On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
02:43
Ostravské divadlo chystá Verdiho operu Ernani

Operní soubor Národního divadla moravskoslezského zahájí novou sezonu Verdiho dílem Ernani. Premiéra se připravuje na 10. října. Režie se ujal slovenský režisér Marián Chudovský, řekla mluvčí divadla Viola Kučerová.

Operu o čtyřech dějstvích složil Giuseppe Verdi v roce 1845. Vycházel z rytířského dramatu Victora Huga s názvem Hernani. Román se odehrává v 16. století ve Španělsku. Libreto napsal Francesco Maria Piave.

"Dílo vzniklo jen krátce po tom, co se Verdi po uvedení opery Nabucco stal uznávaným skladatelem. Hudebně nápaditá opera nepostrádá po vzoru Nabucca niterné vlastenecké sbory ani vděčné belcantové árie," popsala Kučerová.

Příběh boje tří rivalů soupeřících nejen o politickou moc, ale také o lásku krásné ženy ostravské divadlo uvede u příležitosti 200. výročí narození slavného skladatele. Operu soubor nastudoval v italském originále s českými titulky.

V hlavních rolích se představí Luciano Mastro, Aleš Jenis, Martin Gurbaľ, Olga Romanková a další. Hudební nastudování si vzal na starost Tomáš Brauner, scénu připravil Jaroslav Valek, kostýmy navrhl Peter Čanecký. Premiéra se v Divadle Antonína Dvořáka uskuteční 10. října v 18:30. (čtk)

06:30
Husa na provázku oslavila 45 let, většina akcí byla vyprodána

Brněnské divadlo Husa na provázku oslavilo devítidenním festivalem nazvaným Divadlo v pohybu 45 let své existence. Akce s podtitulem Duha v Brně v neděli skončila, většina představení byla vyprodaná, sdělila za divadlo Alžběta Nagyová.

Divácky nejnavštěvovanější akcí byl podle ní úvodní dvanáctihodinový blok Den extáze v Domě umění a Domě pánů z Fanalu, který nabídl průřez tvorbou divadla a zúčastnily se jej nejvýznamnější osobnosti s Husou spjaté.

"V rámci festivalu jsme také chtěli upozornit na to, že stále stojíme o pojmenování uličky vedoucí od divadla k Denisovým sadům jménem Václava Havla. Uspořádali jsme tam proto happening a 50 lidí chodilo uličkou s 50 fotografiemi pana Havla," uvedla Nagyová. Přehlídka představení divadla se konala kromě tradičních prostor na Zelném trhu také v pavilonu Anthropos a ve vile Tugendhat. Tečkou za festivalem byl přípitek 45 litry šampaňského.

I v nadcházející sezóně se diváci v Huse na provázku mají podle Nagyové na co těšit. V listopadu je naplánovaná premiéra hry P-Š-T! aneb Pohádkáři, což je inscenace o televizních pohádkách. "V prosinci budeme mít obnovenou premiéru Betléma a na jaře premiéru Amadea. Budeme čerpat i z Formanova filmu, zahrají si tam otec a syn Donutilovi," řekla Nagyová.

Soubor Husy na provázku hrál poprvé v březnu 1968 v Procházkově síni. Prvními členy byli profesionální hudebníci, herci a studenti uměleckých škol, zejména posluchači JAMU. První festivalová akce pod názvem Divadlo v pohybu se konala roku 1973. (čtk)

09:03
Dagmar Havlová v USA navštívila festival věnovaný Havlovi

Světovou premiérou koncertu Život v pravdě v neděli ve Washingtonu pokračoval festival Mutual Inspirations (Vzájemné inspirace) pořádaný českou ambasádou v USA.

Festival, jehož náplní jsou koncerty, filmy, divadelní představení a literární akce, je letos věnován odkazu zesnulého prezidenta Václava Havla.

Premiéru díla známého skladatele Josepha Santo v provedení Trinity Chamber Orchestra navštívila dnes také vdova po exprezidentovi Dagmar Havlová.

Festival probíhá od začátku září do konce října. V jeho rámci se mimo jiné uskutečnilo osm představení her Václava Havla na čtyřech scénách ve Washingtonu a New Yorku. Američtí diváci mohli v průběhu několika dní shlédnout Vernisáž režírovanou Miřenkou Čechovou, či hru Antiwords, kterou ovlivnila Havlova Audience. Představení měla u americké kritiky vesměs pozitivní ohlas. Poslední večer s Havlovou dramatickou tvorbou se bude konat v úterý v Českém domě v New Yorku.

Ve středu se jako jedna z poct prvnímu prezidentovi České republiky uskuteční odhalení lavičky Václava Havla navržené jeho dvorním architektem Bořkem Šípkem na univerzitě v Georgetownu. (čtk)

11:15
Naději na nominace evropských cen má Můj pes Killer i Hořící keř

Dva filmy z domácí produkce byly doporučeny k nominaci na Evropské filmové ceny. Jsou jimi Hořící keř režisérky Agnieszky Hollandové a koprodukční česko-slovensko snímek Můj pes Killer, který natočila režisérka Mira Fornayová. Dnes to oznámila ředitelka národního zastoupení programu Evropské unie Media Desk Česká republika Daniela Staníková.

Podle ní se do letošního výběru dostalo celkem 46 filmů z dvaatřiceti evropských zemí. "Opět to dokazuje velkou různorodost evropské kinematografie," uvedla Staníková. V následujících týdnech bude 2900 členů Evropské filmové akademie nominovat vybrané filmy. Nominace v jednotlivých kategoriích (film, režie, scénář, herec, herečka a další) budou oznámeny 9. listopadu ve Španělsku v rámci mezinárodního filmového festivalu v Seville.

"Vyhlášení vítězů 26. ročníku Evropských filmových cen se uskuteční 7. prosince 2013 v Berlíně," dodala Staníková.

Film Agnieszky Hollandové Hořící keř sestříhaný ze stejnojmenné televizní minisérie navrhla už Česká filmová a televizní akademie k nominaci na Oscara. Stalo se tak po vyjádření právníků, že jde o nové dílo, a nebylo porušeno pravidlo, že film nesmí být před uvedením do kin vysílán v televizi či na internetu. Téměř čtyřhodinovou minisérii na jaře v 15 evropských zemích odvysílala placená televize HBO, která ji produkovala.

Do nominací na evropskou obdobu amerických Oscarů může být vybrán i snímek Miry Fornayové Můj pes Killer. Získal už jednu ze dvou hlavních cen Tiger Hivos Award v soutěži 42. ročníku MFF v Rotterdamu. Byl oceněn Zlatým ledňáčkem za nejlepší český film na festivalu Finále Plzeň, získal ocenění za nejlepší režii na 18. ročníku MFF ve Vilniusu, další ceny má z festivalů v Maďarsku a Rusku. (čtk)

11:35
První premiérou v sezoně bude v Baletu ND Romeo a Julie

První z premiér baletního souboru Národního divadla v nadcházející sezoně bude nová verze baletu Romeo a Julie na hudbu Sergeje Prokofjeva. Inscenaci nejslavnějšího milostného příběhu všech dob z pera Williama Shakespeara vytváří choreograf a umělecký šéf Baletu ND Petr Zuska. Premiéra je na programu 14. a 15. listopadu ve Státní opeře.

V hlavních rolích se představí stálice i nové tváře souboru Baletu ND. Královnu Mab alternují Nikola Márová a Miho Ogimotoová, Otce Lorenza Viktor Konvalinka a Alexandre Katsapov, Julii Marta Drastíková a Andrea Kramešová, Romea Ondřej Vinklát a Francesco Scarpato. Romeo a Julie patří k úspěšným inscenacím, které se na scény Národního divadla vracejí. Aktuální verze, pojatá v duchu neoklasické taneční estetiky, bude šestou v historii souboru.

Umělecký šéf Baletu ND Petr Zuska chtěl přistoupit k inscenaci slavného baletu nově, do popředí vedle hlavních postav vystupuje kněz Lorenzo. "Odrazil jsem se od postavy Lorenza, jenž je v drtivé většině baletních verzí pouze ´chodící´ rolí bez jakéhokoliv širšího prostoru pro jeho charakter a duši. Pojmenoval jsem si Lorenza jako symbol lidské víry v boha, v dobro, v pořádek, v úspěšnost dobrého plánu k uspokojení všech," říká k inscenaci Petr Zuska.

Zároveň je Lorenzo ve výsledku tou nejtragičtější postavou, jelikož díky nepředvídatelné náhodě se mu vše vymkne z rukou. Jeho dobrá vůle tím nepřímo vede k tragédii. V baletu ho choreograf představí jako renesančního člověka, který se staví proti nesmyslnosti řádů a snaží se pomoci oběma milencům.

Jeho protipólem je královna Mab, mytická vládkyně stínů, která naopak představuje iracionalitu života a bytí. Není ani dobrá ani zlá a zároveň oboje dohromady, podobně jako lidé vnímají lásku a smrt. Mab s sebou nese nepředvídatelnost a nekontrolovatelnost, a ač průhledná neviditelná postava, je to ona, která tahá za nitky.

Prostřednictvím Lorenza a Mab se prolíná příběhem střet mezi mužským a ženským principem, mezi jin a jang, mezi racionálním plánováním a nepředvídatelností náhody. "Konflikt otce Lorenza s královnou Mab lze v širším kontextu i vnímat jako konflikt mezi člověkem a bohem či univerzem, kdy člověk nemá žádnou šanci. Stejně tak, jako rozum bývá v konečném důsledku válcován citem, mozek srdcem, vědění sny - a prosperita krizí. Vždy se jedná o dvě strany jedné mince, které jsou ale bohužel většinou v nerovnováze," uvedl Zuska ke své připravované choreografii i poselství předlohy. (čtk)

14:02
Národní divadlo Moravskoslezské v Ostravě připravuje sérii výstav

Národní divadlo Moravskoslezské připravuje sérii výstav autorů současné malby a kresby. Uvidí je návštěvníci ostravských Divadel Antonína Dvořáka a Jiřího Myrona. První z nich, nazvaná Jenom ženy, začne 7. října. Dnes to řekla mluvčí divadla Viola Kučerová.

"Budovy obou divadel Národního divadla moravskoslezského navštíví měsíčně tisíce lidí, kterým chceme umělecký zážitek z představení umocnit výtvarnými díly. Kladné reakce máme na pravidelné výstavy současné fotografie, probíhající v Galerii Opera v Divadle Jiřího Myrona," řekl ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Nový cyklus začne výstavou ostravské rodačky Hany Puchové. Kurátorem celého cyklu je Martin Klimeš. Následovat budou výstavy Zbyňka Janáčka, Daniela Balabána, Aleše Hudečka a Josefa Mladějovského, které budou přístupny publiku vždy hodinu před každým představením. První výstava Jenom ženy z připravovaného cyklu začne vernisáží 7. října v 18:00 v Divadle Antonína Dvořáka za přítomnosti autorky Hany Puchové.

Puchová se narodila v roce 1966 v Ostravě, v letech 1992 až 1997 studovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru ilustrace a grafiky u profesora Jiřího Šalamouna. První samostatnou výstavu měla v roce 1996 v Marseille ve Francii.

Vystavovala s generačně i jinak spřízněnými umělci z Ostravy Jiřím Surůvkou, Pavlem Šmídem, Danielem Balabánem, Petrem Pastrňákem a dalšími. Roku 2010 byla společně se spisovatelem Markem Tomanem nominovaná na cenu Magnesia Litera v kategorii knihy pro děti a mládež za knihu Můj Golem, kterou ilustrovala. Společně se spisovatelem Janem Balabánem vytvořila komiks Srdce draka.

Milovníci výtvarného umění nemusejí čekat až do zahájení této výstavy. Už nyní jsou ve foyer Divadla Jiřího Myrona vystavena tři výjimečná díla autorů Stanislava Kolíbala, Krištofa Kintery a Karla Malicha, zapůjčená Galerií výtvarného umění Ostrava. (čtk)

14:24
Hostem jihlavského festivalu dokumentů bude Moazzam Begg

Britský aktivista muslimského původu Moazzam Begg, známý jako básník z Guantánama, bude jedním z významných hostů jihlavského Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů. Na festival přijede jako lektor Inspiračního fóra, unikátního projektu sloužícího k objevování nových témat a námětů pro dokumentární filmy. Dnes to oznámil ředitel festivalu Marek Hovorka.

"Moazzam Begg je kontroverzní a nesmírně zajímavou postavou. Stane se průvodcem mezi politikou George W. Bushe a Baracka Obamy, mezi válkou a mírem, uzavřenou a otevřenou Evropou, terorismem a aktivismem," uvedl Hovorka.

Festivalové Inspirační fórum je místem pro setkávání s výraznými osobnostmi. V minulých letech se jej zúčastnili například držitel Nobelovy ceny za literaturu Kao Sing-ťien, mírový aktivista Tárik Alí či členové aktivistických skupin Femen a Vojna. Kurátorem Inspiračního fóra bude režisér a producent Filip Remunda.

Moazzam Begg se narodil ve Velké Británii muslimským rodičům a od mládí se aktivně angažuje v islámské politice. Po ročním vězenění v Kábulu a téměř tříletém pobytu v americké věznici Guantánamo založil organizaci Cageprisoners, jejímž prostřednictvím bojuje za práva vězňů. Dlouhodobě se snaží vstupovat do zahraničních debat, přispívá do britského i zahraničního tisku a přednáší na univerzitách. Vyjadřuje se například k otázkám mučení vězňů a protiteroristické legislativě.

Moazzam Begg také vystupuje v několika dokumentárních filmech zabývajících se lidskými právy, mimo jiné v oscarovém snímku z roku 2008 Taxi na temnou stranu (Taxi to the Dark Side) režiséra Alexe Gibneyho. Svůj životní příběh sepsal v knize Enemy Combatant. Je to první dílo, které bylo publikováno guantánamskému vězni. Nálepku "Nepřátelský bojovník", což je překlad názvu Beggovy knihy, mu přiřkla americká vláda podezřením ze členství v teroristické skupině Al-Káida. Bez obvinění strávil v Guantánamu téměř tři roky a bez vysvětlení byl propuštěn.

Letošní, 17. ročník jihlavského festivalu, který je největší událostí svého druhu ve střední a východní Evropě, se uskuteční 24. až 29. října. Filmy mohli jejich tvůrci hlásit na festival do konce července. Organizátoři vybírají z více než 2500 snímků, ve festivalovém programu se jich podle Hovorky objeví téměř 180. Projekce se uskuteční na tradičních místech. Centrum festivalového dění bude v Oblastní galerii Vysočiny, promítat se bude v Domě kultury, kině Dukla a v divadle DIOD. (čtk)

14:45
Šumperk připravuje prohlídkovou trasu kolem historických budov

Historické budovy v Šumperku na podzim propojí prohlídková trasa, díky které se obyvatelé města i jeho návštěvníci seznámí s tamní architekturou. Šumperku se na přelomu 19. a 20. století kvůli podobnosti jeho architektury s hlavním městem tehdejší habsburské monarchie přezdívalo Malá Vídeň a nová prohlídková trasa má zvýšit povědomí o zajímavých budovách ve městě.

Bohuslav Vondruška z oddělení kultury a vnějších vztahů radnice dnes řekl, že trasa povede kolem 24 budov spjatých s obdobím nebývalého rozkvětu města. Začátek prohlídky bude u městské knihovny v ulici 17. listopadu a trasa bude pokračovat po Hlavní třídě přes náměstí Míru a skončí v Smetanových sadech. "Mezi budovami nebude chybět například bývalá Sieglova vila, Pavlínin dvůr, budova divadla, bývalé paláce rodiny Oberleithnerů, radnice, dům U Bílého psa a Seidlův palác," uvedl.

Historické domy budou osazeny malou tabulkou s populárně-naučným textem a dobovou fotografií. Radnice vytiskne i letáky s mapkou, které budou k mání například v městském informačním centru. "Zájemce si tak bude moci projít trasu kdykoliv na vlastní pěst bez doprovodu průvodce. Navíc připravujeme i interaktivního průvodce formou aplikace pro chytré telefony a tablety," podotkl Vondruška.

V Šumperku se na přelomu 19. a 20. století usadili významní vídeňští obchodníci a podnikatelé, kteří na jeho předměstí postavili textilní továrny. V Šumperku si zámožní podnikatelé tehdy nechali postavit honosné paláce, jejichž architektura jim měla připomínat Vídeň. (čtk)

15:10
Jazzový zpěvák Michael Bublé se v lednu představí v Praze

Jedna z největších hudebních hvězd současnosti, kanadský jazzový zpěvák Michael Bublé míří konečně i do České republiky. Svědkem české koncertní premiéry tohoto swingaře bude 24. ledna příštího roku O2 Arena. Dnes to oznámila společnost NuCoast Productions.

Bublé prodal více než 45 milionů alb. Přes dva miliony diváků navštívilo jeho poslední turné. Zahájení jeho letošního s názvem To Be Loved Tour si jen v Londýně nenechalo ujít přes 170 tisíc lidí.

Vstupenky pro jeho nejvěrnější příznivce budou k dispozici od 3. října a pro širokou veřejnost o den později. Nejlevnější lístky z šesti cenových kategorií budou k dostání po 1290 korunách. Nejnáročnější diváci si mohou pořídit po 3990 Kč takzvané platinové vstupenky, v jejichž ceně bude zahrnuto občerstvení.

Michael Bublé, dnes trojnásobný držitel Grammy a mnohonásobný vítěz Juno Awards, se narodil 9. září 1975 v Burnaby v Kanadě. V dětství prý netoužil po ničem jiném, než se stát hokejistou. Jeho druhou vášní byla hudba. Od šestnácti let vystupoval v nočních barech, účastnil se a vítězil v talentových soutěžích, sbíral zkušenosti před televizní kamerou a jako jednadvacetiletý vydal své první album BaBalu. To ale, stejně jako jeho další dvě nezávislé nahrávky, zůstalo širší veřejností takřka bez povšimnutí.

V roce 2000, kdy už stál před rozhodnutím opustit i tento svůj sen, přišel kýžený zlom, kdy byl představen producentovi Davidu Fosterovi, který spolupracoval například s Madonnou, Michaelem Jacksonem i Whitney Houstonovou. Prvním výsledkem jejich spolupráce bylo album Michael Bublé, které spatřilo světlo světa 11. února 2003 a stalo se "jedničkou" v Austrálii a na Novém Zélandě, v Kanadě, Anglii či Itálii se umístilo v první desítce a kromě několika multiplatinových prodejních ocenění vyneslo interpretovi první Juno Awards (kanadskou obdobu Grammy).

O dva roky později uvedl Bublé na trh desku It's Time, se kterou obsadil prakticky celou Evropu, kde se prodaly dva z celkem šesti milionů kopií tohoto alba. Následovala další a před začátkem léta se Bublé se svým zatím posledním albem To Be Loved rozjel na světové turné, které zahájil deseti vyprodanými koncerty v Londýně a pěti v Dublinu. Po právě probíhající sérii čtyřiceti vystoupení ve Spojených státech se počátkem nového roku do Evropy vrátí na další tři desítky koncertů.

Více je na www.michaelbuble.com. (čtk)

15:45
Plastic People oslaví 45 let koncertem v Akropoli

Koncertem v pražském Paláci Akropolis oslaví 3. října kapela The Plastic People of the Universe 45 let od svého založení. Sdělil to manažer skupiny Romek Hanzlík. "Na koncertě se můžeme těšit na největší hity, stejně jako na skladby, které znamenaly milníky v historii skupiny," doplnil.

Kapela hraje desítky let i přes nepřízeň doby, která poznamenala její existenci přes dvě desítky let. Po celou dobu si skupina udržuje jasnou uměleckou vizi a hudebně se vyvíjí k nezaměnitelnému výrazu, který si získává uznání po celém světě, připomíná Hanzlík.

The Plastic People Of the Universe vznikli v září roku 1968 a jejich tvorba, ovlivněná v začátcích zejména americkými Velvet Underground, Captainem Beefheartem či Frankem Zappou, se stala jednou z nejoriginálnějších nejen na české rockové scéně. Od roku 1968, kdy vznikli PPU, se v kapele vystřídalo téměř 40 hudebníků. Většina z nich tam strávila pouze krátkou dobu. Svá slavná, v zahraničí vydaná alba, která kolovala v kopiích mezi zastánci nezávislé kultury, mohli Plastici ve své vlasti vydat až po roce 1989.

S nástupem normalizace byl v roce 1970 kapele odebrán profesionální statut a vybavení. Státní šikana vyvrcholila zatčením všech Plastiků v březnu 1976. To vzbudilo protesty mezinárodní kulturní veřejnosti. Při kampani na jejich obranu se zformovala pozdější Charta 77. (čtk)

16:15
Do Zlína přijedou fanoušci metalové muziky se severským nádechem

Do Zlína přijedou fanoušci metalové hudby se severským nádechem. Ve středu se zde koná festival Heidenfest, který je evropským svátkem vikinské muziky a zahrnuje dvě desítky koncertů. Zlín bude jediným městem v České republice, kde se Heidenfest zastaví. Sál v Masters of Rock Café se otevírá v 17:30, první kapela začne hrát o hodinu později. Dnes to řekl Zdenek Čík z pořádající agentury Pragokoncert.

Hlavním lákadlem festivalu bude zřejmě finská skupina Turisas, která si svůj název vypůjčila od mytologického mořského monstra. "Kapela, která umně promíchává folk metal s prvky power i symfonického metalu, na Moravu přiveze pár měsíců starou desku Guards of Glory a kromě ní představí i nového basáka a bubeníka," uvedl Čík. Z Finska dorazí také folk metaloví Ensiferum, kteří si za bezmála dvacet let hraní vytvořili v tuzemsku široký okruh příznivců.

Vyznavači metalu se mohou těšit i na Bavory Equilibrium, kteří symfonický metal s folk metalem mixují už třináctým rokem, nebo na další německou kapelu Suidakra. Program festivalu zahájí mladá finská partička Frosttide, která kombinuje melodický death a folk metal.

Fanoušky metalu čeká ve Zlíně nabitý podzim. Už v sobotu mohou také do Masters of Rock Café vyrazit na koncert švédského death metalového tria Hypocrisy a 11. října přijede německá metalová diva Doro Pesch, která se do Česka vrací oslavit 30 let svého působení na světových pódiích. Dva týdny po německé zpěvačce zlínský klub rozburácejí kanadští trashmetalisté Annihilator, pro které to letos bude jediný koncert v České republice.

V listopadu pak do Zlína dorazí německá kapela In Extremo, jejíž členové kombinují středověké lidovky s melodickým metalem. Dva dny po In Extremo, 23. listopadu, se na zlínském zimním stadionu Luďka Čajky uskuteční zimní verze festivalu Masters of Rock. Metalisté se mohou těšit například na melodický metal v podání amerických Kamelot nebo na finskou death metalovou formaci Children of Bodom. Více informací je na webu www.mastersofrock.cz. (čtk)

16:37
Vytopená libeňská Palmovka bude po celou sezonu hostovat

Rekonstrukce pražského Divadla pod Palmovkou, které poničily červnové povodně, se zřejmě protáhne na celou sezonu a soubor bude muset hrát i zkoušet mimo domovskou scénu. V říjnu bude hostovat na Nové scéně Národního divadla, v Divadle v Dlouhé a ve Švandově divadle, v listopadu i v Divadle Komedie, řekla dnes mluvčí Palmovky Barbara Tůmová.

"V pořadí už šestašedesátá sezona se odehraje ve znamení změn. Novým ředitelem a uměleckým šéfem se 1. září stal režisér Michal Lang. Se svým týmem přišel do budovy, jejíž suterénní prostory s kotelnou a vzduchotechnikou byly zaplaveny. Rekonstrukci převzal odbor městského investora pražského magistrátu," uvedla.

I přes složitou situaci připravuje Lang na říjen novinku, půjde o Lorkovu hru Krvavá svatba. Premiéry se uskuteční 25. října v Městském divadle v Děčíně, 26. října v Divadle Dlouhé a 29. října ve Švandově divadle.

V září hráli Libeňští pouze na zájezdech a s inscenací hry Králova řeč se zúčastnili festivalu Divadlo v Plzni. Hostovali v Třeboni s hudební komedií Edith a Marlene, v Jičíně uvedli dramatizaci slavného románu Mefisto.

V hlavních rolích hry o vášnivé lásce Krvavá svatba uvidí diváci vedle stálé členky souboru Zuzany Slavíkové tři nové herecké tváře. Ondřej Veselý a Ondřej Volejník přišli na Palmovku z Jihočeského divadla v Českých Budějovicích a Tereza Dočkalová z ostravské Komorní scény Aréna. Všichni by se měli stát členy nově vznikajícího souboru. Po několika letech se jako host do souboru vrátí Aleš Procházka.

V září začaly zkoušky prvního titulu zamýšlené série "nemilosrdných politických kabaretů", které volně navazují na diváky dobře přijatý kabaret Blonďatá bestie. Projekt režiséra Tomáše Svobody a Ondřeje Formánka ve spolupráci s Divadlem pod Palmovkou a Novou scénou Národního divadla vstoupí do nové fáze, když si za základ bere hru Alfreda Jarryho Král Ubu a originálně ji adaptuje na současné poměry. Premiéra projektu nazvaného Miloš Ubu aneb ... málem králem je plánována na 11. listopadu ve foyeru Nové scény Národního divadla.

Na další měsíce chystá divadlo českou premiéru hry britského dramatika Johna Hodge Spolupracovníci, jejímž námětem je setkání diktátora Josifa Stalina se spisovatelem Michailem Bulgakovem. Tomáš Svoboda připravuje autorský text Bratři Pospíšilovi. V plánu je i premiéra nizozemské komedie Cloaca, kterou režisér Petr Zelenka přejmenoval na FUK. (čtk)

17:02
První premiéra budějovického Malého divadla bude pro nejmenší

Českobudějovické Malé divadlo zahájí nadcházející sezonu v sobotu premiérou pohádky O jednom malém Ježkovi. Malí diváci se jejím prostřednictvím podívají do malířského ateliéru. Příběh o ježkovi, který přišel téměř o všechno, a přesto i s málem, které mu zůstalo, dokázal konat velké věci, budou herci vyprávět nejen svými hlasy, ale i prostřednictvím nejrůznějších výtvarných technik, řekl dnes režisér Petr Hašek.

Hašek, jenž se letos stal kmenovým režisérem scény, proslul jako režisér a zakladatel souboru Geisslers Hofcomoedianten, působil i v hradeckém divadle Drak a na řadě dalších známých scén. Pohádku připravil s herci Vjačeslavou Zubkovou, Janem Vejražkou, Denisou Posekanou, Lucií Škodovou a Danou Chroustovou ve scénografii Jitky Nejedlé. Nebudou chybět živě zpívané písně, tentokrát z pera uznávaného slovinského loutkáře a muzikanta Matiji Solceho.

