On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:58
Divadlo Archa zrušilo představení, Divadlo pod Palmovkou má zatopený sklep

Pražské Divadlo Archa i Divadlo pod Palmovkou s ohledem na aktuální povodňovou situaci ruší v nadcházejících dnech svá představení. Po zkušenosti z ničivých záplav v roce 2002, které zasáhly tuto suterénní scénu fatálním způsobem, Archa vyklidila prostory velkého sálu a přilehlých míst. Ze sklepních prostor vystěhovali část kostýmů a rekvizit i na libeňské scéně. "Snažíme se předejít nežádoucím ztrátám technického vybavení a majetku," řekl ředitel Archy Ondřej Hrab.

Nemá rád marnou práci, ale pevně věří, že úsilí celého týmu nakonec vyjde nazmar a nebude se opakovat stav před jedenácti lety. Vstupenky na zrušená představení Pérák a EKG je možné vyměnit na pokladně Divadla Archa. "Povodňová voda zatopila v Divadle pod Palmovkou sklepy, mimo provoz jsou všechna důležitá energetická centra jako kotelny, vzduchotechnika, přívod plynu a elektrické energie," řekla dnes mluvčí libeňské scény Kateřina Riethofová. Zatím podle ní není možné odhadnout rozsah škod ani termín, kdy bude provoz obnoven. Diváci to zjistí na internetu.

Sedm měsíců trvala před jedenácti lety rekonstrukce této scény, která patřila mezi nejpostiženější kulturní zařízení metropole. Voda zasáhla přízemí, zaplavila foyer i přilehlé prostory, hlediště, provozní budovu. Její hladina byla více než metr nad jevištěm. V neděli odpoledne se nehrál muzikál Aida v Hudebním divadle Karlín. "Vyklidili jsme přízemí, kostýmy, kulisy a rekvizity přestěhovali ze suterénu do vyšších pater a teď jen vyčkáváme. Situaci nám usnadňuje, že dnes a v úterý tak jako tak nehrajeme," řekl mluvčí divadla Tomáš Matějovský. Také tuto scénu silně poškodily povodně v roce 2002.

V historické budově Národního divadla se v neděli odpoledne i večer naopak hrálo představení Shakespearovy komedie Zkrocení zlé ženy, o dalším postupu má podle mluvčího této scény Tomáše Staňka rozhodnout během dopoledne krizový štáb. Podobná jednání povedou dnes i v Divadle v Dlouhé, kde největší škody před jedenácti lety napáchala spodní voda a obsah kanalizace. Hlediště bylo tehdy zaplaveno až pod balkony. Karlínskou scénu povodeň v roce 2002 úplně zdevastovala, soubor se pod vlastní střechu po rekonstrukci vrátil až po 52 měsících.

Město do oprav investovalo 630 milionů korun. Zlatou kapličku ležící na vltavském nábřeží takzvané technologické tunely vedoucí z náplavky neohrozí; jejich rekonstrukce skončila před rokem. Unikátní dílo přivádějící vzduch a vodu pro vzduchotechniku nyní uzavírají protipovodňová elektronicky ovládaná čtyřtunová vrata umístěná v nábřežní zdi. (čtk)

10:35
Národní divadlo v Praze je mimo ohrožení

Národní divadlo v Praze je zatím mimo ohrožení, večer by se mělo hrát ve všech budovách, v provozu je i podzemní parking. "Situace se může ale měnit v průběhu dne, pokud by například došlo k odpojení budov od elektřiny a plynu," řekl dnes mluvčí české první scény Tomáš Staněk. Objekt Anenského areálu byl podle něj v noci od elektřiny odpojen, nyní už elektřina funguje. "Národní divadlo momentálně nevyklízí žádné podzemní prostory. Protipovodňová vrata v historické budově, která ústí v nábřežní zdi, jsou plně funkční; došlo pouze k malým průsakům," dodal.

Pražské Divadlo Archa i Divadlo pod Palmovkou s ohledem na aktuální povodňovou situaci naopak zrušila v nadcházejících dnech svá představení. Po zkušenosti z ničivých záplav v roce 2002, které zasáhly suterény fatálním způsobem, Archa vyklidila prostory velkého sálu a přilehlých míst. Ze sklepních prostor vystěhovali část kostýmů a rekvizit i na libeňské scéně.

"Povodňová voda zatopila v Divadle pod Palmovkou sklepy, mimo provoz jsou všechna důležitá energetická centra jako kotelny, vzduchotechnika, přívod plynu a elektrické energie," řekla dnes mluvčí Palmovky Kateřina Riethofová. Zatím podle ní není možné odhadnout rozsah škod ani termín, kdy bude provoz obnoven. Diváci to zjistí na internetu.

Sedm měsíců trvala před jedenácti lety rekonstrukce této scény, která patřila mezi nejpostiženější kulturní zařízení metropole. Voda zasáhla přízemí, zaplavila foyer i přilehlé prostory, hlediště, provozní budovu. Její hladina byla více než metr nad jevištěm.

V neděli odpoledne se nehrál muzikál Aida v Hudebním divadle Karlín. "Vyklidili jsme přízemí, kostýmy, kulisy a rekvizity přestěhovali ze suterénu do vyšších pater. Situaci nám usnadňuje, že dnes a v úterý tak jako tak nehrajeme," řekl mluvčí divadla Tomáš Matějovský. Také tuto scénu silně poškodily povodně v roce 2002.

Krizový štáb zasedá i v Divadle v Dlouhé, kde největší škody před jedenácti lety napáchala spodní voda a obsah kanalizace. Hlediště bylo tehdy zaplaveno až pod balkony. (čtk)

11:53
Národní galerie zavírá objekty, mimo provoz je i Muzeum Kampa

Národní galerie v Praze preventivně uzavřela klášter sv. Anežky, ve kterém je umístěna stálá expozice středověkého umění, a Valdštejnskou jízdárnu. Oba objekty budou uzavřeny do pátku. "Přestože za současné situace nejsou umělecká díla ohrožena, zaměstnanci NG o víkendu v Anežském klášteře vyklidili nejníže položené prostory, exponáty a hmatovou expozici pro nevidomé," řekla dnes mluvčí NG Eva Kolerusová.

Zavřené je i Muzeum Kampa, v němž o víkendu jeho pracovníci odstěhovali umělecká díla i vybavení obchodu a kanceláří do vyšších pater. "Nyní už v muzeu nejsme, protože je za protipovodňovými zábranami," řeklaJana Pelouchová z muzea.

Národní muzeum stěhovalo už v neděli exponáty ze svých několika pražských poboček - ze Smetanova muzea na Novotného lávce, z Náprstkova muzea a Českého muzea hudby. Podle internetových stránek NM uzavřela své brány kvůli nebezpečí pádu stromů i Kinského zahrada v Praze 5 s Národopisným muzeem.

Vedení České filharmonie zatím nezaznamenalo žádné větší problémy v Rudolfinu na Alšově nábřeží. Zaplavená byla pouze jedna strojovna, to ale pracovníci Rudolfina zvládli. Vedení ČF se dnes sejde nad případnou úpravou koncertního programu v tomto týdnu. "Uvažuje se o přestěhování archivu, pokud by ještě hrozilo zhoršování stavu," řekla mluvčí ČF Petra Zindulková.

Také Galerie Rudolfinum pracuje podle povodňového plánu, který vznikl po záplavách před 11 lety. O víkendu její zaměstnanci odnesli ohrožené věci ze sklepů a pracují na přípravě nové výstavy. Podle odborníků z NG zatím nehrozí zatopení Anežského kláštera, fungují protipovodňová opatření z roku 2002, kdy byla instalována v kanalizaci nová čerpadla. Ředitel Sbírky starého umění Vít Vlnas, který je v současné době pověřen řízením celé NG, řekl, že povodeň znovu přináší problém s tím, zda je Anežský klášter nejvhodnějším místem pro umístění vzácných gotických děl. O jejich stěhování se mluví dlouhodobě.

Uzavřena pro návštěvníky je z preventivních důvodů do pátku i Valdštejnská jízdárna a výstava Jan Křížek (1919-1985) a umělecká Paříž 50. let. Více než 300 exponátů, převážně kreseb, není bezprostředně ohroženo, uvedla mluvčí. Dnes dopoledne se z expozice evakuovalo přibližně 60 kreseb, práce na papíře jsou na případnou vlhkost velmi citlivé. Od neděle zasedá v Národní galerii v Praze krizový štáb, podle vedení NG ale nikoli kvůli bezprostřednímu ohrožení, ale spíše preventivně. Ostatní objekty Národní galerie v Praze, na Pražském hradě a Veletržní palác v Praze 7 jsou mimo ohrožení a zůstávají pro návštěvníky otevřené. (čtk)

13:03
Vzpomínkovým galavečerem začne dnes v Ponci Tanec Praha

Galavečerem v divadle Ponec začne dnes 25. ročník mezinárodního tanečního festivalu Tanec Praha. Vystoupí někteří ze slavných choreografů, jejichž soubory v minulosti na festivalu hostovaly - Lin Hwai Min a jeho tchajwanský Cloud Gate Dance Theatre, Palle Granhoj a dánský soubor Granhoj Dans, finský choreograf Jorma Uotinen a izraelský choreograf Ohad Naharin.

Přehlídku současného tance už 27. května tradičně zahájil týden představení věnovaných dětskému publiku. Festival potrvá v metropoli a dalších deseti městech až do 4. července. Hlavní část festivalu zahájí dnešní program s podtitulem Reminiscence, který se ohlédne za čtvrtstoletou historií festivalu a budou se na něm také udílet ceny České taneční platformy. Dostane je nejlepší český tanečník či tanečnice a nejlepší loňská tuzemská taneční inscenace.

