On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
07:28
Déšť zhatil vystoupení Deep Purple ve Slavkově, bude v pondělí

Silný déšť zhatil nedělní koncert britské rokové skupiny Deep Purple v parku zámku ve Slavkově u Brna. Akce byla zrušena těšně před vystoupením a bude se konat v pondělí od 20:00. ČTK to sdělili pořadatelé. Na koncert rockové legendy dorazilo přibližně 12.000 lidí. Při vystoupení předskokanů slavné kapely byl ještě příjemný večer. Krátce před 21:00, když měli před diváky předstoupit členové Deep Purple, začalo prudce foukat, pak se rozpršelo.

Tisíce lidí hledaly útočiště v zámku, slavkovských restauracích i svých osobních autech. Koncert by měl být přitom jednou z letošních nejvýznamnějších hudebních akcí na jižní Moravě. Jen v předprodeji se prodalo přes 9000 vstupenek.

Příjezd velkého množství osobních aut s příznivci skupiny způsobil v okolí Slavkova nemalé dopravní problémy. České dráhy kvůli akci posílily vlakové spoje mezi Brnem a Slavkovem. (ČTK)

09:11
Před 85 lety se narodil průkopník pop-artu Andy Warhol

Americký výtvarník rusínského původu Andy Warhol, který se narodil 6. srpna 1928, byl považován za podivína, jenž chodil ve stříbřité paruce a zbožňoval konzum. Měl rád stereotyp a kombinaci vznešeného s nízkým a byl posedlý touhou po slávě a bohatství. Warholova díla často znázorňovala takové banality jako polévkové konzervy či láhve od coca-coly.

Miloval také svět celebrit - stal se duchovním guru jedné rockové generace. K Warholovým nejznámějším dílům patří série Marilyn Monroe, Mao Ce-tung, Flowers nebo Campbellovy polévky. Osoba muže přezdívaného Drella se i díky nim stala mýtem, který si kdekdo rád přivlastňuje.

Na jedné straně měl Warhol image bohéma nespoutaného konvencemi, na straně druhé jeho plachost, citlivost a bledá tvář jakoby vytvářely zdání nemocného a křehkého muže. Skutečného Warhola však dobře znala jen hrstka nejbližších. Umělec zemřel 22. února 1987 na komplikace po celkem rutinní operaci žlučníku ve věku 58 let. (ČTK)

09:55
Přehlídka nezávislého výtvarného umění začíná v NoD

Pražský Experimentální prostor NoD zahajuje dnes svou první přehlídku nezávislého umění Samorosti. Do 1. září v ní představí malby, fotografie, objekty, grafiky a jiné umělecké výtvory přihlášené 130 amatérskými i profesionálními tvůrci. Porota ve složení zpěvačka Monika Načeva, výtvarnice Kamila Ženatá, divadelní režisér Jan Nebeský a novinář Karel Oujezdský z nich vybere vítěze, který získá příležitost vytvořit si vlastní výstavu v prostorách Café NoD. Čestným členem poroty je Karel Gott. O druhé ceně rozhodne veřejnost svým hlasováním.

Přehlídka navazuje na dřívější české salóny, které se od 60. let nepravidelně opakují. Dávaly příležitost tvůrcům z řad profesionálních umělců i amatérů, kteří tvořili doma bez možnosti svá díla představit veřejnosti. Podle organizátorů přehlídka ukazuje, že řada lidí se věnuje své tvorbě v ústraní, aniž by ji mohla zveřejnit. "Na výstavě se objevují díla vytvořená nejrůznějšími metodami a technickými postupy, která často překvapí svým nezvyklým pohledem na dnešní skutečnost," komentoval výběr exponátů kurátor galerie Jiří Machalický. Z vystavujících autorů je nejstaršímu 70 let, nejmladší je studentka gymnázia.

Pořadatelům přehlídky se podařilo oslovit nejen autory žijící v Praze, ale i z dalších míst v České republice a zahraničí. Mezi účastníky je tak i několik zahraničních tvůrců. Cena diváků bude udělena na základě hlasování návštěvníků vhozením hlasovacího lístku do boxu umístěném v Café NoD do neděle 22. srpna. (ČTK)

11:37
Ve Francii prodávají zámek, kde se natáčely hity Bowieho a Johna

Ve Francii je na prodej zámeček Hérouville, kde v 70. letech natáčely své slavné desky největší britské hudební hvězdy včetně Davida Bowieho, Eltona Johna, Iggyho Popa či kapel Uriah Heep, Bee Gees a Fleetwood Mac. Napsal o tom deník The Guardian. Sídlo z 18. století je ke koupi za 1,3 milionu eur (asi 33 milionů korun) a list připomíná, že nový vlastník si spolu s nemovitostí koupí i vzpomínky na zlatou éru rockové a popové hudby.

Zámek z roku 1740 stojí asi 30 kilometrů severně od Paříže. Jeho novodobou slávu odstartoval francouzský hudebník a skladatel Michel Magne, který ho ve velmi zanedbaném stavu koupil roku 1962. Při rekonstrukci si v něm zřídil i soukromé nahrávací studio, které později začal pronajímat. V hudebním světě se velmi rychle roznesla zpráva o jeho kvalitě, muzikanti navíc mohli při nahrávání pobývat přímo na zámku, kde měli veškerý komfort.

Studio v Hérouville si v 70. a 80. letech oblíbily ty největší hvězdy. "Na začátku se tam nahrávala jeho (Magneova) hudba. Šeptanda se ale rychle šířila, a když dobyla Paříž... přijel sem celý svět. Stal se z toho cíl pro ty nejvýznamnější kapely," vzpomínala pro deník Le Parisien druhá manželka tehdejšího vlastníka zámku. Slavná éra skončila v roce 1979, kdy Magne musel zámek kvůli dluhům prodat. V posledních třiceti letech byl dům povětšinou prázdný, úřady totiž nepovolily jeho rekonstrukci na luxusní byty. (ČTK)

13:20
Současné čínské umění představí výstava na Pražském hradě

Výstava nazvaná Peking-Praha s podtitulem Nový pohled na současné čínské umění zaplní od 23. srpna do 29. září prostory Císařské konírny na Pražském hradě. Bude prezentovat tvorbu více než čtyřiceti čínských umělců, jejichž díla vycházejí z kulturního prostředí současné čínské společnosti, oznámila ČTK Lucie Vytlačilová ze společnosti 2media. Praha bude podle ní třetí zastávkou této putovní expozice; před ní se díla představila v Sofii a v Bukurešti.

"Nabídneme na ní téměř šedesát uměleckých děl od čtyřiceti umělců reprezentujících tři generace čínského umění. Výstava zahrne širokou škálu uměleckých forem, jako jsou olejové malby, sochařství, fotografování a video. Jedná se o nejrozsáhlejší expozici současných čínských umělců ve východní Evropě, která reprezentuje důležité součásti moderního čínského umění. Těším se na všechny návštěvníky, kteří i díky této výstavě mohou lépe porozumět rozmanitosti současného čínského umění a blíže poznávat moderní Čínu," uvedl k expozici její kurátor Sin Tung Čcheng. Nad výstavou převzalo záštitu ministerstvo kultury České republiky a Velvyslanectví Čínské lidové republiky v České republice.

Expozici organizuje Správa Pražského hradu a Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce, realizátorem výstavy je společnost Prinz Prager Gallery. Kurátor výstavy Sin Tung Čcheng založil v roce 2000 v Pekingu vlastní výstavní prostor s názvem Xin Dong Cheng Space for Contemporary Art, zaměřující se především na prezentaci západního umění čínské veřejnosti. Zároveň v rámci mnoha mezinárodních projektů působí i jako představitel současného čínského umění v zahraničí. (ČTK)

14:58
Debutující režisér Rudolf Havlík natáčí film Zejtra napořád

Příběhem o muži, který se rozhodne změnit svůj život, je film debutujícího režiséra a scenáristy Rudolfa Havlíka s názvem Zejtra napořád. V této romantické road movie ztvární hlavní roli Pavel Batěk, v dalších se objeví například Vica Kerekesová, Jiří Lábus, Filip Blažek, Klára Issová a Ladislav Županič. V kinech by se měl snímek, který vznikal například v Plzni, Praze, Českých Budějovicích, Brně a Ostravě, objevit na jaře příštího roku. Jeho atraktivními lokacemi jsou Hongkong a Istanbul.

Film Zejtra napořád vzniká v produkci Redfish Production, za kamerou je Václav Tlapák. Koproducenty snímku jsou společnosti Bioart a Filmpark. "Každý den miliony lidé usínají s tím, že změní svůj život, ale nikdy to neudělají. Hrdina snímku Petr Kraus je jedním z nich. Pracuje v zahraničí, nemá stálý vztah a preferuje náhodná setkání s dívkami; věří, že snad někde potká tu pravou. Jeho dlouholetá kamarádka Tereza ho podporuje, protože se ve svých vztazích sama potácí od průšvihu k průšvihu," komentoval příběh filmu Havlík. Podle svých slov hodlá navázat na tradici českých situačních komedií.

Divákům chce nabídnout situace, ve kterých se poznají a budou mít možnost se nad nimi zamyslet. "Chci na plátno přivést silný mužský charakter dnešních třicátníků," dodal režisér k projektu s plánovaným rozpočtem deseti milionů korun. První scény snímku vznikly už před dvěma lety. (ČTK)

17:15
Pardubické divadlo "gruntuje", sezonu zahájí 3. září

Východočeské divadlo v Pardubicích podstupuje během prázdnin důkladný "velký úklid". Příští divadelní sezonu pak zahájí muzikálem Milana Uhdeho a Miloše Štědroně Balada pro banditu. Uvede ji 3. září poprvé v divadelní budově, premiéru měla hra v přírodním amfiteátru pod hradem Kunětická Hora. Celkem divadlo chystá v sezoně osm premiér, z toho dvě na Malé scéně. V červenci a srpnu se musejí sundat, vyprat, vyžehlit a znovu pověsit všechny textilie, umýt okna, rámy, venkovní a vnitřní parapety a vydezinfikovat sociální zařízení. S pomocí hydraulické plošiny se také myjí těžko přístupné prosklené plochy a stěny.

Podlahové krytiny se navoskují, čistí se potahové látky a koberce, omývají se osvětlovací tělesa včetně centrálního lustru. Za oponou je nutné provést protipožární impregnaci jevištních textilií, opravit elektrické rozvody jeviště, zajistit údržbu výtahů, vzduchotechniky, topení a schodišťové plošiny pro vozíčkáře. V novém repertoáru nebudou chybět komedie, muzikály, detektivní příběh ani vážnější tituly. První zastupují hra A je to v pytli, kterou napsal Angličan Ray Cooney a jeho syn Michael, představení Rozbitý džbán německého dramatika Heinricha von Kleista, na Malé scéně pak tragikomedii Mrzák Inishmaanský současného britského autora Martina McDonagha. Výraznou hudební složku představuje v dramaturgickém plánu zpracování slavného muzikálu Cabaret autorské trojice John Kander - Fred Ebb - Joe Masteroff. Na Malou scénu divadlo chystá muzikálovou komedii Jeptišky od Dana Goggina.

Vážná témata budou zastupovat dvě hry. Západ slunce Isaaka Babela se odehrává v období před první světovou válkou na židovském předměstí Oděsy, Králova řeč Davida Seidlera, kterou proslavilo filmové zpracování z roku 2010, je zasazena do Velké Británie před vypuknutím druhé světové války. Na příští sezonu divadlo připravuje také kriminálně laděnou hru, tentokrát jí bude Jméno růže podle známého románu, který napsal Umberto Eco. (ČTK)

07:43
Ve Slavkově zahrála rocková legenda Deep Purple

zámecké zahradě ve Slavkově u Brna v pondělí večer vystoupila britská rocková kapela Deep Purple. Původně se měl koncert konat v neděli, kvůli bouřce jej však pořadatelé těsně před začátkem zrušili. V neděli dorazilo kolem 12.000 diváků a i v pondělí jich byl plný park. Počasí bylo koncertu nakloněno a atmosféra byla velmi dobrá.

Kapela začala hrát o 20 minut později, tedy ve 20:20, protože řada lidí se nestihla dostat do areálu kvůli dopravním problémům včas. Když vyšli hudebníci na jeviště, spustil se mohutný potlesk. Deep Purple hráli hity včetně těch z nejslavnější éry z první poloviny 70. let.

Kapela letos slaví 45. narozeniny a pod širým nebem vystoupila v Česku vůbec poprvé. Původně hrála směs hardrocku a klasické hudby. Spolu s Led Zeppelin a Black Sabbath jsou považováni za průkopníky heavy metalu a moderního hard rocku, přestože oni sami se nikdy za heavymetalovou skupinu nepovažovali. Během srpnového turné už zahráli v Německu a Maďarsku, již ve středu je čeká Belgie a v pátek Dánsko. Další turné po Británii a západní Evropě čeká kapelu v říjnu. Lidé, kteří se znovu nemohli do Slavkova vydat, mají bohužel smůlu a vstupné zpět nedostanou. "Koncert se pouze přesunul, nikoliv zrušil," zdůvodnili pořadatelé z Glanc Music pro ČTK tento postup. (ČTK)

09:00
Plzní zní hudba mnoha žánrů, začal sedmidenní festival Živá ulice

Plzeňským centrálním náměstím i přilehlými ulicemi v historickém středu zní od pondělí hudba mnoha žánrů. Až do neděle se ve městě koná festival Živá ulice - Plzeňská setkání, jedna z největších českých pouličních akcí. Na sedmi scénách se představí přes 100 formací hudebníků i divadelníků, uskuteční se řada happeningů. Organizátoři odhadují, že všechny produkce během týdne navštíví kolem 50.000 lidí, řekl ředitel festivalu Jakub Vedral.