Malé divadlo, jež je jedním ze čtyř souborů Jihočeského divadla, se programově věnuje tvorbě pro děti a mladé diváky. V letošní sezoně chystá dvě nové inscenace pro nejmenší děti, vedle pohádky o ježcích, to bude příběh na motivy Bohumila Říhy Jak jel Vítek do Prahy v režii Terezy Karpianusové, a pro starší děti Knoflíkovou válku pod vedením Davida Dvořáka. Čtvrtou premiérou v květnu bude originální adaptace Cervantesova románu Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha. Chystaná je jako rodinné plenérové představení. Vznikat bude pod vedením Matija Solce a Petra Haška.

Malé divadlo přichází také s projektem Jiná úterý. "Jeho cílem je umožnit dospělým divákům na malé scéně Jihočeského divadla pravidelně sledovat tvorbu českých i zahraničních souborů alternativního divadla, čili souborů, které kombinují postupy běžného činoherního divadla s divadlem hudebním, pohybovým, loutkovým i výtvarným," uvedl umělecký šéf Malého divadla Zdeněk Jecelín.

Současně chce Malé divadlo přesvědčit diváky, že značná část jeho repertoáru není jenom pro děti. Připravili pro ně představení Bílý tesák, Tom Sawyer, Divoký tygr přeskakuje strž nebo třeba Sto roků prázdnin. (čtk)

17:49
Do Brna přijedou jazzové hvězdy a držitelé prestižních cen Grammy

Brněnští jazzoví fanoušci mají letos na podzim mimořádně nabitý koncertní kalendář. Díky přehlídce Moravia Music Fest přijedou do Brna slavní zahraniční interpreti a držitelé cen Grammy. Další atraktivní koncerty nabízejí přehlídky Jazz On v klubu Alterna a Jazz Brno ve Staré Pekárně. V říjnu navíc vystoupí v Huse na provázku hvězdná latinskoamerická kapela Descargon, zjistila ČTK od pořadatelů a promotérů.

Šestý ročník Moravia Music Festu tvoří devět koncertů se společným mottem Architekti jazzu. K největším hvězdám patří americký bubeník Brian Blade, jenž přijede v triu se saxofonistou Benjaminem Koppelem a kontrabasistou Scottem Colleyem, dále trombonista a mistr žánru funky Fred Wesley nebo vícenásobný držitel Grammy, bubeník Antonio Sanchez.

Podle ředitele festivalu Josefa Buchty lze Sancheze, Bladea a Wesleyho považovat za "pilíře jazzového slovníku". "Pro mnohé budou zcela jistě velkou inspirací a hudební 'fajnšmekři' si určitě jejich koncerty vychutnají," řekl Buchta.

Festival začne 16. října vystoupením tria Koppel-Colley-Blade v Metro Music Baru. Přehlídka vyvrcholí 4. prosince v Janáčkově divadle, kde vystoupí orchestr B-Side Band se zpěvákem Vojtěchem Dykem a speciálním hostem Kurtem Ellingem. Američan Elling je podle některých kritiků nejlepším jazzovým zpěvákem současnosti. Rovněž patří k držitelům Grammy.

K hvězdám koncertní série Jazz On patří třeba izraelský pianista Šaj Maestro. V klubu Alterna odehraje svůj jediný český koncert k desce The Road to Ithaka. Vystoupí třeba také kytarista Rudy Linka. Jazzové večery v Alterně jsou rozvrženy od září do prosince, podobně jako v případě koncertní řady Jazz Brno ve Staré Pekárně, která letos představí třeba zpěvačku Melanii Scholtzovou z Kapského Města.

Mezinárodní sestava Descargon vystoupí 10. října v Huse na provázku. Pětičlennou kapelu tvoří muzikanti z Kuby, Kolumbie, Peru a Brazílie, jejichž hudba je mixem salsy, samby, latin jazzu a dalších temperamentních žánrů. Den před koncertem členové kapely povedou tvůrčí dílnu. (čtk)

18:01
Čína chystá reedici Maovy Rudé knížky

Čínské úřady chystají nové vydání sbírky politických myšlenek revolucionáře a politika Mao Ce-tunga, známé ve světě jako Rudá knížka. Znovuobjevení Citátů předsedy Maa, jak se dílo v charakteristickém červeném přebalu jmenuje oficiálně, přichází v době návratu k rétorice tohoto diktátora. Stávající čínský vůdce Si Ťin-pching je podle politologů obdivovatelem Mao Ce-tunga a vrací se k jeho terminologii i některým jeho ideám. Píše o tom dnes deník The Guardian.

Maova Rudá knížka je druhou nejvydávanější knihou světa po bibli. V době kulturní revoluce byla v oběhu miliarda jejích výtisků a obyvatelé Číny, včetně negramotných rolníků, byli nuceni učit se z ní nazpaměť celé pasáže.

Když v Číně nastal čas reforem, šly tisíce výtisků Rudé knížky do sběru. Postupně se začaly objevovat nové přetisky, na žádné nové vydání citátů Mao Ce-tunga, který má na svědomí v důsledku špatného vedení ekonomiky a politického teroru životy desítek milionů lidí, ale doposud nedošlo. "Je to velmi citlivé téma," vysvětlil Daniel Leese, autor knihy Maův kult a expert na Maovu éru na univerzitě ve Freiburgu.

Mao Ce-tung nicméně zaujímá i v moderní čínské společnosti čestné místo. Jeho tělo leží v mauzoleu na centrálním pekingském náměstí Tchien-an-men a jeho portrét zdobí čínské bankovky. Komunistická strana se ale distancovala od pozdějších let Maovy vlády, když označila 70 procent jeho názorů za správné a 30 procent za mylné. Návrat k Maově rétorice proto vyvolává u mnohých pozorovatelů rozpaky či dokonce obavy.

Aktualizované vydání Rudé knížky se očekává v listopadu, krátce před 120. výročím Maova narození. Stojí za ním především vysoký představitel čínské akademie vojenských věd Čchen Jü, podle nějž nová publikace nemá žádné politické motivy. "Chtěli jsme jen zredigovat tuto knihu, jako jiní učenci pracují na dílech Konfucia," řekl jménem svého dvacetičlenného týmu.

Podle politologů však není vydání Rudé knížky pouhou osobní iniciativou malé skupinky lidí, ale má podporu v nejvyšším vedení strany.

"(Prezident) Si ho možná neinicioval, ale určitě ho posvětil," prohlásil Joseph Cheng, analytik z městské univerzity v Hongkongu.

Podle některých názorů se jedná o taktický manévr, který má oslovit ultralevicové členy strany rozhořčené doživotním trestem vězení pro někdejšího vysokého stranického funkcionáře Po Si-laje, který propagoval návrat k maoistické rétorice. Ultralevičáci rovněž s obavami očekávají pravděpodobné oznámení finančních a ekonomických reforem na listopadovém sjezdu strany.

Jiní v novém vydání Maových citátů vidí důkaz opravdového přesvědčení čínského prezidenta. "Si věří v maoismus. Chce zcela oživit Maovu politiku a už s tím začal," tvrdí politolog Čang Ming.

Nejznámější edicí Rudé knížky byla vojenská vydání v červených plastových deskách, která se vešla do kapsy armádní uniformy. U nového vydání bude prý přebal jen zčásti vyvedený v rudé barvě komunistické strany. Z díla také mají být odstraněny citáty, které byly Maovi nesprávně připsány, a opraveny ty, které byly překrouceny, píše list The Guardian. (čtk)

07:31
Fanynky dostaly odpověď od McCartneyho po 50 letech

Dvě anglické fanynky dostaly odpověď od zpěváka a hudebníka Paula McCartneyho půl století poté, co se ho snažily kontaktovat. Umožnila jim to náhoda a oblíbený zábavný pořad The One Show britské televizní stanice BBC. Barbara Bezantová a Lyn Phillipsová v roce 1963 nahrály tehdejšímu členovi Beatles vzkaz na kotoučový pásek, který poslaly poštou do londýnského klubu, kde slavná skupina hrála. Kromě jiného dívky ve věku 17 a 19 let uvedly, že sní o setkání s Paulem, ale že tuší, že se to nejspíš nikdy nestane. Nedostalo se jim nejen setkání, ale ani odpovědi.

Nedávno se však jejich balíček s páskou objevil na bleším trhu v přístavním anglickém městě Great Yarmouth, kde ho koupil místní historik David McDermott. Poslechl si nahrávku a rozhodl se pomocí televize ženy najít a zajistit jim odpověď McCartneyho. "Ahoj Lindo a Barbaro. Moc děkuji za vaší milou nahrávku. Nakonec došla, lepší pozdě než nikdy. Je skvělé slyšet, že jste se po tolika letech opět sešly. Mějte stále radost z hudby. S láskou Paul," přečetl televizní moderátor v pořadu oběma přítomným ženám odpověď od nyní jednasedmdesátiletého McCartnehyo. (ČTK)

09:22
Do roka má do kin přijít 80 českých dokumentů

Do září příštího roku se má v kinech objevit na osmdesát českých dokumentárních snímků. Vyplývá to z pondělní prezentace, kterou v pražském kině Světozor uspořádalo České filmové centrum s Institutem dokumentárního filmu. Režiséři Filip Remunda, Linda Jablonská, Pavel Štingl, Miroslav Janek a další představili desítku projektů v různých stádiích přípravy a výroby. Jsou součástí česko-anglického online katalogu s 80 autorskými dokumenty. Na prezentaci navázala předpremiéra filmu Iva Bystřičana Mých posledních 150.000 cigaret, který bude koncem října uveden na mezinárodním festivalu v Jihlavě. Přináší souvislosti, jimž se tabákový průmysl a politici vyhýbají. Na pozadí osobního režisérova příběhu zhmotňuje začarovaný kruh obchodu s lidskou slabostí.

Podle Remundy film patří na velké plátno, tedy do kina, ovšem najít provozovatele, který by ho uvedl, je stále těžší. "Je třeba hledat nové cesty, vyjít divákům vstříc. Institut dokumentárního filmu proto připravuje alternativní distribuci ve spolupráci s kavárnami, bývalými továrnami, hudebními kluby a dalšími undergroundovými kulturními prostory. Snahou je vytvořit komunitu, která si bude vzájemně pomáhat," uvedl. On-line katalog obsahuje informace o titulech rozdělených podle fáze přípravy (příprava, produkce, postprodukce) a délky (do 30 minut, do 60 minut a nad 60 minut). Tištěný katalog je útlejší a obsahuje informace o 25 nejzajímavějších dokumentech, které představují průřez různými žánry a stopážemi. Má sloužit zahraničním a domácím profesionálům a představitelům festivalů k orientaci v aktuální tvorbě.

Mezi prezentovanými projekty byl snímek Eugéniové Pavla Štingla křísící učení, které mělo kdysi spasit lidstvo před vážnými genetickými zátěžemi. Režisér myšlenku eugeniky oživuje, ovšem nahlíží na ni jako na mesiášský syndrom a exemplární případ zneužití vědy. Dokumentaristka Linda Kallistová Jablonská sleduje ve filmu Počátky tři dívky, které dosáhly plnoletosti a musely v červnu 2012 opustit Výchovný ústav pro děti a mládež. Sleduje, jaké šance dává společnost outsiderům. Příběhem tří nevšedních jazzmanů, pocházejících ze stejné generace, jíž ovlivnila ruská okupace Československa v roce 1968, se inspirovali Robert Kirchhoff a Filip Remunda při natáčení snímku Jazz Wars. Laco Deczi žije v New Yorku, Jan Jankeje ve Stuttgartu a Lubo Tamškovič pobýval v Paříži.

Dál nic je název Bystřičanovy reportáže, která na půdorysu vznikající dálnice zhmotňuje vleklý spor o povahu demokracie a role občanské společnosti v moderní Evropě. Konkrétně jde o skandály provázenou dostavbu dálnice D8 v chráněné krajině Českého středohoří. V červenci by se Olga Havlová dožila 80 let, v lednu 2014 uplyne sedmnáct let od její smrti. Ve filmu Miroslava Janka na ní přátelé vzpomínají jako na parťáka Václava Havla, kamarádku, která nezkazila žádnou legraci, štědrou hostitelku, vášnivou hráčku a houbařku, ostrou glosátorku, statečnou disidentku i ženu moudrou a věcnou. (ČTK)

11:01
Moravské divadlo v Olomouci vede nový ředitel Pavel Hekela

V čele Moravského divadla v Olomouci ode dneška stanul nový ředitel, bývalý šéf olomouckého studia Českého rozhlasu Pavel Hekela. Někdejší herec a divadelní režisér na půdě divadla, které je největší kulturní institucí ve městě, působil už v minulosti. Se svým předchůdcem Josefem Podstatou si vyměnili místa. Podstata se totiž ode dneška ujal vedení ostravského a olomouckého studia Českého rozhlasu. Hekela ČTK řekl, že s divadlem jako takovým se seznamovat nemusí, neboť jej důvěrně zná. Do zahájené sezony už nechce zasahovat, určité změny ale chystá pro sezonu následující.

"Nejprve se musím podrobně obeznámit s plánem na aktuální divadelní sezonu. Společně s uměleckými šéfy souborů baletu, činohry a opery a operety začneme postupně připravovat plán na sezonu následující. Ten by měl být hotov do konce letošního roku. Budeme všichni usilovat o to, aby příští sezona byla divácky vstřícná a atraktivní, ale nikoliv podbízivá," uvedl nový ředitel divadla. Už dříve přitom vzkázal, že by chtěl vzít v potaz i to, že Olomouc je městem univerzitním, a do jeviště nalákat i studenty. Chce se zaměřit i na díla, která v repertoáru dlouho chyběla. "Existují divácky vděčné činohry, které zde už dlouho nebyly představeny, například některé Shakespearovy komedie," nastínil Hekela své plány.

Hekela je absolventem herectví na Divadelní fakultě AMU v Praze. Působil jako herec a divadelní režisér v divadlech v Olomouci, Českých Budějovicích, Šumperku, Brně a Uherském Hradišti. Byl ředitelem soukromé rozhlasové stanice, spolumajitelem nahrávacího studia a reklamní agentury. Ředitelské místo v olomouckém studiu Českého rozhlasu zastával téměř 13 let. (ČTK)

12:34
Kytarista Joe Bonamassa vystoupí 5. října v Kongresovém centru

Americký kytarista Joe Bonamassa vystoupí v sobotu 5. října v Kongresovém centru Praha v rámci festivalu United Islands. Ve stejný den se zařadí do společnosti osobností, které byly hosty talk show Marka Ebena Na plovárně, včetně svého dětského idolu a bluesové legendy B. B. Kinga. Podle zástupkyně této přehlídky Barbory Šubrtové je Bonamassa i přes svůj relativně mladý věk považován za jednoho z nejlepších současných hráčů na kytaru. "Je řazen na úroveň Jeffa Becka či Stevie Ray Vaughana, jeho pevné místo na hudební scéně potvrzuje neustále se zvětšující počet obdivovatelů, vyprodané haly i ohlasy hudebních médií a kritiků," řekla Šubrtová ČTK.

Šestatřicetiletý Bonamassa začal hrát na kytaru jako čtyřletý a už ve dvanácti byl předskokanem na koncertě B. B. Kinga. Posbíral mnoho hudebních ocenění včetně nejlepšího kytaristy roku. Profesionální kariéru odstartoval ve 25 letech a od té doby vydal 13 samostatných alb. Během roku je schopen odehrát průměrně 200 koncertů. "Mimo sólové kariéry se podílí také na řadě dalších hudebních projektů a kooperací, včetně vlastní nadace Keeping The Blues Alive, což se by dalo volně přeložit jako Nenechme blues zemřít," dodala Šubrtová. Vstupenky do Kongresového centra stojí od 1290 do 2490 korun. Šubertová upozornila, že Eben už ve své talk show hostil vedle bluesového krále B. B. Kinga například i hlasového kouzelníka Bobby McFerrina, Johna Mayalla, jazzovou legendu Dianne Reevesovou a písničkářku Suzan Vega.

Dalším hostem festivalu United Islands bude 10. listopadu v pražském Lucerna Music Baru alžírský ethno rebel Rachid Taha, který tu v klubovém prostředí představí své deváté album nazvané Zoom. Fanoušky přitahuje svým ojedinělým mixem severoafrické, rockové, punkové a elektronické hudby. (ČTK)

13:16
Lenka Dusilová a Baromantika vydají první živé album na DVD a CD

Zpěvačka Lenka Dusilová vydá u Supraphonu se svou kapelou Baromantika první živé album na DVD i CD. Má název Live at Café v lese a vzniklo v produkci společnosti Vice v režii Tomáše Zilvara. Křest se uskuteční 9. a 10.října v pražském Jazz Docku. Album navazuje na kritikou i posluchači ceněné album Baromantika z roku 2011. Je předzvěstí spoluautorské studiové novinky, kterou kapela chystá na příští rok. "Dříve nebyla odvaha, zralost i zkušenost. Předcházela léta hledání vlastní formy a hudebně všeschopných kolegů blízkých mé povaze. Album Eternal Seekers, sólový počin Baromantika a více než roční koncertování s týmem spolutvůrců (Tin Soldiers a Beata Hlavenková) nás proměnil v plnohodnotnou kapelu, která není ozdobou zpěvačky, ale svébytným hudebním tělesem s vlastním jazykem, zvukem a duší," vysvětlila Dusilová, proč vydává záznam koncertu až nyní po pěti sólových albech.

Live at Café v lese nabídne alternativu k obvyklému přístupu v tvorbě koncertních záznamů. Místo, aby se natáčelo v některém z větších klubů, vsadili Lenka s kapelou a režisérem na intimnější ráz podzemní části Café V lese v pražských Vršovicích, kde koncertovali tři večery. Na záznamu je 13 písní převážně z alba Baromantika včetně skladby Brother s hostujícím Justinem Lavashem. Na živém albu jsou i tři starší skladby, které dostaly nový "baromantický" háv. Konkrétně jde o skladby Pro tebe, Vlčí oči a Noni jam, která koncert uzavírá. Záznam koncertu Live at Café v lese je podle Dusilové symbolickým rozloučením s dvouletým koncertním cyklem k albu Baromantika a započetím nové etapy.

Ta vyvrcholí novým albem, které bude spoluautorským dílem celé kapely. Jejími členy jsou Beata Hlavenková, Viliam Béreš, Patrick Karpentski a bubeník Martin Novák. Podzimní koncerty Dusilové a Baromantiky začínají 4. října ve Vídni. Po vystoupení v pražském Jazz Docku zahrají v Českých Budějovicích, začátkem listopadu v Košicích a v Ostravě a 21. listopadu v kulturním centru Novodvorská v Praze. (ČTK)

14:00
Neznámé Vláčilovy filmy uvede přehlídka v Praze

Neznámé filmy režiséra Františka Vláčila budou 3. října večer uvedeny v Městské knihovně v Praze. Asociace českých filmových klubů (AČFK) a Vojenský historický ústav tak zahájí přehlídku snímků známých filmařů z období jejich působení v Československém armádním filmu. Přehlídka má název Filmaři ve zbrani s je složena z pěti pásem krátkých a středometrážních titulů. Kromě tvorby Františka Vláčila připomene projekty Václava Hapla, Pavla Háši, Ivana Baladi a Vladimíra Síse. "Snímky jako Marketa Lazarová, Údolí včel nebo Adelheid jsou dnes už součástí filmové historie. Co ale bylo před nimi, málokdo ví. Uvedeme proto snímky širší veřejnosti prakticky neznámé, které ovšem již obsahují zárodky pozdějšího stylu jednotlivých tvůrců," komentovala přehlídku Eva Blažková z AČFK.

Připomněla slova Vláčila, že jejich natáčení pro něj bylo ideální "tovaryšskou školou". I proto by tato raná díla mohla pro filmové fanoušky být vítaným doplňkem ke znalosti tvorby daných tvůrců a poskytnout jim nový a zajímavý pohled na jejich umělecké zrání. Přehlídka Filmaři ve zbrani je dalším krokem v několikaleté spolupráci AČFK a Vojenským historickým ústavem, která v rámci Letní filmové školy v Uherském Hradišti vyústila v atraktivní a oceňované sekce 11. září a hrozba terorismu, Heydrichiáda ve filmu či Rok 1933: Nástup nacismu. V roce 2011 byly v rámci zvláštního uvedení promítány i "vojenské" snímky některých českých režisérů. Zájem, s nímž se mezi diváky setkaly, vedl k myšlence představit je běžnému publiku. František Vláčil strávil v Československém armádním filmu celkem sedm let a toto působení mu vynahrazovalo absenci formálního filmového vzdělání. V rámci přehlídky budou uvedeny jeho filmy Vzpomínka (1953), Posádka na štítě (1956), Lesy našich vojenských prostorů (1956), Vojenská maturita (1957), Skleněná oblaka (1957) a Sebeobrana (1958).

Klasik české televizní tvorby Pavel Háša tam pracoval v 50. a 60. letech a natáčel zejména populárně naučné, dokumentární a instruktážní snímky. Podobně i režisér Vladimír Sís, divákům asi nejvíce známý snímkem Balada pro banditu z roku 1978, tam strávil větší část 50. let. Natočil během nich svůj díl osvětových a propagačních filmů, ale také několik velmi ceněných cestopisů. Například Modrý den (1953), Pevný břeh (1953), Cesta vede do Tibetu (1956) a Minuty v Paříži (1957). (ČTK)

07:24
Plzeňský fotograf Hynčík vystavuje v sadovém okruhu snímky města

Dvě desítky velkoplošných snímků plzeňského fotografa Václava Hynčíka zdobí sadový okruh ve Smetanových sadech v centru města. Výstava Královské město Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 je výběrem těch nejlepších snímků z nové fotografické publikace a představují zejména plzeňskou architekturu. "Je tu dvacet panelů, kde se střídá architektura klasická historická s moderní architekturou, trochu lidi a trochu krajina města," řekl Hynčík ČTK.

Snímky zachycují plzeňskou katedrálu zevnitř i zvenku, náměstí, další plzeňské kostely či moderní architekturu Divadla Alfa, zimního stadionu nebo sportovního areálu ve čtvrti Slovany. Snímky jsou upravené tak, že část obrazu je odbarvena a v části barevný akcent zvýrazňuje architektonický prvek nebo dominantu. K výstavě je vydaný i prospekt s jednotlivými záběry a s mapou města, na které je vyznačeno místo pořízení snímku.

"Fotografuji krajinu, architekturu i portréty a dokumenty. V poslední době se bavím tím, že fotím Plzeň v celé její kráse, aby se zaskvěla jako město, které se mi hodně líbí," dodal Hynčík. Výstava v sadovém okruhu potrvá do 27. října. (ČTK)

08:45
Výstava v Plzni představuje historii zaniklé čtvrti Karlov

Více než sedmdesátiletou historii plzeňské čtvrti Karlov, která se rozkládala mezi jižním předměstím a letištěm na Borech, mapuje nová výstava v Národopisném muzeu v Plzni. Výstava je výsledkem spolupráce původních obyvatel čtvrti a pracovníků z Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, kteří se etnografickým výzkumem Karlova zabývají už dva roky, řekla ČTK členka badatelského týmu Petra Burzová. Čtvrť Karlov byla podle ní v mnoha ohledech soběstačná, její význam od konce druhé světové války v důsledku politických a urbanistických změn postupně slábl, až v 80. letech minulého století definitivně zanikla.

"Naším hlavním záměrem bylo představit dílčí výsledky různých druhů badatelských aktivit - od studia archivních pramenů až po rozhovory s pamětníky. Nemalá část výstavy prezentuje dílčí témata života na Karlově tak, jak je vyprávěli samotní aktéři," uvedla. Výstava V Plzni na Karlově nabízí dobové fotografie čtvrti doplněné leteckými snímky, plány a mapami. Doprovodný text přináší informativní průřez vybranými tématy. Nechybí ani autentické předměty vázané na různá období života v daném prostředí. Dělnickou kolonii Karlov, kterou tvořilo deset bloků ulic a žilo v ní více než tři tisíce obyvatel, vystavěly počátkem 20. století Škodovy závody.

Život v těsné blízkosti továrny nebyl ovlivněn jen intervaly pracovních směn, ale také naplněn bohatým kulturním a sportovním životem. Pořádaly se tradiční májové slavnosti, představení loutkového divadla, nedělní kina, hrály se kuželky. Zejména před druhou světovou válkou byli místní aktivní v TJ Sokol a DTJ, v poválečném období byla na Karlově silná gymnastika žen a fotbal. "Vedle řady vynikajících sportovců vyrostlo na Karlově, jistě vlivem blízkosti borského letiště, také mnoho letců," dodala koordinátorka filozofické fakulty Tereza Svášková. (ČTK)

11:11
Filmový festival Brněnská šestnáctka nabídne sci-fi i komedie

Filmy s vědeckofantastickými i současnými náměty, komedie i animované snímky přihlásili autoři na mezinárodní přehlídku Brněnská šestnáctka. Z 360 filmů se jich do soutěžní sekce probojovalo 46. Nejstarší festival krátkých filmů v Česku tentokrát potrvá od 16. do 19. října v kině Art, oznámili dnes pořadatelé novinářům. Vítěze hlavní ceny určí mezinárodní odborná porota. Brněnská šestnáctka je určena amatérům, nezávislým tvůrcům i posluchačům filmových škol. Přihlašují krátkometrážní, maximálně 25minutové filmy, které nevznikly na komerční bázi.

V zahraničí má festival díky své tradici skvělý zvuk, o účast v soutěži se ucházejí nejen čeští a evropští filmaři, ale také tvůrci ze zámoří, Íránu, Indie, Kazachstánu nebo Ruska. Přehlídka kdysi získala název podle šestnáctimilimetrového filmového pásu, tehdy oblíbeného amatérskými tvůrci. Dnes většina snímků přichází v digitalizované podobě na DVD. "Na příští rok, kdy bude jubilejní 55. ročník, chystáme speciální sekci, v níž promítneme výhradně filmy na šestnáctimilimetrovém pásu," řekla ČTK dramaturgyně Marika Kupková. Mezi umělci, a nejen filmovými, lze podle ní v současnosti sledovat určitou vlnu "technologické nostalgie", která spočívá v návratu k tradičním médiím. Kromě soutěžního bloku festival nabízí také retrospektivu krátkých filmů režiséra a muzikanta Petra Marka, který letos zasedá v porotě.

