On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
04:44
Na Verdiho Requiem v podání šéfdirigenta MET Fabia Luisiho se tleskalo vestoje

Festival Dvořákova Praha pokračoval v neděli večer na Pražském hradě. Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta zaznělo Rekviem Giuseppa Verdiho v podání České filharmonie, kterou řídil italský dirigent Fabio Luisi, jinak též šéfdirigent Metropolitní opery v New Yorku, který umělecky vede i orchestr Curyšské opery.

Slavný Verdiho opus charakterizují živé rytmy, dramatické kontrasty, zvukové efekty i povznášející lyrické melodie. Ne všechny detaily však mohli posluchači v dlouhé lodi katedrály vychutnat. Fabio Luisi, který s Českou filharmonií spolupracoval poprvé, s tím však počítal a s akusticky problematickým prostorem, který nemůže soupeřit s dokonalostí koncertních síní, problém neměl. Sází totiž na velkou spiritualitu Verdiho mše za zemřelé, kterou duchovní prostředí církevních staveb umocní a posluchačům usnadní lépe pochopit její hloubku. Potvrdil to jejich dlouhý potlesk vestoje.

Patřil i těm, kteří při provedení tohoto náročného téměř dvouhodinového vokálně-symfonického díla spoluúčinkovali. Pražskému filharmonickému sboru s Lukášem Vasilkem v čele a sólistům, jimiž byli ruská sopranistka Evelina Dobračevová, rumunská mezzosopranistka Ruxandra Donoseová, jeden z nejžádanějších tenorů současnosti Massimo Giordano z Itálie a český basista Jan Martiník, od minulé sezony člen ansámblu berlínské Státní opery. Celkem se na koncertu podílelo 180 umělců.

Luisi byl v Praze už několikrát. Pracoval například se Štefanem Margitou a dalšími pěvci, dirigoval Dvořákovy symfonie a loni nastudoval v Curychu Janáčkovu Jenůfu. Verdiho Requiem, které považuje za jedno z jeho nejzajímavějších děl, čtyřiapadesátiletý umělec dokonale zná; připravil je už s několika tělesy.

Verdiho mše za zemřelé byla vůbec poprvé uvedena v květnu 1874 v kostele sv. Marka v Miláně. Jednou ze sólistek byla tehdy sopranistka českého původu Tereza Stolzová, mimo jiné Verdiho první Aida na evropském kontinentu.

Festival Dvořákova Praha pokračuje v pondělí 16. září v Rudolfinu, na kterém Basilejský komorní orchestr uvede díla Ludwiga van Beethovena a Josepha Haydna. Sólistou v Beethovenově Houslovém koncertě D dur bude Christian Tetzlaff z Německa. (čtk)

07:15
Olomoucké Divadlo na cucky zahájilo sezonu hrou Dej mi štěstí

Premiérou autorské inscenace Dej mi štěstí v neděli večer zahájilo novou sezónu olomoucké Divadlo na cucky. Pohybové představení režiséra Jana Žůrka a choreografky Hany Košíkové je živě doprovázeno saxofonovým kvartetem a snoubí v sobě divadlo a tanec. Premiéra byla vyprodána, reprízy se chystají na konec září.

"Výchozím tématem, které jsme v průběhu zkoušení sledovali, se stalo štěstí. Jak a v čem je hledáme, co pro nás znamená, jak k němu přistupujeme. Zaměřili jsme se na cestu ke štěstí jako jakousi pouť. Pouť, jejíž původní smysl se ztratil,“ sdělil Žůrek.

Důležitou roli v inscenaci Dej mi štěstí má hudební stránka - původní hudbu v podobě elektronických remixů a ploch vytvořil skladatel Jan Plíhal. V představení naživo vystoupilo saxofonové kvarteto Tatáž Quartáš.

Soubor chystá pro diváky v nadcházející sezoně pět nových inscenací. Další premiéra je plánována na přelom roku, kdy režisér Petr Nerušil nastuduje světovou klasiku v podobě inscenace Ritter, Dene, Voss rakouského dramatika Thomase Bernharda. Divadlo také připravuje spolupráci s pražským alternativním souborem Handa Gote a renomovaným režisérem Janem Fričem.

Divadlo na cucky existuje deset let a začínalo v Domě armády. Na začátku loňského roku našlo své stálé sídlo. Nová scéna je ve Wurmově ulici, její součástí je nová galerie W7 zaměřená na současnou fotografii. O přízeň diváků na divadelní scéně se kromě Divadla na cucky v krajském městě uchází Moravské divadlo a Divadlo Tramtarie sídlící ve Slovanském domě. (čtk)

08:37
Režisér z Broadwaye v Česku hledá Othella a Desdemonu

Příští týden se v pražském Divadle Hybernia uskuteční konkurzy na role do nového muzikálu Janka Ledeckého Iago. Podle producenta Jana Pixy bude z českých uchazečů spolu s autorem vybírat broadwayský režisér Robert Johanson. "Muzikál bude mít na této scéně premiéru 13. února 2014 a Johanson, který má za sebou na Brodwayi nespočet úspěšných projektů, se ujme režie," řekl Pixa.

Příběh muzikálu napsal Ledecký na motivy Shakespearova Othella právě s Johansonem. Podílel se s ním už na světové verzi muzikálu Hamlet. "Příběh se však odehrává jindy, jinde a trochu jinak. Každý, jak praví slogan k muzikálu, si Othella představí jako chlapíka, co se před představením natírá krémem na boty. Muzikál Iago ukáže, že to tak nemusí vždycky být," dodal Pixa. Podle něj ukáže známou pravdu, že klasický příběh přenesený do současné Evropy a na současný Střední východ může objevit nové a aktuální problémy.

Autoři a producenti nebudou hledat pouze Othella a Desdemonu, ale i Iaga, Bahyiu, Emilii, Cassia, Rogera a další postavy. Stane se tak 19. a 20. září. Bližší informace jsou na internetové adrese www.iago.cz.

Podle informací z červnové tiskové konference se má Ledecký v titulní roli střídat s Jiřím Langmajerem; není ale vyloučeno, že se objeví i jako populární žárlivec. "Děj, který u Shakespeara začíná v Benátkách a končí na Kypru, my v rámci konspirace začínáme v Ženevě a končíme na Středním východě," řekl tehdy Ledecký.

Drama Othello, mouřenín benátský napsal alžbětinský dramatik v roce 1603. Kromě tisíců nastudování na celém světě se dočkalo šesti filmových zpracování, přičemž jediným zdařilým pokusem interpretovat je hudbou byla zatím Verdiho klasická opera z roku 1887. Stalo se symbolem lásky, zničené ďábelskými intrikami a chorobnou žárlivostí současně. (čtk)

09:26
Divadlo Na zábradlí zahájí sezonu inscenací z korespondence V+W

Obnovená premiéra inscenace Korespondence V+W zahájí dnes večer oficiálně sezonu pražského Divadla Na zábradlí, v jehož čele je nový tým ředitele Petra Štědroně s uměleckou šéfkou a dramaturgyní Dorou Viceníkovou a kmenovým režisérem Janem Mikuláškem. Po úspěšné éře v brněnském Divadle Reduta chtějí rozvíjet poetiku inscenování původně nedivadelních textů, hledat spíše témata než příběhy a objevovat nové možnosti divadelního vyjadřování.

V repertoáru se postupně objeví další nové verze brněnských inscenací - Europeana, Buržoazie, Zlatá šedesátá, Anna Karenina, Divadlo Gočár a Kabaret Kafka, a to v novém hereckém obsazení a v nových scénických řešeních.

Inscenace Korespondence V+W, kterou Viceníková připravila právě s Mikuláškem, je silnou výpovědí o životě dvou mimořádných lidí v nelehké době. Vloni se stala nejlepším představením přehlídky regionálních scén České divadlo, a byla nominována na Cenu Alfréda Radoka. Svatopluk Sládeček byl navíc nominován za scénu. Na jevišti Divadla Na zábradlí se objeví Václav Vašák, Jiří Vyorálek a Gabriela Mikulková.

Třísvazková edice dopisů Voskovce a Wericha vyšla v nakladatelství Akropolis a Nadaci Jana a Medy Mládkových v letech 2007 a 2008 a vyvolala značnou pozornost kritiky. Jde o dopisy z let 1948 až 1980, které uchovával archiv v Bostonu. Cesty tvůrců Osvobozeného divadla se po nástupu komunismu rozešly. Werich zůstal v Československu, Voskovec budoval novou kariéru v zámoří, kde zažil úspěchy i nezdary. Korespondence s proměnlivou intenzitou udržovala jejich vzájemný kontakt. Dopisy jsou jedinečným dokladem originality a umělecké zralosti obou divadelníků a literátů, ale také strhujícím svědectvím o osudu výjimečných umělců v bipolárním světě rozděleném železnou oponou. (čtk)

11:05
Výstva na FF UK mapuje 100 let egyptologie

Sto let egyptologie v Praze mapuje výstava, která dnes začne v přízemí hlavní budovy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Ukáže vývoj pražské egyptologie během první poloviny 20. století. Zároveň chce připomenout kolegiální atmosféru mezi představiteli egyptologie na české a německé pražské univerzitě. Jejich vztahy násilně ukončila druhá světová válka, kdy se za nacistické okupace uzavřely české vysoké školy a po válce zrušily německé univerzity.

Vstup na expozici je volný, pouze omezen otevírací dobou Filozofické fakulty. Přístupná bude do poloviny října.

Výstava připomene badatele Nathaniela Reicha (1876-1943), který kromě Prahy pracoval i na dalších univerzitách a ve významných evropských egyptologických muzejních sbírkách v Evropě, až nakonec zůstal ve Spojených státech.

Na výzkumu takzvané démotštiny, čtvrtého vývojového stupně egyptštiny, se stejně jako Reich podílel i František Lexa, autor dodnes uznávané gramatiky této vývojové fáze egyptštiny. Vědec je úzce spojen s historií Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty UK, v roce 1925 zde založil egyptologický seminář, a tím položil základ dnešnímu Českému egyptologickému ústavu. (čtk)

11:43
Menzelovi Donšajni se pokusí poprat o Zlaté glóby

Filmová komedie Donšajni Jiřího Menzela se pokusí poprat o Zlaté glóby. Po ohlasu snímku světové premiéry na festivalu v Montrealu to dnes řekl Lukáš Vedral z distribuční společnosti Bontonfilm. Do českých kin tento snímek vstoupí 26. září.

"Donšajni vzbudili ohlas nejen u běžného publika (kromě galavečera byly vyprodány i obě festivalové reprízy), ale i u odborné veřejnosti. Producenti filmu již zahájili jednání o prodeji práv například do Kanady, Itálie a Řecka. Jiřího Menzela oslovil člen asociace HPFA André Guimond, která uděluje prestižní Zlaté glóby, a vyzval ho, aby do této soutěže určitě svůj snímek přihlásil," uvedl Vedral.

Guimond zasedá i ve výboru této organizace, která nominuje neanglicky mluvené filmy na tuto cenu. "Následně nám nabídl součinnost při přihlášení filmu na tuto cenu, kterou určitě využijeme," komentovala to výkonná producentka Donšajnů Lucia Kršáková.

Guimond prý vidí s ohledem na dosavadní Menzelovu tvorbu šance reálně. Napomoci by tomu i mohlo i právě probíhající režisérovo americké turné, které vyvrcholí projekcí Ostře sledovaných vlaků pro členy Akademie ve slavném Samuel Goldwyn Theater v Hollywoodu.

HFPA - Hollywood Foreign Press Association je organizací zahraničních novinářů, akreditovaných v Hollywoodu. Uděluje ceny Zlatý glóbus, jejichž udělení bývá často předzvěstí udělení Oscara.

Kritik montrealského listu The Gazette měl pro tento snímek "o sexu a lásce a (ne)věrnosti" jen slova chvály a okouzlení. "Donšajni je 102 minut trvající óda na uhlazené svůdce a ženy, které milují a chybují," poznamenal. Ocenil výkony Jana Hartla v roli ředitele malé operní společnosti, střídajícího ve svém lůžku zpěvačky, Martina Huby jako operního pěvce, dokazujícího si po úspěšné americké kariéře neutuchající výkonnost "v obou smyslech slova", a Libuše Šafránkové v roli ochotnické zpěvačky a vedoucí dětského sboru při chystaném uvedení Mozartovy opery Don Giovanni, kterou se rozhodl nastudovat maloměstský soubor. (čtk)

12:04
Kino Ponrepo uvede krátkometrážní hrané filmy z Cannes

Už podruhé se v kině Národního filmového archivu Ponrepo v Praze představí kompletní krátkometrážní kolekce oficiální soutěžní sekce Týden kritiky - Semaine de la critique uvedené na MFF v Cannes. Přehlídka desítky titulů se tu uskuteční od 20. do 22. září.

"Výběr těchto filmů bude promítnut ve dvou programových blocích, v nichž byl prezentován i v Cannes. Praha se tak opět zařadí po bok světových metropolí, v nichž repríza probíhá. Vedle Paříže jsou to například Bejrút, Lima, Sarajevo, Sao Paulo, Soul či Bukurešť," řekl ČTK David Havas z NFA. Pražské Ozvěny týdne kritiky doplní několik celovečerních snímků uvedených v této sekci v průběhu 60. let, které mají pevné místo v historii kinematografie.

Podle šéfa výběrové komise krátkometrážní soutěže pro rok 2013 Bernarda Payena počet krátkometrážních a středometrážních hraných filmů, které obdrží Týden kritiky, každým rokem neustále roste. "Letos jich přišlo 1724, o 200 více než v loňském roce. Jde bezpochyby o jeden z důsledků technologického vývoje, jež stále více usnadňuje natáčení. HD kamera, parta přátel, dva nebo tři projektory a je to, už máte film," řekl o tom. Ale těch, které opravdu nabídnou jedinečnou atmosféru a vzbudí opravdové emoce, odhalí autora, jehož pohled na svět je zároveň osobní i podstatný, je podle něj minimum.

Přehlídku zahájí 20. září vpodvečer snímek německého režiséra Petera Fleischmanna Lovecké výjevy z Dolních Bavor z roku 1969, ve kterém si hlavní postavu mladého homosexuála zahrál autor stejnojmenné divadelní hry Martin Sperr. Den poté bude promítnut celovečerní debut Věry Chytilové O něčem jiném konfrontující dvě ženy, z nichž jedna se oddá rodině a druhá sportovní kariéře. Vznikl v roce 1963.

Týden kritiky se poprvé objevil v roce 1962 a byl iniciován Asociací francouzských filmových kritiků. Od té doby se promítá paralelně s hlavním soutěžním programem. V dřívějších letech ještě filmy do soutěže nominovaly státy, což fungovalo do roku 1972. Většinou tak do soutěže pronikly filmy etablovaných režisérů, zatímco cílem asociace bylo tuto situaci změnit a dát šanci i méně známým jménům. Kritici chtěli vytvořit platformu pro debutanty, kteří prozatím neměli podporu producentů, chtěli objevovat nové talentované režiséry.

V sekci Týden kritiky uvedli své snímky například i François Ozon, Bernardo Bertolucci, Ken Loach, Gaspar Noé nebo Wong Kar Wai. Z českých tvůrců šlo o Démanty noci Jana Němce a Juráčkovu Postavu k podpírání. (čtk)

12:37
Paříž se brání dalšímu mrakodrapu po Montparnassu

Odpůrci výškových staveb se v Paříži chystají na novou bitvu, i když tu předchozí o věž Montparnasse před 40 lety prohráli. Tento mrakodrap vysoký 210 metrů v Paříži stojí a je z něj nádherný výhled, avšak 40. výročí si moc neužívá. Některé firmy z něj odcházejí, protože odmítají své zaměstnance vystavovat azbestu, jehož se stavba dosud nedokázala zbavit. Radnice ale chystá nový věžák, tentokrát s názvem Tour Triangle. Informovala o tom agentura AFP.

"Chystáme odvolání a podáme ho 20. září," sdělila AFP Christine Nedelecová ze sdružení SOS Paris. Její organizace vznikla v roce 1973 právě v reakci na stavbu věže Montparnasse. Management má ale nyní potíže, jelikož úřady pohrozily, že nechají stavbu evakuovat, jestliže nebude co nejrychleji sníženo riziko negativního působení azbestu. V budově pracuje 5000 lidí, společnost Amundi už svých 300 zaměstnanců vystěhovala. Azbest se postupně odstraňuje od roku 2005 za cenu 250 milionů eur, avšak pro lidské zdraví tam stále existuje riziko. Odpůrce Tour Triangle toho využívají, když říkají, že radnice chystá další "jedovatý dárek".

Paříž se svou architekturou širokých bulvárů a nízkých domů není příznivkyní vysokých staveb. Před třemi lety však město povolilo stavět na okrajích obytné domy až do výšky 50 metrů a kancelářské objekty do výšky 180 metrů. Letos v červenci pak v zájmu "obecného blaha" vydalo souhlas pro výstavu Tour Triangle v areálu výstaviště u Versailleské brány. "Dokážeme, že je to nelegální. Nejde tu o žádný obecný zájem, jelikož v tom mají být kanceláře soukromých společností," řekl předseda sdružení pro harmonický rozvoj výstaviště Bertrand Sauzay.

Náměstkyně pařížského starosty Anne Hidalgová, která by se ráda příští rok stala starostkou, hájí nejenom Tour Triangle, ale také další plánované výškové stavby. To, že podle průzkumů je proti výškové výstavbě v Paříži 62 procent občanů metropole, ji neznepokojuje. "Bez konfliktů se nám Paříž přeměnit nepodaří," řekla. Téma věže se s blížícími místními volbami politizuje. Soupeřka Hidalgové o post starostky Nathalie Kosciusková-Morizetová je proti věži a říká, že věž na Montparnassu je "památník, který Pařížané nenávidí ze všeho nejvíc". Kromě komunistů jsou proti věži všechny politické strany.

Autory návrhu jsou Švýcaři Jacques Herzog a Pierre de Meuron. Nepodpořil je ani jejich slavný kolega Norman Foster, autor mnoha výškových budov včetně známé londýnské "Okurky". "Nevím, k čemu Paříž potřebuje mrakodrap," řekl.

Pádným argumentem je také to, že jestliže se povolí výstavba 180metrových domů po obvodu města, odřízne to od Paříže její předměstí. "Chceme z Paříže učinit pevnost obehnanou věžemi, zatímco ji potřebujeme propojit s předměstími," řekl předseda architektonické nadace a architekt Maurice Culot. (čtk)

13:11
Man Bookerovu cenu budou moci dostat i Američané

O nejslavnější britskou literární cenu Man Booker Prize se budou od příštího roku moci poprvé ucházet američtí autoři.

Zpráva, kterou přinesl deník The Sunday Times, vyvolala v britském tisku ostré reakce nejen od tamních spisovatelů, například Lorda Bragga či spisovatele Jima Crace, který je na cenu letos nominovaný. "Pokud zpřístupníte Bookerovu cenu všem lidem píšícím v angličtině, budete mít sice na výběr z úžasného množství děl, ale cela ztratí svoji jedinečnost," řekl Crace v rozhovoru pro deník The Independent.

Pořadatelé ceny potvrdili, že ve středu skutečně oznámí nějaké změny pravidel, dodali ale, že "informace, která je nyní v oběhu, je neúplná". (red)

15:59
Příbramské divadlo chce zavést prodej vstupenek přes mobily

Divadlo Antonína Dvořáka v Příbrami chce divákům usnadnit kupování vstupenek. Nově by si je mohli pořizovat a platit za ně prostřednictvím mobilních telefonů, řekl ředitel příbramské scény Petr Bednář. Slibuje si od toho lepší komfort pro diváky i větší návštěvnost.

"Je to trend mladých s střední generace. Rádi bychom to spustili do konce roku, doufáme, že se nám to podaří," uvedl. Systém bude podle něj podobný jako v pražské městské hromadné dopravě, kde si cestující mohou prostřednictvím mobilních telefonů kupovat jízdenky.

Vedení divadla přiměl k nápadu zájem lidí o elektronické vstupenky, které se v Příbrami prodávají od března 2011. Zatím se jich prodalo téměř 4000 v celkové hodnotě skoro 600.000 korun. "A ten trend jde nahoru. Prodej elektronických vstupenek má ale jednu nevýhodu - člověk musí mít tiskárnu," uvedl ředitel s poukazem na to, že u mobilních telefonů tato podmínka odpadá.

Do zavedení prodeje elektronických vstupenek divadlo investovalo 40.000 korun a zpočátku to podle Bednáře vypadalo, že se vynaložené peníze nevrátí. Za první měsíc novou možnost využilo jen asi 14 diváků. Jejich počet ale postupně narůstal.

"Díky elektronickým vstupenkám se nám rozšířila divácká obec. Jezdí sem lidé z Berounska, a dokonce z Prahy, což je pro nás velmi překvapující," uvedla zástupkyně ředitele Anna Čiperová. Podle Bednáře si lidé nejčastěji objednávají vstupenky v polední pauze a potom až pozdě večer.

Ušetřit čas při kupování vstupenek mohou i návštěvníci kladenského divadla. Pokud si vstupenku zarezervují a zaplatí za ni převodem na účet divadla, mohou si ji vyzvednout až těsně před představením. (čtk)

16:20
Manželé Mecnarowští dostanou cenu ředitele zlínského divadla

Herecký manželský pár Vlasta a Roman Mecnarowští převezmou o víkendu Cenu ředitele zlínského divadla Petra Michálka. Stane se tak při vyhlášení výsledků divácké ankety Aplaus, která hodnotí nejlepšího herce, herečku a inscenaci uplynulé sezony. Ředitel se svou cenu rozhodl udělit po tříleté odmlce, sdělila dnes mluvčí divadla Veronika Jurčová.

Manželé Mecnarowští, kteří na zlínské scéně působili jako herci přes dvacet let, získají cenu za přínos divadlu. "Odborné důvody řeknu v rámci své předávací řeči. Takže teď jen osobní pocity, které jsem získal při našich setkáních. Skromnost, nadhled, humor. Ani jedna z těch vlastností není samozřejmá a zaslouží ocenění. Zvlášť pokud jde o tak významné osobnosti historie zlínského divadla," uvedl Michálek.

