On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
02:01
Vizovický festival Masters of Rock navštívilo přes 20 tisíc lidí

Vizovický festival tvrdé muziky Masters of Rock, který skončil v neděli o půlnoci, navštívilo přes 20 tisíc lidí z 35 zemí světa. Je to podobný počet jako v posledních ročnících. Téměř všichni si koupili permanentní vstupenky, skutečně jen pár nadšenců mělo denní vstupy, řekl ředitel pořádající agentury Pragokoncert Jiří Daron.

Všechny hlavní hvězdy festivalu splnily podle jeho slov očekávání. Pořadatelé si pochvalovali například show v podání kapely Accept, která zde také točila live DVD. "Leningradští kovbojové předvedli pestrou show s kostýmy a číry, 13 muzikantů na scéně, to bylo také oživení festivalu. Filharmonie ze Španělska doprovázela německé Rage, publiku se to moc líbilo," řekl Daron.

Sobotní večer patřil finské kapele Lordi, která představila nové album, nové kostýmy a novou hororovou show. "Pak přišla lahůdka, vystoupení jednoho z nejlepších světových kytaristů Yngwieho Malmsteena," poznamenal pořadatel. Největším tahákem měla být metalová opera Tobiase Sammeta, která festival v neděli v noci uzavřela. Návštěvníci však nadšeně reagovali také na další kapely. "Například dnes kapela Dymytry hrála druhá z rána. Měla skoro zaplněný areál a výtečnou atmosféru. Není až takový rozdíl, jestli kapela hraje v deset hodin ráno, nebo v deset večer," podotkl Daron.

Pořadatelé nezaznamenali na čtyřdenním festivalu žádné technické potíže ani výrazné zdravotní komplikace návštěvníků. "Počasí bylo nejlepší, co jsme za 11 let zažili. Když je velké vedro, lidi to zdecimuje a není to dobré. Když přijde zima a do toho déšť, je to taky špatně," řekl Daron. Příští rok podle jeho slov přijedou určitě ty kapely, které letos musely ze zdravotních důvodů svou účast odříct. Kvůli blížícímu se porodu zpěvaček to byly kapely Die Happy a Epica. Zranění způsobila neúčast punkové legendy The Exploited a kapely Dead Dealers. 

Program dalšího ročníku se tradičně zveřejňuje na zimní verzi festivalu Masters of Rock.

Na pořádek ve městě i okolí dohlížela policie. Podle policejního mluvčího Petra Jaroše se jeden ze stánkařů, čtyřiašedesátiletý muž ze Slovenska, úmyslně sám zranil nožem na krku. Policie věc vyšetřuje jako pokus o sebevraždu. Muž skončil ve zlínské nemocnici. Policisté také denně zadrželi několik řidičů, kteří požili alkohol. Na začátku festivalu řádili zloději, vnikli asi do desítky stanů návštěvníků, jejichž majitelé přišli o věci za tisíce korun. Většina ze stanů nebyla ve stanovém městečku, lidé si je postavili u lesa. "Poté jsme přijali určitá opatření a situace se zklidnila. Vykradeny byly poté ještě tři stany," uvedl Jaroš. (čtk)

05:21
Sbor Filharmonie Brno veze z Walesu ocenění

Brněnský sbor dětí a mládeže Kantiléna, který působí při Filharmonii Brno, veze z prestižní soutěže ve Walesu jedno první a jedno druhé místo. Pro sbor šlo o největší turné v jeho historii. Filharmonie to uvedla v tiskové zprávě. Soutěž skončila v neděli.

Brněnský sbor vyhrál v městě Llangollenu ve Velké Británii v kategorii 18 až 25let, druhý skončil v ženských sborech. "Na závěrečném ceremoniálu měli brněnští zpěváci tu čest vystoupit mezi pěti nejlepšími sbory na světě," uvedla mluvčí brněnské filharmonie Lenka Vodičková.

Sbor vyslal do Walesu přes 80 účinkujících. Větší množství lidí Kantiléna za více než 55 let své existence nikdy v zahraničí neměla. Kromě soutěžních klání vystoupila Kantiléna i na dvou veřejných koncertech. Program prvního tvořila duchovní hudba, druhý připomněl 200. výročí narození italského skladatele Giuseppe Verdiho. Zaznělo slavné Rekviem. Českou a brněnskou kulturu Kantiléna propagovala prostřednictvím díla Petra Ebena, Evžena Zámečníka nebo Petra Řezníčka. Novou skladbu pro sbor napsal Miloš Štědroň.

Soutěž v Llangollenu má tradici dlouhou 67 let. Kantiléna se jí zúčastnila už v roce 1972. Letos byla jediným českým sborem v soutěži. Mladí zpěváci změřili síly s kolegy z Ruska, Číny, Indonésie, Filipín nebo jižní Afriky. (čtk)

07:06
V Praze začínají divadelní festivaly Za dveřmi a Nultý bod

Dnes začínají na dolním konci Václavského náměstí v Praze a v blízkém Divadle v Celetné mezinárodní festivaly Za dveřmi a Nultý bod. Podle organizátorů přivezou do metropole špičkové pouliční divadlo a přední kapacity tanečního a fyzického divadla z domova i ze zahraničí.

Pátý ročník přehlídky pouličního divadla Za dveřmi zahájí domácí V.O.S.A. Theatre s unikátním pětimetrovým akrobatickým kolem. Soubor vystoupil například v projektu Evropské hlavní město kultury Košice 2013 nebo na Světové výstavě EXPO 2010 v Šanghaji. Dalším z účinkujících bude například Matthias Romir známý pro svůj inovativní styl žonglování, do něhož zapojuje publikum, a performer Djuggledy s představením El Diabolo - oba jsou z Německa.

Festival Nultý bod se koná pošesté. Zahájí ho docudrama Ilsas Garden performerky Anny Peschkeové, v dalších dnech se představí například Lenka Dusilová a Markéta Vacovská se souborem Spitfire Company, polské Studio Matejka s produkcí fyzického divadla či Andrea Miltnerová s Tancem magnetické balerínky.

Divadelní festivaly Za dveřmi a Nultý bod mají rozpočty pohybující se kolem jednoho milionu korun a potrvají do 19. a 20. července. (čtk)

08:14
Beyoncé držela minutu ticha za Trayvona Martina

Americká zpěvačka Beyoncé se stala jednou z celebrit, které emotivně zareagovaly na rozsudek týkající se loňské smrti černošského mladíka Trayvona Martina. Soud v sobotu zprostil obvinění George Zimmermana, který neozbrojeného Martina zastřelil s tím, že prý jednal v sebeobraně. 

Beyoncé na svém koncertě držela za mrtvého chlapce minutu ticha, rapper Young Jeezy věnoval jeho památce celou píseň.

Beyoncé na 17letého mladíka vzpomněla během koncertu v Nashville, který začal v sobotu jen půl hodinu po oznámení rozsudku. "Prosím o chvíli ticha za Trayvona," řekla zpěvačka a poté zazpívala refrén písně I Will Always Love You, jeden z největších hitů Whitney Houstonové.

Rapper Young Jeezy věnoval Martinovi svou píseň It´s a Cold World, kterou zveřejnil na Facebooku. V komentáři se přitom dušoval, že nehodlá zneužívat situace, ale pouze vyjádřit, jak ho celá událost zasáhla.

Martinův případ sledovaly celé Spojené státy a po celou dobu se svářily dva výklady událostí osudové noci. Podle jedné z nich devětadvacetiletý Zimmerman jako samozvaný kapitán noční hlídky vzal z frustrace zákon do vlastních rukou a neozbrojeného mladíka svévolně zabil. Podle té druhé bděl nad bezpečím sousedů a jen se bránil, když jej mladík brutálně napadl. (čtk)

12:43
Jízdárnu v Lednici čeká kolaudace oprav za půl miliardy korun

Barokní jízdárnu v Lednici na Břeclavsku, rekonstruovanou za půl miliardy korun, čeká ještě před koncem prázdnin kolaudace. Z fasády už zmizelo lešení. Návštěvníci si připravované expozice prohlédnou začátkem příštího roku. Největší aktuální projekt památkové obnovy na Moravě platí z velké části Evropská unie. Multifunkční centrum poslouží kulturním, společenským i kongresovým účelům.

Jízdárna je spolu se zámkem zapsaná v seznamu světového dědictví UNESCO. "Obnovou jízdárny se uzavírá obnova tohoto unikátního zámeckého celku," řekla dnes novinářům ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková. Koně se však do někdejší jízdárny nevrátí - je nereálné skloubit památkovou péči se současnými požadavky na podmínky pro chov koní.

Památkářům se v minulých letech dařilo ze státních prostředků postupně opravovat vlastní budovu zámku a skleník. Na rekonstrukci jízdárny ale ústav neměl peníze. Zároveň neviděl ani vhodné vyžití. Proto ji zapůjčil sdružení Multifunkční centrum zámek Lednice, které tvoří například kraj, obec Lednice a brněnské vysoké školy. Ústav je podle Goryczkové připraven po vypršení zápůjčky jednat o jejím prodloužení a nemá ambici jízdárnu přímo spravovat a využívat.

Díky penězům z unie začaly loni v červnu práce na opravě. Jízdárny a konírny, rozlohou větší než sousední zámek, byly značně zchátralé. Po obnově tam vzniknou expozice věnované kulturní krajině a Lednicko-valtickému areálu.

Stavebníci narazili při rekonstrukci na řadu zajímavých objevů, ale také technických problémů. Památkáři jim často v návaznosti na nové průzkumy ukládali dodatečné úkoly. Kvůli přísným podmínkám UNESCO je nutné restaurovat vše, co lze zachránit, a poškozené prvky se nahrazují replikami. Podařilo se například objevit a částečně obnovit původní podlahy v jízdárně, stejně jako systém štol, které sloužily k odvádění vody. Na fasádě východního křídla restaurátoři odhalili iluzivní malby.

V médiích se v minulosti objevily pochybnosti o hospodárnosti projektu. Při kontrolách se však nezjistily žádné nesrovnalosti, připomněl dnes hejtman Michal Hašek (ČSSD). Kontroly provádělo ministerstvo kultury i Nejvyšší kontrolní úřad. (čtk)

13:12
Brněnská Insania chystá novou desku, v září zamíří do studia

Nová nahrávka brněnské kapely Insania, která loni oslavila 25 let na scéně, se bude jmenovat Zapal dům, poraž strom. Nyní muzikanti dokončují nové skladby, v září zamíří do studia. Kvůli práci na desce Insania omezila letní festivaly, čeká ji už jen srpnové vystoupení v Letohradu. Víc koncertů bude následovat po vydání nové nahrávky, řekl zpěvák a kytarista Petr Poly Pálenský.

Insania se pohybuje na pomezí metalu a hardcore, kritici nejčastěji hovoří o stylu crossover nebo alternativním metalu. K tvrdým, podladěným kytarám přibyla v posledních letech elektronika, jíž zůstane kapela podle Pálenského věrná i na nové desce, stejně jako svým provokativním textům. "Budou zase jedovaté, ale zároveň s určitým nadhledem a humorem," řekl lídr kapely.

Materiál na nové album vzniká postupně od loňska. CD vyjde koncem října u labelu X Production. Insania připravuje také vinylovou verzi. "Na podzim kapela uvede nové album naživo v Brně a Praze, od ledna 2014 bude následovat klubové turné," uvedla Štěpánka Kubíčková z agentury Kontra Production.

Insania vznikla v Brně v roce 1987, brzy se však kvůli problémům se Státní bezpečností musela přejmenovat. Pod novým názvem Skimmed vyšla v roce 1990 deska New Insanity, jedna z prvních nezávislých nahrávek v tehdejším Československu. Pak se kapela vrátila ke svému původnímu jménu.

Zapal dům, poraž strom bude osmým řadovým albem kapely, která v minulých letech získala několik ocenění včetně žánrové Ceny Anděl a vstoupila do Galerie legend cen Břitva. Zatím poslední nahrávku Kult hyeny vydala Insania před třemi lety. (čtk)

14:05
Část chystané opery Jiřího Kadeřábka bude uvedena v New Yorku

Část chystané opery Kafkovy ženy (Kafka's Women) českého skladatele Jiřího Kadeřábka (1978) bude 20. července uvedena v New Yorku. ČTK to oznámila mluvčí projektu Kateřina Riethofová. Kadeřábek na opeře pracuje s libretistkou Milenou Jelínkovou, možnost prezentovat vznikající operní dílo v New Yorku dává každoročně vybraným skladatelům místní Centrum pro současnou operu. Podpořit to může budoucí kompletní provedení opery.

Nahlédnutí do opery Kafkovy ženy bude trvat 41 minut, v celek spojí začátek, konec a čtyři árie. Kompozičně je toto dílo založeno na klezmeru vycházejícího z hudební tradice judaismu. Příběh začíná v současné Praze, kde se čtyři turistky promění v nejdůležitější ženy Kafkova života: jeho sestru Ottlu, snoubenku Felice, milenku Milenu a Doru, která se spisovatelem žila na konci jeho života. Psal jim dopisy, které zachoval Max Brod, jejich odpovědi se nedochovaly.

"V naší opeře si představujeme, jak by asi ženy reagovaly na Kafkovu nekonečnou, komplikovanou a často zábavnou korespondenci, ve které se odrážela náročnost jeho spisovatelského života a touha po lásce," komentovala příběh libretistka. Každá z žen se potýkala s těžkými rozhodnutími, která musely učinit ve vztahu ke Kafkovi i vlastnímu životu. Začátek 20. století byl poznamenán konflikty mezi Čechy, Němci a Židy, což protagonisty příběhu ovlivnilo. Během války zemřely Ottla a Milena v koncentračním táboře, Felice uprchla do Ameriky a Dora strávila život v mnoha exilech.

Kadeřábkova hudba získala mnoho cen, objednala si ji či provedla tělesa jako Symfonický orchestr BBC, Pražská komorní filharmonie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu nebo Orchestr Berg. "Nedávno reprezentovala Českou republiku na mezinárodní přehlídce skladatelů ve Stockholmu," uvedla Riethofová.

Libretistka Jelínková (1935) studovala v 50. letech na FAMU. V roce 1961 emigrovala do Spojených Států, kde studovala lingvistiku, později se vrátila k filmu a psaní scénářů. Posledních 25 let vyučuje scenáristiku na Kolumbijské univerzitě. Napsala scénář k úspěšnému snímku Vladimíra Michálka Zapomenuté světlo, který měl premiéru v roce 1996. Její další projekt byl scénář Mandlová, pro který nenalezla producenta. Po deseti letech se k tématu vrátila a napsala hru Adina pro pražské Divadlo na Vinohradech. Premiéru měla v listopadu 2007 ke stoletému výročí této scény. (čtk)

15:43
Do Česka se vrátí známý izraelský taneční soubor

Do České republiky se po roce vrátí významný izraelský taneční soubor Liat Dror a Nir Ben Gal Company. Koncem července vystoupí v Praze a v Brně a jeden z jeho zakladatelů, choreograf Nir Ben Gal povede také workshopy. Vystoupení i dílny se uskuteční v rámci festivalu ProART, mezinárodního festivalu tance, zpěvu, herectví, fotografie a dalších uměleckých oborů označovaných jako performing arts.

Festival se koná od roku 2004 každé dva poslední týdny v červenci v Brně a Praze a skládá se ze dvou částí. První jsou umělecké ateliéry či dílny, které nabízejí profesionálům i laické veřejnosti výuku v disciplínách tanec, herectví, zpěv a fotografie, klavír, kytara, kresba a kreativní psaní. Týdenní výuka končí tím, že účastníci veřejnosti představí výsledek svého snažení.

Druhou částí festivalu je večerní program, který představuje všechny pedagogy, aktivně činné umělce, v ukázkách z jejich repertoáru a zve i další hosty na koncerty a divadelní představení.

Izraelský tanec patří ke světové špičce oboru, Liat Drorová a Nir Ben Gal jsou podle pořadatelů jedni z jeho nejvýznamnějších představitelů. Jsou držiteli mnoha ocenění, například již za dílo Two Room Apartment z roku 1987, kterým zahájili svoji spolupráci. V roce 1991 s ním vystoupili na tehdy začínajícím festivalu Tanec Praha; jeho remake na letošním ročníku Tance Praha uvedli Niv Sheinfeld a Oren Laor, také slavná izraelská dvojice choreografů.