V doprovodném programu se objeví také krátké filmy úspěšného režiséra Marka Najbrta nebo předčasně zemřelého amatérského filmaře Petra Hviždě. Programovým bonusem je průřez brněnským amatérským animovaným filmem od 30. do 80. let minulého století. Brněnská šestnáctka je nejstarší pravidelný mezinárodní festival krátkých filmů v Česku. Letošní ročník má pořadové číslo 54. První čtyři ročníky se konaly jako soutěž amatérského filmu v žánrech agitka a satira. V pátém ročníku se objevila nová kategorie malé filmové formy, která nakonec zcela vytlačila původní zaměření přehlídky. (ČTK)

12:49
Zemřel italský herec Giuliano Gemma, krásný Nicolas z Angeliky

Při dopravní nehodě u Říma zahynul italský herec Giuliano Gemma. Bylo mu 75 let, informovala dnes agentura AFP. Urostlý herec s pohlednou tváří se proslavil nejen dlouhou řadou rolí ve spaghetti westernech, ale především jako Nicolas v prvních dvou dílech pentalogie o Angelice - Angelika, markýza andělů (1964) a Báječná Angelika (1965).

Gemma se narodil v září 1938 v Římě a filmovou kariéru zahájil v osmnácti letech jako kaskadér. Po několika malých rolích a dublérských záskocích ho v roce 1962 režisér Duccio Tessari obsadil do hlavní role v dobrodružné fantasy Arrivani i titani. Hrál celkem ve více než stovce filmů, jejichž žánr sahal od komedií, přes dobrodružné snímky až po filmy historické. Objevil se po boku nejslavnějších herců včetně Charltona Hestona v Ben Hurovi, anebo s Alainem Delonem v Gepardovi režiséra Luchina Viscontiho z roku 1962. V roce 1965 natočil film Una Pistola per Ringo, který ho proslavil v zahraničí a zajistil mu další westernové role.

Během své kariéry točil například s Kirkem Douglasem, Ritou Hayworthovou, Henrym Fondou, Liv Ullmanovou nebo Philippem Noiretem a Catherine Deneuveovou. Gemma získal mimo jiné cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech a cenu Grolla d'Oro na festivalu v San Vincentu. (ČTK)

14:10
Na festival Tourfilm v Karlových Varech je přihlášeno 747 filmů

Rekordních 747 filmů a multimédií je přihlášeno do letošního 46. ročníku festivalu filmů s turistickou tematikou Tourfilm v Karlových Varech. Začne ve čtvrtek a potrvá do soboty. Letošním tématem festivalu bude Rio de Janeiro a Amazonka, takže návštěvníci festivalu budou moci vychutnat exotiku Brazílie přímo v Karlových Varech, řekla dnes novinářům za pořadatele Michala Korintová. Současně se soutěžní přehlídkou Tourfilm, kam letos své snímky poslali zástupci 132 zemí, se bude konat i mladší sourozenec festivalu, Tour Region Film zaměřený na české turistické filmy. Letos má 20. výročí.

Podle Korintové bude mít letošní Tourfilm několik novinek. "Abychom festival ještě více přiblížili divákům, letošní slavnostní zahájení neproběhne večer v hotelu Pupp, ale už ráno v hotelu Thermal. Po zkušenostech z loňska chceme do hotelu Thermal přivést také hlavní hvězdu festivalu Céline Cousteauovou, vnučku legendárního cestovatele a pokořitele mořských hlubin. Kromě filmů ale festival opět přinese i řadu besed s cestovateli a známými osobnostmi, letos například přijedou Hana Maciuchová, Václav Vydra, Radka Fišarová, Tomáš Hanák, Ota Jirák nebo Michal Dvořák ze skupiny Lucie.

Chybět bude kvůli nemoci jen spisovatel Miloslav Stingl. Tourfilm už tradičně podporuje i agentura CzechTourism. Podle jejího mluvčího Pavla Klicpery do Karlových Varů přijede také skupina novinářů a touroperátorů z mnoha zemí. Náklady na festival jsou zhruba 5,5 milionu korun. Každoročně ho navštíví 1500 až 2000 návštěvníků. (ČTK)

07:53
Jungmannovu cenu dostala překladatelka Anežka Charvátová

Cenu Josefa Jungmanna za nejlepší literární překlad loňského roku dostala Anežka Charvátová za rozsáhlý román Roberta Bolaňa nazvaný 2666, který převedla ze španělštiny. Knihu loni vydalo Argo. V Goethově institutu se rozdávaly také další ceny, které Obec překladatelů udílí u příležitosti svátku svatého Jeronýma, patrona překladatelů. V kompozičně bohatém románu 2666 se mísí detektivka s eposem, filozofický román s básní, citová výchova s vědeckofantastickou literaturou, novinová reportáž s lékařskými záznamy šílených stavů choré mysli, uvádí o knize nakladatel.

Hlavními hrdiny jsou profesoři německé literatury, které spojuje láska k dílu tajemného spisovatele Archimboldiho i k jejich anglické kolegyni. Čtyři badatelé se vydají po stopách Archimboldiho do Mexika, kde se dozvědí o řadě brutálních vražd žen a dívek. Tyto zločiny se vinou pěti knihami románu, zrcadlícího dnešní společnost. Charvátová byla za Bolaňův román letos nominována v překladové kategorii na cenu Magnesia Litera, kterou již dříve získala za překlad Vypravěče Maria Vargase Llosy. Tvůrčí odměny získali Jan Jeništa za překlad románu Michaela Witkowského Královna Barbara z polštiny, který vydalo nakladatelství Fra, a Jitka Lukešová za překlad románu Giba Mihaesca Ruska (nakladatelství Havran), který převedla z rumunštiny.

Prémií Tomáše Hrácha pro mladého překladatele byl oceněn Čeněk Macocha za překlad z románu Johna Hardinga Florence a Giles (nakladatelství Plus), který přeložil z angličtiny. Do síně slávy byla uvedena germanistka Věra Koubová, známá zejména svými překlady díla Franze Kafky. Přeložila jeho Deníky 1913-1923, Deníky z cest, povídku Topič či Dopisy Mileně, ale také například Novalisovy aforismy Zázračná hra světa, několik prací Friedricha Nietzscheho. Za překlad Nietzschových Dionýských dithyrambů dostala v roce 1999 od Obce překladatelů odměnu a v roce 2005 Cenu Josefa Jungmanna za převod poezie Franze Wurma, současného německy píšícího básníka s českými kořeny. Její práci ocenil i Český literární fond (1997), je i laureátkou Ceny nadace Roberta Bosche (1999) a letos dostala cenu Magnesia Litera za překlad knihy Richarda Pietrasse Z lemu snu (ČTK)

09:45
Ústecké divadlo připravuje premiéru baletu Broučci

Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem připravuje premiéru baletu Otmara Máchy Broučci, uvede ji 6. října. Rozšiřuje tak repertoár představení určených dětem. Broučky naposled hrálo před 13 lety. Novináře o tom informoval choreograf a režisér představení Vladimír Nečas. Balet vznikl podle známé dětské knihy Jana Karafiáta, která vyšla poprvé v roce 1876. "Snažil jsem se o to, aby se děti nenudily, je tam událost za událostí. Díky Karafiátovi, který napsal krásnou knížku, to není těžké takto režijně vytvořit," řekl Nečas. Příběh ale na jevišti neukazuje život Karafiátových hrdinů v takové tvrdosti a tragičnosti, jak ho vykreslil v knize.

Představení by dětem mělo spíše napovědět, co je v životě správné a dobré. "Je třeba ukázat dětem, že nás nečeká nic špatného, že se vyplatí být dobrým, chovat se k lidem slušně, mít někoho rád a nedělat zlé věci," uvedl. Podle něj jsou chystaní Broučci koncipovaní spíše jako rodinné než čistě dětské představení. Podstatnou roli v něm hraje mluvené slovo, které jej provází. Pro ústecké divadlo nahrávku namluvil herec Petr Kostka. Nečas zdůraznil, že v představení slovo neplní funkci vysvětlivek či pouhého převyprávění obsahu. Má být poetickým doplněním děje a hudby. "V žádném případě to není berlička. Není tam proto, aby malé děti pochopily, o co jde, to by myslím zvládly i bez mluveného slova. To ale krásně ladí s hudbou, doplňuje děj a možná verbálně vysvětluje to, co člověk cítí emocionálně," řekl Nečas.

Hudba Otmara Máchy bude také reprodukovaná z nahrávky. Bude to táž, kterou divadlo k Broučkům použilo při jejich předchozím uvedení. Nahrál ji orchestr pražské Státní opery. V hlavní roli Broučka se představí Filip Rybár, Berušku zatančí Michaela Procházková v alternaci s Eliškou Černohlávkovou. Vedle dospělých si v baletu zatančí také dětští členové divadelního baletního studia. Patřit jim bude část představení, která líčí dětské osudy hrdinů. (ČTK)

12:05
V aukci v New Yorku se budou dražit i snímky Sudka a Koudelky

V dražbě fotografií se dnes v aukční síni Christie's v New Yorku budou prodávat i snímky českých autorů Josefa Sudka a Josefa Koudelky. Christie´s nabízí k aukci celkem 242 fotografií renomovaných světových fotografů. Odhadní cena snímku Josefa Koudelky z Československa z roku 1968 je 15.000 až 25.000 dolarů (283.000 až 471.000 korun).

Sudkova fotografie z roku 1954 Poupě bílé růže je odhadována na 7000 až 9000 dolarů. Hlavními taháky dražby jsou fotografie Williama Egglestona s odhadní cenou 250.000 až 300.000 dolarů (4,7 až 5,7 milionu korun), Lászlóa Moholye-Nagye (200.000 až 300.000 dolarů) či Edwarda Westona (150.000 až 250.000 dolarů). Snímky Sudka, Františka Drtikola či Jaromíra Funkeho se na zahraničních aukcích objevují poměrně často.

Sudkova fotografie Rozbitý talíř se například v Christie´s v New Yorku letos v dubnu vydražila za 81.250 dolarů. Rekordmanem v zahraničních aukcích je ale Drtikol, jehož snímek Sněžná vlna se před šesti lety v New Yorku vydražil za 312.000 dolarů (5,9 milionu korun). (ČTK)

12:33
Na pardubickém zámku bude k vidění monumentální kříšťálový betlém

Návštěvníci Východočeského muzea si budou moci od 6. října prohlédnout křišťálový betlém sklářského výtvarníka Jaromíra Rybáka. Monumentální plastika, která váží 3,5 tuny, je umístěna v rytířských sálech. Muzeum ji má dlouhodobě zapůjčenou zatím na deset let, řekl ČTK kurátor muzejní sbírky skla Ivo Křen. "Stěhování nebylo vůbec jednoduché. Jen samotné sestavování trvalo čtyři dny," uvedl Křen. Oproti tradičním betlémům je Rybákova plastika velmi osobitá. Uprostřed jsou sice postavy svaté rodiny i volka a oslíka, vše je ale obklopeno kruhovými zdobenými deskami, jimiž proniká světlo, takže budí dojem vesmírné báně.

Dílo obsahuje mnoho mytologických a kosmologických symbolů, figur z bestiáře, odkazů na Starý zákon či na středověkou malbu. Spatřit v něm lze například inspiraci Mistrem třeboňského oltáře. Betlém vysoký 245, široký 180 a hluboký 70 centimetrů vznikal v letech 2004 až 2006. Je vytvořen z brazilského křišťálu s obsahem 49 procent olova, který je broušený, leptaný a zlacený. Mezi skleněnými deskami je vložena mosazná deska prořezávaná vodním paprskem, vše podepírá ocelová konstrukce potažená zdobeným odlitým bronzem. Dříve byl umístěn na zámku v Bezdružicích. "Jaromír, aby to vůbec mohl utavit, musel koupit v Karlových Varech obrovitou pec. Na druhou stranu to je snad jediný 'šílenec', který je ochoten do takového projektu tady jít," řekl Křen.

Rybák vytvořil i další dva podobné monumentální objekty. Obří stůl nazvaný Metropolis stojí v královském paláci v Abú Zabí, tvoří jej bronzový podstavec ve formě futuristického města s deseticentimetrovou křišťálovou deskou. Další bronzový stůl s deskou je umístěn v galerii v Tel Avivu. (ČTK)

16:04
O víkendu se na Vysočině otevřou dveře téměř 130 ateliérů

Kolem 130 uměleckých ateliérů a dílen se o víkendu otevře na Vysočině. Návštěvníkům představí svá díla kolem dvou stovek výtvarníků a uměleckých řemeslníků. Akce Dny otevřených ateliérů 2013 organizovaná v rámci projektu Porta Culturae ve spolupráci s dolnorakouskou kulturní organizací Kulturvernetzung Niederösterreich se na Vysočině uskuteční potřetí. ČTK to řekla mluvčí kraje Eva Neuwirthová. Mezi umělci jsou nejvíce zastoupeni malíři a grafici. Milovníci umění si budou moci prohlédnout také dílny 13 řezbářů a sochařů, osm sklářských ateliérů i několik hutí. Otevřou se dveře deseti keramických dílen a 16 kováren, v nichž vládnou mistři svého řemesla.

Zájem představit veřejnosti svoji autorskou tvorbu projevilo letos také několik fotografů a fotografických ateliérů. V nabízeném programu nechybí ani kameníci, dílny uměleckých nožířů, sedlářů, knihařů a dalších řemeslníků. Ve dvou ateliérech se budou moci návštěvníci seznámit s postupy animační tvorby. Během akce budou mít zájemci přístup také do 24 galerijních a muzejních prostor, v nichž se v převážné většině prezentují tvůrci z Kraje Vysočina. Do projektu Porta Culturae je zapojen kromě Vysočiny také Jihočeský a Jihomoravský kraj a Dolní Rakousy.

Cílem projektu je lepší propagace umění a uměleckých řemesel. Kromě Dnů otevřených ateliérů je součástí projektu také pořádání uměleckých sympozií, dílen, výstav a dalších kulturních akcí. Finanční objem na tříletý projekt pro Kraj Vysočina je přibližně 13 milionů korun, většina je hrazena z peněz unie. Při prvním ročníku Dny otevřených ateliérů v roce 2011 své ateliéry a dílny otevřelo pět desítek tvůrců a cestu si k nim našla zhruba tisícovka návštěvníků. Loni už do stovky přístupných ateliérů zamířilo odhadem přes 5000 návštěvníků. Bližší informace najdou zájemci o návštěvu ateliérů na internetových stránkách. (ČTK)

08:24
Hlavní cenu kameramanského festivalu má film Kniha o plánu

Hlavní Cenu za nejlepší kameru na pátém ročníku mezinárodního filmového festivalu Ostrava Kamera Oko 2013 získal kameraman a fotograf Marek Bartoš za snímek Kniha o plánu. Film vznikl na pražské DAMU v režii Petry Tejnorové. Fotograf Marek Bartoš jím debutoval v roli kameramana, řekla ČTK mluvčí festivalu Markéta Jindřichová. Dodala, že kniha o plánu je netradiční "chodecký příběh" s nádechem smrti. Podle Jindřichové jde o příběh malého chlapce a jeho osamělého pochodu krajinou, který odkazuje ke Knize o válečném umění čínského Mistra Suna. "Filmem nás v dlouhé stopáži s intelektuálně náročným obsahem provází kamera čistým přístupem ke kompozici a filmové zkratce tak, že ani na této ploše neklesá pozornost. Kameraman tu nepoužívá efektní berličky, vystačí si s kompozicí barev a tvarů v rámu obrazu," shodli se členové odborné poroty.

Podle nich kameraman používá světlo střídmým, ale účelným způsobem a zároveň využívá úsporné obrazové zkratky, která diváka drží v pozornosti. Zvláštní uznání poroty získal kameraman Jakub Mahdal za film Korespondence. "Krátký film je poetickým kafkovským příběhem, který vznikl jako exteriérové školní cvičení za výhradního použití přirozeného světla," uvedla Jindřichová. Filmový festival se zaměřením na kameramanskou tvorbu uvedl v rámci sekce Oficiální výběr také několik snímků v české premiéře filmy. Diváci tak mohli vidět ruský snímek Dlouhý a šťastný život, portugalsko-francouzský film Gebo a stín nebo francouzsko-americký Jimmy P. V české premiéře byl uveden i vítězný snímek Grand Prix Týdne kritiky v Cannes - italský Salvo.

Celý festival pak uzavřel portugalský středometrážní snímek Mahjong. Přehlídka přinesla v devíti festivalových sekcích na 50 filmů. "Kulturní život, a zejména pak život filmový, se v současné Ostravě intenzivně rozvíjí. Zvyšující se účast diváků a vzájemná spolupráce místních institucí jsou toho důkazem. Ostrava dnes je tím, čím byl Berlín v 90. letech," prohlásil ředitel festivalu Jakub Felcman. Od pátku se budou konat festivalové ozvěny v Praze, a to v Kině 35 a Studiu Béla. (ČTK

10:46
Nadační fond Alfréda Radoka letos neudělí výroční ceny

Nadační fond Cen Alfréda Radoka neudělí ceny za divadelní a dramatickou tvorbu za rok 2013. K tomuto rozhodnutí vedl jeho členy fakt, že samotné kategorie i způsob rozhodování o jejich laureátech jsou dlouhou dobu neměnné, což na jedné straně posiluje jejich hodnotu, ale občas bývá i důvodem kritiky.

"Už vloni se začalo pracovat na přípravách změn, které mají posílit jejich prestiž. Proto se nadační fond rozhodl přerušit kontinuitu udělování na jeden rok a využít toto období tak, aby mohl se změnami seznámit jak kritiky, kteří o cenách rozhodují, tak divadelníky samotné," oznámila dnes ČTK Lucie Štěpánová z nadačního fondu. Výroční Radokovy ceny za divadelní a dramatickou tvorbu se vyhlašovaly na základě ankety dvouměsíčníku Svět a divadlo (SAD). O vítězi za loňský rok letos hlasovalo 78 kritiků a publicistů.

Prestižní ocenění uděluje nadace nesoucí jméno významného českého divadelníka od roku 1995. Podle šéfredaktora SAD Karla Krále se v posledních pěti letech objevovaly v nominacích jen dvě scény v první desítce pravidelně - Divadlo v Dlouhé a Pražské komorní divadlo, které loni ukončilo činnost. Předtím se stalo třikrát Divadlem roku. Rekordmanem mezi režiséry je Jan Antonín Pitínský, jehož inscenace zvítězily čtyřikrát, napříč kategoriemi získaly dokonce 14 Radokových cen. (ČTK)

12:08
V Divadle Kolowrat zahájí hostování stálá anglickojazyčná scéna

Premiéra hry Williama Shakespeara Jindřich V. otevře dnes v pražském Divadle Kolowrat stálé hostování členů Prague Shakespeare Company. Je jediným profesionálním anglickojazyčným souborem ve střední Evropě. Tento soubor se snaží spojovat to, co zůstává živé z minulosti, s moderními divadelními postupy.

V roce 2008 ho založil v Praze Guy Roberts, bývalý umělecký ředitel Austin Shakespeare Festival v Austinu. Díky grantu při spolupráci s českým souborem Miloco na inscenaci Macbetha se dostal do Prahy. Prague Shakespeare Company bude působit v Divadle Kolowrat ve spolupráci s Národním divadlem a díky mecenášské podpoře rodiny Kolowrat-Krakowských.

Dalším dílem, které uvidí diváci nové anglickojazyčné scény, se stane inscenace Kompletní dílo Williama Shakespeara ve zkratce. Premiéra se uskuteční 12. října. Poslední říjnovou novinkou bude málo hraná hra Cymbelín. )ČTK)

13:42
Karlovarský JazzFest přiveze letos saxofonistu Kennyho Garretta

Americký altsaxofonista a flétnista Kenny Garrett bude hlavní hvězdou 30. ročníku festivalu JazzFest Karlovy Vary - Sokolov. Ten začne 11. a potrvá do 20. října. Už popáté se nejstarší jazzový festival v Československu bude odehrávat i v Sokolově, kde budou dva koncerty, řekl dnes novinářům hlavní pořadatel festivalu Milan Krajíc. "Vždycky se snažíme dovézt na festival alespoň jednu hvězdu světového formátu. Letos to bude právě Garrett. Začínal jako člen Duke Ellington Orchestra. V poslední době dělá autorskou hudbu, která je velmi sdílná i pro široké publikum. Hraje si s jednoduchostí, která ale neztrácí nic na kvalitě," uvedl Krajíc.

Krajícovo M. K. Collective vystoupí hned na zahajovacím koncertě 11. října v Divadle Husovka, kde zahraje spolu s americko-chorvatsko-německou formací Walter Phishbacher NY3. V Sokolově si 14. října zahraje Ivan Audes Trio společně s Big Bandem MDK Sokolov a 17. října zde vystoupí Doris & Sophia & The Swingin' Bastards. První festivalovým vrcholem pak bude koncert v Lázních III., kde vystoupí uskupení West Bohemian All Stars Band a po něm Karlovarský Repre Band společně s Karlovarským symfonickým orchestrem. Součástí koncertu bude i předání Ceny barona Schoenecka Jaromíru Šostokovi, který festival pomáhal v roce 1962 rozjíždět a letos se dožívá 80 let. Cena je pojmenovaná po karlovarském rodákovi Josefu Antonu Schoeneckovi, který se proslavil v USA, kde získal přezdívku Baron Schoeneck z Coney Islandu.

Festival opět nabídne prostor i místním kapelám, zaměřeným na jazz, blues nebo bluesrock, a to 18. října v Kině Drahomíra. O den později v malém sále hotelu Thermal vystoupí Robert Balcar Trio a po něm Kenny Garrett Quintet. Festival zakončí 20. října nizozemská zpěvačka kamerunského původu Ntjam Rosie. Festival letos získal vyšší podporu od města Karlovy Vary, 500.000 korun. Podle primátora Petra Kulhánka (KOA) i proto, že je už nedílnou součástí kulturního dění ve městě. Spolu s grantem od kraje a sponzorskými dary tak letos festival bude stát zhruba 800.000 korun, dodal Krajíc. (ČTK)

15:04
V Praze odstartuje festival 48 Hour Film Project

V Praze bude dnes večer odstartován třetí ročník festivalu 48 Hour Film Project. Jde o největší časově omezenou tvůrčí filmovou soutěž na světě; její účastníci mají za úkol během 48 hodin na základě dané rekvizity, postavy a jedné řádky dialogu natočit krátký film. Navíc si každý ze štábů vylosuje žánr, jehož se jejich snímek musí držet.

Letos se jich k účasti přihlásilo přes sedmdesát. Výsledné filmy se budou promítat 12. října v pražském kině Lucerna, po projekci budou vyhlášeny ty nejlepší. V porotě složené z odborníků a zástupců obchodního a filmového průmyslu usedne i režisér David Ondříček.

Soutěž se v Praze po loňském úspěchu pražských vítězů na mezinárodní soutěži Filmapalooza v USA těší velké účasti a oblibě. (ČTK)

16:32
Bratislava bude hostit jubilejní ročník festivalu českého divadla
Bratislavské Studio L+S bude začátkem listopadu hostit jubilejní 20. ročník festivalu českého divadla. V průběhu necelých dvou týdnů se slovenskému publiku představí sedm divadelních souborů. Přehlídka české divadelní tvorby se na Slovensku dlouhodobě těší zájmu veřejnosti. "Patří ke klíčovým repertoárům sezony. Chceme ukázat to nejzajímavější z české divadelní scény," řekl ČTK výkonný ředitel Studia L+S Pavol Danišovič. Festival se tradičně koná na podzim. Letos ho 4. listopadu odstartuje Divadlo Járy Cimrmana s hrou Záskok, ve které se představí také jeho spoluzakladatel Zdeněk Svěrák. O den později divadlo hru zopakuje; už nyní je jedno vystoupení vyprodáno. "Cimrmani jsou sázkou na jistotu," uvedl Danišovič.
Divadlo Járy Cimrmana se v Studiu L+S představí po delší době. Při sestavování programu festivalu organizátoři podle Danišoviče vsadili na kombinaci vystoupení známých herců a alternativní tvorbu. "Vždy je důležité přitáhnout jméno, které je známé z filmu. Pokud bychom ovšem hráli jen na jistotu, zařadíme do programu pouze známá jména," poznamenal Danišovič. Pražská MeetFactory vystoupí na festivalu s hrou You happy me happy. Na festival zavítá také A Studio Rubín, Divadlo Na Jezerce a Divadlo Kolowrat. Divadlo Na Fidlovačce zase uvede hru Tři holky jako květ s Eliškou Balzerovou, Ivou Pazderkovou a Marií Doležalovou.
Festival uzavře Studio Ypsilon s inscenací Škaredá středa aneb Teta z Halifaxu. Letos nejde o první přehlídku české kultury na Slovensku. Studio L+S už v létě uvedlo sérii představení, ve kterých si zahráli i čeští herci. Dříve v tomto týdnu odstartovaly na Slovensku tradiční Dny české kultury, na jejichž organizaci se podílí také Český spolek v Košicích. (ČTK)
17:21
Sochy psa Gromita se na aukci prodaly za miliony liber

Za více než 2,3 milionu liber (69,5 milionu korun) se na dobročinné aukci ve Velké Británii rozprodala unikátní sbírka 81 soch, které představují psího hrdinu Gromita z britského animovaného seriálu Wallace & Gromit. Částka půjde na rozšíření dětské nemocnice v anglickém městě Bristol.

Sochy inteligentního a věrného společníka roztržitého vynálezce Wallace byly v létě rozmístěny po Bristolu. Pomalovali je a vyzdobili různí výtvarníci a další umělci. Aukce podle serveru BBC přilákala zájemce z Evropy, Asie a Severní i Jižní Ameriky.

Nejvíce peněz, 65 tisíc liber, se utržilo za plastiku nazvanou Gromit Lightyear. Sochu vytvořilo studio animovaného filmu Pixar po vzoru jedné postavičky ze své filmové série Toy Story. V Bristolu sídlí studio animovaného filmu Aardman Animations. První úspěchy zaznamenalo s pásmem krátkých příběhů The Amazing Adventures of Morph. V roce 1985 se stal stálým členem studia Nick Park, autor filmů s Wallacem a Gromitem a Slepičího úletu, které slavily úspěch v mnoha zemích světa. (ČTK)

08:31
Hrad Švihov připravil na zimu výstavu o filmu o Popelce

Zimní sezonu na vodním hradě Švihov na Klatovsku oživí letos nová výstava Po stopách Popelky. Je věnovaná filmu režiséra Václava Vorlíčka Tři oříšky pro Popelku, který se na hradním nádvoří a v okolí Švihova před 40 lety natáčel. Výstavy spojené s nejslavnější českou pohádkou, která je oblíbená i v řadě evropských zemí, připravily letos na zimu i další dva památkové objekty - zámek Ctěnice u Prahy a německý zámek Moritzburg, řekl při zahájení výstavy švihovský kastelán Lukáš Bojčuk. Švihov si v pohádkovém příběhu zahrál Popelčin domov.