"Živá ulice je letos bohatší o několik scén a projektů. Pohybujeme se po sedmi scénách, některé jsou čistě žánrové, některé multižánrové stejně jako festival. Letos je to více zaměřeno i na zahraniční kapely, máme tu hosty z osmi zemí světa," uvedl. Počet kapel a formací je přes 100, účinkujících tak bude podle Vedrala minimálně kolem 500.

V dalších dnech se lidé mohou těšit i na německé Jamaram nebo rakouské My Name Is Music, melancholické duo Kieslowski a další. Z českých interpretů například vystoupí Jan Budař trio, Ondřej Brzobohatý, plzeňský Tleskač, Radim Hladík a Blue Effect a další. Zastoupeny jsou žánry od indie přes folk, rock až po world music. Organizátoři připravili i speciálně, folkově, laděný čtvrtek. Na Republika stage vystoupí Jiří Dědeček, Jananas a Jablkoň, v Zach´s Pubu se představí nový projekt Mikoláše Růžičky PIANO. Kompletní program je na www.zivaulice.eu. (ČTK)

11:57
Kytara napříč žánry představí i spoluhráče Paula McCartneyho

Velkou porci argentinského tanga a výběr z tuzemské hudební scény nabídne letos posluchačům v Praze i dalších městech 16. ročník festivalu Kytara napříč žánry, který se uskuteční mezi 13. říjnem a 1. prosincem. V programu se například objeví Escolaso Guitarra Tango Trío a dále dva američtí kytaristé: Peppino D’Agostino a kytarista širokého stylového záběru Laurence Juber, bývalý spoluhráč Paula McCartneyho ze skupiny Wings. ČTK o tom za pořadatele informovala Michaela Braná.

Dále zahrají Milan Zelenka se svým synem, 10. výročí vzniku oslaví na festivalu skupina Njorek a německá kapela Malbrook s hráčem na mandolu Wolfgangem Meyeringem. Festival 1. prosince vyvrcholí v Divadle Hybernia koncertem jednoho z velikánů flamenca Tomatita s kapelou, který přiveze do Prahy i tanečnici Palomu Fantovou. Jednou z letošních novinek je večer věnovaný filmové produkci. Česká režisérka Kateřina Hager představí dokument Děti flamenka, který pojednává o dvou dětských hvězdách flamenka ze Španělska. Jeden z protagonistů dokumentu Amos Lora na festivalu Kytara napříč žánry vystoupil.

Mezi 13. říjnem a 1. prosincem zahrají interpreti kromě pražských koncertních síní a klubů v Benešově, Táboře, Varnsdorfu, Černošicích, Dolní Poustevně i v německém Eubabrunnu a Drážďanech. "Jsme rádi, že opět můžeme vedle koncertu velké hvězdy flamenca, jakou bezesporu Tomatito je, představit další neméně zajímavé hudebníky," podotkl zakladatel festivalu Stanislav Barek. Vstupenky na pražské koncerty Kytary napříč žánry bude možné od poloviny srpna zakoupit v sítích Ticketportal a Ticketstream. Podrobnější informace k programu na www.kytaranapriczanry.cz. (ČTK)

12:43
Návštěvnost kin vede opět tragikomedie Revival Alice Nellis

Snímek Revival režisérky a scenáristky Alice Nellis skončil v čele tabulky nejnavštěvovanějších titulů českých kin. O parném letním víkendu mu k tomu stačilo pouhých 12.318 diváků. Zatím má na kontě od premiéry na karlovarském festivalu na 120.000 diváků.

Druhý je americký akční snímek Wolverine s nejslavnějším hrdinou ze ságy X-Men ztvárněným Hughem Jackmanem; hned za ním pokračování animovaného příběhu Já padouch. Víkendová návštěvnost obou přesáhla podle informací Unie filmových distributorů deset tisíc lidí.

S podobnou bilancí skončil na čtvrté pozici další americký snímek V zajetí démonů, vyprávějící hrůzný příběh světově proslulých vyšetřovatelů paranormálních jevů. Páté je pokračování vtipného akčního příběhu Red 2. Z domácí tvorby se kromě Revivalu v první dvacítce neumístil ani jediný titul. Hřebejkovy Líbánky, které se do kin dostanou 22. srpna, tak nebudou mít českého konkurenta. (ČTK)

14:22
Výstava nabídne sbírku obrazů F. Muziky, pak půjdou do aukce

Více než čtyři desetiletí zůstalo dvanáct vrcholných děl malíře Františka Muziky (1900-1974) ukryto v zahraničí jako součást německé soukromé sbírky. Od 5. do 21. září je představí aukční dům Dorotheum na výstavě v Galerii České spořitelny v Praze. "Po skončení expozice bude tato kolekce zařazena do aukce a jednotlivé obrazy budou hledat nového majitele," oznámila dnes ČTK ředitelka aukční síně Mária Gálová. V roce 1972 byla v galerii Baukunst v Kolíně nad Rýnem uspořádána Muzikova retrospektivní výstava, kde autor představil 61 obrazů a 39 prací na papíře. Právě tam jeho tvorba natolik okouzlila významného místního sběratele, že si do své sbírky ošperkované díly věhlasných světových autorů zakoupil 12 Muzikových obrazů.

"Vzhledem k výjimečnosti nabízené kolekce jsme se rozhodli věnovat maximální pozornost její prezentaci. Je to mimořádná příležitost, jak v malé, ale reprezentativní sbírce přestavit vzorek toho nejdůležitějšího z autorovy poválečné tvorby. Navíc je pravděpodobné, že se po prodeji ucelený soubor rozplyne v několika sbírkách a už nikdy nemusí být jako celek spatřen. Proto jsme volili pro tuto část předaukční výstavy galerijní prostory, kde díla mohou vyniknout," dodala Gálová. K aukci vychází katalog s podrobnými texty k jednotlivým dílům, dobovými fotografiemi autora i některých jeho výstav.

Sbírka je průřezem Muzikovou tvorbou 50., 60. a 70. let a zahrnuje většinu námětů, které ve své poválečné tvorbě výtvarně zpracovával. Nejvýznamnějším dílem je Zátiší s hlavou v šedé z roku 1948 - opakovaně vystavovaný obraz, jenž byl poprvé představen už na benátském Bienále téhož roku. Velký Elsinor XI a Tři velké larvy III v modré jsou naopak monumentální obrazy, jimiž Muzika uzavírá cykly Larev a Elsinorů, které pro něj byly v 60. letech nejzásadnějšími malířskými výzvami. Jedná se o dosud největší umělcovy obrazy, které se kdy na trhu s uměním objevily. Formátově je dokáže předčít jediné dílo - Velká fuga III z roku 1965, která se však dnes nachází ve sbírkách Národní galerie v Praze.

"Věřím, že výstava přitáhne milovníky umění, protože svou výjimečností a kvalitou bude ojedinělá," řekl expert na výtvarné umění společnosti Dorotheum Michal Šimek. Aukce, na které se bude celá sbírka dražit, se uskuteční v sobotu 21. září od 14:00 v Prague Marriott Hotelu. (ČTK)

15:00
V Británii dostalo literární cenu drama o Manningovi, informátorovi WikiLeaks

Drama Velšského národního divadla o americkém vojínovi Bradleym Manningovi, tedy informátorovi serveru WikiLeaks, získalo ocenění v divadelní kategorii jedné z nejstarších britských literárních cen James Tait Black Prize. Hra The Radicalisation of Bradley Manning (Radikalizace Bradleyho Manninga) od dramatika Tima Price podle zpravodajského serveru BBC zachycuje příběh Manningova života od dospívání ve Walesu až po vsazení do vazby v USA. Hra o Manningovi je vůbec první, která ocenění získala, protože Edinburská univerzita, která ho uděluje, zavedla u James Tait Black Prize kategorii drama letos poprvé. Autor hry získal spolu s oceněním i 10.000 liber (zhruba 300.000 korun).

Edinburská univerzita uděluje literární ceny od roku 1919. Priceův kus vyhrál v konkurenci více než 180 divadelních her. Velšské národní divadlo představení bude až do 25. srpna uvádět v rámci právě probíhajícího edinburského festivalu Fringe. Ten patří mezi nejslavnější kulturní akce světa.

Manning je nyní souzen za vyzrazení obrovského množství utajovaných dokumentů. Na serveru WikiLeaks zveřejnil celkem 470.000 bojových hlášení z irácké a afghánské války, 250.000 tajných depeší amerického ministerstva zahraničí, několik videí z bojišť a mnoho dalších citlivých dokumentů. Serveru WikiLeaks je poskytl v době, kdy sloužil v misi v Iráku jako zpravodajský analytik. Na konci července byl Manning shledán vinným z několika případů špionáže a krádeže, obvinění z nejzávažnějšího trestného činu napomáhání nepříteli ho ale soud zbavil. Podle právních expertů se tak sice vyhnul doživotí, ale přesto mu hrozí mnoho let vězení. (ČTK)

15:26
Na pražský koncert Reginy Spektor se objevily falešné lístky

Na vystoupení americké zpěvačky Reginy Spektor, který se koná 13. srpna na terase Jízdárny Pražského hradu, se objevily falešné vstupenky. ČTK na to upozornil mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek. U oficiálních prodejců je koncert již několik týdnů vyprodán.

"Vyzýváme všechny, kdo chtějí získat vstupenky z neoficiálních zdrojů, aby si ověřili jejich pravost. Jedinými oficiálními prodejci byly prodejní místa společnosti Ticketpro a pokladny Správy Pražského hradu," uvedl Šebek. K obezřetnosti vyzývají pořadatelé i zájemce o koncert Glena Hansarda, který na Pražském hradě vystoupí 20. srpna.

Vystoupení písničkářky a pianistky Spektor bylo vyprodané již na konci června. Pořadatelé poté k 800 prodaných lístků dali do prodeje další stovku. Koncerty pod širým nebem na terase Jízdárny spadají do nové koncepce hudebních programů na Pražském hradě. Jako první z oznámených interpretů 23. července na Hradě vystoupil americký bluesový kytarista a zpěvák Taj Mahal. (ČTK)

17:19
Před 105 lety byla nalezena Willendorfská venuše

Takzvaná Willendorfská venuše, která byla nalezena 7. srpna 1908 při stavbě železnice nedaleko Křemže v Dolním Rakousku, patří k nejstarším doposud objeveným uměleckým zobrazením lidské postavy. Stáří 11 centimetrů vysoké paleolitické vápencové sošky je odhadováno na 25.000 let. Jejím současným domovem je vídeňské Přírodně-historické muzeum.

O něco starší i cennější než rakouská venuše je její moravská varianta - slavná Věstonická venuše, která byla objevena v roce 1925 (datovaná je do období 29.000 až 25.000 let před naším letopočtem). A podle nejnovějších poznatků je možné, že z Moravy pochází i Willendorfská venuše, která byla patrně vyrobena z kamene ze Stránské skály v Brně. Obdobné figurky, hlavně sošky žen - takzvané venuše, ze starší doby kamenné se našly také ve Francii, Německu, Itálii, na Ukrajině, v Rusku nebo na Slovensku.

Nejstarší doposud objevené zpodobnění lidské postavy na světě - Švábskou venuši - vytvořil pravěký umělec asi před 35.000 až 40.000 lety. Z Moravy pochází i další významný nález - Landecká (též Petřkovická) venuše stará asi 23.000 let. (ČTK)

09:47
Roger Waters dnes v Praze zboří Zeď

Roger Waters, spoluzakladatel a hlavní skladatel skupiny Pink Floyd, dnes v pražské O2 areně po dvou letech opět představí projekt The Wall. Jeho zvukové a vizuální dílo o odcizení a proměně představí kapelu s plným počtem hudebníků a nejmodernější produkci. Představení „The Wall“ bylo už živě odehráno v rámci 192 koncertů po celém světě pro více než 3,3 milionu fanoušků, což představuje jedno z nejúspěšnějších turné v historii rocku.

Turné v roce 2013 se skládá z 18 koncertů a zahrnuje taková místa, jako jsou berlínský Olympijský stadion, Olympijský stadion v Římě nebo amsterdamská Aréna. V Praze původně mělo vystoupení uskutečnit na fotbalovém stadionu v Edenu, ale pořadatelé ho přesunuli do O2 areny, kde lépe vyzní všechny světelné efekty.

V show se Waters představí i se svým synem Harrym, který měl v úterý koncert v Malostranské besedě se souborem Harry Waters Quartet.

Dvojalbum Pink Floyd The Wall se objevilo na pultech 30. listopadu 1979. Poté se rozjela série bombastických vystoupení, pro technickou náročnost se však konalo jen 29 koncertů. (čtk)

10:15
Dustin Hoffman se zotavuje po operaci rakoviny

Americký herec Dustin Hoffman podstoupil operativní léčbu rakoviny a úspěšně se zotavuje. S odvoláním na jeho mluvčí o tom dnes informovaly tiskové agentury. "Cítí se skvěle a daří se mu dobře," řekla Jodi Gottliebová, podle níž byla Hoffmanovi rakovina zjištěna v rané fázi a "chirurgicky vyléčena". Žádné další podrobnosti neuvedla.

