světové kinematografie, která na nadcházejícím mezinárodním filmovém festivalu Febiofest převezme cenu Kristián, bude italský herec Giancarlo Giannini, který se objevuje i v hollywoodských snímcích. Čestnou předsedkyní hlavní poroty bude sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská. Na dnešní tiskové konferenci v Praze to oznámil prezident této přehlídky Fero Fenič.

Za přínos světové kinematografii budou dále oceněni britský producent a "otec" Bertolucciho devítioscarového Posledního císaře Jeremy Thomas, stvořitel filmových Beatles Richard Lester, polský herec, režisér, scenárista a pedagog Jerzy Stuhr a americká herečka Geraldine Chaplinová.

Jubilejní 20. ročník se uskuteční od 14. do 22. března v Praze a bude pokračovat ve všech krajských městech. Fanoušci si letos mohou vybrat z 544 projekcí, z toho 439 jich bude v pražském multiplexu Cinestar Anděl.

Podle Feniče Febiofest přivítá čtyři desítky významných hostů ke 190 promítaným filmům z 57 zemí. Festival udělí i cenu Grand Prix v soutěži Nová Evropa, v níž se objeví první a druhé filmy evropských tvůrců z produkce loňského roku, a také ocenění v nové středometrážní soutěži Tři oříšky pro Popelku. V této jury usednou Jan Troell z Norska, Krzysztof Zanussi z Polska, Tudor Giurgiu z Rumunska, Niki Karimi z Íránu a český režisér Saša Gedeon. (čtk)

12:35
Čtyři z tanku a pes ožijí na prknech ostravského divadla

Příběh čtyř polských tankistů a jejich psa Šaryka ožije už koncem května na divadelních prknech. Premiéru hry Šaryk vzpomíná připravuje režisér Radovan Lipus pro Divadlo loutek Ostrava. Představení je určeno pro středoškoláky a starší diváky. Informovala o tom produkční divadla Ivana Kytlicová.

Lipus na přípravě hry spolupracoval s dramaturgem činohry Národního divadla moravskoslezského Markem Pivovarem. Společně už uvedli úspěšnou inscenaci Z Deníku Ostravaka, kterou loutkové divadlo uvádí už osmou sezonu.

Tentokrát si tandem zvolil jako předlohu kultovní román polského spisovatele a novináře Janusze Przymanowského Čtyři tankisté a pes. Později se dílo vydávalo pod upraveným názvem Čtyři z tanku a pes. "Naše hra s názvem Šaryk vzpomíná bude mít premiéru na alternativní scéně divadla loutek 24. května," řekla produkční.

Dnes už legendární válečný příběh osádky tanku 102 a jejich věrného psa se stal populární především díky televiznímu seriálu, který byl v 60. letech podle knihy natočen. Celkem měl 21 dílů a šlo vlastně o jediný akční seriál vysílaný v zemích východního bloku. "Neohrožené tankisty v něm čekala na dlouhé cestě za osvobozením Polska spousta bojových výzev, ale také řada humorných situací. Z nich čerpají vzpomínky statečného a mimořádně talentovaného německého ovčáka Šaryka, který je ústřední postavou chystané inscenace," doplnila.

Pracovníci divadla nyní pro připravované představení shánějí hračky s vojenskou tematikou. "Přijmeme darem jakékoliv hračky s vojenskou tematikou. Může jít o vojáčky, pistole, samopaly, tanky, letadla, vrtulníky. Můžou být i nefunkční či poškozené," řekla. Přijímat je budou do 5. dubna. Všichni dárci hraček budou evidováni a po ukončení sbírky zařazeni do slosování. Výherce získá vstupenky pro dvě osoby. (čtk)

13:56
Třešňák a Ptaszek pokřtí alba na koncertu v pražském Akropolis

Hudebník a publicista Vlastimil Třešňák a bluesový zpěvák a harmonikář Matěj Ptaszek pokřtí svá nová alba na společném úterním koncertu v pražském Paláci Akropolis. Třešňák představí album s názvem Alter ego natočené s příležitostným uskupením Temporary Quintet, Ptaszek uvede živou nahrávku právě z Paláce Akropolis, na níž posluchače seznamuje se svou novou kapelou Dobré ráno Blues Band. Novináře o tom dnes informoval ředitel nakladatelství Galén Lubomír Houdek.

Třešňákovo album Alter ego nabízí posluchačům jedenáct nových písní za doprovodu jazzového Temporary Quintet, v němž saxofonista Jan Štolba přizval k natáčení Adama Tvrdého (kytary), Vladimíra Strnada (klavír), Antonína Šturmu (kontrabas) a Petra Mikeše (bicí). Na desce, která vyje i na CD i na vinylu, je také Píseň práce v podání tria folkrockových legend Třešňáka a Vladimírů Merty a Mišíka.

Třešňák, folková hvězda sdružení Šafrán, malíř, spisovatel a nyní převážně rockový hudebník, se brání občas se vyskytujícímu označení za písničkáře. "Nejsem písničkář, mě tahle společnost s výjimkou lidí, jako jsou Jaroslav Hutka nebo Vladimír Merta, nebaví a už vůbec neberu ten "svazácký dorost"," uvedl letos třiašedesátiletý Třešňák, signatář Charty 77, který po nátlaku StB odešel v roce 1982 do exilu. Jeho první a patrně nejslavnější album Zeměměřič vyšlo poprvé ve Švédsku.

Nové album uznávaného bluesového zpěváka a harmonikáře Ptaszka, nositele prestižního ocenění Hohner Newcomer 2009, nabízí desítku známých skladeb, jako jsou slavné bluesové kousky Rollin' And Tumblin', John Henry či I'm Your Hoochie Coochie Man. Ptaszekův styl je často přirovnáván ke stylu slavného harmonikáře Sonnyho Terryho. Kromě toho že na foukací harmoniku profesionálně hraje, věnuje se i pedagogické a osvětové činnosti na poli foukací harmoniky. Poslední studiové CD Music Of The Mississippi River vydal před dvěma lety v Německu pro tamní trh. "Kulturu v České republice nezachraňují dotace ministerstva, ale odvážní frajeři, jako je vydavatel Houdek," podotkl ke svému nekomerčnímu projektu. (čtk)

14:01
Ostravská kniha se v Egyptě prodává i přes zásah cenzury

Satirická knížka Hodinu pod drnem ostravských autorů Břetislava Uhláře a Miroslava Sehnala se v Egyptě už prodává i přes odpor tamních úřadů. Autoři se v ní snaží postihnout křehká témata lásky a partnerských vztahů. Cenzura ji sice dočasně zakázala, vydavatel Sherif Bakr ji začal čtenářům nabízet v jednom z káhirských knihkupectví. "Máme informaci, že se rozhodl uvést knihu na trh i bez souhlasu úředníků," řekl dnes Sehnal.

Kniha přeložená do arabštiny a vytištěná pro egyptský trh narazila koncem roku na problémy s cenzurou. "Naše satira je karikaturou chlapského ega, což je vzhledem k stávajícím patriarchálním náladám v Egyptě nejspíš hlavním důvodem nevole tamních cenzorů," řekl. Horlivému státnímu úředníkovi podle Sehnala navíc připadalo, že knížka ohrožuje morálku lidí, mluví se v ní o sexu a je znevažováno náboženství. "Nyní máme čekat na vyjádření egyptského cenzurního výboru. Nic se stále nedělo. I proto Bakr začal s prodejem," vysvětlil osud dílka Sehnal.

Snahy cenzurovat potvrdila i novinářka Anna Janků, která v Egyptě žije od roku 1970. "Kromě oficiální cenzury mají zelenou i soukromé iniciativy. Vše v duchu dobrých mravů, které prý hlásá islám, ale sami mravokárci se tím neřídí," uvedla.

Kniha povídek a básní je ale už v nabídce největšího káhirského knihkupectví na centrálním náměstí Tahrír. Tam ji také oba autoři 23. března představí. Kniha se bude prodávat i v Libanonu. Tamní novinář Hassan Ezzeddin prostřednictvím Libanonského klubu v České republice oslovil ostravské literáty s návrhem obejít egyptské cenzory a nabídnout knihu libanonským čtenářům. "Nabídka to je výborná. Pravděpodobně ji budeme chtít využít," uvedl Sehnal.

Kniha Hodinu pod drnem vyšla v Česku v roce 2009. O rok později ji vydalo polské nakladatelství Good Books. V barevném přebalu s kresbou Adolfa Borna najdou čtenáři šest tematicky propojených povídek Miroslava Sehnala proložených decentně erotickou a klukovsky hravou poezií Břetislava Uhláře. (čtk)

14:32
Bowieho nové album už se prodává i v Česku

V Británii se dnes začíná prodávat nové album britského rockového hudebníka Davida Bowieho nazvané The Next Day (Příští den), které je jeho první hudební kolekcí po deseti letech. Kritici ujistili fanoušky, že se jedná o dobrou desku. Podle umělcových webových stránek, které nabízejí i nový videoklip, Bowie neplánuje k albu turné.

Britští kritici v předstihu chválili nový hudební počin 66letého Bowieho. Nadšeně přijali už v lednu vydaný singl Where Are We Now?, který je součástí nového alba se 14 skladbami. Například deník The Independent o albu The Next Day dokonce napsal, že by mohlo jít o "největší comeback v dějinách rock'n'rollu". Podle listu The Guardian je album myšlenkově provokativní, zvláštní a plné skvělých songů.

Bowie poprvé upoutal veřejnost v roce 1969 albem Space Oddity. Skutečnou slávu mu ale přineslo až v roce 1972 album The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars. Zaujal nejen originálními rytmy, melodiemi a experimentováním s hudebními styly, ale také na svou dobu extravagantními kostýmy a maskami, stejně jako scénickým pojetím koncertů.

Během turné v roce 2004 absolvoval operaci srdce. Od té doby naposledy vystoupil v roce 2006 na charitativním koncertě v New Yorku. Bowie odmítl i možnost vystoupit při zahajovacím ceremoniálu loňských olympijských her v Londýně, přestože ho o to osobně prosil režisér show Danny Boyle.

David Bowie je považován za jednu z nejvlivnějších rockových hvězd a prestižní londýnské muzeum Victoria and Albert mu věnovalo výstavu, která začne koncem měsíce.

Belgický zpravodajský server BFMTV dnes poukázal také na to, že britský zpěvák a skladatel je i velmi dobrý obchodník. Nikdy se nespokojil jen s platem hudebníka a zisky z prodeje obligací a reklam z něj dělají jednoho z nejlépe placených umělců světa, přestože deset let nevydal album. (čtk)

15:32
Divadlo pod Palmovkou začalo zkoušet hru Králova řeč

Hru Davida Seidlera Králova řeč, která vznikla podle tajných deníků britského královského logopeda, začalo zkoušet pražské Divadlo pod Palmovkou. Dvě premiérová představení se uskuteční 19. a 20. dubna v režii Petra Kracika, v roli koktavého krále anglického krále Jiřího VI. se představí hostující Martin Stránský, logopedem bude Dušan Sitek. Hra je předchůdkyní slavného oscarového filmu s Colinem Firthem v roli krále.

Ve středu by se na zkoušku v Divadle pod Palmovkou měl přijít podívat princ Edward, nejmladší syn britské královny Alžběty II., který tento týden navštíví ČR.

Hra začala vznikat už v 80. letech minulého století. Protože však logopedovy vzpomínky dotýkající se jednoho z nejcitlivějších momentů moderních britských dějin nesměly na základě přísného zákazu Alžběty (královny matky) vyjít, mohla být dokončena až po roce 2002, kdy zemřela. V centru příběhu založeného na skutečných událostech stojí britský král, který právě nastoupil na trůn. Jeho problémy s koktáním stejně jako jeho nesmělost a psychická zranitelnost zásadně ohrožují budoucnost království, jež se nachází na prahu světové války a naléhavě potřebuje silnou a kvalitní osobnost ve svém čele.

Hru přeložila Jitka Sloupová. V dalších rolích se objeví například Kateřina Macháčková, Petra Horváthová v alternaci se Simonou Vrbickou, Miloš Kopečný, Karel Vlček a Ivan Jiřík.

Hru zároveň připravuje i Národní divadlo Brno v pohostinské režii Martina Stropnického. Českou premiéru bude mít 15. března na jevišti Mahenova divadla. Roli vévody Bertieho, pozdějšího krále Jiřího VI., který před nástupem na trůn v roce 1936 bojoval s těžkou vadou řeči, ztvární Martin Sláma. V úloze svérázného logopeda Lionela Logua se objeví Ladislav Frej.

Film Králova řeč se stal jedním z nejúspěšnějších snímků roku 2010. Získal mnoho prestižních cen včetně čtyř Oscarů. Poté se začala hrát také Seidlerova divadelní hra, oproti filmu ještě více zaměřená na pouto vzniklé mezi králem a jeho terapeutem. (čtk)

15:56
V 83 letech zemřel švýcarský autor knih pro děti Max Bolliger

Ve věku 83 let zemřel známý švýcarský autor dětských knih Max Bolliger. Jeho únorové úmrtí dnes švýcarské agentuře SDA oznámili příbuzní. Bolliger byl původní profesí učitel a vydal desítky dětských příběhů. Často spolupracoval i s českými ilustrátory.

Bolliger se narodil v roce 1929 ve švýcarském kantonu Glarus a knihy začal vydávat v 50. letech minulého století. Ve své vlasti patřil k nejuznávanějším dětským autorům: je držitelem řady cen a jeho knihy byly přeloženy do 20 jazyků včetně češtiny.

Bolliger často spolupracoval s českými ilustrátory, a to díky kontaktům, které navázal v nakladatelství Bohem Press. To založili roku 1973 v Curychu čeští exulanti. Tři z jeho knih svými kresbami doprovodil původem český malíř a grafik Štěpán Zavřel (1932-1999), který roku 1959 emigroval do Itálie. Bolliger spolupracoval také s Jindřichem Čapkem a Petrem Sísem. Ilustrace knihy Šťastný skřítek, která vyšla v češtině loni, byly pro Síse jeho první zakázkou po odchodu do exilu.

lep spr

16:32
Cílem Gala Strun podzimu je dosáhnout deseti procent rozpočtu

Cílem čtvrtečního Jarního Gala festivalu Struny podzimu je dosáhnout deseti procent příjmu rozpočtu hlavního programu akce, který se v posledních letech pohybuje kolem 12 milionů korun. Výtěžek z Jarního Gala je jedním ze zdrojů financování festivalu Struny podzimu. Informovala o tom výkonná ředitelka akce Dana Syrová. Na letošním Gala pro Struny podzimu v pražském Paláci Žofín vystoupí americký jazzový zpěvák Gregory Porter.

"Příjmy festivalu jsou tvořeny z pětadvaceti procent ze vstupného, přibližně třicet procent z veřejných rozpočtů pražského magistrátu a ministerstva kultury a zbývajících čtyřicet pět procent tvoří příjmy od partnerů a dary," uvedla Syrová. Dodala, že cílem Jarního Gala Strun podzimu je dosáhnout deseti procent rozpočtu. "Zatím jsme na začátku této cesty," podotkla. Jarní Gala má vlastní rozpočet 3,5 milionu korun.

"V modelu prestižního Gala pořádaného Kennedyho Centrem for Performing Arts ve Washingtonu, který je pro nás inspirativní, se o úhradu uměleckých honorářů stará televize CBS, která navíc záznam odvysílá v hlavním vysílacím čase mezi Vánoci a Novým rokem. To je ideální, ale u nás stále ještě idealistická představa," sdělila Syrová.

Honoráře vystupujících na Strunách podzimu, které patří k největší položce rozpočtu, jsou podle smluv interní záležitostí.

Majitel hebkého gospelově-soulového barytonu Porter po loňském festivalovém dvojkoncertu tentokrát před publikum předstoupí s rozšířenou doprovodnou kapelou. Na koncertu zazní výběr jazzových standardů i Porterovy vlastní kompozice z obou jeho alb Water a Be Good. Speciálně pro tento večer vznikají nové aranže, které obohatí vedle vynikajícího kvarteta stálých Porterových spoluhráčů tuzemský smyčcový Epoque Quartet a Ondřej Pivec. Poslední vstupenky je možné zakoupit za 900 nebo 1400 korun.

Historicky první Gala koncert obstaral zpěvák Bobby McFerrin. Na druhém ročníku zazpívala Dee Dee Bridgewaterová a na třetím Dianne Reevesová. Vstřícnost umělců se podle pořadatelů promítá především do jejich ochoty podílet se na specifickém programu a osobně zaštítit celý Gala večer.