K hlavním hvězdám letošního jubilejního ročníku festivalu patří inscenace 32 rue Vandenbraden vlámského souboru Peeping Tom a dílo Desh britského choreografa a tanečníka Akrama Khana. Festival nabídne téměř dvacítku souborů s díly 25 choreografů. (ČTK)

14:57
Husa na provázku chystá oslavu autorů Balady pro banditu

Divadlo Husa na provázku připravuje na 11. června celodenní program k oslavě dramatika Milana Uhdeho a skladatele Miloše Štědroně. Pro brněnský soubor napsali například legendární Baladu pro banditu a hru Leoš aneb Tvá nejvěrnější o skladateli Leoši Janáčkovi. Na programu jsou obě inscenace za účasti autorů a dvě diskuze. Završí jej půlnoční přípitek, řekli dnes novinářům divadelníci.

Takzvaný Slávy den je součástí přehlídky Divadelní svět, která je letos věnována prolínání hudby a divadla. "Dospěli jsme k tomu, že pokud se máme v Brně bavit o hudebním divadle, měli bychom poděkovat a projevit úctu právě Milanu Uhdemu a Miloši Štědroňovi," uvedl umělecký šéf Husy na provázku Vladimír Morávek. Uhde navíc 11. června přečte v Janáčkově památníku svou novou hru Moc art aneb Všeho moc škodí, kterou Husa na provázku připravuje na příští sezonu jako součást projektu Géniové a podvodníci. Uhdeho text se Štědroňovou hudbou utvoří protiváhu slavné hry Amadeus Petera Shaffera. Husa na provázku ji uvede v Morávkově režii a úpravě zohledňující také film Miloše Formana.

Do příští sezony divadlo vstoupí dalším ročníkem svého nepravidelného festivalu Divadlo v pohybu. Přehlídka tentokrát připomene 45 let existence divadla a potrvá od 21. do 29. září. Soubor chystá průřez svou tvorbou, připomene české i zahraniční divadelní projekty a pozve řadu hostů, kteří divadlem prošli. V devíti dnech festival zavítá na různá místa v Brně, Husa na provázku již začala prodávat mimořádné předplatné. Asi největší oslava se uskuteční 22. září v podobě celodenního happeningu. "Chceme dějiny divadla zkomprimovat do intenzivní dvanáctihodinové vzpomínky," uvedl Morávek. (ČTK)

16:19
Zemřel nejslavnější domorodý rocker Austrálie Mandawuy Yunupingu

Ve věku 56 let zemřel v neděli Mandawuy Yunupingu, nejslavnější rockový zpěvák původních australských obyvatel a bojovník za jejich práva. Nositel titulu Australan roku za rok 1992 podlehl onemocnění ledvin.

Skupina Yothu Yindi, v níž Mandawuy Yunupingu zpíval, byla první kapelou složenou z původních obyvatel Austrálie, která prorazila mezi 40 nejlepších australských skupin v roce 1991 se svou písní "Treaty" (Dohoda). Tento hit vyzývá k formální dohodě mezi bílými Australany a Austrálci (Aboriginy), kterých v Austrálii žije asi 400.000, což představuje asi dvě procenta obyvatel. (ČTK)

07:15
Fotografie v Divadle Na zábradlí představují živel jménem Jirous

Nezkrotný živel tuzemské undergroundové scény představuje výstava fotografií Ondřeje Němce s názvem Martin Jirous až Magor, kterou si ode dneška mohou prohlédnout návštěvníci pražského Divadla Na zábradlí. Černobílé snímky jsou součástí série výstav, které začátkem každého měsíce začínají v Café Baru Divadla Na zábradlí a prezentují společné téma nepřizpůsobivosti v různých podobách a významech. Němcovy fotografie ukazují často Jirouse v situacích charakterizujících jeho nonkonformní povahu. Autor ho zachycuje se staženými kalhotami vedle Václava Havla v klubu Radost, křepčícího na stole v restauraci Na Slamníku, s vyholeným obrazcem dámského přirození na hlavě v hospodě U Zpěváčků nebo při projevu na Staroměstském náměstí.

"Fotil jsem, co mne v okolí vizuálně zaujalo, někdy tedy i Martina. Není to galerie portrétů. Jen fotky, jak šel čas," uvedl fotograf Němec, který se zabývá dokumentární fotografií. Je jedním ze sedmi dětí disidentské rodiny Němcových, dokumentoval undergroundové i chartistické události jako například koncerty The Plastic People of the Universe nebo pohřeb profesora Jana Patočky. Od roku 1990 do konce minulého roku pracoval v redakci Lidových novin.

Básník, publicista a výtvarný kritik Jirous byl významnou postavou prostředí normalizačního undergroundu. Jeho klíčovým textem byla Zpráva o třetím českém hudebním obrození z roku 1975, která byla "programovým prohlášením" českého undergroundu. Spolupracoval se skupinou The Plastic People of the Universe, z politických důvodů byl celkem osm a půl roku ve vězení. Je držitelem literární ceny Jaroslava Seiferta za celoživotní básnické dílo a ceny Toma Stopparda za sbírku Magorovy labutí písně. "Půjčil mi můj první foťák, svoji starou Flexaretu, a také byl okamžitě nesmiřitelným kritikem mých prvních fotografických pokusů," podotkl Němec, který na výstavě představuje i svoji fotografii pořízenou ve čtrnácti letech v roce 1974 po prvním návratu Jirouse z vězení. (ČTK)

08:31
Národní galerie zavřela Anežský klášter a Valdštejnskou jízdárnu

Národní galerie (NG) v Praze preventivně uzavřela klášter sv. Anežky, ve kterém je umístěna stálá expozice středověkého umění, a Valdštejnskou jízdárnu. Oba objekty budou uzavřeny do pátku. "Přestože za současné situace nejsou umělecká díla ohrožena, zaměstnanci NG o víkendu v Anežském klášteře vyklidili nejníže položené prostory, exponáty a hmatovou expozici pro nevidomé," řekla v pondělí ČTK mluvčí NG Eva Kolerusová.Odpoledne se preventivně zavřelo i Uměleckoprůmyslové muzeum, zavřené bude zatím do odvolání. Zavřené je i Muzeum Kampa, v němž o víkendu jeho pracovníci odstěhovali umělecká díla i vybavení obchodu a kanceláří do vyšších pater. "Nyní už v muzeu nejsme, protože je za protipovodňovými zábranami," řekla ČTK Jana Pelouchová z muzea.

Národní muzeum stěhovalo už v neděli exponáty ze svých několika pražských poboček - ze Smetanova muzea na Novotného lávce, z Náprstkova muzea a Českého muzea hudby. Podle internetových stránek NM uzavřela své brány kvůli nebezpečí pádu stromů i Kinského zahrada v Praze 5 s Národopisným muzeem.

Také Galerie Rudolfinum pracuje podle povodňového plánu, který vznikl po záplavách před 11 lety. O víkendu její zaměstnanci odnesli ohrožené věci ze sklepů a pracují na přípravě nové výstavy.

Podle odborníků z NG zatím nehrozí zatopení Anežského kláštera, fungují protipovodňová opatření z roku 2002, kdy byla instalována v kanalizaci nová čerpadla. Ředitel Sbírky starého umění Vít Vlnas, který je v současné době pověřen řízením celé NG, ČTK řekl, že povodeň znovu přináší problém s tím, zda je Anežský klášter nejvhodnějším místem pro umístění vzácných gotických děl. O jejich stěhování se mluví dlouhodobě.

Uzavřena pro návštěvníky je z preventivních důvodů do pátku i Valdštejnská jízdárna a výstava Jan Křížek (1919-1985) a umělecká Paříž 50. let. Více než 300 exponátů, převážně kreseb, není bezprostředně ohroženo, uvedla mluvčí. V pondělí dopoledne se z expozice evakuovalo přibližně 60 kreseb, práce na papíře jsou na případnou vlhkost velmi citlivé.

Od neděle zasedá v Národní galerii v Praze krizový štáb, podle vedení NG ale nikoli kvůli bezprostřednímu ohrožení, ale spíše preventivně. Ostatní objekty Národní galerie v Praze, na Hradčanech a Veletržní palác v Praze 7, jsou mimo ohrožení a zůstávají pro návštěvníky otevřené. (ČTK)

09:07
Tanec Praha zahájil reminiscencemi a vyhlášením cen

Několik významných choreografů se svými soubory z Evropy, Izraele či Tchaj-wanu vystoupilo v pondělí na úvodním galavečeru 25. ročníku mezinárodního festivalu Tanec Praha. Všichni byli během uplynulých let mezi hosty festivalu, někteří i opakovaně a v pondělí večer této přehlídce současného tance a pohybového divadla přijeli blahopřát k jejímu jubileu. V žižkovském divadle Ponec tak diváci zhlédli kratší choreografie tchajwanského choreografa Lin Hwai Mina a jeho souboru Cloud Gate Dance Theatre, Palle Granhøje a dánského souboru Granhøj Dans, finského choreografa Jormy Uotinena a izraelského choreografa Ohada Naharina.

Během večera se také předávaly ceny za nejlepší taneční počiny, jak o nich rozhodla porota během přehlídky Česká taneční platforma. Ocenění Tanečnice roku 2013 získala Markéta Vacovská za svůj výkon v inscenaci One Step Before the Fall. Taneční inscenací roku se stala choreografie Jezdci, kterou připravila Lenka Vagnerová se svým souborem. Cenu za světelný design, kterou udílí Česká taneční platforma spolu s Institutem světelného designu, dostal Martin Špetlík také za inscenaci Jezdci, cenu diváka si odneslo dílo Simulante bande skupiny VerTeDance.

