Jubilejní čtyřicátý ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti příští měsíc uvítá velikána světového filmu Petera Greenawaye.

Britský režisér divákům představí svůj zatím poslední film Goltzius a společnost Pelikán. Připomenut bude výběr z jeho dosavadní tvorby, režisér bude mít také přednášku o "smrti filmu" a nových možnostech kinematografie.

Na pondělní tiskové konferenci v Praze to oznámil hlavní dramaturg Jan Jílek.

Filmová škola se koná od 25. července do 2. srpna, její rozpočet činí 15 milionů korun.

"Bonbonkem bude unikátní výstava Ejzenštejn v Guanajuatu. Představí kolekci režisérových kreseb a črt k tomuto snímku pořízených během práce na multimediálním projektu nazvaném Greenaway o Ejzenštejnovi. Ten obsáhne dva celovečerní a stovku krátkých multimediálních filmů," uvedl Jílek.

Celovečerní film Ejzenštejn v Guanajuatu je právě v postprodukci v Amsterodamu, bude mít premiéru začátkem příštího roku. Přibližuje dny, které slavný ruský režisér v roce 1930 prožil v Guanajuatu, když v Mexiku připravoval hraný dokument Ať žije Mexiko!.

Naopak snímek nazvaný Goltzius a společnost Pelikán už Greenaway uvedl, premiéru měl v září 2012 na festivalu v Holandsku.

Film vychází ze života holandského malíře Hendrika Goltzia ze 16. století, jenž byl také autorem erotických rytin s biblickou tematikou.

Projekt je součástí Greenawayovy trilogie o holandských mistrech, roku 2007 mu předcházela Rembrandtova Noční hlídka, třetí část se má zaměřit na Hieronyma Bosche.

Snímky excentrického režiséra, malíře a básníka Greenawaye nabízejí obrazovou dokonalost, strhující výtvarné pojetí a mnohdy kruté, krvavé a sexuální příběhy.

Na Letní filmové škole v Uherském Hradišti byl Greenaway už v roce 1993, kdy překvapil svým vzezřením a chováním dokonalého gentlemana.

Koncem devadesátých let se chystal na karlovarský festival, ale v poslední chvíli účast odřekl.

V roce 1996 se zúčastnil mezinárodního filmového festivalu v Praze a v prosinci 2010 navštívil v Olomouci Přehlídku animovaného filmu.