Poté, co se Liat Drorová a Nir Ben Gal celosvětově proslavili, odešli z civilizace, tedy z tel Avivu do izraelské pouště, kde od roku 2000 provozují taneční centrum Adama. Umění podle nich není určeno jen pro lidi žijící v centru, rozhodli se založit centrum v divoké přírodě bez společenských vazeb na jiná místa. Vybrali si bývalý letecký hangár, který se pomalu mění na "okouzlující palác tance a harmonie, obklopený vegetaci", jak píšou na své webové stránce. Aktuálně má taneční skupina pět až sedm členů a vedle ní funguje ještě taneční škola, do níž se hlásí lidé z celého světa.

Adama chce lidem nabízet možnost rozpoznat v sobě svůj přirozený pohyb, ať už jsou tanečníky, či nikoli. Na soustředění do hangáru v poušti tak přijíždějí jak milovníci umění a kultury, tak lidé pracující v technických povoláních.

Nir Ben Gal v rámci festivalu ProART připraví v Brně s účastníky workshopu pohybový outdoor projekt, v Praze taneční projekt. V obou městech pak vystoupí se svou choreografií Zen Dance s hudbou Ivy Bittové. (čtk)

16:17
Za měsíc vidělo dílnu alchymisty Kelleyho v Mostě přes 1000 lidí

Za měsíc vidělo nově otevřenou dílnu alchymisty Edwarda Kelleyho v Mostě přes 1000 lidí. Více než polovinu z nich přilákal na hrad Hněvín nad městem Den Edwarda Kelleyho, kterým Most slavného vězně každoročně připomíná. Řekla to mluvčí radnice Alena Sedláčková. Současník císaře Rudolfa II. ve městě i zemřel, podle pověsti mu předpověděl, že zmizí z povrchu zemského, což se kvůli těžbě hnědého uhlí téměř vyplnilo.

"Vychází to v průměru asi na 50 lidí denně, ale kolem 600 lidí přišlo hned první sobotu na Den Edwarda Kelleyho," uvedla mluvčí města. Dílnu plnou interaktivních exponátů a loutek v životní velikosti město a jeho infocentrum slavnostně otevřelo 12. června.

"Nedávno tady byla kotelna včetně otomanu pro topiče," řekl tehdy autor "dílny", scénograf mosteckého divadla Josef Koráb. Podle primátora Vlastimila Vozky (Severočeši.cz) město chtělo připomenout slavného vězně na hradě, který slouží zatím především jako restaurace a hvězdárna, a nalákat tam místní, hlavně rodiny s dětmi. Právě proto nepřipomínají Kelleyho na hradě panely s popisky, ale pohyblivé exponáty, na které si návštěvníci mohou sáhnout a poodhalit tak tajemství kamene mudrců či výroby zlata. "Snad nám (exponáty) dlouho vydrží. Jsou mezi námi bohužel i nepřející lidé, kteří věci ničí, chtějí si něco vzít na památku," doplnil primátor.

Anglický alchymista Kelley pobýval na Hněvíně dvakrát, poprvé jako host a když se císaři znelíbil, tak jako jeho vězeň. Z hradní věže se podle pověsti pokusil uprchnout a zlomil si přitom jedinou zdravou nohu. Druhou měl dřevěnou po zranění z podobného útěku z vězení na hradě Křivoklátě.

Kelley nakonec v Mostě i zemřel, podle pověsti se po nevydařeném útěku otrávil. Dnešní podoba hradu se ale od té v době Rudolfa II. velmi liší. Vrch nad dnešním městem Most byl osídlený už v 9. století, pozdější hrad ale zbořili za třicetileté války. Jeho dnešní historizující podoba vznikla na přelomu 19. a 20. století. V 70. letech přibyla i hvězdárna. (čtk)

17:20
V Poličce začaly s opravami morového sloupu, ale bez dotací

V Poličce na Svitavsku dnes začaly restaurátorské práce na morovém sloupu. Radnice si musí s opravami národní kulturní památky pospíšit, protože je v havarijním stavu. Město zatím nemá přislíbené žádné dotace, proto zaplatí zhruba 900.000 korun na nejnutnější záchranné práce ze svého rozpočtu. Uvedla to vedoucí odboru územního plánování, rozvoje a životního prostředí Marta Mastná.

"Bylo těžké město přesvědčit, ale podařilo se. Vidí, že je šance na dotaci z ministerstva kultury. Jenže do toho přišly povodně a některé poničené památky dostanou přednost. Uvidíme, kolik se sejde v rezervě peněz," řekla Mastná.

Opravy morového sloupu si vyžádají 12 milionů korun. Město je však závislé na dotacích, opravy proto potrvají roky. Z restaurátorského průzkumu se vyčlenily ty největší závady, které se musí opravit co nejdřív. Radnice teď doufá v to, že je pokryjí dotace z ministerstva kultury. Čeká také na to, až se otevřou norské fondy.

"Od března slibují, že bude výzva. Teď je poslední informace, že bude možné zažádat na podzim. Připravené všechno máme," řekla Mastná.

Mariánský sloup vysoký 22 metrů vznikl v první polovině 18. století jako poděkování za to, že obyvatelé města byli uchráněni před morovou nákazou. Už před dvěma lety se soše svatého Víta odlomila ruka. Trhliny se objevují na mnoha místech.

"Zejména v dolní části soklu dochází k rozvolňování a deformaci celé konstrukce. Tyto deformace by v budoucnu mohly vážně ohrozit statiku celé konstrukce, a tím i existenci sloupu jako celku," uvedla Mastná.

Sloup z větší části tvoří pískovec, část nad horní římsou je z opuky, což je důsledek opravy necelých deset let po dokončení sloupu. V první fázi se například sejmou některé sochy světců, které budou restaurovány a v budoucnu je nahradí kopie. Originály skončí v lapidáriu, kde budou mít lepší podmínky.

"Sloup je unikátní co do výtvarného řešení. V republice je větších sloupů hodně, ale tento je podle mě jeden z nejkvalitnějších. Měl by nárok se ucházet o místo v UNESCO," řekl před časem restaurátor Petr Glaser. (čtk)

18:01
Plzeň otevírá téma západočeské baroko, bude hlavní pro regiony

Západočeské baroko je jedním z ústředních témat regionálního programu v roce 2015, kdy se Plzeň stane evropským hlavním městem kultury (EHMK). Zaznít by mohla i opera, jež nebyla od dob baroka inscenována. Už toto léto se ale chystá na mnoha místech série koncertů a doprovodných akcí pod názvem Tři týdny baroka, v roce 2014 bude týdnů šest a v klíčovém roce devět, řekla dnes novinářům Kateřina Melenová ze společnosti Plzeň 2015, která projekt EHMK připravuje.

"Strašně důležité jsou evropské destinace s příběhy. Baroko představuje unikátní potenciál Plzeňska, díky kterému se můžeme stát novou kulturní destinací na mapě Evropy. Budeme památky animovat špičkovými programy barokní hudby a divadla," uvedla.

Tři týdny baroka, které začnou 27. července a s přestávkami potrvají do 22. září, spojí dosud samostatné akce pořadatelů. V součtu nabídnou přes 20 hudebních představení. "Propojí tři části, a sice Mistrovské varhanní kurzy v Úterý, Haydnovy hudební slavnosti a koncerty s podtitulem Barokní hudba Plzeňska," uvedla Melenová.

Varhanní kurzy v Úterý se uskuteční od 27. července do 4. srpna pod vedením mezinárodně proslulého varhaníka Christopha Bosserta a Jana Doležela z německé univerzity ve Würzburgu. Účastníky jsou studenty varhanní hry, přijedou z několika zemí Evropy. "Výuka bude probíhat na unikátních historických barokních nástrojích v Úterý, Rabštejně nad Střelou a Kladrubech u Stříbra," uvedl za pořadatele Tomáš Kaiser.

Regionální autory od pozdní renesance až po raný klasicismus představí v srpnu cyklus Tvůrci baroka Plzeňského kraje. V termínu od 29. srpna do 8. září nabídne koncerty v šesti městech a obcích kraje. Jedním z hlavních lákadel bude uvedení dobřanského rodáka Jana Josefa Ignáce Brentnera, jehož hudba se s jezuitskými misiemi dostala až do Bolívie.

Třetí týden baroka v září zahrnuje 13 koncertů jako součást Haydnových hudebních slavností. Festival je nejdéle trvající přehlídkou staré hudby v ČR. "Letos se soustředí na dvě velká výročí našich hudebních dějin, Jana Křtitele Vaňhala, jehož symfonie připravily půdu pro zájem o Haydnovu tvorbu v Anglii, a Vojtěcha Jírovce, jenž se v Anglii zasloužil o Haydnovo vřelé přijetí ve vysokých společenských kruzích," řekl Vladimír Bako. (čtk)

19:31
Holešovský Týden židovské kultury se letos zaměří na gastronomii

Týden židovské kultury, který se letos bude v Holešově na Kroměřížsku konat už po třinácté, se zaměří na židovskou gastronomii. Za pořadatele o tom informovala Jana Slovenčíková. Festival začne v neděli, potrvá do 27. července. Pořadatelé připravili koncerty, besedy, výstavy i promítání filmů. Akce se budou konat v Šachově synagoze, kině Svět a v prostorách holešovského zámku.

"Hlavním tématem letošního ročníku bude židovská gastronomie, košer, kašrut (soubor zásad židovské kuchyně - pozn. red.) aneb o jídle, pití v židovství a o všem, co k tomu patří," uvedla Slovenčíková. Lidé budou moci speciality židovské kuchyně ochutnat v restauraci Starý pivovar. Kuchaři tam kvůli tomu dokonce studují staré židovské recepty.

Festival zahájí koncert Jiřího a Dominiky Hoškových na zámku. V jeho velkém sále bude od neděle vystavovat fotografie také Jindřicha Buxbauma. Večer zpestří koncert Pressburger Klezmer Bandu v zámecké zahradě.

Na další dny je připravena beseda s promítáním filmu Písničkář, který nezemřel o Karlu Hašlerovi, ve kterém se představil i Arnošt Lustig. Spisovateli se bude věnovat také film jeho dcery Evy Lustigové nazvaný Tvoje slza, můj déšť. Lidé budou moci zhlédnout například dokumentární pořad České televize o posledním přednacistickém pogromu v Holešově v roce 1918.

Diskusní fórum o židovství bude v Šachově synagoze moderovat český hebraista a překladatel Jaroslav A. Haidler. Připravena je také beseda na téma košer jídla. Na holešovském náměstí se budou vyučovat židovské tance. Program festivalu je na internetových stránkách www.holesov.cz.

Týden židovské kultury pořádá holešovské kulturní středisko a občanské sdružení Olam. První ročník se uskutečnil v roce 2001. Akce byla připomínkou vypálení holešovské synagogy v noci na 12. srpna 1941. Během let se z jednodenní akce stal celotýdenní festival.

Holešov patřil v minulosti k jedné z největších židovských obcí na Moravě. Tamní rabinát se rozprostíral od Dřevohostic po Vizovice. V polovině 19. století žilo v Holešově 1700 Židů. Za druhé světové války komunitu zničili nacisté. Židovská menšina však po sobě ve městě zanechala několik kulturních památek, nejvýznamnější jsou Šachova synagoga s unikátní lidovou výzdobou a židovský hřbitov s 1500 náhrobky. (čtk)

07:37
Začíná festival Tóny Chodovské tvrze, zahraje Dvořák i Svěcený

Na nádvoří starobylé Chodovské tvrze v Praze 4 dnes začíná 10. ročník festivalu Tóny Chodovské tvrze. Na úvod se uskuteční koncert ve znamení letního tanga aneb Setkání s Piazzollou. Zazní nejen emotivní jihoamerické rytmy legendárního argentinského zakladatele stylu "tango nuevo" Astora Piazzolly, ale také Ave Maria tohoto autora. Zahrají Jaroslav Svěcený (housle) a Ladislav Horák (akordeon a bandoneon), zazpívá sopranistka Barbora Perná.

Jubilejní ročník Tónů Chodovské tvrze nabídne do 24. července šest koncertů, na nichž se představí významní čeští a slovenští interpreti různých žánrů.

Akce zahrnuje dva mimořádné koncerty na střeše Centra Chodov. Collegium Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Ondřeje Kukala s houslistkou Julií Svěcenou, jejím otcem Jaroslavem a violistou Karlem Untermüllerem zahraje 17. července. O den později tam bude slyšet projekt Vivaldianno 2013, pod kterým je autorsky podepsán člen skupiny Lucie Michal Dvořák.

Další koncerty přivítá nádvoří Chodovské tvrze. Program nabídne multižánrový projekt SMS*, který autorsky zaštiťuje duchovní otec vokálního seskupení 4tet Jiří Škorpík. Připraven je slovenský hudební uragán v podobě orchestru Cigánski diabli. Galavečer slavných italských, francouzských a českých houslí tří staletí festival 24. července zakončí. (čtk)

08:50
Film Já padouch 2 vede návštěvnost českých kin

Pokračování americké rodinné komedie Já padouch 2 zůstalo i druhý týden po premiéře v čele tabulky nejnavštěvovanějších snímků tuzemských kin. Podle informací Unie filmových distributorů tento animovaný snímek již celkem zhlédlo přes 100.000 diváků, kteří v pokladnách nechali téměř 15 milionů korun.

Na druhém místě skončila novinka Pacific Rim - Útok na Zemi, akční podívaná, v níž se hluboko v Pacifiku objevila dimenzionální trhlina, ze které vylézají mimozemské příšery. Za první víkend 3D velkofilm režiséra Guillerma del Tora vidělo více než 23.000 diváků.

Na třetí příčce je s téměř 26.000 víkendovými diváky další novinka, česká komedie Alice Nellis Revival, která popisuje okolnosti návratu hudební skupiny Smoke na tuzemskou rockovou scénu.

Další animovaný film - Univerzita pro příšerky - skončil čtvrtý. Během čtyř týdnů v kinech nasbíral 151.000 diváků. Pátý je akční western Osamělý jezdec. Johnny Depp v titulní roli indiánského bojovníka přilákal do kin přes 40.000 lidí s tržbami blížícími se částce šest milionů korun. (čtk)

09:51
Nadace českého výtvarného umění by měla složit funkce, píší umělci a teoretici

Skupina umělců a teoretiků vyzvala v otevřeném dopise k rezignaci členy správní rady Nadace českého výtvarného umění. Důvodem je stejně jako v případě dubnového protestu nespokojenost se způsobem, jakým nadace spravuje svůj majetek. Nadace nedostatečně zastupuje výtvarnou scénu a její správní rada není volena transparentně, uvádí se v dopise. Předseda správní rady Petr Siegl řekl, že důvod k rezignaci nevidí.

"Členové jsou do správní rady voleni na určité období. Dokud máme pověření, budeme své funkce vykonávat," uvedl. Do správní rady jsou delegováni zástupci spolků a sdružení registrovaných u ministerstva vnitra. "Až bude stínová rada nadace registrovaná a bude platit příspěvky, může delegovat své zástupce při volbě orgánů nadace," doplnil Siegl.

Konstatoval, že "v určitém negativním hodnocení" práce nadace se s autory dopisu některé umělecké spolky shodují, třeba Mánes. "Je také mnoho nedostatků, které přetrvávají po minulém vedení nadace, naší prioritou ale je dokončení rekonstrukce budovy Mánesa," uvedl předseda. Počítá s dokončením opravy na konci roku, v současné době prý vedení nadace připravuje, jak zahájit výstavní činnost této významné pražské galerie.

Letos na jaře vznikla iniciativa Mánes umělcům, která organizovala dubnový protest proti fungování nadace. V květnu uspořádala mezi výtvarnými umělci a teoretiky volby, které přinesly devítičlennou stínovou správní radu nadace, jejímž předsedou je historik umění a bývalý ředitel brněnského Domu umění Rostislav Koryčánek.

Její členové dvakrát vyzvali správní radu nadace k setkání a zahájení debaty "o její personální proměně s ohledem na reprezentaci výtvarné obce", nedostali však žádnou odpověď. Siegl dnes uvedl, že prověří, zda nadace dopisy obdržela. "O zvolení stínové rady jsem byl informován jen na osobní adresu," dodal.

Nadace podle členů stínové správní rady neplní své poslání, není reprezentantem výtvarných umělců a špatně spravuje nadační majetek, který má primárně sloužit k podpoře umění. Mimo jiné také prý neposkytuje informace o financování rekonstrukce Mánesa a budovu, tedy nadační majetek, převedla na jinou společnost.

"Protože došlo k následnému zastavení výstavní síně Mánes zhotoviteli rekonstrukce a protože výše uvedené vytváří oprávněnou obavu, že dochází k úmyslnému zadlužování nadace se záměrem vyhlášení insolvenčního řízení na nadaci, vyzýváme vás k rezignaci na vaše působení ve správní radě NČVU," píší členové stínové rady.

