Jako křížovou výpravu vnímá rodina Rosenbergů svůj boj o restituci obrazů, které zabavili nacisté. Ani sedmdesát let po druhé světové válce se rodině stále nepodařilo získat nazpět kompletní sbírku maleb Picassa, Renoira, Braqua či Cézanna, kterou nacisté odcizili.

Alexandre Rosenberg obrazy poprvé viděl v domě svého otce Paula. Podruhé se s nimi setkal v srpnu 1944, když jako člen francouzských vojsk zastavil vlak s nacisty prchajícími z Paříže. Tato scéna už před takřka půl stoletím inspirovala snímek Vlak, ve kterém účinkoval Burt Lancaster.

Matisse je v Norsku

Jak ale připomíná deník New York Times, od té doby se do boje za restituci obrazů zapojily tři generace Rosenbergů. Jednou z dědiček je také novinářka Anne Sinclairová, manželka někdejšího ředitele Mezinárodního měnového fondu Dominiqua Strauss-Kahna.

Rosenbergovi potomci dnes spolupracují s Interpolem, prochází katalogy muzeí a když nemají jinou možnost, ukradená díla alespoň znovu odkupují. Ze zhruba čtyři sta obrazů, které by na dnešním trhu s uměním měly hodnotu až 10 miliard dolarů, se jim zatím podařilo najít 340 kusů: naposledy Matissův obraz, který nacisté zcizili roku 1941 a jenž se momentálně nachází v muzeu v Norsku.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se