On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
00:28
Jakubisko oslavil narozeniny křtem autobiografie

Filmař Juraj Jakubisko oslavil v neděli v Praze pětasedmdesátiny a zároveň rok života s transplantovaným srdcem. V Obecním domě představil při té příležitosti první část autobiografie nazvané Živé stříbro, v níž zachytil prvních 33 let svého života. Věnoval ji i těm, kteří mu loni v květnu v pražském IKEM zachránili život.

Více než hodinu mu nekončící zástup gratulantů, mezi nimiž byli nejen ti "od filmu", blahopřál do dalších let. Mezi posledními přišel kardiolog Jan Pirk, který má především zásluhu na jeho novém životě.

Tento režisér, scenárista, kameraman a výtvarník v knize mísí osobitě viděnou realitu se svým magickým realismem, dodávajícím tak dráždivou chuť a neopakovatelné vyznění jeho vynikajícím filmům. Vzpomíná v ní na rodný Kojšov, válku, studia na střední umělecké škole v Bratislavě i na pražské FAMU, léta strávená na vojně i první režie v Praze.

Název knihy připomíná okamžik, kdy jako dítě rozbil teploměr a kuličky rtuti se rozeběhly po podlaze. "To je živé stříbro - ty jsi taky živé stříbro," řekla mu prý maminka, když reagovala na jeho neposednost. "Líčím v ní to kutálení stříbra z poslední slovenské vesničky v horách, kam nevedla silnice, do Košic, pak do Bratislavy, Prahy i do světa," řekl Jakubisko. První část pamětí ukončil začátkem 70. let, kdy mu bylo třiatřicet a právě natočil snímek Dovidenia v pekle, priatelia, který skončil v trezoru. Napsat chce druhý, případně i třetí díl. Ten by měl začít v roce 1993, kdy s manželkou přesídlil do Prahy, kde vlastně díky studiu na FAMU a dalším pobytům žije už déle než v Bratislavě.

Dárkem od jeho manželky Deany Horváthové bude velkofilm Slovanská odysea, putování po jakémsi pramínku slovanství, jehož natáčení začne na jaře příštího roku. Projekt s rozpočtem 38 milionů eur (984 milionů korun) je podle ní už zajištěn. Vznikne v koprodukci Česka, Slovenska, Francie, Ruska, Ukrajiny, Norska a především USA. Film bude mít mezinárodní obsazení a točit se bude v angličtině. Do kin přijde v roce 2015 či 2016. (čtk)

04:30
Kapela Lucie dnes s Live Nation představí turné na rok 2014

Deset let poté, co jedna z nejslavnějších českých kapel Lucie odehrála svůj poslední koncert, se chystá velký comeback. Na pondělní tiskové konferenci členové kapely David Koller, Robert Kodym, Michal Dvořák a P. B. Ch. představí detailní plány turné po Česku a Slovensku na rok 2014. Již nyní například management kapely operuje s adresou na doméně www.lucie2014.com.

Turné bude pořádat společnost Live Nation, která do Česka vozí největší zahraniční hvězdy.

Jako první kapela Lucie vystoupí 1. června na benefičním koncertu Nadace Terezy Maxové v pražském klubu Sasazu. Vstupenky na toto vystoupení se vydražily za více než 648 tisíc korun.

Další koncert odehraje Lucie 29. června v Poštovním dvoře na filmovém festivalu v Karlových Varech. Vstup na koncert budou mít zdarma všichni akreditovaní a držitelé festivalových passů. (red)

10:02
V Praze začíná romský festival Khamoro

Prahu ode dneška ovládnou romská hudba a tanec. Začíná světový romský festival Khamoro neboli Slunce, který potrvá do neděle. Patnáctý ročník nabídne návštěvníkům nejen tradiční i současnou romskou muziku, ale i taneční semináře, výstavu, bohoslužbu, promítání filmů či už tradiční průvod účinkujících v kostýmech centrem metropole. Přehlídku pořádá sdružení Slovo 21.

První den vyplní promítání filmu a koncert gypsy jazzu. O oficiální zahájení se postará ekumenická bohoslužba za pokojný život Romů, která začne v 19:30 v pražském kostele svatého Martina ve zdi. Zazní romské modlitby i hudba, vystoupí romští duchovní.

Na gypsy jazz i tradiční muziku se mohou návštěvníci těšit i v příštích dnech. Zúčastnit se mohou také tanečních workshopů, kde se mohou naučit flamenko či tradiční romské tance. V pátek začne dvoudenní seminář o mladých Romech v Evropě. Průvod účinkujících pak protančí centrem Prahy v sobotu, večer se pak koná velká party u Vltavy na náplavce.

Festival vyvrcholí v neděli galakoncertem v klubu SaSaZu. Odpoledne před ním přehlídka oslaví na náměstí Republiky své patnácté narozeniny, a to instalací obřího dortu romského umělce ze Srbska Zorana Tairoviče. (čtk)

11:38
První den festivalu Tance Praha je věnován dětm

Jubilejní 25. ročník mezinárodního festivalu Tanec Praha zahájí dnešní program věnovaný dětem. Dětskému publiku tradičně patří první festivalový týden, do 1. června budou moci děti s rodiči zhlédnout tanečně-pohybové inscenace v divadle Ponec a Studiu Alta nebo si zatančit a tvořit v rámci celodenního projektu na Den dětí u Žižkovské věže.

Festival v Praze a dalších 12 městech potrvá do 4. července. Slavnostní zahájení bude 3. června a jubileum na ně přijede oslavit několik významných choreografů a souborů, kteří v minulosti - a někteří letos znovu - byli jeho hosty. Jsou mezi nimi choreograf Lin Hwai-Min, zakladatel světoznámé skupiny Cloud Gate Dance Theatre z Tchaj-wanu, zakladatel slavného dánského souboru Granhoj Dans Palle Granhoj či izraelský choreograf Ohad Naharin.

První dnešní představení začíná už v 10:00 a opakuje se od 18:00. Premiéru inscenace Karneval zvířat připravil kolektiv pod vedením choreografky Barbory Látalové pro děti od sedmi do 12 let. Inscenace vznikla na motivy stejnojmenné hudební suity skladatele Camille Saint-Saënse a děti zavede do fantaskního světa zvířecí říše rezonujícího rytmy, pohyby, zvuky i tichem.

Pro mladší diváky je ve Studiu Alta připraveno 29. května od 16:00 představení skupiny VerTeDance. Pohybová groteska inspirovaná filmy Charlieho Chaplina s názvem Boxteska přinese atmosféru boxerského utkání 30. let minulého století a dvě ženy, jejichž odvaha není menší než jejich boxerské rukavice a které se samy utkají v ringu.

Prolog festivalu zakončí site-specific projekt s názvem Děti tančí (s)věží. Celodenní program ke Dni dětí 1. června pro návštěvníky nabídne pohybové, výtvarné i hudební ateliéry, divadelní představení, koncert, prolézačky, fotoautomat a mnoho dalšího prostoru pro kreativitu. (čtk)

15:09
Cenu Franze Kafky dostane Amos Oz

Letošním laureátem mezinárodní literární Ceny Franze Kafky se stal izraelský spisovatel Amos Oz. Dnes to sdělila Daniela Uherková z pořádající Společnosti Franze Kafky. "Na konci října přicestuje Amos Oz s manželkou do Prahy, aby se účastnil tradičního ceremoniálu předávání ceny v Brožíkově síni Staroměstské radnice," doplnila Uherková.

"Amos Oz je pyšný a zároveň pokorný, že se stal nositelem této ceny v letošním roce, a je hrdý, že se dostal do společnosti svých vynikajících předchůdců," uvádí Společnost Franze Kafky. Dosavadními nositeli této jediné mezinárodní literární ceny, která se v Česku udílí, jsou například Philip Roth, Elfriede Jelineková, Harold Pinter, Haruki Murakami, Yves Bonnefoy, Peter Handke nebo Václav Havel; loni ji dostala Daniela Hodrová.

Cenu Franze Kafky uděluje kafkovská společnost od roku 2001. Jejím posláním je ocenění výjimečné literární tvorby současného autora, jehož dílo oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu, tak jako dílo Franze Kafky, jednoho z největších autorů moderní světové literatury.

V porotě letos pracovali Petr Demetz, André Derval, Marianne Gruberová, Oldřich Král, Kurt Krolop, Marcel Reich-Ranicki, Lorenzo Silva, Jiří Stránský a Hans Dieter Zimmermann. Volili mezi 12 osobnostmi současného literárního světa.

Amos Oz je předním izraelským spisovatelem, esejistou a publicistou, literaturu také vyučuje na univerzitě. V roce 1965 mu vyšla první sbírka povídek (Arcot ha-tan, česky Země šakalů) a od té doby publikuje novou knihu téměř každý rok. Rozsáhlé beletristické a publicistické dílo Amose Oze je přeloženo do více než tří desítek jazyků a on sám je považován za jednoho z předních izraelských spisovatelů a intelektuálů.

Česky vyšel nejdříve román v dopisech Černá skříňka (1993) a dále výběr z esejů a publicistiky Mír, láska a kompromis (1997), román Fima (1998), příběh pro dospívající čtenáře Panter ve sklepě (1999), dvě novely Až do smrti (2002), román Můj Michael (2005), eseje Jak vyléčit fanatika (2006) a autobiografická próza Příběh o lásce a tmě (2009). (čtk)

15:48
Soud se bude znovu zabývat tendrem na fasádu Národního divadla

Krajský soud v Brně se bude znovu zabývat tendrem na opravu fasády Národního divadla v Praze. Případ, který řešil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, mu vrátil Nejvyšší správní soud (NSS). ČTK to zjistila z webu soudu. Podle mluvčí NSS Sylvy Dostálové bylo původní rozhodnutí Krajského soudu v Brně z loňského října zrušeno z procesních důvodů. Tendr v hodnotě přes 90 milionů korun nakonec získala společnost OHL ŽS.

Krajský soud původně našel chyby v postupu antimonopolního úřadu. Soud chtěl, aby ÚOHS znovu prozkoumal nabídku vítězné OHL ŽS.

ÚOHS se případem zabýval opakovaně. V roce 2010 nejprve vrátil nabídku brněnské OHL ŽS do hry. To se nelíbilo konkurenční společnosti GEMA ART GROUP, která loni uspěla u Krajského soudu v Brně. Podle tohoto soudu se měl ÚOHS znovu dostatečně zabývat jednou z námitek firmy, která se týká kalkulačního vzorce ve stavebnictví. ÚOHS místo toho podal kasační stížnost k NSS.

Opravy historické fasády Národního divadla v Praze začaly loni v létě. Celkové náklady dosáhnou 94,6 milionu korun. Rekonstrukce bude mít čtyři samostatné etapy. První se týká severní fasády směrem k Národní třídě a oprav balkonů a teras po celém obvodu budovy. Pak přijde na řadu východní fasáda mířící k Divadelní ulici a Nové scéně. Ve třetí etapě dojde na jižní fasádu, naposled přijde na řadu fasáda k Vltavě. Harmonogram je orientační, cílem je opravit budovu co nejrychleji, aby byl provoz divadla omezen jen v nezbytné míře.

Divadlo vypsalo soutěž na rekonstrukci fasády v únoru 2010, jediným kritériem byla cena. Rekonstrukci fasády předcházela oprava střechy, zábradlí a sousoší trig, která skončila v roce 2008. (čtk)

16:27
Nový festival Romfest představí domácí romské umělce

Domácí romskou kulturu chce lidem představit nový festival Romfest, který se koná v Praze ode dneška do 1. června. Na programu má premiéru původního romskému muzikálu, výstavu fotografií ze života Romů v Česku do roku 1989 po současnost a koncerty tuzemských romských kapel a zpěváků. Budou se konat od čtvrtka do soboty na Václavském náměstí. Program dnes pořadatelům představili novinářům.