Cenu přijde převzít Vlasta Mecnarowská, která se se svým mužem seznámila již za studií na brněnské JAMU. Společně působili v zájezdovém Vesnickém divadle, Slováckém divadle v Uherském Hradišti i Slezském divadle v Opavě. Od roku 1971 až do svého odchodu do důchodu v roce 1995 byli členy zlínského souboru.

Herečka zde ztvárnila bezmála 90 rolí. Mecnarowski, který letos oslavil 83. narozeniny, se objevil ve více než stovce postav. S manželkou se potkali například v muzikálu Řek Zorba, kde hráli ústřední pár Zorby a Hortensie.

Mecnarowskému udělila loni Herecká asociace Cenu Senior Prix 2012. Příležitostně se věnoval i divadelní režii, uplatnil se také jako překladatel divadelních her z polštiny. Objevil se ve filmové komedii Parta hic a snímku Zapomenuté světlo. Jeho žena hrála ve filmu Requiem pro panenku.

Ceny Aplaus budou vyhlášeny v sobotu po druhé premiéře muzikálu Divotvorný hrnec. Divadlo tím zahájí svou 68. sezonu.

Cenu ředitele získalo v roce 2010 Slovenské národní divadlo Bratislava za dlouholetou spolupráci a partnerství při pořádání festivalu Setkání/Stretnutie. Držitelem ceny je například i výtvarník, scénograf a spolupracovník divadla Josef Ruszelák, architekt Miroslav Řepa či dramaturg Miroslav Plešák. (čtk)

17:00
Zlínská filharmonie doprovodí na turné operní pěvkyni Gheorghiu

Zlínští filharmonici doprovodí na podzimním turné světovou operní pěvkyni Angelu Gheorghiu. Turné se sopranistkou začne na konci října v pražském Obecním domě. Zahrají také v královské opeře ve Versailles. Je to pro orchestr velká čest, podařilo se přesvědčit agenturu, že zlínští filharmonici jsou schopni doprovázet tuto hvězdu, je to první krok k velkým turné, řekl dnes manažer zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů Tomáš Gregůrek.

Koncerty se sopranistku rumunského původu jsou podle něj pro orchestr nejprestižnější událostí letošní sezony. Osmačtyřicetiletá Gheorghiu účinkuje v hlavních rolích několika světových oper. Nabídku na spolupráci s ní dostala filharmonie před rokem. "Předpokládám, že budou následovat nějaké další velké nabídky. Figurují již konkrétní jména, zatím je to ve stadiu jednání," podotkl Gregůrek.

Jménu orchestru podle něj pomáhá, že koncertuje v prestižních evropských sálech. "Atraktivní je také italské turné, hrajeme v bazilikách, které spravuje Vatikán a kde se koncerty běžně nedějí," poznamenal Gregůrek. Letos filharmonici budou hrát také v Rakousku a Německu.

"Filharmonie má také dobrou spolupráci s agenturami, které se pak nebojí nabídnout spolupráci menšímu orchestru z menšího města," řekl manažer. V minulosti již filharmonie vystoupila ve slavné newyorské Carnegie Hall. (čtk)

17:43
Stovka dětí si dnes v Rudolfinu vyzkoušela, jak se dělá orchestr

Sáhnout si na hudbu, vyrobit vlastní smyčec, trubku nebo se podívat na práci houslaře mohly dnes dopoledne v pražském Rudolfinu děti z prvního stupně základních škol. Začaly zde workshopy nazvané Jak se dělá orchestr. Do Sukovy síně a okolních prostor zavítala asi stovka malých posluchačů z prvních až třetích tříd. Netradiční "hudební laboratoř" budou navštěvovat do května a seznámí se s prací dirigenta i skladatelů. Příští rok na jaře na konec poznají všechny hráče České filharmonie a podívají se na jejich zkoušku.

Filharmonie chce hravým způsobem přiblížit klasickou hudbu nejmladším. Dnes se děti rozdělili do čtyř skupin, aby poznaly, jak se používají nástroje v symfonickém orchestru. Za houslařem Janem Slípkou se vydaly po točitém schodišti do podzemí Rudolfina.

"Víte, čím se dá opravovat nejlépe? Kladivem," šprýmoval houslař. V dílně jim ukázal, jak se opravují housle, kontrabasy, kytary nebo violoncella. Dozvěděli se například, že středověký smyčcový nástroj fidula, předchůdce houslí, má struny vyrobeny ze střev. "Jedli jste někdy jitrnice? Struny fidule jsou ze střeva ovečky, nebo dřív se dělaly z koček," vyprávěl. "Tak se říkalo, když někdo hraje na housle, že tahá koňským ocasem po kočičích střevech".

V Sukově síni zase malí muzikanti pronikli do tajů scénické hudby a zkoušeli napodobit například hučení lesa, zvířecí zvuky, bouřku, krupobití nebo smích hodného a zlého trpaslíka. Filharmonik Pavel Polívka vymyslel pro bicí nástroje příběh. Děti si tak vyzkoušely dřevěný válec s hranoly zvaný vítr, uzavřený kruh s kameny, používaný k napodobení oceánu, nebo drobné nástroje zvané slavíky, jichž má Polívka sbírku z celého světa.

"Je zvláštní, že děti jmenují písničky, které jsou mimo základní rámec. Nemůžeme zahrát Na Okoř je cesta, protože to nebudou znát. Když jsme se jich zeptali, kdo zná pohádkovou bytost, tak vílu nebo skřítka neřekl nikdo, jmenovaly třeba upíry. Je to pro mě překvapení," řekl Polívka.

Rušná hra na žesťové nástroje zaplnila rudolfinskou kavárnu. "Myslíte si, že na hraní nástroje jsou potřeba svaly? Ano, ale trochu jinde, než je mají hokejisté," začal setkání trumpetista ČF Ladislav Kozderka. Aby si děti mohly vyrobit vlastní trubky, nakoupil asi čtyřicet metrů zahradní hadice, dvacítku trychtýřu a instalatérské šroubení.

Malé Lucii z druhé třídy základní školy v Dobřichovicích se dnes prý nejvíc líbila hra na ovčí a kravské zvonce. Na koncertu orchestru prý ještě nebyla, ale ráda by. ZŠ z Dobřichovic podle učitelky Boženy Musilové prý jezdí do Rudolfina mnoho let, dnes přivezla 58 dětí. "Je to dílna a děti k muzicírování a poznávání mohou přistoupit aktivně," dodala.

O program byl podle dramaturga Petra Kadlece velký zájem, dostalo se ale jen na dvanáct škol. ČF ho proto příští rok rozšíří. Pro větší děti chystá ČF například program nazvaný "Fakt hustá Česká filharmonie". (čtk)

18:50
Olomoucké divadlo a rozhlas čeká rošáda, vymění si ředitele

Moravské divadlo v Olomouci povede od října dosavadní ředitel olomouckého studia Českého rozhlasu Pavel Hekela. Jméno nového šéfa největší kulturní instituce ve městě dnes schválilo vedení magistrátu, který je zřizovatelem divadla. Dnes to řekl Michal Folta z odboru kanceláře primátora. Obě instituce si přitom své ředitele vymění. Dosavadní ředitel divadla Josef Podstata se totiž od října ujme vedení ostravského a olomouckého studia Českého rozhlasu.

Podstata avizoval své rozhodnutí odejít k poslednímu září teprve v srpnu. "Musím konstatovat, že jsme s ohledem na mimořádně krátký časový limit byli postaveni před dosti náročný úkol. O to víc jsem rád, že se podařilo jak sestavit kvalitní odbornou komisi, tak i najít vhodného kandidáta," uvedl náměstek primátora Jan Holpuch.

Radní kvůli výběru nového ředitele sestavili komisi odborníků, která sama vytypovala možné uchazeče o místo ředitele Moravského divadla Olomouc. Odborníky i zástupce městské rady přesvědčil právě Hekela, absolvent DAMU, někdejší herec a režisér.

"Pokud jde o repertoár již zahájené sezony, nemám v úmyslu do ní zasahovat, nechci měnit personální složení, a to včetně pozic šéfů souborů, které jsou obsazeny kvalitně," vzkázal budoucí ředitel divadla. S určitými změnami ale počítá v následující sezoně. "Velmi rád bych do hlediště vrátil určitý segment diváků, který v minulosti postupně ubýval. Existují divácky vděčné činohry, které zde už dlouho nebyly představeny, například některé Shakespearovy komedie," nastínil Hekela své plány. V repertoáru chce vyjít vstříc také studentům. (čtk)

23:11
Zlínské filharmonii přibývá posluchačů, lákají populární koncerty

Zlínské Filharmonii Bohuslava Martinů přibývá posluchačů. V prvním pololetí navštívilo koncerty v kongresovém centru téměř 14.600 lidí, průměr byl 695 posluchačů na koncert. Loňský průměr činil 655 posluchačů. Kapacita sálu je 761 míst. Přibylo také předplatitelů. Mnoho koncertů je už vyprodáno. Publikum lákají zejména populární koncerty, například zpracování melodií Beatles. Přibylo však lidí v klasické předplatitelské řadě, řekl dnes novinářům ředitel filharmonie Josef Němý.

Filharmonii začalo rapidně přibývat posluchačů poté, co se před dvěma lety přestěhovala z nevyhovujících prostor Domu umění do nového kongresového centra, jehož autorkou je architektka Eva Jiřičná. V první sezoně v nových prostorách stoupla návštěvnost o třetinu. "Trend zvyšující se návštěvnosti pokračuje," podotkl Němý.

Předplatitelů pro letošní sezonu je o 13 procent více než v loňském roce, zakoupilo si jej 1446 lidí. Téměř vyprodaná je abonentní řada populárních koncertů, ve které zazní například populární muzikálové a filmové melodie, zpěvačka Marta Jandová zazpívá s orchestrem rockové hity.

"Našim úkolem však je také vychovávat, nejen lákat posluchače na populární koncerty. Jsem rád, že přibylo předplatitelů i v klasické řadě," podotkl ředitel.

Filharmonie zahájí letošní sezonu 3. října, na koncertě vystoupí německá sopranistka Mojca Erdmannová, která pravidelně vystupuje v newyorské Metropolitní opeře. Koncert zároveň zahájí 11. ročník festivalu Harmonia Moraviae.

Orchestr se letos vzhledem k Roku české hudby zaměří na české autory, prostor budou mít i soudobí skladatelé, čeští interpreti a dirigenti. (čtk)

07:37
Plzeň dál hledá ředitele divadla, komise nikoho nevybrala

Plzeň bude dál hledat nového ředitele Divadla J. K. Tyla, komise v pondělí žádného z pěti zájemců o tento post nevybrala. Třináct jejích členů naopak doporučilo vyhlásit nové, tentokrát uzavřené výběrové řízení. Oslovovat vhodné kandidáty by měla nová komise, která za tímto účelem vznikne. Posouvá se také nástup nového ředitele, a to na 1. září 2014. ČTK o tom informovala mluvčí magistrátu Zdeňka Kubalová.

Do konkurzu na post ředitele pětisouborového divadla se přihlásilo pět mužů. Jde o Ilju Racka, dočasně pověřeného vedením plzeňské scény, uměleckého šéfa souboru plzeňské opery Ilju Šmída, operní režiséry Tomáše Šimerdu a Karla Drgáče a ředitele libereckého divadla Martina Otavu. (ČTK)

08:19
Odpoledne bude na Vyšehradě poslední rozloučení s Iljou Hurníkem

Hudební veřejnost se dnes odpoledne naposledy rozloučí s významným českým hudebním skladatelem, pedagogem a spisovatelem Iljou Hurníkem. V kapitulním chrámu sv. Petra a Pavla na pražském Vyšehradě začne smuteční obřad v 15:00 hodin. Nositel Zlaté ceny Ochranného svazu autorského za rok 2011 za přínos české hudbě zemřel 7. září ve věku 90 let. Ilja Hurník byl autorem rozsáhlého operního, symfonického, komorního a vokálního díla. Uznáván byl i jako pedagog a také skládal pro děti.

Jako spisovatel se proslavil knihami povídek i psychologickými sondami skrytými v příbězích ze světa hudby. Vrcholem Hurníkovy kompoziční tvorby se staly opery na vlastní libreto (Dáma a lupiči, Mudrci a bloudi nebo Oldřich a Boženka), Symfonie in C, oratorium Noé a kantáty Ezop a Maryka.

V roli sólového pianisty vynikl v interpretaci skladeb Clauda Debussyho a Leoše Janáčka, jemuž se věnoval i teoreticky. Hurník s také již zesnulým známým skladatelem a svým švagrem Petrem Ebenem vytvořil českou verzi výukové metody Orffovy školy. (ČTK)

09:54
Na Dvořákově Praze bude mít sólový recitál pěvec Plachetka

Nejúspěšnější pěvec současné české mladé operní generace Adam Plachetka dnes vystoupí v Praze ve Dvořákově síni Rudolfina. Vzhledem ke svému angažmá v prestižní Vídeňské státní opeře už v Praze nezpívá tak často, proto bude jeho vystoupení pro příznivce klasiky hudebním svátkem.

Osmadvacetiletý basbarytonista přednese Dvořákovy Cigánské melodie. V jeho podání zazní i árie od Mozarta, Rossiniho, Donizettiho a Verdiho. Plachetku doprovodí přední britský pianista Gary Matthewman. Ten své umění předvede sólo také v Rachmaninově Preludiu č. 4.

Festival Dvořákova Praha začal 8. září, v den výročí narození skladatele Antonína Dvořáka, jehož dílo také připomíná. Pokračovat bude do 20. září. V dalších dvou dnech například přivítá uznávaného rakouského houslistu litevského původu Juliana Rachlina - a to v sólovém recitálu i v doprovodu České filharmonie. (ČTK)

11:36
Ruské Divadlo národů uvede v Praze Slečnu Julii

V Praze dnes večer vystoupí moskevské Divadlo národů, které uvede v režii uměleckého ředitele berlínské Schaubühne Thomase Ostermeiera inscenaci Slečna Julie. V neděli s úspěchem uzavřeli hlavní část plzeňského festivalu Divadlo, dnešní večer se odehraje v divadle Hybernia. Hereckým výkonům dominují ruské filmové a divadelní hvězdy a držitelé řady prestižních ocenění Čulpan Chamatovová a Jevgenij Mironov. Stejně jako v Plzni bude v Praze představení uvedeno s českými titulky.

Slavný příběh Augusta Strindberga je přenesen do dnešního Ruska: ona je dcera oligarchy, on je její řidič. Inscenace předního ruského souboru, který spolupracuje s evropskými režiséry velkých jmen a využívá například videoprojekcí, byla nominována na prestižní národní ocenění Zlatá maska. Příběh hraběcí dcery, která se na jednu noc stala milenkou otcova sluhy, byl na konci 19. století vnímán jako příliš odvážný a příliš naturalistický. Jediného uvedení se hra dočkala 14. března 1889 v prostorách studentského spolku v Kodani, přičemž titulní roli ztvárnila Strindbergova žena Siri von Essen.

Ve Švédsku byla Slečna Julie zakázána cenzurou až do roku 1906. V současné době však jde o jednu z nejznámějších a nejhranějších divadelních her tohoto švédského dramatika. Jeden z nejznámějších představitelů nastupující generace ruských dramatiků, Michail Durněnkov, pro Divadlo národů napsal novou scénickou verzi Strindbergova dramatu, v níž jsou zachovány všechny syžetové linie, zatímco dialogy jsou moderní. Ústředním tématem hry je stále milostný trojúhelník, který tvoří slečna Julie, sluha Jean a služebná Kristina. (ČTK)

13:02
Festival ukáže, jak může design zlepšovat kvalitu života seniorů

Design jako nástroj pro vytváření prostředí a produktů bez bariér chce představit festival Týden přístupného designu, který začíná dnes. Design podle pořadatelů může seniorům v mnoha ohledech pomoci překonávat každodenní nesnáze a usnadnit jim cestu k plnohodnotnému, aktivnímu stáří. Takové přístupny ukáže výstava Design v nejlepších letech, která dnes vpodvečer začne v Galerii/CZD ve Vojtěšské ulici. Jejím tématem bude otázka přístupného bydlení, produktového a obalového designu. K vidění budou předměty přístupné jak mladým lidem, kteří ještě žádná omezení nemají, tak starším lidem, kteří již válčí s řadou problémů přicházejících se stářím.

Další skupinu tvoří výrobky, které jsou právě seniorům určené; respektují správnou ergonomii, ale zároveň dobře vypadají, což není v případě předmětů pro tuto specifickou skupinu pravidlem. Výstava představí produkty českých i zahraničních designérů a výrobců. V rámci vernisáže výstavy bude předáno ocenění za přínos v oblasti šíření přístupného designu v ČR za uplynulý rok - Equal Design Award, vybrané porotou vedenou architektem a programovým ředitelem festivalu reSITE Osamu Okamurou.

Na celý týden připravilo pořádající sdružení Czechdesign (www.czechdesign.cz) výstavy, workshopy, diskuse a další program, kterým chce široké veřejnosti, designérům, architektům, zástupcům státní správy a odborníkům na tuto oblast připomenout sociální rovinu designu a odpovědnost, kterou designéři vůči uživatelům mají. Vrcholem festivalu bude celodenní akce, která se uskuteční 21. září v rámci projektu Zažít město jinak. Ve Vojtěšské ulici a přilehlém okolí bude celý den přizpůsoben potřebám a zálibám lidí všech věkových kategorií s ambicí umožnit trávit společný čas všem obyvatelům města. (ČTK)

15:01
Na jeviště La Fabriky se vrátí Krasavice Interkontinentální

Na začátku bylo velké přátelství a také snaha vyvrátit machistickou tezi Júlia Satinského a Milana Lasici, že ženské komické duo nemůže existovat. Nakonec se zrodilo představení označované kritikou za divadelní počin roku. Inscenace nazvaná Krasavice Interkontinentální - Arte et Marte aktérek Marthy Issové a Anny Polívkové se po dvou letech v obnovené premiéře vrátí 25. září do pražské La Fabriky, řekla ČTK mluvčí La Fabriky Tereza Kocian.

Autorské představení o různých podobách přátelství i lásky se tehdy hrálo jen krátce, Issová prý někdy během šesté reprízy cítila vyčerpání a únavu, druhý den si udělala těhotenský test a za devět měsíců se jí narodila dcera Františka. Teď to tohoto projektu vstupuje znova a i když jde o obnovenou premiéru, pocity má zcela premiérové.

S Annou Polívkovou přemýšlely o vlastním představení celých osm let. Námět našly během společných improvizací na divadelních festivalech. "Obě se rády proměňujeme do různých postav, bavily jsme se tím jako kamarádky a pak, během improvizací, jsme zjistily, že to baví i ostatní. Říkali nám, že je to výjimečná záležitost - dvě holky, co si ze sebe umí dělat srandu," dodala Issová. Jejich komika je postavená právě na tom, že ani jedna nemůže být ošklivější, hloupější nebo pomalejší než druhá. (ČTK)

16:07
Zpěvačka Cher odmítla kvůli šikaně gayů pozvání na olympiádu

Americká popová hvězda Cher odmítla nabídku ruských pořadatelů, aby zazpívala při slavnostním zahájení zimních olympijských her v Soči. Ruským médiím to sdělili její manažeři. Důvodem odmítnutí je nesouhlas s úřední šikanou, které je v Rusku vystavena komunita homosexuálů. Zimní olympiádu bude černomořské letovisko hostit příští rok v únoru.Cher, jejíž rodina má arménské kořeny, hájí práva gayů a leseb dlouhodobě a nabídku na zájezd do Soči prý odmítla "obratem ruky". Dostala ji údajně od svého ruského "přítele-oligarchy", jehož jméno neprozradila.

Podle moskevského rozhlasu jde nepochybně o Sulejmana Kerimova, jednoho z nejbohatších ruských miliardářů, který se prý podílel na pořádání dvou jejích posledních koncertů.

Cher vadí ruský zákon o zákazu propagace homosexuality mezi mládeží, který už vyvolal protesty i dalších amerických celebrit, například Madonny či Lady Gaga. Ve Spojených státech i v západní Evropě se v souvislosti s kontroverzním zákonem ozývají výzvy k bojkotu ruské olympiády či ruského zboží. V samotném Rusku ale zákaz propagace homosexuálních vztahů většina obyvatel schvaluje. (ČTK)

16:49
Dirigent Pešek se stane čestným občanem Prahy, rozhodli radní

Dirigent Libor Pešek se stane čestným občanem Prahy. Radní hlavního města schválili návrh komise rady pro čestná občanství. ČTK to potvrdila Iva Vojtková z tiskového odboru."Život pana Libora Peška je velmi úzce spjat s Prahou, narodil se zde a prožil zde většinu svého života. Již osm desetiletí je občanem městské části Praha 6," píše se v materiálu, který schválili radní. Pešek již v roce 1998 obdržel stříbrnou medailí hlavního města.

S jazzovým orchestrem, který založil při studiích, vystupoval v Divadle E. F. Buriana. V roce 1958 založil Komorní filharmonii, s kterou v roce 1961 poprvé vystoupil na festivalu Pražské jaro. Od roku 1990 byl hlavním hostujícím dirigentem Symfonického orchestru hlavního města Prahy. V letech 1994 až 1999 byl předsedou výboru Pražského jara. Od roku 2007 zastává post hlavního dirigenta Českého národního symfonického orchestru. V zahraničí, vedl orchestr v Leeuwardenu nebo v Enschede v Nizozemsku a deset let působení ve funkci uměleckého ředitele a šéfdirigenta Královského filharmonického orchestru v Liverpoolu.

