Na jaře vyhrál se svými spolupracovníky jednu z nejprestižnějších českých cen Czech Grand Design 2013 za výstavu vintage lamp sbalenou v krabici na cesty.

Rozpětí kreativní skupiny Okolo, kterou Adam Štěch tvoří s dalšími grafiky a designéry, je však mnohem širší. Vydávají magazíny, pořádají výstavy, staví špičková jízdní kola, ale hlavně milují všední předměty podepsané světovými designéry. Ty se pak snaží propagovat.

V minulosti například vydali monografii italského návrháře a architekta Carla Molliniho s vyřezávanými 3D modely jeho vizí letadel, lyží nebo aut. Nejnověji chystají výstavu Open & Drink!, kterou ve čtvrtek večer otevřou v Praze svou vlastní galerii.

Tentokrát se Štěch rozhodl upozornit na svět, který řada lidí už ani nevnímá – otvíráky na pivo. Jednoduchá páka s jedním účelem, často ale signovaná zvučnými jmény. "Kdo ví, třeba jednou někdo vyrobí i iPhone s touhle funkcí," prorokuje další vývoj Štěch.

HN: Pro galerii jste si nechali navrhnout vlastní otvíráky od studia deForm. Dá se u tak všedního předmětu ještě vůbec vymyslet něco originálního?

Výstava mě napadla, když jsem viděl práci Adriena Rovera nebo otvírák newyorského studia Fort Standard. Je to věc každodenní potřeby, ale přesto se jí věnují experimentátoři na pomezí designu a umění. Navíc jde o malý, snadno vyrobitelný předmět, který je zároveň levný. Ten od Rovera tvoří naprosto minimalistický dřevěný špalík, Fort Standard ho zase pojali jako mosazný šperk, který je možné nosit na krku.