Mottem festivalu je Palikeras - Děkujeme. "Romské osobnosti z kulturní, sportovní a společenské sféry chtějí veřejně poděkovat všem, kteří se nenechávají ovlivnit otřelými klišé o Romech, nezavírají jim při setkání dveře a dají šanci nadaným lidem ukázat to, co v nich je," říká za organizátoryvyhlásila tvůrčí pauzu v roce 2004. Až loni v prosinci odehrála opět koncert na večírku skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera. S festivalem Khamoro, jehož 15. ročník se koná také v tomto týdnu, si prý nekonkurují - podle Lavičky je Khamoro velkou mezinárodní přehlídkou a obě akce se mohou doplňovat.

Úvodní večer Romfestu bude patřit premiéře muzikálu Superstar Company, kterou v produkci Emila Ščuky, zakladatele Mezinárodní konzervatoře Praha, režíruje Lavička. "Podařilo se nám na jeviště dostat všechny, kteří reprezentují současnou romskou kulturu, v muzikálu vystupuje Vlasta Horváth, Martina Balogová, Jan Bendig, Pavlína Matiová a další. Objeví se v něm i několik nadějných studentů, kteří velmi dobře zpívají," říká Lavička.

Po dnešní premiéře bude mít muzikál v Divadle v Korunní reprízu ve středu. "Nečekejte žádný styl jako v muzikálu Cikáni jdou do nebe, je to moderní romská hudba, ta je hodně funky," připomněl.

Hudební vystoupení na Václavském náměstí začínají od čtvrtka do soboty vždy ve 12:00 ukázkami tanců, od 14:00 budou koncerty. Na nich vystoupí třeba kapely Terne Čhave, Guločar, projekt Gypsy Spirit a další.

Mezinárodní konzervatoř Praha je novou školou zaměřenou na obory běžné na ostatních konzervatořích, zároveň chce nabízet i některé specializace. Ve vyšších ročnících chce otevřít specializaci na starou hudbu, již dnes ve škole působí sbor etnického zpěvu, který vede Emil Baláž, jenž také pracoval na zmíněném muzikálu. Škola se chce také více zaměřovat na "dosud opomíjený specifický talent romské menšiny", uvádí na svém webu. (čtk)

17:03
Vinohradské divadlo připravuje Ostrovského komedii Les

Pražské Divadlo na Vinohradech uvede 31. května premiéru hry Alexandra Nikolajeviče Ostrovského Les. V překladu Leoše Suchařípy ji připravuje režisér Daniel Hrbek. V inscenaci se objeví například Daniela Kolářová, Zuzana Vejvodová, Jiří Čapka, Luboš Veselý, Oldřich Vlach, Pavel Batěk, Kamil Halbich a Václav Svoboda.

Podle dramaturga Jana Vedrala je v této společenské komedii opravdu čemu se osvobodivě smát. Panství stárnoucí statkářky Gurmyžské je prosyceno obavami jejích poddaných. Projevují se pokrytectvím, dvojí pravdou, cynismem, kariérismem a chrapounstvím. Les kolem sídla je pod cenou prodáván nastojato a proměňuje se v hektary pařezů, ale předstírá se prosperita a odpovědné hospodaření. "Kšeftuje se se vším - i s láskou a s manželstvím, ale pod těmi nejsvětějšími mravními hesly. Vykukové, kteří se vzájemně chtějí ošulit, nepředstírají kompetenci, ale primitivní lidové bodráctví a velkodušnou tupost. A vychází jim to, dokud sem osud nezavane dva nezaměstnané komedianty," uvedl Vedral k inscenaci.

Patetický tragéd Nešťastlivec se pohádal snad už se všemi divadelními řediteli; žádný z nich nedokázal ocenit jeho talent. Obskurní bavič Šťastlivec propil své kostýmy a rekvizity a nikdo se jeho jalovým žertům dávno nesměje.

"Právě jim přisoudil geniální komediograf úkol odhalit skutečné poměry na panství, zveřejnit je a vytvořit alespoň na krátkou chvíli možnost, že se svět, v němž jsou hodnoty naruby, obrátí zase lícem nahoru," dodal dramaturg.

Ostrovskij (1823-1886) je zakladatelem ruského národního a realistického dramatu. Po úspěchu svých prvotin roku 1851 rezignoval na úřednickou kariéru a stal se autorem na volné noze. Přesto, že jeho hry byly hrány v celém Rusku, zápasil celý život s finančními potížemi. V roce 1885 se stal ředitelem Carského divadla v Moskvě a vůdčí osobností Moskevské divadelní školy. Zejména ve svých komediích zanalyzoval "temnou říši" ruského kupectva a venkovské šlechty v době společenského zlomu, který předcházel a následoval zrušení nevolnictví v roce 1861.

Napsal 48 her, vedle komedie Les jsou nejčastěji uváděny Bouře (která posloužila Leoši Janáčkovi jako libreto k opeře Káťa Kabanová), I chytrák se spálí a Výnosné místo. (čtk)

17:19
HaDivadlo nabídne autorskou hrou inspirovanou Frankensteinem

Hra volně inspirovaná klasickým románem Frankenstein je poslední novinkou brněnského HaDivadla v této sezoně. Autorka Simona Petrů s režisérkou Annou Petrželkovou zasadily děj do mrazivé antarktické pustiny. S nadsázkou hru označily jako patologickou lední revue.

Inscenace hledá odpověď na otázky, kdo a proč je v moderní, přetechnizované a odcizené společnosti považován za monstrum, řekly dnes divadelnice novinářům. Z románu zbyly v autorské hře nazvané ReFrankenstein jen některé motivy a myšlenky.

"Zajímalo nás, jak se lidstvo vyrovnává se svou smrtelností a se zodpovědností vědce za to, co stvořil. Zároveň jsme si položily otázku, kdo je dnes zrůdou, koho se současná společnost štítí, jak se to 'monstrum' cítí a kdo ho vlastně stvořil," uvedla Petrů.

Původní román Frankenstein autorky Mary Shelleyové poprvé vyšel v roce 1818. Jeho hrdinou je vědec, který pomocí elektřiny stvoří z mrtvých těl umělého člověka. Román opakovaně inspiroval další literáty a filmaře. Patří k základním kamenům hororu a vědecké fantastiky, zároveň má i filozofický podtext.

V inscenaci se představí Cyril Drozda, Jan Lepšík, Marie Ludvíková, Simona Peková, Martin Siničák a Erika Stárková. Žádný z nich nehraje románového netvora ani vědce - jde o lidské figury, které se něčím vymykají a odlišují, tedy současná "monstra". Divadelníci nechají publikum v nejistotě, koho z nich lze považovat za moderního Frankensteina a koho za jeho stvořitele.

Hudbu k inscenaci složil Mario Buzzi. Scénu v podobě ledové kry navrhla Lucie Labajová, kostýmy jsou dílem Hany Knotkové. Premiéra bude 1. června. (čtk)

07:55
Písňový večer na Pražském jaru patřil Matthiasi Goernemu

S nadšením přijalo publikum ve Dvořákově síni Rudolfina světoznámého německého barytonistu Matthiase Goerneho. Na festival Pražské jaro, kde poprvé zazpíval přesně před dvaceti lety, zavítal v pondělí se svým stěžejním písňovým repertoárem od Ludwiga van Beethovena, Johannesa Brahmse a Franze Schuberta. Právě výjimečná interpretace Schubertovy a také Mahlerovy písňové tvorby vynesla Goernemu světový věhlas. Na koncertní křídlo jej doprovodil renomovaný francouzský klavírista Pierre-Laurent Aimard.

Šestačtyřicetiletý výmarský rodák přednesl úvodem písňového recitálu nejprve jen úryvky z Beethovenových Šesti písní, zkomponované na texty osvícenského filozofa a básníka Christiana Fürchtegotta Gellerta. Poté navázal Schubertovými Zpěvy harfeníka z "Viléma Meistera".

Beethovenovy písně propojil v programu s Brahmsovými Čtyřmi vážnými zpěvy. Právě Brahms dovršil vývoj romantické písně, jehož základy položil Schubert a rozvinul Robert Schumann. I druhá část koncertu proto prolínala hudbu třech úvodních autorů a pokračovala v romantickém duchu, mimo jiné v Brahmsově písni Ó chladivý lese nebo Zpěv skřivánka. Goerne zpíval bez partitury, tak jako vždy. Jeho citlivý hlas je ideální právě pro komorní německou píseň. Hudbu prožíval celým tělem, odměnou mu na závěr byl dlouhý potlesk posluchačů, kteří jej vrátili několikrát na pódium. (ČTK)

08:27
Na zlínský festival letos dorazí přes 80 zahraničních hostů

Na zlínský filmový festival pro děti a mládež letos přijede přes osm desítek zahraničních hostů a porotců, řekla ČTK Míla Řádová, která má na festivalu na starosti servis VIP. Různé akce festivalu navštíví desítky českých herců, režisérů či producentů. Letošní ročník je věnován dánské kinematografii, Dánové proto budou mít zastoupení v porotách. Přijedou i dánští herci Pelle Hvenegaard, který uvede snímek Pelle Dobyvatel, či Cyron Melville v sekci Young Stars, jež představuje mladé vycházející hvězdy.

Sehnat zejména zahraniční hvězdy velkého formátu je podle Řádové složité zejména proto, že festival se koná v době, kdy se ve většině zemí natáčejí filmy. "Také ještě fungují divadla. Většina herců se proto nemůže uvolnit. O festival by přitom měly zájem i větší hvězdy, bohužel to často nevychází termínově," podotkla Řádová. Na druhou stranu má však podle Řádové zlínský festival ve filmovém světě dobré jméno. "Hodně lidí festival zná, slyšeli o něm," uvedla Řádová. Hosté se kromě sledování filmů rádi zapojují do doprovodných a společenských akcí festivalu. Například porotci se setkali již v neděli večer. "Velmi se těší i na společenské akce," poznamenala Řádová. Kromě porotců přijedou do Zlína další delegace uvést filmy z Finska, Rumunska, Německa, Švýcarska, Ruska, Švédska, Nizozemí, Belgie či Íránu.

Z českých hostů se pořadatelé těší například na Jitku Molavcovou, která na konci festivalu převezme Uznání za tvůrčí přínos v kinematografii pro děti a mládež, Jiřího Suchého, Vojtěcha Jasného či Marka Ebena. Třiapadesátý ročník festivalu nabídne 299 filmů z 53 zemí a stovku doprovodných akcí. Potrvá do soboty. (ČTK)

09:12
Šporclův koncert na pražském letišti vychází jako DVD i CD

Unikátní koncert Pavla Šporcla a skupiny Šporcelán z pražského letiště Václava Havla, jehož záznam pořídila 4. prosince loňského roku Česká televize, vychází na dvoualbu DVD a CD i jako samostatné CD. To obsahuje navíc dva bonusy, které se do televizního záznamu nedostaly. Jde o již kompozici Halliuve, kterou Šporcl napsal společně s Ondřejem Soukupem, a hit Annie Lennoxové No More I Love You´s v podání Terezy Černochové. ČTK o tom za českou pobočku vydavatelství EMI informovala Marcela Kočandrlová.

Na své předloňské crossoverové album Sporcelain Šporcl navázal jeho koncertním provedením, které představil na loňském turné. Se svojí skupinou Šporcelán. Nabídl kvadrofonní zvukovou a světelnou show, během které zazněly kompozice Ondřeje Brouska, Ennia Morriconeho, Karla Jenkinse, Jacquese Brela, Romana Holého či jeho vlastní. Se třemi písněmi vystoupila jako host zpěvačka Tereza Černochová, s níž si Pavel Šporcl zazpíval popovou skladbu Dotýkat se hvězd.

Nekonvenční Šporcl odehrál koncert v tradičním "pirátském" šátku s elektrickým nástrojem Violectra, který si před časem dovezl z Londýna a který speciálně pro něj postavil významný birminghamský mistr houslař Dave Bruce. Oblíbeného houslistu doprovodila kapela Šporcelán ve složení Jiří Hutárek (syntezátory), Václav Kramář (piáno), Ondřej Čech (basová kytara a kontrabas), Zbyněk Raušer (bicí) a Tokhi (perkuse).