Čestnými občany se v minulosti stali například exprezident Václav Havel, v loňském roce fotbalista Josef Masopust nebo bývalý prezident Edvard Beneš. V roce 1990 bylo odebráno komunistickým prezidentům Klementu Gottwaldovi a Gustávu Husákovi. (ČTK)

08:11
V Divadle Kolowrat bude dnes světová premiéra opery Toufar

Ve světové premiéře bude dnes v pražském Divadle Kolowrat uvedena operní inscenace Toufar, kterou pro Národní divadlo zkomponoval skladatel Aleš Březina. Vyprávět bude o policejním vyšetřování takzvaného číhošťského zázraku a katolickém knězi Josefu Toufarovi, který se stal obětí komunistického režimu.

Režie se ujal filmař a divadelník Petr Zelenka, hudbu nastudoval Jiří Štrunc. Na jeviště ND se opět vrátí uznávaná pěvkyně a herečka Soňa Červená, která byla hlavní protagonistkou Březinovy úspěšného hudebního příběhu A zítra se bude..., v níž ztvárnila komunisty popravenou političku Miladu Horákovou.

Tak jako tato opera i Toufar vychází z autentických dobových dokumentů, cynického úředního aparátu a Toufarova vyšetřování a umučení. Březina však tentokrát zasadil příběh do širšího kontextu komunistického pronásledování katolické církve a celkového pohledu na dějiny a další mučednická úmrtí. (čtk)

08:59
Newyorská obchodnice s obrazy přiznala, že padělala díla

Newyorská obchodnice s obrazy Glafira Rosalesová (57) se před soudem přiznala, že dvěma prestižním galeriím na Manhattanu prodala 63 padělků, za které zinkasovala více než 30 milionů dolarů (asi 578 milionů Kč). Informovala o tom dnes britská zpravodajská stanice BBC. Obrazy v USA maloval jeden čínský umělec, který mezitím odjel zpět do své vlasti.

Rosalesová vydávala padělky za dříve neznámá a nikdy nevystavovaná díla umělců jako je Jackson Pollock, Mark Rothko a další, které prý získala od dědiců a sběratelů. Galerie je obratem ruky prodaly důvěřivým zákazníkům za více než 80 milionů dolarů (asi půldruhé miliardy Kč). Podvody trvaly 15 let.

Obrazy ve skutečnosti maloval čínský umělec Pchej-Šen Čchien, který působil v newyorské čtvrti Queens. Za každé plátno dostal jen pár tisícovek. Třiasedmdesátiletý autor se mezitím vrátil do vlasti, aniž by byl obviněn.

Rosalesová se přiznala k devíti zločinům, včetně podvodu, daňového úniku a praní špinavých peněz; peníze z galerií si totiž nechávala posílat na účty ve Španělsku, aby nemusela v USA platit daně.

Podvodnice akceptovala propadnutí majetku za 33 milionů dolarů (635 milionů Kč) a zavázala se podílet se na odškodnění sběratelů a zaplatit neodvedené daně. Na oplátku prokurátoři slíbili neobvinit ji z dalších trestných činů, včetně podvodného sňatku, který Rosalesové coby rodilé Mexičance zajistil americké občanství.

Rosalesové podle agentury AFP hrozí až 99 let vězení. Verdikt má být vynesen 18. března příštího roku. (čtk)

09:40
Plachetka po koncertu na Dvořákově Praze besedoval

Cigánské melodie od Antonína Dvořáka v úterý večer poprvé před pražským publikem zazpíval uznávaný basbarytonista Adam Plachetka. Sólista Vídeňské státní opery se do české metropole vrátil kvůli festivalu Dvořákova Praha. V Plachetkově podání zazněl i výběr ze Straussových písní a operní árie od Mozarta, Rossiniho, Donizettiho a Verdiho. V zaplněné Dvořákově síni Rudolfina vzbudil nadšení pokaždé, v závěru jej mezi třemi přídavky publikum odměnilo ovacemi vstoje.

Netradičně se po koncertu Plachetka setkal zhruba na pětačtyřicet minut s desítkami posluchačů na besedě ve Dvořákově síni. Moderoval ji novinář Václav Žmolík. Plachetku zpovídal z jeho profesních plánů, dojmů z vídeňského angažmá i ze zákulisních historek.

Jednoho z nejúspěšnějších pěvců tuzemské mladé generace doprovodil přední britský pianista Gary Matthewman. Jemu patřilo také sólo v Rachmaninovově Preludiu č. 4. Specialista na komorní hudbu často doprovází mezinárodně uznávané pěvce, jako jsou Ian Bostridge nebo Mark Padmore.

"'Cigánky' jsem v Praze ještě nedělal. Jsou ideální pro první půlku koncertu, kterou vyplní. Dvořákovo dílo jsme chtěli připomenout kvůli festivalu," řekl před koncertem Plachetka. Matthewmana poznal prý ve Vídni a spolupracoval s ním už několikrát.

Vzhledem ke svému angažmá v rakouské metropoli už Plachetka nevystupuje v tuzemsku často. Ve Vídni zpívá už třetím rokem a úspěšně si buduje mezinárodní kariéru. Jak řekl na dnešní besedě, toho, že nastoupil do Vídně nelituje, a tříletá práce se mu začíná vyplácet. V létě trávil čas na britském operním festivalu v Glyndebourne, kde zpíval Figara v Mozartově Figarově svatbě. Ke spolupráci si jej 15. září vybral i legendární pěvec José Carreras, s nímž zazpíval na koncertě ve Vídeňské státní opeře.

V Praze vystoupí koncertně příští rok na Pražském jaru a zahájí projekt Rok české hudby s Filharmonií Brno, v dubnu by měl zazpívat ve Zlíně. Poprvé se v nadcházející sezoně představí v obou operních domech v Berlíně. V červnu pak poprvé v prestižní milánské La Scale, kde pod taktovkou dirigenta Daniela Barenboima bude zpívat Guglielma v Mozartově Cosi fan tutte. "Nejčastěji rozhodně zpívám Mozarta a ještě pár let si ho užiju," dodal pěvec. (čtk)

11:40
Objevené písně Karla Hašlera zazní na CD a DVD

Nově objevené písně českého písničkáře a skladatele Karla Hašlera vyjdou poprvé na CD a DVD. Nahrála je skupina Patrola Šlapeto, jejíž členové je objevili v archivech. Hašler zahynul v roce 1941 v koncentračním táboře Mauthausen.

Skladby jako Dřímej, mé ghetto, Na Karláku padnul vůl, Tam na věži Novoměstské či Pražáci jsou jedna rodina zřejmě zhruba 80 let nikdo neslyšel. Na aktuální nahrávce nazvané Praha - Srdce Evropy je muzikanti doplnili notoricky známými "hašlerkami", stejně jako jeho málo frekventovanými opusy.

"Prvotním impulsem pro celý projekt byla práce s hudebním archivem Františka Hanzlíka, který nám odkázal jeho syn - populární filmový, televizní a divadelní herec Jaromír Hanzlík," komentoval zrod nahrávky producent a muzikant Radan Dolejš. Právě tam znovu objevil některé písně a došlo mu, že Hašler nepsal jen o Malé Straně či Starém Městě. Díky tomu se zrodila myšlenka připravit koncipované album coby průvodce starou Prahou písněmi Karla Hašlera.

Skoro rok pak s dramaturgem a scenáristou Gustavem Oplustilem chystali výběr z 68 písniček, které společně našli. "Na albu jich je nakonec 23, ale i tak ta procházka bude stát za to," doplnil Dolejš. Dalším významným pomocníkem byla prý Jiřina Bohdalová; muzikanty seznámila s producentem Lubomírem Fockem, který s nahráváním pomohl. A v neposlední řadě i Jiří Suchý, který kapele pravidelně půjčuje své divadlo Semafor na zkoušení.

Nové CD a DVD skupiny Patrola Šlapeto přináší neobvyklý pohled na tvorbu legendárního českého písničkáře Karla Hašlera, od jehož narození uplyne příští rok 135 let. Album je koncipováno jako průvodce Prahou - co jedno místo, to jedna "hašlerka". Citlivá hudební aranžmá v podání šlapeťáků vytvářejí nálady evokující dobovou "schrammel music", židovský klezmer i francouzský chanson.

"Posluchači si s námi projdou Prahou plnou Hašlerových písniček. Nevynecháme tentokrát ani Karlovo náměstí, Novoměstskou věž či Nuselské údolí. Mrkneme se na Malý ryneček, Strahovský klášter či do Zahrady pod Strahovem. Od Zvonečků v Loretě se přesuneme ke Zpívající fontáně a Starým zámeckým schodům, pozdravíme Dřímající židovské ghetto a skončíme na jednom vychlazeném pivu na zahrádce Před Vejtoňskou hospodou," doplnil Dolejš.

Nové CD a DVD je zajímavé i výtvarně díky obrázkům a grafikám Xénie a Adama Hoffmeisterových a fotografiím Ondřeje Pýchy. (čtk)

12:28
Česká filharmonie chce nalákat více dětí do Rudolfina

Přes 120 vzdělávacích pořadů chystá pro nadcházejí sezonu Česká filharmonie. Vedle škol chce více oslovit rodiče s dětmi. Nově přibude nedělní rodinný cyklus nazvaný Filharmonici na pokračování, program pro mateřské školy Rudolfínek a tvořivé odpoledne s koncertem - Karneval v Rudolfinu. Po třech letech se do Rudolfina vrátí populární mládežnické koncerty Čtyři kroky do nového světa. Dnes o tom informovala mluvčí ČF Petra Zindulková.

Pokračovat bude i trilogie koncertů režírovaných Alicí Nellis s průvodním slovem herců Pavla Lišky, Jana Budaře a Marka Ebena. ČF slibuje, že jednotlivé díly budou dostupnější víc než v minulosti. Program pro nejmenší s hercem Liškou se navíc příští rok v únoru uskuteční i pro veřejnost.

Čeští filharmonici tak navazují na prvorepublikovou tradici, vizi šéfdirigenta Václava Talicha a populární televizní sérii Česká filharmonie hraje a hovoří s šéfdirigentem Václavem Neumannem. Současná inspirace ale pochází z obdobných programů, jež připravují Berlínští filharmonici. Všechny vzdělávací akce si může veřejnost prohlédnout na webu orchestru.

Nový šestidílný cyklus Filharmonici na pokračování aneb Orchestr na kusy se bude odehrávat vždy v neděli dopoledne. Komorní soubory českých filharmoniků představí postupně své nástroje - smyčce, dechové nástroje i žestě, a přednesou skladby. Cyklus uzavře koncert, při němž se všechny nástroje nakonec spojí. Ten provede Orchestrální akademie ČF řízená sólohornistou a dirigentem ČF Ondřejem Vrabcem.

Na první březnovou neděli například ČF připravuje Karneval v Rudolfinu. Jde o zábavné odpoledne s tvořivými dílnami, které vyvrcholí pohádkovým koncertem českých filharmoniků a šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka. Průvodcem bude herec Saša Rašilov.

Filharmonie nově osloví i předškoláky. Mateřské školy se mohou zúčastnit dvoudílného cyklu Rudolfínek. Děti objeví budovu Rudolfina s jejími koncertní sály, salonky a zákulisím. V dalším pokračování se pak setkají s filharmoniky, kteří je seznámí s hudebními nástroji. (čtk)

13:29
Grammy povede dalších šest let Neil Portnow

Šéf americké Národní akademie nahrávacích umění a věd Neil Portnow ve své funkci zůstane až do roku 2019. Zpráva, kterou přinesl server Billboard.biz, znamená, že Portnow ještě dalších šest let povede předávání cen Grammy, které patří k nejvýraznějším aktivitám akademie.

Neil Portnow: Hlasování nelze ovlivnit - rozhovor ZDE

"Neil je dynamickým lídrem, který umí spolupracovat, má nezměrné zkušenosti, kontakty i přehled o celém hudebním spektru a akademii i jejím členům prospívá po finanční, kulturní i filantropické stránce," uvedla Christine Albert, členka správní rady, která Portnowův kontrakt prodloužila. (red)

14:20
Radcliffe v novém filmu podle Rowlingové nebude hrát Pottera

Herec Daniel Radcliffe, známý jako představitel Harryho Pottera, si svoji roli v novém filmu podle J. K. Rowlingové nezopakuje.

V nadcházející sáze, kterou odstartuje snímek Fantastická zvířata a kde je najít., se nejspíš neobjeví ani jeho herečtí kolegové Emma Watsonová a Rupert Grint. Film se totiž odehrává sedmdesát let předtím, než do takzvané Školy čar a kouzel v Bradavicích Potter se svými přáteli nastoupí.

"Jsem si jistý, že to bude všechny bavit, a že se ten film spoustě lidem zalíbí. Já se na něm pochopitelně nijak podílet nebudu, a pokud vím, tak ani nikdo, kdo v Harrym Potterovi účinkoval," řekl Radcliffe tento týden na tiskové konferenci k seriálu A Young Doctor´s Notebook And Other Stories. (red)

14:37
Zlínská filharmonie připravila novinku - přednášky před koncerty

Zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů připravila pro nadcházející sezonu novinku v podobě přednášek před některými koncerty. Lidé se na nich dozví více o autorech, jejichž dílo zazní na daném koncertu, i o interpretech. Počítá se také s debatami s hostujícími hudebníky, řekl dnes ředitel filharmonie Josef Němý.

Podle Němého jde ve filharmoniích spíše o ojedinělou věc. Loni se podle něj osvědčilo několik uvedení koncertů. "Bylo to takové krátké uvedení moderátorů, zajímavosti o koncertu, co nebylo v brožuře, o sólistech. Lidi to hodně zaujalo," uvedl Němý.

Nyní se budou zájemci o detailnější informace scházet asi půlhodinu před koncertem v malém sále kongresového centra, ve kterém filharmonie sídlí. Přednášky povede Jaromír Javůrek, který je také ředitelem mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj.

Přednášky budou před klasickými koncerty vážné hudby, na kterých bude vystupovat zajímavý sólista. Jako první se uskuteční v říjnu před koncertem izraelské klarinetistky Sharon Kamové.

"Lidé si budou moci nejen na koncertě poslechnout tuto úžasnou klarinetistku, ale také se jí na besedě něco zeptat. Jde také o to, přiblížit tyto umělce lidem," podotkl ředitel.

Pokud se novinka osvědčí, mohla by filharmonie podle něj počet přednášek rozšířit. (čtk)

15:03
Národní galerie připomíná 666. výročí korunovace Karla IV.

Korunovaci Karla IV. českým králem, od níž 2. září uplynulo 666 let, chce Národní galerie v Praze připomenout komentovanou prohlídkou expozice středověkého umění v Anežském klášteře. S vládou Karla IV. je spojen i rozkvět výtvarného umění, což v Národní galerii dokládá třeba Vyšebrodský oltář, Theodorikovy obrazy z Karlštejna či votivní obraz Jana Očka z Vlašimi. Setkání v Anežském klášteře se uskuteční 26. září od 15:00.

Šest týdnů po Karlově korunovaci, 14. října 1347, tedy rovněž před 666 lety, zemřel Petr I. z Rožmberka, nejvyšší komoří království českého, který stojí za objednávkou slavného Vyšebrodského oltáře. "A to by v tom byl čert, abychom si tyto události a osobnosti nepřipomněli prostřednictvím komentované prohlídky, zaměřené na zmíněná gotická díla doby Karlovy," uvádí Ondřej Faktor z lektorského oddělení NG, které prohlídky připravuje.

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění. První část expozice sleduje vývoj českého umění od deskových obrazů a sochařství poloviny 14. století přes měkký sloh Mistra Theodorika k obrazům Mistra Třeboňského oltáře a dílům krásného slohu. Česká a moravská díla z 15. a počátku 16. století jsou v expozici konfrontována s tvorbou ostatních středoevropských oblastí, s nimiž Čechy v té době spojovaly těsné kulturní kontakty.

O čísle 666 se mluví jako o čísle ďábelském, čísle šelmy, je opředeno mnoha tajemstvími a mýty. Pochází z biblického Zjevení svatého Jana. Podle některých výkladů odkazuje k Antikristu, Satanovi, Luciferovi či Adolfu Hitlerovi a má velkou odezvu v kultuře a umění. (čtk)

15:48
Divadelní ústav zahájil projekt cesty po divadlech ČR a Rakouska

Projekt Císařské cesty po historických divadlech Česka a Rakouska zahájil dnes v Praze Institut umění-Divadelní ústav. Stalo se tak ve Stavovském divadle, které je v provozu nepřetržitě od otevření v roce 1783.

Císařská cesta po scénách České republiky a Rakouska je pátou z jedenácti, které se v roce 2016 stanou součástí cesty evropské, k jejíž realizaci spojilo síly 16 partnerů z tuctu zemí. Projekt Asociace evropských historických divadel podpořený EU odstartoval v roce 2012 a zahrnul vznik internetové databáze. Cílem bylo vybrat 120 nejzajímavějších a zachovaných divadelních budov, spojit je na souvislé kulturní turistické cestě napříč Evropou a vytvořit putovní výstavu, která toto kulturní dědictví představí v kontextu evropských dějin.

Projekt je rozdělen na jednotlivé fáze, takzvané cesty zohledňující geografické, historické i kulturní souvislosti. IDU zaštiťuje Císařskou cestu, která zahrnuje divadla z České republiky a Rakouska; napřesrok bude doplněna o scény slovenské a maďarské. Účast pro ně znamená mezinárodní propagaci a tedy větší zájem odborné i širší veřejnosti včetně možnosti navázat a využít zahraniční kontakty.

Císařská cesta spojuje v první fázi desítku scén přístupných veřejnosti představujících to nejcennější, co se v oblasti historické divadelní architektury zachovalo. Ve výběru jsou divadla provozovaná jako muzeum i repertoárové scény s každodenním provozem. Na všech trasách budou informační letáky s představením všech divadel, zvýrazní je i propagační videa.

Cesta Rakouskem a Českou republikou spojuje vybrané scény někdejší habsburské monarchie. Začíná ve Štýrském Hradci s budovou Opery z roku 1899 vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermana Helmera i objektem Činoherního divadla. Bohatý divadelní život císařské metropole reprezentuje divadlo Na Vídeňce.

Proti proudu Dunaje je městské divadlo v Greinu (1791). Na trase je i Zámecké divadlo na fürstenberském zámku Vitoraz (Weitra, 1885), klenot světového významu v Českém Krumlově (1768), dochovaný v téměř neporušeném stavu se vším vybavením včetně funkční jevištní techniky, dekorací, rekvizit a kostýmů, a druhé nejstarší zámecké divadlo v Litomyšli (1798). Následují divadla na zámku Kačina (1851) a v Mnichově Hradišti (1833).

Cestu končí v Praze Stavovské divadlo spjaté s působením Wolfganga Amadea Mozarta i s bohatou historií českého a německého pražského divadla 18. a 19. století.

Projekt o evropských historických scénách se každý rok rozrůstá. Do jedinečných divadel ve Švédsku, Norsku a Dánsku zavede zájemce Severní cesta, nejstarší scény v Evropě a výjimečná soukromá divadla uvidí na Italské cestě.

Scény hlavně z 18. století jsou na Německé cestě, zatímco historická divadla v Belgii, Nizozemí a Velké Británii si cestovatelé užijí na Lamanšské cestě. Další části se budou otevírat postupně: Jadranská a Francouzská (2014), Baltská a Iberská (2015), Alpská a Černomořská (2016). Více informací je na www.evropskacesta.info. (čtk)

16:13
Jihočeská činohra uvede v nové sezoně tři české premiéry

Činohra Jihočeského divadla uvede v nastávající sezoně tři české premiéry. Martin Františák pro scénu napsal horskou baladu Advent podle stejnojmenného románu Jarmily Glazarové. Šéf činohry Martin Glaser chystá spolu s dramaturgyní Olgou Šubrtovou hru na rozloučenou Blackout a na konci sezony nastuduje na jihu Čech svou novou hru režisér Petr Zelenka.

"Jsem rád za to, že se nám povedlo dát dokupy dramaturgický plán, který přináší to, o co mně předcházejících osm sezon šlo, aby jsme tady dělali moderní, živou, současnou činohru. Pilířem této sezony budou nové české hry uvedené v české premiéře a napsané pro Jihočeské divadlo. To je něco, o čem jsme dlouhou řadu let snili," uvedl šéf činohry Glaser, který po 16 letech z divadla odchází.

První z her se začala zkoušet tento týden. Jejím režisérem a autorem je Martin Františák, který byl do konce loňské sezony uměleckým šéfem Divadla Petra Bezruče v Ostravě. "Kromě toho, že je to výborný režisér, je to i skvělý dramatik, dvě jeho hry uvedlo pražské Národní divadlo a pro nás napsal hru na motivy novely možná neprávem opomíjené spisovatelky Jarmily Glazarové Advent," uvedl Glaser.

Je to hra, kterou chce divadlo navázat na divácky velmi úspěšnou linii reflexe české společnosti prostřednictvím velkých českých venkovských dramat, jež začala Petrolejovými lampami a pokračovala Rokem na vsi.

Glaser s Šubrtovou chystají před svým odchodem z divadla hru na rozloučenou s názvem Blackout. Thriller z konce světa se dostane na jeviště v lednu 2014 a zkoumá křehkost lidství po kolapsu rozvodné sítě uprostřed mrazivé zimy.

Třetím z autorských titulů bude nová hra Petra Zelenky, který se do divadla vrací počtvrté. Hra podle Glasera právě vzniká, s velkou pravděpodobností bude na téma pracovních konkurzů.

Očekávanou událostí sezony bude činoherní debut režiséra Jiřího Heřmana, který v Jihočeském divadle nastuduje poetické drama Federica Garcíi Lorcy Yerma. Studiový repertoár rozšíří hra dramatika Davida Giesselmana Louis a Louisa, jejíž režie by měla být první spoluprací šéfa ostravské Arény Ivana Krejčího s jihočeskou činohrou. Před vánočními svátky pak obohatí komediální repertoár hra Petera Quiltera Je úchvatná, kterou nastuduje Jana Kališová, jež převezme vedení souboru po Glaserovi. (čtk)

16:36
Man Bookerovu cenu mohou od příštího roku získat i Američané, potvrdila porota

Porota knižní Man Bookerovy ceny ve středu potvrdila, že od příštího roku bude oceňovat anglicky píšící autory ze všech světových zemí. Doposud mohli o Man Bookerovu cenu usilovat jen autoři z Velké Británie, Irska a Zimbabwe.