Loňský 17. ročník Strun podzimu přilákal na 10 tisíc návštěvníků. Vrcholem festivalu byl koncert jazzového saxofonisty Sonnyho Rollinse, který zavítal do Čech po 30 letech. (čtk)

16:59
Hovory v Lánech mají knižní podobu, vyšel první díl z roku 1990

První svazek edice rozhlasových rozhovorů bývalého prezidenta Václava Havla, který právě vychází, nese název Hovory v Lánech 1990. Publikaci vydává Knihovna Václava Havla, která by ráda pokračovala vydáním celého cyklu pořadů. "Byl to jedinečný projekt, který v dějinách rozhlasového vysílání nemá příliš mnoho obdob," řekl dnes novinářům Jiří Vejvoda, jeden z redaktorů, kteří s Havlem rozhovory natáčeli.

"Václav Havel potřeboval přímý kontakt, kterým by mohl komunikovat s občany. Necítil se příliš dobře v televizním studiu a jako dramatik a autor nerad dával rozhovory, které se pak v redakci redigují a editují," řekl bývalý Havlův mluvčí Michael Žantovský k důvodu, proč si prezident vybral rozhlas jako cestu k občanům.

Žantovský si prý tehdy vzpomněl na Hovory u krbu amerického prezidenta Franklina Delana Roosevelta, který takto promlouval k veřejnosti v letech 1933 až 1944. "Václavovi se ta myšlenka zamlouvala," uvedl.

Rozhovory s Havlem se vysílaly v Československém a později Českém rozhlase vždy v neděli po obědě od 11. března 1990 do 1. února 1998 pod názvem Hovory v Lánech. Později prezident vystupoval spolu s dalším hostem, tento pořad měl měsíční periodicitu a jako Rozhovory v Lánech se vysílal do dubna 2000.

Havel si témata pro rozhovory sám vybíral a připravoval se na ně. Kdyby to mělo formu běžného interview, byla by jejich hodnota mnohem nižší, uvedl historik Jiří Suk. Dnes se dá přepisem rozhovorů listovat jako důležitým historickým dokumentem, opatřeny jsou obsáhlým poznámkovým vysvětlujícím aparátem.

Redaktoři tehdy podle Vejvody rezignovali na to, aby prezidenta jakkoli "grilovali", pracovali pro něj s úctou, uvedl. Původně hodinový pořad se od roku 1993 zkracoval a podle autorů knihy se přežil; souviselo to s měnící se politickou situací a poněkud vyhasínajícím nadšením lidí pro společenské dění.

Václav Havel spatra pronesené projevy a rozhovory pro média nikdy nepočítal do svého díla. Jako spisovatel považoval mluvené slovo za specifický žánr, který nesnese kritéria promyšlených formulací psaného textu. Havlovo dílo obsahují jeho Spisy, avšak pro pochopení jeho myšlení jsou důležité i další zdroje, mezi něž patří právě rozhovory, řekla ředitelka Knihovny Václava Havla Marta Smolíková. Přes web knihovny je možné vstoupit do rozhlasového archivu a poslouchat originální Hovory v Lánech. (čtk)

18:24
Danny Boyle chystá Trainspotting 2

Britský režisér Danny Boyle v rozhovoru pro server Indie Wire uvedl, že chystá nepřímé pokračování svého filmu Trainspotting. Scénárista John Hodge prý pracuje na volné adaptaci románu Porno od Irvina Welshe, tedy autora Trainspottingu.

Boyle doufá, že při natáčení se mu podaří sjednotit ústřední postavy Trainspottingu - Rentona, Sick Boye i Begbieho - po dvaceti letech.

"Trainspotting 2 chceme udělat již dlouho. Pokud John sestaví dostatečně dobrý scénář, nemyslím si, že by se Ewan McGregor či kdokoliv z původních herců nechtěli vrátit. Jen potřebují vědět, že mají dost silné role, aby nikoho nezklamali," uvedl Boyle. (red)

19:55
Irská legenda The Wolfe Tones vystoupí poprvé v Česku

Skupina The Wolfe Tones, která hraje tradiční irskou hudbu, poprvé za 50 let své existence vystoupí v České republice. Legendární folková kapela, která je mimo jiné autorem slavné Celtic Symphony, napsané ke stému výročí fotbalového klubu Celtic Glasgow, vystoupí v sobotu 23. března na Irském kulturním festivalu v Ostravě. Jeden ze zakládajících členů skupiny Brian Warfield v rozhovoru uvedl, že skupina letos hodlá ukončit svou kariéru a rozhodla se, že Ostrava musí být na seznamu míst, kde ještě zahraje.

"Podrobné informace o městě jsme získali už před lety, když jsme začali o naší návštěvě uvažovat. Je to opravdu velmi zajímavé a měnící se město. Především pro byznys a kulturu. Velmi se proto těšíme," uvedl Warfield. Na žádný z předchozích osmi ročníků festivalu se kapele nepodařilo přijet z časových důvodů.

Hudba kapely je velmi vlastenecká, podle Warfielda jsou The Wolfe Tones nejen hudebníci, ale i vypravěči. "Naše země má bohatou, ale velmi složitou historii. Písně The Wolfe Tones oslavují naše boje za nezávislost. Také vytrvalost irského národa. Chceme ukázat, že duch Irska nebyl nikdy, ani během těžkých časů, zlomen. Z těchto dob jsme dokázali jako národ těžit," uvedl hudebník.

Členům kapely je už přes 70 let a končí s hudební kariérou, protože chtějí trávit více času s rodinami, dětmi a vnoučaty. "Myslím, že 50 let je dostatečně dlouhá doba i pro ty, kdo svou práci milují stejně jako my. Ale nástroje na hřebík úplně nepověsíme. Opouštíme sice světová turné, ale budeme mít ještě nějaké koncerty v Irsku. Nemůžeme jen tak přestat. V Česku nás už ale nikdy neuslyšíte," uvedl Warfield.

Vstup na závěrečný koncert Irského kulturního festivalu v ostravské Bonver Aréně bude pro diváky tradičně zdarma. Kromě The Wolfe Tones na něm vystoupí ještě skupiny The Presidents, Rí Ra a Vintage Wine. Bližší informace najdou zájemci na internetových stránkách irishculturalfestival.com. (čtk)

20:38
Karlovarský festival uvede tvorbu amerických nezávislých filmařů

Karlovarský festival, jehož 48. ročník se uskuteční od 28. června do 6. července, představí kompletní tvorbu uznávaného kolektivu amerických nezávislých tvůrců. Stane se tak deset let poté, co studenti filmu z newyorské univerzity Antonio Campos, Sean Durkin a Josh Mond založili produkční společnost Borderline Films. Od té doby patří k obdivovaným nezávislým filmařům, jejichž snímky uvedly desítky filmových festivalů.

"Sekce nazvaná Borderline Films: Prvních deset let představí vůbec první ucelenou přehlídku věnovanou mladíkům z této newyorské produkční společnosti," uvedli dnes organizátoři MFF v Karlových Varech na svém webu. Trojice filmařů střídajících se v úlohách autora, režiséra a producenta získala světové uznání svými stylizovanými a originálními filmy nenuceně se pohybujícími na hranici dělící umění od komerce.

Přehlídku zahájí krátký snímek Buy It Now (2005), za který Antonio Campos získal cenu v Cannes. Jeho celovečerní debut Afterschool tam byl uveden v prestižní sekci Un certain regard (Jistý pohled) o tři roky později.

V Cannes, které je vedle Sundance jejich druhým domovem, bylo v premiéře uvedeno šest filmů těchto obdivovatelů evropské kinematografie. Camposův druhý krátký film The last 15 (2007) byl vybrán do hlavní soutěže, v nesoutěžní festivalové sekci Quinzaine des réalisateurs. ve volném překladu Dva týdny režisérů, byl uveden lyrický snímek Two Gates of Sleep (2010), který Borderline Films produkovali režisérskému kolegovi Alistairu Banksi Griffinovi.

V téže nezávislé canneské sekci byl oceněn Durkinův krátký snímek Mary Last Seen (2010) a o rok později zaznamenal jeho celovečerní debut Martha Marcy May Marlene mimořádný úspěch v Un certain regard, kterým navázal na cenu za režii ze Sundance půl roku předtím. Při natáčení tohoto snímku napsal Campos scénář svého druhého filmu Simon Killer, který patří k nejpozoruhodnějším titulům roku 2012.

"Jako vůbec první tvůrci představení na MFF v Karlových Varech budou mít navíc možnost promítnout publiku tři filmy svých oblíbených režisérů, kteří trio Borderline Films zásadním způsobem ovlivnili," uvádí se dále na webových stránkách karlovarského festivalu. V rámci 48. ročníku přehlídky se uskuteční setkání, na němž budou moci s tímto triem diskutovat novináři, zájemci z řad filmové veřejnosti i návštěvníci festivalu.

Seana, Antonia a Joshe, kteří se během posledních let stali vzory pro mnoho začínajících nezávislých filmařů, do Karlových Varů doprovodí několik herců a stálých členů štábu. (čtk)

21:24
Na čtvrté přehlídce českého filmu uvidí britští diváci pět snímků

Na putovní filmové přehlídce Made in Prague dostanou diváci ve Velké Británii opět možnost vidět úspěšné české filmy posledních let. Čtvrtý ročník, který organizují České filmové centrum, České centrum Londýn a britský řetězec kin Picturehouses Cinemas, se uskuteční do května ve 12 britských destinacích. "Letos přehlídka nabídne britské veřejnosti pět kritiky ceněných snímků v celkem 55 projekcích," řekla dnes Lenka Šindelářová z Českého filmového centra.

Organizátoři chtějí prezentovat kvalitu a uměleckou kreativitu českého filmu a jeho prostřednictvím seznámit širší britskou veřejnost s českou kulturou a historickým kontextem. "Pro britské diváky jde o jedinou možnost, jak se setkat s českými snímky. Nejsou totiž součástí filmového distribučního systému ve Velké Británii a nemají ani zastoupení na televizních obrazovkách," uvedla Šindelářová.

Přehlídka bude zahájena 18. března projekcemi filmu Alois Nebel, oceněného Evropskou filmovou cenou za nejlepší animovaný film roku 2012, a to ve třech městech současně. Zvláštním hostem festivalu bude režisér filmu Pouta Radim Špaček, který svůj film osobně uvede a zúčastní se debaty s diváky v Londýně a Liverpoolu.

Dále bude představeno rodinné drama Roberta Sedláčka Rodina je základ státu. Objeví se i divácky úspěšný film s Karlem Rodenem Lidice režiséra Petra Nikolaeva a rodinné drama Dům Zuzany Liové, které bylo v roce 2011 uvedeno na MFF v Berlíně a o rok později oceněno na MFF v Palm Springs a v Terstu.

České filmy budou uvedeny kromě Londýna také ve městech Bath, Bradford, Cambridge, Cardiff, Edinburgh, Exeter, Hereford, Liverpool, Newcastle, Norwich a Oxford. (čtk)

22:17
Karlovarská krajská knihovna má nový sklad pro vzácné knihy

Krajská knihovna Karlovy Vary má nový sklad pro cenné svazky. Klimatizovaný prostor poskytne ochranu pro více než 50.000 zejména nejcennějších knih. Knihovna sem přemístí například fond balneologické knihovny, řekl dnes novinářům ředitel knihovny Vratislav Emler.

Sklad vzniknul rekonstrukcí prostor uvnitř krajské knihovny. "Původně se s ním počítalo už při stavbě, ale kvůli úsporám nebyl realizován. Teprve loni se kraj rozhodl, že peníze na jeho zřízení uvolní," uvedl Emler.

Za téměř 3,4 milionu korun vznikl sklad s posuvnými regály a klimatizací, která zajišťuje knihám optimální prostředí. Na ploše 200 čtverečních metrů je poskládáno celkem 1842,4 metru regálů.

Stěhování knih do nového skladu začne od úterka. Podle Emlera bylo nejprve nutné se s knihovnicemi dohodnout, které svazky se do speciálního skladu dostanou. Každopádně v něm skončí například zvláštní vydání Máchova Máje s ilustracemi Pavla Sukdoláka nebo nejstarší kniha, která je ve fondu knihovny. Tou je první ucelená monografie Karlových Varů od Fabiana Summera z roku 1589.

Ve fondu karlovarské krajské knihovny je nyní 323.545 svazků, z toho více než polovinu tvoří naučná literatura. Knihovna se stará také o fond balneologické literatury, který čítá 4311 titulů. (čtk)

07:32
Maďarské divadlo z Kluže bude hostovat v Praze

Inscenaci hry Georga Büchnera Leonce a Lena přiveze do Prahy Maďarské divadlo z Kluže. Oznámil to umělecký šéf činohry české první scény Michal Dočekal. "Ve Stavovském divadle se jeho členové představí 23. a 24. března. Inscenaci nastudoval umělecký ředitel Gábor Tompa, který připravil inscenaci Ioneskova Nosorožce na Nové scéně v Praze. V příští sezoně bude s naším souborem pracovat na Tartuffovi," řekl Dočekal.

Hlavní hrdinové Büchnerovy hry prchají z domova, aby se vyhnuli vynucenému sňatku. Na cestě se však setkávají a nevyhnutelně se do sebe zamilují. "Leonce a Lena je hra z doby, kdy bylo Německo rozdrobeno na osmdesát státečků. A zároveň je to první dramatické dílo, které tak výjimečným způsobem pracuje s principem odosobnění a odděluje myšlenku od slova. Postavy si jako zlobivé děti pohrávají se smrtícími hračkami, ničí je, aby nalezli svou individuální svobodu," popsal Tompa inscenaci.

Recenzenti na ní vyzdvihli nezapomenutelný zážitek z citlivého přetlumočení. Napsali, že funguje s přesností švýcarských hodinek, ale zůstává lehká jako pírko. Hostování se uskuteční pod záštitou velvyslanců Rumunska a Maďarska v ČR ve spolupráci s kulturními instituty obou zemí a za podpory Unie evropských divadel. Inscenace se bude hrát v maďarštině s českými titulky, trvá sto minut bez přestávky. Vstupenky se prodávají v cenách od 50 do 270 korun. (ČTK)

08:43
Čínský umělec a disident Aj Wej-wej vydá heavymetalové album

Čínský umělec a disident Aj Wej-wej, který se dosud pohyboval na poli výtvarného umění, zveřejnil plány, které ho zavedou do jiné umělecké oblasti - chystá se vydat album s nahrávkami ovlivněnými heavy metalem, napsal zpravodajský server BBC News. Na albu má být devět nahrávek, z nichž některé Aj Wej-wej popisuje jako "punkovější" a jiné jako "popovější". Umělec známý převážně sochami a instalacemi se prý začal zajímat o hudbu během 81 dní, po které ho čínské úřady v roce 2011 držely bez jakéhokoli obvinění ve vazbě.

Po propuštění byl obviněn z daňového úniku a úřady mu vyměřily pokutu ve výši 15 milionů jüanů (asi 47,3 milionu korun). Pětapadesátiletý Aj označuje toto obvinění za politicky motivované. "Když jsem byl zadržen, dozorci mi často říkali, abych něco zpíval, ale protože nejsem s hudbou obeznámený, tak jsem se styděl," řekl Aj Wej-wej agentuře Reuters. "Všechno, co jsem uměl, byly vojenské písně čínské lidové armády," dodal. "A pak jsem si pomyslel: 'Až se dostanu ven, udělám něco spojeného s muzikou'."

Album dostalo název Divina Commedia (Božská komedie) podle Danteho slavného díla. Jde také o odvolávku na přezdívku "Aj Bůh", kterou Aj Wej-wejovi dali jeho přívrženci. Aj dodal, že texty napsal sám a bude rovněž debutovat coby zpěvák. Hudbu složil jeho přítel, rocker Cuo-siao Cu-čou. (ČTK)

11:57
V Rumunsku začal filmový festival věnovaný památce Václava Havla

V Bukurešti v úterý začal mezinárodní festival dokumentárních filmů věnovaný lidským právům One World Romania. Letošní, šestý ročník je věnován památce bývalého českého prezidenta Václava Havla, pod jehož záštitou festival vznikl.

Přehlídku filmové tvorby organizátoři zamýšlejí jako "protijed proti nenávisti" ve světě poznamenaném rostoucí netolerancí. Festival, jeden z nejdůležitějších tohoto druhu ve východní Evropě, věnuje podle pořadatelů zvláštní pozornost holocaustu - "nejjedovatějšímu projevu nenávisti soudobých dějin" - s cílem odhalit zhoubné důsledky netolerance.