"Skladba John Thomas z alba Sporcelain, která je v živém provedení i těchto nahrávkách, získala titul Ochranného svazu autorského za nejhranější koncertní provedení v oblasti klasické hudby roku 2012," uvedl Kočandrlová. Šporcl pokřtí album Sporcelain Live on Air na svém koncertu v pražském Divadle Hybernia 29. května. Během večera zároveň převezme platinovou desku za prodej alba Sporcelain. V současné době je v České republice k platinové desce potřeba 6000 prodaných nosičů. (ČTK)

11:05
Na Pražském jaru bude koncert Ars Cameralis a houslisty Capucona

Festival Pražské jaro dnes pořádá v Rudolfinu recitál uznávaného francouzského houslisty Renauda Capucona. Ve skladbách od Johannesa Brahmse, Bély Bartóka a Ludwiga van Beethovena jej doprovodí mladá gruzínská klavíristka Chatija Buniatišviliová.

Šestatřicetiletý Capucon patří k nejvyhledávanějším houslistům své generace a je častým hostem předních světových orchestrů. Loni získal prestižní cenu ECHO Klassik za nejlepší komorní nahrávku roku.

Anežský klášter nabídne koncert souboru Ars Cameralis, který představí díla soudobých českých skladatelů, tří žijících i dalších dvou tvořících v minulém století. Jako sólisty přizval soubor například barytonistu Romana Janála, klavíristu Daniela Wiesnera nebo mezzosopranistku Evu Garajovou. Pražské jaro skončí už tuto neděli 2. června, do té doby nabídne ještě deset koncertů a premiéru opery Dvě vdovy od Bedřicha Smetany v Národním divadle. Festival zakončí Česká filharmonie s dirigentem Vasilijem Sinajským. (ČTK)

12:28
Jiří Burian připravuje své druhé sólové album Bohemia

Hudebník a producent Jiří Burian známý z projektů Southpaw, Republic of Two, Kapitán Demo nebo Ghostmother natáčí své druhé sólové album Bohemia. Se svými hosty se na něm navrací k lidové písni s novým zvukem. Nahrávka, která vyjde v září, bude součástí multimediálního projektu různých uměleckých odvětví. Celý projekt bude představen 21. června v pražské La Fabrice. ČTK o tom informovala spoluautorka projektu Lenka Kovaříková.

Burian přizval ke spolupráci osobnosti, jakými jsou například Zdeněk Svěrák, Jaromír Švejdík, Albert Černý, Monika Načeva, Milan Cais, Dora Bárová, Mikoláš Růžička nebo mladá talentovaná herečka z Ostravského Národního Divadla - Veronika Lazorčáková, která na desce zpívá několik písní.

"Bohemia bude má patnáctá deska a přál bych si, aby byla především výjimečná svým pojetím a obsahem. Mám za sebou desky v různých stylech jako indie, elektronika, hip hop, folk a tak jsem přemýšlel jak svojí práci posunout zase dál a jaké téma proto zpracovat. Dal jsem si jednu z nejvyšších met, a tou je česká lidová tvorba, přestože jsem k ní měl dříve spíše chladný vztah, v současné době je to pro mne velká výzva," uvedl Burian s tím, že nehodlá "ničit lidovou tradici", pouze nabízí svůj pohled a rukopis. Projekt Bohemia představuje tradiční české lidové hodnoty, k nímž se navrací moderně a přibližuje se tak dnešní generaci. Do uměleckého procesu zapojí i veřejnost. Oslovení tvůrci, mezi které patří módní návrhářka Liběna Rochová, umělkyně Anna Hulačová a designér Rony Plesl, se ve své tvorbě dotýkají českých tradic, hodnot a zvyků. Veřejnosti se projekt Bohemia v létě představí také různými akcemi po celé Praze. Více informací se nachází na www.mojebohemia.cz. (ČTK)

13:56
Před 110 lety se narodil slavný americký komik Bob Hope

Britský rodák Bob Hope se vypracoval v jednoho z nejslavnějších amerických komiků. Na divadelních prknech, v rozhlase, v televizi i ve filmu bavil generace Američanů dlouhá desetiletí. Kritika ho považovala sice za herce spíše průměrného, ale jako komik si získal obrovskou popularitu. Narodil se před 110 lety, 29. května 1903, na londýnském předměstí Eltham.

Hope si dokázal vytvořit vlastní styl, jehož nedílnou součástí bylo parodování sebe samého a svých dřívějších pořadů. K jeho oblibě přispěla i skutečnost, že po půlstoletí jezdil bavit americké vojáky rozmístěné ve světě. Říznými vtipy a humornými scénkami jim zvedal náladu za druhé světové války, v Koreji, ve Vietnamu, i za první války v Perském zálivu v roce 1991.

V roce 1994 se ze showbyznysu stáhl a odešel do penze. Zemřel ve věku 100 let 27. července 2003 ve svém domě v kalifornském Toluca Lake. (ČTK)

15:22
Galerie Polagraph nabídne výstavu módních fotek z Polaroidu

Pražská galerie Polagraph zaměřená na instantní fotografii 11. června zahájí výstavu módních fotek Elišky Kyselkové. Přehlídka polaroidů bude vystavená celé léto, informovala ČTK galerie. Součástí chystané vernisáže bude také beseda s autorkou, která představí svoji instantní tvorbu.

K Polaroidu se dvaadvacetiletá Kyselová dostala prostřednictvím studia reklamní fotografie na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. "Polaroid mě ale vždy zajímal pro svou podstatu. I když se jedná o filmový materiál, výsledek je rychlý a jedinečný. Každá fotografie je originál a má v sobě úžasnou atmosféru," uvedla autorka, která fotila například pro značku Toni&Guy nebo časopis Vogue.

V módním světě s Polaroidem pracoval slavný fotograf Helmut Newton. Kolekce jeho instantních snímků vyšla v knize Polaroids, kterou vydalo nakladatelství Taschen. Instantní fotoaparáty, které dokážou vyvolat fotku téměř hned po jejím pořízení, se dostaly na trh v roce 1948 díky firmě Polaroid. Ta jejich výrobu ale ve prospěch produkce digitálních přístrojů v roce 2008 ukončila. Instantní foťáky dnes vyrábí společnost Fujifilm, filmy do původních Polaroidů pak firma Impossible. (ČTK)

18:01
Po albech a textech zpěvačky Michnové vychází o Marsyas i kniha

Po knize textů Zuzany Michnové Země Bójů, dvojalbu Marsyas V mýdlových bublinách a sólové desce kytaristy Oskara Petra Jsme starý jako děti vychází nyní kniha mapující historii skupiny Marsayas. Dvousetstránková publikace od Vojtěcha Lindaura pod názvem Dávám, tak ber! mapuje základní sestavy skupiny i natočená alba, sleduje osudy Petra Kalandry a Michnové v komunistickém Československu i Oskara Petra v emigraci v USA a dává prostor i postřehům přátel, fanoušků a spoluhráčů. ČTK o tom za vydavatelství Galén informovala Lenka Příhonská.

V knize nechybí dobová dokumentace, fotografie, diskografie a zásadní články o skupině. Mozaiku doplňují v samostatném oddílu osobní vzpomínky Jiřího Černého, Dana Fikejze, Karla Halouna, Jana Hrubého, Jaroslava Hutky, Michala Juppa Konečného, Vladimíra Merty, Bohdana Mikoláška a Vlastimila Třešňáka. "Publikace vyšla jak v klasické, tak i digitální podobě," podotkla Příhonská.

Marsyas založili počátkem 70. let kytaristé a zpěváci Kalandra a Petr se zpěvačkou Michnovou, která jako jediná prošla všemi sestavami kapely. První deska nazvaná stejně jako kapela vyšla v roce 1978. K nejznámějším písničkám Marsyas patří například Zmrzlinář, píseň byla jednou z ústředních skladeb filmu Pupendo.

Autor knihy Dávám, tak ber! Vojtěch Lindaur je známý hudební publicista, dramaturg a překladatel. Pracoval jako vedoucí Kulturního domu Opatov v Praze, redaktor Gramorevue, šéfredaktor Rocku & Popu, producent skupin Precedens, Dybbuk a Psí vojáci nebo moderátor vlastních pořadů. Je překladatelem a autorem nebo spoluautorem mnoha knih s hudební tématikou, například Excentrici v přízemí, Život v tahu aneb Třicet roků rocku, Beaty, bigbeaty, breakbeaty, Šance sněhových koulí v pekle nebo Když svatý pochodujou. (ČTK)

19:31
Bystřické zámecké slavnosti zahájí výstava Kulhánkových grafik

Bystřice pod Hostýnem připravuje 19. ročník festivalu hudby a umění Bystřické zámecké slavnosti. Návštěvníkům nabídne pestrý repertoár, který kromě přehlídky koncertů vážné hudby zahrnuje přednes básnických děl nebo výstavu grafik autora českých bankovek, v lednu zesnulého Oldřicha Kulhánka. ČTK to dnes řekla vedoucí radničního odboru vnějších vztahů Vendula Perůtková.

Akce se uskuteční od 2. do 23. června. Zahájí ji nedělní vernisáž Kulhánkových grafik, která začne na zámku v 19:00. Kromě bankovek je autorem například také návrhu poštovní známky vydané k loňskému stému výročí korunovace sochy Panny Marie na Svatém Hostýně. Výstava na zámku potrvá do 14. července. Vernisáž doplní koncert Smetanova tria, které zahraje Trio d moll Vítězslava Nováka či hudbu Dmitrije Šostakoviče. V sobotu 8. června slavnosti pokračují vystoupením violistky Jitky Hosprové a klavíristky Jitky Čechové. Přednesou skladby rodiny Schumannových, Roberta, jeho ženy Kláry a Johannese Brahmse, rodinného přítele a ochránce ovdovělé Kláry, a také skladby jednoho z největších vyznavačů violy Paula Hindemitha, významného skladatele 20. století.

Ve čtvrtek 13. června je na programu vystoupení nazvané Ozvěny Pražského jara. "Osobnost českého hudebně dramatického umění Soňa Červená za klavírního doprovodu Karla Košárka přednese dvě hudebně básnická díla z počátku 20. století, Ullmannovu Píseň o lásce a smrti Korneta Kryštofa Rilka a Sporty a kratochvíle Erika Satieho," uvedla Perůtková. Závěrečný koncert v kostele sv. Jiljí obstará pardubický soubor Barocco sempre giovane s houslistou Jiřím Vodičkou. Zazní díla z období italského a německého baroka a německého klasicismu. Kompletní program slavností je na webu www.mubph.cz. (ČTK)

07:05
Patronem Divadelního světa je Suchý, tématem divadlo a hudba

Zakladatel legendárního Semaforu Jiří Suchý je patronem čtvrtého ročníku festivalu Divadelní svět Brno. Program mezinárodní přehlídky letos zkoumá různé možnosti setkávání divadla a hudby, řekl v úterý novinářům dramaturg Jan Šotkovský. Hudební divadlo je také celoživotní doménou Suchého, jenž se jako herec, zpěvák, textař a dramatik zařadil k významným osobnostem českého divadla. Jeho domovský Semafor na festivalu uvede hru Hodiny jdou pozpátku.

Festival 7. června zahájí opera Leoše Janáčka Příhody lišky Bystroušky. Režisér Tomáš Pilař ji nastuduje ve veřejném prostoru - pod širým nebem na Moravském náměstí. Divadelníci operu mírně zkrátí, ale slibují, že v ní zůstane vše, co je pro publikum nejatraktivnější. "Opustíme lidský svět a budeme se věnovat hlavně tomu zvířecímu," řekl dirigent Jakub Klecker. Festival má znovu řadu zahraničích hostů. Po loňském úspěchu se do Brna vrátí maďarské Divadlo Józsefa Katony, tentokrát s varietním představením Musik, Musikk, Musique. Němečtí divadelníci ze Stuttgartu přivezou inscenaci Mechanický pomeranč, jejich kolegové z Ingolstadtu představí hru o Bobu Dylanovi, která zatím také poutá největší zájem diváků. I na Dylana však lze ještě zakoupit vstupenky, stejně jako na všechny ostatní inscenace.

