Novým ředitelem Národní galerie se stane historik umění Jiří Fajt. Do funkce ho jmenovala ministryně kultury v demisi Alena Hanáková (STAN). Fajt se funkce ujme v září.

Jmenování Fajta je jedním z posledních kroků, které ministryně Hanáková ještě učinila.

Padesátiletý Fajt je odborníkem na středověké a novověké umění ve střední Evropě. Ve druhé polovině 80. let pracoval jako myč oken, později pracoval v Lapidáriu Národního muzea v Praze (1988 až 1992), v letech 1993 až 2000 byl zaměstnán v Národní galerii, od roku 1995 vedl Sbírku starého umění. Kvůli neshodám s tehdejším ředitelem Milanem Knížákem ale místo opustil.

Od roku 2000 působí zejména v Německu, přednáší na univerzitách v Berlíně a Praze.

K jeho velkým kurátorským úspěchům patřila výstava gotického umění s názvem Karel IV., císař z Boží milosti. Tu ještě před Prahou představil na přelomu let 2005 a 2006 v Metropolitním muzeu v New Yorku. Úspěšná byla i pražská výstava z let 1997 a 1998 Magister Theodoricus.

Jiří Fajt

Narozen: 11. května 1960.

Vzdělání: vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Praze (1983) a dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (1994), později habilitoval v ČR i Německu.

Praxe:
ve druhé polovině 80. let pracoval jako myč oken, později pracoval v Lapidáriu Národního muzea v Praze (1988 až 1992), v letech 1993 až 2000 byl zaměstnán v Národní galerii, od roku 1995 vedl Sbírku starého umění; od roku 2000 působí zejména v Německu, přednáší na univerzitách v Berlíně a Praze.

Ostatní:

- Z Národní galerie odešel krátce po nástupu Milana Knížáka, "aby se nemusel přetahovat s autoritářským generálním ředitelem". Před několika lety také řekl, že "za Knížákova vedení opustila NG z donucení řada kvalitních odborných pracovníků... z mezinárodně uznávané instituce s pestrou paletou výstavních a vědeckých aktivit se stal uzavřený úřad nekomunikující s internacionální muzejní scénou".

- Fajt se jako kunsthistorik specializuje na středověké umění, je autorem řady publikací a článků v domácích a zahraničních časopisech, editoval několik sborníků nebo výstavních katalogů.

- Na kontě má jako kurátor řadu výstav. K těm nejznámějším patřila expozice Magister Theodoricus, dvorní malíř císaře Karla IV., kterou hostil v letech 1997 až 1998 Anežský klášter, nebo Karel IV., císař z Boží milosti, již v letech 2005 a 2006 hostil New York a později Pražský hrad. Byl také autorem výstavy Europa Jagellonica, která loni začala v Galerii Středočeského kraje a poté se přesunula do Varšavy a Postupimi.

Krok Hanákové kritizuje i její nástupce Balvín

Jako nevhodné označil jmenování nového ředitele budoucí ministr kulutry Jiří Balvín. "Jsem překvapen, jestliže paní ministryně 4. července jmenuje ředitele Národní galerie bez řádného výběrového řízení a proti názoru odborné veřejnosti. Připadá mi to nevhodné," řekl.

"Samozřejmě se k tomu vrátím po nástupu do funkce příští týden," konstatoval. Dodal, že proti Fajtovi nic nemá, ale NG by si podle něj zasloužila řádné výběrové řízení se zastoupením odborné veřejnosti.

Fajt vnímá své jmenování jako odborné a nepolitické. "Představoval bych si okolnosti příznivější, než jsou dnes. Na druhé straně to vnímám jako rozhodnutí, které se opírá o odborné argumenty, a vůbec ne politické," řekl Fajt. Je připraven se funkce od 1. září ujmout. S Balvínem se chce sejít a přesvědčit jej o své koncepci.

Zbývá vám ještě 30 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se