Nyní mohou být do výběru zahrnuti především američtí autoři, ale čistě teoreticky třeba i český spisovatel píšící v angličtině.

Informovala o tom BBC, která také začala sbírat první reakce. Například John Banville tvrdí, že jde o skvělý nápad, ale že porota bude mít od příštího roku mnohem těžší posuzování - americká próza je podle Banvilla nyní zvlášť silná.

Podle Davida Braunera z Readingské univerzity naopak porota Man Bookerovy ceny udělala "komerční rozhodnutí". Podle Braunera jde o reakci na nově vzniklou cenu Folio Prize, která bude Bookerově ceně konkurovat. (red)

18:45
Jihlava přidá festivalu dokumentu 500.000 Kč, půl žádané částky

Město Jihlava přidá na letošní 17. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů mimořádně půl milionu korun. Pořadatelé však požádali zastupitele o uvolnění jednoho milionu s odůvodněním, že se jim nedostává peněz kvůli transformaci Fondu kinematografie a také v důsledku snižování podpory od ministerstva kultury i od sponzorů. Kvůli menšímu objemu peněz ubudou filmové projekce v posledním festivalovém dnu.

V úterý už schválilo mimořádný milion Kč pro festival krajské zastupitelstvo, žádosti vyhovělo bez debaty a v plné výši. Celkem tak kraj organizátorům festivalu pošle 1,55 milionu Kč.

Město Jihlava už dříve na letošní ročník festivalu přislíbilo skoro 1,7 milionu korun. Žádost o navýšení částky o další milion se řadě zastupitelů na dnešním jednání nelíbila. Snížení na půl milionu Kč navrhl primátorův náměstek František Zelníček. Pro jeho návrh zvedlo ruku 23 z 37 přítomných zastupitelů.

Ředitel festivalu Marek Hovorka, který je jihlavským zastupitelem za opoziční TOP 09, za příspěvek poděkoval. Uvedl, že kvůli menší dotaci budou kráceny projekce posledního festivalového dne, aby klesly náklady kupříkladu na nájem prostor a techniky. "Ale vzhledem k tomu, že Kraj Vysočina naši žádost podpořil plně, věřím, že byť další omezení budou napříč rozpočtem, že se to nedotkne základního nastavení festivalu," řekl. Akce podle něj zůstane šestidenní a projekce se budou odehrávat na všech pěti tradičních místech.

Festival dokumentu se bude konat od 24. do 29. října. Před hlasováním krajského zastupitelstva organizátorům chybělo 3,8 milionu korun, více než třetina celkového rozpočtu. Hovorka uvedl, že kolem 800.000 korun by mohl poskytnout Fond kinematografie, rozhodnutí však padne až koncem roku. V minulých letech podle něj festival z tohoto fondu čerpal ročně dva až tři miliony Kč. (čtk)

19:27
Mladí architekti mají ceny za návrhy, jak zlepšit veřejný prostor

Šest architektonických projektů dnes dostalo v Galerii Jaroslava Fragnera cenu Young Architect Award pro autory do 33 let. Mezi oceněnými je i práce, která byla ve veřejném prostoru jen krátce - vyhlídková lavička Grosseto autorů Víta Šimka a Štěpána Řehoře z ateliéru H3t architekti umožňovala pár dní lidem na Alšově nábřeží obdivovat panorama Prahy, které jinak znemožňuje na Vltavě kotvící rozměrná plovoucí restaurace.

Lavičku z nábřeží architekti vyzdvihli na jednoduchou ocelovou konstrukci - aby z ní bylo možné "přehlédnout nepřehlédnutelnou plovoucí restauraci a pizzerii". "Po pár dnech zmizela, nevíme kam, ale předpokládáme, že ji nechala odstranit restaurace," řekl ČTK architekt Vít Šimek. Instalací chtěli upozornit na to, že soukromý podnik na řece znemožňuje lidem na nábřeží vnímat panorama Hradčan, tedy jinak běžně přístupný a sdílený veřejný prostor.

"Tématem soutěže byl veřejný prostor. Porota s vypisovatelem ale letos přenechala iniciativu na soutěžících, aby hledali konkrétní problémové lokality" řekl předseda poroty Tomáš Pilař z ateliéru Kuba & Pilař architekti. Porota si jako měřítko hodnocení stanovila objevení místa a využití jeho skrytého potenciálu. Soutěž měla dvě kategorie, první s názvem Místa - školní práce nabídla konkrétní zadání připravená zastupiteli měst a obcí. Druhá kategorie Iniciační studie umožnila účastníkům zvolit si vlastní problematickou lokalitu.

Nejvyšší cenu (Beton Brož Young Architect Award 2013) získala práce na zlepšení okolí stanice metra Nádraží Holešovice v Praze. S názvem Prefa kompaktní město s ní soutěžil Šimon Brabec, který navrhoval areál bývalé panelárny proměnit v zastavěnou městskou čtvrť s odkazem na industriální minulost místa.

Brnu se věnovala dvojice slovenských autorů, kteří získali vysoké hodnocení poroty za funkční nápad, jak oživit břehy brněnské řeky v prostor k odpočinku a relaxaci obyvatel města. Projekt Martina Machaly a Jany Matlovičové Revitalizace řeky Svratky dostal Cenu rektora ČVUT. Stranou pozornosti nezůstala ani malá města, která se rovněž potýkají s urbanistickými neduhy. V soutěži zabodovaly studie navrhující originální rozšíření historického centra Litomyšle (Lukáš Koubek - Cena architekta Josefa Hlávky) a Poličky. Druhá uvedená práce (Malé typologie v Poličce autorky Terezy Scheibové) si vysloužila prvenství v několika kategoriích.

Výstava soutěžních projektů potrvá v Galerii Jaroslava Fragnera do 29. září a poté bude do dubna 2014 putovat po dalších městech. (čtk)

20:38
V černé komedii zahraje v Liberci živý kocour mrtvého

I živý kocour se představí v černé a ďábelské grotesce Poručík z Inishmoru od irského autora Martina Mc Donagha. Příběh o teroristech, patologických vztazích a nesmyslnosti jednání se odehrává na irském ostrově a v Malém divadle v Liberci bude mít premiéru v pátek. Dnes to řekl dramaturg divadla Martin Urban.

"Každý, kdo se na představení chystá, tak se dozví, jak souvisí kocouři a kočky s bojem irských teroristů za svobodné Irsko," uvedl Urban. Na jevišti se podle něj představí Pan Šámal, což je kocour herce Tomáše Dianišky. "Má těžkou roli, jednu chvíli bude dokonce hrát i mrtvou kočku," řekl Urban.

Děj Poručíka z Inishmoru je sice zasazený do počátku 90. let minulého století, podle Urbana je přesto stále aktuální. "Je to velice krutá a tvrdá satirická komedie o infantilitě nacionalismu a surovosti všech takzvaných bojovníků za národní zájmy a nacionální blaho toho svého národa," uvedl Urban.

Hlavní postavou příběhu je jednadvacetiletý Padraic, který je pro irské vlastence hrdina. Své nepřátele mučí, s prodavačem drog nemá slitování, ale když se dozví, že jeho kocourkovi není dobře, dojme se málem k slzám. Kvůli milovanému "Prcíku Tomešovi" je schopen takřka čehokoliv. Takže i jeho vlastní otec, v podání Ladislava Duška, se Padraicovi bojí říct, co se s domácím mazlíčkem ve skutečnosti stalo.

Hru režíroval Michal Lang a ve většině rolí se představí mladí místní herci spojení s projektem F. X. Kalba, což je punková odnož libereckého divadla F. X. Šaldy. "Poručík z Inishmoru zapadá do jejich autonomních představení, jako je třeba Mickey Mouse je mrtvý," dodal Urban. Padraica hraje Jakub Albrecht, 17letého mírně obézního vlasatce Daveye ztvární Tomáš Dianiška a v roli jeho hezké o rok mladší sestry Maidred se představí Karolína Baranová. (čtk)

21:15
Oběť znásilnění Romanem Polanským vydala paměti

Američanka Samantha Geimerová, kterou před 36 lety znásilnil režisér Roman Polanski, když jí bylo teprve 13 let, vydala paměti. Tento krok odůvodnila slovy, že je "načase, aby znovu začala vlastnit svůj vlastní příběh", napsala dnes agentura AFP.

Na americkém trhu se kniha nyní padesátileté Geimerové objevila názvem The Girl. A Life Lived in the Shadow of Roman Polanski (Dívka. Život ve stínu Romana Polanského). Začátkem října pak kniha vyjde ve francouzštině pod odlišným názvem - Moi, Samantha, 13 ans, violée par Roman Polanski (Já, Samantha, 13 let, znásilněná Romanem Polanským.

Kniha, kterou Geimerová napsala společně se svým obhájcem, líčí její popis událostí z 10. března 1977, za něž byl Polanski původně obviněn ze šesti trestných činů včetně znásilnění, ale obvinění bylo později zmírněno ve snaze ušetřit Geimerovou traumat soudního procesu. Polanski se na základě dohody s obžalobou přiznal k nezákonnému sexu s nezletilou.

Světoznámý filmař, který natočil takové snímky jako Rosemary má děťátko nebo Čínská čtvrť, strávil 42 dní pod ostrahou, ale v předvečer vynesení rozsudku v roce 1978 uprchl z USA v obavě, že se soudce chystá od domluvené dohody ustoupit.

Geimerová popisuje, jak ji Polanski nechal pózovat pro fotografie, jak jí nutil šampaňské a drogy, a pak s ní měl pohlavní styk v hollywoodském domě herce Jacka Nicholsona. Pod vlivem alkoholu a drogy a také oslněná hvězdným leskem úspěšného režiséra se s ním Geimerová ani nesnažila prát.

Popisuje svůj strach a slzy, když ji později Polanski vezl v autě domů a ptal se jí, jestli je v pořádku. Říkal jí také, aby nic nepověděla matce.

Podala žalobu, dostala se do ohniska médií a bouře policejního vyšetřování, a pak si přála, aby nikdy nikomu nic neprozradila, napsala v knize.

"Nějak to, co se stalo, bez ohledu na to, jak to bylo zlé, nebylo zdaleka tak hrozné jako to, co následovalo," napsala Geimerová. "Narazila jsem na dvouhlavou saň kalifornského soudního trestního systému a jeho zkorumpovaných hráčů, jejichž touha po publicitě převyšovala jejich starost o spravedlnost." Ve třinácti letech jejím zločinem bylo to, že se stala obětí znásilnění hollywoodskou celebritou, dodala.

Nyní má tři děti a vůči Polanskému prý žádnou nenávist nebo vztek necítí. "Moje rodina nikdy nechtěla, aby byl Polanski potrestán. Přáli jsme si jen to, aby se ta právní mašinérie zastavila." A opakuje, že nakonec Polanskému odpustila - ne kvůli němu, ale kvůli sobě samé - a odporuje těm, kdo ji označují za "oběť", což je nálepka, kterou odmítá.

"O případu Polanski toho bylo napsáno tolik, ale nic z toho jsem nenapsala já, osoba, která byla v samotném centru toho všeho," vysvětlila motivaci, která ji přivedla k napsání pamětí. Připojila také krátký dopis od Polanského, v němž jí v roce 2009 napsal, že by chtěl, aby věděla, "jak moc lituje toho, jak jí ovlivnil život".

V roce 2003 získal Polanski Oscara za drama Pianista, ale nepřiletěl si ho do USA vyzvednout, protože tam je stále platný zatykač na jeho osobu. V roce 2009 se případ znovu rozvířil, když byl Polanski na základě mezinárodního zatykače zatčen na letišti v Curychu, když mířil na filmový festival. Ve švýcarské vazbě strávil deset měsíců, než přesvědčil úřady v Bernu, aby nevyhověly americké žádosti o vydání a místo toho ho propustily.

K případu Geimerové se režisér francouzsko-polského původu vyjádřil v roce 2011 v televizním rozhovoru, když prohlásil: "Už 33 let toho lituji." Letos 18. srpna bylo Polanskému 80 let. (čtk)

06:29
Cimrmanlogové představují svá díla v paláci YMCA

Výtvarné práce populárních cimrmanologů Petra Bruknera, Miloně Čepelky, Jana Hraběty a Jaroslava Weigla představuje výstava, kterou ve středu členové Divadla Járy Cimrmana zahájili v pasáži pražského paláce YMCA Na Poříčí.

Ne náhodou má název Šikovní; obsahuje jejich grafiky, řezby ze dřeva, fotografické portréty i básničky a prózu.

Podle Zdeňka Svěráka byl Jára Cimrman příkladem šikovnosti v mnoha oborech a také jeho kolegové mají i jiné dovednosti než jen zapamatovat si text a popětisté či potisící ho nahlas veřejně opakovat. Čísla nejsou nadsazená, protože podle manažera této scény Václava Kotka uvedla během šestačtyřiceti let existence už 12.441 představení.

Jaroslav Weigel byl léta grafikem a výtvarným redaktorem časopisu Mladý svět, kde se věnoval hlavně ilustracím a kreslenému humoru. Do Divadla Járy Cimrmana vstoupil v roce 1970 rolí továrníka Bierhanzla ve hře Vražda v salonním coupé. Dává výtvarnou podobu divadelním programům, plakátům, publikacím a obalům gramofonových desek. Počínaje hrou Němý Bobeš je autorem výpravy a kostýmů všech inscenací.

Jan Hraběta je šikovný od přírody. Byl řidičem z povolání a také osvětlovačem v Divadle Na zábradlí. Toto řemeslo vykonával i u Cimrmanů, než ho z osvětlovací kabiny přenesli na jeviště, aby debutoval jako Bedřich Síra ve hře Akt.

Petr Brukner byl kdysi redaktorem pohlednic ve vydavatelství ČTK Pressfoto i lodníkem na stále zakotvené lodi podniku Čs. plavba labsko-oderská. U Cimrmanů působí od začátků - nejprve jako oponář, pak jako neherec malých rolí a nakonec jako herec rolí velkých. Na svých portrétech zachytil například herce Oldřicha Kaisera, režiséra Jiřího Menzela a další osobnosti.

Miloň Čepelka v roce 1967 spoluzakládal divadlo Járy Cimrmana. Je však i autorem několika televizních a rozhlasových her, pohádek, písňových textů, zábavných a literárních pořadů a knih, což expozice dokládá. Výstava v pražském paláci YMCA, uvedená citátem exprezidenta Václava Havla, že "Cimrman nás všechny přežije", potrvá do konce listopadu. (čtk)

07:28
Divadlo Studio Dva otevřela premiéra komedie Hlava v písku

Premiérou hry autora a režiséra Patrika Hartla Hlava v písku zahájilo ve středu provoz divadlo Studio Dva. Jeho působištěm je rekonstruovaný prostor někdejšího kina Blaník v Paláci Fénix na Václavském náměstí v Praze.

Hlava v písku, kterou Hartl napsal na tělo Ivaně Chýlkové a Janu Potměšilovi, jimž sekunduje Jana Stryková, líčí téměř neuvěřitelnou lovestory bohatého požitkáře Ištvána a jeho ženy Enike, kteří se koupou v šampaňském, střílejí po sobě, utíkají před policií a lezou si na nervy. To všechno proto, že se milují až za hrob.

K napsání příběhu autora inspiroval případ šesti maďarských neplatičů, které vyděračský gang před dvěma lety zahrabal po krk do kukuřičného pole nedaleko Budapešti. "Přemýšlel jsem nad tím, co všechno asi člověk musí udělat špatně, aby se dostal do takové situace, že mu kouká jen hlava z písku. A překvapivě mě napadl milostný příběh, který situaci dostal do komických poloh," řekl o tom Hartl. Dva ústřední představitele obsadil především kvůli jejich komediálnímu nadání a charizmatu.

Potměšil se s Chýlkovou poprvé potkal už na škole. Štěstí na sebe měli jen před kamerou, ale na jevišti jsou spolu až nyní. "Je to příběh ze současnosti o silné lásce. Hlavní hrdina se neustále dostává do bizarních situací, ale jeho manželka při něm navzdory očekávání stále stojí, respektive se pořád k sobě vracejí a pomáhají si," řekl.

Nová scéna zahájila svůj provoz týdenním hraním zdarma. "Na představení v týdnu od 16. do 22. září vydala naše pokladna všech 3200 vstupenek během čtyř dnů. Internetová rezervace byla blesková, zájemci se akreditovali během pouhých sedmi minut," řekl producent Michal Hrubý. Byl autorem myšlenky Léta hereckých osobností na Vyšehradě, které se letos konalo podesáté. Je přesvědčen, že i do "kamenného divadla" jako nového působiště tohoto souboru diváci cestu naleznou.

"Sál s kapacitou 618 míst včetně přístavků dostal mimo jiné nové sedačky, pronájem je dlouhodobý, dodal Hrubý a celkovou investici do úprav odhal na 11 milionů korun. Na financování úprav se dohodl "napůl" s pronajímatelem. Ceny lístků činí 280-490 korun, na muzikály jsou dražší, ale v nabídce jsou i benefity.

Pod jeho střechu přesunul celý repertoár společnosti Studio Dva, která existuje od roku 2002. Nabízí 17 činoherních představení, muzikál Hello, Dolly! a hudebně divadelní projekt Vánoční koleda. Domovskou scénu v Praze tu naleznou brněnské Divadlo Bolka Polívky a bratislavské Studio L+S. V listopadu nabídku obohatí premiéra vánočního muzikálu na motivy příběhu Hanse Christiana Andersena s hudbou Kryštofa Marka. Scénář napsal a režie se ujme Šimon Caban. Informace o divadle naleznou zájemci na adrese www.studiodva.cz. (čtk)

08:29
Divadlo Kolowrat zažilo světovou premiéru Březinova Toufara

Několikaminutovým uznalým potleskem ve středu v pražském Divadle Kolowrat skončila světová premiéra "dokumentární opery" Toufar. Působivé hudební divadlo zkomponoval Aleš Březina na motivy komunistického policejního vyšetřování takzvaného číhošťského zázraku, které skončilo umučením katolického kněze Josefa Toufara.

Režie se ujal Petr Zelenka a hudbu nastudoval Jiří Štrunc. Dílo navazuje na produkci o vykonstruovaném procesu s političkou Miladou Horákovou - Zítra se bude...

Skladatel Březina se inspiroval známým příběhem kněze z Číhoště na Havlíčkobrodsku. V prosinci 1949 při mši v místním katolickém kostele před jeho kázáním se údajně několikrát pohnul kříž na hlavním oltáři. Dodnes neobjasněný úkaz se měl později opakovat. Toufar byl státní bezpečností zatčen, mučen a 25. února 1950 zemřel.

Ve zhruba hodinové inscenaci Březina navazuje na úplné počátky raně barokní "monteverdiovské" opery, rychle střídá prokomponované recitativní a mluvené pasáže. Hudba mnohdy až přebírá roli interpreta, napovídá či naopak protiřečí archivním textům, které autor zhudebnil a na nichž je dílo postaveno. Oproti zhudebněnému příběhu o Horákové je Toufar, jehož ztvárnil kontratenorista Jan Mikušek, propracován více divadelně.

Cynismus a zoufalost mučednické smrti prostupují celým dějem. Hned na začátku připomenula osmaosmdesátiletá pěvkyně Soňa Červená v roli vypravěče umučení katolického faráře Jana Sarkandera v roce 1619. Zhostila se ale i dalších rolí komunistických "pohlavárů". Známý Toufarův příběh začíná o více než tři století později, kdy arcibiskup Josef Beran ztvárněn Petrem Louženským slouží Te Deum ve Svatovítské katedrále k inauguraci komunistického prezidenta Klementa Gottwalda.

Skladatel opakovaně prolíná odpor církve vůči režimu a naopak jeho plány na oslabení církevního vlivu, střídá stěžejní historické události a absurdnost situací. V libretu použil výhradně dobové texty, které krátil, ale neupravoval. Doplnil je například dobovým rozhlasovým vysíláním, rekvizitami spisů, vynuceným Toufarovým doznáním i propagandistickým filmem o "číhošťského zázraku". Ten komunisti označili za podvod, který měl být součástí protistátního spiknutí katolické církve.

Napjatou atmosféru počátku 50. let minulého století a potlačení církevního vlivu připomínaly dobové kostýmy i jednoduchá scéna, které dominoval "oltář" s kresbou Ježíše Krista na kříži. Kulisa posloužila i k náčrtům plánů režimu. Příběh doplnilo pět sboristek Kühnova dětského sboru v rolích duchovních, vyšetřovatelů StB, věřících a lékařů. Kněz zemřel na následky prasklého žaludečního vředu v pražské nemocnici.

Na přípravě opery spolupracoval Březina s historičkou Stanislavou Vodičkovou z Ústavu pro studium totalitních režimů. Jak připustil v rozhovoru, zredukovat tisíce stran dokumentů z dobových archivů do třicetistránkového libreta, dalo asi největší práci. Operu tvořil dva roky. Vznikla na objednávku festivalu Divadelná Nitra pro cyklus Paralelní životy, který se zabývá různými aspekty vztahů tajných služeb a občanů. Národní divadlo v Praze se podílelo koprodukčně. (čtk)

09:50
Negrelliho viadukt zaplní na tři dny galerie, koncerty a divadla

Oblouky Negreliho viaduktu ode dneška do soboty vyplní výstavy pražských galerií, koncerty, divadelní a taneční představení, dětské tvůrčí dílny, autorská čtení, přednášky i ochutnávky dobrého jídla. Záměrem pořadatelů akce, kterou nazvali Trať galerií, je začlenit jednu z nejvýznamnějších technických staveb v Česku do městského života a upozornit na její potenciál. Dnešní stav viaduktu je podle nich v rozporu se všemi kvalitami, které jeho prostory nabízí.