"Vyvrcholením celého festivalu bude představení divadla Handspring Puppet Company z Jihoafrické republiky s hrou Woyczek on the Highveld," uvedl Šotkovský. "Velká zahraniční představení jsou titulkována do češtiny," doplnil Ondřej Chalupský z produkce festivalu. Veškeré informace o přehlídce zájemci najdou na webových stránkách www.divadelnisvet.cz. (ČTK)

08:28
Divadlo Kolowrat uvede premiéru hry o Vincentu van Goghovi

Předposlední novinkou činohry Národního divadla v Praze v této sezoně bude ve středu 29. května hra Stefana Massiniho Ohlušující pach bílé přibližující životní osud Vincenta van Gogha. V režii Lucie Bělohradské se na komorním jevišti divadla Kolowrat představí například Karel Dobrý, David Matásek a František Němec.

Inscenace je už třetí "životopisnou" prací této režisérky na této scéně - po Leoši Janáčkovi a Virginii Woolfové. Sama přiznává, že se jí splnil jakýsi sen o triptychu na téma výjimečný umělec - výjimečný životní osud. "Je to rozevřený vějíř mezi literaturou, hudbou a výtvarným uměním, mezi tak sobě vzdálenými bytostmi. A přesto mají Woolfová, Janáček a van Gogh cosi společného. Posunuli hranice svého oboru, ale jako by člověk sledoval stejný zápas - o prosazení svého proti všem. A za jakou cenu," uvedla.

O Vincentu van Goghovi byly napsány regály knih a studií, jeho život byl vším výjimečný a hraniční, stejně jako celá jeho osobnost, domnívá se Bělohradská. Proto si podle ní nezaslouží jakékoliv stručné zjednodušení typu vyděděnec společnosti s geniálním talentem či osamělá duše. (ČTK)

09:40
Na Pražském jaro vystoupí Collegium 1704 a Pražští symfonikové

K očekávaným koncertům na festivalu Pražské jaro patří dnešní provedení oratoria o ukřižování Ježíše Krista, které zkomponoval Josef Mysliveček. Renomované soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 si proto přizvaly významné sólisty - sopranistky Martinu Jankovou a Simonu Houda Šaturovou, mezzosopranistku Sophie Harmsenovou a tenoristu Krystiana Adama.

Koncert, který se pořádá ve Dvořákově síni Rudolfina, ještě není podle pořadatelů zcela vyprodán. Zbývá několik posledních vstupenek.

Ve Smetanově síni Obecního domu naopak vystoupí Pražští symfonikové pod vedením francouzského dirigenta Jean-Clauda Casadesuse. Sólistkou večera bude polská sopranistka Olga Pasieczniková. Za varhany usedne Eva Bublová, Kühnův smíšený sboru bude řídit Marek Vorlíček. Program bude vycházet z letošního festivalového "francouzského naladění", zazní skladby Ravela, Poulenca a Saint-Saënse. (ČTK)

11:29
Petr Vachler by Českého lva prodal za 25 milionů korun

Producent udělování výročních cen Český lev Petr Vachler, který tato ocenění založil, by se této značky vzdal za 25 milionů korun. Uvedl to deník MF Dnes s tím, že vyvrcholila roztržka mezi Vachlerem a Českou filmovou a televizní akademií (ČFTA), která ocenění udílí. Po úterním setkání dostalo prezidium ČFTA mandát k jednání o licencování značky či odkupu, napsal MF Dnes.

Podle deníku je ve hře i možnost, že by Vachler licenci pronajímal za jeden až dva a půl milionu korun ročně. Vachler jako ředitel ČFTA údajně přiznal, že si dal v posledních týdnech zaregistrovat i značky filmové a televizní akademie.

Filmařům vadí, že se z nich stává rukojmí reklam, jež Vachler dojedná. Vše by chtěli uzavřít do konce června. Podle předsedy správní rady ČFTA a člena prezídia Jiřího Bartošky je tu i možnost, že by Vachler dál České lvy produkoval, ale o tvůrcích večera rozhodovala akademie. Nevyloučil ani variantu vzniku nových cen.

Letos se Čeští lvi udělovali podvacáté. Akademici Vachlerovo pojetí dlouhodobě kritizují. Právě jeho společnost VAC - Vachler Art Company však po celou dobu zajišťovala na ceny i provoz akademie finance a byla producentem nominačního a finálového večera. Ředitel České televize Petr Dvořák by prý přenos "zbytečného nominačního večera" zrušil.

13:05
V římském divadle má premiéru opera o Natasche Kampuschové

V Římě má dnes večer premiéru opera na motivy příběhu unesené Rakušanky Nataschy Kampuschové. Příběh je jen jednou ze dvou částí představení nazvaného souhrnně Žena, otrokyně v mém domě. Jednoaktovka inspirovaná příběhem Kampuschové, jejíž hlavní hrdinkou je dívka Lena, nese název Lenin pokoj. Druhou částí diptychu je jednoaktovka s názvem Fadwa. Oba příběhy pojednávají o utiskování žen v současném světě, napsal italský deník Corriere della Sera.

Opera má premiéru v devět hodin večer v římském Teatro Olimpico. O libreto k příběhu o unesené Rakušance se postarala Italka Renata Molinariová. Autory hudby jsou Daniele Carniniová a Dimitri Scarlato. "Jsem vám velmi vděčná za to, že jste si vybrali můj příběh jako inspiraci pro hru. Zároveň mě to velmi dojalo," komentovala Kampuschová pro agenturu APA vznik nové opery. "Můj příběh je ale jen jedním z mnoha, které se ve světě dějí. Proto bych ráda poděkovala každé statečné ženě, která bojuje za svá práva," dodal Rakušanka. Kampuschová byla unesena jako desetiletá školačka 2. března 1998. Její únosce, duševně narušený muž, ji držel v upravené sklepní místnosti svého rodinného domu. Údajně si z ní chtěl vychovat ideální partnerku. Dívce se podařilo utéct až po osmi letech, když jí bylo 18 let. Únosce Wolfgang Priklopil ještě týž den spáchal sebevraždu.

Druhá jednoaktovka, Fadwa, je inspirována jiným příběhem, nicméně rovněž plným násilí. Pojednává o mladé pákistánské dívce Hině, která byla v roce 2006 v Itálii zavražděna svým otcem za to, že se zamilovala do Itala. "Na jaře roku 2012 za mnou přišel Dimitri a ptal se mě, jestli si pamatuji příběh pákistánského otce, který zabil svou mladou dceru. A hned dodal: Napsal jsem na to téma operu," popsal umělecký ředitel divadla Sandro Cappelletto. "Poté jsme diskutovali o tom, že násilí proti ženám se děje všude bez ohledu na zemi, rasu, náboženství a že nejde jen o rodiny imigrantů. Proto jsme se rozhodli připojit i další příběh, o Natasche Kampuschové," dodal ředitel. (ČTK)

14:46
Do brněnského letního kina na koupališti Riviéra se vejde 800 lidí

Návštěvníci projekcí pod širým nebem v Brně si letos v létě budou moci vybrat z několika variant. Kromě kina Na Dobráku zahájí letos provoz velkokapacitní kino na koupališti Riviéra, které nabídne i aktuální premiéry filmů. Na film se sem může přijít podívat i více než 800 diváků, řekla novinářům ředitelka Turistického a informačního centra města Brna Petra Kačírková. Projekce pro menší počet lidí nabídnou také různé podniky, například kinokavárna ve dvoraně Městského divadla Brno nebo na nádvoří Místodržitelského paláce.

Promítání na Riviéře začne 21. června a nabídne 72 projekčních večerů. Otevírací doba kina bude navazovat na otevírací dobu koupaliště. Do hlediště se vejde 500 až 800 lidí na lavičkách a další na dekách. "Pro diváka je zřejmě největší plus, že můžeme promítat premiérové kusy v premiérových časech. Cenu se přitom budeme snažit držet nižší, než multiplexy," uvedla Kačírková. Vstupenky si lidé budou moci rezervovat i kupovat přes internet.

Letní kino Na Dobráku není podle provozovatele Daniela Zásměty Riviéře konkurencí. "Zaměřujeme se spíš na artovější filmy, klasiku, němé filmy s hudebním doprovodem. Rozšiřujeme tak lidem v Brně škálu možností, kam mohou jít na film pod širým nebem," řekl ČTK Zásměta. Kino Na Dobráku také působí v areálu koupaliště, to se ale letos opravuje a bude zavřené. Provoz kina s 250 místy to však neomezí. Ostatní promítání pod širým nebem v Brně jsou spíše komornější, určená pro desítky diváků. Většina kin promítá i za lehkého deště, v případě bouřky nebo silného větru se ale projekce ruší. Na rozdíl od předchozích let bude letos v létě kromě prvních tří týdnů v červenci otevřené také kino Art. (ČTK)

16:12
V ostravském divadle chystají premiéru hry Ruská zavařenina

Ostravské divadlo Komorní scéna Aréna uvede premiéru komediální hry současné ruské autorky Ludmily Ulické Ruská zavařenina. Navazuje na hořkou komedii Višňový sad Antona Pavloviče Čechova z roku 1900. Režie se podle překladu Naděždy Krejčové ujal Ivan Rajmont. ČTK to řekla ředitelka divadla Renáta Huserová.

Dej hry se odehrává v akademické osadě poblíž Moskvy, kde ve zchátralém domě žijí potomci hrdinů Čechovovy hry. Píše se sice rok 2002, ale mentalita postav se nijak výrazně nezměnila. Všichni vědí, že je třeba pracovat, ale pro samé filozofování jim na práci nezbývá čas. Nakonec se zkoušejí uživit zavařováním ovoce, ale ani tento pokus nemá naději na úspěch.

Scénu postavil Martin Černý, kostýmy ušila Marta Roszkopfová. Hudbu složil Petr Kofroň. V hlavních rolích se představí Marek Cisovský, Alena Sasínová-Polarczyk, Albert Čuba, Tereza Dočkalová, Petra Kocmanová, Zuzana Truplová, Tereza Cisovská, Michal Čapka, Dana Fialková a Vladislav Georgiev. Premiéra je připravena 1. června v 18:30. (ČTK)

16:50
Kennedyho medaili dostanou Bělohlávek, Kožená, Červená a Komárek

Zlaté medaile za zásluhy na poli umění od Mezinárodního výboru Kennedyho centra pro umění dostanou dirigent Jiří Bělohlávek, mezzosopranistky Soňa Červená a Magdalena Kožená a filantrop a podnikatel Karel Komárek mladší. Ocenění převezmou 8. června v Lobkowiczkém paláci v Praze na slavnostním galavečeru pražského summitu výboru amerického Kennedyho centra. ČTK o tom dnes za pořadatele informovala Silvie Marková.

Laureáty v úterý oznámilo prestižní americké Centrum múzických umění Johna F. Kennedyho (The Kennedy Center for the Performing Arts). Mezinárodní výbor Kennedyho centra pro umění vznikl v roce 2001, aby podporoval mezinárodní uměleckou a kulturní výměnu a posiloval mezinárodní aktivity Kennedyho centra. Výbor bude příští týden v Praze i zasedat.

Kennedyho centrum se svými devíti scénami patří k nejsledovanějším americkým uměleckým institucím. Každoročně ho navštíví okolo dvou milionů diváků a dalších 40 milionů zavítá na turné inscenací, které centrum pořádá, nebo sleduje rozhlasové a televizní přenosy. Centrum funguje od roku 1971. Je i vyhlášenou vzdělávací institucí v oblasti uměleckého managementu. (ČTK)

18:28
Zemřel jazzový trombonista Svatopluk Košvanec

Ve věku 77 let zemřel v úterý významný český jazzový trombonista Svatopluk Košvanec. O události dnes informoval Český rozhlas a ČTK ji potvrdil předseda České jazzové společnosti Martin Šulc. Pohřeb se bude konat v úterý 4. června v Ústí nad Labem.