Nadace v březnu dočasně převedla budovu Mánesa na společnost Apella fine arts, kterou v roce 2009 sama založila. Převedení nadačního majetku byla podmínkou pro získání úvěru, který nadace chce na rekonstrukci Mánesa. Dlouho chystaná oprava začala loni, stát má přibližně 150 milionů korun, z jedné třetiny ji nadace chtěla hradit ze svých zdrojů. Další peníze sháněla u sponzorů a také z evropských zdrojů, to ale nešlo podle plánu. (čtk)

10:25
Hlediště Beskydského divadla v Novém Jičíně se opravuje

Divadelní sál Beskydského divadla v Novém Jičíně se opravuje. Hlediště se rekonstrukce dočkalo po 21 letech. Dělníci mění sedadla a upravují podlahu, v závěru renovace ji překryjí novou krytinou, řekla mluvčí radnice Marie Machková. Náklady na opravu přesáhnou 3,3 milionu korun a budou hrazeny z rozpočtu města. Bezbariérový sál by po opravách měl zajistit především lepší pohyb pro vozíčkáře.

"Divadelní sál sloužil návštěvníkům od února 1992, tedy neuvěřitelných 21 let. Za tu dobu hostilo hlediště 700 tisíc diváků. Sedadla již byla opotřebovaná a po každém představení se vždy muselo několik sedaček opravit. Čalounění a výplň už nesplňovaly současné estetické a hygienické požadavky," podotkl ředitel Beskydského divadla Pavel Bártek.

Jedna řada sedadel uprostřed sálu byla zrušena a uzpůsobena lidem na vozíčku. V přední části hlediště pak přibudou nová sedadla po stranách původní plochy. "Stavebními úpravami se nám podařilo dosáhnout téměř stejné kapacity sálu, který bude mít méně jen o tři křesla. Zase jsme ale získali pohodlnější přístup pro imobilní občany," dodal Bártek.

Renovace musí být dokončena nejpozději do 6. září, kdy se v Beskydském divadle v rámci oslav 700. výročí města chystá premiéra symfonie Moravia skladatele a hudebníka Jana Šimíčka, který v Novém Jičíně delší dobu působil a pochází z nedalekých Bernartic.

Beskydské divadlo má více než stoletou tradici, jeho budova byla postavena novojičínskými německými spolky podle návrhu vídeňského architekta Otto Thienemanna v roce 1886. Divadlo ročně nabízí asi 130 divadelních představení a dalších kulturních akcí s návštěvností více než 30 tisíc diváků. Uvádí nejrůznější divadelní žánry od oper a operet až po experimentální divadelní projekty. (čtk)

10:48
Zemřel básník a textař Václav Fischer, jenž psal písně pro Matušku i Rottrovou

Ve věku 87 let zemřel 15. července básník a textař Václav Fischer. ČTK to dnes sdělila jeho dcera Markéta Mališová. Fischer je autorem mnoha textů k tuzemské populární hudbě a dvacítky knížek poezie pro děti. Po únoru 1948 byl kvůli svému původu, odbojové činnosti za války i svým názorům nucen vykonávat dělnická povolání.

Václav Fischer byl spřízněn s textařem Ivo Fischerem, hudebním skladatelem Janem Fischerem či spisovatelkou Danielou Fischerovou. Václav Fischer se narodil 6. února 1926 v Praze. Od roku 1943 byl členem odbojové skupiny Zpravodajská brigáda, orientované na Londýn. Brzy po válce byl za svou odbojovou činnost vyznamenán, ale po roce 1948 za ni byl trestán. V roce 1945 vstoupil do KSČ, po únoru 1948 však ze strany vystoupil.

Studoval na Filozofické fakultě UK, v lednu 1949 ale byl vyloučen a začal pracovat jako dělník. V říjnu 1949 nastoupil prezenční službu a po několika týdnech byl převelen k útvaru PTP (pracovně technický prapor), kde sloužil dva roky. Později se živil jako správce stadionu, učitel tělesné výchovy, v letech 1957 až 1970 pracoval jako horník a tavič v Kovohutích Mníšek. Po roce 1968 byl označen za kontrarevolucionáře a v roce 1970 zbaven možnosti pracovat manuálně a od té doby se ve svobodném povolání věnoval psaní.

V 60. letech byly základem jeho tvorby texty k populární hudbě. Spolupracoval s Milanem Chladilem, Karlem Hálou, Waldemarem Matuškou, Evou Pilarovou, Yvettou Simonovou, Marií Rottrovou, Jaromírem Mayerem, Hanou Zagorovou, Jitkou Zelenkovou, Jiřím Kornem, Olympikem a dalšími. Jeho poezie pro děti zahrnuje 22 knižních titulů ilustrovaných předními českými výtvarníky, například Radkem Pilařem, Karlem Frantou či Milošem Nollem.

Od roku 1975 bylo hlavním těžištěm Fischerovy tvorby psaní textů pro pěvecké sbory. Spolupracoval s mnoha sbory z celé republiky, jeho cykly se hrají i v zahraničí. Této tvůrčí činnosti se věnoval až do pozdního věku. Dlouhodobě spolupracoval s hudebním vysíláním pro děti a mládež Českého rozhlasu v Praze a Českou televizí. (čtk)

11:35
Čeští archeologové podniknou první expedici na Kavkaz

Vůbec první českou archeologickou expedici na Kavkaz připravují vědci Západočeské univerzity v Plzni. Ještě v červenci odjedou na západní Kavkaz, do lokality pod nejvyšší horou Elbrus. Provádět tam budou výzkum zaměřený na archeologii nomádských kultur raného středověku, zaměří se i na Hedvábnou stezku spojující Asii s Evropou. Řekl to archeolog univerzity a šéf její filozofické fakulty Pavel Vařeka.

"Dostali jsme pozvání od rektora Karačajevské univerzity v Karačajevsko-čerkeské republice Ruské federace, abychom zorganizovali přednášky o archeologii a jejích metodách a pak také, abychom zahájili mapování památek dané oblasti," uvedl.

Karačajevská univerzita, na níž se zatím archeologie nevyučuje, byla založena v roce 1938 a specializuje se na historii, etnografii i folklor nomádských národů, které žily ve stepích pod Kavkazem po dlouhá staletí. "Mají zájem na univerzitě archeologii rozvíjet, i začít mapovat archeologický potenciál v oblasti," vysvětlil Vařeka.

Základním úkolem bude zahájit mapování památek, kterým se tam dosud nikdo nezabýval. "V Plzni rozvíjíme nedestruktivní metody archeologie, a toto je pro nás příležitost aplikovat je v docela jiném prostředí, testovat různé výzkumné postupy a zároveň archeologii realizovat v podmínkách docela odlišných, což je nesmírně zajímavé," uvedl Vařeka.

Společným tématem je i Hedvábná stezka, po níž se z Asie do Evropy dostávalo v raném středověku luxusní zboží z Orientu. "Procházela nejenom Prahou a Plzní, ale i oblastmi kavkazskými," dodal archeolog.

Studentům Karačajevské univerzity chce také filozofická fakulta nabídnout možnost studia archeologie v Plzni.

Z bezpečnostních důvodů nebudou archeologové sdělovat termín expedice. Spolu s nimi do oblasti pojedou i kolegové z ruské akademie věd. (čtk)

12:58
Mikulovský festival bude letos věnován Filipu Topolovi

Festival Eurotrialog v Mikulově na Břeclavsku letos pořadatelé věnují hudebníkovi Filipu Topolovi, který nedávno zemřel. Topol v minulosti na přehlídce opakovaně vystupoval, ať už sólově, nebo s kapelou Psí vojáci. Festival zaměřený na českou a slovenskou "nepopulární hudbu" se letos uskuteční 23. a 24. srpna.

Zakladatel Eurotrialogu Romek Hanzlík býval manažerem Psích vojáků, proto se kapela na jižní Moravu často vracela. "Vzpomínám na jeden ročník, kdy hráli v zapadajícím slunci, šikmé žluté světlo zalévalo pódium, zatímco hlediště se ponořovalo do tmy, publikum ani nedutalo a odehrávalo se něco naprosto mystického a nezapomenutelného," uvedl Hanzlík.

Topol též několikrát uzavíral festival sólovým vystoupením v Dietrichsteinské hrobce. Hanzlík jej chtěl získat i pro letošní ročník, avšak Topol se chystal v srpnu do Mexika, proto odmítl s tím, že přijede příští rok. Slib už nemůže splnit, v červnu totiž ve 48 letech zemřel.

Topola tak letos připomenou pouze snímky fotografa Karla Šustera. "V galerii Konvent na mikulovském náměstí bude po dobu festivalu výstava fotek Psích vojáků a Filipa z historie skupiny s důrazem na jejich mikulovské působení," řekl Hanzlík.

Na festivalu letos vystoupí například skupiny Zrní, Už jsme doma, FruFru a Rolling Stones Blues Cirkus 50. Dějištěm hlavního programu je tradičně amfiteátr letního kina. V Dietrichsteinské hrobce zahraje slovenská kapela Tornado Lue. V Městské galerii vystaví své obrazy výtvarník a muzikant Marek Brodský. (čtk)

13:14
Praha zastavila plán na opravu Průmyslového paláce za tři miliony korun

Praha definitivně ukončila nákladné plány na přestavbu Průmyslového paláce a části areálu Výstaviště, která měla vyjít na více než tři miliardy korun. Rada dnes podle informací ČTK rozhodla o ukončení smlouvy s architekty z Ciegler Marani Architekts, kteří měli k přestavbě vypracovat projekt za 200 milionů korun. Praha chce najít levnější cestu, jak vyhořelý palác, areál i historické budovy opravit.

Návrh, se kterým kancelář Jakuba Ciglera v minulosti vyhrála soutěž, počítal nejen s dostavbou paláce, ale i s úpravami okolí památky. Zázemí paláce mělo připomínat pařížský Louvre. Podchodem by lidé došli až ke Křižíkově fontáně. Pro Prahu by to ale podle Novotného znamenalo enormní finanční zátěž. Praha proto bude nyní diskutovat o méně nákladných variantách opravy.

Situaci kolem pražského Výstaviště, které je památkově chráněno, řeší Praha už řadu let. Na konci minulého roku se městu podařilo vyvázat se z dlouhodobé a podle některých názorů nevýhodné nájemní smlouvy se společností Incheba. Nájemce areál opustí na konci příštího roku. Před nedávnem zároveň zastupitelé přistoupili na mimosoudní dohodu ohledně škody za vyhořelý Průmyslový palác. Požár, který jej zasáhl v roce 2008, způsobil škody za více než miliardu korun.

Co bude s chátrajícím Výstavištěm dál, není zcela jasné. Kromě dostavby vyhořelého křídla Průmyslového paláce je nutné opravit řadu památek, třeba Maroldovo Panorama nebo Křižíkovu fontánu. Některé stavby by mohly být naopak zbourány, podle Novotného například zpustlé divadlo Spirála.

Praha může buď areál spravovat sama, to by ale podle odhadů znamenalo investici kolem dvou miliard korun do rekonstrukce areálu. Následně by se mohly kromě veletrhů na Výstavišti pořádat například festivaly. Praha také může vybrat investora, který bude výměnou za vložené peníze areál provozovat. Záležet bude na rozhodnutí rady a zastupitelů. (čtk)

17:25
Slavný dýdžej Eric Prydz vystoupí v sobotu v Praze

´Hvězda taneční hudby, slavný švédský dýdžej a producent Eric Prydz, vystoupí 20. července v pražské Incheba Aréně v Holešovicích. Jeho vystoupení doplní další dýdžejové Gregor Tresher, Jeremy Olander, Adrian Hour, Henrik B, slovenský Tomas Haverlik a česká zástupkyně Lucca. Na festivalu se Prydz podílel také jako dramaturg. ČTK o tom za pořadatele informoval Michal Hoblík.

"Autor hudebních kousků Pjanoo a Call on me, které patří mezi nejúspěšnější hity elektronické taneční scény, vybíral z mnoha nabídek pro zastávky evropského turné. V Čechách hrál naposledy před šesti lety a podle slov jeho managementu se tu zase několik dalších let neukáže," uvedl Hoblík.

Prydzovy hity si pobrukují nejen fanoušci taneční muziky, ale také návštěvníci fotbalových zápasů či fitness center, kde zní jeho hudba. Dýdžej, který den před pražským koncertem oslaví 37. narozeniny, měl úspěch také jako člen uskupení Swedish House Mafia či jako úspěšný remixér. Jeho remix skladby Proper Education (Another Brick in the Wall) od Pink Floyd se stal celosvětovým hitem, který byl později nominován na cenu Grammy v roce 2008 v kategorii Nejlepší remix. Připravil i remixové album pro další legendární kapelu Depeche Mode. Dýdžej a producent Prydz nyní žije v Londýně. V roce 2010 DJ Magazín vyhlásil výsledky ankety Top 100 DJ, ve které se Prydz umístil na 30. místě. (ČTK)

06:45
Herec Monteith se předávkoval heroinem a alkoholem

Jednatřicetiletý kanadský herec Cory Monteith, který se proslavil rolí středoškolského studenta Finna v hudebním televizním seriálu Glee, zemřel poté, co se předávkoval heroinem a alkoholem. Informovaly o tom kanadské úřady.

Výsledky pitvy zároveň naznačují, že šlo o nešťastnou náhodu bez zavinění cizí osobou. V dubnu letošního roku Monteith dobrovolně nastoupil na léčení kvůli užívání návykových látek. Nebyla to přitom jeho premiérová odvykací léčba. Tu první absolvoval kvůli problémům s drogami a alkoholem už ve svých 19 letech.

Tělo mladé herecké seriálové hvězdy bylo nalezeno v sobotu v hotelovém pokoji herce v 21. patře hotelu Fairmont Pacific Rim v centru Vancouveru. Hotelový personál mrtvého našel poté, co se herec nepřišel ve stanoveném čase odhlásit z pobytu. Muzikál Glee, který od roku 2009 vysílá americká televizní stanice Fox, se stal fenoménem popkultury. Mladé hvězdy vynesl ke slávě a použité písně i jejich coververze vystřelil na špičky hitparád. Pohledný Monteith v seriálu ztvárnil roli hlavního zpěváka školního sboru a fotbalisty střední školy McKinley. (čtk)

08:48
Jay-Z prodal 500 tisíc kopií a zlomil rekord Spotify

Nové album hudebníka Jay-Z v prvním týdnu prodejů úspělo. Informovala o tom agentura AP, podle níž se desky Magna Carta Holy Grail v USA prodalo 527 tisíc kopií.

Album vyšlo 7. července a již dopředu mělo zajištěno cca 1,2 milionu odběratelů. Těmi se stali majitelé telefonů značky Samsung, kteří desku dostali zdarma. Tyto kupce se však například časopis Billboard rozhodl nepočítat, a proto je nezařadil do svých statistik, když sestavoval žebříček Billboard 200.

Jay-Z to může být jedno - na prvním místě je i tak. Na Spotify si Jay-Zho desku za první týden pustilo 14 milionů lidí. Tím se mu podařilo zlomit rekord, jenž letos nastavili Daft Punk se svým albem Random Access Memories. (red)

09:01
Liberecká radnice osloví firmy, aby podpořily Bohemia Jazzfest

Vůbec poprvé v úterý v centru Liberce zněly jazzové tóny v rámci význačného letního hudebního festivalu Bohemia Jazz Fest. Před zaplněným náměstím vystoupil i slavný americký trumpetista Terenc Blanchard. "Z kulturního hlediska je to pro Liberec jedna z nejvýznamnějších událostí roku. Nestává se moc často, že bychom tu měli čtyřnásobného držitele ceny Grammy," uvedl náměstek liberecké primátorky pro kulturu Kamil Jan Svoboda.

Za pravdu mu dávaly nadšené projevy stovek přihlížejících, do rytmu se vlnili i lidé, kteří náměstím jen procházeli. I přes hvězdné obsazení se vstupné na koncert nevybíralo. "Hlavní ideou Bohemia Jazz Festu je představit hudbu každému,“ vysvětlil zakladatel a umělecký ředitel festivalu Rudy Linka.

Pro zajištění koncertu ale potřebovali pořadatelé zhruba půl milionu korun. Svoboda přiznal, že kvůli nedostatku peněz se akce v Liberci málem nekonala. "V jiných městech koncert festivalu většinou financuje samospráva, my na to v napjatém rozpočtu nemáme," řekl náměstek. Peníze se podle něj podařilo získat hlavně díky sponzorům.