Festival Tanec Praha potrvá v metropoli a dalších deseti městech až do 4. července. Hlavní část festivalu zahájil dnešní program s podtitulem Reminiscence, který se ohlédne za čtvrtstoletou historií festivalu a budou se na něm také udílet ceny České taneční platformy. Dostane je nejlepší český tanečník či tanečnice a nejlepší loňská tuzemská taneční inscenace. (ČTK)

10:44
Před 115 lety se narodil španělský básník a dramatik García Lorca

Španěl Federico García Lorca, který se narodil 5. června 1898, je až do dneška nejpřekládanější španělský básník a dramatik. Umělec, který se hlásil k významnému literárnímu hnutí první poloviny 20. století, "generaci roku 27", byl ale také malířem, klavíristou či hudebním skladatelem. García Lorca dokázal propojit prvky andaluské lidové poezie s moderními básnickými směry jako byly futurismus, dadaismus či surrealismus.

García Lorca se již během studií výrazně podílel na aktivitách literární avantgardy, první sbírka Dojmy a krajiny mu vyšla v roce 1918, celosvětově jej ale proslavily především Cikánské romance či Písně a divadelní hry jako Krvavá svatba, Dům Bernardy Alby nebo Pláňka. Brzy se zařadil mezi nejznámější básníky a dramatiky své země. Krátce po vypuknutí Frankova povstání v roce 1936 byl pro neskrývané levicově republikánské smýšlení zatčen a 19. srpna bez soudu popraven.

Frankisté totiž Federica Garcíu Lorku nenáviděli - coby republikána, homosexuála a "lidového básníka", který prý "svým perem způsobil více škody než jiní pistolí." I poté, co už s rozdrcenou lebkou a provrtáno několika projektily leželo tělo jen osmatřicetiletého přívržence levice v hromadném hrobě, plivali katani na Lorku a navrch nadávali mrtvému básníkovi do "rudých buzerantů". (ČTK)

12:59
Umělci z Lipska vystavili díla inspirovaná pobytem v Brně

Díla 12 lipských umělců, inspirovaná jejich pobytem v Brně, vystavuje Dům umění na Malinovského náměstí. Expozice nazvaná Reading The Cities připomíná 40. výročí partnerství obou měst. Zatímco nynější výstava představuje Brno očima umělců z Lipska, na podzim se role obrátí, řekli dnes novinářům kurátoři. Umělci na základě svých subjektivních dojmů z města a života v něm vytvořili různorodá díla - fotografie, videa, instalace i konceptuální umění. Sebastian Stumpf se například nechal fotografovat na plotech a zídkách takzvaného Jižního centra, obrovské plochy za železničním nádražím, která čeká na své využití. "Pro něj je typické, že pracuje se svým tělem a horolezeckými výkony, prezentuje se na různých nezvyklých místech," řekl kurátor Pavel Liška.

Skupina Famed nafilmovala statickou kamerou každodenní úklid a údržbu ve vile Tugendhat. Navíc nechala vytesat do čelní stěny velkého sálu Domu umění své "filozofické poselství". K protější stěně umístila Julia Krauseová instalaci z pokojových květin.

Cindy Schmiedichenová se soustředila na uzavřený hotel Avion. Sesbírala v něm předměty denní potřeby a vytvořila z nich komplikovanou prostorovou instalaci. Louisu Schröderovou zaujala stavební činnost na Moravském náměstí a oprava sochy Rudoarmějce od Vincence Makovského. Dílo umělecké skupiny VIP ovlivnila chřipka, kterou všechny tři členky postupně onemocněly při pobytu v Brně. Surrealistickou metodou pak sepsaly poetickou textovou koláž, jejíž český překlad tužkou přenesly na stěny Domu umění. "Viděly město 'brýlemi' jejich nemoci a horečky," uvedl Liška. Výstava potrvá do 28. července. (ČTK)

14:06
Výstava seznamuje děti s historií i hodnotou peněz

Naučit děti dobře hospodařit s penězi, znát jejich hodnotu a smysl, ale zároveň je příliš neglorifikovat, chce výstava Peníze, nebo život?, která bude od středy přístupná v Muzeu hlavního města Prahy. Dětští návštěvníci mohou při prohlížení výstavy také plnit úkoly, dostanou spořící kartu s virtuálním kapitálem a na jednotlivých zastávkách expozice mohou vydělávat, měnit, spořit, investovat či darovat na prospěšnou věc.

Výstava je celá o penězích - objasňuje jejich historii a funkci jako platebního nástroje, jejich výrobu i oběh. Děti mají podle pořadatelů na vlastní kůži zažít, jakou funkci a roli peníze ve společnosti hrají. Aby si vydělaly peníze, mohou si vybrat určité zaměstnání, peníze pak mohou utrácet za zábavu nebo šetřit.

Seznámí se také s příběhy dětí z extrémně chudých či naopak velmi bohatých rodin - mohou si lehnout do jejich postele ozdobené kulisou z příslušného prostředí a ve sluchátkách poslouchat jejich příběh. Výstava má pomoci rozvoji finanční gramotnosti, zdravého úsudku, rozhodování i kritickému myšlení. Putovní výstavu připravila Erste Group ve spolupráci s dětskými muzeum ve Vídni a Grazu. V Praze potrvá do 5. ledna 2014. (ČTK)

16:10
Cenu Artis Bohemiae Amicis získa Parsonsová, která propaguje český film ve Washingtonu

Cenu Artis Bohemiae Amicis - Přátelé českého umění předá ve čtvrtek v Nostickém paláci v Praze ministryně kultury Alena Hanáková ředitelce Filmového oddělení Národní galerie ve Washingtonu Margaret Parsonsové. Ocení tak její zásluhy za dlouhodobou prezentaci české kinematografie v USA; přehlídky českých filmů paní Parsonsová také sama coby mecenáška podporuje. ČTK to dnes oznámil Jan Vondryska z tiskového oddělení ministerstva.

Národní galerie ve Washingtonu, která přivítá ročně téměř pět milionů návštěvníků a je ve Spojených státech považována za jednu z nejdůležitějších institucí na poli umělecké prezentace, má v gesci i filmové oddělení. Projekce režisérských retrospektiv, tematických řad, filmových dokumentů i premiéry významných filmových děl často doplňuje přednáškami filmových tvůrců a odborníků. Tato instituce je významným partnerem českého zastupitelského úřadu ve Washingtonu. Kulturní události pořádané v jejích prostorách jsou oblíbené, mívají vysokou návštěvnost a dostává se jim pozornosti médií. Pokud nabízí díla českých tvůrců, dodává jim místo konání "punc" světově uznávané klasiky.

Ocenění Artis Bohemiae Amicis - Přátelé českého umění je udělováno osobnostem, které se zasloužily o šíření dobrého zvuku české kultury a umění doma i v zahraničí. Byli jím vyznamenáni například spoluzakladatel a umělecký šéf Laterny magiky Josef Svoboda, fotograf Josef Koudelka, herci Lubomír Lipský, Emília Vašáryová, Soňa Červená, Jiřina Jirásková, dirigent Charles Mackerras, malířka Jitka Válová, spisovatel a scenárista Jiří Stránský a česko-americký spisovatel a ilustrátor Petr Sís. Naposled je v květnu převzali režisér Jiří Menzel a předseda představenstva Komerční banky a dlouholetý donátor Národního divadla Henri Bonnet. (ČTK)

17:12
V Jičíně začne výstava Ondřej Sekora přírodovědcem

Regionální muzeum a galerie v Jičíně v pátek 7. června otevře výstavu nazvanou Ondřej Sekora přírodovědcem. Expozice, kterou si budou moci zájemci prohlédnout do 29. září, je zaměřená na tři z mnoha Sekorových knih, na Ferdu Mravence, Čmeláka Aninku a Uprchlíka na ptačím stromě. ČTK o tom dnes informovala mluvčí muzea Alena Anna Kyselo.

"Zvířecí hrdiny těchto knížek uvidí návštěvníci nejen ve výtvarném a literárním pojetí Ondřeje Sekory, ale i ve skutečnosti, tak, jak se reálně v přírodě vyskytují," uvedla kurátorka výstavy Petra Zíková. Sekorovy ilustrace jsou doplněné informacemi a fotografiemi jednotlivých druhů. "Návštěvník tak získá důkaz, že Ondřej Sekora byl mimo jiné i vynikajícím zoologem, jehož kreslené postavy žijí ve shodě s tím, co se opravdu v přírodě děje," uvedla Kyselo.

Zahájení výstavy Ondřej Sekora přírodovědcem bude součástí programu páteční jičínské muzejní noci. Připravená bude také noční komentovaná prohlídka muzea či trpasličí poslechová diskotéka, která doprovodí výstavu Trpaslík a jeho svět. Ta je v zámecké galerii otevřená do poloviny září. Více informací o programu jičínského muzea je možné najít na www.muzeumhry.cz. (ČTK)

06:35
Lubomír Brabec převzal diamantovou a pokřtil čokoládovou desku

Kytarový virtuos Lubomír Brabec v úterý převzal u příležitosti svých šedesátin, které připadly na 21. května, diamantovou desku za 438 000 prodaných zvukových nosičů. Zároveň byl na Supraphonline.cz zpřístupněn komplet jeho nahrávek a pokřtil své nové CD s názvem "Romance" ukryté v obalu z čokolády.

"Jsem patřičně hrdý a pyšný na to, že Supraphon ocení naši třicetiletou spolupráci diamantovou deskou, ale také mě potěšilo, že všechna moje alba budou zpřístupněna v digitální podobě. Především moje starší snímky nebyly dlouho k mání," uvedl kytarista. Ke stažení je celkem 20 digitálních alb, nechybí mezi nimi ani Brabcovy rané nahrávky uskutečněné v 80. letech pro vydavatelství Panton, které dosud nevyšly ani na CD.