Hoffman, který je známý z filmových hitů jako Malý velký muž nebo Tootsie, dostal dvakrát v kariéře Oscara za nejlepší mužskou hlavní roli za snímky Rain Man (1988) a Kramerová versus Kramer (1979). V loňském roce si poprvé vyzkoušel roli režiséra filmem Quartet. Ve čtvrtek 8. srpna mu bude 76 let. (čtk)

10:53
Americký sniper přišel už o druhého režiséra

Režisér Steven Spielberg nebude režírovat chystaný film American Sniper, který je adaptací autobiografické knihy amerického odstřelovače Chrise Kylea. Informovala o tom dnes agentura AP. Spielberg je už druhým režisérem, o němž se v souvislosti s projektem mluvilo; nejprve měl film režírovat David O. Russell.

Hlavní roli bývalého odstřelovače americké námořní jednotky SEAL má hrát Bradley Cooper. Film vychází ze stejnojmenné knihy o životě Chrise Kylea, která i v České republice vyšla pod názvem Americký sniper. Kylea zastřelil v únoru 2013 na střelnici v Texasu pětadvacetiletý kolega z armády trpící posttraumatickým stresem.

Osmatřicetiletý Kyle byl v Iráku za devět let bojů čtyřikrát. Jeho úkolem bylo chránit kolegy přesnou palbou na nepřítele. Zabil jich 160, což byl v americké armádě nový rekord (předchozí držel se 109 oběťmi vietnamský veterán Adelbert Waldron). Mezi Iráčany byl tak obávaný, že na něj vypsali odměnu 20 tisíc dolarů (skoro 400 tisíc Kč). Přátelé mu přezdívali Legenda, Iráčané pak Aš-šajtán Ramádí - Satan z Ramádí. (čtk)

11:20
Producenti Hlubokého hrdla žalují film Lovelace

Produkční společnost, která vlastní práva na klasický pornografický snímek Hluboké hrdlo, v úterý podala žalobu, aby zablokovala uvedení filmu Lovelace do kin. Lovelace je biografií herečky Lindy Lovelace, kterou Hluboké hrdlo proslavilo. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Společnost Arrow Productions, která je vlastníkem práv na pornografický film z roku 1972, žaluje o deset milionů dolarů (asi 195 milionů Kč) producenty filmu Lovelace, v němž v hlavní roli hraje Amanda Seyfriedová, a jeho distributora The Weinstein Company.

Film Lovelace líčí roky života pornohvězdy Lindy Lovelace, která se narodila jako Linda Boremanová, manželství s násilnickým Chuckem Traynorem, jehož ztvárnil Peter Sarsgaard, i to, jak se dostala k práci na Hlubokém hrdle. Žaloba podaná u manhattanského soudu uvádí, že produkční společnost použila více než pět minut záběrů z Hlubokého hrdla, a to bez povolení nebo licence, čímž se dopustila porušení copyrightu.

Film Lovelace měl letos v lednu premiéru na filmovém festivalu Sundance. V těchto dnech má jít do kin; ve čtvrtek 8. srpna má mít premiéru také v České republice.

Linda Lovelace, která se později stala aktivistkou bojující proti pornografii, zemřela na následky automobilové nehody v roce 2002 ve věku 53 let.

Film Hluboké hrdlo, označovaný jako "Jih proti Severu pornografie", natočil režisér Gerard Damiano. Šlo o jeden z prvních pornofilmů vzniklých podle standardů běžných filmů, tedy například se scénářem a vývojem charakterů postav, profesionálním zpracováním, a na svou dobu relativně vysokým rozpočtem. Stal se velmi populárním a pomohl nastartovat masovou produkci pornografie. V mnoha státech byl pro svou obscénnost zakázán. (čtk)

12:10
Galerie v Plzni vystavuje výjimečný portrét, ženu Švabinského

Výjimečné portrétní dílo Maxe Švabinského vystavuje dnes po celý den ve výstavní síni Masné krámy Západočeská galerie v Plzni. Protože dosud nemá stálou expozici, vybírá vždy pro první středu v každém měsíci to nejlepší ze svých sbírek a dílo představuje veřejnosti. Modelem Švabinského obrazu Ela v klobouku byla první umělcova manželka, jež byla silnou inspirací pro jeho ranou tvorbu. Řekla to Eva Reitspiesová z galerie.

"Obraz z roku 1904, který je ve sbírkách galerie od roku 1954, tedy od jejího založení, patří k vrcholům portrétního umění nejen přelomu 19. a 20. století," uvedla.

Eliška rozená Vejrychová stála Švabinskému modelem k řadě obrazů. "Toto je její podobizna z doby, kdy už byli čtyři roky manželé. Max Švabinský svou ženu potkal, když jí bylo 17 let, jemu 22, vzali se po pěti letech. Často ji zachycoval jako sólový portrét, známe ji jako dívku v růžových šatech, na kulatém portrétu a podobně," uvedla Reitspiesová.

V nejranějším díle bývá žena vyobrazena jako prostá dívka, slouží Švabinskému často jako symbol, příkladem je nejvýznamnější dílo tohoto období Chudý kraj. Naopak na obraze, jenž dnes galerie vystavila, vystupuje již jako dáma v klobouku, portrét je charakteristický elegancí, noblesou. "Tento portrét je důstojným nástupcem tradice elegantního portrétu městské dámy tak, jak jde v historii dějin umění," uvedla Reitspiesová.

Předěl v tvorbě Maxe Švabinského přišel po roce 1915, kdy se v jeho díle začala objevovat nová partnerka, obrazy tak například zachycují záběry z rajského pralesa, smyslné výjevy muže a ženy v divoké přírodě a další.

Západočeská galerie vlastní 31 Švabinského děl, z nich je pět olejomaleb, 15 grafik a 11 kreseb. Mezi díly jsou i portréty osobností z kultury, mj. J. K. Tyla nebo Svatopluka Čecha. "Je tu i řada přípravných kreseb pro výjevy s rajskými motivy nebo záběry z venkova, kde s Elou a její rodinou trávili prázdniny," dodala Reitspiesová. Obraz galerie získala při svém založení v roce 1954, a to z městské obrazárny. (čtk)

12:49
Pražský koncert Rogera Waterse v O2 areně začne se zpožděním

Dnešní koncert Rogera Waterse v pražské O2 areně začne se zpožděním. Vchody haly se otevřou místo v 18:00 až ve 20:30, původně měl již ve 20:15 začít koncert. Důvodem je zpoždění kamionů s technikou, která se převáží z Istanbulu. To bude mít vliv na přípravy vystoupení. Za pořádající agenturu Live Nation o tom informoval Petr Novák. Koncert by podle pořadatelů měl začít po 21:30.

Spoluzakladatel a hlavní skladatel skupiny Pink Floyd představí projekt The Wall, který byl už živě odehrán v rámci 192 koncertů po celém světě pro více než 3,3 milionu fanoušků, což představuje jedno z nejúspěšnějších turné v historii rocku.

Turné v roce 2013 se skládá z 18 koncertů a zahrnuje taková místa, jako jsou berlínský olympijský stadion, olympijský stadion v Římě nebo amsterdamská aréna. V Praze se mělo vystoupení původně uskutečnit na fotbalovém stadionu v Edenu, ale pořadatelé ho přesunuli do O2 areny, aby lépe vynikly všechny světelné efekty. (čtk)

13:18
Festival Letní Letná se v Praze uskuteční už podesáté

Cirkus Cirkör ze Švédska, Cahin-Caha z Francie a Cirk La Putyka se vrátí v rámci projektu Lacrimae na pražský festival Letní Letná. Další hvězdou jeho jubilejního desátého ročníku, který se uskuteční od 18. srpna do 3. září, budou mistři vzdušné akrobacie z Francie Les Colporteurs. Nabídne i přední domácí soubory, pohádky a dětská představení, workshopy, koncerty, kavárnu i bar, řekl na dnešní tiskové konferenci v Praze ředitel přehlídky Jiří Turek.

Začátky byly podle něj skromné - v roce 2004 přihlíželo šesti desítkám představení a koncertům zhruba 6300 diváků. "Loni jich bylo už více než 25.000. Celkem jsme dobu existence uvedli na osm set představení pro 151.300 lidí," řekl Turek.

Podle manažerky přehlídky Ivany Vrbíkové se rozpočet pohybuje kolem 10,5 až jedenácti milionů korun. "Jsme závislí na počasí a požadavcích hostujících souborů," uvedla. Hlavní město podpořilo Letní Letnou částkou 2,8 milionu korun, od příštího roku má čtyřletý grant. Vstupenky se prodávají i elektronicky, informace jsou na adrese www.letniletna.cz. Příští týden budou lístky v pokladně na Letné.

Provazochodci Les Colporteurs z Francie už v Čechách hostovali. Nyní spojí vzdušnou akrobacii na kovových lankách, trapéze, svislé tyči i na lanech s humorem, poetikou i pohnutým osudem svého zakladatele a režiséra Antoina Rigota. Po vážném úrazu jezdí na vozíku, pohybuje se o berlích, ale manéž neopustil.

Soubor Cahin-Caha z Francie přiveze představení Rose (18.-20. srpna) s podtitulem Konečně cirkus, kam mají děti vstup zakázán! Jde o večer plný smyslnosti, erotiky i témat pro dospělé. Láká akrobacií na visutém laně, na kole, ve výškách, na posteli plné hřebíků i kontaktním tancem. Šéf Daniel Gulko se v něm vrací k základům cirkusu a jeho tělesné smyslnosti.

Nejnovější projekt švédského souboru Cirkus Cirkör nazvaný Knitting Peace (25.-28. srpna, 30. srpna-3. září) doslova i obrazně proplétá výkony pěti předních světových akrobatů se scénou plnou příze, zauzlovaných vláken, bavlněných látek, hadrů, sítí z lan, nití a drátů. Létající nože i šipky, akrobacie na trampolíně, projekce, živá hudba, šálek kávy v pětimetrové výši a především riziko je hlavním tématem představení Risk (22. a 23. srpna) souboru Cirk La Putyka.

Zahájení přehlídky obstará 18. srpna pozdě večer zdarma přístupné představení, ve kterém spojí síly téměř všichni zástupci nového cirkusu v Česku. Další dny nabídnou čtyřikrát denně pohádky a dětská představení, výtvarné a cirkusové dílny, koncerty a také Letní Letňák - cirkusovou školu pro děti od šesti do 15 let. (čtk)

13:53
De Niro a Streepová si po 17 letech zahrají v jednom filmu, scénář je podle Cunninghama

Americké herecké legendy Robert De Niro a Meryl Streepová si po 17 letech společně zahrají ve filmu. Půjde o adaptaci bestselleru Ann Learyové The Good House (Dobrý dům), informovala agentura AP.

Společnost FilmNation Entertainment oznámila, že získala práva na zfilmování románu. Na vzniku filmu se bude podílet i společnost Tribeca Productions.

Čtyřiašedesátiletá Streepová ve filmu ztvární roli Hildy Goodové - realitní makléřky, která má problémy s alkoholem. O pět let starší De Niro jí bude sekundovat v roli nápadníka Franka Getchella.

Oba oscaroví herci už spolu hráli ve filmech Lovec jelenů (1978), Zamilován (1984) a naposledy Marvinův pokoj (1996). Herecké hvězdy diváci znají i ze slavných filmů jako Sophiina volba či Vzpomínky na Afriku v případě Strepové a Kmotr II, Tenkrát v Americe nebo Mafiáni, v nichž zářil De Niro.

Scénář k chystanému filmu napsal Michael Cunningham, který už získal Pulitzerovu cenu za scénář k snímku Hodiny (2002). (čtk)

15:58
Plzeň chce založit festival land artu

Se založením tradice takzvaného landartového festivalu neboli festivalu v krajině počítá jeden z projektů Plzně jako Evropského hlavního města kultury pro rok 2015. V česko-německém příhraničí se proto nyní hledá vhodný prostor na tuto akci, jenž by poskytl zázemí pro umělce a navíc během celého roku pak sloužil workshopům a dalším aktivitám. Řekl to Petr Klement ze společnosti Plzeň 2015, jež projekt podporuje. Společnost připravuje Plzně na klíčový rok 2015.

"Nultý ročník festivalu Remind uspořádáme 6. až 7. září v Lomečku u Starého Klíčova, což je místo uprostřed krajiny se zatopeným lomem, které nyní funguje jako kulturní prostor, je tam potápěčská škola, konají se tam sochařská sympozia, koncerty," uvedl.

Pro další ročníky už by se ale podle Klementa mělo najít dosud zcela nevyužité prostranství v příhraničí, díky podpoře EU jsou k dispozici prostředky na kultivaci tohoto prostoru, vytvoření potřebného zázemí. Organizátoři proto vyzývají majitele nevyužívaných pozemků, zvažují "oživit" i místo po některé ze zaniklých obcí, jichž jsou na Tachovsku stovky.

Nový kulturní prostor by fungoval na principu šetrného hospodářství. "Inspirací je pro nás celá řada, například portugalský festival Boom, na jehož první ročník přijelo 300 lidí, dnes jich tam jezdí 30.000 z celého světa. Pracují na principu šetrného hospodářství, využívají například kompostovací toalety, získali i ocenění nejekologičtější festival na světě, 80 procent energie si zajišťují využitím přepáleného tuku z restaurací atd.," dodal Klement.