Svoboda doufá, že se dnešní akcí podařilo nastartovat novou éru a jazzový festival bude v Liberci i v dalších letech. Kvůli špatné finanční situaci ale nebude magistrát ani v budoucnosti schopen náklady na uspořádání špičkově obsazeného koncertu zaplatit. Oslovit chce proto místní firmy, aby akci finančně zajistily. To samé plánuje Svoboda například i pro vzkříšení Letního setkávání s divadlem. Venkovní festival se na náměstí před radnicí konal každé léto od roku 2002, letos ale nenašla radnice na přehlídku peníze.

"Jsem optimista a věřím, že se obě akce do Liberce vrátí. Ve světě je zvykem, že se firmy podílí na kulturním duchu města. Věřím, že i u nás si najdou regionální firmy cestu k divadlu a nebudou podporovat jenom sport," dodal Svoboda. Podle něj podobné akce mohou do centra vrátit život, tak jak tomu bylo před lety. "Nyní je ve většině případů večer centrum mrtvé," míní.

V úterý to ale neplatilo. Na náměstí před historickou radnicí vystoupila tři uskupení, česká skupina S Gustem, berlínský jazz-funkový kvartet Mo' Blow a americký kvintet v čele s trumpetistou Terencem Blanchardem. Festival Bohemia Jazz Fest se koná ještě v dalších osmi městech v republice. Celkem se na deseti koncertech představí hudebníci z 12 zemí. (čtk)

10:08
Nejprodávanější alba v ČR: Nohavica a Black Sabbath

Pořadí na prvních dvou místech tuzemské hitparády se oproti minulým dvěma týdnům nezměnilo - vede písničkář Jaromír Nohavica s kompilací Tenkrát / Nostalgie 90.let, druhé místo patří studiovému albu heavymetalové skupiny Black Sabbath s názvem 13, první se zpěvákem Ozzy Osbournem od roku 1978. Nohavica má ještě na osmém místě své poslední album Tak mě tu máš. Údaje zveřejnila na svém webu česká pobočka Mezinárodní federace hudebního průmyslu.

Na třetí místo se z desátého dostala francouzská zpěvačka Isabelle Geffroyová známá pod uměleckým jménem Zaz s deskou Recto Verso.

Následuje kapela Doctor P.P. zpívajícího právníka Petra Pečeného s albem Zdravý doktor.

Na páté místo z osmého poskočila nahrávka Inzerát kapely Kryštof, šestá je Lucie Vondráčková s nahrávkou Oheň, na sedmou se dostal Racek Tomáše Kluse. Nejpopulárnější tuzemský písničkář má v první dvacítce ještě na 13. místě Cestu do záhu(d)by a na 20. příčce Hlavní uzávěr splínu.

Deváté místo patří Pink s deskou Truth About a desítku nejprodávanějších desek uzavírá Daft Punk s novinkou Random Access Memories.

Mezi dvaceti nejprodávanějšími alby z tuzemské produkce ještě skončila kapela Tři sestry a jejich nahrávka Líná hudba holý neštěstí, kompilace Tata Bojs Hity a city, Divokej Bill s albem 15, nahrávka Vojtěcha Dyka a B-Side Bandu Live at La Fabrika a Gabriela Gunčíková s nahrávkou Celkem jiná. Ze zahraničních alb byl zájem o Depeche Mode s deskou Delta Machine, taneční výběr Summer Hits 2013 a album Adele s názvem 21. (čtk)

12:05
Čtyři premiéry chystá Divadlo Tramtarie v Olomouci

Čtyři premiéry chystá na příští divadelní sezonu nezávislé olomoucké Divadlo Tramtarie. Jako první titul nabídne divákům v září hru Maria von Mayenburga Ošklivec v režii Jiřího Trnky. Soubor ukončil devátou sezonu, podle vedení divadla nejúspěšnější ve své historii. Na domácí olomoucké scéně ve Slovanském domě uvedlo během uplynulé sezony 96 inscenací, průměrná návštěvnost přesáhla 90 procent. Informoval o tom umělecký šéf divadla Vladislav Kracík.

"Opodstatněním smyslu naší činnosti je zájem diváků, který byl letos ještě větší než v loňské vydařené sezoně. Na přelomu října a listopadu jsme měli vyprodaných 15 představení v řadě, což je historický rekord. Tyto skutečnosti těší o to víc, že dramaturgický koncept uplynulé sezony patřil k těm náročnějším," uvedl Kracík.

Divadlo během sezony uvedlo pět premiér, čtyři pro dospělé diváky a jednu pohádku. Mezi nejúspěšnější tituly uplynulé sezony patřily podle vedení divadla tituly Jana Eyrová Charlotty Brontëové, Jedlíci čokolády Davida Drábka a Hrubínova Romance pro křídlovku. Kromě hostujících režisérů Konráda Popela či Matěje T. Růžičky mohli diváci na prknech divadla spatřit i hostující herce. Byl to například Tomáš David z Husy na provázku či Ivana Plíhalová z Moravského divadla v Olomouci.

Kromě představení na vlastní půdě má divadlo za sebou během sezony celkem 244 výjezdů po celé zemi. "Za sezonu 2012/2013 tedy olomoucké Divadlo Tramtarie dohromady odehrálo v kontextu obdobných nezávislých scén neuvěřitelných 340 přestavení," doplnil umělecký šéf divadla. Kromě chystaných premiér zůstávají v repertoáru divadla pro příští sezonu i tituly, jako je Jana Eyrová, Romance pro křídlovku, Válka s mloky či hra Kdo chce zabít Beatles?.

Divadlo Tramtarie funguje od února 2005, od října 2006 sídlí v prostorách Slovanského domu. V krajském městě mu konkuruje ještě Moravské divadlo Olomouc a Divadlo na cucky, které letos našlo zázemí na nové scéně ve Wurmově ulici. (čtk)

13:04
Ekonomickým náměstkem na kultuře bude Jiří Richter

Ekonomickým náměstek ministra kultury se dnes stal Jiří Richter, který tento post již dříve zastával. Řekla to mluvčí ministerstva Lenka Brandtová. Richter nahradil kontroverzního Martina Sankota, kterého ministr Jiří Balvín odvolal záhy po svém nástupu do funkce. Další personální změny se v úřadu podle mluvčí v současné době nepřipravují.

Jiří Richter na ministerstvu kultury v pozici ekonomického náměstka působil dlouhá léta, do této funkce jej v roce 2000 jmenoval někdejší ministr Pavel Dostál (ČSSD), když do té doby zastával funkci ekonomického ředitele. Richter je vzděláním doktor práv, po ukončení studií pracoval převážně ve státní správě. Z pozice náměstka ho v roce 2010 odvolal tehdejší ministr Jiří Besser (TOP 09 a STAN).

Martin Sankot se ekonomickým náměstkem stal na počátku působení ministryně Aleny Hanákové (TOP 09 a STAN). V širší známost vešel zejména poté, co ministryně na hodinu odvolala tehdejšího ředitele ND Ondřeje Černého. Sankot jeho náhlý konec oficiálně zdůvodňoval několika věcmi, například klesající návštěvností divadla či odchodem kvalitních umělců; o pár dní později tyto argumenty vzal zpět.

Ministryně po odvolání Černého Sankota pověřila vedením první české scény, po protestech nejen umělecké obce ale tento krok vzala zpět. O Hanákové se po změnách v ND začalo mluvit jako o slabé ministryni. (čtk)

14:20
Kinobus dopravního podniku nabídne 42 filmů na 12 místech Prahy

Kinobus pražského dopravního podniku chystá letos 42 projekcí na 12 místech metropole. Šestý ročník letního filmového turné začne v pondělí 22. července ve spodní části Václavského náměstí. Dnes to sdělil mluvčí dopravního podniku Petr Vorlíček.

"Kvůli povodním byl letošní ročník Kinobusu přesunut až na červenec. I přesto, že Kinobus během léta navštíví méně lokalit, jsme rádi, že vyjede," uvedl generální ředitel podniku Milan Křístek.

Pojízdné kino bude promítat každý den vpodvečer jeden celovečerní film z tuzemské produkce. Kinobus stráví na jednom místě tři až čtyři večery. Vstup je již tradičně zdarma, diváci ale mohou přispět na konto sbírky Pomozte dětem. Dalšími zastávkami Kinobusu budou Hůrka, Kbely, Kunratice nebo Letná. Filmovou pouť zakončí pojízdné kino 1. září na Petříně.

První projekcí Kinobusu bude česká komedie Marie Poledňákové Líbáš jako ďábel. Diváci se mohou těšit i na snímky Okresní přebor, Svatá čtveřice, Tady hlídám já nebo Probudím se včera. Na své si přijdou i milovníci dramatu, uveden bude Hřebejkův snímek Nevinnost a romantické drama Ireny Pavláskové Bestiář. Kinobus představí také dokument Silvie Dymáková Šmejdi, který pomocí skryté kamery odhaluje manipulace a nekalé praktiky prodejců na takzvaných předváděcích akcích pro seniory.

Pro děti je připraven animovaný povídkový film Autopohádky, na kterém se podíleli mimo jiné režiséři Břetislav Pojar, Jakub Kohák nebo Michal Žabka.

Kinobus nabízí 200 míst k sezení, bezplatnou půjčovnu dek a možnost zakoupení občerstvení. Promítat se začne vždy po setmění, do poloviny srpna od 21:00 hodin, v druhé půlce srpna už od 20:30. Více informací najdou zájemci na webu dpp.cz/kinobus. (čtk)

15:04
Zemřel italský scenárista Cerami, spolupracovník Benigniho

V Itálii dnes zemřel známý filmový scenárista a dlouholetý spolupracovník režiséra Roberta Benigniho Vincenzo Cerami. Bylo mu 72 let. Informovala o tom agentura ANSA.

Cerami, rodák z Říma, napsal scénáře k více než čtyřem desítkám filmů. Známá je například jeho adaptace vlastního románu Měšťáček (1977), v níž si hlavní roli zahrál Alberto Sordi.

Od 80. let spolupracoval s Benignim a napsal scénáře k jeho filmům Il piccolo diavolo (Malý ďáblík, 1988), oscarovému Život je krásný (1997), Pinocchio (2002) či Tygr a sníh (2005). (čtk)

16:30
Divadlo pod Palmovkou se asi otevře až příští rok

Divadlo Pod Palmovkou neotevře po záplavách na počátku příští divadelní sezony, ale pravděpodobně až v příštím roce. Město Praha, které je zřizovatelem této scény, totiž chce využít opravu vodou poničeného divadla k úpravám, které by napříště velké povodňové škody eliminovaly. Dnes to řekl radní pro kulturu Václav Novotný.

Končící ředitel divadla Petr Kracik navrhoval variantu, při níž by se podle něj mohli herci i publikum do divadla vrátit dříve.

"Chtěl využít popovodňové situace, kdy není třeba uspořádat výběrové řízení a není potřeba stavební povolení. Bylo by možné opravit poškozenou techniku a nechat ji v místě, kde byla. Město se ale nechce smířit s tím, že při každé povodni vznikne třicetimilionová škoda," řekl Novotný.

Praha se přiklání k opravě spojené s přemístěním technologického zázemí divadla do vyšších pater, kde by na ně velká voda nemohla. "To už ale není odstraňování povodňových škod, takže se musí udělat výběrové řízení a musí se zažádat o stavební povolení," doplnil. S ohledem na tyto nutnosti a časem potřebným na samotnou stavbu pak odhaduje, že by se v divadle mohlo začít hrát od ledna příštího roku, případně i později.

Kracik má s povodněmi na Palmovce zkušenosti, u oprav divadla po nich jako ředitel byl již dvakrát. Ta letošní zatopila sklepy a technické vybavení, které zajišťuje provoz divadla. Škody původně Kracik odhadoval na 15 milionů korun, když voda opadla, ukázalo se prý, že škoda je menší a vše by šlo rychle opravit.

K dispozici již má peníze z pojistky a protože firmy, které technologie v divadle spravují, samy projevily zájem je opravit, začal s nimi o opravách jednat. Měl spočítané, že se vše stihne do 1. října. Od minulé povodně řešil i to, že by se technologie měly přestěhovat ze suterénu výše.

"Nechal jsem udělat studii, kam by je bylo možné přemístit. Spustit tuhle přestavbu ale znamená půl roku obíhání úředníků. Proto než se to připraví, přišla mi vhodnější provizorní varianta, která by stála přibližně tři miliony korun z pojistky, a přitom se bude moci od října hrát. Od května příštího roku by se pak začalo pracovat na přemístění technologií," řekl Kracik.

Kracik se údajně na tomto řešení dohodl i s pražským magistrátem, ten ale v červenci rozhodl, že rekonstrukci převezme. Praha argumentuje tím, že povodně mohou přijít kdykoli, a nevyplatí se tedy opravovat divadlo ve stávající podobě. "Je to krkolomné řešení, divadlo přijde o peníze ze vstupného, bude muset platit pronájem, nebude mít navíc ani kde zkoušet, za to bude muset platit další peníze," vypočítává Kracik.

Kracik jako ředitel divadla končí k 31. srpnu, od nové sezony bude ředitelem Michal Lang. Ten se zatím nechce k začátku sezony příliš vyjadřovat. Řekl, že v říjnu má Palmovka v plánu 18 představení včetně zájezdů, nevyloučil, že by soubor mohl hrát i jinde než na domovské scéně. (čtk)

17:02
Pěvkyně Kožená v září po dvou letech vystoupí v rodném Brně

Mezzosopranistka Magdalena Kožená 4. září po dvou letech vystoupí v rodném Brně. V Besedním domě ji doprovodí varhanní virtuóz Christian Schmitt a pěvecký sbor Kantiléna, v jehož řadách Kožená začínala se zpěvem. Mezinárodně nejúspěšnější česká pěvkyně se vzdá honoráře a slibuje publiku překvapení spojené s Brnem a jeho hudebním životem, oznámili dnes pořadatelé.

"Kantiléna je mojí srdeční záležitostí. Sbor mi dal nejen hudební základy, ale i řadu nezapomenutelných zážitků. V jeho řadách jsem také získala přátele na celý život," uvedla Kožená v tiskové zprávě.

Na koncertu zazní díla Henryho Purcella, Hugo Wolfa, Franze Schuberta, Richarda Strausse, Antonína Dvořáka a Georgese Bizeta. Vstupenky v jednotné ceně 300 korun budou v prodeji od 1. srpna, a to hlavně na portálu www.mestohudby.cz. Část jich nabídne také pokladna Filharmonie Brno v Besedním domě.

Kožená v Brně naposledy vystoupila v roce 2011, a to se souborem Collegium 1704 pod taktovkou Andrei Marcona. Letos se nejblíže Brnu představila v Moravském Krumlově na Znojemsku při festivalu Concentus Moraviae. (čtk)

17:20
Zemřel hudební novinář Tom Komárek, bylo mu 33 let

Ve věku pouhých 33 let zemřel Tom Komárek, redaktor českého hudebního časopisu Rock and Pop. Informovala o tom redakce časopisu, podle níž Komárek zemřel "během rehabilitační procedury" na pražské Poliklinice Prosek.

V časopisu Komárek naposledy otiskl rozhovor s kapelou Depeche Mode či interview s hudebníkem Mickem Hucknallem. Poslední recenzi napsal 23. června na desku australské kapely Crime and The City Solution.

Komárek kromě toho sám zpíval a hrál na kytaru ve skupině Secret 9 Beat. (red)

17:38
Houslista Velkého divadla zahynul po pádu do orchestřiště

Houslista moskevského Velkého divadla přišel o život po pádu do orchestřiště. Oznámilo to dnes samo divadlo, které čelí sérii skandálů, včetně vražedného komplotu v baletním souboru.

"Houslista Viktor Sedov, který pracoval v divadle téměř 40 let, spadl v úterý do orchestřiště. Dnes v nemocnici podlehl zraněním," řekla mluvčí divadla Katerina Novikovová. Divadlo je v šoku nad úmrtím pětašedesátiletého Sedova, který v orchestru hrával druhé housle. Kolegové si jej cenili i díky "smyslu pro humor a mimořádné erudici".

Nehodu, která se odehrála po úterní repetici, má vyšetřit komise, zřízená novým ředitelem divadla Vladimirem Urinem. Ten byl jmenován hlavně proto, aby v prestižním divadle, zmítaném skandály a spory, nastolil pořádek.