Nové CD s názvem Romance najdou posluchači v dárkové čokoládové bonboniéře. Nahrávce vévodí kytarová skladba známá z filmu Zakázané hry, dále je zde Cavatina ze snímku Lovec jelenů nebo Adagio z Concierta de Aranjuez, které bylo v nejrůznějších úpravách použito pro nejrůznější filmy. "Hraje slušnou muziku, takovou, která je k poslouchání, což u mě nebývá často," uvedl kmotr Jiří Menzel. Mezi gratulanty byli například houslisté Jaroslav Svěcený a Pavel Šporcl, Petr Janda, Dan Hůlka a další hudební osobnosti. (ČTK)

08:09
Městská knihovna v Praze uzavřela během povodní tři své pobočky

Městská knihovna v Praze uzavřela během povodní tři své pobočky. Budova ústřední knihovny na Mariánském náměstí a pobočka Holešovice mají zcela vyklizené suterénní prostory, včetně demontovaných sedaček a technického vybavení sálů. Zavřená je také knihovna v Michli. Voda se zatím nedostala do žádné z nich, informovala dnes ČTK mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková. Pobočky budou uzavřeny pravděpodobně i příští týden.

"Vzhledem k vysoké hladině a průtoku Vltavy bylo rozhodnuto, že vyklizené suterény - technika a vybavení sálů, fond hudebnin a materiál v ústřední knihovně i povinné výtisky periodik a knih v Holešovicích, budou na své místo stěhovány až po tom, co se sníží reálné riziko zaplavení prostor spodní, tedy kanalizační vodou," uvedla mluvčí.

Ústřední knihovna, ani Holešovice proto nebudou otevřeny v pondělí 10. června, jak bylo původně avizováno. Pobočka v Michli bude zprovozněna poté, co se v Domově Sue Ryder, ve kterém sídlí, obnoví dodávky elektrické energie. Bude to pravděpodobně začátkem příštího týdne. Městská knihovna má 41 poboček. Většina jich je v provozu, podle svých jízdních řádů jezdí i "knihovnické autobusy" - bibliobusy. Aktuální informace najdou čtenáři na webu. (ČTK)

11:11
Před 80 lety začalo promítat první autokino na světě

Od úterka 6. června 1933 mělo město Camden v americkém státě New Yersey o jednu atrakci navíc - bylo v něm otevřeno první autokino na světě. Stalo se tak díky mladému prodavači aut a filmovému fanouškovi Richardu Hollingsheadovi. Do autokina se vešlo 400 vozů a platilo se 25 centů za auto a dalších 25 za osobu. Zvuk z velkých reproduktorů umístěných vedle obrovského plátna ale za moc nestál.

Hollingsheadův vynález se začal v zemi rychle šířit. V roce 1942 existovala ve Spojených státech už stovka autokin a v roce 1948 přes osm set. Největší rozmach zaznamenala na přelomu 50. a 60. let - v té době jich bylo registrováno více než čtyři tisíce. Pak nastal jejich úbytek a v současnosti už spíše dožívají, v USA jich je jen pár stovek.

Pokusy o zavedení autokin se objevily také v Evropě. Tento způsob sledování filmů se ale příliš neprosadil ani v jinak americkým novinkám příznivě nakloněném Německu, kde jich vznikly jen zhruba čtyři desítky. Bez většího úspěchu se různí filmoví či automobiloví nadšenci pokoušeli přivést autokina také do České republiky, většinou ale nepřežily úvodní sezóny. (ČTK)

14:15
Cenu prince asturského za literaturu získal Antonio Munoz Molina

Prestižní Cenu prince asturského za literaturu za letošní rok dostal španělský spisovatel Antonio Muñoz Molina. Podle agentury AFP to dnes oznámila porota, která svým rozhodnutím ocenila "hloubku a zápal", s nimiž umělec popisuje "významné události ze života své země".

Muňoz Molina se tak stal prvním španělsky píšícím spisovatelem, který tuto cenu dostal od roku 2000. Loni se jejím laureátem stal americký literát Philip Roth.

Romány Muñoze Moliny jsou zpravidla zasazeny do nedávné španělské historie a jsou v nich patrné prvky detektivního románu. Hned za první knihu Beatus ille, kterou vydal v roce 1986, získal cenu Ícaro. Úspěchů se dočkaly například i El invierno de Lisboa (Zima v Lisabonu) a El jinete polaco (Polský jezdec). Česky vyšel jeho román Za úsvitu.

Nadace prince asturského uděluje od roku 1981 každoročně ceny jednotlivcům, skupinám nebo mezinárodním organizacím za přínos v oblasti vědy, techniky a kultury. Například cenu za rok 1997 v oblasti komunikace a humanity obdržel bývalý český prezident Václav Havel. (ČTK)

14:38
Pražská Viola uvedla premiéru Daňkovy hry Žena z Korinta

Pražské Divadlo Viola uvede dnes večer jeden z nejlepších textů v dějinách českého dramatu - hru Oldřicha Daňka Žena z Korinta. Režisér Tomáš Vondrovic ji upravil a nastudoval s Hanou Maciuchovou v hlavní roli Lyké, Jaromírem Medunou jako Eurípidem a Johannou Tesařovou v roli jeho otrokyně Hebé. Autorem hudby byl Emil Viklický. Daňkova hra rozvíjí historickou anekdotu o Eurípidovi, který jako první připsal zavraždění Médeiných dětí jejich matce, do té doby se vražda tradičně přičítala Korinťanům. Vtipné dialogy rozvíjejí příběh až detektivní: jde o uměleckou inspiraci, lákavou finanční nabídku či ještě něco jiného? Podle režiséra hra stylově zcela souzní s komorním prostorem Violy.

Žena z Korinta poprvé spatřila světlo světa na televizní obrazovce v roce 1986, a to v legendárním obsazení Jana Hlaváčová, Jiří Adamíra a Jiřina Jirásková. Autor sám inscenaci režíroval. Inspiroval se doloženým faktem z dob před dvěma a půl tisíci lety a stvořil televizní apokryf o vzniku proslulého a dodnes hraného dramatu Medeia. Ve chvíli, kdy je slavný řecký dramatik Eurípides na dně, ve zchudlém domě jen s jedinou otrokyní a nevěrnou mladou ženou, se chystá psát drama pro athénské hry. Je bez nápadu, bez tvůrčích sil. Vtom přichází z Korinta neznámá žena Lyké s nabídkou: Korintští mu nabízejí velký úplatek za to, že v příběhu o nich pomlčí jako o vrazích Médeiných dětí a změní původní pověst.

"To je ale pouze vnější rámec. Ve skutečnosti jde o hluboce lidské a filozofické otázky, vtipně řešené a podané zábavnou formou," uvedl režisér k inscenaci. Podle něj se v textu objeví řada témat nadčasových, ale výsledek není naučný ani tezovitý. (ČTK)

16:03
Holešovský zámek vystavuje díla moravských krajinářů, žáků Mařáka

íla tří krajinářů, Romana Havelky, Aloise Kalvody a Stanislava Lolka, jsou od čtvrtka k vidění na holešovském zámku. Všichni autoři patřili mezi vyhledávané krajináře přelomu 19. a 20. století, měli vztah k Moravě a stejného učitele. Proto také výstava nese název Moravští krajináři - žáci Julia Mařáka. Jde o nejzásadnější událost této výstavní sezony, řekl dnes novinářům ředitel pořádajícího Městského kulturního střediska Holešov Pavel Chmelík. Výstava potrvá do 29. září.

Výstava ve třech sálech zámecké galerie nabídne více než 80 obrazů zapůjčených ze sbírek českých a moravských státních galerií a soukromých sbírek. Do Holešova se podle kurátora výstavy Jaroslava Pelikána podařilo dostat například Kalvodovy obrazy Cesta a Nad Berounkou, které jsou ovlivněné secesním symbolismem, či Lolkovy práce inspirované impresionismem. Součástí výstavy je také Mařákův obraz Vrba. "Některé galerie nemohly vzhledem k vlastním plánům a závazkům zapůjčit vše, co jsme požadovali. Získali jsme však řadu obrazů, které se léta skrývaly v depozitářích a možná by lidé ani neměli možnost je spatřit," podotkl Pelikán. Obrazy doplní projekce dokumentu, který o tvorbě a životě Mařáka natočila Česká televize.

Všechny tři výtvarníky spojuje kromě učitele, jehož krajinářskou školou prošli, i moravské rodiště a inspirace moravskou krajinou. "Kalvoda miloval krajinu kolem Radějova a Strážnice, kam jezdil se svou soukromou krajinářskou školou. Lolek, když objevil Slovácko, tak se sám vyjádřil, že tady slunce svítí daleko více než kde jinde, a byla to velká inspirace. Havelka si oblíbil už od mládí Podyjí," řekl Pelikán. (ČTK)

06:39
Šímovo plátno bylo v Paříži vydraženo za 1,34 milionu korun

Za 51.900 eur (1,34 milionu korun) získal ve středu neznámý kupec dílo českého malíře Josefa Šímy na dražbě současného umění aukční síně Christie's v Paříži. Cenu plátna Bez názvu z roku 1962 přitom odborníci předběžně odhadovali na 25.000 až 35.000 eur (asi 650.000 až 900.000 korun).

Díla předního českého surrealisty Josefa Šímy (1891-1971) se setkávají se stále větším zájem sběratelů na aukcích v České republice i v zahraničí. V Česku se jeho obrazy čtyřikrát dostaly do první desítky nejdražších uměleckých děl, stejně jako například díla Josefa Čapka nebo Jana Zrzavého. Šímovo plátno Léda s labutí bylo v roce 2008 vydraženo za 14,6 milionu korun.

