Poválečný odsun sudetských Němců si jako téma letošního ročníku vybral hudební festival Open Air Trutnov. Jeho hlavní hvězdou bude letos mezi 15. až 18. srpnem bluesový kytarista John Mayall.

Tematicky je však trutnovskému programu blíž například sólový projekt Sudéta písničkáře Petra Linharta, který na festivalu zahraje se svojí kapelou 29 Saiten. Právě Linhart se již delší dobu věnuje téměř zapomenutým příběhům sudetské krajiny.

Odsun je ale dlouhodobě i slovem, které se skloňuje vzhledem k osudu festivalu řečeného český Woodstock. Již několik let za sebou se pořadatelé v čele s Martinem Věchetem obávají, že kvůli změně majitele pozemků ve stávajícím areálu Na Bojišti budou s festivalem "odsunuti".

Například v srpnu 2011 jim firma Modela nabídla jiné pozemky na Prachárně u Volanova za symbolickou jednu korunu. Trutnovští pořadatelé by však do rekonstrukce tamního pozemku museli investovat, takže k přesunu nedošlo.

Najdeme nové stezky

Po skončení loňského ročníku trutnovská radnice uvedla, že majitelé festivalu měli sami možnost pozemky odkoupit od pozemkového fondu. Organizátoři argumentují tím, že mají rozpočet napnutý na maximum, a tudíž jim scházejí prostředky na odkoupení pozemků.

Momentálně festival operuje s rozpočtem v řádech desítek milionů korun. Mezi jeho soukromé sponzory patří i Zdeněk Bakala, majitel vydavatelství Economia, které vydává Hospodářské noviny a provozuje server IHNED.cz.

Letos ještě festival v areálu Na Bojišti zůstane, odehraje se tam už ale ve chvíli, kdy na místě vyrostla první budova plánované zástavby. Ta stojí přímo na místě, kudy se vloni vcházelo do stanového města a na jednu ze scén. "Budeme si muset najít nové stezky a camp posunout, donekonečna to však nepůjde. Bojiště nemá budoucnost, alespoň ne tu festivalovou," uvedl v lednu pořadatel Věchet.

Hudební poslání s názorem

"Letos chceme připomenout poválečné oběti z takzvané druhé strany divokého odsunu. Osudy obyčejných lidí, kteří se mnohdy provinili jen tím, že byli jiné národnosti. Na mnoha místech naší republiky docházelo k poválečným vraždám, násilnostem a nespravedlnostem i na nevinných lidech. Chamtivost a msta hrály nemalou roli, stejně jako zábor Sudet Německem, kdy byla naopak vyhnána řada Čechů, nemluvě o Židech," říká Věchet.

Letošním věnováním chce festival připomenout, co se v místech, kde se pořádá, ale i jinde v českém pohraničí a Sudetech po druhé světové válce, dělo.

FESTIVAL

Open Air Trutnov
15. až 18. srpna
areál Na Bojišti, Trutnov

"Trutnovský festival má od svého počátku nejen hudební poslání, ale i názor, a navíc jej dvacet šest let pořádáme právě v bývalých Sudetech, které poválečné vyhnání silně ovlivnilo a změnilo krajinu i složení jejich obyvatelstva. Stopy po odsunu jsou patrné dodnes i v myšlení, a to natolik, že v podobě jakéhosi vymyšleného strašáka ovlivnilo prezidentskou volbu," připomněl Věchet. Podle něj se poválečná frustrace dá pochopit, kolektivní vinu však pořadatelé odmítají.

Trutnov má přitom k politickým gestům blízko. Před pár lety pořadatelé celý ročník zasvětili siru Nicholasi Wintonovi, který za druhé světové války zachránil stovky židovských dětí. Vloni pro změnu účinkující John Cale společně s Vratislavem Brabencem, Evou Pilarovou či Jiřím Lábusem volali po svobodě pro členky skupiny Pussy Riot.

Kromě Johna Mayalla a Petra Linharta budou mezi letošními účinkujícími kapely Plastic People of The Universe, Mňága a Žďorp, Čokovoko, Sto zvířat nebo band Vlasty Třešňáka. Vystoupí také Jiří Schmitzer, Hana a Petr Ulrychovi & Javory Beat nebo Petr Váša & Ty syčáci.

Vloni návštěvníci Open Air festivalu Trutnov poslali zdravici členkám skupiny Pussy Riot.

FOTO – Facebook.com