Podle něj by tak festival nebyl jen o muzice, ale i o prostředí. "Měla by to být nová akce, která dané místo oživí," uvedl. Lokalita by poskytla prostor pro pořádání trhů, pro pódia různých hudebních žánrů, pro sociální zázemí, místo pro relaxační pobyt, kde je možné meditovat, cvičit atd. Počítá se i s rozmístěním děl studentů Ústavu umění a designu Západočeské univerzity. (čtk)

16:49
Výpovědi herců z Národního divadla mohou ohrozit i Drábkovu premiéru

Výpovědi více než dvou desítek herců mohou vážně narušit hrací plán začátku sezony Národního divadla v Praze. Odvolání Jana Buriana z funkce ředitele ministrem kultury Jiřím Balvínem vážně poškodilo a destabilizovalo českou první scénu. V některých případech jde o nevratné změny. Po setkání s Burianem na to upozornili členové týmu expertů a garanční rady. Jejich společné prohlášení má ČTK k dispozici.

"Řada herců podala výpověď a jejich počet množí jako lavina. Jako člověk, který tu deset let dělal, jsem přesvědčen, že je nestáhnou; alespoň ne všichni. Zahájení sezony už za měsíc je tak ohroženo," řekl ČTK člen garanční rady a rektor AMU Jan Hančil. Burian se má s ministrem kultury setkat v pátek; pokud Balvín přijme jeho podmínky, garanční rada řediteli doporučí, aby podnikl kroky k nápravě personální krize.

"Výpovědi podané během srpna platí od 1. září. Pak běží dvouměsíční výpovědní lhůta, čímž by se odchod herců projevil k 1. listopadu," řekl dnes ČTK mluvčí divadla Tomáš Staněk. Nevyloučil však, že řada z nich by své role dohrávala. Mezi prvními činoherními tituly jsou v programu 6. a 8. září Pán z Prasečkova a Richard III.

Podle informací z kuloárů české první scény jsou nejohroženějšími inscenacemi právě Shakespearův Richard III., a také Bláznivý den a Figarova svatba, v nichž hraje Richard Krajčo. Umělecké vedení se s Burianem sejde 9. srpna - těsně předtím, než se vydá na ministerstvo.

Těžkou hlavu bude mít především umělecký šéf činohry Michal Dočekal, pokud se vrátí do funkce, a režisér a držitel několika cen Alfréda Radoka David Drábek. Ten má od 11. září zkoušet nejhranější Šamberkovu komedii Jedenácté přikázání s plánovanou premiérou 21. listopadu. Přitom ve výpovědích jsou Alois Švehlík, Jana Pidrmanová, Saša Rašilov, Martin Pechlát, David Prachař a Pavla Beretová, tedy většina obsazených herců.

Odchody hvězd zažila česká první scéna několikrát - po revoluci například "zlatou kapličku" opustili Luděk Munzar a Jana Hlaváčová. Podle někdejšího ředitele Divadla na Vinohradech Jindřicha Gregoriniho lze však inscenaci přeobsadit či v ní může bývalý člen hostovat za honorář.

S Burianovým odvoláním vyjádřila zásadní nesouhlas i Herecká asociace a ministrův "neuvážený krok" označila za návrat do chaosu. "V této věci máte naši naprostou podporu," napsali naopak v otevřením dopise ministrovi odboráři české první scény, s nimiž se o svém rozhodnutí radil. Však si také Burian jako další ze svých podmínek vymínil, že odborové organizace budou, v souladu s platnou legislativou, jednat výhradně s ředitelem ND, případně následně se smírčím orgánem či soudem. Nikoliv s ministrem kultury, který pro ně není partnerem ze zákona.

Po setkání s garanční radou Burian potvrdil, že vypracuje aktualizaci návrhu koncepce české první scény z ledna tohoto roku. Podkladem mu bude audit ekonomicko-správního fungování Národního divadla z 19. června a personální audit, který se uskuteční do konce roku. Aktualizaci návrhu koncepce dokončí k 31. lednu 2014. Měla by mít charakter základního strategického materiálu do roku 2019.

Členové týmu expertů a garanční rady apelují na politiky, aby Národnímu divadlu pomohli a umožnili v co nejkratší době přijetí nového zákona, který této významné veřejné kulturní instituci zajistí vhodnější formu právní subjektivity. Garanční radu jmenovala minulá ministryně Alena Hanáková jako svůj poradní orgán, který má tlumočit požadavky ministerstva jako zřizovatele a projednávat strategická rozhodnutí. Jsou v ní divadelní ředitelé Jiří Šesták, Stanislav Moša a Eva Kejkrtová Měřičková, dramatik Milan Uhde a rektor AMU Jan Hančil. (čtk)

17:11
K nedožitým devadesátinám Sawallische vyjdou jeho nahrávky s ČF

U příležitosti nedožitých devadesátin Wolfganga Sawallische vyjde komplet pěti CD s nahrávkami, které slavný dirigent pořídil v 70. a 80. letech s Českou filharmonií. Remasterované nahrávky pod názvem Wolfgang Sawallisch in Prague nabídnou díla Beethovena, Mozarta, Mendelssohna, Dvořáka, Janáčka a Ebena. Jako hosté se na nich objevují houslista Josef Suk, Pražský filharmonický sbor a barytonista Jindřich Jindrák. Za vydavatelství Supraphon o tom informoval Vladan Drvota.

"Na Sawallischových pražských programech se opakovaně objevoval Mozart či Beethoven, ale hojně také stěžejní díla české hudby. Vzácné živé snímky z Českého rozhlasu vycházejí u Supraphonu vůbec poprvé," uvedl Drvota. Sawallischův vztah k české hudbě podle něj vystihuje citát z dobové koncertní kritiky, v němž se praví, že "vnímá a interpretuje české autory, jako by sám byl odchován jejich řečí".

"EMI v Londýně mi v roce 1953 nabídla první desku produkovanou známým Walterem Leggem, manželem Elisabeth Schwarzkopfové. Pan Legge se mnou jako s německým dirigentem chtěl postupně vybudovat můj gramofonový repertoár, ale nechtěl začínat hned od Brahmse, Beethovena, Schuberta či Schumanna. Chtěl začít od něčeho, co vyžaduje pohodu, srdce a radost, a navrhl mi proto Dvořákovo Scherzo capriccioso, předehru Karneval a Osmou symfonii G dur," vzpomíná Sawallisch v knize Rozhovory z Domu umělců na první setkání s českou hudbou.

Mnichovský rodák Wolfgang Sawallisch (1923-2013) ve třiceti letech debutoval u Berlínských filharmoniků, o čtyři roky později v Bayreuthu. Deset let vedl Orchestre de la Suisse Romande, poté dvě desetiletí mnichovskou operu. V době mnichovského angažmá Sawallisch patřil k častým a nejoblíbenějším hostům České filharmonie. (čtk)

18:39
V Josefově dnes začal festival tvrdé muziky Brutal Assault

V areálu bývalé vojenské pevnosti v Josefově na Náchodsku dnes odpoledne začal 18. ročník hudebního festivalu tvrdé muziky Brutal Assault. Fanouškům se do nedělního rána představí na osm desítek skupin. Dnes to uvedl Tomáš Karlík z pořádající agentury.

Na festivalu vystoupí například formace Amorphis, Borknagar, In Flames, Opeth, Overkill či Testament. Ze soupisky organizátoři několik dní před festivalem vyřadili anglickou formaci Benediction. "Ta byla nucena svou účast odříct kvůli závažným rodinným důvodům jednoho ze členů, náhrada přichází v podobě neméně kultovní a u nás zdomácnělé death metalové skupiny Master," uvedli pořadatelé na webu.

Festival nabízí fanouškům kromě přívalu nejrůznějších žánrů metalu také více než pět desítek stánků v takzvaném Metal marketu a například i celodenní projekci "béčkových" hororových filmů. "Návštěvníci postupně přijíždějí, v areálu jich jsou již tisíce, předpokládám, že většina lidí na festival přijede už během dnešního dne," řekl Karlík.

Loňský ročník festivalu navštívilo rekordních 15.000 fanoušků metalu. Mezinárodní festival Brutal Assault vznikl jako malá akce na Moravě a často měnil místo svého konání. Přelom přinesl rok 2006, kdy díky atraktivnímu programu do Svojšic u Přelouče dorazilo na 7000 lidí, po přesunu do Josefova návštěvnost ještě vzrostla. Více informací o festivalu je možné najít na www.brutalassault.cz. (čtk)

19:05
Výstava v Přibyslavi připomene tvorbu sochaře Romana Podrázského

Tvorbu akademického sochaře a přibyslavského rodáka Romana Podrázského připomene výstava, která začne 5. září v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku. Jde o první pokus o shrnutí Podrázského rozsáhlé a obsahově bohaté tvorby. Po výstavě má následovat důkladnější dokumentace a zařazení do celkového kontextu děl inspirovaných církevní tématikou. Nejvýznamnějším autorovým dílem je křížová cesta v Památníku obětem zla v Plzni. Novinářům to dnes řekl kurátor výstavy a ředitel Horácké galerie v Novém Městě na Moravě Josef Chalupa.

Výstava připomene Podrázského nedožité 70. narozeniny. Uskuteční se na několika místech. Ve výstavní síni u městského informačního centra lidé uvidí počátky autorovy tvorby s antickými motivy a dochované modely jeho pomníkových realizací. Zájemci dostanou také mapu města, podle níž najdou desítku Podrázského exteriérových expozic. Ve Starém špitále budou umístěny obrazy a dřevěné sochy, lidé si budou moci prohlédnout také Podrázského uhlové kresby. Organizátoři počítají i s projekcí obrázků některých významných děl. K výstavě vyjde sborník obsahující Podrázského životopis a popis jeho tvorby.

"Velice rozsáhlé autorovo dílo se nám přes velkou snahu nepodařilo zmapovat kompletně," poznamenal Chalupa. Do širšího povědomí veřejnosti vstoupil Podrázský hlavně jako autor monumentální pískovcové křížové cesty v Památníku obětem zla v Plzni, který je životním dílem politického vězně 50. let Luboše Hrušky. Vytvořil také památník komunisty umučeného faráře Josefa Toufara v Číhošti na Havlíčkobrodsku, Mariánský sloup v Přibyslavi a řadu dalších děl. Je mimo jiné rovněž autorem velké oltářní stěny v barokním kostele v Ruprechticích na Liberecku.

Akademický sochař Roman Podrázský zemřel v roce 2001. V roce 1994 byl zvolen starostou Přibyslavi, o čtyři roky později byl ve funkci potvrzen. Stál u zrodu dodnes pořádaných Mlékárenských dnů, stavby nové radnice a opravy starého špitálu. V roce 2006 byla v Přibyslavi a blízkém okolí vybudována Naučná stezka Romana Podrázského.

Výstava potrvá do 20. října. (čtk)

20:12
Festival Dokořán nabídne kapelu Jamaram z Německa

Karvinský hudební festival Dokořán, který začíná už ve čtvrtek, nabídne kapelu Jamaram z Německa či italský indie-rock v podání skupiny Low-Fi. Z českých umělců vystoupí například Skyline. Za pořadatele to dnes uvedl Daniel Cieślar.

Před devátým ročníkem pořadatelé návštěvníky oslovili anketou. Ptali se, zda chtějí osvědčené hvězdy či neznámá jména. "Dostali jsme jasnou odpověď - návštěvníci festivalu chtějí více objevovat. I proto jsme volili více neznámých jmen. Festival byl vždy zaměřen na alternativu," vysvětlil Cieślar.

Akce začne 8. srpna v areálu Loděnice v Parku Boženy Němcové. Kromě kapel dávají pořadatelé prostor i divadlu, filmu, sportu a dalším aktivitám. Celkem se během tří dnů festivalu představí pět desítek účinkujících. "Festival Dokořán návštěvníky přivítá v zrekonstruovaném prostředí zámeckého parku u vody a jen pár minut chůze od centra města," doplnil Cieślar.

Již třetím rokem bude fungovat samozvaná Relax Zóna, která je umístěna mimo areál festivalu. Přístupná je všem zdarma. Relax zónu reprezentuje divadelní scéna letos se čtyřmi divadelními hrami a dvěma hudebními vystoupeními.

Veškeré informace o programu, kapelách i prodeji vstupenek zájemci najdou na www.festival.dokoran.info. (čtk)

21:05
V Litomyšli budou vystavena umělecká díla inspirovaná městem

Vidět dnes již zaniklá místa Litomyšle a podívat se na tvář města z různých úhlů pohledu a v proměnách času umožní výstava Obrazy plné Litomyšle. Začíná 17. srpna v Městské obrazárně ve druhém patře litomyšlského zámku. Informovala o tom Zuzana Tomanová z pořádající Městské galerie.

Galerie v rozsáhlých prostorách představí umělecká díla ze svého sbírkového fondu, který je z velké části zaměřen právě na obrazy zachycující Litomyšl a její okolí a na tvorbu umělců, kteří se ve městě narodili nebo zde prožili značnou část života. Na výstavě budou představena i dosud nevystavená díla a sochařské modely pro pomníky a sochy, které se nacházejí v ulicích Litomyšle. Návštěvníci se mohou těšit na rozměrná plátna zachycující panorama Litomyšle, ale i na drobné kresby a grafiky litomyšlských zákoutí.