Šíma byl zakládajícím členem avantgardního spolku umělců Devětsil, ale jeho druhým domovem byla Francie, kde žil téměř 50 let. Krátce tvořil v duchu poetismu a konstruktivismu, poté se přiklonil k surrealismu. V jeho dílech lze najít snové krajiny, jemné ilustrace a grafiky i mytologická podobenství. Byl rovněž autorem portrétů a řady knižních ilustrací. (ČTK)

07:56
Munchova Madona byla vydražena za miliony norských korun

Obraz Madona od norského malíře Edvarda Muncha byl ve středu v Oslu vydražen za 8,2 milionu norských korun (téměř 28 milionů korun českých). Přes několikamilionovou částku jde o dva řády nižší cenu, než za kterou se před rokem podařilo prodat nejznámější Munchův obraz Křik. Astronomických 689 milionů norských korun je dosud nejvyšší suma, jakou kdy někdo zaplatil za obraz v aukci.Litografickou verzi Madony získal nový majitel v dražbě aukčního domu Grev Wedels Plass Auksjoner v Oslu. Totožnost kupce není známa.

Majitel aukční síně Richard Elgheim televizi NRK řekl, že je s prodejní cenou spokojen. Odhadní cena prý byla mnohem nižší. Nový majitel musí včetně poplatků uhradit 9,84 milionu norských korun.

Norsko letos slaví 150. výročí narození expresionistického malíře. V Oslu byla o víkendu otevřena jubilejní výstava čítající 270 Munchových děl a radnice metropole po dlouholetém sporu schválila výstavbu nového Munchova muzea na Osloském fjordu. (ČTK)

08:41
V katedrále sv. Víta zazní hudební drama Verdi v Terezíně

Nadace Defiant Requiem (Requiem navzdory) dnes večer v katedrále sv. Víta na Pražském hradě uvede koncertní hudební drama Verdi v Terezíně. Nastudování Verdiho Requiem vzniklo na počest židovských vězňů z terezínského ghetta, kteří za druhé světové války zpívali tuto skladbu jako výraz vzdoru proti nacistickým věznitelům. Verdiho Requiem bude uvedeno s doprovodnou projekcí předtočených svědectví přeživších členů pěveckého sboru a ukázkami z původního nacistického propagandistického filmu.

Koncert je součástí programu Institutu Rafaela Schächtera pro umění a hudební vědy pro rok 2013, který bude uveden od 6. do 10. června v Praze a Terezíně. V rámci této akce se například v kinosále terezínského Muzea ghetta bude 7. června v 13:00 promítat dokumentární film Requiem navzdory.

Interpretaci Verdiho díla pod taktovkou Rafaela Schächtera mezi lednem 1942 a říjnem 1944 patnáctkrát provedli v Terezíně jako manifestaci proti útlaku židovští vězni. Nadace Defiant Requiem tak po sedmdesáti letech plní sen dirigenta Schächtera, který v roce 1943 svému sboru slíbil: "Vše, co děláme, je pouhá zkouška na vystoupení, které jednou předvedeme na svobodě v Praze." (ČTK)

10:22
Prague Biennale na nákladovém nádraží Žizkov představuje současné umění

V areálu nákladového nádraží Žižkov dnes začne přehlídka současného umění Prague Biennale. Potrvá až do 15. září a opět se pokusí představit tuzemskému publiku aktuální umělecké tendence především ve střední Evropě, ale i celosvětově.

Stěžejním bodem Prague Biennale, které založili před deseti lety vydavatelé známého časopisu o umění Flash Art Helena Kontová a Giancarlo Politi, je tradičně sekce Expanded Painting, zaměřená na současnou malbu. Mezi 25 autory českou scénu zastupují Helena Hladilová, Jakub Nepraš a Luděk Rathouský.

Zvláštní oddíl na bienále tvoří také česká a slovenská sekce, obě ale již zahrnují i autory zahraniční. Bienále se věnuje také v poslední době proslavenému českému fotografovi samoukovi Miroslavu Tichému, jejímž kurátorem je Roman Buxbaum. Zvláštní pozornost pořadatelé věnují fotografii, součástí bienále je letos potřetí Prague Biennale Photo. Letos nese název Photography, Reconstructed a jejím kurátorem je Pavel Vančát. Výstava se snaží zachytit současné nefigurativní tendence, které reagují na končící éru moderní fotografie. Místo prostého zachycení fotografie vystavení autoři naopak často pracují s dekonstrukcí či přímo rekonstrukcí fotografického obrazu. Snímek již není snímán, ale budován jako obrazový komentář či dokonce kritika. Mezi vybranými umělci z Česka jsou třeba Václav Kopecký, Markéta Othová, Jaroslav Rössler či Jiří Thýn. (ČTK)

12:11
Městské divadlo Brno bude v létě znovu hrát pod širým nebem

Městské divadlo Brno se v letošní letní sezoně vrátí k představením pod širým nebem. Mezi historickými budovami Biskupského dvora na Zelném trhu předvede od 22. června do 14. července pět inscenací. Akce se koná počtvrté. Zástupci divadla to dnes řekli novinářům. Letošní program zahájí premiéra inscenace Cyril a Metoděj. Podle autorů Stanislava Slováka, Jana Šotkovského a Petra Štěpána bude mít inscenace žánr činohry s baletem. Činoherní výstupy budou prokládány samostatnými baletními výstupy s hudbou Karla Albrechta. Tanec podle tvůrců dodá inscenaci "hlubší symbolický ráz".

Od příchodu věrozvěstů na Moravu letos uplynulo 1150 let. Na jižní Moravě se k události pojí řada akcí. "Téma je tak silné, že nás zajímalo mnohem dříve," uvedl dnes jeden z autorů inscenace Stanislav Slovák. K příběhu Cyrila a Metoděje autoři přidali další dějové linie. Jednou z nich je příběh tří Velkomoravanů, válečníka Vojslava, adepta mnišství Svojmíra a prosté venkovské dívky Vesny. Příběh se odehrává v období posledních šesti let Konstantinova života. "Do čistě chlapského tématu se nám podařilo dostat i ženský element," uvedl Slovák.

Letos návštěvníky akce čeká větší porce představení než loni. Podle ředitele Moravského zemského muzea Martina Reissnera měli při prvním ročníku festivalu před třemi lety organizátoři obavy, jak obecenstvo akci přijme. "Už první ročník ale naše tajné naděje naplnil," uvedl Reissner. Vedle premiéry Cyril a Metoděj diváci uvidí představení Koločava, historické drama Baron Trenck, baladu Cikáni jdou do nebe a My fair lady (ze Zelňáku). (ČTK)

13:45
V Litomyšli se připravují rozsáhlé výstavy Boštíka a Švabinského

Operní festival Smetanova Litomyšl letos doprovodí několik výstav významných výtvarníků. Program Smetanovy výtvarné Litomyšle počítá například s retrospektivní výstavou ke 100. výročí narození Václava Boštíka a s reprezentativní výstavou ke 140. výročí narození Maxe Švabinského. Expozice budou umístěny na několika místech ve městě, chybět nebude ani současné výtvarné umění.

"Díky opravám zámeckého návrší Litomyšl dostane poprvé v dějinách skutečně prestižní výstavní prostor, zámeckou jízdárnu. Premiéru bude mít 14. června při otevření výstavy Václava Boštíka," řekl novinářům ředitel Smetanovy výtvarné Litomyšle Pavel Chalupa. Kromě jízdárny bude více než 120 malířových děl vystaveno také v zámecké obrazárně. Boštík, který se narodil v nedalekém Horním Újezdě, patří k významným malířům druhé poloviny minulého století.

Městská galerie vystaví v domě U Rytířů rozsáhlý výběr prací Maxe Švabinského, který léta jezdil na chalupu do nedaleké vesnice Kozlov a inspiroval se místní krajinou. S pomocí zápůjček z veřejných i soukromých sbírek galerie sestavila reprezentativní kolekci výtvarníkových figurálních prací. Další Švabinského díla vystaví Městské muzeum v České Třebové, převážně komorní kresby a grafické listy. (ČTK)

15:29
Český soubor Tantehorse třikrát vyprodal divadlo ve Washingtonu

Český soubor fyzického a tanečního divadla Tantehorse na přelomu května a června třikrát za sebou vyprodal divadlo Atlas Theatre ve Washingtonu a získal rovněž pochvalné recenze. Členové souboru Miřenka Čechová a Radim Vizváry tak dokázali, že ve svém oboru patří mezi světovou špičku, uvedla v dnešní tiskové zprávě mluvčí souboru.

"Plovoucí, vznášející se pohyb, jaký jsem neviděla nikdy předtím," řekla kromě jiného držitelka Pulitzerovy ceny Sarah Kaufmanová k představení nazvanému Light in a Darkness (Smrt Markýze de Sade/Dante). Kritik Justin Schneider na stránkách DCMetroTheatreart zase chválil představení jako ohromující a úchvatný zážitek.

Úspěch souboru Čechové a Vizváryho znamená podle mluvčí další bod pro český tanec a fyzické divadlo a jeho renomé ve světě. Tantehorse nyní mimo jiné čeká prezentace na European Dance Festival na Kypru, Mezinárodním festivalu Sztuki mimu ve Warsavě a na největším Fringe festivalu v Edinburghu. Tam v rámci Czech Dance Collection spolu se soubory Vertedance a Spitfire Company představí inscenaci S/He Is Nancy Joe. (ČTK)

17:41
Balada pro banditu se odehraje na Kunětické hoře

Pardubické divadlo uvede 15. června na vyhlídce hradu Kunětická hora poslední premiéru sezony, známý muzikál Balada pro banditu. Hra Milana Uhdeho a Miloše Štědroně bude podle dramaturga divadla Zdeňka Janála s exteriérovým prostředím dobře souznít. Oproti předloze se nové zpracování změní z klipovité stavby na souvislejší příběh, řekl dnes novinářům Janál.