Festival zahájil film Šoa režiséra Claudea Lanzmanna, který tak byl vůbec poprvé promítnut v Rumunsku. Holocaust a odpovědnost tehdejšího pronacistického režimu maršála Iona Antoneska za spáchané zločiny je v této balkánské zemi stále velice citlivým tématem. (ČTK)

12:49
Národní divadlo moravskoslezské slaví 200. výročí Verdiho

Národní divadlo moravskoslezské (NDM) oslaví 200. výročí narození Giuseppa Verdiho speciálním programem, ve kterém zazní nejlepší úryvky z jeho dvaceti oper. Galavečer nazvaný Verdi gala je naplánovaný na 16. března.

Italský hudební skladatel se narodil v roce 1813 v městečku Le Roncole. "Kromě dvoustého výročí narození Richarda Wagnera si v letošním roce připomínáme i dvě stě let od narození Giuseppa Verdiho, kterému rovněž chceme vzdát poctu. Rozhodli jsme se pro formu velkolepého galakoncertu, na kterém zazní ukázky z jeho známých i pozapomenutých děl," řekl ČTK ředitel ostravské opery Robert Jindra.

Dramaturgie koncertu je podle něj jakýmsi obloukem od Verdiho raného díla Nabucco až po jeho poslední operní kompozici Falstaff. Účast na tomto projektu přislíbili renomovaní umělci z našeho souboru, vystoupí ale i naši stálí hosté. "Věříme, že si návštěvníci vychutnají pěvecké mistrovství vynikajících verdiovských interpretů a zároveň poznají, jak velký operní odkaz nám Giuseppe Verdi zanechal," řekl Jindra, který bude řídit orchestr. Na galavečeru zazní ukázky z dvaceti z celkových osmadvaceti Verdiho děl. Účinkovat budou Eva Dřízgová-Jirušová, Frédérique Friess, Kateřina Kněžíková, Nana Mirianiová, Aleš Jenis, Jakub Kettner, Luciano Mastro, Peter Mikuláš, Ulf Paulsen, Svatopluk Sem, Boris Statsenko, Gianluca Zampieri a další. (ČTK)

13:02
Spielberg se chystá natáčet film v neklidném Kašmíru

Hvězdný americký režisér a producent Steven Spielberg se chystá natočit film, který se bude zčásti odehrávat v Kašmíru, sporném území tvořícím faktickou hranici mezi Indií a Pákistánem. Spielberg to oznámil listu Times of India při své návštěvě v Bombaji, kam přijel především oslavit s partnerským studiem Reliance Entertainment úspěch svého snímku Lincoln.

Společnost Reliance Entertainment, s nímž se americké filmové studio DreamWorks, jehož spoluzakladatelem je Spielberg, spojilo v roce 2008, se podílelo na vzniku filmu Lincoln. Oba partneři budou spolupracovat i na produkci zamýšleného snímku, řekl Spielberg.

"Dokončili jsme scénář filmu," citovala jeho prohlášení agentura AFP. "Bude se zčásti odehrávat na indicko-pákistánské hranici v Kašmíru. Zatím ale stále ještě vybíráme herce a hledáme místa natáčení," dodal Spielberg. Jeden z nejmocnějších mužů Hollywoodu navštívil podle médií Bombaj poprvé. V pondělí odpoledne podle zpravodaje AFP navštívil kanceláře průmyslového magnáta Anila Ambaniho, který stojí v čele Reliance Entertainment. Večer pak byl pozván na setkání s indickými filmaři, na němž se úlohy moderátora ujala hvězda Bollywoodu, herec Amitábh Baččan. (ČTK)

13:56
Hlavní cenu festivalu Jeden svět má dokument o Indonésii 60. let

Cenu za nejlepší film festivalu Jeden svět získal snímek Způsob zabíjení režiséra Joshuy Oppenheimera, který prostřednictvím aktérů tehdejších událostí rekonstruuje tragické události v Indonésii 60. let. Čtyři festivalové poroty udělily celkem sedm ocenění. Vítězné filmy budou vyhlášeny ve středu na slavnostním zakončení festivalu v kině Lucerna. Festival během prvních osmi dní navštívilo 30 744 diváků, o třetinu více než loni.

Vítězný snímek líčí situaci v 60. letech v Indonésii poté, co armáda násilím převzala moc. Režim poté vyvraždil více než milion údajných komunistů, etnických Číňanů a intelektuálů. Dánští filmaři nyní vyzvali bývalé vůdce vraždících jednotek, aby se pokusili své řádění ztvárnit v hraném filmu a proces zdokumentovat.

"Režisérova cesta do myšlení hrdinů, u nichž dochází k transformaci jejich osobnosti přímo před očima diváků, je jakousi psychoterapií v přímém přenosu," řekla k rozhodnutí poroty její členka Isabel Fernandezová. Porota také vyzdvihla silnou vizuální stránku, kde režisér propojil prostředky gangsterských filmů a dokumentu.

Ze 14 filmů v hlavní soutěži porota udělila cenu za nejlepší režii filmu Zapletení polské režisérky Lidie Dudyové. Ocenila na něm citlivý přístup ve zpracování tématu pedofilie viděného z obou stran problému, aniž by ukázala tváře svých hrdinů.

Zvláštní uznání náleží filmu Svět, který není pro nás režiséra Mahdího Flífela. Snímek proniká do prostředí palestinských uprchlíků žijících v Libanonu a ukazuje různý přístup několika generací k situaci, v níž se nacházejí. "Mahdího režisérský přístup nám ukazuje zdejší obyvatele s jistou dávkou humoru, ale smyslem pro jejich těžkou situaci, vhodně kombinuje archivy se současným materiálem a nabízí divákovi během filmu celou škálu emocí," říká k rozhodnutí poroty její členka Martina Šantavá z České televize.

Vedle hlavní poroty udělila dvě ceny také Porota Václava Havla, která vyzdvihuje film, jenž podle ní výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. Dala ji filmu Bahrajn - vstup zakázán režisérky Stéphanie Lamorreové. Francouzský film vypráví o protestech v Bahrajnu před dvěma lety, kdy se lidé vzbouřili proti absolutistické vládě královské rodiny.

16:48
Ve Wiesbadenu budou soutěžitPoupata a Pevnost, poru vede Fliegauf

České drama Poupata režiséra Zdeňka Jiráského a dokument Lukáše Kokeše a Kláry Tasovské Pevnost budou soutěžit o hlavní ceny na 13. ročníku filmového festivalu goEast v německém Wiesbadenu. Festival se tradičně zaměřuje na kinematografii zemí střední a východní Evropy. Přehlídka se v metropoli západoněmeckého Hesenska uskuteční od 10. do 16. dubna.

Poupata se v hlavní kategorii hraných snímků utkají se zástupci polské, rumunské, moldavské, srbské, ruské, kazašské a gruzínské kinematografie. Drama už bylo oceněno Českým lvem za nejlepší film roku 2011 i několika cenami ze zahraničních festivalů.

Organizátoři letos do soutěžní sekce zařadili celkem 16 filmů. Deset hraných doplní šest dokumentů. Vedle Pevnosti, vyznamenané na mezinárodní přehlídce v Jihlavě cenou za nejlepší český dokument roku, budou o festivalové vavříny pro dokumentární tvorbu ve Wiesbadenu soupeřit snímky z Chorvatska, Arménie, Polska, Ruska a Litvy. V čele mezinárodní poroty letos usedne uznávaný maďarský režisér Benedek Fliegauf, který se proslavil filmy jako Dealer nebo Je to jen vítr. Ty už v minulosti sbíraly festivalové ceny na Berlinale či právě ve Wiesbadenu. Ocenění na goEast jsou dotována částkou celkem 31 500 eur (téměř 810 000 Kč). (ČTK)

18:06
Festival Divadelní svět zahájí opera na náměstí v centru Brna

Festival Divadelní svět Brno letos zahájí opera Leoše Janáčka Liška Bystrouška zahraná pod širým nebem v parku na Moravském náměstí uprostřed města. Letošní čtvrtý ročník akce přinese i jiné novinky, například kulaté stoly kritiků, řekl dnes novinářům umělecký šéf akce Stanislav Moša. Znělku k festivalu, který se bude věnovat především propojení divadla a hudby, namluvil Jiří Suchý. Sám také přijede s představením Hodiny jdou pozpátku.

Opera zahraná v pátek 7. června v parku na Moravském náměstí umožní divákům podle režiséra Tomáše Pilaře vcítit se lépe do děje, který se odehrává v přírodě. Takový zážitek bude prý pro brněnské publikum novinkou. "Diváci budou symbolicky orientovaní směrem k Bílovicím nad Svitavou, kde Janáček komponoval," uvedl Pilař. "Opera bude v plné sborové i orchestrální verzi, ale zkrátíme ji na hodinu. Chceme, aby byla atraktivní pro všechny příchozí, i pro ty, kteří nemají s operou zkušenosti," dodal režisér.

Festival Divadelní svět potrvá týden a centrem dění bude Městské divadlo Brno. Během akce budou mít lidé například možnost vzdát hold významným brněnským umělcům Miloši Štědroňovi a Milanu Uhdemu, divadlo Husa na provázku pro ně 11. června uspořádá "den slávy". Kromě toho se lidé během festivalového týdne budou moci podívat například na inscenaci Mechanický pomeranč německého divadla Theater der Altstadt nebo na vystoupení belgické tanečnice Lisbeth Gruwez. Festival v pátek 14. června zakončí Slavnost masek na náměstí Svobody. Masky si budou moci lidé vytvořit ve workshopech v rámci festivalu, tématem je "Život je kabaret...". Vstupenky na festival si zájemci budou moci koupit od 2. dubna v Turistickém informačním centru a ve všech brněnských divadlech. Letošní novinkou jsou i akreditace pro studenty, kteří mohou za 950 korun získat permanentku i s ubytováním v Brně. (ČTK)

08:33
Jeden svět dnes končí Oppenheimerovou Indonésií

Projekcí vítězného filmu a předáním cen skončí dnes večer v kině Lucerna pražská část festivalu filmů o lidských právech Jeden svět. Cenu za nejlepší film získal snímek Způsob zabíjení režiséra Joshuy Oppenheimera, který rekonstruuje tragické události v Indonésii 60. let. Patnáctý ročník festivalu nabídl přes stovku snímků, po osmidenní pražské části se přehlídka přesune do dalších 40 měst.

Pořadatelé festivalu chtěli v jeho letošním ročníku upozornit na šíření netolerance a rasismu. Podle nich totiž nesnášenlivosti v Česku přibývá a přiživují ji ekonomická recese i politické krize.

Vítězný snímek prostřednictvím aktérů tehdejších událostí líčí situaci v 60. letech v Indonésii poté, co armáda násilím převzala moc. Režim vyvraždil více než milion údajných komunistů, etnických Číňanů a intelektuálů. Dánští filmaři nyní vyzvali bývalé vůdce vraždících jednotek, aby se pokusili své řádění ztvárnit v hraném filmu a proces zdokumentovat.

Čtyři festivalové poroty udělily celkem sedm ocenění. Festival během prvních osmi dní navštívilo 30.744 diváků, o čtvrtinu více než loni. Rekordní byl festivalový víkend, kdy do kina ve srovnání s minulým rokem přišlo o 3000 lidí více. Školní projekce zatím v Praze navštívilo 8697 studujících a pedagogů. (čtk)

09:02
Zemřel Peter Banks, první kytarista Yes

Peter Banks, zakládající člen britské rockové skupiny Yes a její původní kytarista, zemřel ve svém domě v Londýně. Bylo mu 65 let, napsala v noci na dnešek agentura Reuters.

Podle prohlášení na Banksově internetové stránce zemřel 7. března a objeven byl poté, co se nedostavil na nahrávání. Jeho úmrtí v prohlášení oželeli jeho kolegové z kapely Yes, kterou založili v roce 1968. Ti Bankse označili za průkopníka moderní rockové kytary.

"Byl velkou částí toho tkaniva, které tvořilo skupinu Yes takovou, jaká byla. Naše myšlenky, upřímná soustrast a modlitby jdou k němu i jeho rodině. Petere, budeš nám moc chybět," uvedli.

Banks hrál na prvních dvou albech Yes. Pak odešel, aby založil skupinu Flash, s níž vydal tři dobře přijaté desky, než založil další novou skupinu Empire. Během své kariéry vydal také pět sólových alb. (čtk)

09:46
Šéfem Divadla na Zábradlí asi bude Petr Štědroň

Ředitelem divadla Na zábradlí se zřejmě stane Petr Štědroň, umělecký šéf brněnské Reduty a dramaturg Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Štědroně vybrala odborná komise, která ho doporučí radě hlavního města. Dnes to sdělila mluvčí magistrátu Tereza Králová. Komise by měla vybrat ještě šéfa divadla Pod Palmovkou.

Štědroň (ročník 1976) vystudoval germanistiku a dějiny umění, působil jako dramaturg Mahenovy činohry Národního divadla v Brně, v současné době je uměleckým šéfem brněnského Divadla Reduta. Publikuje odborné texty z oblasti germanistiky a teatrologie, externě vyučuje na Janáčkově akademii múzických umění.

Do konkurzů na ředitelská místa v obou divadlech se přihlásilo osm lidí, jednu uchazečku ale Praha kvůli nesplnění podmínek vyřadila. Dosavadní ředitelka Divadla Na zábradlí Doubravka Svobodová se konkurzu neúčastnila, naopak současný šéf Palmovky Petr Kracik se přihlásil.

O místo ředitele divadla Na zábradlí měli zájem například i umělecký šéf činohry Jihočeského divadla v Českých Budějovicích Martin Glaser nebo bývalý ředitel festivalu animovaných filmů Anifest v Teplicích Jakub Hora.

Divadlo Pod Palmovkou by rád řídil kromě současného ředitele Kracika rovněž herec jeho souboru Josef Hervert a herec Divadla Na zábradlí Miloslav Mejzlík. Přihlásila se i bývalá ředitelka děčínského divadla Janeta Benešová a režisér Michal Lang.

Praha konkurzy vyhlásila loni v prosinci, zdůvodnila to tím, že současní ředitelé jsou ve funkcích už zhruba 20 let. Podle radního Václava Novotného (TOP 09) by měli šéfové takových institucí obhajovat své posty každých pět až šest let. Noví ředitelé by měli nastoupit k 1. září 2013. (čtk)

10:06
Festival v Cannes letos zahájí Velký Gatsby s DiCapriem

Nové filmové zpracování klasického románu Velký Gatsby v režii Baze Luhrmanna zahájí letošní 66. ročník filmového festivalu v Cannes. Informoval o tom zpravodajský server BBC News. Ve filmu založeném na románu Francise Scotta Fitzgeralda z roku 1925 hraje v hlavní roli Leonardo DiCaprio, a s ním například Toby Maguire a Carey Mulliganová.

Snímek australského režiséra Luhrmanna, který před 21 lety v Cannes představil svůj debutový film Tanec v srdci, zahájí festival 15. května. K Velkému Gatsbymu napsal scénář Luhrmann společně s Craigem Pearcem, který s ním spolupracoval už na muzikálu Moulin Rouge!. Ten zahajoval festival v Cannes v roce 2001 a byl celkem osmkrát nominován na Oscara.

DiCaprio s Luhrmannem naposledy spolupracoval v roce 1996 na filmu Romeo a Julie, za který režisér získal ceny Bafta za nejlepší scénář a nejlepší režii. DiCaprio se do Cannes vrátí poprvé od roku 2007, kdy tu představoval ekologický dokument 11. hodina, který produkoval. Ve filmu Velký Gatsby zazní písně Jacka Whitea a rappera Jay-Z, který se zahájení festivalu rovněž zúčastní. (čtk)

11:02
Lipsko se promění v město literatury, začne knižní veletrh

Od čtvrtka do neděle bude saské Lipsko patřit literatuře ve všech podobách. Tamní výstaviště přivítá tradiční knižní veletrh, který doplní téměř tři tisícovky veřejných čtení po celém městě. Mezi více než 2000 vystavovateli ani letos nechybí česká nakladatelství a milovníkům prózy i poezie se představí i několik českých autorů.

Celkem se letos bude na druhém největším knižním veletrhu v Německu prezentovat 2063 vystavovatelů ze 43 zemí, kteří přivezou na 20.000 knižních novinek a 2500 audioknih. K největším hvězdám přehlídky bude patřit bývalý sovětský prezident a nositel Nobelovy ceny za mír Michail Gorbačov, který na trh uvede německý překlad svého životopisu.