Výstava se neomezí pouze na obrazy s motivy Litomyšle, ale nabídne i volnou tvorbu umělců, kteří se ve městě či v blízkém okolí narodili. Vedle sebe se tak ocitnou díla Julia Mařáka, Antonína Dvořáka, Františka Ropka, ale i Václava Boštíka a Ludmily Jandové. Představena budou i díla výtvarníků, kteří žili v Litomyšli a byli jí inspirováni, do této skupiny patří například Josef Matička, jehož rodina věnovala Městské galerii velkou kolekci obrazů, či Karel Šťastný a Bohdan Kopecký. Výstava potrvá do 30. září. (čtk)

22:18
Na výstavě v Brně jsou vystavena díla architekta Libeskinda

V Brně jsou od včerehšja vystavena díla architekta Daniela Libeskinda, který je známý především jako autor projektu nové budovy Světového obchodního centra v New Yorku. Výstavu s názvem Architektura je řeč připravila Galerie Architektury Brno. Informovala o tom PR manažerka Milena Hurajová. Galerie má podle ní za cíl seznamovat zájemce s různými architektonickými díly, jejich autory, podněcovat diskuse a zájem o architekturu. Výstava potrvá do 3. září.

"Daniel Libeskind je autorem vítězného projektu Memory Foundations, tedy Základy paměti, nové budovy Světového obchodního centra v New Yorku. Jeho součástí je mimo jiné i Freedom Tower, Věž svobody, která je vysoká 1776 stop, což symbolizuje rok vyhlášení nazávislosti USA," uvedl Gabriel Kurtis z Galerie Architektury Brno.

Libeskind se narodil v Polsku a roku 1965 se přestěhoval do USA. V roce 1989 zvítězil v soutěži na projekt židovského muzea v Berlíně, je držitelem mnoha ocenění. "Obdržel například Hiroshima Art Prize, která je udělovaná umělcům, jejichž dílo podporuje porozumění a mír mezi národy a do té doby nebyla nikdy udělena architektovi," podotkla Hurajová. Jeho díla mohou lidé vidět v Galerii Architektury Brno ve Starobrněnské ulici každý den od 10:00 do 18:00. (čtk)

08:14
Začal filmový festival v Locarnu, cenu dostal Christopher Lee

Ve švýcarském Locarnu ve středu začal 66. ročník mezinárodního filmového festivalu, který patří vedle festivalů v Benátkách, Cannes a Berlíně k nejvýznamnějším filmovým soutěžím v Evropě. O prestižní hlavní cenu Zlatého leoparda se zde utká 20 filmů. Ocenění budou slavnostně udělena na středověkém Piazza Grande na závěr festivalu 17. srpna.

Filmový festival zahájil snímek 2 zbraně islandského režiséra Baltasara Kormákura. V něm účinkuje dvojice herců Denzel Washington a Mark Wahlberg. Na festivalu převzal cenu za celoživotní dílo jedenadevadesátiletý Christopher Lee. Tento britský herec se proslavil zejména zápornými postavami, dříve v takzvaných béčkových hororech, později například ve sci-fi sáze Star Wars či v trilogii Pán prstenů.

Na návštěvníky nejkrásnějšího kina na světě, jak list Handelsblatt locarnský festival označil, čeká téměř 300 filmů. V Locarnu svá první ocenění získali režiséři světového formátu jako Ital Roberto Rossellini (1906-1977), Francouz Claude Chabrol (1930-2010) nebo Miloš Forman (1932), který po roce 1968 po odchodu z Československa do USA dostal Oscary za své americké filmy Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus. (čtk)

09:03
Festival japonské kultury Advík nabídne hry, komiksy i filmy

V Praze dnes začíná osmý ročník festivalu populární i tradiční japonské kultury, animovaných filmů, komiksů a her nazvaný Advík. V nových prostorách Modré školy v Kupeckého ulici v Praze 4 potrvá do 11. srpna.

Advík je jedním z největších domácích festivalů japonské kultury, konzolových a počítačových her a všeho, co se týká asijského populárního umění obecně. Zároveň patří do rodiny festivalů AnimeCrew, kam se počítá například i zavedený slovenský Comics Salón a Anime Show.

Rozsáhlý program zahrne projekce hraných filmů i animovaných japonských děl, přednášky, workshopy a soutěže v karaoke, kreslení či kostýmních kláních. V rámci herních turnajů bude mezi vítěze rozděleno 100 tisíc korun.

Tradičním tahákem jsou hudební hry, stolní a karetní hry a možnost zahrát si zajímavé počítačové tituly. Festival si potrpí na přátelskou atmosféru příznivců asijské kultury, kterou podpoří rozsáhlou knihovnou japonských komiksů a čajovnou. Bližší informace získají zájemci na www.advik.cz. (čtk)

09:24
Našel se ztracený němý film Orsona Wellse

Dlouho ztracený němý film, který v roce 1938 režíroval Orson Welles, se podařilo objevit ve skladišti v Pordenone na severu Itálie. Právě v tomto městě bude letos v říjnu poprvé promítnut veřejnosti, napsala dnes agentura AFP.

Krátkometrážní film Too Much Johnson se měl původně promítat v repertoárovém divadle v New Yorku jako prolog bláznivé komedie, ale nikdy nebyl dokončen. Dokud na kopii tohoto snímku nenarazili zaměstnanci skladiště kina Cinemazero v Pordenone. Odborníci předpokládali, že jediná známá kopie filmu shořela při požáru, který zničil Wellesův dům u Madridu v roce 1970.

Jak se film dostal do Itálie, "zůstává záhadou", řekla Kellie Fraverová, mluvčí muzea filmu a fotografie George Eastman House v newyorském Rochesteru. Podle jejích informací byly nalezené kotouče filmu v relativně dobrém stavu.

Restaurovaná kopie snímku Too Much Johnson bude mít světovou premiéru 9. října na festivalu němých filmů Giornate del Cinema Muto v Pordenone a americká premiéra bude o týden později v muzeu George Eastman House.

Orson Welles se nejvíce proslavil v roce 1941 klasickým filmem Občan Kane, do povědomí lidí se zapsal také rozhlasovou dramatizací Války světů v roce 1938. Welles byl ale také spoluzakladatelem divadla Mercury, ve kterém inscenoval například Shakespearova Julia Caesara. Zemřel v Los Angeles v roce 1985 ve věku 70 let. (čtk)

10:15
Festival v Panenském Týnci má před sebou zahřívací den

Zahřívacím dnem se vstupem zdarma dnes v Panenském Týnci dnes začíná 4. ročník hudebního Open Air Festivalu. V úvodním programu na jedné scéně od 15:30 vystoupí kapely Tommy Indian, Please The Trees, Plastic People of the Universe, Květy, Vypsaná fixa, Real Transported Man a večer zakončí dýdžej Jiří Neumann.

Mezi významné zahraniční hvězdy festivalu, který skončí po sobotní půlnoci, budou britské skupiny Skunk Anansie a Underworld.

V pátečním programu se dále na třech scénách představí mimo Skunk Anansie skupiny Midi lidi, Mandrage, Monkey Business, The Hacker, Čokovoko, Zrní, Umakart a další. V sobotu zahrají Bratři Ebenové, britské kapely Kava Kava a Underworld nebo tuzemští Tata Bojs. Vstupenky na místě stojí 1200 korun.

Hvězdami loňského 3. ročníku festivalu v Panenském Týnci na Lounsku byli Fatboy Slim, Amy Macdonaldová a švédská kapela Mando Diao. Pořadatelé odhadli návštěvnost asi na 20 tisíc lidí, před začátkem akce si přáli ještě o 5000 víc. Fatboy Slim byl zatím nejdražší interpret v tříleté historii festivalu. (čtk)

12:44
Znojmo ožije divadlem, bude se hrát na náměstích i v zahradě

Znojmo ožije od poloviny srpna divadlem, hrát se bude v hradebním příkopu, na náměstích, nádvoří kláštera i v garáži pivovaru. Divadelní festival nazvaný Znojmo žije divadlem! je letošní novinkou.

O akci informovala mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková. Návštěvníci podle ní budou moci vidět komedie, vážné hry i představení pro děti. Ojedinělá bude možnost návštěníků vyzkoušet si různé divadelní funkce, například herců nebo osvětlovačů.

Festival začne ve středu 14. srpna a skončí 21. srpna. "První ročník akce Znojmo žije divadlem! je skvělou příležitostí nejen pro milovníky divadelního hlediště, ale i pro ty, kteří by se rádi do divadla sami zapojili a byli zasvěceni do všeho okolo příprav divadelního představení," uvedl Dušan Varga, ředitel Znojemské besedy, která akci pořádá. Divadelní workshopy jsou přichystané na sobotu 17. srpna, zájemci se musí přihlásit předem.

Do Znojma přijede například Divadlo Bufet se svým Autobufem, které odehrává představení přímo ve speciálně přizpůsobeném autobusu. Lidé jej uvidí v pondělí 19. srpna v Obrokové ulici a na Masarykově náměstí. Představí se také Divadlo Feste se svojí hrou Havel píše Husákovi, přijede Divadlo plyšového medvídka, HaDivadlo nebo Národní divadlo Londýn. Přesný program najdou zájemci na internetových stránkách www.znojmocity.cz. Permanentky na všechna představení stojí 500 korun. (čtk)

13:38
V technickém muzeu končí výstava o Vojtovi Náprstkovi

Dřevěné pračky, první šicí stroj dovezený do Čech značky Wheeler-Wilson, cestovní soupravy na čaj, šlehače, krouhače nebo i past na mouchy s hodinovým strojkem mohou zájemci vidět na výstavě Jak Fingerhut k Náprstkovi přišel aneb 150 let Českého průmyslového muzea. Od loňského října ji v rámci prohlídky Národního technického muzea v Praze na Letné zhlédlo 148.584 zájemců, otevřena bude už jen do 11. srpna.

Expozice, věnovaná činorodé osobnosti Vojty Náprstka (1826-1894), mapuje jeho počáteční sběratelské aktivity spojené se se snahou o osvětu v oblasti technických novinek v pražském prostředí. Inspirací pro shromažďování technických předmětů mu byl jeho devítiletý americký pobyt, v jehož průběhu poznal výhody přinášející osvobození od běžné rutinní práce důmyslně vymyšlenými stroji a strojky.

Když se Náprstek v roce 1858 vrátil do Prahy, chtěl okamžitě pomáhat; prostředkem se mu stala osvěta. V domě své matky U Halánků na Betlémském náměstí otevřel veřejnou knihovnu, která se zároveň stala politickým salonem. Scházeli se tu vlastenečtí politici, literáti, vědci i cestovatelé. V roce 1862 navštívil s delegací českých vlastenců světovou výstavu v Londýně. Dohodli se na tom, že v Praze otevřou průmyslové muzeum. Byl pověřen nákupem prvních exponátů, ale po návratu zjistil, že prosadit založení muzea bude těžké. Úřady akci úmyslně zdržovaly, dosavadní muzea o expozice techniky nestála, a tak Náprstek jako soukromník vystavil dovezené předměty v roce 1862 a 1863 na průmyslových výstavách na Střeleckém ostrově. V roce 1865 inicioval ve své knihovně vznik prvního českého ženského spolku orientovaného na vzdělání - Amerického klubu dam.

Založení Českého průmyslového muzea se nakonec stalo výhradně jeho soukromou záležitostí. Bylo otevřeno v roce 1874 se záměrem vystavovat pouze průmyslové exponáty. Při shromažďování se začaly objevovat právě dary krajanů a cestovatelů, které byly spíše etnografické nebo uměleckoprůmyslové. Tyto nakonec početně převážily. V roce 1931 bylo muzeum zestátněno a od druhé světové války je součástí Národního muzea. Technické sbírky převzalo dnešní Národní technické muzeum. (čtk)

15:07
V jeskyni Výpustek budou v září koncertovat hráči na didgeridoo

V jeskyni Výpustek v Moravském krasu bud 21. září znít hudební dechový nástroj australských domorodců - didgeridoo. Pořadatelé koncertu očekávají kolem 500 diváků. Dnes to řekl vedoucí správy jeskyně Robert Dvořáček.

Didgeridoo připomíná fujaru a tóny z něj zazní v rozlehlém Jindřichově sále. Jde o největší podzemní prostor v moravských jeskyních. Od roku 2009 se v ní konají koncerty. Sál byl kdysi útočištěm jeskynních medvědů. Komunistická armáda jej rozšířila tak, že do něj lze najet několika autobusy a nákladními auty. Součástí jeskyně je totiž i dříve přísně utajovaný protiatomový kryt velení československé armády.

Sál je schopen pojmout až tisíc diváků. Domácí i zahraniční hráči na didgeridoo se sejdou ve Výpustku potřetí. Bude mezi nimi i herec Jaroslav Dušek. Vystoupí společně s Ondřejem Smeykalem a hráčem na obří gong Bear Lovem z Velké Británie.

Vystoupí i didgeridoo hráčka z Nizozemska Lies Beijerincková, která se hře na netradiční hudební nástroj věnuje 20 let a je absolventkou mistrovských hudebních kurzů v Austrálii. Z Německa přiveze Grégory Zwingelstein, jehož hudba spojuje tradiční a moderní prvky, svůj nový hudební projekt SenZória.