Košvanec (1936) patřil k nejvýznamnějším osobnostem českého jazzu. Od roku 1959 byl vedoucím sólistou Jazz Comba Ústí nad Labem, později vystupoval s kapelou Jazz Celuly Laca Decziho nebo s Jazzovým orchestrem Československého rozhlasu. Při zahraničních vystoupeních si získal pověst jednoho z nejlepších evropských trombonistů.

Poslední roky jeho života poznamenala rakovina. Pravou paži i s ramenem mu museli lékaři amputovat. Hrozilo, že nebude moci hrát ani učit na konzervatoři, neboť nebude schopen předvést studentům techniku hraní. Košvanec se ale nevzdal a naučil se hrát na obrácený trombon, klapky mačkal levou rukou. Vloni vyhlásili Košvancovi jazzoví přátelé sbírku Pomožme Sváťovi. Ta pomohla uhradit výrobu speciálního trombónu, na který bylo možno hrát pouze levou rukou. Ještě vloni koncem roku se Košvanec v médiích vyjádřil, že je odhodlaný vrátit se na jazzovou scénu. (ČTK)

07:41
Kupkův souboj lidoopů se prodal za devět milionů korun

Obraz Františka Kupky Antropoides, který zobrazuje souboj dvou lidoopů, se na dnešní aukci v Praze vydražil za devět milionů korun bez dvacetiprocentní aukční přirážky. Obraz je z roku 1902, tedy ještě z doby před tím, než Kupka přišel s abstraktní malbou, za jejíhož průkopníka je považován. Právě jeho abstraktní malby také vévodí žebříčku nejdráže prodaných děl v tuzemských aukcích. Celkem se ve středu vydražila díla za 33,28 milionu korun bez aukční přirážky, řekl ČTK zástupce aukční síně European Arts Investments Albert Trnka.

Sběratelé mají zájem i o ranější Kupkova díla. Před rokem se za 15 milionů korun (bez aukční přirážky) prodal jeho obraz L'Apothéose d'Héléne (Zbožštění Heleny) z roku 1906; vyvolával se za 9,5 milionu. Nejdražším dílem Kupkovým prodaným v ČR, ale i celosvětově, je obraz Tvar modré vydražený před rokem v Praze za 55,75 milionu korun.

Obraz Antropoides pochází z restituované sbírky průmyslníka Jindřicha Waldese. Znázorňuje boj dvou lidoopů o samici, která vyzývavě čeká, kdo zvítězí. Je odrazem Kupkova hlubokého zájmu o přírodní vědy a moderní vývojové teorie. V roce 1921 ho malíř daroval svému příteli a podporovateli Jindřichu Waldesovi. Dílo bylo mnohokrát vystavováno, mimo jiné roku 1999 spolu s dalšími Kupkovými díly z Waldesovy sbírky v Galerii Rudolfinum. (ČTK)

08:54
Tandem Skutr v Brně nastudoval Lišku Bystroušku

Liška Bystrouška, postava proslavená operou Leoše Janáčka, ožije v nové činoherní inscenaci Národního divadla Brno. Autorskou inscenaci na motivy Janáčkova libreta připravuje režijní tandem Skutr, tedy Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský. Premiéra je v pátek v Mahenově divadle.

Postavu Bystroušky Janáček přejal ze "zvířecího románku" Rudolfa Těsnohlídka, v němž se v řadě rozmarných příběhů prolíná lidský a zvířecí svět. Zatímco u Těsnohlídka čtenář Bystroušku opouští v okamžiku největšího životního štěstí, Janáček završuje příběh její smrtí. Skutr se rozhodl pojmout látku převážně činoherními prostředky. Přidržel se Janáčkova libreta, ale jeho hudbu zcela vynechal. "Libreto jsme během zkoušení doplňovali a přepisovali a vznikl z toho velmi zvláštní tvar plný krátkých výbuchů textů - rozhovorů, myšlenek, pocitů, dále pak lidových písní a obrazů," uvedl Trpišovský.

Lišku Bystroušku a zároveň mladou Revírníkovou si v Brně zahraje Magdaléna Tkačíková. V dalších rolích se představí třeba Zuzana Ščerbová jako Zuzanka a Vladimír Krátký jako Revírník. Scénu navrhl Jakub Kopecký, kostýmy Linda Borárosová, hudbu složil Petr Kaláb. Kdo si nedokáže Bystroušku představit bez Janáčkových melodií, může vyrazit 7. června na Moravské náměstí. Mimořádné uvedení slavné opery pod širým nebem zahájí festival Divadelní svět. (ČTK)

10:20
Bubeník Starr z Beatles vydává fotoknihu s nepublikovanými snímky

Někdejší bubeník legendární britské skupiny Beatles Ringo Starr v červnu vydá knihu s názvem Photograph (Fotografie), ve které budou doposud nezveřejněné snímky kapely. Dnes o tom informovala agentura AP.

Jako první vyjde 12. června elektronická publikace a později v prosinci bude k dispozici i limitovaná série 2500 kusů ručně vázaných knih se Starrovým podpisem. E-knihu je již možné si objednat na nákupním portálu iTunes.

E-kniha vychází u příležitosti výstavy Ringo: Mír & Láska v losangeleském Muzeu Grammy. Vybrané fotografie z knihy, mezi kterými jsou i nepublikované snímky ze Starrova osobního archivu, si budou moci prohlédnout i návštěvníci výstavy. Starr, který v Beatles v roce 1962 vystřídal za bicími Peta Besta, již v minulosti jednu knihu vydal. Jmenovala se Postcards From the Boys (Pohledy od hochů). (ČTK)

12:10
Ve Strašnicích se koná pohřeb dokumentaristy Přemysla Staňka

S filmovým dokumentaristou a pedagogogem Přemyslem Staňkem, který zemřel 15. května v nedožitých 64 letech, se dnes od 14:00 hodin rozloučí v malé obřadní síni strašnického krematoria v Praze jeho přátelé a kolegové. Staněk se v 90. letech připojil k prvním pedagogům písecké Soukromé vyšší odborné školy a aktivně se podílel na formování Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku.

Staněk maturoval na čimelické filmové škole a pak na pražské FAMU vystudoval v roce 1975 obor dokumentární tvorba. Bezmála deset let byl režisérem Krátkého filmu Praha, filmu se věnoval i na volné noze.

K nejznámějším dílům patří jeho portrét Kiliána Ignáce Diezenhofera nazvaný Kámen a hudba, dokument Sonáta, kterou Jaroslav Ježek nenapsal či Divadlo mozartovských premiér o přestavbě Stavovského divadla v Praze. (ČTK)

13:39
Open Air program divadelního festivalu nabídne na 230 vystoupení

Open Air program letošního festivalu Divadlo evropských regionů, který se od 21. do 30. června uskuteční v Hradci Králové, nabídne na téměř dvou desítkách míst v centru města zhruba 220 divadelních i hudebních představení. Novinářům to dnes řekla Martina Erbsová ze sdružení Poco a poco animato, které program připravuje.

"Chceme ulice zaplavit pouličním uměním. Na jevišti umístěném na Pivovarském náměstí umožníme vystoupit všem zájemcům, kteří přijedou a budou mít chuť si zahrát," řekla Erbsová. Divadelníci vystoupí například v prostorech atria historické radnice či městské hudební síně, divadelní stany budou rozmístěné také v Žižkových sadech. Open Air program je součástí hradeckého divadelního festivalu, který se letos koná již podevatenácté, od roku 1999. Více informací o jednotlivých představeních je možné najít na www.openairprogram.cz.

Hradecký divadelní festival loni nabídl divákům zhruba 270 představení, které navštívilo na 82.900 diváků. Součástí festivalu jsou také umělecké dílny, koncerty či například mezinárodní setkání divadelních škol. Vstupenky na festival jsou v prodeji od 6. května. Podle ředitele Klicperova divadla Ladislava Zemana jsou už prodané zhruba dvě třetiny vstupenek. "Zájem je velký, řada představení již z předprodeje zmizela," řekl Zeman. Šanci získat vstupenky budou mít zájemci ještě těsně před festivalem, kdy dá divadlo do prodeje nevyzvednuté vstupenky po sponzorech a partnerech. (ČTK)

15:07
Jon Bon Jovi bude zahraje Španělům v krizi. Vzdal se honoráře

Americký rockový hudebník Jon Bon Jovi se rozhodl potěšit své španělské fanoušky, jejichž zemi tvrdě zasáhla ekonomická krize. Zřekl se totiž honoráře za koncert, který se uskuteční na konci června v Madridu. Lístky na vystoupení se tak prodávaly jen za 18 až 39 eur (470 až 1000 Kč), díky čemuž se vyprodaly během měsíce. Napsal to španělský list El Mundo.

Pro srovnání: lístky na koncert, který měl zpěvák minulý týden v Manchesteru, stály průměrně 76 eur (téměř 2000 Kč). Jak jednapadesátiletý zpěvák uvedl, když plánoval své letní evropské turné, Madrid původně mezi navštívenými městy ani nebyl. "Kvůli ekonomické situaci v zemi existovaly obavy, že se koncert neprodá. Já jsem ale nechtěl ochudit fanoušky země, kterou miluji a která se ke mně uplynulých třicet let tak skvěle chovala," řekl podle listu Bon Jovi. Rozhodl se proto, že 27. června zahraje na stadionu v Madridu zadarmo.

Peníze za lístky tak půjdou jen na zaplacení pronájmu prostor a místním lidem, kteří budou během koncertu pomáhat s jeho organizací. "Chceme ukázat, že tady nehrajeme za peníze, ale že nám jde jen o utužení vztahů mezi námi a fanoušky. Je to náš způsob, jak jim říci: Děkujeme," dodal Bon Jovi. (ČTK)

17:03
Mental Power představí filmy s mentálně postiženými herci

Celkem 22 krátkých filmů, v nichž hrají lidé s mentálním a kombinovaným postižením, představí od 7. do 9. června festival Mental Power Prague Film Festival (MPPFF). Sedmý ročník přehlídky se koná v pražském divadle Palace. Nabídne komedie, detektivky, tajemné příběhy i dokumenty. O vítězném snímku a nejlepších hereckých výkonech rozhodne porota, v níž usednou známé herečky a herci. Novinářům to dnes řekli prezidenti festivalu Patrik Henel a David Sychra.

"Lidem s mentálním a kombinovaným postižením se dává za vlastnost, že nejsou schopni dělat nic jiného než tancovat dokolečka jako malé děti v chráněných dílnách. Festival ukazuje, že to není pravda. Jejich omezení je jen rozumové, mají veškeré emoce a vše ostatní jako my," řekl ČTK Sychra. Ve snímcích tak podle něj divák uvidí třeba i agresivitu, sexualitu a vraždy. Návštěvník festivalu nejdřív zažije "vybočení a šok", poté splyne s davem postižených herců a nakonec se dostaví dobrý pocit ze zboření hranic a předsudků, popsal Sychra.

Myšlenka pořádat festival filmů, v nichž by hráli mentálně handicapovaní, vznikla náhodou. Sdružení Hendaver, které Sychra s Henelem založili, natočilo v roce 2006 s klienty chráněné dílny western. Měli prý pocit, že se jim příliš nepovedl. Měl ale velký ohlas. Protože autoři nenašli ve světě přehlídku, kde by své dílo představili, založili si vlastní. Následoval první ročník, kde se promítalo už osm filmů. Se svými klienty je natáčejí chráněné dílny a sdružení. (ČTK)

08:56
Jihočeské divadlo chystá na točnu komedii plnou gagů a kouzel

Rodinná komedie plná gagů, kouzel a čar zahájí letošní sezonu v plenérovém divadle v zahradě českokrumlovského zámku. Činohra Jihočeského divadla ji chystá s týmem režiséra Břetislava Rychlíka na 6. června pod názvem Král duchů a Třeštil aneb Jak zkrotit nelidu. Hra, kterou v roce 1828 napsal rakouský dramatik, herec a divadelní principál Ferdinand Raimund, bude podle dramaturgyně českobudějovické scény Olgy Šubrtové poprvé uvedena v plenéru.