"Potřeboval jsem bohatý statek, a protože tady je řada stodol a přízemní místnosti, které byly tehdy omšelé a hodily se do historického filmu, mně to vyhovovalo. Ovšem s tím, že popřu samotný hrad Švihov, který tam vůbec neukážu, pouze jednu starou, prastarou zeď z gotických dob," řekl ČTK Vorlíček. K jedné ze zdí tehdy filmaři přistavěli pavlač, do prázdných otvorů zdi vsadili rámy a lehce nerovné sklo a přistavěli bránu, na kterou se dobývá princ hledající Popelku.

Možná i proto, že hrad se ve filmu neobjevil, návštěvníci památky si podle kastelána jen málokdy spojí hradní nádvoří se slavnou pohádkou. Nová výstava přibližuje některé okamžiky z pohádky, Popelčiny oděvy, scénu, při níž kočí najde tři oříšky, fotografie z filmu a další předměty. Jako doplněk může sloužit i stezka okolím Švihova po dalších místech natáčení. Lidé se mohou podívat do sadu, kde měla Popelka stáj s koněm a úkryt pro sovu a kouzelné oříšky, nebo k rybníku, do něhož se při závěrečném úprku převrátil vůz s macechou a nevlastní sestrou Dorou.

Další části projektu Tři výstavy pro Popelku jsou na zámku Moritzburg, kde se v pohádce odehrával královský ples. Německá památka z popularity filmu dlouhodobě těží a pořádá tematické výstavy. Zámek ve Ctěnicích u Prahy letos nabídne některé pohádkové interiéry a také ukázky kostýmů. Každá z výstav je jiná a všechny objekty se budou vzájemně podporovat a motivovat turisty k návštěvě všech objektů. Podrobnosti o projektu jsou na www.3popelky.eu. Výstavy na všech třech památkách končí 2. března 2014. (ČTK)

10:16
Ponec zahájil sezonu premiérou inscenace Tenze

První premiérou nové sezony v Divadle Ponec byla v pátek večer inscenace Tenze mladé choreografky Markéty Maii Kuttnerové a performerky Jany Vrány. Autorka chtěla ve svém experimentálním představení vyzkoušet, do jaké míry lze vytvořit a ovlivnit pohyb bez lidského vědomí. Zjistit se to snaží skrze vysílání elektrických impulzů zařízením TENS přímo do svalů tanečnice, její pohyb na scéně je tak dálkově řízen.

Zařízení TENS je transkutánní elektrická nervová stimulace, která se používá pro mírnění bolesti. Záměrem autorky prý bylo při tvorbě zjistit, zda může vzniknout pohyb, o kterém nerozhoduje mozek, ale "jiný element". Experimentem je představení i po stránce hudební, švýcarský skladatel Joshua Koch využívá k tvorbě hudby analogový syntetizátor, který sám generuje průběh změn zvuků, a je tak zčásti sám tvůrcem hudby.

"Na podobném principu je založen i původ pohybu," vysvětluje choreografka. "Nevytváříme si sami pohyb a hudbu, ony samy jsou schopny se vytvořit. My udáváme korekturu a konečný tvar," dodává. Impulsem k úvahám o tom, zda může vzniknout pohyb, o kterém nerozhoduje mozek, ale jiný element, ji prý vedlo všudypřítomné téma manipulace a ovlivňování jednoho člověka druhým v dnešní společnosti. (ČTK)

11:22
Seriál Simpsonovi čeká příští rok už 26. řada

Slavný americký animovaný televizní seriál Simpsonovi bude pokračovat i v příštím roce, oznámila v pátek televizní společnost Fox. Už šestadvacátá řada sice přinese milionům příznivců i špatnou zprávu ve formě úmrtí jedné z hlavních postav, na popularitě ve zhruba stovce zemí, kde se seriál vysílá, to ale podle tvůrců sitkomu nijak neubere.

Homer, Marge, Bart, Lisa a Maggie už baví diváky přes čtvrt století, kdy "ovládli srdce mnoha fanoušků bez ohledu na věk, jazyk či kulturu," prohlásil šéf zábavní divize televizní stanice Fox Kevin Reilly. Výkonný producent seriálu Al Jean v září oznámil, že jedna z hlavních postav v jedné z příštích epizod zemře. Její smrt byla přesunuta až na 26. řadu, prohlásil v pátek Jean, aniž prozradil bližší podrobnosti.

Seriál Simpsonovi vytvořil autor Matt Groening a stanice Fox ho začala vysílat v roce 1989. Sitkom se dnes vysílá ve stovce zemí v 50 jazycích a získal už 28 televizních cen Emmy. Postavám seriálu propůjčily hlasy mnohé slavné osobnosti, mimo jiné například herečka Elizabeth Taylorová, astronaut Buzz Aldrin nebo bývalý britský premiér Tony Blair. (ČTK)

12:06
Studio Švandova divadla uvede hru o Karlu Krylovi

Jako kacíře i proroka představí písničkáře Karla Kryla hra nazvaná Země Lhostejnost, která bude mít dnes večer premiéru ve studiu Švandova divadla v Praze. Nastudoval ji umělecký šéf smíchovské scény Doda Gombár a zachytil v ní i konec disentu v Čechách a Krylovo rychlé střízlivění z polistopadové euforie.

Nový titul odstartuje u Švandů trojlístek her o prorocích a básnících s podtitulem Nesvatí. Podle Gombára vypovídají o "odvrácené straně - druhé tváři demokracie, života i společnosti". V suterénním studiu tak do konce sezony zavládnou ještě Egon Bondy v inscenaci Šaman v režii Viktorie Čermákové a Jan Balabán ve hře nazvané Možná, že odcházíme v režii Martina Františáka.

Autory hry Země Lhostejnost Doda Gombára a Libora Vodičku inspirovaly hlavně Krylovy polistopadové eseje z let 1990-1993, které vyšly ve stejnojmenné sbírce v roce 2012. Využili citací z Krylových básní, písňových textů a představí i jeho dosud nevydané eseje a úvahy. Tvůrcům je z rodinného archivu poskytla umělcova manželka Marlen Krylová. (ČTK)

12:40
Přehlídku Ostrava v Praze zahájí výstava na piazzetě ND

Herecký happening doplní na piazzetě Národního divadla v Praze ve středu 9. října vpodvečer vernisáž čtyř velkoformátových fotografií, představujících ostravské divadelní soubory v netradičních prostředích a stylizacích. Půjde o předznamenání přehlídky Ostrava v Praze, která se uskuteční od 19. do 30. října. Pražskému publiku akce nabídne pět inscenací Komorní scény Aréna, Národního divadla moravskoslezského, Divadla loutek, Divadla Petra Bezruče a také filmový večer.

Podle Andrey Čunderlikové ze společnosti Smart Communication nebudou vernisáž a happening jediným setkáním české první scény s ostravskou produkcí. Národní divadlo moravskoslezské na Nové scéně zahraje 20. října klíčovou inscenaci loňské sezony - drama Martina Walsera Smrtihlav. V roli teenagera Rudy, jehož vztah k otci po odhalení jeho nacistické minulosti kolísá mezi zatracením a pochopením, exceluje vycházející herecká hvězda Igor Orozovič.

"I díky svému výkonu v této inscenaci dostal nabídku na nové angažmá, takže brzy ho budou moci vídat i návštěvníci české první scény," řekla Čunderliková ČTK. Program přehlídky doplní v sobotu 19. října Ostravská filmová noc - nekonvenční fenomén, který v tomto městě už delší čas obohacuje kulturní život. Půjde o mix filmu a hudby, který bude v režii a dramaturgii nejmladší ostravské kreativní generace uveden v prostoru NoD v Roxy. Podrobné informace k přehlídce jsou na www.ostravavpraze.eu. (ČTK)

14:14
Zpěvačka Anna K. zahájí v Hranicích své první akustické turné

Zpěvačka Anna K. zahájí v polovině října v Hranicích na Přerovsku své první akustické turné. Návštěvníky koncertu čekají jak nové hudební aranže všech hitů zpěvačky, na které dohlížel spolupracovník Norah Jonesové a skupiny Erasure Steve Walsh, tak i speciální scéna. Hranický koncert 17. října bude jediným vystoupením v Olomouckém kraji. Během turné má zpěvačka se svou kapelou naplánováno dalších devět koncertů po celé zemi. ČTK o tom informoval kytarista kapely Roman Helcl. "Vystoupení Anny K. v Hranicích bude výjimečné už tím, že to bude její první unplugged vystoupení v Česku. Kapela k nám kvůli tomu najede už o několik dnů dříve a bude ladit scénu i zvuk. Lidé uslyší jak největší hity zpěvačky, tak průřez celou její kariérou," uvedla Karla Vlasáková z divadla Stará střelnice, kde se hranický koncert odehraje. Přestože bude vystoupení pro sedící publikum, nemusejí se posluchači podle Anny K. obávat toho, že se budou nudit.

"Vždycky mě lákalo hrát pro sedící publikum, stejně jako zkusit zakomponovat do mojí muziky více akustických nástrojů a aranže očesat až na dřeň. A po prvních zkouškách musím říct, že nás to s kapelou moc baví. Na druhou stranu přiznávám, že miluju i zvuk elektrické kytary, které jsem se nedokázala úplně zříct ani na tomto turné. Mám totiž v plánu nakonec zvednout ze židlí i sedící publikum," uvedla zpěvačka. Aby byl podzimní koncertní program co nejrozmanitější, nechala zpěvačka polovinu písní přearanžovat americkým producentem Walshem. S podobnou prací má velké zkušenosti. Například v minulosti už podobným způsobem upravil největší hity anglické kapely Erasure pro jejich akustické album Union Street a následné turné.

Druhou polovinu repertoáru nakonec předělala Anna K. na zkouškách společně se svou koncertní kapelou. Do skladeb přidali i nástroje, které kapela běžně nepoužívá, jako je banjo, specifická kytara dobro, mandolína nebo hammondky, což jsou elektrické varhany. Z kapely Davida Kollera si navíc vypůjčili perkusionistu Víťu Halšku. Akustická vystoupení Anny K. budou vyvrcholením její druhé vlny kampaně proti rakovině. Část výtěžku tak půjde na osvětu nabádající ženy k včasnému vyšetření prsou a pravidelným kontrolám. (ČTK)

15:03
Bluesový kytarista Joe Bonamassa vystoupí v Kongresovém centru

V Kongresovém centru Praha vystoupí dnes večer americký bluesový kytarista Joe Bonamassa. Stane se tak v rámci festivalu United Islands. I přes svůj relativně mladý věk je Bonamassa považován za jednoho z nejlepších současných hráčů na kytaru.

Šestatřicetiletý muzikant začal hrát jako čtyřletý a už ve dvanácti byl předskokanem na koncertě B. B. Kinga. Posbíral mnoho hudebních ocenění včetně nejlepšího kytaristy roku. Profesionální kariéru odstartoval v pětadvaceti letech, od té doby vydal 13 samostatných alb.

Dalším hostem festivalu United Islands bude 10. listopadu v pražském Lucerna Music Baru alžírský ethno rebel Rachid Taha, který tu představí své deváté album nazvané Zoom. Fanoušky přitahuje svým ojedinělým mixem severoafrické, rockové, punkové a elektronické hudby. (ČTK)

16:28
Literární festival v Ostravě zahájí divadelní představení

Divadelní představení Slovenka na kvadrát v Komorní scéně Aréna v Ostravě zahájí ve středu 16. října sedmý ročník literárního festivalu ProtimluvFest 2013. Mezinárodní přehlídka potrvá do 18. října a její součástí budou autorská čtení spojená s uvedením knižních novinek nakladatelství Protimluv, vzpomínkový večer k prvnímu transportu Židů v Evropě z Ostravy do polského Niska nad Sanem v roce 1939 a také divadelní a hudební představení. ČTK to za pořadatele řekl Jiří Macháček. "V prostorách ostravské Komorní scény Aréna bude představena nejprve nová básnická sbírka Na kříži lásky slovinského básníka Josipa Ostiho. Kniha vyšla v červnu letošního roku," řekl Macháček.

Pak bude následovat kabaretní představení Slovenky na kvadrát. V něm si zahraje slovenská herečka Lucia Siposová, známá v Česku například z filmů Filipa Renče Na vlastní nebezpečí nebo Hlídač č. 47. Slovenka na kvadrát bude mít v Ostravě svou českou premiéru, režíroval ji slovinský tvůrce Nick Upper, autorkou divadelní adaptace, básní, překladů a přebásnění textů je slovinsko-slovenská básnířka, dramatička a prozaička Stanislava Reparová. "Jde o kabaret podle skutečného příběhu, představuje soubor krátkých kabaretních výstupů, jakýchsi pohlednic ze Slovinska a Slovenska," uvedl Macháček. Výročí prvního transportu Židů v Evropě v ostravském Domě umění připomene ve čtvrtek 17. října herec, překladatel, novinář, znalec židovské kultury Jaroslav Achab Haidler, který představí svůj pořad nazvaný Velbloud uchem jehly. Několika ukázkami se pokusí poodhalit hebrejské myšlení.

Večer obohatí vystoupení ostravského vokálního souboru Noach se sbormistrem Tomášem Novotným, který se věnuje interpretaci hebrejských písní. "Závěrečný den přehlídky ProtimluvFest se ponese v odlehčenějším duchu. V Antikvariátu a klubu s galerií Fiducia v Ostravě bude v pátek 18. října v 18:00 uvedena nová básnická sbírka Havarijní řád Pavla Novotného, v galerii Rubrum v ostravské čtvrti Přívoz přijde později na řadu představení novely Perníková chaloupka. Jde o příběh havířovského vařiče pervitinu Romana Pechy v převyprávění prozaika a básníka Petra Motýla," vyjmenoval Macháček. Celou přehlídku pak ukončí hudebně-literární happening v klubu Hudební bazar nazvaný Protimluv v hospodě. Na programu jsou autorská čtení Petra Vrchlabského, Jakuba Tichého a Martina Dytka, hudbu obstarají ostravská uskupení jako Sothein nebo Hlubina. (ČTK)

08:05
Italský režisér Lizzani spáchal ve svých 91 letech sebevraždu

Italský filmový režisér Carlo Lizzani dnes ukončil svůj život skokem z třetího patra římského domu, oznámila bez dalších podrobností policie. Autorovi filmů jako Kronika chudých milenců, Zbojníkova milenka nebo Poslední dny Mussoliniho bylo 91 let.

Lizzani se podle agentury AFP rozhodl pro sebevraždu podobně jako před třemi lety jiný známý filmový režisér Mario Monicelli, který trpěl rakovinou. Lizzani, který za Kroniku chudých milenců z roku 1954 obdržel cenu na filmovém festivalu v Cannes, předsedal mezinárodnímu filmovému festivalu v Benátkách v letech 1979 až 1982.

09:26
V Brně začalo natáčení filmu režiséra Stracha o Chartě 77

V Brně začalo natáčení filmu režiséra Jiřího Stracha o Chartě 77. Děj snímku České televize s názvem Osmy se odehrává na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Hlavní roli normalizačního úředníka režisér svěřil Ivanu Trojanovi. Dále ve firmu hrají Zuzana Stivínová, Jiří Dvořák a Zuzana Kajnarová. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla Česká televize. "Nepracujeme s Chartou jako artefaktem, ani nerekonstruujeme skutečnou událost," uvedl scenárista Marek Epstein. Tvůrci chtějí ukázat, jak se člověk postaví k situaci, která po něm vyžaduje odvahu a rozhodnutí.

"Náš příběh by neměl být dobovou sondou, ale jen prostředím k otázkám, které hlodají v každém z nás. Snahou je černá komedie s nadějí," uvedl Epstein. Hlavní hrdina prožívá ve filmu špatný den, ve kterém se mu na hlavu sesype všechno, co do té doby stavěl. Chvatně se snaží uvést věci zpět do původního stavu. Jak se ale nakonec ukáže, i pohromy mohou být k něčemu dobré.

Štáb filmu o neplánovaném podpisu Charty 77 bude v říjnu k vidění na několika místech v Brně, mimo jiné v Líšni, v ulicích Cejl a Bratislavská. Jiří Strach připravuje v brněnském studiu České televize podle scénáře Marka Epsteina už druhý film. V roce 2012 tady natočil pohádku Šťastný smolař. (ČTK)

11:13
Nedostatek peněz může zkomplikovat projekt Rok české hudby

Pořadatelé klasických hudebních festivalů se připravují na významný projekt Rok české hudby, někteří z nich ale mají obavy, jak příští rok finančně zvládnou. Už do letošní sezony vstupovali s omezenými rozpočty kvůli menší podpoře státu i sponzorů. Ministerstvo kultury se údajně chystá dát na projekt kolem 50 milionů, v roce 2004 na něj vyhradilo více než 105 milionů korun. Myšlenka Roku české hudby vznikla již v roce 1924. Letopočty zakončené čtyřkou jsou tradičně vnímány jako takzvané roky české hudby, v tuzemsku a zahraničí se pořádají koncerty prosazující český repertoár a interprety. Ministerstvo kultury zatím nechce konkrétní částku zveřejnit. Zásadní roli v tom, jak bude dotace pro projekt vysoká, bude podle mluvčí úřadu Anny Ješátkové hrát schválený státní rozpočet na rok 2014. "Výsledné částky budou vycházet z rozpočtových možností ministerstva," řekla ČTK.

Na ministerstvu kultury se zatím dělají výběrová dotační řízení, jejich výsledek bude znám podle internetových stránek úřadu až koncem února příštího roku. Na podporu projektu Rok české hudby se řízení uzavřelo koncem září. "Alokace finančních prostředků, pokud mám dobré informace, je deset milionů pro všechny externí pořadatele v této zemi. To je z mého pohledu marginální částka," řekl ČTK ředitel Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov Jaromír Boháč. Příspěvkové organizace si prý budou muset vystačit se zhruba 40 miliony. "To, si myslím, není úplně v pořádku," dodal. Českokrumlovský festival chce například příští rok pozvat světově žádaného dirigenta Gustavo Dudamela, který by měl provést český romantický repertoár.

Jak upozornil umělecký ředitel festivalů Dvořákova Praha a Strun podzimu Marek Vrabec, finanční pomoc od ministerstva se vůbec nedá předvídat, což dlouhodobému plánování festivalů naprosto nevyhovuje. "Největší slabina je v přístupu ministerstva kultury. Ve financování festivalu Dvořákova Praha se letos projevil zmatek na ministerstvu tím, že byl zrušen program mimořádných akcí, tedy festivalů jako Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Struny podzimu a další, které automaticky dostávaly určité prostředky," upozornil. (ČTK)

13:08
Ekofilm v Ostravě vyhrál německo-španělský snímek Sladký jed

Hlavní cenu z mezinárodního filmového festivalu Ekofilm si z Ostravy odváží snímek německo-španělské koprodukce Sladký jed. Režie a scénáře se ujal německý dokumentarista a filmař Peter Heller, kamera je dílem Dietera Stuermera, řekla ČTK ředitelka festivalu Marcela Mrózková Heříková. Na festival bylo přihlášeno 123 filmů, dokumentů a televizních pořadů z 28 zemí světa, odborná porota nakonec do čtyř kategorií vybrala celkem 28 finálových snímků. "Bereme to tak, že ekologie není jenom vztah člověka k životnímu prostředí, ale i člověka k člověku," vysvětlila Mrózková Heříková.

Vítězný film Sladký jed na základě tří příkladů z Mali, Keni a Tanzanie poukazuje na to, že rozvojová pomoc nepřináší žádný výsledek a naopak může vést k závislosti, korupci a pasivitě. Heller natáčí filmy již 40 let, především v Africe natočil kolem 30 filmů o tématech jako je kolonialismus a sociální problémy kontinentu. "Odborná porota ocenila profesionalitu zkušeného autora, který je nejen filmařem, ale zároveň se o tuto problematiku bytostně zajímá," uvedla ředitelka festivalu. Vítěz letošního ročníku získal skleněnou plastiku, která je dílem světoznámého výtvarníka Bořka Šípka. Ředitelka festivalu připomněla, že letos převážily

zahraniční filmy, což se odrazilo i na výsledcích. Mezi oceněnými tak dominují hlavně zahraniční autoři. "Musím ale opět vyzdvihnout studenty Slezské univerzity v Opavě pod vedením Moniky Horsákové, kteří si již druhý rok po sobě odnášejí jednu z hlavních cen za snímek režisérky Kláry Řezníčkové nazvaný Sudety - protrhnout vrstvu lhostejnosti," uvedla Mrózková Heříková. Na příští rok, který bude jubilejní čtyřicátý, chtějí organizátoři připravit pro návštěvníky řadu překvapení. (ČTK)

14:54
Cyklus Hvězdy barokní opery začne 29. října v Rudolfinu

Druhý ročník koncertního cyklu Hvězdy barokní opery v nabídne šest koncertů ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Špičkový evropský soubor zaměřený na interpretaci barokní hudby Collegium 1704 v něm ve spolupráci s Českou filharmonií bude pokračovat v objevování pozoruhodného světa vokálního umění 17. a 18. století. ČTK o tom informovala Simona Andělová ze společnosti 2media. První večer 29. října bude setkáním dvou hudebních géniů. Má název Bella mia fiamma a zazní na něm skladby Wolfganga Amadea Mozarta a Josefa Myslivečka v interpretaci Collegia 1704 se sopranistkou Martinou Jankovou. Oba skladatele spojovala blízkost jejich vyjadřování, smysl pro drama i celoživotní přátelství.

Druhý koncert cyklu nabídne 19. listopadu unikátní novinku - uvedení scénického díla v koncertní podobě v podání Collegia 1704 & Collegia Vocale 1704 pod vedením Václava Lukse na pódiu Rudolfina. Půjde o alegorický melodram Jana Dismase Zelenky Sub olea pacis et palma virtutis, který vznikl při příležitosti korunovace císaře Karla VI. na českého krále v roce 1723. Výjimečným zážitkem bude i Vánoční koncert 17. prosince, v jehož rámci zazní slavné oratorium Mesiáš, které Georg Friedrich Händel zkomponoval během pouhých 24 dnů na přelomu srpna a září 1741 v Londýně před svým odjezdem do Irska.

V říjnu pokračuje dalším koncertem i cyklus Hudební most Praha-Drážďany, 19. října na něm v kostele sv. Šimona a Judy zazní Svatováclavská mše Adama Václava Michny. Soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 založil cembalista a dirigent Václav Luks v roce 2005 při příležitosti projektu Bach - Praha. Od roku 2007 jsou pravidelnými hosty festivalů ve Francii, Belgii, Nizozemí a Německu. (ČTK)

16:29
V trutnovském Uffu začne v úterý výstava nazvaná Hraniční syndrom

V Galerii Uffo v Trutnově začne 8. října výstava tří výtvarníků nazvaná Hraniční syndrom. Expozice, která zpracovává problém poválečného odsunu Němců a Sudet, byla speciálně vytvořená pro trutnovskou galerii. Výstava bude přístupná do 12. listopadu, sdělila ČTK Milena Patzaková z centra Uffo. Autoři svá díla vnímají jako zcela nepolitické vyjádření názorů na téměř tisíciletou otázku hraničních území Čech a Moravy a soužití se sousedními národy.

"Název Hraniční syndrom má své odůvodnění. Reflektuje moderní způsoby nápravy v léčbě psychických onemocnění. Cílem není tlumení příznaků, ale léčení příčin. V tomto smyslu si myslíme, že obdobný přístup k vleklým problémům teritoria Sudet by byl jistě více funkční než dosavadní kompromisy politiků," uvedla kurátorka výstavy Rea Michalová. Na výstavě představí své práce malíř a grafik Jaroslava Valečka, který se ve své tvorbě systematicky zabývá krajinou severních Čech, kde strávil své dětství.

Mezi vystavenými obrazy je například pohled na vesnici či na oplocený tábor se strážní věží. Své obrazy působící až typografickou jednoduchostí vystaví malíř David Saudek, třetím z autorů je malíř a sochař Martin Káňa, který se při vytváření objektů inspiruje novými technologiemi. V Uffu například vystaví z plastových tašek vyrobenou mapu Československa s vyznačenými hranicemi Sudet. Více informací o výstavě a programu Galerie Uffo je možné najít na webu www.uffo.cz. (ČTK)

18:02
Taneční večer připomene v Brně odkaz Palacha a Horákové

Odkaz Jana Palacha a Milady Horákové připomene taneční večer, který vzniká v produkci Company ProART. Choreografové Martin Dvořák a Izraelec Nir Ben Gal svůj třídílný program poprvé uvedou 20. října v brněnském Divadle na Orlí. Kromě Palacha a Horákové jej věnují také italskému spisovateli a režisérovi Pieru Paolovi Pasolinimu, oznámili v tiskové zprávě. Společným jmenovatelem tanečního večera nazvaného Jan nejsou dramatické okolnosti smrti tří hrdinů, ale naopak jejich inspirující životní odkaz. Všichni tři byli svým způsobem rebelové, kritikové a zároveň oběti své doby.

Úvodní část večera tvoří choreografie inspirovaná soudním výslechem a následným posledním dopisem Milady Horákové, popravené po zpolitizovaném procesu v roce 1950. Pohybový a výrazový slovník má odrážet věcnou a emocionální stránku člověka, který si je vědom své neviny a smrt dokáže přijmout s vyrovnaností, smířením a odpuštěním. Druhá část večera náleží Pasolinimu, ve vlastní choreografii vystoupí Martin Dvořák za doprovodu mexického hudebníka Edgara Omara Rojase. Své dílo vnímá jako rozhovor mezi tanečníkem a hudebníkem na zadané téma, jímž je umělecký odkaz člověka s radikálními a kritickými názory. Pasolini se v roce 1975 stal obětí vraždy.

Třetí část je inspirována osobností Palacha, který na protest proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti po okupaci Československa armádami Varšavské smlouvy zapálil sám sebe na Václavském náměstí v Praze. Tvůrcem choreografie je Nir Ben Gal. Company ProART projektem Jan pokračuje v dramaturgické linii inscenací se společensko-politickou tematikou. Po brněnské premiéře program uvede 23. října v Národním památníku na Vítkově v Praze. (ČTK)

07:15
Lístky na příští ročník Glastonbury se prodaly za hodinu a půl

Za rekordně krátkou dobu se v neděli rozprodaly vstupenky na příští ročník tradičního rockového festivalu u anglického města Glastonbury. Na 120.000 lístků se prodalo během hodiny a 27 minut, přestože se ještě neví, kdo bude příští rok v červnu v Glastonbury hrát. Ještě nikdy nešly vstupenky na odbyt na tento festival tak rychle, přestože letos zdražily o deset liber na 210 liber (6350 korun).