Koncertování v Jindřichově sále zahájila v roce 2009 legendární skupina Plastic People Of The Universe. O rok později se uskutečnil první z hudebních akcí hráčů na didgeridoo. Zatím největší úspěch měl ve Výpustku Jiří Pavlica s Hradišťanem, na jehož koncert přišlo přes 700 diváků. (čtk)

17:33
Kapela Tommy Indian zahájila hudební Open Air Festival

Koncert skupiny Tommy Indian složené ze zkušených tuzemských hudebníků s Čechoameričanem Thomasem Mathewem Klikou v roli zpěváka dnes odpoledne zahájil čtvrtý ročník hudebního Open Air Festivalu v Panenském Týnci. Kapela představila písně ze svého chystaného debutového alba Moon Dreamer. Úvodní den označovaný jako "zahřívací" se vstupem zdarma na jedné scéně dále nabídne vystoupení formací Please The Trees, Plastic People of the Universe, Květy, Vypsaná fixa, Real Transported Man a večer zakončí dýdžej Jiří Neumann.

V areálu je několik stovek lidí, další neustále přicházejí. Pořadatelé na festivalu očekávají návštěvu přibližně 15.000 lidí. Loni jich dorazilo na 20.000. Pro zájemce o festival z Prahy je zajištěna kyvadlová autobusová doprava. Vstupenky na místě stojí 1200 korun.

Účastníkům festivalu zatím přeje počasí, je pod mrakem a fouká mírný vítr. V případě návratu tropických veder mají organizátoři k dispozici množství stinných míst, velkou nabídku nápojů a jako nezvyklou letní atrakci dovezený sníh.

Mezi významné zahraniční hvězdy festivalu, který skončí po sobotní půlnoci, budou britské skupiny Skunk Anansie a Underworld.

V pátečním programu se na třech scénách představí mimo Skunk Anansie skupiny Midi lidi, Mandrage, Monkey Business, The Hacker, Čokovoko, Zrní, Umakart a další. V sobotu zahrají Bratři Ebenové, britské kapely Kava Kava a Underworld nebo tuzemští Tata Bojs.

Hvězdami loňského ročníku byli Fatboy Slim, Amy Macdonaldová a švédská kapela MandoDiao. Fatboy Slim byl zatím nejdražší interpret v tříleté historii festivalu. (čtk)

18:05
V prodeji už jsou lístky na druhý koncert Lucie v Praze

Za velkého zájmu fanoušků byl dnes ráno otevřen předprodej na druhý pražský koncert skupiny Lucie, který se uskuteční 11. června příštího roku v O2 areně. První koncert 10. června byl beznadějně vyprodán téměř rok před jeho konáním. Koncerty jsou součástí halového turné, které kapela zahájí 26. května 2014 v Košicích a po koncertech v Bratislavě, Ostravě, Brně ho zakončí v metropoli. Za pořadatele o tom informoval Jaroslav Svoboda.

"Od rána je prodáno přibližně 3800 vstupenek, zbývá jich asi 6000," řekl před 13:00 Svoboda s tím, že kapacita je snížena kvůli televizní technice pro uvažovaný přenos. "Pokud se přenos nedohodne, dáme do prodeje další lístky," podotkl Svoboda.

Vstupenky v cenách od 490 korun jsou v prodeji na terminálech společnosti Sazka, jejich rezervace je možná i prostřednictvím www.sazkaticket.cz.

"Není nijak neobvyklé, když nějaká zahraniční hvězda vyprodá londýnskou O2 arenu několikrát za sebou. U nás se to ale děje jen zřídka, a svědčí to o výjimečnosti skupiny Lucie. Mám opravdu radost, že jsme se domluvili na přidání druhého koncertu a pevně doufám, že se tentokrát na každého dostane. Červen 2014 bude v O2 areně patřit Lucii," sdělil Robert Schaffer, ředitel společnosti Bestsport Arena, která je pořadatelem pražského koncertu.

Management skupiny Lucie pro turné slibuje nové originální audiovizuální zážitky. O spolupráci požádali špičky ve svých oborech z celého světa. Kapela podle svých slov nabídne výběr svých hitů, nové písně nechystá. Více prozradí na tiskové konferenci letos 25. září.

Lucie oficiálně potvrdila svůj návrat na hudební scénu loni v prosinci. Hudební publicisté spekulovali o brzkém návratu populární skupiny již delší dobu. Jejich předpoklady podpořil nečekaný koncert, který Lucie loni 7. prosince odehrála v pražském Rudolfinu na večírku skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera. V Hudebním divadle Karlín v Praze bude mít letos v říjnu premiéru muzikál o skupině pod názvem Lucie, větší než malé množství lásky.

Lucie po počátečním období krystalizace personálního obsazení a hudebního stylu vstoupila na hudební scénu první singlovou nahrávkou v roce 1988. V následujících šestnácti letech vydala sedm řadových studiových alb, dvě koncertní dvoualba a jeden výběr hitů. V letech 1999 až 2002 čtyřikrát získala prvenství v anketě Český slavík. (čtk)

19:25
Památkáři zprovozní v Lednici akvadukt s vodopádem

Památkáři zprovozní příští sobotu v parku zámku v Lednici u Břeclavi kopii římského akvaduktu, z něhož poteče desetimetrový vodopád. Vznikl v 19. století s dalšími 20 menšími stavbami, aby zkrášlil okolí zámku - sídla rodu Lichtenštejnů. Naposledy byl akvadukt v provozu před sto lety. Dnes to řekla kastelánka zámku Ivana Holásková.

V uplynulých dnech pracovníci správy zámku zkontrolovali nádrž akvaduktu. S pomocí čerpadla ji naplní příští týden vodou ze Zámecké Dyje. V pátek se bude konat malá zkouška zařízení.

"Spustíme jej krátce, abychom si potvrdili, že vše je technicky v pořádku. V provozu bude v sobotu v poledne," uvedla kastelánka. Památkáři nechají několik minut protékat vodu z nádrže akvaduktem a spadat z výšky deseti metrů do rybníka.

Atrakci pak zastaví a v každou celou hodinu, a to až do 18:00 včetně budou vodopád pouštět. Pokud bude o tuto podívanou zájem, bude lednický vodopád v provozu každé léto.

Lednický zámek je nejnavštěvovanější památkou na Moravě. Ročně jej navštíví asi 320.000 lidí, parkem objektu, kam je vstup zdarma, projde každou sezonu asi milion lidí. (čtk)

20:43
V Bílých Karpatech se již pojedenácté setkají muzikanti

Tři desítky dechových hudeb, cimbálových muzik, folklorních souborů, těles vážné hudby i populárních skupin z domova i ze zahraničí vystoupí v polovině srpna ve Valašských Kloboukách na Zlínsku a nedalekém Brumově-Bylnici. Uskuteční se zde 11. ročník mezinárodního hudebního a folklorního festivalu Setkání muzikantů v Bílých Karpatech. Akce se koná od 16. do 18. srpna, sdělila dnes mluvčí valašskokloboucké radnice Lenka Zvonková.

V kulisách bělokarpatské přírody vystoupí kapely a soubory z moravské i slovenské strany hranice, přijede také folklorní soubor English Miscellany z Anglie.

"V neděli pak program vyvrcholí účastí tří souborů, jejichž původ zůstává podle našeho festivalového zvyku utajen až do poslední chvíle. Naznačit můžeme jen tolik, že diváky čeká vskutku mimořádně zajímavé setkání s lidovým folklorem zemí z různých kontinentů," uvedl ředitel klobouckého kulturního a vzdělávacího střediska Jaroslav Baloušek.

Festival zahájí večer s country, jazzem a folkem na Masarykově náměstí a koncert v místním kostele. V Brumově-Bylnici zahrají Michal Prokop, Jan Hrubý či Luboš Andršt. Hlavním festivalovým dnem bude sobota, program zahájí promenádní koncert dechovek, který také pozve návštěvníky na odpolední přehlídku.

Po celý víkend mohou lidé navštívit v městském muzeu výstavu S Cyrilem a Metodějem na Velkou Moravu. V sobotu se bude konat košt moravských vín, nedělní dopoledne zpestří odhalení dvou dřevěných plastik na náměstí, které zvítězily v soutěži Sochy do města při letošním Valašském kumštování. Program festivalu je na internetových stránkách www.valasskeklobouky.cz. (čtk)

08:28
V Domažlicích začínají v podvečer 59. chodské slavnosti

Stovky lidí v tradičních vyšívaných krojích, zdobená chodská keramika, velké chodské koláče s tvarohem, mákem a povidly a zvuk dud, klarinetů a dalších lidových nástrojů na tři dny přeberou vládu nad Domažlicemi. Ve městě dnes podvečerním programem začíná 59. ročník Chodských slavností. Jeden z největších a nejstarších folklorních festivalů v zemi nabídne ve třech dnech na pěti pódiích pět desítek pořadů s více než 600 účinkujícími z několika zemí.

Hudební program, velký staročeský jarmark, pouťové atrakce, jízdy parního vlaku a slavné mše pod širým nebem na Veselé hoře - Vavřinečku si každoročně nenechá od pátku do neděle ujít až 80.000 návštěvníků. Chodské slavnosti se slaví zároveň s městskou Vavřineckou poutí.

Program dnes začne v 17:00 na pódiu u brány na náměstí, kde se představí soubory z Řecka, Anglie, Sardinie, Belgie a Německa. Pak bude pódium patřit multižánrovému celovečernímu pořadu Ozvěny folkloru s vystoupením kapel inspirovaných lidovou hudbou z mnoha koutů světa. Sobota a neděle nabídnou představení všech významných folklorních souborů z Chodska i hosty z jiných folklorních oblastí. K hlavním pořadům patří vždy sobotní večerní Dudácké štandrle nebo Národní přehlídka dudáků. Kromě folklorních vystoupení nabízí program koncerty dechové hudby, šermířská vystoupení, středověkou a staropražskou hudbu nebo vystoupení kapely na chůdách. Podrobný program slavností je na www.chodskeslavnosti.cz. (ČTK)

09:15
V Panenském Týnci dnes začíná hlavní program Open Air Festivalu

V Panenském Týnci na Lounsku dnes odpoledne začíná hlavní program 4. ročníku hudebního Open Air Festivalu. Po čtvrtečním úvodním dnu označovaném za zahřívací se vstupem zdarma, kdy se koncerty uskutečnily na jednom pódiu, se program rozběhne na třech jevištích.Mezi zahraničními hvězdami festivalu, který skončí po sobotní půlnoci, budou britské skupiny Skunk Anansie a Underworld.

V pátečním programu mimo Skunk Anansie zahrají skupiny Midi lidi, Mandrage, Monkey Business, The Hacker, Čokovoko, Zrní, Umakart a další. V sobotu vystoupí Bratři Ebenové, britské kapely Kava Kava a Underworld nebo tuzemští Tata Bojs. Pořadatelé očekávají návštěvu až 15.000 lidí, Pro zájemce o festival z Prahy je zajištěna kyvadlová autobusová doprava. Vstupenky na místě stojí 1200 korun.

Hvězdami loňského 3. ročníku festivalu v Panenském Týnci na Lounsku byli Fatboy Slim, Amy Macdonaldová a švédská kapela Mando Diao. Fatboy Slim byl zatím nejdražší interpret v tříleté historii festivalu. (ČTK)

10:36
Ve věku 74 let zemřela americká herečka Karen Blacková

Ve věku 74 let zemřela americká herečka Karen Blacková. Oznámil to její manžel Stephen Eckelberry. Blacková natočila za svůj život více než stovku filmů a objevila se ve snímcích jako Bezstarostná jízda, Malé životní etudy a Nashville. Blacková často představovala ženy, které byly svérázné, problémové nebo ohrožené.

Průlomem v její kariéře byla role prostitutky, která bere LSD s Dennisem Hopperem a Peterem Fodnou ve filmu Bezstarostná jízda z roku 1969. Nejvíce ji však zřejmě proslavila role servírky Rayette ve filmu Malé životní etudy, kde si zahrála s Jackem Nicholsonem. Za tuto roli získala ocenění Zlatý Globus a nominaci na Oscara pro nejlepší herečku ve vedlejší roli. Další Zlatý Globus získala za roli milenky Myrtle Wilsonové ve filmu Velký Gatsby z roku 1974.

Za zmínku stojí rovněž její role ctižádostivé herečky ve filmu Den kobylek. Zahrála si také zpěvačku country ve filmu Nashville. Za album písní k tomuto filmu, které složila a nazpívala, byla nominována na cenu Grammy. Blackové byla v roce 2010 diagnostikována rakovina. Podle manžela zemřela na komplikace způsobené rakovinou, napsaly agentury AP a Reuters. (ČTK)

12:04
Před 20 lety zemřela Eva Olmerová, přední osobnost jazzové scény

Zpěvačka Eva Olmerová, která zemřela před 20 lety, 10. srpna 1993, zpívala jako bohyně a žila jako bohém. Pánbůh k ní ale, vyjma daru nádherného zastřeného hlasu, nebyl zrovna milosrdný. A už vůbec ne bývalý režim, který jí ztrpčoval život. V nejlepší formě byla Olmerová v 60. letech, zbytek jejího života poznamenala nemoc a závislost na alkoholu.

Začínala u Arnošta Kavky a v Pražském dixielandu, zpíváním po kavárnách se mohla živit až od roku 1957. V 60. letech směla natočit jen dvě alba zpívaná anglicky. Jazz Feelin' (1968) bylo určené na export, druhé komunistické úřady brzy stáhly z prodeje. Na počátku osmé dekády pro už nemocnou zpěvačku vydupal comeback Michael Kocáb, Olmerová vydala desky Zahraj i pro mě či Vítr je rváč.