Z veličin literárního světa do Lipska přijede uznávaný německý spisovatel Martin Walser, jeho maďarský kolega György Konrád nebo Brit John Lanchester.

Již neodmyslitelnou součástí veletrhu je doprovodný literární festival Lipsko čte. V jeho rámci se letos uskuteční 2800 veřejných čtení, při nichž na 365 místech v saském velkoměstě vystoupí zhruba 2900 pozvaných autorů. Z těch českých se němečtí vyznavači literárních múz budou moci seznámit s tvorbou básníků Radka Fridricha, Kateřiny Rudčenkové a Radka Malého a prozaika Jana Pavla.

Kromě nich se v Lipsku představí už světově známí čeští literáti Radka Denemarková, Jaroslav Rudiš nebo Iva Procházková. Ta v pátek na veletrhu převezme německou cenu Luchs za nejlepší loňskou knihu pro mládež, kterou získala za německý překlad svého románu Uzly a pomeranče.

Český stánek návštěvníkům přiblíží nejvydařenější české knihy a držitele českých literárních cen z posledních dvou let a výstavou připomene 130. výročí narození dvou celosvětově slavných spisovatelů a pražských rodáků Franze Kafky a Jaroslava Haška. Svou nejnovější produkci bude v expozici prezentovat osm českých nakladatelství.

Jeden knižní veletrh se v Německu koná i na podzim, a to ve Frankfurtu. Je to největší akce svého druhu v Německu i ve světě a zaměřuje se hlavně na odbornou veřejnost. Naopak v centru zájmu jarní přehlídky v Lipsku jsou hlavně čtenáři.

"Náš úkol vidíme v propagaci čtení a literatury," tvrdí šéf lipského veletrhu Oliver Zille. Věří přitom, že letos si cestu na výstaviště na severním okraji města během nadcházejících čtyř dnů najde podobně jako v předchozích letech přes 160 tisíc lidí. (čtk)

11:42
Stavovské divadlo na konci března uvede Rossiniho Stabat Mater

Opera Národního divadla uvede 22. a 29. března ve Stavovském divadle v Praze sakrální dílo italského hudebního skladatele Gioacchina Rossiniho Stabat Mater. Vedle sólistů Opery Národního divadla Kateřiny Jalovcové, Petera Bergera a Jiřího Sulženka se jako host představí také sopranistka a držitelka pěveckých ocenění pro mladé umělce Adriana Kučerová. Informoval o tom mluvčí Opery ND Petr Kozlíček

Druhé představení Stabat Mater se uskuteční poslední pátek před Velikonocemi zvaný v liturgickém kalendáři Velký pátek. V rozsáhlém Rossiniho díle, které zahrnuje 39 oper a 150 písní, klavírních a komorních skladeb, jsou jen dvě sakrální díla: Stabat Mater a Malá slavnostní mše.

"Rossiniho Stabat Mater patří podobně jako Verdiho Requiem k dílům, ve kterých skladatelé dokázali mistrovsky spojit hlubokou víru v Boha se svými prověřenými kompozičními postupy. Tyto velikonoční koncerty patří spolu s lednovým mozartovským programem a červnovým závěrečným Galakoncertem k sérii, kterou jsem se jako šéfdirigent rozhodl se Sborem a Orchestrem Národního divadla v této sezoně pro diváky připravit," sdělil k chystanému koncertu jeho dirigent Jaroslav Kyzlink.

Sedmatřicetiletá sopranistka Adriana Kučerová patří k nejmladší generaci slovenských sopranistek. Vystudovala Vysokou školu múzických umění v Bratislavě a Národní konzervatoř v Lyonu. Mezi její největší úspěchy sólistky Opery Slovenského Národního divadla patří vítězství v Mezinárodní pěvecké soutěži Hanse Gabora Belvedere ve Vídni v roce 2005. Krátce po tomto úspěchu následovala pozvání na slavná pódia v milánské La Scale a v mnichovské Státní bavorské opeře. (čtk)

12:08
¨V Brně připravují operu Prodaná nevěsta v komiksovém stylu

Netradiční pojetí Prodané nevěsty slibuje nová inscenace, která vzniká v Komorní opeře Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Mladí umělci ji ztvární v komiksovém stylu. Režisér David Kříž dnes novinářům řekl, že dílo skladatele Bedřicha Smetany a libretisty Karla Sabiny pojímá jako příběh o jedné vyhrané bitvě ve válce lásky proti konvenci. Premiéra bude 23. března v Divadle na Orlí.

"Operu uvedeme ve zcela nové hudebně dramaturgické verzi s mluvenými texty, které nahradily recitativy. Naší snahou je hrát Prodanou nevěstu ve svěžím vyprávěcím principu, podpořeném specifickou scénografií s multimediálními prvky," uvedl Kříž.

Komiksové pojetí se projevuje například ve výrazně barevných kostýmech mladé uzbecké scénografky Anastasije Čaplenkové a v projekcích, které rámují celý děj. Herci si museli částečně osvojit také stylizované pohyby odpovídající komiksovému rázu představení.

Divadelníci ale nijak výrazně neměnili časové ani prostorové zakotvení Prodané nevěsty. Příběh zamilované dvojice, jíž ve štěstí brání závazek otců, ponechali na českém venkově a v minulé době, nespecifikované přesným letopočtem. Inscenaci zpestří kostýmy postav komediantů a medvěda, inspirované filmovou pohádkou Mrazík.

Hudební složka představení vychází z první verze Prodané nevěsty z roku 1866. V ní ještě nebyly zpívané recitativy ani taneční čísla a skladatel ji označil jako komickou zpěvohru, uvedl dirigent Gabriel Rovňák.

Úspěšnou Prodanou nevěstu v režii Ondřeje Havelky má na repertoáru také Národní divadlo Brno. Nehrává se však příliš často. V této sezoně už je na programu pouze jedna červnová repríza, příznivci se české národní opery znovu dočkají až v listopadu. Studenti z Janáčkovy akademie múzických umění mají zatím v plánu celkem čtyři březnová uvedení své komiksové verze. (čtk)

12:42
Kryštofa Michala v Support Lesbiens nahradí Czenda Urbánek

Kytarista Hynek Toman dal po prosincovém odchodu zpěváka Kryštofa Michala a zbytku kapely dohromady novou sestavu Support Lesbiens. Zpěvákem bude Czenda Urbánek známý ze skupiny Post-it, ze skupiny Clou přišli bubeník Radek Tomášek a baskytarista Filip Fendrych a kapelu doplní klávesista Jan Andr. Na koncertu se Support Lesbiens v nové sestavě poprvé představí v květnu ve Velkém Meziříčí, do konce roku vydají album. Dnes o tom za kapelu informovala Kateřina Dědková.

"Mnozí očekávali, že se pro záchranu kapely pokusím sestavit nějaký hvězdný tým. Ale proč? Nejde přece o hvězdná jména, ale o lidi jako takové a o chemii mezi nimi. Proto jsem se rozhlížel po muzikantech mezi kamarády," uvedl Toman. Dodal, že jejich elán dává repertoáru Support Lesbiens novou energii.

Zatímco Tomášek a Fendrych budou nadále působit současně v Clou a Support Lesbiens, Urbánek využívá pauzu Post-it. "Vnitřně už jsem byl smířený s tím, že dám muzice definitivní sbohem. Někdo tam nahoře si to ale asi nepřál a ozval se mi Hynek s nabídkou zpívat v Supportech. Když mi řekl svou představu o budoucnosti kapely, nešlo říci ne," sdělil zpěvák vystupující pod jménem Czenda.

Nová sestava Support Lesbiens bude poprvé koncertovat 25. května ve Velkém Meziříčí na charitativní akci Muzikanti dětem. "Budeme hrát samozřejmě stávající hity Supportů, které ale už v dubnu doplníme o nový singl. Celé album pak plánujeme vydat po skončení festivalové sezony na konci října a k němu uspořádáme tři koncertní křty v Brně, Ostravě a Praze. Pražský křest už je v tuto chvíli potvrzen na 4. prosince do Paláce Akropolis," plánuje Toman. Menší turné kapela chystá na jaro příštího roku

O odchodu zpěváka Michala ze Support Lesbiens se spekulovalo již delší dobu. Oficiálně své rozhodnutí oznámil v tiskové zprávě zaslané médiím loni v prosinci. Spolu s ním opustili Tomana i zbývající členové kapely a s Michalem založili skupinu Portless. (čtk)

13:39
V Olomouci se bude konat druhá filmová přehlídka o art brut

Desítku filmů a videosnímků věnovaných fenoménu art brut, tedy umění v původním stavu, nabídne příští středu přehlídka v Arcidiecézním muzeu Olomouc, které je součástí Muzea umění. Diváci se mohou podle organizátorů těšit na snímky, k nimž se běžně nedostanou. Přehlídka se letos zaměří na kořeny tohoto umění v bývalém Československu v době 60. a 70. let minulého století, představí však i současné tvůrce. Druhý ročník Art Brut Film Olomouc má podtitul Poutníci fantazií.

"Je to zcela výjimečná příležitost pro studenty a kulturní veřejnost vidět sadu deseti neobyčejně zajímavých filmů, které jsou svým způsobem specifické. Jsou zaměřeny na tvorbu neprofesionálních spontánních autorů. Zážitek přináší nejen po filmové stránce, ale i po výtvarné. Jsou to díla, která nejsou divákům běžně přístupná," řekl dnes ČTK organizátor přehlídky a sběratel Pavel Konečný.

První část přehlídky připomene některé z filmů, které se v roce 1972 představily na mezinárodní přehlídce Trienále Insita v Bratislavě. Bude zahájena snímkem Vlastimila Venclíka s názvem Muž a žena, přičemž ženou je významná olomoucká rodačka a světově známá tvůrkyně art brut Anna Zemánková. Právě jí je olomoucká přehlídka zasvěcena.

"Film zachycuje Annu Zemánkovou v roce 1969, kdy začínala. Chceme tím zdůraznit i význam toho, proč se přehlídka koná v Olomouci a komu je zasvěcena," dodal Konečný, který svou sbírku neprofesionálního umění založil v roce 1972 a shromáždil v ní zhruba 550 položek od 40 autorů.

Na přehlídce se pořadatelé zaměří také na další české neprofesionální tvůrce, z nichž někteří jsou svými díly zastoupeni i ve sbírkách olomouckého Muzea umění. Diváci se mohou těšit také na dva dokumentární filmy, které přibližují tvorbu dvou podivuhodných tvůrců art brut v Itálii - jsou to malířka Bonaria Manca z Tuscanie a sochař Filippo Bentivegna ze Sicílie.

Francouzský termín art brut označuje umění v původním, syrovém stavu. V přeneseném významu jde o umění neprofesionální, neakademické. Muzeum umění v Olomouci se problematice art brut věnuje dlouhodobě. V minulosti uspořádalo samostatné výstavy Anně Zemánkové, Cecílii Markové, Natálii Maslikové-Schmidtové a v roce 2008 i soubornou výstavu Art brut v českých zemích. (čtk)

14:03
Depardieu kvůli nižším daním si založil firmu v Belgii

Francouzský herec Gérard Depardieu, který už v boji s francouzským daňovým systémem získal nedávno ruské občanství, založil nyní v Belgii firmu. Nazval ji Holding 2712 s odkazem na své narozeniny 27. prosince. Zdanění bohatých je v Belgii mnohem nižší než ve Francii, napsala agentura Reuters.

Filmový Asterix či Cyrano z Bergeracu založil počátkem března společnost s právem investovat do dalších firem. Firma má sídlo v příhraničním městě Estaimpuis, poblíž vesnice Nechin, kde si herec pořídil nedávno dům. Ve vesničce žije například i rodina Mulliezova, která vlastní francouzský potravinový řetězec Auchan a sportovní obchody Decathlon.

Z Depardieuovy nechuti platit 75procentní daň z příjmů se stala veřejná a celosvětově mediálně sledovaná událost. Depardieu dostal od ruského prezidenta Vladimira Putina ruský pas a trvalé bydliště v mordvinském Saransku. V Rusku se mu také dostalo vřelého přijetí, zatančil si například s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem.

Francouzskou vládu herec obviňuje, že ho penalizuje za úspěch. Podle Reuters ale herec popírá, že by francouzskou domovinu opustil kvůli vysokým daním. Jiný důvod ale neuvedl. (čtk)

15:27
Finále v Plzni promítne všech 30 nových českých hraných filmů

Plzeňský filmový festival Finále letos uvede všech 30 českých celovečerních filmů natočených od loňského do letošního dubna. Do soutěže o Zlatého ledňáčka bude zařazeno 12 z nich, o nejlepší dokument bude soutěžit 19 snímků z 66 přihlášených, řekla novinářům koordinátorka přehlídky Eva Košařová. Festival, který letos vstoupí do 26. ročníku, se uskuteční od 21. do 27. dubna. O složení poroty se rozhodne do dvou týdnů, mezi členy bude například režisér Radim Špaček.

Největší bilanční a soutěžní přehlídka českého filmu, která letos nabídne 170 projekcí, zatím nemá naplněný rozpočet. Podle organizátorů je potřeba nejméně osm milionů korun. "Teď máme 6,2 milionu, hlavně od města, kraje, společnosti Plzeň 2015, Česko-německého fondu budoucnosti a partnerů, jako je například ČEZ, Prazdroj a Plzeňská teplárenská," řekl šéf festivalu Ivan Jáchim.

Dodal, že ve financování chybí dva zásadní zdroje, a to Státní fond kinematografie, který od ledna funguje podle nového zákona a až od pololetí do něj začnou proudit poplatky z televizních reklam, a dále ministerstvo kultury, které peníze přislíbilo.

Ceny vstupenky zůstávají už několik let stejné, do 17:00 přijde na 70 korun, standardní stojí 90 korun. Pokud si divák koupí akreditaci za 700 korun, přijde ho lístek na zhruba dvacetikorunu. "Průměrná cena filmu v plzeňských multikinech byla předloni 135 korun a loni se ještě zvýšila," řekl Jáchim. Akreditace budou v prodeji od 18. března. Jejich majitelé si mohou koupit vstupenky v předstihu od 1. dubna, ostatní od 8. dubna.

Sady před Měšťanskou besedou, kde vzniknou čtyři až pět promítacích sálů, budou po podle Jáchima celý týden oživeny venkovní kavárnou, projekcemi a street marketem s výrobky mladých designérů.

Festival připravil poctu režisérce, scénáristce a výtvarnici Ester Krumbachové, představí její jediný režijní film a méně známé dokumenty. Další pocta bude směřovat ke spisovateli Pavlu Kohoutovi, který letos oslaví 85. narozeniny a jemuž festival vydá knihu s názory 15 osobností.

"Ani jsme netušili, jaké kontroverze jeho jméno vyvolá," řekl Jáchim. Festival například uvede stalinistický snímek Zářijové noci z roku 1952, po němž bude Kohout s diváky diskutovat. Autor se prý na diskusi "hrozně těší". Diváci by měli vidět i televizní filmy z produkcí německé ZDF i československé ČST. Třetí pocta je věnována výtvarníkovi a režisérovi filmů pro děti Břetislavu Pojarovi.

Archivní sekce představí filmy Juraje Jakubiska a Jiřího Menzela, jemuž jeho manželka chystá k letošnímu jubileu výstavu fotografií, spíše úsměvnou přehlídku pikantních momentek.

Sekce ZOOM uvede kromě loňských hraných a dokumentárních německých filmů také výrazné německé režiséry v debatách. Například osobnosti časosběrného dokumentu Volkera Koeppa a Helenu Třeštíkovou, téma Jak se točí politika v Německu, v Česku a na Slovensku, ve světové premiéře česko-německý film Česká vesnice Jany Cisar a Petera Zacha o společném soužití a snímek Der Turm Christiana Schwochowa, který se natáčel v Plzni. O účasti jeho režiséra v porotě letošního festivalu se jedná. (čtk)

15:58
Gočárovy automatické mlýny ovládnou umělci

Automatické mlýny v Pardubicích, které projektoval architekt Josef Gočár, ovládnou umělci. V mlýnech končí výroba a uvolněné prostory v období května až června majitel objektů propůjčí pro pořádání kulturních akcí. Řekl to dramaturg Divadla 29 Zdeněk Závodný.

"Připravujeme sérii kulturních událostí, které by se tam měly odehrávat od konce května do konce června," řekl Závodný.