Sérii skandálů odstartoval lednový útok kyselinou na šéfa baletu Sergeje Filina, po kterém prakticky oslepl. Ze zosnování útoku byl obviněn jeden z tanečníků. Soubor pak musela opustit jeho přítelkyně z řad baletek, stejně jako její učitel, hvězdný sólista Nikolaj Ciskaridze, bezmála otevřeně obviňovaný vedením divadla, že prý jako hlavní intrikán stál za útokem na Filina. Ruské hvězdy žijící v zahraničí jako operní diva Anna Nětrebková či baletka Světlana Lunkinová otevřeně hovoří o otrávené atmosféře v divadle.

Ruská média připomněla, že podobná nehoda se odehrála jen před pár měsíci v Permu. Obětí nešťastného pádu se stala čtyřiatřicetiletá režisérka Olga Ennsová. (čtk)

18:38
DOX zahájil výstavu skladatele a experimentátora Milana Guštara

Poprvé se na výstavě v centru současného umění DOX širší veřejnosti představuje tvorba umělce Milana Guštara. Jeho jméno se od 80. let opakovaně objevuje v kontextech nezávislého filmu, divadla, alternativní hudební scény a později i scény audiovizuálního umění. Většina z vystavených děl dlouho existovala ve formě poznámek a náčrtů, autor je pro svou první přehledovou výstavu zrekonstruoval.

Kurátorem výstavy je umělec Jiří Černický. Vystavená díla jsou podle něj jakési osobní patenty, jejichž fyzická forma není jejich hlavní podstatou. "Odhalí-li autor základní princip, považuje dílo za hotové a jeho zhmotnění je pouze ověřením očekávaného," říká Černický. Z tohoto důvodu ve výstavě nejsou Guštarovy četné elektromechanické a elektronické instrumenty, které autor považuje jen za předpoklad tvůrčí práce a prostředek k ní.

Letos padesátiletý Guštar je hudebním skladatelem, programátorem i konstruktérem elektronických a elektroakustických zařízení. Jeho práce je na pomezí vědy, techniky a umění, zabývá se především matematickými principy v hudbě, teorií tónových soustav, elektronikou, informatikou, aplikovanou matematikou, modelováním a simulací. Matematické principy a algoritmické postupy využívá také při vytváření svých hudebních kompozic a zvukových a multimediálních instalací.

Podle Černického jeho práce na jedné straně obsahuje prvky přísné logické úvahy a jistou stopu matematické suchosti, na druhé straně prozrazuje zaujetí pro říši smyslového, magického a excentrického.

Guštar spolupracoval s mnoha výtvarníky v oblasti nových médií, od konce 80. let ale také třeba se sochařem Davidem Černým, režisérem Pavlem Markem a skupinou Bulšitfilm. Projekce ze série experimentálních filmů Mrtvý les a jiný Bulšit vzniklých v prostředí českého undergroundu mezi lety 1983 až 1992 bude 16. září součástí doprovodného programu výstavy v DOXu. Série filmů je propojena naladěním na expresivní estetiku prací Jana Švankmajera. Milan Guštar vystupuje v projektu jako autor hudby. (čtk)

18:50
Tom Hanks se vrátí v roli profesora Langdona

Americký herec Tom Hanks se už potřetí vrátí v roli harvardského profesora Roberta Langdona. Stane se tak v chystaném mysteriózním thrilleru Inferno, který se bude opět inspirovat stejnojmenným románem spisovatele Dana Browna. Oznámila to produkční firma Sony Pictures.

Děj Inferna se odehrává především v Itálii a v centru dění se ocitá jedno z nejtajemnějších děl světové literatury, Dantovo Peklo. Báseň je klíčem k odhalení plánu, který může změnit dějiny světa.

Nebojácného profesora si sedmapadesátiletý Tom Hank zahrál již v komerčně úspěšných filmech Šifra mistra Leonarda z roku 2006 a Andělé a démoni z roku 2009. Nový snímek, jehož režisérem je podle Sony Pictures jako v minulých dvou příbězích Ron Howard, se má dostat do kin v prosinci 2015.

Šifra mistra Leonarda vynesla ve světě společnosti Sony 758 milionů dolarů (15 miliard korun), zatímco Andělé a démoni "jen" 486 milionů dolarů (9,6 miliardy korun). Nový počin Inferno má podle webu deníku Le Figaro také naději stát se pro společnost zlatým dolem. (čtk)

19:45
Jablonec má digitalizované letní kino, Liberec nabídne klasiku

V pátek zahájí sezonu letní kina v Liberci a Jablonci nad Nisou. Konkurovat si ale příliš nebudou, jablonecké díky digitalizaci nabídne filmové novinky, liberecké v Lidových sadech vsadí na osvědčenou klasiku a promítat bude hlavně známé a pohodové rodinné filmy.

Podle vedoucí jabloneckých kin Nadi Hetešové do špičkové techniky za 3,2 milionu korun investovat museli. "Její pořízení bylo pro další existenci kina životně nezbytné, neboť promítání z tradičních 35mm filmových pásů již zcela končí a nové filmy jsou od letošního roku do kin téměř výhradně distribuovány pouze ve speciálním digitálním formátu," uvedla Hetešová. Výhodou podle ní je, že novou techniku využijí po celý rok. "Přes prázdniny bude v letním kině, po zbytek roku v kamenném kině Junior," vysvětlila.

Hetešová předpokládá, že filmové novinky podpořené lepším obrazem a zvukem by mohly do letního kina přilákat více návštěvníků než loni. Tehdy na představení přišlo dohromady zhruba 2500 lidí. "Záležet ale bude samozřejmě na počasí. Sebevětší trhák za deště nikoho nezláká," konstatovala.

V Liberci na počasí závislí nejsou. "Nejsme klasické letní kino, je to spíše letní promítání na plátně," uvedl ředitel zoo David Nejedlo, pod kterou areál v Lidových sadech patří. V případě nepříznivého počasí se tak promítání přesouvá ze zahrady do Experimentálního studia. "Loni nám počasí docela přálo, dovnitř jsme se přemístili osmkrát," uvedl programový vedoucí Lidových sadů Michal Kadlec. Za úspěch považuje to, že loni nemuseli kvůli malému zájmu zrušit ani jedno představení, v průměru vidělo jeden film 40 lidí, maximem byla téměř stovka diváků.

Obě kina budou promítat od pátku každý den do konce srpna po setmění, v Liberci navíc pro děti připravili na začátek srpna Týden s dětským filmem.

V Liberci zahájí v pátek českým filmem Grandhotel, který se odehrává na Ještědu a v ulicích stotisícového města. Jablonec láká na poslední bondovku Skyfall ve vysokém obrazovém rozlišení 4K a s prostorovým zvukem, první letošní představení je navíc na oslavu zahájení digitalizovaného provozu zdarma. (čtk)

20:32
V Plzni bude v chodníku vidět, kudy vedla stěna cenného kostela

Lidé v Plzni by mohli už za několik měsíců při průchodu lokalitou U Zvonu v centru města vidět, kudy vedlo obvodní zdivo historicky cenného špitálního kostela. Jedna stěna kostela svaté Máří Magdalény ze začátku 14. století, který byl nedávno prohlášen kulturní památkou, má být vyznačena v novém chodníku. Vznikne v souvislosti s přeložkou tramvajové trati. ČTK o tom řekl archeolog Západočeského muzea Jiří Orna.

"Na Plzeň je to něco až téměř revolučního, něco, co tu dosud chybí. V zahraničí bývá vyznačení základů staveb, které v místě v minulosti stály, hodně časté, Plzeň to zatím nemá," uvedl.

S proznačením počítá projekt přeložky tramvajové trati, s nímž by se mělo začít na podzim. Chodník vznikne v části, která nezasáhne do případné stavby galerie. Oblast U Zvonu je určena pro novou budovu Západočeské galerie, v níž by byla stálá expozice, na realizaci dosud ale chybí peníze.

Archeologové na volném prostranství zatím udělali dva výzkumy. Zjistili, že zbytky kostela se v některých místech nachází i jen 20 centimetrů pod povrchem. Podle odborníků jde o velký unikát pro Plzeň, svůj význam má i v rámci ČR. "Je jednou z prvních neobytných staveb založených po vzniku města, nachází se na předměstí, kde byla většina původní historické zástavby zničena," uvedl Orna.

Protože byl kolem kostela hřbitov, čekají archeologové na projekt přeložky, tedy zda výkopové práce zasáhnou do míst, kde by mohly být zachovány hroby. Současně zpracovávají množství nálezů a informací z výzkumu, veřejnosti chtějí špitální areál s kostelem zrušený za reforem Josefa II. detailně představit za dva roky pomocí velké výstavy a také publikace. "Pokud by se začala stavět galerie, udělal by se archeologický průzkum zbytku lokality," dodal Orna.

Podle hejtmanova náměstka Jiřího Stručka bude Plzeňský kraj jako investor nového objektu galerie pro ni dál hledat vhodné vícezdrojové financování. "A to s důrazem na dotace EU v novém programovém období," uvedl náměstek. Jen ze svého vlastního rozpočtu kraj budovu, která má od dubna územní rozhodnutí, stavět nebude. (čtk)

21:08
V Chrudimi začíná výstava o dovolených v 50. až. 80 letech

Výstava Hurá na dovolenou, která začíná ve čtvrtek v chrudimském Regionálním muzeu, představí návštěvníkům, jak se lidé rekreovali v 50. až 80. letech. Expozice připomene fenomén chalupaření, trampingu, cestování do zemí socialistického bloku či pionýrské tábory. Řekl to kurátor výstavy Petr Horáček.

"Režim neměl trampy v oblibě, byli to pro něj chuligáni, kteří se nechtěli organizovat, navíc často nosili oblečení americké provenience," řekl Horáček.

Na výstavě bude trampské vybavení z 50. až 60. let i "áčkový" stan. Období 60. až 70. let zastoupí stan s podsadou, v kterém přespávali pionýři na táborech.

"Do jaké míry byly tábory ideologické, záleželo na oddílových vedoucích. Některé byly přímo luxusní a měly předobraz v krymském táboře Artěk, kam jezdili děti prominentů. Obdobnou úroveň měl tábor na Seči nedaleko Chrudimi," uvedl kurátor.

Muzejníci také vytvořili kopii cestovní kanceláře Čedok na přelomu 70. a 80. let. V minulosti bylo možné jezdit do spřátelených zemí východního bloku a v některých obdobích i do některých kapitalistických zemí. Nebylo ale vůbec snadné získat výjezdní doložku.

"Dovolené do zemí socialistického bloku byly hned vyprodané a stály se na ně obrovské fronty. Jezdilo se do NDR, Bulharska, Sovětského svazu. Po normalizaci bylo složitější vyjet do Jugoslávie nebo Itálie," řekl Horáček.

Trojrozměrnou část výstavy završí pokoj rodiny z 80. let, která se připravuje na dovolenou. Expozici rovněž doplní panely s informacemi a fotografiemi, které mimo jiné připomenou fenomén chataření a chalupaření.

"Valná většina lidí se stěhovala do města a chalupu měli jako možnost druhého bydlení. O víkendech si chaty a chalupy zvelebovali, upravovali a částečně tam i relaxovali," řekl kurátor. (čtk)

22:38
Na Lipnici začal dvoudenní festival Quijotova šedesátka

Koncerty písničkářů, mezi nimiž nechyběli například Dagmar Andrtová-Voňková, Václav Koubek či Jiří Dědeček, dnes v amfiteátru pod hradem Lipnice začal dvoudenní folkový a divadelní festival Quijotova šedesátka. Festival, jehož pořadatelem je brněnské Divadlo klauniky, by měl navázat na tradici dříve konaných přehlídek Lipnický mantl. Řekla to produkční a herečka divadla Zuzana Perůtková.

Folková část přehlídky se uskuteční v amfiteátru pod hradem, další koncerty budou v kostele. Divadelní představení uvidí diváci přímo v hradním areálu. Lidé, kteří zdarma dávají krev, mají bezplatný vstup na celý program.

"Festival pořádáme při příležitosti 25. výročí legendární inscenace Don Quijote de la Mancha, která byla nastudována v pěti jazycích a má na svém kontě již více než 4000 repríz," řekla Perůtková. Přehlídka také odkazuje na životní jubileum zakladatele Divadla klauniky a zároveň autora a představitele rytíře Dona Quijota Zdeňka Mazáče.

V obci opředené geniem loci Jaroslava Haška organizátoři chystají mimo jiné happeningovou akci, při níž by měl o půlnoci vyjít ze starého hřbitova "exhumanizační" pochod za tohoto velikána české literatury. Divadelní soubory budou soutěžit o prestižní cenu - Malého Zlatého Haška. Umělecké sklářské dílo navrhla sklářská huť ve Škrdlovících. Vyhlašování se uskuteční o půlnoci z 18. na 19. července na vrcholu hradní věže. Celý program najdou zájemci na webových stránkách.

Divadlo klauniky založili v roce 1986 žáci mima Boleslava Polívky. Autorské divadlo se vyznačuje originálním inscenačním jazykem a vysokou improvizační schopností. Divadlo klauniky se jako zájezdová scéna působící v Česku i v zahraničí stalo slavné zejména díky představení Don Quijote de la Mancha, které je na repertoáru divadla nepřetržitě 22 let. (čtk)

23:01
Festival v Č. Budějovicích nabídne čtyři žánrové bloky

Čtyři žánrové bloky nabízí letní festival Central park Slavie, který dnes začal v Českých Budějovicích. Na letním pódiu nebo v interiéru místního kulturního domu se postupně představí umělci na audiovizuální, folkové, beatové a electro scéně. Informoval o tom jeden z pořadatelů akce Lukáš Zahradník.

Jednotlivý žánrový blok vždy trvá od středy do soboty. Během něj vystoupí řada interpretů. "Venkovní program skončí vždy ve 22:00, abychom nenarušovali klid ve městě. Následně se přesuneme do Café klubu Slavie, kde produkce pokračuje na Afterparty," řekl Zahradník.

Na festivalu se představí zatím nepříliš známí interpreti. Podle Zahradníka však jde o zajímavé umělce, kteří by mohli přitáhnout řadu diváků. Jmenoval například Ukulele Troublemakers, ti vystoupí během folkové scény 27. července. "Hrají známé světové hity na ukulele a zní to hodně zajímavě," uvedl Zahradník. Dále se během festivalu na scéně objeví třeba skupiny Take Death, Live Music Super Heroes nebo zpěvačka Žofie Kabelková.

Vstupné je dobrovolné, lidé budou povinně platit jen za účast na každé Afterparty. Více informací veřejnost najde na webu festivalu. Central park Slavie navazuje na loňský Slavia Summer Week, během něhož vystoupilo přes 400 interpretů. "Letos ten počet účinkujících nebude tak vysoký," dodal Zahradník. (čtk)

07:17
Prezidentka Argentiny nařídila, že všechny filmy musí mít dabing

Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová Kirchnerová vydala nařízení, podle kterého musí být veškeré cizojazyčné pořady, filmy i reklamy, které se vysílají v argentinské televizi, nadabovány. V dabingu navíc musí být použita španělština, kterou hovoří občané její vlasti, nebo některé jazyky, kterými mluví domorodé obyvatelstvo. Oznámila to agentura AP.

Jak se v novém nařízení uvádí, budou existovat určité výjimky, nicméně jestliže televize pravidlo o dabování poruší, čeká ji pokuta. Takto vybrané peníze mají směřovat do fondu podporujícího argentinskou kinematografii.

Předpis souvisí se zákonem z roku 1988, jehož cílem měla být ochrana argentinské kultury a národní identity. Tehdy bylo stanoveno, že filmy mohou dabovat pouze herci, kteří "hovoří jazykem Argentinců". Nyní prezidentka v nařízení uvedla, že má jít o španělštinu, které budou rozumět kdekoli ve španělsky mluvících zemích Ameriky. (ČTK)

08:41
V pražském SaSaZu vystoupí americká zpěvačka Ke$ha

Americká zpěvačka a raperka Kesha Rose Sebertová vystupující pod jménem Ke$ha dnes zazpívá v rámci svého evropského turné v pražském klubu SaSaZu. Pětadvacetiletá hudebnice z Los Angeles, která je autorkou několika hitů pro Britney Spearsovou a Miley Cyrusovou, se v České republice představí poprvé. Jako předskokani se objeví zpěvačka Mista, rapper Raego a dýdžejský projekt ONdray.

Ke$ha má za sebou nespočet úspěchů. Její album Animal získalo za prodeje zlatou, platinovou i multiplatinovou desku v 15 zemích světa a ve Velké Británii obdrželo titul Nejprodávanější album roku 2010 od zahraniční zpěvačky. MTV v současné době vysílá dokument o profesionálním i soukromém životě zpěvačky, který natočil její bratr. "V dokumentu mě diváci uvidí takovou, jaká opravdu jsem - bez make-upu, nudná, s rodinou. Také budou mít možnost nahlédnout do stinných stránek hudebního showbyznysu," uvedla Ke$ha.