Trať galerií nabízí uměleckou interpretaci prostoru, dočasné otevření objektu veřejnosti a dva studentské workshopy. Jeden se zaměří na nasvětlení staveb ve veřejném prostoru, druhý bude architektonický a jeho cílem bude najít pro Negrelliho viadukt vhodný architektonicko-ekonomický model, který by nebyl postavený na standardním developerském principu.

Trati galerií se zúčastní A.M.180 gallery, Divus, Drdova gallery, Galerie Ferdinanda Baumanna, FUTURA, MeetFactory, Galerie Patricia Milano a Tranzitdisplay. Každý ze tří večerů bude v různých hudebních režiích. Sobotním programem se Trať galerií připojuje k celoměstské slavnosti Zažít město jinak pořádané sdružením Auto*Mat.

Trať galerií připravilo Centrum pro středoevropskou architekturu (CCEA). Podnětem jim bylo mimo jiné oznámení Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), jíž karlínský viadukt patří, že se chystá zahájit práce na spojení Masarykova nádraží s letištěm. Celá akce má přitom začít opravou Negrelliho viaduktu, SŽDC už postupně vypovídává stávající nájemní smlouvy.

Radnice Prahy 8 je nakloněna představě mostu zapojeného do karlínského života a zamýšlela, že si oblouky pronajme a zprostředkuje coby nebytové prostory například kavárnám, ateliérům nebo dílnám. SŽDC ale upřednostňuje verzi, kdy by oblouky zůstaly prázdné, upozorňuje architektka Yvette Vašourková z CCEA. (čtk)

10:48
Hlavním hostem jihlavského festivalu dokumentů bude Craig Baldwin

Hlavním hostem Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava 2013 bude americký nezávislý filmař a experimentátor Craig Baldwin. Umělec, který se proslavil například hudebně pirátským snímkem Sonic Outlaws, bude rozhodovat o nejlepším světovém dokumentárním filmu v soutěžní kategorii Opus Bonum. Dnes to sdělil ředitel festivalu Marek Hovorka.

Kromě retrospektivy své tvorby filmař na jihlavském festivalu představí svůj způsob režijní práce s metodou takzvané found footage. "Baldwin ve filmech rád experimentuje s filmovým materiálem. Záběry z jiných filmových děl skládá do nových kontextů, které jsou originální, matoucí a nesourodé, ale zároveň inspirativní," řekl Hovorka.

Letošní 17. ročník jihlavského festivalu, který je největší událostí svého druhu ve střední a východní Evropě, se uskuteční 24. až 29. října. Základem festivalového programu jsou tradičně čtyři soutěže. Kagegorie Opus Bonum je určena pro světové dokumenty objevné svými tématy i filmovou řečí. Sekce Mezi moři uvádí pozoruhodné snímky ze zemí střední a východní Evropy, Česká radost zpřehledňuje nejnovější domácí tvorbu a sekce Fascinace věnuje pozornost vyhraněné podobě dokumentárního filmu - experimentálnímu dokumentu.

Další programové sekce představují aktuální dění na české i zahraniční dokumentární scéně, Průhledné bytosti jsou retrospektivními profily významných filmařů. "Divácky zajímavou sekcí by letos mohla být retrospektiva íránského filmu od 60. let minulého století do současnosti," dodal Hovorka.

Filmy mohli jejich tvůrci hlásit na festival do konce července. Organizátoři vybírají z více než 2500 snímků, ve festivalovém programu se jich podle Hovorky objeví téměř 180.

Projekce se uskuteční na tradičních místech. Centrum festivalového dění bude v Oblastní galerii Vysočiny, promítat se bude v Domě kultury, kině Dukla a v divadle DIOD. Programovým předskokanem bylo i letos Živé kino. Promítání dokumentů pod širým nebem v lokalitách korespondujících s náměty dokumentů se uskutečnilo během léta v Jihlavě a Praze. (čtk)

11:41
Zlínské divadlo připravuje druhou premiéru Divotvorného hrnce

Soubor zlínského divadla připravuje pod režijním vedením Hany Mikoláškové muzikál Divotvorný hrnec. Sobotní druhá premiéra muzikálu také zahájí letošní 68. sezonu divadla. První premiéru měl muzikál na konci předchozí sezony.

"Zkoušíme to dotáhnout co nejdál, na co nebyla síla na konci minulé sezony. Čeká nás premiéra s druhou alternací, máme taky dva nové členy souboru, kteří se to museli celé naučit. Trochu jsme škrtali, přes prázdniny to dozrálo, řekla dnes Mikolášková.

Pohádkově naivní příběh poválečného broadwayského hitu Finian's Rainbow o záhadném Irčanovi, který se svou dcerou shání v Americe pozemek, na němž by zakopal ukradený hrnec elfího zlata, se v překladu Voskovce a Wericha proměnil v komedii o českých emigrantech hledajících v Americe štěstí a bohatství. Zlínský soubor změnil prostředí černochů pracujících na plantážích za kabaret světských.

"Jsou to novocirkusáci, kteří sídlí na farmičce a nikdo neví, kdo jsou zač, jestli kradou, nebo skutečně trénují. Jsou to lidé, kteří mají spoustu fantazie. Ta hravost mě baví asi nejvíc," podotkla Mikolášková, podle které je muzikál také poctou těmto lidem.

Muzikál o odvaze snílků, kteří se nebojí zdolat půlku světa, aby našli pohádkové štěstí, je podle Mikoláškové jedna z nejkrásnějších pohádek pro dospělé. "Miluji ji od dětství, může to za samotný příběh a muzika, druhá věc je překlad Voskovce a Wericha. Je to kombinace Ameriky, českého humoru a obrovské hravosti," podotkla režisérka.

Se souborem nově pracují choreografové Jan Bursa, který herce učil především step, a Aneta Michalčíková. S hudebním nastudováním pomáhá divadelníkům Josef Fojta z Hradišťanu.

V muzikálu vystoupí Jan Leflík, Zdeněk Julina, v roli Káči se představí Petra Králová, Woodyho bude hrát její manžel Radovan Král. Těm se prý společně hraje velmi dobře. "Někdy je to těžké, abychom se nenechali příliš unést. V pocitech se unášet necháváme, v některých písních určitě. Vztah na jevišti je ale takový, jaký máme v životě, takže my si to užíváme," řekla Králová. Manželé hodně zkoušejí také doma, zpívají také v autě i s dětmi. "Kluci už písničky umí," podotkl Král. (čtk)

12:06
Rusové propustili dirigenta, prý nebyl loajální k Putinovi

Šéfdirigent Petrohradského státní akademického symfonického orchestru Alexandr Titov byl tento týden propuštěn. "Začala zkouška, najednou mi zavolali z personálního a řekli mi, abych za nimi okamžitě přišel, protože jsem byl propuštěn," řekl Titov. Ten orchestr vedl šest let a prý si nepamatuje, že by proti němu byla jediná stížnost.

Zpravodaj blogu Slipped Disc tvrdí, že Titov byl nahrazen z politických důvodů – na jeho místo totiž přišel muž, který je loajálnější k prezidentovi Vladimiru Putinovi. "Jednou už mě vyhodili, za časů sovětského Ruska. Teď se ani neobtěžují zvednout telefon a vymyslet si výmluvu," dodává propuštěný dirigent. (red)

13:04
Výstava představí snímky oceněné ve World Press Photu

Výstava vítězných prací z letošního ročníku novinářské fotografie World Press Photo bude od pátku přístupná v pražském Karolinu. Hlavní cenu v 56. ročníku obdržel švédský fotograf Paul Hansen z listu Dagens Nyheter za snímek z pohřbu dvou palestinských dětí zabitých při izraelském raketovém útoku v Gaze. Mrtvé sourozence na něm nesou muži na rukou. V kategorii sportovních akcí získal první cenu fotoreportér ČTK Roman Vondrouš.

Porota mu ji udělila za sérii snímků s názvem Cross Country Steeplechase. "Snažil jsem se důraz klást na výtvarnou stránku, ale chtěl jsem tam zachovat i určitý příběh - jak se žokejové před závodem váží, chodí s koněm dokolečka, samotný závod i třeba osobní tragédii žokeje, který spadl na překážce a vrací se v zablácené oranici ke svému koni," popsal dnes autor své snímky.

Vondrouš dostal za své oceněné snímky také Cenu Prahy, kterou v rámci každoroční výstavy uděluje pražský primátor fotografiím dle svého výběru. Držitel Ceny Prahy pak má ještě v rámci výstavy World Press Photo svoji samostatnou prezentaci. Vondrouš také pravidelně boduje v národní obdobě World Press Phota. V roce 2010 získal v Czech Press Photu cenu Grant Prahy, jež je jednou ze dvou hlavních cen.

Porota v Amsterdamu letos v únoru hodnotila přes 100 tisíc zaslaných snímků, téměř 10 tisíc fotografií se pak dostalo do finále. "Síla vítězné fotografie spočívá v kontrastu hněvu a smutku dospělých a nevinnosti dětí. Je to snímek, na který nikdy nezapomenu," řekl po oznámení výsledků předseda poroty Santiago Lyon, ředitel fotografického oddělení The Associated Press. Silný a přímý snímek z Gazy podle něj působí hned na několika úrovních. "Působí na hlavu, působí na srdce a působí i na žaludek - a právě to je klíčem k úspěšné novinářské fotografii," uvedl. Výstava putuje po více než sto městech celého světa.

V předchozích ročnících prestižní soutěže, která vznikla v roce 1955, se dokázali prosadit i další čeští fotografové. Hlavní cenu získal v roce 1958 sportovní a reportážní fotograf Stanislav Tereba za snímek fotbalového brankáře Miroslava Čtvrtníčka s názvem Brankář a voda. V různých kategoriích se pak prosadili například Vilém Kropp, Zdeněk Lhoták, Antonín Kratochvíl, Jan Šibík nebo Michal Novotný. Pořadatelé soutěže dnes připomněli, že Vondrouš je prvním českým vítězem některé z kategorií soutěže od roku 2006. Poslední oceněný Čech, nikoli ale vítěz, v soutěži bodoval v roce 2009. (čtk)

13:57
Cameronův Avatar se v Praze promítá ve formátu 4DX

Nejvýdělečnější film všech dob Avatar, který v roce 2009 uvedl na světová plátna režisér James Cameron, se vrací do české distribuce. Ve formátu 4DX bude promítán ode dneška jen dva týdny v jediném kinosále v Česku umožňujícím uvést tuto verzi obohacenou o pohyb sedaček, vítr, vodní mlhu či vůně. Na dnešní projekci v Cinema City na Novém Smíchově se novináři přesvědčili, že nová verze atakuje všechny smysly - přesně podle toho, co se děje na plátně.

Avatar vydělal zhruba 2,8 miliardy dolarů (přes 550 miliard korun), nejvíc v dějinách světové kinematografie. Vypráví o boji mezi lidmi a modrými humanoidními obyvateli planety Pandora. Lidé se ji snaží dobýt, protože na Zemi vyčerpali zásoby energie a na Pandoře je v místní hornině její mocný zdroj. A protože je atmosféra na Pandoře pro lidi nedýchatelná, vytvořili dvojníky domorodců, takzvané avatary, které mohou ovládat.

"Během dvou týdnů stihneme zhruba 46 představení pro maximálně 7900 diváků. Promítat se bude třikrát denně, o víkendech čtyřikrát. Nových filmů je ve 4DX dost, přesto chceme příležitostně do programu nasazovat i starší tituly. Aktuálně uvažujeme o uvedení posledního Iron Mana, jehož 4DX verze měla u diváků ve světě skvělé ohlasy," komentoval to marketingový manažer společnosti Cinema City Robert Švec.

Příběh Avataru je plný akčních i leteckých scén. Právě proto nabízí řadu možností pro využití větrných a pohybových efektů, prostředí bohaté na flóru slibuje i řadu vůní. V roce 2010 byl jedním z prvních filmů převedených do tohoto formátu a stejně jako masivnímu nástupu verze 3D, tedy formátu umožňujícímu vidět speciálními brýlemi příběh na plátně trojrozměrně, pomohl i k rozvoji 4DX.

Nový Avatar je v českém znění. Od 3. října ho v programu 4DX kina vystřídají animovaná komedie Zataženo, občas trakaře 2 a drama ze světa Formule 1 s názvem Rivalové. 4DX kino v Česku bylo otevřeno v květnu 2013, kapacita sálu je 172 míst. V současné době je v provozu na pět desítek těchto kin v 16 zemích.

Avatar se dočká hned tří pokračování. Hollywoodský filmař James Cameron přitom původně měl v úmyslu natočit jen dvě. O jeho nových plánech a plánech studia 20th Century Fox magazín Variety v létě napsal, že scénáře k dalším dílům mají napsat Josh Friedman, jenž spolupracoval na filmu Válka světů, Rick Jaffa a Amanda Silverová (Zrození Planety opic) a Shane Salerno (Divoši). Všechny tři filmy mají od roku 2014 vznikat najednou. V prosinci 2016 má vstoupit do kin první, další mají následovat vždy s jednoročním odstupem. (čtk)

14:20
Kubánské úřady zrušily zákaz koncertů protirežimnímu zpěvákovi

Kubánské úřady vzaly zpět zákaz koncertování pro zpěváka, který ve své písni vyzýval ke svobodě a demokracii v zemi. Napsal to dnes španělský deník El País. Jazzový hudebník Robertico Carcasses režim kritizoval minulý týden v jedné z písní na koncertu, který přenášela televize. Až se na internetu zvedla proti zákazu vlna odporu a v jeho prospěch zasáhl nejznámější oficiální kubánský písničkář, ministerstvo zákaz po několika dnech zrušilo.

Carcasses v jedné ze skladeb v rytmu salsy, kde se normálně zpívá milostný text, začal improvizovat a v písni se vyjádřil pro svobodný přístup k informacím, přímou volbu prezidenta a rovná práva pro všechny. Den poté byl minulý pátek pozván na ministerstvo kultury, kde se dozvěděl, že se píseň "protivila linii revoluce" a "podpořila nepřítele" (USA). Koncert byl totiž pořádán na podporu šesti Kubánců odsouzených před 15 lety ve Spojených státech za špionáž.

Ministerstvo mu proto zakázalo veřejné vystupování na státem pořádaných akcích. Když ale hudebník publikoval tuto informaci na Facebooku, řada Kubánců proti zákazu důrazně protestovala. Navzdory tomu, že internetové připojení má pouze malé procento populace této jedenáctimilionové země a komunistický režim tam uplatňuje přísnou cenzuru.

Když se však k protestu přidal nejznámější prorežimní písničkář Silvio Rodriguez, stala se z případu Carcasses po dlouhých letech největší demonstrace odporu proti kubánské cenzuře. "Nesouhlasím s příliš přísným zákazem znemožňujícím hudebníkovi dělat svou práci," napsal Rodriguez na svém blogu.

Jakmile komunistický trubadúr pozval potrestaného zpěváka ke spoluúčinkování na dvou svých koncertech, rozhodlo se ministerstvo zákaz zrušit.

Rodriguez a další oficiální kubánští umělci sice dali najevo nesouhlas s tím, že Carcasses volal po změně poměrů v zemi zrovna na koncertě pořádaném s cílem přesvědčit Washington k propuštění vězněných špionů, většina umělců se však postavila proti zákazu jeho činnosti.

Kubánské úřady v posledních letech propustily desítky politických vězňů, kteří se za mříže dostali kvůli různým projevům nesouhlasu s totalitním režimem. Poměry v zemi se mírně uvolňují i v souvislosti se sílící potřebou zrušit americké obchodní embargo. Policie však podle opozice v srpnu z politických důvodů zatkla 547 lidí, což je nejvíc v letošním roce. Úřady také stále používají proti lidem s odlišným názorem slovní zastrašování i fyzické násilí. (čtk)

15:06
Veletržní palác představuje architekta Karla Pragera

Práci jednoho z nejvýraznějších tvůrců české architektury druhé poloviny 20. století Karla Pragera (1923 až 2001) představí od pátku výstava ve Veletržním paláci. Autora známého díky stavbám bývalého Federálního shromáždění či Nové scény v Praze ukazuje jako architekta, stavitele a vizionáře, jak zní název výstavy. Návštěvníci se mohou seznámit také s mnoha nerealizovanými návrhy a studiemi, které hleděly do budoucnosti.

Prager patří k tvůrcům, jejichž práce je vnímána ambivalentně, někteří ji vzývají, jiní zavrhují. Budova Federálního shromáždění, ve které Prager přišel s odvážným řešením "domu na domě", není obecně oblíbená možná i pro svůj původní účel. Odborníci jí ale přisuzují kvality srovnatelné se světovou špičkou své doby.

"Tento přístup může být dán generačně, jeho dílo obdivují spíše mladí, ale i neznalostí: Prager patřil od počátku 70. let k architektům, o nichž se nesmělo psát," řekla dnes novinářům autorka výstavy Radomíra Sedláková z Národní galerie v Praze. V roce 1984 po dokončení Nové scény musela redakce časopisu Československý architekt požádat tehdejší vládnoucí struktury, aby mohla Pragerovo jméno uvést, uvedla Sedláková.

První Pragerovy stavby pocházejí z 50. let, je spoluautorem bytových domů v Ostravě Porubě. Jeho nejvýraznější tvorba je spojována především s 60. lety. "Pro Karla Pragera architektura vždy znamenala postavený dům - pro dosažení tohoto cíle dokázal udělat mnoho. Nejen navrhnout zajímavý projekt, ale také vymyslet novou konstrukci, nový typ stavebního prvku a v případě potřeby prosadit i jeho výrobu," připomněla autorka výstavy.

Tak tomu bylo při stavbě Ústavu makromolekulární chemie, kde se poprvé objevily lehké závěsové panely české výroby. Na této stavbě se podle Sedlákové nezapře Pragerův obdiv k Ludwigu Miesovi van der Rohe, k jeho tezi, že méně je více, ale především jeho pojetí fasády jako lehkého pláště přehozeného přes konstrukci. Prager tento princip uplatnil také při stavbě ateliérů u Emauzského kláštera nebo Matematicko-fyzikální fakulty v Troji; tyto soubory staveb ale nebyly nikdy zcela dokončeny.

Prager se věnoval také rekonstrukcím historických objektů, dle jeho návrhu byl opraven třeba kubistický Dům U Černé Matky boží nebo Rudolfinum - díky Pragerově projektu je dnes v sídle České filharmonie také galerie, jak zamýšleli původní autoři.

Prager sám uváděl, že se zúčastnil asi 150 soutěží. Mnohé projekty určené především pro Prahu nebyly nikdy realizované. Patřila k nim třeba urbanistická studie Superstruktury nad Košířemi, kde se měla na velmi těžko zastavitelném území uplatnit experimentální výstavba "města nad městem".

Až do své smrti vedl Karel Prager ateliér Gama, který spoluzaložil v roce 1967. Prošly jím desítky architektů, včetně třeba Petra Bílka, Vlada Miluniče či Kamila Mrvy. (čtk)

15:37
Brněnský Buranteatr chystá pět novinek a změnil uměleckého šéfa

Brněnský Buranteatr chystá v začínající sezoně pět premiér. Při výběru novinek se divadelníci obrátili k současné dramatice. Po devíti letech se před sezonou změnilo vedení souboru. Michala Zetela nahradil v úloze uměleckého šéfa jedenatřicetiletý Mikoláš Tyc. Zetel zůstává jako režisér a herec, oznámil Buranteatr v tiskové zprávě.

Tyc v Buranteatru v minulých sezonách nastudoval inscenace Amazonie a Vyhnanci. Žádnou zásadní změnu kurzu prý nechystá. "Chci navázat na vše, co na Buranteatru obdivuju, a rozvíjet to. Od volby textů, které mají dnešku co říct, až po neokázalé a koncentrované herectví, které utváří styl divadla," uvedl Tyc.

Buranteatr vždy tíhnul spíše k současným hrám, nikdy však v dramaturgickém plánu nepřevažovaly tak výrazně jako v nové sezoně. Všechny připravované hry vznikly v posledních 15 letech. První novinku, text Neila LaButea Pravé poledne, nastuduje režisér Zetel, hlavní roli si zahraje Pavel Hromádka ze Slováckého divadla v Uherském Hradišti. Pravé poledne je příběhem muže, který tvrdí, že díky pomoci Boha jako jediný nezahynul při útoku hromadného vraha.

K dalším připravovaným titulům patří komedie 39 stupňů, v niž Patrick Barlow přepsal stejnojmenný thriller Alfreda Hitchcocka z roku 1935. Z běžného dobrodružného příběhu vznikla žánrová parodie. Hru zrežíruje Tyc, který se ujme také dalšího titulu - moderní tragédie Rolanda Schimmelpfenniga Létající dítě.

Buranteatr usiluje také o prohloubení mezinárodních vazeb - jedním z výsledků této snahy je hostování lotyšského režiséra Viesturse Rozinse. Bude režírovat rodinné drama Nora Jona Fosseho Noc zpívá své písně. Sezonu pak uzavře světová premiéra "psychologické komedie" Petra Michálka Domeček.

Nezávislý soubor Buranteatr působí v Brně od roku 2005. Od podzimu 2010 hraje ve Stadionu v Kounicově ulici. Několikrát se probojoval do první desítky českých divadel v Cenách Alfréda Radoka. (čtk)

16:20
O televizní ceny Emmy bude poprvé soutěžit on-line seriál

Nejvíce nominací na americké televizní ceny Emmy mají seriály American Horror Story: Asylum (Americký horror: Azyl) a Hra o trůny. Před udělováním cen v neděli v Los Angeles se ale pozornost upírá na seriál House of Cards (Dům z karet), který se na televizní obrazovce prakticky neobjevil a byl uveden on-line na portálu Netflix.

American Horror Story: Asylum má 17 nominací, zatímco fantasy Hra o trůny 16. O jednu nominaci méně má televizní film Liberace! s Michaelem Douglasem v roli známého klavíristy a s Mattem Damonem v úloze jeho milence. Komediální seriál Studio 30 Rock je nominován ve 13 kategoriích. Loni na Emmy nejúspěšnější seriál z prostředí zpravodajských služeb Ve jménu vlasti byl letos nominován jedenáctkrát.