Potvrzeno už je muzikálové představení Divadlo Gočár, které napsal Miloš Orson Štědroň. Diváci se mohou těšit na zpívající architekty 20. století, hlavními postavami hry jsou vedle Josefa Gočára i Pavel Janák a Josip Plečnik. V předběžném programu je také vystoupení Automatického improvizačního orchestru, volného seskupení hudebníků, kteří se zabývají improvizací.

"Jsme rovněž pořadatelé regionální části festivalu Tanec Praha. Jedno představení bychom rádi uvedli v prostoru Gočárových mlýnů," řekl Závodný.

Ředitel pardubických mlýnů Tomáš Kolda ČTK potvrdil, že společnost GoodMills je nápadu nakloněna. V objektech už je téměř všechno vyklizeno, zbývá odvézt asi pět procent techniky. Běží jen sušička na krupičku a balicí linky, řekl Kolda.

Součástí festivalu má být i seminář na téma, jak mlýny v budoucnu využít. Firma zatím nemá kupce. "Chceme aby veřejnost zažila netradiční kulturní zážitek v netradičních prostorách a zároveň otevřít téma o využití Gočárových mlýnů," řekl Závodný.

Akce se nejspíš uskuteční v horním patře objektu, kam se vejde až 150 návštěvníků. Pořadatelé budou muset zajistit podlahy, protože v nich jsou otvory pro rozvod mouky.

Automatické mlýny vznikly v letech 1911 až 1925 a patří k dominantám města. Stavba vychází s anglosaské tradice a charakterizuje ji režné zdivo z tmavých a světlých cihel. (čtk)

16:28
Americký film Smrtelné lži přijde do kin od 4. dubna

Richard Gere, nominovaný za tuto roli na Zlatý glóbus, Susan Sarandonová a Tim Roth hrají v americkém filmu Smrtelné lži. Dnes ho na pracovní projekci v Praze představila distribuční společnost D-cinema, která ho do českých kin uvede od 4. dubna.

Snímek je příběhem finančního magnáta Roberta Millera právě slavícího šedesátiny, který se navenek jeví jako ztělesnění úspěšného amerického podnikatele a dokonalého rodinného života. Za zdmi jeho sídla mu ale vše přerůstá přes hlavu. Zoufale se totiž snaží dokončit prodej svého obchodního impéria dříve, než se přijde na jeho podvody.

Zároveň se snaží utajit svůj dvojí život před loajální manželkou Ellen (Susan Sarandonová) a dcerou a jedinou dědičkou Brooke (Brit Marlingová). Chce vybalancovat aféru s francouzskou prodavačkou umění a v okamžiku, kdy hodlá prodat své problémové impérium, neočekávaný smrtelný omyl ho přinutí žonglovat s rodinou, podnikáním a zločinem za pomoci člověka ze své minulosti. Jeden jeho špatný krok nastartuje podezřívavého detektiva newyorské policie (Tim Roth), kterého nic nezastaví. Bojuje o čas, který nemá a je konfrontován s limity svého morálního pokrytectví.

Dalšími novinkami distribuční společnosti D-cinema bude kriminální komedie Bernie, ve které se objeví Jack Black, Shirlay McLaine a Matthew McCounaughey, a také španělský snímek Neuvěřitelná dobrodružství Tada Stonese, jakýsi animovaný remake populárního Indiana Jonese. (čtk)

17:13
Vasilij Petrenko prodloužil smlouvu s Royal Liverpool Philharmonic Orchestra

Vasilij Petrenko oznámil, že o tři roky prodlužuje svůj kontrakt na pozici šéfdirigenta Královské liverpoolské filharmonie.

Petrenko k orchestru nastoupil v září 2006 na pozici hlavního dirigenta. Až v roce 2018 orchestr opustí, bude jeho historicky druhým nejdéle sloužícím šéfdirigentem, píše deník The Guardian.

Petrenko orchestr provede především důležitým rokem 2015, kdy bude filharmonie slavit své 175. výročí, a zažije také rekonstrukci Liverpoolské filharmonické síně. (red)

17:48
Králova řeč dle režiséra hovoří o přátelství i boji s handicapem

Hru Králova řeč vidí režisér Martin Stropnický jako příběh o úspěšném boji s nepříjemným handicapem a svědectví o mimořádném přátelství dvou mužů. V pátek hru poprvé zhlédne české publikum. Text britsko-amerického dramatika Davida Seidlera nastudoval Stropnický s činohrou Národního divadla Brno. Premiéra i reprízy až do května jsou prakticky vyprodané, zbývá posledních pár lístků.

Královu řeč proslavil oscarový film s Colinem Firthem v roli vévody Bertieho, pozdějšího krále Jiřího VI., který před nástupem na trůn v roce 1936 bojoval s těžkou vadou řeči. V Brně náročnou roli dostal Martin Sláma. Svérázného logopeda Lionela Loguea ztvární hostující Ladislav Frej, který v Mahenově divadle kdysi začínal v dětských rolích. Divadelníkům s přípravami inscenace pomohla i profesionální logopedka.

Podle Stropnického by se hra neměla redukovat jen na téma králova koktání. Příběh podle něj vypovídá obecně o člověku, jenž s podporou blízkých úspěšně bojuje s určitým znevýhodněním, Kainovým znamením. "Ač to není věru žádný hrdina, ale člověk subtilní, dokáže se tomuto svému handicapu postavit a do značné míry se mu to povede. V tom vidím katarzi. Téměř každý, kdo bude v tom hledišti sedět, mohl s něčím podobným, větším či menším, v životě zápolit," uvedl Stropnický.

Příběh je plný historických postav, mezi nimiž jsou například politik Winston Churchill, ministerský předseda Stanley Baldwin a Bertieho otec, král Jiří V. Brněnská inscenace připomene i Mnichovskou dohodu čtyř velmocí, která měla odvrátit válku i za cenu rozbití Československa. Zazní také autentická nahrávka s hlasem Adolfa Hitlera. Nejde však o čistě politickou inscenaci, velký prostor dostávají obě hlavní postavy, stejně jako jejich partnerky. Podle Stropnického nechybí ani humor.

Dramatik Seidler sám v mládí trpěl vadou řeči. Proto jej vztah nejistého krále a svérázného terapeuta přitahoval. O hře začal uvažovat už v 80. letech, ale nezískal souhlas se zpracováním od královny matky, vdovy po Jiřím VI. Proto se k tématu znovu vrátil až po její smrti v roce 2002. Film Králova řeč se stal jedním z nejúspěšnějších snímků roku 2010. Získal mnoho prestižních cen včetně čtyř Oscarů.

Na českých scénách se Králova řeč dosud nehrála, momentálně ji studuje ještě pražské Divadlo pod Palmovkou. Jednu ze zkoušek tam tento týden navštívil britský princ Edward s manželkou Sophií. (čtk)

19:02
Mikulov vystaví obnovený obraz, který před lety ukradli zloději

Do nové expozice zámku v Mikulově, která představí od 4. dubna historické poklady farností regionu, dnes muzejníci nainstalovali obraz Ukřižování Ježíše Krista z 19. století. Rozměrné dílo má pohnutý osud; v roce 2005 jej z kostela sv. Šebestiána ukradli zloději a vypátrat se jej podařilo po dvou letech v Rakousku. Na Moravu se vrátil jako špinavý hadr vhodný na vyhození, řekl dnes Jan Knor, který se na obnově díla podílel. Trvala pět let a stála 400.000 korun.

Kostel sv. Šebestiána je součástí komplexu církevních staveb ze 17. století na mikulovském Svatém kopečku, jenž je nejstarší křížovou cestou na Moravě. Obraz Ukřižování Ježíše Krista, který jej zdobil, je vysoký 2,9 a široký 2,5 metru. I s rámem váží 130 kilogramů. Plátno z něj zloději vyřezali, dílo poskládali do balíčku, a tak vyvezli k prodeji do zahraničí.

Při návratu díla do republiky řešili restaurátoři otázku, zda se dílo, vzhledem k jeho stavu, vyplatí obnovovat. "Byl to hadr s opadanými kousky barvy. Celé to připomínalo puzzle," uvedl Knor. Zrestaurování díla zaplatil Jihomoravský kraj.

Dva roky trvalo studentům oboru restaurování pod vedením Knora, než dílo napnuli na rám a přilepili na něj upadané kousky barev. Pak se do práce pustili jejich zkušenější kolegové.

Výsledek podle odborníků předčil všechna očekávání. Navíc restaurátoři zjistili, že pod malbou se nachází ještě jedna starší ze 16. století. Také zachycuje téma ukřižování Krista. Ze starého díla ale zbyly jen fragmenty.

"Takováto přemalba starých obrazů bývala kdysi poměrně častá. Původní výjev z 16. století byl v tak špatném stavu, že nemělo smysl se snažit jej obnovit," doplnil restaurátor.

Muzejníci nyní doufají, že dílo svým pohnutým osudem přiláká turisty nejen na zámek, ale i na Svatý kopeček, jehož četné kaple mikulovská radnice již několik měsíců opravuje. Obraz zůstane natrvalo v muzeu a do kostela se časem vrátí jeho kopie. (čtk)

19:43
Jilemnické muzeum připomíná dvě události staré sto let

Výstavy ke dvěma významným událostem, které se staly před sto lety, pořádá Krkonošské muzeum v Jilemnici na Semilsku. Na začátku března 1913 se narodil v Jilemnici významný český fotograf Zdenko Feyfar a o pár týdnů později tragicky zahynuli při lyžařském závodu Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Dnes o tom informoval mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Bohumila Hanče a jeho kamaráda Václava Vrbatu připomíná od úterý výstava medailí, cen a archiválií. "Vystaveny jsou mimo jiné ceny darované arcivévodou Karlem, pozdějším posledním rakouským císařem a českým králem, pohár věnovaný hrabětem Janem Harrachem a Hančovy lyže," uvedl Drahný.

Vernisáž fotografií Zdenka Feyfara bude v pátek. Jilemnický rodák se proslavil hlavně snímky Krkonoš a Prahy. V Jilemnici vystaví jeho fotografie z hor. "Pohledy do horských zákoutí, na krásu květů či do práce tehdejších krkonošských horalů představují neokázalou, velmi intimní umělcovu výpověď, jež je dnešnímu člověku neobyčejně blízká a působí jako milé pohlazení," míní Drahný.

Letošní rok je pro jilemnické muzeum plný jubileí. Po 50 letech se tam letos konal sjezd českých turistů a sto let od dokončení má letos také slavný mechanický Metelkův betlém.

Jilemnické muzeum je zaměřeno na oblast západních Krkonoš, dějiny českého lyžování, osobnost hraběte Jana Nepomuka Harracha a dílo krajináře Františka Kavána. Muzeu letos hrozil zánik, díky zvýšenému příspěvku od města se ale podařilo jeho provoz zachovat. KRNAP muzeum provozuje od roku 1979, ročně si zámecké sbírky prohlédne zhruba 25 tisíc lidí. (čtk)

20:31
Technické muzeum získalo od studentů nápady na expozici vlaků

Nápady, jak by mohlo vypadat budoucí Železniční muzeum v areálu Masarykova nádraží v Praze, přinesla ideová studentská soutěž. Přihlásilo se do ní 22 týmů českých a slovenských vysokých škol a studenti navrhovali různě odvážná řešení, jak bývalé kolejové nádražní výtopny pro muzeum upravit. Národní technické muzeum, pod nějž Železniční muzeum spadá, připraví do června investiční záměr rekonstrukce a prostory s exponáty vlaků by chtělo otevřít do roku 2020.

"Studentská soutěž přinesla studie, které prověřily možnosti řešení muzea v památkově chráněném areálu," řekl dnes novinářům předseda poroty Václav Girsa z Fakulty architektury ČVUT. Výsledky soutěže jsou v technickém muzeu vystavené, nejsou ale veřejnosti přístupné. Muzeum uvažuje, že připraví pro zájemce komentované prohlídky.

Ředitel NTM Karel Ksandr uvedl, že ministerstvo kultury přislíbilo na projekt Železničního muzea najít peníze. Cenu podle něj zatím není možné stanovit, projeví se do ní pravděpodobně i nutné odstraňování ekologických zátěží na místě. Na projekt muzeum vypíše soutěž na základě zákona o zadávání veřejných zakázek.

NTM má železniční sbírku přes sto let, dnes je v ní 141 kolejových vozidel. V roce 2000 vláda rozhodla, že v rámci NTM vznikne Železniční muzeum. Areál bývalých výtopen Masarykova nádraží NTM spravuje od roku 2002, připomněl Ksandr. Budování muzea ale nejprve zkomplikovaly povodně v roce 2002, kdy tamní prostory NTM využilo pro záchranu svých zaplavených sbírek. V roce 2004 pak Praha nad celým nádražím vyhlásila stavební uzávěru.

Záměrem Železničního muzea je vrátit život bývalému lokomotivnímu depu, zpřístupnit čtyři desítky historických exponátů a zasadit je do kontextu hospodářského, politického a sociálního.

Areál Masarykova nádraží je rozsáhlým územím, o jehož budoucí podobě se dlouho debatuje. Pražští radní v únoru schválili změnu územního plánu, která přestavbu nádraží umožní. Podle této změny má být na nádraží zachována rezerva pro napojení na rychlodráhu na letiště, chrání objekt pošty u Hybernské ulice, umožňuje mimo jiné propojení ulic Pernerova a Na Florenci a počítá i s vybudováním Železničního muzea. Změnu musí ještě schválit zastupitelstvo, mohlo by ji mít na programu již v březnu. Pokud ji schválí, bude v místě zrušena stavební uzávěra. (čtk)

07:01
Hudební anticeny David získali Dominika Myslivcová a Daniel Landa

V pražském klubu Roxy ve středu večer v pěti kategoriích vyhlásili výsledky hudebních anticen Zlatý David za rok 2012. Nejhorším zpěvákem se stal Leo Beránek, nejhorší zpěvačkou Dominika Myslivcová, nejhorší skupinou Katka a Jindra, za nejhorší píseň hlasující veřejnost označila rap Praha žije od Pata Crycheera a průšvihem roku "ocenila" vystoupení Daniela Landy coby umělce Žito 44 na Českém slavíkovi.

Internetové ankety se podle pořadatelů zúčastnilo 13 tisíc hlasujících, přibližně o 10 tisíc více než v loňském premiérovém ročníku Zlatého Davida. Do Sklepa slávy, zvláštní ceny pořadatelů "za zásah do hudebního průmyslu s přesahem několika let či dekád", patří hudební vydavatelství Česká muzika za spuštění Šlágr TV.

"Cílem této ankety je ukázat na to, že se v českém hudebním světě pohybují zjevy, které podstrkují veřejnosti nekvalitní muziku, která může člověka i obtěžovat," uvedl za pořadatele Jaroslav Konáš. Anticeny připravují weby Hudební masakry a Čilichili s tím, že podmínkou nominace je hlasovat pro umělce, kteří loni vytvořili autorskou skladbu, nebo předstoupili před veřejnost s nějakým interpretačním projevem.

"Zlatý David je název zvolený záměrně a je víceznačný, může to být i David proti Goliášovi. Michal David je brán jako takový model kýče českého popu, ale když si člověk poslechne nominované na Zlatého Davida, tak spráskne ruce a řekne si: Zlatý Michal David," sdělil Konáš. Loňské anticeny Zlatý David opanoval Petr Kotvald, který byl označen za hudební paskvil v kategorii zpěváků i za videoklip k písni Hully Gully. (čtk)

08:11
Mňága s Vypsanou fixou roztančili Lucerna Music Bar

Oblíbené klubové kapely Mňága a Žďorp a Vypsaná fixa ve středu na společném vystoupení v rámci koncertní šňůry Tugedr Tůr roztancovaly zaplněný pražský Lucerna Music Bar. Obě skupiny zahrály své velké hity a v některých případech si prohodily své písně. Koncert se pro velký zájem opakuje i ve čtvrtek.

Večer zahájila Mňága a Žďorp svým nejstarším hitem Hodinový hotel, při kterém frontman Petr Fiala ihned rozezpíval a roztancoval davy převážně mladých posluchačů. Mezi dalšími známými písněmi v bouřlivé atmosféře zazněla také skladba Dutý, ale free, před kterou Fiala připomněl nedávné prezidentské volby, nebo Spaste svoje duše, při níž za velkého aplausu usedl za bicí. Z repertoáru Vypsané fixy Mňága a Žďorp zahrála například písně Odvážný mladý muž nebo Mažoretka. Při závěrečné skladbě na jeviště dorazili členové pardubické kapely a společně se svými kolegy z Valašského Meziříčí nabídli nadšenému publiku píseň Výhledově.

