Švédsko opět začíná rozdávat ceny Alfreda Nobela. Jako první budou v pondělí oznámeni nositelé ocenění z oboru lékařství, seriál vyvrcholí příští pátek vyhlášením držitele Nobelovy ceny za mír. Na nejprestižnější titul  bylo podle švédských zdrojů nominováno 259 osobností či organizací. Už nyní se tipují hlavní favorité, sázky na vítěze ale v minulosti vyšly málokdy.

Malalaj JúsufzaiováMalalaj Júsufzaiová - šestnáctiletá Pákistánka patří podle expertů k hlavním favoritům. Dívka se stala terčem útoků islamistů kvůli svému boji za právo žen na vzdělání. Júsufzaiová psala na začátku roku 2009 (ve věku 11 až 12) let pod přezdívkou blog pro BBC, kde popisovala život pod nadvládou Talibanu. V roce 2012 byla také střelena do hlavy a krku při pokusu o atentát. Ozbrojení Talibanci ji napadli, když se vracela domů od školního autobusu.

Denis MukwegeDenis Mukwege - lékař, který působí ve válkou postižené oblasti Kivu v Kongu. Jako vedoucí chirurg a gynekolog místní nemocnice ošetřil během uplynulých let přes 40 tisíc žen, které se staly obětí znásilnění. V říjnu 2012 čtyři ozbrojenci napadli jeho dům a drželi jeho dvě dcery jako rukojmí, zatímco on nebyl doma. Pokus o atentát ale přežil a odešel do vyhnanství v Evropě. V lednu 2013 se vrátil zpět, protože podle něj měl jeho odchod na chod nemocnice "devastující vliv".

Ljudmila AlexejevováLjudmila AlexejevováSvetlana Gannuškinová - ruské obhájkyně lidských práv. Šestaosmdesátiletá Alexejevová je ruská historička a aktivistka za lidská práva. Je také zakládající členkou Moskevsko-helsinské skupiny. V únoru 1977 byla donucena emigrovat ze Sovětského svazu a s rodinou se usadila v USA. Do Ruska se vrátila až po rozpadu svazu v roce 1993. Gannuškinová je profesorkou matematiky na moskevské univerzitě. V roce 1990 spoluzaložila nevládní organizaci Občanská pomoc, která vede kampaň za ochranu lidských práv a integraci migrantů do ruské společnosti.

Alaksandr BialackiAles Bjaljacki - známý běloruský disident a aktivista v oblasti lidských práv. Stejně jako Júsufzaiová nebo Mukwege, tak i Bjaljaci už letos obdržel jiné významné ocenění. Před měsícem se stal historicky prvním držitelem mezinárodní Ceny Václava Havla za lidská práva.

Obyvatele italského ostrova Lampedusa - na Nobelovu cenu míru navrhl italský ministr vnitra Angelino Alfano. Tito lidé si podle něj ocenění zaslouží proto, že jsou už několik let vystaveni náporu tisíců uprchlíků z neklidných částí světa.

Alice MunroAlice Munroová - dvaaosmdesátiletá kanadská povídkářka, která už třikrát získala nejprestižnější kanadské ocenění Governor General's Award. Její povídla The Vear Came Over the Mountain byla v roce 2006 zfilmována pod názvem Away from here. Film byl nominován na nejlepší adaptovaný scénář. V Česku vyšly tři její knihy, například Příliš mnoho štěstí nebo Útěk.

Assia DjebarAsia Džibárová - alžírská spisovatelka, která se ve svých knihách věnuje tabuizovaným tématům složitého postavení muslimských žen. Je považována za jednu z nejvlivnějších spisovatelek severní Afriky. V současné době je profesorkou frankofonní literatury na univerzitě v New Yorku. V roce 2010 byla jednou z hvězd pražského Festivalu spisovatelů.

Philip RothPhilip Roth - americký autor, který je jedním z nejoceňovanějších spisovatelů své generace. Osmdesátiletý Roth získal dvakrát Národní knižní cenu a v roce 1998 i Pulitzerovu cenu. Oceňován je také ve Velké Británii nebo ve Francii. Na Harvardově univerzitě mu byl udělen ceněný doktorát za literaturu. Často navštěvoval také Československo, dokud mu v tom komunistický režim nezabránil. Stýkal se s českou komunitou i v New Yorku byl významnou podporou pro československé spisovatele. Většina jeho románů vyšla i v českém překladu.


Ko UnKo Un
- nejvýznamnější současný jihokorejský básník. Řadu let byl praktikujícím buddhistou a žil z milodarů. Počátkem sedmdesátých let se zapojil do boje za lidská práva v Koreji, za což byl i zatčen. Jeho dílo zahrnuje padesát básnických sbírek.

Datum vyhlášení Nobelových cen za literaturu je pravidelně oznamováno na poslední chvíli, znalci letos odhadují příští čtvrtek.


Urychlovač částic LHC ve ŠvýcarskuVědci usilující o potvrzení existence Higgsova bosonu -
jsou jasnými favority na zisk Nobelovy ceny za fyziku. Higgsův boson hraje klíčovou roli ve vysvětlení původu hmotností elementárních částic. 

Na vyznamenané letos čeká finanční částka osm milionů švédských korun (téměř 24 miliony korun) a účast ve slavnostním ceremoniálu, který se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince.

Vladimir PutinVladimir Putin - Za spornou se považuje nominace ruského prezidenta na Nobelovu cenu za mír. Putin prosadil plán na likvidaci syrských chemických zbraní. Kritici ale namítají, že jde jen o lstivý projekt, jak udržet syrského prezidenta Bašára Asada u moci. Každopádně pokud by k návrhu došlo, týkal by se nejspíš až příštího roku, ne toho letošního.

Nobelova cena za mír se bude předávat v norském hlavním městě Oslu, ostatní ceny ve Stockholmu.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se