House of Cards v hlavní roli s Kevinem Spaceym v úloze "prohnilého" kongresmana se odehrává v zákulisí washingtonské politiky a médií. Byl nominován v devíti kategoriích a stal se prvním dílem určeným jen pro streaming na internetu, který se dostal do nominací na prestižní televizní cenu. Seriál inspirovaný pořadem BBC z 90. let letos vyšel i na DVD.

Nominaci dostal režisér David Fincher a jeho dílo bylo navrženo i v nejprestižnější kategorii dramatický seriál - spolu s Hrou o trůny, seriálem Perníkový táta, britským Panstvím Downton a seriálem z prostředí reklamních agentur v 60. letech Mad Men.

Nejlepší komediální seriál bude vybrán z nominovaných komedií Studio 30 Rock, Teorie velkého třesku, Girls, Rozvedený se závazky, Taková moderní rodinka a dalšího seriálu o washingtonské politice Veep (Viceprezidentka).

Na Emmy pro nejlepšího herce v dramatickém seriálu byl nominován Spacey, Hugh Bonneville (Panství Downton), dvojnásobný držitel ceny Bryan Cranston (Perníkový táta), Jeff Daniels (The Newsroom, Redakce), Jon Hamm (Mad Men) a loňský vítěz Damian Lewis (Ve jménu vlasti). Emmy pro nejlepší herečku by mohla znovu získat loňská vítězka Claire Danesová (Ve jménu vlasti), ale také Vera Farmigaová (Bates Motel), Michelle Dockeryová (Panství Downton), Robin Wrightová (House of Cards), Elisabeth Mossová (Mad Men), Connie Brittonová (Nashville) nebo Kerry Washingtonová (Skandál).

Mezi herci v komediálním seriálu se mezi nominovanými objevil Alec Baldwin (Studio 30 Rock), ale i Matt LeBlanc, známý z Přátel, který zažil comeback v britském seriálu Epizody.

V kategorii miniseriál nebo televizní film se bude vítěz vybírat z nominovaných American Horror Story: Asylum, Liberace!, The Bible, filmu Phil Spector o známém hudebním producentovi, Top of the Lake od australské režisérky Jane Campionové a dalšího miniseriálu z amerického politického prostředí politiky Political Animals.

V hereckých nominacích v miniseriálech a televizních filmech se to hemží hvězdami. Mezi herečkami byly navrženy Jessica Langeová (American Horror Story: Asylum), Laura Linneyová (Ve znamení raka), Helen Mirrenová (Phil Spector), Sigourney Weaverová (Political Animals) a Elisabeth Mossová (Top of the Lake). Mužské herecké nominace dostali Michael Douglas, Matt Damon (oba Liberace!), Toby Jones za roli režiséra Alfreda Hitchcocka (Dívka), Brit Benedict Cumberbatch (Konec přehlídky) a Al Pacino (Phil Spector).

Ceny se budou předávat v neděli večer místního času v Los Angeles (v pondělí časně ráno SELČ). Ceremonie připomene i herce Jamese Gandolfiniho, který se proslavil v seriálu Sopranovi. Na Emmy poprvé vystoupí také Elton John, který připomene klavíristu Liberaceho. (čtk)

16:50
V Brně uvedou českou premiéru německé hry Všemocný pan Krott

Městské divadlo v Brně uvede 5. října v české premiéře hru poválečného německého autora Martina Walsera Všemocný pan Krott. Jde o groteskní tragédii, v níž autor pracoval s námětem z německé společnosti počátku 60. let minulého století. Je podobenstvím postupně umírajícího kapitalismu, který nemá nástupce, tudíž se zmítá v předsmrtné křeči, řekla dnes na tiskové konferenci režisérka Hana Burešová.

Hra se odehrává na terase luxusního horského hotelu, na níž leží tři starci. "Jde právě o pana Krotta, někdejšího finančního magnáta, který má moc a peníze, o jeho manželku a její sestru, zároveň Krottovu milenku. Jsou zde už několik let na odpočinku a nechávají se obsluhovat číšníkem s jeho rodinou. Sami už nejsou ničeho schopni," načrtla děj Burešová, která je doma v pražském Divadle v Dlouhé. V Městském divadle už zanechala výraznou stopu například v roce 2005, kdy získala za Znamení kříže ocenění za nejlepší inscenaci roku.

Za Krottem chodí lidé, kteří mu chtějí říct, v čem s ním nesouhlasí, a Krott čeká, že ho konečně někdo odpraví. "Jenže nikdo na to nemá, proto kapitalismus v jeho podobě není schopen zemřít, ač už se Krott nedokáže ani sám najíst," přiblížila inscenaci Burešová.

Dramatu se Walser začal věnovat na konci 50. let, kdy vrcholil německý hospodářský zázrak. "Velice kriticky ve svých hrách ukazoval, kolik jalovosti, prázdnoty a falešných hodnot tento jev přinesl. Trefoval se do německé konzumní společnosti blahobytu," uvedl autor scénáře Tomáš Rusín.

Walser je vrstevník německých literárních velikánů Günthera Grasse a Heinricha Bölla. Ve své vlasti je stejně populární a významný jako oni, do češtiny se však jeho bohatá románová a dramatická tvorba téměř nepřekládala. Je představitelem levicového intelektuálního proudu a dodnes zůstává břitkým glosátorem a komentátorem německé politické scény.

Premiéru měla hra v roce 1964 v Berlíně, v Česku bude mít premiéru. V hlavní roli pana Krotta vystoupí Jan Mazák, v roli číšníka Michal Isteník, dramaturgem je Štěpán Otčenášek. (čtk)

17:08
Nový festival In Factory oživí baťovský areál v centru Zlína

Nový multižánrový festival In Factory oživí část bývalých baťovských závodů v centru Zlína. Bude se konat v prostorách nedávno zrekonstruovaných továrních budov 14 a 15, ve kterých vznikl Baťův institut. Z nevyhovujících prostor se tam přestěhovalo Muzeum jihovýchodní Moravy, krajská galerie výtvarného umění a krajská knihovna. První ročník festivalu In Factory se uskuteční 4. října, sdělila dnes mluvčí Baťova institutu Michaela Mitáčková.

Festival nabídne na třech pódiích řadu umělců, hudebníky, filmaře, literáty i architekty. Hlavní částí budou hudební vystoupení zejména alternativních kapel.

Pořadatelé chystají také přednášky, besedy a projekce. "Několikahodinový blok je připraven na téma filmu. Mimo projekci dvou snímků z české produkce, konkrétně psychologického dramatu Pouta a filmu Alois Nebel, se návštěvníci mohou těšit na besedu s hosty, kteří se na jejich natáčení podíleli," uvedla Mitáčková. Tuto sekci připravuje a bude ji moderovat programová ředitelka zlínského filmového festivalu pro děti a mládež Markéta Pášmová.

Vzhledem k umístění festivalu bude dán prostor také architektuře. "V jejím bloku se návštěvníkům představí architekti Petr Všetečka, který se podílel například na rekonstrukci Baťova institutu, a Jitka Ressová. Ta je mimo jiné autorkou právě realizované rekonstrukce Gahurova prospektu v centru Zlína. Oba odborníci se vyznačují moderním pohledem na typickou zlínskou architekturu," podotkla Mitáčková.

Literární sekce festivalu nabídne lidem setkání se zlínskou bloggerkou Olgou Biernátovou a nakladatelem a majitelem zlínského nakladatelství Kniha Zlín Markem Turňou. Festival budou moderovat herci zlínského divadla Pavel Vacek a Marek Příkazký. (čtk)

17:30
Bruce Springsteena představí v kinech hudební dokument

Jen na jediný den vstoupí do českých kin hudební dokument s názvem Springsteen & I z produkce Ridleyho Scotta. Projekce se uskuteční 21. září v kinosálech 26 měst. ČTK to oznámila Radka Urbancová z distribuční společnosti Aerofilms.

Snímek natočil režisér Baillie Walsh pro fanoušky tohoto rockera a písničkáře. Především s jejich pomocí mapuje jeho čtyřicetiletou kariéru, která doprovází životy mnoha jeho příznivců po celém světě. Součástí dokumentu jsou vedle osobních zpovědí fanoušků nejoblíbenější Springsteenovy hity i dosud nezveřejněná vystoupení z průběhu jeho kariéry.

Globální projekt Springsteen & I se inspiroval kritikou kladně hodnoceným filmem Život v jednom dni (Life in a Day, USA 2011, režie: Kevin Macdonald) a vznikl s pomocí sociálních sítí (YouTube, Instagram, Facebook). Konečnou podobu nabyl pod režijní taktovkou Baillieho Walshe, který proslul filmem Temné vzpomínky z roku 2008 s Danielem Craigem v hlavní roli. Také tým Bruce Springsteena byl prý velkorysý při poskytování dosud nepublikovaných archivních záznamů a koncertního materiálu.

"Nádherně řemeslně odvedený film propůjčuje divákům unikátní vhled do tajů mocného pouta mezi umělcem a všemi, kdo jsou s jeho hudbou hluboce spřízněni," komentoval dokument producent Ridley Scott.

Podle zástupců společnosti Aerofilms není snímek Springsteen & I unikátní jen procesem svého vzniku, ale i kampaní, která probíhá od letošního jara téměř výhradně na sociálních sítích a opírá se o komunitu Springsteenových příznivců. Informace týkající se termínů filmových promítání v jednotlivých zemích a další detaily jsou postupně odhalovány prostřednictvím webových stránek www.springsteenandi.com a profilů na Facebooku a Twitteru.

Před čtyřiceti lety vtrhl Bruce Springsteen na rockovou scénu. Jeho debutová LP Greetings from Asbury Park oslaví letos 40. výročí a v roce 2014 uplyne 30 let od vydání jeho klíčové rockové desky Born in the USA. V červenci zveřejnil časopis Rolling Stone žebříček 50 nejlepších živých vystoupení roku 2013. Čtyřhodinový koncert Springsteena ve Finsku ho dostal na první příčku před takové umělce jako Prince, Rolling Stones, Radiohead nebo Jay Z. Na kontě má přes 120 milionů prodaných alb a bezpočet ocenění včetně dvaceti cen Grammy. Více informací je na adrese www.aerofilms.cz, vstupenky se prodávají po 150 korunách. (čtk)

06:16
Na pohřeb zpěváka, kterého zabil radikál, přišly tisíce lidí

Tisíce lidí se ve čtvrtek shromáždily v Aténách na pohřbu levicového zpěváka, kterého ve středu zavraždil příznivec krajně pravicové strany Zlatý úsvit. Premiér Antonis Samaras prohlásil, že Řecko nedovolí neonacistům páchat násilí a útočit na principy demokratické společnosti. Pohřeb se konal v atmosféře dvoudenní stávky proti vládním škrtům v sociální oblasti. Večer se v souvislosti se zpěvákovou vraždou uskutečnila v Aténách další demonstrace za účasti 4000 lidí.

Bílou rakev s tělem 34letého hiphopového zpěváka Pavlose Fisase, známého svými protirasistickými postoji, nesli jeho příbuzní krátce před polednem na hřbitov na aténském předměstí za doprovodu asi dvou tisícovek sympatizantů. "

Prasata! Fašisti! Vrahové!" směřovali někteří účastníci pohřbu svůj hněv k třetí nejsilnější parlamentní straně v zemi, která používá symboly evokující nacismus. Další lidé zpívali písně tragicky zesnulého umělce, k jehož ubodání se přiznal 45letý radikál, který na fotografii zveřejněné řeckými médii objímá jednoho z poslanců antiimigrantské strany Zlatý úsvit.

Její vedení se od činu oficiálně distancovalo, organizace na ochranu lidských práv ale stranu dlouhodobě obviňují z útoků na imigranty, které se ale nepodařilo prokázat. Násilí spojené s neonacismem dnes v řecké televizi odsoudil premiér Samaras, podle něhož vláda nedovolí "následníkům nacistů otrávit společenský život, páchat zločiny, provokovat a podminovat základy země, která dala světu demokracii".

Řecká společnost je těžce zasažena dluhovou krizí a drastické rozpočtové škrty vedou k masivním protestům a radikalizaci části společnosti, kvůli čemuž se do parlamentu dostaly dříve okrajové strany, jako je Zlatý úsvit. Politici i média po středeční vraždě vyzývají k uklidnění společenského napětí a extremistických tendencí. "Už toho bylo dost!" uvedl dnes titulkem na první straně deník Ta Nea článek ilustrovaný přeškrtnutým hákovým křížem.

Středeční večerní demonstrace svolané v Aténách a dalších velkých městech na protest proti vraždě se zvrhly v násilí. Policie se na případné střety přichystala i dnes. Večerní manifestace převážně levicově smýšlejících účastníků na aténském předměstí Keratsini, kde byl aktivista ubodán, měla ale tentokrát klidnější průběh. "Stop fašismu" stálo na transparentech. Demonstranti také skandovali hesla jako: "Pryč s fašisty", "Pracující se nebojí výhrůžek" nebo Povstaň, lide, neskláněj hlavu, odpor je jediná možná cesta". (čtk)

08:30
Nový dům v Revoluční ulici by měla postavit Jiřičná

Novostavba v Revoluční ulici v Praze, o níž se mluví jako o Novomlýnské bráně, vznikne podle projektu architektky Evy Jiřičné. Ve čtvrtek jej představila společnost RSJ Private Equity, která projekt převzala po původním investorovi. Návrh stavby zatím nemá konkrétní podobu. Společnost Jiřičnou zvolila v malé soutěži, při níž oslovila několik architektonických studií.

Novomlýnská brána má zakončit Revoluční ulici a stát se jakousi branou do středu města směrem od řeky. RSJ Private Equity do projektu vstoupila před dvěma lety jako minoritní akcionář, aby se na něm finančně podílela. Nemohla ale rozhodovat o podobě stavby.

Novostavbu, která počítala s demolicí novorenesančního, dnes zdevastovaného domu a zakomponováním nízkého barokního domku, představil majoritní akcionář, společnost Brobosu Properties počátkem loňského roku. Projekt připravilo studio DaM, návrh měl již povolení pražských památkářů. RSJ Private Equity se později stali majoritním akcionářem a projekt studia DaM zavrhl.

Chtěli jsme projekt, který by nevzbuzoval tolik kontroverzí, uvedli dnes zástupci společnosti. Nelíbilo se jim, že většina architektů navrhovala "vytvořit svojí sochu bez ohledu na to, jak to bude přijímat odborná i laická veřejnost a bez ohledu na finanční nároky". Proto před výběrem nového architekta prý novostavbu konzultovali i s Klubem za starou Prahu, který byl velkým kritikem předchozího projektu, i s památkáři.

"Neřekla jsem okamžitě ano, protože vím, jak je to strašně těžké, v Praze 1, naproti baroknímu domečku, naproti paláci Merkur...Ale pokušení se s tím potýkat bylo silnější než moudrost, tak jsem řekla, že se na to podívám," řekla dnes Jiřičná. Ráda by prý postavila dům, který splní všechny funkční požadavky, bude současnou architekturou a "přitom nebude křičet: Podívejte se na mě". "Strašně nerada něco bourám, strašně nerada ničím stromy, tahle budova ale, myslím, nemá dobrou možnost na to, aby se přestavěla," uvedla k záměru zbourat vedlejší novorenesanční dům.

Uvedla, že k projektu bude přistupovat s co největším respektem k okolí. Ne všechny historické domy ale musejí podle ní zůstat zachovány a i centrum Prahy se musí rozvíjet. "Když člověk něčemu věří, může bojovat - budeme se snažit, abychom měli dopovědi na všechny argumenty, které nám budou oponovat," uvedla.

Podoba stavby od studia DaM, která byla spíše skulpturou než domem, vyvolávala negativní ohlasy mezi zastánci konzervativního přístupu k rozvoji města - stejně jako je tomu v Praze v případě téměř všech plánovaných staveb, které vybočují z prověřeného modelu, přinejmenším sto let.

Odborníkům z Národního památkového ústavu se projekt nelíbil, městští památkáři mu ale povolení dali. Ministerstvo kultury jako odvolací orgán státní památkové péče ale později jejich rozhodnutí změnilo a rozhodlo, že je nepřípustné zbourání historického domu. Majitel domu a investor se odvolal a rozkladová komise ministerstva se kauzou zabývala až do letošního roku, kdy ji vrátila pražským památkářům. V té době ale už měl projekt nového investora, který novostavbu v navrhované podobě nechtěl. (čtk)

08:50
V Rudolfinu končí festival Dvořákova Praha

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha v pátek zakončí koncert Německého symfonického orchestru Berlín a polského pianisty Rafala Blechacze. Pořadatelé na program přichystali ikonické dílo Novosvětskou symfonii od Antonína Dvořáka a skladbu Changements od současného skladatele Davida Philipa Heftiho. Chtějí tak poukázat na Dvořákův odkaz i spojitost se současnou hudební scénou.

Pianista Blechacz vystoupí jako sólista v Schumannově Koncertu pro klavír a orchestr a moll.

Dvořákovu Prahu navštívilo od 8. září přes 11 tisíc posluchačů, obsazenost hlavního programu dosáhla 85 procent a v hlavním programu umělce pětkrát vítaly zcela vyprodané koncertní sály. Ačkoli program z velké části připravoval bývalý festivalový ředitel Vladimír Darjanin, letošní ročník už řídil nový umělecký vedoucí Marek Vrabec. Ten je zároveň šéfem festivalu Struny podzimu, který začíná už příští pondělí.

Na přehlídku zavítaly uznávané osobnosti i hudební ansámbly, například violoncellistka Alisa Weilersteinová, pianista Jevgenij Kissin, šéfdirigent Metropolitní opery Fabio Luisi, houslista Julian Rachlin, pěvec Adam Plachetka či Basilejský komorní orchestr. Tři večery provázela publikum Česká filharmonie, rezidenční orchestr festivalu. (čtk)

09:20
Ruskému básníkovi Jevtušenkovi prý v USA amputovali nohu

Nejznámější žijící ruský básník Jevgenij Jevtušenko, který v létě oslavil osmdesátiny, údajně podstoupil ve Spojených státech amputaci nohy. O zákroku informoval ve čtvrtek populární list Komsomolskaja pravda, podle kterého byl poeta už propuštěn z nemocnice ve městě Tulsa v Oklahomě a Silvestra se chystá oslavit v rodinném kruhu v Peredělkinu u Moskvy.

"Senzační" zprávu vzápětí převzala další ruská média, z jiných zdrojů však dosud potvrzena nebyla.

Jevtušenko, známý svým nekonformním postojem k životu a nesmiřitelností vůči veškerým formám útlaku a nacionalismu, už roky přednáší na univerzitě v Tulse, ale tento měsíc musel kvůli problémům se zdravím přednášky zrušit. Komsomolskaja pravda tvrdí, že Jevtušenko přišel o pravou nohu kvůli letitým problémům s klouby, které vyvrcholily tím, že se neujal titanový implantát.

O závažnosti problémů prý svědčilo už to, že v létě nemohl ve vlasti ani převzít hlavní cenu za "Knihu roku", kterou se stalo jeho dílo "Deset století ruské poezie".

Server newsru.com poznamenal, že zpráva dosud nebyla potvrzena z dalších zdrojů, a připomněl, kolikrát už první a poslední sovětský prezident Michail Gorbačov "přežil" své úmrtí, oznámené médii.

Jevtušenko jako básník poststalinské generace, též filmař a publicista, nejdříve sympatizoval s komunisty, později se postavil proti nim. Byl jedním ze symbolů "doby tání" v 60. letech minulého století, protestoval proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 i proti nucené emigraci Alexandra Solženicyna. V roce 1997 představil v Praze román Neumírej před smrtí o pokusu o převrat v Sovětském svazu v roce 1991. Žije střídavě v Moskvě a v oklahomské Tulse. Byl čtyřikrát ženatý, jeho první manželkou byla básnířka Bella Achmadulinová. (čtk)

10:05
Výstava o Marilyn je prodloužena do 13. října

Pořadatelé o tři týdny prodloužili výstavu o americké herečce Marilyn Monroeové, která měla na Pražském hradě skončit v pátek. Od konce května ji navštívilo přes 50 tisíc lidí, sdělila za pořadatele Alice Titzová. Další návštěvníci mohou přicházet do 13. října.

Výstava nabízí kolekci kostýmů a bot z filmů i z osobního života herečky, sestavenou ze sbírek soukromých sběratelů z celého světa, známé i dosud nepublikované fotografie, úryvky z jejích deníků, poezie a ukázky z filmů, jež jí přinesly věhlas. 

Výstava s názvem Marilyn je dílem kurátorů italského muzea Salvatore Ferragamo. Stejně jako další hollywoodské hvězdy i Monroeová milovala výtvory mistra ručně šité obuvi Salvatora Ferragama. Výstava zahrnuje 30 párů bot a téměř 50 modelů z hereččina šatníku, které se objevily v jejích nejslavnějších filmech, které nosila v osobním životě a na veřejnosti.

Výstavu doplňují umělecká díla slavných autorů zobrazující ideál ženské krásy. Zastoupeni jsou například Antonio Canova, Yves Klein nebo Andy Warhol. Expozice vznikla loni jako pocta herečce při příležitosti 50. výročí její smrti. Je koncipována jako putovní přehlídka, po Praze by se měla přesunout do Tokia. (čtk)

10:38
Waters připustil, že ve vztahu k Pink Floyd chyboval

Bývalý frontman britské skupiny Pink Floyd Roger Waters dnes připustil, že jeho někdejší podávání žalob na ostatní členy skupiny byla chyba. V rozhovoru pro BBC sedmdesátiletý rocker také sdělil, že připravuje nové sólové album.