"Gratulujeme Mňáze a teď zase my," zahájil bez pauzy blok Vypsané fixy zpěvák a kytarista Michal Mareda vystupující pod jménem Márdi. Jako první se jejich příznivci dočkali písně Čtyři slunce napsané pro stejnojmenný úspěšný film režiséra Bohdana Slámy. Také Vypsaná fixy při svém koncertu sáhla k repertoáru Mňágy a Žďorp.

Obě kapely si už společné koncerty nanečisto vyzkoušely. "Všechno loni odstartoval pražský koncert s Mňágou v pivovaru Staropramen, kde jsme hráli jejich písně, oni naše. Nakonec jsme hráli všichni dohromady. Bylo to velice osvěžující a vtipné," popsal Márdi cestu ke společným koncertům.

Skupiny se pohybují na české rockové scéně už mnoho let. Mňága oslavila loni 25. narozeniny dvěma alby coververzí Dáreček 1 a 2, kompilačním albem Výhledově a velkým turné, které vyvrcholilo před zaplněným sálem velké Lucerny. Vypsaná fixa plánuje na příští rok velké oslavy dvacátého výročí svého vzniku, které podle Márdiho oslaví vydáním nové desky a dalšími zatím neupřesněnými akcemi. (čtk)

08:52
Zemřel Clive Burr, bývalý bubeník Iron Maiden

Bývalý bubeník Iron Maiden Clive Burr, který hrál na prvních třech albech této britské heavymetalové skupiny, zemřel. Bylo mu 56 let, informovala agentura AFP s odvoláním na členy kapely.

Burr trpěl roztroušenou sklerózou a zemřel "poklidně ve spánku" v úterý ve svém domě v Londýně. Špatné zdraví ho ale trápilo už několik posledních let, uvedla kapela v prohlášení uveřejněném na svých internetových stránkách.

"Byl to úžasný člověk a ohromný bubeník, který byl cenným přínosem pro Iron Maiden v raných dnech, kdy jsme začínali," uvedl v prohlášení jeden ze zakládajících členů skupiny Steve Harris.

Londýnský rodák Burr se ke kapele připojil v roce 1979 a hrál na debutovém albu Iron Maiden. Jeho bubny pak zazněly na další nahrávce Killers z roku 1981. Třetím Burrovým albem se skupinou bylo v roce 1982 The Number of the Beast, které se dostalo na špici britského žebříčku. (čtk)

09:13
Jarní gala pro Struny podzimu dnes nabídne Gregoryho Portera

Jarní Gala pro festival Struny podzimu dnes v pražském Paláci Žofín nabídne koncert amerického jazzového zpěváka Gregoryho Portera. V programu připraveném pouze pro tento večer, jehož výtěžek bude použit na financování dalšího ročníku festivalu Struny podzimu, Portera podpoří i smyčcový Epoque Quartet a český klávesista Ondřej Pivec. Zazní výběr jazzových standardů i Porterovy vlastní kompozice z obou jeho alb Water a Be Good.

Jeden z nejvytíženějších jazzových zpěváků přijíždí do Prahy po úspěšném asijském turné. Za svou relativně krátkou sólovou dráhu si získal přízeň posluchačů i kritiky, posbíral množství nominací i cen v prestižních anketách.

"Jestliže jeho prvotina Water ohlásila vstup nového velkého jména mezi jazzové vokalisty, Be Good jasně potvrzuje, že Gregory Porter toho má ještě mnoho co říct," napsal americký magazín All About Jazz. Skladba Real Good Hands z jeho druhého alba byla nominována na Grammy v kategorii Nejlepší výkon v oblasti tradičního rhythm and blues.

Tuzemskému publiku Porter na festivalu Struny podzimu dvakrát zazpíval loni na podzim ve vyprodaném Lucerna Music Baru.

Výtěžek Jarního Gala bude stejně jako v předchozích letech využit k financování nadcházejícího ročníku festivalu Struny podzimu. V předchozích letech na Gala vystoupili ve vyprodaných sálech Obecního domu Bobby McFerrin, Dee Dee Bridgewaterová a Dianne Reevesová. Cílem večera je oslovit individuální i firemní dárce, aby svou účastí na celém večeru včetně společenské části podpořili festival. (čtk)

09:22
Činoherní studio připravuje hru Tkalci

Ústecké Činoherní studio připravuje hru Tkalci, která vznikla podle předlohy německého autora Gerharta Hauptmanna. Premiéru bude mít 16. března. Ve středu měla hrad neveřejnou generální zkoušku. Představení režíruje německá režisérka Vanessa Emdeová, dramaturgicky ho zpracoval Vojtěch Bárta s Veronikou Musilovou Kyrianovou.

Původní Hauptmannova hra z konce 19. století je označována za klasické dílo sociálního dramatu a je inspirovaná povstáním chudých tkalců, které se odehrálo v roce 1844 nedaleko českých hranic v tehdy pruské části Slezska.

V Činoherním studiu vznikl podle předlohy v podstatě nový text, na kterém se vedle režisérky podílel celý kolektiv divadla. Hauptmannovým dramatem se nechává inspirovat, ale také s ním polemizuje.

Končí sice katastrofou, k žádnému povstání tu ale nedojde. "Na jednu stranu je zajímavé, že události často k ničemu nevedou, zároveň žijeme v napjaté době vzrůstajícího sociálního napětí, v době, která je nepokojná a která k povstání vyzývá. Otázka ale spíš zní, proč si to necháme líbit. Proto bylo třeba změnit konec, ale i celé vyznění hry," vysvětlil Bárta.

V Hauptmannově originále vystupuje 44 postav a počítá se v něm s davovými scénami. Činoherní studio zachovalo 12 postav, ztvárňují je Nataša Gáčová, Klára Krejsová, Anna Fišerová, Jan Jankovský, Petr Panzenberger, Jan Plouhar, Matúš Bukovčan, Jan Ťoupalík, Josef Kadeřábek, Jiří Maryško, Jaroslav Haidler a František Marek. "Postavy jsou úplně nově napsané, šlo nám spíš o rozpornost, ambivalentnost postav. Oproti Hauptmannovi jsou víc zpsychologizované, protikladnější. A to nás baví. Nezajímalo nás ukazovat jednoznačné schéma tkalci versus zlý továrník," řekl Bárta.

Mottem dramaturgického plánu letošní sezony divadla a zároveň mottem hry je "všechno je v tobě". Inscenaci uvádí také Hauptmannův citát "Každý člověk má nějakou touhu". "Otázka je, jakým způsobem s tím pracuje systém, který touhy a potřeby lidí zneužívá a činí je vydíratelnými," řekl dramaturg. Dodal, že za motto "všechno je v tobě", staví inscenace Tkalci velký otazník. (čtk)

10:54
Fanoušci seriálu Veronica Mars vybrali 2 miliony dolarů na film

Fanoušci kriminálního mysteriózního seriálu Veronica Mars, který už se v USA přestal natáčet, v rekordním čase vybrali dva miliony dolarů, aby financovali filmovou verzi. Více než 31 tisíc lidí přislíbilo částky od jednoho do 10 tisíc dolarů (asi 198 tisíc Kč) na internetovém serveru Kickstarter.com během necelých 24 hodin od spuštění sbírky.

Tvůrce televizního seriálu Rob Thomas podle agentury Reuters uzavřel dohodu s hollywoodským studiem Warner Bros o natočení filmu, pokud se fanouškům podaří do 12. dubna dát dohromady dva miliony dolarů. "Jejich reakce byla: 'jestli dokážete, že existuje dostatečný zájem fanoušků, pak do toho půjdeme'," napsal Thomas na dárcovské stránce. Film by se podle něj mohl v kinech objevit v roce 2014.

Seriál o Veronice Marsové, studentce pomáhající svému otci, losangelskému soukromému detektivovi, vysílaly americké televize UPN a CW v letech 2004 až 2007. V hlavní roli seriálu známého i z českých televizních obrazovek hrála Kristen Bellová.

Thomas dodal, že napsal scénář výpravného filmu hned poté, co byla produkce seriálu v roce 2007 zastavena. Studio Warner Bros ho ale tehdy odmítlo financovat s odůvodněním, že si není jisté dostatečným zájmem diváků.

Bellová už podepsala účast i na filmové podobě Veroniky Marsové. Mezi herci v mluvící roli se objeví i jeden z dárců, který na natočení přislíbil alespoň 10 tisíc dolarů. Ti, kdo přispěli deseti dolary, dostanou kopii scénáře a ti, kdo dali 25 a víc, se vedle ní mohou těšit ještě na tričko. (čtk)

11:55
Nizozemský thriller využije v kině mobily jako "druhou obrazovku"

S novátorským nápadem přichází nizozemský thriller App. Film o záhadné osobní aplikaci, která má uživatelům mobilních telefonů pomáhat, ale obrátí se proti nim, od diváků vůbec poprvé vyžaduje, aby si v kině zapnuli chytré telefony, na nichž uvidí další části filmu.

Ve filmu zlovolná aplikace Iris - což je shodou okolností jméno osobního asistenta v iPhonech firmy Apple Siri napsané pozpátku - přebere kontrolu nad chytrým telefonem hrdinky, jednadvacetileté studentky psychologie Anny.

"Chtěli jsme udělat film o mobilních telefonech, o tom, jak se technologie může obrátit proti nám," řekl agentuře AFP Edvard van 't Wout z produkční společnosti 2CFilm během středečního promítání pro tisk. Je to podle něj poprvé, co bude v kinech využita technologie "druhé obrazovky".

Film proto začíná tradiční žádostí kin - jen naopak - když návštěvníky prosí, aby si "laskavě zapnuli své mobilní telefony". Nápad, který za tím stojí, je prostý: diváci si stáhnou aplikaci do svých chytrých telefonů nebo tabletů a v kině ji spustí. Filmový obsah v rámci aplikace pak v určitých místech filmu spouští pro lidské ucho neslyšitelné signály v soundtracku snímku. Divákům se začnou na displeji telefonu objevovat němé části zápletky, jako jsou textové zprávy mezi hrdinkou a její nejlepší kamarádkou, novinová zpráva o sebevraždě na plátně nebo to, co sama hrdinka vidí na svém telefonu.

Thriller, který je přístupný od dvanácti let, se dá sledovat i bez mobilu, ale pak "o kus přijdete", upozornil režisér Bobby Boermans. Podle jeho slov byla tvorba filmu tak trochu jako psaní dvou scénářů. Některé pasáže na plátně byly úmyslně protaženy, aby diváci měli dost času vstřebat informace z malého displeje, než znovu zvednou oči k plátnu.

V Nizozemsku bude mít film premiéru 4. dubna. Pro zahraniční trh se chystá dabing do angličtiny. (čtk)

13:40
Ostravské muzeum vystavuje Košický zlatý poklad

Košický zlatý poklad tvořený 2919 zlatými mincemi, třemi unikátními renesančními medailemi a 214 centimetrů dlouhým zlatým řetízkem si od pátku budou moci prohlédnout návštěvníci Ostravského muzea. Poklad, který byl objeven v roce 1935 při přestavbě košického finančního ředitelství, je v Evropě jedinečný. Lidé jej mimo východoslovenské město mohou vidět díky tomu, že speciální trezorová místnost v muzeu, kde je dlouhodobě uložen, se několik let rekonstruuje. Novinářům to dnes řekli pořadatelé ostravské expozice.

Ostravské muzeum kvůli pokladu zpřísnilo bezpečnostní opatření. "Ty stálé zabezpečovací systémy, co máme, jsme ještě trochu doplnili," řekla ředitelka muzea Jiřina Kábrtová. Fakt, že Ostrava je partnerským městem Košic, i dlouhodobá spolupráce Ostravského muzea s košickými jsou podle Kábrtové důvodem, proč poklad svou pouť po středoevropských městech končí právě v moravskoslezské metropoli. Od roku 2008 jej mohli vidět lidé v Bratislavě, Praze, Budapešti a Krakově, od srpna bude opět vystavený ve specializovaných prostorech v Košicích.

Cena jednotlivých mincí by se podle hlavního kurátora výstavy Marka Budaje na numismatickém trhu pohybovala mezi zhruba 300 a 30.000 eury (asi 7600 až 770.000 korun), hodnota celého pokladu je ale nevyčíslitelná. "Je třeba si uvědomit, že je to jedinečný poklad nejen pro Slovensko, ale pro celou Evropu. Takové poklady se jednoduše v současnosti neobjevují," řekl kurátor.

Poklad pochází z asi 75 tehdejších evropských zemí. Nejstaršími mincemi v nálezu jsou sedmihradské dukáty z roku 1402 a nejmladšími dukáty z roku 1679. Nejvzácnějšími exponáty výstavy jsou tři renesanční medaile a z nich vyniká jezdecká medaile Ferdinanda I. z roku 1541 o váze 69,35 gramu. Jejím autorem je renesanční medailér Krištof Fuessel a na světě jsou jen asi tři exempláře.

Cennými exponáty je také osm dvojdukátů ražených v letech 1607 až 1621 Janem Jiřím ve slezském Krnově. "Jsou jedny z nejvzácnějších i z hlediska numismatického. Nacházejí se jen sporadicky, jsou výjimečné a navíc ve velmi krásném, honosném stavu," řekl Budaj.

Podstatná část mincí, pocházející z Nizozemska, je podle něj zřejmě vyrobena ze zlata dovezeného z Ameriky. Budaj řekl, že pro běžného člověka bylo v tehdejší době nemožné takový poklad nashromáždit. Jeho majitel musel být podle kurátora opravdu bohatý.

Poklad zakopal v měděné schránce (ta je rovněž součástí výstavy) pod podlahu v tehdejším sídle Spišské komory zřejmě někdo ze čtyř lidí: předseda komory nebo někdo z jeho tří poradců. Stalo se tak pravděpodobně v neklidných dobách takzvaného Tököliho povstání kolem roku 1682. Tři z oněch čtyř lidí v následujících letech zemřeli a poklad si už nikdo nevyzvedl. Nenašli ho ani řemeslníci při rekonstrukci domu v 18. století. Dnes už ale poklad čítá o jednu minci méně, než v něm bylo při nalezení roku 1935. V 70. letech minulého století se jedna z mincí ztratila.

Návštěvníci muzea si poklad mohou prohlédnout od pondělí do pátku od 09:00 do 17:00, v soboty od 09:00 do 13:00 a v neděli od 13:00 do 17:00. Vystavený bude do 5. května. Vstupné do muzea stojí dospělého 60 korun, děti platí 40 korun. (čtk)

15:02
Sociální drama Můj pes Killer bude v kinech od 11. dubna

S neherci pracovala slovenská režisérka a scenáristka Mira Fornayová při tvorbě sociálního dramatu Můj pes Killer. Česko-slovenský film natáčený ve Skalici a Hodoníně, který letos získal hlavní cenu na festivalu v Rotterdamu, představí v druhé polovině března v soutěžní sekci festival Febiofest. Do tuzemských kin ho distribuční společnost CinemArt uvede 11. dubna.

V hlavních rolích bezvýchodně působícího příběhu plného rasismu, sociálních problémů a rozvrácené rodiny se představují neúspěšný uchazeč o studium herectví a ochotník Adam Mihál a masérka, pedikérka a manikérka Irena Bendová. V jedné z rolí se objevila i režisérčina matka, majitelka vinohradů Mária Fornayová.

"S herci by takový příběh vyzněl falešně, nakonec ti, které jsem si vybrala, byli největšími profesionály, jaké jsem kdy potkala. Všichni mají talent, jen nemají trénink," uvedla po dnešním promítání pro zástupce médií režisérka Fornayová.

Sníměk se natáčel loni na přelomu března a dubna bez klasického scénáře. Účinkující byli pouze instruováni, v jaké situaci se nacházejí. "Pracovala jsem záměrně s neherci z vybrané lokality formou improvizací na přesnou situaci nebo motiv. Důležité je, že se jedná o fikci, herci nehrají sami sebe," zdůraznila Fornayová.

Její druhý celovečerní film popisuje drama jednoho dne. Osmnáctiletý Marek žije v bezútěšném prostředí blízko slovensko-českých hranic se svým otcem vinařem a rasistickými kamarády. Syrový příběh působící místy jako dokument se dotýká otázek, jako jsou rasismus, nezaměstnanost, netolerance, zločinnost a disfunkční rodina. Markovým nejlepším přítelem je v tomto světě jeho perfektně vycvičený bojový pes.