Provokativní Ke$ha prorazila v roce 2009, kdy se objevila na singlu Right Round rapera Flo Ridy. Její debutové album Animal se stalo ve Spojených státech jedničkou a s hitem TiK ToK pokořila dosavadní rekord digitálního prodeje pro sólovou zpěvačku. Po úspěchu prvního singlu Die Young z aktuálního alba Warrior kraloval hitparádám její hit C’Mon. "Chci dělat hudbu, která bude mít vtip, bude provokovat, mít v sobě drzost. Chci, aby se lidi s mou hudbou cítili při poslechu spříznění," sdělila ke své tvorbě. (ČTK)

09:58
Letní scéna Vyšehrad bude hrát komedii Opačné pohlaví

Komedii o dvou manželských párech, které zjistí, že mají společného více, než všichni čekali, má dnes večer premiéru na letní scéně Vyšehrad. Hru Opačné pohlaví britského autora Davida Tristrama režíruje David Kraus, který do ní obsadil Janu Krausovou, Michaelu Maurerovou, Boba Klepla a Romana Štabrňáka.

David Tristram patří mezi často hrané světové dramatiky, v Británii se řadí k nejhranějším. Letos šestapadesátiletý dramatik napsal přes 20 her, v nichž často paroduje popkulturní žánry jako soap operu nebo detektivní příběhy.

Studoval angličtinu a hudbu, než se vrhl na komediální žánr, působil nejprve v reklamě. V roce 1985 založil Flying Ducks Theatre Company, z níž se postupně stal profesionální zájezdní soubor. Tristramovy hry s nadsázkou nahlížejí na sex, alkohol, drogy, zločin i divadlo samotné. (ČTK)

11:21
Slovenská inscenace zahájí v Brně shakespearovské slavnosti

Slovenská inscenace Večera tříkrálového dnes zahájí brněnskou část Letních shakespearovských slavností. Brňané ji zhlédnou poprvé. Celkem je na programu slavností šest her Williama Shakespeara, z nichž čtyři získaly přízeň publika už v minulých ročnících. Druhou z novinek je Sen noci svatojánské s Davidem Prachařem a Vandou Hybnerovou.

Režisérkou Večera tříkrálového je maďarská divadelnice Enikö Eszényiová, v jejímž podání má důležitou roli hudba. Slibuje energickou komedii s herci, kteří bravurně zvládají také hru na hudební nástroje. Od 22. do 24. července se na Špilberk vrátí Zkrocení zlé ženy, poté následuje Sen noci svatojánské v úpravě a režii uměleckého tandemu Skutr, tedy Martina Kukučky a Lukáše Trpišovského.

Shakespearovské slavnosti na Špilberku potrvají do 6. srpna, na nádvoří se postupně vystřídají ještě Richard III. s Jiřím Langmajerem v titulní roli, Dva páni z Verony v česko-slovenském obsazení a Veselé paničky windsorské v režii Jiřího Menzela a s Boleslavem Polívkou v roli poživačného Falstaffa. Přesný program najdou zájemci na webu www.shakespeare.cz. (ČTK)

13:04
Rezidence, ve které byl zastřelen Gianni Versace, jde do dražby

Rezidence v Miami Beach na Floridě, v níž byl v roce 1997 zastřelen italský módní návrhář Gianni Versace, jde do dražby. Aukce se uskuteční 17. září a vyvolávací cena bude 25 milionů dolarů (494 milionů korun). Oznámil to podle agentury Reuters Lamar Fisher ze společnosti Fisher Auction Company. Dražba se uskuteční přímo v rezidenci.

Luxusní sídlo známé jako Casa Casuarina se rozkládá na ploše přes dva tisíce metrů čtverečních. Dům byl původně na prodej za 125 milionů dolarů (2,5 miliardy korun), za tuto částku si ho však více než rok nikdo nekoupil. Před pár měsíci byla cena snížena na 75 milionů dolarů. "Jde o jednu z nejzásadnějších nemovitostí století," okomentoval dům Lamar Fisher. "Myslíme si, že tento překrásný dům přitáhne pozornost prominentních kupců z celého světa," dodal.

Rezidence byla postavena v roce 1930 a nachází se v ní deset ložnic, jedenáct koupelen a šestnáctimetrový bazén zdobený 24karátovým zlatem. Většina pokojů je vyzdobena ručně malovanými freskami. Versace dům koupil v roce 1992 a utratil 33 milionů dolarů za jeho rekonstrukci, kdy k domu mimo jiné přistavěl další křídlo. O pět let později byl na schodech před domem zastřelen. Současným vlastníkem rezidence je místní podnikatel, který zde několik let provozoval hotel. Ten byl ale letos uzavřen. (ČTK)

14:32
Architekt a režisér Šimon Caban oslaví padesátiny

Přední český scénograf, choreograf a režisér Šimon Caban také fotografuje a na rozličných projektech často spolupracuje se svým bratrem Michalem Cabanem. V pátek 19. července oslaví padesátiny. Společně bratři Cabanové vytvořili epizodu Barvy ve filmu Tomáše Vorla Pražská 5, celovečerní film Don Gio, módní přehlídku Návraty Rudolfa II. v pražském Veletržním paláci.

Jejich dílem jsou i ceremoniály televizního festivalu Zlatá Praha (1999-2001), MFF v Karlových Varech (1995-2002, 2004), Cen Akademie populární hudby (2000-2001), či cen za reklamu Louskáček (1996-2004). Šimona Caban se narodil 19. července 1963, v roce 1987 absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou.

Vytvořil mimo jiné scénu k inscenaci Janáčkovy Jenůfy ve Státní opeře v Istanbulu, pro muzikály Hamlet a Galileo v pražském divadle Kalich, se Simonou Rybákovou získali jako komisaři a scenáristé národní expozice Pražského quadrienale 1999 cenu Zlatá triga. A navrhoval například i výzdobu Kongresového centra pro pražské zasedání NATO v roce 2002. A taktéž architektonicky navrhuje rodinné domy, interiéry a nábytek. (ČTK)

16:36
Výstava v klášteře Chotěšov vypráví příběhy Sudet

Příběhy lidí a obcí ze sudetských oblastí západních Čech, kteří vzpomínají na svůj život i poválečné události včetně odsunu, vypráví výstava v chotěšovském klášteře. Její autoři zachytili rozhovory s 20 pamětníky, mezi nimi i Němci, kteří museli po válce ještě jako děti opustit své domovy. Součástí projektu je i kniha nazvaná stejně jako výstava Příběhy Sudet. ČTK o tom řekl spoluautor expozice Daniel León z Centra pro komunitní práci západní Čechy.

"Náš přístup sázel na přání sdílet životní příběh co nejjednodušší formou, tedy chronologicky popsat ty důležité životní momenty. Nechávali jsme na nich, jak pojmou situaci, o čem chtějí hovořit," uvedl. V rozhovorech se prý vždy objevilo něco podstatného, od idylického nebo trochu horšího dětství, přes válku, odsun, u Čechů vnímání kolektivizace a podobně. Sedm z 20 rozhovorů bylo vedeno s Němci, kteří nyní žijí v Bavorsku, protože byli po druhé světové válce vysídleni, a 13 s rodáky nebo "dosídlenci", kteří žili v Plzeňském a také Karlovarském kraji.

Zpovídaní váleční události i poválečné období prožívali ještě jako děti nebo velmi mladí lidé. Jejich výpovědi přitom poskytují podrobné informace o každodenním životě v Sudetech. "Součástí projektu je i kniha, která zahrnuje pět příběhů popsaných dvojjazyčně," doplnil León. Projekt společně realizuje Centrum pro komunitní práci západní Čechy a Centrum dalšího vzdělávání v okrese Cham, podpořen je z přeshraničního programu Cíl 3. (ČTK)

18:04
Češi jedou do Edinburghu tři taneční představení

Tři inscenace českých souborů, které se věnují tanci a pohybovému divadlu, uvede známý festival Fringe v Edinburghu. Představení budou mít během třítýdenního festivalu celkem 51 repríz. Přehlídku Czech Dance Showcase připravilo České centrum Londýn ve spolupráci s organizací Nová síť. Festival Fringe se bude konat od 2. do 26. srpna. "Chceme účastí českých souborů na festivalu oslovit britské publikum a chceme je oslovit věcmi současnými, které nyní vznikají - v tom vidím i poslání Českého centra v Londýně," řekla dnes novinářům ředitelka Českého centra Londýn Tereza Porybná. Česká prezentace je na letošním Fringe festivalu zastoupena soubory Spitfire Company & Damúza, Tantehorse a VerTeDance.

Součástí Czech Dance Showcase bude profesní prezentace současného českého divadla pořádaná ve spolupráci s Institutem umění - Divadelním ústavem. Světový festival divadla a performance Edinburgh Festival Fringe se stal za více než 60 let své existence jedním z největších divadelních svátků a čeští umělci na něm individuálně vystupovali již několikrát, a dokonce přivezli i několik cen. Letos podruhé se koná souhrnná přehlídka. Všechny soubory, které se letos v Edinburghu představí poprvé, vychází ve své tvorbě ze současného tance a pohybového divadla a zároveň nabízejí jiný pohled na tento žánr. Spitfire Company a produkční jednotka Damúza uvedou představení One Step Before the Fall věnované boxerskému fenoménu Muhammadu Ali a všem bojovníkům s Parkinsonovou chorobou; Markéta Vacovská byla za svůj výkon v něm nominovaná na cenu Thálie.

VerTeDance přivezou do Edinburghu představení Kolik váží vaše touha?, které získalo ocenění české Taneční inscenace roku 2012 a tanečnice Lucia Kašiarová za svůj výkon v tomto představení obdržela cenu Tanečnice roku 2012. Představení S/He Is Nancy Joe Miřenky Čechové a Tantehorse se zabývá transgender tématikou. Tato inscenace byla zařazena mezi nejlepší kulturní počiny roku 2012 v kategorii současný tanec Best of Dance 2012, kterou vyhlašuje časopis The Washington Post, a tanečnice Miřenka Čechová byla za svůj výkon nominována na Tanečnici roku 2013. (ČTK)

07:38
Vokální soubor Cantus Cölln zahájil Letní slavnosti staré hudby

Německý soubor vokálních sólistů Cantus Cölln ve čtvrtek v téměř zaplněném Španělském sále Pražského hradu zahájil 14. ročník Letních slavností staré hudby. V programu s názvem Theatrum sacrum zazněla římská oratoria a kantáty z druhé poloviny 17. století, kdy tento žánr zaznamenal rozkvět. Festival předznamenala 14. července v pražském Clam-Gallasově paláci doprovodná akce, během které se jeho prostory rozezněly fanfárami, římskými barokními písněmi, tanci a sonátami.

Cantus Cölln, který je jednou z hlavních hvězd tohoto ročníku, uvedl díla barokních mistrů Marca Marazzoliho, Giacoma Carissimiho a Johanna Caspara Kerlla. Obsazení těchto dramatických skladeb je čistě vokální, doprovod tvoří varhany, violoncella, loutny a lirone, nástroj podobný viole da gamba, který neodmyslitelně patří k římské hudbě té doby. Publikum produkci desetičlenného smíšeného souboru odměnilo dlouhotrvajícím potleskem. Soubor Cantus Cölln, o kterém americký časopis Stereophile uvedl, že v jeho podání by "i telefonní seznam zněl přesvědčivě", je jedním z nejlepších vokálních uskupení na světě. Jádrem jeho hudebního zaměření je často opomíjený německý a italský repertoár období renesance a baroka, za jehož interpretaci se souboru dostalo vysokého ocenění posluchačů i kritiky. Na svém kontě má soubor více než 35 CD nahrávek, za které obdržel řadu prestižních ocenění.

Letní slavnosti staré hudby, které jsou letos přehlídkou toho nejlepšího z bohaté hudební tradice Říma, pokračují dalšími šesti festivalovými večery. Ty nabídnou v prostorách Pražského hradu, Anežského a Břevnovského kláštera, Novoměstské radnice nebo Zámku Troja program v duchu hudbou pulsujícího Říma. Během festivalu vystoupí dále například slavný španělský pěvec Carlos Mena. V závěru festivalu 6. srpna ve Španělském sále se na koncertu Římská slavnost spojí zvuk barokního orchestru Arte dei Suonatori z Polska a pražského seskupení Collegium Marianum, aby podpořily soprán Claire Lefilliâtreové ve skladbách Vivaldiho, Scarlattiho Corelliho a Händela. Více informací k programu je na www.letnislavnosti.cz. (ČTK)

08:53
Pěvkyně Garančová chce přilákat lidi, kteří do opery nechodí

Přilákat lidi, kteří by z různých důvodů do operního domu nikdy nevkročili, chce na zahajovacím operním galakoncertu 22. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov slavná lotyšská mezzosopranistka Elina Garančová. Operní diva z prestižní newyorské Metropolitní opery, která je tváří krumlovského festivalu, zazpívá v pátek v pod širým nebem pivovarské zahradě.

"Mám ráda podobné koncerty, vážím si jich pro uvolněnou atmosféru, které se snažím přizpůsobit odlehčenější repertoár," řekla dnes ČTK na setkání s novináři v Praze Garančová. Koncert v Krumlově bude jejím jediným vystoupením tohoto typu v t letošním roce. "Jsou to zvláštní koncerty, vedle hudby slyším zpívat ptáky a zvyky letadel a aut," žertovala Garančová, která se v Krumlově představí v programu z francouzských operních árií 19. století. Vystoupí jako Johanka z Arku, zrádná Dalila, královna ze Sáby i jako temperamentní Carmen. Ve výběru z Bizetovy opery nebude chybět slavná Habanera L'amour est un oiseau rebelle, zazní i vzácně uváděná první verze této árie L'amour est un enfant de Boheme.

Program doplní baletní, operní a taneční orchestrální hudba. "Na svou první návštěvu Krumlova se těším. Slyšela jsem, že je to opravdu skvost, krásné město, zařazené na seznam památek UNESCO. Taková místa ráda poznávám a ráda se do nich vracím," uvedla Garančová, která je matkou dvouleté dcery Catherine Louise. Rezidenční festivalový Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR) bude při koncertu Garančové řídit její manžel, dirigent Karl Mark Chichon.

Šestatřicetiletá pěvkyně je v současnosti jednou z největších hvězd světové operní scény. Vystupuje s předními orchestry a objevila se na jevištích většiny slavných operních domů. Kritici oceňují zejména její muzikálnost, hlasovou techniku, inteligentní přístup ke zpěvu, dramatický potenciál i osobní půvab. Narodila v Rize, kde také vystudovala Hudební akademii. V roce 2007 nahrála svou první sólovou desku Aria Cantilena u společnosti Deutsche Grammophon, s níž také podepsala exkluzivní smlouvu, a debutovala v roli Carmen v Lotyšské národní opeře ve svém rodišti v Rize.(ČTK)

10:31
Festival VyšeHrátky letos bude, zachránil ho nový tvůrčí tým

Interaktivní festival VyšeHrátky se letos opět pod heslem Vyčůrat a hrát! uskuteční od 3. do 8. září na pražském Vyšehradě. Zakládající tvůrčí tým, který se původně chystal tuto přehlídku ukončit, našel své nástupce v řadách bývalých studentů DAMU. Ti chtějí dát větší prostor loutkovému divadlu a otevřít festival generačně širšímu publiku, sdělila ČTK produkční Barbora Kalinová.

Členové nového tvůrčího týmu nejsou na Vyšehradě nováčky, většina z nich se v minulosti alespoň částečně na organizaci festivalu podílela. "Chceme zachovat základní filozofii festivalu, který nechce jen suše vzdělávat, ale zároveň ani pouze poklesle bavit. VyšeHrátky budou i nadále místem, kde se hra, divadlo a vzdělávání neotřelým a příjemným způsobem propojí a zaměstná celou rodinu," uvedla ředitelka VyšeHrátek Daniela Fialová. Proti minulým ročníkům se více zaměří na loutkové divadlo. I většinu večerních koncertů odehrají kapely složené právě z alternativně smýšlejících loutkoherců, jako jsou například Jelení loje. Celý festival zahájí svérázná formace Pískomil se vrací.

