Až do Francie utekl před ruskou policií malíř Konstantin Altunin, jehož čtyři obrazy včetně karikatury Vladimira Putina v negližé koncem srpna zabavila ruská policie.

Učinila tak za osobní účasti poslance a jednoho z karikovaných politiků Vitalije Milonova, v tomto kontextu známého jako autora zákona zakazujícího propagaci homosexuality mezi mládeží. Milonov policii doprovodil až do galerijního prostoru zvaného Muzeum moci, který si v Petrohradě otevřel někdejší politik Alexandr Donskoj. Tomu nyní hrozí obvinění z propagace extremismu.

Altunin, doposud provinční malíř, mezitím utekl do exilu a začíná nový život. Minulý týden mu byl v Paříži přidělen ateliér v uměleckém komplexu Cite Internationale Des Arts a nyní už zařídil vše, aby za ním mohla přicestovat manželka i dítě. "O azyl jsem už zažádal, ale dostat ho mohu až za půl roku. Zatím jsme alespoň pro dítě získali povolení k cestě. Zatím to jde poměrně rychle," říká Altunin v rozhovoru pro IHNED.cz.

Proč jste se rozhodl utéct právě do Francie?

Tomu se všichni diví, ale mně to přijde docela přirozené: ruští oligarchové utíkají do Londýna, umělci do Paříže. To je přece skoro historicky dané. Z ekonomických důvodů by člověk mohl zvolit i jinou zemi, ale podle mě musí umělec žít v Paříži, té Mekce, kde se psaly dějiny umění a na tom místě, na němž se z umělce může stát pravý malíř.

Není to tak trochu romantika ze začátku 20. století, malíři a Paříž?

Ano, ale já jsem romantik, pořád to tak vnímám. Už jsem tu potkal spoustu ruských i jiných umělců a ti mě mezi sebe přijali. Také už jsem dostal pozvání, abych se zúčastnil skupinové výstavy.