Někteří zájemci si ale stěžovali, že se na ně nedostalo, protože během první půlhodiny se přetížená stránka distributorů lístků See Tickets potýkala s velkým náporem zájemců a technickými problémy. Pořadatelé festivalu - zakladatel Michael Eavis a jeho dcera Emily - posléze oznámili, že "upřímně litují" všechny, na které se nedostalo. "Opravdu se snažíme, aby byl prodej lístků co nejspravedlivější. Ale když poptávka převyšuje nabídku, je bohužel nevyhnutelné, že někdo odejde zklamaný," uvedli.

Příští ročník festivalu bude příští rok 26. až 29. června na Eavisově farmě Worthy Farm u Glastonbury v jihozápadní Anglii. Organizátoři ještě neoznámili, kdo bude hrát, ale již se spekuluje o možných hlavních hvězdách. Bookmakeři zatím favorizují Davida Bowieho, skupiny Foo Fighters a Fleetwood Mac. Letos byli hlavními taháky rockové skupiny Arctic Monkeys a Rolling Stones, stejně jako folkrockoví Mumford and Sons. (ČTK)

08:27
Slavíčkův obraz Letná v dešti ve své první aukci kupce nenašel

V neděli se poprvé objevil v aukci obraz Antonína Slavíčka (1870 až 1910) Letná v dešti, který byl objeven teprve nedávno. V aukci jej nabízela společnost 1. Art Consulting v Praze. Vzhledem k použité technice pastelu poměrně rozměrné dílo mělo vyvolávací cenu 2,8 milionu korun. Kupce ale nakonec obraz nenašel.

Neprodal se ani druhý "tahák" aukce obraze Antonína Procházky s názvem Hlava III. ČTK to řekl galerista Jiří Rybář. "Ani jeden se neprodal, asi rozhodla cena. V příští dražbě tato díla nebudou a uvidíme, co dál," řekl Rybář. Je překvapující, že tak rozměrné mistrovské dílo zůstalo skryto po tak dlouhou dobu.

Slavíčkovo mistrovství se tu jeví v celé působnosti a v rámci impresionismu vystupuje Slavíček svým způsobem niterněji, srovnáme-li jej s pařížskými obrazy Moneta nebo Pissarra, uvedla k objevu Slavíčkova obrazu historička Olga Macková. Galerista Jiří Rybář dílo získal do aukce od sběratele, který ho měl od lékaře Slavíčkovy rodiny. (ČTK)

10:01
Divadlo Alfa v Plzni uvedlo první premiéru sezony Otesánek

Před hledištěm, do posledního místa zaplněným malými dětskými diváky, odehrálo plzeňské Divadlo Alfa svou první premiéru nové divadelní sezony. Klasickou pohádku Otesánek určenou pro děti od čtyř let umístil liberecký autor Vítek Peřina do současnosti, do Plzně, plzeňského regionu a místních reálií včetně fotbalového klubu Viktoria, řekl ČTK dramaturg divadla Pavel Vašíček.

"Protože autor předlohu umístil na Plzeňsko, Otesánek si po tátovi s mámou z Ejpovic‚ pošmákne na hostinském z Kyšic, poté slupne celé Divadlo Alfa s herci a diváky a zálusk dostane dokonce i na mistry z Viktorky," popsal Vašíček. Součástí představení jsou tak mimo jiné i filmové záběry, které Alfa natáčela ve spolupráci s fotbalovým klubem. Slavnostní večerní premiéra se uskuteční v pátek 11. října.

Hra, jejíž motivy jsou stavebně i scénicky skloubeny, je inscenována jako divadlo na divadle, odehrává se například v útrobách Otesánka. Kromě herců Mileny Jelínkové, Blanky Josephové-Luňákové, Marie Mrázkové, Petra Borovského, Martina Bartůška a Milana Haina pracuje režisér Tomáš Dvořák také s maňásky a marionetami. S libereckým dramatikem a dramaturgem Peřinou Divadlo Alfa spolupracuje několik let. Peřina už v minulosti zpracoval moderní formou například klasické pohádky Hrnečku, vař!, Perníková chaloupka či Budulínek. (ČTK)

11:47
Kostýmy z barrandovského fundusu obohatily Muzeum Karla Zemana

Muzeum Karla Zemana u Karlova mostu, které slaví první narozeniny, rozšiřuje svou expozici o kostýmy z barrandovského fundusu. Na návštěvníky čekají od 8. října originály z filmů Ukradená vzducholoď, Vynález zkázy, Baron Prášil či Na kometě. "Oslava narozenin pro veřejnost se bude konat o víkendu 12. a 13. října," řekl ČTK ředitel muzea Jakub Matějka. Výstava podle něj přináší výběr obleků, šatů i prádla, ve kterých své nezapomenutelné filmové role v Zemanových filmech ztvárnili Miloš Kopecký, Jana Brejchová, Magda Vašáryová a další hvězdy českého a slovenského filmu.

Expozice dává prostor i zajímavým kostýmům komparsu, které taktéž dotvářely výjimečnou komplexnost výtvarné stylizace těchto děl. "Kostýmů z kombinovaných filmů Karla Zemana, které vznikaly v 60. letech minulého století v Praze, jsou v našich skladech desítky, možná i stovky. Jelikož se však po každém natáčení jednotlivé součásti kostýmů roztřídily podle druhu oblečení a konkrétního historického období mezi tisíce dalších položek z ostatních filmů, není lehké je zpětně kompletovat," uvedla vedoucí Fundusu Barrandov Studia Věra Krátká.

Dohledat vše mezi 240.000 kusy kostýmů pomáhají skladové karty. Nejčastěji však museli vytipované části konfrontovat přímo se záběry z filmů nebo fotografiemi z natáčení. "Pro otce byly kostýmy zcela klíčové, vždyť byly nedílnou součástí výtvarného pojetí celého filmu. Bylo pro něj důležité, aby každý jeho dobový film byl věrným odrazem doby, ve které se odehrával," komentovala to režisérova dcera Ludmila Zemanová, která na oslavy muzea přijela z Kanady. (ČTK)

12:35
Scala zahájí provoz Kinoautomatem, Horníčka nahradí Matonoha

Brněnské kino Scala zahájí příští týden obnovený provoz slavnostní projekcí prvního interaktivního filmu na světě, Kinoautomatu z roku 1967. Do děje filmového představení Radúze Činčery s podtitulem Člověk a jeho dům mohou zasahovat diváci. Projekce se vždy v napínavém momentě zastaví a moderátor vyzve publikum, aby pomocí hlasovacích tlačítek vybralo ze dvou variant pokračování. Původního moderátora Miroslava Horníčka nahradí ve Scale Tomáš Matonoha.

Kino Scala existuje s několika přestávkami od roku 1929, nyní jeho provoz převzala od města Masarykova univerzita. Diváci se do podzemního sálu s 500 sedadly vrátí 14. září po téměř dvouleté pauze. Provozovatelé slibují kvalitní dramaturgii pro chytrého diváka. "Věříme, že v Brně žije, studuje a pracuje dostatečné množství lidí, kteří přivítají existenci vyprofilovaného kina," uvedl ředitel Scaly Radek Pernica. Kromě běžného programu včetně premiérových titulů připravují provozovatelé také speciality, například záznamy a přímé přenosy divadelních představení z Národního divadla v Londýně a Metropolitní opery v New Yorku, řadu festivalů a speciální programové bloky pro děti nebo seniory.

Zajímavostí je cyklus Scala naslepo. Návštěvníci nebudou předem vědět, jaký film uvidí. Zaplatí až po projekci - podle své spokojnosti. Další specialitou jsou dopolední projekce pro rodiče s dětmi. Na programu ovšem nebudou pohádky, ale filmy určené spíše dospělým. Provozovatelé chtějí vyjít vstříc rodičům malých dětí, kteří se večer do kina nedostanou. V sále budou při dopolední projekci hračky i další vybavení a zůstane částečně osvětlený. (ČTK)

13:40
Festival Devět bran uctí památku filmaře Jiřího Krejčíka

V pražském Divadle Komedie dnes začne podzimní část 14. ročníku festivalu Devět bran. Je náhradou za letní část, která se měla uskutečnit v Divadle pod Palmovkou, avšak musela být kvůli poškození této scény povodněmi zrušena. Přehlídka uctí památku vynikajícího režiséra Jiřího Krejčíka, který v srpnu zemřel. Uvede jeho snímky Půlnoční mše a Božská Ema. Festival je letos věnován slovenské židovské kultuře. Do 13. října nabídne koncerty, filmové projekce a divadelní představení.

Prezentovat se bude například bratislavský divadelní soubor Astorka Korzo´90 s představením Franze Kafky Zámek. V hudební části vystoupí Kaschauer Klezmer Band, dále romský hudebník Mario Bihári a skupina Bachtale Apsa. Domácí umělce bude reprezentovat Divadlo Komedie v představení Past, v hudební části to pak budou skupina Menorah a legendární undergroundová kapela DG 307 s Pavlem Zajíčkem. Na všechny akce je vstup zdarma, zájemci se více dozvědí na internetové adrese www.9bran.cz.

Jarní část festivalu se konala v Bratislavě a zahrnula i turné Vlaku Lustig s představením Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou. Vlak se poté zastavil i na nádraží Praha-Bubny. Celkově vidělo inscenaci na Slovensku a v Praze bezmála 5000 lidí. (ČTK)

14:04
Spolek Kašpar uvede ode dneška během 15 dnů 23 svých inscenací

Novou sezonu otevře dnes večer v pražském Divadle v Celetné spolek Kašpar. Do 21. října tu v pouhých patnácti dnech uvede 23 svých inscenací. Občas se tak bude hrát dopoledne či v noci. V programu nebude podle dramaturgyně a mluvčí divadla Lenky Bočkové chybět speciální doprovodný program.

Například nejkratší hra Václava Havla Chyba, kde původní aktéry doplní jejich kolegové a kolegyně, improvizované nedělní představení pro děti, večírky s mimořádným nápojovým i jídelním lístkem, noční besedy s tvůrci a chvíle, při nichž se herci představí jako dýdžejové, barmani či zpěváci.

Dnes večer tento festival nazvaný Kašpar.Start zahájí tři drsné monology ze současného Dublinu, jak je v inscenaci Terminus nastudoval režisér Marek Němec. Poprvé byla hra uvedena koncem září a stala se 100. premiérou ve dvaadvacetileté historii tohoto divadelního spolku. Zároveň byla poslední inscenací z programové řady Kašpar.Noir (mimo jiné Běsi, Léčitel, Tetování, Helverova noc), kterou na této scéně uvedli na začátku roku s podtitulem Někdo to rád hořké! (ČTK)

14:56
Slovácké divadlo chystá komedie, muzikál i Holcmanovu Cenu facky

Slovácké divadlo v Uherském Hradišti chystá na příští rok šest premiér, mezi nimiž nechybí psychologické drama, muzikál ani dvě české novinky. První je hra Pohřbívání aneb Zítra se bude pohřbívat všude o konci jednoho regionálního divadla, druhou pak Karlem Steigerwaldem zdramatizovaná Cena facky zlínského spisovatele a soudce Josefa Holcmana. ČTK to dnes řekl mluvčí divadla Josef Kubáník.

Pohřbívání aneb Zítra se bude pohřbívat všude je černá komedie o jednom oblastním divadle, kde se finanční krizi a krizi v kultuře rozhodnou vyřešit tak, že budou mít divadlo bez herců. Primátor sepíše hru Pohřbívání (chce tak využít divadlo pro svou předvolební kampaň) a nový podnikatelský záměr nazvaný Zinscenujeme váš pohřeb přímo na našem jevišti dostává zelenou. Režisérem inscenace bude ředitel divadla Igor Stránský. Stránský bude režírovat také hudební komedii Utíkej, Nituško! Režisér Břetislav Rychlík zase přenese na jeviště Slovácko padesátých let minulého století a Slovácko dnes.

Inscenace Cena facky aneb Gottwaldovy boty inspirovaná Holcmanovou povídkovou knihou obsáhne násilnou kolektivizaci a proklamovaný antikomunismus současnosti. Divadlo slibuje "silné příběhy pevných i méně ztepilých slováckých charakterů". "Velkým lákadlem bude i nové nastudování lechtivých Nebezpečných známostí (režie Jakub Maceček) a třešinkou na dortu bude bláznivá komedie s názvem Peklo v hotelu Westminster (v režii Roberta Bellana), jež naváže na 1+2=6 a stále populárnější Nájemníky," uvedla dramaturgyně divadla Iva Šulajová. Na šest pak novinky doplňuje dílo jednoho z nejvýznamnějších představitelů moderní americké dramatiky Tennesseeho Williamse Kočka na rozpálené plechové střeše. Režírovat jej bude Michal Zetel. (ČTK)

16:38
Divadlo Palace uvede Schmittovu komedii Heslo Morálka

První novinkou sezony, kterou připravuje pražské Divadlo Palace v pasáži Jalta, bude 17. října komedie z pera současného francouzského autora Érika Emmanuela Schmitta nazvaná Heslo Morálka. V hlavních rolích se představí Nela Boudová, Miroslav Etzler a Kateřina Pindejová. Režisérem je Petr Slavík, řekla ČTK mluvčí této scény Petra Wagnerová.

Druhou podzimní premiérou bude podle ní inscenace Tři verze života v režii Thomase Zielinského. Ten do ní obsadil Lindu Rybovou, Davida Prachaře, Igora Chmelu a Janu Janěkovou ml. Dva manželské páry prožijí v tomto příběhu během jednoho večera tři varianty téhož večírku, diváci tak nahlédnou do životních situací, které jsou výsledkem těchto náhodných posunů.

Na listopad se chystá obnovená premiéra komorního muzikálu Miluji tě, ale... v režii Antonína Procházky s původním obsazením. Vystoupí v něm tak například Daniela Šinkorová, Tereza Kostková, Roman Vojtek a Lumír Olšovský. Jeho námětem jsou různé podoby vztahu mezi mužem a ženou - sled scének od příprav na první rande, přes manželství a jeho úskalí až do zralého věku. Premiéru měl před deseti lety v paláci Fénix a pak se uváděl i na jevišti Komorní Fidlovačky. Divadlo Palace uvede v této sezoně také novou grotesku, v níž se Vanda Hybnerová představí nejen jako herečka, ale i jako režisérka. V podzimní nabídce se objeví i několik hostujících inscenací Divadelní společnosti Háta, Agentury Harlekýn a inscenace Apartmá v hotelu Plaza režiséra Martina Stropnického.

18:09
Verdiho Rigoletta přiveze do Prahy Slovenské národní divadlo

Opera Slovenského národního divadla z Bratislavy vystoupí pohostinsky 12. října na jevišti Státní opery v Praze. Uvede Verdiho Rigoletta pod taktovkou dirigenta Friedricha Haidera. "Tragický příběh šaška Rigoletta, jehož touha po pomstě se obrátí proti němu, a naivní lásky jeho dcery Gildy k rozmařilému vévodovi, umocněný Verdiho hudbou v interpretaci předních sólistů je příslibem mimořádného zážitku," řekl ČTK šéfdramaturg opery Národního divadla a Státní opery Ondřej Hučín. Friedrich Haider je českému publiku znám především jako umělecký partner světově proslulé operní pěvkyně Edity Gruberové, kterou často doprovázel jako dirigent či klavírista při jejích koncertních vystoupeních. "

Je ovšem také renomovaným operním dirigentem, který slavil úspěchy mimo jiné ve Vídeňské státní opeře, Bavorské státní opeře či Metropolitní opeře v New Yorku. Nyní se představí jako šéf Opery Slovenského národního divadla v Bratislavě, kde působí od loňského srpna," dodal Hučín. Slavný Verdiho Rigoletto je nejnovější inscenací operního souboru slovenské první scény, která měla v Bratislavě premiéru teprve 4. října. Za její originální scénickou podobou stojí operní režisér a intendant Státního divadla v Chotěbuzi Martin Schüler. K nadčasovému tématu Verdiho operního dramatu poznamenal, že všechny postavy jsou navzájem propojené, stejně jako v naší dnešní realitě.

"Stojí proti sobě, ale jsou také na sobě osudově závislé. Každý se pokouší udržet si svoje místo v uzavřené společnosti, kde má pevnou pozici jen nájemný vrah Sparafucile. A skoro každý, kromě muže, který je u moci - vévody, se snaží skrývat svůj soukromý život ve strachu, aby ho náhodou někdo společensky nezničil," podotkl Schüler. Opera Slovenského národního divadla hostovala v Praze mnohokrát, tentokrát to však bude historicky poprvé na jevišti Státní opery. Vedle známých slovenských pěvců, kterými jsou Peter Mikuláš a Denisa Hamarová, se pražskému publiku představí také korejští pěvci Kyungho Kim a Leo An a slovenská sopranistka Andrea Vizváriová. (ČTK)

07:55
Kompletní Lucie se dnes po 13 letech bude podepisovat fanouškům

V Praze se dnes při příležitosti křtu boxu s kompletní diskografií poprockové skupiny Lucie uskuteční autogramiáda za účasti všech členů kapely. Lucie se v sestavě Robert Kodym, David Koller, P.B.Ch. a Michal Dvořák naposled podepisovala fanouškům před 13 lety. Kapela oficiálně potvrdila svůj návrat na hudební scénu loni v prosinci.

Box se všemi řadovými alby a bonusem v podobě živého dvojalba Lucie 1+2 z pražské Lucerny v roce 1990, který obsahuje i několik dosud nevydaných raritních skladeb, přijde zájemce na 1499 korun. Obsahuje řadová alba Lucie (1990), In The Sky (1991), Černý kočky mokrý žáby (1994), Pohyby (1996), Větší než malé množství lásky (1998), Slunečnice (2000) a Dobrá kočzka která nemlsá (2002). Autogramiáda v Bontonlandu na Václavském náměstí se uskuteční po skončení křtu.

V Hudebním divadle Karlín v Praze bude mít letos premiéru muzikál o skupině pod názvem Lucie, větší než malé množství lásky. Premiéry jsou naplánované na 31. října a 1. listopadu letošního roku. (ČTK)

11:10
Soutěž na novou točnu v Krumlově má zpoždění tři čtvrtě roku

Tři čtvrtě roku má zpoždění vyhlášení architektonické soutěže na novou podobu plenérového divadla v zahradě českokrumlovského zámku. Měla vést k nové, rozebíratelné konstrukci, jež by tu současnou, kritizovanou výborem UNESCO nahradila do roku 2015. Za zpožděním je údajně špatná komunikace mezi zástupci státu a Českých Budějovic a zejména změny na postu ministra kultury. Zpoždění bude asi ještě větší - ministr v demisi Jiří Balvín totiž pravděpodobně nechá další postup na svém nástupci.

Komise ministerstva kultury, jež se budoucností otáčivého hlediště zabývá, se v lednu dohodla, že jeho princip zůstane zachován. Točna však musí být demontovatelná. Podle tehdejšího vyjádření MK byli tomuto řešení nakloněni čeští památkáři a výbor UNESCO, kteří chtěli točnu ze zahrady nejpozději v roce 2015 odstranit. Představitelé Jihočeského kraje, Českých Budějovic a Českého Krumlova se zasazovali o modernizaci scény na nynějším místě. Také návštěvníci divadla chtějí točnu zachovat na jejím současném místě, petici podepsaly tisíce lidí.

Záhy po rozhodnutí komise řekl primátor Českých Budějovic Juraj Thoma, že architektonická soutěž by mohla být vypsána v březnu nebo dubnu. Podmínky vyhlášení soutěže město, Jihočeský kraj jako zřizovatel divadla spolu s Národním památkovým ústavem opakovaně splnily v únoru a březnu, řekl ČTK českobudějovický radní, ředitel divadla a senátor Jiří Šesták. "Ministerstvo kultury mělo ty podmínky sladit tak, aby to bylo akceptovatelné pro soutěž, aby se podmínky nerozcházely. To už se ale nestalo, proto město nemohlo soutěž vypsat," dodal. Také NPÚ podle českobudějovického ředitele Petra Pavelce podmínky splnil a opakovaně je na MK poslal.

Ministerstvo kultury dnes uvádí, že v březnu obdrželo od NPÚ záměr rehabilitace českokrumlovské zámecké zahrady. V dubnu se tehdejší ministryně Alena Hanáková obrátila na budějovického primátora s tím, že doposud neobdržela podklad k návrhu architektonické soutěže na otáčivé hlediště v Českém Krumlově.

"Pan primátor v reakci na tento dopis (...) sdělil, že tento dokument již odesílal v únoru, avšak zřejmě skončil někde ve spletité síti elektronické komunikace a připojil pracovní podklad Rekonstrukce otáčivého hlediště," řekla ČTK mluvčí MK Anna Ješátková. V květnu oba materiály dostali členové ministerské komise pro řešení otáčivého hlediště a tehdejší ministryně měla stanovit termín dalšího jednání. Hanáková však oznámila rezignaci a termín nestanovila.

Její nástupce svolal komisi na 24. září, ale zástupci klíčových subjektů se buď omluvili nebo nepotvrdili účast, takže jednání bylo zrušeno. Podle mluvčí zatím žádné další jednání nebylo naplánováno. Je pravděpodobné, že příští setkání komise bude svolávat až nový ministr po volbách. (ČTK)

11:42
V Erotikonu se liberecké divadlo inspirovalo kritikem Šaldou

Životem literárního kritika a místního rodáka F. X. Šaldy se inspirovalo liberecké divadlo, které nese jeho jméno. Frašku nazvanou Erotikon doktora Š. o třech dveřích a dvou dokonaných aktech uvede v premiéře na malé scéně v pátek od 19:00. ČTK o tom dnes informoval mluvčí divadla Jakub Kabeš.

Hra Tomáše Syrovátky vznikla na oslavu 130 let od otevření historické budovy divadla. Po kritikovi a spisovateli je ve stotisícovém městě pojmenováno nejen divadlo, ale i náměstí a gymnázium. A kousek od Malého divadla, kde se bude inscenace hrát, má Šalda i pamětní desku na svém rodném domě. Autorská hra libereckého divadla ale není šaldovým pomníkem. Spíše než na přísného kritika se zaměřuje na úsměvnější části jeho života, neboť kolem tohoto charismatického muže se vždy točilo několik žen najednou. "Právě jeho mnohdy kuriózním životem je volně inspirován náš Erotikon," uvedl Kabeš.

Komedie vznikla přímo pro herce libereckého divadla, v hlavních rolích se představí Tomáš Dianiška a Barbora Mottlová. Hra vychází z půdorysu klasické frašky, takzvané dveřovky. Do jednoho pokoje lze třemi dveřmi vstoupit a nebo rychle odejít, je-li třeba, což je docela často. Obyvatel bytu má totiž dar padat do složitých situací. Do života i obydlí doktora Š. vstupují tři ženy současně, přičemž jedna z nich je provdaná za doktorova přítele. "V tomto bláznivém kolotoči je dost těžké zůstat sám sebou, téměř nemožné je v něm literárně tvořit. Doktor Š. chce totiž o svém utrpení se ženami napsat divadelní hru," vylíčil Kabeš. (ČTK)

12:07
Židovský festival v Olomouci představí výstavu o Židech v Krakově

Řada filmových projekcí, koncertů a besed doprovodí Dny židovské kultury, které v Olomouci začnou ve středu a potrvají do 18. října. Téma letošní přehlídky zní Před katastrofou... a dnes. Vychází z výstavy historických fotografií ze života krakovských Židů mezi světovými válkami, která bude otevřena v Muzeu moderního umění.

"Festivalem bychom chtěli poukázat na to, že židovská kultura byla vždy nedílnou součástí života v Olomouci a že po tragédii holocaustu definitivně nezmizela, ale v nějaké formě dál žije. Dokazuje to i naše intenzivní spolupráce se Židovskou obcí v Olomouci," řekl dnes ČTK dramaturg festivalu Alexandr Jeništa.

Židovskou přehlídku otevře výstava s názvem Svět před katastrofou - Krakovští Židé mezi světovými válkami, která představí na černobílých fotografií střípky každodenního života židovské komunity v Krakově.

Součástí Dnů židovské kultury je i tradiční filmová sekce, jejímž tématem je Láska a smrt. Podle pořadatelů izraelský režisér Tomer Heymann osobně představí své filmy propojující lásku a smrt na pozadí přenosu traumatu holocaustu na druhou a třetí generaci. (ČTK)

12:29
Polský fotograf Pawlowski v Olomouci představí cyklus Genesis

Olomoucké Muzeum moderního umění představí od tohoto týdne dílo polského fotografa Andrzeje Pawlowského. V prostorách muzea budou moci návštěvníci zhlédnout jeho cyklus Genesis, který řadí odborníci mezi nejvýznamnější počiny polské fotografie druhé poloviny 20. století. Expozice zároveň nabídne i ukázky jeho experimentálních filmů, informovali dnes zástupci muzea. Výstava bude otevřena ve středu a potrvá do začátku ledna.

Všestranný umělec, pedagog a teoretik Pawlowski (1925-1986) je představitelem takzvané neo­avantgardy, která je charakteristická spojením tradičního tématu a modernistické formy. Výstavou Pawlowského chce muzeum podle kurátorky Anežky Šimkové doplnit a rozšířit povědomí českého diváka o experimentálních počátcích polského umění po druhé světové válce. (ČTK)

12:57
Projekt Vivaldianno se 28. listopadu poprvé představí v Lucerně

Projekt houslisty Jaroslava Svěceného a rockového klavíristy ze skupiny Lucie Michala Dvořáka s názvem Vivaldianno MMXII se 28. listopadu představí ve Velkém sále pražské Lucerny. Projekt moderně pojaté klasické hudby, který se poprvé objevil v roce 2008 v podobě CD Vivaldianno MMVIII, zazní v prestižním prostoru Lucerny poprvé.

"Osobně jako pro interpreta klasické hudby má pro mě Lucerna půvab místa, kde se v minulosti vždy scházely různé žánry včetně klasických koncertů. To je hlavní důvod, proč pro nás koncert bude významný, o setkání žánrů je přece i Vivaldianno," řekl ČTK Svěcený.

Na koncertu zazní skladby ze všech projektů Vivaldianno, japonská flétna v podání Vladislava Matouška, didgeridoo Ondřeje Smeykala, akordeon Karla Maříka, Heroldovo kvarteto, zazpívá Lenka Nová a španělská vokalistka Carmen Sistaová, vystoupí rapper Henry D, perkusista Miloš Vacík a další.

Album Vivaldianno MMXII vyšlo loni. Na vydání CD navázalo Vivaldianno Tour 2012. Ve 12 skladbách se hlavní protagonisté projektu nechali inspirovat zvuky klasických, etnických i elektronických nástrojů nejen nadčasovou hudbou Antonia Vivaldiho, ale také Bachem a Mozartem, houslistou a skladatelem Fritzem Kreislerem i argentinským hudebním mágem Astorem Piazzollou.