Jubilejní 10. ročník VyšeHrátek nese příznačný podtitul "obrození". Kromě obrození samotného festivalu ohlašuje i letošní hlavní téma, kterým je obrození národní. Slavní čeští buditelé a jejich snaha o probouzení češství propojí celou šestidenní přehlídku. Kluci a tatínci budou stavět divadlo Bouda, holky dostanou možnost vyzkoušet si vaření ve venkovní kuchyni Magdaleny Dobromily Rettigové. Chystá se také "novotvarové" domino nebo soutěž o nejlepší nové dětské slovo. (ČTK)

12:39
Ředitelem úřadu ministerstva kultury je Stanislav Karabec

Ředitelem úřadu ministerstva kultury se stal Stanislav Karabec, který v této funkci nahradil dlouholetého úředníka ministerstva Milana Kupku. Karabec, který má blízko k ČSSD, se na ministerstvo vrací potřetí.

V úřadě působil za ministrů Vítězslava Jandáka (ČSSD) a Václava Riedlbaucha, jenž spravoval resort v úřednické vládě Jana Fischera. Za Riedlbaucha byl Karabec prvním náměstkem ministra, odvolal ho v roce 2010 tehdejší ministr Jiří Besser (TOP 09 a STAN).

Ministr kultury Jiří Balvín v minulých dnech vyměnil také svého ekonomického náměstka. Na místo odvolaného Martina Sankota přišel Jiří Richter, který na ministerstvu v této pozici již dříve dlouho pracoval. Přivedl ho kdysi Pavel Dostál (ČSSD) a ve funkci ho ponechali i někteří ministři pravicových vlád. Odvolal ho až Besser. Novou ředitelkou kabinetu ministra se stala Pavla Zdráhalová, která dříve pracovala v úřadu vlády. (ČTK)

14:14
Začal desátý ročník ProARTu, nabízí kurzy i divadelní program

Možnost zdokonalit se v řadě uměleckých disciplín a učit se při tom od mistrů nabízí desátý ročník festivalu ProART. Dnes v Brně začaly tvůrčí dílny, v sobotu odstartuje divadelní program. Brněnská část festivalu potrvá do 28. července, poté se na další týden ProART přesune do Prahy, zjistila ČTK od pořadatelů. Podle uměleckého ředitele Martina Dvořáka se letos podařilo získat silnou sestavu umělců ze zahraničí.

"Se jmény jako Nir Ben Gal, Darrel Toulon či Felix Dumeril má Brno možnost vidět ten nejreprezentativnější tanečně-divadelní festival na celé Moravě. Rovněž workshopová nabídka je ještě pestřejší než v uplynulých letech - celkem 20 pedagogů jsme na festivalu v Brně ještě nikdy nehostili," uvedl Dvořák. Festival má dvě programové roviny. První tvoří umělecké ateliéry a tvůrčí dílny určené profesionálům i začátečníkům. Mohou se zdokonalovat v tanci, herectví, zpěvu, fotografování, hře na klavír a kytaru, kresbě a kreativním psaní.

Novinkou je komorní tvorba pro smyčce. Druhou rovinou festivalu jsou večerní vystoupení lektorů a dalších umělců pro veřejnost. Divadelní program přehlídky začne v sobotu večer v Divadle na Orlí. Přijede Darrel Toulon, šéf baletního souboru ze Štýrského Hradce. Jeho sólové vystoupení Schiz čerpá inspiraci ze zápisků výjimečného polsko-ruského tanečníka Václava Nižinského. V druhé části večera vystoupí Budapest Dance Theatre. Další program přehlídky najdou zájemci na webových stránkách www.proart-festival.cz. (ČTK)

16:28
Kyselka nabídne o víkendu poprvé komentované prohlídky

Návštěvníci někdejších lázní Kyselka si budou moci poprvé prohlédnout kdysi velkolepé a nyní zdevastované památky na komentovaných prohlídkách. Bude je pořádat obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka, která se snaží o obnovu památkově chráněného celku staveb. První prohlídky se uskuteční už v sobotu, informoval dnes ČTK ředitel obecně prospěšné společnosti Miroslav Perout. "Naši snahu o záchranu jsme se rozhodli podpořit i komentovanými prohlídkami, kterými chceme upozornit na důležitost záchrany jedinečného kulturního dědictví a získávat pro ni příznivce. Hosty provede Heinrich Mattoni, muž, který lázně na přelomu 19. a 20. století proslavil," uvedl Perout.

První prohlídky se uskuteční v sobotu od 13:30 a 15:00. Pro další termíny je třeba předchozí rezervace na emailové adrese prohlídky@laznekyselka.org. Během padesátiminutové exkurze projdou návštěvníci částí areálu s Mattoniho vilou, budovou bývalé restaurace, okusí Ottův pramen a vystoupají podél umělého vodopádu k pavilonu, kde vyvěrá. "Uvidí ruiny skvostných budov postavených ve zlatém věku lázní a po desítkách let zkázy a devastace se osobně stanou svědky příběhu o nové naději pro Kyselku," uvedl Perout. Obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka vznikla loni dohodou mezi obcí, majiteli nemovitostí i městem Karlovy Vary.

Do obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka vstoupily Karlovarském minerální vody, které na ni převedly potřebné pozemky pro stavební práce i 20 milionů korun. Budovy převedla na společnosti i firma RIS, která vlastnila většinu budov ve zchátralých lázních. Ve vedení obecně prospěšné společnosti je Vladimír Lažanský, který má zkušenosti s obnovou památek, ale i pravnuk zakladatele Rudolf Mattoni. O.p.s. Lázně Kyselka chce nejprve zachránit budovy, kterým hrozí nevratný zánik a postupně pro nejcennější objekty najít využití. (ČTK)

07:03
Bystřice ukazuje dílo autora mozaiky na Jurkovičově křížové cestě

Na zámku v Bystřici pod Hostýnem je od pátku k vidění dílo moravského malíře a autora mozaiky na hostýnské Jurkovičově křížové cestě Jano Köhlera. Městské muzeum ji pořádá ke 140. výročí malířova narození. Jde o první Köhlerovu výstavu po 40 letech a zatím největší u nás, řekla ČTK vedoucí muzea Eva Nedělníková. Ve výstavních prostorách zámku je více než stovka obrazů, grafik a návrhů na keramickou mozaiku zmíněné Jurkovičovy křížové cesty i poštovních známek, ale také keramika vytvořená pro olomouckého arcibiskupa Leopolda Prečana a knižní tvorba.

Kromě obrazů vytvořených pro církevní účely jsou vystavovány také portréty rodiny a přátel, exlibris, studie i akty. "Vrcholem expozice jsou dvě dosud nevystavovaná díla - velkorozměrové plátno Žehnání polím a skleněná vitráž Madona s dítětem. Ze známých Köhlerových prací je k vidění i proslulá litografie Cyril a Metoděj," uvedla Nedělníková. Podle vedoucího kulturního odboru bystřické radnice Pavla Malénka je právě Köhlerův obraz na plakátech k letošnímu výročí 1150 let od příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. "Originál máme na výstavě ve verzi, kdy nápis 'Toto jsou otcové naši' je v azbuce. Kreslil to v době, kdy byla velmi silná myšlenka všeslovanské vzájemnosti," řekl ČTK Malének.

Köhler byl podle něj představitelem 'moravské secese'. Ačkoli je znám především výzdobou sakrálních staveb, jeho dílo je mnohem širší. Je autorem výzdoby i desítek civilních staveb, ale například také návrhů hraček a zdobení jídelních souprav. Köhler (1873 až 1941) má za svou čtyřicetiletou výtvarnou kariéru na kontě kolem 2500 prací nejrůznějšího druhu. Tvořil na mnoha místech Moravy, například v Olomouci, Kroměříži, Luhačovicích, v Hodoníně nebo právě v Bystřici pod Hostýnem. Výstava jeho prací zapůjčených ze sbírek rodiny ve městě potrvá do 1. září. Otevřena je denně mimo pondělí. (ČTK)

08:36
Skotský komik drží hladovku na podporu vězně na Guantánamu

Skotský komik a spisovatel Frankie Boyle drží od čtvrtka hladovku na podporu Shakera Aamera, posledního britského vězně drženého na Guantánamu. Aamer stejným způsobem protestuje proti svému věznění již 150 dní. Dozorci ale nyní odsouzené na vojenské základně na Kubě začali proti jejich vůli denně krmit tekutou stravou pomocí trubiček zavedených nosem. Už týden hladoví rovněž Aamerův právník Clive Stafford Smith, uvedl britský list The Guardian.

Vězňův advokát již dříve oznámil, že je Boyle připravený převzít od něj štafetu, až nebude moci. Svým protestem chtějí upozornit na situaci, ve které se nacházejí vězni na Guantánamu. Konkrétně Aamer je vězněn už více než deset let bez jakéhokoli obvinění. Zadržen byl v listopadu 2001 v Afghánistánu. Údajně byl napojen na teroristickou síť Al-Káida Usámy bin Ládina. 

Čtyřicetiletý komik o své hladovce podrobně informuje na komunitní síti Twitter s humorem, kterým je pověstný. Dnes, druhý den hladovění, napsal: "Cítím se jako opilý. Je mi ale dobře. Ale bezpochyby se probudím a najdu sám sebe, jak jím v koupelně mýdlo." Podle Smitha plánuje oba muže týdenní hladovkou podpořit i britská herečka Julie Christieová. Aamer se narodil v Saúdské Arábii, ale žil v Británii a ve Spojených státech.(ČTK)

10:19
Písničkář Cat Stevens, nyní Yusuf Islam, slaví 65. narozeniny

Pětašedesáté narozeniny oslaví 21. července legendární britský písničkář Cat Stevens, který už více než pětatřicet let nosí jméno Yusuf Islam. Na svět však přišel v Londýně jako Steven Demetri Georgiou, jeho otec byl Kypřan a matka Švédka. Býval křesťanem, teď vyznává islám.

Islam má na svém kontě bezpočet veleúspěšných hitů jako Lady D'Arbanville, Wild World, Moonshadow, Morning Has Broken či Hard Headed Woman, které se dodnes hrají v originále i v nespočetných coververzích. Jeho alba Tea for Tillerman a Mona Bone Jakon z roku 1970 jsou řazena mezi nejzásadnější v hudební historii.

V roce 1977 přestoupil tento citlivý a emotivní hudebník na islám a přijal jméno Yusuf Islam. Písničkář Cat Stevens, nyní Yusuf Islam, slaví 65. narozeninyO dva roky později prodal v aukcích všechny své kytary a začal se věnovat především charitativní činnosti. Na hudbu ale zcela nezanevřel, vydával například alba pro děti a za návrat do světa hudby fanoušci považují album An Other Cup z roku 2006. O tři roky později vydal svou zatím poslední desku Roadsinger. (ČTK)

11:50
V pražském Obecním domě dnes Tosca zakončí Prague Proms

Výběr ze slavných árií opery Tosca od Giacoma Pucciniho dnes v pražském Obecním domě zakončí 9. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms. Jako Tosca se představí Stefanna Kybalová, Český národní symfonický orchestr bude řídit Marcello Rota. Mužské hlasy zastoupí Mario Malagnini (tenor), Gianfranco Montresor (baryton) a František Zahradníček (bas). Premiéra jedné z nejslavnějších oper historie se uskutečnila 14. ledna 1900 v římském Teatro Constanzi. Česky se opera poprvé hrála 21. listopadu 1903 v pražském Národním divadle.

Letošní ročník Proms na úvod 16. června nabídl Open Air koncert Hollywood Night na Václavském náměstí, kde zazněly známé filmové melodie. V následujícím programu například síň Smetanova síň Obecního domu aplaudovala koncertu uspořádanému k osmdesátinám dirigenta Libora Peška. Jako hosté zazpívali mexický tenor David Lomelí a mezzosopranistka Dagmar Pecková.

Velký zájem byl také o světovou premiéru operety Proso, v níž vědecký tým českých cimrmanologů dokázal, že autorem světově proslulých melodií z Netopýra, Polské krve a mnoha dalších operet je zapomenutý Čech Jára Cimrman. S velkým úspěchem u diváků i odborné kritiky zahrál americký jazzový trumpetista Wynton Marsalis. Herec a zpěvák F. Murray Abraham, známý především jako představitel Salieriho ve Formanově filmu Amadeus, v Obecním domě na začátku července zazpíval světovou premiéru skladby A Grateful Tail Symphony. Dílo, která je vyznáním lásky člověka ke psu. Festival celkem včetně dnešního na různých místech nabídl 16 koncertů tuzemských i zahraničních interpretů. (ČTK)

12:48
V Lipníku vystoupí v chrámu čtyřicetičlenný orchestr z Británie

V Lipníku nad Bečvou na Přerovsku vystoupí na konci července čtyřicetičlenný studentský orchestr z Británie. Netradiční akci poskytne zázemí klášterní chrám svatého Františka Serafinského. Vystoupení orchestru z hrabství Hampshire je pro posluchače zdarma. Koncert je součástí turné po střední Evropě, informovala ČTK mluvčí radnice Blanka Prudilová. "V roce 2011 smyčcový orchestr vyrazil na turné po Německu, letos vystoupí na koncertech v Polsku, Slovensku a České republice," uvedla mluvčí.

Orchestr představí v Lipníku díla například italského skladatele a varhaníka Giovanniho Gabrieliho, německého hudebního skladatele Georga Friedricha Händela či Ludwiga van Beethovena. Hampshire County Youth Orchestra se skládá z přibližně 170 hráčů vybraných ze škol z celého britského hrabství Hampshire. Zhruba 110 hráčů tvoří County Youth Orchestra společně s 60 hráči, kteří se účastní programu hry na smyčcové nástroje - Hampshire String Orchestra.

Dále jsou zastoupeny dechový soubor a komorní orchestr, jehož členové mají možnost objevovat jiný typ repertoáru - od soudobé hudby až po baroko. Během roku mladé muzikanty vyučuje řada profesionálních hudebníků a učitelů, zároveň se účastní zkoušek a koncertů po celém hrabství Hampshire. Orchestry také nahrály mnoho CD a absolvovaly mezinárodní turné po Jižní Africe, Polsku, Maďarsku a Chile. (ČTK)

14:49
Televize BBC natáčela v Českém Těšíně dokument

Britská televizní stanice BBC natáčela v Českém Těšíně a nedalekém polském Těšíně dokument, který mapuje historii tohoto násilím rozděleného slezského města. Odvysílán bude v příštím roce. ČTK to řekla mluvčí města Dorota Havlíková. "Natáčení britské veřejnoprávní televize skončilo v těchto dnech. Vysílat dokument stanice bude v roce 2014 ke 100. výročí vypuknutí první světové války," uvedla mluvčí.

Záběry, které štáb pořídil ve Slezsku budou součástí třídílného historického dokumentárního cyklu BBC s nazvaného The Long Shadow (Dlouhý stín), který se v širším kontextu věnuje první světové válce, jejím příčinám, dopadům a historickým souvislostem. "Dokument uvádí významný britský historik David Reynolds. Natáčí se v řadě zemí, v České republice se mimo jiné zaměřuje na historickou úlohu a odkaz T. G. Masaryka, na vznik nových státních útvarů po první světové válce a na otázku soužití evropských národů.

V Česku filmaři natáčeli ještě v Praze a v Terezíně," řekl Havlíková. V Českém Těšíně a polském Těšíně dokumentaristy zajímalo, jak fungovalo najednou násilně rozdělené město, proto se natáčelo například na nádraží a v bývalých plynárnách, jež zůstaly po vytyčení hranice na české straně, v elektrárně, jež připadla Polsku, nebo u bývalé vozovny tramvajové linky, jejíž ukončení si vynutilo vytyčení hranice. (ČTK)

16:11
Ústav pro českou literaturu spustil archiv populárního čtiva

Ústav pro českou literaturu Akademie věd zveřejnil Digitální archiv populární literatury. Přes webovou stránku ústavu lze najít jednotlivé exempláře nebo dílčí soubory masových tisků, zatím především detektivních povídek, z období do roku 1945. Jejich digitální kopie či originální výtisky byly shromážděny pro potřeby literárněhistorických a bibliografických projektů řešených v ústavu.

Archiv se speciálně zaměřuje na sešitkové série povídek a další periodické či poloperiodické edice populární beletrie. Část kopií byla pořízena z originálních dokumentů zařazených v knihovně ústavu. Zbývající digitální kopie byly pořízeny z exemplářů zapůjčených ze soukromých sbírek. Svazky i edice se průběžně doplňují, archiv se buduje už od roku 2004.