"Je to taková lidová fraška. Vychází z principu Vídeňského lidového divadla, které ale trošičku navazovalo na komedii del arte. Je to pohádka s morálním poučením o polepšeném nelidovi, který nahlédne prostřednictvím převtělení do svého nitra," popsal Rychlík.

Hra s původním názvem Alpský král a nelida prošla výraznou úpravou pro točnu. Rychlík k ní přidal rámec komediantské kočovné společnosti. Podle dramaturgyně Kristýny Čepkové to má dvě výhody: "Do jisté míry to trochu potlačuje naivitu hry. Je velmi dobře napsaná, ale nese spoustu dobových rysů, které dnešnímu divákovi mohou připadat už jako příliš pohádkové nebo naivní, a tady je prostor pro rozehrávání toho druhého plánu a třeba i komentáře toho, co sledujeme v plánu prvním. Druhá věc je, že si herci mohou užít čirého komediantství," řekla ČTK.

Rytmus komedie ale zatím herci hledají mezi kapkami deště a kroupami. V noci, kdy se zkouší, klesá teplota v zámecké zahradě pod deset stupňů Celsia a většinou prší. "Až mám strach, že ty kostýmy, velice působivé a vtipné, po pár reprízách v blátě krásu ztratí,... no tak budou mít alespoň patinu, co s tím naděláme," povzdechl si Rychlík nad nepřízní počasí. (ČTK)

10:20
Vinohradské divadlo uvádí premiéru Ostrovského hry Les

Pražské Divadlo na Vinohradech uvede dnes večer premiéru hry Alexandra Nikolajeviče Ostrovského Les. V překladu Leoše Suchařípy ji nastudoval režisér Daniel Hrbek. V inscenaci se objeví například Daniela Kolářová, Zuzana Vejvodová, Jiří Čapka, Luboš Veselý, Oldřich Vlach, Pavel Batěk, Kamil Halbich a Václav Svoboda.

Podle dramaturga Jana Vedrala je v této společenské komedii opravdu čemu se osvobodivě smát. Panství stárnoucí statkářky Gurmyžské je prosyceno obavami jejích poddaných. Projevují se pokrytectvím, dvojí pravdou, cynismem, kariérismem a chrapounstvím. Les kolem sídla je pod cenou prodáván nastojato a proměňuje se v hektary pařezů, ale předstírá se prosperita a odpovědné hospodaření.

Ostrovskij (1823-1886) je zakladatelem ruského národního a realistického dramatu. Zejména ve svých komediích zanalyzoval "temnou říši" ruského kupectva a venkovské šlechty v době společenského zlomu, který předcházel a následoval zrušení nevolnictví v roce 1861. Napsal 48 her, vedle komedie Les jsou nejčastěji uváděny Bouře (která posloužila Leoši Janáčkovi jako libreto k opeře Káťa Kabanová), I chytrák se spálí a Výnosné místo. (ČTK)

12:34
BomBarďákovy písně jsou pokračováním projektu pro děti i rodiče

Na kompilační alba pro děti a jejich rodiče Bongo BonBoniéra a Bongo BomBarďák navazuje album Písničky kluka BomBarďáka. Na rozdíl od kompilací ale jde o autorské album a stojí za ním autor textů Jiří Jelínek a hudebníci Michal Dalecký a Filip Nebřenský. ČTK o tom za vydavatelství Indies Scope informoval Přemysl Štěpánek.

"Je to rozpustilý styl stojící na základech bombarďáckého názoru. Etno, ploužák, punk, folk i folklór zní jedině u BomBarďáka," uvedl Dalecký k písním, které jsou od úvodního Ble ble ble po závěrečného Zmrzlináře seřazeny abecedně podle názvů. Album vzniklo na základě Jelínkova dětského hudebně-divadelního představení Příhody kluka BomBarďáka, které mělo premiéru na festivalu Colours of Ostrava 2012. Jemu se stal inspirací Bombarďák, průvodce z předchozího alba Bongo BomBarďák.

V nahrávacím studiu Indies vzniklo 17 skladeb. Jako hosta si autoři pozvali bubeníka Ondřeje Pečenku, ve studiu pomohla zpěvem ve dvou skladbách Johana Vaňousová, na trombón Ondřej Galuška a na řadu dalších nástrojů Ondřej Ježek. "Vycházeli jsme ze známého receptu na dort, který pekli pejsek s kočičkou. Nikdo neví, co do toho přihodil BomBarďák. Snad se z toho nikomu neudělá špatně," podotkl Nebřenský. Album Písničky kluka BomBarďáka pokračuje v zajímavé hudbě pro děti, na kterou se vydavatelství Indies Scope už několik let ve volné řadě zaměřuje. Mezi dosavadní tituly tohoto typu patří například titul Dítkám od kapely Zuby nehty, alba Hrajeme si u maminky a Studánko rubínko cimbálovky Hradišťan či projekty Kašpárka v rohlíku. (ČTK)

13:49
V Trutnově začal festival nového cirkusu Cirkuff

V Trutnově dnes dopoledne začal třetí ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu Cirkuff. Do neděle na různých místech v Trutnově vystoupí celkem 15 souborů. ČTK to dnes řekl ředitel společenského centra Uffo, které akci pořádá, Libor Kasík.

V Trutnově vystoupí například francouzský soubor Companie Bam a šestice La Meute. Představení se uskuteční na Krakonošově náměstí, v cirkusovém šapitó či ve společenském centru Uffo. Některé z produkcí pod širým nebem by podle Kasíka mohlo ohrozit chladné a deštivé počasí. "Troufám si říci, že pro většinu produkcí bychom zajistili kryté prostory, ale já věřím, že se počasí ještě umoudří," řekl Kasík.

Organizátoři jsou se zájmem o přehlídku spokojeni. "Festival jde nahoru, je vidět, že nový cirkus lidi docela táhne," řekl Kasík, který předpokládá, že by se v příštích letech mohl festival rozšířit na týden. Dodal, že letos se v rámci přehlídky poprvé zkouší takzvaná open street, určená pro umělce, kteří by sem chtěli přijet a předvést své umění. "Byl bych rád, kdyby se sem naučili umělci jezdit," řekl Kasík.

Takzvaný nový cirkus vznikl jako žánr v 70. letech ve Francii. V České republice ho proslavil hlavně projekt La Putyka Rostislava Nováka a jeho přátel herců, akrobatů a tanečníků. La Putyka v Trutnově s představením Risk vystoupí dnes večer. Více informací o festivalu je možné najít na stránkách www.cirkuff.cz. (ČTK)

16:24
Festival United Islands přidává další scénu urban stylů

Festival United Islands, který se v Praze koná 21. a 22. června, přidává další scénu tzv. urban stylů jako jsou hip hop, soul a různé fúze. Sedmá scéna s názvem Excelent Urban stage vyroste na Kampě. Hlavními hvězdami na ní budou palestinský rapper Saz a zástupci současné izraelské elektronické scény 3421. Tuzemskou scénu budou reprezentovat Prago Union, Kapitán Demo a Android Asteroid. ČTK dnes o tom za pořadatele informovala Marie Jelínková.

"Urban music se na festivalu objevovala i v minulých letech, ale letos jsme se rozhodli, že jí věnujeme celou scénu. Reagujeme tak na vývoj urban music, která si získává mezi hudebními fanoušky čím dál větší popularitu a zároveň se rychle rozvíjí a objevují se na ní velmi zajímavá jména," uvedl dramaturg festivalu David Gaydečka. Program na Excelent Urban stage 21. června odstartují Prago Union, kteří jsou zařazeni do "festivalového desatera", tedy mezi deset nejoblíbenějších českých kapel pořadatelů.

Festival své letošní 10. narozeniny oslaví nejen na ostrovech, ale také v parcích, sadech a zahradách. Pro rostoucí počet návštěvníků, kterých loni dorazilo celkem 60.000, bude přichystány prostory na Kampě, Petříně a v Kinského zahradě, kde bude umístěna hlavní scéna. Chybět nebude Klubová noc, která festival 20. června zahájí. Letos není součástí nového areálu Střelecký ostrov, protože prochází nutnou rekonstrukcí. Podrobnosti se nacházejí na www.unitedislands.cz. (ČTK)

18:02
Mezinárodní tribuna skladatelů v Praze vybrala vítězné nahrávky

Skladba Not I polské skladatelky Agaty Zubelové se stala vítězem 60. ročníku Mezinárodní tribuny skladatelů. V kategorii autorů do 30 let uspěl islandský skladatel Úlfur Hansson se skladbou So very strange. Setkání rozhlasových tvůrců, dramaturgů, producentů a skladatelů věnujících se soudobé hudbě se uskutečnilo ve dnech 28. až 31. května. Hlasující delegáti vybírali z 51 soudobých děl z 30 zemí světa. ČTK o tom za pořadatele informoval Jakub Čížek z Českého rozhlasu.

Setkání pořádá Mezinárodní hudební rada a jeho cílem je výměna a vysílání nahrávek děl vzniklých během posledních pěti let. Český (dříve Československý) rozhlas se akce účastní od 60. let minulého století. "Jedná se o unikátní akci, která díky rozhlasovému vysílání umožňuje šíření nejnovějších hudebních děl do celého světa," uvedla generální tajemnice Mezinárodní hudební rady Silja Fischerová.

V minulosti Český rozhlas zaznamenal úspěch, když vyhrála díla Jana Kapra nebo Luboše Fišera a skladby Ondřeje Adámka a Miroslava Srnky se dočkaly desítek odvysílání zahraničními rozhlasy. Letos Český rozhlas reprezentovaly nahrávky Tria Luboše Mrkvičky, skladatele působícího na Hudební akademii múzických umění v Praze a pražské pobočce Newyorské univerzity, a Entropic Symphony Petra Cíglera, který skloubil hudbu s dráhou vědce. Skladby nominované v roce 2012 se dočkaly dohromady 459 odvysílání v síti Evropské vysílací unie a každá z vítězných skladeb byla odvysílána ve 27 zemích celého světa. (ČTK)

08:10
Pražské jaro se dnes vrátí do katedrály sv. Víta

Program předposledního dne na festivalu Pražské jaro vyplní dopolední matiné, stará i symfonická hudba. Pražské jaro se po delší době vrátí do katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Vystoupí zde soubor Musica Florea pod vedením svého uměleckého vedoucího Marka Štryncla - hudebníci, kteří jsou známí oživováním zapomenutých děl. Pořadatelé slibují, že koncert bude objevem i lahůdkou.

Zazní Missa solemnis od Beethovenova současníka Václava Jana Tomáška, kterou věnoval poslednímu korunovanému českému králi Ferdinandovi V. Skladbu zkomponoval pro jeho korunovaci v roce 1836, která se odehrála právě v katedrále. Tato "korunovační" mše se záhy se stala velmi oblíbenou na kůrech po celé monarchii. Program nabídne i Tomáškovu první symfonii v tónině C dur.

Koncert v Obecním domě představí Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením dirigenta Libora Peška. Pod jeho taktovkou provedou symfonikové Berliozův Římský karneval, Prokofjevovu skladbu Péťa a vlk a Sukovu Pohádku. (čtk)

09:18
Švandovo divadlo uvede Vladimírovu děvku

Švandovo divadlo v Praze připravilo na dnešek premiéru hry Vladimirova děvka. Text Jana Kratochvíla loni získal první místo v dramatické soutěži Cen Alfréda Radoka. Inscenaci nastudoval umělecký šéf smíchovské scény Dodo Gombár. V hlavních rolích se pohostinsky představí Michal Dlouhý a David Punčochář.