14:30
Zlín bude kulisou pro nový český film Intimity

Ve Zlíně se bude od konce tohoto týdne natáčet nový celovečerní film s názvem Intimity. Stejní tvůrci stáli za vznikem pohádky Tajemství staré bambitky, Intimity však budou snímkem pro dospělé, informovala dnes ČTK mluvčí zlínské radnice Světlana Divilková.

"Rádi bychom prostřednictvím filmu Zlín zviditelnili. Je to takový pokus o resuscitaci filmu v kdysi filmovém Zlíně," uvedl autor scénáře a zlínský rodák Evžen Gogela. "Jsem patriot. Navíc ze Zlína pochází i kameraman Tomáš Kresta a grafik-designér Roman Werner," podotkl Gogela.

Filmový štáb zahájí natáčení v pátek odpoledne v budově Centroprojektu, poté se přesune do městských lázní. Natáčet se bude také v hudebním klubu Golem, v centru města a v okolí Zlína. "Dlouho jsme hledali nejlepší výhled na město a nakonec jsme ho našli na kopci v Příluku," podotkl Gogela.

Režie filmu se ujal Ivo Macharáček, který je kromě Tajemství staré bambitky podepsaný i pod televizním sitkomem Helena. Ve snímku Intimity si zahrají Zlata Adamovská, Petr Štěpánek, Ondřej Vetchý, Tomáš Klus, Jitka Ježková, Martin Stránský, Kristýna Leichtová či Jaroslav Plesl.

15:05
Bývalý ředitel ND Černý povede České centrum v Mnichově

Bývalý ředitel Národního divadla Ondřej Černý bude od začátku příštího roku ředitelem Českého centra v Mnichově. Vystřídá současnou ředitelku Zuzanu Jürgensovou.Od letošního ledna Černý pracuje znovu v Institutu umění - Divadelním ústavu, jehož byl dříve ředitelem.

Černý dramaturgicky spolupracuje s Pražským divadelním festivalem německého jazyka a je korespondenčním členem Saské akademie umění. Od dubna 2007 stál v čele Národního divadla, odkud ho loni v září náhle odvolala tehdejší ministryně kultury Alena Hanáková. Přesné důvody jeho odvolání ministerstvo neuvedlo.

Náměstek ministryně Martin Sankot se za některé argumenty, jimiž odvolání podporoval, záhy omluvil - třeba za to, že uvedl, že první scéně klesá počet diváků a odcházejí kvalitní umělci. Jako hlavní argument uváděl údajné porušení rozpočtových pravidel, jehož se měl dopustit tím, že neoprávněně podepsal smlouvy na zavedení energetických úsporných opatření a že celá věc je v šetření finančních orgánů.

Již tehdy se ale vedení ND proti tomuto tvrzení ohradilo a uvádělo, že jde o pochybení zcela formální a že ze státního ani jakéhokoliv jiného rozpočtu nebyla vydána ani koruna navíc. Letos v červnu Generální finanční ředitelství konstatovalo, že metoda financování byla úspěšná. Daň 21,9 milionu korun a s ní související penále 16,2 milionu, které dříve finanční úřad divadlu vyměřil, finanční ředitelství prominulo. Ředitelství také připomnělo, že ministerstvo kultury s celým projektem souhlasilo. (ČTK)

15:30
Festival koncertního melodramu nabídne pět uměleckých večerů

Pět uměleckých večerů nabídne 16. ročník Mezinárodního festivalu koncertního melodramu Praha, který se na různých místech v metropoli uskuteční každou druhou neděli ve dnech 13. října až 8. prosince. Součástí festivalu bude i české kolo Mezinárodní soutěže Zdeňka Fibicha v interpretaci melodramů. Pořadatelé kvůli nedostatku financí museli oproti předchozím ročníkům omezit program. Novináře o tom dnes informovala dramaturgyně Věra Šustíková.

Cílem festivalu je podle jeho organizátorů šíření znalosti klasické i současné české a zahraniční melodramatické tvorby. Koncertní melodram je umělecký žánr, v němž je velmi specifickým způsobem propojena hudba, literatura a divadlo v nový umělecký tvar. V současné době, kdy nejsou na trhu soudobé nahrávky českého melodramu, jsou živé koncerty jedinou příležitostí, jak se s těmito díly seznámit.

Vedle koncertu vítězů českého kola Mezinárodní soutěže Zdeňka Fibicha (27. října v Galerii HAMU) festival nabídne v Pálffyovském paláci programy Nové a nově objevené české melodramy (10. listopadu) a Česká a světová tvorba v novém nastudování (24. listopadu). Festival 8. prosince zakončí premiéra Prokofjevova Evžena Oněgina v Sále Pražské konzervatoře.

Všechny uváděné skladby jsou světovými či českými premiérami. Dramaturgie vychází i ze sepětí s výzkumným úkolem autorky projektu Věry Šustíkové v rámci Národního muzea - Českého muzea hudby.

Festival se letos potýká s finančními problémy, kvůli kterým museli organizátoři snížit počet koncertů z šesti na pět, snížit honoráře i počet porotců v soutěži. Z potřebného jednoho milionu korun získali podle Šustíkové také kvůli sníženým dotacím do rozpočtu přibližně třetinu této částky.

16:03
České filmy všech žánrů jsou hosty na podzimních festivalech

Na více než desítce podzimních filmových festivalů v zahraničí se objeví filmy českých režisérů. Prezentace začaly koncem září v New Yorku a Vancouveru, pokračují v Pusanu, Londýně, Chicagu i Varšavě.

"České filmové centrum (ČFC) se aktivně podílí i na účasti filmů a tvůrců na festivalech. Do 13. října potrvá festival v New Yorku, kde byl uveden projekt Agnieszky Hollandové Hořící keř," řekla ČTK Denisa Štrbová z ČFC. Hořící keř se objevil i ve Vancouveru, kde měl mezinárodní premiéru časosběrný projekt Heleny Třeštíkové s názvem Vojta Lavička: Nahoru a dolů. Představuje 16 let v životě romského hudebníka, novináře a aktivisty. Promítnuty tam byly i Hřebejkovy Líbánky.

"Osmnáctý ročník jihokorejského festivalu v Pusanu uvede slovensko-český film Miry Fornayové Můj pes Killer a už zmíněné Líbánky," uvedla Štrbová. Londýnský festival, který potrvá do 20. října, vybral do soutěže dokumentů snímek Roura, ve kterém se režisér Vitalij Manský vydal po trase transsibiřského plynovodu s cílem zjistit, jak se žije obyčejným lidem v jeho blízkosti. Návštěvníci uvidí i další slovensko-český, tentokrát animovaný debut Matúše Vizára Pandy. MFF v Chicagu (10.-24. října) uvede Menzelovu komedii Donšajni.

Největší zastoupení mají české filmy na varšavském festivalu, jehož 29. ročník se uskuteční od 11. do 20. října. Do soutěže bylo vybráno psychologické drama Zdeňka Tyce Jako nikdy, nabízející herecký koncert Jiřího Schmitzera, Petry Špalkové a Taťjany Medvecké. Dalším titulem s českou účastí v mezinárodní soutěži je eroticky laděný film z dnešní Bukurešti O vara foarte instabila. Vznikl v koprodukci Rumunska, Česka, Švédska a Británie.

V soutěži dokumentů jsou dvě české koprodukce. V Návratech Agnieszky H. se Krystyna Krauzeová vrací do dob jejího bouřlivého mládí a líčí její vztah k české kultuře nejen 60. let. Kauza Cervanová je slovensko-český film o právu na spravedlnost, osmiletá detektivní výprava Roberta Kirchhoffa do hlubin dodnes neuzavřeného případu znásilnění a vraždy mladé medičky.

V sekci Discoveries uvede festival slovensko-český koprodukční film Můj pes Killer. V soutěži krátkých filmů jsou animovaný snímek Pandy a hraný Strach režiséra Martina Krejčího. Ve Varšavě bude promítnuta i rodinná komedie Petra Oukropce Modrý tygr.

Německý DOC Leipzig uvede celovečerní české dokumenty Roura a snímek Heleny Třeštíkové o Lavičkovi. Festival dětských filmů CINEKID (21.-25. října) v Amsterodamu zařadí krátkou animaci Jakuba Kouřila s názvem M.O. - příběh osamělé babičky, která si pro zpestření svých dnů objedná poštou mechanického dědečka. Dánský East by SouthEast uvede Jiráského Poupata a Ondříčkův snímek Ve stínu.

ČFC spolupracovalo s festivalem CinEast v Lucembursku při výběru českých filmů. V říjnu se tam objeví retrospektiva Alice Nellis (Výlet, Tajnosti, Mamas&Papas), dokument Eriky Hníkové Ženy pro měny a digitalizovaná verze Markety Lazarové. V programu jsou dále Líbánky, Ve stínu a Hořící keř, dokumenty Pevnost (Lukáš Kokeš a Klára Tasovská), Generace singles (Jana Počtová) a klasický snímek československé nové vlny Kým sa skončí táto noc Petera Solana. Do hlavní soutěže byl vybrán Můj pes Killer. (ČTK)

16:36
Dokument Olgy Sommerové získal už třetí zahraniční ocenění

Na jubilejním desátém ročníku ruského festivalu sportovních filmů Atlant, který se konal v Lipetsku, získal autorský dokument Olgy Sommerové o gymnastce Věře Čáslavské Věra 68 druhou cenu v kategorii Sport a osobnost. Koprodukční projekt České televize a společnosti Evolution Films si tak po zvláštním uznání z Milána a hlavní ceně v kategorii dokumentů ze Šanghaje připsal své třetí zahraniční ocenění.

Celovečerní dokument, který na jaře zvítězil ve své kategorii na plzeňském festivalu Finále, se objevil v českých kinech loni v květnu. Hlavní postavou je olympijská vítězka Věra Čáslavská, držitelka 140 medailí, z toho sedmi zlatých a čtyř stříbrných z olympiád.

Sommerová, která za svůj film získala i cenu Českého filmového a televizního svazu Trilobit, sestříhala záběry z archivů přibližující průběh vrcholných sportovních klání s vyprávěním této nejúspěšnější československé sportovkyně všech dob.

Zachycen je i moment, kdy na protest proti okupaci Československa v roce 1968 na stupních vítězů odvrátila hlavu od sovětské vlajky. Za toto tiché gesto se jí totalitní režim "odvděčil" perzekucí a výslechy Státní bezpečnosti. Nedostala práci, vydělávala si úklidem domů. Po příjezdu z olympiády ji na Pražském hradě přijal prezident Ludvík Svoboda, ale o něco později se už k němu nedostala. Vzkázal jí, aby odvolala podpis pod protirežimním manifestem Dva tisíce slov, což neudělala. Rudá hvězda ji v roce 1971 vyloučila z řad členů tělovýchovné jednoty.

Na veřejnost se Čáslavská vrátila až po listopadu 1989 v poradním týmu Václava Havla. Krátce po angažmá v prezidentské kanceláři ji však potkala rodinná tragédie, kdy byl její syn v listopadu 1996 odsouzen za smrt svého otce Josefa Odložila a ona se ocitla na 16 let opět v ústraní. I proto doplnila Sommerová svůj snímek sloganem Vzlety a pády nejslavnější české gymnastky. (ČTK)

17:49
Výstava ve Vile Čerych připomíná natáčení Havlova Odcházení

Ve Vile Čerych v České Skalici na Náchodsku dnes otevřeli stálou výstavu, která připomíná natáčení snímku Odcházení v režii Václava Havla. Výstava bude přístupná během kulturních akcí ve vile a ve středy odpoledne, řekla ČTK předsedkyně občanského sdružení Centrum rozvoje Česká Skalice Květa Ležovičová. Filmaři natáčeli film v zahradě vily v létě 2010.

Sdružení výstavu připravilo jako trvalou výzdobu Vily Čerych. "Výstava vznikla díky darům producenta Jaroslava Boučka, herečky Dagmar Havlové a kostýmní výtvarnice Zuzany Ježkové, kteří darovali fotografie z natáčení, návrhy kostýmů, šaty, kufr a obraz kancléřovy přítelkyně Ireny, kterou ztvárnila Dagmar Havlová," řekla Ležovičová. Expozici doplňují další drobné rekvizity, scénáře a knihy.

Spisovatel, dramatik a bývalý prezident Václav Havel (5. října 1936 až 18. prosince 2011) natočil snímek Odcházení podle své stejnojmenné divadelní hry, kterou v květnu 2008 uvedlo v režii Davida Radoka pražské Divadlo Archa.

18:59
V Plzni je Týden hispánské kultury, letos zaměřený na Mexiko

Mexické dušičky, svátek mrtvých, který se v mexické kultuře slaví a vnímá zcela jinak než v Evropě, bude ústředním tématem čtvrtého ročníku Týdne hispánské kultury v Plzni. Přehlídka španělské a mexické kultury, která dnes začala, má letos podtitul Que viva México! (Ať žije Mexiko!) a nabídne koncert, výstavy, přednášky, filmové projekce, happening, fiestu i hudební a taneční workshopy. Festival trvá do 18. října.

Mexické dušičky připomene studentský happening v Kopeckého sadech 10. října. Kromě nabídky mexických specialit jsou na programu výtvarné workshopy, při kterých si budou moci nejen děti vyrobit cukrovou lebku nebo kostru z klacíků. Lidé se mohou podívat na studentské divadelní vystoupení nebo si zatančit s mexickou hudební skupinou Mariachi de Aztecas de Praga a s pražskou folklorní taneční skupinou Dvorana. Mexiko je na festivalu zastoupeno také filmovými projekcemi či dramatizací textů z knih o životě mexické malířky Fridy Kahlo.

Španělsko zastupuje na festivalu výstava fotografií Pouť do Santiaga - první evropská kulturní cesta. Výstava zapůjčená z Galicie do Studijní a vědecké knihovny potrvá do 30. října a doplňují ji také přednášky o duchovním významu pouti, o jejím kulturním a historickém pozadí i o souvislosti poutních míst západních Čech se svatojakubskou poutí.

"Ani v letošním roce jsme nemohli v programu opomenout flamenco, které je zastoupeno několika workshopy tance, a tentokráte unikátně i zpěvu s andaluským zpěvákem Cheitem Garcíou Bravem," řekla Košanová. Bravo vystoupí 11. října také v komorním recitálu s kytarovým doprovodem Morenita de Triana a s tanečnicí Virginií Delgadovou. Na státní svátek Španělska, Den hispánských národů 12. října, nabídne festival flamencovou fiestu.

08:01
V Karlových Varech se zavřelo jediné kino s 3D technologií

Karlovy Vary přišlo o jediné kino s 3D technologií. Provozovatel jej v úterý nechal zavřít kvůli dluhům a nízké návštěvnosti. V městě, kde se každý rok koná mezinárodní filmový festival, je tak v provozu pouze klubové kino, kam se dostane maximálně stovka návštěvníků, uvedla Česká televize.

"Nevydělá si to na sebe a začínáme být v poměrně vysoké ztrátě. Není možné tu ztrátu dál navyšovat," řekl ČT provozovatel kina Čas František Grebeň. "Přesahují částku 650.000 korun, asi ta největší část je vůči distribučním společnostem. Dále je to vůči dodavatelům služeb, tepla a podobně," upřesnila ztráty provozovatelů Helena Kyselá, mluvčí karlovarského magistrátu, kterému kino patří. I klubové kino Drahomíra zažívá nelehké časy.

"Je opravdu těžký, snad budeme schopni toto kino do budoucna nějak provozovat," řekl ČT Dalibor Chum z kina Drahomíra. Jestli se kino Čas znovu otevře, není jasné. Magistrát chce získat nového nájemce. Záleží ale na tom, jaké nastaví podmínky, dodala ČT

09:36
Česká filharmonie dnes v Rudolfinu provede Čajkovského Patetickou

Česká filharmonie (ČF) v pražském Rudolfinu v prvních dvou abonentních koncertech provede skladby Čajkovského a Beethovena pod taktovkou předních dirigentů. Ve Dvořákově síni se dnes představí šéfdirigent orchestru Jiří Bělohlávek, o týden později švédský dirigent Herbert Blomstedt. První večer abonentního cyklu A ve znamení ruské romantiky dnes vyvrcholí jednou z nejoblíbenějších symfonií vůbec, Patetickou Petra Iljiče Čajkovského.

První abonentní koncert řady A je typickou ukázkou ryze romantického programu. V úvodu zazní předehra k opeře Ruslan a Ludmila Michaila Ivanoviče Glinky. Druhý klavírní koncert c moll Sergeje Rachmaninova přednese mladá japonská pianistka Hisako Kawamurová. Závěr koncertu řízeného šéfdirigentem ČF Bělohlávkem bude patřit Čajkovského Symfonii č. 6 h moll Patetické. Koncert se uskuteční nejen dnes, ale také 10. a 11. října.

Posluchači cyklu B budou moci od 16. do 18. října naslouchat provedení díla Ludwiga van Beethovena pod taktovkou Herberta Blomstedta. Ten se vrací k českým filharmonikům již popatnácté. V rámci cyklu B přednese ČF dvě vrcholné symfonie Ludwiga van Beethovena, symfonii č. 8 F dur a sedmou symfonii A dur, kterou napsal autor při svém pobytu v Teplicích. S Českou filharmonií dříve nastudoval Blomstedt Beethovenovu Symfonii č. 6 F dur, sedmou a osmou ale uvedou společně poprvé. (ČTK)

11:09
V čele tuzemské hitparády je Zlatá kolekce Hany Hegerové

V čele žebříčku nejprodávanějších alb minulého týdne byla kompilace Zlatá kolekce (1957-2010) Hany Hegerové následovaná další novinkou, albem Sliby a lži rockové skupiny Škwor. Deska Richarda Müllera Hlasy z prvního místa klesla na třetí. Informuje o tom na svém webu česká pobočka Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI).

Na čtvrtém místě je starší album kapely Kryštof Inzerát, pátý skončil britský hudebník Sting s novinkou minulého týdne Last Ship. Na šestou pozici si o jednu příčku pohoršila skupina Chinaski s albem 20 let v síti. Také o jednu příčku, na sedmou, respektivě osmnou, sestoupili Štefan Margita s albem Melancholie a výběr hitů Jaromíra Nohavici s názvem Tenkrát/Nostalgie 90. let následovaná jeho aktuálním studiovým albem Tak mě tu máš. Desítku nejprodávanějších tuzemských nahrávek uzavírá kompilace 50 hitů Karla Gotta.

Z domácích alb se v první dvacítce umístily nahrávky Tomáše Kluse Racek a Cesta do záhu(d)by, nové album Nightwork Čauki Mňauki, Lucie Vondráčková s deskou Oheň a Iva Frühlingová se svou novinkou Chic a Paris. Ze zahraničních interpretů zaujala ještě americká kapela Dream Theater se stejnojmennou nahrávkou, chlapecká skupina One Direction s deskou Take Me Home, novinka Innocents hudebníka vystupujícího pod jménem Moby, album Eltona Johna Diving Board a starší nahrávka Recto Verso francouzské hudebnice Zaz. (ČTK)

11:50
Americký herec Tom Hanks onemocněl cukrovkou

Americký herec Tom Hanks zjistil, že trpí cukrovkou. Sedmapadesátiletá hvězda Hollywoodu to uvedla v televizi, kde vystoupila v rámci propagace svého nového filmu Kapitán Phillips. "Šel jsem k doktorovi a on mi řekl, že vysoké hladiny cukru v krvi, které se objevovaly od mých 36 let, přerostly v cukrovku druhého typu," řekl herec v pořadu Late Night s Davidem Lettermanem. Vedle cukrovky druhého typu se rozlišuje také cukrovka prvního typu. Obě nemoci mají podobné příznaky, ale jiné příčiny vzniku. Zatímco u běžnějšího druhého typu souvisí choroba hlavně s nezdravým stravováním a s nedostatkem pohybu, u prvního jde o poruchu imunitního systému.

Hrdina filmů Forrest Gump, Philadelphia či Zahraňte vojína Ryana měnil kvůli svým rolím často váhu, což podle lékařů mohlo přispět k jeho onemocnění cukrovkou druhého typu. Tou ve Spojených státech trpí zhruba 26 milionů lidí.

"Doktor uvedl, že budu zcela zdráv a nebudu mít cukrovku, když zhubnu a budu vážit jako na střední škole. Tak jsem mu řekl, že budu mít dál cukrovku, protože nikdy nemohu dosáhnout váhy ze studentských let," dodal ke své nemoci Hanks, jehož citoval server televize CNN. Herec, který je vysoký 183 centimetrů, prý na střední škole vážil jen 44 kilogramů. Kolik váží teď, neprozradil. (ČTK)

12:40
FOK a Tchang Mu-chaj vzdají koncertem poctu Verdimu a Wagnerovi

Čínský dirigent Tchang Mu-chaj, znalec české hudby a v této sezoně také hlavní dirigent Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, spolu s orchestrem vzdají na koncertech 9. a 10. října v Obecním domě v Praze hold Giuseppe Verdimu a Richardu Wagnerovi. Letos si připomínáme 200. výročí narození operních velikánů, Wagner se narodil 22. května, Verdi 10. října 1813. Tchang Mu-chaj absolvuje první koncert v roli hlavního dirigenta Pražských symfoniků. Stěžejním bodem programu je skladba, která vznikla na jeho popud a v níž skladatel Jan Rybář upravil hudební materiál ze čtyř Verdiho oper. Vznikla tak symfonická báseň nazvaná OuVerditura, celkem osmnáctiminutová skladba. "Na Verdim nejvíce oceňuji jeho velký smysl pro melodičnost a dramatičnost. To jsou věci, které si člověk uvědomí často až tehdy, kdy se začne jeho hudbou hlouběji zabývat," uvedl Rybář.

Z díla Wagnera zazní předehra a bacchanale z opery Tannhäuser. S hudbou Wagnera se Tchang Mu-chaj seznámil na studiích v Mnichově a poté pobýval na wagnerovských slavnostech v Bayreuthu. "Od té doby jsem samozřejmě Wagnerovu hudbu dirigoval mnohokrát. Obdivuji ji a ctím pro její duchovní hloubku," podotkl Tchang Mu-chaj, který se dokonce přátelil s vnučkou Richarda Wagnera Friedlinde.

Hlavním tématem sezony 2013/2014 Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK je nová abonentní řada s názvem Praha v hudbě, jejímž prostřednictvím se Pražští symfonici hlásí ke svému metropolitnímu původu. Úvodní koncert 79. sezony FOK se uskutečnil 11. září v Obecním domě. ČTK)

15:20
Festival v Jihlavě uvede od 24. října přes dvě stě dokumentů

Více než dvě stovky filmů ze sedmačtyřiceti zemí, z nich 21 ve světové premiéře, uvede od 24. do 29. října 17. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Programová rada je vybrala z celkového počtu více než 2600 přihlášených titulů."Vůbec poprvé představíme v sekci Česká radost i třináct domácích projektů," řekl na dnešní tiskové konferenci v Praze ředitel festivalu Marek Hovorka. Dále bude uvedeno pět mezinárodních a devět evropských premiér.

Jihlavský festival, který se aktivně podílí na podpoře i distribuci dokumentárních snímků, je spoluzakladatelem a členem prestižního spojení sedmi předních evropských přehlídek Doc Alliance. Sloganem letošního ročníku je "dobrá úroda", kterou naznačuje i plakát zářící oranžovými pomeranči a řadou kořenové zeleniny z dílny výtvarníka Juraje Horvátha.

Podle Hovorky byla letošní žeň dokumentů opravdu dobrá. "Festival uvede ty nejpozoruhodnější, v publikačních i industry aktivitách upozorní na jejich reflexi v médiích, filmařům pomůže nalézt koproducenty a upozorní na nová témata," řekl. Loni v Jihlavě přivítali přes 3000 akreditovaných hostů, z toho 932 filmových profesionálů a dalších účastníků a 198 zástupců médií. Projekce zhlédlo přes 30.000 diváků. Hostem Inspiračního fóra, setkání deseti vybraných režisérů s významnými osobnostmi mimo filmový průmysl, bude Moazzam Begg, britský aktivista a spisovatel islámského původu, který se věnuje boji za práva vězňů. Přednášek významných tvůrců bude šest, na jednom vystoupí americký filmař a experimentátor Craig Baldwin, na dalším legendární tvůrce animovaných filmů Jurij Norštejn, který představí český překlad své knihy Sníh na trávě. Soutěžní filmy v mnohých případech doprovodí jejich tvůrci.

"V programu se prolne téma Ameriky jako mocnosti, která má neuvěřitelnou schopnost sebereflexe i ambici ovlivňovat životy lidí napříč kontinenty. Americká linie se line i černobílými šestnáctkami Craiga Baldwina či sekcí íránských filmařů, zapadají do ní i snímky z české soutěže o české misi v Afghánistánu režiséra Radima Špačka, o tabákovém průmyslu Iva Bystřičana nebo časosběrný portrét dívčí kapely 5Angels Bohdana Bláhovce," dodal Hovorka. V rámci Světového dne audiovizuálního dědictví bude uvedena série snímků Alice Guyové považované za první ženskou režisérku v historii kinematografie. (ČTK)

16:17
Zlínské divadlo láká na sezonu výstavou ukazující zákulisí

Zlínské divadlo láká na svou 68. sezonu výstavou, která ukazuje jeho zákulisí. Lidé si budou moci prohlédnout kostýmy, rekvizity i fotografie inscenací. V plánu jsou také speciální akce pro veřejnost, bude to překvapení, řekla dnes ČTK mluvčí divadla Veronika Jurčová.Výstava se koná do 16. října v prostorách zlínského centra Zlaté jablko. Divadlo má nyní téměř 6000 předplatitelů, což je zhruba stejný počet jako loni.

Výstavě dominuje model legendární tatrovky slavných cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda, lidé se u něj mohou posadit do divadelních sedaček a ve sluchátkách poslouchat úryvek z představení Palubní deník Hanzelky a Zikmunda. Inscenaci o životě cestovatelů, na které se podílel i Zikmund, uvedlo divadlo v loňské sezoně.