"Je to příběh o očistě, hledání identity a rodiny. Je to příběh o naší víře, proč v něco věříme a jak zpětně tato naše víra ovlivňuje naše životy," podotkla Fornayová, která se na problém dívá z pohledu jednoho chlapce a bez komentáře.

Slovenská filmařka Fornayová vystudovala režii na pražské FAMU, ve studiích pokračovala v Británii. V roce 2009 debutovala irsko-česko-slovenským filmem Lištičky, který měl premiéru v rámci Týdne kritiky na filmovém festivalu v Benátkách. (čtk)

16:38
Prodej digitální hudby v Česku narostl a zpomalil pokles trhu s nahrávkami

Pokles českého trhu s hudebními nahrávkami zpomalil. Celkové příjmy z prodeje hudby se meziročně snížily o šest procent na zhruba 281 milionů korun, přičemž prodej digitální hudby proti předchozímu roku stoupl o 63 procent. Právě nárůst digitálních prodejů stojí za zotavením českého hudebního průmyslu. Sdělila to česká pobočka Mezinárodní federace fonografického průmyslu (ČNS IFPI).

"Firmy sdružené v ČNS IFPI loni utržily z prodeje fyzických a digitálních nosičů téměř 281 milionů korun. Příjmy z prodeje fyzických nosičů pak činí 223 milionů korun, " uvedli zástupci pobočky. Podle nich lze rok 2012 označit za boom legálních hudebních on-line servisů. Rozrostla se nejen nabídka digitálních obchodů, ale i obchodních modelů jako takových.

"V roce 2012 se digitální trh dostal až na 21 procent celkového trhu, což představuje téměř 58 milionů korun," informovala federace, podle níž se tak Česko postupně přibližuje celosvětovému průměru s 34 procenty.

IFPI v této souvislosti pro srovnání uvedla, že v roce 2011 se digitální nahrávky podílely na celkovém prodeji hudby v Česku 12 procenty, o rok dříve pouhými sedmi procenty.

Nejsilnější pozici na tuzemském hudebním trhu má vydavatelství Universal Music s 25,7 procenta, za ním následuje společnost Supraphon, jejíž podíl na trhu je 20,4 procenta. Třetí místo zaujímá Sony Music s podílem 19,5 procenta. Na dalších místech jsou firmy EMI (16,8 procenta), Česká muzika (8,5 procenta) a Popron Music (2,9 procenta). (čtk)

17:11
Stavovské divadlo v květnu uvede Myslivečkovu operu Olimpiade

Jedno z vrcholných děl Josefa Myslivečka, operu Olimpiade, uvedou v květnu třikrát ve Stavovském divadle. Olimpiade se na jeviště vrací po 234 letech od poslední reprízy, která se odehrála v roce 1778 v Neapoli. V pražském Stavovském divadle zazní v interpretaci barokního orchestru Collegium 1704 poprvé v historii. Za pořadatele o tom informovala Simona Andělová.

"Josef Mysliveček patřil k nejúspěšnějším operním skladatelům své doby a jeho nádhernou hudbu plnou melodické invence a neomylného smyslu pro hudební drama obdivovalo nejen operní publikum v Itálii, kde strávil většinu svého života, ale stala se zdrojem inspirace i pro řadu jeho následovníků včetně samotného Mozarta. Věřím, že oživení opery Olimpiade napomůže návratu Josefa Myslivečka do povědomí veřejnosti," uvedl iniciátor projektu, dirigent Collegia 1704 Václav Luks.

V režii Ursel Herrmannové, která v Národním divadle spolu se svým manželem Karlem-Ernstem Herrmannem realizovala inscenace Mozartových oper La clemenza di Tito a La finta giardiniera, se v pěveckých úlohách představí Raffaella Milanesiová, Sophie Harmsenová, Johannes Chum nebo Simona Šaturová.

Premiéra dramatického příběhu, který se odehrává na pozadí starořeckých olympijských her, je na programu 2. května. Druhé představení se uskuteční 5. května a repríza o den později. Národní divadlo Olimpiade uvádí v koprodukci s Caenským divadlem, Dijonskou operou a Velkým divadlem v Lucemburku. Právě na tyto scény se inscenace po třech představeních ve Stavovském divadle přesune.

Josefu Myslivečkovi, vzniku a realizaci inscenace jeho opery Olimpiade je věnován stejnojmenný celovečerní dokumentární film režiséra Petra Václava a kameramana Miroslava Janka, který do kin vstoupí koncem letošního roku. (čtk)

07:56
Výstava fotografií v Plzni ukazuje krásu káhirské architektury

Jedinečnost a krásu káhirské architektury představuje nová fotografická výstava v Západočeském muzeu v Plzni. Na 76 velkoformátových černobílých fotografiích nabízí autor snímků Jan Brodský pohled na náboženské, veřejné i soukromé stavby Káhiry, která je jedním z chráněných urbanistických celků UNESCO, řekla autorka koncepce výstavy Hana Benešovská. Egyptskou Káhiru lze podle ní považovat za studnici pokladů islámské architektury, jejíž jednotlivé slohy se vyvíjely od roku 641 minimálně do konce osmanské vlády v závěru 18. století.

Protože stará Káhira nebyla na rozdíl od jiných islámských metropolí nikdy zničena vpádem vojsk, dochovaly se v ní stavby i z nejstarších období arabského osídlení. Výstava členěná do pěti základních celků představuje vývoj architektury města v průběhu staletí. Díky časovému zařazení staveb nabízí návštěvníkům možnost porovnání s architekturou v českých zemích v dané době. "Představuje architekturu náboženskou, obytnou, veřejnou, urbanistické celky historické Káhiry a zároveň ornament a dekor," vyjmenovala Benešovská. Severočeský fotograf Brodský namířil objektiv do nitra známých i neznámých památek na území celé Káhiry v letech 2008 až 2009.

Soubor fotografií má poukázat na kulturní odkaz islámského světa. Černobílou kolekci snímků doplňuje obsáhlá barevná publikace o architektuře Káhiry, která obsahuje i podrobné plány či mapy. Výstava je jednou z doprovodných akcí k Festivalu arabské kultury, který se v Plzni uskuteční od 5. do 12. dubna. Návštěvníci Západočeského muzea si mohou snímky prohlídnout do 21. dubna. (ČTK)

09:39
Předáním dvou cen Kristián začal 20. ročník Febiofestu

Předáním cen Kristián za přínos světové kinematografii začal ve čtvrtek v multikině Cinestar Anděl 20. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest. Oceněni byli britský producent a "otec" Bertolucciho devítioscarového Posledního císaře Jeremy Thomas a italský herec známý i z hollywoodských produkcí Giancarlo Giannini. Thomas během téměř čtyřiceti let produkoval přes pět desítek snímků, mezi něž patří Skolimovského Křik a Cronenbergova Nebezpečná metoda. Giannini spolupracoval s režisérkou Linou Wertmüllerovou - hlavní role ve filmu Pasqualino mu vynesla nominaci na Oscara. Do diváckého povědomí se zapsal také účastí na bondovkách Casino Royale a Quantum of Solace.

V dalším ze sálů byla udělena cena Asociace režisérů a scenáristů. Za výrazný tvůrčí, organizační či producentský čin ji získali zakladatelé Muzea Karla Zemana, které bylo u Karlova mostu otevřeno loni v říjnu. Expozicí muzea plnou videoprojekcí, modelů a zvuků dosud prošlo 24 000 návštěvníků. Novou podobu ceně z bílého porcelánu dala sochařka Šárka Radová.

Dvacátý ročník Febiofestu se koná do 22. března, bude pokračovat ve všech krajských městech. Celkem nabídne 190 filmů z 57 zemí; půjde o 544 projekcí, z toho 439 jich bude v pražském multiplexu Cinestar Anděl. Kristiána v dalších dnech převezmou stvořitel filmových Beatles Richard Lester, polský herec, režisér a scenárista Jerzy Stuhr a americká herečka Geraldine Chaplinová. (ČTK)

11:05
Lipský knižní veletrh představuje na 100 000 knižních titulů

V Lipsku se ve čtvrtek otevřely brány tradičního knižního veletrhu. Do neděle na něm představí 2069 vystavovatelů ze 43 zemí více než 100 000 knižních titulů, z toho 20 000 novinek. Mnozí autoři svá díla opět představí osobně. Letošní Lipský knižní veletrh se podle agentury DPA zvlášť zaměřuje na polskou, ukrajinskou a běloruskou literaturu a také na literaturu pro děti a mládež. Pořadatelé počítají se zhruba 160 000 návštěvníky.

Souběžně s veletrhem na lipském veletržním výstavišti se po celém městě konají stovky autorských čtení. Německý překlad své autobiografie má v pátek představit bývalý sovětský vůdce Michail Gorbačov. Jedním z hlavních témat veletrhu je opět budoucnost knihy v digitálním věku. Debatu při zahájení veletrhu otevřel šéf svazu německých knihkupců Gottfried Honnefelder, když hovořil o "monopolizaci knižní kultury" jedním velkým internetovým obchodním domem, čímž zjevně narážel na pozici společnosti Amazon.

Způsob psaní knih, jejich podoba i distribuce se mění, a proto jen k tématům e-knih a selfpublishingu (samovydávání knih) připravili organizátoři veletrhu více než 60 akcí. Knihkupci se však zároveň dominanci Amazonu brání a usilují o zachování malých knihkupectví za rohem, napsala DPA. (ČTK)

11:24
Spisovatelka Procházková dostane v Lipsku cenu za knihu pro mladé

Česká spisovatelka Iva Procházková převezme v pátek na lipském knižním veletrhu cenu Luchs, kterou uděluje německý týdeník Die Zeit a Radio Bremen nejlepším titulům pro mládež za předchozí rok. Procházková ji dostane za německé vydání svého románu Uzly a pomeranče.

Pro dvojnásobnou držitelku české literární ceny Magnesia Litera to není v Německu první vavřín. Před šesti lety získala Cenu Friedricha Gerstäckera, nejvýznamnější německé ocenění za knihy pro děti a mládež, a to za román Tanec trosečníků.Za své další dílo Nazí byla v roce 2010 nominována na Německou cenu za literaturu pro mládež.

Devětapadesátiletá autorka je dcerou spisovatele a scenáristy Jana Procházky. Její starší sestra Lenka Procházková je také spisovatelkou. (ČTK)

12:36
Rapper Example v Praze ukáže, jakou evolucí prošel

V Incheba Aréně na pražském Výstavišti v pátek vystoupí britský rapper Example. Hudebník se v České republice představí potřetí po loňských úspěšných koncertech v pražském Lucerna Music Baru a na festivalu Rock for People. Tentokrát nabídne písně z nového alba The Evolution of Man, které vyšlo loni v listopadu.

Třicetiletý Example, vlastním jménem Elliot John Gleave, vystoupí v Praze v rámci evropského turné ke své čtvrté desce, která je podle jeho slov více než v minulosti dílem celé doprovodné kapely. "Před dvěma lety jsem byl jen já a jeden dýdžej. Teď mám už celou skupinu, bubeníka, basáka, kytaristu. Je to perfektní mix," uvedl Example. Novou nahrávku označil za "dance-rockové album, kde všechno stojí na kytarovém riffu".

Example má za sebou úspěšný rok své kariéry - měl dva velké hity na druhém místě hitparády, Say Nothing a We'll Be Coming Back a celé léto věnoval koncertům, kterých odehrál téměř padesátku včetně vyprodané O2 Areny v Londýně. Londýnský rodák vyniká zejména v žánrech electro house, grime, dubstep a britský hip hop. Loni v červenci ve Festivalparku v Hradci Králové na Rock for People mimo jiné představil písně ze své třetí studiové desky nazvané Playing in the Shadow. (ČTK)

13:53
V Brně bude mít premiéru Králova řeč, kterou nastudoval Stropnický

Národní divadlo Brno uvede v pátek v české premiéře hru Králova řeč, proslavenou díky stejnojmennému oscarovému filmu. Text britsko-amerického dramatika Davida Seidlera nastudoval s činoherním souborem hostující režisér Martin Stropnický. Inscenace podle něj vypovídá o výjimečném přátelství mezi dvěma muži a úspěšném boji s handicapem, nechybí v ní ani humor.

V úspěšném filmu exceloval Colin Firth v roli vévody Bertieho, pozdějšího britského krále Jiřího VI., který před nástupem na trůn v roce 1936 bojoval s těžkou vadou řeči. V Brně dostal náročnou roli Martin Sláma. Svérázného logopeda Lionela Loguea ztvární Ladislav Frej. Příběh je plný dalších historických postav, mezi nimiž jsou například politik Winston Churchill a ministerský předseda Stanley Baldwin.

Brněnská inscenace připomene i Mnichovskou dohodu čtyř velmocí, která měla odvrátit válku i za cenu rozbití Československa. Králova řeč se na českých scénách dosud nehrála. Momentálně ji studuje ještě pražské Divadlo pod Palmovkou. Jednu ze zkoušek tam tento týden navštívil britský princ Edward s manželkou Sophií. (ČTK)

15:21
Jurský park 4 natočí nováček, který cestoval časem

Hollywoodský nováček Colin Trevorrow bude režírovat čtvrtý díl série Jurský park. Americké filmové studio Universal Pictures uvedlo, že Steven Spielberg, který režíroval první dva filmy této série, bude výkonným producentem Jurského parku 4. Tři dosavadní filmy (Jurský park, Ztracený svět: Jurský park a Jurský park 3) dohromady utržily téměř 2 miliardy dolarů (asi 39,6 miliardy Kč). Třetí díl byl ale z tohoto hlediska nejslabší se ziskem "jen" 368 milionů dolarů (asi 7,3 miliardy Kč).

Šestatřicetiletý Trevorrow je v Hollywoodu jen málo známý. Debut na poli celovečerního filmu si odbyl nezávislou sci-fi komedií o cestování v čase Safety Not Guaranteed, která se promítala na filmovém festivalu Sundance v roce 2012. Natočil také jeden televizní film a dokument.

Podle informací studia Universal bude Jurský park 4 v trojrozměrném formátu a premiéra je naplánována na 13. června 2014. Původní Jurský park z roku 1993 se letos v dubnu vrátí do amerických kin v novém 3D kabátě. (ČTK)

16:34
Slovácké divadlo uvede slavnou Ibsenovu Noru

Slovácké divadlo připravuje druhou letošní premiéru. Po Bondyho Cybercomicsu se tentokrát zaměřilo na světovou klasiku. V sobotu od 19:00 tak divákům vůbec poprvé v historii scény představí slavnou Ibsenovu Noru v režii Martina Františáka. Henrik Ibsen toto psychologické drama napsal v roce 1879 a je považováno za jeho přelomové dílo. Podle Františáka se přitom téma hry dotýká i současnosti.

"V čem je hra silná a nesmiřitelná je vztah Nory a Helmera, v necitlivosti a v pubescentním zrání mužů, které zažíváme napravo nalevo. Má své podvědomé komory surovosti, deviací a krutostí, s nimiž se žena vypořádává. V tom je ta hra mužská. Ženská pak je v tom, že se prostě v některých domácnostech, prostředích a klecích žít nedá," řekl Františák s tím, že ve hře je také silný motiv peněz a touhy po slušném postavení.

Nora jednoho vánočního dne zjistí, že se její život založený na šťastném manželství a domácí klícce, nezadržitelně hroutí. Může za to padělaný dokument, kterým kdysi chtěla zachránit manželovo zdraví a rodinnou harmonii. "Nora manželovi, ač si to úplně neuvědomuje, dělá takovou panenku, dělá věci hodně tak, jak chce on. Na konci hry si ale uvědomí, jak dlouho žila v manželství v nepravdě a co to pro ni znamenalo, že to nebyla ona sama," popsala představitelka Nory Tereza Novotná. (ČTK)

06:19
Elton John ze zdravotních důvodů zrušil koncert v USA

Britský zpěvák Elton John na poslední chvíli zrušil páteční koncert v USA. Organizátoři koncertu v Birminghamu ve státě Alabama hovořili o zdravotních důvodech, ale další podrobnosti podle agentura AP nesdělili. Koncem roku by měl John vystoupit také v Praze. Na facebookové stránce birminghamské arény se objevila fotografie, na níž je pro zpěváka na podiu už připravené piano.

