Ministryně kultury Alena Hanáková dnes odvolala ředitele Národní galerie Vladimíra Rösela. Neprokázal podle ní, že rozumí specifickému poslání galerie, a neskýtá záruky pro její rozvoj. ČTK o tom informovala mluvčí ministerstva Lenka Brandtová. Röselova kvalifikace k vedení nejvýznamnějšího muzea výtvarného umění v ČR je podle Hanákové velmi omezená. Ekonoma Rösela jmenoval do funkce v polovině roku 2011 Hanákové předchůdce Jiří Besser. O jeho odchodu se spekulovalo již delší dobu.

Do jmenování nového generálního ředitele, na jehož výběru se bude podílet grémium odborníků z oblasti výtvarného umění, bude pověřen řízením Národní galerie v Praze současný ředitel sbírky starého umění profesor Vít Vlnas.

Rösel byl jmenován do funkce jako odborník na ekonomické vztahy. Jeho hlavními úkoly bylo zajistit konsolidaci hospodaření organizace, a vytvořit tak základní předpoklad pro její další rozvoj a zpracování střednědobé koncepce tohoto rozvoje.

Kritik časopisu Respekt Jan H. Vitvar řekl v rozhovoru pro Českou televizi, že je zarážející, že odvolání přišlo zrovna nyní, po téměř dvou letech Röselovy vlády. "Bylo mnoho důležitých okamžiků, kdy k tomu mělo ministerstvo dojít. Teď to naopak přišlo v momentě, kdy se situace zdánlivě zlepšovala," řekl Vitvar. Jako příklady uvedl návrat Ceny Jindřicha Chalupeckého do Veletržního paláce, výstavy Františka Kupky, Theodora Pištěka nebo Huga Demartiniho.

Kdo je Rösel

Od roku 1991 pracoval nejdříve v Londýně v investiční bance Bankers Trust v oddělení Global Mergers & Acquisitions, později se stal ředitelem v investiční společnosti Fieldstone Private Capital Group v New Yorku s působností ve střední a východní Evropě. Byl i generálním ředitelem společnosti V&S Dynybyl, patřící do skupiny státní švédské společnosti V&S Vin Sprit, kde poté působil také v dozorčí radě. Jako investiční manažer pracoval na transakcích v Egyptě, Holandsku, Německu, Řecku, Švýcarsku a v regionu střední a východní Evropy. V letech 2007 až 2008 pracoval jako investiční manažer v investiční společnosti Babcock & Brown ve Vídni, kde měl na starosti nemovitostní investice v České republice a Polsku. Majitel a jednatel společnosti Lombard Advisory Partners, která se zabývá investicemi, správou soukromého kapitálu, restrukturalizací podniků a obchodem s nemovitostmi.

Galerie ve ztrátě

Vzhledem k Röselově minulosti v bankovním sektoru se spoléhalo na to, že zajistí ekonomickou soběstačnost galerie. Podle mluvčí Ministerstva kultury Lenky Brandtové je ale galerie stále ztrátová a ministerstvo ji musí dotovat jako příspěvkou organizaci.

"Ale hlavně nepředložil koncepci, kam má Národní galerie směřovat. Dostal tři termíny a nikdy je nevyužil, přestože jsme se s ním snažili maximálně komunikovat a vysvětlit mu naše představy," řekla Brandtová pro ČT. Problémy v komunikaci vedení Národní galerie a jejího ředitele jak se zaměstnanci, tak s odbornou veřejností a s ministerstvem se údajně opakovaly.

Vladimír Rösel zvítězil ve druhém z konkurzů, které vypsalo ministerstvo kultury na místo šéfa jedné z největších tuzemských sbírkových institucí, a nahradil jejího dlouholetého ředitele Milana Knížáka. Rösel se stal ředitelem příspěvkové organizace poté, co dlouhá léta působil ve firmách zabývajících se investicemi, správou soukromého kapitálu, restrukturalizací podniků a obchodem s nemovitostmi.

Náznaky toho, že by mohl být ze své funkce odvolán, se objevovaly v posledním roce opakovaně. Ministerstvo kultury Röselovi několikrát vrátilo koncepci rozvoje Národní galerie, aby ji dopracoval. Podle odborníků také vedení NG nedostatečně komunikovalo, a nebylo tedy zřejmé, jakým směrem se bude NG pod vedením nového šéfa ubírat.