Připraven je také fotokoutek se sochou kovového koně a torza dámského kostýmu, ve kterém se mohou návštěvníci vyfotografovat. K vidění jsou i další kostýmy a ukázky scén. "Návštěvníci si mohou vyzkoušet, jak kdysi fungoval hromostroj a větrostroj, než ho nahradila pokročilejší zvuková technika," podotkla Jurčová. Rodiče mohou svým dětem zahrát loutkové divadlo. Letošní sezona zlínského divadla začala na konci září druhou premiérou muzikálu Divotvorný hrnec. V sobotu se odehraje další premiéra, bude uvedena inscenace Největší z pierotů. Podtitulem letošní sezony je Cherchez la femme, tedy Za vším hledej ženu. (ČTK)

16:43
Mladoboleslavské divadlo záhájí sezonu v opravované budově

Městské divadlo v Mladé Boleslavi zahájí ve čtvrtek na své scéně novou sezonu. Jeho opravy ale budou pokračovat až do 10. prosince, kdy se otevře rekonstruovaná Malá scéna a Divadelní klub, sdělil dnes ČTK Jiří Novotný z obchodního úseku divadla."Už 10. října se obnoví provoz divadla inscenací Úplné zatmění o vášnivém vztahu Arthura Rimbauda a Paula Verlaina, ve které herecky excelují zejména Matouš Ruml (Rimbaud), Petr Mikeska (Verlaine) a Svatava Milková (Verlainova manželka)," uvedl Novotný. Ruml, největší hvězda boleslavského divadla, z něj v létě odešla, dokončí ale svá představení, která se plánují přibližně do konce příštího roku.

Hned den poté uvede divadlo slavnostní premiéru komedie Zkrocení zlé ženy, kterou už herci zahráli na hradě Kost. O týden později diváky čeká další premiéra, hra anglického současného autora Patricka Marbera Na dotek. "Marber patří mezi světově nejuznávanější současné autory a každá jeho nová hra je sledována s velkým očekáváním. Souboje milostného čtyřúhelníku, které vás rozhodně nenechají chladnými si v boleslavské verzi rozdá herecký kvartet Petra Nakládalová, Svatava Milková, Petr Prokeš a Václav Šanda," uvedl Novotný.

Rekonstrukce secesního městského divadla v Mladé Boleslavi za 31 milionů korun trvá od března. Divadlo dostane nový výtah pro dopravu kulis, opraví se malá scéna, která je už více než rok mimo provoz, Divadelní klub, schodiště nebo fasáda. Náklady na rekonstrukci uhradí z 85 procent evropské fondy, zbytek zaplatí město. Od nové malé scény si vedení divadla slibuje hlavně netradiční projekty ve studentském podání a vzdělávací akce. Zhruba před dvěma lety byly už v divadle opraveny fasády, byla zrušena stará kotelna a budova byla napojena na centrální vytápění. Obměny se dočkal také interiér, město nechalo repasovat všechna sedadla a modernizovalo toalety.

Secesní budova byla otevřena v roce 1909, pochází z dílny architektů Jana Kříženeckého a Emila Králíka. Neobarokní interiér navrhla vídeňská firma Fellner a Helmer. (ČTK)

07:21
Festival Holešovění nabídne kulturu pro zdravé i handicapované

V Holešově na Kroměřížsku začne v pátek festival hudby, tance a výtvarného umění Holešovění 2013, který propojí svět zdravých a handicapovaných lidí. Na programu budou autorská čtení básníků, muzikoterapie, výstava výtvarných děl i šamanské bubnování. Festival v místním zámku potrvá do soboty. Postižené děti se zúčastní kurzu s muzikoterapeutem, který je mimo jiné připraví na jejich vystoupení. "Cílem festivalu je ukázat, že se umí dát dohromady lidé z různých profesí. A taky že handicapované děti jsou po jednom sezení schopny vystoupit před veřejností," řekl ČTK pořadatel Jiří Válek, podle něhož jde přitom často o děti velmi nízké mentální úrovně.

S dětmi bude pracovat kapacita v oboru muzikoterapie, Lubomír Holzer z olomoucké univerzity. Do různých akcí festivalu se může zapojit i veřejnost. Festival zahájí v pátek autorské čtení literátů Milana Valenty, Rudy Berana a Pavla Svobody. V sobotu po slavnostním zahájení festivalu ve 14:00 vystoupí děti s muzikoterapeuty, následuje koncert Shamanic orchestra, který představí etnickou hudbu a lidové nástroje z celého světa. V 17:00 začne výstava výtvarníků z Valašska a Hané. Festival uzavře večerní šamanské bubnování, divadelní představení studentů dramaterapie olomoucké univerzity a koncert zlínské kapely Deep Purple Revival v New Drive Clubu ve sklepení zámku.

Tradice festivalu začala v roce 2006 v Mikulově, kde se uskutečnilo pět ročníků, poté se akce přesunula na dva roky do Jevíčka. Nyní se poprvé koná v Holešově. (ČTK)

08:58
Ostravská Aréna zahájí sezonu Logenovým Dezertérem z Volšan

Ostravská Komorní scéna Aréna zahájí sezonu fraškou Dezertér z Volšan Emila Artura Longena. Režie se ujal umělecký šéf divadla Ivan Krejčí, který ji na prknech tohoto divadla uvedl už v roce 2008. Obnovená premiéra je naplánovaná na 12. října. ČTK o tom informovala mluvčí divadla Alice Taussiková.Dezertér přitom v původním dramaturgickém plánu divadla pro začínající sezonu vůbec nebyl. Původně divadlo na její zahájení chystalo komedii Williama Shakespeara Něco za něco. Organizační a provozní důvody si ale vyžádaly změnu.

Dezertér z Volšan se v ostravské Aréně poprvé hrál v únoru 2008. V nové verzi se publikum může těšit na pozměněné obsazení, role Manči a Rosity Balabisové nově nastudovali Petra Kocmanová a Tereza Cisovská, změny doznaly i některé další menší role. "Dezertér z Volšan je jednoaktovou fraškou v kabaretním hávu z roku 1926, která divákům nabídne řadu komických situací, písní a skvělých komediálních výkonů. Domnělý nebožtík se v ní dozví leccos nepěkného o svém manželství a o ambiciózních životních plánech truchlících pozůstalých," popsala děj mluvčí.

Emil Artur Pittermann, který používal ve jménu přezdívku Longen, se narodil v roce 1885 v Pardubicích. O jeho bouřlivé povaze svědčí i to, že v 16 letech odešel z domova. Kočovné divadlo vystřídala Praha, kde se stýkal s uměleckou bohémou - S. K. Neumannem, Fráňou Šrámkem nebo Františkem Gellnerem. Jako kabaretní herec vystupoval v českých i zahraničních divadlech. Založil například kabarety BUM a Revoluční scéna. Longen, který nejprve působil v kabaretech, později pracoval jako dramaturg v Divadle Vlasty Buriana. Pro tohoto komika napsal řadu her přímo na tělo. "Například hra C. k. polní maršálek nakonec díky své filmové verzi doslova zlidověla, což platí i o dalších filmových komediích, jako jsou Funebrák, Anton Špelec, ostrostřelec či Nezlobte dědečka," řekla Taussiková. (ČTK)

10:14
Supraphon vydá CD a DVD se záznamem Cimrmanových melodií

Nahrávku prvního a jediného koncertního provedení slavných melodií, odcizených z operetní fresky Járy Cimrmana Proso, vydává v kompletu na CD a DVD firma Supraphon. Ve světové premiéře zazněly letos 13. července v rámci festivalu Prague Proms v Obecním domě v interpretaci Českého národního symfonického orchestru vedeného Liborem Peškem.Vědecký tým českých cimrmanologů, vedený Zdeňkem Svěrákem, v tomto večeru dokázal, kdo je skutečným autorem světově proslulých melodií z Netopýrů, Polských krví a mnoha dalších operet.

Svěrák uvedl, že při příležitosti zahájení provozu obřího kola ve Vídni byla vypsána soutěž o nejlepší operetu. Obeslal ji také Čech Jára Cimrman, a to rozmáchlým sedmihodinovým dílem Proso. Vinou snad své jediné záporné vlastnosti - drobného škudlilství - ale nepodal zásilku s partiturou doporučeně, což umožnilo Franzi Lehárovi, Johannu Straussovi, Oskaru Nedbalovi a dalším členům poroty, aby si geniální operetní fresku doslova rozebrali.

Po 120 letech se tyto hudební poklady zaskvěly na koncertě v režii Jana Svěráka ve Smetanově síni, který přímo přenášelo 53 kin v České republice. Sólisty večera byli sopranistka Adriana Kohútková, tenorista Tomáš Černý a také Miloň Čepelka, uvedený na přebalu jako "tenor buffo". Obvyklé cimrmanovské semináře přednesli Zdeněk Svěrák, Miloň Čepelka, Petr Brukner a Robert Bárta. První přímý satelitní přenos vysílaný z území České republiky se uskutečnil loni v říjnu do 63 českých a deseti slovenských kin. Přenášeno bylo výroční představení České nebe, uváděné u příležitosti 45. narozenin Divadla Járy Cimrmana. (ČTK)

12:05
Ve Frankfurtu je 30 českých nakladatelů, pořadatelé sází na Kafku

Osm výstav představujících aktuální knižní produkci, a zejména tituly oceněné v různých národních soutěžích připravila společnost Svět knihy pro návštěvníky frankfurtského knižního veletrhu, který začal ve středu a potrvá do neděle. V komerční části české expozice se prezentuje 24 zástupců českého knižního průmyslu. V rámci celého veletrhu svoji produkci představuje celkem 33 českých nakladatelů, řekla ČTK Jana Chalupová za české pořadatele.Ve čtvrtek se uskuteční čtení Jaroslava Rudiše z románu Potichu, který vyšel v loňském roce v němčině. Rudiš patři k tradičním reprezentantům české literatury na frankfurtském veletrhu, v pátek se s ním budou moci čtenáři setkat v českém stánku.

V sobotu se od 12:30 ve fóru Dialog bude konat diskuse na téma Franz Kafka - srovnání perspektiv. U příležitosti letošního 130. výročí narození slavného spisovatele budou odborníci mluvit o Franzi Kafkovi a jeho recepci v Česku a Německu. Diskuse se zúčastní Barbora Šrámková z Pražského literárního domu autorů německého jazyka, germanistka Veronika Jičínská a literární vědec Hans-Gerd Koch působící na univerzitě ve Wuppertalu, který se od roku 1982 zabývá kritickým vydáním Kafky. Sám je nakladatelem Kafkových dopisů, deníků a vydal i dvanáctidílné Kafkovy sebrané spisy.

Kafkovu výročí, stejně jako 130. výročí narození Jaroslava Haška, se věnuje i jedna z výstav v českém stánku, přibližuje dva světově proslulé pražské rodáky a jejich odlišné životy i literární tvorbu. Návštěvníci se seznámí i s výběrem publikací ze soutěží Nejkrásnější české knihy roku 2012 a Zlatá stuha 2012 (oceněné knihy a ilustrace knih pro děti a mládež). Vystaveny jsou ukázky ze současné české poezie a prózy, překlady tvorby českých autorů vydaných v zahraničí nebo hry českých dramatiků, které vyšly v posledních letech. (ČTK)

15:37
Hanks je hlavní hvězdou letošního Londýnského filmového festivalu

Americký herec Tom Hanks zahájil ve středu večer Londýnský filmový festival představením filmu Kapitán Phillips, ve kterém hraje hlavní roli. Hanks festival také 20. října zakončí uvedením snímku Zachraňte pana Bankse, ve kterém ztělesňuje Walta Disneye. Očekává se tam také řada dalších hvězd, především Sandra Bullocková, Judi Denchová, Carey Mulliganová, Colin Farrell, Ralph Fiennes, Kate Winsletová a Emma Thompsonová. Sedmapadesátý ročník Londýnského filmového festivalu během 12 dní nabídne celkem 232 celovečerních filmů z desítek zemí.

Podle internetových stránek festivalu nemá být mezi nimi žádný český snímek. Festival však podle Českého filmového centra vybral do své soutěže dokumentárních filmů snímek Roura, ve kterém se režisér Vitalij Mansky vydal po trase plynovodu se snahou zjistit, jak se žije obyčejným lidem v jeho bezprostřední blízkosti. V sekci Laugh uvidí návštěvníci slovensko-český animovaný debut Matúše Vizára Pandy, který zachycuje hru o život vzácného zvířete. Loni českou kinematografii zastupovaly v britské metropoli celovečerní snímky Rodina je základ státu režiséra Roberta Sedláčka a Pod sluncem tma Martina Marečka. Hank ve filmu Kapitán Phillips, který vznikl podle skutečné události, ztělesňuje velitele nákladní lodi, kterého zajmou somálští piráti.

Jeho výkon v posledních deseti minutách tohoto napínavého dramatu dělá z Hankse podle kritiků jednoho z favoritů letošních Oscarů. "Je to tajemství. Je to, jako byste šli na tiskovou konferenci firmy Coca-Cola a požádali o tajné složení nápoje. Jsem tvůrčí herec a je mou prací dokázat se dostat v požadovanou chvíli do podobné úrovně (hraní)," odpověděl Hanks v Londýně na otázku novinářů, jakou pracovní metodou se mu podařilo dostat tolik emocí do závěrečných strhujících záběrů. (ČTK)

17:03
Národní galerie koupila Škrétův obraz za pět milionů korun

Národní galerie v Praze získala do svých sbírek rozměrnou podobiznu černínského hraběte Humprechta, jejímž autorem je slavný barokní malíř Karel Škréta. Zaplatila za něj pět milionů korun a po restaurování bude přibližně v polovině příštího roku vystaven ve stálé expozici NG ve Schwarzenberském paláci na Hradčanech. Dnes obraz galerie představila novinářům. Podobizna Humprechta Jana hraběte Černína z Chudenic (1628 až 1682), zachycuje jednu z nejznámějších osobností českého baroka. Lidé ji nedávno mohli vidět na dvou výstavách pořádaných NG - na monografické expozici Karla Škréty a na přehlídce Sláva barokní Čechie.

Tehdy ale byla vystavována ještě jako zápůjčka, připomněl zastupující ředitel NG Vít Vlnas. Humprecht proslul zejména jako zakladatel bohaté rodové galerie. Její základy položil během svého pobytu v Benátkách, kde mnoho obrazů sám u malířů objednal a další nakoupil. Tři stovky děl přivezl zpátky do Prahy, kde v budování sbírky pokračoval. Roku 1668 byla rozsáhlá kolekce umístěna do Rožmberského domu na Hradčanech, Černínova tehdejšího pražského sídla. Škrétova podobizna byla již tehdy součástí sbírky. Hrabě věnoval velkou péči také stavbě honosného rodinného sídla, v němž měla být umístěna i rozsáhlá obrazová kolekce. Instalace děl v novém Černínském paláci se ale už nedočkal.

Škrétův portrét přešel během 18. století z černínských sbírek do lobkowiczckého majetku, nejspíše jako součást dědictví. V 19. století bylo dílo zapůjčeno do Obrazárny Společnosti vlasteneckých přátel umění, předchůdkyně Národní galerie. Roku 1918 byl pak obraz navrácen Lobkowiczům. V 60. letech 20. století byl přenesen na zámek Mělník a po roce 1989 restituován původním majitelům. Ti jej na jaře nabízeli v aukci. Protože je obraz kulturní památkou, nabídla ho aukční síň k přednostnímu prodeji státu. Před aukcí ho stát nekoupil, po aukci se ale galerista dohodl s NG, která jej koupila za pět milionů korun; v aukci měl vyvolávací cenu 6,5 milionu. (ČTK)

07:08
V paláci U Stýblů dnes začne festival 4 + 4 dny v pohybu

Vernisáží výstavy, na které se podílejí čtyři desítky českých i zahraničních umělců, začne dnes v paláci U Stýblů na Václavském náměstí festival 4 + 4 dny v pohybu. Výstava Problem is here se věnuje problémům současného světa, ale chce poukázat na to, že nejdůležitější problémy jsou ty, které ovlivňují bezprostřední okolí člověka a které je člověk schopen řešit.

V kurátorském výběru Krištofa Kintery a Denisy Václavové návštěvníci najdou díla Davida Bohma a Jiřího Franty, Dušana Zahoranského, Jiřího Černického, Lenky Klodové, Mileny Dopitové, Miloše Vojtěchovského, Petra Lysáčka či Františka Kowolowského.

Divadelní část programu se bude odehrávat v Arše, na Nové scéně, v Baráčnické rychtě, studiu Alta a budově Orco v Bubenské ulici. Poprvé na festivalu vystoupí indický soubor, do Prahy míří i slavný francouzsko-rakouský kolektiv Superamas, jehož projekty kombinují autorský film, tanec, divadlo, soap operu a živou hudbu. Na půdorysu novodobé Antigony diváci zažijí rebelii mládeže v současném Řecku - představení přiveze oceňovaný italský soubor Motus. Protikladem mu bude intimní taneční duet muže a dítěte v produkci belgického divadla Campo.

Domácí scénu zastoupí soubor Secondhand Women, 420people, VerTeDance, Žan Loos, Lucia Kašiarová s Vandou Hybnerovou a Divadlo Vosto5. Festival potrvá do 19. října. (ČTK)

08:11
Na Hradě začíná výstava o pronásledování církve za komunismu

Na Pražském hradě dnes začíná výstava o pronásledování církve za totality. Pod názvem Diktatura versus naděje - Pronásledování římskokatolické církve v Československu v letech 1948 až 1989 je k vidění v Mladotově domě až do 28. listopadu.

Základním záměrem výstavy je zmapování šíře perzekuce církve totalitním režimem v Československu a přiblížení mocenských nástrojů i metod, jež režim používal k likvidaci církevního a duchovního života společnosti. Výstava ukazuje také způsoby, jak církev těmto tlakům čelila.

Výstavu pořádá Ústav pro studium totalitních režimů, který o ní informoval ČTK, a dále Archiv Kanceláře prezidenta republiky a Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze. Koná se u příležitosti roku víry a 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje. (ČTK)

09:17
Dortmundský balet se v neděli představí brněnskému publiku

Uznávaný soubor Ballett Dortmund se v neděli představí v Janáčkově divadle v Brně. V jediném večeru uvede například jednoaktovku soudobého italského choreografa Maura Bigonzettiho nazvanou Cantata. O představení je zájem, ještě však zbývají vstupenky na balkon, řekla dnes ČTK mluvčí Národního divadla Brno Šárka Motalová.

Janáčkova scéna hostí každý podzim projekt Taneční most/Tanzbrücke. Díky tomu přinejmenším jeden večer v roce přijíždějí do Brna soubory, sólisté a choreografové, kteří v Německu, a tím pádem i v celé Evropě, patří ke špičce. Tentokrát padla volba na dortmundský balet.

První část večera tvoří výběr toho nejlepšího ze současného repertoáru souboru. "Nebudou chybět ani oblíbená klasická pas de deux v podání mezinárodně uznávaných interpretů," uvedla Motalová.

V druhé části večera předvede soubor choreografii asi nejslavnějšího italského soudobého baletního tvůrce Bigonzettiho. Jeho práce mají na repertoáru velké světové soubory v Berlíně, Londýně, Moskvě i New Yorku.

Bigonzetti má podle odborníků osobitý styl, plný typicky italského pojetí tance, ale také humoru a nadsázky. Jednoaktový balet Cantata patří mezi jeho nejhranější tituly. Diváky zavede do vesnice v Apulii, choreografie využívá italskou lidovou hudbu. (ČTK)

10:01
Deset předpremiérových snímků uvede festival francouzského filmu

Deset předpremiérových titulů včetně snímku Adelin život tunisko-francouzského režiséra Abdala Latífa Kešiše oceněného Zlatou palmu v Cannes uvede od 21. do 27. listopadu šestnáctý ročník Festivalu francouzského filmu. O Cenu diváků se utká sedm nejnovějších snímků vybraných českými filmovými kritiky. Podle zástupkyně ředitele Francouzského institutu v Praze Kateřiny Nevečeřalové připomene osmdesátiny Jeana-Paula Belmonda Muž z Ria, který Philippe de Broca natočil v roce 1964.

Festival se uskuteční v šesti partnerských kinech: v Kině 35 Francouzského institutu, v kinech sítě Europa Cinemas (Praha: Světozor, Lucerna, Brno: Scala, České Budějovice: Kotva) a v pražském multikině CineStar Anděl.

V sekci Filmové hity budou moci diváci vidět to nejlepší, co se z francouzské kinematografie objevilo v českých kinech v uplynulém roce. Adélin život letos šokoval a zároveň nadchl kritiky a publikum na festivalu v Cannes. Vypráví o strhující lásce dvou hledajících se dospívajících dívek a na plátna českých kin ho 28. listopadu uvede distribuční společnost Film Europe.

V programu se objeví také snímek nazvaný 17 dívek. Na plátno převedl skutečnou událost, kdy se 17 gymnazistek na malém městě rozhodlo společně ve stejnou dobu otěhotnět a svůj plán dotáhnout do konce. Také tento snímek, který získal cenu Francouzské filmové akademie za nejlepší debut, se objeví v českých kinech.

Film nazvaný Camille Claudel 1915 s charismatickou Juliettou Binocheovou v titulní roli přinese v režii Bruna Dumonta příběh sochařky, někdejší milenky Augusta Rodina a sestry básníka Paula Claudela, internované vlastní rodinou do ústavu pro choromyslné. Českou premiéru bude mít 5. prosince.

Film s názvem Jen 17 je nejnovějším počinem z dílny ceněného režiséra Francoise Ozona. Portrét sedmnáctileté dívky ve čtyřech ročních obdobích přináší neotřelý pohled na sexuální dospívání a téma prostituce. Toto tragikomické drama vybrané do hlavní soutěže v Cannes uvede do českých kin koncem listopadu společnost 35mm.

V rámci 16. ročníku Festivalu francouzského filmu se budou moci čeští diváci seznámit s dílem Abdala Latífa Kešiše. V rámci jeho pocty bude uvedeno všech pět filmů tohoto talentovaného, původem tuniského herce a režiséra. Součástí festivalu bude oblíbený Večer krátkých filmů sestavený ze snímků režisérských talentů uvedených na světových festivalech. Podrobnosti jsou na adrese www.festivalff.cz. (ČTK)

12:48
V Česku vychází závěrečný díl Murakamiho díla 1Q84

Po roce od vydání první části vyjde v nebývale vysokém nákladu 20.000 výtisků druhý díl rozsáhlého románu 1Q84 japonského spisovatele Harukiho Murakamiho. Nakladatelství Odeon ho na trh uvede 26. října. Prvního svazku obsahujícího Knihu 1 a Knihu 2 se během roku prodalo více než 20.000 výtisků

Murakami, o kterém se léta spekuluje také jako o možném laureátovi Nobelovy ceny, je u českých čtenářů velmi oblíbený. Vyšlo mu česky devět knih a celkem se jich prodalo 230.000 výtisků, sdělila ČTK Denisa Novotná.

Nejprodávanější na českém trhu zůstává dosud Norské dřevo (přes 53.000 výtisků). Příběh o nostalgii lásky, ztrátě a probouzející se sexualitě se v roce 2010 dočkal stejnojmenné filmové adaptace. Letos vyšla česky také audiokniha, kde v hlavních rolích účinkují Filip Čapka, Klára Issová a Jana Stryková.

Velmi očekávaný poslední díl Murakamiho trilogie 1Q84 uvede Odeon na trh v rámci Knihománie, která začne 26. října. Knihou číslo 3, která při prvním vydání v Japonsku zaskočila čtenáře jako nečekané překvapení, se završuje devět měsíců, které čtenář spolu s protagonisty románu stráví v jiném světě roku 1Q84.

Murakami (1949) bývá považován za jednoho z nejvýznamnějších japonských spisovatelů současnosti. Počátkem 80. let dostal za svá první literární díla několik cen a již tehdy se začalo mluvit o fenoménu Murakami. Roku 1987 vyšel román Norské dřevo (česky 2002), který sice nezískal ocenění, ale překonal všechny rekordy, jen v Japonsku se knihy prodalo více než čtyři miliony výtisků.

Podobný úspěch měly další jeho práce: Na jih od hranic, na západ od slunce (1992, česky 2004) nebo Sputnik, má láska (1999, česky 2009). Roku 2003 vydal román Kafka na pobřeží; česky kniha vyšla v roce 2006, kdy si Murakami přijel do Prahy pro literární Cenu Franze Kafky. Česky vyšla také o rok později próza Afterdark a v roce 2010 i autorovy zápisky O čem mluvím, když mluvím o běhání. Murakamiho díla byla přeložena do více než 40 jazyků. (ČTK)

14:00
Cenu města Plzně získá letos profesor archeologie Evžen Neustupný

Cenu města Plzně získá letos profesor Evžen Neustupný, archeolog Západočeské univerzity v Plzni (ZČU). Zastupitelé ocenili jeho významný příspěvek k rozvoji evropské a české archeologie, zásadní přínos k založení plzeňské filozofické fakulty a mimořádné zásluhy o institucionalizaci vzdělávání a výzkumu v oboru archeologie v Plzni, řekl ČTK primátor Martin Baxa (ODS).

"Cena mu bude předána na slavnostním setkání 18. listopadu u příležitosti státního svátku Dne boje za svobodu a demokracii," uvedl.

Evžen Neustupný se narodil 31. října 1933. Vystudoval egyptologii a archeologii na pražské Univerzitě Karlově. Po absolutoriu nastoupil do expozitury Archeologického ústavu ČSAV v Mostě, kde pracoval téměř deset let na záchranných výzkumech. V roce 1966 přesídlil do Prahy a v Archeologickém ústavu ČSAV se věnoval teorii, zejména spolupráci s přírodními vědami a využití matematiky v archeologii včetně programování. "V roce 1990 se stal ředitelem ústavu a snažil se o jeho zdemokratizování. V téže době působil v prezidiu ČSAV," uvedl Baxa.

V roce 1998 založil a vybudoval na ZČU katedru archeologie, která se podle něj postupně stala díky grantům jedním z největších archeologických pracovišť v ČR. O jejím významu svědčí i její letošní pořadatelství evropské konference 1400 archeologů ze 47 zemí.

Neustupný se ve vědecké práci soustředil na spolupráci s přírodovědou, využití matematiky, včetně programování složitých algoritmů, ekonomické teorie v archeologii a roli pravěké symboliky. "V poslední době píše o metodologii a teorii. Vytvořil základy vlastního paradigmatu," řekl Baxa. Je například spoluautorem knihy Czechoslovakia before the Slavs a autorem publikace Archaeological Method. Publikoval 26 vlivných prací, hlavně na mezinárodní úrovni. Monografie věnované metodám a teorii archeologie jsou stěžejními studijními materiály v ČR i na mnoha univerzitách v cizině. Vedl řadu grantů na badatelské problémy a výuku doktorandů. V roce 2005 získal cenu Britské archeologické společnosti v Londýně za životní dílo.

Cenu města Plzně získávají jednotlivci nebo kolektivy za významná vědecká díla a objevy v oboru společenských a přírodních věd nebo za rozvoj technického pokroku. Má podobu listiny opatřené znakem a otiskem městské historické pečeti a může být spojena s uměleckou plaketou. Její udělení je spojeno s odměnou 50.000 Kč. Poprvé byla udělena v roce 1968. (ČTK)

16:25
Na Karlův most se vrací opravené barokní sousoší

Na pražský Karlův most se vrací opravené barokní sousoší. Turisté tak po několika letech restaurování budou moct opět obdivovat na krajním pilíři u malostranské mostecké věže sousoší Krista Salvátora, svatého Kosmy a svatého Damiána. Sochy byly očištěny, povrchově opraveny a v jedné z nich byla zpevněna mikroskopická trhlina. ČTK to dnes řekla Marie Foltýnová, kurátorka veřejné plastiky Galerie hlavního města Prahy (GHMP).