Zakládající člen slavné britské čtveřice opustil tuto skupinu psychedelického rocku v roce 1985. Své rozhodnutí zdůvodňoval nepřekonatelnými názorovými rozdíly mezi členy skupiny. Poté se Davidu Gilmourovi a ostatním bývalým spoluhráčům snažil prostřednictvím soudů zakázat, aby dále vystupovali pod názvem Pink Floyd.

"Myslel jsem si, že se mýlili, ale ve skutečnosti jsem se mýlil já. V té době jsem jim řekl, že Pink Floyd skončili, již neexistují. Oni mi odpověděli, že to tak není, že se jedná o značku s obchodní hodnotou a není možné jen tak prohlašovat, že musí přestat existovat," vysvětlil Waters.

Sdělil dále, že se chystá vrátit do nahrávacího studia. "Mám v hlavě velmi konkrétní představu, rozvinu ji a vydám ještě nejméně jedno album," řekl hudebník, který naposledy vydal album v roce 2005.

V posledních letech Roger Waters uspořádal několik mezinárodních turné s modernizovanou verzí slavné rockové opery The Wall, kterou sám složil a poté natočil s Pink Floyd v roce 1979. Dvakrát předvedl toto velkolepé představení i v Česku, naposledy letos v srpnu v zaplněné pražské O2 areně. (čtk)

11:05
Dirigent Pešek se stal čestným občanem města

Dirigent Libor Pešek se stal čestným občanem Prahy. Pražští zastupitelé ve čtvrtek schválili návrh komise rady. Čestné občanství chce vedení Prahy dát dirigentovi k 80. narozeninám.

"Život pana Libora Peška je velmi úzce spjat s Prahou, narodil se zde a prožil zde většinu svého života. Již osm desetiletí je občanem městské části Praha 6," píše se v materiálu, který schválilo zastupitelstvo. Pešek v roce 1998 obdržel stříbrnou medailí hlavního města.

S jazzovým orchestrem, který založil při studiích, vystupoval v Divadle E. F. Buriana. V roce 1958 založil Komorní filharmonii, s kterou v roce 1961 poprvé vystoupil na festivalu Pražské jaro. Od roku 1990 byl hlavním hostujícím dirigentem Symfonického orchestru hlavního města Prahy. V letech 1994 až 1999 byl předsedou výboru Pražského jara. Od roku 2007 zastává post hlavního dirigenta Českého národního symfonického orchestru. V zahraničí vedl orchestr v Leeuwardenu nebo v Enschede v Nizozemsku a deset let působil ve funkci uměleckého ředitele a šéfdirigenta Královského filharmonického orchestru v Liverpoolu.

Čestnými občany se stali například exprezident Václav Havel, v loňském roce fotbalista Josef Masopust nebo bývalý prezident Edvard Beneš. V roce 1990 bylo čestné občanství odebráno někdejším komunistickým prezidentům Klementu Gottwaldovi a Gustávu Husákovi. (čtk)

11:25
NoD uvede divadelní Smrt a dívku, kterou natočil Polanski

Herci Hana Vagnerová, Jiří Černý a Jiří Ployhar se představí v hlavních rolích inscenace hry o otázkách viny, trestu a svědomí Smrt a dívka. Pražský Experimentální prostor NoD ji uvede v premiéře 3. října.

Inscenaci nastudoval podle předlohy americko-chilského autora Ariela Dorfmana režisér Filip Nuckolls. Její příběh je mistrovskou psychologickou sondou do života a útrap lidí po pádu jakéhokoli režimu. Řeší provinění a míru trestu, lidské svědomí a příčiny jednání v kritických situacích.

Pod stejným názvem hru převedl na plátno v roce 1994 režisér Roman Polanski a do hlavních rolí obsadil Sigourney Weaverovou, Bena Kingsleyho a Stuarta Wilsona; připravovaná inscenace se o jeho filmovou adaptaci částečně opírá.

Hra Smrt a dívka sleduje osudy Pauliny Salasové, která se angažovala ve studentském hnutí proti minulému režimu, byla několikrát vězněna a týrána. Nyní žije se svým manželem právníkem Geraldem Escobarem na samotě, odtržena od civilizace. I když se nad jejich životy stále vznáší stín minulého režimu, žijí poměrně spokojeně a touží po založení rodiny. Idylka je ale narušena jednoho dne, kdy Gerardovi pomůže z nouze jistý doktor Miranda, jehož pak Gerardo pozve k sobě domů. V doktoru Mirandovi začne Paulina vidět svého bývalého věznitele, který ji mučil.

Základní konflikt v inscenaci Smrt a dívka leží v Paulinině přesvědčení o identitě jejího trýznitele, jehož nikdy neviděla. Tento konflikt rozpoutává sled otázek o vině a trestu a lidském svědomí. "Hra Smrt a dívka v sobě nese detektivku o vině či nevině doktora Mirandy. A právě Polanski dokázal tento konflikt dokonale rozvinout, což se snažíme v inscenaci zachovat. Velkým tématem je otázka, jak soudit lidi, kteří něco spáchali, jak to vyšetřovat. Je to i velmi silné téma pro Českou republiku, protože obvinění může potkat i jedince, kteří jsou nevinní a toto stigma už nesetřesou," řekl o inscenaci režisér Nuckolls.

Inscenaci hudebně doprovodí smyčcový kvartet Franze Schuberta Smrt a dívka, jednu skladbu pro ni složil Ondřej Švandrlík z Nausea Orchestra. Nejbližší reprízy se v Experimentálním prostoru NoD uskuteční 29. října a 5. listopadu. (čtk)

12:03
Semafor uvede novou verzi Kdyby tisíc klarinetů

Do pražského divadla Semafor se dnes večer vrátí slavné představení Kdyby tisíc klarinetů. Tentokrát ale trochu v pozměněné podobě. Jiří Suchý před dnešní premiérou této hudební hry upozornil na její nezvyklou formu, kterou označil za mystickou crazy komedii.

Představa tajemnější verze rozverného příběhu ho prý napadla už v roce 1958, kdy spatřil poprvé světla ramp v Divadle Na zábradlí, ale mizivé zkušenosti mu tehdy nedovolily ji realizovat. I když sám dostal možnost hru režírovat, což se stalo v roce 1987 ve finském divadle TTT, nenašel odvahu se od zavedeného pohledu na tuto komedii odpoutat.

V obnovené hře Kdyby tisíc klarinetů zazní hlavně písničky Jiřího Šlitra ze známého filmu a z prvního uvedení v Divadle Na Zábradlí, pak ty od Ferdinanda Havlíka, které zněly v Semaforu v 70. letech, a konečně i pár písní, o které si řekl pozměněný děj hry. Ty složil Jiří Suchý. Překvapením je složení hereckého souboru, který zároveň bude dvanáctičlenným orchestrem.

Vedle Jiřího Suchého a Jitky Molavcové v hlavních rolích budou účinkovat režisér s hodností rotného Michal Stejskal a vojín-klarinetista, původně minometčík Felix Slováček junior.

Hra Kdyby tisíc klarinetů je známá nejen z divadelních zpracování - poslední mělo premiéru loni v říjnu v pražském Divadle pod Palmovkou, ale i z filmové verze Jána Roháče a Vladimíra Svitáčka z roku 1964. (čtk)

13:24
Beyoncé a Jay-Z jsou nejlépe vydělávajícím párem celebrit

S odhadovanými zisky 95 milionů dolarů jsou popová zpěvačka Beyoncé a její manžel, rapper Jay-Z, nejvíce vydělávajícím párem celebrit. A to už druhý rok po sobě, uvedl ve čtvrtek časopis Forbes, který tento žebříček pravidelně zveřejňuje.

Na druhé příčce zůstala modelka Gisele Bündchenová a její manžel, fotbalista Tom Brady, s odhadovanými příjmy 80 milionů dolarů. Na třetí příčce je herecký pár hollywoodských hvězd Angelina Jolie a Brad Pitt, kteří vydělali 50 milionů dolarů. Příjmy Forbes počítal od června 2012 do června 2013.

Dvaatřicetiletá Beyoncé podle časopisu Forbes přinesla do rodinné kasy o 11 milionů dolarů víc než její třiačtyřicetiletý manžel především díky svému úspěšnému světovému turné. Jay-Z krom výdělků z hudební kariéry přispěl také prodejem podílu v basketbalovém týmu Brooklyn Nets a zahájil provoz vlastní sportovní agentury. Beyoncé navýšila své zisky vlastí řadou oblečení a vůní.

Čtvrté místo žebříčku drží herci Ashton Kutcher a Mila Kunisová se ziskem 35 milionů dolarů a na pátém místě skončili novopečení rodiče Kim Kardashianová a Kanye West, kteří společně vydělali 30 milionů dolarů. (čtk)

14:05
Rusové nedali víza režisérovi Pussy Riot a zpěvačce Seleně Gomez, která podporuje práva homosexuálů

Americká zpěvačka a někdejší dětská hvězda Selena Gomez je dalším ze zahraničních umělců, kteří nevystoupí v Rusku, protože nedostali víza.

Informovalo o tom Radio Free Europe s odvoláním na pořadatele koncertů, které zpěvačka měla odehrát v Moskvě a v Petrohradě. Podle nich Gomez nedostala vízum, protože v Americe patří k zastáncům práv homosexuálů. Ty ale Rusko od letošního června neuznává, a jakoukoliv zmínku o homosexualitě může ze zákona označit za "homosexuální propagandu".

Úřady měly takto problémy s vystoupeními zpěvaček Madonny a Lady Gaga, které na svých ruských koncertech podpořily právě práva utlačovaných homosexuálů v Rusku.

Dalším, kdo před dvěma dny nedostal vízum do Ruska, je švýcarský režisér Milo Rau. Ten chtěl v Moskvě natáčet film o skupině Pussy Riot. Ruské velvyslanectví v Bonnu mu vízum bez udání důvodu zamítlo. (red)

18:35
Šéfem Národního divadla Brno by měl být Martin Glaser

Ředitelem Národního divadla Brno by se mohl stát Martin Glaser, dosavadní umělecký šéf činohry Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Dnes jej doporučila výběrová komise. Rada města Brna návrh projedná 25. září.

Druhý v pořadí skončil Tomáš Froyda, ředitel Divadla Alfa v Plzni. Výsledky zveřejnilo tiskové středisko magistrátu.

Glaser řekl, že komisi dnes představil svou vizi sebevědomého a moderního metropolitního divadla. Cítil prý zájem jak od zástupců města, tak odborníků, kteří v komisi zasedli. Národní divadlo Brno má podle něj velký potenciál, který lze zužitkovat lépe než doposud.

Glaserova koncepce nepočítá s Redutou jako samostatnou jednotkou. Reduta v uplynulých letech pod vedením Petra Štědroně tvořila vedle baletu, Mahenovy činohry a Janáčkovy opery čtvrtou složku Národního divadla Brno, za své inscenace sklízela uznání kritiků. "Koncept dvou činoherních souborů pod jednou střechou nepovažuji za výhodný," uvedl Glaser. Reduta by podle něj měla být studiovou scénou činohry, prostorem pro komorní baletní a operní inscenace a pro hostování nezávislých souborů.

Národní divadlo Brno je bez řádně vybraného ředitele od loňského září, kdy rezignoval Daniel Dvořák. Město pak dvakrát vsadilo na otevřené výběrové řízení, ale vhodného kandidáta nenašlo. Poslední konkurz byl proto uzavřený, komise oslovila konkrétní adepty. Do druhého kola postoupili Glaser a Froyda, nyní komise stanovila jejich pořadí.

V komisi zasedl například brněnský primátor Roman Onderka, ředitel České filharmonie David Mareček, rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ivo Medek nebo kritik Josef Herman. Onderka poděkoval oběma adeptům za účast v konkurzu a projevenou profesionalitu.

Dvořák loni odešel z vlastní vůle. Kritizoval nedostatečné financování divadla a neochotu města řešit problémy instituce. Sám však čelil kritice části odborné veřejnosti za neuspokojivé umělecké výkony, a to zejména v Mahenově činohře. Obrátili se proti němu také někteří zaměstnanci. Divadlo dočasně vede provozní a výrobní náměstek Jan Petr. Provizorní vedení má také činohra, balet a Reduta.

Glaser už dříve oznámil, že sezona 2013/2014 bude pro něj v Českých Budějovicích poslední. V divadle na jihu Čech strávil jako režisér více než 15 let, pozici uměleckého šéfa zastával posledních osm let. Letos na jaře se ucházel o místo šéfa pražského Divadla Na Zábradlí, v konkurzu však uspěl Petr Štědroň z brněnské Reduty. (čtk)

19:26
Alice Nellis natáčí Anděly podle Viewegha

Režisérka Alice Nellis dnes ukončila první část natáčení filmu Andělé, který vzniká od 26. srpna podle knihy Michala Viewegha Andělé všedního dne. Pokračovat bude od 7. do 25. října. V rolích andělů se na plátně objeví Marián Labuda, Vladimír Javorský a Vojta Dyk, který se dnes projel Nuselským údolím na střeše auta.

Scénář připravil Viewegh, jehož kniha vyšla v roce 2007. Snímek vzniká v koprodukci společnosti InFilm a Česká televize, distribuční společnost Bontonfilm ho uvede do kin na podzim příštího roku. V dalších rolích se objeví Boleslav Polívka, Zuzana Bydžovská, Klára Melíšková, Václav Neužil a Zuzana Kronerová.

Film vypráví příběh jediného dne, na jehož konci se tři lidské osudy spojí v jeden. Sám autor novelu charakterizuje jako "svižnou story o lidech, andělích a umírání" či jako "knížku o nás všech, jejichž čas je vyměřen, a přesto se stále chováme, jako bychom tu měli být věčně". Podle Vieweghových knih už vznikly filmy Román pro muže, Případ nevěrné Kláry, Nestyda, Účastníci zájezdu, Román pro ženy, Báječná léta pod psa a Výchova dívek v Čechách.

Hlavní dramaturg Filmového centra ČT Jaroslav Sedláček se domnívá, že právě Nellis jako žena dokáže Vieweghův mimořádný pozorovatelský talent, břitkost a vtip obohatit o silnou citovost a empatii a sáhnout hlouběji do lidského nitra.

Alice Nellis má právě v kinech hudební tragikomedii Revival, kterou za deset týdnů od premiéry zhlédlo podle informací Unie filmových distributorů více než 205.000 diváků. (čtk)

07:44
Blanchettová bude poprvé režírovat film, zadaptuje román Večeře

Australská herečka Cate Blanchettová se rozhodla poprvé režírovat celovečerní film. Podle serveru Premiere držitelka Oscara za roli ve snímku Letec zfilmuje slavný román Večeře (Dinner) od současného nizozemského spisovatele Hermana Kocha.

Román, který byl přeložen do mnoha jazyků včetně češtiny, vypráví dramatický příběh dvou manželských párů, které se setkají a projednávají zločiny, kterých se dopustily jejich nezletilé děti. Autor se snaží odpovědět na otázku, kam až mohou rodiče zajít, aby ochránili svého potomka. Termín natáčení filmové adaptace Kochova bestselleru zdroje neuvedly.

Server Premiere soudí, že čtyřiačtyřicetiletá Blanchettová bude mít v dohledné době jen těžko čas režírovat tento projekt. Připomíná, že hrdinka ze snímků Hobit: Neočekávaná cesta, Indiana Jones a Království křišťálové lebky či Robin Hood hraje v nejméně třech nyní připravovaných filmech. (ČTK)

09:30
Mezinárodní den neslyšících připomene na Andělu znakované divadlo

Dnešek je mezinárodním dnem neslyšících, program plný zábavy pro sluchově postižené i zdravé bude odpoledne připraven například na pražském Andělu. Kromě poezie či divadla ve znakovém jazyce si mohou návštěvníci vyzkoušet, jaké to je nosit sluchadlo nebo jak těžké je odezírat ze rtů.

Akci pořádá Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel. Sobotní program je součástí dnes zahájeného týdne komunikace osob se sluchovým postižením. Až do 29. září se bude po celé republice konat řada kulturních a vzdělávacích akcí.

Na Andělu hned u metra se dnes představí třeba herečka Anna Polívková, písničkář Jiří Dědeček, vystoupí i hluchoslepí. V České republice má problémy se sluchem odhadem až půl milionu lidí. (ČTK)

11:09
Muzeum umění rozjíždí nový cyklus workshopů zaměřený na teenagery

Muzeum umění v Olomouci rozjede na konci měsíce nový cyklus workshopů. Bude zaměřen na věkovou skupinu návštěvníků nad 15 let. Na jednotlivých výstavách se budou moci teenageři seznámit s výtvarnými technikami umělců nebo se pustit přímo do vlastní tvorby. ČTK to řekl mluvčí muzea Petr Bielesz. "Novým cyklem Atelier 15+ rozšiřujeme naší nabídku rodinných animací a workshopů o další věkovou skupinu. Už dva roky nabízíme s velkým úspěchem jednou měsíčně program Co umění umí, který je určený nejmenším, dvou až šestiletým dětem s dospělým doprovodem, a nyní bychom rádi na výstavy přivedli taky teenagery," uvedla lektorka Michaela Johnová Čapková.

Cílem bezplatných dvouhodinových workshopů bude aktivní zprostředkování výstav muzea, založené na objevování zákonitostí výtvarné kultury. "Každá akce bude mít dvě části, teoretickou a praktickou. Nejdříve necháme teenagery nahlédnout do vybraného období dějin výtvarné kultury nebo do tvorby konkrétního umělce. V praktické části se pak budeme věnovat určitému výtvarnému tématu nebo technice," doplnila lektorka. S mladými návštěvníky se odborníci muzea vydají do expozic v Muzeu moderního umění i do Arcidiecézního muzea Olomouc. V obou budovách budou mít účastníci k dispozici i výtvarné ateliéry. Cyklus muzeum zahájí příští čtvrtek komentovanou prohlídkou výstavy světoznámé autorky konceptuálních projektů Magdaleny Jetelové.

Do konce letošního roku se budou moci vydat ještě na výstavu Arcibiskup Theodor Kohn v Arcidiecézním muzeu, mezi fotografie polského autora Andrzeje Pawlowského v Muzeu moderního umění a tamtéž pak do stálé expozice moderního umění z muzejních sbírek Století relativity. Odborníci muzea připravují kromě workshopů k výstavám a stálým expozicím také animační programy, které jednoduchou a srozumitelnou formou seznamují děti od předškolního věku až po středoškoláky se starým i moderním výtvarným uměním. Jen během loňského roku takto muzeum navštívilo bezmála 6000 žáků a studentů všech typů škol hlavně z Olomouckého kraje. (ČTK)

12:51
Debutující filmař Michal Samir natáčí snímek Hany, bude celý na jeden záběr

Debutující filmař Michal Samir je režisérem i scenáristou filmu Hany, který od 20. do 22. září natáčí v Plzni. Snímek vzniká v produkci Matěje Chlupáčka, nejmladšího českého režiséra (Bez doteku - 2013). V hlavních rolích se objeví tváře známé právě z filmu Bez doteku: Jiří Kocman, Hana Vagnerová, Tereza Vítů a Ondřej Malý. Z dalších herců se na plátně představí Pavla Tomicová, Jitka Schneiderová a Michal Sieczkowski. ČTK to řekla Alice Aronová ze společnosti Cinemart. Příběhy hrdinů filmu se odehrávají během jednoho večera uvnitř a okolo literárního baru uprostřed velkoměsta. Děj sleduje jednotlivé postavy v dané chvíli a v tomto místě, zde se jejich osudy zamotávají, střetávají, proplétají. Každý z aktérů vstupuje do příběhu z jiných příčin: jeden se chce jen pobavit, další hledá vztah, jiná je zmatená a její kamarádka opilá. Mezi všemi se pohybuje skupina studentů v čele s hercem Jiřím (Jiří Kocman), který si přivydělává prodejem drog, a neúspěšným literátem Egonem (Michal Sieczkowski).

"Příběhy všech postav získávají na důležitosti s vypuknutím násilné pouliční vzpoury, která zboří všechny společenské konvence - najednou je vše povoleno. Svět, jeho hodnoty a smysl se převrátí naruby. Teď se teprve ukáže, kdo je opravdu jaký člověk. Pohádka se mění v horor i v komedii," poznamenala Aronová. "V létě 2011 při pohledu na hořící londýnský autobus jsem pochopil, že jsme na počátku doby chaosu, nepřehledného strachu, jehož původ neznáme. Vidíme jen důsledky - vymlácené výlohy, převrácená auta, šátky okolo úst a vlajky bez barev. Má předpověď se naplnila, obdobné události se od té doby odehrály v Itálii, ve Švédsku nebo Francii. Evropu prostě obchází strašidlo a není důvod, proč by nedorazilo i k nám," uvedl ke scénáři Samir. Nemůže se zbavit pocitu, že jádro problému je v tom, že někteří lidé se jednoduše nudí. A nuda podle něj vede k otrávenosti a končí u agrese.

Svůj snímek Hany vnímá jako komedii, přestože by ji měl označit za drama. Miluje komedie, u kterých se člověk nesměje nebo se spíš smát bojí. "Uvnitř něj sedí skřet, který se hihňá tomu, co vidí, ale zároveň chápe, že to co sleduje, k smíchu není," dodal debutující filmař. Zajímavostí je, že film bude realizován bez jediného střihu, tedy na jeden záběr (kamera Martin Žiaran - Don´t Stop). Natáčení předcházely čtyřicetidenní herecké zkoušky. Film, jehož producentem je společnost Barletta, bude mít premiéru na jaře 2014. (ČTK)

14:33
Divadlo Archa uvede kanadský tanec s nahými tanečníky

Kanadský taneční soubor Daniel Léveillé Danse uvede v pražském Divadle Archa svou choreografii Cudnost ledovců. Účinkuje v něm šest nahých tanečníků a autoři slibují zejména návrat k přirozenosti a archaické řeči lidského těla. Dvě představení se odehrají 27. a 28. září. Reakce na nahotu v choreografiích se podle choreografa Daniela Léveillé liší podle zvyklostí a postojů v různých zemích. On sám ji však označuje za kostým, který je na jevišti zbaven veškeré smyslnosti a sexuality, poněvadž v sobě nenese žádný sexuální význam, je spíš pravým opakem sexuality.