Zpěvačka, která se dožila 59 let, si několikrát zahrála i ve filmu (například Milenci v roce jedna). (ČTK)

15:17
Pražské Divadlo Archa uvede moderní choreografii Cudnost ledovců

Pražské Divadlo Archa uvede 27. a 28. září představení Cudnost ledovců (The Modesty of Icebergs) z dílny kanadského choreografa Daniela Léveillého. V provedení montrealského tanečního souboru Daniel Léveillé Danse se na scéně v díle znázorňujícím archaickou řeč lidského těla objeví šest nahých tanečníků. ČTK o tom za Divadlo Archa informovala Pavlína Svatoňová. "Kanadská provincie Quebec a její hlavní město Montreal patří mezi ráj soudobého světového taneční divadla. Z tohoto hnízda pochází choreograf Daniel Léveillé, který spolupracoval například s punkovou ikonou kanadské taneční scény a proslulého souboru La La La Human Steps Louise Lecavalierovou," uvedla.

Vlastní soubor Daniel Léveillé Danse založil v roce 1991, choreograficky spolupracoval i s dalšími tanečními skupinami jako Montréal - Danse či Fortier Danse Création. Od roku 2001 je jeho hlavním choreografickým materiálem nahé tělo, které je i hlavním tématem Léveillého nejznámější trilogie Amour, acide et noix, La Pudeur des Icebergs/The Modesty of Icebergs a Crépuscule des océans. V hodinovém představení svou nahotu odhalí pět mužů a jedna žena. Divadelní projekty, v nichž se herci a tanečníci objevují nazí, nejsou vzácností. Například před dvěma lety se na pražské Nové scéně Národního divadla uskutečnila světová premiéra divadelní adaptace provokativního románu současného ruského autora Vladimíra Sorokina Třicátá Marinina láska, v němž se objevilo několik nahých hereček.

Choreografii Svěcení jara s tanečníky v kostýmech připomínajícím nahá těla vytvořil Petr Zuska pro australský soubor West Australian Ballet v Perthu a uvedl v Národním divadle v roce 2010. Městské divadlo v Brně v roce 2008 uvedlo psychologické drama britského autora Petera Shaffera Equus. Inscenace v Londýně vzbudila velký rozruch, neboť v ní idol mládeže Daniel Radcliffe, představitel filmového Harryho Pottera, vystupoval nahý. Nahotu v jedné vypjaté scéně Shafferův text závazně předepisuje a nevyhnuli se jí ani brněnští divadelníci. (ČTK)

17:22
Rozsáhlý festival v USA připomene život a dílo Václava Havla

Letošní ročník Festivalu vzájemné inspirace: Mutual Inspirations Festival, který se koná ve Washingtonu, bude oslavou života a odkazu bývalého českého prezidenta, disidenta a dramatika Václava Havla. Festival se bude konat od 5. září do 31. října 2013 a jeho součástí budou desítky akcí, mimo jiné divadelní představení, promítání filmů, koncerty či diskuze, uvedlo české velvyslanectví v USA.

"Havlova oddanost demokracii připomíná činy otců zakladatelů Spojených států. Jeho životní příběh, který někteří přirovnávají k jeho absurdním hrám, vyústil v opravdový americký šťastný konec - bývalý vězeň svědomí byl zvolen do nejvyšší funkce v zemi," uvedl český velvyslanec v USA Petr Gandalovič. Patrony festivalu jsou Havlova manželka Dagmar, bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová a bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Dvouměsíční festival se bude konat na mnoha místech ve Washingtonu, v národní galerii, na Georgetownské univerzitě či v knihovně amerického Kongresu.

Diváci budou moci zhlédnout například dokumentární filmy Občan Havel jede na dovolenou či Václav Havel, Praha - Hrad. Vstup na velké množství akcí bude zdarma. Festivalem vzájemné inspirace česká ambasáda ve Washingtonu upozorňuje na provázanost česko-amerických vztahů a každý rok se zaměřuje na jednu z významných českých osobností. Jde již o jeho čtvrtý ročník. Ten první se věnoval Tomáši Garrigueovi Masarykovi, druhý Antonínu Dvořákovi a loňský ročník pak režiséru Miloši Formanovi. (ČTK)

07:19
Underworld a Tata Bojs zakončí Open Air Festival

Na letišti v Panenském Týnci na Lounsku dnes končí čtvrtý ročník Open Air Festivalu. V závěrečném dni akce zahrají Bratři Ebenové, britské kapely Kava Kava a Underworld nebo tuzemští Tata Bojs. Program se uskuteční na třech scénách, jeho součástí jsou také doprovodné akce.

Festival ve čtvrtek zahájil "zahřívací" den, na němž mohli zájemci zdarma vidět vystoupení tuzemských kapel Tommy Indian, Please The Trees, Plastic People of the Universe, Květy, Vypsaná fixa a Real Transported Man. Večer zakončil dýdžej Jiří Neumann.

V pátečním programu měli největší úspěch tuzemští Monkey Business a londýnská skupina Skunk Anansie se zpěvačkou Skin. Páteční déšť, šedivá obloha a chladno ovlivnily návštěvnost. Pořadatelé před začátkem festivalu očekávali až 15 000 lidí, také vzhledem k nevlídnému počasí však jejich předpoklad pravděpodobně nevyjde. Pro zájemce o festival z Prahy je zajištěna kyvadlová autobusová doprava. (ČTK)

08:47
Zlínské divadlo nabídne novou službu, hlídání dětí u představení

Zlínské divadlo vyšlo vstříc rodinám s dětmi a v nadcházející sezoně nabídne novou službu, hlídání dětí u odpoledních a podvečerních představení. Majitelé předplatného nebudou muset za hlídání nic platit, ostatní diváky služba přijde na 100 korun na představení, sdělila ČTK mluvčí divadla Veronika Jurčová. Hlídání dětí zajistí zkušené chůvy z obecně prospěšné společnosti Aktivně životem. Rodiče se musejí prokázat platnou vstupenkou na představení či předplatným, děti musejí být zdravé a ve věku maximálně dvanácti let. Službu divadlo nabídne u představení začínajících ve 14:30 a v 17:00.

Na děti myslelo divadlo i u nedělních pohádek. V nové 68. sezoně je doplní aktivní přestávky. "Chceme, aby si děti užily nejen představení, ale i celkově čas strávený v divadle," uvedla Věra Stojarová z Aktivně životem. O přestávkách budou pro děti připraveny různé tvůrčí úkoly, pohybové aktivity či malování na obličej.

Divadelníci se společně s lektory společnosti Aktivně životem také chystají za dětmi do mateřských a základních škol. "S podporou města Zlína pro děti připravujeme přednášky pod názvem Divadelní hrátky. Tato interaktivní hravá přednáška dětem přiblíží, jak to v divadle chodí, kdo v divadle pracuje, a vysvětlí dětem i divadelní etiketu," podotkla Stojarová. Pod vedením lektorů si děti zkusí zahrát také krátkou hru podle připraveného scénáře či si vyrobit divadelní masky. Sezona ve zlínském divadle oficiálně začíná 21. září premiérou muzikálu Divotvorný hrnec. Už 15. září se však odehraje premiéra nové pohádky O pejskovi a kočičce. (ČTK)

14:11
Festival videomappingu v září rozsvítí Dolní náměstí v Olomouci

Festival světla a videomappingu na konci září rozsvítí opravené Dolní náměstí v Olomouci. Součástí programu pětidenní přehlídky vizuálního umění, která bude v historickém centru Olomouce zahájena v úterý 24. září, jsou také koncerty, workshopy a výstavy. ČTK to řekl ředitel Festivalu světla a videomappingu VZÁŘÍ Kamil Zajíček. "Jsem rád, že se nám podařilo vytvořit tradici a spojit toto jedinečné vizuální umění s Olomoucí. Pomocí animací a 3D modelů tak vždy na konci září spojujeme reálné kulisy domů s virtuálním dějem připomínajícím krátký film a necháváme budovy vyprávět svůj vlastní jedinečný příběh," uvedl Zajíček.

Do Olomouce se v září sjede několik českých i zahraničních uměleckých týmů, které se utkají v promítání speciálních animací vytvořených na míru budovám v centru Olomouce. Loni své umění na festivalu předvedlo celkem devět týmů z Česka, Slovenska, Nizozemska a Maďarska.

Videomapping je směr vizuálního umění, které využívá projekci ve volném prostoru na libovolné objekty. Promítané video přesně respektuje rysy objektu a dokáže vizuálně modifikovat původní tvary. Projekce se konají vždy večer a jsou podkresleny hudbou a zvuky doplňujícími obrazový výjev. Novinkou letošního ročníku festivalu VZÁŘÍ bude noční hudební program nebo venkovní kino. Pořadatelé v Olomouci připravili také noční závod koloběžek. (ČTK)

16:58
Vachler natáčí film o smyslu života, kombinuje i animaci a dokument

Režisér Petr Vachler pokračoval dnes v Praze v natáčení celovečerního filmu Tajemství a smysl života. Bude polohraným dokumentem doplněným animací a do kin má přijít koncem příštího roku. Dnešní scéna před kamerou patřila "seznamovací bouračce" protagonistů hrané části Jana Budaře a Barbory Seidlové; ona neubrzdila své auto, když před ní náhle zastavil."Filmem prochází postava, která může být jen animovaná - je jednou z hlavních figur celého příběhu," řekl Vachler ČTK. Snímek doplní zpovědi čtyř desítek známých osobností napříč kulturami celého světa, mezi nimiž budou Erich von Däniken, Don Miguel Ruiz, Paramhans svámí Mahéšvaránanda a Raymond Moody.

"Nejprve jsem věnoval 45 dní natáčení s nimi, začátkem července jsme začali natáčet na Šumavě hrané scény, dokončování triků a animované části potrvá zhruba rok," řekl Vachler. Jako autor scénáře, režisér a koproducent v jedné osobě chce nechat divákovi volný prostor pro interpretaci otázek po smyslu života, které snímek nabízí. Odpovědi prý nabízejí různé úhly pohledu, tvůrci filmu nicméně akcentují to, co se zdá shodné - že život je spirála událostí, mající vyšší smysl a cíl.

Prvním Vachlerovým celovečerním filmem byla v roce 2005 komedie Doblba! "Rozpočet tohoto projektu je v desítkách milionů. Celková výše záleží na sestřihu a na počtu trikových scén. Zatím nemáme partnery a nepoužíváme product placement; je to film o smyslu života a reklama se do něj nehodí," dodal. Před pár lety začal jezdit po světě za indiány, šamany. Na cestách pochopil, že svět může vypadat úplně jinak. Další role ztvární Andrea Kerestešová, Josef Polášek, Petr Stach, Hanuš Bor a Vladimír Javorský. (ČTK)

06:28
Nejvíc lidí na Open Air Festivalu přitáhli Tata Bojs a Underworld

Na letišti v Panenském Týnci na Lounsku po půlnoci na neděli vystoupením britské kapely Underworld vyvrcholil závěrečný program 4. ročníku Open Air Festivalu. Akci ovlivnilo nepříznivé počasí, kvůli kterému nevystoupila britská kapela O.Children. Podle pořadatelů dorazilo přes 5000 návštěvníků, zhruba třetina očekávaného počtu.

Největší dav se pod hlavním pódiem sešel na Underworld a Tata Bojs. Elektronická formace s dýdžejem Rickem Smithem a zpěvákem Karlem Hydem, která na sebe upozornila například hudbou k filmům Trainspotting a Sunshine režiséra Dannyho Boyleho, v Česku zahrála již poněkolikáté. Vystoupení na Open Air Festivalu se protáhlo až do ranních hodin stejně jako jejich památný koncert v roce 2009 na festivalu Rock for People v Hradci Králové.

Koncert Underworld plný světelných efektů roztancoval většinu přítomných stejně jako předchozí vystoupení skupiny Tata Bojs. Ta se v Panenském Týnci představila v rámci šňůry s názvem 25 let cyklace aneb Tour domácí, kterou slaví čtvrt století od svého prvního koncertu.

Sobotní program na hlavní scéně zahájila mladá punkrocková skupina Koblížci. Její produkci sledovalo jen několik desítek hudebních fanoušků. Dav pod pódiem zhoustl při následujícím koncertu skupiny Bratři Ebenové, který kvůli technickým problémům kytaristy Pavla Skály začal ze zpožděním. "Zvláštní je, že se to vždy stane nejpoctivějším členům kapely. On má těch drátů moc," komentoval situaci zpěvák a moderátor Marek Eben.

Zájem byl také o vystoupení britské kapely Kava Kava a slovenského Peter Bič Projekt. Před koncertem O.Children poněkolikáté během dne začalo pršet, tentokrát se však přidal i silný vítr. Pořadatelé byli nuceni z bezpečnostních důvodů koncert zrušit. O.Children přitom na odpolední tiskové konferenci předeslali, že se na svůj třetí koncert v České republice velmi těší. "Nedělejte vše pro prachy, pokud nejste kreatura typu Paris Hiltonové, dělejte to, v čem jste dobří a co vás baví," vyjádřil svůj postoj k hudebnímu byznysu na setkání s novináři jejich frontman Tobias O'Kandi.