První část sousoší byla na most vrácena na začátku minulého týdne. Socha svatého Damiána a další části plastiky budou instalovány za pomoci těžké technicky ve čtvrtek ráno.

Oprava začala v roce 2010 a stála přes milion korun. "Originální pískovcový podstavec byl bohužel ve špatném stavu, nově sekaná kopie z božanovského pískovce byla na Karlův most instalována už v roce 2011. Původní podstavec je uložen v depozitáři Galerie hlavního města Prahy," uvedla Foltýnová.

Restaurátoři následně očistili povrch všech soch a vyměnili poničené části, které byly opravovány již v minulosti. Obnoveno bylo i zlacení nápisů a světeckých insignií.

V jedné z plastik během opravy objevili mikroskopickou trhlinu, kterou zpevnili nerezovým materiálem, aby zabránili dalšímu poškození. Povrch soch nakonec ošetřili tak, aby lépe odolávaly nepřízni počasí. Na mostě totiž podle Foltýnové panují často extrémní klimatické podmínky a teploty se na něm během jednoho dne mění i o 60 stupňů Celsia.

Galerie v současné době také pracuje i na dalších sochách z Karlova mostu. V depozitářích jsou socha sv. Františka Borgiáše a sousoší sv. Vincenc Ferrarský a sv. Prokop od Ferdinanda Maxmiliána Broka. Do tří let by měly být nahrazeny kopiemi. (ČTK)

07:16
Lucerna bude promítat filmy vzniklé během 48 hodin

V kině Lucerna se dnes od 12:00 budou promítat filmy, které vznikly v rámci letošního ročníku soutěže 48 Hour Film Project. Její účastníci mají za úkol během 48 hodin na základě dané rekvizity, postavy a jedné řádky dialogu natočit krátký film. Večer se pak budou vyhlašovat nejlepší snímky, které vybrala porota složená z odborníků a zástupců filmového průmyslu.

Pouhé dva dny dostávají účastníci soutěže na to, aby vyrobili své několikaminutové filmy. Během nich musí napsat scénář, snímek natočit a sestříhat. Vedle zmíněného zadání si každý ze štábů vylosuje žánr, jehož se snímek musí držet. Letos se jich k účasti přihlásilo přes sedmdesát. V Praze se akce koná potřetí. Festival 48 Hour Film Project je největší časově omezená tvůrčí filmová soutěž na světě, letos slaví 12. výročí vzniku. Postupně se díky národním kolům rozšířila až na 3000 filmů ročně ve 125 městech po celém světě.

Vítězný tým pražského festivalu dostane šanci zúčastnit se mezinárodní soutěže zvané Filmapalooza, která se koná v USA. Během jeho loňského ročníku se vítězný snímek pražského 48 Hour Film Project nazvaný Hlavní chod umístil mezi nejlepšími snímky. Producentkou byla Kristýna Drozdová a režíroval ho Jan Pivoňka. Film získal cenu za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli pro Kateřinu Pindejovou a za nejlepší využití zadané rekvizity. (ČTK)

09:00
V Praze na Žofíně začne festival Zlatá Praha

Na Žofíně dnes začne festival Zlatá Praha, který představuje televizní filmy s hudební a taneční tématikou. Před večerním zahajovacím programem s vystoupením předních českých tanečních a baletních souborů se bude od 10:00 do 17:00 konat program pro rodiny s dětmi. Připravena je řada dílen s výukou různých tanců či hry na hudební nástroje, celý den také budou tančit dětské soubory a žáci taneční konzervatoře. Od neděle do středy pak bude pro návštěvníky připravena tradiční videotéka, kde si mohou prohlížet taneční a hudební filmy.

V 50. ročníku soutěže bude o titul Grand Prix Golden Prague soutěžit 89 snímků, Českou republiku jich letos zastupuje sedm, například dokumenty o české primabaleríně Darie Klimentové, šéfdirigentovi Jiřím Bělohlávkovi nebo skladateli Miloši Štědroňovi. Nebudou chybět veřejné projekce nejnovějších světových hudebních a tanečních filmů. Diváci v Malém sále Žofína zhlédnou například Labutí jezero v moderní hiphopové podobě či sugestivní dílo Terezín - útočiště v hudbě, natočené v Terezíně s lidmi, kteří přežili ghetto.

Na Žofíně se ale ve vlastních pořadech objeví i slavní hosté - sólisté baletů v Hamburku a v Drážďanech Jiří a Otta Bubeníčkovi nebo taneční legenda John Neumeier, dlouholetý ředitel a choreograf Hamburského baletu. (ČTK)

10:39
Shakespearovský soubor uvede dramatikovo dílo ve 100 minutách

Kompletní dílo Williama Shakespeara ve zkratce uvede dnes večer v Divadle Kolowrat anglickojazyčný soubor Prague Shakespeare Company. Hru, která vtěsnala všech 37 her a 154 sonetů velkého dramatika do 100 minut, napsali Adam Long, Daniel Singer a Jess Winfield. "Devět herců, 38 Shakespearových her, 100 minut. Souboje, kuchařská show, několik jednovaječných dvojčat, rapová píseň i Hamlet čtyřikrát jinak - budete se smát, budete brečet, zažijete nezapomenutelnou noc,“ láká režisér a umělecký ředitel souboru Guy Roberts.

České publikum už mělo možnost zkomprimovaného Shakespeara vidět, před pěti lety hru v české premiéře uvedlo Divadlo v Dlouhé. Soubor Prague Shakespeare Company je jediný profesionální anglickojazyčný soubor v České republice a ve střední Evropě. Specializuje se na uvádění her Williama Shakespeara v angličtině. Působí v Divadle Kolowrat, své stálé hostování tam zahájilo letos 4. října premiéru inscenace Jindřich V. Jako poslední říjnovou premiéru uvede 29. října málo hranou hru Cymbelín.

"Pohádka o lásce, dobrodružství, podvodu, převlecích, jedu a zradě, završená vykoupením, vypráví příběh Imogeny, výjimečné ženy, která se nezastaví před ničím, aby zachránila osudem stíhaného Cymbelína," líčí děj Guy Roberts. Inscenaci v režii hostující Carolyn Houston Booneové opatřil českými titulky opět Martin Hilský. Na podzim připravuje tvůrčí tým další premiéry - inscenaci Macbeth a Vévodkyně z Amalfi od Johna Webstera. (ČTK)

12:05
V Olomouci vznikne nové divadlo, v Galerii Šantovka

Divadelní scéna se v Olomouci od příštího týdne rozroste. Nové divadlo bude od příštího týdne otevřeno v prostorách obchodního střediska Galerie Šantovka, které stojí v těsné blízkosti historického centra. Zaměřeno bude především na rodiny s dětmi. Prostor však Divadlo Šantovka poskytne i koncertům či vzdělávacím akcím. Jeho kapacita bude až 500 návštěvníků, řekla ČTK ředitelka divadla Petra Němečková.

"Jde o moderní multifunkční prostor, který každý měsíc nabídne divákům pestrý kulturní program pro dospělé i pro rodiny s dětmi. Návštěvníci se mohou těšit na zájezdová divadelní představení, ve kterých vystoupí známé tváře z televizních obrazovek i ze slavných pražských divadel, jako je Divadlo v Řeznické, Švandovo divadlo, Divadlo v Dlouhé a další," uvedla Němečková.

Dramaturgie divadla chce klást důraz na uměleckou kvalitu hostujících představení. Chce přilákat především rodiny s dětmi, pro které bude pravidelně uvádět pohádky. Podle zástupců divadla je po tomto druhu představení v Olomouci a okolí poptávka. "Každý víkend tak najdou dětští diváci pestrou nabídku pohádkových titulů, která jim přinese živé divadlo," doplnila ředitelka. (ČTK)

14:17
Rozestavěné divadlo v Plzni si prohlédli občané, zájem byl velký

Rozestavěná budova nového divadla v Plzni se dnes poprvé otevřela veřejnosti. Zájem byl velký, přišly stovky lidí. Prohlídky budou také v neděli a další se plánují v listopadu a březnu. Novostavba za zhruba 860 milionů korun nahradí od září 2014 nevyhovující objekt Komorního divadla. Plzeň je prvním městem v Česku, které po roce 1989 staví nové divadlo, řekl ČTK náměstek primátora Petr Rund (ODS). Stavba nové budovy, která trvá 17 měsíců, se připravovala 12 let.

"Hotová je celá hrubá stavba divadelní i provozní budovy, staví se parkovací dům. Dva měsíce se montují technologie, v pondělí začne tvorba unikátní probarvené fasády," uvedl Rund. Dílo je hotovo ze 60 procent. "Monolitické části jdou relativně rychle, ale přes zimu nás čeká mravenčí práce, jako je montáž kabelů, ozvučení a světel. V březnu začne instalace nábytku a malování," uvedl. Dokončení stavby je plánováno na duben až květen, pak začne tříměsíční zkušební provoz.

Divadelní technologie bude tvořit asi čtvrtinu nákladů, stavba zhruba 35 procent, zbytek půjde na parkoviště, úpravy okolí a sítě. "Divadelní technologie je jednou z nejmodernějších v Evropě. Je jedinečná a šitá na míru Plzni. Přijde na 200 milionů korun. Navrhli jsme ji tak, aby co nejdéle vydržela a vyžadovala minimální údržbu," uvedl. (ČTK)

08:07
Ponec uvede tradiční argentinské tango

Divadlo Ponec uvede dnes večer v premiéře představení Quilombo, které se snaží do divadelního prostředí přenést atmosféru argentinského tanga. Autorka Patricie Poráková, známá ze spolupráce s divadelním studiem Farma v jeskyni a Spitfire Company, si ke spolupráci přizvala významné tanečníky argentinského tanga, jako je Leandro Furlan a Matias Facio, a hudebníka a performera Ivo Sainta. Po premiéře bude v prostorách Ponce následovat milonga, tedy tradiční tango tančírna.

Quilombo vychází z tradice argentinského tanga, inspiruje se drsným a syrovým životem v přístavu Buenos Aires, kde se tento taneční styl zrodil. Projekt vznikal v Berlíně, kde Poráková částečně žije a kde existuje jedna z největších tango komunit v Evropě. První repríza se v Ponci uskuteční 14. října, do konce sezony bude představení uvedeno ještě 8. a 9. listopadu tamtéž.

Pojem quilombo je možné do češtiny přeložit jako bordel, chaos nebo nevěstinec. Zároveň označuje v afrobrazilské kultuře komunity zběhlých otroků, a tak je významově svázán s pojmy, jako je svoboda, revoluce, život podle vlastních pravidel, které jsou pro tango důležité. Quilombo přináší poněkud syrovější pohled na tango, které bývá v současnosti prezentováno jenom jako symbol vášně a polarity mezi mužem a ženou.

Patricie Poráková se zabývala současným tancem, butó, kontaktní improvizací, africkými tanci a tangem. Kromě práce v České republice působila také ve Španělsku, Německu a Portugalsku. Tangem se zabývá již sedm let, poslední roky přímo v Argentině. Pracuje na tanečních a divadelních projektech jako herečka a tanečnice nebo choreografka. V roce 2011 byla nominována na titul Tanečnice roku v rámci České taneční platformy za roli v inscenaci Divadlo souboru Farma v jeskyni. (ČTK)

09:45
Peppino D'Agostino dnes zahájí festival Kytara napříč žánry

Vystoupení hudebníka americko-italského původu Peppina D'Agostina v doprovodu Stanislava Barka a Jana Žambocha dnes v pražském Dejvickém divadle zahájí 16. ročník festivalu Kytara napříč žánry. Dalšími vrcholy přehlídky, která potrvá do 1. prosince, budou koncerty kytaristy širokého stylového záběru Laurence Jubera, bývalého spoluhráče Paula McCartneyho, nebo hvězdy španělského flamenca Tomatita.

D'Agostino je samoukem, jehož talent, láska ke kytaře a tvrdá práce přivedly až mezi světovou kytarovou elitu. Ve svých skladbách se inspiruje především italským popem, nahrávkami flamenkového mistra Paco de Lucíi a alby Leo Kottkeho nebo Carlose Santany. D´Agostino podle organizátorů festivalu ve své hře kombinuje technickou zručnost s lyrickým cítěním. Používá neobvyklé melodie, hraje na pražcích levou rukou, zatímco pravou rukou se snaží napodobovat efekt bicích nástrojů. Jeho umění mohou diváci slyšet také 14. října, kdy se pod jeho vedením uskuteční workshop na Konzervatoři Jaroslava Ježka.

Mezi další zajímavé hudebníky vystupující v rámci festivalu patří Escolaso Guitarra Tango Trio, profesor HAMU Milan Zelenka se svým synem, dále kapela Njorek, která oslaví 10. výročí své existence, nebo německá formace Malbrook se špičkovým hráčem na mandolu Wolfgangem Meyeringem.

K letošním novinkám patří večer věnovaný filmové produkci. Film Děti flamenka, který pojednává o dvou dětských hvězdách tohoto žánru ze Španělska, natočila česká režisérka Kateřina Hager. Dokument mohou zájemci zhlédnout 20. října v Městské knihovně. Po uvedení filmu za doprovodu kytaristy Morenita de Triany a cajonisty Michala Caba vystoupí španělská tanečnice Virginia Delgadová.

Vedle Prahy zahrají účastníci festivalu v Benešově, Táboře, Varnsdorfu, Černošicích, Dolní Poustevně a v německých Eubabrunnu, Budyšíně či Drážďanech. (ČTK)

11:09
Návštěvnost památek v sezoně negativně ovlivnily povodně

Návštěvnost památek v Česku letos negativně ovlivnily povodně. Od výletů turisty odrazovalo také jarní chladné a deštivé počasí. Většinu hradů a zámků tak navštívilo méně turistů. Zájem o památky naopak vzrostl v Jihomoravském kraji, kde kasteláni zaznamenali nárůst zájmu veřejnosti o prohlídky expozic o pět až deset procent. Vyplývá to z výsledků ankety ČTK.

V Jihomoravském kraji si sezonu chválí zejména v Lednici u Břeclavi. Tamní zámek zatím přivítal o osm procent lidí více než loni. Je nejnavštěvovanější památkou Moravy, od roku 1997 je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Přibývají hlavně domácí turisté, přijíždějí i návštěvníci z Polska, Slovenska, Maďarska a Ruska.

V Praze návštěvnost památek přibrzdily červnové povodně. Nižší počet návštěvníků zaznamenali i v zoologické zahradě. Na úspěšnou sezonu mají naopak nakročeno správci Pražského hradu. Povodně výrazně postihly také Ústecký kraj, turisty odradily především od návštěvy památek nacházejících se v blízkosti zaplavených lokalit. Méně návštěvníků tak přišlo na hrad Střekov v Ústí nad Labem nebo na děčínský zámek, které se vypínají nad tokem řeky.

Na hrad Karlštejn na Berounsku podle kastelána Jaromíra Kubů zavítalo asi o 6000 lidí méně než loni. Na hradě Křivoklát na Rakovnicku jsou s návštěvností spokojeni. Lidí bylo více, ale tržby mírně poklesly. Návštěvníci totiž kupují levnější věci a mají zájem hlavně o základní okruh, uvedl kastelán Luděk Frencl.

Zejména vinou nepříznivého počasí klesla návštěvnost státních památkových objektů v Plzeňském kraji, proti předchozímu roku se snížila zhruba o 15 procent. Desetina návštěvníků ubyla v Libereckém kraji, největší propad zaznamenali do konce září na Lemberku.

Na jihu Čech byl hlavním lákadlem sezony Závišův kříž vystavený v rámci zemské výstavy v klášteře ve Vyšším Brodě. Návštěvnost se tam jako v jedné z mála památek zvýšila, a to na čtyřnásobek. O třetinu se zvýšil zájem o druhý významný klášter na jihu Čech - Zlatou Korunu, tam letos slavili 750. výročí založení.

Nepříznivé počasí a povodně odrazovaly návštěvníky v Pardubickém kraji. V létě se ale většinou úbytek návštěvníků podařilo dohnat. "Letos poprvé jsme zahajovali sezonu a odhrnovali jsme návštěvníkům sníh. To na Kunětické hoře za 20 let svého působení nepamatuji," řekl kastelán hradu Kunětická hora na Pardubicku Miloš Jiroušek.

Méně turistů zatím navštívilo také hrady a zámky ve Zlínském kraji. Na propadu návštěvnosti se nejvíce podílí kroměřížský arcibiskupský zámek a zahrady. Podobně na tom byly památky v Olomouckém kraji, důvodem bylo podle kastelánů hlavně deštivé počasí na začátku sezony i nepříznivé Velikonoce. Také na Bouzově, který se řadí mezi nejnavštěvovanější památky v Olomouckém kraji, počítají s mírným poklesem.

Naopak úspěšnou sezonu za sebou mají technické památky v Dolních Vítkovicích v Ostravě. Desetitisíce lidí zavítaly během prvního roku fungování do Malého světa techniky.

13:47
První české 3D planetárium v Plzni se otevře lidem 4. listopadu

V Plzni byla ukončena stavba prvního 3D planetária v Česku. Podobných technologií je do deseti na světě. Veřejnosti se objekt v areálu plzeňského Techmania Science Center otevře 4. listopadu v 15:00. ČTK to řekl Tomáš Moravec, mluvčí Techmania Science Center zaměřeného na popularizaci vědy a techniky. 3D Planetárium s vybavením přišlo na zhruba 150 milionů Kč.

"Zchátralou budovu škodovácké jídelny ASAP z roku 1917 jsme přestavěli na supermoderní planetárium, v jehož zdech najdou možnost zábavně poznávat zejména fyziku a astronomii statisíce návštěvníků ročně," řekl Jiří Vlasák z Techmanie. Uvnitř haly jsou dvě různě velké sférické kupole pro výuku.

Objekt je kulturní památkou, její přeměna začala v lednu 2012. "Budova byla zcela rozebrána a opět postavena s využitím původních prvků - části Hetzerových vazníků, původních dýmníků nebo cihelných pásek na fasádě," uvedl. Z objektu vede most, po němž se návštěvníci dostanou do prvního patra Techmanie, kde budou laboratoře, klubovny a dílny.

3D planetárium má kapacitu pro 90 lidí, jeho cílem je rozvíjet možnosti neformálního vzdělávání. Nabídne 2D a 3D projekce snímků s astronomickou a geografickou tématikou pro různé věkové skupiny. Na vnitřní plochu velké kupole o průměru 14 metrů budou promítány populárně vzdělávací snímky konzultované i s NASA a ukazující také například oblohu nad Plzní, výcvik astronauta nebo krásy mlhovin, galaxií a miliony světelných let vzdálených sluncí. Stejnou technologii využívají v Evropě údajně jen tři instituce. (ČTK)

14:37
Plzeň připravila rekonstrukci divadelních teras, čeká na dotaci EU

Plzeň chce s podporou EU co nejdříve zahájit úpravy divadelních teras, tedy rekonstruovat okolí budovy velkého divadla. Půjde o stavbu za více než 49 milionů korun, včetně mobiliáře, opravy fontány a vybudování podstavce pomníku amerického generála George Pattona, osvoboditele města. V příštích dnech město požádá o dotaci z evropského programu ROP Jihozápad. ČTK to řekl náměstek primátora Miloslav Šimák (ČSSD).

Zastupitelé už vyhlásili soutěž na dodavatele stavby, díky níž v místě přibudou trávníky, záhony i stromy. Plzeň s ní ale začne jen v případě, pokud získá dotaci EU.

"Půjde o úpravy jihozápadní části sadového okruhu historického jádra města, které potrvají necelé dva roky" uvedl Šimák. Oproti původním nákladům z projektu pro stavební povolení se při zpracování dalšího stupně projektové dokumentace zvýšil odhad ceny stavby o sedm milionů korun. Zdražení je podle Šimáka dáno vyšší cenou izolace podzemních prostor divadla, doplněním mobiliáře na komunikacích, novou technologií fontány v sadech Pětatřicátníků, dlažbou a zábradlím na terase divadla a větrací šachtou kolektoru divadla. Práce na samotném velkém divadle budou tvořit více než 53 procent celkové ceny stavby.

"Součástí stavby bude také provedení betonové plochy základu pomníku generála Pattona a přívod elektřiny k němu. Vlastní pomník součástí zakázky není," uvedl Šimák. Podoba památníku, který má stát pod divadlem směrem k synagoze, je známá čtyři roky. Devět metrů vysoký ocelový pylon architektů Václava Zůny, Lubomíra Čermáka a Tomáše Beneše zvítězil mezi 36 návrhy. V květnu 2015, při oslavách 70. výročí osvobození Plzně, by mělo dojít k odhalení pomníku. O Pattonův pomník usiluje město 11 let.

Součástí upravených teras má být také přeměna silnice pod divadlem, tedy oblouk od začátku Prešovské po Bezručovu ulici. Tan je součástí koncepce budoucí dopravy v centru města, kterou před několika týdny dokončil plzeňský magistrát. Jde o dlouhodobou vizi změn. (ČTK)

18:31
Designblok přilákal v Praze tisíce návštěvníků

Tisíce lidí navštívily v uplynulém týdnu 15. ročník festivalu Designblok. Pořadatelé ještě nemají k dispozici přesná čísla o návštěvnosti, ale jen do jednoho z center dění, na Nákladové nádraží Žižkov, zavítalo podle tamních pokladních přes deset tisíc lidí. Další návštěvníci pak proudili do Openstudia v Kafkově domě a do Colloredo-Mansfeldského paláce, kde se konaly výstavy na pomezí umění a designu a představovala se tvorba nejlepších českých designérů po boku mezinárodních hostů.

Čtvrtým prostorem festivalu byl kostel sv. Šimona a Judy, kde se od středy odehrávaly módní přehlídky v rámci Designblok Premier Fashion Week. Superstudio na nádraží nabídlo prezentace výrobců a firem a výběr českých designérských škol. V podzimním slunci dnes mnoho návštěvníků zaplnilo někdejší skladovací haly s prezentacemi obchodníků, se zájmem si ale také mnozí prohlíželi samotné stavby a kolejiště; industriální areál se nedávno stal kulturní památkou a čeká na své nové využití.

Designéři letos představili zejména tvorbu založenou na ikonách, které jsou hlavním tématem letošní přehlídky designu. Lidé tak mohli vidět svítidla z foukaného skla ztvárněná jako siluety lustrů slavných operních domů, nábytek inspirovaný světovým designem 60. let nebo renovované židle či stolky ze 40. let.

Ikonické kousky nábytku z 30. až 60. let jsou hlavním tématem přehlídky Classics + Corian společnosti DuPont, která ve spolupráci se studiem deForm představila renovované kousky historického nábytku. Designéři Václav Mlynář a Jakub Pollág nahradili jejich části novými díly z materiálu Corian, který se snadno tvaruje a je odolný proti opotřebení a otěru. "Vyměněné části nábytku jsou přesnými kopiemi svých předchůdců, jsou to duchové připomínající stáří jednotlivých objektů," uvedla společnost. Výstavu Classics+Corian si mohli lidé prohlížet na nákladovém nádraží, kde byla umístěna přímo v jednom z vagónů. (ČTK)

20:10
Zrzavého obraz Červená bárka se prodal za 2,5 milionu

Za 2,5 milionu byl dnes v Praze vydražen obraz Jana Zrzavého Červená bárka z roku 1948. Obraz se stal nejdražší položkou dnešní aukce společnosti European Arts a i s aukční přirážkou za něj nový majitel zaplatí tři miliony korun. Obraz byl vystaven na bienále v Benátkách v roce 1948 a byl uváděn v několika významných uměleckohistorických publikacích. Pochází ze sbírky Ctibora Blatného, který jej získal přímo z autorova ateliéru.

Na nejdražší Zrzavého díla prodaná v aukci ale nedosahuje, před čtyřmi lety se jeho obraz Hornatá krajina vydražil za 10,5 milionu korun, letos na jaře se jeho Benátky I. z roku 1928 prodaly za 8,5 milionu a v roce 2008 se obraz Piazzeta z roku 1929 vydražil za 7,1 milionu korun.

Dalším milionovým dílem se dnes stal obraz Antonína Slavíčka Chalupy v Hlinsku z roku 1903, který se prodal za 1,6 milionu bez aukční přirážky.

Vyobrazení tehdejšího stavu staveb takzvaného Betlému v Hlinsku pochází z počátku Slavíčkova pobytu na Vysočině. Obraz byl roku 2004 na malířově retrospektivě v pražské Městské knihovně a je reprodukován v doprovodné knize. Slavíčka trápila ztráta architektonických památek, snažil se zachytit starou Prahu v období asanace a stejně tak i hlinecký Betlém, kde se zhruba o sto let později staly jeho obrazy inspirací k obnově vzácného místa. Malíř uměl skvěle vystihnout typiku chalup s růzností omítek a střech, ráz jejich užívání, a tak nikoli popisně, nýbrž mentálně zachytil navěky tehdejší situaci, píše v katalogu Michael Zachař. Dnes je Betlém v Hlinsku, tedy soubor několika desítek chalup převážně z 18. a 19. století, památkově chráněn jako vesnická památková zóna.

Za vyvolávací cenu 290.000 korun byl prodán obraz Julia Mařáka Společnost na výletě z doby kolem roku 1870, z doby Mařákova vídeňského působení, kdy se malíř stýkal nejen se středostavovskými kruhy, nýbrž i se šlechtou, zejména s princem Coburským a hrabětem Potockým. Žánrově laděný výjev je svého druhu momentkou, nese znaky biedermeierovské pohody a zapadá do ranější periody autorovy tvorby. Obraz s již typicky malovaným stromovím zaujme jemnými detaily oblečení a celkovým sympaticky odlehčeným vyzněním, píše Zachař.

Souboj o obraz Zátoka českého krajináře Václava Radimského z roku 1925 vytáhl jeho cenu na 310.000 korun. Obraz Bohumíra Matala Cyklisti (1953) je součástí jeho cyklu Člověk ve městě, město v člověku, který autor započal v éře Skupiny 42 a dál rozvíjel i později. Cyklisti změnili majitele za 350.000 korun. Zajímavými cenovými nárůsty skončila dražba obrazu Město Františka Hudečka a asambláže Huga Demartiniho Mimo vymezené místo (1975). Hudečkovo Město (1946) bylo vydraženo za 240.000 korun. Demartini vystoupal v dražbě ze 125.000 korun na 190.000 korun. (ČTK)