"Zde se více věcí propojuje, odehrává, situace jsou více provázané a hrané, nejen se o nich mluví," uvedl Janál. Nové bude i hudební aranžmá Štědroňových skladeb laděných folkově a v duchu country music. Zpracoval je šéfdirigent Komorní filharmonie Pardubice Marko Ivanović a mělo by být dravé a neobvyklé, ale zároveň v lidovém duchu, zazní i názvuky balkánské dechovky a židovské hudby. Hudební složku obstará folklorně-folková skupina Trdlo. "Vracíme baladu tam, odkud vzešla, tedy na Podkarpatskou Rus, i když ne stoprocentně," uvedl Ivanović.

Příběh zbojníka Nikoly Šuhaje a jeho milé Eržiky zpracoval spisovatel Ivan Olbracht, slávu mu přineslo nastudování Divadla na provázku v 70. letech, které bylo i zfilmováno. Titulní role připadla Janu Musilovi v alternaci s Tomášem Lněničkou, Eržiku bude hrát Petra Tenorová. Kromě dalších herců bude v muzikálu vystupovat i rozsáhlá "company" zpěváků, tanečníků a účinkujících v menších a dětských rolích. Choreografie se ujal šéf baletu Divadla J. K. Tyla v Plzni Jiří Pokorný, scénu a kostýmy vytvořil výtvarník Tomáš Moravec. Režie se v Pardubicích ujal hostující Michael Tarant. "Představení bude mít dvě verze. Jedna je takový širokoúhlý panoramatický film na Kunětické hoře, kde bude skutečně všechno, pak uděláme ryze divadelní verzi do divadla, která bude herečtější a intimnější," uvedl Tarant. Podle jeho názoru může být pro diváky zajímavé si zajít na obě představení a porovnat si různá pojetí. (ČTK)

07:17
Justin Bieber se nechá vystřelit do kosmu, natočí tam videoklip

Kanadská popová hvězda Justin Bieber se stala dalším klientem společnosti Virgin Galactic, která nabízí turistické výlety do vesmíru. Na svém twitterovém účtu to ve čtvrtek oznámil majitel kosmické cestovky Richard Branson. Bieber prý chce ve vesmíru natočit videoklip. Komerční kosmické mise Virgin Galactic by měly v ostrém režimu odstartovat napřesrok. Zájem už údajně projevilo mnoho celebrit, mezi nimi i herci Tom Hanks, Brad Pitt a Angelina Jolie.

Na charitativní akci na květnovém filmovém festivalu v Cannes anonymní zájemce zaplatil 1,2 milionu dolarů (24 milionů korun) za místenku vedle herce Leonarda DiCapria. Jubilejním pětistým zájemcem o let se ještě loni stal herec Ashton Kutcher známý ze seriálu Dva a půl chlapa.

Virgin Galactic bude své klienty vozit v kosmické lodi SpaceShipTwo, která pojme šest cestujících a dva členy posádky. Cena jízdenky s místenkou začíná na 250.000 dolarech (necelých pět milionů korun). Turisté se dostanou do výšky 109 kilometrů a několik minut si budou užívat stavu beztíže a pohledu na modrou planetu. Raketa nyní prochází testy. Ještě koncem letošního roku se počítá s prvním testovacím letem s posádkou, kterou by měl tvořit majitel společnosti Branson se členy své rodiny. (ČTK)

08:59
Gratis Agit dostává Kožená, Dokoupil či Charita ČR

Za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí ocenilo letos ministerstvo zahraničí 13 osobností a neziskovou humanitární organizaci Charita ČR. Mezi oceněnými je například pěvkyně Magdalena Kožená či kněz, koordinátor duchovní služby pro krajany v USA Petr Esterka či malíř Jiří Georg Dokoupil.

Ocenění putuje vedle ČR do dalších 11 zemí. S laureáty se dnes v Praze setká ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) a předá jim ocenění v podobě křišťálové zeměkoule od akademického malíře Zdeňka Petra, diplom a odznak. Cenu Gratias Agit udělují čeští ministři zahraničí od roku 1997 lidem, kteří se svou prací zasloužili o "věhlas českých rukou a myšlenek".

Laureáty jsou čeští krajané, kteří žijí v různých částech světa a šíří věhlas rodné země, a také přátelé České republiky a význačné osobnosti, které nezištně podporují přátelské vztahy mezi svými zeměmi a naší vlastí. (ČTK)

09:41
V Brně začíná festival věnovaný hudbě a divadlu

Hudbě na jevišti věnovali pořadatelé čtvrtý ročník brněnské přehlídky Divadelní svět. Dnešní slavnostní zahajovací představení ale museli odložit o týden. Plán na uvedení Příhod lišky Bystroušky na Moravském náměstí zhatila předpověď počasí. Ostatní akce se uskuteční podle plánu, dnes se tak představí brněnská Reduta a belgické pouliční divadlo Paki Paya.

Festival má znovu řadu zahraničích hostů. Po loňském úspěchu se do Brna vrátí maďarské Divadlo Józsefa Katony, tentokrát s varietní inscenací Musik, Musikk, Musique. Němečtí divadelníci ze Stuttgartu přivezou inscenaci Mechanický pomeranč, jejich kolegové z Ingolstadtu představí hru o Bobu Dylanovi. Jedním z vrcholů festivalu bude vystoupení divadla Handspring Puppet Company z Jihoafrické republiky.

Jedna z programových linií se věnuje také menším kabaretním produkcím, další potěší dětské publikum. Přehlídku završí 14. června Slavnost masek na náměstí Svobody. Jednotlivá brněnská divadla připraví alegorické vozy a karnevalové kostýmy. Porota pak vybere nejlepší masky. (ČTK)

11:13
Začíná festival filmů s mentálně postiženými herci Mental Power

V Praze dnes začíná třídenní festival krátkých filmů, v nichž vystupují mentálně postižení herci. Sedmý ročník přehlídky Mental Power Prague Film Festival představí celkem 22 snímků. Mezi nimi nechybí komedie, detektivka, tajemný příběh či dokument. Akce začíná v 15:00 v pražském divadle Palace, vyvrcholí pak v neděli večer udílením cen vítězným filmům. Program je na stránkách www.mentalpower.cz. Letos publikum kromě českých snímků uvidí i práce ze Slovenska a Slovinska. Soutěžní filmy, které trvají maximálně půl hodiny, vznikly v chráněných dílnách, centrech pro postižené či sdruženích. Vystupují v nich lidé s mentálním a kombinovaným handicapem.

"Ukázat, že tito lidé jsou také lidé, a nejen postižení, je strašně důležité. Člověk který sem přijde, tady zažije atmosféru, kterou opravdu na žádném jiném festivalu na světě nezažije," řekl ČTK jeden z prezidentů festivalu David Sychra. Podle něj návštěvník nejdřív zažije mírný šok, poté splyne s davem postižených herců a nakonec se dostaví dobrý pocit "ze zboření hranic" a překonání předsudků.

Promítání filmů začíná dnes a v sobotu vždy v 15:00. Projekce završí večerní koncerty. Slavnostní vyhlášení nejlepšího snímku, herce, herečky a dalších kategorií se koná v neděli od 18:00. Nebude chybět ani tradiční příchod hvězd po červeném koberci. Vítěze vybere jedenáctičlenná porota. Usednou v ní třeba herečky Taťána Vilhelmová, Tereza Voříšková a Tereza Kostková, herci Igor Bareš, Michal Suchánek a Vojta Dyk, šéf rady postižených Václav Krása či textař Michal Horáček. Pořadatelé se potýkají s nedostatkem financí. Podle nich není jednoduché peníze na takovou akci obstarat. Letošní rozpočet činí asi 900.000 korun. (ČTK)

12:54
Slovácké divadlo uvede premiéru bláznivé komedie Nájemníci

Bláznivou komedii Nájemníci uvede v sobotu Slovácké divadlo v Uherském Hradišti. Jde o poslední premiéru této divadelní sezony. Autorem hry vyprávějící o nezaměstnaném muži, který přišel na způsob, jak neoprávněně čerpat sociální dávky, je Michael Cooney. Nájemníci svým stylem humoru navazují na velmi úspěšnou komedii 1+2=6, která je v repertoáru sedmým rokem a blíží se ke sté repríze, sdělil ČTK ředitel divadla Igor Stránský.

Michael Cooney je synem autora hry 1+2=6 Raye Cooneyho. Nájemníci mají stejně bláznivou zápletku a pracuje na nich téměř totožné složení herců. "Je to neuvěřitelně vtipná komedie. Když jsme ji s kolegy četli poprvé, řehtali jsme se jak koně a několikrát jsme museli přerušit zkoušku," uvedl představitel kontrolora sociálního úřadu Jenkinse David Vaculík. Nezaměstnanému Eriku Swanovi začnou jeho lži přerůstat přes hlavu a on se rozhodne se vším skoncovat. "Netuší však, že je to teprve začátek. Jeden telefonát pak roztočí kolotoč nedorozumění, omylů a záměn, kdy na konci nikdo neví, kdo je kdo," uvedl mluvčí divadla a herec Josef Kubáník.