V podobě scénického čtení představili inscenátoři Vladimirovu děvku publiku už loni na podzim v rámci Noci českých a slovenských autorů.

Jan Kratochvíl se pokusil o první divadelní text už na střední škole. Vladimirova děvka je však jeho prvním uceleným textem a zároveň jedním z jeho posledních literárních pokusů, ovlivněných sklonem k emotivnímu a neuspořádanému ventilování nápadů a myšlenek.

Hru Vladimirova děvka prý není snadné žánrově zařadit - je silným dramatem, černou komedií i absurdní hrou zároveň. Nabízí nejen důmyslnou formální hru, ale především silné téma a je přitažlivá nutností ji při scénickém provedení interpretovat a zcela konkrétně uchopit.

Dramaturgyně inscenace Martina Kinská upozornila, že příběh se odehrává v uzavřené společnosti jedné vesnice, zavánějící v tamních podmínkách až jakýmsi sektářstvím. Představení hudebně doprovází Matej Benko a Lenka Nová. V dalších rolích se objeví Miroslav Hruška, Petra Hřebíčková, Martina Krátká, Tomáš Pavelka či Klára Cibulková. (čtk)

10:05
Romští umělci projdou Prahou, večírek ale ohrožuje stoupající hladina Vltavy

Centrem Prahy projde dnes pestrobarevný průvod romských umělců, kteří tak upozorní na právě probíhající světový romský festival Khamoro neboli Slunce. Defilé začne v 11:30 na Můstku a průvod se za zpěvu a tance přesune na Staroměstské náměstí. Obyvatelé hlavního města a turisté se mohou jako každý rok těšit na pestré kostýmy s pentlemi a penízky, temperamentní hudbu a pouliční exhibice.

Odpoledne se bude na Jungmannově náměstí konat interaktivní výtvarný workshop, který povedou mladí romští umělci ze Slovenska a Srbska. Během akce vystoupí i mladí romští rapeři ze Žižkova. Večer by se měla konat festivalová párty na náplavce, kvůli stoupající hladině Vltavy ale bude možná akce zrušena. Organizátoři o tom budou informovat během dne.

Patnáctý ročník festivalu potrvá do neděle, kdy se na náměstí Republiky chystá "živá instalace". Srbský umělec Zoran Tairović nabídne zájemcům svou mandalu neboli magický kruh na obřím dortu. Celý program najdou zájemci na webových stránkách festivalu. (čtk)

10:57
Lou Reed se zotavuje po transplantaci jater

Americká rocková legenda, zpěvák Lou Reed, se zotavuje po transplantaci jater. Novinářům to sdělila jeho manželka, umělkyně Laurie Andersonová. Díky transplantaci lékaři zpěvákovi zachránili život.

Jednasedmdesátiletý zpěvák a zakladatel kapely The Velvet Underground byl před operací na pokraji smrti. Transplantace se konala minulý měsíc v Clevelandu v americkém státě Ohio, řekla Andersonová britskému listu The Times. "Bylo to velmi vážné. Umíral," prohlásila. Zákrok popsala jako "velkou operaci, která proběhla velmi dobře". Na dotaz, jak dlouho manželovi potrvá rekonvalescence, pětašedesátiletá Andersonová odpověděla: "Myslím, že se z toho úplně nezotaví, ale určitě se během několika měsíců vrátí ke svým činnostem. Už teď se pustil do (cvičení) tai-či."

Reed, který loni vystoupil mimo jiné i v pražském divadle Archa, letos v dubnu zrušil koncertní šňůru. V minulosti otevřeně hovořil o svých problémech s drogami a s alkoholem. "Zkoušel jsem přestat s drogami s pomocí alkoholu. Nefungovalo to," napsal v roce 1992. S Andersonovou Lou Reed žije 21 let, ale oženil se s ní teprve před pěti roky. (čtk)

12:05
Jasného Všichni dobří rodáci se právě digitalizují

Film Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci z roku 1968 je po Vláčilově Marketě Lazarové a Formanově komedii Hoří, má panenko třetím dílem ze seznamu 200 českých filmů vybraných k digitálnímu restaurování, který bude mít slavnostní premiéru na karlovarském festivalu. Právě ten inicioval jejich obnovu.

Podle informací Národního filmového archivu byly právě na Marketě Lazarové financovány skupinou ČEZ jako generálním partnerem festivalu a ministerstvem kultury ČR. Její předloňské uvedení ve Varech vyvolalo zájem dalších investorů. Výsledkem byl vznik Nadace České bijáky, která finančně zaštítila digitální zpracování Formanovy komedie Hoří, má panenko.

Restaurování Jasného filmu probíhá pod vedením NFA ve spolupráci s pražskými společnostmi Universal Production Partners a Soundsquare. Provedené zásahy do historické kopie jsou v souladu se současnou metodikou a technologií v oblasti digitalizace audiovizuálního dědictví, s etickými zásadami restaurování audiovizuálních děl a s aktuální autorskoprávní legislativou. Obraz je v digitálním prostředí zbaven mechanického poškození a jiných nečistot. Ze zvukové stopy mizí šumy, praskoty i brumy.

Jasného kronika moravské vesnice let 1945-1958 Všichni dobří rodáci vznikla ze skutečných životních osudů režisérových sousedů z rodného městečka Kelč na Vsetínsku, když je originálně přetvořil v lyrickou výpověď mimořádné myšlenkové hodnoty a emocionální síly. V kinech ji v nelehké době počínající normalizace zhlédlo od července do září 1969 1,2 milionu diváků. Film, v jehož hlavní roli exceloval Radoslav Brzobohatý, pak skončil v trezoru.

Vojtěch Jasný snímek natáčel v Bystré na Českomoravské vysočině a obsadil do něj i tamní obyvatele, kteří byli zvyklí hrát ochotnické divadlo a zpívat ve školním a kostelním sboru. Premiéru měl na MFF v Cannes, kde získal cenu za režii. Režisér, který byl v 60. letech mentorem řady předních mladých tvůrců čs. nové vlny, odešel v roce 1970 do emigrace. Jedním z důvodů byla klatba uvalená na Všechny dobré rodáky. Do vlasti se vrátil s celovečerním dokumentem Proč Havel? V roce 1999 natočil hraný film navazující na slavné "rodáky" Návrat ztraceného ráje.

Před týdnem převzal tento 87letý filmový a divadelní režisér, scenárista a kameraman čestný titul doktora dramatických umění, který mu udělila Janáčkova akademie múzických umění. Začátkem června se v pražském studiu UPP ve Vršovicích zúčastní setkání, na kterém se bude hovořit právě o renovaci tohoto díla. Do Projektu 100 ho zařadila Asociace českých filmových klubů, která ho uvede na Letní filmové škole v Uherském Hradišti a od 1. srpna nasadí do kin. (čtk)

16:05
Punkerka z Pussy Riot ukončila hladovku

Ruská punkerka Marija Aljochinová ukončila po 11 dnech hladovku, kterou vedla na protest proti poměrům ve věznici, kde si odpykává dvouletý trest vězení za výtržnosti v pravoslavném chrámu. Členky skupiny tvrdí, že v moskevské katedrále Krista Spasitele protestovaly proti tomu, že preláti podporují režim prezidenta Vladimira Putina.

"Doslova před hodinou vedení vězeňského tábora, kde je Marija vězněna, pro ni uspořádalo exkurzi, aby předvedlo, že její podmínky jsou splněny. Proto oznámila, že končí hladovku," řekl agentuře Interfax Pjotr Verzilov, manžel druhé vězněné punkerky Naděždy Tolokonnikovové.

S Aljochinovou dnes Verzilov telefonicky hovořil a dozvěděl se také, že se ke krajskému soudu odvolala proti rozhodnutí soudu nižší instance. Ten jí zamítnul žádost o propuštění z věznice po odpykání poloviny trestu. Z jiných zdrojů nebyly tyto informace ještě potvrzeny.

Aljochinová původně začala hladovět na protest proti tomu, že ji soud v Breznikách na Urale nepustil na jednání o podmínečném propuštění. Soud přitom leží naproti věznici.

Po týdnu hladovění byla Aljochinová přepravena "na pozorování" do vězeňské nemocnice, kde ale odmítala jak jíst, tak brát léky, dokud vedení káznice neodvolá zpřísnění výkonu trestu. (čtk)

17:01
Hrob režiséra Kieslowského poničili zloději drahých kovů

Náhrobek slavného polského režiséra Krzysztofa Kieślowského na varšavském hřbitově poničili zloději drahých kovů. Z náhrobku odtrhli bronzové ruce ve známém režisérském gestu pomyslného hledáčku. Na krádež přišla vdova po režisérovi, po pachatelích teď pátrá policie.

"To ani není vandalství, ale barbarství, svatokrádež, útok na kulturu kvůli kousku šrotu," rozhořčil se autor náhrobku Krzysztof Bednarski. Kieślowski byl podle něj asi posledním režisérem, který "hledáček" z dlaní používal: "Dal jsem ty ruce místo kříže. Říkají vše."

Rabování varšavského hřbitova Powonzki podle tisku trvá již pár let, ale poslední případ ukazuje, že "hřbitovní hyeny" nešetří už ani "Álej zasloužilých", která sehrává v polské metropoli obdobnou roli, jako Slavín na pražském Vyšehradu.

Kieślowski se proslavil sérií televizních filmů Dekalog, natočených podle desatera přikázání, z nichž Krátký film o zabíjení, oceněný na festivalu v Cannes, a Krátký film o lásce oslovily i publikum mimo Polsko. Režisérovi tak otevřely cestu k natáčení v zahraničí.

Prostřední snímek z triptychu Tři barvy: Modrá, Bílá a Červená získal v roce 1994 Stříbrného medvěda z berlínského festivalu. O dva roky později Kieślowski, který byl silným kuřákem, podlehl rakovině. Dříve ale požádal Bednarského, autora pomníku Federika Felliniho v Rimini, o náhrobek. (čtk)

17:58
V Muzeu Napajedla ožily nafukovací hračky Libuše Niklové

Napajedelské muzeum dnes otevřelo stálou expozici nafukovacích hraček, které v 60. a 70. letech minulého století pro Fatru Napajedla navrhli designéři Libuše Niklová a Alfréd Klug. Návštěvníci si mohou prohlédnout hračky, kteří si mnozí pamatují z dětství - červeného buvola, modrého slona, pískací černou kočku či žlutého lva. Autorem expozice je syn Libuše Niklové, výtvarník Petr Nikl.

"Je to expozice pro všechny smysly. Je nazvaná Hřiště hraček. Není to náhodou, protože vystavovat hračky v nedotknutelných pozicích ve vitrínách je paradox," uvedl Nikl. Do vitrín při stěnách tak umístil jen staré vzácné exponáty a v prostoru je herna. Navrhl ji jako hru 'Člověče, nezlob se', kde si děti i dospělí mohou vzít do rukou proslulé sedací nafukovací hračky a zahrát si s nimi na hrací ploše, která zabírá velkou část sálu.

Vedle toho se lidé interaktivní cestou dozvědí o historii výroby hraček ve Fatře Napajedla i o díle Niklové a Kluga. "Věnujeme se archivním hračkám i dokumentačním materiálům, nainstalovaným hravou formou a doplněným videoprojekcí. Je tam také interaktivní dotyková obrazovka pro skládání varhánkovitých hraček," řekl Nikl.

Expozici vytvořil s designérkou Zuzanou Lednickou a kurátorkou Terezou Bruthansovou, autorkou knihy o Libuši Niklové. Pod taktovkou tohoto týmu vznikla i putovní retrospektiva návrhářky, jež před dvěma lety slavila úspěch v pařížském Muzeu dekorativních umění.