Festival začal ve čtvrtek večer. V pátečním programu měli největší úspěch tuzemští Monkey Business a londýnská skupina Skunk Anansie se zpěvačkou Skin. Páteční déšť, šedivá obloha a chladno ovlivnily návštěvnost. Pořadatelé přes začátkem festivalu očekávali až 15.000 lidí, dorazilo jich přibližně 5000. Pravděpodobně kvůli nevlídnému počasí prý nepřijelo mnoho majitelů vstupenek zakoupených v předprodejích. Pro zájemce o festival z Prahy byla zajištěna kyvadlová autobusová doprava.

Policisté v souvislosti s festivalem nezaznamenali žádné vážné přestupky proti veřejnému pořádku. (čtk)

07:14
Návštěvníci Open Air Festivalu se postavili proti porušování lidských práv v KLDR

Někteří návštěvníci 4. ročníku Open Air Festivalu, který v sobotu skončil v Panenském Týnci na Lounsku, se na akci Hair protest připojili k mezinárodní podpoře lidských práv v Severní Koreji. Úpravou svých účesů nebo nafocením dosavadních dali najevo nesouhlas s nařízením komunistických korejských úřadů, které povoluje jen 28 možných úprav vlasů.

Do akce Amnesty International ČR, jejímž cílem je vytvořit fotopetici pro severokorejského vůdce Kim Čong-una, se již na předchozích letních festivalech zapojili členové skupin Vypsaná fixa, Zrní, Tata Bojs a Mňága a Žďorp nebo Marta Kubišová a Tomáš Klus. "Aktivitu Hair protest děláme na mnoha festivalech po celé republice a zkušenosti máme výborné. Jde o věc, která lidi zaujme, zjistili jsme, že když hovoříme o seriózních tématech, o popravách, koncentrácích a mučení, je to pro většinu z nich vzdálená představa, Ale když ukážeme povolené účesy, vyvolá to v lidech pocit sounáležitosti," řekla koordinátorka aktivismu AI Gabriela Bártová.

Hair protest je jednou z akcí AI na podporu lidských práv v Severní Koreji. "Jde o oporu pro další práci, i politická a diplomatická jednání," podotkla Bártová.

Do vytváření fotopetice s různými druhy účesů vyjadřujícímu svobodnou vůli jejich nositelů se v Česku zapojilo zatím přes 800 lidí. Organizátoři protestu z nich vytvoří velkou koláž, kterou prostřednictvím zastupitelství pošlou do KLDR. Akce se koná v letních měsících, focení skončí v září. "Předání pravděpodobně spojíme s nějakým happeningem," uvedla Bártová s tím, že jde o to demonstrovat účesem, který je pravděpodobně v Koreji nepovolený. Akce se zatím konala na festivalech JamRock v Žamberku, České hrady na Točníku, Kunětické hoře a Rožmberku nad Vltavou, Mighty Sounds v Táboře a na Benátské noci ve Vesci u Liberce. (čtk)

11:47
Mayenburgova Tvář v ohni má premiéru v Celetné

V pražském Divadle v Celetné má dnes premiéru inscenace hry nejznámějšího současného německého dramatika Maria von Mayenburga Tvář v ohni. Nastudoval ji režisér Tomáš Staněk se souborem složeným ze studentů pražských uměleckých škol Oldstars. Jeho členové chtějí vzbudit svým projektem stejný rozruch, jaký vzbudil v roce 1997 tehdy pětadvacetiletý autor na evropských jevištích.

Mayenburg reprezentuje generaci "rozhněvaných třicátníků". Takzvaná cooldramatika je zastupována dále například Joe Penhallem (Slyšet hlasy), Martinem McDonaghem (Pan Polštář) nebo tragicky zesnulou Sarah Kane (Psychoza 4:48), jejichž hry Oldstars ve svém vršovickém sklepním prostoru Harold uvedli v průběhu posledních let.

Autor analyzuje ve Tváři v ohni základní rámcovou jednotku soužití - rodinu. Vzdor nezakotveného jedince vůči ní samé. Jako by šlo spíše o souboj nešťastných jednotlivců mezi sebou. "Bezútěšný stav nabízí jen dvě extrémní volby: odevzdané existování nebo sebedestruktivní vzpouru," uvedl k inscenaci režisér Staněk. Upozornil na obtížnou pubertu chlapce Kurta, kvůli které lehne popelem půlka Berlína, panenství jeho sestry, které shořelo v incestním vztahu, zatímco se jejich rodiče rozkládají v ložnici.

Dramatický "dokument" je podtržen scénickou hudbou. Její autor a interpret Václav Borůvka Valtr opatřil jednotlivé postavy a především jejich brechtovské monology expresivními motivy. Vzrušený rytmus inscenace podtrhují světelné střihy a ostré prolínání jednotlivých částí obývaného domku na periferii ve scénografii Dominiky Lippertové.

"Uvedení Tváře v ohni v Divadle v Celetné je pro nás dalším krokem kupředu a momentálním vrcholem spolupráce s přední pražskou scénou, kde letos už třetím rokem na podzim pořádáme Festival studentských divadel," uvedl zástupce souboru Daniel Brátka.

Oldstars jsou nezávislou uměleckou skupinou. Mají přes 80 aktivních členů z řad studentů pražských středních a vysokých škol. Pátým rokem provozují ve Vršovicích klubový sklepní divadelní prostor Harold. Na podzim chtějí otevřít druhý sklepní prostor H2O na Žižkově. V létě pořádají benefiční projekt na hradě Helfenburk a se svými inscenacemi navštěvují festivaly a divadelní přehlídky. (čtk)

12:35
V Humpolci se připravuje festival Film a dějiny

V Humpolci se připravuje 12. ročník festivalu Film a dějiny. Filmové projekce, videoprojekce, přednášky a literární pásma se uskuteční od 20. do 25. srpna tradičně na nádvoří a ve sklepení hradu Orlík. Letošním tématem festivalu je Čas bezčasí, filmy i přednášky se budou zabývat posledními dvěma dekádami diktatury proletariátu v Československu a Polsku od konce 60. let až do pádu obou komunistických režimů. Dnes to řekl programový ředitel festivalu Jozef Gréč z pořádající společnosti Castrum.

Letos poprvé festival podle Gréče úzce spolupracuje s polským kulturním institutem, kontakty navázal také s litevským filmovým centrem ve Vilniusu a maďarským kulturním střediskem. "Prolínání československých a polských dějin jsme zvolili záměrně s ohledem na mnoho historických paralel včetně intenzivního kontaktu opozičních hnutí z obou zemí v dané době," uvedl Gréč.

Organizátoři se podle něj snaží přinést hlavně polské novinky, které český divák nenajde v české distribuci. "Přitom polské dějiny z období 70. a 80. let minulého století současná polská kinematografie skvěle reflektuje," dodal Gréč.

Návštěvníci uvidí například televizní minisérii polské režisérky Agnieszky Hollandové Hořící keř, snímek Pavla Juráčka Případ pro začínajícího kata či dokument Olivera Morgensterna Maliny Rok bez Magora. Přednáška historika Petra Kopala doplněná projekcí se bude zabývat československou filmovou a televizní tvorbou za normalizace.

I v příštích ročnících hodlá festival Film a dějiny klást větší důraz na otevření projektu pro spolupráci se zahraničními partnery ze střední Evropy, hlavně ze zemí Visegrádské čtyřky. Podle Gréče to přispěje k větší atraktivitě programu a přehlídka přitáhne více diváků včetně odborné veřejnosti. Další informace a podrobný program najdou zájemci na webových stránkách. (čtk)

14:06
Hollywood bojuje proti ruskému zákazu homosexuality, ve hře je i olympiáda v Soči

Hvězdy západního showbyznysu se postavily do čela tažení proti ruskému homofobnímu zákonu, který trestá pokutami, vězením a v případě cizinců i vyhoštěním "propagaci netradičních sexuálních styků" mezi mládeží. Mezi bojovníky proti právní normě, která vrhá stín na připravovanou zimní olympiádu v ruském Soči, se zařadil například americký herec a scénárista Harvey Fierstein, jeho britský kolega Stephen Fry nebo herec George Takei známý z akční sci-fi Star Trek.

Ústrky proti ruským gayům se staly horkým tématem po celém světě, které může poznamenat olympijské hnutí obdobně, jako boj za práva Tibeťanů v případě pekingské olympiády z roku 2008, napsala o víkendu agentura AP.

Není jasné, zda ruský prezident Vladimir Putin, který sporný zákon v červnu podepsal, protestům naslouchá. Je mu ale rozhodně známo, že po světě sílí výzvy k bojkotu olympiády v Soči, na níž si on sám mimořádně zakládá. Prezident USA Barack Obama a britský premiér David Cameron se ovšem za bojkot nepostavili s odůvodněním, že by zmařil naděje západních účastníků na životní sportovní úspěch.

Mezinárodní olympijský výbor se mezitím dostává pod stále silnější tlak, aby se postavil ruským hrozbám, že policie bude během olympiády na dodržování homofobního zákona striktně trvat. Jeden z předních činitelů MOV dokonce prohlásil, že pokud se nenajde uspokojivé řešení, může se pořádání her přesunout na jiné místo mimo Ruska.

"Hlásí se k olympijské chartě, takže ji buď budou respektovat, nebo se s nimi rozloučíme," řekl AP norský činovník MOV Gerhard Heiberg. MOV nesmí podle něj zasahovat do ruské vnitřní politiky, ale zásady her musí hájit. "Nemůžeme ustoupit. Buď (Rusové) tyto zásady přijmou, nebo půjdeme jinam. Nemyslím ale, že to zajde tak daleko," řekl Heiberg.

Hvězdy showbyznysu se do ruského zákona pustily s veškerou vehemencí. Fierstein v listě The New York Times obvinil Putina, že vyhlásil válku homosexuálům. "Putinova kampaň proti gayům, lesbám a bisexuálům je nechutná, je to démonizování menšiny s cílem politického zisku. Jako by to opsali z nacistické učebnice," uvedl americký herec. Fry v otevřeném dopise Cameronovi přirovnal Putinův "barbarský, fašistický zákon" k perzekuci Židů v nacistickém Německu.

K boji proti Putinovi se připojil oscarový scénárista Dustin Lance Black, který vyzval kolegy z Hollywoodu k rozhodné akci. "Žádné jiné odvětví na ně nemá větší vliv, než to naše," napsal v listě Hollywood Reporter. "V roce 2012 utržili v Rusku za 50 nejsledovanějších filmů 900 milionů dolarů (17,5 miliardy korun). Bezmála každý z nich byl od nás," uvedl.

Vedení MOV je přesvědčeno, že Rusku na pořádání her záleží natolik, že se za každou cenu postará, aby skončily úspěchem. Na pořádání olympiády, nejnákladnější v historii olympijského hnutí, už Moskva utratila 50 miliard dolarů (970 miliard korun). MOV volí podle AP prostředky "tiché diplomacie", aby zajistil, že ruská policie nebude porušování homofobního zákona stíhat.

Šéf MOV Jacques Rogge v pátek oznámil, že dostal z Moskvy písemné ujištění o tom, že zákon hry nijak neovlivní. Některé paragrafy podle něj ale stále vyvolávají nejasnosti, a tak MOV trvá na vysvětlení. Klíčovou zákulisní figurou bude bývalý olympijský šampion v lyžování Jean-Claude Killy, který vede koordinační komisi MOV pro hry v Soči. Killy je znám svými kontakty v Kremlu, dobré vztahy udržuje i přímo s Putinem. (čtk)

15:23
Na festival Brutal Assault přijelo 14 tisíc lidí

V areálu bývalé vojenské pevnosti v Josefově na Náchodsku v noci na dnešek skončil 18. ročník hudebního festivalu tvrdé muziky Brutal Assault. Letos jej navštívilo asi 14.000 lidí, čímž téměř vyrovnal loňskou rekordní návštěvnost, která byla o tisícovku vyšší, řekl dnes Tomáš Karlík z pořádající agentury. Větší problémy organizátoři ani policie nezaznamenali.

"Velký ohlas měly podle očekávání kapely In Flames, Anthrax, Meshuggah, výborní byli Behemoth. Určitě bych zmínil koncert Clawfinger, kteří oznámili, že je to poslední vystoupení v jejich kariéře, což mnoho lidí překvapilo, uvedl Karlík.

Mezi asi 90 skupinami na festivalu vystoupily také například formace Amorphis, Borknagar, Opeth, Overkill či Testament. Ze soupisky organizátoři několik dní před festivalem vyřadili anglickou formaci Benediction kvůli závažným rodinným důvodům jednoho ze členů, nahradila ji kultovní metalová skupina Master.

Počasí letošnímu ročníku přálo, i když bylo dosti proměnlivé. První dny vystoupaly teploty vysoko nad 30 stupňů, v pátek se areálem přehnala velká bouře, ale program přerušila jen na půl hodiny.

Policie eviduje za dobu konání festivalu deset trestných činů. "Většinou se jednalo o drobné krádeže osobních věcí, peněz či mobilních telefonů," řekla mluvčí krajské policie Iva Kormošová. Stala se také jedna dopravní nehoda, která se obešla bez zranění. Dnes už účastníci postupně odjíždějí, podle mluvčí ale větší dopravní zácpy nevznikají.

Mezinárodní festival Brutal Assault vznikl jako malá akce na Moravě a často měnil místo svého konání. Přelom přinesl rok 2006, kdy díky atraktivnímu programu do Svojšic u Přelouče dorazilo na 7000 lidí, po přesunu do Josefova návštěvnost ještě vzrostla. (čtk)