Společnost Sony Pictures zrušila plánované uvedení kontroverzní komedie The Interview (Rozhovor), která pojednává o atentátu na vůdce KLDR Kim Čong-una. K tomuto kroku se odhodlala po sérii hackerských útoků a výhrůžkách. Ve světě filmového průmyslu se jedná o bezprecedentní krok, píše list Wall Street Journal.

Scénář ale vyvolal ostrou vlnu kritiky a nesouhlasu v Severní Koreji, která proti uvedení filmu protestovala. Nyní američtí vyšetřovatelé údajně dospěli k závěru, že za hackerskými útoky stojí právě Severní Korea.

Komedii promítat nebudeme

Skupina hackerů, která se označuje jako Guardians of Peace (tedy Strážci míru), pohrozila útoky na kina, kde by se kontroverzní komedie promítala. „Vzpomeňte si na 11. září 2001,“ uvedla skupina ve své výhrůžce.

Riziko teroristického útoku odradilo pětici velkých řetězců kin jako jsou AMC, Regal Entertainment, Cinemark, Cineplex a také Carmike, které vlastní zhruba polovinu všech kin ve Spojených státech. A rozhodly se raději kontroverzní film nepromítat.

Nakonec kapitulovala i společnost Sony, která zrušila premiéru i uvedení filmu do kin. „Vzhledem k rozhodnutí většiny distributorů ustoupit od promítání našeho filmu The Interview, jsme se rozhodli nepřikročit k uvolnění snímku do kin,“ uvedla firma Sony Pictures ve svém prohlášení.

A nejen to, již před několika týdny se hackeři nabourali do systému Sony. Podařilo se jim získat citlivá data o zaměstnancích, jako jsou například údaje o jejich platech či zdravotní záznamy, e-mailovou korespondenci mezi vysoce postavenými manažery, a další data. A nejen to, získali také scénář nového filmu o Jamesi Bondovi. Část ukradených dat pak zveřejnili na internetu.

Prozatím není přesně jasné, odkud a kdo jsou hackeři. Americká média s odkazem na dobře informované vládní zdroje ale uvádějí, že za hackerskými útoky stojí Severní Korea. Útokům velmi podobného střihu již loni čelily banky a další společnosti v Jižní Koreji. I tehdy podezření padlo na Severní Koreu.

Americká vláda nyní podle deníku The New York Times zvažuje, zda může oficiálně a veřejně obvinit vládu Severní Koreje z tohoto útoku a výhrůžek. Pchongjang jakoukoliv spojitost s hackerskými útoky však odmítá.

Komedie plná kontroverze

Komedii doprovází kontroverze již celou řadu měsíců. Již v létě první obavy vyjádřilo japonské vedení Sony. Obávalo se, že by film mohl vyostřit vztahy mezi Severní Koreou a Japonskem. A ty už léta doprovází napětí.

Film pojednává o dvojici novinářů, které hrají Seth Rogen a James Franco, které americká CIA požádala, aby zavraždili severokorejského lídra Kim Čong-una.

Prozatím byly podle šéfa Sony Pictures Douga Belgrada vytvořeny jen dva filmy, které ztvárňují atentát na žijící hlavu státu. Byl to film Charlieho Chaplina Diktátor z roku 1940 nebo Team America: Světovej policajt, ve kterém si „zahrál“ i předchozí vůdce Severní Koreje Kim Čong-il.

Společnost Sony Pictures nyní zvažuje, jak získat zpět alespoň část ze své investice do filmu. Ten vyšel na 44 milionů dolarů, tedy na 977 milionů korun. Další desítky milionů ale Sony vložilo do reklamní kampaně. Nyní firma podle svého prohlášení „nemá žádné další plány na uvedení filmu na trh“.