Niklová (1934 - 1981) se za inovativní přístup k technologiím a designu hraček loni dostala do síně slávy českého designu. Začínala s malými gumovými pískacími postavičkami a zvířátky, které tvořila v 50. a 60. letech pro břeclavský Gumotex. Její jméno je však spíše spjato s Fatrou Napajedla, kde působila od roku 1963 a přivedla tam na svět řadu nápaditých hraček. Později se kvůli ftalátům přestaly vyrábět, nedávno podnik výrobu již zdravotně nezávadných velkých sedacích hraček obnovil.

Petr Nikl stojí i za další výstavou Dialog s maminkou, kterou dnes Muzeum v Napajedlech otevřelo. Nikl prostřednictvím kresby a průsvitných nafukovacích hraček niterně komunikuje se svou matkou a jejím dílem. Výstavu, která v muzeu potrvá do 27. července, doplňují dvě videoprojekce. (čtk)

18:35
ČTK: Hudební kariéry budují i ti, kteří v SuperStar nevyhráli

Vedle dosavadních pěti vítězů České a Česko Slovenské SuperStar, k nimž v neděli přibude šestý, se s větším či menším úspěchem snaží vybudovat hudební kariéru i ti, kteří skončili na dalších místech. Tři z účastníků talentové soutěže, Gabriela Gunčíková, Markéta Konvičková a Martin Harich, mají v těchto dnech na trhu nové album.

Devatenáctiletá Gunčíková, druhá z Česko Slovenské Superstar 2011, po úspěšném singlu Černý anděl vydává druhou desku s názvem Celkem jiná. Rodačka z Kroměříže nabízí nahrávku, která může být svou rockovou tvrdostí pro někoho překvapením. "Poslouchám nářezy jako Slipknot, můj vzhled s tím nekoresponduje, ale to přece není nějaký defekt," řekla zpěvačka. "Za poslední dva roky jsme se naučila, že vůči nikomu nesmím mít předsudky, každý je jiný, než působí na první pohled. I názory okolí na moji osobu odpovídají skutečnosti tak na dvacet procent, ale s tím jsem smířená. Nemůžu si dát s každým kafe, aby poznal, jaká jsem."

Gunčíková se na novince podílí autorsky. Na účast v SuperStar vzpomíná v dobrém. "Je to skvělá zkušenost a šance posunout se dál, získat kontakty a neskončit se svým snem dělat muziku někde v kanceláři. Měla jsem štěstí, že se mi podařilo oslovit různé věkové kategorie lidí, posluchače jsme si nalezla i jako host na turné Karla Gotta," uvedla.

Devatenáctiletá Konvičková skončila v soutěži Česko Slovenská SuperStar 2009 až na 9. místě, v současnosti však vydává třetí album s názvem Tablo (nd) a má za sebou přes 250 koncertů. Po zahraniční produkci na dva roky staré nahrávce Kafe bar a nikotin se tentokrát obrátila na české a slovenské spolupracovníky, jeden text jí napsal Jaromír Nohavica. "Na první desce Na šňůře perel jsem kývla na vše, co mi řekli, bylo to hledání cesty ve světě, o kterém jsme absolutně nic nevěděla. teď už vím, co bych chtěla dělat - ne rock nebo jazz, ale taneční muziku, balady a trochu soul," uvedla Konvičková s tím, že hudebně je její novinka rozmanitá jako středoškolské tablo, na kterém je každý spolužák jiný.

"Mrzí mě, že druzí lidé z hudební branže na účastníky SuperStar koukají jako na "rychlokvašky", ale chápu, že oni dosáhli úspěchu dlouhodobou prací. Chci jim dokázat, že to také dělám srdcem," podotkla.

Sedmnáctiletý Martin Harich v Superstar 2011 skončil čtvrý a ještě toho roku vydal první album Príbeh Snov, které je téměř celé autorské. Všechny písničky, hudbu i texty, si napsal i na novinku pojmenovanou Nech, s Alešem Zenklem nahrávku i produkoval. "Od debutu se nové album liší tím, že je psané pro lidi. Na minulém byly i staré písničky, které jsme si psal pro sebe a nepředpokládal jsem, že by mohly mít nějaké posluchače," řekl.

Harich se považuje více za autora než zpěváka. "Snažím se vymanit z toho být vnímán jen jako účastník SuperStar, snažím se oslovit dospělejší publikum, ale asi to bude ještě chvilku trvat," uvědomuje si. (čtk)

06:05
Skupina Lucie zahrála v Sasazu, v Ohni zpíval dětský sbor

Poprocková skupina Lucie, která po delší pauze za rok vyrazí na velké halové turné, v sobotu v pražském klubu SaSazu vystoupila pro Nadaci Terezy Maxové dětem. Charitativní koncert byl uzavřenou akcí, omezený počet sta vstupenek byl k prodeji pouze v internetové aukci. "Lucie je muzika mého mládí, kluci jsou moji kamarádi už od roku 1987, částka, kterou jsme díky prodeji lístků a aukci kytary získali dělá téměř dva miliony korun," řekla Maxová.

Vystoupení zahájil Kühnův dětský sbor skladbou Oheň, na který bouřlivě přivítaná Lucie navázala písní Krev a r´n´r. Publikum, v němž převládali zástupci sponzorů koncertu, se dočkalo starých hitů spíše z druhé poloviny kariéry Lucie jako Vona říká jó, Lucíja, Kengi, Daniela, Srdce nebo Sen. "Milé děti, veselé Vánoce," uvedl kytarista a zpěvák Robert Kodym známou skladbu Medvídek, ke které se mnozí přítomní připojili zpěvem i tancem. Ve skladbě Pohyby se ke kapele na pódiu připojila i Tereza Maxová.

Atmosféru 90. let vedle hudby podtrhla kapela černým oblečením, Kodym vystoupil v typickém klobouku. V některých písních na bicí skupinu doplnil syn bubeníka Davida Kollera Adam.

Kapela Lucie vyhlásila v říjnu 2004 tvůrčí pauzu, oficiálně potvrdila svůj návrat na hudební scénu loni v prosinci, kdy poprvé od té doby odehrála neveřejný koncert na večírku skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera v původním složení David Koller, Robert Kodym, Michal Dvořák a P.B.Ch. Za rok vyrazí na velké halové turné, které zahájí 26. května 2014 v Košicích a po koncertech v Bratislavě, Ostravě, Brně ho zakončí 10. června v pražské O2 areně.

Skupina v současné době intenzivně zkouší a plánuje vystupování na neveřejných a charitativních akcích, vedle dnešního vystoupení například na začátku července v Karlových Varech. Lucie vstoupila na hudební scénu první singlovou nahrávkou v roce 1988. V následujících šestnácti letech vydala sedm řadových studiových alb, dvě koncertní dvojalba a jeden výběr hitů. V letech 1999 až 2002 čtyřikrát získala prvenství v anketě Český slavík. V Hudebním divadle Karlín v Praze bude mít letos v říjnu premiéru muzikál o skupině pod názvem Lucie, větší než malé množství lásky. (čtk)

08:14
Komorní scéna Aréna uvedla pokračování Višňového sadu od Ulické

Ostravská Komorní scéna Aréna v sobotu večer uvedla v premiéře komediální hru současné ruské autorky Ludmily Ulické Ruská zavařenina. Inscenace navazuje na děj Višňového sadu Antona Pavloviče Čechova z roku 1900. Režie se podle překladu Naděždy Krejčové ujal Ivan Rajmont.

Děj hry se odehrává v akademické osadě poblíž Moskvy, kde ve zchátralém domě žijí potomci hrdinů Čechovovy hry. Píše se sice rok 2002, ale mentalita postav se výrazně nezměnila. Všichni vědí, že je třeba pracovat, ale pro samé filozofování jim na práci nezbývá čas. Nakonec se zkoušejí uživit zavařováním ovoce, ale ani tento pokus nemá naději na úspěch.

Scénu postavil Martin Černý, kostýmy ušila Marta Roszkopfová. Hudbu složil Petr Kofroň. V hlavních rolích se představují Marek Cisovský, Alena Sasínová-Polarczyková, Albert Čuba, Tereza Dočkalová, Petra Kocmanová, Zuzana Truplová, Tereza Cisovská, Michal Čapka, Dana Fialková a Vladislav Georgiev. (čtk)

11:52
Chilský soudce nařídil hledat údajného vrada Pabla Nerudy

Čtyřicet let po smrti chilského básníka Pabla Nerudy nařídil tamní soudce policii, aby sestavila portrét jeho údajného vraha. Má tedy najít muže, který podle žalobců Nerudu otrávil. Informovala o tom dnes agentura AP. Ostatky držitele Nobelovy ceny za literaturu byly letos 8. dubna exhumovány a nyní je zkoumá tým chilských a mezinárodních specialistů.

Nerudova smrt byla v době jeho úmrtí připisována rakovině prostaty. Právní zástupce žalující strany Eduardo Contreras však uvedl, že vyšly najevo nové důkazy, podle nichž Nerudu pravděpodobně otrávili agenti diktátora Augusta Pinocheta.

Básník, který si svůj literární pseudonym zvolil na počet českého básníka Jana Nerudy, podle oficiální verze zemřel 23. září 1973 v jedné z nemocnic chilské metropole na rakovinu ve věku 69 let. Stalo se tak pouhých 12 dnů po státním převratu generála Pinocheta, při kterém byl zabit básníkův přítel, socialistický prezident Salvador Allende. Básníkův pohřeb se stal demonstrací proti Pinochetově režimu. C

ontreras upřesnil, že doktor Sergio Draper, který původně vypověděl, že byl s Nerudou v době jeho smrti, nyní tvrdí, že to byl jiný lékař jménem "Price". Nikdo s tímto jménem se ale neobjevuje v záznamech nemocnice mezi lékaři a rovněž Draper uvedl, že po dni, kdy ho nechal o samotě s Nerudou, ho už nikdy neviděl. Jeho popis Priceho coby blond, modrookého vysokého muže odpovídá Michaelovi Townleymu, dvojitému agentovi CIA, který za Pinochetova režimu spolupracoval s chilskou tajnou policií.

Townley byl umístěn do amerického programu ochrany svědků, když se přiznal, že zabil prominentní Pinochetovy kritiky ve Washingtonu a Buenos Aires.

Podle Contrerase bez ohledu na to, kdo "Price" ve skutečnosti byl, "je významným faktem, že nařídil dát injekci", která Nerudu údajně zabila.

Pochybnosti o příčinách Nerudova skonu podnítil básníkův řidič a tajemník, který v jednom mexickém časopise tvrdil, že básník nemusel zemřít na rakovinu, ale v důsledku smrtelné otravy. Básníkovy ostatky pak byly exhumovány na příkaz soudu, který vyhověl žádosti chilských komunistů. (čtk)

13:39
Karlínské divadlo kvůli povodním zrušilo představení, vyklízí suterén

Hudební divadlo Karlín kvůli preventivním protipovodňovým opatřením zrušilo dnešní vyprodané představení muzikálu Aida, které mělo začít v 15:00. Pracovníci divadla vyklízejí sklady v suterénu a přízemí. Oznámil to mluvčí divadla Tomáš Matějovský. Karlínské divadlo silně poškodila povodeň v roce 2002.

"Do divadla byli povoláni všichni zaměstnanci a budova, především její suterénní a přízemní skladové prostory s kostýmy, kulisami a rekvizitami, jsou již vyklízeny a stěhovány do vyšších pater," uvedl Matějovský.

Lidem, kteří dnes mířili na Aidu, nabídne divadlo vstupenky na zářijové termíny. Případně mohou požádat o vrácení vstupného na míste, kde lístky zakoupili. Podle webových stránek divadla se neuskuteční ani pondělní a úterní představení Včera tě zabiju!

Povodeň v roce 2002 scénu úplně znevastovala. Rekonstrukce se pak protahovala, soubor se pod vlastní střechu vrátil až po dvaapadesáti měsících. Město do oprav investovalo 630 milionů korun.

Památkově chráněná budova vznikla v roce 1881. Do sálu se vejde 921 lidí. Karlínské divadlo je tak po Státní opeře Praha druhou největší scénou metropole. (čtk)