Pořadatelé tento týden oznámili, že pětašedesátiletý popový zpěvák vystoupí 18. prosince v pražské O2 areně. Před třemi roky diváky ve vyprodané O2 areně nadchl. Elton John, vlastním jménem Reginald Kenneth Dwight, se populární hudbě věnuje více než 40 let. Celkem se po světě prodalo více než 200 milionů kopií jeho nahrávek. (ČTK)

07:48
V cenách Žebřík vyhráli Kryštof nebo UDG, průserem roku je amnestie

V hudební anketě Žebřík 2012 se skupinou roku stala kapela Kryštof. Ostravská skupina tak proměnila jedinou ze čtyř nominací, včetně umístění Richarda Krajča mezi nejlepšími zpěváky. Těmi se stali Tomáš Klus a Anna K. Albem roku je Akrobat skupiny UDG, skladbou Run Run Run od zpěvačky Celeste Buckinghamové. O výsledcích rozhodly sms v hlasování fanoušků.

V dalších kategoriích si bronzové sošky z dílny výtvarníka Václava Česáka odnesli Kofe-in za videoklip Jediná, A Banquet jako objev roku, organizátoři festivalu České hrady obhájili loňské vítězství za akci roku a za film roku účastníci ankety označili dokument 9 a půl se skupinou Imodium. Za "průser roku" hlasující fanoušci považují prezidentskou amnestii.

Speciální cenu pořádajícího magazínu iReport si odvezli Chinaski. "Důvodů, proč jsme se jim rozhodli dát cenu, je několik. Kapele Chinaski je stejně jako Žebříku dvacet let, ale cena je především za to, že se tahle skupina tak dlouho drží na špičce tuzemské hudební scény," řekl ČTK ředitel cen Žebřík Jarda Hudec. (ČTK)

09:22
Koktající král si v Brně vysloužil potlesk

Potleskem ve stoje většina publika odměnila herce po páteční české premiéře hry Králova řeč. Text britsko-amerického dramatika Davida Seidlera nastudoval s činohrou Národního divadla Brno hostující režisér Martin Stropnický. Divadlo bylo při premiéře zaplněné až po místa ve čtvrtém pořadí těsně pod stropem. Vyprodané jsou i další reprízy v této sezoně.

Královu řeč proslavil oscarový film s Colinem Firthem v roli vévody Bertieho, pozdějšího krále Jiřího VI., který před nástupem na trůn v roce 1936 bojoval s těžkou vadou řeči. V Brně náročnou roli dostal Martin Sláma.

Právě on po představení sklidil nejbouřlivější potlesk. "Typově i fyzicky se mi zdál nejblíže té roli, a to i hereckou zralostí a zároveň ještě relativně mladým věkem," uvedl na tiskové konferenci před premiérou režisér Stropnický. Svérázného logopeda Lionela Loguea ztvárnil hostující Ladislav Frej, který v Mahenově divadle kdysi začínal v dětských rolích. (ČTK)

10:51
Slovenský Febiofest nabízí filmy Menzela či Hanekeho

Domácí a zahraniční filmovou produkci včetně snímků českých filmařů představí slovenský festival Febiofest, který v pátek začal v Bratislavě. Část jeho programu je věnována tvorbě českého režiséra Jiřího Menzela. Jubilejní 20. ročník festivalu potrvá do poloviny dubna a kromě Bratislavy se uskuteční i v šesti dalších slovenských městech. Bratislavská část programu nabídne 129 filmů.

Za zahajovací film organizátoři tentokrát zvolili snímek Můj pes Killer. Drama slovenské režisérky Miry Fornayové, které bylo natáčeno na moravsko-slovenském pomezí, získalo hlavní cenu na nedávném mezinárodním filmovém festivalu v Rotterdamu. Jedna ze sekcí Febiofestu je vyhrazena dílu Jiřího Menzela. Diváci budou moci zhlédnout devět jeho filmů, jako například Oscarem oceněný snímek Ostře sledované vlaky, dále snímky Postřižiny, Slavnosti sněženek nebo kultovní komedii Vesničko má středisková.

Samostatná část programu je věnována také tvorbě rakouského režiséra Michaela Hanekeho a maďarského filmaře Bence Fliegaufa. Kromě Menzelových filmů je česká produkce zastoupena i řadou dalších snímků. Například ve zvláštní kategorii českého a slovenského dokumentárního filmu bude hostem festivalu dokumentaristka Olga Špátová, která uvede své dílo Největší přání. (ČTK)

12:04
Začal se točit film o narkobaronu Escobarovi, kterého hraje Benicio del Toro

Život nechvalně proslulého kolumbijského narkobarona Pabla Escobara dostává podobu celovečerního hraného filmu. Natáčení snímku Paradise Lost začalo pod vedením francouzského režiséra Dimitriho Rassama v Panamě a má skončit začátkem června. Informuje o tom agentura AFP.

Hlavní roli ztvárňuje americký herec portorického původu Benicio del Toro, který v roce 2001 získal Oscara za nejlepší vedlejší mužskou roli ve filmu Traffic - nadvláda gangů. V roce 2008 byl oceněn na festivalu ve francouzském Cannes za hlavní roli ve dvoudílném filmu o Ernestu "Che" Guevarovi. V chystaném filmu o Escobarovi se objeví také Američané Josh Hutcherson, Carlos Bardem, Brady Corbet a Francouzka Ana Girardotová.

Pablo Escobar patřil hlavně v 80. letech minulého století k největším obchodníkům s kokainem a s kolumbijskými úřady vedl faktickou válku. Obávaný vůdce drogového kartelu a ve své době nejhledanější zločinec Escobar v červenci 1992 uprchl po roce internace z vězení. V prosinci 1993 byl ve svých 44 letech zabit bezpečnostními silami na střeše jednoho domu v Medellínu, když chtěl uniknout z policejního obklíčení. (ČTK)

13:33
Česká filharmonie poprvé jede do Spojených arabských emirátů, míří na prestižní festival

Poprvé ve své historii podnikne Česká filharmonie (ČF) cestu do Spojených arabských emirátů. Na desátý ročník prestižního festivalu v Abú Dhabí odjíždí již tuto neděli s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem, který bude řídit dva ze tří koncertů. V Abú Dhabí doprovodí ČF mezi 20. až 26. březnem světově uznávané sólisty, mimo jiné tenoristu Plácida Dominga, houslistu Joshuu Bella nebo basbarytonistu Bryna Terfela.

V koncertní síni Emirates Palace Auditorium například přednesou filharmonici 20. března pod taktovkou dirigenta Eugena Kohna skladby Richarda Wagnera, Giuseppe Verdiho či Leonarda Bernsteina. V sólových partech se představí sopranistka Ana María Martínezová a tenorista Domingo, kteří společně před českým publikem účinkovali i na českokrumlovském festivalu nebo v pražské O2 areně. "Projektu se účastníme ze dvou důvodů: prvním jsou zajímavé finanční podmínky, druhým okolnost, že jde o festival, který se dnes těší skvělé pověsti," uvedl generální manažer České filharmonie Robert Hanč.

Filharmonici plánují také uspořádat doprovodné edukativní programy pro arabské děti. Festival v Abú Dhabí patří k hlavním svátkům umění a kultury ve Spojených arabských emirátech. Vznikl v roce 2004 a každoročně hostí na svých podiích největší světové hvězdy, například pěvce Annu Netrebkovou, Elinu Garančovou nebo Jonase Kaufmanna nebo významné symfonické orchestry. (ČTK)

15:01
O5&Radeček vyráží na koncertní turné s novou deskou

Hudební skupina O5&Radeček vyráží na koncertní šňůru. Pojmenovala ji Opičí turné podle své nové desky Pozdrav z Opičích hor. Po vystoupení v olomouckém rozhlase tento týden autoři několika známých hitů odehrají sedm samostatných koncertů a poté se s novými písněmi přesunou na pódia festivalů jako jsou Votvírák, Benátská noc nebo Jamrock.

Koncertní šňůru si kapela tentokrát naplánovala až na jaro. "Protože bydlíme v Jeseníkách a přeci jen už s kapelou kroutíme dvacátý rok existence, rozhodli jsme se, že letos nebudeme jezdit hrát do doby, než sleze sníh, tahání dodávky ze silniční škarpy nás už totiž nebaví tak jako dřív," uvedl s úsměvem zpěvák skupiny Tomáš Polák. Šumperští muzikanti zahájili Opičí turné ve středu koncertem v přímém přenosu Českého rozhlasu Olomouc, před svým domácím publikem v Šumperku pak "Radečci" zahrají a zároveň pokřtí novou desku v pátek 29. března v H-clubu na Rooseveltově ulici.

"Na turné vyrazíme s novým koncertem, chceme nazkoušet staré pecky, které jsme už léta nehráli, ale samozřejmě také věci z nové desky," dodal Polák. Na konci března se kapela objeví v Opavě, na začátku dubna má v plánu vystoupení v Zábřehu, v polovině měsíce poté vystoupení v Rock Café v Praze. Do konce dubna se představí kapela ještě v Brně a v Litomyšli, na začátku května poté v Bludově. (ČTK)

16:27
Goldflam spojil v Rokoku Čapkovy povídky, chtěl v nich najít tajemno

Pražské Divadlo Rokoko uvede v sobotu večer premiéru adaptace Čapkových Povídek z jedné a druhé kapsy, kterou autor a režisér Arnošt Goldflam nazval Věštkyně, vraždy a jasnovidci. Jednotlivé role nastudovali například Hana Doulová, Vladimír Čech v alternaci s Vladimírem Markem, Jan Vlasák, Jiří Hána či Vasil Fridrich, Dana Batulková a Jaroslav Vlach.

Goldflam se podle svých slov snažil u Čapka najít tajemnější notu a pokusil se asi z pěti povídek, v nichž se vyskytují různé záhadné postavy jako jasnovidci, věštkyně a také vrahové, udělat souvislý příběh.

Podle dramaturgyně Městských divadel pražských Věry Maškové se mu podařilo vytvořit svébytný divadelní tvar rámovaný motivem posledního soudu, kde jsou zvažovány lidské skutky a činy. Většina epizod vede k překvapivým rozuzlením, mají svůj humor, ale zároveň i velkou závažnost. (ČTK)

11:22
V Praze začíná přehlídka divadel pro děti a mládež

Výběr divadelních inscenací činoherních i loutkářských od profesionálních skupin, amatérských souborů i souborů dětských a středoškolských uvede přehlídka, která dnes začíná v Praze. Nabídne představení pro diváky od předškolního věku po dospívající mládež. Ke Světovému dni divadla pro děti a mládež, který se slaví 20. března, se koná potřinácté a potrvá do 22. března.

Hlavní část přehlídky tradičně hostí Divadlo v Celetné, po jednom představení uvedou divadla Disk a Minor, závěr bude v Kulturním domě Mlejn. Podle organizátorů z českého střediska Mezinárodní organizace divadel pro děti a mládež (ASSITEJ) nabídne během šesti dnů 18 výjimečných představení. Budou mezi nimi například Hamleteen plzeňského Divadla Alfa, Romeo a Julie spolku Kašpar či novocirkusový experiment skupiny Cirkus Mlejn nazvaný Dynamo. B

ěhem přehlídky bude předána Cena ASSITEJ pro tvůrce, který se zvláště zasloužil o rozvoj divadla pro děti a mládež. Letos ji převezme Marek Bečka ze souboru Buchty a loutky. Loni ji získal herec, režisér, skladatel a scenárista Karel Šefrna z loutkářského souboru C Svitavy. Před ním například básník Pavel Šrut, performer Petr Nikl a divadelníci Jiří Vyšohlíd, Jan Borna, Eva Tálská, Iva Peřinová a Zoja Mikotová.

Světový den divadla pro děti a mládež se slaví od roku 2001 z iniciativy mezinárodní nevládní divadelní organizace ASSITEJ. Ta byla založena v roce 1965 a československé (nyní české) středisko bylo jejím členem od počátku. Cílem organizace je pomáhat rozvoji divadla pro děti a mládež, k 20. březnu se přehlídky, přednášky, průvody, představení, workshopy i výstavy spojené s divadlem pro děti pořádají ve zhruba šedesátce zemí. (čtk)

15:11
Polský herec a režisér Stuhr dostal cenu Febiofestu Kristián

Polský herec, režisér, scenárista a pedagog Jerzy Stuhr je třetí osobností, jíž pražský Febiofest udělil cenu Kristián za přínos světové kinematografii. Tato mezinárodní přehlídka mu věnovala poctu, v níž jeden ze sálů Cinestar Cinemas uvádí čtyři jeho snímky včetně premiéry digitální verze legendární komedie Sexmise ze začátku 80. let. Před pěti lety byla vyhlášena nejlepší polskou komedií století, Stuhr se stal nejlepším komediálním hercem.

"Život mi tato role nezměnila, změnilo to ale mojí pozici. Byl jsem zařazen do ranku komediálních herců, ale takový nejsem. Točím v posledních letech v Itálii, a když tam kdysi představili Sexmisi, všichni se na festivalu v Terstu divili, že dokážu hrát komediální role," řekl Stuhr na dnešním setkání s novináři a ukázal se jako příjemný a vtipný společník.

V Sexmisi ztvárnil jednoho z dobrovolníků, kteří se po umělém zmrazení těla probouzejí později, než jak to plánoval vědecký experiment. Ocitnou se v 21. století, kdy žijí pouze ženy. Muži totiž na Zemi vymřeli a ženy se staly soběstačné, "silnější pohlaví" je pro ně nepřítelem.

Ve filmu i v televizi ztvárnil Stuhr 52 rolí, v polovině 90. let debutoval jako režisér. "Herectví je dobrodružstvím srdce, zatímco režie je dobrodružstvím rozumu," prohlásil tento filmař v roce 1995, když v Česku představil svůj první projekt Seznam cizoložnic. Chtěl se postavit za kameru, aby nesl větší díl zodpovědnosti za filmové dílo.

"Režie, to je když člověk vypráví o tom, co si myslí o světě, herci to pak realizují za peníze, ty city zahrají. Když režíruji, chci lidem něco říci i o sobě, zbavit se komplexů a hříchů," uvedl.

Stuhr se předloni počtvrté zúčastnil karlovarského festivalu, když tam uvedl italskou komedii o volbě papeže Habemus papam, v níž ztvárnil mluvčího Vatikánu. "Tento snímek zhlédly miliony diváků v řadě zemí, především katolických. Například v Polsku mu ale katolické kruhy vyčítaly, že nezobrazuje pravdu a zpochybňuje dogma, protože papež nemůže být v krizi. Neboť ho nevolí kardinálové, ale duch svatý," uvedl Stuhr.

Skutečnost však podle něj udělala vtípek, když se letos ukázalo, že papež krizi může mít a že duch svatý na chvíli tu zemi opustil. "Ten příběh pak získal nějakou novou pravdu," vysvětlil. Na premiérách v Římě, Cannes, Karlových Varech i Oděse se prý přijetí různilo podle toho, jak moc je ve společnosti zakořeněna katolická výchova. (čtk)

17:36
Karel Gott chystá na květen a červen turné po ČR a SR

Zpěvák Karel Gott chystá na květen a červen koncertní turné, při kterém vystoupí v šesti českých a slovenských městech. Dnes o tom informoval Jan Adam z Gottova managementu. Koncerty se od 10. května do 7. června uskuteční na zimních stadionech a ve sportovních halách v Popradu, Prešově, Hradci Králové, Skalici, Jihlavě a ve Znojmě. Turné navazuje na loňský úspěšný projekt šestnácti koncertů, které navštívilo více než 80 tisíc lidí.

S Gottem vystoupí zpěvačky Monika Absolonová, Gabriela Gunčíková a Dasha. "Se všemi si zazpívám také duet a v několika písních si dokonce zazpíváme všichni společně. Milým překvapením bude určitě vystoupení dívčího tanečního souboru La Clave de Osha kubánské choreografky a tanečnice Doris Martinez," uvedl Gott. Hudební doprovod obstará Boom!Band Jiřího Dvořáka. G

ott také slíbil, že na letošních koncertech zaznějí písně, které už dlouho nezpíval a fanoušci si o ně píšou, nebo které živě na koncertech nezpíval nikdy. Patří k nim například skladby Sny bláznivý, Muzika, Za lásku pálím svíci, Život jde dál či Krev toulavá z televizního seriálu Cirkus Humberto. Vstupenky na koncerty jsou od minulého týdne v prodeji na ticketportal.cz a ticketportal.sk.

Ještě před začátkem turné vyjde na DVD záznam Gottova loňského koncertu z pražské O2 Arény. (čtk)