Vídeňská filharmonie, která až po desítkách let přiznala, že její hráči byli členy nacistické strany, ve středu obdržela grant v hodnotě 1 milionu dolarů na to, aby digitalizovala své archivy a přesunula je na nové místo. Informoval o tom mluvčí orchestru ve Stockholmu, kam zástupci tělesa přijeli, aby grant převzali od nadace Birgit Nilsson. Ta nese jméno zesnulé švédské pěvkyně a bývá označována za “nejštědřejší grant” v klasické hudbě.

To, že Vídeňská filharmonie cenu získá, se vědělo od dubna. Teprve nedávno si však členové orchestru odhlasovali, že peníze investují právě do svého archivu. “Jsem rád, že se orchestr rozhodl takto. Znamená to, že si uvědomuje svoji historii,” řekl Clemens Hellberg, až donedávna první archivář tělesa.

Podle něj Vídeňská filharmonie uchovává záznamy takřka o všem, co udělala od svého založení od roku 1842. V archivech je tak dokumentace světových premiér symfonií od Brucknera a Brahmse, jež těleso uvedlo, ale i materiály o tom, jak Vídeňská filharmonie v letech 1938 až 1945 sloužila Hitlerovu režimu.

Dodnes například filharmonici udržují tradici novoročních koncertů, které se přenášejí po celém světě. Tu však roku 1939 založil nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels. V roce 1942, kdy Vídeňská filharmonie slavila sto let existence, zřejmě již polovina jejích hudebníků byla členy nacistické strany.

Právě archivář Hellsberg byl po desítkách let prvním, kdo materiály z období druhé světové války začal v orchestru třídit. “Je pro nás věcí morálky, abychom si tyto události z minulosti přebrali,” tvrdí Hellsberg.

Na to, aby orchestr se svými archivy začal uspokojivě pracovat, prý ale doposud neměl prostředky. Díky grantu pro ně nyní najde nové a uspokojivější místo ve Vídni, jak oznámil prezident orchestru Andreas Grossbauer. “Chceme se otevřít, digitalizovat archivy a být nápomocni studentům či komukoliv, kdo se bude o historii Vídeňské filharmonie zajímat,” uvedl Grossbauer.

Ten cenu ve Švédsku převzal za přítomnosti švédského krále Karla XVI. Gustava a královny Silvie Švédské. Vídeňští filharmonici na večeru zahráli pod taktovkou Riccarda Mutiho.

“Birgit Nilssonová orchestr označovala jako jeden z těch, s nimiž spolupracovala nejraději. Určitě by jí to udělalo radost,” uvedl Rutbert Reisch, šéf Nadace Birgit Nillsové.

Ocenění, které se zpravidla uděluje každé dva tři roky, získali roku 2009 pěvec Placido Domingo a naposledy roku 2011 právě Riccardo Muti.