Česká filharmonie v neděli po deseti letech vystoupila ve vyprodané Carnegie Hall v New Yorku. Koncert přijalo newyorské publikum vřele a ovacemi ve stoje si vynutilo i dva přídavky, jak z místa referoval ředitel festivalu Dvořákova Praha Marek Vrabec. Ten krátce před koncertem, jenž se konal ve dvě hodiny odpoledne, zorganizoval společenský večer v salonku Carnegie Hall, kde šéfdirigent filharmoniků Jiří Bělohlávek převzal Cenu Antonína Dvořáka udělovanou právě akademií, jež stojí za Vrabcovým festivalem. Cenu předal ministr kultury Daniel Herman, události se zučastnili také skladatelův vnuk Antonín Dvořák III., prezident umělecké agentury Columbia Artists Tim Fox či umělecký ředitel Carnegie Hall Clive Gillinson.

Ze zahraničního tisku vystoupení jako první reflektoval deník Washington Post, podle nějž si Česká filharmonie udržela osobitost a jde tak proti současnému trendu, kdy světové orchestry znějí stále podobněji. „Ve dřevech a žestích je patrná patina elegance a zemitosti ze Starého kontinentu,“ napsal deník. Podle něj sice provedení Dvořákovy Novosvětské v Carnegie Hall nebylo zcela bez chyby, „záplava melodií a vpisujících se rytmů však málokdy zní v tak svěžím a instinktivním tvaru“, jako se to prý v neděli podařilo České filharmonii.

Úvodní Janáčkova rapsodie Taras Bulba se „v lyrických momentech nadýmala extáží, v perkusích se probouzela zběsilost a venkovskou mazurku podtrhly mučivé výkřiky klarinetu“, popsal Washington Post. I sólista večera, jímž byl v Lisztově klavírním koncertu č. 2 Francouz Jean-Yves Thibaudet, se podle deníku ukázal jako hráč poetický i silný naráz. Díky potlesku orchestr po koncertě dvakrát přidával, konkrétně předehru k opeře Prodaná nevěsta a Valse Triste Oskara Nedbala.

Podle generálního ředitele filharmoniků Davida Marečka byl úspěch nedělního koncertu natolik mimořádný, že může v budoucnu orchestru pomoci při jednání o případných dalších vystoupeních v prestižním koncertním sále. „Věříme, že Česká filharmonie nebude muset na další vystoupení čekat deset let, ale že se to podaří daleko dříve," řekl Mareček.

"Carnegie Hall je sál, který má všechny předpoklady a všechny kvality, aby tam vznikaly krásné výkony. Pokud tam člověk přijde připraven a s plným odevzdáním se začne muzicírovat, ten sál se rozezní, jako kdyby mu podával pomocnou ruku a je to skutečný požitek v tomto sále koncertovat. Orchestr hrál znamenitě a všichni tu mimořádnost vycítili," dodal šéfdirigent Jiří Bělohlávek.

Nejznámější tuzemský orchestr je ve Spojených státech na turné. V pondělí připomene ve Washingtonu 25. výročí pádu komunistického režimu koncertem v Národní katedrále i za účasti premiéra Bohuslava Sobotky. Filharmonici zároveň vzpomenou na prvního porevolučního prezidenta Václava Havla, od jehož úmrtí letos uplynou tři roky. Na turné po západním i východním pobřeží Spojených států jsou od 2. listopadu a do 19. listopadu mají na programu celkem jedenáct koncertů.

Filharmonici nevystoupili v Carnegie Hall náhodou, právě zde totiž Dvořákova Novosvětská měla roku 1893 světovou premiéru. Pro orchestr představuje návrat na jedno z nejslavnějších světových pódií také podtržení několika posledních let, kdy se těleso po nástupu šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka umělecky i manažersky vzchopilo a také stále častěji hrává v zahraničí. „Kdo nehraje venku, jako by ve světě neexistoval. Každý renomovaný orchestr musí čas od času podniknout zájezd po Americe. Nejedeme tam kvůli penězům, chceme být vnímáni jako národní orchestr a nejlepší interpreti české hudby,“ vysvětlil HN před odjezdem na turné generální manažer filharmoniků Robert Hanč.