Jako první je v archivu zveřejněn výběrový soubor svazků ze všech pěti edic, v nichž od konce roku 1906 vycházela série povídek o newyorském, posléze hlavně chicagském detektivu Léonu Cliftonovi. Šlo o první původní detektivní prózy napsané v českém jazyce. První takzvané cliftonky vycházely u nakladatele Rudolfa Štorcha. V průběhu vydávání série o Léonu Cliftonovi založil pobočnou řadu, v níž vyšlo celkem 37 svazků povídek o "první anglické detektivce" Adě Paulsonové. Archiv zatím uveřejnil povídku s touto hrdinkou nazvanou Krvavá lázeň, cliftonek je v archivu ke dvěma stovkám. (ČTK)

07:54
Ohnivé flamenko zahájilo vícežánrový festival Folkové prázdniny

Koncert septeta francouzského kytaristy Juana Carmony přezdívaného "princ flamenka" zahájil v sobotu na zámku v Náměšti nad Oslavou 28. ročník mezinárodního hudebního festivalu Folkové prázdniny. Přehlídka potrvá do 27. července. Pravidelně zahrnuje interprety world music, moderního jazzu, lidové hudby a folku. Mezi významnými zahraničními hosty bude například finská akordeonistka Johanna Juhola. Domácí scénu budou kromě mnoha dalších reprezentovat folkrocková skupina Zrní, kterou Akademie populární hudby vyhlásila objevem roku.

Součástí vícežánrového festivalu budou vedle koncertů, divadelních vystoupení a uměleckých dílen i výstavy a odborné rozpravy o legendách world music. Představí se také vzpomínkové album na minulý ročník festivalu. "Tradičně bude odborné kolokvium, letos na téma Od folkloru k world music: Co patří do encyklopedie," řekl ČTK dramaturg festivalu Michal Schmidt. Organizátoři předpokládají, že mezi desítkami hudebníků a skupin budou největšími lákadly koncerty písničkářky Radůzy a skupiny Hradišťan.

O Folkové prázdniny je podle Schmidta stále zájem, každý z koncertů vidí stovky diváků nejen z Česka, ale i ze zahraničí. "Těžko uvést celkovou návštěvnost, řada lidí třeba kromě koncertů absolvuje i některou z několika desítek uměleckých dílen," uvedl Schmidt. Podle něj vzrůstá obliba Folkových prázdnin u rodin s dětmi. Podrobný program festivalu včetně nabídky uměleckých dílen a dalších informací najdou zájemci na webových stránkách. (ČTK)

09:27
V Brně dnes oslavil 85. narozeniny spisovatel Pavel Kohout

V brněnském divadle Husa na provázku v sobotu oslavil 85. narozeniny český spisovatel a dramatik Pavel Kohout. Organizátoři, majitelé nakladatelství Větrné mlýny, pro něj navečer přichystali mimo jiné i jedno divadelní představení a od letoška do roku 2017 mají v plánu vydávat sebrané spisy, řekl ČTK zástupce šéfredaktora Pavel Řehořík. Ke Kohoutovu jubileu připravilo zvláštní akci i Moravské zemské muzeum.

V neděli od 10:00 do 13:00 se uskuteční komentovaná prohlídka nově budovaného Archivu kulturních dějin 20. století, jehož významnou součástí je i archiv Pavla Kohouta a manželky Jeleny Mašínové. Nachází se v objektu muzea v Hudcově ulici v Brně-Medlánkách. Na oslavu dorazili například spisovatelští kolegové Ivan Klíma, Milan Uhde, Karel Steigerwald či novinářka Lída Rakušanová. K sobotním narozeninám už Větrné mlýny přichystaly první dva svazky sebraných spisů, a to romány Katyně a Sněžím. "Celkem by mělo vyjít dvacet svazků, každý rok čtyři. Vždy tři romány a jedna hra, jednou to budou fejetony. Letos ještě vyjde román Z deníku kontrarevolucionáře a kniha aktovek Šest&Sex," sdělil Řehořík.

Kohout se narodil v roce 1928 v Praze, vystudoval estetiku a divadelní vědu na Karlově univerzitě. V letech 1949 až 1950 pobýval na velvyslanectví v Moskvě a následující dvě léta byl šéfredaktorem Dikobrazu. Patřil mezi prominentní autory v 50. letech a ke "kulturnímu kádru" komunistické strany. Ve druhé polovině 60. let byl jedním z představitelů nonkonformního proudu v české literatuře a v roce 1968 protagonista pražského jara. Za tehdejší postoje a činnost v Chartě 77 byl vypovězen z Československa. Po roce 1979 žil v Rakousku. Od sametové revoluce se věnuje kulturním vztahům mezi Českou republikou a německy mluvícími státy. Žije střídavě ve Vídni, Praze a na Sázavě. Jeho dramatické adaptace a divadelní hry uvedly na scény v řadě zemí celého světa. (ČTK)

10:54
Všestranná hudebnice Iva Bittová slaví 55. narozeniny

Iva Bittová, která 22. července oslaví 55. narozeniny, patří k nejvýraznějším osobnostem české alternativní scény. Upozornila na sebe ještě jako studentka rolí Eržiky v Baladě pro banditu, před herectvím ale nakonec dala přednost houslím a zpěvu. Výjimku udělala v letech 2003 a 2007, kdy se představila ve filmech Želary a Tajnosti.

Bittová se pohybuje v mnoha hudebních žánrech. Patří k nim alternativa (kapela Dunaj, spolupráce s Pavlem Fajtem či účinkování s Vladimírem Václavkem) i experimentální jazz, rock, lidová či klasická hudba (spolupráce se Škampovým kvartetem). Hostovala také například v Mozartově opeře Don Giovanni. Celkem se Bittová podílela na třech desítkách alb a neustále vystupuje.

Iva Bittová se narodila 22. července 1958 v Bruntále jako prostřední ze tří dcer Kolomana a Ludmily Bittových. Otec pocházel z jižního Slovenska a byl všestranný muzikant. Maminka vyrostla na Slovácku a celý život zpívala v různých pěveckých tělesech. Hudbou se "nakazila" i starší sestra Ivy, Ida Kelarová. Z krátkého manželství má Bittová syna Matouše (1982) a ze vztahu s Pavlem Fajtem Antonína (1991). Jejím životním partnerem byl v minulosti také zpěvák Richard Müller. Nedávno se dočasně přestěhovala do USA. (ČTK)

15:17
V Kroměříži se koná festival zpívajících básníků Stoptime

V Kroměříži se příští týden potřetí uskuteční mezinárodní festival písničkářů Stoptime. Svou účastí jej ozdobí hudebníci z Irska a Jihoafrické republiky a také domácí muzikanti v čele s Ivanem Hlasem nebo Xavierem Baumaxou. Návštěvníci se přitom nemusejí bát, že by textům zahraničních interpretů nerozuměli. Pořadatelé totiž připravují překlady a tyto "titulky" budou při produkcích přehrávat. ČTK to řekl ředitel pořádajícího Domu kultury Kroměříž Jiří Králík.

"Festival zpívajících básníků je věnován památce největšího českého písničkáře Karla Kryla, který se narodil právě v Kroměříži. V příštím roce si připomeneme hned dvě jeho výročí a intenzivně se navíc připravuje otevření Muzea Karla Kryla na Starém pivovaře, kde se letos bude poprvé konat festival," uvedl Králík. Předchozí ročníky akce se konaly v Květné zahradě, kde se letos uskuteční jen páteční koncert. Festival na Starém pivovaře zahájí ve čtvrtek jihoafrická jazzová zpěvačka Melanie Scholtzová, po které v Kroměříži vystoupí hvězda irské hudby, zpěvák Duke Special, který je hostem také letošních festivalů Colours of Ostrava a Folkové prázdniny Náměšť. Květná zahrada v pátek ožije českým folkrockem. Vystoupí zde písničkář Mirek Kemel s kapelou, Ivan Hlas Trio a také world music skupina Traband.

Poslední den se festival přesune opět na Starý pivovar. Sobotní program zahájí písničkář, publicista a spisovatel Michal Bystrov. Následovat bude švýcarsko-česká Song for Utopia s písničkářkou Rebeccou Zarkavaovou. Závěr festivalu pak obstará svérázný litvínovský písničkář Xavier Baumaxa, který představí své poslední album. "Jako bonus pak nabídneme záznam koncertu amerických zpívajících básníků z roku 1964 - Boba Dylana, Joan Baezové či Pete Seegera - ve filmu Festival," uzavřel Králík. (ČTK)

18:08
Festival Džemfest zahájí skupina Priessnitz, přijede i Alois Nebel

Multižánorvý festival Džemfest, který se koná v říjnu v Šumperku, otevře kultovní skupina Priessnitz. Ve speciálních úpravách pro akustické nástroje uvedou členové skupiny nejen skladby své domovské kapely z Jeseníku, ale i z dalších projektů. Koncert doprovodí výstava spojená s populárním komiksem Alois Nebel, na kterém se zpěvák kapely podílel jako ilustrátor.

Zpěvák kapely Priessnitz Jaromír Švejdík zahraje se spoluhráčem Petrem Kružíkem vedle písní Priessnitz také skladby kapely Umakart, kterou založil v roce 2004 se známými umělci Dušanem Neuwerthem a Janem P. Muchovem. "Během koncertu uslyšíme zajímavý průřez repertoárem všech tří hudebních projektů, kterým se za poslední roky Jaromír Švejdík věnoval. Zazní i písně z nové desky Václava Neckáře Dobrý časy, na které se Jaromír autorsky podílel," uvedl pořadatel festivalu Ondřej Polák.

Zpěvák skupiny Priessnitz je společně se spisovatelem Jaroslavem Rudišem otcem populárního komiksu Alois Nebel. Prezentuje se jako kreslíř a ilustrátor pod značkou Jaromír 99. A právě s komiksem, jehož filmová adaptace pochází z roku 2011, bude spojena výstava fotografií, kterou těsně před koncertem zahájí v H-clubu Dušan Tománek, který se na filmu podílel jako fotograf. (ČTK)

07:47
Zpěváci z Prahy získali na Evropských sborových hrách tři zlaté

Mladí zpěváci ze sborového studia Zvoneček-Praha získali na Evropských sborových hrách ve Štýrském Hradci tři zlaté medaile. O dvě z nich se postaral komorní sbor Abbellimento, absolutní vítěz kategorie současné hudby. V Rakousku v tomto týdnu soutěžilo ve 14 kategoriích více než sedm desítek souborů z 35 zemí.

"Takový úspěch nikdo nečekal, i když jsme přípravě dali kromě běžných zkoušek mnoho a mnoho víkendových soustředění. Také konkurence tu byla opravdu na vynikající úrovni," uvedla v tiskové zprávě sbormistryně Jarmila Novenková. V elitní soutěžní kategorii Champions Competition se zlaté medaile udělují sborům, které za své vystoupení obdrží od mezinárodní poroty minimálně 80 bodů ze 100 možných. Dvě stříbrné medaile ve Štýrském Hradci získal další český sbor Spektrum.

Sborové studio Zvoneček-Praha vzniklo v roce 1996 a působí v něm na dvě stovky mladých zpěváků. V Rakousku navázalo na podobný úspěch z loňských světových her ve sborovém zpívání v americkém Cincinnati, kde získalo dvě zlaté medaile v kategoriích folklor a mladé sbory do 21 let. (ČTK)

08:52
V Holešově začal festival, zasvěcen je židovské kultuře

Ukázky skladeb židovských autorů pro dvě violoncella otevřely v neděli odpoledne v Holešově na Kroměřížsku festival s názvem Týden židovské kultury. Po celý příští týden jej budou doprovázet koncerty, promítání filmů či besedy. Akce se odehrají v Šachově synagoze, kině Svět a v holešovském zámku. Letošní ročník je zasvěcen židovské gastronomii.

Festival kromě koncertu Jiřího a Dominiky Hoškových zahájila také výstava fotografií Jindřicha Buxbauma. Lidé ji najdou v holešovském zámku. "Je to již tradiční festival, letos se koná potřinácté. Festival ukazuje židovství z různých pohledů včetně kultury a letos i z pohledu gastronomie," řekla ČTK za pořadatele Jana Slovenčíková. Podotkla, že je určen pro širokou veřejnost. Během týdne se mohou návštěvníci těšit na besedu s promítáním filmu Písničkář, který nezemřel o Karlu Hašlerovi, ve kterém se představil i tel Arnošt Lustig. Spisovateli se bude věnovat také film jeho dcery Evy Lustigové nazvaný Tvoje slza, můj déšť.

Chybět nebude kromě koncertů ani řada besed týkajících se židovství. Točit se budou především kolem kuchyně. Bude například na téma košer, židovská gastronomie či kašrut, což je soubor zásad židovské kuchyně. Do židovské kuchyně budou moci nahlédnout návštěvníci i prostřednictvím přednášky s názvem Boží hody aneb jak jedli Židé v Čechách a na Moravě, kterou povede Jiří Richter. Lidé budou moci také speciality židovské kuchyně ochutnat. Připraveny pro ně budou v restauraci Starý pivovar, kde kuchaři nastudovali i staré židovské recepty. (ČTK)

10:06
Startuje filmové turné s názvem Kinobus, nabídne české komedie

Na Václavském náměstí v Praze dnes odstartuje šestý ročník filmového turné s názvem Kinobus. Během letních večerů se uskuteční ve 12 lokalitách Prahy celkem 42 filmových projekcí z tuzemské produkce. Akce končí 1. září. Kinobus vždy stráví na jednom místě tři až čtyři večery. Vstup je tradičně zdarma, diváci však mohou přispět na konto sbírky Pomozte dětem.

Hned první večer promítání v centru metropole představí Kinobus úspěšnou komedii Líbáš jako ďábel. "Kvůli povodním byl letošní ročník oblíbeného Kinobusu, bohužel, přesunut až na červenec. I přes to, že Kinobus během léta navštíví méně lokalit, jsme rádi, že vyjede a srdečně zveme všechny diváky na promítání zajímavých českých filmů," uvedl Milan Křístek, generální ředitel Dopravních podniků Praha. Diváci se mohou těšit na nejúspěšnější tuzemské komedie, které budou tvořit většinu programu Kinobusu 2013 - Okresní přebor, Svatá čtveřice, Tady hlídám já, Probudím se včera. Na své si přijdou i milovníci dramatu s filmy Nevinnost a Bestiář.

Děti si pak užijí animovaný povídkový film Autopohádky. Kinobus představí také dokument Šmejdi, který pomocí skryté kamery odhaluje manipulace a nekalé praktiky prodejců na předváděcích akcích pro seniory. Kinobus nabízí 200 míst k sezení, bezplatnou půjčovnu dek a možnost zakoupení občerstvení. Letošní pouť Kinobusu bude zakončena v neděli 1. září na Petříně. Promítání začíná vždy po setmění, od 20:30 až od 21:00 hodin. Více informací se nachází na www.dpp.cz/kinobus. (ČTK)

11:48
V Praze zahraje skupina Porno para Ricardo, Castrův režim ji zakazuje

V pražské MeetFactory dnes večer vystoupí kubánská punková kapela Porno para Ricardo. Ve své vlasti patří kvůli kritice Castrova režimu k zakázaným umělcům. Frontman kapely v Praze hrál už před dvěma lety, když zbylým třem členům tehdy kubánské úřady nepovolily vycestovat na festival United Islands. Letos v létě tedy dorazila skupina do Evropy v kompletní sestavě poprvé.

V neděli odpoledne vystoupili na festivalu Colours of Ostrava, v Praze dnes zahrají společně s litevsko-českou kapelou Alaverdi, koncert začíná ve 20:30. Večer navazuje na kampaň Proti ztrátě paměti organizovaný Člověkem v tísni. Měla upozornit na sílící tendence české společnosti vnímat stále smířlivěji vlastní minulost a zapomínat na zločinnou podstatu komunistické ideologie, uvádějí pořadatelé. Vyvrcholila 27. června u příležitosti výročí popravy Milady Horákové.

Dnešní koncert kubánských muzikantů doplní projekce filmů Ztráta paměti a České děti nebo vystoupení bývalého politického vězně Františka Čuňase Stárka. Kapela Porno para Ricardo vznikla v roce 1998 a jsou považováni za jeden z nejviditelnějších příkladů nesouhlasu mladé ostrovní generace s Castrovým režimem. Texty jejich písní jsou velmi kritické k současné kubánské společnosti a politice. Její frontman byl v minulých deseti letech dvakrát zatčen, poprvé byl dva roky ve vězení, podruhé jen díky tlaku zahraničních médií vyvázl s pokutou. Kapela provozuje malé nahrávací studio pro další hudebníky, kteří nemohou na Kubě vystupovat. (ČTK)