Komedie vznikala pod režijním vedením Zdeňka Duška, který je například jedním z tvůrců televizního sitcomu Comeback. "Pokoušíme se v Nájemnících o míru stylizace, která není úplně běžná u situačních komedií, je běžnější u absurdního dramatu. Většina situačních komedií je hlavně o tom, že herci pobíhají po jevišti, mizí ve dveřích a mají velké akce. Kdežto v Nájemnících je to spíš postaveno na slovu a argumentu, podstata toho výrazu tkví v textu," řekl Dušek. Do hlavní role obsadil režisér Jiřího Hejcmana. V dalších se představí Zdeněk Trčálek, Tereza Novotná, Pavel Hromádka či Alžběta Kynclová. Diváci mají o novinku zájem ještě před jejím uvedením. Vyprodána je nejen premiéra, ale také dalších osm repríz. (ČTK)

15:00
Depardieu si pochvaluje život v Rusku

Francouzský herec Gérard Depardieu si pochvaluje život v Rusku, které mu nedávno vydalo ruský pas a kde má i bydliště na ulici Demokracie. S odvoláním na rozhovor s hercem to uvedla francouzská rozhlasová stanice Europe 1. "Rád bych hodně cestoval po ruských republikách, předně v Mordvinské republice, kde mám bydliště. Bydlím na ulici Demokracie 1, na rohu s třídou Bolševismu, a cítím se tam moc dobře," řekl ve čtvrtek Depardieu v Nice, kde propagoval tamní nový festival ruského filmu.

"Přináším svou francouzskou kulturu jinam," uvedl čtyřiašedesátiletý hrdina řady úspěšných filmů. Dodal, že teď se učí rusky. Ruskou kulturu už prý zná, protože se jako mladý učil číst i pomocí klasiků ruské literatury, jakými jsou Anton Pavlovič Čechov nebo Fjodor Michajlovič Dostojevskij.

Nový filmový festival v přímořském městě Nice, které je svým pravoslavným ruským chrámem a počtem ruských turistů nejvíce "ruským" ze všech francouzských měst, se uskuteční od 14. do 17. června. Organizátoři slibují klasická díla z ruských státních filmových archivů. (ČTK)

20:32
Mikulovský zámek rozezněl jazz k poctě místního hudebníka

Mikulovský zámek rozezněl dnes večer jazzový koncert k poctě hudebníka Karla Krautgartnera, který v tomto jihomoravském městě žil. Zahrál Big Band Konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze s dirigentem Janem Hálou a se zpěvačkou Dashou. Třináctý ročník akce Jazzové večery nabídne koncert i v sobotu, v hotelu Galant se představí Praguer Super Quartet. ČTK to zjistila od pořadatelů akce.

Dnešnímu koncertu předcházelo odhalení další bronzové hvězdy na chodníku slávy před domem, kde se hudebník Krautgartner narodil. "Hvězda je věnovaná bubeníkovi Josefu Vejvodovi, kterému první bicí soupravu pořídil sám Karel Krautgartner," uvedl Jaroslav Smečka ze Sdružení přátel Karla Krautgartnera. Slavný jazzman se narodil v roce 1922 v Mikulově a nyní zde má malé muzeum a chodník slávy.

Během jazzových večerů starosta Mikulova také předá řád Karla Krautgartnera, který je určený pro hudebního režiséra a sólistu na tenor saxofon Zdeňka Nováka. Sobotní koncert Praguer Super Quartetu je podle Smečky zajímavý tím, že se těleso dalo po letech opět dohromady jenom kvůli tomuto jedinému koncertu na počest Karla Krautgartnera. (ČTK)

07:57
Fulghum uvidí premiéru inscenace dle své knihy

Premiéru představení Drž mě pevně, miluj mě zlehka, nastudovaného podle knihy amerického spisovatele Roberta Fulghuma, uvede dnes večer pražské Divadlo ABC. Autor tento přepis v posledních týdnech bedlivě sledoval, chodil na zkoušky a zhlédl i tu generální. Dnešní premiéry se osobně zúčastní.

Divadelní adaptace úspěšného románu je dílem režiséra Miroslava Hanuše, jemuž prý Fulghum dal volnou ruku. Inscenace byla připravena se školou argentinského tanga Caminito.cz, jejíž zástupci a lektoři Radka Šulcová a Marek Štefan se podíleli na choreografii tanga. Tančí i na jevišti během představení, ve kterém se objeví například Jiří Hána, Jiří Klem, Tomáš Novotný, Zdeněk Vencl, Henrieta Hornáčková, Stanislava Jachnická, Lucie Pernetová, Jana Drbohlavová, Lubomír Lipský a Hana Doulová.

"Nemluvím česky, ale chápu ducha divadla. Už teď jsem přesvědčen, že inscenátoři vystihli i ducha mé knihy," popsal pocity ze zkoušení Robert Fulghum. Do Prahy přijel se svou manželkou Willow Baderovou, která je výtvarnice a galeristka. Právě ta knihu ilustrovala, reprodukce jejích obrazů jsou součástí scény inscenace, zároveň jsou vystaveny ve foyeru divadla. (čtk)

08:55
DJ Lucca dnes v Rudolfinu dohlédne na hru na tablety

Netradiční koncert Pražského dechového okteta, který se dnes od 15:00 koná na schodech před sálem pražského Rudolfina, nabídne kombinaci vážné a filmové hudby, instrumentálních i zpívaných skladeb v podání Pražského dechového souboru. Vedle klasických dechových nástrojů, jako jsou hoboj a lesní roh, zapojí toto hudební těleso do svých skladeb notebooky a dotykové tablety.

V programu dvouhodinového představení, které bude volně přístupné, vedle klasických děl W. A. Mozarta a A. Vivaldiho zazní na koncertě instrumentální verze slavných jazzových melodií Franka Sinatry, Louise Armstronga nebo slavné filmové melodie.

Ambasadorem projektu se stala Lucie Dvořáková, známá též jako DJ Lucca. Jeho odborným garantem a aranžérem je Martin Hybler.

"Podobný koncert na tabletech uspořádala společnost Asus již minulý rok o Vánocích v Madridu, kde se hrály převážně koledy. Proto jsme se rozhodli, že chceme ukázat lidem propojení hry na dotykových produktech s klasickými hudebními nástroji, propojení "starého a nového", které spolu směřuje k hudbě budoucnosti," uvedl k projektu Stanislav Tošner z české pobočky společnosti Asus, která je jedním z předních výrobců notebooků a tvůrce nejprodávanějších základních desek. (čtk)

10:03
UNESCO: Památky v Timbuktu jsou poškozené víc, než se myslelo

Tým odborníků z Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) ve starobylém maliském Timbuktu zjistil, že místní památky jsou daleko více poškozené, než se původně předpokládalo. Totálně zničeno bylo 16 mauzoleí, tedy hrobek svatých mužů, a rovněž se ztratily přes čtyři tisíce historických rukopisů, uvedla agentura AP.

Lazare Eloundou Assomo, který misi UNESCO v zemi vedl, sdělil, že odborníci při své návštěvě míst zničených islamisty odhalili, že situace je "mnohem více alarmující, než si mysleli". Naprosto zbourán je podle něj například památník nezávislosti, který stál u vjezdu do města. Asi 300 tisíc vzácných rukopisů se podařilo z Timbuktu propašovat a zachránit před zničením.

Když loni rebelové, kteří prosazují striktní interpretaci islámu, město obsadili, začali okamžitě ničit svatyně, zasvěcené podle nich modloslužebnictví. Podobně se dívali i na rukopisy, jež se v Timbuktu schraňují od dob, kdy zde bylo centrum islámské učenosti - tedy z období mezi 13. a 17. stoletím.

Rebelové byli od ledna postupně z města vytlačováni maliskou a francouzskou armádou, nyní se pohybují jen na úplném severu země, v opuštěných pouštních oblastech. (čtk)

14:29
Zemřel německý výtvarník Willi Sitte

Ve věku 92 let dnes zemřel ve svém domě v Halle kontroverzní německý výtvarník Willi Sitte. Úmrtí muže označovaného za významného představitele socialistického realismu oznámila podle agentury DPA nadace nesoucí Sitteho jméno. V jejím prohlášení se uvádí, že malíř a grafik skonal po dlouhé nemoci.

Sitte, rodák ze severočeské Chrastavy u Liberce, byl svými příznivci označován za jednoho z nejvýznamnějších poválečných malířů. Jeho odpůrci naopak zdůrazňovali především skutečnost, že byl prominentem za časů komunistické NDR. V době, kdy Honeckerův režim tvrdě pronásledoval alternativní umělce, řídil Sitte 14 let tamější svaz výtvarníků a tři roky dokonce zasedal v ústředním výboru vládnoucí strany SED. Bez jeho svolení neměl nikdo šanci se v tamějším výtvarném životě uplatnit.

Po pádu berlínské zdi byl Sitte na čas personou non grata a jeho díla zmizela z německých muzeí, po roce 2000 ale postupně slavil návrat. V roce 2006, u příležitosti malířových 85. narozenin, otevřeli bývalý kancléř Gerhard Schröder a zemský premiér Wolfgang Böhmer v Merseburgu poblíž Lipska slavnostně Sitteho muzeum. (čtk)

16:15
Nigerijské divadlo předvedlo Havlovu Audienci, prý se líbila

Hra exprezidenta Václava Havla byla poprvé uvedena v nejlidnatější africké zemi Nigérii. Tamní diváci mohli v pátek shlédnout divadelní jednoaktovku Audience, kterou nastudoval místní divadelní soubor Jos Repertory Theatre ve spolupráci s českým velvyslanectvím v Abuji. To dnes informovalo o této kulturní události v tiskové zprávě.