Symboliku ledovců pak vysvětluje tím, že stejně jako z ledovce je také z lidského těla vidět běžně jen hlavu - ale je toho tolik, co ostatní lidé na člověku nevidí. "Domníváme se, že někoho opravdu známe, ale ve skutečnosti vidíme jen malou část," říká. Rukopis Daniela Léveillé odráží i studium architektury, kterému se věnoval před začátkem své taneční kariéry. Sám uvádí, že tělo pro něj představuje téměř jakýsi sloup, který podpírá budovu.

Choreograf Daniel Léveillé spolupracoval například s punkovou ikonou kanadské taneční scény a světově proslulého souboru La La La Human Steps Louise Lecavalierovou. Vlastní soubor Daniel Léveillé Danse založil v roce 1991, choreograficky spolupracoval i s dalšími renomovanými montrealskými tanečními skupinami jako Montréal - Danse či legendou Fortier Danse Création. Od roku 2001 je jeho hlavním choreografickým materiálem nahé tělo - které je i hlavním tématem jeho nejznámější trilogie - Amour, acide et noix (2001), La Pudeur des Icebergs/The modesty of Icebergs (2004) a Crépuscule des océans (2007), jejíž jednotlivé choreografie už zcestovaly kus světa. (ČTK)

16:50
Trojan a Kolářová jsou nejlepšími neviditelnými herci

Ivan Trojan a Daniela Kolářová jsou vítězi ankety Neviditelný herec aneb Nejpopulárnější herecký výkon na vlnách Českého rozhlasu, kterou Týdeník Rozhlas uspořádal posedmnácté. Anketa vyvrcholila dnes v přímém přenosu pořadu Tobogan z pražského Divadla U hasičů. Za role v rozhlasových hrách, četbě na pokračování a účinkování v dalších pořadech, které veřejnoprávní rozhlas vysílal v sezoně 2012/2013, bylo nominováno 30 umělců - 11 v ženské kategorii, 19 v kategorii mužů. Po loňském třetím místě vystoupal Trojan letos na stupínek nejvyšší. Posluchači ocenili jeho výkony v roli milence Davida ve hře Ingmara Bergmana Nevěra (režie Hana Kofránková) a lékaře Rieuxe v Moru Alberta Camuse (režie Dimitrij Dudík). Posluchačské hlasy herci přinesl i Gustav, kterého ztvárnil ve Strindbergově aktovce Věřitelé (režie Kateřina Dušková).

Vítězka ženské kategorie Daniela Kolářová na špici ankety vyšplhala podruhé; první titul nejoblíbenější "neviditelné" herečky získala v roce 2000. Tentokrát hlasující ocenili její paní Alvingovou v Ibsenově dramatu Přízraky (režie Hana Kofránková) a farářku ve hře Pera Olova Enquista V hodině rysa (režie Natália Deáková). Druhé místo patří Oldřichu Kaiserovi a Taťjaně Medvecké. Třetí nejpopulárnější herecký výkon na vlnách Českého rozhlasu podali Martin Stránský a překvapivě i režisérka Hana Kofránková. Kaiser nadchl coby interpret dvacetidílné četby na pokračování Haškových Osudů dobrého vojáka Švejka v režii Markéty Jahodové; zároveň za ni získal Cenu čtenářů Týdeníku Rozhlas.

Medvecká zaujala rolí v monodramatu Mileny Štráfeldové Osamělé večery Dory N. (režie Michal Bureš). Stránský zabodoval jako Niklaus Lauretz v seriálu podle románu Johna Knittela Via Mala (režie Miroslav Buriánek) i jako Coriolanus v této tragédii Williama Shakespeara, kterou natočila Hana Kofránková. Oblíbená režisérka byla v herecké kategorii třetí díky účinkování v četbě z románu Sigrid Undsetové Kristina Vavřincova (režie Lukáš Hlavica). (ČTK)

18:06
Zemřel představitel nové filmové vlny na Slovensku Peter Solan

Ve věku 84 let zemřel dnes po krátké a těžké nemoci slovenský režisér Peter Solan, který patřil k nejvýznačnějším tvůrcům moderní filmové vlny šedesátých let na Slovensku. Informuje o tom dnes na svých internetových stránkách cas.sk. Solan absolvoval filmovou režii na pražské FAMU. Svoji filmovou dráhu začínal v polovině 50. let ve studiu dokumentárních filmů v Bratislavě.

Mnohem více ho to však táhlo k hraným filmům a přešel do studia hraných filmů na Kolibě. V jeho filmech je patrný psychologický odpor proti každé totalitní moci. Zřejmě jeho nejslavnějším filmem se stal Boxer a smrť v roce 1962, který obdržel zvláštní cenu Carla Foremana na 7. Mezinárodním filmovém festivalu v San Francisku a ve kterém si hlavní roli zahrál Štefan Kvietik. Solan natočil téměř tři desítky filmů a dokumentů.

Mezi jeho další díla patří mimo jiné snímky Tvár v okne, Prípad Barnabáš Kos, Kým sa skončí táto noc, A pobežím až na kraj sveta. V jeho filmech se vystřídala plejáda známých českých a slovenských herců. V roce 1994 obdržel státní cenu IGRIC za celoživotní dílo a přínos filmu. (ČTK)

19:41
Obří soše sovětského vojáka v Bulharsku někdo oblékl rudý plášť

Neznámý umělec dnes svérázně upravil památník sovětské armády v bulharském Plovdivu, když tamější monumentální soše vojáka oblékl rudý plášť a černou roušku přes ústa. Informovala o tom bulharská média. Přesně před měsícem přitom změnil podobu další z památníků sovětských vojáků v Sofii: na výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 ho někdo přebarvil na růžovo a připojil nápis Bulharsko se omlouvá.

Socha vojáka zvaného Aljoša je se svou výškou 15 metrů dominantou Plovdivu a dnes ráno si ji obyvatelé druhého největšího bulharského města prohlíželi s překvapením a se zájmem, napsal deník The Sofia Globe. Voják totiž na město shlížel s vlajícím červeným pláštěm a rouškou přes obličej. Policie nejdříve převlek považovala za součást akcí spojených s muzejní nocí, která v Plovdivu probíhala v noci na dnešek. Pořadatelé ale později ujistili, že s akcí nemají nic společného.

Instalace obřího kusu látky na vršku sochy určitě vyžadovala značné technické vybavení, napsala bulharská agentura Novinite. Oblékání vojáka ale podle všeho nikdo neviděl. Roušku a plášť ze sochy dnes odpoledne odstranili členové hasičského sboru s horolezeckým vybavením. (ČTK)

07:52
Ceny F. Filipovského za dabing získali herci Milbachová a Brabec

Ceny Františka Filipovského za nejlepší ženský a mužský herecký výkon v dabingu získali herci Ivana Milbachová a Vladimír Brabec. Milbachová ocenění dostala za roli senátorky Palinové ve filmu Prezidentské volby, Brabec za roli Toma ve snímku Pouť. Součástí slavnostního večera v Přelouši na Pardubicku bylo také udílení dalších cen. Na udělení ceny za nejlepší ženský herecký výkon v dabingu byly v letošním 19. ročníku kromě Milbachové nominovány také Jitka Ježková a Miluše Šplechtová. Na nejlepší mužský herecký výkon v dabingu byli nominováni kromě Brabce také Saša Rašilov a Jan Vlasák.

Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu letos získali Hana Talpová a Antonín Molčík. Cenu za celoživotní mimořádnou dabingovou tvorbu dostal mistr zvuku Jiří Šesták. Zvláštní cenu Františka Filipovského za mimořádné dabingové zpracování televizních nebo filmových snímků si odnesl seriál Simpsonovi XXIII., kde režii dabingu zajistil Zdeněk Štepán. Cenu Jednoty tlumočníků a překladatelů za mimořádnou kvalitu překladu a úpravy získal snímek Serge Gainsbourg - Heroický život, kde překlad a dialogy připravila Anna Kareninová. Stejný snímek získal Cenu FITESu za mimořádné dabingové zpracování hodnotného audiovizuálního díla včetně seriálů.

Cenu Asociace pracovníků se zvukem za nejlepší zvuk získal snímek Prezidentské volby. Udělená byla také Zvláštní cena poroty za mimořádný dětský herecký výkon v dabingu, kterou získal Jakub Němčok za roli Oskara ve snímku Neuvěřitelně hlasitě a nesmírně blízko. Dalším z ocenění byla i Cena diváků za nejlepší výkon nebo dílo v dabingu, hlasující na webu www.dabingforum.cz rozhodli, že cenu získal Zdeněk Podhůrský za roli Nicholase Rushe v seriálu Hvězdná brána: Hluboký vesmír. (ČTK)

09:21
Zlínské divadlo otevřelo novou sezonu muzikálem Divotvorný hrnec

Novou, v pořadí již 68. sezonu Městského divadla Zlín, zahájila v sobotu večer druhá premiéra muzikálu Divotvorný hrnec. Herci jej nastudovali pod vedením umělecké šéfky Hany Mikoláškové. Divadlo muzikál poprvé uvedlo již na konci minulé sezony, nyní jej diváci zhlédli po drobných úpravách a také se dvěma novými členy souboru. "Divotvorný hrnec je jedna z nejkrásnějších pohádek pro dospělé, co znám. Miluji ji již od dětství. Může za to samotný příběh a muzika Burtona Lanea, která je neskutečná. S čertem si hrát je moje vůbec nejoblíbenější píseň. Dalším důvodem je překlad Voskovce a Wericha, mám opravdu blízký vztah k jejich smyslu pro humor," řekla ČTK Mikolášková.

Pohádkově naivní příběh poválečného broadwayského hitu Finian's Rainbow o záhadném Irčanovi, který se svou dcerou shání v Americe pozemek, na němž by zakopal ukradený hrnec elfího zlata, se v překladu Voskovce a Wericha proměnil v komedii o českých emigrantech hledajících v Americe štěstí a bohatství. Zlínský soubor ale změnil prostředí černochů pracujících na plantážích za kabaret světských. Muzikál je tak podle Mikoláškové o 'novocirkusácích sídlících na farmičce, o kterých nikdo neví, co jsou zač, jestli kradou nebo skutečně trénují'. Muzikál je také podle ní poctou těmto lidem, odvážným snílkům, kteří se nebojí zdolat půlku světa, aby našli pohádkové štěstí.

Zlínské divadlo chystá v této sezoně například i premiéru divadelní adaptace románu Kateřiny Tučkové Žítkovské bohyně. Drama o ženách z nedalekých Kopanic na česko-slovenském pomezí, které byly schopné léčit, uřknout i proklít a byly spjaté s přírodou, bude režírovat Dodo Gombár. Soubor také připravuje muzikál My fair Lady, romantický příběh Největší z pierotů či komedii psanou speciálně pro zlínské divadlo Hrabě Monte Carlo. (ČTK)

10:44
Diváckou anketu zlínského divadla vyhrála Hana Briešťanská

Diváckou anketu Městského divadla Zlín Aplaus za minulou sezonu ovládla Hana Briešťanská, která uspěla mezi herečkami a stala se i absolutní vítězkou. Mezi herci diváci ocenili Radovana Krále, který si skleněnou sošku z dílny výtvarníka Jiřího Vosmíka odnesl domů již pošesté. Titulem inscenace roku se může pyšnit muzikál Řek Zorba, který režírovala umělecká šéfka souboru Hana Mikolášková.

Ceny byly předány po sobotním zahájení nové, v pořadí již 68. sezony divadla, které obstarala druhá premiéra muzikálu Divotvorný hrnec. Briešťanská se v minulé sezoně zhostila role vdovy v muzikálu Řek Zorba, slečny Hany v komedii Vzpoura nevěst a Heleny i lva v shakespearovské klasice Sen noci svatojánské. "Vypadá to, že máme novou hvězdu," okomentoval úspěch Briešťanské ředitel divadla Petr Michálek.

Podle mluvčí divadla Veroniky Jurčové se do ankety zapojilo více než 500 diváků, tedy více, než tomu bylo v minulých letech. Briešťanská získala rekordních 1700 bodů. Král obdržel 1460 bodů, sošku doma přidá do sbírky k předchozím oceněním. "Znamenají pro mě diváckou přízeň, důležitou odezvu pro mou práci, kterou mám moc rád," přiblížil Král. (ČTK)

12:03
Palác Akropolis uvede premiéru inscenace PanzerFaust, variaci na Goetheho

V pražském Paláci Akropolis má dnes večer premiéru projekt PanzerFaust divadelního souboru Kabaret Caligula. Křehká herečka Klára Issová v něm spojila síly s divadelními amatéry, na jevišti se objeví netradičně v drsném a sexy kostýmu. V této variaci na známého Goethova Fausta ztvární roli Markétky.

"Nikdo z Kabaretu Caligula není školený herec, i když mají přirozený talent. Každopádně je to úplně něco jiného, než na co jsem byla zvyklá. Po několika zkouškách jsem ale zjistila, že mě to vlastně baví. Je tam takové zvláštní napětí, se kterým se ve světě profesionálního divadla moc často nesetkáte," komentovala inscenaci Issová.

Režisérem projektu je Jakub Sommer, o scénu se postaral Petr Kolínský, který má za sebou spolupráci s Karlem Smyczkem, Věrou Chytilovou nebo Antonínem Moskalykem. Hudbu připravil skladatel Petr Wajsar. Představení PanzerFaust má být plné svérázného humoru, slovních hříček, scénických triků a nápaditých hudebních pasáží. (ČTK)

13:32
Rusko nominuje na Oscara válečný film Stalingrad

Válečné drama Stalingrad se rozhodla nominovat ruská odborná komise na prestižní ocenění Oscara, které uděluje Americká filmová akademie. Snímek, natočený ve 3D formátu, o jedné z rozhodujících bitev druhé světové války natočil Fjodor Bondarčuk, syn slavného ruského režiséra Sergeje Bondarčuka.

Rusko Oscara získalo naposledy v roce 1995, kdy si cenu za cizojazyčný film odnesl snímek Unaveni sluncem režiséra Nikity Michalkova, který si v něm také zahrál. Oscarové ceny se mají předávat příští rok 2. března v Los Angeles.

Stalingrad, jehož výroba stála v přepočtu přes 570 milionů korun, by měl mít premiéru v ruských kinech 10. října. Jednu z hlavních rolí v něm dostal známý německý herec Thomas Kretschmann, který hrál i ve stejnojmenném německo-švédském díle o této válečné události natočeném režisérem Josephem Vilsmaierem. "Ukazujeme tuto bitvu jako lidské drama, ne z pohledu generálů. Diváci mají mít pocit, že sedí přímo v zákopu," prohlásil o svém filmu režisér Bondarčuk. (ČTK)

15:06
Díla ze studentského sympozia vystavují v libereckém muzeu

Bezmála 80 studentů vystavuje ode dneška v Severočeském muzeu v Liberci svá díla, která vytvořila na čtvrtém ročníku Mezinárodního sympozia uměleckoprůmyslových škol Libereckého kraje. Nejlepší díla obohatí po skončení výstavy sbírky muzea. ČTK to dnes řekl ředitel muzea Jiří Křížek.Studenti tří zemí tvořili tento týden na šesti středních školách v Libereckém kraji. "Je to moje první sympozium na postu ředitele muzea. Využil jsem této příležitosti a objel většinu škol," uvedl Křížek. Překvapilo ho, v jak rozdílných podmínkách studenti pracovali. "Někde to mají opravdu těžší, vybavení školy není ideální, jinde jsou ale už na evropské úrovni," konstatoval. Například v Železném Brodě při vytváření děl používali účastníci v dílně produktového designu dokonce i 3D tiskárnu.

Ve výsledcích ale nebylo vždy znát, v jakých podmínkách studenti z Čech, Slovenska a Bulharska tvořili. "Je vidět, že řemeslo, nápad a vtip dokáže nahradit nedostatek v technologiích," ocenil Křížek. V muzeu jsou díla vytvořená všemi technikami, které se učí na uměleckoprůmyslových školách v Libereckém kraji. Nejvíce zastoupené je sklo, ale nechybí ani bižuterie, šperky či díla vytvořená v dílnách uměleckého kovářství. Právě zviditelnění tradičních řemesel je hlavním cílem sympozia, která se v kraji koná pravidelně od roku 2004 v tříletém cyklu.

Letos studenti tvořili na téma Kontrasty. Velmi netradiční přístup zvolil Aleš Rampouch, který v dílně zlatnictví a stříbrnictví vyrobil umělecké spony ve tvaru ještěrky, které připnul na špinavé montérky. "To je asi něco, co ještě nikoho nenapadlo," ocenil Křížek. Díla studentů budou v muzeu do 24. října. Sbírky obohatí 14 nejlepších děl. (ČTK)

16:45
Janáčkovu soutěž vyhráli polský kontrabasista a český cellista

Prestižní Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka vyhrál v kategorii kontrabas Polák Piotr Zimnik, student pořádající Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU). Hlavní cena pro nejlepšího interpreta v oboru violoncello zůstala na české půdě, laureátem je Ivan Vokáč, řekl dnes ČTK mluvčí JAMU Luboš Mareček.Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka patří k nejvýznamnějším setkáním hudebníků do 35 let. Zájem o účast každoročně vzrůstá. V oboru violoncella se letos přihlásilo 106 hudebníků, do Brna jich nakonec dorazilo 90. V kategorii kontrabasu se přihlásilo 52 mladých umělců, utkalo se jich 38.

"Soutěž má v současné době nejvyšší parametry, které určují kvalitu mezinárodních soutěží - je tříkolová, finále je doprovázeno orchestrem a výběr repertoáru každého oboru zahrnuje vrcholná díla světových autorů," uvedl prezident soutěže Jindřich Petráš. Porota v uplynulých dnech vyslechla hudebníky z celého světa. Kromě Evropanů a soutěžících ze zemí bývalého Sovětského svazu se klání zúčastnili muzikanti z Chile, Mexika, Číny, Japonska, Jižní Koreje, Austrálie, Kolumbie nebo Ekvádoru.

Druhé místo v soutěži mladých kontrabasistů vybojoval Němec Michael Karg, bronzový je další student JAMU Petr Vašinka spolu s Němcem Dominikem Emanuelem Wagnerem. Kategorii violoncella ovládl Vokáč před kolegy z Číny a Jižní Koreje, na dělené třetí místo se probojoval také tuzemský hráč Eduard Šístek. V Mezinárodní soutěži Leoše Janáčka se v jednotlivých ročnících střídají obory smyčcové kvarteto, housle, klavír, varhany, violoncello, kontrabas, flétna, klarinet, lesní roh a tuba. (ČTK)

17:38
Výstava českých a rakouských ilustrátorů doplní knižní veletrh

Výstava současné české a rakouské ilustrační tvorby bude součástí doprovodného programu letošního 23. Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě. V havlíčkobrodské Galerii výtvarného umění se návštěvníkům představí tvorba téměř dvou desítek ilustrátorů z Rakouska, jižních Čech, jižní Moravy a Vysočiny. Výstava se koná ve spolupráci s evropským projektem Porta culturae. ČTK to sdělila kurátorka výstavy Daniela Růžičková. Výstava má podtitul Ilustrace z regionů spolu a vedle sebe - konfrontace.

Podle Růžičkové nemusí být kvalitní tvorba spjata jen s metropolemi, právě v regionech je umocněna danou lokalitou. "Kritériem výběru autorů bylo rodiště, bydliště, nebo místo jejich tvorby," uvedla Růžičková. Mnozí z autorů jsou podle ní špičkami ve svém oboru. Návštěvníci uvidí například autentické kopie ilustrací Jaroslava Šerých, Josefa Kremláčka, Vlasty Beránkové nebo Angeliky Kaufmanové. Výstava začne v den zahájení Podzimního knižného veletrhu 18. října a potrvá do 27. listopadu. Poté navštíví také partnerské regiony v Česku i Rakousku.

Podzimního knižního veletrhu s mottem Knihy a čísla se letos ve dnech 18. a 19. října zúčastní více než 160 vystavovatelů. V doprovodném programu se představí téměř 100 spisovatelů a také překladatelů a ilustrátorů. Součástí veletrhu bude už potřetí festival Free the Word!, pořádaný českým a světovým PEN klubem a Krajskou knihovnou Vysočiny. Jeho hlavním hostem bude čínský básník Yang Lian, žijící v exilu. O situaci v současné čínské kultuře a literatuře budou hovořit překladatelé Zuzana Li a Denis Molčanov. (ČTK)

19:20
V Ostravě budou dva koncerty s gospelovými soubory

V Ostravě budou hned dva velké vánoční koncerty, na kterých vystoupí přední gospelové soubory z USA a Británie. Uskuteční se v katedrále Božského Spasitele v centru Ostravy a bývalém plynojemu, dnes aule Gong, v Dolních Vítkovicích. ČTK o tom informovali pořadatelé koncertů. Tradiční gospelový koncert se uskuteční opět v katedrále 16. prosince. Od 20:00 tam vystoupí americký zpěvák, sbormistr a saxofonista Nate Brown se svým The Washington Gospel Singers.

"Hvězda talentovaného Natea Browna rychle stoupá. Jeho jméno se stává pojmem v gospelové hudbě. Jeho věhlas už daleko přesáhl rodný Washington a projekty, pod kterými je podepsán, už došly uznání po celém světě," řekl ČTK Miroslav Beinhauer z ostravské ČEZ Arény, která koncert pořádá. O 11 dnů dříve bude Multifunkční aula Gong hostit jiný gospelový sbor. Vystoupí tam London Community Gospel Choir, který patří mezi vyhledávané sbory. V minulosti doprovázel například Madonnu či George Michaela. Koncert organizují pořadatelé festivalu Colours of Ostrava jako poslední ze čtyř koncertů projektu Solo Colours concerts.

Vstupenky na oba sbory jsou už v prodeji. Návštěva amerického gospelu stojí od 190 do 490 korun. Vstupenky na londýnský sbor jsou k mání za 590 a 690 korun. (ČTK)