Jos Repertory Theatre sdružuje okolo 30 herců a tanečníků. Nadšení pro divadlo a herecký talent této mladé elity je podle informací české ambasády nevídaný, hry nacvičují ve svém volném čase. Havlovu Audienci režíroval Patrick-Jude Oteh, který vystudoval divadelní režii, mezinárodní právo a diplomacii. Excelovali v ní mladí herci Mark Musa (Vaněk) a Sunny Adahson (Sládek). Přestože jde o absurdní drama z kulturně i dobově vzdáleného prostředí, výkon obou herců a jejich komediální nadání sklidily ovace ve stoje.

Václav Havel není v Nigérii neznámou osobností. O jeho smrti v prosinci 2011 informovaly celostátní deníky a bývalý nigerijský prezident Olesegun Obasanjo zaslal pozůstalým kondolenční dopis. V době vlády vojenské hlavy státu Saniho Abachy byl Obasanjo uvězněn a Havel se zasazoval o jeho propuštění. Po návratu Nigérie k demokracii v roce 1999 se Obasanjo stal prezidentem a několikrát navštívil v ČR konferenci Fórum 2000. (čtk)

07:48
Chlumského film odstartoval festival filmové a televizní komedie

Projekcí filmu Martin a Venuše režiséra Jiřího Chlumského v sobotu v Kině 70 v Novém Městě nad Metují začal festival české filmové a televizní komedie Novoměstský hrnec smíchu 2013. Do soutěžní části je přihlášena zhruba desítka snímků, podobný počet je na programu mimo soutěž. O přízeň poroty se budou ucházet například film Tomáše Vorla Cesta do lesa, Svatá čtveřice Jana Hřebejka, Polski film Marka Najbrta nebo Jedlíci aneb sto kilo lásky Tomáše Magnuska.

Letošní novinkou je projekt Rozesmátá kamera, soutěž amatérského filmu. "Vítězný obrazový materiál bude rovněž prezentován na zvláštním kanálu YouTube v systému webové prezentace Českého rozhlasu Hradec Králové," uvedla ředitelka festivalu Ilona Daňková.

Během přehlídky se 14. června uskuteční i samostatný blok věnovaný tvorbě mladých filmařů nazvaný Studentský smích - festivalová sekce pro mladé.

Návštěvníci festivalu mohou navštívit také doprovodné akce. Je mezi nimi například výstava fotografií Veroniky Richterové s názvem Toaletní piktogramy, která provází po celém světě místy, kam i "císař pán musel pěšky". Vystoupí rovněž písničkáři Pavel Dobeš, Josef Fousek, Mirek Paleček a další.

Festival končí 15. června, kdy budou uděleny ceny Zlatý prim, za režii, za nejlepší mužský a ženský herecký výkon, za výtvarný počin, cena Zdeňka Podskalského, cena FITES, cena herecké asociace a cena diváků. Loni u diváků vyhrála komedie Líbáš jako ďábel Marie Poledňákové, u poroty Perfect Days režisérky Alice Nellis. (čtk)

10:50
Švagr čínského nositele Nobelovy ceny Liou Siao-po odsouzen k 11 letům vězení

Švagr vězněného čínského nositele Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poa byl dnes odsouzen k 11 letům odnětí svobody. Před soudem na předměstí Pekingu byl usvědčen z podvodu. Jeho obhájci uvedli, že obvinění vznesená vůči jejich klientovi byla vykonstruovaná.

Podle příbuzných a příznivců rodiny má být stíhání Liou Chueje dalším trestem pro rodinu držitele Nobelovy ceny a má zastrašit ostatní politické aktivisty. Čerstvě odsouzený Liou Chuej je bratr manželky nositele Nobelovy ceny. "Trest má odvrátit rostoucí pozornost aktivistů za lidská práva od osudu, jemuž čelí Liou Sia. Ta setrvává v domácím vězení od zatčení svého manžela Liou Siao-poa," uvedli příznivci rodiny.

Manažer realitní firmy Liou Chuej podle soudu se svým kolegou zpronevěřil tři miliony jüanů (9,5 milionu Kč) jistého klienta. Liou prohlašuje, že je nevinný.

Loni v září byl Liou Chuej propuštěn na kauci, ale v lednu byl znovu vzat do vazby poté, co se koncem loňského roku několik bojovníků za lidská práva protlačilo kolem příslušníků čínských bezpečnostních sil a navštívilo Liou Siu v domácím vězení.

Držitel Nobelovy ceny za mír za rok 2010 Liou Siao-po byl v roce 2009 odsouzen k jedenácti letům vězení za "podvratnou činnost", které se podle úřadů dopustil tím, že se podílel na vzniku Charty 08 - textu vyzývajícího k pluralitní demokracii v Číně. (čtk)

14:17
Velké divadlo neobnoví smlouvu se solistou, který byl vyslýchán kvůli kyselinovému útoku

Moskevské Velké divadlo neobnoví pracovní smlouvu se sólistou baletu Nikolajem Ciskaridzem, který byl v dlouhodobém konfliktu s vedením divadla a byl vyslýchán v souvislosti s lednovým brutálním útokem na šéfa baletního souboru Sergeje Filina. Ciskaridze podle kritiků vyvolával v divadle konflikty, jejichž následkem bylo Filinovo napadení.

Na šéfa baletu v lednu zaútočil muž s kyselinou a poleptal mu obličej a oči. Filin útok přežil, ale o zrak málem přišel. Odjel na léčení do Německa, kde minulý týden absolvoval osmnáctou operaci.

K objednání útoku na Filina se přiznal sólista Velkého divadla Pavel Dmitričenko. Tvrdí však, že o použití kyseliny nic nevěděl. Vykonavateli útoku Juriji Zaruckému, který je také v rukou policie, prý zaplatil 50.000 rublů (asi 32.000 Kč), aby Filina zbil.

Ciskaridze do Velkého divadla přišel v roce 1992 a kromě uměleckých kvalit je prý i zdatným pedagogem. K jeho charakteru ale mají členové souboru vážné výhrady, vytvářel v divadle dusnou atmosféru a velké konflikty měl s jeho ředitelem Anatolijem Iksanovem.

Podle dnešního prohlášení mluvčí divadla Jekatěriny Novikovové vyprší Ciskaridzeho kontrakt koncem června a vedení divadla ho neobnoví. Sám Ciskaridze v rozhovoru pro televizní stanici NTV nevyloučil, že ukončení smlouvy napadne u soudu.

Podle ruských médií má Ciskaridze mocné přímluvce. Drží nad ním prý ochrannou ruku ruský podnikatel Sergej Čemezov, bývalý důstojník sovětské tajné služby KGB a přítel prezidenta Vladimira Putina. (čtk)

17:55
Vachler v pondělí oznámí, zda postoupí Českého lva akademii

Bývalý ředitel České filmové a televizní akademie Petr Vachler, který 3. června rezignoval na svou funkci, sdělí v pondělí své rozhodnutí o budoucnosti udělování výročních cen Český lev. Prezidium ČFTA mu jako zakladateli, producentovi a majiteli obchodní známky na tuto trofej předložilo minulý týden návrh na vzájemné vypořádání; navrhlo, aby České lvy postoupil akademii za deset milionů korun, vyplácených po milionu Kč po dobu deseti let.

"Během dopoledne se rozhodnu, jestli přistoupím na jednostranný návrh ČFTA. Nebo požádám o změnu návrhu, pokud bude druhá strana ochotna jednat, i když nabídka je prezentována jako ultimativní," oznámil Vachler v tiskové zprávě. Český lev je podle něj obchodovatelná značka, na kterou sponzoři dobře slyší. "Nepovažuji za nemorální mít po 20 letech práce v případě přenechání značky druhé straně, tedy novým produkcím, kompenzační finanční příjem. Jedná se tedy kromě mravní otázky i o otázku obchodní. Tudíž je na místě jednat o částce za licenci, či prodej," dodal Vachler.

Podle dřívějších informací Vachler za prodej značky Český lev žádal až 25 milionů korun. "Řekl, že její cenu vidí na úrovni nákladů českého filmu. Když jsem namítl, že umím natočit film za čtyři miliony, odpověděl, že měl na mysli průměrný rozpočet, tedy pětadvacet milionů korun," uvedl koncem května pro server iDnes.cz režisér Vladimír Michálek, jehož dílo Je třeba zabít Sekala patří s deseti soškami k legendám Lvů.

Podle předsedy dozorčí rady ČFTA Iva Mathého došlo k roztržce mezi ČFTA a Vachlerem poté, co si dnes už bývalý ředitel nechal napsat Českého lva na sebe a navíc prý usiluje i o získání ochranné známky i na název ČFTA. "Problémy však trvají už několik let a týkají se i kvality nominačních a vyhlašovacích večerů těchto cen," řekl Mathé. Vachler je podle něj soukromá osoba, jež vlastní firmu VAC - Vachler Art Company, která předávání Českých lvů produkuje, jedná se sponzory i televizemi.

Spor o budoucnost těchto cen, který vyvrcholil koncem května na valné hromadě ČFTA, by tak mohl skončit. Českého lva Vachler založil v roce 1993, po dvaceti letech práce ho primárně prodávat nechce a ani nechtěl. Od kolegů z prezidia ČFTA, kterou založil o dva roky později, však dostal 31. května striktnější a ultimativní podmínky.

V případě Vachlerova nesouhlasu si zřejmě ČFTA založí nová ocenění, čímž by se však ztratila dvacetiletá kontinuita. S návrhem a postupem prezidia Vachler primárně nesouhlasí. Připomněl, že Český lev nikdy nebyl státní cenou a také ČFTA nebyla státní institucí. Už před mnoha lety se vzdal práv zakladatele akademie, která patří filmařům. Osmnáct let ji však financoval a staral se o její chod. (čtk)